לא אני. אנחנו

Bernie Sanders (צילום: AP Photo/Charlie Neibergall)
AP Photo/Charlie Neibergall
Bernie Sanders

ברני סנדרס נהנה מתמיכה ברוב מוחלט (מעל 50%) בקרב מצביעים בגילאים 35 ומטה. ההפרש, פי שלושה יותר מאליזבת' וורן שבמקום השני. באופן כללי, שמונה מתוך עשרה צעירים בסקר תומכים במועמדים הקרובים יותר להשקפת העולם הסוציאל דמוקרטית של סנדרס – מהפכה פוליטית שתשנה את חוקי המשחק, כך שעושרה של ארה"ב יגיע לכל שכבות האוכלוסיה.

8 מתוך 10 צעירים בסקר תומכים במועמדים הקרובים יותר להשקפת העולם הסוציאל-דמוקרטית של סנדרס – מהפכה פוליטית שתשנה את חוקי המשחק, כך שעושרה של ארה"ב יגיע לכל שכבות האוכלוסיה

המהפכה הזו מבקשת להחזיר את תחושת המשפחתיות, שהתחלפה בתחושה שהמדינה היא עסק. במשפחה, לא מביטים על העולם דרך החור שבגרוש. במשפחה כשיש למישהו קשיים, המשפחה עושה כל שצריך לעזור. בעסק מפטרים.

כשליותר מ-40% מאזרחי ארה"ב אין מספיק כסף לעמוד ב-400$ הוצאה חד פעמית פתאומית

העלאת שכר המינימום לשכר מחיה בכבוד

ביטוח בריאות לאומי חינם לכולם

השכלה גבוהה חינם לכולם

אלו דברים שמשפחה היתה עושה עבורם. כשחולים מטפלים. בשביל השכלה לוקחים הלוואה.

המהפכה הזו מבקשת להחזיר את תחושת המשפחתיות, שהתחלפה בתחושה שהמדינה היא עסק. במשפחה, כשיש למישהו קשיים, המשפחה עושה כל שצריך לעזור. בעסק מפטרים

אבל ארה"ב מנוהלת כמו עסק קר, והבעלים של העסק הזה הם קבוצה נורא קטנה של אזרחים. כמה קטנה? לשלושה אזרחים בארה"ב, יש הון פרטי גדול מזה של מחצית אוכלוסית ארה"ב ביחד. לאדם אחד, ג'ף בזוס מאמזון, יש לבדו הון פרטי של 170 מיליארד דולר.

אולי כדאי שניה לסדר את האוזן, כי למוח האנושי קצת קשה עם מספרים גדולים.
לו מלאך המוות היה בא אלינו בהפתעה, אומר לנו שזמננו תם, ומורה לנו להצטרף אליו, אבל מציע לנו קודם הצעה לקנות ממנו עוד זמן חיים בתעריף: שניה אחת = שקל אחד.

לו היינו מיליונרים, והיינו נותנים לו באותו רגע מזוודה עם מיליון ₪, מלאך המוות היה מעניק לנו 11 ימים עד שהיה חוזר לקחת אותנו.

לו היינו מיליארדרים, והיינו מעבירים לו לחשבון בבנק אוצר השטן מיליארד ש"ח, לא היינו שומעים ממנו 31 שנה. 11 ימים, לעומת 31 שנה. זה ההבדל בין מיליון למיליארד (וזה בשקלים. המיליארדים של בזוס בדולרים).

בשביל להחזיר מיליארד ש"ח לציבור, מיליארדר יכול לעשות קניות ב-50 אלף ש"ח בכל יום ללא יוצא מהכלל, ורק אחרי 55 שנה יגמר לו הכסף.

אבל ארה"ב מנוהלת כעסק קר, שבעליו הם קבוצת אזרחים קטנטנה. כמה קטנה? ל-3 אזרחים בארה"ב יש הון פרטי גדול מזה של מחצית אוכלוסית ארה"ב ביחד. לאדם אחד, ג'ף בזוס מאמזון, יש לבדו הון פרטי של 170 מיליארד דולר

במדינה סוציאליסטית, מונופול מפלצתי כמו אמזון – שהוביל לסגירת כמחצית מהעסקים הקטנים במדינה כי הכסף הזה היה צריך להגיע מאיפה שהוא – לא היה יכול לקום מלכתחילה. סכום העתק הזה היה מתחלק בין עשרות מיליוני אנשים. מדינה שמאפשרת למפלצת כזו לקום איננה משפחה. במשפחה, מתחלקים בכסף.

ממקום זה נולדה השאלה – "אוקיי בומר?"

הפער הבין-דורי שני רק לפערים החברתיים-כלכליים, והם הסיפור של בחירות 2020. הפערים עומדים על שתי רגליים: לדור הצעיר אין בכלל ביטחון פיננסי. הדור הצעיר צורך את המידע ממקורות אחרים מהדור המבוגר. מקורות אנטי-ממסדיים.

הפער הבין-דורי שני רק לפערים החברתיים-כלכליים, והם הסיפור של בחירות 2020. הפערים עומדים על 2 רגליים: לדור הצעיר אין בכלל ביטחון פיננסי. והוא צורך את המידע ממקורות אחרים מהדור המבוגר. מקורות אנטי-ממסדיים

זה לא מקרה שדונלד דראמפ האנטי ממסדי שבא מחוץ למפלגה הרפובליקנית, ניצח בפריימריז את המועמדים שבאו מתוך הרפובליקנים (טד קרוז וג'ורג' בוש הבן). זה לא מקרה שאותו הדבר קורה כעת במפלגה הדמוקרטית, ברני סנדרס הוא פוליטיקאי עצמאי, שבא מחוץ למפלגה.

סנדרס וטראמפ היו צריכים להתמודד אחד מול השני כבר ב-2016, אנטי-ממסדי מול אנטי-ממסדי. זה לא קרה כי לשליטי ההון היה אז מספיק כוח לדחוף את הילרי קלינטון כנגד הרוח הציבורית, ובכך הדמוקרטים כרתו לעצמם את הענף.

הרפובליקנים ניצחו, כי הקבוצה משרתת-ההון במפלגה הדמוקרטית הפנתה גב לרחשי ליבם של הצעירים, וכפתה בבריונות, קלינטון ניאוליברלית משרתת-הון כמועמדת לנשיאות, במקום סנדרס סוציאל-דמוקרט משרת פרולטריון.

סנדרס וטראמפ היו צריכים להתמודד זה מול זה כבר ב-2016, אנטי-ממסדי מול אנטי-ממסדי. אבל לשליטי ההון היה אז מספיק כוח לדחוף את הילרי קלינטון כנגד הרוח הציבורית, וכרתו לעצמם את הענף

ההשלכות היו תשעה מיליון איש, בעיקר צעירים שכן הצביעו ב-2012 לברק אובמה, שכלל לא יצאו להצביע ב 2016, והמועמד הגרוע יותר ניצח. זה שבא מההון למען עצמו (האמת שלמרות אחוזי ההצבעה הנמוכים טראמפ לא באמת ניצח. הדמוקרטים קיבלו שלושה מיליון קולות יותר מהרפובליקאים, אבל כאמור המשחק הרי מכור לטובת בעלי ההון. לא רק המציאות הכלכלית, העשירים דאגו שגם שיטת הבחירות).

בבחירות בארה"ב, צעירים מצביעים באחוזים נמוכים בהרבה ממבוגרים. צעירים, גם אם לא מבינים, בהחלט חשים שהמשחק מכור נגדם – שהבחירות הן הצגה, כשהאפשרויות העומדות בפניהם הן תמיד בין מועמד משרת הון ממפלגה אחת, למועמד משרת הון ממפלגה אחרת.

רובם מרגישים את חוסר התוחלת – איתם בקלפי או בלעדיהם השיטה הקפיטליסטית תנצח. תוצאתה בלתי נמנעת תהיה ממסד שיאפשר לחזקים המעטים עם תאוות הבצע שלא יודעת שובע, להמשיך לעשוק מהם המוחלשים, את עתידם ורווחתם. הסטטוס קוו מדכא, לא להצביע זו מחאה שהיא בגדר נחמה פורתא.

בבחירות בארה"ב, צעירים מצביעים באחוזים נמוכים בהרבה ממבוגרים. הם חשים שהמשחק מכור נגדם. רובם מרגישים את חוסר התוחלת – איתם בקלפי או בלעדיהם השיטה הקפיטליסטית תנצח

ההיסטוריה האנושית מלמדת שפעם בפרק זמן של לפחות שני דורות (לשם התכנות פער בין-דורי), מגיע המועמד/ת הקיחוטי. המהפכן הישר, החומל, האידאולוג, שמונע מהסיבות הנכונות, עם דאגה כנה ועמוקה כשל הורה.

ב-2020 דאגה מתבטאת בזעם על ניצול וסחיטה, והמועמד הנכון הוא זה שיתעל את התסכול של מעמד הביניים המנוצל, שקומץ האוליגרכים רואים בהם ארנקים מהלכים חסרי נשמה, ויאחד אותם.

היום בארה"ב הסיפור אחר לגמרי. ברני אמנם לא ניצח בקרב נגד ההון ב-2016, אבל בלי שהעולם עוד ידע, הוא כן ניצח במלחמה. צדקת הדרך של ברני זרעה אמון בין שליח-ציבור לאזרחים כמוהו הם לא חוו מעולם. תקווה ניצתה בלבבות צעירים, ש-"מצא אותם הזמן", וביחד החלו להאמין שאין גזירת גורל, ושבכוחם לשנות לחלוטין את הכללים.

ההיסטוריה האנושית מלמדת שפעם בפרק זמן של לפחות שני דורות (לשם התכנות פער בין-דורי), מגיע המועמד/ת הקיחוטי. המהפכן הישר, החומל, האידאולוג, שמונע מהסיבות הנכונות, עם דאגה כנה ועמוקה כשל הורה

תנועות שורש של מתנדבים אידאולוגים חדורי אמונה ומטרה, התארגנו מאחורי המועמד שאת כל חייו הקדיש להם ושירת באומץ רק אותם (בכל סרטון ישן של סנדרס הוא בלי שום ניגודים, חוזר ואומר את אותם הדברים שאומר גם היום. את חוק הבריאות הממלכתי הוא הציע כמחוקק כבר ב-1991; כראש עיר דרש והעניק שוויון לקהילת הלהט"ב עוד ב-1983; כסטודנט הוביל תנועת מחאה נגד ההפרדה הגזעית עוד ב-1962). מאותו מעין של תחושת השליחות העמוקה, נבעה גם סיסמת הבחירות שלו – "לא אני. אנחנו."

לא להאמין לסקרים שמתפרסמים בערוצים הממסדיים בהם ביידן מוביל. הסקרים משקפים את השאיפה של דיירי מגדל השן, לא את האנשים שבשטח, ואינם לוקחים בחשבון את האזרחים שלא הצביעו בבחירות האחרונות, אבל כן יצאו להצביע בבחירות האלו.

הנה ההוכחה – המחיר שערוץ CNN משלם על תוכניות שלמות על המועמדים המובילים לנשיאות מטעם הדמוקרטים מבלי להזכיר את סנדרס בכלל, הוא הרייטינג הנמוך ביותר בחמש השנים האחרונות מצופים בגילאים צעירים (25-50). כשלערוצי אקטואליה ביוטיוב שעוסקים בברני, יש רייטינג גבוה יותר משל CNN, הדבר מצביע שברני סנדרס הוא נשיא ארה"ב הבא.

המחיר שערוץ CNN משלם על תוכניות שלמות על המועמדים המובילים לנשיאות מטעם הדמוקרטים מבלי להזכיר את סנדרס בכלל, הוא הרייטינג הנמוך ביותר בחמש השנים האחרונות מצופים בגילאים צעירים

אגב, גוגל כמענה שינו את האלגוריתם של יוטיוב כך שינתב את הגולשים למקורות "הרשמיים", כמו CNN, כדי שפחות אמריקאים יחשפו למועמד שעלול לפרק להם את המונופול.

ומה אצלנו?

כמו ארה"ב, גם ישראל בשנות ה-70 שינתה את כיוון הספינה. מאז עלו הרוויזיוניסטים לשלטון ב-1977 ועד היום, למעט פרקי זמן קצרים של שלטון מפלגת העבודה, הליכוד הוליך את ישראל מסוציאליזם דואג ברוחם של הוגי ובוני המדינה הרצל ובן-גוריון, לניאוליברליות מנכרת ברוחם של רונלד רייגן ומרגרט טאצ'ר.

במו ידינו ריכזנו את עושרה של ישראל בידיים מעטות, בראנו שליטי הון ובעלי מונופולים שאט אט גם חדרו לפוליטיקה, לרשויות, וחוקקו באמצעות בובותיהם חוקי מילצ'ן, תספורות, הקלות מס, ועולם נטול הגבלים עסקיים. ישראל היום היא יותר עסק, ופחות משפחה, כמו בארה"ב.

במו ידינו ריכזנו את עושרה של ישראל בידיים מעטות, בראנו שליטי הון ובעלי מונופולים שאט אט גם חדרו לפוליטיקה, לרשויות, וחוקקו באמצעות בובותיהם חוקי מילצ'ן, תספורות, הקלות מס, ועולם נטול הגבלים עסקיים

עם כל עשור המציאות החברתית-כלכלית עבור מעמד הביניים הפכה יותר בלתי נסבלת, וב-2011 נתן לכך מעמד הביניים באופן ספונטני ביטוי, הפגנה של חצי מיליון אזרחים, הגדולה בתולדות המדינה. לאחריה היינו אמורים לחולל את המהפכה הכלכלית-חברתית שלנו, ולהקדים בכמעט עשור את זו שמתחוללת כעת ארה"ב.

לאחר המחאה החברתית היתה לישראלים סנדרס משלהם, שהציעה הזדמנות לשינוי השיטה. אני כמובן מתכוון לשלי יחימוביץ', שכתבה ספר בשם "אנחנו", אותו "אנחנו" מהסלוגן של סנדרס.

אבל אנחנו אמנם היינו הראשונים לזהות, אבל האחרונים לבצע, ופספסנו ההזדמנות. אולי כי הרשתות החברתיות עדין לא נגסו מספיק בכוחה של התקשורת הממסדית בה שלטה ללא עוררין קומץ האוליגרכיה – בדירקטוריון ערוץ 2 שלטו תשובה, אריסון, ורטהיימר, משפ' עופר. בעיתונות הכתובה שלטו דנקנר, מוזס, אדלסון. כל אלו הם הג'ף בזוסים ומשפ' קוך שלנו. שלי יחימוביץ' היתה "שרופה" אצלם. זה אותו דפוס שחוזר על עצמו בדיוק כמו עם ברני.

בתקשורת הממסדית אצלנו שלט ללא עוררין קומץ האוליגרכיה – בדירקטוריון ערוץ 2 שלטו תשובה, אריסון, ורטהיימר, משפ' עופר. בעיתונות הכתובה שלטו דנקנר, מוזס, אדלסון. כל אלו הם הג'ף בזוסים ומשפ' קוך שלנו

אז בעוד בארה"ב ההתלהבות האזרחית מהבחירות הקרובות בשיאה, עם התוודעותו של העם האמריקאי לרוזוולט המודרני, סנדרס, אצלנו הדכדוך שולט כשמנהיגות התנועה החברתית שלי יחימוביץ' וזהבה גלאון בכלל פרשו מהכנסת.

מי שמבינים שהמאבק הקיומי האמיתי של האזרח הישראלי הוא רק בינו ל-1% העשירים ביותר, כבר מצביעים למפלגות הסוציאל-דמוקרטיות העבודה/מרץ. אבל מכיוון שאנחנו כעת בפיגור של כחמש שנים אחרי ארה"ב אותה אנו מחקים, גם תוצאת הבחירות הקרובות לא יביאו להרכבת ממשלה שתפרק את האוליגרכיה מאמצעי העשיקה המונופליסטים שלרשותם, ומעורבותם ברשויות המדינה ובתקשורת תמשך.

בין הפוליטיקאים משרתי הון של הליכוד, לפוליטיקאים משרתי ההון של כחול-לבן, יש רק הבדל אחד, יחס פומבי כלפי שחיתות. יחסן כלפי המפלגות הסוציאל-דמוקרטיות העבודה ומרץ, זהה ועוין, כי מאחורי שתיהן עומדת אותה האוליגרכיה.

רעיונות נוגדי אי-שוויון העומדים להתמסד בארה"ב כמו העלאת שכר המינימום, יאלצו לחכות לבחירות 2024. נראה אם נוכל אנחנו לשליטי-ההון אצלנו, אחרי שסנדרס יעניק לנו ולעולם השראה.

נמרוד גז-חבר הוא איש שמאל פרוגרסיבי. סוציאל-דמוקרט. אתאיסט. רודף צדק אמת ושוויון בין בני האדם כולם. תובע אחריות על החלשים. ציוני שמאמין שהעם היהודי חייב להיות אדון לגורלו. נולד בעיר. גדל במושב. התחנך בעיקר בחינוכית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,550 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 23 בינואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

כולם מדברים על ביבי, אף אחד לא מדבר על שלום

בזירה הפוליטית והמדינית מעריכים כי טראמפ ישלוף את תכנית המאה מהכובע, רגע לפני הבחירות ● אבל פרסום התכנית על ידי נשיא מקרטע, בשיאה של מערכת בחירות מכוערת, רק יזיק לישראל ויפגע בסיכויים לתהליך אמיתי ● כדי להקדים תרופה למכה, על גנץ וחבריו בשמאל להתחיל לספר לבוחריהם מה החזון שלהם - ולא לתת לנתניהו להשתלט בציניות על השיח המדיני ● דעה

עוד 1,048 מילים

מת בגלל החטאים שלנו

"הלכתי לבית-מטבחיים לצפות במה שמכונה "שחיטה חשמלית", וראיתי שהצמידו לרקותיהם של החזירים מלקחי מתכת גדולים שחוברו לזרם חשמלי (125 וולט). ברגע שהמלקחיים תפסו בחזירים הם איבדו את הכרתם, התקשחו, ואחרי שניות אחדות נתקפו פרכוסים, כמו כלבי הניסוי שלנו. ברגעים אלה של אבדן ההכרה (תרדמה אפילפטית), השוחט דקר את החיות והקיז את דמן בלא קושי". (אוגו צ'רלטי, פסיכיאטר, מתאר כיצד "המציא" את שיטת הטיפול בהלם חשמלי, 1954, צוטט בספר "דוקטרינת ההלם" של נעמי קליין)

בוודאי ראיתם את התמונה, או לפחות שמעתם את הסיפור הנוראי. פארק שעשועים סיני פרסם את עצמו על ידי השלכתו של חזיר אומלל בכבל בנג'י מגובה של כמעט שבעים מטרים. החזיר היה עטוי גלימה סגולה, וזעק זעקות אימה, אימה אמיתית, כאשר הופל מטה. לאחר מכן נלקח החזיר למשחטה. אנשים שונים בוודאי כבר אכלו מבשרו.

פארק שעשועים סיני פרסם עצמו ע"י השלכת חזיר אומלל בכבל בנג'י מגובה של כמעט 70 מטרים. החזיר היה עטוי גלימה סגולה וזעק זעקות אימה, אימה אמיתית, כשהופל מטה. לאחר מכן נלקח למשחטה

לא מזמן כתבתי שאינני מאמין בקיומם של סרטי אימה, שכן הצופים בהם לעולם חשים אימה אמיתית. אני לא ממליץ על כך, אבל מי שרוצים לדעת איך נשמעת אימה אמיתית מוזמנים לצפות ולהקשיב לוידאו המתעד את החזיר המסכן.

את דה סאד קראתי לראשונה בתיכון, אני חושב. הדבר הכי נורא שנכתב שם, או אולי – הדבר היחיד שנצרב בזיכרוני עד היום, היה אמירה של אחת הדמויות, לפיה זה בסדר לעולל לאישה כל מה שאנחנו, הגברים, נרצה, כל עוד הורגים אותה אחר כך. זו אמירה איומה, נכון. אבל הנה דוגמא לכך – לחזיר כבר לא אכפת שכך התעללו בו, נכון?

אני כותב טענה קשה זו  – לא על מנת להגן על ההתעללות בחזיר (או באישה, כמובן!), אלא כדי לטעון שהזעם הכללי כלפי המעשה הוא לא זעם בגלל הפגיעה בחזיר, שמיליונים ומיליארדים מבני מינו סובלים מי פחות, אבל גם מי יותר, לפני שהם הופכים לארוחה עבור אלו שזועמים על מעשה ההתעללות בסין. הזעם הוא על *התנהגותם של בני האדם*.

לא מזמן כתבתי שאינני מאמין בקיומם של סרטי אימה, שכן הצופים בהם לעולם חשים אימה אמיתית. אני לא ממליץ, אבל מי שרוצים לדעת איך נשמעת אימה אמיתית מוזמנים לצפות ולהקשיב לוידאו המתעד את החזיר

במילים אחרות, לא על כך שחזירים לא צריכים לסבול (באופן הזה), אלא על כך שבני אדם לא צריכים להתעלל בצורה הזו, לפני שהם אוכלים את קורבנותיהם. דרך ארץ קדמה לתורת העליונות האנושית.

החזיר עבר מסכת התעללות איומה, ואז נלקח למשחטה. אנשים שונים כבר אכלו מבשרו. אולי סיפורו הוא סיפורו של ישו – מי שסבל על מנוף הבנג'י כדי שלקוחות סיניים זועמים לא יעשו זאת, כאות מחאה.

כך או כך, חשוב להבין, שהחזיר עצמו הוא שקוף לחלוטין בסיפור הזה. ההזדהות הרבה עם הקורבן (ומה נגיד, המבורכת? כן! זה חשוב!) נגועה בסופו של דבר גם היא בסוגנות, על פיה זה בסדר להרוג חזירים, רק לא ככה. לא בראוותנות כזו, אלא בהיחבא ובמחשכים.

החזיר עצמו שקוף לחלוטין בסיפור הזה. ההזדהות הרבה עם הקורבן נגועה בסופו של דבר גם היא בסוגנות, על פיה זה בסדר להרוג חזירים, רק לא ככה. לא בראוותנות כזו, אלא בהיחבא ובמחשכים

איננו רוצים לראות את מי שאנו אוכלים ואיננו רוצים לראות אותו סובל. זה לא אומר, אבל, שאסור לו לסבול. פשוט לא מול עינינו. אינספור חזירים הסובלים יום יום יעידו על כך, לו יהיו מי שיקשיבו להם.

בשנת 2012 התגלה קוף שנשמר אצל וטרינרית אחרי שקטעה את שתי רגליו ויד אחת שלו, כך גיליתי בצילום שראיתי היום ומי יודע אם אי פעם אשכח. אני נזכר עכשיו בספרם של אדורנו והורקהיימר, על הדיאלקטיקה של הנאורות, בו הם כותבים שעל ידי פגיעה בבעלי החיים במעבדות, החוקרים מכריזים שרק הם עצמם, מבין כל הבריאה, פועלים באופן רצוני, מול האופן המכאני והעיוור בו חיות המעבדה מתעוותות על שולחן המעבדה. בני האדם מתייחסים לעצמם, כותבים אדורנו והורקהיימר, כאילו התבונה שייכת רק להם, בעוד בעלי החיים מלאים רק באימה צרופה וחסרת בינה ובדחף לברוח.

אדורנו והורקהיימר כותבים שע"י פגיעה בבעלי החיים במעבדות, החוקרים מכריזים שרק הם עצמם, מבין כל הבריאה, פועלים באופן רצוני, מול האופן המכאני והעיוור בו חיות המעבדה מתעוותות על שולחן המעבדה

בספר "דוקטרינת ההלם" מצטטת נעמי קליין את מילטון פרידמן כשהוא כותב לגנרל פינושה: "אם תאומץ הגישה הזו של טיפול בהלם, אני סבור שיש להכריז עליה בפומבי בפירוט רב, ולהתחיל ביישומה במועד קרוב מאד. ככל שהציבור יקבל מידע מלא יותר, כך יקל עליו להסתגל".

אני חושב על אמירה מפחידה זו גם ביחס להלם הציבורי מהחזיר שהופל ממנוף הבנג'י. אולי אפשר לקרוא את הפעולה האיומה הזו כטיפול בהלם שמצריך את הציבור להסתגל לעובדה הפשוטה שבעלי החיים הלא אנושיים סובלים בידינו, שיש להם פנים ושהם משמיעים קול.

בסין, אני מאמין, נעשתה הפעולה הזו מתוך מחשבה שהציבור אמור להיות קהה חושים ולבוז לאימתו של החזיר. אולי זו הזדמנות, אבל, לעשות את ההיפך.

גם ביחס להלם הציבורי מהחזיר שהופל ממנוף הבנג'י, אולי אפשר לקרוא את הפעולה האיומה הזו כטיפול בהלם, שמצריך הסתגלות לעובדה הפשוטה שבעלי החיים הלא אנושיים סובלים בידינו, שיש להם פנים ושהם משמיעים קול

אז כן. בואו ונדבר קודם כל על האסון שבשחיטת החזיר, ורק לאחר מכן על כך שהופל ממנוף כפעולת ראווה. כמה שפעולת ראווה זו בזה לרצונו של החזיר, שחיטתו בזה לו הרבה יותר.

 

פעיל למען בעלי חיים, ספרו הראשון - "ראו את החיה" יצא בהוצאת דרור וספרו השני - "חיה ללא תכלית" יצא בהוצאת רסלינג. מורה לאמנות שחי עם זוגתו אורי שביט ושני הכלבים בלה ולארי

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 800 מילים
עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

השר כץ על הסיכויים לשחרור נעמה יששכר: אני אופטימי

בשעה 09:00 ינחת נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ב-09:30 ינחת סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס ● פוטין צפוי להיפגש עם ראש הממשלה ועם יפה יששכר, אמה של נעמה

07:21 עריכה

השר ישראל כץ, התראיין לגל"צ בעוד הוא בדרכו לקבל את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ואת סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס בנמל התעופה בן גוריון. 

כץ התייחס לסיכויים להודעה על שחרורה של נעמה יששכר: "אני אישית אופטימי. מי שמטפל בזה באופן ישיר מול נשיא רוסיה זה ראש הממשלה. יש מערך שלם של דברים שקשורים ליחסים בין המדינות וטוב שנתניהו מטפל בזה. אני מקווה, כמו כל האזרחים, שהביקור הזה יתווה את הדרך ויאפשר להחזיר את נעמה הביתה. האינטרסים הפנימיים של ישראל לא ייפגעו". 

בתגובה לראיון שערכו בכאן 11 עם נשיא פולין שאמר שיסרב להיפגש עם כץ כל עוד לא יתנצל אמר: "הסיבה שהוא לא בא היא לא אותה אמירה שלי. את האמת ההיסטורית כל אחד ייקח איתו לכיוונים שלו. אני נושא עימי את זכר השואה. אנחנו היום באירוע מלכד".

07:07 עריכה

פורום השואה הבינלאומי. נשיא אוקראינה, ולדימיר זלנסקי נחת לפנות בוקר בישראל לקראת השתתפותו בפורום השואה העולמי. את פניו קיבל השר זאב אלקין. בהמשך היום ייפגש זלנסקי עם הנשיא ראובן ריבלין ועם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

06:59 עריכה

אירועי פורום השואה הבינלאומי. הבוקר ינחתו בישראל נשיא רוסיה ולדימיר פוטין וסגן ארצות הברית מייק פנס. פוטין, שיינחת בשעה 09:00 צפוי להיפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם אמה של נעמה יששכר, יפה.

ב-13:30 ייערך בבית הנשיא האירוע המרכזי לציון 75 שנה לשחרור אושוויץ בירקנאו, בהשתתפות 50 מנהיגים מכל העולם. בירושלים צפויות חסימות כבישים רבות ועומסי תנועה כבדים.

עוד 3 עדכונים

סוגרים עשור

מלחמת העולם השנייה כולה נגרמה בעקבות שנאת יהודים, כך אומר פרופ' יהודה באואר, אחד מומחי השואה המובילים בעולם, שיישא הרב דברים בבית הנשיא ● באואר אומר כי זה "מצער" שנשיא פולין דודה לא יהיה נוכח בטקס לכבוד שחרור מחנה אושוויץ, וטוען כי העלייה הנוכחית באנטישמיות נובעת מתחייה לאומנית אחרי הגירה מסיבית

עוד 1,089 מילים

להתראות אספלט מתקן הביטומן היחידי בארץ יושבת בגלל שהוא מזהם

המשרד להגנת הסביבה הודיע לבזן שהמתקן לייצור ביטומן, החומר שממנו מייצרים אספלט, חורג במאות אחוזים מתקני זיהום האוויר, והוציא צו לסגירתו ● במשרדי התחבורה והכלכלה טוענים שהמשק לא יכול להישאר בלי חומר לסלילה ותיקון כבישים ● יו"ר איגוד ערים מפרץ חיפה: "עם כל הכבוד לצרכי המשק, המתקן ממשיך לזהם וכל יום נוסף מעמיד את תושבי המפרץ בסיכון״

עוד 850 מילים

למקרה שפיספסת

״אנטישמיות היא לא בעיה יהודית בלבד״

ראיון בלעדי לקראת הכינוס ההיסטורי של קרוב ל-50 מנהיגים מרחבי העולם לציון 75 שנה לשחרור מחנה אושוויץ, נשיא המדינה מסביר מדוע האירוע מתקיים בירושלים ולא בפולין ● הוא מותח ביקורת נוקבת על מדינות שמתחמקות מחלקן בשואה ● וקורא למנהיגי העולם לקחת אחריות על ביטחון האזרחים היהודים במדינותיהם ● "שום דבר לא יצדיק אי פעם אדישות או הססנות מול אנטישמיות"

עוד 1,071 מילים

ריבלין: היסטוריונים הם שצריכים לעסוק במחלוקות היסטוריות, לא פוליטיקאים

בביקור בעיר העתיקה נזף נשיא צרפת באנשי ביטחון ישראליים, אך מאוחר יותר התנצל ● נתניהו חזר בו מהלעג לדיבורו המקוטע של בני גנץ: "אם יש מי שנפגע מדבריי - אני מאוד מצטער" ● עוזר של שר נחקר בחשד לביצוע עבירות שחיתות ציבורית ● עוצמה יהודית הגישה בקשה לפסול מהתמודדות לכנסת את הרשימה המשותפת, לריסה טרימבובלר - את העבודה-גשר-מרצ

עוד 53 עדכונים

נתניהו בחר בקמפיין פוזיטיבי. את העבודה המלוכלכת הוא ישאיר לפרובוקטורים

לצלילי השיר Eye of the Tiger, התייצב אמש נתניהו לארוע השקת קמפיין הבחירות של הליכוד ● נתניהו לא הזכיר במילה את החסינות, האכיפה הבררנית או תפירת התיקים - את זה הוא ישאיר לאוחנה, רגב, אמסלם וזוהר ● אבל, כמאמר השיר, נתניהו הוא ״רק אדם עם רצון לשרוד״, וכרגע כל מה שמעניין אותו זה לשרוד את ועדת הכנסת, ולא להגיע לבחירות הבאות על ספסל הנאשמים ● פרשנות

עוד 571 מילים

ראיון איש רציני מאד

לקראת הגעתו לישראל מחר, הקומיקאי שהפך לנשיא מדבר עם דיוויד הורוויץ על הכול ● על באבי יאר, השואה והאנטישמיות באוקראינה כיום ● על הפלת המטוס האוקראיני באיראן ● על האכזבה שלא יורשה לנאום בישראל ● על חיבוק הדוב של רוסיה והיחסים המורכבים עם פוטין ● וגם על שיחת הטלפון המפורסמת עם דונלד טראמפ ● בלעדי

עוד 2,816 מילים

למיכל הלפרין, הממונה על התחרות העסקית בארץ, יש כוח אדיר בידיים: היא יכולה לחקור התנהגות לא נאותה של טייקונים וחברות ענק, ואף להפעיל נגדם סנקציות פליליות ● אבל במקום להיכנס בענקיות המזון, הבנקאות ותאגידי הגז הגדולים, רשות התחרות פעלה למיגור ״קרטל המכבסות״ ו״קרטל פיפא 17״ ● למה זה קרה ומי מרוויח מכך ● פרשנות

עוד 1,401 מילים

מתקני שעשועים במיליוני ש"ח שוכבים שנים במחסן

חשיפה חמש שנים לאחר מכרז ענק להתקנת מתקני שעשועים בפארק אריאל שרון, נדנדות ומגלשות מתוחכמות מאוחסנות ללא שימוש מאחורי סוגר ובריח ● מסמכים סודיים שהגיעו לידי זמן ישראל חושפים סדרה של מפגשים תמוהים של מנכ״ל הפארק עם מנכ״לית החברה הזוכה, רכישה זריזה של מתקנים - וזינוק חד בעלויות רגע אחרי ההכרזה על הזוכה ● כעת, החברה שהפסידה במכרז דורשת לחשוף מסמכים פנימיים של הפארק

עוד 2,441 מילים

נתניהו מבטיח מגה-סיפוח: נחיל את החוק על כל ההתיישבות

גנץ הבטיח את סיפוח הבקעה אחרי הבחירות, ומאוחר יותר הבהיר שזה לא יהיה חד צדדי ● נתניהו ובנט קראו לו לעשות זאת כבר עכשיו ● דיוני החסינות של נתניהו וחיים כץ יתחילו בחמישי הבא ● שמולי מבקש לפסול את אשת יגאל עמיר ● דיכטר על כינוס המליאה בידי אדלשטיין: כנראה לקחת כדור נגד בחילה ואישר ● טיבי מבטיח שלהצהרת הסיפוח של גנץ יהיה מחיר פוליטי

עוד 46 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה