יאיר והארורים

בנימין נתניהו ובנו יאיר (צילום: Aleksey Nikolskyi/Sputnik Kremlin Pool Photo via AP)
Aleksey Nikolskyi/Sputnik Kremlin Pool Photo via AP
בנימין נתניהו ובנו יאיר

"אָרוּר לֹקֵחַ שֹׁחַד, לְהַכּוֹת נֶפֶשׁ דָּם נָקִי; וְאָמַר כָּל-הָעָם, אָמֵן." (דברים כ"ז, כ"ה)

"שמאלנים בולשביקים ארורים", "קומוניסטים ארורים ימח שמכם!", "בולשביקים ארורים. מנסים לסתום פיות לכל רסיס של כלי תקשורת או עיתונאי שמעז לייצג את העם ולא את החונטה החולנית שלכם", "קומוניסטים ארורים שגזלו חצי מאדמות המדינה על חשבון עיירות הפיתוח, שחררו את האסי…"

ציוצי הקללות של יאיר נתניהו מפציצים את תודעתנו יומיום.

ציוצים של יאיר נתניהו
ציוצים של יאיר נתניהו

ארורים.
נתניהו ו"הארורים". קללה החוזרת על עצמה כמעט בכל ציוץ טוויטר היוצא מבנו של ראש הממשלה, מיוצא חלציו, מפי האתון, מפי הגבורה: ארורים! קללה שקשה להפריז בחומרתה. היא לא קללה של מגרשי כדורגל או סכסוכי רחוב. בישראל לא צועקים "השופט ארור" אלא השופט בן זונה, ולא צועקים ברחוב "יא ארור" אלא "יא מאנייק".

קללה החוזרת על עצמה בציוצי יוצא חלציו של רה"מ: ארורים! קללה שקשה להפריז בחומרתה. לא קללה של מגרשי כדורגל או סכסוכי רחוב. בישראל לא צועקים "השופט ארור" אלא השופט בן זונה, ולא "יא ארור" אלא "יא מאנייק"

אבל יאיר נתניהו משתמש בקללה התנ"כית. זו הקללה שגילה כמעט כגילו של העולם מאז שאלוהים קילל את הנחש:

"כי עשית זאת ארור אתה מכל בהמה ומכל חיית השדה, על גחונך תלך ועפר תאכל כל ימי חייך" (בראשית ג' י"ד)

לאחר שזה פיתה את האישה לאכול את פרי העץ האסור בפרשת התפוח ועץ הדעת. והתפוח בבלפור לא נפל רחוק מהעץ – עץ ההסתה הרעיל שכבר הוביל לאלימות ברחוב, לרצח רה"מ רבין, לפגיעה בערבים ויהודים  וגם כיום מעודד את תומכי נתניהו לאלימות בניר דוד, את אלימות המשטרה מול מפגינים בבלפור ובגשרים ואלימות גסה וקשה ברשתות החברתיות.

מעל כל אלה מרחפת הקללה המרכזית של נתניהו: "ארורים".

קללה שנדבקת אל נפגעיה לדורות, לשנים ארוכות. לא ניתנת להסרה.

לא סתם משתמש יאיר נ. בקללה התנ"כית. יאיר, אחיו של אבנר נתניהו – האח המנומס שהביא הרבה גאווה למשפחה כשזכה במקום השלישי בתחרות חידון התנ"ך העולמי לנוער (אפריל 2010). זו אחת הקללות הקשות ביותר במורשת המקראית, בספר הספרים, בהיסטוריה העולמית. שפה מקראית גבוהה, לרפש שמפזר לכל רוח, יאיר נתניהו – הכבשה השחורה של המשפחה הנדבקת לבלפור למרות כתבי האישום, למרות כל הכישלונות הגלויים והספינים והשקרים. מחבר ספר הספרים השתמש בקללה הנוראה רבות. כמעט כמו הציוצים של יאיר נתניהו.

הנה משה רבנו מצווה את זקני ישראל עם היכנסם לארץ, והפיכתם לעם, לכתוב את התורה על אבנים גדולות:

"הסכת ושמע, ישראל, היום הזה נהיית לעם, ליהוה אלוהיך"

ומכאן מצווה משה מי יעמוד על הר גריזים לברך ומי "יעמדו על הקללה" בהר עיבל, ומפרט מיהו "ארור":

"ארור האיש אשר יעשה פסל ומסכה תועבת יהוה", "ארור מקלה אביו ואימו", "ארור מסיג גבול רעהו", "ארור משגה עיוור", "ארור מטה משפט גר-יתום-אלמנה", "ארור שוכב עם אשת אביו", "ארור שוכב עם כל בהמה", "ארור שוכב עם אחותו בת אביו או בת אימו", "ארור לוקח שוחד להכות נפש דם נקי", "ארור אשר לא יקים את דברי התורה הזאת לעשות אותם ואמר כל העם אמן".

ארור טקסט מלא
ארור טקסט מלא

קללות הטוויטר של יאיר נתניהו, הן בומרנג משפחתי. כמו אדם שמקלל את המראה, או חותך לעצמו את האף כדי ליפות את פרצופו.

מי כאן ארור? ניקח למשל את המשפט "ארור לוקח שוחד, להכות נפש דם נקי" – ביטוי שיאיר הון בוודאי מכיר מכתבי האישום הפליליים החמורים של עץ התפוח שבצילו הוא גדל. ספר דברים אומר לנו שגם נותן השוחד וגם המקבל אותו – מקוללים. שופט שלקח שוחד בדיני ממונות קטנים, עלול לקחת שוחד גם בעניינים גדולים ובסופו של דבר להיסחף בעקבות השוחד ואף להביא למותו של אדם (פירוש שטינזלץ).

הקללה הזאת – ארור – המכילה את עבירות המוסר החמורות ביותר ואת הדברים הנוראים ביותר שהתורה אוסרת על בני ישראל לעשות עם כניסתם לארץ, מוטחת מפיו של נתניהו הצעיר כמו רסס רוק ספוג נגיפים היישר ממקלדת הטוויטר של בנו של ראש ממשלת ישראל אל כל מי שלא בא לו טוב במציאות: קיבוצניקים בניר דוד, שמאלנים, מפגינים בבלפור, אנשי הפרקליטות, פוליטיקאים משמאל ומימין ובקיצור כל מי שרק יזכיר את המילים "שוחד מרמה והפרת אמונים", או ידרוש חלילה מאביו להתפטר.

הקללה הזאת – ארור – המכילה את הדברים הנוראים ביותר שהתורה אוסרת על בני ישראל לעשות, מוטחת מפי נתניהו הצעיר כרסס רוק ספוג נגיפים היישר ממקלדת הטוויטר של בנו של רה"מ אל כל מי שלא בא לו טוב

כולם "ארורים".

ציוץ על שמאלנים
ציוץ על שמאלנים

פרשת הצוללות, שמעורבותו של נתניהו בה טרם נחקרה, גרמה לאבדן של מיליארדים בתקציב הביטחון. מיליארדים שחסרו למיגון נגמ"שים ישנים בהם נהרגו לוחמי גולני בעת הכניסה לסג'עייה במבצע 'צוק איתן'. מיליארדים שחסרים כיום בתקציב המדינה למאות אלפי אזרחים המתמודדים עם משבר המגפה.

פרשת המניות אשר נבעה מרווחי מכירת הצוללות שיוצרו באמצעות ספקית הפלדה שבה אביו קנה מניות ומכר ברווח משוגע של מאות אחוזים, גם היא טרם נחקרה.

אשמת שוחד נגד נתניהו האב בתיק 4000 כבר הוגשה לביהמ"ש. שוחד לכאורה בפרשת הצוללות והמניות טרם נחקר וחקירתו מעוכבת כבר שנים למרות שכל מקורביו של האב מואשמים בפרשה. בפרשות הללו השוחד יגרום (לכאורה, לכאורה) לאבדן "נפש דם נקי".

ארורים? מי כאן הארורים בסיפור הזה שמחזיק את מדינת ישראל כולה, על כל נפשותיה ודמם הנקי, מול מי שלקח שוחד ומגן על עצמו כעת באמצעים מושחתים במקום לעמוד לדין? מי כאן הארור שבעקבות מעשיו מחדליו, גורם למאות אלפים לקריסה כלכלית, נפשית, בריאותית? מי כאן ארור? ארור הוא מי שקול דמי אחיו זועק מן האדמה, והוא משקר, מתחבא ולא לוקח אחריות.

ח וַיֹּאמֶר קַיִן אֶל-הֶבֶל אָחִיו וַיְהִי בִּהְיוֹתָם בַּשָּׂדֶה וַיָּקָם קַיִן אֶל-הֶבֶל אָחִיו וַיַּהַרְגֵהוּ.  ט וַיֹּאמֶר יְהוָה אֶל-קַיִן אֵי הֶבֶל אָחִיךָ וַיֹּאמֶר לֹא יָדַעְתִּי הֲשֹׁמֵר אָחִי אָנֹכִי.  י וַיֹּאמֶר מֶה עָשִׂיתָ קוֹל דְּמֵי אָחִיךָ צֹעֲקִים אֵלַי מִן-הָאֲדָמָה.  יא וְעַתָּה אָרוּר אָתָּה מִן-הָאֲדָמָה אֲשֶׁר פָּצְתָה אֶת-פִּיהָ לָקַחַת אֶת-דְּמֵי אָחִיךָ מִיָּדֶךָ. (בראשית ד' י"א)

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
4
אלמד זכות על יאיר שמעדיף קללה בעברית יפה על ניבלוי פה. 'נאצי', פאשיסט' - כינויים הגנאי השמאלניים כלפי כל מביע דעה מעט ימינה מהמשותפת מוצאת חן בעיני השמאל. המילה ארור פירושה מקולל. האם מ... המשך קריאה

אלמד זכות על יאיר שמעדיף קללה בעברית יפה על ניבלוי פה. 'נאצי', פאשיסט' – כינויים הגנאי השמאלניים כלפי כל מביע דעה מעט ימינה מהמשותפת מוצאת חן בעיני השמאל. המילה ארור פירושה מקולל. האם מי שגירש יהודים מביתם אך ורק בעוון היותם יהודים ראוי לתואר מקולל? האם מי שמסר נשק לרוצחי יהודים ראוי לכינוי זה? האם מי שבחר כת של 'מועצת חכמים' שרק הם זכאים להחליט במי מותר לבחור ולמי אסור להצביע ולציבור בארץ אין זכות הבעת דעה בעניין זה ראוי לכינוי גנאי? כל אחד ךפי דעתו ישפוט. אבל בעצם, לימין אסור שתהיה דעה.

עוד 842 מילים ו-4 תגובות
כל הזמן // שבת, 16 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

אוחנה: "קודם נחסן סוהרים ואחר כך את האסירים"

הורביץ: "ריד מיי ליפס - מרצ רצה לבד עד הסוף" ● חברי הנהלת העבודה קוראים לברק לחזור להנהיג אותה ● 5 ראשי רשויות מהמגזר הערבי ישתתפו מחר בפגישת זום עם נתניהו ● בחברה הערבית קראו להחרים את המפגש מחשש שרה"מ ינצל אותו לצרכיו הפוליטיים ● משרד הבריאות איתר 4 מקרים של נדבקים במוטציה הדרום אפריקאית

עוד 9 עדכונים
המתנדבת רייצ'ל פרידלנד מעמיסה אוכל כשר לנזקקים במרכז היהודי במיאמי, 29 ביולי 2020

קרוב לחצי מיליארד דולר נתרמו לארגונים יהודיים מאז פרוץ משבר הקורונה ● אבל מה יותר חשוב: לתמוך במוסדות תרבות הסגורים כבר שנה או לסייע במזון ובדיור? ● "נדבנים מחפשים לעיתים קרובות משהו נוצץ, את הדבר החדש. זמנים כאלה מזכירים לנו עד כמה חשוב לתמוך במוסדות הקבועים שחיוניים לקידום רווחתה של הקהילה"

עוד 865 מילים

ללא מורא, ללא פנים האמהות החרדיות כובשות את הרשת

חמש אימהות יהודיות-חרדיות מניו ג'רזי החליטו להפסיק לעסוק בפוליטיקה וברכילות, ולהרים אתר שמתמקד באורח החיים שלהן ● למרות שהן לא עושות אפילו סלפי אחד, ולמרות שהן לא תמיד מיישרות קו עם הגישה המסורתית, עשרות אלפי העוקבים שלהן מוכיחים: הטשולנט הוויראלי הזה עובד

עוד 747 מילים

המדריך המלא לסמלי השנאה בפריצה לקפיטול

סמלי השנאה הציפו את הקפיטול במהומות בשבוע שעבר ● מפגינים החזיקו בשלטים שמנסים לשכנע כי הכול בגלל קונספירציה של רשת פדופילים עולמית ● או תמיכה במלחמת אזרחים כוללת ● או מחאה נגד ברית מילה, שהיא סמל השטן ● וכן, גם "העבודה משחררת" הלך שם חזק

עוד 883 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

הנשיא לשעבר אחמדינז'אד קרא לפתוח בדיאלוג עם הסעודים ● משרד הבריאות הפלסטיני אישר את החיסון הרוסי לקורונה, אך לא ברור מתי הוא יגיע לרמאללה ● מנהיג של כת מין בטורקיה נידון ל-1,075 שנות מאסר ● תוניסיה מציינת עשר שנים להפלתו מהשלטון של הנשיא בן עלי ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 924 מילים

הגיע הזמן להילחם בשנאה ברשת

בשעה טובה הרשתות החברתיות וענקיות האינטרנט נוקטות בצעדים אקטיביים על מנת לעצור את הטירוף שתודלק באמצעותן. חסימת חשבונותיו של טראמפ ברשתות החברתיות, לצד הפסקת שירותי אחסון הענן על ידי אמזון לפרלר שנסגרה כתוצאה מכך, הם בשורה מצוינת. פרלר שימשה כרשת חברתית נטולת צנזורה בה גזעניים, אנשטישמיים ומכורי קונספירציות משתמשים וחולקים את אידיאולוגיית השנאה שלהם.

חסימת טראמפ ברשתות, והפסקת שירותי אחסון הענן של אמזון לפרלר, שנסגרה כתוצאה מכך, הם בשורה מצוינת. פרלר שימשה כרשת חברתית נטולת צנזורה בה גזעניים, אנטישמים ומכורי קונספירציות חלקו אידיאולוגיית שנאה

אבל פרלר איננה הפלטפורמה היחידה בה משמשים כל אותם אנשים, ולמרות שנסגרה והמנכ"ל שלה הודיע כי ייקח יותר זמן מהצפוי להשיב אותה חזרה לפעילות (אם בכלל), ישנן עוד מספיק אלטרנטיבות אחרות.

צמתי השנאה ברחבי הרשת

gab היא רשת חברתית דמויית טוויטר (ללא הגבלת תווים וללא צנזורה) האהודה במיוחד על אותן קבוצות שהוזכרו. הרשת מתקיימת בזכות מימון של חבריה, ובדומה לאתרים שמציעים מוצרים לא חוקיים, אמצעי התשלום הקיימים שם הינם ביטקוין, צ'ק אלקטרוני ושליחת צ'ק בדואר.

העובדה כי ל-gab אין יכולת לעבד תשלומי כרטיסי אשראי, שאין אפשרות לשלם דרך ארנקים דיגיטליים (דוגמת PayPal או Skrill) או לקבל תשלום דרך העברה בנקאית, מעידה על רמת המפוקפקות שלה. אתרים שלא משתמשים באמצעי תשלום לגיטימיים ומסתמכים על אמצעי תשלום אנלוגיים או על ביטקוין, לרוב עושים זאת כיוון שאינם רוצים שחברות האשראי או הארנקים הדיגיטליים יקפיאו את נכסיהם.

אינני מעורה בתזרים התשלומים של gab, אך לא נראה לי מופרך להניח, לנוכח הבחירה באמצעי התשלום, שבעלי gab לא מדווחים על הכנסותיהם ולא משלמים מיסים. דבר שאיננו מעיד על אזרחות טובה, למרות שרבים ממשתמשי הרשת מכריזים על עצמם כ"פטריוטים".

מלבד gab, ישנן עוד פלטפורמות רבות בהן מהודהדים מסרי השנאה וההסתה. לדוגמה, פורום mymilitia שמטרתו לחבר בין חברי המיליציות העצמאיות בארה"ב וליצור שיתופי פעולה ותיאום "בכדי להגן על המדינה". פורום נוסף הידוע לשמצה – 8kun, המוכר יותר כ-4chan ו-8chan בגלגוליו הקודמים. בעבר הפורום נסגר, אך כל פעם שב וקם מחדש עם שם אחר ואוחסן בשרתים אחרים. הפורום הוא כר פורה לחסידי Qanon וניתן למצוא שם תכנים קיצוניים וגזעניים לצד תמונות עירום קשות וסרטוני deepfake. למרות שנסגר בעבר, 8kun ממשיך לפעול וסביר להניח שבדומה ל8kun, זה עניין של זמן עד שמנהלי פרלר ימצאו שירות אחסון ענן אחר ויפעילו את הרשת שלהם בחזרה.

בנוסף לפלטפורמות הללו, קיימים עוד מאות ערוצי טלגרם המחולקים לפי נושאי אידיאולוגיה ושנאה שונים – ערוצים שונאי שחורים, ערוצים לאנטישמיים וניאו נאציים, לחסידי Qanon, Proud Boys (ארגון הימין הפשיסטי-שובינסטי הקיצוני) ועוד כאלה ואחרים שמתאגדים סביב נושא שנאה מרכזי.

קיימים עוד מאות ערוצי טלגרם המחולקים לפי נושאי אידיאולוגיה ושנאה שונים – ערוצים שונאי שחורים, ערוצים לאנטישמיים וניאו נאציים, לחסידי Qanon, Proud Boys (ארגון הימין הפשיסטי-שובינסטי הקיצוני) ועוד

עם זאת, אותם ערוצים מתואמים וניתן למצוא תכנים זהים המשותפים בהם. כל תיאוריית קונספירציה וכל פייק ניוז שברצונם להפיץ (ואמור לעזור לטראמפ) מופץ עם טקסט כמעט זהה ובשעות כמעט חופפות.

רמת תיאום גבוהה

התפיסה שהייתה בעבר כלפי אותן קבוצות היא, כי אמנם הם מציפים את הרשתות החברתיות והאינטרנט בתכני שנאה ושטנה, אך היכולת שלהם להתארגן יחד ולתאם פעולה רחבת היקף, נמוכה עד לא קיימת. האירועים בקפיטול הוכיחו אחרת. ניתן למצוא ראיות רבות להתארגנות המקדימה ולכך שחברי פורומים מובילים נכחו שם בעצמם. מרגע שהחלה הפריצה לקפיטול, בתיאום נרחב בפלטפורמות ובקבוצות השונות, פומפמו נרטיבים שקריים לגבי האירועים. נטען כי תומכי טראמפ הפגינו בשלווה ובשלום מחוץ לקפיטול, ומי שפרצו פנימה הם פעילי אנטיפה ותנועת BLM  בהוראת ננסי פלוסי ומייק פנס, שחיפשו תירוץ להדחת טראמפ.

האירועים בקפיטול, טראומתיים ככל שיהיו, משמשים כנורה אזהרה למה שכל אותם חסידי טראמפ ו-Qanon מסוגלים לעשות. ישנם כמה נרטיביים מסוכנים שמופצים ומתודלקים בקרב Qanon. באחד, נטען כי העולם נמצא בשליטת סינדיקטות פשע חוצות דורות וכתות מוות שהתאחדו כדי לכונן ממשלה עולמית אחת, שתמחה 90% מאוכלוסיית העולם, ואילו באחר נטען כי הסינים משתלטים על העולם וכי ישנם 70,000 חיילים סינים בוונקובר שמחכים לפקודה לפלוש לארה"ב מצפון.

אותם נרטיבים, הזויים ככל שיהיו, מצליחים לעורר זעם בקרב אוכלוסיה זאת. גם אם קיימים חורים וסתירות רבות בתכנים המופצים, הם יותר ממספיקים בשביל ששנאת ההמון תתורגם לפעולות מעשיות מחוץ למרחב הוירטואלי.

התפיסה הרווחת בעבר כלפי אותן קבוצות היא, כי אמנם הם מציפים את הרשתות החברתיות והאינטרנט בתכני שנאה ושטנה, אך יכולתם להתארגן יחד ולתאם פעולה רחבת היקף, נמוכה עד לא קיימת. האירועים בקפיטול הוכיחו אחרת

עד לא מזמן העולם סבל מארגון הטרור הרצחני דאע"ש. דאע"ש הצליח ליצור לעצמו שם, לגייס פעילים ולהוציא לפועל מתקפות ברחבי העולם בזכות האינטרנט, רשתות חברתיות ופורומים שונים. מימדי ההרס והאימה זכורים לכל, אך ניכר שהלקח עוד טרם נלמד ויושם. עתה העולם מבין כי לא רק פנאטים דתיים מנצלים את האינטרנט לרעה, אלא גם אזרחי המעצמה הגדולה בעולם.

צעדים מגבילים

ברור לכל אדם שפוי שצריכה להיות הגבלה וצנזורה על התכנים המופצים באינטרנט. זאת משום שהם מובילים לפעולות אלימות ומסוכנות המביאות למוות של אנשים ומערערות את יציבות החברה.

המהלכים האחרונים של ענקיות האינטרנט אכן חשובים, אך נדרשים עוד צעדים מרחיקי לכת. על חברות הטכנולוגיה וענקיות האינטרנט להתאחד, להביא לסגירת כל הערוצים, הקבוצות השונות, האתרים והפורומים בהם משתמשים אותם קיצוניים ולהביאם לעלטה דיגיטלית. פירוק אותן פלטפורמות לא ישים קץ לתופעה אך יביא לדילול בכמות האנשים אליהם מופצים תכנים אלה, לפגיעה אנושה בתיאום, ויגרום לבזבוז משאבים אדיר של אותן קבוצות בכדי להקים פלטפורומות חלופיות.

בימים האחרונים הרשתות החברתיות חוסמות עוד ועוד תומכי טראמפ ו-Qanon, ולצד זה גובר הדיון אודות גבולות חופש הביטוי. לרוב, אותם דיונים מגיעים להתנצחות ללא סוף, בה מחפשים סימטריה בין החופש להגבלות, בין הקבוצה בחברה שנפגעת לבין הקבוצה המוגבלת.

הניסיונות למצוא סימטריה לא מעלים חרס, והאירועים בגבעת הקפיטול, אחד מהסמלים הגדולים ביותר של הדמוקרטיה האמריקאית, הם הדוגמה המוחשית ביותר למה שקורה כשלא מגבילים ונותנים לכל אדם להתבטא כרצונו. כשחופש הביטוי הופך להיות הערך העליון, לתהליך כזה יש רק תוצאה אחת בסוף והיא הרס הדמוקרטיה.

נדרשים עוד צעדים מרחיקי לכת. על חברות הטכנולוגיה וענקיות האינטרנט להתאחד, להביא לסגירת כל הערוצים, הקבוצות השונות, האתרים והפורומים בהם משתמשים אותם קיצוניים, ולהביאם לעלטה דיגיטלית

חברות אנושיות וקהילות ברחבי העולם לא התקיימו ושגשגו בזכות חופש הדיבור אלא בזכות רצון לשתף פעולה, התחשבות בצרכי האחר והכרה בגורל החיים המשותפים וחיזוק האמצעים המאפשרים זאת. הרשתות החברתיות הביאו הרבה טוב לעולם, אך הגיע השלב בו יש לקבוע גבולות ולהבטיח שלא נראה עוד אירועים כאלה המערערים על המשך קיום חברה דמוקרטית.

גיא רוה הוא אנליסט לאיתור הלבנות כספים באינטרנט, קצין במיל', סטודנט לתואר שני במדע המדינה, מתעניין וחוקר יחסים בינלאומיים ואת הקשר בין ספורט לפוליטיקה בפרט. לולא הקורונה היה אמור להתחתן בעוד כמה חודשים, אבל החתונה נדחתה לשנה הבאה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 962 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

הוקם על ידי יהודים, הוחרם על ידי הנאצים, הוסתר על ידי הסובייטים

הסיפור הטראגי של הטירה הנטושה: היא נבנתה בהמון סטייל על ידי סוחר יהודי מברלין, נלקחה בידי הנאצים ערב מלחמת העולם השנייה, והוסתרה במשך עשורים על ידי הסובייטים ● הלהיט של נטפליקס הוליד עכשיו גל עלייה לרגל של מבקרים וחושף היסטוריה יהודית מפוארת

עוד 460 מילים
מירוץ 2020
המירוץ לבית הלבן / 5 ימים להשבעה

כך נראה לינץ'

שבוע אחרי הפריצה לבית הקונגרס, התמונה מתבהרת ומה שנראה בתחילה כהתפרעות של חובבי סלפי בתחפושות מתברר כארוע אלים עם סממנים של לינץ' ● ככל שיותר סרטונים ועדויות נחשפים, כך גובר הסיכוי שמספיק רפובליקאים בסנאט יחליטו לתמוך בהדחת טראמפ, ולו רק כדי להבטיח את סילוקו מהזירה הציבורית ● ומה שנבחרי הציבור לא יעשו, עושות כבר החברות המסחריות הגדולות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,616 מילים ו-1 תגובות

יוזמת השלום האמריקאית הביאה לכינון קשרים בין ישראל למדינות ערביות, שמצידן הדגישו שהצליחו למנוע את הסיפוח ● אילוצים פוליטיים הביאו את נתניהו לפנות לערביי ישראל ● בין הערבים הרחוקים, של דובאי ואבו דאבי, לערבים הקרובים, של טירה ונצרת, נמצאים הפלסטינים, שממשל ביידן עשוי להיטיב עימם ● דעה

עוד 1,305 מילים

נתניהו: כשהציבור יפנים שהקורונה נגמרה נראה עלייה במנדטים

אוחנה על דרישתו של מנדלבליט להתחיל לחסן אסירים: מדוע עמדתו של יועץ בלתי נבחר מחייבת ועמדתו של הגורם האחראי בממשלה איננה? ● זנדברג על אוחנה: שר שנשלף לפי אורך הלשון מפאתי מקום 29 ברשימה ממונה על ידי נאשם כדי לעשות מה שלא חוקי ● גוברים הסיכויים לאיחוד של גנץ ולפיד ● מנסור עבאס מתכנן לפרוש מהרשימה המשותפת ולהקים מפלגה חדשה

עוד 33 עדכונים

"גנץ הוא נזק. הוא מרעיל את הסביבה. שיפרוש"

לבוגי יעלון יש חמישה עקרונות, ורק מי שמחויב להן יוכל לחבור אליו ● בינתיים הוא פוסל ריצה עם גנץ ("גרם נזק אדיר למדינת ישראל"), לפיד ("מתאים להיות רה"מ, אבל הציבור לא נותן בו אמון"), סער ואלקין ("הם לא מדברים על השחיתות") או בנט ("הוא אחראי למחדל לא פחות מאחרים") ● והוא בטוח שיעבור את אחוז החסימה, למרות מצבו בסקרים ● "תמיד המעיטו בכוח שלי"

עוד 1,295 מילים ו-1 תגובות

זו שעת חירום, זמן להניף דגל אדום

שורה ארוכה של תוכניות בנייה אגרסיביות מאיימות להפוך את מעט הטבע שנותר לשטחים אורבניים מכוסי בטון ● למרות שמשבר הקורונה סיפק תזכורת לחשיבות הטבע העירוני, מוסדות התכנון והמערכת הפוליטית לא מחשבים מסלול מחדש ● המשבר פגע גם בארגונים הירוקים, ובלי התגייסות של הציבור הם לא יוכלו לבלום לבד את המפולת

עוד 686 מילים

מיכל מנהיימר, יו"ר תנועת "חרדים לשלטון מקומי", היא אחת הפעילות הבולטות בקרב החרדים החדשים, המבקשים להרחיב את השכלתם ולטפל בבעיות רווחה ● יש לה ביקורת נוקבת על העסקנות במגזר ("יש אצלנו אליטה שחשוב לה הכוח, הכסף והכבוד") ואכזבה מהפוליטיקאים ("בנט בינתיים לא עמד במילה שלו") ● אבל היא מדגישה: "אני אולי חריגה בדעות שלי, אבל לא בחרדיות שלי"

עוד 2,721 מילים

דרישה משטייניץ לבדוק את תוכניות עידן עופר במישור רותם

בעקבות תחקיר זמן ישראל: גרינפיס ישראל פנתה לשר האנרגיה בדרישה לקבל הבהרות באשר לקשר בין כימיקלים לישראל של עידן עופר לפרויקט פצלי השמן באזור ים המלח של המיליונר האוסטרלי ג'ון קאסלה ● העמותה גם דורשת משטייניץ לפרסם את עמדתו בסוגיית העברה אפשרית של בתי הזיקוק מחיפה לאזור ים המלח

עוד 985 מילים

סקר בחירות: הליכוד 32 מנדטים, סער 17, לפיד 14

נתניהו בשיחה בוטה עם השולמנים: "סמוטריץ' והחרדים עושים מה שאני עושה, אם אקבל 61 מנדטים בעזרת הקורונה אעזור לכם" ● אדלשטיין: נחסן אסירים, גם אם זה לא מוצא חן בעיניי ● אביב גפן נפגש עם נתניהו שהבטיח: "התרבות תהיה מהענפים הראשונים להיפתח" ● המשטרה על הפרת ההוראות של מירי רגב: "לא יכולים לחקור בדיעבד" ● העליון אישר: העבודה תקיים פריימריז ● רופאים בכירים מאיימים על אלרעי-פרייס בתביעת דיבה

עוד 45 עדכונים

בהחלטה חריגה שנתן השבוע נציב התלונות על הפרקליטות, השופט דוד רוזן, נחשפת מסכת הדלפות שיטתית של ראש צוות החקירה בפרשת הרצח של מאיה וישניאק בקיץ האחרון ● "חומרי חקירה מרכזיים ומשמעותיים נמסרים לתקשורת, פעם אחר פעם, בשיטת עבודה מכוונת", תאר רוזן את מעשיו של רפ"ק אסף צוויג ● והכול מתוך מטרה של קידום אישי ורדיפת פרסום ● פרשנות

עוד 893 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה