ביקור בשמורות הטבע ה"חדשות" של בנט בשטחים

מסע במחוזות האבסורד

בדיקת זמן ישראל רגע לפני הבחירות הכריז שר הביטחון נפתלי בנט בחגיגיות על 7 שמורות טבע חדשות בשטחים ● כמו אזרחים טובים יצאנו לבקר בהן וגילינו שאין כל קשר בין ההכרזה למציאות ● מדובר ב-6 שמורות בלבד, ותיקות ומוכרות, שממש אינן נגישות ופתוחות לציבור ● מה כן מצאנו שם? שטחים צבאיים סגורים, גידולים חקלאיים של מתנחלים ואפס מטיילים ● הייתכן כי בנט בסך הכל ניסה לגזור קופון פוליטי לפני הבחירות, ולהצר עוד יותר את צעדיהם של הפלסטינים?

 • שער הכניסה לבתרונות נחל תרצה (צילום: אמיר בן-דוד)
  אמיר בן-דוד
 • שמורת טבע בשטחים (צילום: אמיר בן-דוד)
  אמיר בן-דוד
 • שמורות טבע – הצינורות הסגולים (צילום: אמיר בן-דוד)
  אמיר בן-דוד
 • דרור אטקס (צילום: אמיר בן-דוד)
  אמיר בן-דוד
עוד 1,915 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 14 באוגוסט 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

איזנקוט: "איש ציבור לא יכול להתמודד לתפקיד ציבורי עם כתבי אישום"

מוקדם יותר היום הודיע הרמטכ"ל לשעבר על הצטרפותו לרשימתם של גנץ וסער, שתיקרא המחנה הממלכתי ● גם מתן כהנא הצטרף לרשימה המתגבשת ● סקרים חוזים למחנה הממלכתי 14-12 מנדטים ● הממשלה מינתה את מני מזוז ליושב ראש הוועדה המייעצת לעניין מינויים לתפקידים בכירים בשירות המדינה ● לפיד ספד לצביקה פיק: "אמן מהפכני בדורו, מעמודי התווך של הפופ הישראלי"

עוד 45 עדכונים

להעיר דובים - חשיפה אוטומטית של מידע פסיכיאטרי לרופאי משפחה

במהלך הכשרתי בפסיכולוגיה באחד מבתי-החולים הציבוריים הגדולים, כל מה שלא רציתי לדעת על ענייני קרדיולוגיה, סוכרת או אונקולוגיה אצל מטופלים שלי נשקף לעיני מהמסך כאשר הקלדתי וסיכמתי את ביקורֵי הטיפול הפסיכולוגי שלהם כנדרש.

במהלך הכשרתי בפסיכולוגיה בביה"ח ציבורי גדול, כל מה שלא רציתי לדעת על ענייני קרדיולוגיה, סוכרת או אונקולוגיה אצל מטופליי נשקף לעיני מהמסך כשהקלדתי וסיכמתי את ביקורֵי הטיפול הפסיכולוגי שלהם

תכנת בית-החולים הציגה לי את היסטוריית הביקורים שלהם בכל מחלקות המוסד ללא הבדל בין מידע רפואי, רגשי או מנהלי. מערכות-המידע לא טרחו להסתיר מעיני פיענוחים רדיולוגיים, בדיקות מעבדה, מכתבי-שחרור וכן הלאה, ספק מטעמי אדישות ועצלנות, ספק מתוך התפיסה שאם קיים בנמצא מידע מקוון, מוטב להנגיש אותו.

האינפורמציה, שלא נדרשה לעבודתי כפסיכולוגית והכבידה על היכרותי עם מטופלַי במידע עודף, גזלה מהם ללא ידיעתם את זכותם להציג עצמם בפני בדרכם. מניסיוני, בטיפול פסיכולוגי משתפים מטופלים מיוזמתם ובזמנם במידע הרלוונטי לטיפול שלהם, כולל במידע הרפואי. ואיני מזלזלת במידע רפואי: הוא רב-ערך, עבור רופאים.

לאחרונה התבשרנו שקונספט הנגשתו האוטומטית של קוקטייל-מידע רפואי ורגשי תונהג, ביודעין ובמכוון, גם בקופות-החולים, בהתאם למדיניות אגף בריאות-הנפש במשרד הבריאות. קופ״ח מכבי הודיעה שרופאי קהילה, לרבות רופאי-משפחה, ילדים והתפתחות-הילד, גניקולוגים וגריאטרים ייחשפו באופן אוטומטי, מפושט וגורף – לא רק לאבחנות הפסיכיאטריות ולרישומי התרופות של מבוטחים כנהוג היום, אלא גם למלוא המידע הפסיכיאטרי שלהם, לרבות הרקע המפורט לפנייה, סיכומי הביקורים, מידע אישי שמסרו לפסיכיאטר כדי להקל על מצוקתם הרגשית, ועוד.

בינתיים מדובר במידע שמסרו המבוטחים לפסיכיאטרים ולא לפסיכולוגים. אך מניסיוני, לא תמיד מדייקים ומעמיקים מטופלים לדעת איזו הכשרה מקצועית בדיוק עברה האוזן-הקשבת שלהם.

האינפורמציה, שלא נדרשה לעבודתי כפסיכולוגית והכבידה על היכרותי עם מטופלַי במידע עודף, גזלה מהם ללא ידיעתם את זכותם להציג עצמם בפני בדרכם

״עמדתנו החד-משמעית היא שמידע רפואי פסיכיאטרי אינו שונה מכל מידע אחר״, קובע נציג הקופה. לדבריו, החידוש מונהג ״כדי להיפטר מהסטיגמה של טיפולי בריאות-הנפש״. כלומר, אם קיימת חרדה בציבור מהסטיגמה שכרוכה בקושי הנפשי, אדרבה ואדרבה, יועלה המידע הנפשי האישי הדיסקרטי של כל מבוטח במסופים של מרבית רופאיו ושל צוותי-המזכירות שלהם.

מנגנון התמודדות מסוג זה עם דבר המעורר חרדה ידוע בחוגי-המקצוע כ״קונטרה-פוביה״: הסתערות-רבתי על הגורם לחרדה במקום התרחקות מפניו, ברוח ״הבה נקפוץ למים״ ו״מה שיהיה יהיה״. בהמשגה טיפולית, נראה שנבחר להתמודד עם הסטיגמה באמצעות ״שיטת החשיפה הממושכת״, החותרת לצמצם השפעתו של טריגר דווקא באמצעות חשיפה אליו.

אמנם, את השאיפה הנאצלת להשיב לרפואה את עולם-הנפש במקום להדירו ולהדחיקו ניתן להשיג באמצעות מתודה וותיקה המכונה ״הקשבה למטופל״: בעבר נהגו רופאים להאזין למטופליהם כבדרך שגרה, ויצרו עמם קשר-טיפולי משמעותי (Rapport) כבסיס להתערבותם הרפואית. עם זאת, יתכן שבאותם ימים לא נדרשו רופאים לדחוס ביקורים רבים בשעה, ולפיכך היו פנויים יותר לשוחח עם פציינטים.

כך למשל מתאר באוטוביוגרפיה שלו צ׳ארלס דרווין הוגה תורת האבולוציה את אביו, רופא קהילתי עתיר ניסיון ואינטואיציה:

״הודות ליכולתו לרכוש אמון היו מטופלים רבים נועצים בו כשסבלו ממשהו כאילו היה כומר מוודה. הוא סיפר שתמיד התחילו בתלונה מעורפלת, אך מניסיונו הצליח לרוב לנחש את הבעיה האמיתית ומכאן, היו שוטחים בפניו בהרחבה את צרתם״.

החידוש מונהג ״כדי להיפטר מהסטיגמה". כלומר, אם קיימת חרדה בציבור מהסטיגמה בקושי הנפשי, אדרבה ואדרבה, יועלה המידע הנפשי האישי הדיסקרטי של כל מבוטח במסופי רופאיו וצוותי-המזכירות שלהם

כשחולים התייפחו באופן שהקשה עליהם לתאר תסמינים, במקום לנזוף בהם על בזבוז זמנו היקר עודד אותם לבטא את כאבם, מה שסייע להם להירגע, להתארגן ולתקשר עמו בצורה נינוחה ויעילה יותר. להבנתי, ״הפציינט הסביר״ אכן נוטה למסור מיוזמתו מידע רגשי רלוונטי לרופא שלו, אם הרופא הינו קשוב, פנוי-רגשית וסבלני.

אך זמנים השתנו, זמנם של רופאים בארגוני-בריאות נמדד במשורה ומספר ה״מגעים״ שלהם מנוטר בקפידה. בדקו הקופה ומשרד-הבריאות ומצאו שמוטב להעלות את עולמם הנפשי של מבוטחים על ענן, טכנולוגיה שלא עמדה לרשות הרפואה הוויקטוריאנית, להזין רופאים במידע-מקוון על רגשות פציינטים וחוויותיהם, וכך, לחסוך מהרופאים את פונקציית ההקשבה, המסורבלת והבזבזנית.

באופן זה יכולים הרופאים להיחשף ללא מאמץ לחייו הרגשיים של הפציינט ממש כשם שנחשפתי אני לעֲברם הרפואי של מטופלי. אל דאגה: חזקה על רופאים שיידעו להבין מידע-רגשי לעומקו, יימנעו משיפוט סטראוטיפי ומתיוג בהשפעתו, וישכילו להקפיד על שמירת סודיותו הייחודית.

למען הסר-ספק נציג הקופה אף ציין שהודגש בפניהם כי ״יש להימנע מהעברת מידע בתחום בריאות-הנפש לגורמים שאינם מוסמכים לכך״, ושהרופאים אף עוברים ״הכשרות בתחום בריאות-הנפש״. כלומר, כל הפינות נסגרו והחששות נפתרו, על הצד הטוב ביותר.

כך יכולים הרופאים להיחשף ללא מאמץ לחייו הרגשיים של הפציינט. אל דאגה: חזקה על רופאים שיידעו להבין מידע-רגשי לעומקו, יימנעו משיפוט סטראוטיפי ומתיוג בהשפעתו, וישכילו להקפיד על שמירת סודיותו הייחודית

אמנם, סדרת הטלוויזיה ״להעיר את הדוב" מציגה סיבוכים דרמטיים בחיי אנשים שהולכים לטיפול רגשי לאחר שמישהו גונב את סיכומי הפגישות שלהם, ומפיץ ברבים מידע דיסקרטי נפיץ שמסרו אודות בגידות, קשיים בזוגיות, דילמות מיניות וכן הלאה. מנגד, אך מקרה הדבר שמוצגת בסדרה גניבת מידע פסיכולוגי ולא אורתופדי, דנטלי או ראומטולוגי, שללא ספק הייתה מניבה פוטנציאל דרמטי דומה ואף מרתק ומסעיר יותר.

יתכן שהקופה סבורה כי בימים בהם נערכים ״טיפולים פסיכולוגיים״ לעיני מאות-אלפי צופים, לא יתנגדו מבוטחים לשתף מידע נפשי רק עם אלפים ספורים, ועוד רופאים בהכשרתם. ולמי שיתנגדו בכל זאת, מוסר הנציג, תציע הקופה אפשרות למנוע את פתיחת הרשומות הפסיכיאטריות בפני הרופאים ה״רגילים״, דרך שינוי הגדרות באתר, או הצגת בקשה לפסיכיאטר.

אפשרות זו מזכירה לי אירוע שתיאר דרווין ממסעו המפורסם בספינה ״ביגל״: בעל חוות-עבדים בברזיל שאל את עבדיו האם ברצונם לצאת לחופשי. לא, ענו כולם. בשיחה שלאחר האירוע סבר קברניט האונייה השמרן שתגובת העבדים הייתה אותנטית לחלוטין. לפי הביוגרפית שלו, דרווין ההומניסט השיב בלהט כי ״אין בעולם עבד שיעז לומר דברים אחרים״. ברוח ״דרוויניסטית״ ניתן לכנות את הברירה שבין לחלוק מאונס מידע נפשי לבין להיות מסומן בתיק-הרפואי כמי שבחר לחסום מידע כזה, ״ברירה-טבעית״.

יתכן שהקופה סבורה כי בימים בהם נערכים ״טיפולים פסיכולוגיים״ לעיני מאות-אלפי צופים, לא יתנגדו מבוטחים לשתף מידע נפשי רק עם כמה אלפים, ברובם רופאים בהכשרתם

כמובן, למבוטחים עומדת הזכות לשמור לעצמם את צפונות-לבם וכלל לא לשתף את הפסיכיאטר ברגשות ובחוויות שלהם, כדי למנוע סכנות דליפת-מידע ופגיעה בחסיון-המידע. כן שמורה להם הזכות שלא להגיע לפסיכיאטר מלכתחילה, וכך לשמור על פרטיותם למפרע. כידוע, הסתרת מידע ממטפל ובפרט הימנעות מפנייה אליו מהוות סגולות בדוקות להחלמה.

למרות כל זאת מעודד להיווכח שמשרד הבריאות אינו מרים-ידיים, ואינו מוטרד מסכנת שפיכת תינוק הטיפול הנפשי עם מי האמבטיה של אובדן הדיסקרטיות. קשיים אפשריים כלל אינם מרתיעים אותו:

בתואַם לקופה, הנהלת אגף בריאות-הנפש במשרד מצהירה בנחרצות ש״עמדתם החד-משמעית״ היא:

״מידע רפואי פסיכיאטרי אינו שונה מכל מידע-רפואי אחר, ויש להתייחס אליו באותה מידה של חיסיון ושמירה על הפרטיות – ולא במידה שונה, יתרה ומוגברת – המבוססת על נהלים והגדרות ישנים, שקמו בתקופות בהן הסטיגמה כלפי בריאות-הנפש משלה בכיפה״.

השאיפה לחסוך בזמנם היקר של רופאים ולחסוך מהם הקשבה רגשית למטופלים, העובדה שביקורי בריאות הנפש בין-כה מוקלדים וזמינים במערכות-המידע, לצד אג׳נדת המדיקליזציה של הנפש אשר נתפסת כנתונה להגיון-רפואי בדומה לכל מערכת גופנית אחרת, חברו יחדיו והובילו לשינוי הרדיקלי.

אך כפי שזיהה גם דרווין בזמנו – לא כל שינוי מהווה, בהכרח, אבולוציה.

יעלה ורטהיים היא מומחית בפסיכולוגיה קלינית ובפסיכולוגיה חינוכית. מטפלת בקליניקה פרטית במבוגרים ובנוער. מטפלת במורות ובגננות מטעם הסתדרות המורים. בזמנה הפנוי כותבת, קוראת וטווה מחשבות מול נופים בריצה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,047 מילים

תיעוד מהשטח חציית הדונץ

צבא אוקראינה נאלץ להרוס את הגשרים המובילים לכפר זדונצקה לאורך נהר הדונץ כדי להאט את הכוחות הרוסיים, מה שיצר בעיית אספקה חריפה ● סטארט־אפ של יזם ישראלי מצא דרך נוספת לחציית הנהר ● לייזר ברמן הצטרף למתנדבים מחארקיב כל הדרך עד לגדה השנייה ושמע על המצב במדינה: "האנשים האלה באמת צריכים עזרה"

עוד 1,213 מילים

כספים קואליציוניים חריגים הוקצו לחרדים שתומכים בקליש-רותם

תחקיר זמן ישראל חברי הקואליציה המצומקת של קליש-רותם מקבלים כספי תרבות תורנית עבור ציבור תומכיהם במקביל לנאמנותם הפוליטית – ללא קריטריונים ובגובה מיליוני שקלים ● ההקצבות כוללות ימי כיף מחוץ לעיר, הסעות והטבות ● אפילו נציגי המגזר הדתי־לאומי לא מודעים לאירועים המסובסדים ולא מוזמנים אליהם ● נציג דגל התורה במועצה: "העיסוק בכספים מהווה ניסיון לגזילת כבשת הרש"

עוד 1,546 מילים

למקרה שפיספסת

מדובאי לירושלים: איש העסקים שחצה את המזה"ת ברכב

38 שעות נהיגה, על פני 3,580 ק"מ: זה המרחק שגמע איש העסקים האמריקאי ברוס גורפיין מביתו בדובאי ועד שהגיע בסוף השבוע לירושלים ● המסע של גורפיין משיק את החממה האזורית שהקים, המיועדת לחבר בין עסקים בתחומי הפודטק, חקלאות ומידבור - ובפרט להביא חברות ישראליות לפעילות עסקית בערב הסעודית ● ובריאיון לזמן ישראל הוא מגלה: כבר יש חברות ישראליות שפועלות שם

עוד 1,026 מילים

לקראת סבב לחימה נוסף ברצועה?

הג'יהאד האסלאמי מאיים כי אם ישראל לא תשחרר את שני פעיליו העצורים בישראל, יביא הדבר להסלמה ביטחונית חדשה. ישראל ממשיכה לעצור את פעילי הארגון בגדה. גורם ביטחוני בכיר אומר כי ישראל לא תאפשר ליישם את אסטרטגיית "איחוד הגזרות" של הג'יהאד האסלאמי.

ישראל יצאה מעודדת ממבצע "עלות השחר" ברצועת עזה נגד הג'יהאד האסלאמי, עם תחושה של ביטחון עצמי וחיזוק ההרתעה, דבר שמדאיג מאוד את הפלסטינים.

ישראל יצאה מעודדת ממבצע "עלות השחר" ברצועת עזה נגד הג'יהאד האסלאמי, עם תחושה של ביטחון עצמי וחיזוק ההרתעה, דבר שמדאיג מאוד את הפלסטינים

צה"ל ממשיך את מבצע "עלות השחר" בשטחי הגדה וממשיך מדי יום במעצרים של פעילי הג'יהאד האסלאמי שם. המשימה היא לחשוף את התשתית החשאית של הארגון, בעיקר בצפון הגדה, כדי לחסל את פעילותה לאחר שדחקה לגמרי את רגלי הרש"פ והרחיקה אותה מאזורי ג'נין, שכם וטול כרם.

זיאד אלנח'אלה, מנהיג הג'יהאד האסלאמי, קרא לסבב הלחימה הקצר ברצועה בשם "איחוד הגזרות" למרות שארגון חמאס לא השתתף בלחימה. אלנח'אלה רצה להראות שכל פלגי ההתנגדות מאוחדים מול האויב הישראלי למרות העמדות השונות שלהם.

הג'יהאד האסלאמי טוען שאילץ את ישראל לשחרר את האסיר המנהלי השובת רעב ח'ליל אל-עוואוודה ואת בסאם א-סעדי, בכיר הג'יהאד האסלאמי בג'נין.

ישראל מכחישה את הדברים ואומרת כי מעולם לא התחייבה לשחררם במסגרת הבנות הפסקת האש.

העיתון "אל-קודס אלערבי" דיווח ב-11 באוגוסט כי משלחת של בכירי המודיעין המצרי תגיע השבוע לישראל ולרצועת עזה כדי לדון בשחרורם של השניים.

הכישלון של הג'יהאד האסלאמי

האסיר המנהלי ח'ליל אלעוואדה הועבר בסוף השבוע שעבר לבית החולים אסף הרופא אחרי שחלה הדרדרות במצבו הרפואי. הוא שובת רעב כבר 164 ימים ומסרב לקבל טיפול רפואי.

הג'יהאד האסלאמי טוען שאילץ את ישראל לשחרר את האסיר המנהלי השובת רעב אל-עוואוודה ואת א-סעדי, בכיר הג'יהאד האסלאמי בג'נין. ישראל מכחישה ואומרת כי מעולם לא התחייבה לשחררם

הג'יהאד האסלאמי מנהל כבר כמה שנים מאבק באמצעות פעיליו שנעצרו על ידי ישראל במעצר מנהלי בשיטה של שביתות רעב ארוכות. השיטה הזו נקראת "המעיים הריקים".

שביתות הרעב של האסירים הביטחוניים בבתי הכלא הישראלים היו במשך עשרות שנים כלי נשק במאבק של האסירים הביטחוניים לשפר את תנאי המאסר שלהם בבתי הכלא הישראלים. בשנים האחרונות אימצו אותן גם העצירים המנהליים כדי להפעיל לחץ על ישראל לקצר את תקופת המעצר המנהלי או  לא לחדשו.

היו כמה פעמים שישראל התקפלה מול כמה אסירים ביטחוניים של הג'יהאד  האסלאמי מחשש שמותם יתסיס את השטחים והגיעה עמם להבנות על הקדמת שחרורם בתנאי שיפסיקו את שביתת הרעב.

לפני כמה חודשים הדרג המדיני והביטחוני נכנע, והסכים שלא להאריך את צו המעצר המנהלי של פעיל הג'יהאד האסלאמי הישאם אבו הוואש, ששבת רעב במשך 141 ימים במחאה על מעצרו, בתמורה לכך שיפסיק את שביתת הרעב שלו. הוא שוחרר ושביתת הרעב שלו גרמה לישראל נזק מדיני בעולם ואיימה להביא לירי רקטות מרצועת עזה לעבר ישראל והפרות סדר נרחבות בשטחי הגדה.

בחודש יולי 2021 שוחרר מהכלא הישראלי בכיר ארגון הג'יהאד האסלאמי חדר עדנאן בעקבות שביתת רעב שבה פתח, הייתה זו שביתת הרעב ה-6 במספר שלו. הוא שבת במשך 25 ימים כדי למנוע את מעצרו המנהלי והצליח לקפל שוב את ישראל.

הג'יהאד האסלאמי מנהל כבר כמה שנים מאבק באמצעות פעיליו שנעצרו על ידי ישראל במעצר מנהלי בשיטה של שביתות רעב ארוכות. השיטה הזו נקראת "המעיים הריקים"

הפעם ממשלת לפיד-גנץ לא התקפלה מול הג'יהאד האסלאמי שדרש את שחרורו של האסיר ח'ליל אלעוואוודה ודחתה גם את דרישתו לשחרר את בכיר הארגון בסאם א-סעדי שנעצר בג'נין.

ישראל לא מצמצה והלכה עד הסוף גם במחיר סבב לחימה קצר ברצועת עזה, שבמהלכו נורו לעבר ישראל יותר מאלף רקטות, ולא איפשרה לג'יהאד האסלאמי ליצור משוואה חדשה ולשנות את כללי המשחק שהיו נהוגים עד כה.

גורמי ביטחון בישראל מדגישים כי אין בכוונת השב"כ להפסיק ולהשתמש  בכלי המעצר המנהלי.

אסטרטגיית "איחוד הגזרות"

מבחינת זיאד אלנחאלה, פירוש המונח "איחוד הגזרות" הינו ירי רקטות מרצועת עזה לעבר ישראל, אינתיפאדה בשטחי הגדה ואינתיפאדה של הדור הצעיר של ערביי ישראל בתחומי הקו הירוק.

זוהי האסטרטגיה של הג'יהאד האסלאמי ל"שחרור כל פלסטין", המערכה נגד ישראל צריכה להיות יום יומית שתוביל למלחמה כוללת בכל הגזרות.

גורם ביטחוני בכיר אומר כי ישראל לא תאפשר לג'יהאד האסלאמי לשנות את כללי המשחק וליישם את אסטרטגיית "איחוד הגזרות" של הג'יהאד האסלאמי.

מבחינת זיאד אלנחאלה, פירוש המונח "איחוד הגזרות" הינו ירי רקטות מרצועת עזה לעבר ישראל, אינתיפאדה בשטחי הגדה ואינתיפאדה של הדור הצעיר של ערביי ישראל בתחומי הקו הירוק

ההערכה של ארגון הג'יהאד האסלאמי היא כי בעקבות מה שישראל מפרשת כניצחון שלה בסבב הלחימה האחרון ברצועה, היא תגביר כעת את מבצעי המעצרים של המחבלים המבוקשים בשטחי הגדה, שמכונה בצה"ל "כיסוח דשא", במיוחד באזורי ג'נין, שכם וטול כרם.

האתגר הביטחוני הישראלי הוא לסכל את אסטרטגיית הג'יהאד האסלאמי ל"איחוד הגזרות".

הג'יהאד האסלאמי קורא לפעילי פת"ח בגדה להתאחד מאחורי הקריאה שלו ולחזור לרעיון "המאבק המזויין" נגד ישראל, כפי שקרה בשנת 2000 באינתיפאדה השנייה. אז הוביל את האסטרטגיה הזו בכיר פת"ח מרואן אלברגותי, בהנחייתו של יאסר ערפאת, והוא שייסד את קבוצת "גדודי חללי אלאקצא" בגדה, שהחליפה את חוליות "הפנתר השחור" של פת"ח שהיו פעילות באינתיפאדה הראשונה.

מי שהוביל את קבוצת "גדודי חללי אלאקצא" היה פעיל פת"ח נאצר עוויס ממחנה הפליטים בלאטה באזור שכם והיא ביצעה מאות פיגועים נגד חיילי צה"ל והמתנחלים במהלך האינפאדה השנייה. פעיליה הבולטים היו עאטף עביאת, ראיד אלכרמי ונאיף אבו שרח'.

לאחר שאבו מאזן נבחר לתפקיד יו"ר הרש"פ ב-2005 הוא השיג לקבוצת המבוקשים מ"גדודי חללי אל-אקצא" חנינה כללית מהשב"כ הישראלי תמורת מסירת נשקם למנגנוני הביטחון של הרש"פ. מאות מבוקשים הסכימו להסדר החדש.

בשטח, באזורי שכם וג'נין יש עדיין פעילים חמושים של "גדודי חללי אל-אקצא" מדובר בדור צעיר וחדש שחסרה לו הנהגה מרכזית.

מדובר בצעירים הפועלים על דעת עצמם, בניגוד לעמדת הרש"פ והם אינם מחויבים למדיניותה.

הג'יהאד האסלאמי קורא לפעילי פת"ח בגדה להתאחד מאחורי הקריאה שלו ולחזור לרעיון "המאבק המזויין" נגד ישראל, כפי שקרה בשנת 2000 באינתיפאדה השנייה

למרות שהרש"פ מתנערת רשמית מפעילותה, כשנהרג מישהו מהם, בכירי הרש"פ מגיעים לשכם ולג'נין כדי לנחם את המשפחות מכיוון שהם רואים בהם חלק מתנועת פת"ח.

בג'יהאד האסלאמי טוענים כי ישראל מעוניינת בהמשך המתיחות ברצועת עזה כדי להסיט את תשומת הלב ממה שקורה בשטחי הגדה ומזרח ירושלים, שהם בעצם החזית העיקרית של הפלסטינים במיוחד בכל הקשור למסגד אלאקצא.

זעם בג'יהאד האסלאמי על מצרים

בצמרת הג'יהאד האסלאמי יש זעם גדול על המודיעין המצרי על התפקיד שהוא מילא כמה שעות לפני הפעולה הישראלית נגד בכיר הארגון תייסיר אלג'עברי ואנשיו.

גורם בכיר בארגון הג'יהאד האסלאמי אומר כי מצרים בגדה בארגון וכי היא הייתה חלק מהמשחק הישראלי. לדבריו, 4 שעות לפני התקיפה הישראלית המודיעין המצרי הודיע לג'יהאד האסלאמי, כי ישראל איננה מעוניינת בהסלמה וכי היא תשיב ב"אופן" חיובי על הדרישה לשחרר פעילים של הג'יהאד האסלאמי מהכלא.

מי שהרגיע את הג'יהאד האסלאמי היה הגנרל אחמד עבד אלח'אלק, אחראי  התיק הפלסטיני במודיעין המצרי אשר העביר את המסרים לח'אלד אלבטש חבר הלשכה המדינית של הארגון.

כתוצאה מכך שהמודיעין המצרי הרגיע את הג'יהאד האסלאמי – הוא לא נערך להתקפה האווירית הישראלית.

גורם בכיר בג'יהאד האסלאמי אומר כי מצרים בגדה בארגון וכי הייתה חלק מהמשחק הישראלי. לדבריו, 4 שעות לפני התקיפה הישראלית, המודיעין המצרי הודיע לג'יהאד האסלאמי כי ישראל איננה מעוניינת בהסלמה

לעומת זאת, הג'יהאד האסלאמי מרוצה מתפקידה של קטאר ומשידורי ערוץ אל-ג'זירה במהלך סבב הלחימה האחרון.

מצרים מנסה כעת להרגיע את הג'יהאד האסלאמי והיא תשגר השבוע משלחת של המודיעין המצרי לישראל כדי לנסות ולהביא לשחררורם של ח'ליל אלעוואוודה והשיח' בסאם א-סעדי.

מבצע "עלות השחר" בעיני הג'יהאד האסלאמי

מבצע "עלות השחר" של צה"ל נמשך שלושה ימים ובעיני הג'יהאד האסלאמי הארגון הפגין יכולות התגוננות מצויינות מפני "התוקפנות הישראלית".

לטענת בכירי הארגון, לוחמי הגי'האד האסלאמי הצליחו במשימת "איחוד הגזרות". בשטחי הגדה החלה תסיסה, במיוחד באזורי ג'נין ושכם, וגם בקרב המגזר הערבי בישראל החלו הפגנות קטנות. אילו לא הייתה מושגת הפסקת אש התסיסה הזו הייתה מתרחבת מאוד ומקשה על יכולת הפעולה של צה"ל.

ישראל הצליחה להשאיר את חמאס מחוץ למעגל הלחימה וניסתה להכות חזק את הג'יהאד האסלאמי ולהחלישו. אולם הארגון המשיך בשיגור מאות רקטות לעבר ישראל עד לרגע כניסת הפסקת האש לתוקף, ואף הגביר את עוצמת מטחי הרקטות, למרות חיסול הדרג הבכיר של ההנהגה הצבאית על ידי ישראל.

"היכולת הצבאית שלנו לא נפגעה כפי שטוענת ישראל", אומרים בג'יהאד האסלאמי, למרות מותם של ח'אלד מנצור ותייסיר אלג'עברי, שני המפקדים הבכירים של הזרוע הצבאית.

לטענת בכירי הארגון, לוחמי הגי'האד האסלאמי הצליחו במשימת "איחוד הגזרות". בשטחי הגדה החלה תסיסה, במיוחד באזורי ג'נין ושכם, וגם בקרב המגזר הערבי בישראל החלו הפגנות קטנות

גורם בכיר בג'יהאד האסלאמי אומר כי ארגונו איננו מורתע כתוצאה מסבב הלחימה האחרון נגד ישראל וכי "המערכה עדיין לא הסתיימה ואין הכרעה".

לטענתו, אם ישראל לא תשחרר את שני האסירים הביטחוניים ח'ליל אלעוואוודה ובסאם א-סעדי כפי שהתחייבה למצרים, המערכה תתחדש.

לוחמה פסיכולוגית ישראלית

בג'יהאד האסלאמי טוענים כי מערכת הביטחון הישראלית הפעילה לוחמה פסיכולוגית אינטנסיבית במהלך מבצע "עלות השחר" כדי לפצל ולפלג בין הפלגים הפלסטינים ברצועה.

היא גם עשתה מבצע הונאה על גבול רצועת עזה כדי להסתיר את כוונתה האמיתי לחסל את בכיר הג'יהאד האסלאמי תייסיר אלג'עברי.

 

לטענת הארגון, אמצעי התקשורת הישראלים סייעו למערכת הביטחון הישראלית בהפצת פייק ניוז כדי להסתיר את הכוונות האמיתיות של ישראל.

המסר הישראלי היה כי ארגון הג'יהאד האסלאמי הוא ארגון תוקפני שמסכן את חיי תושבי הרצועה ואת פרנסתם בגלל "בעיה קטנה" של מעצר בכיר בארגון באזור ג'נין שאפילו לא נהרג.

ישראל הצליחה להטמיע את המסר הזה ועשתה קמפיין הונאה כדי לפתוח במתקפת פתע על רצועת עזה מבלי שהג'יהאד האסלאמי תקף אותה.

ישראל ניסתה לתקוע טריז בין חמאס והג'יהאד האסלאמי והימרה על כך שהם יתחילו בחילופי האשמות בתקשורת על כך שחמאס איננה משתתפת בלחימה, אולם זה לא קרה. לעומת זאת לישראל הייתה הצלחה בנושא הזה ברשתות החברתיות, שם הייתה התקפה חריפה על חמאס ועל מנהיגו אסמעיל הניה.

ישראל הזהירה את חמאס כי כניסת חמאס למערכה תביא להסגת המצב ההומניטרי ברצועת עזה לאחורה בעשר שנים, לייבוש מקורות המימון, הפסקת המענק הקטארי החודשי, מניעת כניסת הארגונים הבינלאומיים לרצועת עזה וביטול אישורי העבודה בישראל של 15 אלף פועלים עזתיים.

זאת בנוסף לאיומים כי ישראל תפציץ את המגדלים ברצועת עזה ואת התשתיות שלה כפי שהיה במבצע "שומר החומות".

הג'יהאד האסלאמי ניטרל את הלוחמה הפסיכולוגית הישראלית בכך שמנהיגו זיאד אלנח'אלה הודיע כי פעולות הארגון "מתואמות עם חמאס" ואף שיבח את חמאס בתום סבב הלחימה כי הוא "עמוד השדרה והחיק של ההתנגדות הפלסטינית".

הג'יהאד האסלאמי ניטרל את הלוחמה הפסיכולוגית הישראלית בכך שמנהיגו אלנח'אלה הודיע כי פעולות הארגון "מתואמות עם חמאס" ואף שיבח את חמאס בתום סבב הלחימה כי הוא "עמוד השדרה של ההתנגדות"

בסוף סבב הלחימה התברר כי הג'יהאד האסלאמי איבד 12 לוחמים במערכה נגד ישראל, שניים מהם בכירים ביותר, תייסיר אלג'עברי וח'אלד מנצור שחוסלו באמצעות מודיעין מדוייק.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,590 מילים
עודכן לפני שעתיים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

לפיד: "תקיפת רושדי היא מתקפה על הערכים שלנו, וזו תוצאה של הסתה איראנית"

איימן עודה נבחר למקום הראשון בחד"ש, עאידה תומא-סלימאן - לשני ועופר כסיף - לשלישי ● הממשלה צפויה למנות מחר את מני מזוז ליושב ראש הוועדה המייעצת למינוי בכירים בשירות המדינה; שקד והנדל יתנגדו, לא ברור האם בנט יתמוך במינוי ● איזנקוט צפוי להודיע בתחילת השבוע האם יתמודד בבחירות לכנסת; ייתכן שמתן כהנא יצטרף יחד עימו אל המפלגה שאליה יחבור

עוד 16 עדכונים

"פורד, מה יש לך נגד יהודים?"

מאה שנים אחרי שתעשיין הרכב הנרי פורד פרסם את סדרת הספרים האנטישמית שלו "היהודי הבינלאומי", הקולנוען אנדי קירשנר החליט להעלות אותו באוב כדי לשאול אותו 10 שאלות קשות על עברו הנאצי ● בריאיון לזמן ישראל מספר הבמאי: "לא הייתי מודע להשפעה שהייתה לו על הנאצים המוקדמים"

עוד 1,274 מילים

בריטניה מלכודת הממתקים של רחוב אוקספורד

בזמן סגרי הקורונה, שלל חנויות ממתקים נפתחו ברחוב הקניות המיתולוגי במקביל לסגירת חנויות ותיקות ● מדבריות הסוכר הענקיות, הניצבות שוממות במהלך רוב שעות היום, עומדות עתה במרכזן של חקירות פליליות ● במקביל, הניסיונות להחיות את האזור כשלו אבל עוד מוקדם להספיד את הרחוב שקם לתחייה פעמים רבות בעבר

עוד 1,066 מילים

מדינות האזור האמינו שהנורמליזציה תזרז את ההסדרה עם הפלסטינים אך התמונות של הילדים שנפגעו בעזה כבר הספיקו לאיים על המשך התהליך. ישראל חייבת לנצל את הרגיעה למטרות מדיניות ● דוח חמור בלבנון חושף כי הממשלה התנהלה בהפקרות עם כספי ציבור ● גם בעיראק אין עדיין ממשלה מתפקדת ● וגם: השבוע לפני כמאה שנה נחתמו הסכמי סוור ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,211 מילים

המריונטה של היטלר

תערוכה חדשה חושפת את סיפורה של משפחת הבובנאים אוזנוביץ' ושל הצאצא המפורסם שלה – פרנק אוז, מי שהמציא, בין היתר, דמויות אייקוניות כמו מיס פיגי ופוזי הדוב ● המשפחה שברחה מהנאצים בשנות ה־30 קברה מריונטה סאטירית של היטלר, שעתה מוצגת בתערוכה מיוחדת במוזיאון ליהדות בת־זמננו בסן פרנסיסקו

עוד 1,315 מילים

אחרי מלחמת העולם השנייה רווחה הטענה בחוגים הספרותיים בדבר הגמוניה יהודית בתחום ההוצאה לאור ● ג'וש למברט, פרופסור ללימודי יהדות ואנגלית, מוכיח בספרו החדש כי הסיפור האמיתי הרבה יותר מורכב ונגוע גם באנטישמיות ● בריאיון לזמן ישראל הוא מספר: "אנטישמים יכולים לקחת כל דבר למטרות שלהם"

עוד 931 מילים ו-1 תגובות
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
פְּרַיְמֵרִיז 144

עם פרוץ עונת הבחירות המקדימות וסגירת רשימות המתמודדים לקראת הבחירות הקרובות, הנה כמה מועמדים שצפויים להפתיע בכנסת הבאה

עוד 1,124 מילים

רגע לפני שהיא מסיימת קדנציה כנשיאת בתי משפט השלום במחוז מרכז, השופטת עינת רון הזכירה מדוע היא נחשבת לבבת עינם של השוטרים ● את הקביעות השיפוטיות בדבר ניגוד עניינים שבג"ץ הפנה השבוע כלפי מערכת בתי הדין הרבניים - אפשר לסובב בקלות ולהפנות כלפי בתי המשפט ● והחלטת בג"ץ בעניין ראש המוסד לשעבר יוסי כהן תורמת את תרומתה לעקרונות של שקיפות ציבורית

עוד 1,683 מילים

דיווח: בצה"ל מעריכים כי השקט בעזה עשוי להימשך שנים

גנץ תקף את בכירי הליכוד: "הביטויים והמעשים של האנשים שמובילים את התנועה הפכו לסמל של דריסת שלטון החוק" ● דיווח בסוריה: צה"ל תקף עמדת תצפית של חזבאללה, שני אזרחים נפגעו ● דיווח: איזנקוט יכריע בשבוע הבא אם יצטרף לפוליטיקה ● המודיעין הבריטי: 8 מטוסי קרב רוסיים נהרסו בפיצוץ בקרים ● הנדל: לא נצטרף לממשלת 61 עם נתניהו או עם השמאל–מרכז

עוד 26 עדכונים

מי למעלה, מי למטה

למרות כישלון המדגמים, תוצאות הפריימריז בליכוד מסמנים מגמה של חילופי דורות בתנועה ● ועדיין, הדילים עבדו וקבלן הקולות הראשי חיים כץ הצליח לעצב חלק מהרשימה ● נתניהו יכול לחייך בסיפוק על שהצליח לתקוע טריז בין כץ וכ"ץ, נושאי התפקידים הבכירים בליכוד ● ואחרי 45 שנה, היריבות שליוותה את הפוליטיקה הישראלית בין ישראל כ"ץ וצחי הנגבי הגיעה לסיומה העגום

עוד 850 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה