שעת המבחן של המקצוענים והממלכתיים

מציאות השקשוקה: בתי התנחלות בית אל לצד מחנה הפליטים השכן ג'לזון (צילום: Gili Yaari /Flash90)
Gili Yaari /Flash90
מציאות השקשוקה: בתי התנחלות בית אל לצד מחנה הפליטים השכן ג'לזון

קמפיין הבחירות של נתניהו טס קדימה. כלומר ימה וקדמה, וגם צפונה, רק לא נגבה.

מציאות שקשוקה: מפת החלוקה לשתי המדינות על פי תכנית טראמפ
מציאות שקשוקה: מפת החלוקה לשתי המדינות על פי תכנית טראמפ

ממעוף המטוס נראים שטחי איו"ש כערבוביה בלתי ניתנת להפרדה בין גגות הרעפים של ההתנחלויות באזורי C, לבין גגות הגפנים השטוחים של כפרי אזורי B.קל להגיע למסקנה כי המצב בשטח הוא בלתי-הפיך, אבל ברור שכדי למנוע כל הסדר עתידי, יש לקבע את מציאות-השקשוקה הזו גם משפטית ומדינית. זו מטרתה של תוכנית נתניהו-טראמפ, וזהו חזונו של נתניהו מלפני שנות-דור – סיכול היכולת להקמת מדינה פלסטינית עצמאית, בעלת רציפות טריטוריאלית ויכולת-קיום כלכלית במנותק מישראל. הוא חתר ליעד הזה בחריצות, יסודיות ונחישות פנומנליות, והוא קרוב מאוד להשגתו.

קל להסיק כי המצב בשטח בלתי-הפיך, אבל כדי למנוע כל הסדר עתידי יש לקבע את מציאות-השקשוקה הזו גם משפטית ומדינית. זו מטרת תוכנית נתניהו-טראמפ, וחזון נתניהו מלפני שנות-דור – סיכול היכולת להקמת מדינה פלסטינית עצמאית

הרבה היבטים מתעתעים יש בתוכנית, כולל אפילו כותרתה Peace to Prosperity, או בקיצור P2P. הקיצור הזה היה פעם, בעידן אוסלו, שם קוד לפעולות קירוב לבבות ושיתופי פעולה עממיים "People to People". אך סמלי שהתוכנית החדשה מספחת ומנכסת אליה גם את ראשי התיבות הללו, מעוותת את משמעותם, ומצניחה מגובה רב מיתווה מפורט מעל ראשיהם של שני העמים, בלי שנשאלו לדעתם.

אבל לא רק העם הישראלי והפלסטיני הוחזקו באפילה באשר לפרטי התוכנית. גם כל המערכת הבטחונית-מדינית-משפטית, כולל גורמי המקצוע בצה"ל, במשרד החוץ ובמשרד המשפטים הצהירו כי איש לא שאל לעמדתם.

משבר האמון בין נתניהו וממשלתו לבין גורמי המקצוע הפך יותר ויותר לעובדה מוצקה ומתמשכת. נתניהו של הקדנציה הקודמת לא היה מעז לנהל מהלך בטחוני-מדיני כה מרחיק לכת מבלי לשתף את צה"ל. אבל נתניהו מודל 2020 טס סולו, ללא ממשלה, ללא קבינט, ללא שר ביטחון, ללא יועצים בעלי משקל בלשכתו, וכעת גם ללא הגופים המוסמכים.

נתניהו של הקדנציה הקודמת לא היה מעז לנהל מהלך בטחוני-מדיני כזה מבלי לשתף את צה"ל. אבל נתניהו מודל 2020 טס סולו, ללא ממשלה, ללא קבינט, ללא שר ביטחון, ללא יועצים בעלי משקל בלשכתו, וכעת גם ללא הגופים המוסמכים

צריך לומר ביושר כי מהלכים מדיניים גדולים נעשו גם בעבר תוך מידור הגורמים המקצועיים. רבין ופרס לא שיתפו את צה"ל בהסכם אוסלו א', וזכור עלבונו של הרמטכ"ל-דאז ברק שקבע ש"ההסכם הזה מלא חורים כמו גבינה שוויצרית". אבל יש שלושה הבדלים קרדינליים בין המקרים: הראשון נוגע למידת הפירוט של ההסכם. אוסלו א' היה הסכם עקרונות קצר למדי, שמנה 17 סעיפים ו-4 נספחים קצרים גם כן, ללא מפות.

תוכנית טראמפ מתפרסת על 181 עמודים, היא ברמת פירוט גבוהה בהרבה, וכוללת מפה, שאמנם הוגדרה "קונספטואלית", אבל קובעת ברורות את חלוקת השטחים בין ישראל לפלסטינים, את חלוקת האחריות הבטחונית בכל הרמות, ועוד ועוד הסדרים בטחוניים מפורטים למדי.

כשתהליך אוסלו נדרש לשרטוטי מפות ולהגדרת סידורי בטחון, איש לא העלה בדעתו להותיר את צה"ל מחוץ לדיונים. להיפך, צה"ל הוביל את כל המימד הבטחוני והטריטוריאלי של המשא ומתן.

כשתהליך אוסלו נדרש לשרטוטי מפות ולהגדרת סידורי בטחון, איש לא העלה בדעתו להותיר את צה"ל מחוץ לדיונים. להיפך, צה"ל הוביל את כל המימד הבטחוני והטריטוריאלי של המשא ומתן

ההבדל השני הוא כמובן מעמדו הסטטוטורי של נתניהו כראש ממשלה יוצא של ממשלת מעבר שנייה ברציפות, המנועה על פי פסיקות בג"צ והנחיות יועמ"ש מביצוע מהלכים משמעותיים.

והשלישי הוא מעמדו המשפטי הפרסונלי של נתניהו, כנאשם בשלושה תיקים חמורים שוויתר בעל כורחו על אופציית החסינות וייאלץ לעמוד בקרוב למשפט.

במצב חסר-תקדים זה, כשנתניהו פועל למעשה בחוסר-סמכות, ותוך ניגוד עניינים, ניתן היה לצפות כי ינסה לגבות את מהלכיו באמצעות הישענות על דרגי המקצוע השונים, ובפרט הצבאיים והמשפטיים. אבל ככל הנראה הן על רקע יחסי אי-אמון הדדיים, והן מתוך הערכה שדרגי המקצוע לא יוכלו לגבות לפחות חלק ממרכיבי התוכנית, נתניהו השאיר אותם מחוץ לתמונה.

במצב חסר-תקדים זה, כשנתניהו פועל למעשה בחוסר-סמכות, ותוך ניגוד עניינים, ניתן היה לצפות כי ינסה לגבות את מהלכיו באמצעות הישענות על דרגי המקצוע השונים, ובפרט הצבאיים והמשפטיים

יש להניח כי מאז נחיתת מטוסו של נתניהו, דולקים האורות בקריית הממשלה בירושלים, בקרייה בתל אביב, וברחוב סלאח א-דין. צוותים לחוצים ונמרצים רוכנים על מפות ומצגות, בנסיון לנתח את משמעויות התוכנית, להעריך את תועלותיה ולגדר את סיכוניה.

הצוותים האלה ניצבים בפני אתגר מקצועי מורכב, אבל אתגר אתי מורכב עוד יותר. הפקידים הבכירים והזוטרים, לובשי העניבות או לובשי המדים, נמצאים בין פטיש פוליטי לסדן מקצועי.

ברור כי הלחצים שיופעלו עליהם מלמעלה, מן הפוליטיקאים ומן הדרג המקצועי הבכיר, שחלקו – כדוגמת ראש המל"ל – הינו בעל זיקה פוליטית ברורה, יהיו לאשר את התוכנית ולקבוע שיש ליישם אותה, כולה או חלקה, בהקדם האפשרי.

הצוותים האלה ניצבים בפני אתגר מקצועי מורכב, אבל אתגר אתי מורכב עוד יותר. הפקידים הבכירים והזוטרים, לובשי העניבות או לובשי המדים, נמצאים בין פטיש פוליטי לסדן מקצועי

נתניהו זקוק למהלך של 'סיפוח עכשיו', ולגושפנקה משפטית ובטחונית כדי לאפשר זאת.

מנגד, אנשי המקצוע, ובפרט בעלי המצפון המקצועי והקוד האתי של שירות המדינה הממלכתי, אמורים לבצע את מלאכתם נאמנה ולגבש חוות דעת עצמאיות, כולל כאלה הנוגדות את האינטרס הפוליטי של ראש ממשלה (כלשהו).

לוחות הזמנים מצויים בהתנגשות חריפה. לנתניהו יש חודש בדיוק עד הבחירות. אבל חוות דעת מקצועית על מסמך מפורט שכזה אמורה בתנאים רגילים לארוך יותר מחודש, בוודאי כשמדובר בצורך לבצע אינטגרציה של כלל הארגונים הרלוונטים, ובהם גם משרדים כמו הפנים, התחבורה, האנרגיה, איכות הסביבה ועוד. זוהי מגה-עבודת-מטה, מסוג אלה שהמועצה לבטחון לאומי אמונה על ביצוען.

לוחות הזמנים מצויים בהתנגשות חריפה. לנתניהו יש חודש בדיוק עד הבחירות. אבל חוות דעת מקצועית על מסמך מפורט שכזה אמורה לארוך יותר מחודש, בוודאי כשמדובר בצורך לבצע אינטגרציה של כלל הארגונים הרלוונטים

קשה במיוחד הוא מצבם של אנשי משרד המשפטים, פקידים ש"סומנו" ע"י נתניהו ונאמניו כ"דיפ סטייט", השולט-כביכול במחשכים בניהול ענייני המדינה, וחותר תחת סמכותם הדמוקרטית של נבחרי הציבור. המישנה ליועמ"ש לענייני המשפט הבינלאומי הפומבי, ד"ר רועי שיינדורף, מן המעולים שבמעולים שבמשרתי הציבור, יזדקק לכל יושרתו המקצועית והאינטלקטואלית כדי לחבר חוות דעת באשר להשלכות סיפוח חד-צדדי כלשהו, גם אם יקבל את "אישור" ממשלת ארה"ב.

חוות הדעת הזו תצביע בהכרח על הסכנה החמורה של פסיקת בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, ה-ICC, היושב על מדוכת סוגיית ההתנחלויות כבר זמן רב. נתניהו מודע כמובן לחלוטין למשמעויות פסיקה שכזו, אבל במצוקתו בוחר להתעלם מהן.

במצב דומה יהיה נתון ראש אמ"ן האלוף תמיר היימן, ובכירי המטה הכללי של צה"ל. חוות דעתם המקצועית תצביע ללא ספק על סכנה ברורה ומיידית ליחסים האסטרטגיים עם ממלכת ירדן, וכן על משמעויות מרחיקות לכת של יצירת קו גבול קבוע סביב כל ההתנחלויות, והכבישים המוליכים אליהם, בתנאים של עימות מתמשך, להבדיל מהסכם בין ישראל לפלסטינים. מדובר באתגר בטחון-שוטף מורכב ביותר, שיהיו לו השלכות גם על מוכנות צה"ל מול איומים אחרים, במזרח ובצפון.

לא קל לעמוד בחדר הקבינט, למול רה"מ, שר בטחון ושרים אחרים, ולהביע עמדה מקצועית השוללת את תוכניותיהם ומאיימת על עתידם הפוליטי ואף – במקרה של נתניהו – על חירותו האישית ועל מורשתו ההסטורית

לא קל לעמוד בחדר הקבינט, למול ראש ממשלה, שר בטחון ושרים אחרים, ולהביע עמדה מקצועית השוללת את תוכניותיהם ומאיימת על עתידם הפוליטי ואף – במקרה של נתניהו – על חירותו האישית ועל מורשתו ההסטורית. אבל זהו בדיוק תפקידם של דרגי המקצוע הממלכתיים, שומרי הסף של הדמוקרטיה ושל האינטרס הציבורי ארוך-הטווח. זוהי שעת-מבחן, ועליהם לעמוד בה בכבוד, בנחישות ובמקצועיות.

ערן עציון הוא יזם מדיני ופוליטי, דיפלומט בכיר לשעבר, כיהן כסגן ראש המועצה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, וכראש התכנון המדיני במשרד החוץ. המוטו שלו הוא: Speak Truth to Power. מאמין שהמפתח לעתיד ישראל, והעולם החופשי, הוא מהפיכה בשיטה הדמוקרטית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,089 מילים
כל הזמן // יום שלישי, 16 באוגוסט 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

לא רק הסתדרות המורים: ארגון המורים ידון באפשרות שלא לפתוח את שנת הלימודים

צה"ל הודיע שאטם מנהרה שחמאס חפר מרצועה לכיוון ישראל ● בן גביר הודיע שעוצמה יהודית תתמודד בבחירות ברשימה עצמאית, אך הוסיף שהוא "לא טורק את הדלת" בפני אפשרויות אחרות; סמוטריץ' קרא לו לשוב למשא ומתן ● נדחתה בקשת סילמן להתפצל מימינה; תידרש להתפטר מהכנסת כדי להתמודד בבחירות ברשימת הליכוד ● איזנקוט הציע לרויטל סויד מקום ברשימת המחנה הממלכתי

עוד 49 עדכונים

מי אתה באמת, איזנקוט?

הפוליטיקה הישראלית רוויה דמויות שטניות ודמויות סתמיות. יש סיכוי לא רע שגדי איזנקוט אינו כזה. טוב שהרמטכ"ל בדימוס החביב לכאורה מצטרף לפוליטיקה, כי כל קול בולט נגד הימין מגדיל את הסיכוי להציל את המדינה.

האם טוב שהצטרף לבני גנץ ולא ליאיר לפיד? זה כבר יותר מסובך.

טוב שהרמטכ"ל בדימוס החביב לכאורה מצטרף לפוליטיקה, כי כל קול בולט נגד הימין מגדיל את הסיכוי להציל את המדינה. האם טוב שהצטרף לגנץ ולא ללפיד? זה כבר יותר מסובך

לגנץ שאיפות להיות ראש ממשלה, ואלה מפריעות מאוד ליצירת מומנטום מאחורי ראש הממשלה לפיד. היעדר מומנטום מאחורי מועמד של הגוש  עלול להשאיר אנשים בבית ביום הבחירות. על אף דמיונו הפיזי המסוים ליצחק רבין, גנץ מלהק עצמו כאן כחתרן סטייל שמעון פרס דווקא. זה לא עושה חסד עם הזיכרון של אף אחד מהם.

מצד שני, יש לגנץ (ושותפו גדעון סער) כרגע יותר סיכויים למשוך קולות מהימין השפוי. רק אלוהים יודע מדוע שפויים אלה רואים עצמם כימין (לא רוצים מדינה דו-לאומית; לא רוצים תאוקרטיה; לא רוצים אוטוקרטיה; אבל ימין, רק ימין – כוחו של מיתוג, אולי). אופטימלית שלישיית ה"מחנה הממלכתי" תוכל להביא מספר משמעותי של קולות ימין מבלי לגרוע מלפיד, ובזאת להגדיל את הגוש.

ההתפתחות גם עשוייה להזיק לאיילת שקד – סליחה, ל"רוח הציונית" – ולהורידה שאולה אל מתחת לאחוז החסימה. זה כמעט חשוב כמו שמרצ כן תעבור, כי הרי ברור שאם שקד בפנים היא חוברת לבנימין נתניהו ולפי הסקרים דהיום מביאה אותו לרוב. הכחשותיה זוכות בצדק לאפס התייחסות.

לקינוח – וזה ממש סופלה שוקולד – אם שקד תיעלם היא תיקח אתה גם את כייס הבחירות המיוסר, שותפה יועז הנדל, האיש שמנע מגנץ להקים ממשלה ב-2020. יהיה בזה צדק פואטי.

לגנץ שאיפות להיות רה"מ, שמפריעות ליצירת מומנטום מאחורי רה"מ לפיד. היעדר מומנטום מאחורי מועמד הגוש  עלול להשאיר אנשים בבית בבחירות. על אף דמיונו הפיזי המסוים לרבין, גנץ מלהק עצמו כחתרן סטייל פרס

עם זאת, יש כאן עניין גדול אפילו יותר מחסימת נתניהו והחזרת הפוליטיקה למידת זוהמה נסבלת.

בראיון ל"מעריב" מינואר הבהיר איזנקוט כי הוא מבין את ההתאבדות הדמוגרפית הגלומה בהמשך התמזגות ישראל עם הפלסטינים בגדה המערבית. הוא חזר על זה השבוע כאשר הודיע על הצטרפותו לגנץ. עוד כרמטכ"ל בזמן אינתיפאדת הסכינים הוא התריע נגד אצבע קלה על ההדק והפגין את הגועל הראוי מפסטיבל אלאור אזריה (החייל שהוציא להורג תוקף פלסטיני פצוע, והוריו זכו לטלפונים פופוליסטיים מנתניהו).

נראה ש"שמאלנות" זו היא המניע העיקרי של איזנקוט לכניסה לפוליטיקה.

חשוב שזה מגיע מגנרל, ועוד אחד שנראה יותר מיושב מיאיר גולן. תמיד הרגשתי שהציבור לא מבין באמת את המידה המדהימה שבה האנשים המופקדים על ביטחונו אינם אוהבים את הכיבוש. עמדתם זו נובעת בעיקר מהנימוקים האסטרטגיים-דמוגרפיים לעיל – וגם, לפעמים, כסוגיה משנית, במודל של אהוד ברק, גם על רקע מוסרי.

הייתם חושבים שהנקודה הזו הובהרה היטב כבר ב-2012 על ידי הסרט "שומרי הסף", שבו כל ששת (!) ראשי השב"כ החיים – כולל אחד מבולבל שכעת הוא בליכוד – חשפו את עמדתם שהכיבוש מהווה סכנה לישראל. ריבונו של עולם – ראשי השב"כ, הממונה על שמירת אותו כיבוש!

הדבר חל במידה רבה, כמובן, על רוב ה"ביטחוניסטים" הבכירים, גם כמוסד ואפילו במשטרה.

הייתם חושבים שהנקודה הובהרה כבר ב-2012 בסרט "שומרי הסף", שבו כל ששת (!) ראשי השב"כ החיים – כולל אחד מבולבל שכעת הוא בליכוד – חשפו את עמדתם שהכיבוש מהווה סכנה לישראל

זה שהמרכז-שמאל לא עשה מזה שימוש יעיל, מול ציבור די מיליטריסטי, זה פשוט מטורף. מדובר במקרה קלאסי של בזבוז משאב יקר. זה צריך להופיע בכל ספר לימוד על פוליטיקה שלומיאלית.

זה נבע מפחד לומר דברים ברורים, מחלה של המרכז-שמאל ברוב העולם. כיוון שעמדותיו לרוב דורשות תחכום והעמקה, הבנת היסטוריה, וראיה קדימה, הוא מפחד מהציבור (ודי לקורא ברמיזא). גם ה"בטחוניסטים" עצמם כאלה (מלבד אולי אהוד ברק ואותו יאיר גולן). גם גיבורים גדולים בורחים מהמונח "שמאלני".

זה מביא אותנו לניסוי 2019 עם מפלגת "כחול לבן", ששיקפה באור זרקורים את האמת הנסתרת של היורים והבוכים עם הפלאפלים. אבל במקום להיות מה שהיא, כחול לבן פחדה לומר דבר מחשש השמאלנות. גנץ ניסה אף להדוף את הסכנה באמצאות תשדירים המתהדרים בכלל בהרג מחבלים, משל היה רפול איתן או אפי איתם. כך כחול לבן גם לא הציגה חזון, וגם ספגה בוז על היותה "מפלגת גנרלים" מהגוורדיה של המופת האזרחי בימין.

זה עבד בערך כמו שהקמפיין של בוז'י הרצוג הלא-גנרל עבד ב-2015. רק באמצאות עריקת אביגדור ליברמן לשמאל (כי נזכר שאינו רוצה תאוקרטיה) השיג גנץ תיקו, וההמשך ידוע. איכשהו החבורה הזאת חושבת שהגיעה להישגים אדירים בכך שירשה את האלקטורט השבוי של מפלגת העבודה, ולא הרבה יותר. אנשים הרי אוהבים להתהדר.

בניסוי 2019 מפלגת "כחול לבן" שיקפה באור זרקורים את האמת הנסתרת של היורים והבוכים עם הפלאפלים. אבל במקום להיות מה שהיא, כחול לבן פחדה לומר דבר מחשש השמאלנות

אפשר לקוות שאיזנקוט רציני מעט יותר. אם כך, אולי סוף סוף היתרון הבטחוניסטי – שפשוט חייב להיות קיים פוטנציאלית – יתממש.

אני מבין שכרגע הוא מרוכז כמו קרן לייזר בסילוק נתניהו, ולכן גם הוא יהסס להתבטא בכל נושא אחר. זה לא חכם לדעתי, אבל גם לא מופרך לחלוטין.

השאלה היא מה יהיה אחר כך. נאמר שביבי נכשל בפעם החמישית ברציפות, אולי עושה עסקת טיעון, אולי זוכה בחבילת חינון, ואז נחזה בליכוד נטול נתניהו, מראה אחרית הימים. האם הליכוד הזה יהיה פרטנר לממשלה הרחבה שאיזנקוט מנסה לקדם, אולי כדי לעשות שלום?

פעם הייתה תקווה שליכוד שפוי יותר יכול להיות חלק ממהלך להציל את ישראל – בגדה המערבית, ביחס לחרדים, כל הסיפור. התקווה הזו תמיד הייתה קלושה – אבל היא הייתה קיימת. הרי היו שם פעם דן תיכון ומשה ניסים ודומיהם – אלה לא משוגעים. היו לליכוד כמה בעיות (הקבעון בלבנון, אינפלציה של 400 אחוזים, מניעת הסכם לונדון שהיה מעביר את הבעיה הפלסטינית לירדן, ועוד) – אבל זו לא היתה מפלגה אוטוריטרית לפחות. היא ידעה שיש שופטים בירושלים.

רשימת הכנסת שנבחרה לאחרונה בפריימריז בליכוד היא סימן רע מאוד, תאום סיאמי לרפובליקאים של דונלד טראמפ. אם לשפוט לפי העשיריה הראשונה, אין זכר לליכוד הישן והבינוני הזה, שאולי לא היה גאון גדול אבל גם לא היה מטורף.

הכנופיה החדשה – אפשר לקרוא לה אולי "הליכודניקים החדשים" – תלך עם הראש בקיר ותשמח לשרוף את המועדון. היא גם לא תנטוש את נתניהו כל כך מהר. היא אינה שותפה סבירה לקואליציה "ממלכתית" עתידית. היא גם לא שותפה לגדי איזנקוט כפי שהוא מציג את עצמו.

היא לא ממלכתית.

רשימת הכנסת שנבחרה בפריימריז בליכוד היא סימן רע מאוד, תאום סיאמי לרפובליקאים של טראמפ. אם לשפוט לפי העשיריה הראשונה, אין זכר לליכוד הישן והבינוני, שאולי לא היה גאון גדול אבל גם לא מטורף

האם איזנקוט מתעתע, כמו חלק מקודמיו? העת עת צרה. אין זמן לבזבז. איזנקוט יצטרך להחליט בהקדם מי הוא באמת.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,014 מילים

מאבקי ההישרדות של הקהילה הקונסרבטיבית בניו יורק

קהילת בית הכנסת יריחו שבניו יורק קיוותה להתאחד עם הקהילה השכנה ולהציל את חבריה, אך מאבקים בנושא תפילות משותפות הסתיימו בהצבעה של הוועד המנהל נגד התוכנית ובעד מכירת בית הכנסת ● ראש הקהילה לשעבר הרב מאט אבלסון: "אני מדוכדך ועצוב בשבילי ובשביל הקהילה שלי"

עוד 1,326 מילים

בלעדי הזמן עובר, הזמן עבר, הזמן נגמר כמעט

לפני עשרה ימים התיישב בועז כהן, שדרן רדיו ועורך מוזיקה, עם צביקה פיק במטבח ביתו של המאסטרו, לשיחה על שיריו ("לי לא אכפת מה אומרים, אני יודע אם שיר הוא טוב או לא"), תהליך ההלחנה ("אני לא מסוגל לכתוב מוזיקה בלי מילים"), שירי משוררים ("מבחינתי אין הבדל בין יונתן רטוש לטקסט אחר") והחיים כאמן פורץ דרך ("אני די מרוצה ממה שקרה איתי") ● אתמול ליבו נדם

עוד 3,170 מילים ו-5 תגובות

למקרה שפיספסת

מני מזוז הוא האיש הנכון - ובזמן הנכון

אין שום היגיון בניסיונות לפסול את מני מזוז מלכהן כיו"ר ועדת המינויים ● למעשה, קשה לחשוב על אדם המתאים יותר לתפקיד ● גם הביקורת על העיתוי, כאילו מינוי שכזה במהלך ממשלת מעבר הוא פסול, נטולת היגיון: לא בכדי הוחלט כי יו"ר הוועדה ימונה לשמונה שנים - כדי שלא יהיה כל קשר בין תפקודו בוועדה לבין זהותן של הממשלות שיכהנו במהלך הכהונה הארוכה ● פרשנות

עוד 1,243 מילים

קריקטורה מחכים ל"חגיגה לדמוקרטיה" גם בגוש "הדמוקרטי"

עודכן לפני 3 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

איזנקוט, אחד הרמטכ"לים הטובים שכיהנו כאן, הוא תוספת חשובה לפוליטיקה ● אבל כניסתו לא תשנה את תמונת המצב - ולא תהפוך את המחנה הממלכתי, המפלגה החדשה של גנץ וסער, לזו שתשנה את סדר הגושים ● דווקא לפיד עשה טעות שלא לקח את איזנקוט עם כל התנאים שזה הציב לו ● ואילו מתן כהנא פוגע בעיקר באיילת שקד - ובסיכוי שהחרדים יתמכו בגנץ ● פרשנות

עוד 596 מילים

תיעוד מהשטח חציית הדונץ

צבא אוקראינה נאלץ להרוס את הגשרים המובילים לכפר זדונצקה לאורך נהר הדונץ כדי להאט את הכוחות הרוסיים, מה שיצר בעיית אספקה חריפה ● סטארט־אפ של יזם ישראלי מצא דרך נוספת לחציית הנהר ● לייזר ברמן הצטרף למתנדבים מחארקיב כל הדרך עד לגדה השנייה ושמע על המצב במדינה: "האנשים האלה באמת צריכים עזרה"

עוד 1,213 מילים

כספים קואליציוניים חריגים הוקצו לחרדים שתומכים בקליש-רותם

תחקיר זמן ישראל חברי הקואליציה המצומקת של קליש-רותם מקבלים כספי תרבות תורנית עבור ציבור תומכיהם במקביל לנאמנותם הפוליטית – ללא קריטריונים ובגובה מיליוני שקלים ● ההקצבות כוללות ימי כיף מחוץ לעיר, הסעות והטבות ● אפילו נציגי המגזר הדתי־לאומי לא מודעים לאירועים המסובסדים ולא מוזמנים אליהם ● נציג דגל התורה במועצה: "העיסוק בכספים מהווה ניסיון לגזילת כבשת הרש"

עוד 1,546 מילים

איזנקוט: "איש ציבור לא יכול להתמודד לתפקיד ציבורי עם כתבי אישום"

מוקדם יותר היום הודיע הרמטכ"ל לשעבר על הצטרפותו לרשימתם של גנץ וסער, שתיקרא המחנה הממלכתי ● גם מתן כהנא הצטרף לרשימה המתגבשת ● סקרים חוזים למחנה הממלכתי 14-12 מנדטים ● הממשלה מינתה את מני מזוז ליושב ראש הוועדה המייעצת לעניין מינויים לתפקידים בכירים בשירות המדינה ● לפיד ספד לצביקה פיק: "אמן מהפכני בדורו, מעמודי התווך של הפופ הישראלי"

עוד 45 עדכונים

מדובאי לירושלים: איש העסקים שחצה את המזה"ת ברכב

38 שעות נהיגה, על פני 3,580 ק"מ: זה המרחק שגמע איש העסקים האמריקאי ברוס גורפיין מביתו בדובאי ועד שהגיע בסוף השבוע לירושלים ● המסע של גורפיין משיק את החממה האזורית שהקים, המיועדת לחבר בין עסקים בתחומי הפודטק, חקלאות ומידבור - ובפרט להביא חברות ישראליות לפעילות עסקית בערב הסעודית ● ובריאיון לזמן ישראל הוא מגלה: כבר יש חברות ישראליות שפועלות שם

עוד 1,026 מילים

לפיד: "תקיפת רושדי היא מתקפה על הערכים שלנו, וזו תוצאה של הסתה איראנית"

איימן עודה נבחר למקום הראשון בחד"ש, עאידה תומא-סלימאן - לשני ועופר כסיף - לשלישי ● הממשלה צפויה למנות מחר את מני מזוז ליושב ראש הוועדה המייעצת למינוי בכירים בשירות המדינה; שקד והנדל יתנגדו, לא ברור האם בנט יתמוך במינוי ● איזנקוט צפוי להודיע בתחילת השבוע האם יתמודד בבחירות לכנסת; ייתכן שמתן כהנא יצטרף יחד עימו אל המפלגה שאליה יחבור

עוד 16 עדכונים

"פורד, מה יש לך נגד יהודים?"

מאה שנים אחרי שתעשיין הרכב הנרי פורד פרסם את סדרת הספרים האנטישמית שלו "היהודי הבינלאומי", הקולנוען אנדי קירשנר החליט להעלות אותו באוב כדי לשאול אותו 10 שאלות קשות על קשריו עם הנאצים ● בריאיון לזמן ישראל מספר הבמאי: "לא הייתי מודע להשפעה שהייתה לו על הנאצים המוקדמים"

עוד 1,274 מילים

בריטניה מלכודת הממתקים של רחוב אוקספורד

בזמן סגרי הקורונה, שלל חנויות ממתקים נפתחו ברחוב הקניות המיתולוגי במקביל לסגירת חנויות ותיקות ● מדבריות הסוכר הענקיות, הניצבות שוממות במהלך רוב שעות היום, עומדות עתה במרכזן של חקירות פליליות ● במקביל, הניסיונות להחיות את האזור כשלו אבל עוד מוקדם להספיד את הרחוב שקם לתחייה פעמים רבות בעבר

עוד 1,066 מילים

מדינות האזור האמינו שהנורמליזציה תזרז את ההסדרה עם הפלסטינים אך התמונות של הילדים שנפגעו בעזה כבר הספיקו לאיים על המשך התהליך. ישראל חייבת לנצל את הרגיעה למטרות מדיניות ● דוח חמור בלבנון חושף כי הממשלה התנהלה בהפקרות עם כספי ציבור ● גם בעיראק אין עדיין ממשלה מתפקדת ● וגם: השבוע לפני כמאה שנה נחתמו הסכמי סוור ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,211 מילים

המריונטה של היטלר

תערוכה חדשה חושפת את סיפורה של משפחת הבובנאים אוזנוביץ' ושל הצאצא המפורסם שלה – פרנק אוז, מי שהמציא, בין היתר, דמויות אייקוניות כמו מיס פיגי ופוזי הדוב ● המשפחה שברחה מהנאצים בשנות ה־30 קברה מריונטה סאטירית של היטלר, שעתה מוצגת בתערוכה מיוחדת במוזיאון ליהדות בת־זמננו בסן פרנסיסקו

עוד 1,315 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה