דפוס שיטתי לגריפת מיליונים

 (צילום: iStock-Aryut)
iStock-Aryut

מה קורה כשהרשויות מגלות חברות ומנהלים הגורפים הון עתק בתרגילים פיננסיים, שחוזרים לאורך זמן וגורפים רווחי עתק? רווחים כאלה שאין סבירות סטטיסטית לקיומם?

למשל, תזמון מתן אופציות למנהלים ועדכון מחדש למועדי האופציות -בקדייטינג, בארה"ב. ובישראל, שימוש חזירי ברשת ביטחון פיננסית על ידי יצרני החשמל הפרטיים בישראל, באופן שהניב להם הכנסות יתר של כ-100 מיליון שקל בשנה, וזיופים במפעלי ההתפלה בישראל.

מה קורה כשהרשויות מגלות חברות ומנהלים הגורפים הון עתק בתרגילים פיננסיים, שחוזרים לאורך זמן וגורפים רווחי עתק? רווחים כאלה שאין סבירות סטטיסטית לקיומם?

רשות ניירות הערך האמריקאית תבעה תביעות פליליות נגד חברות ומנהלים בארה"ב בגין פעולות אלו, דרשה וקבלה את החזר הרווחים שהופקו, הטילה קנסות בהיקף נרחב ושלחה אותם לכלא.

בישראל, לעומת זאת, רשות החשמל החליטה לא להתלונן בפני רשויות האכיפה, ולוותר על פתיחה בחקירה פלילית. ומשרד האנרגיה הסתפק בהטלת קנס מזערי.

המצב בארה"ב

במארס 2005 פורסם מאמר של דניאל קולינס, גוג'ין גונג’ והיידאן לי  מהמחלקה לחשבונאות במכללת טיפי לעסקים באוניברסיטת איווה, תחת הכותרת 'התזמון של מתן אופציות למנהלים'.

המאמר סיפק הוכחות על השפעת המנכ"לים על הבחירה בין אופציות שעיתוי הענקתן מתוזמן מראש וכאלו שאינן מתוזמנות מראש, כחלק מהניסיונות של המנהלים להעלות את ערך האופציות שלהם.

המאמר סיפק הוכחות על השפעת המנכ"לים על הבחירה בין אופציות שעיתוי הענקתן מתוזמן מראש וכאלו שאינן מתוזמנות מראש, כחלק מהניסיונות של המנהלים להעלות את ערך האופציות שלהם

חודשיים אח"כ, במאי 2005 פורסם במגזין Management Science. מחקר של פרופ' אריק לי מאותה מכללה באוניברסיטת איווה, בכותרת 'על התזמון של מתן אופציות למנהלים'.  לפי פרופ' לי, התשואות החריגות באופציות אינן מקריות. תוצאות המחקר הורו שלפחות חלק מהאופציות בקדייטינג תוזמנו באופן רטרואקטיבי לתאריך שבו מחיר המניה היה בשפל, כך שמימוש האופציות יניב למנהלים רווחים מירביים.

שנה אח"כ, ב- מארס 2006, ה'וול סטריט ג'ורנל' פרסם כתבת תחקיר בכותרת 'המשכורת המושלמת',  ובכותרת משנה: 'חלק מהמנכ"לים גורפים מיליונים על ידי קבלת אופציות למניות כשהן בעלות ערך רב ביותר. מזל – או משהו אחר?'.  בהמשך הכתבה נאמר שהסיכויים שזה יקרה במקרה הם נמוכים במיוחד – סביב אחד ל- 300 מיליארד.

'חלק מהמנכ"לים גורפים מיליונים על ידי קבלת אופציות למניות כשהן בעלות ערך רב ביותר. מזל – או משהו אחר?', פורסם בוול סטריט ג'ורנל, וסוכם כי הסיכוי שזה מקרי הם סביב אחד ל- 300 מיליארד

מחשד שדפוסים כאלה אינם נובעים ממקריות, הרשות לניירות ערך האמריקאית בחנה אם מועדי הענקת אופציות מסוימות תוזמנו באופן רטרואקטיבי כך שיתאימו למנהלים. בעקבות הבחינה, החלה הרשות לחקור מספר חברות בקדייטינג שמנהליהן נחשדו.

עד נובמבר 2006, התברר שיותר מ-130 חברות בקדייטינג היו מעורבות בפעולות, שהובילו לפיטוריהם או להתפטרותם של יותר מ- 50 בכירים ודירקטורים של אותן חברות.

יותר מ-130 חברות בקדייטינג היו מעורבות בפעולות, שהובילו לפיטוריהם או להתפטרותם של יותר מ-50 בכירים ודירקטורים. חלק מהחברות והמנהלים שילמו קנסות גבוהים, החזירו רווחים ואף נכנסו למאסר ארוך

בחלק מהמקרים החברות שלמו קנסות גבוהים והמנהלים החזירו את רווחיהם שהושגו מהבקדייטינג ושלמו קנסות גבוהים, ואף נכנסו למאסר ארוך.

המצב בישראל

אורה קורן ואבי בר-אלי פרסמו שתי כתבות תחקיר ראויות לציון בדה-מרקר בכותרת "תרגיל מאות המיליונים של יזמי החשמל" ו"פרשת החשמל הפרטי: "אם מישהו טועה רק בכיוון שנוח לו – זה לא מקרי".

 

מהכתבות עולה כי "ממצאי הבדיקה שנערכה ברשות חשפו דפוס פעולה מובהק ושיטתי לכאורה – שמעבר לטעות סטטיסטית. לפי הערכות, הפעלת רשת הביטחון הזאת הניבה ליזמי החשמל הפרטיים – ובראשם בעלי התחנות OPC,  דוראד ודליה אנרגיות – הכנסות יתר של כ-100 מיליון שקל בשנה. זאת, תוך העמסת העלות העודפת על צרכני החשמל."

מהכתבות עולה דפוס פעולה שיטתי. הפעלת רשת הביטחון הזאת הניבה ליזמי החשמל הפרטיים הכנסות יתר של כ-100 מיליון שקל בשנה. זאת, תוך העמסת העלות העודפת על צרכני החשמל

"יצרני החשמל הפרטי טענו כי 'שיחקו לפי הכללים' – וכי לא היה במעשיהם פסול". לטענת יצרני החשמל הפרטיים, הסטיות שגרמו להפעלת רשת הביטחון אירעו באופן אקראי, בתום לב ובכפוף לתנאי הרישיון שהוכתבו להם. או במילים אחרות "לאו עכברא גנב אלא חורא גנב".

עוד יותר בעייתית היתה תגובת הרשויות ויצרני החשמל הפרטיים. לפי הכתבות, "רשות החשמל החליטה לא להתלונן בפני רשויות האכיפה, ולוותר על פתיחה בחקירה פלילית. הסיבה לכך נעוצה באימוץ טענה שלפיה לא בוצעה בהכרח עבירת מרמה, כי אם יותר ניצול פרצה ברגולציה".

אם חשבתם שבזה מסתכמת התגובה של יצרני החשמל הפרטיים, אז טעות בידיכם. רשות החשמל פרסמה לאחרונה לשימוע ציבורי תקנות שאמורות לסתום את הפרצה הרגולטורית. בין השאר, הרשות קבעה קנס כבד במקרה שבו יתברר כי בעלי תחנת הכוח דיווח על תחזית ייצור חשמל בהיקף שעולה על היקף הייצור שלו בפועל. מה שיהפוך את הניסיון לעשות כן ללא כדאי.

"רשות החשמל החליטה לא להתלונן בפני רשויות האכיפה, ולוותר על פתיחה בחקירה פלילית. הסיבה לכך נעוצה באימוץ טענה שלפיה לא בוצעה בהכרח עבירת מרמה, כי אם יותר ניצול פרצה ברגולציה"

הוראות אלה עוררו התנגדות עזה בקרב היצרנים הוותיקים, שכן השינוי עתיד לכרסם באופן משמעותי בהכנסותיהם. לפי עו"ד עמית קריספין, היועץ המשפטי של פורום יצרני החשמל הפרטיים, "רשות החשמל קבעה כללים, וכולם שיחקו לפיהם. אין כאן שום עבירה על החוק, וגם מנהל מערכת החשמל סוטה לעתים בתחזיותיו."

פרשה דומה התגלתה במפעל ההתפלה בשורק. בבדיקה שגרתית במפעל ההתפלה הגדול בישראל, שורק, התברר כי התפתח דפוס שיטתי לכאורה שבמהלכו רמת הכלורידים במים היתה יורדת לרמה הנדרשת סביב שעת ביקור הפקחים במתקן ועולה מיד לאחריו, עד לביקור הבא. לפי הערכות, חסך מהלך זה לזכיין הוצאות של 10–20 מיליון שקל בשנה.

פרשה דומה התגלתה במפעל ההתפלה בשורק. בדיקה שגרתית גילתה כי רמת הכלורידים במים היתה יורדת לרמה הנדרשת סביב שעת ביקור הפקחים, ועולה מיד לאחריו, עד לביקור הבא. לפי הערכות, נחסכו לזכיין הוצאות של 10–20 מיליון שקל בשנה

ליאור גוטמן בכלכליסט כתב על פרסומים בתקשורת לפיהם בעלי מפעל ההתפלה "לכאורה רימו את המדינה בשמירה חלקית על רמות מליחות במים, פעולה שאולי לא מסכנת את הציבור אבל מעלה חשש לרווח כספי בהיקף של כמה עשרות מיליוני שקלים. מקור הרווח הוא בחסכון של הוצאות חשמל שהיו נדרשות כדי להפעיל פעולות סינון נוספות במתקן ההתפלה שם."

פרשיות אלו מזכירות את פרשת 'דיזלגייט' נ- 2015 כאשר הרשויות בארה"ב גילו שפולקסווגן התקינה במכוניות מדגמים מסוימים עם מנועי דיזל, תוכנה המאפשרת למכוניות לפלוט יותר מזהמים מהמותר בשעת נסיעה – ולפלוט מעט מזהמים בזמן שהמכונית עוברת בדיקות זיהום אוויר. החברה שילמה מאז 30 מיליארד יורו בקנסות של רגולטורים ובהסכמי פשרה בתביעות אזרחיות בגרמניה ובארה"ב.

הטיפול במחדלים בישראל שונה

וועדה ממשלתית שבדקה את פרשת הזיופים במתקן ההתפלה שורק לא מצאה שהבעלים דאז  IDE  והאצ'יסון ידעו על ההונאה, וכי זו התבצעה ברמת המתקן בלבד.

צוות האכיפה הייעודי למיצוי ההליכים מול מתקן ההתפלה שורק, שהוקם לאחר מסקנות ועדת אדירי לצורך בדיקת אירוע החריגה ברמת המליחות במתקן שורק 1, סיים את עבודתו בתחילת נובמבר והחליט כי כפיצוי על החריגה, יספק המתקן למשק המים כ- מיליון קוב, ללא עלות, במהלך השנים הקרובות. כיום רוכשת המדינה כמויות מים נוספות מהמתקנים בעלות של כ-2.6 ש"ח בממוצע לקוב, כך ששווי המים שיסופקו עומד על כ-75 מיליון ש"ח.

שעות לאחר הודעת משרד האנרגיה בדבר הקנס, הודיע משרד האוצר כי שתי החברות הן העולות לשלב הסופי במכרז להקמת מתקן ההתפלה החדש שורק 2 שעתיד לקום. שתי החברות האלה היו הבעלים של מתקן ההתפלה בשורק במרבית התקופה בה התרחשו החריגות במתקן, ומכרו את חלקן בתחילת 2019 טרם התגלתה השערורייה בחודש מרץ, על מנת שיוכלו להתמודד במכרז על מתקן ההתפלה שורק 2.

שעות לאחר הודעת משרד האנרגיה על הקנס, הודיע משרד האוצר כי שתי החברות שהיו בעלי מתקן ההתפלה במרבית התקופה שהתרחשו בו החריגות – עולות לשלב הסופי במכרז להקמת מתקן ההתפלה שורק 2

ד"ר סיניה נתניהו, לשעבר המדענית הראשית במשרד להגנת הסביבה, תארה היטב את הנושא במאמר בכותרת "מתקני ההתפלה: המדינה בשבי רגולטורי וללא מרחב תמרון":

רשות החשמל צריכה ללמוד מהרשות לני"ע הישראלית והאמריקאית, ולפעול בדומה למה שנעשה בפרשת הבקדייטינג בארה"ב. צריך לחייב את בעלי ומנהלי חברות יצרני החשמל הפרטיים להחזיר את ההכנסות העודפות שהם גרפו בשנים האחרונות, להטיל עליהן 'סנקציה כספית משמעותית' בהיקף של פי חמישים מהיקף ההכנסות העודפות האלו, ולהגיש נגדם תביעות פליליות. רק בצורה זו אפשר למנוע ניצול פרצות ואת שיטת מצליח בייצור החשמל, בהתפלת מים. במקרים דומים אחרים.

רשות החשמל טוענת שאין לה את הסמכות והיכולת לחקור מקרים אלו כפי שיש לרשות ניירות הערך. אבל אם אין לה את הסמכות לחקור, אזי גם אין לה את הסמכות לפטור את יצרני החשמל מחקירה ותביעה.

רשות החשמל טוענת שאין לה את הסמכות והיכולת לחקור מקרים אלו כפי שיש לרשות ניירות הערך. אבל אם אין לה את הסמכות לחקור, אזי גם אין לה את הסמכות לפטור את יצרני החשמל מחקירה ותביעה

בהינתן הממצאים שבידיה, שחשפו דפוס פעולה מובהק ושיטתי, לכאורה, שמעבר לטעות סטטיסטית, של יזמי החשמל הפרטיים, להפעלה מלאכותית של רשת הביטחון הפיננסית שהובטחה להם, פעולה שהניבה להם הכנסות יתר של כ-100 מיליון שקל בשנה – הרשות הייתה צריכה להעביר את פרטי המקרה למשטרה, לפרקליטות או לבית המשפט. למי שישנה בידו הסמכות והיכולת לחקור את בעלי ומנהלי חברות יצרני החשמל הפרטיות, לדרוש לקבל את כל המסמכים הרלבנטיים ולהוכיח או לשלול מעשים פליליים.

בצורה דומה, משרד האנרגיה היה צריך להעביר את פרטי הזיופים והממצאים בפרשת מפעלי ההתפלה למשטרה, לפרקליטות או לבית המשפט, שיש להם את הסמכות והיכולת לחקור את בעלי ומנהלי חברות ההתפלה, ולדרוש לקבל את כל המסמכים הרלבנטיים ולהוכיח או לשלול מעשים פליליים.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר תאגידים, ניאוליברליזם ואנרגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,399 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 23 בינואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

כולם מדברים על ביבי, אף אחד לא מדבר על שלום

בזירה הפוליטית והמדינית מעריכים כי טראמפ ישלוף את תכנית המאה מהכובע, רגע לפני הבחירות ● אבל פרסום התכנית על ידי נשיא מקרטע, בשיאה של מערכת בחירות מכוערת, רק יזיק לישראל ויפגע בסיכויים לתהליך אמיתי ● כדי להקדים תרופה למכה, על גנץ וחבריו בשמאל להתחיל לספר לבוחריהם מה החזון שלהם - ולא לתת לנתניהו להשתלט בציניות על השיח המדיני ● דעה

עוד 1,048 מילים

נתניהו WHO?

שנות כהונתו הרבות מדי של הפושע לכאורה נתניהו לימדו אותנו להכיר על פה את כל התעלולים, הטריקים והשטיקים הזולים, המיותרים והילדותיים שלו. הבנו כבר מזמן עם מי יש לנו עסק, קלטנו מזמן מי האדם העומד מולנו ואנחנו מזהים מתוך שינה כל שטות ושקר שלו.

יותר מזה, שנותיו הרבות מדי בשלטון לימדו אותנו לזהות מבעוד מועד את התעלול הבא, את הטריק הבא. הפושע לכאורה נתניהו הפך לשקוף בכל הקשור לתגובותיו הצפויות והידועות מראש.

אנחנו יודעים כל זאת ועדיין מרשים לו להתל בנו ולהכתיב את סדר היום כרצונו. מדוע? האם אנחנו מפיקים הנאה מכך? לא, אז מדוע אנחנו ממשיכים לתת לו זכות קיום ציבורית על אף שאנחנו יודעים מראש את תגובותיו ושקריו?

אנחנו מכירים אותו ועדיין מרשים לו להתל בנו ולהכתיב את סדר היום כרצונו. מדוע? האם אנחנו מפיקים הנאה מכך? לא, אז מדוע אנחנו ממשיכים לתת לו זכות קיום ציבורית על אף שאנחנו יודעים מראש את תגובותיו ושקריו?

אילו היינו חברה חזקה ובטוחה בעצמה עם תקשורת חופשית ועצמאית מזמן היינו מקיאים מתוכנו את הפגע הרע הזה. אבל במקום להדירו אנחנו בוחרים במודע או שלא במודע לשתף פעולה עם סדר היום החולני הזה שמכתיב לנו הפושע לכאורה נתניהו, ואנחנו מגיבים, נגררים אחרי כל שטות שלו – ובכך רק מעצימים אותו.

אלא שיותר מדי שנות נתניהו בשלטון נותנות את אותותיהן ומשפיעות עלינו, על כולנו, ימין ושמאל, בין שנרצה ובין שלא נרצה. ומכיוון שנתניהו לא אדם טיפש, להפך, הוא חכם ואינטליגנטי מאוד, הוא יודע וקולט זאת, והוא מנצל את המצב לטובתו האישית. אילו ניצל את חוכמתו לעשיית טוב ולשיפור חיי האזרחים, מצבנו היה נפלא. אבל הוא בחר לנצל אותה לרעה ולעשיית נזקים והרס.

את נתניהו לא נוכל לשנות, זה הוא. נוכל רק לשנות את עצמנו ואת יחסנו אליו. לכן הגיע הזמן שנפעל אחרת. הגיע הזמן שנגיב בצורה שונה. הגיע הזמן שנלמד להתעלם מכל התעלולים השיווקיים הילדותיים שלו ובמקום להיגרר אחריו כהלומי קרב מהופנטים נאלץ אותו לסגת ולהיגרר אחרינו עד לתבוסתו.

אילו היינו חברה חזקה ובטוחה בעצמה עם תקשורת חופשית ועצמאית מזמן היינו מקיאים מתוכנו את הפגע הרע הזה. אבל במקום להדירו אנחנו בוחרים במודע או שלא במודע לשתף פעולה עם סדר היום החולני הזה

הדברים נכונים גם לעניין בנו יאיר. במקום לפרסם כל שטות של הבן הילדותי ולהיכנס איתו לעימותים, נלמד להתעלם מנוכחותו המיותרת ברשתות החברתיות עד שיתאדה מהן.

יבוא הקורא ויאמר: אם שנרצה בין שלא נרצה, נתניהו עדיין משמש ראש ממשלת ישראל ואי אפשר להתעלם מכך או ממנו. ותשובתי: נכון, ועדיין אפשר וצריך להתעלם ממנו, כפי שהוא מתעלם מאיתנו. מתי בפעם האחרונה נתן בתקשורת ריאיון רציני ומעמיק, שלא בתקופת בחירות? מתי ענה על שאלות קשות ונתן דין וחשבון אמיתי לציבור? עלינו לפעול בגישת יחס גורר יחס: אתה מתעלם – מתעלמים ממך. אתה מזלזל – מזלזלים בך.

ובעיקר עלינו להפסיק לתת במה לכל שטות שהוא פולט, עלינו להפסיק להדהד את חדשות הכזב והתעלולים שלו ולהתחיל לדבר על הדברים החשובים באמת, על הבעיות המהותיות של ישראל, ולא על נתניהו והתעלול היומי שלו.

יבוא הקורא ויאמר: נתניהו עדיין משמש רה"מ ואי אפשר להתעלם מכך או ממנו. ותשובתי: נכון, ועדיין אפשר וצריך להתעלם, כפי שהוא מתעלם מאיתנו. מתי לאחרונה נתן בתקשורת ריאיון רציני ומעמיק, שלא בתקופת בחירות?

ביום שנלמד כולנו, לרבות התקשורת שהפושע לכאורה נתניהו פגע בה קשות, להתעלם מכל שטות וקשקוש שהוא מפרסם ברשתות החברתיות, מסרטונים ילדותיים ומ"מסיבות עיתונאים" מזויפות, באותו היום נוכל לומר שהתגברנו עליו ואנחנו מובילים את ישראל לסוף תקופת נתניהו, אל עבר עתיד טוב יותר לנו ולילדינו.

יאיר בן־חור הוא עורך ספרות, עורך לשון, נקדן, עורך שירה ומשורר. פרסם עד כה ארבעה ספרי שירה פרי עטו וספר מאמרים פילוסופיים, וערך וניקד מאות ספרים אחרים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 532 מילים

נשיא רוסיה פוטין וסגן נשיא ארה"ב פנס נחתו בארץ

פוטין צפוי להיפגש עם נתניהו ועם יפה יששכר, אמה של נעמה ● השר כץ על הסיכויים לשחרורה: אני אופטימי ● ב-13:30 יחל האירוע המרכזי של פורום השואה בבית הנשיא ● סקר כאן חדשות מצביע על יתרון קל לגוש המרכז-שמאל-ערבים

09:41 עריכה

שר החוץ ישראל כץ אמר לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין עם נחיתתו בישראל: "בנימה אישית, בזכות הצבא האדום אמי שהייתה באושוויץ – ניצלה, עלתה לישראל והקימה משפחה – תודה". כץ הוסיף: "בקשר לויכוח ההיסטורי, אנחנו בתור מי ששוחררו יודעים בדיוק מי שחרר אותנו במלחמה, אנחנו יודעים את האמת".

09:07 עריכה

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין נחת בנמל התעופה בן גוריון.

09:04 עריכה

יפה יששכר, אמה של נעמה אמרה לפני פגישתה הצפויה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין שעושה את דרכו לישראל: "המסע מאחורינו. אני כל כך מקווה שאשמע שהוא מחזיר את הבת שלי למדינה שלה, לחיים שלה, הביתה. יש לי כל מיני דברים לומר לו, זה ייצא מהלב שלי אליו".

"זה הזוי", הוסיפה יפה, "אני האדם הפשוט, הולכת לפגוש את הנשיא במעמד שכזה – קשה להכיל את זה".

יפה יששכר (משמאל) עם בתה ליעד גולדברג (צילום: Alexander Zemlianichenko Jr., AP)
יפה יששכר (משמאל) עם בתה ליעד גולדברג (צילום: Alexander Zemlianichenko Jr., AP)
08:52 עריכה

סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס נחת בישראל.

08:45 עריכה

נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר אמש בשיחה צדדית לנשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות: "אל תפחדי. עמדי ללא מורא נגד המתקפות הפוליטית על בית המשפט" – כך פורסם הבוקר בגל"צ.

בנימין נתניהו ואסתר חיות (צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90)
בנימין נתניהו ואסתר חיות (צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90)
08:37 עריכה

לקראת בחירות 2020, סקר מנדטים חדש מתפרסם הבוקר בכאן חדשות ומצביע על כך שכחול לבן יחד עם גוש המרכז-שמאל-ערבים שומרים על יתרון קל לעומת הליכוד וגוש הימין-חרדים.

לפי הסקר שנערך על ידי מכון קנטאר – לו הבחירות היו מתקיימות היום כחול לבן הייתה מקבלת 35 מנדטים, הליכוד 31, הרשימה המשותפת 13, העבודה-גשר-מרצ 9, ש"ס, יהדות התורה, ישראל ביתנו וימינה עם 8 מנדטים כל אחת. מפלגת עוצמה יהודית, לפי הסקר, לא עוברת את אחוז החסימה וזוכה לתמיכה של 1.9% מסך המשיבים.

מבחינת מספר מנדטים לכל גוש – גוש השמאל עם 57 מנדטים, גוש הימין 55 וישראל ביתנו שומרת על עמדתה כמכריעת הכף.

08:25 עריכה

השר צחי הנגבי מהליכוד לקראת הגעתו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין: "אני מקווה שהיום הסיוט של משפחת יששכר יסתיים". 

בראיון לכאן רשת ב', הרחיב הנגבי: "אני חושב שכל ישראלי שעקב בחודשים האחרונים אחר הסיפור ובעיקר אחר ההתפתחות הדרמטית בשבועות ובימים האחרונים מקווה שהיום, במפגש שיתקיים בקרוב בין ראש הממשלה לבין פוטין, הידידות האינטימית שלהם תקבל ביטוי גם בכך שנעמה משתחררת". 

"אינני מכיר את המחיר שישראל צריכה לשלם", אמר השר, "אינני מכיר את הבקשות של רוסיה, אם היו כאלה. אני חושב שהכל ייוודע בהמשך הדרך. לכולם ברור שהיא נענשה כדי להטיל לחץ בהקשרים אחרים, היא לא הייתה צריכה לשלם את המחיר הכבד הזה. אנחנו שומעים את משפחתה, והלב נשבר, ואנחנו רוצים שהעסק הזה יהיה מאחורינו".

מה חשבת על החיקוי של ראש הממשלה את בני גנץ?
"אני בכנס הזה לצערי לא הייתי. אני בטוח שראש הממשלה לא רצה לפגוע באוכלוסיית המוגבלים והוא התנצל על כך כשראה שניסו להסיט את תשומת הלב מהתוכן לתפאורה – בני גנץ לא מביע עמדה של ממש".

על דיוני החסינות של נתניהו אמר: "חסינות היא כלי שקיים למעשה בכל פרלמנט בעולם, הוא פחות רלוונטי לחברי כנסת מהשורה, אבל לגביי ראש הממשלה, שהמשמעות שאם לא תהיה לו חסינות, הוא יצטרך לנהל את המשפט במקביל לכהונתו, דבר זה עלול להעיב על תפקודו".

צחי הנגבי (צילום: הלל מאייר פלאש 90)
צחי הנגבי (צילום: הלל מאייר פלאש 90)
07:21 עריכה

השר ישראל כץ, התראיין לגל"צ בעוד הוא בדרכו לקבל את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ואת סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס בנמל התעופה בן גוריון. 

כץ התייחס לסיכויים להודעה על שחרורה של נעמה יששכר: "אני אישית אופטימי. מי שמטפל בזה באופן ישיר מול נשיא רוסיה זה ראש הממשלה. יש מערך שלם של דברים שקשורים ליחסים בין המדינות וטוב שנתניהו מטפל בזה. אני מקווה, כמו כל האזרחים, שהביקור הזה יתווה את הדרך ויאפשר להחזיר את נעמה הביתה. האינטרסים הפנימיים של ישראל לא ייפגעו". 

בתגובה לראיון שערכו בכאן 11 עם נשיא פולין שאמר שיסרב להיפגש עם כץ כל עוד לא יתנצל אמר: "הסיבה שהוא לא בא היא לא אותה אמירה שלי. את האמת ההיסטורית כל אחד ייקח איתו לכיוונים שלו. אני נושא עימי את זכר השואה. אנחנו היום באירוע מלכד".

07:07 עריכה

פורום השואה הבינלאומי. נשיא אוקראינה, ולדימיר זלנסקי נחת לפנות בוקר בישראל לקראת השתתפותו בפורום השואה העולמי. את פניו קיבל השר זאב אלקין. בהמשך היום ייפגש זלנסקי עם הנשיא ראובן ריבלין ועם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

06:59 עריכה

אירועי פורום השואה הבינלאומי. הבוקר ינחתו בישראל נשיא רוסיה ולדימיר פוטין וסגן ארצות הברית מייק פנס. פוטין, שיינחת בשעה 09:00 צפוי להיפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם אמה של נעמה יששכר, יפה.

ב-13:30 ייערך בבית הנשיא האירוע המרכזי לציון 75 שנה לשחרור אושוויץ בירקנאו, בהשתתפות 50 מנהיגים מכל העולם. בירושלים צפויות חסימות כבישים רבות ועומסי תנועה כבדים.

עוד 10 עדכונים

מת בגלל החטאים שלנו

"הלכתי לבית-מטבחיים לצפות במה שמכונה "שחיטה חשמלית", וראיתי שהצמידו לרקותיהם של החזירים מלקחי מתכת גדולים שחוברו לזרם חשמלי (125 וולט). ברגע שהמלקחיים תפסו בחזירים הם איבדו את הכרתם, התקשחו, ואחרי שניות אחדות נתקפו פרכוסים, כמו כלבי הניסוי שלנו. ברגעים אלה של אבדן ההכרה (תרדמה אפילפטית), השוחט דקר את החיות והקיז את דמן בלא קושי". (אוגו צ'רלטי, פסיכיאטר, מתאר כיצד "המציא" את שיטת הטיפול בהלם חשמלי, 1954, צוטט בספר "דוקטרינת ההלם" של נעמי קליין)

בוודאי ראיתם את התמונה, או לפחות שמעתם את הסיפור הנוראי. פארק שעשועים סיני פרסם את עצמו על ידי השלכתו של חזיר אומלל בכבל בנג'י מגובה של כמעט שבעים מטרים. החזיר היה עטוי גלימה סגולה, וזעק זעקות אימה, אימה אמיתית, כאשר הופל מטה. לאחר מכן נלקח החזיר למשחטה. אנשים שונים בוודאי כבר אכלו מבשרו.

פארק שעשועים סיני פרסם עצמו ע"י השלכת חזיר אומלל בכבל בנג'י מגובה של כמעט 70 מטרים. החזיר היה עטוי גלימה סגולה וזעק זעקות אימה, אימה אמיתית, כשהופל מטה. לאחר מכן נלקח למשחטה

לא מזמן כתבתי שאינני מאמין בקיומם של סרטי אימה, שכן הצופים בהם לעולם חשים אימה אמיתית. אני לא ממליץ על כך, אבל מי שרוצים לדעת איך נשמעת אימה אמיתית מוזמנים לצפות ולהקשיב לוידאו המתעד את החזיר המסכן.

את דה סאד קראתי לראשונה בתיכון, אני חושב. הדבר הכי נורא שנכתב שם, או אולי – הדבר היחיד שנצרב בזיכרוני עד היום, היה אמירה של אחת הדמויות, לפיה זה בסדר לעולל לאישה כל מה שאנחנו, הגברים, נרצה, כל עוד הורגים אותה אחר כך. זו אמירה איומה, נכון. אבל הנה דוגמא לכך – לחזיר כבר לא אכפת שכך התעללו בו, נכון?

אני כותב טענה קשה זו  – לא על מנת להגן על ההתעללות בחזיר (או באישה, כמובן!), אלא כדי לטעון שהזעם הכללי כלפי המעשה הוא לא זעם בגלל הפגיעה בחזיר, שמיליונים ומיליארדים מבני מינו סובלים מי פחות, אבל גם מי יותר, לפני שהם הופכים לארוחה עבור אלו שזועמים על מעשה ההתעללות בסין. הזעם הוא על *התנהגותם של בני האדם*.

לא מזמן כתבתי שאינני מאמין בקיומם של סרטי אימה, שכן הצופים בהם לעולם חשים אימה אמיתית. אני לא ממליץ, אבל מי שרוצים לדעת איך נשמעת אימה אמיתית מוזמנים לצפות ולהקשיב לוידאו המתעד את החזיר

במילים אחרות, לא על כך שחזירים לא צריכים לסבול (באופן הזה), אלא על כך שבני אדם לא צריכים להתעלל בצורה הזו, לפני שהם אוכלים את קורבנותיהם. דרך ארץ קדמה לתורת העליונות האנושית.

החזיר עבר מסכת התעללות איומה, ואז נלקח למשחטה. אנשים שונים כבר אכלו מבשרו. אולי סיפורו הוא סיפורו של ישו – מי שסבל על מנוף הבנג'י כדי שלקוחות סיניים זועמים לא יעשו זאת, כאות מחאה.

כך או כך, חשוב להבין, שהחזיר עצמו הוא שקוף לחלוטין בסיפור הזה. ההזדהות הרבה עם הקורבן (ומה נגיד, המבורכת? כן! זה חשוב!) נגועה בסופו של דבר גם היא בסוגנות, על פיה זה בסדר להרוג חזירים, רק לא ככה. לא בראוותנות כזו, אלא בהיחבא ובמחשכים.

החזיר עצמו שקוף לחלוטין בסיפור הזה. ההזדהות הרבה עם הקורבן נגועה בסופו של דבר גם היא בסוגנות, על פיה זה בסדר להרוג חזירים, רק לא ככה. לא בראוותנות כזו, אלא בהיחבא ובמחשכים

איננו רוצים לראות את מי שאנו אוכלים ואיננו רוצים לראות אותו סובל. זה לא אומר, אבל, שאסור לו לסבול. פשוט לא מול עינינו. אינספור חזירים הסובלים יום יום יעידו על כך, לו יהיו מי שיקשיבו להם.

בשנת 2012 התגלה קוף שנשמר אצל וטרינרית אחרי שקטעה את שתי רגליו ויד אחת שלו, כך גיליתי בצילום שראיתי היום ומי יודע אם אי פעם אשכח. אני נזכר עכשיו בספרם של אדורנו והורקהיימר, על הדיאלקטיקה של הנאורות, בו הם כותבים שעל ידי פגיעה בבעלי החיים במעבדות, החוקרים מכריזים שרק הם עצמם, מבין כל הבריאה, פועלים באופן רצוני, מול האופן המכאני והעיוור בו חיות המעבדה מתעוותות על שולחן המעבדה. בני האדם מתייחסים לעצמם, כותבים אדורנו והורקהיימר, כאילו התבונה שייכת רק להם, בעוד בעלי החיים מלאים רק באימה צרופה וחסרת בינה ובדחף לברוח.

אדורנו והורקהיימר כותבים שע"י פגיעה בבעלי החיים במעבדות, החוקרים מכריזים שרק הם עצמם, מבין כל הבריאה, פועלים באופן רצוני, מול האופן המכאני והעיוור בו חיות המעבדה מתעוותות על שולחן המעבדה

בספר "דוקטרינת ההלם" מצטטת נעמי קליין את מילטון פרידמן כשהוא כותב לגנרל פינושה: "אם תאומץ הגישה הזו של טיפול בהלם, אני סבור שיש להכריז עליה בפומבי בפירוט רב, ולהתחיל ביישומה במועד קרוב מאד. ככל שהציבור יקבל מידע מלא יותר, כך יקל עליו להסתגל".

אני חושב על אמירה מפחידה זו גם ביחס להלם הציבורי מהחזיר שהופל ממנוף הבנג'י. אולי אפשר לקרוא את הפעולה האיומה הזו כטיפול בהלם שמצריך את הציבור להסתגל לעובדה הפשוטה שבעלי החיים הלא אנושיים סובלים בידינו, שיש להם פנים ושהם משמיעים קול.

בסין, אני מאמין, נעשתה הפעולה הזו מתוך מחשבה שהציבור אמור להיות קהה חושים ולבוז לאימתו של החזיר. אולי זו הזדמנות, אבל, לעשות את ההיפך.

גם ביחס להלם הציבורי מהחזיר שהופל ממנוף הבנג'י, אולי אפשר לקרוא את הפעולה האיומה הזו כטיפול בהלם, שמצריך הסתגלות לעובדה הפשוטה שבעלי החיים הלא אנושיים סובלים בידינו, שיש להם פנים ושהם משמיעים קול

אז כן. בואו ונדבר קודם כל על האסון שבשחיטת החזיר, ורק לאחר מכן על כך שהופל ממנוף כפעולת ראווה. כמה שפעולת ראווה זו בזה לרצונו של החזיר, שחיטתו בזה לו הרבה יותר.

 

פעיל למען בעלי חיים, ספרו הראשון - "ראו את החיה" יצא בהוצאת דרור וספרו השני - "חיה ללא תכלית" יצא בהוצאת רסלינג. מורה לאמנות שחי עם זוגתו אורי שביט ושני הכלבים בלה ולארי

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 800 מילים
עודכן עכשיו

סוגרים עשור

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

מלחמת העולם השנייה כולה נגרמה בעקבות שנאת יהודים, כך אומר פרופ' יהודה באואר, אחד מומחי השואה המובילים בעולם, שיישא הרב דברים בבית הנשיא ● באואר אומר כי זה "מצער" שנשיא פולין דודה לא יהיה נוכח בטקס לכבוד שחרור מחנה אושוויץ, וטוען כי העלייה הנוכחית באנטישמיות נובעת מתחייה לאומנית אחרי הגירה מסיבית

עוד 1,089 מילים

למקרה שפיספסת

להתראות אספלט מתקן הביטומן היחידי בארץ יושבת בגלל שהוא מזהם

המשרד להגנת הסביבה הודיע לבזן שהמתקן לייצור ביטומן, החומר שממנו מייצרים אספלט, חורג במאות אחוזים מתקני זיהום האוויר, והוציא צו לסגירתו ● במשרדי התחבורה והכלכלה טוענים שהמשק לא יכול להישאר בלי חומר לסלילה ותיקון כבישים ● יו"ר איגוד ערים מפרץ חיפה: "עם כל הכבוד לצרכי המשק, המתקן ממשיך לזהם וכל יום נוסף מעמיד את תושבי המפרץ בסיכון״

עוד 850 מילים

״אנטישמיות היא לא בעיה יהודית בלבד״

ראיון בלעדי לקראת הכינוס ההיסטורי של קרוב ל-50 מנהיגים מרחבי העולם לציון 75 שנה לשחרור מחנה אושוויץ, נשיא המדינה מסביר מדוע האירוע מתקיים בירושלים ולא בפולין ● הוא מותח ביקורת נוקבת על מדינות שמתחמקות מחלקן בשואה ● וקורא למנהיגי העולם לקחת אחריות על ביטחון האזרחים היהודים במדינותיהם ● "שום דבר לא יצדיק אי פעם אדישות או הססנות מול אנטישמיות"

עוד 1,071 מילים

ריבלין: היסטוריונים הם שצריכים לעסוק במחלוקות היסטוריות, לא פוליטיקאים

בביקור בעיר העתיקה נזף נשיא צרפת באנשי ביטחון ישראליים, אך מאוחר יותר התנצל ● נתניהו חזר בו מהלעג לדיבורו המקוטע של בני גנץ: "אם יש מי שנפגע מדבריי - אני מאוד מצטער" ● עוזר של שר נחקר בחשד לביצוע עבירות שחיתות ציבורית ● עוצמה יהודית הגישה בקשה לפסול מהתמודדות לכנסת את הרשימה המשותפת, לריסה טרימבובלר - את העבודה-גשר-מרצ

עוד 53 עדכונים

נתניהו בחר בקמפיין פוזיטיבי. את העבודה המלוכלכת הוא ישאיר לפרובוקטורים

לצלילי השיר Eye of the Tiger, התייצב אמש נתניהו לארוע השקת קמפיין הבחירות של הליכוד ● נתניהו לא הזכיר במילה את החסינות, האכיפה הבררנית או תפירת התיקים - את זה הוא ישאיר לאוחנה, רגב, אמסלם וזוהר ● אבל, כמאמר השיר, נתניהו הוא ״רק אדם עם רצון לשרוד״, וכרגע כל מה שמעניין אותו זה לשרוד את ועדת הכנסת, ולא להגיע לבחירות הבאות על ספסל הנאשמים ● פרשנות

עוד 571 מילים

ראיון איש רציני מאד

לקראת הגעתו לישראל מחר, הקומיקאי שהפך לנשיא מדבר עם דיוויד הורוויץ על הכול ● על באבי יאר, השואה והאנטישמיות באוקראינה כיום ● על הפלת המטוס האוקראיני באיראן ● על האכזבה שלא יורשה לנאום בישראל ● על חיבוק הדוב של רוסיה והיחסים המורכבים עם פוטין ● וגם על שיחת הטלפון המפורסמת עם דונלד טראמפ ● בלעדי

עוד 2,816 מילים

למיכל הלפרין, הממונה על התחרות העסקית בארץ, יש כוח אדיר בידיים: היא יכולה לחקור התנהגות לא נאותה של טייקונים וחברות ענק, ואף להפעיל נגדם סנקציות פליליות ● אבל במקום להיכנס בענקיות המזון, הבנקאות ותאגידי הגז הגדולים, רשות התחרות פעלה למיגור ״קרטל המכבסות״ ו״קרטל פיפא 17״ ● למה זה קרה ומי מרוויח מכך ● פרשנות

עוד 1,401 מילים

מתקני שעשועים במיליוני ש"ח שוכבים שנים במחסן

חשיפה חמש שנים לאחר מכרז ענק להתקנת מתקני שעשועים בפארק אריאל שרון, נדנדות ומגלשות מתוחכמות מאוחסנות ללא שימוש מאחורי סוגר ובריח ● מסמכים סודיים שהגיעו לידי זמן ישראל חושפים סדרה של מפגשים תמוהים של מנכ״ל הפארק עם מנכ״לית החברה הזוכה, רכישה זריזה של מתקנים - וזינוק חד בעלויות רגע אחרי ההכרזה על הזוכה ● כעת, החברה שהפסידה במכרז דורשת לחשוף מסמכים פנימיים של הפארק

עוד 2,441 מילים

נתניהו מבטיח מגה-סיפוח: נחיל את החוק על כל ההתיישבות

גנץ הבטיח את סיפוח הבקעה אחרי הבחירות, ומאוחר יותר הבהיר שזה לא יהיה חד צדדי ● נתניהו ובנט קראו לו לעשות זאת כבר עכשיו ● דיוני החסינות של נתניהו וחיים כץ יתחילו בחמישי הבא ● שמולי מבקש לפסול את אשת יגאל עמיר ● דיכטר על כינוס המליאה בידי אדלשטיין: כנראה לקחת כדור נגד בחילה ואישר ● טיבי מבטיח שלהצהרת הסיפוח של גנץ יהיה מחיר פוליטי

עוד 46 עדכונים

בעיית האמינות של נפתלי בנט

הרב רפי פרץ (״מילה זאת מילה״) משך אליו את כל תשומת הלב והלעג בשבוע שעבר, למזלו של נפתלי בנט ● אלמלא פרץ, אולי היו מצביעי הימין שמים לב לדיבורים הריקים ולהבטחות שהופרו מצדו של יו״ר ימינה ושר הביטחון ● פרשנות

עוד 697 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה