שובה של הגברת הזקנה - ארגנטינה חוזרת לזרועות המפלגה הפרוניסטית

המועמד הפרוניסטי לנשיאות, אלברטו פרננדז, על רקע תמונת הנשיאה לשעבר קריסטינה פרננדז (צילום: AP Photo/Daniel Jayo)
AP Photo/Daniel Jayo
המועמד הפרוניסטי לנשיאות, אלברטו פרננדז, על רקע תמונת הנשיאה לשעבר קריסטינה פרננדז

בארגנטינה נבחר אתמול נשיא חדש, אלברטו פרננדז שמו, הוא גבר בפער של כשמונה אחוז (על פי התוצאות המקדמיות הלא רשמיות) על הנשיא היוצא מאוריציו מקרי, ללא צורך בסיבוב שני ומכריע.

כך הסתיים ניסיון שלישי לממשל לא פרוניסטי בארגנטינה, מאז חזרת הדמוקרטיה למדינה ב 1983.

מאחורי פרננדז, מטילה עליו צל ענק, נמצאת המועמדת לסגנית הנשיא, קריסטינה קירשנר, נשיאת ארגנטינה לשעבר והפוליטיקאית החזקה בארגנטינה בחמש עשרה השנים האחרונות. קירשנר השנואה על חלק גדול מהאוכלוסיה, באותה עוצמה כפי שהיא נערצת על חלק אחר, קראה את פרננדז לדגל כמועמד לנשיאות, בתרגיל פוליטי מבריק שזיכה את המפלגה הפרוניסטית בנצחון אתמול.

רק לפני שנתיים אף אחד לא היה מעלה על הדעת אפשרות של חזרה לחיים הפוליטיים של הנשיאה לשעבר, המסובכת במשפטים פליליים בגין שחיתות, שהשנאה אליה היתה הגורם העיקרי לעלייתו של מקרי לשלטון ב 2015.

רק לפני שנתיים אף אחד לא היה מעלה על הדעת חזרה לחיים הפוליטיים של הנשיאה לשעבר, המסובכת במשפטים פליליים בגין שחיתות, שהשנאה אליה היתה הגורם העיקרי לעלייתו של מקרי לשלטון ב 2015

כבר בבחירות המוקדמות באוגוסט התברר, שהכשלון המוחלט של הנשיא מקרי לקיים את הבטחותיו ל״ארגנטינה אחרת״, יעלה לו כפי הנראה בסיכויו להבחר מחדש, והצמד פרננדז – קירשנר הביס בהן את מפלגת השלטון ביתרון עצום של 18%. אך באופן פרדוקסלי, למרות שההתמוטטות הכלכלית רק החריפה במהירות מאז, הצליח השלטון לצמצם אתמול את הפער ולהפחיתו בכעשרה אחוזים שלמים.

התנופה שניכרה במסע הבחירות של הנשיא, עם הסיסמא השחוקה Si Se Puede שהיא וריאציה בספרדית על סיסמתו של אובמה -Yes We Can,  ומאות אלפי האנשים שיצאו לרחובות בהפגנת תמיכה עממית שכמוה לא נראתה בארגנטינה מאז 1983 לשום מועמד שאיננו מן המפלגה הפרוניסטית, מעידים שמפלגתו של מקרי לא התפוררה לחלוטין, ויש לה עתיד כמפלגת אופוזיציה משמעותית, אבל השלטון כמו תמיד בארגנטינה, חוזר לפרוניסטאס.

ארגנטינה לא מצליחה להיחלץ מהמשבר הכלכלי הממושך, ופעם אחר פעם המצביעים פונים לפתרון היחיד שהם מכירים, גם אם הוכח שוב ושוב שאין מדובר בפתרון אמיתי – המפלגה הפרוניסטית

ארגנטינה לא מצליחה למצוא את הדרך החוצה מהמשבר הכלכלי שמלווה אותה מזה עשרות שנים, ופעם אחר פעם המצביעים פונים לפתרון היחיד שהם מכירים, גם אם הוכח שוב ושוב שאין מדובר בפתרון אמיתי – המפלגה הפרוניסטית.

שלטונו של הנשיא מקרי הוא הניסיון השלישי מאז נפילת הדיקטטורה הצבאית ב-1983, לממשלה לא פרוניסטית בארגנטינה. שלושת הנסיונות הסתיימו בהתמוטטות כלכלית קולוסאלית.

שני הנשיאים הקודמים נאלצו לפנות את מקומם טרם סיום המנדט, ונותר רק לקוות שהנשיא מקרי יצליח לשרוד את תקופת המעבר בין ההפסד בבחירות אתמול עד להעברת שרביט הנשיאות באחד עשר לדצמבר, זו תהיה מעין תעודת בגרות מסוימת לדמוקרטיה הארגנטינאית.

שלטונו של הנשיא מקרי הוא הניסיון השלישי מאז נפילת הדיקטטורה הצבאית ב-1983, לממשלה לא פרוניסטית בארגנטינה. שלושת הנסיונות הסתיימו בהתמוטטות כלכלית קולוסאלית

הנצחון הפרוניסטי בבחירות משקף בעיקר את הכעס והאכזבה מהכשלון המוחלט של המדיניות הכלכלית של השלטון היוצא, אבל גם את הכח העצום שיש לפרוניזם בארגנטינה, כח שלא נס ליחו גם ארבעים וחמש שנים לאחר מותו של הגנרל. ההפתעה היחסית בבחירות של אתמול היא העובדה שמקרי הצליח להגיע לארבעים אחוז תמיכה, לאחר ארבע שנים של כשלונות כלכליים קטסטרופליים.

את התמיכה הגבוהה יחסית במפלגת השלטון אפשר אולי להסביר בסלידה שקיימת עדיין בחלק גדול מהציבור מהנשיאה לשעבר קריסטינה קירשנר, המועמדת לתפקיד סגנית הנשיא של אלברטו פרננדז, ששמה קשור בפרשות שחיתות בהיקפי ענק, שבגינן מתנהלים כנגדה לא פחות מחמישה משפטים פליליים. זאת בנוסף לגרעין קשה של בוחרים שלעולם לא יצביע עבור המפלגה הפרוניסטית.

קשה, הייתי אומר כמעט בלתי אפשרי, להסביר את מהותה של המפלגה הפרוניסטית למי שאיננו ארגנטינאי. אני חי פה כבר מעל עשרים שנה ועדיין קשה לי לפעמים להבין את התופעה על כל מורכבותה.

קשה, הייתי אומר כמעט בלתי אפשרי, להסביר את מהותה של המפלגה הפרוניסטית למי שאיננו ארגנטינאי. אני חי פה כבר מעל עשרים שנה ועדיין קשה לי לפעמים להבין את התופעה על כל מורכבותה

הגנרל חואן דומינגו פרון, שהגיע לכהן כשר בממשלה כחלק משלטון גנרלים בהפיכה צבאית, קנה את עולמו כמנהיג פופוליסטי של מעמד הפועלים עם רטוריקה שמאלנית אנטי-אוליגרכיה בשנות ה40-50 של המאה העשרים, עם נטיה ברורה לפשיזם ואפילו חיבה מסוימת לשלטון הנאצי. הוא חזר בשנות השבעים מהגלות שנכפתה עליו על ידי שלטון גנרלים אחר, ופנה לאידיאולוגיה כלכלית ליברלית יותר, תוך שהוא מגרש מהמפלגה את הפלג השמאלני שלה.

ההפכפכנות האידיאולוגית הזו היא מה שמאפיין את המפלגה הפרוניסטית מאז ועד היום. הנשיא קרלוס מנם, פרוניסט בכל רמ״ח אבריו, ביצע מהפכה נאו-ליברלית בארגנטינה בשנות התשעים, שכללה הפרטות, פיטורים והתיעלות, ואילו בני הזוג קירשנר, שמזדהים עם הפלג השמאלני של המפלגה (אותו פלג שגורש על ידי פרון בשנות השבעים), חזרו לפופוליזם שמאלני בשנות האלפיים במהלך שתים עשרה שנות שלטונם.

מאז ימי פרון ואוויטה ועד היום הפרוניסטאס הם תנועה עממית יותר ממפלגה. עם סניפים בכל רחבי המדינה המכונים ״יחידות בסיס״, פעילי שטח בכל שכונה ושכונה מקיימים קשר בלתי אמצעי עם האוכלוסיה לא רק בימי טרום בחירות אלא לאורך כל השנה. הפעילים דואגים למחסורם, פועלים עבורם אצל השלטונות העירוניים או הפרובינציאליים, משיגים עבודה או קיצבת סעד, סיוע משפטי וכלכלי בעת משבר, ומתעלים את התסכול והזעם החברתי להצבעה בקלפיות.

מאז ימי פרון ואוויטה ועד היום הפרוניסטאס הם תנועה עממית יותר ממפלגה, עם סניפים ברחבי המדינה, ופעילי שטח בכל שכונה, המקיימים קשר בלתי אמצעי עם האוכלוסיה לאורך כל השנה

למרות הכרזתו המפורסמת של גנרל פרון בשעתו שהארגנטינאים ״כולם פרוניסטים״, יש ותמיד היה בארגנטינה גרעין קשה של שונאים המכונים פה ״גורילות״. מדובר בדרך כלל בבני המעמד הבינוני הגבוה, בעלי פריבילגיות, שרואים בתנועה העממית איום על מעמדם. הגורילות ברובן ממוצא אירופאי, מתבלים את השיח האנטי פרוניסטי בלא מעט גזענות שמלווה את ההתנגדות העזה שלהם לכל מה שמסמלת התנועה הפרוניסטית.

לא מעט פרובינציות בארגנטינה נשלטות על ידי מושלים פרוניסטים כאחוזה פיאודלית, בה 70% מהאוכלוסיה מועסקים כעובדים ממשלתיים על חשבון הקופה הציבורית, ומצביעים עבור המושל ברוב עצום פעם אחר פעם מזה עשרות שנים.

כל האמצעים כשרים עבור הפרוניזם על מנת לשמר את הכח הפוליטי ואת השלטון, אבל להבדיל משלטונו היוצא של הנשיא מקרי בו הנהנים היחידים מעטיני המדינה היו חבורת מקורבים מיליונרים ספקולנטים, הפיאודלים הפרוניסטים, שגם הם כמובן עשירים כקורח, דואגים להתחלק במנעמי הכסף הציבורי עם קהל הבוחרים שלהם.

לא מעט פרובינציות בארגנטינה נשלטות על ידי מושלים פרוניסטים כאחוזה פיאודלית, בה 70% מהאוכלוסיה מועסקים כעובדים ממשלתיים על חשבון הקופה הציבורית, ומצביעים למושל ברוב עצום, פעם אחר פעם, מזה עשרות שנים

השאלה הגדולה היא איזה פרוניזם ישלוט בארגנטינה החל מ-11 בדצמבר.
המפלגה היא סופרמרקט אידיאולוגי, שהחוט המקשר בין חבריה הוא הצמא לכח והרעב לשליטה, והיא מכילה אינטלקטואלים מהשמאל ופרגמטים קפיטליסטים מקורבים לאסטבלישמנט הפיננסי.

אקסל קיצילוף, בן טיפוחיה של קריסטינה קירשנר, ומושל פרובינצית בואנוס איירס שנבחר אמש ברוב עצום, הוא אקדמאי עם נטיות מרקסיסטיות ברורות, אבל בין המושלים הפרוניסטים האחרים, אפשר למצוא לא מעט בעלי אידיאולוגיה ימנית שמרנית קתולית למהדרין, שהעמידו את קהל מצביעיהם הנאמן לרשות המועמד הפרגמטי לנשיאות.

אלברטו פרננדז הנשיא הנבחר, הוא פרגמטיסט עם נטיות קפיטליסטיות, הוא קיבל תמיכה מבסיסי הכח הפרוניסטים, שלא היו תומכים בקריסטינה קירשנר בשום פנים ואופן, אבל לקריסטינה יש את תומכיה המסורים, והם כח שאי אפשר לזלזל בו. קיצילוף מושל בואנוס איירס הוא אחד מהם, וביחד הם מתכננים להכין יורש בדמותו של מקסימו קירשנר, בנם של נסטור וקריסטינה, כמועמד לנשיאות בבחירות הבאות.

הצעד המבריק של קריסטינה קירשנר, עליו כתבתי בעבר, כאשר פינתה את המקום הראשון לאלברטו פרננדז והחליטה להתמודד כסגנית נשיא, איפשר למעשה את האיחוד של כל פלגי המפלגה הפרוניסטית סביב המועמדות של שניהם. דבר שהיה קשה להשיג אם היתה היא עצמה מתמודדת לנשיאות. עכשיו נותר לראות מי באמת יחזיק במושכות, מי ינהל את המדינה המסובכת הזאת, שנמצאת באמצע משבר כלכלי קטסטרופאלי.

אם לשפוט לפי נאומי הנצחון של קריסטינה, אלברטו ואקסל קיצילוף, ארגנטינה חוזרת לימי הפופוליזם. להבדיל מנאומו של הנשיא מקרי שהכיר בהפסדו באופן ממלכתי ובירך את הנשיא הנבחר, היו נאומיהם של המנצחים תוקפניים ושחצנים.

המנצחים גם לא שכחו לשלוח ברכות לאוו מוראלס על נצחונו בבחירות בבוליביה, ניצחון שכשרותו מוטלת בספק רב, קראו לשחרורו של איגנסיו דה לולה מהכלא בברזיל, קריאה שמין הסתם לא ערבה לאוזניו של נשיא ברזיל, השכנה החזקה והחשובה מצפון, והוכיחו שהם חוזרים ליישר קו עם המשטרים הפופוליסטיים של דרום אמריקה, בניגוד גמור למדיניות הפרו-אמריקאית של מאוריציו מקרי.

Photo by Marcin Rolicki from FreeImages
עיני הארגנטינאים נשואות לדולר

היום יום שני, עיניהם של הארגנטינאים נשואות לדולר האמריקאי, הדולר הוא המדד הפופולארי, אם כי הלא מדויק לחוסנה של הכלכלה ולמצב הרוח הלאומי.

במהלך השבוע שלפני הבחירות, ומתוך ציפיה להתרסקות האלקטוראלית של הנשיא מקרי, הארגנטינאים עשו מה שהם עושים תמיד – שמו את מבטחם בדולר. מזקן ועד טף נפטרו האזרחים מכל פסו שברשותם ורכשו את הירוק ירוק הזה, מה שגרם להתמוטטות נוספת בערך המטבע, התמוטטות שהבנק המרכזי ניסה למנוע ללא הצלחה יתרה על ידי הגבלות על המסחר במט״ח מצד אחד ומכירת דולרים בקצב מטורף וריקון הקופה מרזרבות מטבע החוץ מצד שני.

אף אחד משני המועמדים לא הציג תוכנית רצינית להתמודדות עם ההתמוטטות הכלכלית, ונראה שלאיש מהם אין תוכנית מגובשת. לא ברור גם מה תכנית הנשיא מקרי לתקופת המעבר, ואיזו ארגנטינה הוא מתכוון להשאיר ליורשו

אף אחד משני המועמדים לא הציג תוכנית רצינית להתמודדות עם ההתמוטטות הכלכלית, וההרגשה היא שלאף אחד מהם אין תוכנית מגובשת. לא ברור גם מה התוכנית של הנשיא מקרי לתקופת המעבר, ואיזו ארגנטינה הוא מתכוון להשאיר ליורשו.

אם הבנק המרכזי ימשיך למכור דולרים בקצב של השבוע שלפני הבחירות, אלברטו פרננדז יקבל לידיו מדינה ללא יתרות מטבע חוץ, עם חוב חיצוני בלתי ניתן לתשלום ועל סף היפראינפלציה.

אם לעומת זאת הבנק יפסיק למכור דולרים, הדולר צפוי לזנק ולהכפיל את ערכו תוך ימים ספורים, מה שכמובן עלול גם כן להוביל להיפראינפלציה בטווח המידי, ולהיסטריה המונית בציבור שמבחינתו שער הדולר הוא המדד העיקרי לבריאות הכלכלה.

ההגיון אומר שתהיה החמרה ניכרת בהגבלות על הסחר במט״ח, לפחות עד החלפת השלטון, על מנת לנסות ולשמור על שער הדולר יציב ככל שניתן, מבלי לרוקן את יתרות מטבע החוץ לחלוטין. כל הצעדים האלה הינם בגדר כוסות רוח למת, לדעת רוב הכלכלנים. ארגנטינה דוהרת לעבר קיר בטון במשאית שאיבדה מזמן את הבלמים.

מה שההיסטוריה לימדה אותנו הוא שכשארגנטינה מתמוטטת, ליד ההגה של המשאית, חייב לשבת נהג מהמפלגה הפרוניסטית. אין אף אחד אחר שמסוגל להנהיג את המדינה הכאוטית הזאת בשעות משבר מהסוג הזה.

גיא נבו הוא יליד 1964, עורך דין לשעבר, יזם סדרתי בהווה. גרוש מאד, אב לשתי בנות, חי בארגנטינה מאז רצח רבין אותו לקח באופן אישי. לכלב שלו קוראים רון.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,532 מילים
כל הזמן // יום רביעי, 21 בנובמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

פעיל בלי זכויות כך הפכתי מאקטיביסט ל"פצצה מתקתקת"

ליית' אבו-זיאד (28) הוא פעיל מוכר למען זכויות אדם של "אמנסטי" בשטחים ● אבל כשביקש ללוות את אמו החולה לטיפול בישראל גילה שהוא מוגדר כמסורב כניסה ● בהמשך, נאסר עליו גם לצאת מהשטחים ● התוצאה: בפועל, הוא אסיר של השב"כ בגדה המערבית ● ליית' וחבריו מספרים כי המגבלות הוטלו עליו זמן קצר לאחר שאמנסטי הוציאה דוח המבקר שיווק תיירות בהתנחלויות ללא גילוי נאות ● בשב"כ אומרים: "אנו פועלים מטעמים ביטחוניים משמעותיים" ● ראיון

עוד 2,195 מילים ו-1 תגובות

אנשים על ארבע בני גנץ - ג'יראפה

בפינתי "אנשים על ארבע", שבה אני משווה אנשים ידועים לחיות ידועות – על פי המהות ולא המראה – הנחתי היום תחת זכוכית המגדלת אדם משמעותי מאוד בפוליטיקה הישראלית, הנמצא במוקד ההכרעות הפוליטי הבוער – בני גנץ – יו"ר מפלגת כחול לבן.

אני משווה אותו לג'יראפה.

לג'יראפה רגלים ארוכות אך דקות, שאינן מתאימות לריצה באזורים ביצתיים – ולכן הג'יראפה בני גנץ, צריך להיזהר לא לשקוע בביצה הפוליטית הישראלית המסובכת כל כך

למה ג'יראפה?

מכמה סיבות:

  • במקרה הזה כמובן גם המראה החיצוני דומה – אין ספק ששיעור קומתו וגובהו של בני גנץ, מתבלט ומהווה נושא לשיח והתייחסות.
  • לג'יראפה יש אופי עדין ולא תוקפני – כך גם מתאפיינת פעילותו של בני גנץ, השונה לעיתים מהטורפים המצויים בפוליטיקה הישראלית, עד כדי כך שיש אפילו האומרים שהוא פסיבי מדי.
  • לכל החושבים שהג'יראפה היא חיה פסיבית וחסרת אונים – אתם צריכים לראות את סרט הטבע הזה, שבו אריה מנסה לתקוף ולטרוף ג'יראפה, וסופג בעיטה אדירה ומפתיעה ששוברת את הלסת שלו.
  • לג'יראפה רגלים ארוכות אך דקות, שאינן מתאימות לריצה באזורים ביצתיים – ולכן הג'יראפה בני גנץ, צריך להיזהר לא לשקוע בביצה הפוליטית הישראלית המסובכת כל כך.

ד"ר רפי קישון הוא בעל כמה תארים: ווטרינר, מרצה ואיש תקשורת ומדיה. אבל התואר הראשון שלו הוא: הבן הבכור של אפרים קישון - גדול ההומוריסטים ואנשי הקולנוע בישראל. לד"ר רפי קישון יש הופעה הומוריסטית ייחודית, מצחיקה ומצליחה, בשם: ״אפרים קישון - ההומור, הבידור והסרטים״ בתאטרון הקאמרי בתל אביב, וברחבי הארץ, כולל חוגי-בית ואירועי תרבות רבים. מופע הומור נוסף שלו עוסק באביו אפרים קישון ובפוליטיקה הישראלית: "פוליטיקה זה דבר מצחיק".רפי מרצה גם על ההומור היהודי , על אהבה מהסרטים , על ההומור שמאחורי הפוליטיקה , וגם על חיות וחיוכים , עולם החיות המופלא, האבולוצייה של האדם הקוף ועוד. לרפי דף פייסבוק פעיל שבו הוא מפרסם יום יום את הגיגיו בכל התחומים. אם אתם רוצים להזמין את המופע שלו - התקשרו או כתבו לו ישירות: 054-7475599, rafi@kishon.com

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 175 מילים

גדעון סער: "אני אוכל להרכיב ממשלה"

בליכוד תולים שלטים ונערכים לבחירות - וגם לכתב האישום. שר התיירות יריב לוין: "חקירות נתניהו - כמו במשטר טוטליטרי ● הנשיא ריבלין קרא לח"כים: "אל תהיו עוד גוש או מפלגה" ● ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו מנסה לפלג את אחת המפלגות הגדולות כדי להרכיב ממשלת אחדות ומקדם הצעת חוק שאמורה לאפשר זאת ● זינוק בהיקף שיח השנאה נגד הח"כים הערבים ● ניר חפץ מאיים בתביעה נגד אוחנה ויאיר נתניהו

13:56 עריכה

נשיא המדינה ריבלין מחזיר באופן רשמי את המנדט להרכבת הממשלה מבני גנץ לכנסת כולה, ויש לו כמה טיפים לחבריה:

 

13:55 עריכה

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, התראיין בגלי צה"ל וקרא לאזרחים מן השורה ללחוץ על "נבחריהם" להגיע לפשרות במשא ומתן הקואליציוני כדי למנוע מערכת בחירות נוספת.

נותר רק לתהות אם לנבחרי הציבור, כמו, לדוגמא, יולי אדלשטיין עצמו, יש השפעה כלשהי על ראש המפלגה שלהם ועל ההחלטות שהוא מקבל במשא ומתן.

13:18 עריכה

ח"כ גדעון סער מרחיב את קריאת התיגר שלו על נתניהו.

סער נאם היום בוועידת הדיפלומטים של "ג'רוזלם פוסט" ואמר: "אני אוכל להרכיב ממשלה ולאחד את העם והפוליטיקה. יש לקבוע לוח זמנים לקיום פריימריז (בליכוד). אנחנו מפלגה דמוקרטית, אנחנו לא 'יש עתיד' שמבטלת בחירות פנימיות. בליכוד לא היו פריימריז כבר שנים רבות. אם הולכים לבחירות שלישיות, זה לא יהיה הגיוני שראש הממשלה יצליח לזכות גם בפריימריז דווקא הפעם".

12:43 עריכה

ההסתה עובדת: מאז התבטאויות נתניהו נגד הרשימה המשותפת חל זינוק ענק בשיח השנאה נגדם ברשת.

12:37 עריכה

פעילי הליכוד מתחילים להיערך לבחירות חוזרות. יאיר לפיד רואה בכך "הוכחה" שנתניהו מלכתכילה לא התכוון לנסות להגיע לממשלת אחדות:

12:14 עריכה

יו"ר סיעת ישראל ביתנו, עודד פורר, ממשיך לקדם בתקשורת את היוזמה לתיקון חוקי הבחירות והכנסת כך שהבחירות יוכלו להתקיים כבר חודשיים אחרי כישלון הרכבת הממשלה (ולא שלושה כפי שאומר החוק הקיים), וששבעה ח"כים יוכלו לפרוש ממפלגה – בניגוד לחוק הקיים שמחייב במקרה של פיצול מפלגה ששליש מהח"כים שלה יפרשו – מה שאומר, מבחינת כחול לבן והליכוד, 11 ח"כים לפחות.

בראיון לאולפן ynet הסביר פורר בגלוי את המניע ליוזמה שלו: "אחרי שהחוק יעבור, יתפתחו אפשרויות לכל מיני חברי כנסת שאולי חוששים מצעדים כאלה ואחרים כדי להרכיב ממשלת אחדות בכל מיני שלבים". במלים אחרות: חוק שיאפשר לפצל את הליכוד, או את כחול לבן, ולצרף 7 ח"כים מאחת משתי המפלגות הגדולות לממשלה בראשות המפלגה השנייה.

בתשובה לשאלה, "האם הוא מצפה שמישהו מהליכוד יתפצל ויעזוב את נתניהו"? ענה פורר: "אני לא יודע מאיזו מפלגה ואני לא עוסק בזה. אני בטח שלא מתעסק במפלגות אחרות. אני רוצה להניח את התשתית לחברי כנסת שירגישו שהם רוצים לקחת אחריות אישית כדי לא לפזר את הכנסת הזאת".

אבל כשנשאל האם יש רוב להצעת החוק שלו ענה: "אם כחול לבן, העבודה, מרצ והסיעות הערביות יתמכו – החוק הזה עובר תוך שבוע. אין סיבה שלא. אגב, גם יו"ר הכנסת לא יוכל לעכב אותו".

עודד פורר (צילום: פלאש 90)
עודד פורר (צילום: פלאש 90)
12:00 עריכה

אחרי שיואב קיש שבר את השורות במפלגתו הצהיר הבוקר כי "אין מנוס מפריימריז בליכוד", השר יריב לוין מפגין נאמנות לנתניהו:

11:58 עריכה

 

לקראת ההכרעות בתיקי נתניהו, השרים יוצאים למתקפה חריפה נגד זרועות אכיפת החוק:

11:57 עריכה

השר להגנת הסביבה, לירושלים ולמורשת זאב אלקין מהליכוד התראיין הבוקר על הפלונטר הפוליטי לתוכניתם של רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור ברדיו 103FM, "הקבינט" ואמר:  "יש תחושה של החמצה, אך יש עוד תקווה שאפשר לעשות משהו".

"במהלך המשא ומתן שאלתי כמה פעמים באופן היפותטי איזו הצעה יש לכחול לבן לראש הממשלה כשהם דורשים שבני גנץ יכהן ראשון, מה הם מציעים בתמורה? הנשיא הציעה מתווה די מאוזן, אבל בכחול לבן אמרו שגנץ יכהן שנה, נתניהו יהיה שנתיים ראש ממשלה בנבצרות ולאחר מכן עוד שנה גנץ. ברור שלא מדובר בממשלת אחדות או רוטציה וזה מגוחך".

"במעט הפגישות שהיו לנו עם כחול לבן, כולל הפגישה שלשום, בה היינו מאוד קרובים להגיע לצמצום הפערים. אחד לא דיבר על כך שבני גנץ יכהן ראשון".

בתשובה לשאלה, למה לא הסכימו בליכוד לוותר על הבלוק, אמר אלקין: "נושא הבלוק אכן עלה בתחילת המו"מ כשהמנדט היה אצלנו. אבל מאז שהמנדט עבר לגנץ הם לא העזו להעלות את כי הם בעצמם פנו לכל אחת ממפלגות גוש הימין בנפרד להצטרף אליהם לממשלה וידעו שאנחנו יודעים מכך. זה היה פתטי מהם לומר שהם לא מוכנים לראות את החרדים בממשלה, כשהם בעצמם פנו אליהם".

"אנחנו לא מקבלים פסילות. לא חייבנו את כחול לבן לשבת עם החרדים על ניסוח קווי היסוד. כל המפלגות של גוש הימין אמרו שהם מסמיכים את הליכוד לנהל את המשא ומתן".

אלקין הוסיף: "רצינו בכלל להקים ממשלת ימין יציבה אך בגלל ליברמן האופציה הזו ירדה מהפרק. אנחנו חושבים שהדבר היציב היחידי שאפשר להקים היא ממשלת אחדות. כדי שכחול לבן יקבלו את היכולת להקים ממשלה, הם זקוקים לעוד 14 מנדטים. אתם חושבים שזה יקרה?".

בתשובה לשאלת הכתבים, "מדוע אדם שנאשם בפלילים נאחז בקרנות המזבח ולא זז הצידה לטפל בענייניו?" ענה אלקין: "אנחנו במדינה מתוקנת. מי שמרשיע את האדם זה לא התקשורת אלא בית המשפט".

כשהכתבים היקשו ושאלו: "יש גם נראות ציבורית ולא רק פלילית. במדינות מתוקנות שרים מתפטרים מתפקידם ברגע שמתרחש תאונה בתחום אחריותם, עוד לפני שזה הופך פלילי", ענה אלקין: "אם מישהו חושב שעשה משהו לא בסדר, זכותו להתפטר. אם מישהו בטוח בחפותו ויכול להוכיח זאת, זו זכותו, כפי שהחוק מאשר זאת. אדם שמגישים נגדו כתב אישום לא הופך אותו לפסול מוסרית".

כאשר הכתבים הזכירו את ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט ואת דרישת הליכוד שאולמרט יתפטר בגלל החשדות נגדו, אמר אלקין: "הייתה לי מחלוקת אידיאולוגית עם אולמרט, אבל אף פעם לא אמרתי שהוא צריך לעזוב את תפקידו בגלל ענייניו המשפטיים. נתניהו אמר שהיה חוסר אמון ציבורי ענק באולמרט, זו הייתה הבעיה הפוליטית, זה שונה מנתניהו ששני מיליון איש הצביעו לו".

זאב אלקין (צילום: פלאש 90)
זאב אלקין (צילום: פלאש 90)
11:06 עריכה

עורך דינו של ניר חפץ, רון אביב, אמר הבוקר בכאן רשת ב' כי התביעה שחפץ מתכוון להגיש נגד שר המשפטים אוחנה נמצאת בשלבי הכנה מתקדמים. עוד אמר אביב כי חפץ שוקל לתבוע את המדינה על התנהלותה כלפיו בזמן חקירותיו. חפץ הוסיף כי הם שוקלים לתבוע גם את יאיר נתניהו, בנו של רה"מ.

"חפץ נשכב על הגדר כדי להגן על בני משפחת נתניהו, עזר להם והגן עליהם, ואין בלבו עליהם דבר, זאת הסיבה היחידה שהוא מתלבט לגבי תביעה נגדם".

עד המדינה ניר חפץ. המערכת הפוליטית מתווכחת האם המשטרה חצתה קווים אדומים בחקירתו או שלא, בעקבות פרסומים של עמית סגל על לחצים פסולים שהמשטרה הפעילה כלפיו (צילום: פלאש 90)
עד המדינה ניר חפץ. המערכת הפוליטית מתווכחת האם המשטרה חצתה קווים אדומים בחקירתו או שלא, בעקבות פרסומים של עמית סגל על לחצים פסולים שהמשטרה הפעילה כלפיו (צילום: פלאש 90)
10:49 עריכה

ליו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן יש לאחרונה הרבה מחלוקות ובעיות בפרלמנט הישראלי. מהפרלמנט ההולנדי, לעומת זאת, הוא ראה הבוקר רגע של נחת:

10:38 עריכה

יש עתיד ליאיר לפיד סיעת "יש עתיד" מאריכה את כהונתו בראשותה גם אם יהיו עוד בחירות ועוד בחירות ועוד בחירות:

 

09:29 עריכה

בזמן שנשמה טובה כלשהי ב"כחול לבן" מדליפה את חילופי ההאשמות הפנימיים במפלגה על כשלונו של בני גנץ להרכיב ממשלה, עופר שלח מחזיר את כדור ההאשמה לנתניהו.

שלח, שהיה חבר בצוות המו"מ של כחול לבן, אמר הבוקר ב"כאן ב'": "לכחול לבן אין ממשלה לא בגלל צביקה האוזר ויועז הנדל. אין ממשלה בגלל הסרבנות של הליכוד ובגלל שלא הצלחנו לייצר אלטרנטיבה אחרת. הליכוד מ-17 בספטמבר לא זז ולו ס"מ מהדרישה האולטימטיבית שלו שנתניהו ראשון ושהגוש שלו הוא 55.

"בתנאים האלה אין לנו מה ללכת. המו"מ של כחול לבן נועד בראש וראשונה להקים ממשלת אחדות ונכשל בראש וראשונה בגלל שהליכוד לא זז ס"מ. נתניהו לבד גורר את מדינת ישראל לבחירות שלישיות והוא עושה את זה אך ורק מסיבות אישיות".

.עופר שלח (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
.עופר שלח (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
09:18 עריכה

אווירת סיום קורס בכנסת, ביום שאחרי כישלונו של בני גנץ להרכיב ממשלה, והח"כים מתחילים לחשוף את מה שהתרחש בחדרי המשא ומתן.

ח"כ אלי אבידר מישראל ביתנו אמר הבוקר בגלי צה"ל שמפלגתו ניהלה, למעשה, משא ומתן עם המפלגות החרדיות. לדברי אבידר: "למרות שיש לנו הרבה כעס, הרבה תסכול, נעשו מאמצים בלתי פוסקים מצדנו לראות אם המפלגות החרדיות ירדו מהעץ שטיפסו עליו, אבל ללא הועיל".

אלי אבידר (צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90)
אלי אבידר (צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90)
09:12 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה אמר הבוקר בגלי צה"ל: "כחול לבן ניהלו איתנו מגעים ממשיים להרכבת ממשלה. חלקם אמרו כן וחלקם אמרו לא. כשאני קורא ש-44% מהישראלים בעד שנהיה מעורבים בהרכבת הממשלה, בין אם מבפנים ובין אם כתומכים מבחוץ, אני רואה בזה דבר חיובי".

.איימן עודה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
.איימן עודה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

 

08:39 עריכה

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, רומז הבוקר שוב שהיה קרוב להרכבת ממשלה עם הרשימה המשותפת מצד אחד ועם בנימין נתניהו מצד שני. בראיון לרשת ב' אמר גנץ: "אם הייתם יודעים את הפשרות שהייתי קרוב לעשות כדי להרכיב ממשלה חלק מכם היו כועסים עלי, אבל אני מוכן לעשות הכול לטובת אזרחי מדינת ישראל.

דבריו של גנץ נאמרו בהמשך להדלפות שיוחסו לו, לפיהן "בגלל ח"כ האוזר והנדל הוא לא הרכיב ממשלה" ו"בגלל לפיד אין אחדות". האוזר והנדל הם הסמנים הימנים ב"כחול לבן" והתבטאו בחריפות נגד ממשלת שמאל-מרכז צרה שתקום בתמיכת הרשימה המשותפת (ובהימנעות של ישראל ביתנו, מה שספק אם יכל לקרות), ואילו לפיד לחץ חזק על גנץ שלא להצטרף לממשלת אחדות עם נתניהו.

בני גנץ (צילום: AP Photo/Sebastian Scheiner)
בני גנץ (צילום: AP Photo/Sebastian Scheiner)

 

08:33 עריכה

לקראת ההכרעה בתיקי 2000 ו-4000, בהם ראש הממשלה נתניהו חשוד בקבלת שוחד והצעת שוחד בצורת סיקור אוהד של כלי תקשורת בבעלות מציע השוחד, נתניהו מצייץ שוב את כתב ההגנה שלו:

08:28 עריכה

עיתון ידיעות אחרונות ואתר ynet, בבעלות ארנון מוזס החשוד בהצעת שוחד לראש הממשלה נתניהו בתיק 2000, מפרסמים הבוקר תמלילים מחקירתו של ארנון אחר, מילצ'ן, החשוד גם הוא במתן תשורות לנתניהו בתיק 1000.

החקירה התקיימה בשגרירות ישראל בלונדון. לפי ynet וידיעות, תמלילי חקירתו של מילצ'ן מגלים כי  ראש הממשלה נתניהו ניסה לסייע לו בקידום מיזוג "רשת" ו"קשת".

אחד החוקרים שאל בחקירה: "הגיוני לחשוב שהוא לא דרש רק סיגרים ושמפניות, אולי הוא גם דרש שתעזור לו בחדשות החיוביות?", מילצ'ן אישר: "הגיוני לחשוב את זה".

לפי התמלילים, מילצ'ן אמר בחקירה: "אם המילה שוחד תדלוף, זה יהרוס אותי".

מילצ'ן ונתניהו במסיבת עיתונאים בכנסת (צילום: פלאש 90)
מילצ'ן ונתניהו במסיבת עיתונאים בכנסת (צילום: פלאש 90)

 

08:14 עריכה

תגובה ציונית גאה או גימיק בחירות? בליכוד יוזמים פעולת תגמול נגד הנחיות האיחוד האירופי לסמן מוצרים מההתנחלויות (בהתאם להסכמים ישנים שלה עם ישראל לפיהם למוצרים מישראל יש פטור ממכס – במידה ולא יוצרו בשטחים). כך מדווח הבוקר עיתון "מעריב".

ח"כ שלמה קרעי הגיש אתמול הצעת חוק, לפיה כל מוצר המיובא ארצה ממדינות האיחוד האירופי יישא סימון מיוחד על גבי האריזה – סמל האיחוד. "הסימון יאפשר לישראלים לבחור אם לקנות מוצרים של מדינות המסמנות מוצרים ישראליים בעצמן או לוותר על התענוג המפוקפק", אמר קרעי למעריב.

פארק התעשייה ברקן (צילום: Flash90)
פארק התעשייה ברקן (צילום: Flash90)
08:09 עריכה

בישראל ביתנו פתחו ב"Plan B": ניסיון לפלג את אחת משתי המפלגות הגדולות כדי לגרור חלק ממנה לממשלת אחדות עם השנייה.

ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו הודיע הבוקר בראיון בתוכניתו של דב גלהר ברשת ב' כי הוא עומד להגיש הצעת חוק שתיכנס לתוקף מיידית ותאפשר לשבעה חברי כנסת לפרוש ממפלגה באופן מיידי. משמעות ההצעה המעשית היא כרגע שתאפשר לח"כ מהמפלגה הגדולה השנייה לאסוף את 61 החתימות הנדרשות כדי להרכיב ממשלה.

ח"כ זאב אלקין מהליכוד הגיב בשידור ואמר: "אני מופתע מההצעה הזאת. צריך להוריד אותה מסדר היום. הליכוד הוא מפלגה מסודרת ומאוחדת עם מסורת, צריך להיות משוגע כדי לנסות לפלג אותה".

זאב אלקין (צילום: פלאש 90)
זאב אלקין (צילום: פלאש 90)
07:51 עריכה

אתר ynet מדווח כי בלשכת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט יחלו היום (א') הדיונים הסופיים לקראת החלטה בתיקי ראש הממשלה בנימין נתניהו. ההערכה היא שההחלטה תתקבל לקראת סוף החודש הבא.

07:43 עריכה

יו"ר סיעת כחול לבן אבי ניסנקורן מצא אשם בכישלונו של בני גנץ בהרכבת הממשלה – נתניהו.

07:41 עריכה

קיש קרא בראיון בגל"צ לבני גנץ, לבוא לממשלת אחדות – ולא אמר ממשלת אחדות עם מי:

07:37 עריכה

בוקר טוב. אחרי שיו"ר כחול לבן בני גנץ הודיע אתמול כי לא הצליח להרכיב ממשלה, הפלונטר הפוליטי נכנס לשלב חדש שבו יש לחברי הכנסת 21 יום להציע את עצמם לראשות הממשלה ולאסוף, תוך 14 יום נוספים מרגע היכנסם למירוץ, חתימות של 61 חברי כנסת שיתמכו במועמדותם. אם לא ייבחר אף מועמד בתקופה הזאת – מדינת ישראל תלך בחודש מרץ שוב לבחירות.

מאחר ונתניהו וגנץ כשלו שניהם בהרכבת הממשלה (נתניהו אף כשל פעמיים), האפשרות הריאלית היחידה כרגע להרכבת ממשלה (גם אחרי הבחירות הבאות) היא שחבר כנסת כלשהו מהליכוד יקרא תיגר על נתניהו וינסה להרכיב ממשלת אחדות בעצמו.

אלא שלפי שעה נתניהו מושל בליכוד ביד רמה. היחיד שהצהיר שהוא רוצה להתמודד מול נתניהו בפריימריז הוא גדעון סער. על רקע זה, מפתיע לשמוע הבוקר את ח"כ יואב קיש מהליכוד שאמר בגלי צה"ל שלא יהיה מנוס מפריימריז בליכוד.

עוד 24 עדכונים

סיכומו של יום חסר תקדים במשכן הכנסת

יום האתמול ייכנס להיסטוריה של מדינת ישראל ● מהתבטאויותיו של ליברמן נגד החרדים והערבים, דרך ההנחיות שהוציא היועץ המשפטי של הכנסת לתקופת 21 הימים, עבור בנאומו של גנץ, שאף האשים את נתניהו בהסתה לרצח רבין, ועד לרעיון חסר התוחלת של בנט לקדם בחירה ישירה בין נתניהו וגנץ ● ובתוך כל הכאוס, דווקא כחול-לבן רשמה רגעים של אחדות נכספת ● פרשנות

עוד 785 מילים

אלה יהיו חיינו ב-21 הימים הקרובים: נקבל עוד מנה גדושה של ספקולציות, הטעיות, ספינים, הצעות מדומות למו"מ ומשחקי האשמות ● וככל שנתקרב לסוף המועד שקובע החוק, תתגבר ההיסטריה סביב בחירות נוספות ● פרשנות

עוד 568 מילים

למקרה שפיספסת

"אחרי דאע"ש" – על ספרו החדש של הכתב והעורך סת' פרנצמן

שנת 2019 הולכת ומתקרבת לסיומה, וכבר עכשיו ניתן לומר שהיא הייתה שונה בתכלית מקודמותיה. השלום לא פרץ במזרח התיכון, והמשברים הכלכליים הרבים עדיין מאיימים למוטט את המשטרים הקיימים באזור.

התקוממות שפרצה כמעט בו-זמנית בלבנון, עיראק ואיראן מאיימת על הסדר החדש שנוצר באזור לאחר קריסתה של עיראק של צדאם חוסיין, גם אלג'יריה וסודן הצטרפו למעגל של "האביב הערבי 2:0".

הכורדים גורשו מערים וכפרים בצפון-מזרח סוריה אחרי שננטשו על ידי ארה"ב, המתיחות בעזה ובגדה הולכת וגוברת, וסוריה לאט-לאט חוזרת לחיים, רק כדי לגלות שאין מי שישלם על שיקום הערים והתשתיות שנהרסו כליל

הכורדים גורשו מערים וכפרים בצפון-מזרח סוריה אחרי שננטשו על ידי ארה"ב, המתיחות בעזה ובגדה הולכת וגוברת, וסוריה לאט-לאט חוזרת לחיים רק כדי לגלות שאין מי שישלם על שיקום הערים והתשתיות שנהרסו כליל בעת המלחמה הנוראית. כך נראית תקופת פוסט-דאע"ש במזרח התיכון – עדיין לא מקום שמח במיוחד, ובכל זאת הולך ומשתקם.

after isis
after isis

"אחרי דאע"ש" – ספרו של סת' פרנצמן, כתב ועורך מוכשר, על עלייתו ונפילתו של הארגון הרצחני, שוטח בפני הקורא הסקרן את הסיבות להופעתו ומתאר בלשון חיה וציורית את שרשרת האירועים הדרמטיים שזעזעו את כל העולם. התקופה עליה כותב פרנצמן היא 2013-2019. במהלך השנים הללו הוא עצמו ביקר בעיראק, טורקיה, מצרים ואבו-דאבי, שוחח עם הניצולים היזידים אותם אנשי דאע"ש ניסו להשמיד בלי להשאיר זכר, עם הלוחמים הכורדיים ועם מקבלי ההחלטות בארה"ב.

התיאורים של הסבל האינסופי שנפל בחלקם של רבים מתושבי סוריה ועיראק, הרשמים מקרבות עזים, כשלונות וניצחונות צבאיים, ניתוח מעמיק של התהליכים שהביאו להופעת דאע"ש ולדחיקתו מרקה ומוסול לאחר מספר שנים – כל המרכיבים הללו הופכים את ספרו של פרנצמן לחוויה אינטלקטואלית ממדרגה ראשונה, מתנה אמיתית לכל מי שמתעניין במזרח התיכון ובתהליכים שמעצבים את האזור הזה.

האם מי שלא קיבל במחצית הראשונה של המאה ה-20 מדינה משל עצמו – כמו העם הכורדי – יישאר לעד חסר בית וריבונות במולדתו ההיסטורית? מדוע לא חזו את תופעת דאע"ש, וכשלו בהגנה על העם היזידי מרצח עם?

"אחרי דאע"ש" מעלה שאלות רבות ומורכבות בתחום האתיקה, יחסים בינלאומיים, הגירה ולימודי איסלאם. האם גם במאה 21 מזרח התיכון עדיין ממשיך לקיים את מסגרת של הסכמי סייקס-פיקו שחילקו את האזור בין מספר מעצמות אירופיות לפי שיקול דעתן?

האם מי שלא קיבל אז, במחצית הראשונה של המאה ה-20, מדינה משל עצמו – לדוגמא העם הכורדי – יישאר לעד חסר בית וריבונות במולדתו ההיסטורית? מדוע נכשלו במזרח ובמערב לחזות את התופעה ששמה דאע"ש וכיצד קרה שכל המערכת הבינלאומית על שלל חוקיה לא הצליחה להגן על בני העם היזידי מפני רצח עם?

פרנצמן, שכותב ופועל רבות למען היזידים, במיוחד מתעכב בנקודה הזאת. "לא ניתן לדמיין ולתאר איך זה לצפות ברצח עם פנים מול פנים" כותב פרנצמן ומתאר את הזוועה מתוך שדות הקטל בהר סינג'ר – עצמות אדם מבצבצות מתוך קבר ההמונים, גולגלת אדם עם כדור בראש זרוקה על הרצפה, שערותיה של אישה תקועות בין האבנים, בגדים ומסכות עיניים.

"לא ניתן לדמיין ולתאר איך זה לצפות ברצח-עם פנים מול פנים" כותב פרנצמן ומתאר את זוועת שדות הקטל בהר סינג'ר – עצמות אדם מבצבצות מתוך קבר ההמונים, גולגלת אדם עם כדור בראש זרוקה על הרצפה, שערות אישה תקועות בין האבנים

"בפעם הראשונה שראיתי את הפשעים של דאע"ש, חשבתי שזה פייק, שמדובר בסרט אימה. אחרים הסבירו לי שזה אמיתי, ובקרוב הופיעו גם סרטוני הוידאו. זה היה ביוני 2014.

כיצד המעצמות המערביות, עם כל המל"טים והטכנולוגיות שלהן, עם הפרלמנט האירופי, מועצות לזכויות אדם ובתי הדין הפליליים הבינלאומיים לא עשו כלום", שואל פרנצמן.

בפרק שעוסק בדין הבינלאומי וצעדי ענישה אפשריים כנגד אנשי דאע"ש שביצעו פשעי מזעזעים נגד האנושות, הוא מספר את סיפורה של זוכת פרס נובל לשלום נאדיה מוראד, הניצולה היזידית שהצליחה להימלט משבי דאע"ש. מוראד קיוותה שבית משפט בינלאומי יעשה צדק ויעניש את הפושעים, ושמדינות רבות בעולם יכירו ברצח העם היזידי, אך הדבר הזה טרם קרה.

אך בצד האימה והפחד יש גם חיים, ותקווה. המחבר משוכנע שלא תהיה עוד תופעה כמו דאע"ש בעתיד, שמדובר באירוע חד-פעמי, בשיא של הפונדמנטליזם האיסלאמי.

פרנצמן כותב שההפגנות בסודן ובאלג'יריה בסתיו של 2019 הם הדגמה לכך שדור שלם של אנשים במזרח התיכון דורש פתרון למצוקותיהם, בעוד שהמשטרים האוטוריטריים אינם מסוגלים לספק מענה למצוקות אלה.

אחד הלקחים החשובים של המלחמה נגד דאע"ש, כותב פרנצמן, זה מה שקורה באזורים המשוחררים לאחר הלחימה. אם אין שיקום, אם הם חוזרים לידי משטרים רצחניים – אז הניצחון בקרב נגד הרוע הוא חלקי בלבד

מבחינתם, המודל התוניסאי, שסולל דרך לחברה פתוחה יותר שאינה מאפשרת לקיצונים להרוויח מהשינוי – הוא המודל המנצח. אחד מהלקחים החשובים של המלחמה נגד דאע"ש, כותב פרנצמן, זה מה שבעצם קורה באזורים המשוחררים לאחר הלחימה. אם אין שם שיקום, אם האזורים האלה חוזרים לידי משטרים רצחניים – אז הניצחון בקרב נגד הרוע הוא חלקי בלבד.

כל מי שרוצה להבין, כיצד נוצרו התנאים להופעת דאע"ש, מדוע לקח כל כך הרבה שנים להילחם בו וכיצד השתנה מזרח התיכון בעקבות השנים הנוראיות הללו אני ממליצה לקרוא ולעניין בספרו המרתק של פרנצמן.

קסניה סבטלובה היא עמיתת מחקר במכון הבינתחומי הרצליה ועמיתת מדיניות במכון מתווים למדיניות חוץ אזורית. לשעבר חברת כנסת מטעם סיעת התנועה, והפרשנית לענייני ערבים בערוץ 9.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 750 מילים
עודכן לפני 57 דקות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

חסידות סאטמר איננה פועלת נגד מדינת ישראל

פייק ניוז ביקורת רבה הושמעה אתמול על כניסתו של האדמו"ר מסאטמר לישראל ● בין הטענות: המדובר בחסידות עוינת לישראל, המשתפת פעולה עם איראן ● אך האמת היא שזה פשוט לא נכון וכולם מתבלבלים בין סאטמר לנתורי קרתא ● המשרד לעניינים אסטרטגיים: "לא ידוע לנו על השתתפות של האדמו"ר בפעילות אנטי-ישראלית בכלל" ● נציג סאטמר: "אנחנו מכירים בקיום המדינה ובקיומם של הרבה דברים טובים שיצאו ממנה"

עוד 962 מילים

מכה כפולה בני זוג להט"בים מופלים גם במותם

הומואים ולסביות שמאבדים את בני ובנות זוגם נתקלים בקשיים כלכליים, ביורוקרטיים וחברתיים שאינם מנת חלקם של אלמנים ואלמנות סטרייטים ● "שאלות כמו 'איך הכרתם ובאיזה נסיבות?', הן שאלות שלא שואלים הטרוסקסואלים כשהם באים למצות את זכויותיהם המשפטיות" ● כך הם מתמודדים עם הקשיים, וכך ניתן להימנע מחלק מהם מראש

עוד 1,900 מילים

ראיון "אם נלך לאופוזיציה, אז נלך בראש מורם"

אחרי שהכריז על עצמו כיורש הפוטנציאלי של נתניהו, ניר ברקת חושף את התכנית הכלכלית שהציג בפני ג'ארד קושנר: הקמת אזורי תעשייה ישראלים-פלסטינים ופיתוח אתרי תיירות בשטחים בהשראת התנ"ך ● בראיון נרחב, הוא מציג את החזון שלו ליחסי שגשוג עם הפלסטינים, מתחייב להשקיע בערביי ישראל, מותח ביקורת על הפרקליטות, עוקץ את ליברמן ומעדיף שגנץ יבשיל לפני שיהיה ראש ממשלה ● אך בניגוד לראש מפלגתו, הוא שומר על גישה ממלכתית

עוד 2,848 מילים

המרוץ ל-61 חתימות: 21 יום למצוא מועמד להרכבת ממשלה

חילופי האשמות בין גנץ לנתניהו ● מנדלבליט קיבל החלטה בתיקי נתניהו ● סער יתעקש על פריימריז בליכוד ● לפיד: "מתווה ביבי" גורר את ישראל לבחירות ● פרסום ראשון: הימין החדש מקדמים בחירה ישירה ● דרעי: אפעל להקמת ממשלה בלי לפיד וליברמן ● ליברמן לא יצטרף לממשלת מיעוט ● גפני וליצמן: ליברמן אנטישמי

עוד 57 עדכונים

אם מישהו קיווה שפסגת נתניהו-גנץ תניב ברגע האחרון פריצת דרך לממשלת אחדות, באה ההודעה הצוננת אחרי הפגישה שארכה כשעה בלבד והבהירה: העסק גמור ● בכירי כחול-לבן נשמעו בלילה מיואשים: "נתניהו לא מוכן לוותר על כלום" ● בעוד שעות ספורות, יחזור המנדט לנשיא ● בכנסת הזו, גנץ כבר לא יהיה ראש ממשלה ● זה עכשיו או ממשלת ימין-ליברמן - או בחירות ● פרשנות

את אווירת הדיכאון בכחול-לבן אפשר היה להרגיש לאורך כל הלילה. אם מישהו קיווה שם כי פסגת בנימין נתניהו-בני גנץ אמש תניב ברגע האחרון פריצת דרך לממשלת אחדות, באה ההודעה הצוננת אחרי הפגישה במשרד ראש הממשלה וחיזקה למעשה את מה שהיה ידוע מראש: הסיכוי נמוך עד לא קיים.

הבכירים בכחול-לבן נשמעו מיואשים. "נתניהו לא מוכן לוותר על כלום", אמר אחד מהם לזמן ישראל. "הוא מתעקש על שנה ראשונה ברוטציה. הוא לא מתפשר בנושא הנבצרות, שאף אחד לא מבין מתי היא מתחילה ומתי היא נגמרת. הוא לא  מוכן לוותר על החסינות.

"אם נתניהו היה מקבל את התנאים האלה, גנץ אולי היה מניף חרב וחותך את כחול-לבן. אבל אין לו סיבה. גם מי שרוצה אצלנו ללכת לאחדות – לא קיבל מנתניהו את האופציה", סיכם הבכיר.

"אם נתניהו היה מקבל את התנאים האלה, גנץ אולי היה מניף חרב וחותך את כחול-לבן. אבל אין לו סיבה. גם מי שרוצה אצלנו ללכת לאחדות – לא קיבל מנתניהו את האופציה"

גם הסרטון של נתניהו, שהופץ במהלך הפגישה שלו עם גנץ, נראה לאנשי כחול-לבן כמו תרגיל בחירות או חלק ממשחק ההאשמות. נתניהו קרא לכחול-לבן להישען על הצהרת הממשל האמריקאי שמכירה בחוקיות ההתנחלויות ולהחיל את הריבונות על בקעת הירדן. עכשיו הוא יוכל להאשים את כחול-לבן בפספוס מדיני היסטורי, מינוח שהוא אוהב להשתמש בו בימים האחרונים.

הפעילות הפוליטית האינטנסיבית במהלך אתמול (שלישי) עוררה רושם שיש אירוע רציני. ראשי המפלגות נועדו ביניהם, נשיא המדינה נפגש עם כולם, משלחות של הליכוד וכחול-לבן ישבו אלה עם אלה. אבל כפי שזה נראה, גנץ יחזיר הלילה את המנדט לנשיא המדינה. נתניהו כמובן ינשום לרווחה. המשוכות יעברו לחברי הכנסת למשך 21 הימים הבאים, אלא אם תחול הפתעה מרעישה במשך היום.

המצב החדש נוח יותר לנתניהו. יש לו גם יתרון מבני. נתניהו מחזיק 55 חברי כנסת והוא קרוב יותר להגשים את המטרה. בלוק הימין חזק. לגנץ יש 44 חברי כנסת, ולא כולם סרים למרותו. זה לא רק יאיר לפיד, בוגי יעלון וגבי אשכנזי. גם יו"ר העבודה עמיר פרץ ויו"ר המחנה הדמוקרטי ניצן הורוביץ הודיעו אתמול שהם לא רוצים לשבת תחת נתניהו.

המצב החדש נוח יותר לנתניהו. יש לו גם יתרון מבני. נתניהו מחזיק 55 ח"כים והוא קרוב יותר להגשים את המטרה. בלוק הימין חזק. לגנץ יש 44 חברי כנסת, ולא כולם סרים למרותו

גנץ המאוכזב נותר בלי הרבה אפשרויות בשלושת השבועות הקרובים. הוא יוכל להתנחם בעובדה שקיבל מנדט והיה המועמד להרכיב את ממשלת ישראל, אפשרות שרק מעטים זכו לה בתולדות המדינה.

יכול להיות שיצטרך ללמוד ולשנן היטב את התרגילים הפוליטיים שעשה לו נתניהו, מהרגע שהקים את גוש ה-55, דרך מינוי נפתלי בנט לשר הביטחון, ועד הגל התקשורתי האדיר שהקים נגד ממשלת מיעוט שלא הייתה קיימת. גנץ כנראה עוד לא השתלב בליגת התככים הבכירה הזו.

עכשיו העיניים נשואות לשועל הפוליטי הרציני שנותר בשטח. אביגדור ליברמן יכנס מסיבת עיתונאים היום בצהריים בכנסת. אחרי שאופציית ממשלת המיעוט התבררה כפיקציה שאינה קיימת, אין לו באמת איום ממשי על נתניהו. אם הוא לא יכול לנצח אותו – אולי יצטרף אליו.

מקורב לליברמן שלח לי טקסט אפשרי לנאום שלו היום. "טוב, מאז הבחירות עשיתי מאמצים אדירים להקים ממשלת אחדות. הלכתי בקו שהתווה נשיא המדינה. ניסיתי הכל. לצערי הרב, בכחול-לבן לא היו מוכנים לקבל את מתווה הנשיא. ראש הממשלה, מצידו, לא הסכים לפרק את הבלוק שהקים.

"אמרתי לפני כמה ימים שכל אחד לנפשו. גם אני לנפשי. אעשה עוד מאמץ להקים ממשלה רחבה במהלך 21 הימים הנותרים. אם זה לא ילך, אשתמש בבחירה שנותרה לי, רק כדי למנוע בחירות אסוניות על עם ישראל".

או במלים אחרות: המנדט עובר מגנץ לידיו של ליברמן.

עוד 544 מילים
מאט ליברמן, בנו של הסנאטור לשעבר ג'ו ליברמן, ליד ביתו בג'ורג'יה

ג'ו ליברמן עשה היסטוריה בארה"ב וזכה לאהדה רבה בישראל, כאשר היה היהודי הראשון שהתמודד למשרת סגן הנשיא בשנת 2000 ● כעת הבן הדי-אנונימי שלו, מאט ליברמן, מתחרה על מושב בסנאט ● כדי להתגבר על התדמית הימנית שדבקה במשפחה, הוא ייאלץ להפגין דעות הרבה יותר שמאליות ● ראיון

עוד 1,114 מילים

אסדת הגז לוויתן, הממוקמת כ-10 קילומטר מול חוף דור, החלה את תקופת ההרצה שבה ייפלטו ממנה כ-50 טונות של חומרים מזהמים בתחילת דצמבר ● מדובר בפליטת מזהמים המותרת על פני שנתיים לפי ההיתר הרגיל ● "שומרי הבית": ההיתר מהמשרד להגנת הסביבה להתחלת תקופת ההרצה הוא מחטף

עוד 606 מילים ו-1 תגובות

הייתי בהלם, הפכתי לחלק משוק הבשר

נפגעי הטלגרם לפני כמה חודשים שמע אלכס שקבוצות פולשניות של תיעוד-מיני בטלגרם כוללות גם תיעוד של גברים, והקיש מתוך סקרנות את שמו בחיפוש אקראי באפליקציה ● "גללתי, גללתי, גללתי – והנה אני שם" ● "לראשונה הבנתי מה נשים שהוטרדו או הותקפו מרגישות"

עוד 959 מילים

הסערה שבדרך האם לבג"ץ יש סמכות להדיח ראש ממשלה נאשם?

בימים הקרובים צפוי היועמ"ש להודיע על הגשת כתב אישום נגד נתניהו ● מיד אחר כך, יוגשו עתירות לבג"ץ בדרישה לחייב את ראש הממשלה להתפטר ● חוקרי משפט שדנו בנושא השבוע, חלוקים ביניהם בנוגע לסמכות בג"ץ לבצע "הדחה שיפוטית"

עוד 1,449 מילים

נתניהו וגנץ נועדו במשך למעלה משעה במשרד ראש הממשלה

נתניהו לגנץ: להקים ממשלת אחדות שתספח את בקעת הירדן ● ריבלין נזף בנתניהו: "מגנה את הצגת הח"כים הערבים כאיום קיומי" ●ארדן: מתקרבים למתווה שיאפשר הקמת ממשלת אחדות ● צוותי המו"מ של הליכוד וכחול לבן נועדו הערב ● פרץ: לא נשב בשום ממשלה שנתניהו עומד בראשה

עוד 49 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה