"ישראל מגרשת מהגרים למצרים בטיסות מסחריות. לפחות אחד הוטס כפות"

חשיפת זמן ישראל ישראלי פגש בטיסה למצרים אזרח כפות ברגליו ובידיו, שטען כי הוא פליט מחוף השנהב המגורש מהארץ, וביקש עזרה ● "פניתי לצוות הטיסה, והם אמרו לי שזה נוהל קבוע, שבו ישראל מטיסה שב"חים מאפריקה שמגורשים למצרים" ● בדיקת זמן ישראל מעלה: שב"חים אכן מגורשים למצרים ● רשות האוכלוסין: "לא מכירים את המקרה"

גבר אזוק בידי שוטר, אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה (צילום: Roy Alima/Flash90)
Roy Alima/Flash90
גבר אזוק בידי שוטר, אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה

"ישראל מטיסה אזרחים ממערב אפריקה למצרים, ושם שולחים אותם לאזורים נידחים". כך טוען נוסע ישראלי שנכח כעד ראייה באירוע כזה.

"ביום רביעי, ה-17 ליולי, טסתי בטיסה רגילה מישראל למצרים", מספר לזמן ישראל צ' (השם המלא שמור במערכת). "בטיסה היה שב"ח, אזרח מאפריקה, שהיה כפות ברגליו ובידיו. קשרו לו את הידיים והרגליים והוא היה תחת שמירה.

"הוא צעק שהוא פליט מחוף השנהב ושמגרשים אותו, וביקש עזרה. המראה היה מעורר רחמים וחלק מהנוסעים, שרובם היו תיירים ערבים-ישראלים, די נלחצו.

"פניתי לצוות הטיסה כדי לברר מה הסיפור, והם אמרו לי שזה נוהל קבוע, שבו ישראל מטיסה בחברה שלהם שב"חים מאפריקה למצרים.

"הם סיפרו לי שהשב"חים מגורשים לשתי נקודות במצרים – אחת במדבר המערבי, קרוב ללוב, ואחת בדרום קרוב לגבול סודן. נותנים להם לבחור ביניהן".

מבדיקת זמן ישראל עולה כי אכן מתרחשים מקרים שבהם שוהים בלתי חוקיים חסרי אזרחות תקפה או תעודה מזהה כלשהי, מגורשים מישראל לכמה מדינות אחרות, בהן מצרים.

מדבר במערב מצרים, צילום אילוסטרציה (צילום: Egypt Army spokesman via AP)
מדבר במערב מצרים, צילום אילוסטרציה (צילום: Egypt Army spokesman via AP)

בארגון אמנסטי-אינטרנשיונל בישראל הביעו דאגה מהמקרה. לדברי חן בריל-אגרי, קמפיינרית של אמנסטי-אינטרנשיונל בישראל: "פרטי המקרה אינם ידועים לנו, אך ברור שאין סיבה או הצדקה לגרש אדם בכוח למדינה שלישית שאיננה מדינתו. בוודאי לאזור נידח במצרים, שהיא מדינה מסוכנת למהגרים ולמבקשי מקלט, שכולאת ומענה אותם ומגרשת למדינות מסוכנות עוד יותר".

מה הממשלה הייתה אמורה לעשות, לדעתך? אם הוא אינו פליט, אלא מהגר עבודה שמתחזה לפליט, ואין לו בכלל מסמכים מזהים, מה אמורים לעשות בו?

"קודם כל, אם הוא טוען שהוא פליט, הוא מבקש מקלט והיה על הממשלה להעביר אותו דרך מערכת מקצועית שבודקת אם טענותיו נכונות ואם הוא זכאי למקלט. בוודאי אם אין לו תעודות מזהות. כך קובעת האמנה הבינלאומית למעמד הפליטים שישראל חתומה עליה וגם הייתה מהמדינות שיזמו וניסחו אותה".

"הנסיון שלנו מלמד שלישראל אין בכלל מערכת כזאת ושפחות מפרומיל מבקשות המקלט נבדקות. מה גם שחוף השנהב היא מדינה מסוכנת מאוד שסובלת מעימותים פנימיים מזויינים והרבה פליטים נמלטים ממנה, חלקם לישראל".

ובכל זאת, במקרה שכן בדקו ומצאו שהוא לא פליט, אסור לגרש אותו?

"אם הוא לא פליט, ואין הצדקה לתת לו מקלט, למה לא לגרש אותו למדינה שלו? אין שום סיבה בשום מקרה לגרש בכפייה אדם למדינה שלישית, זה לא חוקי. בוודאי למדינה כמו מצרים".

לפי מה שאת אומרת, יכולים לבוא לישראל מיליון אנשים בלי תעודה מזהה ונצטרך לקלוט את כולם כפליטים.

"נצטרך לבדוק את כולם. זכותו של כל אדם נרדף להגיע לכל מדינה אחרת ולקבל בה מקלט. וזה תרחיש דמיוני, לא מגיעים מיליון אנשים ולא קרוב לכך, ואת האנשים שמגיעים לא בודקים. ובמקרה הזה ממילא שולחים את האדם למדינה שלישית בלא הצדקה, למקום שבו נשקפת לאנשים רבים סכנת חיים".

רשות האוכלוסין: "שולחים למצרים רק לטיסות המשך"

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר בתגובה: "מבדיקת המקרה, עולה כי איננו מכירים את הטענות שהועלו וללא פרטים נוספים, אין ביכולתנו לענות. ישראל פועלת להרחקת שוהים בלתי חוקיים למדינותיהם ולא למדינות אחרות".

עוד נמסר: "האפשרות היחידה בה יורחק אדם למצרים, היא רק אם הוא אזרח מצרי או שממתינה לו שם טיסת המשך למולדתו. עם זאת, נבהיר כי מדינת ישראל אינה מגרשת פליטים (אשר הוכרו כפליטים) או מי שבקשתו למקלט עדיין נדונה".

גורם ברשות האוכלוסין וההגירה מציין שאזרחים מוטסים כשהם כפותים רק במקרים קיצוניים, שבהם הם מתנגדים להטסתם באלימות ופוגעים או מנסים לפגוע בצוות הטיסה, בשוטרים ובקרים או בעצמם.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
רק לידיעה, חוק הכניסה לישראל והחוק הבינלאומי מאפשרים החזרת מסתנן למדינה ממנה הסתנן. היות שרוב המסתננים מאפריקה מגיעים ממצריים, זה חוקי בהחלט להחזיר אותם לשם. בנוגע לטענה שמצריים מסוכנת ... המשך קריאה

רק לידיעה, חוק הכניסה לישראל והחוק הבינלאומי מאפשרים החזרת מסתנן למדינה ממנה הסתנן.
היות שרוב המסתננים מאפריקה מגיעים ממצריים, זה חוקי בהחלט להחזיר אותם לשם.
בנוגע לטענה שמצריים מסוכנת להם, איך מגיני זכויות המסתננים מסבירים שרובם חוצים את מצרים ואת סיני בדרכם אלינו?

עוד 493 מילים ו-3 תגובות
כל הזמן // יום שלישי, 16 באפריל 2024
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ערב פסח 2024 המושבה הכי צפונית בישראל מטולה היא עיירת רפאים נטושה ● חצי שנה אחרי שפונתה בפעם הראשונה ב־128 שנותיה, התושבים המעטים שנותרו לשמור על הגחלת מתחילים לאבד תקווה ● ראש המועצה דוד אזולאי מסתובב כל בוקר בין התשתיות ההרוסות ומזיל דמעה: "איבדנו את הצפון. אני ראש מועצה בלי תושבים" ● ונתניהו עדיין לא מצא זמן לבקר או לטלפן

עוד 3,281 מילים
היום ה־193 ללחימה ● 133 חטופים עדיין בעזה

נשיא איראן: "כל פעולה נגד האינטרסים שלנו תיתקל בתגובה קשה וכואבת"

לפי פרסום ב־NBC News, התגובה הישראלית למתקפה האיראנית תכלול תקיפה של כוחות צבא איראניים ושל שלוחות של טהראן מחוץ לאיראן ● ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית הביע חשש מפני האפשרות שישראל תתקוף מתקני גרעין באיראן ● צה"ל: מתחקור ראשוני עולה ששני הפלסטינים שנהרגו אתמול באזור הגבול שבין השומרון לבקעת הירדן לא נפגעו על ידי כוחות הצבא

עוד 17 עדכונים
אמיר בן-דוד

במקום להילחם בחיות אדם, אנו עלולים להפוך לכאלה

חצי שנה עברה מאז פרצה המלחמה בעזה, שהחלה בטבח הנורא שביצע חמאס בתושבי ותושבות ישראל. לאחרונה יצאה האוגדה האחרונה, אוגדה 98, מהרצועה ולמעשה המלחמה בעזה הסתיימה ללא שום הישג.

מה שהתחיל ככישלון קולוסלי המשיך ככישלון מתגלגל. הביטחון לא שב לגבולות, ואף התפרץ בסוף השבוע במתקפה איראנית ישירה על ישראל, והחטופות והחטופים, בחלקם הגדול, עוד במנהרות חמאס.

מוריה שלומות היא עורכת דין ומגשרת, מנכ״לית קבוצת "הורים נגד מעצרי ילדים".

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
אוי לתמימים. לימדו קצת מי הם החמאס ורעיונותיו, כיצד ניצלו את הכסף שזרם אליהם לבניית וילות לראשיו, מנהור למלחמה בנו ועוני מחפיר לעמו, כיצד הרעיון המרכזי" אין לתת אף שעל אדמה לכופרים" הוא... המשך קריאה

אוי לתמימים. לימדו קצת מי הם החמאס ורעיונותיו, כיצד ניצלו את הכסף שזרם אליהם לבניית וילות לראשיו, מנהור למלחמה בנו ועוני מחפיר לעמו, כיצד הרעיון המרכזי" אין לתת אף שעל אדמה לכופרים" הוא הרעיון המרכזי של האמונה של חמאס. וכמובן, אנחנו הכופרים ואין לנו מקום בו מותר לנו לחיות. נחש כמו החמאס צריך להשמיד. וגם במחיר סבל נורא לעמו. הברירה במלחמה עימו היא או אנחנו או הם. אני מעדיף לחיות ושהם ימותו. מי שלא חס על ילדי אני לא אחוס על ילדיו.

עוד 570 מילים ו-1 תגובות

מלחמת עזה – עוד כתבות

איראן הקימה לתחייה את הברית הצבאית האזורית נגדה

המידע המקדים, חדר המבצעים המשותף בדוחה והסיוע של קטאר: גורם ישראלי בכיר אמר לזמן ישראל כי פעילות הברית האזורית נגד איראן הייתה פריצת דרך ● מטרת העל של איחוד הזירות הייתה למנוע את הברית המתהווה, אך בפועל הפעולה האיראנית גרמה לה לצאת לאור ● בזמן שישראל שוקלת איך ומתי להגיב, מבחינת טהרן, כל חיסול או פעולה נגד איראן תיתקל בתגובה חריפה ● פרשנות

עוד 844 מילים

פשעי ממשלת ישראל

שני פשעים מהדהדים גם בימים אלה.

שני הפשעים האלה השתלבו היטב בהתנקשות המופרעת במתחם הדיפלומטי האיראני בדמשק וכן בהתנקשות בילדיו של הנייה ברצועת עזה שכללה הרג של ילדים – נכדיו של הנייה שלא חטאו בדבר:

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 796 מילים

למקרה שפיספסת

למה ארה"ב מתעלמת מהחרדי שבחדר?

מיום הקמת ממשלת נתניהו, בוושינגטון מחרימים את סמוטריץ' ואת בן גביר, אבל למה הממשל האמריקאי לא נמצא בקשר ישיר עם דרעי, שיושב באופן קבוע בקבינט המלחמה? ● לדברי גורמים בש"ס, האמריקאים מבקשים מדי פעם לקיים פגישות אישיות, אך הדבר לא מסתייע ● אם האמריקאים רוצים להבין מי עשוי להשפיע על נתניהו, כדאי שיפנו גם לדרעי ● פרשנות

עוד 594 מילים ו-1 תגובות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

צה"ל מתכנן להחליף את רובי "תבור" ברובי סער מתוצרת כחול-לבן המבוססים על רובים ממשפחת AR האמריקאית, עם תחמושת הקיימת כבר 65 שנה ● החלטת צה"ל מתבססת על מחקר גדול, אולם הוא בוצע לפני המלחמה בעזה ● בצבא ארה"ב, לעומת זאת, בחרו בנשק עם קליבר חדש ורב עוצמה המתאים לאתגרי הלחימה העתידיים ● איזו מהבחירות נכונה יותר, ימים יגידו ● פרשנות

עוד 796 מילים ו-1 תגובות

עקורים

ברית קטאר–עזה הובילה למתקפת 7 באוקטובר

דוח שחיברו אנשי מודיעין עבור פרקליטי משפחות קורבנות חמאס, שחלקים ממנו הגיעו לידי זמן ישראל, טוען כי ארה"ב הייתה מודעת להיקף הפעילות הזדונית של דוחה ולפגיעה באינטרסים האמריקאיים ובעלות בריתה – אך נמנעה מלפעול ● לפי הדוח, תהיה זו טעות להמשיך לאפשר לקטאר "למלא תפקיד מרכזי כמתווכת בעימות בעזה"

עוד 1,084 מילים

מחיר הנפט זינק מייד אחרי החיסול בדמשק, ואחר כך זינק שוב לקראת המתקפה האיראנית על ישראל ● זו לא פעם ראשונה שמלחמה מקפיצה את מחירי הנפט ● המרוויחות העיקריות מהתייקרות הנפט הן המדינות שמייצאות אותו: רוסיה, ערב הסעודית, איחוד האמירויות – וגם איראן

עוד 1,128 מילים
היום ה־192 ללחימה ● 133 חטופים עדיין בעזה

הרמטכ"ל: "שיגור של כל כך הרבה טילים וכטב"מים לשטח ישראל ייענה בתגובה"

מיקי זוהר: התקיפה הישראלית ברפיח התעכבה בשל הרצון להגיע להסכם עם חמאס ● דובר המועצה לביטחון לאומי של ארצות הברית: כמות האספקה המועברת לרצועה גדלה משמעותית בימים האחרונים ● "וול סטריט ג'ורנל": גורמים בארצות הברית ובמערב מעריכים שישראל תגיב במהירות למתקפה האיראנית ● צה"ל: שם המבצע לסיכול המתקפה האיראנית – מגן ברזל

עוד 43 עדכונים

הפעם, נתניהו בוחר בביידן על פני בן גביר וסמוטריץ'

"בנקודת זמן זו וללא סיוע של אמריקה, כנראה שהפעולה הדרושה היא חיסול רפיח. עם איראן נסגור חשבון מאוחר יותר", כתב אתמול נתן אשל ● זו הרוח המנשבת מסביבתו של ראש הממשלה: ישראל לא תגיב נגד איראן ללא תיאום ואישור האמריקאים, אבל משאירה את הדלת פתוחה לתגובה עתידית ● "ראש הממשלה קיבל מהאיראנים כרטיס טיסה. עכשיו הוא רק צריך להחליט מתי לממש אותו" ● פרשנות

עוד 770 מילים

לישראל אין מספיק כסף לניהול מלחמה כוללת

מאחורי ההצלחה הישראלית בסיכול המתקפה אתמול, התגלה גם נתון מבהיל אחד: יכולת ההגנה האווירית של ישראל היא מצוינת אבל לא בת קיימא מבחינה כלכלית בשביל מערכה גדולה וארוכה הרבה יותר ממה שחווינו הלילה ● פרשנות

עוד 526 מילים

בפעם השנייה מאז מלחמת איראן–עיראק, טהרן הוכיחה שהיא מעצמה אזורית ● האמריקאים הבהירו כי כל תגובה ישראלית תהיה חייבת להיות מתואמת איתם ● העובדה שדובר צה"ל הודה בשעות הבוקר המוקדמות כי חלק מהטילים שנורו לעבר ישראל פגעו בבסיס חיל האוויר בנבטים אפשרה לאיראנים לרדת מהעץ ● פרשנות

עוד 549 מילים ו-1 תגובות

הברית האזורית נחוצה לישראל כמו אוויר לנשימה

ישראל ובנות בריתה הצליחו ליירט 99% ממתקפת הטילים האיראנית ● הישראלים חייבים להישיר מבט למציאות: לולא הברית האזורית ושיתוף הפעולה עם מדינות כמו ירדן, ישראל הייתה נראית הבוקר אחרת לגמרי ● האפשרות לברית עתידית עם ערב הסעודית – חיונית מאי פעם ● מדינות האזור מבקשות רק דבר אחד בתמורה, שנתניהו ימשיך לשלול ● פרשנות

עוד 607 מילים ו-3 תגובות

לא בטוח שישראל היא זו שצריכה להגיב למתקפה האיראנית

בפעם הראשונה בתולדותיה איראן תקפה את ישראל במאות חימושים – והכריזה למעשה על מלחמה רשמית ● לא בטוח שהתשובה הישראלית תגיע מהר ● אחרי האיום של ביידן, ארה"ב חייבת להגיב כדי לשמר את ההרתעה האזורית שלה ● השאלה היא לא האם תהיה תגובה אלא מתי, באיזה עוצמה ומי תלחץ על ההדק ● צה"ל יתקשה להתמודד במקביל גם עם הרצח שמאיים להדליק את הגדה המערבית ● פרשנות

עוד 575 מילים
היום ה־191 ללחימה ● 133 חטופים עדיין בעזה

צה"ל הודיע: בוטלו הגבלות פיקוד העורף על מערכת החינוך

דיווח: קבינט המלחמה הסתיים ללא קבלת החלטה על תגובה לתקיפה האיראנית ● ביידן אמר לנתניהו "לחשוב אסטרטגית על סכנת הסלמה" ● מטרה אווירית חשודה שהגיעה ממרחב ים סוף יורטה בהצלחה על ידי מערכת כיפה ימית, החות'ים לקחו אחריות על השיגור ● דיווח: התאריך לפעולה ברפיח נדחה; הליכוד בתגובה: "הפעולה לא נדחתה"

עוד 88 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה