אקטיביזם אקלימי היה המנצח הגדול בבחירות האחרונות באוסטרליה

פסל על רקע יער חרוך משריפות יער באוסטרליה (צילום: AP Photo/Rick Rycroft)
AP Photo/Rick Rycroft
פסל על רקע יער חרוך משריפות יער באוסטרליה

במה שמתואר כ"גלישה ירוקה", “Greenslide”, המצביעים באוסטרליה הדיחו את ראש הממשלה המכהן וסיימו כמעט עשור של שלטון שמרני. הנושא העיקרי בבחירות היה שינוי אקלים, ופעולה אקלימית היא המנצחת של הבחירות האלה. מיליוני אוסטרלים שמו את האקלים במקום הראשון בקלפי, והפוליטיקאים שגררו את רגליהם באתגר החשוב ביותר של זמננו משלמים על כך מחיר.

במה שמתואר כ"גלישה ירוקה", המצביעים באוסטרליה הדיחו את רה"מ המכהן וסיימו כמעט עשור של שלטון שמרני. הנושא העיקרי בבחירות היה שינוי אקלים, ופעולה אקלימית היא המנצחת שלהן

עד עכשיו, האקלים לא עמד בראש הדאגות של הבוחרים באוסטרליה ובעולם. לכן, לאור מה שקרה בבחירות האחרונות באוסטרליה, חשוב שהעולם יבין את ההשפעה העמוקה שיש לאקלים, ואת ההשפעה של משבר האקלים על הבוחרים ברחבי העולם.

בניצחון בחירות מדהים באוסטרליה, שהונע בעיקר מדאגה ממצב החירום האקלימי, קואליציית הלייבור והירוקים הפכה עשור של שלטון שמרני. המצביעים בחרו בשבת ה-21 למאי את אנתוני אלבניסי ממפלגת הלייבור במרכז-שמאל כראש הממשלה החדש שלהם, תוך שהם מדיחים את סקוט מוריסון הימני, התומך בפחם, שכיהן כראש ממשלת אוסטרליה מאז 2018.

"אלו היו בחירות האקלים שאוסטרליה חיכתה להן והיו צריכות לקרות מזמן", אמרה ג'ואל גרגיס, מדענית אקלים זוכת פרסים וסופרת מהאוניברסיטה הלאומית האוסטרלית, "זהו רגע משמעותי בתולדות ארצנו".

נכון ל-29 במאי, הלייבור זכה ב-75 חברים בפרלמנט, כאשר 76 נדרשים לרוב. הליברלים (השמרנים) קבלו 26 חברים (ירידה של 16 חברים), הירוקים זכו ב-4 חברים, והעצמאיים זכו ב-10 חברים.

הבוחרים תמכו ברובם במועמדים שדוחפים לפעולה אקלימית חזקה יותר ונגד המדיניות התומכת בפחם של מוריסון. "חיינו באקלים הקטסטרופלי ביותר באוסטרליה מאז הבחירות האחרונות", אומר מדען האקלים והאקטיביסט האוסטרלי פרופ' טים פלנרי, מחברם של ספרים בתחום משבר האקלים, שמתאר גל של שריפות, שיטפונות ובצורות שהתרחשו בעת שלטון סקוט מוריסון.

"אלו היו בחירות האקלים שאוסטרליה חיכתה להן והיו צריכות לקרות מזמן", אמרה ג'ואל גרגיס, מדענית אקלים זוכת פרסים וסופרת מהאוניברסיטה הלאומית האוסטרלית, "זהו רגע משמעותי בתולדות ארצנו"

"האקלים היה הנושא החשוב ביותר בבחירות האחרונות, בין השאר בגלל ההשפעות הקטסטרופליות שראינו באוסטרליה מאז הבחירות הקודמות רק לפני שלוש שנים", טוען פלנרי.

התגובה לבחירות זרמה מאוקיאניה, מהדהדת דרישות לפעולה אקלימית דרסטית. ראש ממשלת פיג'י בירך את אלבניסי בציוץ, ואמר:

"מהבטחותיך הרבות לתמוך במדינות האוקיינוס השקט, אף אחת לא מבורכת יותר מהתוכנית שלך לשים את האקלים במקום הראשון – העתיד המשותף של עמינו תלוי בזה".

עם זאת, עדיין לא ברור אם הגורמים שהביאו לשינוי יוכלו להיות חזקים ומשכנעים כמו הכוחות המתנגדים שכה מושרשים. באוסטרליה, כמו בארה"ב, יהיה קשה לסיים או לשנות הרגלי צריכת אנרגיה שהתקבעו במשך עשרות שנים.

רק בשנה האחרונה העניקו השלטונות האוסטרליים סובסידיות בסך 8.2 מיליארד דולר (אמריקאי) לתעשיית הפחם ולתעשיות אחרות בתחום האנרגיה הפוסילית. 39 מיליארד דולר נוספים כבר הובטחו לסבסוד הפקת נפט וגז, הפקת חשמל מתחנות כוח פחמיות, רכבות הפועלות על פחם ונמלים. בסכום נכללות גם השקעות בלכידת פחמן ואחסונו.

עדיין לא ברור אם הגורמים שהביאו לשינוי יוכלו להיות חזקים ומשכנעים כמו הכוחות המתנגדים שכה מושרשים. באוסטרליה, כמו בארה"ב, יהיה קשה לסיים או לשנות הרגלי צריכת אנרגיה שהתקבעו במשך עשרות שנים

סכום זה, כפי שצוין במאמר שפורסם לאחרונה:

"גדול פי עשרה מהכסף שמושקע ב'קרן להתמודדות עם מצבי חירום', ויותר מפי 50 מתקציב הסוכנות הלאומית לשיקום והתאוששות".

במילים אחרות, אוסטרליה עדיין משקיעה הרבה יותר כסף בחיזוק החברות שגורמות להתחממות כדור הארץ – מהתקציב שהיא מקדישה לסיוע להתמודדות עם הנזק שנגרם לציבור עקב פליטה של גזי חממה.

כלכלת אוסטרליה מסתמכת באופן גורף על פחם וגז. אוסטרליה היא יצואנית הפחם הגדולה בעולם (לפי ערך קלורי), וגם של גז. שניהם חשובים מבחינת הכלכלה האוסטרלית, אבל הכלכלה עצמה הרבה יותר רחבה מזה.

מצד שני לאוסטרליה יש את התוכניות הכי פחות שאפתניות לטפל במשבר האקלים מאשר לכל מדינה עשירה אחרת, זאת למרות קריאות דחופות להפסקת דלקים מאובנים, ולמדינות העשירות בעולם לצמצם את פליטת גזי החממה כמעט בחצי, כדי למנוע את ההשפעות הקטסטרופליות ביותר של משבר האקלים.

פעילים רבים בתחום משבר האקלים מכנים את המדיניות של אוסטרליה בתחום האקלים, ששלטה זמן רב במערכת הפוליטית, כבלתי מספקת. ומתארים אותה במילים "הכחשה ועיכובים".

אוסטרליה עדיין משקיעה הרבה יותר כסף בחיזוק החברות שגורמות להתחממות כדור הארץ – מהתקציב שהיא מקדישה לסיוע להתמודדות עם הנזק שנגרם לציבור עקב פליטה של גזי חממה

כולנו יודעים שגם לפחם וגם לגז יש כהונה מוגבלת, וכי יהיו שינויים גדולים בעולם בעשור הקרוב מבחינת השימוש בהם. מפלגת הלייבור, התילס (על התילס בהמשך) והירוקים מכירים בצורך להעביר את הכלכלה האוסטרלית מהתלות שיש לה כרגע בדלקים המאובנים האלה לתעשיות חדשות. יכול להיות שזה יהיה מימן, יכול להיות שזה ייצוא ישיר של חשמל. אנחנו עדיין לא יודעים בדיוק, אבל ברור שיש צורך אמיתי במעבר הזה.

הצורך הזה פשוט לא הוכר על ידי הממשלה השמרנית. למרות שאוסטרליה התמודדה בשנים האחרונות עם השפעות משבר האקלים, עם שריפות ענק, שיטפונות ובצורות, שצפויים רק להחמיר אם לא יינקטו אמצעים מידיים. לפי הממשלה השמרנית הקודמת, פחם וגז יימשכו לנצח. אנשים בתעשיות הפחם, הגז והחשמל, ידעו שזה פשוט לא נכון, שלמעשה עומד להיות גבול.

מה שראינו באוסטרליה הוא שינוי מהותי אמיתי באופן שבו הפוליטיקה פועלת במדינה. ראינו חצי תריסר מהמושבים השמרניים הבטוחים ביותר במדינה – עוברים לידי מועמדות ירוקות ועצמאיות, רובן נשים צעירות יותר, נשים עם מקצועות חופשיים, עם דאגה גדולה לאקלים, שוויון חברתי וצעדים נגד שחיתות במערכת הפרלמנטרית באוסטרליה.

האם אפשר לחשוב על תהליך כזה בארה"ב, מעבר של חצי תריסר מהמושבים הבטוחים ביותר של הרפובליקאים בסנט – לאנשים כאלה? זה מה שקרה באוסטרליה.

הייתה גם הצבעה מחודשת אמיתית לירוקים. מספר המצביעים להם עלה בהרבה על מה שהיה בשנים האחרונות. הם עשויים אפילו להחזיק במאזן הכוחות בפרלמנט החדש. וכמובן, מפלגת הלייבור ניצחה. הלייבור, למרות מדיניות "מושתקת" במונחים של טיפול בשינויי אקלים, היא הרבה יותר טובה מהמפלגה השמרנית שאיבדה את השלטון כעת.

The Teals – הצבע הכחול-ירוק

באוסטרליה השמרנים נקראים ליברלים. המפלגה הליברלית שם היא המקבילה לרפובליקנים בארה"ב. הצבע שלהם כחול. אם לוקחים כחול ומערבבים אותו עם מעט ירוק, הצבע של אנשי איכות הסביבה, מקבלים צבע בגוון טורקיז הנקרא תיל Teal.

התילס הם התופעה המרתקת ביותר בפוליטיקה האוסטרלית. אלו הם מצביעים שהם בבסיסם שמרניים, המייצגים אחריות פיסקלית וערכים שמרניים אחרים. עם זאת, אכפת להם באמת מהאקלים, מאחריות בפרלמנט, נגד שחיתות, בעד שוויון, שוויון מגדרי וכו'. תיל היה הצבע הנכון עבורם.

התילס הם התופעה המרתקת ביותר בפוליטיקה האוסטרלית. מצביעים שמרניים, בבסיסם, המייצגים אחריות פיסקלית וערכים שמרניים, אך אכפת להם באמת מהאקלים, שיוויון מגדרי, שחיתות וכדומה

לדוגמה, זלי שטגל, מראשוני התילס, זכתה במושבו של ראש הממשלה לשעבר טוני אבוט הארכי-שמרני בבחירות הקודמות באוסטרליה, וכעת היא זכתה ברוב מוגבר, ונראה שהמושב הזה לא יחזור לידיים שמרניות בזמן הקרוב.

כעת מצטרפות אליה עוד חמש נשים צעירות יותר, כולן בעלות מקצוע חופשי וכולן ניצחו חברי הפרלמנט שמרנים, המקבילים לרפובליקנים בארה"ב. וזהו שינוי מהותי, מעבר מעמדה ימנית שמרנית, לפעמים קיצונית, למה שנראה כעמדה שמאלית.

אסונות משבר האקלים

אחרי "חווית" האקלים הקטסטרופלי ביותר באוסטרליה בשלוש השנים האחרונות, ברור מאוד לאנשים ששינוי הוא חיוני לחלוטין.

לדברי ג'ואל גרגיס בניו יורק טיימס:

"אנשים כבר לא צריכים להיעזר בדמיון כדי לנסות להבין איך נראים שינויי האקלים במדינה הזאת, האוסטרלים כבר חווים את תוצאות ההימנעות מעשייה".

זה התחיל מיד אחרי הבחירות הקודמות עם שריפות ענק. לפני השריפות הללו, השטח הגדול ביותר שנשרף באוסטרליה בשריפה היה כ-2%. במהלך השריפות האלו נשרפו כ-21% מהיערות. אלפי אנשים איבדו את בתיהם, ורק כ-10% מהם הצליחו לחזור לבתיהם מאז האירוע; 90% עדיין מנסים לבנות בתים או לגור במקומות אחרים, חלקם עדיין חיים במחנאות.

במהלך השריפות האלה, ראש הממשלה דאז החליט לצאת לחופשה בהוואי במקום להתמודד עם האירוע הקטסטרופלי הזה בו הצי האוסטרלי הציל אנשים מהחופים. היו אלפי אנשים שנלכדו בשריפות האלו והיו זקוקים לחילוץ על ידי הצבא האוסטרלי.

כששריפות הענק כילו חמישית מיערות אוסטרליה, אלפים נלכדו בשריפות והצי האוסטרלי הציל אנשים דרך החופים, רה"מ דאז יצא לחופשה בהוואי במקום להתמודד עם האירוע הקטסטרופלי

לאחר מכן, ברצף מהיר, הגיעו כמה מהשיטפונות הקשים ביותר שאוסטרליה ראתה אי פעם. עיירות שלמות באזורים הכפריים נהרסו בהצפות חסרות תקדים. וההצפה הזו נמשכה, ונמשכה, ונמשכה, עם שלושה או ארבעה אירועי שיטפונות גדולים. זה פשוט נראה בלתי פוסק.

גם אלו שחיים בערים הגדולות לא ברחו מההשפעות השריפות והשיטפונות האלו. במהלך השריפות, חלק מהערים הגדולות של אוסטרליה היו עטויות בעשן מחניק ורעיל, ומאות אנשים מתו. אנשים בחופים היו מכוסים באפר כשפסולת נפלה עליהם מהשמיים.

עם השיטפונות, בסידני, שבעבר הייתה עיר אבן חול צהבהב יפה, אבן החול השחירה בגלל העובש. הבתים של האנשים כוסו בטחב ובעובש. אנשים נאלצו לזרוק מלתחות בגדים שלמות. החופים לא היו שמישים בגלל הנגר ממפעלי ביוב ומקורות מזוהמים אחרים.

החיים של האוסטרלים השתנו. המדינה הנוחה שטופת השמש היא עתה זיכרון רחוק, וזה מאוד מורגש על ידי התושבים. זו אחת הסיבות לתוצאות הבחירות האחרונות. כדאי שגם בישראל ישימו לב לכך.

בתחום האנרגיה בישראל חיים בעולם של אתמול

הפוליטיקאים מקבלי ההחלטות בתחום האנרגיה בישראל חיים עדיין בעולם של אתמול, בעולם של אוסטרליה לפני הבחירות האחרונות. נראה שהם נלקחו בשבי רגולטורי ע"י תאגידי הגז ותעשיית הנפט כמו קצא"א ובתי הזיקוק.

מקבלי ההחלטות בתחום האנרגיה בישראל חיים עדיין בעולם של אתמול, בעולם של אוסטרליה לפני הבחירות. נראה שנלקחו בשבי רגולטורי ע"י תאגידי הגז ותעשיית הנפט כמו קצא"א ובתי הזיקוק

תאגידי הגז ותעשיית הנפט בישראל משלמים על פרסומות שעושות להם גרין־ווש, מפעילים לוביסטים, ממנים מכוני חשיבה וחוקרים וארגונים שלא מגלים באמת מי מתקצב אותם. הם יכולים בקלות לקנות פוליטיקאים ולממן מפלגות פוליטיות, והכל כדי למנוע את המעבר ההכרחי לאנרגיות מתחדשות.

הפוליטיקאים, מצידם, בהבדל מאנשי המקצוע במשרדים הממשלתיים, מעניקים סובסידיות ישירות וסמויות בהיקף עצום לתאגידי הגז ולתעשיית הנפט, פוטרים אותם למעשה מחוקי הגנת הסביבה, ומאפשרים להם לפגוע בבריאותם של תושבי ישראל (מדקה 19:20):

מזה מספר שנים יש לנו את הטכנולוגיות הדרושות כדי להפוך את הכלכלות שלנו לפחות מזהמות. כיום ייצור חשמל מאנרגיה סולארית המשולב באגירת חשמל בסוללות, זול בצורה משמעותית מייצור חשמל בתחנות כוח השורפות גז.

אבל המעבר הזה לא קורה מהר מספיק, לבטח לא בקצב של הקריסה האקלימית בעולם. ולמרות זאת עדיין מאשרים בישראל בניית תחנות כוח גזיות מזהמות חדשות. ולמרות זאת עדיין מאשרים בישראל פרויקטים בתחום הגז והנפט בסיכון גבוה להרס הסביבה. ולמרות זאת עדיין מסבסדים בישראל את תאגידי הגז, ולא גובים מהם מיסים כיאות ולפי רוח החוק.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר תאגידים, ניאוליברליזם ואנרגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,525 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 26 ביוני 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

היועצת המשפטית לכנסת לאורבך: אין לעכב את הצעת החוק לפיזור הכנסת

אמסלם: אם יהיו 61 חברים ציוניים בקואליציה, רע"ם תוכל להצטרף אליה ● נתניהו תקף את אמסלם ואמר שרע"ם היא מפלגה אנטישמית; בתגובה ביקר אמסלם את יושב ראש הליכוד: "מנסה לפגוע בי" ● נתניהו זומן להעיד בפני הוועדה לחקירת האסון במירון ● גנץ ייפגש, לבקשתו, עם היועצת המשפטית לממשלה בהרב מיארה בניסיון לשכנעהּ לאשר לממשלה למנות כעת רמטכ"ל

עוד 54 עדכונים

לנוכח עדות צור, פוליטיקאי הגון בדמוקרטיה סבירה היה מתפטר

האלוף במיל. גיא צור מספר שרואיין במשך 45 דקות בידי שרה נתניהו לתפקיד מזכירו הצבאי של רה"מ.

אם זה נכון, זוהי עבירה פלילית חוזרת של הפרת אמונים לכאורה מצד הנוכל המשסה. האם היועצת המשפטית לממשלה תפעל? האם אחוזי התמיכה בנתניהו ובליכוד יצנחו? האם הפתולוגיה הזו מעניינת מישהו? לא נעצור את הנשימה.

האלוף במיל. גיא צור מספר שרואיין במשך 45 דקות בידי שרה נתניהו לתפקיד מזכירו הצבאי של רה"מ – עבירה פלילית חוזרת של הפרת אמונים. האם היועמש"ית תפעל? האם התמיכה בליכוד תצנח? לא נעצור את הנשימה

רק הגילוי הזה – בלי המכלול העצום של אלפי הפתולוגיות מהן נאלצנו לסבול – אמור להניב פרידה מהחיים הפוליטיים של כל מנהיג או איש ציבור במדינות דמוקרטיות סבירות. ודאי של מועמד לראש הממשלה. אדם בעל הגינות מינימלית היה מניח את המפתחות על השולחן.

מדינות דמוקרטיות סבירות אמרנו. אדם בעל הגינות מינימלית אמרנו.

אך ישראל לא אמרנו. כי אין דמוקרטיה ששוללת אזרחות ופוגעת בזכויות אדם של מיליונים הנתונים לשליטתה ומקיימת שתי מערכות חוק לפי מוצא אתני. לא קיימת חיה כזו. ואין גרם של הגינות בנתניהו שריסק ועלול לסיים את מלאכת הריסוק של ההיבטים הליברל-דמוקרטיים שעדיין נותרו כאן.

וגם עדותו ביום 20 ביולי בוועדת החקירה הממלכתית לאסון מירון – שכמובן תהיה מביכה, חלולה ומלאת כזבים – לא תגרע דבר מהתמיכה בפוליטיקאי הנורא הזה.

אמרנו מדינות דמוקרטיות סבירות ואדם בעל הגינות מינימלית. אך אין דמוקרטיה שפוגעת בזכויות אדם של מיליונים תחת שליטתה ומקיימת שתי מערכות חוק לפי מוצא אתני, ואין גרם של הגינות בנתניהו

ריקבון. מק וריקבון. ופתולוגיה.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 233 מילים ו-1 תגובות

סעודיה מנסה לשנות תדמית על חשבון ליגת הגולף האמריקאית

תמורת מענקי חתימה שמנים ופרסים בסכומים דמיוניים, גם שחקני הגולף הטובים בעולם מוכנים להתעלם מרצח מתנגדי משטר, דיכוי להט"בק והוצאות המוניות להורג בסעודיה ● ליגת הגולף הסעודית מאיימת להרוס את הסבב העולמי ולהפוך לאירוע ה"ספורטווש" הגדול של התקופה האחרונה

עוד 3,169 מילים

בעקבות הכסף הגדול

כולם מכירים אותו בתור מייסד אפליקציית המסרים המיידים, אבל יאן קום הוא גם נדבן שתורם עשרות מיליונים לארגונים יהודיים ● היקף התרומות העצום מאפשר לו להשפיע ישירות על הקהילות היהודיות ולהמשיך במסורת הפילנתרופית של יוצאי בריה"מ לשעבר ● "לציבור היהודי צריך להיות אכפת משום שהוא יכול לעצב ולקבוע סדרי עדיפות בקהילה"

עוד 1,990 מילים

למקרה שפיספסת

בישראל עלולים לאמץ את השיטה הרפובליקאית לחיסול הליברליות

ההשלכות בעקבות ביטול פסק הדין רו נגד וייד יהיו עצומות ● בישראל, המאבק למינוי שופטים שמרנים עלול להחריף ולהשפיע על אזרחים רבים ● במקביל, שיח הזכויות חייב להשתנות ולעסוק גם בשימור הישגים ● הפערים האידאולוגיים מפצלים את ארה"ב באופן חסר תקדים לשתי "אמריקות" שונות ● פרשנות

עוד 1,119 מילים

אדרבא, שעניין ההפלות יהיה פוליטי

אז מסתבר ששופטי בית המשפט העליון האמריקאי הטעו את הסנאט, כאשר בתור מועמדים הבטיחו לא לבטל את הזכות להפלות. גם שמרנים וגם שקרנים? מזעזע!

אבל אם נשים בצד את הרגש, אפשר לראות את ביטול הפסיקה מ-1972 הידועה בשם "רו נגד ווייד" (אשר קבעה שהחוקה מגנה על זכות האישה לבצע הפלה) כך: השמרנים טוענים שאין זכות חוקתית להפלות, ושהנושא הוא פוליטי.

אפשר לראות את ביטול הפסיקה מ-1972 הידועה בשם "רו נגד ווייד" (שקבעה כי החוקה מגנה על זכות האישה לבצע הפלה) כך: השמרנים טוענים שאין זכות חוקתית להפלות, והנושא הוא פוליטי

למרות שטיעון זה בא מבית מדרשם הקודח של הרפובליקאים, הוא לא בהכרח מטורף, והוא גם מספק לדמוקרטים פתח לא רע לבחירות אמצע הקדנציה בנובמבר.

הרעיון שהזכות להפלה לא מעוגן בחוקה הוא הרבה פחות מטורף, למשל, מההתעקשות שלכל טמבל כן יש זכות חוקתית לשאת תת-מקלע בקניון השכונתי (ולאחרונה בית המשפט שוב תמך בגרסה זו). אינני משפטן, אבל אני יודע לעשות חיפוש, ולא מצאתי את המילה הפלות בחוקה. כל השאר זה פרשנות.

במהלך חצי המאה האחרונה הסוגייה עוותה לחלוטין על ידי כל הצדדים, כולל ליברלים שמתעקשים שההתנגדות להפלות היא סוג של קונספירציה לשעבד נשים ולשלול מהן זכויות על גופן באופן כללי. הם מתעקשים לקרוא לעמדתם "הזכות לבחור" כאילו שמדובר בטעמים של גלידה, ולא מעיזים לומר את האמת: הם תומכים בזכות לבצע הפלות – קרי בהפלות.

ריבונו של עולם, קראו לילד בשמו! הציבור מזהה בהיסוס כזה חולשה – בארה"ב כמו בארץ בנושאים אחרים – וככה זה נגמר.

אני מאמין לשמרנים שהם באמת ובתמים רואים בהפלה סוג של רצח, או למצער הריגה. אני לא מסכים עם הדעה הזו, אבל אני גם חושב שלמילים יש משמעות ושעדיף לדייק. לכן אני לא "תומך בבחירה" – אני תומך בזכות לבצע הפלות (גם עד שלב מאוחר למדי בהריון).

אני מאמין לשמרנים שהם באמת רואים בהפלה סוג של רצח או הריגה. אני לא מסכים עם דעה זו, אבל גם חושב שלמילים יש משמעות ושעדיף לדייק. לכן אני לא "תומך בבחירה" – אני תומך בזכות לבצע הפלות

וכן, אני מודה שיש כאן סוגיה מוסרית לא פתורה וכנראה לא פתירה. אינני  לגמרי בטוח שזו לא הריגה; אבל אני מסיק שגם אם כן זה עדיף על להכריח אישה לשאת עובר שאיננה רוצה בו עד הלידה.

אם אתה רואה בזה רצח אז יש להניח, בהקשר האמריקאי, שאתה גם תומך בעונש מוות – שהוא גם כן רצח. החיים לא מושלמים, וגם המוות לא, ואין בחירות קלות, וכולנו צריכים להירגע.

זה לא כל כך מוזר, אם כך, להסיק שהמחלוקת בין נקודת המבט שלי לבין זו שמתנגדת להפלות היא באמת פוליטית יותר מאשר משפטית. החלטת בית המשפט העליון משנת 1972 הייתה סובייקטיבית כמו זו שביטלה אותה בסוף השבוע שעבר. "רו" סיפקה פשוט דרך נוחה להבטיח את הזכות להפלות תוך עקיפת הפוליטיקאים, שבארה"ב הם חכמים עוד פחות ממקביליהם הישראלים.

נראה שהרפובליקאים מעדיפים כעת שבתי המחוקקים במדינות השונות הם שיחליטו בעניין הפלות. זה, שוב, לא לגמרי בלתי הגיוני. אבל יש בזה גם משהו אנטי-לאומי, כאילו שארה"ב איננה מדינה אלא סתם אוסף של טריטוריות אוטונומיות; רפובליקאים רבים באמת גורסים כך. אם הימין בארץ (שטוען שהוא המחנה הלאומי) הוא בפועל המחנה הדו-לאומי, הימין בארה"ב הוא המחנה הרב-לאומי. שם כמו כאן הם לא מבינים עד הסוף את המהות של עצמם; בלבול שאינו מודע לבלבולו.

מי שבאמת מאמין בארה"ב כמדינה יכול לטעון שחקיקה פדרלית היא זו שצריכה לתת להפלות את הכיסוי הנדרש. וזו אכן עמדתי.

כך או כך, זה בסדר גמור. רוצים שהנושא יהיה פוליטי? אז אדרבא, שיהיה פוליטי ועוד איך. הזעם על כך שמחצית המדינות עומדות לאסור על הפלות אכן צריך להבהיר לאזרחים (שחלקם הניכר עצלנים מבחינה אינטלקטואלית) שלהצבעות שלהם (וגם להימנעות) יש השלכות. זה צריך לדרבן החלטות פוליטיות המבוססות על הבנה בוגרת של סיבה ומסובב (שם כמו בישראל; רוצים איראן ישראלית וסוף למדינה היהודית? תצביעו לימין!)

נראה שהרפובליקאים מעדיפים כעת שבתי המחוקקים במדינות השונות יחליטו בעניין הפלות. זה לא בלתי הגיוני. אבל יש בזה גם משהו אנטי-לאומי, כאילו שארה"ב אינה מדינה אלא אוסף טריטוריות

סקרים מראים שרוב עצום בקרב האמריקאים לא רצה בביטול פסיקת רו ונבעת מאיסורים על הפלות. עד היום היה קשה לרתום את הרוב הזה, בין היתר בגלל שהם היו שאננים. הרי כמועמד לכס המשפט ברט קוואנו אמר לסנאט שרו מהווה תקדים חשוב מאוד. האמינו לו. עכשיו יש להגיש חשבון.

אין סיבה להתייאש ואין סיבה לפחד מהבחירות. כזכור, בארה"ב יש כל שנתיים בחירות לכל בית נבחרים ולשליש מהסנאט. צריך להזכיר לבוחרים שדעותיהם לא יתאימו באופן מושלם לאף מפלגה פוליטית; יש לבחור בהתאמה המרבית ולתעדף נושאים. עבור אמריקאים שאכפת להם מביזיון ההפלות, סביר מאוד שהזכות להפלות תהפוך לנושא המרכזי בבחירות באמצע הקדנציה.

זאת ועוד: מי שתומך בזכות להפלות כנראה גם שייך לרוב שתומך במגוון נושאים חברתיים ליברליים כולל גישה רחבה יותר לשירותי בריאות ובקרה הדוקה יותר על נשק. בנושא אחרון זה, שימו לב שאפילו החקיקה המינימלית שהתקבלה בסנאט בימים האחרונים זכתה להתנגדות של 70% מהסנאטורים הרפובליקאים – כלומר 35 מהם. מלבד קומץ שדרך נס הצטרפו ל-50 הדמוקרטים כדי להעביר את החקיקה, רוב הרפובליקאים לא התרשמו ממעשי הטבח והזוועה שהאמריקאים חווים מדי שבוע.

העמדות הרפובליקאיות בנושאים שלעיל, בתוספת התנגדותם לצעדים נגד שינויי האקלים, עם בונוס בצורת הסכנה הברורה שהם ומנהיגם דונלד טראמפ מהווים לדמוקרטיה, אמורים להוציא את הבוחרים לקלפיות.

תמיכה ברפובליקאים (במיוחד כאשר לכל מדינונת שמרנית יש את אותם שני סנאטורים כמו שיש לקליפורניה וניו יורק הליברליות) מובילה לבית משפט עליון שמנותק מהמציאות, מהתקופה ומהעם.

העמדות הרפובליקאיות בנושאים כהפלות ונשק, בתוספת התנגדותם לצעדים נגד שינויי האקלים, עם בונוס בצורת הסכנה שהם ומנהיגם טראמפ מהווים לדמוקרטיה, אמורים להוציא את הבוחרים לקלפיות

בסוף הציבור צריך להבין את זה. אחרת, ואין דרך לומר את זה באופן מנומס, מגיע לו לסבול.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 865 מילים
עודכן לפני 3 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

ביטול רו נגד וייד: השונה והדומה בין העליון בארה"ב ובישראל

עוד מוקדם לסכם את שלל ההיבטים וההשלכות של פסק דין בית המשפט העליון, שביטל ביום שישי ברוב של שישה נגד שלושה את הזכות החוקתית להפלות ● עם זאת, ניתן להצביע כבר עכשיו על שתי מסקנות: להבדיל מישראל, הפסיקה בארה"ב היא סוף פסוק - אך ניצנים של אותו חוסר הגינות אינטלקטואלית שנחשף בהחלטת העליון האמריקאי, ניתן למצוא גם בפסקי דין של העליון בישראל ● פרשנות

עוד 1,288 מילים

בנט: נשכבתי על הגדר עבור עם ישראל, פוחד שנאבד את המדינה

בנט אמר כי טרם החליט אם לרוץ בבחירות הבאות ● ליברמן אמר כי לא יתמוך בנתניהו בשום מצב וכי הוא ״ממליץ לימינה להפסיק עם תסמונת האישה המוכה״ ● ח״כ אלי כהן: מעריך שנשיג יותר מ-61 מנדטים ● האיחוד האירופי: שיחות הגרעין בין איראן למערב יתחדשו בימים הקרובים ● גורם בארה״ב: מוכנים לחזור ליישום מלא של ההסכם מ-2015 ● מחר תושבת התחבורה הציבורית לשלוש שעות

עוד 10 עדכונים

לראשונה מאז הרצח של העיתונאי הסעודי ג'מאל ח'אשוקג'י, יורש העצר מוחמד בן סלמאן התקבל השבוע באנקרה בכבוד מלכים ● לבנון: אחרי הבחירות, לפני הסערה ● ראש הממשלה המצרי במסר לבני עמו: אם אין לחם, "תתנהלו בחוכמה" ● והשבוע לפני 19 שנים, ארה"ב בנתה בעיראק צבא חדש ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 985 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

עוד עיוות קטן שיימשך בחסות הטרלול הפוליטי הגדול

הכאוס הפוליטי תוקע את הצעת החוק שנועדה להקטין את הקנס השערורייתי שניתן למי שלא מתקף את הרב-קו ● המשרד להגנת הסביבה חסר אונים מול כי"ל והפגיעה בצאלים ● תושבי הקטמונים הצילו עץ ארז עתיק ● "הווה" של דרור בורשטיין עושה חשק ללכת קצת לאיבוד בטבע ● והאכיפה כלפי רוכבי הקורקינטים והאופניים החשמליים חייבת להתחיל מסימון ברור של כיווני הנסיעה

עוד 1,541 מילים

הקצין השנוא באמריקה

איש לא רצה לשרת לצד האדמירל היהודי היימן ריקובר ● אופיו הקשוח והלא מתפשר הפך אותו לדמות שנויה במחלוקת אך גם לאדם שהנשיא קרטר כינה "המהנדס הגדול ביותר אי פעם" ● הסופר מארק וורטמן מגולל את הסיפור הלא ייאמן של אבי הצוללת הגרעינית ומספר בריאיון לזמן ישראל: "היו אנשים שהוא פשוט התעלל בהם, אין לזה מילה אחרת"

עוד 1,333 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
הַחֲמִישִׁית 137

האזנה מודרכת לסימפוניה החמישית לקמפיין ותזמורת מאת לודוויג ואן נתניהו

עוד 1,073 מילים

קריב הצהיר כי יקיים דיון בראשון על הצעות החוק לפיזור הכנסת וחוק הנאשם - אך לוועדה שלו אין כל סמכות לעשות זאת, ומדובר בניסיון פוליטי להפעיל לחץ על ניר אורבך, יו"ר ועדת הכנסת האמונה על הטיפול בהצעות החוק הללו ● אין למעשה מניעה משפטית למנות רמטכ"ל, וגם בג"ץ יאשר מינוי כזה ● וגם: פסק הדין נגד סנ"צ גואטה הוא סנונית ראשונה וחשובה במאבק באלימות המשטרתית

עוד 1,204 מילים

הדילמה של יולי אדלשטיין

אדלשטיין הודיע לפני שנה שיתמודד מול נתניהו על ראשות הליכוד - אולם התקופה הייתה אחרת וכיום נתניהו בשיא כוחו ● בקרבתו של אדלשטיין חלוקים מה יגרום לו פחות נזק - להפסיד בגדול או לא להתמודד בכלל ● גורמים בפלג הירושלמי החרדי מקימים מפלגה חדשה שתרוץ בבחירות ● וגם: משלחת לפיד באנקרה המשיכה את הדיונים עם הטורקים על החזרת כתובת השילוח ● פרשנות

עוד 609 מילים

דיווח: גנץ וסער בוחנים את האפשרות לרוץ ביחד בבחירות

דרמה בארה"ב: ביהמ"ש העליון ביטל את הזכות להפלות; מיכאלי: שלטון חשוך ושונא נשים ● האו"ם: שירין אבו עאקלה נהרגה מירי צה"ל; גנץ: תחקיר חסר אחיזה במציאות; צה"ל: מציעים לפלסטינים להעביר את הקליע ● בנט: "עוד לא החלטתי אם אני רץ בבחירות" ● שקד: אפסו הסיכויים לממשלה חליפית – הולכים לבחירות ● המלחמה באוקראינה: רוסיה השלימה את כיבוש לוהנסק

עוד 37 עדכונים

האפיפיור שוחח עם היטלר, סייע למוסוליני וידע על השואה

פיוס ה־12 נמנע לצאת באופן פומבי נגד הנאצים ונגד ההשמדה השיטתית ● ההיסטוריון דיוויד קרצר חושף בספרו החדש חומרי ארכיון שמוכיחים את "אדישות" הוותיקן ביחס לרצח העם היהודי ● בריאיון לזמן ישראל הוא מסביר: "ההיסטוריה האנטישמית של הכנסייה – וחוסר הגינוי של האפיפיור – תרמו להצדקת הקמפיינים האנטי־יהודיים"

עוד 847 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה