יבמ מצהירה שתפסיק לפתח תוכנת זיהוי פנים הפוגעת בשוויון

אילוסרטציה לטכנולוגיות זיהוי פנים (צילום: iStock/ metamorworks)
iStock/ metamorworks
אילוסרטציה לטכנולוגיות זיהוי פנים

מאז ה-26 במאי, ארצות הברית סוערת בעקבות הרצח של ג'ורג' פלויד, בגל מחאה אדיר נגד אלימות משטרתית ופרופיילינג גזעי נגד שחורים. המחאה מקיפה את כל שכבות האוכלוסיה, ומשלבת גם חברות מסחריות הרואות אחריות בהבעת עמדה נגד גזענות ובהזדהות עם תנועת Black Lives Matter.

בתוך זה, מנכ"ל חברת יבמ העולמית, ארווינד קרישנה, פרסם באתר החברה מכתב ששלח למספר חברי קונגרס ובו הוא מצהיר, בין היתר, כי יבמ תפסיק למכור טכנולוגיות זיהוי פנים.

במסגרת המחאה נגד האלימות המשטרתית והפרופיילינג נגד שחורים, הצהיר מנכ"ל יבמ העולמית, ארווינד קרישנה, כי יבמ תפסיק למכור טכנולוגיות זיהוי פנים

טכנולוגיית זיהוי פנים יכולה לסרוק במהירות גבוהה כמות גדולה מאוד של תמונות או סרטונים, כולל בזמן אמת, ולזהות אנשים מסוכנים, למשל כאלו שלמשטרה יש מידע מקדים לגבי זהותם וכוונתם לבצע פשע. דוח של מכון המחקר האמריקאי PEW בספטמבר 2019 הראה שמרבית הציבור האמריקאי רואה בחיוב את השימוש בטכנולוגיות כאלו על-ידי כוחות ביטחון.

אולם ישנה התנגדות הולכת וגוברת לכך בקרב פעילי זכויות ומומחים העוסקים בנושאי פרטיות. המדרון החלקלק מדאיג רבים, בין היתר על רקע השימוש בטכנולוגיות אלו על ידי המשטר בהונג-קונג במסגרת דיכוי ההפגנות במדינה.

קרישנה קורא לפעול ב-3 תחומים:

  1. רפורמה במשטרה למניעת התנהגות בלתי הולמת
  2. הכשרה וחינוך למיומנויות מבוקשות כמפתח להרחבת הזדמנויות כלכליות
  3. מדיניות טכנולוגית אחראית שתגביר שקיפות מבלי לקדם אפליה או אי צדק גזעי. בהקשר זה הוא כותב:

"יבמ לא מציעה יותר תוכנת זיהוי או ניתוח פנים למטרות כלליות. יבמ מתנגדת בתוקף ולא תעודד שימוש בטכנולוגיה כלשהי, כולל טכנולוגיית זיהוי פנים המוצעת על ידי ספקים אחרים, לצורך פיקוח המוני, פרופילינג גזעי, הפרות זכויות אדם וחירויות בסיסיות, או כל מטרה שאינה עולה בקנה אחד עם ערכינו ועם עקרונות של אמון ושקיפות".

חשוב לציין שטכנולוגיות זיהוי פנים, למרות השימוש הנרחב בהן על-ידי גורמי ביטחון וגורמים מסחריים כאחד, אינן מתקדמות במיוחד וסובלות מבעיות קשות של אמינות, פעמים רבות בהקשרים של גזע ומגדר.

ישנם מקרים מפורסמים של כשלים, כגון תוכנת זיהוי פנים של גוגל שתייגה בטעות נשים שחורות בתור גורילות, או מקרים מסכני חיים כמו תוכנת זיהוי פנים המוטמעת ברכבים אוטונומיים והציגה אחוז גבוה של טעויות בזיהוי פנים של אנשים כהי עור. מחקר של מכון NIST האמריקאי שבחן את ההשפעה של מגדר, גזע וגיל על תוכנות זיהוי פנים, מצא שבקרב כ-200 אלגוריתמים שנבדקו, ישנה סבירות גבוהה יותר לטעויות אצל אנשים שאינם לבנים. הסבירות הגבוהה ביותר לטעות היתה אצל נשים שחורות.

ישנם כשלים: תוכנת זיהוי פנים של גוגל שתייגה בטעות נשים שחורות בגורילות, או מקרים מסכני חיים כתוכנת זיהוי פנים ברכבים אוטונומיים, שהציגה אחוז טעויות גבוה בזיהוי פני אנשים כהי עור

יש לציין כי אמאזון, שתוכנת זיהוי הפנים שלה נמצאת בשימוש המשטרה האמריקאית, סירבה לכלול את האלגוריתם שלה במחקר הזה. אמאזון גם ספגה ביקורת בעבר בעקבות מוצר שלה שהציע שילוב של זיהוי פנים עם טכנולוגיות מעקב נוספות,  ככלי שישמש את המשטרה לזיהוי גורמים "חשודים".

לא כולם מתרשמים מההצהרה של יבמ. חוקרים ופעילים בתחום ציינו בראיון לגרדיאן שהחברה אחראית במידה רבה לפיתוח וקידום תשתיות ששימשו למעקב אחר אנשים במקומות שונים בעולם. כמו כן, גורמים בעולם הטכנולוגי מציינים שמוצרי זיהוי הפנים של יבמ התקשו להתמודד עם מוצרים מתחרים והחברה תכננה להפסיק את השיווק שלהן ממילא.

בין אם מדובר בנקיטת עמדה אתית משמעותית או בניצול ציני של הזדמנות, ההצהרה של יבמ אינה מתרחשת בחלל ריק. במקביל לבעיות שארצות הברית מתמודדת איתן, מתקיים בשנים האחרונות דיון גלובלי העוסק בשאלת האתיקה בפיתוח טכנולוגיות בינה מלאכותית ולמידת מכונה. מדינות רבות, כולל האיחוד האירופי וישראל, עובדות לקבוע קווים מנחים לפיתוח ושימוש בטכנולוגיות מהסוג הזה, אשר יבטיחו שימוש הוגן אחראי בטכנולוגיות כאלה.

אדוה לוטן היא יועצת עסקית-טכנולוגית במקצועה, מתמחה באדפטציה של ארגונים לעידן הדיגיטלי, מרצה ומנחה. מנהלת את עמותת מדעת – למען בריאות מושכלת, העוסקת בקידום בריאות הציבור. בלוגרית וותיקה עם חוש מפותח לצדק ומעט מדי שעות שינה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 540 מילים
כל הזמן // שבת, 9 בדצמבר 2023
מה שחשוב ומעניין עכשיו
היום ה־64 ללחימה ● 142 חטופים עדיין בעזה

אזעקות הופעלו הלילה בדרום ובצפון; צה"ל תקף אתרים של חזבאללה בלבנון

כוחות הצבא תקפו בלבנון עמדת תצפית מאוישת של חזבאללה ומפגעים ששהו בעמדת שיגור נ"ט ● חמאס גינה את ארצות הברית על שהטילה וטו על ההצעה להחיל באופן מיידי הפסקת אש ברצועה: "צעד לא אתי ואל אנושי"

עוד 3 עדכונים

איך אימי המלחמה מפריעים לנו להתענג על סוף הסתיו

הנה נפטרנו מחום הקיץ המתיש ושוב הגיע סתיו מענג, שאמור היה כבר להתחלף בחורף אך נראה שזה מתמהמה. האוויר הצטלל ואפשר כבר לשאוף את הניחוח הדק שלאחר הגשם. ממטרות העוז שהגיעו אחרי הגשם הראשון הותירו אחריהם אוויר רווי ריח גשם כמעט ממכר. אבל הפעם קשה לחגוג את הקרירות ואת הקסם הסתווי, בגלל העצב, הבלבול, תחושות הכאוס, החרדות, הלחצים.

גם במלנכוליה הקלה הנלווית כתמיד לסתיו יש נעימות כלשהי. ואני נזכרת איך שמעתי לראשונה את אריק איינשטיין. הייתי אז בת בגיל 15 16. נדמה לי ששירו הראשון ששמעתי היה "רוח סתיו" עם המילים שחיבר יחיאל מוהר והלחן של יוחנן זראי. השיר הזה חוזר אלי מדי שנה בהגיע הסתיו.

שלומית טנא היא עיתונאית לשעבר (ב"על המשמר" ובהמשך ב"ידיעות אחרונות")..יוצאת קיבוץ. ב-1981 החלה בסיקור עיתונאי שוטף של הקיבוצים. רוב הקיבוצניקים לא הורגלו עד אז לחשיפה פומבית של חייהם, והתייחסו לסיקור כאל הוצאתה החוצה של כביסה פנימית-משפחתית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 975 מילים
אמיר בן-דוד

לכל איש יש שם

בדיוק כפי שהמדינה פירקה את מנגנוניה שלה בשם הישרדותו של אחד, כך נדמה שהמדינה שמה את כל יהבה על תהליך הרסני ובלתי אפשרי של פירוק מיידי של רעיון – יהא המחיר אשר יהא ● אלה שזכו להיוושע אחרי בגידת ראשי המדינה, נוכחים כעת כאובייקטים על לוח של מדינאי ערל לב ורשע, שמנצל את הפקרתם ככלי מיקוח בינלאומי למשיכת זמן הלחימה ● דעה

עוד 788 מילים

מלחמת סוכות – עוד כתבות

עקורים

"אני לא מרגישה עכשיו בטוחה בשום מקום. אני מרגישה כלואה. בלילות, אני ישנה עם ג'ינס וחולצה כדי שאם חלילה מישהו ייכנס, לפחות אהיה לבושה"

ליאורה האריס

תלמי יוסף. אם יחידנית לשתי בנות. פונתה למושב פארן

עוד 1,988 מילים

דרושה התפכחות מסיסמאות חלולות

באחד הסקרים האחרונים על התאמה לראשות הממשלה, עלה שרק כרבע מהבוחרים וכמחצית ממצביעי הליכוד סבורים שהבנימין הנוכחי, נתניהו, יותר מתאים מהשני. גנץ, לעומתו, זוכה לתמיכת מחצית הציבור, כפול מראש הממשלה המכהן.

אין פלא שאלו המספרים של גנץ – בתקופה קשה אנשים מחפשים תקווה ושינוי. אך אני מנסה להבין מה עובר בראש של אותו מעט יותר מרבע מהציבור שעדיין חושב שנתניהו הכי מתאים לתפקיד. מה לדעתו עשה המכהן, שמצדיק נאמנות כזו?

טובה הרצל היא גמלאית של משרד החוץ. שרתה כקצינת קישור לקונגרס בשגרירות ישראל בוושינגטון, הייתה השגרירה הראשונה של ישראל במדינות הבלטיות להאחר התפרקות ברה"מ, ופרשה אחרי כהונה בדרום אפריקה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 648 מילים

למקרה שפיספסת

יריב לוין שוב ממסמס את הוועדה לבחירת שופטים - ובג"ץ מעלים עין

על רקע התנהלותו של לוין, לא ברור מדוע שופטי בג"ץ מיהרו להסיר מעל שולחנם את העתירות שדרשו להורות לו לכנס את הוועדה לבחירת שופטים ● שלוש שנים וחצי מאז תחילת משפטו של נתניהו, אפשר לקבוע שהשופטים מאטים - אולי במכוון - את ההליך הפלילי נגד נתניהו ● והאמירה החמורה של השופט אלרון בפסק דין שניתן לאחרונה חושפת את תפיסתו החוקתית ומידת שליטתו בחומר ● פרשנות

עוד 1,117 מילים ו-2 תגובות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

מרב מיכאלי שמה קץ לסבל, באיחור של שנה

מאז הבחירות לפני שנה, הפכה יו"ר מפלגת העבודה מטרה להאשמות שהטיחו בה מכל עבר, בכל מקום שאליו הגיעה ● הדברים הגיעו לידי כך שחבר ועידה אסף מספיק חתימות לטובת כינוס וועידת המפלגה כדי להצביע על הדחתה ● מיכאלי העדיפה למנוע את הביזיון ואתמול הודיעה על פרישה הדרגתית מהפוליטיקה ● כעת נותר לראות לאן מועדות פניה של המפלגה - ושל מחנה המרכז-שמאל בכלל ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 518 מילים ו-1 תגובות
היום ה־63 ללחימה ● 142 חטופים עדיין בעזה

שני חיילים נפצעו קשה במבצע לשחרור חטופים - שלא נמצאו

ארה״ב הטילה וטו ומנעה החלטה של מועצת הביטחון של האו״ם לקרוא לישראל להפסקת אש מיידית ● גלנט: רואים סימני שבירה בחמאס ● צה״ל הודיע היום על נפילתם של 4 חיילים ● דיווח: ארה״ב דורשת מישראל לסיים את המלחמה עד סוף השנה ● איתן לוי מבת ים שנחטף לעזה נרצח בשבי ● אלפים הגיעו להלווית בנו של גדי איזנקוט שספד: "נעשה הכל כדי שההקרבה לא תהיה לשווא"

עוד 59 עדכונים

תנועת "הצדק החברתי" היא סוס טרויאני של אנטישמיות

ג'ייק ווליס סימונס אומר בריאיון לזמן ישראל כי טבח חמאס חשף את הפרצוף האמיתי והאנטישמי של אנשי השמאל בעולם: "התמיכה בפלסטינים אינה אלא תמיכה גלויה ברצח ובחילול היהודים" ● בספרו החדש, "ישראלופוביה", הוא טוען כי המוסר הכפול הטבוע באנטישמיות יוצר עבור ישראל רף אתי בלתי אפשרי: "שימוש בטיעונים מוסרניים לכאורה תורם לניסיון להשמיד את ישראל"

עוד 1,478 מילים

הפלסטינים וחלק מהמומחים בישראל מזהירים שהצפת המנהרות בעזה תגרום להרס סופי של מי התהום ברצועה ולקריסת אזורים שלמים ● מנגד, מומחים ישראלים סבורים שהאקוויפר העזתי ממילא אבוד ורואים בהצפה פתרון אפקטיבי לאיום המנהרות ● ד"ר יוסי לנגוצקי: "מי התהום כל כך מלוחים שכבר אי אפשר להזיק להם"

עוד 1,250 מילים ו-2 תגובות

בן גביר הצהיר כי הנשק שרכש מספיק לשמונה רובים לכל כיתת כוננות ● בפועל, חלקן קיבלו הרבה יותר ● במגדל העמק המשטרה חילקה פי ארבעה יותר רובים לנפש מאשר בכפר סבא ● במשרד לביטחון לאומי ובמשטרה לא חושפים את הקריטריונים לחלוקת הנשק ● יש קב"טים הטוענים כי הקריטריונים פוליטיים – ערים ימניות מקבלות יותר ● אבל ייתכן שהסיבה לעיוותים היא פשוט בלגן בחלוקה

עוד 1,541 מילים ו-2 תגובות
היום ה־62 ללחימה ● 142 חטופים עדיין בעזה

שני לוחמים, בהם בנו של גדי איזנקוט, נפלו ברצועת עזה

רס"ר גל איזנקוט, בנו של השר גדי איזנקוט, ורס״ם יונתן דוד דיטש, נפלו בלחימה ברצועה ● אייל אוזן בן ה-54 הוא ההרוג מירי נ"ט בצפון ● זוהו שיגורים לישראל מסוריה ולבנון, צה"ל תוקפים את מקורות הירי ● עדויות האחים איתי ומיה רגב מהשבי: "עבר ניתוח בלי הרדמה, חיברו את כף רגלה הפוך" ● דיווח: בשיא המלחמה - מתיחות בלשכת ראש הממשלה ● ארה"ב: לא נתנו לישראל "דדליין" לסיום הלחימה בעזה

עוד 60 עדכונים

אתמול שוב ירו החות'ים בתימן טיל לעבר אילת, ובמקביל שיגרו מספר כתב"מים לעבר ספינה במצר באב אל-מנדב ● בישראל נושכים שפתיים ומסיטים את תנועת ספינות הסוחר הישראליות לים התיכון - מה שמגדיל משמעותית את זמני האספקה ומייקר את המוצרים ● בינתיים, ארה"ב מהססת בתגובתה וניכר שהמעצמה החזקה בעולם לא רוצה להתעמת לבד עם איראן ● פרשנות

עוד 724 מילים ו-1 תגובות

הנרי קיסינג'ר והגרעין הישראלי

מעולם לא נזקפה לזכותו של קיסינג'ר תרומתו הרבה לביטחון ישראל - ובפרט המלצתו לנשיא ניקסון כי ארצות הברית תכיר דה פקטו במעמדה הגרעיני של ישראל בכפוף לאימוץ מדיניות של עמימות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
הכתוב הנ"ל שכח להזכיר כי קיסינג'ר אמר לגולדה ביום כיפור לא לא ולא שלא תעזו להגיב להתקפה של המצרים רק אחרי שהם יתקפו. ודבר שני למה הוא התכוון שהוא אמר בוועידת האום בשנת 2012 ש"בעוד 10 שנ... המשך קריאה

הכתוב הנ"ל שכח להזכיר כי קיסינג'ר אמר לגולדה ביום כיפור לא לא ולא שלא תעזו להגיב להתקפה של המצרים רק אחרי שהם יתקפו. ודבר שני למה הוא התכוון שהוא אמר בוועידת האום בשנת 2012 ש"בעוד 10 שנים ישירה תחדל מלהתקיים"?? מעניין…

עוד 738 מילים ו-1 תגובות

חיילי מילואים קיבלו ציוד מתקופת מלחמת וייטנאם

חייל מילואים נדהם לגלות כי אפוד המגן שצה"ל סיפק לו יוצר בשנת 1963 בארה"ב ● לדברי צה"ל, אין מחסור באפודים קרמיים אך בני משפחה של לוחמי מילואים ממשיכים לבקש סיוע מהארגונים האזרחיים ● לא ברור אם מדובר באפוד שצה"ל רכש לאחרונה או בציוד ששכב בארגזים במחסני החירום

עוד 458 מילים ו-1 תגובות

הממשלה תגדיל את הגירעון – בלי לחתוך הוצאות מיותרות

התקציב החדש של סמוטריץ' עדיין כולל כ־14.5 מיליארד שקל של כספים קואליציוניים ומשרדים מיותרים ● בזמן שהמשק משווע למקורות לשיקום העוטף, למפונים ולהוצאות הביטחון, הכלכלנים תמימי דעים שהממשלה משדרת מסר שלילי לאזרחים ולחברות הדירוג ● הם מזהירים מתסריט הבלהות של שנות ה־80: אינפלציה משתוללת וחוב שאינו בר־קיימא ● "ממשיכים במשחק הפוליטי כאילו שהעולם לא השתנה"

עוד 1,421 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה