למה חייבים תפילה חדשה לנהגים ונהגות

 (צילום: iStock-Wafue)
iStock-Wafue

תאונות הדרכים הן סרטן שתוקף את החברה הישראלית. הן הופכות בני אדם לפגועים בגוף ובנפש ואף הורגות אותם. מספר ההרוגים בדרכים הוא יותר גדול  ממספר החללים בכל מערכות ישראל.

גרוע מזה, המספר הזה נשאר עקבי ואף גדל קצת משנה לשנה בעקביות, ואנו בטוחים שלא נוכל לעשות משהו כדי לשנות את ההרס, האובדן, והכאב שמתלווה לחיי אלפי ישראלים בכל שנה בגין תאונות הדרכים.

בנוסף לאכיפת החוק והחמרת הפיקוח על הכבישים, עלינו להבין שרוב התאונות נגרמות על ידי "טעות אנוש". יש זלזול ב"ערך החיים" בארצנו, ודבר זה נוגד את הערכים של המסורת היהודית.

במסורת יש את "תפילת הדרך", שרבים שמים במכונית, תפילה לה' למנוע תקלות בדרך. אבל תפילה זו חוברה בזמן שרוב האנשים לא נסעו בכלל רחוק מביתם, ולא נהגו בעצמם, אלא נסעו בתוך רכב או ספינה שאחרים נהגו בהם

במסורת יש את "תפילת הדרך", שהרבה אנשים שמים במכונית, והיא תפילה לה' למנוע תקלות בדרך. אבל תפילה זו חוברה בזמן שרוב האנשים לא נסעו בכלל רחוק מביתם, ולא נהגו בעצמם, אלא נסעו בתוך רכב או ספינה שאחרים הנהיגו.

נסיעות ארוכות היו מסוכנות ורוב הסכנות בדרך לא היו בשליטה אנושית בכלל. ולכן, השפה והמוקד של התפילה הם בבחינת תחינות לה' להגן על הנוסע ממזיקים בדרך.

היום רוב הנסיעות שלנו הן ברכבים פרטיים, ואנו הנהגים. לכן חיברתי "תפילה לנהג". מטרת התפילה היא להגביר את המודעות שלנו לאחריות של הנהיגה ולערך החיים. אסור לנו להתנער מן האחריות האישית של הנהיגה. מי שמאמין/ה יכול/ה להמשיך ולהגיד תפילת הדרך, אבל כולנו, כולל חילוני, גם יכול להשתמש ב"תפילת הנהג".

נסיעות ארוכות היו מסוכנות ורוב הסכנות בדרך לא היו בשליטה אנושית בכלל. ולכן, השפה והמוקד של התפילה הם בבחינת תחינות לה' להגן על הנוסע ממזיקים בדרך

אנו זקוקים לעזרת ה', אבל בעיקר זקוקים לעזרה של עצמנו, כדי למנוע הקטל בדרכים. אנו בעצמנו אלו שצריכים "להיענות" לתפילה זו, ועל ידי היענות זו נגשים את בקשתנו. איך נוכל להתלונן שה' לא עונה לתפילות שלנו, כאשר אנו בעצמנו לא נענים להן?

התפילה מכוונת לשני כוונים, בכוון החוץ כלפי ה' ובכוון הפנים כלפי עצמנו. חילוני/ת יכול/ה להגיד את הקטע המודגש ולדלג על הקטע הלא מודגש, כ"כוונה" לפני הנהיגה.

אנו זקוקים לעזרת ה' במניעת ההרג בכבישים. ובנוסף לעזרתו, כל דבר שמגדיל את הערנות ומגדיל את תחושת האחריות האישית של הנהג רצוי. ואני מקווה שתפילתי, כוונתי, זו תורמת למשימה זו.

תְּפִלָּה לַנֶּהָג

אֱלֹהַי וֵאלֹהֵי אֲבוֹתַי וְאִמּוֹתַי,

אֱלֹהֵי אַבְרָהָם וְשָׂרָה,

אֱלֹהֵי יִצְחָק וְרִבְקָה,

וֵאלֹהֵי יַעֲקֹב וְרָחֵל וְלֵאָה,

הַגִּיעֵנִי לְשָׁלוֹם לִמְחוֹז חֶפְצִי,

וְהַחֲזִירֵנִי לְשָׁלוֹם לְבֵיתִי.

תֵּן בְּלִבִּי לְהַשְׂכִּיל שֶׁכָּל אָדָם נִבְרָא בְּצַלְמְךָ,

וְשֶׁהַמְקַיֵּם נֶפֶשׁ אַחַת כְּאִלּוּ קִיֵּם עוֹלָם מָלֵא.

חָנֵּנִי בִינָה לְהָבִין שֶׁאֵין דָּבָר יָקָר מֵחַיֵּי אָדָם –

לֹא זְמַן וְלֹא כֶּסֶף, לֹא כָּבוֹד וְלֹא נְקָמָה.

עֲזֹר נָא לִי לִנְהֹג

בִּזְהִירוּת, לִשְׁמֹר מֶרְחָק;

בַּאֲדִיבוּת, לָתֵת זְכוּת קְדִימָה;

בְּעֵרָנוּת, לַעֲצֹר בַּזְּמַן.

תֵּן בִּי אֶת הַגְּבוּרָה לִשְׁלֹט בְּיִצְרִי,

בַּיֵּצֶר שֶׁל קִנְאָה וְתַחֲרוּת, שֶׁל שִׂנְאָה וְשֶׁל חַמְדָּנוּת.

אַל נָא תְהִי תַקָּלָה בִּגְלָלִי, וְלֹא אֶתָּקֵל בְּפֶגַע רָע.

לְמַעַן נַעֲבֹד אוֹתְךָ בֶּאֱמֶת,

וּלְמַעַן נַרְבֶּה אֶת קְדֻּשַּׁת הַחַיִּים בָּעוֹלָם.

וְכֵן יְהִי רָצוֹן, אָמֵן.

הרב מיכאל גרץ שימש כעוזר לעורך הראשי של אנציקלופדיה יודאיקה, וכתב מאמרים לאנציקלופדיה על מחשבת ישראל בעת המודרנית. הוא היה בין המקימים של התנועה המסורתית בישראל ושימש כמנכ"ל הראשון של התנועה בזמן הקמתה. הוא היה הרב של קהילת מגן אברהם בעומר 32 שנים. היה בין המקימים של בית המדרש לרבנים במכון שכטר בירושלים, ושימש כמרצה שם בתחילתה. היה במשך כ-20 שנה מרצה בכיר למחשבת ישראל ומקרא במכללת קיי בבאר שבע, ופרסם מאמרים רבים. הוא גם היה רץ מרתונים וגמר כ-16 מהם בארץ ובחו"ל. רוב העבודה הציבורית שלו מוקדשת לקשר בין ערכים במסורת היהודית ובין הציבור בישראל.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
שלום, הרב גרץ נ"י עמו"ש, ויישר כוחך! אני מבין שלא הכרת את "התפילה לנהג ולנהגת" שחיברתי לפני כשלושים שנה. הדפסתי אותה על צד אחד של כרטיס מאוייר צבעוני, בצד השני של תפילת הדרך של חז"ל. ... המשך קריאה

שלום, הרב גרץ נ"י עמו"ש, ויישר כוחך!

אני מבין שלא הכרת את "התפילה לנהג ולנהגת" שחיברתי לפני כשלושים שנה. הדפסתי אותה על צד אחד של כרטיס מאוייר צבעוני, בצד השני של תפילת הדרך של חז"ל. בינתיים למעלה מ-40,000 כרטיסים כאלה נלקחו על ידי אנשים ונשים. חלקם השיבו לי שהתפילה מסייעת להם לשכלל את הרגלי הנהיגה שלהם. אחרים ביקשו עוד כרטיסים בשביל בני משפחה, תלמידים, חברים לעבודה, ועוד. אחרים הדפיסו את הכרטיס כמזכרת לחתונתם, לע"נ חברים שלהם, ועוד. כמובן, התוצאה של אמירת התפילה היא שדברים רעים לא קורים, ואין מה לספר לאנשים כאשר דבר-מה לא קורה. לפיכך איני יודע כמה תאונות התפילה מנעה, אך נראה לי סביר לקוות שהצלחתי למנוע לפחות תאונה אחת.
מישהו התקשר אלי היום והודיע לי ש"התפילה לנהג ולנהגת" פורסמה גם, עם מאמר הסבר שלי, ב- https://xn--7dbbogh0c6akd.com/versions.php?id=%D7%AA%D7%A4%D7%99%D7%9C%D7%94%20%D7%9C%D7%A0%D7%94%D7%92%20%D7%95%D7%9C%D7%A0%D7%94%D7%92%D7%AA (אם הקישור לא עובד, נסה לחפש ב"גוגל" את ה"תפילה לנהג". )
אפשר גם ב- https://www.hidush.co.il/hidush.asp?id=5174

אפשר גם ב- https://www.shoresh.org.il/spages/articles/prayer%20for%20the%20drivers.htm

את הכרטיס תוכל לראות ב –
https://www.dnn.co.il/2018/11/15/%D7%95%D7%AA%D7%93%D7%A8%D7%99%D7%9B%D7%A0%D7%95-%D7%9C%D7%A9%D7%9C%D7%95%D7%9D/

אולי תיהנה גם משיעור שנתתי בכנס "המשפט העברי" של הרב רצון ערוסי לפני כשלוש שנים, בנושא היחס ההלכתי לאדם שגרם לתאונת דרכים כתוצאה מהיסח דעתו מהנהיגה. השיעור מופיע באתר של הליכות עם ישראל, ופורסם כמאמר בספר "שערי צדק".
בברכה נאמנה,
הרב ד"ר דוד מישלוב

עוד 441 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום רביעי, 29 במאי 2024
מה שחשוב ומעניין עכשיו
היום ה־236 ללחימה ● 125 חטופים עדיין בעזה

שני פצועים אנוש בפיגוע דריסה סמוך לשכם, הדורס נמלט

המוזיקאי דן תורן נפטר בגיל 63 ● ארה"ב אישרה כי קיימת הצעה חדשה לעסקת חטופים ● צה"ל השיג שליטה מבצעית מלאה בציר פילדלפי; דובר צה"ל: לא ידוע לנו על חטופים שהועברו למצרים ● בלינקן: התקרית ברפיח "מחרידה", ישראל זקוקה לתוכנית ליום שאחרי המלחמה "במהירות האפשרית" ● סקר חדשות 12: איחוד העבודה-מרצ בראשות יאיר גולן על 10 מנדטים

עוד 55 עדכונים

מכתב לתובע כרים קאן

שלום לתובע כרים קאן.

לפני מספר ימים פרסמת הודעה לפיה בכוונתך להגיש בקשה לערכאת קדם המשפט בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, להוצאת צווי מעצר נגד מר בנימין נתניהו בחשד לביצוע פשעי מלחמה.

עורך דין המתמחה בתביעות ייצוגיות ובעתירות חוקתיות

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
סוף סוף מאמר לפנתיאון שזוקף בגאון את ראשם של מיליוני ישראלים ציונים ופטריוטים המקווים, מצפים ומייחלים שביבים שקרניהו יוסגר לבית הדין הפלילי בהאג, שם יבוא על עונשו מלא-מלא. האמת היא שכשל... המשך קריאה

סוף סוף מאמר לפנתיאון שזוקף בגאון את ראשם של מיליוני ישראלים ציונים ופטריוטים המקווים, מצפים ומייחלים שביבים שקרניהו יוסגר לבית הדין הפלילי בהאג, שם יבוא על עונשו מלא-מלא. האמת היא שכשלנו כחברה ישראלית מלהגיע לעצמנו אל הפתרון הסופי של בעיית ביבים שקרניהו. עלינו להיעזר ולהודות על כל סיוע חוץ בנושא זה.

עוד 1,111 מילים ו-1 תגובות
אמיר בן-דוד

נתניהו לא רוצה עסקה שבה ישוחררו חטופים רק מקטגוריה אחת ודורש מו"מ על שחרור כולם - ובלוח זמנים קצר ● אולם במקביל, ראש הממשלה לא מוכן להפסיק את המלחמה כדי להחזיר אותם ● ובינתיים, בעקבות פרסומים על הביקורת הקשה שהשמיע האלוף במיל' ניצן אלון על הממשלה, סביבת נתניהו כבר מחממת את מכונת הרעל ● פרשנות

עוד 562 מילים ו-1 תגובות

טנטרום פיטורי המפכ"ל הוא המשך ההפיכה המשטרית

השר בן גביר החליט להתחפש לאביר שלטון החוק ולקדם בממשלה הצעה להדחת שבתאי על בסיס מסקנות ועדת מירון אחרי ניסיון השימוע הלא חוקי של המפכ"ל, שנבלם על ידי היועמ"שית בשל חשד לשיקולים זרים ● ההשתוללות ההולכת וגוברת של בן גביר אל מול נורמות פעולה בסיסיות של מינהל תקין מקרבות אותנו לנקודת הכרעה בשאלה האם הממשלה מחויבת כלל לשלטון החוק ● פרשנות

עוד 1,053 מילים ו-2 תגובות

למקרה שפיספסת

שיא במספר הסרבנים בזמן המלחמה בעזה

פרסום ראשון פעילי שמאל המסייעים לסרבנים מדווחים על גידול מתמיד במספרם מאז פרוץ המלחמה ● לטענת הפעילים, איש מהסרבנים לא נכנס לכלא ● בניגוד לעבר, החיילים מסרבים להתגייס למילואים גם בתוך הקו הירוק – ולא רק בשטחים

עוד 1,153 מילים

"כולי מלאה אהבה. אני יוצאת מהעולם בלי שיהיה בן אדם אחד שאני כועסת עליו, נקייה כמו שנכנסתי"

הסרטן בגופה של העיתונאית והסופרת נעמי לויצקי התפשט במהירות, והיא החליטה לא להילחם בו ● בשבועיים האחרונים ליווה אמיר בן-דוד את לויצקי במהלך פרידתה מהחיים הסוערים שידעה, ילדותה הקשה והמפוארת, ההישגים והשערוריות שרשמה בדברי ימי התקשורת, החרטות וההשלמה ● היא בחרה לחיות בעוצמה ובאהבה ● וזו הדרך שבחרה למות: בכבוד

עוד 5,300 מילים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

עקורים

בין תחקיר "המקור" לדוח מבקר המדינה, משרד התחבורה עובר את אחד השבועות הקשים בתולדותיו ● לפי דוח המבקר בנושא הקטל בכבישים, ב־27 מדינות באירופה מספר ההרוגים בתאונות דרכים קטן בעשור האחרון ב־22%, בעוד שבישראל הוא עלה ב־16% ● אם ראש הרלב"ד לשעבר היה מביא לרגב קולות, אולי זה היה נראה אחרת

עוד 1,163 מילים

פרופ' משיקגו החליטה לפרוש בגלל אנטישמיות

ריאיון ברברה ג'יי ריסמן הרגישה שכיהודייה היא לא יכולה לשאת יותר את האווירה הרווחת בקרב חברי הסגל של אוניברסיטת אילינוי אחרי 7 באוקטובר ● עמיתיה אומרים לה בסתר שהיא צודקת ● בריאיון לזמן ישראל היא מציירת תמונה קשה של האקדמיה האמריקאית: "אנטישמיות לא נחשבת לאחד מאותם 'איזמים' שהאוניברסיטה צריכה לדאוג לגביהם"

עוד 870 מילים

פעילות "נמל עזה" רצופה בתקלות – וארה"ב מתקשה לעמוד במשימה

שורה של תקלות ואתגרים ימיים כמו היסחפות ספינות מקשים על ארה"ב לעמוד ביעד היומי של העברת 150 משאיות סיוע לפחות לרצועת עזה ● האמריקאים טוענים כי העברת הסחורות לא נפגעה אבל האירועים ממחישים עד כמה התוכנית מסובכת וקשה לביצוע ● לדברי הפנטגון, המבצע אמור להימשך עד ספטמבר ● פרשנות

עוד 573 מילים

ארה"ב מבקשת להרגיע כמה שיותר חזיתות עד לבחירות בנובמבר

ארצות הברית רוצה להימנע ממלחמה אזורית ולכן מבקשת מאיראן להוריד את המתח במזרח התיכון ככל הניתן ● ההערכה היא שארצות הברית מבקשת להרגיע כמה שיותר חזיתות בחודשים הקרובים כדי שלא להפריע לקמפיין הבחירות המורכב של ביידן ● איראן, מצידה, נכנסה לתקופת אבל וחישוב מסלול מחדש של מבנה ההנהגה, ולא ברורה ההשפעה המיידית של האירוע הזה על פעילותה האזורית ● פרשנות

עוד 793 מילים
היום ה־235 ללחימה ● 125 חטופים עדיין בעזה

ארה״ב: על חמאס להפסיק להסתתר מאחורי אזרחים, על ישראל למזער פגיעה בהם

הג׳יהאד האסלאמי פרסם סרטון של החטוף אלכס טרופנוב ● הגרדיאן: המודיעין הישראלי עקב אחרי התובע של בית הדין הפלילי בהאג כרים קאן, נתניהו היה ״אובססיבי״ לנושא, ראש המוסד לשעבר יוסי כהן איים על התובעת בניסיון להניא אותה מלחקור חשדות נגד ישראל ● בן גביר הודיע לבג״ץ כי הוא מבטל את השימוע למפכ״ל ושבכוונתו להדיחו על מסקנות ועדת החקירה לאסון מירון

עוד 49 עדכונים

אי החזרת העובדים הפלסטינים היא פתח לשחיתות ולניצול

פלסטינים מורשים לעבוד בהתנחלויות ובקו התפר – אבל לא בישראל ● במקום להחזיר אותם בהדרגה לתוך הקו הירוק, הממשלה הכפילה פי שלושה את מספר קבלני כוח האדם שיביאו עובדים מחו"ל ● ההחלטה פותחת פרצה ענקית להון שחור, שחיתות והעסקה נצלנית ● יו"ר ועדת העובדים הזרים: "עד מתי האנרכיה תמשיך ללוות אותנו?"

עוד 970 מילים

השמרנים צפויים לספוג תבוסה קשה בבחירות שעליהן הכריז במפתיע ראש ממשלת בריטניה ● סונאק מקווה שהבריטים ייטו לו חסד בעקבות השיפור במצבם הכלכלי, אבל אם הוא באמת ינצח – זו תהיה אחת ההפתעות הגדולות ביותר בתולדות הפוליטיקה הבריטית ● בניגוד לממשלת ישראל, הבחירות הוכרזו למרות פיגור בסקרים וללא משיכת זמן והיאחזות נואשת בעטיני השלטון ● פרשנות

עוד 1,188 מילים

מירי רגב זה רק סימפטום

ב־2002 נחשף כי סגנית השר נעמי בלומנטל שכרה סוויטות לפעילי ליכוד, כדי שיסייעו לה בבחירות הפנימיות ● ליד השרה מירי רגב ומעלליה, נראית העבירה של בלומנטל כמו בדיחה מינורית ● מה שעצוב בכל סיפור המערכת המושחתת הזו הוא שהמערכת לא משתנה, או בעצם משתנה לרעה ● אפשר לפרק את השחיתות רק בדרך אחת: בחירה של חברי הכנסת בקלפי ● פרשנות

עוד 1,061 מילים ו-4 תגובות
היום ה־234 ללחימה ● 125 חטופים עדיין בעזה

השר פרוש הכניס את אשתו ושלושה מילדיהם להר מירון חרף האיסור לפקוד את המקום

לדברי שר ירושלים ומסורת ישראל, ארבעת בני המשפחה סייעו לו בעבודתו ובצרכיו האישיים ● חייל מצרי נהרג ואחרים נפצעו בחילופי אש עם כוח של צה"ל ליד מעבר רפיח ● הצבא הודיע שלפני התקיפה ברפיח העריך שלא ייפגעו גורמים שאינם מעורבים ● נתניהו: נעניתי חמש פעמים לפניות של צוות המשא ומתן להרחיב את המנדט שניתן לו ● בן גביר פועל להדיח את המפכ"ל מתפקידו

עוד 58 עדכונים

המונופולים "יגלו" לציבור שהם עושקים אותו

במשך שנה שר הכלכלה טרטר את אנשי משרדו במאבק משפטי מיותר נגד התאגידים הגדולים – הכול רק כדי להוכיח לציבור את המובן מאליו: הם עושקים אותנו ● מה שהוא לא עשה בזמן הזה זה לקדם חוק שיפרק אותם וימנע את אותו עושק ● פרשנות

עוד 713 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה