האור והזוהר - אין שאלות, רק תשובות

אורי זוהר, צילום מסך מערוץ 12
אורי זוהר, צילום מסך מערוץ 12

מותו של אורי זוהר היה הזדמנות להתבוננות רטרוספקטיבית בישראל של השנים שבין 1967-1977. אורי זוהר החילוני ששאל את הקהל: "אני יפה?" עבר להודיע בנחרצות: "אני היפה!". משאלה לתשובה עם סימן קריאה, כאשר בראש הדף כתוב בס"ד.

מותו של זוהר היה הזדמנות להתבוננות רטרוספקטיבית בישראל של 1967-1977. זוהר החילוני ששאל את הקהל: "אני יפה?" עבר להודיע בנחרצות: "אני היפה!". משאלה לתשובה עם סימן קריאה, כשבראש הדף בס"ד

התכניות לזכר אורי זוהר עסקו שוב ושוב ביצירה המבריקה והביקורתית של זוהר וחבורת לול על המציאות של ישראל הצעירה והגאה בעצמה. מהאופוריה של 67' ולאחר ההתרסקות של 73' שסימנה גם את נקודת תחילת התנועה של החזרה בתשובה של אותם זמנים.

כמי שגדלה כילדה בשנות ה-60-70 על ברכי תכניות לול, התייחסתי אז ובמשך שנים רק לפשט: להומור, למגניבות ולשירים שהפכו נכסי צאן ברזל. היום, בתודעה המכילה את קיומן של הדילמות הקשות, הטורפות מדי יום את מציאות חיינו, אני יכולה רק להשתאות מול ראייה ביקורתית טרום זמנה.

ביקורתיות של אדם שעשה שימוש מבריק במדיום הקולנועי, כדי לשאול שאלות ולבקר את המחדלים שאחרים טרם השכילו לראותם בשם האתוס הציוני ותחושת ערך גבוהה. התרסה כנגד "היפים והאמיצים" של אותה תקופה, שהשותף היחיד ליצירה ביקורתית ברוח זו שעולה על דעתי הוא חנוך לוין.

זוהר היה אדם שחיפש צדק, והצביע בדרכו המשעשעת והסטירית על פרדוקסים ועוולות הנעשים בשם האתוס הלאומי, כסף, יהירות מגדרית והתנשאות גזענית. היום זה ממש לא מצחיק כאשר אנו מבינים לאיזה נזקים גרמו אותן עוולות. אנו משלמים מחירים גבוהים ומנסים להבין מאיפה להתחיל לתקן.

כמי שגדלה כילדה בשנות ה-60-70 על ברכי לול, התייחסתי אז רק לפשט: להומור, למגניבות ולשירים. היום, בתודעה המכילה את קיומן של הדילמות הקשות של חיינו, אני יכולה רק להשתאות מול ראייה ביקורתית טרום זמנה

באחד הסרטונים בלול, מוצגות תמונות קשות של זיהום אויר בישראל עם כמה מהמונומטים הידועים  הממשיכים לזהם עד היום ביניהם בתי הזיקוק של חיפה, ברקע  השיר  מלא הפאתוס: "נבנה ארצנו".

בסיומו של הקטע הקורבן בדמות הישראלי המצוי, מקבל הוראה מרופאו ללכת לים כדי לספוג שמש ולחזק את גופו. בפריים האחרון הוא יוצא מהים עטור זפת ופסולת שנסחפה למים.

כך היו חיינו והם עדיין כאלו. מי דיבר אז על נושאים סביבתיים והמשמעות הבעייתית של המשפט "נלבישך שלמת בטון ומלט"? גם כיום המזהמים הללו מגייסים לא מעט מסרים בשם הציונות להצדקת קיומם המזיק לחברה ולסביבה והמועיל לכיסם של הבעלים בלבד.

אורי זוהר החליט להחליף דיסקט באמצע חייו ולהפוך לחרדי לומד תורה. זכותו של אדם לנהל את חייו בדרך ובמקום שטוב לו. אולם אורי זוהר לא היה סתם אדם. הוא היה מוביל חברתי, ומשפנה לערוץ של בעל תשובה, היה מוקד לסקרנות עד יום מותו.

מי דיבר אז על נושאים סביבתיים והמשמעות הבעייתית של המשפט "נלבישך שלמת בטון ומלט"? גם כיום המזהמים מגייסים מסרים בשם הציונות, להצדקת קיומם המזיק לחברה ולסביבה, והמועיל לכיסם של הבעלים בלבד

כמכיר בערכו הציבורי והשפעתו, ירק זוהר אש וגופרית על המקום ממנו בא, בלי להפעיל את אותה ביקורת עצמית על המקום בו הוא בחר לחיות, אותו הוא הציג כהתגלמות של אושר ועושר אולטימטיביים.

כך הפך לנושא התואר "גדול המחזירים בתשובה". כשעושים תעמולה אז האמת ממש לא נר לרגלי התועמלן. הדיבר התשיעי: "לא תענה ברעך עד שקר" לא אומר שאי אפשר למסור מידע חלקי ומגמתי.

בראיונות שאליהם "נגרר" אורי זוהר, הוא דאג להדגיש את צניעותו ואת הסגפנות החומרית של חייו כהמחשה לפער בין היותו חילוני הולל וחמדן לחייו כחרדי צדיק. בסאב-טקסט, הצגה זו מחלקת את החילונים והחרדים למכוערים ויפים, לרעים וטובים. למעט כמה דמויות יוצאות דופן להן  שמר חיבה מהעבר.

כחרדי – בתחילת דרכו ועד סוף ימיו, אורי זוהר מצא לו כחבר נפש את אריה דרעי הידוע כהתגלמותו של "צדיק הדור ואדם צנוע המסתפק במועט לשם שמים". הוא תמך בו בכל ליבו, הקדיש לטובתו את כישוריו הקולנועיים והיצירתיים. והוא לא חדל מכך גם כאשר בית המשפט קבע כי דרעי, כשר בממשלת ישראל, פשע כלפי החברה וגזר את דינו לשבת בכלא.

זוהר לא נתן לעובדות לבלבל אותו בשם הלויאליות הסקטוריאלית ואולי גם הרצון לשאת חן בעיני החברה החרדית האורגנית, שאינה מקבלת לתוכה באמון ובחיבה יתרה את החוזרים בתשובה.

בעולם החרדי שבחר לחיות בו אורי זוהר קורים דברים איומים ונוראים לא פחות מאשר בעולם החילוני ואולי לפעמים אף יותר, משום שהפשעים מתרחשים מתחת לרדאר בשם הדת, אלוהים ונציגיו עלי אדמות.

בעולם החרדי שבחר לחיות בו אורי זוהר קורים דברים איומים ונוראים לא פחות מאשר בעולם החילוני ואולי לפעמים אף יותר, משום שהפשעים מתרחשים מתחת לרדאר בשם הדת, אלוהים ונציגיו עלי אדמות

שקר, מרמה, חמדנות, בגידות ואלימות במשפחה, פגיעות גוף ורכוש ומאבקי כוח בין חצרות החסידות, טרור צניעות ושליטה מחשבתית, דיכוי מגדרי וגזענות. פגיעות מיניות ונפשיות בחסרי ישע מושתקות ונדחקות הרחק מתודעת הציבור, כך שהקורבנות הופכים לא פעם לבעיה ולא הפוגעים.

תופעת פושעים מכל הסוגים המגיעים לבתי המשפט עטויים בכיפות גדולות וציציות ידועה ומוכרת, והם זוכים לקבלת פנים חמה גם בקהילה הדתית תוך הצמדת שם התואר: צדיק. כשזה מגיע לכסות דתית ודיבורים בשם שמיים, אובד חוש הריח והטעם. הכל הופך מתוק וכשר.

בימים שאורי זוהר נולד וגדל, כחלק מהדור שייצג את מיתוס הצבר, חברת המופת הייתה החברה הקיבוצית, אשר מזה שנים רבות נתבעת לדין וחשבון. חברה זו נאלצת לבקר את עצמה, עושה שידוד מערכות וחשיבה מחודשת על מהותה ומקומה במרחב הישראלי שהשתנה.

החברה החרדית מציגה עצמה מאז ומתמיד כחברת מופת חסרת ביקורת על פי עצמה ושומרת את הכביסה המלוכלכת בתוכה. מי שמוציאים אותה זוכים לכתף קרה ואף להרחקה, התנכרות ואלימות על כך שהעזו לבקר ולדרוש צדק.

החברה החרדית מציגה עצמה מאז ומתמיד כחברת מופת ושומרת את הכביסה המלוכלכת בתוכה. מי שמוציאים אותה זוכים לכתף קרה ואף לאלימות על שהעזו לבקר ולדרוש צדק

בהליכתו למקומו החדש, שבו מצא מבחינתו תשובה גורפת לכל, הפנה אורי זוהר עורף למקורותיו ועברו, תוך בעיטה חסרת אבחנה בכל מה שהיה חלק ממנו. הוא הפך את הישראליות החילונית והצברית לייצוג כל הרע. נכנס לארון הקודש שלו וסגר את דלתותיו בפני המציאות והעובדות.

כל זאת כאשר מתוך החברה המופת שלו צומחים לא רק עשבים שוטים שסרחו מהדרך אלא מנהיגי דת ומקובלים מפוקפקים בעלי השפעה שלילית בצמרת החברה והשלטון. כאשר דמויות הזויות ההופכות עצמן למנהיגי כתות המרכזים סביבם מעריצים מסוממי תודעה. חלקם טיפוסים מסוכנים כלפי הזולת, המפעילים אלימות ואיומים, ומבצעים מעשי פשע כלפי מוחלשים וחסרי ישע. הכל בכסות דתית.

לא זכור לי שאורי זוהר, בדמות הרב החרדי, הביע ביקורת על החברה בה הוא חי במשך 45 שנים. הוא שיווק אותה כמושלמת, אמת מוחלטת ויחידה, תוך הבנה מודעת לחלוטין של משמעות החיבור בין אורי זוהר מפעם לרב זוהר החרדי ומה משמעות המותג "אורי זוהר" גם למי שלא גדלו על היצירה של לול.

זוהר הפך, בהובלתו ובאחריותו, לפרה קדושה. כשפרות קדושות נשחטות, עולה התובנה שאין שום הבדל בין פרה לפרה. כמו שמתחת לכיסוי הבגדים אין הבדל בין אדם לאדם.

"הכל אנשים", אמר מודי בר-און שהלך באותו שבוע לעולמו בגיל צעיר מדי וממחלה קשה. במשך שנים הנחה בר-און את תכנית הטלוויזיה "הכל אנשים" ו"במדינת היהודים", אשר גוללה את סיפור הפרשיות המכוננות וסיפרה אודות חייהן של דמויות מגוונות, אשר השפיעו ועיצבו את פני החברה בישראל.

הוא היה הפנים והקול של התכנית, שידעה להציג את שלל ההיבטים, כולל הבעייתיים, להעיר את התודעה, להשמיע את הביקורת ולסמן סימני שאלה מאתגרים.

בהליכתו למקומו החדש, שבו מצא תשובה גורפת לכל, הפנה זוהר עורף למקורותיו ועברו, תוך בעיטה חסרת אבחנה בכל מה שהיה חלק ממנו. הוא הפך את הישראליות החילונית והצברית לייצוג כל הרע

אותם סימני שאלה אשר מהלכים אימים על חברה השואבת את עוצמתה מהעובדה בה נולדים וחיים במציאות שאין בה שאלות. רק תשובות הגמוניות מוחלטות וחתומות.

גילה לבני זמיר היא חיפאית,רכזת חממת חיפה לחקר דתות, יוצרת וכותבת תוכן, יועצת תקשורת וקידום מדיניות ציבורית. הובילה מאבקים סביבתיים וחברתיים: הסרת חיץ הרכבת בחזית הים בחיפה, המאבק במפעלים המזהמים, ועוד. בוגרת התכנית למנהיגות חברתית במרכז מנדל צפון. בעלת BA בתקשורת, רוח וחברה. בוגרת המחלקה לעיצוב תקשורת חזותית ויצ"ו חיפה. יו״ר תנועת ״יאללה חיפה״. נשואה, אם ל-3 וסבתא ל-2.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,146 מילים
כל הזמן // יום רביעי, 29 ביוני 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

פיזור הכנסת מתעכב: טרם הושגו הסכמות לגבי חוק המטרו וחוקי הוויזות

הרצוג נפגש השבוע עם המלך עבדאללה בארמונו בירדן ● אחרי שלושה חודשים הסתיימה עדותו של עד המדינה שלמה פילבר ● מחר - הבחירות לוועידת מרצ ● הניו יורק טיימס: גנרל איראני נעצר בחשד לריגול לטובת ישראל ● סגן מפקד יחידת 8200: סיכלנו ניסיונות להשתלט על מערכות המים הקריטיות של ישראל ● זינוק של 36 אגורות במחיר הדלק: מיום שישי – ליטר בנזין יעלה 8.08 שקלים

עוד 40 עדכונים

אינטליגנציה פוליטית? תנו לנו הוכחות

מנועי התעמולה והספין של בנימין נתניהו השיגו התבטאות של גדי סוקניק באחד הראיונות ועטו עליה כמוצאי שלל רב. סוקניק הוא אדם עצמאי ולא מייצג שום מפלגה, אבל צבא ההטרלה כבר סימן אותו כשמאלני מתנשא.

נתניהו שיחרר גינוי רשמי, שם התייחס להתבטאות כאילו נאמרה על בוחרי הליכוד, כשבפועל היא נאמרה על חברי הכנסת של המפלגה, מירי רגב דחפה את "גזען", למרות שרוב נבחרי המפלגה גברים אשכנזים עשירים, ואמיר אוחנה כבר הביא נימוקים לספרים שכתב נתניהו כאילו הם מעידים על אינטליגנציה גבוהה (היי, ומה לגבי אינטליגנציה רגשית?). וכך הלך הספין ותפח.

מנועי התעמולה והספין של נתניהו השיגו התבטאות ועטו עליה כמוצאי שלל רב. סוקניק אדם עצמאי ולא מייצג שום מפלגה, אבל צבא ההטרלה כבר סימן אותו כשמאלני מתנשא

הבה ננסה רגע לבדוק אינטליגנציה פוליטית. נניח בצד את מחקרים על מנת משכל וזיהוי גאונים לעומת אחרים.

האם נבחרי הליכוד נוהגים באופן תבוני ואינטליגנטי כאשר הם תומכים ללא סייג במהלכיו של נתניהו? האם יש להם אינטילגנציה פוליטית שמסוגלת לקדם את ישראל לעתיד טוב יותר?

"כושר אבחנה בין דבר לדבר". כותב מילון אוקספורד בהגדרת "אינטילגנציה".
האם ישראל כץ, לשעבר שר אוצר, יודע להבדיל בין מדינה עם תקציב חוקי מאושר לבין מדינה שאין לה תקציב מאושר אלא רק המשכי, והיא נאלצת לעצור פרויקטים, מינויים, חוקים, תשלומים ואת כל מערכותיה כיוון שהחוק לא מאפשר להוציא כספים שאין להם אישור בתקציב חוקי?

האם יואב גלנט, שר החינוך לשעבר, יודע להבדיל בין מערכת קורסת לבין רפורמה בשכר המורים?

האם שר הבריאות לשעבר יעקב ליצמן, יודע להבחין בין מצב המחסור בתקנים ומיטות בבתי החולים לבין הכאוס והסכנות הצפויות לציבור בשל כך?

האם השר לשעבר במשרד לביטחון פנים, אמיר אוחנה, הוא אדם תבוני המבין שהיעדר מפכ"ל קבוע במשך שנתיים וחצי פוגע במשטרה, בעצמאותה, בתפקודה המבצעי בלחימה בפשע, ביכולתה להתנגד לפרויקטים מסוכנים כמו החגיגות ההמוניות במירון, או אפשרותה לטפל בזמן במחדלי שב"ס שהובילו לבריחת אסירים מסוכנים?

האם נבחרי הליכוד נוהגים באופן תבוני ואינטליגנטי כאשר הם תומכים ללא סייג במהלכי נתניהו? האם יש להם אינטליגנציה פוליטית שמסוגלת לקדם את ישראל לעתיד טוב יותר?

אם להתבסס על עדויות השרים הללו, הם מצהירים שהם אינטליגנטים וכי סוקניק רק השמיץ. אם כך מהו ההסבר להתנהגותם שאינה מבחינה בסכנות שאליהן הוביל מנהיגם? חמש מערכות בחירות בתוך 3 שנים זה מהלך תבוני של מדינה המונהגת בידי שרים אינטליגנטים?

מהו ההסבר להתנהגות חסרת האחריות, שלפיה הם תומכים בסיפוח, ולמחרת בעסקת המאה שמעבירה שטחים לפלסטינים? מתנגדים למדינה פלסטינית, אבל אם נתניהו יאמר הם מיד יתמכו? תומכים בשת"פ עם רע"ם, אבל למחרת הקמת ממשלת השינוי מכנים את רע"ם תומכי טרור וממשיכים להסביר שאבו יאיר לא ניהל מו"מ עם רע"ם לכניסה לממשלתו?

מהו ההסבר לכך שהם ביחד, כאיש אחד, תומכים בהחלטה להתנגד לכל חוק שמביאה הקואליציה גם אם הוא לטובת כלל אזרחי ישראל? מה אינטליגנטי בהתנהגות הזו?

מהו ההסבר לכך שהם ביחד, כאיש אחד, תומכים בהחלטה להתנגד לכל חוק שמביאה הקואליציה גם אם הוא לטובת כלל אזרחי ישראל? מה אינטליגנטי בהתנהגות הזו?

מה אינטליגנטי בהפלת חוק למען נאנסות? למען זוגות צעירים? למען המתנחלים ביו"ש – מצביעי הגוש שלהם? מה אינטליגנטי בהתנגדות לחוק המטרו שאמור לשרת את כל אזרחי המדינה ועלותו עשרות מיליארדים?

והדוגמה האחרונה בינתיים, שגריר ארה"ב נאלץ להתחנן בפני כנסת ישראל להצביע לטובת פטור מוויזות לישראלים לארה"ב, הטבה שהוא עומל עליה מאז שנכנס לתפקידו למען האזרחים ועומדת להידחות בגלל האופוזיציה?

על פניו, גם לאיש שאינו מדען חוקר אינטליגנציה נדמה שאלה מהלכים מוזרים, מסוכנים, חסרי היגיון ובוודאי לא תבוניים.

נבחרי הליכוד סימנו את עצמם בנאמנותם הבלתי מסויגת לנתניהו כאנשים שהניחו בצד את תבונתם. את הכושר להבחין בין דבר לדבר.

יתכבדו נא כל הבכיינים שנפגעו מדברי סוקניק ויגידו: איזה מהלך תבוני, מקורי, מלא השראה ואינטליגנציה ביצעו ממשלות נתניהו לטובת הציבור?

איזה פתרון שאיש לא חשב עליו קודם הם יזמו לטובת אחת מסוגיות הליבה של ישראל: יוקר המחיה, הסכסוך עם הפלסטינים, שבריריות הדמוקרטיה והאיומים עליה ועוד?

מה?
לא שומעים.

יש דוגמה להצעה אינטליגנטית אחת שתמנע אסון במירון, תגרום לחרדים לצאת לעבוד ולהתגייס, תפחית את הביורוקרטיה והמיסים הגבוהים הממררים את חיינו?

יתכבדו הבכיינים שנפגעו מדברי סוקניק ויצביעו על מהלך תבוני, מקורי, מלא השראה ואינטליגנציה שביצעו ממשלות נתניהו לטובת הציבור. איזה פתרון שאיש לא חשב עליו יזמו לטובת אחת מסוגיות הליבה של ישראל?

האנשים האלה במשך שנים עסוקים רק בצרות של מנהיגם, במשפטיו הפליליים ובשרידותם בשלטון.

שום מעשה תבוני למען איכות חיי האזרחים הם לא עשו.
בכיינים חסרי תבונה.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 656 מילים

עושים מה שבז"ן שלהם

המתיחות במפרץ חיפה עולה מדרגה ● מנכ"לית איגוד ערים טוענת כי בתי הזיקוק מנעו לאחרונה כניסה של פקחים שהגיעו לבצע ביקורות בשטח המפעל ● בבז"ן דוחים את הטענות ומציינים כי "כל אירוע חריג מדווח על פי הדין" ● אלא שגם לדיון בכנסת שעסק בבז"ן, נציגי החברה לא טרחו להגיע ● ח"כ מוסי רז: "הזלזול של בז"ן בנבחרי הציבור הוא המשך ישיר של הזלזול שלהם בתושבי מפרץ חיפה"

עוד 1,004 מילים

"כמו כוכבת בסדרת פשע"

מעקב זמן ישראל דוח ביקורת חמור של מבקר עיריית חיפה מאשר את ממצאי תחקירי זמן ישראל במלואם ● בין היתר, מאשר המבקר כי החוקר המיוחד שהעסיקה ראשת העיר קליש-רותם אסף ממצאים מכפישים (ולעיתים מסולפים) נגד יריביה הפוליטיים, ללא אישור הגורמים הממונים עליו ● המבקר: "ההתנהלות חמורה ומנוגדת לכללי מנהל תקין" ● במועצת העיר דורשים לפתוח מייד בחקירה פלילית

עוד 2,691 מילים

למקרה שפיספסת

הטיוח הגדול הקשר הסודי של משמרות המהפכה עם ארגנטינה

למרות כל הראיות, שלטונות ארגנטינה גוררים רגליים בפרשת המטוס האיראני ולא מוציאים צווי מעצר לאנשי משמרות המהפכה ● כבר ב-2015 החוקר אלברטו ניסמן חשף טיוח שלטוני בנושא הפיגועים האיראניים ● זמן קצר לאחר מכן חשף העיתונאי דמיאן פצ'טר כי ניסמן נרצח – ונאלץ בעצמו לנוס על נפשו ● בריאיון לזמן ישראל אמר: הנשיאה לשעבר עושה הכול כדי להסתיר את הקשר עם איראן

עוד 2,029 מילים

זה שגם מתנגד לאפרטהייד בגדה וגם תומך באיש החורבן וההסתה

צודקים חברי המחנה הדמוקרטי המצומק באמירתם שהמאבק הקיומי נגד חזרת שלטון הבלהות של נתניהו אינו יכול להצדיק את המשך האפרטהייד ושלילת הריבונות וזכויות האדם ממיליוני הפלסטינים.

אך צודקים גם חברי המחנה הדמוקרטי שמבהירים שאין להרפות מהמאבק באפרטהייד, אך בשום אופן אי אפשר להקטין או למזער את הסכנות העצומות והקיומיות שטמונות בשובו של המחריב הגדול להנהגה.

צודקים האומרים שהמאבק הקיומי נגד חזרת שלטון הבלהות של נתניהו אינו יכול להצדיק את המשך האפרטהייד. אך צודקים גם האומרים שאי אפשר למזער את הסכנות הקיומית שבשובו להנהגה

מול שתי העמדות הללו, מצחיק, עצוב וגם נלעג לראות כיצד מצליח גדעון לוי גם להתנגד לאפרטהייד ולדיקטטורה הצבאית בגדה וגם לתמוך באיש החורבן וההסתה.

אני מבין כמובן את הצורך הנרקיסיסטי של לוי להתבדל מאיזה קולקטיב מדומיין בתוך ראשו כי הוא חושב שזה מגניב. אבל בשל הצורך הנרקיסי להתבדל ולהרגיש חתרן, שוכח העיתונאי שלצד זכותם של הפלסטינים לא לסבול ממשטר מדכא, גם לישראלים יש זכות לא לסבול ממשטר מדכא:

כשם שהפלסטינים אינם צריכים לסבול ממשטר הפרדה גזעני שמשליט על חייהם דיקטטורה צבאית, שולל מהם ריבונות ואזרחות ופוגע בזכויות האדם שלהם – גם הישראלים אינם צריכים לסבול ממשטר סמכותני, מריסוק שאריות המוסדות הדמוקרטיים ומעלייתו של דיקטטור מסית ומשסה שמקיים פולחן אישיות.

הישראלים אינם צריכים לסבול מהעדר אופק כלכלי, מריסוק השירות הציבורי, מקיום כלכלי רעוע, מפערים כלכליים עצומים וקיומיים שגוזרים במידה רבה את גורלו הקיומי הכלכלי של כל תינוק בהתאם ליכולתה הכלכלית של משפחתו, מחוסר יכולת לקנות דירה, מהשתעבדות איומה ומלחיצה לשכר דירה מופרך או למשכנתא לכל החיים, מתרבות כזב מחרידה, מתקשורת חנפנית שעוסקת בתעמולה ופולחן אישיות, משיסוי נגד האזרחים הערבים, מהסתה נגד אזרחים יהודים שמתנגדים לשלטון הריקבון, מהפיכת כל יריב פוליטי לבלתי לגיטימי, מהסתה כוזבת נגד מערכת המשפט, ממינוי שומרי סף נרצעים וחסרי חוליות, מהפיכת כל האזרחים לבני ערובה של נאשם שיודע שהוא יורשע ולכן ירתום את שלטונו לחילוצו ממשפטו הפלילי, ממשטרה גרועה ורקובה ואלימה במוקדים רבים בתוכה, מביזוי היהדות, מאפליית נשים, ממניעת תחבורה ציבורית בשבת (הנפגעים הם עניים ומעמד ביניים. רובנו), מריקון מוסדות דמוקרטיים מכל תוכן, ממינויים כושלים, מקידוש תרבות השקר והעילגות, מדריסת החלש בידי החזק, מהזנחת מערכות הבריאות והחינוך והרווחה, ממכירת נכסי ציבור בנזיד עדשים למתי מעט מקושרים ועשירים, מגזענות אתנוצנטרית כעורה וחמורה ומהעמקת השעבוד של הסוהר הישראלי כל עוד הוא משעבד את האסיר הפלסטיני.

מול שתי העמדות הללו, מצחיק, עצוב וגם נלעג לראות כיצד מצליח גדעון לוי גם להתנגד לאפרטהייד ולדיקטטורה הצבאית בגדה וגם לתמוך באיש החורבן וההסתה

כן, צריך להיאבק בכל ממשלה שמותירה את האפרטהייד בגדה על כנו ואף מעמיקה אותו. וצריך גם לבלום את שובו של הנוכל המשסה שחולל חורבן עצום במדינת ישראל.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
אב’ח מתפוגג מהחיים שלנו. טרלל את כל המדינה עד שהתעייפו מהדפקט הזה. גדעון לוי הבא בתור. הגיע הזמן להשתחרר מהטרול הזה. איך? להפסיק כתבות עליו, להפסיק להתייחס אליו, לא נכנסים לכתבות שלו. ש... המשך קריאה

אב’ח מתפוגג מהחיים שלנו. טרלל את כל המדינה עד שהתעייפו מהדפקט הזה. גדעון לוי הבא בתור. הגיע הזמן להשתחרר מהטרול הזה. איך? להפסיק כתבות עליו, להפסיק להתייחס אליו, לא נכנסים לכתבות שלו. שידבר ללאמפה

עוד 401 מילים ו-1 תגובות
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

לקראת הפריימריז: גוברים המאמצים לשנות את חוקת הליכוד

חוקת הליכוד מחייבת חברי כנסת בעבר ובהווה להתמודד ברשימה הארצית, שם מספר המקומות מוגבל ומספר המצביעים עצום ● המשמעות היא שתריסר ח"כים מכהנים יוחלפו בפנים חדשות - וזה ממש לא מתאים לנתניהו, שחושש ממועמדים חדשים ולא מוכרים ● אחד המתמודדים במחוזות הוא ליאור קצב - אחיו של הנשיא והאסיר לשעבר - ומי, כך מתברר, שתיווך בין ח"כ אורבך לנתניהו ● פרשנות

עוד 661 מילים

מלחמתו של השופט סולברג בתופעת העתירות הציבוריות

נשיא בית המשפט העליון העתידי לא אוהב את תופעת העתירות הציבוריות - שהחלה עוד בתקופת הנשיא מאיר שמגר - ופועל לצמצמה, כחלק מתפיסת עולמו השמרנית ● בחודשים האחרונים הוא פועל להטמיע גישה חדשה, יש שיאמרו בעייתית ● בעת האחרונה, המהפכה של סולברג זכתה לתמיכה משני שופטים נוספים בעליון ● המחנה הפרוגרסיבי דומם בינתיים ● פרשנות

עוד 555 מילים

"אני יזמתי את הארכת המסלול - והרשויות קיבלו את זה באהבה"

מעקב זמן ישראל דיון שנערך אתמול בוועדת פניות הציבור בכנסת המחיש כי הרשויות לא בחנו כראוי את הסיבות להגדלת המנחת הפרטי ליד חוף הבונים, כפי שנחשף בסדרת תחקירי זמן ישראל ● המנחת יוגדל משמעותית במימון המדינה, בעלות של כ-50 מיליון שקל, ועשוי להפוך לשדה תעופה פרטי ● הח"כים, שביקשו מהיזם לפרט את כוונותיו, נאלצו להסתפק בתשובה: "אין לי כוונה לחשוף את תוכניותיי העיסקיות"

עוד 1,497 מילים ו-1 תגובות

החלטת ביהמ"ש העליון בארה"ב לבטל את הזכות להפלות היא התגשמות הטראמפיזם ● העדויות בוועדת החקירה בנושא ההסתערות על הקפיטול חושפות את התהליך שעוברת המפלגה הרפובליקאית מאז 1995 ● התוצאה המפוארת של התהליך הזה הוא פסק דין דובסון ● פרשנות

עוד 1,259 מילים

אלו ימים משונים במשכן הכנסת: הקואליציה, שנלחמה במשך שנה על קיומה, לוחצת לפזר את הכנסת בהקדם - ואילו האופוזיציה, שקראה לבחירות מוקדמות בכל הזדמנות, נמלאה לפתע רוך וסבלנות ● בליכוד החליטו על טקטיקה ברורה: חיבוק ופרגון לאיתמר בן-גביר ● למה מנסור עבאס לא חושף את החומרים שבידיו? ● וגם: רגע של אנושיות ושת"פ בין הקואליציה והאופוזיציה אמש בכנסת ● פרשנות

עוד 920 מילים

רוב חברי הכנסת תומכים בקיום הבחירות ב-1 בנובמבר; בליכוד מתעקשים על 25 באוקטובר

חמאס פרסם סרטון שבו נראה, לדבריו, השבוי הישראלי השאם אל סייד ● הורדה לבינונית רמתה של אזהרת המסע לאיסטנבול ● בוטל עונש המוות שנגזר על הישראלית שהורשעה באמירויות בסחר בסמים ● אחרי מינויו לראש הממשלה יגור לפיד בווילה הסמוכה לבית ראש הממשלה ● השגריר האמריקאי בארץ קורא להמשיך בחקיקה, שתאפשר מתן הקלות לישראלים בקבלת ויזה לארצות הברית

עוד 46 עדכונים

מגפה חברתית

מחקר חדש בהובלת רמב"ם חושף עלייה חדה בעשור האחרון של מספר הילדים חולי סוכרת סוג 2 בישראל: פי-10 בחברה הערבית, פי-3.5 בקרב יהודים ● סוכרת סוג 2 מושפעת מתורשה אבל הטריגר להתפרצות הוא אורח החיים - השמנת יתר ומחסור בפעילות גופנית ● "פעם היינו רואים סוכרת סוג 2 רק אצל מבוגרים", אומרת החוקרת, "יש סיכוי גדול שהילדים האלה יזדקקו לדיאליזה"

עוד 836 מילים ו-1 תגובות

7 מיליארד מחפשים בעלים

הנכסים האבודים האפוטרופוס הכללי מחזיק באלפי דירות, קרקעות וכספים עזובים ● פרויקט התנדבותי מנסה לאתר את הבעלים או היורשים של כ-16 אלף הנכסים האלה ● המדובר בעבודת נמלים, ועד היום הפרויקט איתר כ-15 אנשים ויידע אותם בדבר זכויותיהם ● אחרי חשדנות ראשונית, במשרד המשפטים שוקלים להיעזר בפרויקט ● אחת המשתתפות בפרויקט: "השבת אבדה זו מצווה ביהדות"

עוד 1,840 מילים

ההצעה לפיזור הכנסת תאושר לפני יום חמישי; לא הושגה הסכמה לגבי מועד הבחירות

ועדת הכנסת אישרה לקריאה ראשונה את הצעת החוק להתפזרות הכנסת ● המליאה תכריע אם הבחירות ייערכו ב-25 באוקטובר או ב-1 בנובמבר ● אושרו הקלות בביצוע הפסקת היריון ● הסתדרות המורים משביתה שוב את הלימודים ● חמאס: חלה הרעה במצבו של ישראלי המוחזק ברצועה ● אחרי העימות ביניהם, נתניהו ואמסלם ערכו פגישת פיוס ● ליברמן: לא נשב עם הציונות הדתית, ש"ס ויהדות התורה

עוד 61 עדכונים

בעיני רבים, ההצהרה של אמסלם כי רע"ם תוכל להצטרף לקואליציה אם לגוש הליכוד יהיו 61 מדנטים, נחשבת פיגוע רציני בקמפיין המפלגה, המבוסס כולו על אנטי המפלגות הערביות ● נתניהו נכנס באמסלם, שנפגע עד עמקי נשמתו ● ההערכה בליכוד היא שנתניהו ביקש להעביר כך המסר גם לאחרים, שלא יצברו ביטחון עצמי רב מדי ● במקרה של אמסלם, זו עשויה להיות טעות קשה של נתניהו ● פרשנות

עוד 594 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה