אריה דרעי בחגיגות ש״ס באולמי שירת ירושלים בגבעת שאול, ב-24 בספטמבר 2019 (צילום: פלאש90)
פלאש90

פרשנות ש"ס חוגגת ניצחון - וחוששת מבגידת נתניהו

חברי ש"ס ופעילי המפלגה התכנסו אמש לחגוג את ההישג האדיר בבחירות בשבוע שעבר ● אבל בתנועה, כמו גם אצל שותפותיה בגוש הימין, חוששים שלא יהיה להם מה לעשות עם ההישג הגדול ● נתניהו אמנם חתם איתם על הסכם נאמנות, אבל נסיון העבר מלמד לא לבנות על זה ● "אם זה תלוי בהמשך הקריירה שלו - הוא מעיף אותנו. ממילא זו הקדנציה האחרונה שלו. מה אכפת לו?"

300 אלף איש הצביעו לש"ס בבחירות בשבוע שעבר – כ-72 אלף יותר ממה שקיבלה המפלגה בבחירות באפריל האחרון. הנה סיבה טובה למסיבה כדת וכדין באולמי שירת ירושלים בגבעת שאול אמש, עם הכוכב המרכזי, אריה דרעי.

בכנס, נטען כי מספר הקולות הסופי והמדויק הוא 300,030 – ויש אפילו שיר עם מספר הזהב החדש, שכבר מוגדר כמו נס גדול, אחרי שהיו רבים שטענו כי ש"ס לא תעבור את אחוז החסימה.

אבל על החגיגה הגדולה מעיב חשש, אפילו חשש כבד. בש"ס – כמו ביהדות התורה ואפילו בימינה – חוששים שלא יהיה להם מה לעשות עם ההישג הגדול בבחירות. בנימין נתניהו אמנם חתם איתם על הסכם נאמנות, והוא מתחייב ללכת לכל הסכם קואליציוני בראש גוש הימין – המונה 55 מנדטים, גם אחרי הודעת ועדת הבחירות הלילה, כי הליכוד עלה ל-32 מנדטים ויהדות התורה ירדה ל-7. אבל החרדים יודעים עם מי יש להם עסק.

"אם זה תלוי בהמשך הקריירה שלו – הוא מעיף אותנו. ממילא זו הקדנציה האחרונה שלו. מה אכפת לו?", אמרו הפעילים בשירת ירושלים. דברים דומים שמעתי אתמול במשך היום גם מאנשי יהדות התורה.

אריה דרעי בחגיגות ש״ס באולמי שירת ירושלים בגבעת שאול, ב-24 בספטמבר 2019 (צילום: פלאש90)
אריה דרעי בחגיגות ש״ס באולמי שירת ירושלים בגבעת שאול, ב-24 בספטמבר 2019 (צילום: פלאש90)

דרעי נשא באולם נאום של מנצחים, אבל שידר את הספקות שלו בכל שורה והעביר מסרים חדים לנתניהו וליו״ר כחול-לבן, בני גנץ. הוא פתח את דבריו בתפילה והדגיש כי "אנחנו לא כפויי טובה".

בהמשך הוא קרא לממשלת אחדות, אבל עם כ-ו-ל-ם. דרעי קשר את עצמו עם נתניהו ויהדות התורה בברית של מוחרמים, והכריז כי לא ייתכן לפסול ראש ממשלה, שהוא אחד המוצלחים בעולם, שהביא הישגים גדולים לעם למדינה.

דרעי, כמו דרעי, ידע לשמור על כל הפינות. הוא החמיא לגנץ, כמעט כמו לנתניהו. "גנץ ראוי להיות מנהיג עם ישראל", הוא הכריז, וכנראה שהוא יודע על מה הוא מדבר כאשר הוסיף כי "נתניהו מסכים לרוטציה".

אופס, אבל כאן יש מכשלה. גם אם נתניהו וגנץ רוצים, יאיר לפיד מסרב לשבת דקה עם נתניהו וחצי דקה עם החרדים. לדרעי יש רעיון: לפרק את כחול-לבן ולהשאיר את לפיד ו-13 המנדטים של יש עתיד בחוץ.

"גנץ, אתה יהודי מאמין", פנה דרעי החרד בהתרגשות ליו"ר כחול-לבן. "אל תשים לב למי שלא רוצים את טובתך. אל תפנה אליהם את הגב. הם יפגעו בך!".

"גנץ, אתה יהודי מאמין", פנה אריה דרעי בהתרגשות ליו"ר כחול-לבן. "אל תשים לב למי שלא רוצים את טובתך. אל תפנה אליהם את הגב. הם יפגעו בך!"

"אפשר בלי חרם ובלי הדרה של אף אחד. יש סטטוס קוו במדינה. צריך להתפשר. מה פתאום מחרימים ציבורים שלמים", הוסיף דרעי שוב. מבחינתו, אמר, הבחירות היו משאל עם על עתיד המדינה כ"יהודית מסורתית או אשכנזית חילונית" – והעם הכריע. "העבודה גם בעד זה", הצהיר, כך שהם בכלל הרוב.

שאלתי אתמול את אריאל אטיאס, שר לשעבר והיום המוציא והמביא של ש"ס במו"מ הקואליציוני, האם הוא סומך על נתניהו. אטיאס אמר שכן, אבל רק בגלל מפת האינטרסים. ראשית, הסביר, במקרה של בגידה, כחול-לבן יעדיפו את החרדים על פני נתניהו. הם שונאים אותו יותר. שנית, נתניהו עצמו לא יוותר על השותפים הטבעיים שלו ולא יניח את ראשו בממשלה בין גנץ, לפיד ואביגדור ליברמן.

חגיגות ש״ס באולמי שירת ירושלים בגבעת שאול, ב-24 בספטמבר 2019 (צילום: פלאש90)
חגיגות ש״ס באולמי שירת ירושלים בגבעת שאול, ב-24 בספטמבר 2019 (צילום: פלאש90)

האיש הכי מקורב לנתניהו שלח אתמול הודעות ווטסאפ שנועדו לתחזק את הקשר ולשמר את הברית עם החרדים וימינה. "סיעת הימין החדשה הכוללת 55 חברי כנסת מעולם לא הייתה מחוברת ומבוטנת כמו היום", כתב המקורב. "מצחיק אותי לראות פרשנים בינוניים מנסים לעבוד על חרדים מתוחכמים ולהבהיל אותם מהליכוד. הביחד של הגוש זו זכות הקיום של כל אחד בו".

אז בתור פרשן בינוני, אני רק מזכיר כי מיד אחרי בחירות 2013, נתניהו זרק את החרדים מתחת לגלגלי האוטובוס של לפיד ונפתלי בנט. סנטימנטים לא היו אז. רק אינטרסים.

עוד 544 מילים
כל הזמן // יום רביעי, 22 ביוני 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

מסתמן: הבחירות ייערכו ב-1 בנובמבר

הצעת החוק לפיזור הכנסת עברה בטרומית ● השביתה נמשכת מחר, בר-דוד מסכל את יוזמת ליברמן לממן עבודת סייעות בלי מורה או גננת ● לפיד ימריא לאנקרה מחר ● שקד: "מוכנה לשבת תחת נתניהו בכנסת הנוכחית" ● סער יעלה ביום ראשון הצעת חוק הגבלת כהונת רה"מ ● בנט: "אצביע נגד חוק הנאשם" ● יאיר נתניהו בהודעה לאביו: "מנסים להרדים אותנו"

עוד 51 עדכונים

ממשלה מתפקדת – קואליציה מתפוררת

הקואליציה הממשלתית התפרקה. כנראה. בפוליטיקה שום דבר אינו סופי עד שהוא לא נגמר. יש כאן פרדוקס מסוים, שהרי הממשלה עצמה תיפקדה בצורה טובה למדי, קיבלה החלטות, קידמה נושאים. היא אף הצליחה להעביר תקציב (כבר כמעט שכחנו) שהיה כל-כך חיוני לכלכלה ולחברה. זאת אחרי למעלה משלוש שנים בהן בכוונת מכוון לא עבר פה תקציב, והכל כדי לשרת מטרות פוליטיות אישיות של מי שהיה אז ראש הממשלה. אך בעוד הממשלה עצמה תיפקדה לגמרי לא רע, כאמור, הרי שהקואליציה נכשלה בהצבעות בכנסת ובניסיונות להעביר חוקים החיוניים כל-כך למדינה.

הקואליציה הממשלתית התפרקה. הממשלה עצמה תיפקדה בצורה טובה למדי, קיבלה החלטות, קידמה נושאים, אך הקואליציה נכשלה בהצבעות בכנסת ובניסיונות להעביר חוקים חיוניים למדינה

עם זאת, הקואליציה לא תמיד נכשלה ויש לה גם הצלחות בכנסת, אולם אלה, ברוב המקרים, לא זכו לתהודה ציבורית; נתניהו הצליח ליצור את הרושם שלא זו בלבד שהקואליציה לא הצליחה להעביר את כל החוקים שהייתה חייבת להעביר, אלא שהממשלה כשלה בניהול ענייני המדינה. הציבור מצפה מהקואליציה שתעביר החלטות ותקדם חוקים בכנסת.

הכישלונות של הקואליציה הם אלה הזוכים להד תקשורתי רב, ומכאן נוצרת התחושה שהממשלה, בגלל שאינה יכולה להבטיח רוב בכנסת להצעותיה אינה מצליחה למשול. אין ספק שזוהי מטרה לגיטימית של האופוזיציה, להציג את הממשלה כמי שנכשלת במשילה. נראה שהיא הצליחה, וכאשר היא מצליחה בכך, אין מה לבוא אליה בטענות.

כל שבוע עמדנו בפני איום של האופוזיציה להעביר חוק לפיזור הכנסת ולהקדמת הבחירות. אמנם, כל שבוע מחדש התברר שאין לאופוזיציה הרוב הדרוש כדי לפזר את הכנסת ולגרור את המדינה לבחירות חמישיות בתוך פחות מארבע שנים, אך העיסוק המתמיד בכך יצר את התחושה שהממשלה הזו עומדת על כרעי תרנגולת.

המצב הזה שירת את בנימין נתניהו והנוהים אחריו בניסיונותיהם לערער על עצם הלגיטימיות של הממשלה שנבחרה כחוק על-ידי הכנסת.

עדיין לא מאוחר לחשיבה קצת יותר יצירתית. אנחנו, בישראל, אמנם רגילים לממשלות הנשענות על קואליציית רוב בכנסת, אולם אין זה אומר שלא יכולים להיות מצבים אחרים. מצבים בהם, אמנם לא תהיה לממשלה קואליציית רוב קבועה, אולם לקראת דיון בכנסת בחוקים חשובים כמו "חוק יהודה ושומרון" או חוק התקציב, תצליח הממשלה לגייס רוב להעברתם של חוקים אלה.

דוגמה לכך ראינו לפני כמעט ארבעה שבועות, כאשר הממשלה הביאה לכנסת את חוק "ממדים ללימודים" ובמהלך נכון נטרלה את התנגדות האופוזיציה והצליחה להעביר את החוק בתמיכת רוב מרכיבי הקואליציה ובהיעדרות מהצבעה של רוב האופוזיציה.

כל שבוע האופוזיציה איימה להעביר חוק לפיזור הכנסת ולהקדמת הבחירות. כל שבוע התברר שאין רוב לפיזורה, אך נוצר רושם שהממשלה על כרעי תרנגולת

מצב כזה, של ממשלת מיעוט הדואגת ליצירת רוב לקראת הצבעות חשובות בבית המחוקקים, אמנם אינו מצב רגיל בישראל, אך הוא קיים במדינות אחרות בהן קיים משטר פרלמנטרי. מדינות בהן הדמוקרטיה, למזער, אינה נופלת מזו הישראלית.

הדוגמה הידועה ביותר היא שוודיה, בה ממשלת מיעוט היא מצב רגיל ובכל זאת המשטר בה יציב. אולם שוודיה אינה הדוגמה היחידה. זה המצב גם בדנמרק, בספרד, בנורווגיה, בקרואטיה ובמדינות אחרות.

במצבה הנוכחי של הקואליציה הממשלתית – זו החלופה הטובה ביותר הזמינה לה והיא עדיפה על התבזות שבועית בכנסת, שמגיעה עד כדי כך שהמועד אליו נושאים ראשי הקואליציה את עיניהם הוא יום יציאתה של הכנסת לפגרה עד אחרי החגים. הממשלה תוכל להעביר את החוקים החשובים לה ולא תהיה תלויה בגחמות כאלה או אחרות של כל חבר או חברת כנסת, שיוכלו להביך אותה בכל רגע נתון.

אמנם אנחנו בזמן פציעות, אך עדיין לא מאוחר מדי. בנט ולפיד, שהוכיחו כי יכולה להיות גם פוליטיקה אחרת ולא רק כזו של תקיעת סכינים בגב, צריכים לבלוע את רוקם ולעשות ניסיון של ממש להציל את ישראל מבחירות חמישיות בתוך פחות מארבע שנים. זה הזמן לפנות למפלגות החרדיות ובעיקר ליהדות התורה ובמקביל לרשימה המשותפת, ולהגיע עמן להסכמים לגבי הצבעתם בכל נושא החשוב לממשלה.

יהדות התורה כבר הכריזה שהיא איננה מעוניינת בהליכה לבחירות בזמן הקרוב. ההכרה שככל הנראה אין ממשלה אחרת בכנסת הנוכחית, מצד אחד, והתחשבות בצרכיה ובדרישותיה של יהדות התורה, מצד שני, יוכלו לאפשר את תמיכת המפלגה בהצעות חוק של הממשלה.

ממשלת מיעוט הדואגת ליצירת רוב לקראת הצבעות חשובות אמנם אינה מצב רגיל בישראל, אך היא קיימת במדינות אחרות בהן קיים משטר פרלמנטרי ובהן הדמוקרטיה אינה נופלת מזו הישראלית

מפלגות אלה לא יתמכו בממשלה מתוך פרץ בלתי מוסבר של רוח ההתנדבות. יהיה על ראשי הקואליציה הממשלתית הקיימת עדיין לשאת ולתת עם מפלגות אלה על נושאים החשובים להן. ברור שמרכיבי הממשלה הנוכחית, אם אינם חפצים בבחירות, יצטרכו לוותר על מקצת משאיפותיהם.

בעיקר אמורים הדברים בחלק מן הרפורמות שמנסה לקדם שר האוצר אביגדור ליברמן. אותן רפורמות הנוגעות לציבור החרדי, שהן חלק ממשנתו של שר האוצר. ליברמן לא יאהב זאת, אך הוא אדם רציונלי וגם הוא יודע כי הברירה העומדת בפניו היא לא אם להשיג את כל שאיפותיו או רק חלק מהן, אלא אם להשיג חלק משאיפותיו או אף לא אחת מהן.

יהיו שיקראו לכך "סחטנות" של החרדים ו"כניעה לסחטנות" של הממשלה מן הצד השני, אולם ניתן לראות זאת גם כהתחשבות בצרכים של שני הצדדים – צרכי הרוב מצד אחד וצרכי קבוצות מיעוט מצד שני.

זה הזמן גם לפנות לרשימה המשותפת. לזו יש אינטרס כפול. האחד, עליה להראות לקהל בוחריה שלא רק מנסור עבאס ומפלגתו יודעים להשיג הישגים לחברה הערבית – ויש הישגים. היא תצטרך להראות שגם היא, המשותפת, ממקום מושבה באופוזיציה יכולה להוכיח עשיה למען קהל בוחריה.

האינטרס השני הוא לא להיתפס כמי שמובילה לבחירות מוקדמות ועלולה לגרום לחזרתו של נתניהו לשלטון כשהוא נשען על בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר. החברה הערבית לא תסלח למי שיכניס לממשלה את בן גביר וסמוטריץ'. אחמד טיבי אף אמר זאת במפורש לפני מספר שבועות, באחד מציוציו בטוויטר, בו הוא מביע את דעתו בבירור על בנימין נתניהו.

וכך צייץ טיבי:

"כשאתם רואים את בן גביר, החוליגן הקטן המורשע בתמיכה בטרור, מלהיט את ירושלים ומחמם את האזור כולו וצוחק על המשטרה, תזכרו כל הזמן מי נלחם, נאבק ולא נח לשנייה עד שהכניס אותו לכנסת. בן גביר הוא שליחו של נתניהו. הוא חייב לו את חברותו בכנסת. אל תשכחו. אני לא שוכח".

הגישה הזו של קואליציות מתחלפות מחייבות ענווה ומיומנות פוליטית. כדאי שלפיד, ובעיקר בנט, ילמדו מאריאל שרון כיצד מתחזקים קואליציה שברירית. תיחזוק קואליציה כזו היא כשלעצמה משרה מלאה ויותר. מאידך גיסא, היא תמנע את תופעת הח"כים הבודדים בקואליציה, העושים שבת לעצמם בכל-פעם שמשהו אינו מוצא חן בעיניהם, כפי שראינו בשבועות האחרונים. הם יראו כי לאיומיהם אין כל משמעות והם לא יקבלו את דקות התהילה לה הם מייחלים בתקשורת ויחדלו מאיומיהם.

המפלגות לא יתמכו בממשלה מתוך פרץ בלתי מוסבר של רוח ההתנדבות. יהיה על ראשי הקואליציה הממשלתית לשאת ולתת עם מפלגות אלה על נושאים החשובים להן ולוותר על מקצת משאיפותיהם

כדאי ליאיר לפיד, שהקים את הקואליציה הנוכחית, ולראש הממשלה (בקרוב לשעבר) נפתלי בנט וכדאי לשותפיו בקואליציה, לזכור בהקשר זה את לקח ציפי לבני מהשנים 2008-2009. התעקשותה אז שלא להיענות לדרישותיה של ש"ס הביאה להליכה לבחירות ול-12 שנות שלטון נתניהו. מניעת בחירות עכשיו זו המשימה הראשונה העומדת לפתחם של יאיר לפיד ונפתלי בנט ובה עליהם להשקיע עכשיו את כל מיומנותם הפוליטית תוך הסתייעות באחרים ובענווה גמורה.

ד"ר חיים וייצמן הוא מנהל התחום הפוליטי ועמית מחקר במכון לחירות ואחריות, ומרצה לממשל, מנהל ומדיניות ציבורית בבית ספר לאודר לממשל, דיפלומטיה ואסטרטגיה באוניברסיטת רייכמן. הוא בעל ניסיון ארוך שנים במגזר הציבורי; בין שאר התפקידים אותם מילא: עוזר לח"כ שמעון פרס, יועץ מדיני לשר וח"כ לשעבר ד"ר יוסי ביילין ויועץ בכיר לשר הדתות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
אני חושב שהמאמר הזה ראוי לתשומת לכ של ראש הממשלה וחלופי לפעמים אין ברירה וצריך לקבל את הרע במיעוטו כי אם נלך לבחירות והסקרים יתממשו לא נראה שתהיה בעייה למר נתניהו לסובב את הראש לעוד שני... המשך קריאה

אני חושב שהמאמר הזה ראוי לתשומת לכ של ראש הממשלה וחלופי לפעמים אין ברירה וצריך לקבל את הרע במיעוטו כי אם נלך לבחירות והסקרים יתממשו לא נראה שתהיה בעייה למר נתניהו לסובב את הראש לעוד שניים או יותר לחבור אליו וזו לדעתי תיצור בעייה גדולה יותר מאשר לפעול על פי המאמר לעיל

עוד 1,067 מילים ו-2 תגובות

עם האישור להקמת שני יישובים פרבריים חדשים ברמת הגולן, איילת שקד יכולה לסמן וי על משימה שהושלמה לפני שהממשלה מתאיידת ● פוליטיקאים אוהבים לנפנף ב"עשייה", אבל מה גרם לנציגי מנהל התכנון ומשרד התחבורה להצביע בעד? ● החברה להגנת הטבע: "מדובר בשיקולים פוליטיים שלא נועדו להיטיב עם תושבי הגולן"

עוד 989 מילים

גם אם "חוק הנאשם" יעבור, זה אינו סוף פסוק עבור נתניהו

הצעת החוק שמטרתה למנוע מנאשם בפלילים לקבל את המנדט להרכיב ממשלה - שוב על הפרק, והיא עשויה לעלות להצבעת הכנסת בשבועות הקרובים ● השאלה האם ראוי ואיך ניתן לחוקק חוק כזה בשלהי הכנסת הנוכחית, תעמוד בוודאי בכל עתירה נגד החוק - לו יעבור ● וגם אם נניח שכל המשוכות המשפטיות ייפתרו, מה מונע מ-61 ח"כים פשוט לבטל את החוק אחרי הבחירות? ● פרשנות

עוד 1,192 מילים

למקרה שפיספסת

רכבת ישראל בונה ומממנת מנחת פרטי מכספי הציבור

תחקיר זמן ישראל חברת הרכבת הממשלתית סוללת ומממנת עבור המנחת הפרטי "פרדייב" שליד חוף הבונים מסלול תעופה משודרג בעלות של כ־50 מיליון שקל על חשבון הציבור ● זאת, על אף שמדובר בעסק פרטי ובניגוד לכאורה לנכתב בתוכנית המקורית ● היזם: "ההסכם ביני לבין הרכבת סודי" ● רכבת ישראל: "בין הרכבת ליזם אין התקשרות עסקית. אנחנו פועלים בהתאם לאישורים" ● הבונים לטיס: כתבה חמישית בסדרה

עוד 2,321 מילים

להעלות את שכר המורים

השבוע שוב השביתו מורים מכל רחבי הארץ את הלימודים במחאה על שכרם, הנמוך ב-40% מהשכר הממוצע במשק. במחאה הזאת לוקחים חלק מורים ותיקים וצעירים

 בית ספר, אילוסטרציה (צילום: kyo azuma on Unsplash)
בית ספר, אילוסטרציה (צילום: kyo azuma on Unsplash)
בפועל המצב דווקא הפוך. מורים טובים יותר מובילים תלמידים ללמוד יותר, להיות שאפתניים יותר וכתוצאה מכך גם להצליח יותר. תלמידים שמצליחים יותר הופכים לעובדים מצליחים יותר, ועובדים שמצליחים יותר משלמים יותר מיסים לקופת המדינה.

אין זה מפתיע שהמורים מוחים על שכרם. מחקר שנערך באוניברסטית בר-אילן, מצא כי שכר המורים בישראל נמצא בתחתית הדירוג ביחס ל-38 המדינות המפותחות החברות ב-OECD

1

2

סוגיית השכר המחריפה מובילה לכך שמערכת החינוך הפסיקה כבר מזמן למשוך אליה את המוכשרים והאיכותיים ביותר. צעירים רבים כאלה נאלצים לוותר על חזונם לטובת מקצועות "פרקטיים"

למרות תקופת ההשהיה הראשונית, דבר אחד ברור באופן מובהק, ההגיון הכלכלי עושה שכל – העלאת שכר המורים לא רק שלא תהווה עול על קופת המדינה, היא דווקא תגדיל אותה.

החזר ההשקעה לא יהיה מיידי, אבל דבר אחד ברור באופן מובהק: יש הגיון כלכלי בהעלאת שכר המורים – לא רק שהיא לא תהווה עול על קופת המדינה, היא דווקא תגדיל אותה

טענה זאת אינה מייתרת את הדיון הערכי. ברור שלהעלאת שכר המורים ישנה גם חשיבות מוסרית וחברתית. כחברה שטוענת להצבת החינוך והערכים במיקום גבוה בסדר העדיפויות, ברור שאנו מצפים גם לתועלות אדירות שלא ניתן לכמת בכסף, דוגמת אנשים ערכיים יותר, תרבותיים יותר ואולי אפילו מאושרים יותר.

טענת הכדאיות הכלכלית נועדה להראות שהעלאת שכר המורים איננה רק בגדר צעד מותרות פרוגרסיבי, ואיננו מתבצע מתוך פטרונות או נדבה, אלא מהווה תכנון ציבורי חכם בעל הגיון כלכלי סדור ועמוק.

גל פליישמן עוסק בייעוץ ותכנון אסטרטגי. בוגר החוג למדע המדינה ויחסים בינלאומיים. כותב על המפגש בין אסטרטגיה וכלכלה לחברה ופוליטיקה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 846 מילים ו-2 תגובות
עודכן לפני שעה

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

יש דבר אחד שלפיד צריך ללמוד מנתניהו

לבחירות הבאות יגיע נתניהו עם מחנה שמחויב לו במלואו, בלי צורך בחתימה על ברית נאמנות של ארבע מפלגות הגוש ● במחנה שמנגד, אין מועמד שמוסכם על כל שמונה המפלגות שמרכיבות אותו ● זה יהיה האתגר המיידי של לפיד: לקבל את תמיכתם של כל ראשי המפלגות - ולהשקיע בתחזוקת הגוש כמחנה אחד שיילך אחריו כל הדרך לקלפי ● רק ככה יוכל להתמודד מול נתניהו ● פרשנות

עוד 614 מילים ו-2 תגובות

נתניהו והימין עומדים לחזור לשלטון. הם יחזיקו בו זמן רב

הכיוון ברור, והשינוי ממשמש ובא: הימין בדרכו לחזור לשלטון למשך הרבה מאוד זמן - באופן שישקף את ההעדפה האידיאולוגית של ציבור הבוחרים הישראלי ● והוא צפוי להיות נצי יותר מאי פעם ● דעה

עוד 762 מילים ו-3 תגובות

הניסיון לבלום את גל תביעות הנגישות עלול לפגוע באזרחים השקופים

תביעות ייצוגיות רבות מוגשות נגד גופים שאינם נגישים לאנשים עם מוגבלויות ● הממשלה מקדמת שני תיקוני חוק בנושא: מינוי פקחים שיאכפו הנגשה, והטלת אגרה על תביעות נגישות ● משפטנים ופעילים חברתיים חלוקים: האם תיקוני החוק נוצרו בלחץ לוביסטים כדי להקשות על המאבק להנגשת עסקים – או כדי לקדם הנגשה בדרך טובה יותר, באכיפה במקום בתביעות?

עוד 1,951 מילים

נתניהו יוצא אל הקרב האחרון שלו מסוכן מתמיד

נתניהו יודע שזו ההזדמנות האחרונה שלו לחזור לראשות הממשלה ● הוא היה מעדיף להקים ממשלה חליפית בכנסת הנוכחית, אבל הסיכויים לכך אפסיים - ולכן יצטרך לעבור את משוכות הפריימריז בליכוד ולהסתער על מערכת הבחירות כשהוא עושה הכול כולל הכול כדי לחזור ללשכת ראש הממשלה ● בינתיים, היחידה שכנראה תקבל את השריון המובטח היא עידית סילמן ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
מה הסיכוי של נתניהו לקבל 61 ? הכתבים הפולטיים שלא נחו יותר מדי חוזרים לככב בגדול. השאלה כמה החברה הישראלית התבגרה בשנה האחרונה האם חוזרים לסיסמאות הנבובות של נתניהו או למה שקרה בשנה הח... המשך קריאה

מה הסיכוי של נתניהו לקבל 61 ? הכתבים הפולטיים שלא נחו יותר מדי חוזרים לככב בגדול. השאלה כמה החברה הישראלית התבגרה בשנה האחרונה האם חוזרים לסיסמאות הנבובות של נתניהו או למה שקרה בשנה החולפת.

עוד 569 מילים ו-2 תגובות

60-59 מנדטים למחנה נתניהו; תקווה חדשה, ימינה, מרצ ורע"ם קרובות לאחוז החסימה

הסתדרות המורים תשבית מחר את בתי הספר והגנים ● גדעון פרנק התמנה לחבר בוועדת החקירה הממלכתית לעניין כלי השיט ● מגעים מתנהלים במערכת הפוליטית בניסיון להקים ממשלה חדשה מבלי לפזר את הכנסת ● גנץ: בכוונתי לקדם, ככל הניתן, את מינוי הרמטכ"ל ● ג'ידא רינאוי זועבי ומאזן גנאים אמרו שלא יתמודדו בבחירות ● ירון זליכה הודיע שיתמודד שוב בראש רשימה עצמאית

עוד 47 עדכונים

את ההחלטה לפרק את הממשלה קיבל בנט בבדידות פוליטית מזהרת - ודבר מהתנהלותו במהלך יום אתמול לא הסגיר את לבטיו ● בסופו של דבר, בנט ולפיד בחרו לעמוד מול הציבור ולהראות שפוליטיקה יכולה להיראות גם אחרת ● כעת מכונת התעמולה שפעלה ברעש נגד בנט כל השנה מפנה את חיציה אל לפיד - שעשוי להישאר בלשכת ראש הממשלה הרבה יותר מארבעה חודשים ● פרשנות

עוד 1,160 מילים

חמש שנים אחרי השרפה הגדולה בנטף והרי ירושלים, דוח חדש של רשות הטבע והגנים מגלה: הטבע מתאושש במהירות מפתיעה ● המשמעות היא ששרפות גדולות גורמות נזקים רבים, אבל הן לא בהכרח אסון אקולוגי ● החדשות הרעות: השרפה סייעה לתנים להשתלט על האיזור ולהעלים את הצבאים

עוד 924 מילים

ארבעת מעגלי הזהות של אחמד אבו עמאד מחאמיד

עיר ואוּם בישראלמזה שני עשורים שאחמד אבו עמאד מחאמיד, מורה לאזרחות ומנהל בית ספר, מבקש מתלמידיו לדרג את עצמם לפי ארבעה מעגלי זהות: עד כמה הם מרגישים ישראלים, ערבים, מוסלמים - ופלסטינים ● התשובות, הוא אומר, משתנות משנה לשנה - "והגורם שהכי משפיע זו המדיניות הישראלית" ● בראיון חשוף ונוקב, הוא מספר איך זה לחיות בסכיזופרניה: לתמוך בציונות, לעודד את מכבי, לאהוב את עומר אדם, לבכות מסרטי שואה - ועדיין להרגיש דחוי

עוד 3,863 מילים

בנט: ההחלטה על פיזור הכנסת התקבלה כדי למנוע כאוס עם פקיעת התקנות ביהודה ושומרון

בחירות 2022 המליאה תצביע על הצעת החוק לפיזור הכנסת בשבוע הבא ● לפיד, שימשיך לכהן כשר החוץ, יתמנה לראש הממשלה ובנט - לראש הממשלה החליפי ● נמשכים השיבושים במערכת החינוך: גם מחר הלימודים בבתי הספר היסודיים ובגני הילדים יחלו בשעה עשר ● בנט: הצלחנו, בשיתוף אנקרה, לסכל בימים האחרונים פיגועים נגד ישראלים בטורקיה

עוד 61 עדכונים

בנט מרוויח עוד זמן: גם השבוע לא תועלה ההצעה לפיזור הכנסת

בימינה מעריכים כי ניר אורבך לא יתמוך כרגע בהצעה לפיזור הכנסת ולכן בליכוד נוטים שלא להעלות את ההצעה השבוע ● המפלגות החרדיות - וש"ס בפרט - מודאגות מהתחזקותו של איתמר בן-גביר על חשבונן ● והאלוף (מיל.) דורון אלמוג עשה טעות של טירונים, שעלולה לעלות לו במינויו ליו"ר הסוכנות ● שלוש הערות פוליטיות

עוד 863 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה