איך נתניהו הפך את החרדים לציונים החדשים

הרב יעקב אריה אלטר מחסידות גור ורבי חיים קנייבסקי בכנס יהדות התורה (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
Yonatan Sindel/Flash90
הרב יעקב אריה אלטר מחסידות גור ורבי חיים קנייבסקי בכנס יהדות התורה

רובם הגדול אינם עומדים דום ב'התקוה' ולא רואים בה את המנונם הלאומי, הם לא עומדים דום בצפירות יום הזיכרון ויום השואה, לא מניפים את דגל ישראל ויש ביניהם קבוצות השורפות אותו בשנאה ובהתרסה. הם מצייתים לרב שלהם ולמועצת חכמי התורה לפני שהם מצייתים לגורמי אכיפת החוק.

הם אינם רואים בהרצל ובציונות את אבני היסוד להשקפת עולמם. להיפך: רואים בהם בגידה בערכי היהדות ושיקוץ מוחלט. הם אינם מאמינים במדינת ישראל דמוקרטית כחלום לעם היהודי ומעדיפים את ביאת המשיח וקבלת הוראות מהסמכות העליונה הקשורה אליו.

הם מצייתים לרב שלהם ולמועצת חכמי התורה לפני הציות לגורמי אכיפת החוק. הם אינם מאמינים בישראל דמוקרטית כחלום לעם היהודי, ומעדיפים את ביאת המשיח וקבלת הוראות מהסמכות העליונה הקשורה אליו

הם אינם מלמדים את ילדיהם בבית הספר שום נושא הקשור לביסוס המורשת הציונית, ההיסטוריה של מדינת ישראל, או נושאי ידע אחרים מעבר לאמונתם הדתית. ובכלל, מה שקרה מאז תנועת ההשכלה והעליות הציוניות – זה ממש לא עניינם ולא כוס התה שלהם.

הם אינם מתגייסים לצבא, ולמיעוט המבוטל שמתגייס אין יחס חיובי מצד הקהילה. לפעמים זה גובל בהתנכלות אישית והוקעה אלימה.

הם אינם מאמינים ב"כל ישראל חברים", ודורשים הפרדה על רקע מוצא ומגדר. יום השואה הלאומי אינו חל עליהם, יום העצמאות הוא לא יום חגם, ויום הזיכרון זה הבעייה של חלק אחר בעם.

הם אמנם "מתים באוהלה של תורה" אבל בסופו של יום, חוזרים הביתה ומקימים משפחה וחיים שלמים, בעת שמשפחות החללים נותרו ללא דור המשך ועצב קורע לב-שלעולם לא יירפא.

אז איך הפכו החרדים עבור נתניהו "מפלגות ציוניות" המחזקות את גוש הימין?

אין לי ביקורת על החרדים כגוף המסרב להיות ציונים. זכותם. הם חיו ככה תמיד, ובחרו לחיות כך עוד לפני שהוקמה כאן המדינה. ובכלל, איני מאמינה שאפשר, או שזו זכותו של גוף שולט או הגמוני – לכפות על מישהו להאמין במה שאינו רוצה להאמין ולתמוך בו.

אפשר רק לדרוש עמידה בחוקי המדינה כפי שיודעים החרדים לעשות בחייהם בגלות, שם הם אינם מהווים לשון מאזניים פוליטי ואינם מנהלים את המדינה מחצרות רבנים

אפשר רק לדרוש עמידה בחוקי המדינה כפי שיודעים החרדים לעשות בחייהם בגלות, שם הם אינם מהווים לשון מאזניים פוליטי ואינם מנהלים את המדינה מחצרות רבנים.

במציאות שיצרנו להם במדינת ישראל, כדאי להיות חרדים ואפילו די משתלם. אמנם מדי פעם קם איזה משוגע חילוני תורן שטוען שצריך להחיל עליהם חוק גיוס חובה, להפסיק את הפליית הבנות במוסדות הלימוד על רקע מוצא, או רחמנא ליצלן לדרוש הכנסת לימודי ליבה למוסדות הלימוד – אבל זו מכה קלה בכנף השכינה.

מעבר לכך, מדינת ישראל ומוסדותיה הם כר נרחב להשגת מטרות סקטוריאליות-חרדיות בדרכים חוקיות לחלוטין. רק צריך להתברג נכון לעמדות הנכונות, להוות לשון מאזניים, לדרוש ולקבל תואר "סגן שר" ולא "שר" כדי לא באמת להכיר בסמכות המדינה הציונית. ואז אבינו שבשמיים הוא הגבול.

רק צריך להתברג לעמדות הנכונות, להוות לשון מאזניים, לדרוש ולקבל תואר "סגן שר" ולא "שר" כדי לא באמת להכיר בסמכות המדינה הציונית, ואז אבינו שבשמיים הוא הגבול

הטענה היחידה שיש לי היא אל אותם פוליטיקאים חילונים, הטוענים להיותם ציונים – המאפשרים זאת.

כשנתניהו שואג שוב ושוב (ואחריו קבוצת מדקלמי דפי המסרים שלו) שמדובר בגוש ימין של מפלגות ציוניות, הרי שאין בדיחה גדולה מכך, ואני בטוחה שבחדרי חדרים, ראשי וחברי אותן מפלגות חרדיות אוחזים את בטנם וגועים בצחוק גדול.

מה שנתניהו עושה זו מחיקתם והשפלתם של מחוללי הציונות הגדולים והמפוארים אשר מסרו את נפשם במלחמות ישראל, כבשו את הכותל וזכויותיהם כמשחרריו נגזלו מהם.

הבעלות על הכותל נמסרה לחרדים. זהו לעג לכוחות שכבשו את ירושלים  ו"איחדו את בירת העם היהודי", אבל יהודים רבים בורחים ממנה בגלל שמציאות החיים בה, ההולכת ומתחרדת, מקשה עליהם להיות ישראלים, ציונים וחופשיים מדת.

זוהי הגחכה של מושג ה"ציונות" של מי שטוענים להיותם המחנה הלאומי, ועוסקים במרץ ובלהיטות בשיסוע ופילוג החברה הישראלית והעדפת שותפיהם הלא ציונים, וביניהם אף אנטי ציונים, על פני חלקים נרחבים של העם בעלי זכויות ציוניות והסטוריות במדינה.

כשנתניהו שואג שוב ושוב (ואחריו מדקלמי דפי המסרים שלו) שמדובר בגוש ימין של מפלגות ציוניות, אין בדיחה גדולה מכך. אני בטוחה שבחדרי חדרים, ראשי וחברי אותן מפלגות חרדיות אוחזים את בטנם וגועים בצחוק גדול

לפני זמן מה עלה ב"זמן ישראל", מאמר של יהודה מודעי, אשר ליווה את בנו ללשכת גיוס. שכותרתו: "למה אני חרד לדפיקה בדלת כשאב חרדי דואג לריבועי נייר טואלט לשבת?".

חשוב לקרוא אותו, כי הוא מפרט תשובות מדוייקות והגיוניות לכל הטענות על התרומה הלאומית של הציבור החרדי בלי להתעלם מהתרומה החברתית של ארגונים מתוכו.

אולם יהודה מודעי אומר שלדעתו: לחרדים יש מצע אחד בלבד – כסף ושמירה על עולם הבטלנות הגברי. כך קורה שמפלגות מכל קשת המפה הפוליטית מעדיפות לוותר בנושאי דת ומדינה, כדי שיוכלו למלא את שאר האינטרסים שלהם ולכבוש את השלטון.

זוהי תמצית האיתרוג הציוני של מפלגות החרדים על ידי נתניהו, הנואש להשיג לעצמו בלוק חוסם שלא תלוי בשקד, בנט וליברמן.

נתניהו שלחש על אוזנו של הרב כדורי ש"השמאל שכחו מה זה להיות יהודים"-קרי גנץ, רבין, ברק, וציבור עצום של נשים וגברים שהקימו ישובים, עסקו בשמירה על גבולות המדינה, הקימו את המדינה, תשתיותיה, כלכלתה, מוסדותיה והקריבו את היקר הם מכל עבור המדינה הישראלית ציונית – אלו אינם יהודים בעיניו.

אפילו להפך – הם האוייב השמאלני העושה יד אחת עם אויבי המדינה הכי נוראים ומאיים על קיומה של מדינת ישראל.

הציבור החרדי אומר בגלוי: עיזבו אותנו מהשטויות הציוניות, הישראליות והלאומיות שלכם! אותנו מעניינים דברי הרב קנייבסקי, ש"ך ודומיהם. בתמורה נאפשר לך, נתניהו, להמשיך לשלוט, ואתה תיתן לנו להמשיך ולהשיג מימון ציבורי ומשאבי מדינה

הציבור החרדי אומר בגלוי: עיזבו אותנו מהשטויות הציוניות, הישראליות והלאומיות שלכם! אותנו מעניין רק מה שאומר הרב קנייבסקי, ש"ך ודומיהם.

בתמורה נאפשר לך נתניהו, להמשיך לשלוט, ואתה תיתן לנו להמשיך ולהשיג מימון ציבורי ומשאבי מדינה כדי לממן את אורחות חיינו החרדיים והמתבדלים.
לאלו קורא נתניהו שותפים טבעיים ומפלגות ציוניות.

הם עדיפים בעיניו על פני כל מי שאינו מעניק לו את השלטון על מגש של פלטינה.
ככה הפך נתניהו את החרדים לציונים החדשים.

גילה לבני זמיר, חיפאית, יוצרת וכותבת תוכן, יועצת תקשורת וקידום מדיניות ציבורית. הובילה מאבקים סביבתיים וחברתיים: הסרת חיץ הרכבת בחזית הים בחיפה, המאבק במפעלים המזהמים, הבית ברחוב חיים, שינוי המציאות הפוליטית בחיפה ועוד. בוגרת המחלקה לעיצוב תקשורת חזותית ויצ"ו חיפה, BA בתקשורת, רוח וחברה. יו"ר תנועת ״יאללה חיפה״. נשואה, אם ל-3 וסבתא ל-2.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
אחד האנשים העשירים בישראל הפסיד בבחירות. ומי ניצח? https://www.themarker.com/news/politics/.premium-1.7864880?utm_source=App_Share&utm_medium=iOS_Native מיהו האיש העשיר ביותר שהפ... המשך קריאה

אחד האנשים העשירים בישראל הפסיד בבחירות. ומי ניצח?
https://www.themarker.com/news/politics/.premium-1.7864880?utm_source=App_Share&utm_medium=iOS_Native

מיהו האיש העשיר ביותר שהפסיד כנראה עוגני שליטה בבחירות האחרונות?

ספוילר: ממש לא ציוני

עוד 895 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // שבת, 6 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הדילמה של הקהילה היהודית בעיר הבוערת

הקהילה היהודית במיניאפוליס - שם החלו המהומות בארצות הברית, בעקבות הריגת ג'ורג' פלויד בידי שוטר - חצויה ● מצד אחד, חברי הקהילה נחושים להגיש עזרה לעיר הבוערת ● מצד שני, הם חוששים להפוך בעצמם למטרה

עוד 654 מילים

הקהילה היהודית במדינות בריה"מ לשעבר הכריזה על מבצע שאפתני: טאבלט לכל קשיש ● זאת, לאחר שמבוגרים רבים נותקו מהעולם החיצון בעקבות מגבלות הקורונה ● בינתיים גויסו תרומות לארבעה מכשירים בלבד, אך אחד מהם עומד לשנות את חייה של אירינה, החולמת לשוחח באמצעותו עם חברתה, שעלתה לארץ ● "היינו כמו אחיות, אבל אני לא יכולה לדבר איתה יותר, בגלל שיקר לי מדי להתקשר אליה"

עוד 941 מילים

בר סימן טוב: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע"

ח"כ ג'בארין: "קורא לשר אוחנה להפסיק את המדיניות הגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית" ● השר פרץ: "חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראל כדי לאפשר החזרת כ-50% מהמובטלים לעבודה ● הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בתל אביב נגד סיפוח שטחי יו"ש

16:02 עריכה

הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין שבתל אביב נגד סיפוח יהודה ושומרון.

15:58 עריכה

שר הכלכלה עמיר פרץ על מעגל האבטלה: "המבחן המשמעותי של הממשלה הינו ההיערכות לחגי תשרי שיכולים להפוך לימים נוראים עבור מאות אלפי אזרחים שא ישובו לעבודה. מצב שעלול לקבע תרבות של אבטלה שהיא מחלה מסוכנת כלכלית וחברתית. חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראלי, דבר שיאפשר להחזיר עד כ-50%  מהמובטלים לעבודה".

15:54 עריכה

בעקבות הרצח המשולש היום בלוד, תקף ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) בחריפות את חוסר האונים של המשטרה והממשלה: "הרצח המחריד בלוד שוב חושף את המחדל של רשויות אכיפת החוק בהתמודדות עם תופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. העבריינים מרגישים שיש להם יד חופשית לפעול, כל עוד קורבנותיהם הם ערבים. הגיע הזמן לסיים את 'האוטונומיה' של גורמי הפשיעה בחברה הערבית. אני קורא לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להפסיק את המדיניות השערורייתית והגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית".

15:52 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, מתריע בשיחות סגורות: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע".

לחדשות 12 אמר: "אני לא חושב שצריך להיות גל שני בישראל אם נתנהל נכון, אבל אנחנו בעלייה בתחלואה והיא מובהקת, אמיתית ומוחשית וייקח זמן עד שנבין את מלוא היקפה".

עוד 4 עדכונים

פרויקט צילומים "זה יותר קשה מהפיגוע במגדלי התאומים"

הצלם ג'ונתן אלפיירי יצא למסע לתוככי בית לוויות יהודי בניו יורק, שם, למרבה הצער, הובילה הקורונה לפריחה בעבודה ● דומיניק קרלה, מנהל בית הלוויות גוטרמן, אומר שלא ראה מספר כזה של מתים ב-30 שנות הקריירה שלו – והוא מעולם לא רצה לראות ● תיעוד מיוחד

עוד 343 מילים ו-1 תגובות

בירושלים הסטטוס קוו מתערער ● בדמשק נערך קונצרט היסטורי ● בוושינגטון מאיימים על אסד ● במצרים סוחרים במסכות משומשות ● בלוב מכנים את ברק אובמה "עבד" ו"טיפש" ● ואיזה אירוע נורא קרה בעיראק ביוני 1941 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 917 מילים

למקרה שפיספסת

לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, אפילו כיצד נרכוש אוכל

עכשיו, כשהעניינים כנראה מתחילים לחזור למסלולם, אפשר לבחון את מה שעברנו. אז איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת.

הקורונה הכתה בנו כמו הודעה של מרצה על שיעור השלמה ביום שישי. צפוי, אבל אף אחד לא תכנן לקחת בזה חלק עד שהוא הודיע על נוכחות חובה, או במקרה שלנו בידוד.

איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת

זה קרה ממש בתחילתו של סמסטר ב', אני זוכרת את המרצה מדברת איתנו על תוכנה בשם “zoom”, ושרוב הסיכויים נעבור ללמוד למידה מקוונת, מהבית. בהתחלה שמחתי, איזה כיף, נלמד מהמיטה, לא נצטרך להתעורר מוקדם יותר או לבשל מראש או ללבוש בגדים אמיתיים שהם לא פיג'מה.

אך עד מהרה מאוד החלום הפך לסיוט.

העומס הלימודי גדל בטענה ש"גם ככה אנחנו לא עושים כלום", לפתע סילבוסים שלמים השתנו והתהפכו, נוספו מטלות רבות, הדרישות עלו. וללמוד במיטה זה לא באמת נוח אז אין ברירה, את יושבת על כיסא מול מסך 12 שעות ביממה.

ההבנה העמוקה שישראל היא כנראה לא אומת הייטק גדולה כי בכל זאת כל שיעור השאלה הכי נפוצה הייתה "שומעים אותי?".

דברים שנקלטו במצלמות וידאו שאולי היה עדיף שלא היינו רואים. התמודדות עם קריוקי בעשר בבוקר של השכנים.

ובכל זאת, שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה או ימי הסטודנט אלא על הודעת היציאה לחל"ת. קחו לנו את הקפה, את הסיגריות, את החומוס בבניין רפואה, אבל אל תקחו לנו את הפרנסה.
הקושי הכלכלי בתקופה זו הביא אותי ואת חבריי  לספסל הלימודים לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים.

שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה. קחו לנו את הקפה, את החומוס בבניין רפואה, אבל לא את הפרנסה. זה הביא אותנו לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים

חלקנו לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, או אפילו כיצד נרכוש אוכל. בעקבות כך לא הייתה ברירה מלבד לחזור לגור אצל ההורים. ענין שיש לו השלכות משלו, הן רגשיות, הן נפשיות והן פיזיות.

בנוסף, רוב גדול של הסטודנטים מסתמכים על מלגות שבוטלו או לא המשיכו להתקיים במתכונת רגילה עקב המציאות החדשה.

הדבר היחידי שקצת נתן לי אוויר לנשימה זו המלגה שקיבלתי מקרן אייסף, אבל לצערי זה לא מספיק. אני ממש מקווה שהמדינה תבין שציבור שלם של סטודנטים נמצא בבעיה קשה, ויוכלו לסייע לנו כדי שלא נאלץ חלילה לנשור מהלימודים.

לסיכום, אינני יודעת מה יותר גרוע: גל החום המכה בנו, המצב הכלכלי של הסטודנטים, ריבוי השרים בממשלה או העובדה שתקופת המבחנים ממש קרובה. אבל מה שאני כן יודעת זה שרובנו מבינים שהסמסטר הזה די אבוד. יש לנו עוד הרבה מה ללמוד בהקשר ללמידה מקוונת ודווקא כסטודנטית לחינוך אני מבינה כמה הוראה טכנולוגית היא העתיד.

עדן בן אור לומדת לתואר דו-חוגי בחינוך שנה ב', ותרבות צרפת וצרפתית שנה א', באוניברסיטת תל-אביב,  מלגאית קרן אייסף

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 439 מילים
עודכן לפני 59 דקות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תיעוד מיוחד הסינים מראים לזרים את הדרך החוצה

בתי עסק ומקומות ציבוריים מגרשים אותי בזה אחר זה ● במקביל, הסינים מתקרבים לדת אחרי שנים של התרחקות כפויה, ומתחילים להבין שהנזק האמיתי והעמוק לכלכלה עוד לפניהם ● ואני מתחילה להתכונן לפרידה שלי משגנחאי ● הפרק הרביעי ביומנה של יפעת פרופר, המתעדת את עידן הקורונה בסין

עוד 3,460 מילים

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

גנץ: "נשמור על חירות הפרט והדמוקרטיה גם בזמן חירום"

השר רפי פרץ: יש בתוכנית הסיפוח סעיפים שלא נוכל לקבל ● מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 22 עדכונים

"נתניהו מנתק את ארץ ישראל מהיהודים"

ראיון הקרע במחנה הימין סביב החלת הריבונות רק הולך ומחמיר ● בראיון לזמן ישראל, אומר עירא רפפורט, מי שהיה חבר במחתרת היהודית: "צריך להילחם בזה בצורה חריפה מאד" ● כמו רבים מחבריו ביו"ש, הוא תוקף בחריפות את טראמפ ונתניהו ● "כשאתה מוסר את ארץ ישראל לאויבים, זה החטא הגדול ביותר. אבל כשאתה גם מנתק את היישובים - זה עוון לא פחות גדול" ● אבל, הוא מרגיע, זה לא יזלוג לאלימות: "מה שהיה טוב בזמנו, לא נכון להיום"

עוד 987 מילים

פטר אקשטיין קובקס הגן על מיעוטים ברומניה במשך עשרות שנים ● וגם הוביל את מאבק הלהט"ב שם ● למרות שאביו היה יהודי, הוא מעולם לא שקל לעלות לארץ ● האם המורשת הליברלית שלו תשרוד שלו את גל הלאומנות באזור, שאותו מוביל השכן מהונגריה, ויקטור אורבן? ● ראיון

עוד 1,244 מילים

ציוץ אחד יכול לעצור את הדהירה לסיפוח חד-צדדי

פרשנות לפני כארבעה חודשים הציג נשיא ארה"ב את תוכנית המאה - "משלום לשגשוג: חזון לשיפור חייהם של הפלסטינים והישראלים" ● משפט אחד שאמר טראמפ בנאומו באותו יום, אשר עומד בניגוד גמור לתוכנית הכתובה והמושקעת, איפשר לנתניהו לחתור תחת התוכנית ולהפוך אותה למסך עשן עבור פעולת הונאה חד-צדדית - שתפגע קשות במרקם היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל ● האם טראמפ יתערב לפני שיהיה מאוחר מדי?

עוד 3,152 מילים ו-1 תגובות

רוב הישראלים ציפו מבג"ץ לפסול את נתניהו

סקר מדד השלום מעלה כי רק 35% מהישראלים תומכים בפסיקת בג"ץ שאיפשרה לנתניהו לכהן כראש ממשלה, לעומת 51.5% שציפו מבג"ץ לפסול אותו ● לתמיכה הרחבה באקטיביזם שיפוטי במקרה של ראש ממשלה הנאשם בפלילים שותפים מצביעי ימין רבים ● קמפיין הליכוד להחרבת שלטון החוק פוגע אנושות גם בבני גנץ, העלול להיפלט מהפוליטיקה מוקדם מהצפוי ● פרשנות

עוד 854 מילים ו-1 תגובות

פייק ניוז תוצרת יולי אדלשטיין: הכריז על מהפכה שהתרחשה כבר

הביקורת על מיעוט בדיקות הקורונה, גרמה לשר הבריאות להכריז כי יאפשר גם לאנשים ללא סימפטומים להיבדק ● אבל בדיקת זמן ישראל מגלה: בדיקות כאלה נערכו כבר לפני ההכרזה ● אפידמיולוג בכיר: "אדלשטיין רק התאים את ההודעות הרשמיות למדיניות במציאות"

עוד 851 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה