חדר 808 הפלצור עדיין מסתובב מעל הראש, מקווה לתפוס את רוח הזמן

להקת סוויד (צילום: יח"צ)
יח"צ
להקת סוויד

בכל הופעה של סוויד מגיע הרגע הזה, שבו ברט אנדרסון נעמד בטווסיות במרכז הבמה ומתחיל לסובב מעל ראשו את הכבל של המיקרופון. בהתחלה לאט לאט ואז במהירות הולכת וגוברת.

מסובב ומסובב, כאילו הכבל הוא פלצור בעזרתו אנדרסון מקווה ללכוד את הזמן החולף. רק שבקצה הכבל המסתחרר מחובר המיקרופון של אנדרסון, שטס עכשיו במהירות מפחידה סנטימטרים מעל ראשיהם של ריצ'ארד אוקס, מט אוסמן, ניל קודלינג וסיימון גילברט, שקוברים את הפנים בכלי הנגינה שלהם וממשיכים לנגן, כשהם מצליחים איכשהו להתעלם מהחפץ המתכתי שטס ליד ראשיהם. אם חלילה יפגע בהם – ההופעה תיגמר באשפוז.

מסובב ומסובב, כאילו הכבל הוא פלצור בעזרתו אנדרסון מקווה ללכוד את הזמן החולף. רק שבקצה הכבל המסתחרר מחובר המיקרופון של אנדרסון, שטס עכשיו במהירות מפחידה סנטימטרים מעל ראשיהם

ואז אנדרסון נרגע ומאט בהדרגה את סיבובי הכבל, מניח לו להיכרך סביב גופו כמו נחש, או אולי כמו קשירה בסצינת בדס"מ. כי גם אירוטיקה תמיד נוכחת בהופעות של סוויד, כמו גם בשירים של הלהקה.

כל העסק עלול להיראות קצת ילדותי – מה לבריטי מטופח ולמשחק בלאסו? אבל נודף ממנו גם ריח של סכנה ורמז לסקס. והוא מתנהל ברצינות תהומית, כי ככה זה בהופעות של סוויד. לא רק שלא צוחקים, אף אחד על הבמה כמעט לא מחייך. לא כשהכבל מסתובב במהירות, לא כשהוא נכרך סביב גופו של ברט אנדרסון ולא בכלל.

וזה מה שעושה את סוויד לאחת הלהקות האלה שאו שאוהבים מאוד, או שלא סובלים: היא להקה חמורת סבר של אנשים עם חוש הומור מצוין, כולל אירוניה עצמית (כפי שאפשר היה להתרשם מ"סוויד: רוצים את הכל", הדוקו המוצלח של מייק כריסטי, שהוקרן השנה בדוקאביב).

להקה שבראשה סולן כריזמטי, עם נטיות טווסיות, שמותר לו להעמיד את שאר החברים בסכנה, אבל הם גם סומכים עליו שיישמר מלפגוע בהם. וזה תמיד גם קצת מסוכן, גם מאוד סקסי ולפעמים מעט ילדותי.

רוקנרול, נו.

להקה שבראשה סולן כריזמטי, עם נטיות טווסיות, שמותר לו להעמיד את החברים בסכנה, אבל הם סומכים עליו שיישמר מלפגוע בהם. וזה תמיד גם קצת מסוכן, גם מאוד סקסי ולפעמים מעט ילדותי

מאז הבחירות מסתובבות ברשתות החברתיות המון בדיחות על שובן של הניינטיז. קצת קשה להאמין, אבל בעוד כמה חודשים ניכנס לשנות העשרים של המאה, ונתחיל לעקוב אחרי שלל אירועי 30 שנה למוזיקה של העשור המסעיר ההוא מהמאה הקודמת. העשור האחרון לפני שהעולם התחבר לאינטרנט ועבר לעידן חדש. עשור שמי ששרד אותו בחיים, בדרך כלל גם התבגר יפה.

רדיוהד עדיין כאן, עם מעמד משל עצמם בסטטוספרה הגבוהה של הרוק. גם ליאם ונואל גלאגר עדיין איתנו, וברור ש"אואזיס" תחזור מתישהו. לליאם אפילו יצא השבוע אלבום סוחף ומלא המנונים. אם אתם מתגעגעים לאואזיס, תנו לו לפנק אתכם.

גם דיימון אלברן, שזכה בליבה של ג'סטין פרישמן מ"אלסטיקה" אחרי שנפרדה מאנדרסון, עוד לא אמר את המילה האחרונה. אפילו אם-טי-וי עוד פה, איכשהו. הם אפילו החזירו לאחרונה את מותג הניינטיז האהוב "אנפלאגד" (עם אנפלגד של ליאם גלאגר).

סוויד אמנם לא קשרו את גורלם בישראל בנישואים – כמו ג'וני גרינווד מרדיוהד וטרנטינו מהקולנוע – אבל הצליחו, כמעט מההתחלה, לבנות לעצמם קהל ישראלי נאמן, שמן הסתם ינהר מחר בערב (רביעי) לאמפיפארק ראשון, להופעה המי יודע כמה של סוויד בישראל.

חוץ ממשבר בתחילת שנות האלפיים, כשאנדרסון בחן ברצינות את האפשרות למות ממנת יתר, משבר שהוביל לפירוק ב-2003, סוויד היא לא להקה שמאכזבת את מעריציה

מי שמגיע להופעה יודע בדיוק מה הוא עומד לקבל. חוץ ממשבר בתחילת שנות האלפיים, כשאנדרסון בחן ברצינות את האפשרות למות ממנת יתר, משבר שהוביל לפירוק ב-2003, סוויד היא לא להקה שמאכזבת את המעריצים שלה.

ומאז שחזרה לפעילות מלאה ב-2010, כולל כתיבה, הקלטות וסיבובים עולמיים, היא גם לא מפסיקה להפתיע. נדיר שסיבוב מאוחר כזה, אחרי שנים של ניתוק כמעט מוחלט, יוביל ליצירה ששומרת על הרמה משנות הלהט הראשונות. אבל שלושת האלבומים שסוויד הוציאה בעשור הנוכחי – "בלאדספורטס" ב-2013, ובמיוחד "מחשבות ליליות" מ-2016 ו"השעה הכחולה" מהשנה שעברה – הם פשוט אלבומים מעולים.

suede, royal albert hall 2010
suede, royal albert hall 2010

הם אולי לא מגיעים לפסגות של שני אלבומי הבכורה הראשונים של הלהקה, בהרכב המקורי עם ברנארד באטלר, אבל גם לא עומדים בפינה מבוישים. ובינינו – כמה להקות בכלל הוציאו אלבומים שיכולים להתחרות בשני אלבומי הבכורה של סוויד?

זה נכון גם על הבמה. סוויד 2019 לא מחווירה ליד סוויד הרעבה של תחילת הדרך. ואנדרסון, שתמיד היה פרפורמר מחונן, מהליגה הגבוהה ביותר, שיכלל עם השנים את השליטה שלו בכל אמצעי ההבעה של הופעת רוק, כולל סיבובי הלאסו מעל הראש.

ראיתי אותם בפעם הראשונה באוהל המשני בפסטיבל רדינג 1992, אליו הגיעו עוד לפני אלבום הבכורה, דואים על ההבטחה המפורסמת "סוויד: הלהקה החדשה הכי טובה בבריטניה" מהשער של "המלודי מייקר", ששינתה הכל מבחינתם.

הם היו אז בעין הסערה של הייפ, שקשה להסביר היום. המריאו מאנונימיות כמעט מוחלטת אל מעמד מי שאמורים להושיע את הרוק הבריטי מהפלישה האמריקאית (הבמה המרכזית של רדינג באותה שנה נשלטה כמעט לחלוטין על ידי להקות אמריקאיות, בראשן נירוונה ופאבליק אנמי).

קצת אחר כך הם נמשחו על ידי מגזיני המוזיקה הבריטיים להיות הפנים של הבריטפופ (מונח שהם כמובן מתעבים ומתנערים ממנו). אחר כך הם נדחקו הצידה כשתשומת הלב עברה לקרב הענקיות אואזיס-בלר.

ואז גם איבדו את ברנארד באטלר – שהגיטרה שלו עיצבה את הסאונד של סוויד לא פחות מהקול של אנדרסון – אבל הצליחו להיחלץ גם מהסחרור הזה, ומצאו מחליף מוצלח בתלמיד התיכון המחונן ריצ'ארד אוקס, שלא רק שיחזר את הסאונד המיוחד של באטלר, אלא אפילו נראה כמעט כמוהו. ושתי דקות אחרי בחינות הבגרות מצא עצמו בסיבוב הופעות של להקה עם אפיל בינלאומי, כולל סצינות הערצה ביפן שהזכירו את ימי הביטלמניה.

אנדרסון אולי לא מגיע תמיד לטונים הגבוהים, והוא שר גבוה הממזר, אבל הקול שלו הוא עדיין אחד הדרמטיים, התיאטרליים והיפים בסביבה. הפלצור עדיין מסתובב מעל הראש – מקווה לתפוס את רוח הזמן

מי האמין שכל זה יחזיק מעמד כל כך הרבה שנים ואפילו ישתבח במידה מסוימת?

בדרך הם חזרו שוב ושוב לישראל. סינרמה 1995. גני התערוכה 1997. סינרמה 2000. גני התערוכה 2011. יד אליהו 2015. הייתי בכל ההופעות האלה וראיתי את סוויד גם בסיבוב הנוכחי, לפני ארבע חודשים בפסטיבל פרימוורה בברצלונה. אתם יכולים לסמוך על עדותי – הם לא רק אחת מלהקות ההופעות הכי טובות בסביבה, הם גם טובים יותר היום משהיו בניינטיז.

אנדרסון אולי לא מגיע תמיד לטונים הגבוהים, והוא שר גבוה הממזר, אבל הקול שלו הוא עדיין אחד הדרמטיים, התיאטרליים והיפים בסביבה. הפלצור עדיין מסתובב מעל הראש – מקווה לתפוס את רוח הזמן. והשירים הם מהיפים שנכתבו. מה עוד אפשר לבקש מהופעה?

אמיר בן-דוד אוהב מוזיקה מאז סוף שנות השישים. כותב, מלחין, מנגן ושר ב״אבטיפוס״ מאז שנות השמונים. כותב בכיר וחבר מערכת בזמן ישראל

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 971 מילים
כל הזמן // יום שלישי, 20 באוקטובר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

שופטת בין המשפט לענייני משפחה נאוה גדיש קיבלה החלטה תקדימית לרשום בנות זוג כשתי אימהות לתינוקת שנולדה מהביצית של אחת ובהיריון של השנייה ● המדינה התנגדה בטענה שקביעת גבולות מוסד ההורות צריכה להיקבע על ידי המחוקק ● בפסק הדין השיבה גדיש: "ההתפתחות החברתית מביאה לא פעם סיטואציות שמחייבות פתרון, בטרם הרשות המחוקקת עומדת על הצורך בכך" ● פרשנות

עוד 707 מילים

השימוש המושכל בגוף ככלי תקשורת להשגת עוצמה פוליטית

סאנה מרין, ראש ממשלת פינלנד עוררה סערה בכוס התה השמרנית כי הצטלמה עם…ז׳קט.

הצילום בג׳קט מסוגנן עם מחשוף עמוק למגזין האפנה המוביל בפינלנד ״טרנדי״ עלה לרשתות ועורר ביקורת על כך שזה לא מכובד או שזה פוגע באמינות שלה כראש ממשלה. בתגובה נשים בפינלנד ובעולם העלו תמונות של עצמם עם ז׳קט בלי חולצה כאות הזדהות ותמיכה.

מי שבזמנו היתה ראש הממשלה הצעירה בעולם, בגיל 34 (סבסטיאן קרוז הקנצלר של אוסטריה עקף אותה בכמה חודשים בנתיים), ניהלה את משבר הקורונה ביד רמה וזכתה ל-85% אוחזי תמיכה בקרב הציבור הפיני. בין השאר הסבירה את הצלחתה בשכל ישר דרך-אגבי בכך שהתיעצה עם מומחים. מדהים!

מי שהיתה עד לא מזמן ראש הממשלה הצעירה בעולם, בגיל 34, ניהלה את משבר הקורונה ביד רמה וזכתה ל-85% אוחזי תמיכה בקרב הציבור הפיני. בין השאר הסבירה את הצלחתה בכך שהתיעצה עם מומחים. מדהים!

כדי לסבר את האוזן, אצלנו קפטן טיטניק הנאשם בפלילים, שהזיותיו הקודחות מתקשרות אליו מכל העולם, נסק ל-27% תמיכה בניהול משבר הקורונה על פי מחקר של המכון הישראלי לדמוקרטיה עוד לפני הסגר. כך גם בעקבותיו, על פי סקר של קמיל פוקס שפורסם בחדשות 13 אמש, רק 27% מהציבור סבורים שהטלת הגבלות הקורונה עניינית, בעוד 64% סבורים שמדובר בסגר והגבלות פוליטיות.

אבל כידוע, הנאשם לובש תמיד חולצה מכובסת בחינם מתחת לז׳קט היקר שאולי קיבל, לכאורה, מתנה מחברים. אז אין חשש שזה יתפס שלא מכובד.

האמת צריכה להאמר. ראשי וראשות ממשלה בדרך כלל לא מטומטמים, וכשהם חושפים טפח, או את כל החזה שלהם למצלמה במקרה של שורה ארוכה מאוד של מנהיגים, זה לא כי חם להם או שלא היתה להם חולצה נקיה מהכביסה. כאשר מנהיגים גברים חושפים את החזה על גבי שערי מגזינים, בפרט אם יש להם שרירי חזה מפותחים וכתפיים רחבות, הם מעוניינים לשדר גבריות. והם מעוניינים לשדר גבריות כי במוחם של אנשים רבים, שמרנים, גבריות = כח = מנהיגות.

סנה מרין גדלה במשפחה להט״בית עם אמא ואמא והיתה הראשונה במשפחה שלה לעשות תואר אקדמי. היא הגיעה למעמד שלה בין השאר כי היא יודעת לתקשר עם דור שמאס בקלישאות טחניות על גבריות וכח. הדרך הפוליטית שלה התפתחה לצד שימוש מושכל ואותנטי ברשתות החברתיות, בהם שיתפה את התפתחות ההריון שלה, הצטלמה מניקה, ועכשיו מדברת באופן גלוי על כמה מתיש לנהל את משבר הקורונה (בהצלחה!) תוך כדי שהיא דופקת הופעה.

כשמנהיגים גברים חושפים את החזה על שערי מגזינים, בפרט אם יש להם שרירי חזה מפותחים וכתפיים רחבות, הם מעוניינים לשדר גבריות. והם מעוניינים בכך כי במוחם של שמרנים רבים גבריות = כח = מנהיגות

המחשוף של סנה מרין חושף הרבה יותר מקצת עור באזור החזה שלה, הוא חושף את הסטנדרט הכפול שכל אשה ששואפת להצליח במשהו חווה. מצד אחד, מצופה מנשים מצליחות להראות נשיות. אבל נשיות סינתטית שבאה לידי ביטוי במניקור, שלא מגלה כי אחרי שהיא חוזרת הביתה האשה המצליחה הזו גם שוטפת כלים ומחליפה חיתולים.

תודה לאל על לק ג׳ל. נשיות שנעימה לעין לגברים, ולא מסיחה את דעתם. נשיות שלא מניקה, שאין לה מחשוף כשהיא גם ראש ממשלה, יפה אבל לא יפה מידי, חזקה אבל לא חזקה מידי, חכמה אבל לא יותר מאף גבר, לא מתנצלת אבל גם חס וחלילה לא אסרטיבית.

הגוף הנשי, ועוד יותר השימוש המושכל בו ככלי של תקשורת באמצעות סגנון ואפנה, היווה עבור נשים לאורך ההיסטוריה יתרון יחסי בצבירת הון פוליטי. מהמלכה אליזבת הראשונה, הדוכסית מקבנדיש, רות ביידר גינסבורג, מדונה  ועד סאנה מרין. נשים הבינו שיש בסגנון שלהן, ובדימויים שהן מייצרות בגופן, כח לתקשר את הכח שלהן כנשים. פוטין, מקרון, אובמה ואחרים היו צריכים לחשוף את כל פלג הגוף העליון שלהם כדי לשדר כח. סאנה מרין עשתה את זה עם כמה סנטימטרים.

ניצן ויסברג, מרצה ויועצת למתודולוגיית חדשנות design thinking ופעילה חברתית בתחום החינוך. עבדה כפרופסור יועצת באוניברסיטת סטנפורד לפני שחזרה לארץ וגילתה שארצה שינתה את פניה. כיום היא חיה בהוד השרון עם אישה היקר וארבעת ילדיהם. Nitzan Waisberg is a design thinking specialist, lecturing and advising various organization. She is also a social and political activist in the field of education. She served as a Consulting Professor at the Stanford University d.school before returning to her homeland to find it almost unrecognizable. She lives in Hod-HaSharon with her husband and their four children.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 556 מילים

השלב הבא של היציאה מהסגר: קבינט הקורונה ידון היום בפתיחת בתי הספר היסודיים

משלחת של איחוד האמירויות, בראשות השר לעניינים פיננסיים ושר הכלכלה של הנסיכויות, תגיע בצהריים לישראל לחתימה על הסכמים כלכליים בין המדינות

08:13 עריכה

ועדת השרים לענייני אזורים מוגבלים הוציאה את המועצה המקומית רכסים מרשימת האזורים המוגבלים לאור הירידה בנתוני התחלואה ביישוב.

07:28 עריכה

משלחת מאיחוד האמירויות תנחת היום בנמל התעופה בן-גוריון כדי לחתום על הסכמים כלכליים עם ישראל. בראש המשלחת האמירתית עומדים השר לעניינים פיננסיים ושר הכלכלה של הנסיכויות. בטקס החתימה ישתתפו שר האוצר של ארצות הברית סטיב מנוצ'ין ויועצו של הנשיא דונלד טראמפ, אבי ברקוביץ'. ב-12:00 תתקבל המשלחת על ישי ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר החוץ גבי אשכנזי ושרים נוספים.

07:22 עריכה

קבינט הקורונה יתכנס היום בשעה 17:00 אחר הצהריים וידון על השלב הבא של היציאה מהסגר. על הפרק עומדת פתיחת בתי הספר עבור תלמידי הכיתות הנמוכות. השרים יידרשו להכריע בשאלת שיבוץ תלמידי כיתות א'-ב' בקפסולות, בשונה מילדי הגנים, ששבו השבוע למוסדות החינוך, והם אינם מחולקים לקבוצות. במשרד האוצר עשויים לנסות לקדם בישיבה פתיחה של חנויות וקניונים במקום פתיחה של מוסדות החינוך, כדי לצמצם את הפגיעה במשק.

עוד 3 עדכונים

מנדלבליט והאמת

בדיחה עממית מספרת על בחור צעיר שיצא למסע חובק עולם לחפש את האמת. נפרד ממשפחתו, חצה הרים וימים, ואחרי שנים הגיע למערה ענקית, שבה גרה האמת. אישה קשישה, עורה כבר קמוט וגבה כפוף, שערה לבן ארוך והיא באה בימים אך מלאת ניסיון חיים. ישב אצלה כמה חודשים ולמד את "האמת". כאשר ביקש לחזור למשפחתו ולהיפרד ממנה, ביקשה הקשישה רק דבר אחד. "מה שתרצי", ענה הצעיר.

כשתחזור אל חבריך, אמרה לו האמת, ספר להם ש"אני צעירה ויפהפיה".

כך, בפראפרזה, גם היועמ"ש הנכחי אביחי מנדלבליט. מחזיק בתואר היועמ"ש, שממנו מצפים כולנו לדבוק באמת, להיצמד לחוק, לא להפלות איש פשוט מול נבחרי ציבור ושועי הארץ. לדון את כולם על פי החוק. אבל מנדלבליט מוכיח יום יום את ההיפך. גמישותו וחלקלקות לשונו המשפטית הן כנראה התכונות העיקריות שנדרשות כדי להפוך את המובן מאליו למסובך, מורכב ואחר כך הפוך מהמשמעות שכל אדם סביר מבין.

אני מצפים מהיועמ"ש לדבוק באמת, אבל מנדלבליט מוכיח יום יום את ההיפך. גמישותו וחלקלקות לשונו המשפטית הופכות את המובן מאליו למסובך, מורכב ואחר כך הפוך מהמשמעות שכל אדם סביר מבין

רק לפני ימים אחרים קיבל איום בשידור חי מח"כ מיקי זוהר, וכבר הוא רץ נמהר לסגור את תיק המניות ולא לפתוח חקירה בתיק הצוללות.

כבר הוא אץ רץ להודיע שגילה גמליאל "דיווחה אמת" בחקירתה האפידמיולוגית, למרות שמשרד הבריאות נרעש מההדלפה של החקירה –  שבה נטען לא דיווחה אמת על נסיעה לטבריה אלא רק על תפילה בבית כנסת, לכאורה במקום מגוריה בתל אביב. ואז התברר כי מדובר בתקלה של תכנת משרד הבריאות, לפיה גמליאל הקלידה "טבריה" אך התוכנה הזינה "תל אביב", ונשכחה העובדה שגמליאל שיקרה לציבור כשהטיפה לכולנו להשאר בחג בחוג המשפחה הגרעינית המצומצמת, בעוד שהיא עצמה נסעה לעיר אחרת, שהתה בקרב המשפחה המורחבת, והתפללה בבית כנסת ציבורי (ש-20 מתוך 26 מתפלליו נדבקו בקורונה) ואז נפגשה עם עוד שלושה מעובדיה, הדביקה את שלושתם, והגיעה לכנסת, על פי הדיווחים, כשהיא סובלת מתסמינים.

השנה חוגגים בסוכה עם המשפחה המצומצמת, כדי שבשנה הבאה נוכל לשוב ולארח אושפיזין. חג שמח לכל בית ישראל! ????????

פורסם על ידי ‏גילה גמליאל – Gila Gamliel‏ ב- יום שישי, 2 באוקטובר 2020

אבל מנדלבליט הוא יועמ"ש רחום וחנון. קצב סגירת התיקים אצלו עולה על קצב פתיחתם. 6 מתוך 7 תיקי שרה נתניהו נסגרו והאחרון נגמר בהסדר תשלום מגוחך.

הכרזתו על כך ש"אין חשד לאירוע פלילי" וכי נתניהו "לא חשוד" בפרשת הצוללות, דקה אחרי חשיפתה בתכנית המקור של רביב דרוקר, הייתה מהירה ממהירות האור, והיא לבדה מעלה חשד שאינטרס ההסתרה גובר על אינטרס חשיפת האמת לציבור.

הכרזתו על כך שנתניהו "לא חשוד" בפרשת הצוללות, דקה אחרי חשיפתה בתכנית המקור של רביב דרוקר, הייתה מהירה ממהירות האור והיא לבדה מעלה חשד שאינטרס ההסתרה גובר על אינטרס חשיפת האמת לציבור

חלפו חודשים ארוכים מאז ומידע עצום נגלה לציבור על פרשת הצוללות ועל מעורבותו של רה"מ נתניהו, חלק מהמידע בקולו של נתניהו עצמו. עברו חודשים בהם שישה ממקורביו הקרובים והצמודים ביותר הואשמו בעבירות פליליות בפרשה זו בדיוק (כלומר מסתבר שדוקא יש בה "היבט פלילי"), ורק נתניהו נשאר יבש נקי ולא יודע על רכש צוללות במיליארדים וספינות שטח במאות מיליוני דולרים. ידע שהוא עצמו הודיע שהסתיר מכל בכירי מערכת הביטחון. ואם הוא הסתיר "את הסוד" כיצד הוא לא יודע? אם ידע להסתיר, כיצד הוא לא יודע מה הוא הסתיר?

צילום מסך מחדשות ערוץ 12
צילום מסך מחדשות ערוץ 12

האמת המתגוררת בקצה ההר, חפרה כנראה מנהרת מילוט בתחתית ההר ומשם נזרקים לפח יומיום תיקי חשדות נגד השלטון ונגד ראש השלטון. במערה מתגורר לו מנדלבליט תחת ערימות של ניסוחים:

"הטענות מציגות התנהלות שאינה עומדת בסטנדרטים ראויים של רשות ציבורית העוסקת בנושא כה משמעותי לאינטרסים הלאומיים של מדינת ישראל", כתב בחוות דעתו על פרשת המניות, "אולם מתברר כי נכון לעת הזו פעורים חללים בסוגיות חשובות לשם גיבוש תזה פלילית – את החללים הללו לא ניתן למלא במקרה זה באמצעות הנחות, השערות ואמירות כלליות". הוסיף וכתב מנדלבליט על מצבתה של פרשת המניות.

האמת המתגוררת בקצה ההר, חפרה כנראה מנהרת מילוט בתחתית ההר ומשם נזרקים לפח יומיום תיקי חשדות נגד השלטון ונגד ראש השלטון. במערה מתגורר לו מנדלבליט תחת ערימות של ניסוחים

כלומר גילה גמליאל, שרה בממשלת ישראל, הפרה בריש גלי את ההנחיה שלא להתרחק 1000 מטר מהבית ולא להתפלל בחדר סגור עם יותר מעשרה אנשים, אבל לפי מנדלבליט פעורים חללים בתזה שעלולה לסבך אותה בחקירה משטרתית. גמליאל רק הדביקה 3 מאנשי משרדה ולמעשה אין שום הוכחה אחרת שהיא הפרה הנחיות.

נתניהו רק הדביק שישה מיועציו הבכירים והקרובים בנגיף השחיתות בפרשת הצוללות, ולמעשה אין שום הוכחה אחרת שהוא עצמו הפר את החוק.

כי הרי ממה נפשך? אלוף דן הראל העיד בתצהיר לביהמ"ש העליון כי דרש מכתב בחתימתו של נתניהו עצמו, כאשר אותם מקורבים לחצו עליו לבטל את מכרז ספינות השטח. ראש המל"ל דאז יוסי כהן הביא להראל מכתב מהמל"ל שבו ראש הממשלה "מנחה אותו לבטל את המכרז" על ספינות השטח. הראל לא הסתפק בכך ודרש הוראה בכתב ובחתימת נתניהו.

צילום מסך מחדשות ערוץ 12
צילום מסך מחדשות ערוץ 12

מכתב כזה לא נשלח כי נתניהו היה מודע למשמעות הפלילית של מכתב כזה וללחץ הבלתי חוקי שהוא מבצע על ראשי מערכת הביטחון לרכוש רק מטיסנקרופ את אותן ספינות שניתן היה לרכוש יותר בזול ממדינה וחברה אחרות. רק מנדלבליט לא מבין משמעויות ורואה "חללים פעורים", שכל אדם סביר רואה בהם הרים של ראיות והוכחות לכך שנתניהו מעורב ושחייבים לפתוח בחקירתו בפרשיות הללו.

מאות לוחמי חיל הים, בכירי מערכת הביטחון שמילאו תצהירים ארוכים לבג"צ באותה עתירה של התנועה לאיכות השלטון, ומאות אלפי מפגינים במשך שנים ובעיקר בחודשים האחרונים, דורשים פתיחת חקירה. רק מנדלבליט עומד וסותם את אותם חללים פעורים.

למעשה בהשאלה מאותה תפילה:

"ברוך אתה ה' אלוהינו מלך העולם, אשר יצר את האדם בחכמה, וברא בו נקבים נקבים , חלולים חלולים….שאם יפתח אחד מהם או יסתם אחד מהם, אי אפשר להתקיים …" (ברכת אשר יצר, תלמוד בבלי, מסכת ברכות, דף ס' עמוד ב')

מנדלבליט גורם לכך שלא נוכל לעמוד בפני סתימת אחד מהנקבים והפרשה הזו עומדת להתפוצץ בפני כולנו, עם כל הריח הנורא של נקבים חלולים וסתומים ו"חללים פעורים".

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 875 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

ראיון יהדות, פוליטיקה, וכל מה שביניהן

הרב האמריקאי ארתור וסקו, שנעצר עשרות פעמים בעבר בהפגנות, משתתף גם במחאה הנוכחית למען השחורים באמריקה - כל עוד היא קרובה לביתו ● הוא מתנגד לכיבוש, תוקף פוליטיקאים, ונאבק במשבר האקלים ● ספרו החדש מפרש את התורה באופן שתומך בנשים, במיעוטים אתניים ובקהילה הגאה ● לדבריו, "יש פוליטיקה בתוך התנ"ך, ולתנ"ך יש השפעה מסוימת על הפוליטיקה"

עוד 2,005 מילים

תגובות אחרונות

הבה נגילה אחרי 20 שנה של ויכוחים, באה גילה גמליאל

רגע אחרי ההסתבכות שלה בטבריה, השרה להגנת הסביבה הפתיעה והודיעה על הרחבת חוק הפיקדון, כך שיכלול גם מיחזור בקבוקי משקה משפחתיים ● גם מתנגדיה יודו כי מדובר בבשורה מצוינת לסביבה ולאזרחים, וכי גמליאל מתקנת בכך עיוות שנמשך שנים ● אך עד כניסת החוק לתוקף, חברות המשקאות יעשו הכל כדי למסמס אותו ● פרשנות

עוד 672 מילים

המזרח התיכון הסכמי השלום הציתו מירוץ חימוש

מכירת מטוסי F-35 לאמירויות (ואולי אף לבחריין) היא אחד מסעיפיו הלא רשמיים של ההסכם עם ישראל ● אך בכירים בוושינגטון לא מבינים מדוע ה"שלום" מתדלק דווקא את תעשיית המלחמה, וחוששים כי טכנולוגיות קטלניות יגיעו לידי אויביהם ● פקיד בכיר בקונגרס אומר לזמן ישראל: כדי לפצות את ישראל - ניאלץ למכור לה נשק מתקדם אף יותר ● "הצבאות בעולם הערבי נבנו כך שיפסידו לישראל, וזה הסטנדרט שישמש אותנו כדי לבחון את זה"

עוד 1,267 מילים ו-2 תגובות

גנץ: אני משרת את ישראל ולא את נתניהו - ביום שזה ישתנה אצא לדרך חדשה

הנדל: כ״ץ תוקע חוק לאינטרנט מהיר לפריפריה ● כ״ץ: ״כשחיברתי את הגליל והנגב למרכז, הוא היה עוד בשופינג בין מפלגות״ ● נתניהו לאופוזיציה: ״שומעים שתי מקהלות - באסה סבבה״ ● ריבלין: ״לעצור את טרור האלימות נגד נשים" ● מיקי זוהר: אשנה את השיח ● גילה גמליאל לא תיחקר בגין אי מסירת אמת ● במכון הביולוגי יחלו בניסוי בבני אדם בחיסון קורונה בסוף החודש

עוד 57 עדכונים

החרדים מנצחים את הממשלה אבל מאבדים את הציבור

"החרדים הם הדבר הכי מתועב היום במדינה", אומר לזמן ישראל ח"כ יצחק פינדרוס, מזכיר סיעת יהדות התורה. "בוא תסביר לי למה? למה יפעת שאשא ביטון פותחת את חדרי הכושר והמסעדות וזוכה למחיאות כפיים, אבל רב בן 92 שאומר לכם שאסור להפסיק ללמוד ושתמצאו פתרון - הופך לאויב העם?" ● משבר האמון במגזר החרדי מתקדם לעבר נקודת האל-חזור ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
למה שלום ירושלמי לא מדגיש במאמרו כי אין שום אנלוגיה אפידמיולוגית בין ההפגנות לבין תלמוד תורה. ההפגנות נעשות באוויר הפתוח בעוד שתלמוד התורה מתיים בכיתות סגורות וצפופות, שיעור המאומתים בק... המשך קריאה

למה שלום ירושלמי לא מדגיש במאמרו כי אין שום אנלוגיה אפידמיולוגית בין ההפגנות לבין תלמוד תורה. ההפגנות נעשות באוויר הפתוח בעוד שתלמוד התורה מתיים בכיתות סגורות וצפופות, שיעור המאומתים בקרב משתתפי ההפגנות נמוך מאוד לשיעור המאומתים בקרב תלמידי ישיבות ומפגין מאומת, בחזרתו לביתו, ידביק 2, 3 אנשים בעוד שבחור תלמוד תורה מאומת בחזרתו לביתו ידביק 10, 12 אנשים.

עוד 536 מילים ו-1 תגובות

ראיון "למה, למען השם, שמישהו שפוי ילך ויקנה את אל על?"

כיצד הגיעה אל על למצבה הנוכחי, מה הסיכוי של הבעלים החדש והצעיר שלה - אלי רוזנברג - להרוויח מההשקעה, ומה עליו לעשות כדי שזה יקרה? ● ניסים מלכי, שהיה בכיר באל אל במשך 42 שנה (11 מתוכן כסמנכ"ל כספים), משרטט את נפילתה של חברת התעופה הישראלית, ותוקף את ההצטיידות הראוותנית במטוסי הדרימליינר היקרים

עוד 1,666 מילים

"אנחנו רואים ירידה בכל הנתונים (של התחלואה), ירידה עקבית ברורה", שיבח ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את תוצאות הסגר השני ● אבל מה עם כל שאר הפרמטרים? מיליון מובטלים, בעלי חנויות שפשטו רגל, צעירים בלי תקווה, ועתיד כלכלי לוט בערפל ● את מנהיגי אירופה, שנמנעו מסגר שני, נתניהו מציג כחסרי תעוזה ● נראה כי באמת אין להם את התעוזה לא להקשיב למומחים, ולהרוס את חיי האזרחים ● דעה

עוד 820 מילים

בריאות ללכת 20 דקות ולקרוס, לעבוד רק שעה ביום

רופאים, חולים ומחקרים רבים מדברים על תסמינים נפוצים וקשים של הקורונה שנמשכים מספר שבועות או חודשים אחרי ההחלמה הרשמית, כמו עייפות כרונית, קשיי נשימה ובעיות בלב ● אבל המידע החלקי והסותר שפורסם בנושא לא מגלה כמה מהמחלימים סובלים מהם, ולמשך כמה זמן ● בפועל, לישראל ולממשלות אחרות אין שום מאגר מידע מסודר על תופעת ה-long covid19, ולאיש אין מושג מה היקפה האמיתי

עוד 2,389 מילים

המדינה לבג"ץ: אין מקום לחקירת נתניהו בפרשת הצוללות

סקר: לראשונה אפשרות לקואליציה בלי נתניהו והחרדים ● גפני: מר"ן דורש לימוד תורה בישיבות ● ברבש התפטר מהצוות המייעץ לגמזו ● אדלשטיין מאיים על מוסדות חינוך חרדים בקנסות ושלילת רישיון ● גנץ לחרדים: "אי אפשר שיהיו בישראל שתי מדינות" ● נתניהו: "דוחה בתוקף טענות לשיקולים פוליטיים" ● קרוב למיליון מובטלים: צעירים ונשים נפגעו יותר

עוד 51 עדכונים

כמעט שנתיים אחרי שנכנס לפוליטיקה, הקים את פרויקט כחול-לבן שנועד לשנות את פני הדמוקרטיה הישראלית ונכנס בסוף לממשלה עם נתניהו, שר הביטחון מאיים כעת בבחירות ובונה על לא אחר מאשר נפתלי בנט ● מבחינת נתניהו, שממילא מכוון לבחירות ביוני, גנץ רק יעשה לו טובה ● פרשנות

עוד 486 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה