דו"ח טראמפ האולטימטיבי

הדיבייט בין דונלד טראמפ וג'ו ביידן מוקרן בדרייב-אין בסן פרנציסקו, 22 באוקטובר 2020 (צילום: AP Photo/Jeff Chiu)
AP Photo/Jeff Chiu
הדיבייט בין דונלד טראמפ וג'ו ביידן מוקרן בדרייב-אין בסן פרנציסקו, 22 באוקטובר 2020

בדרך כלל הייתי אומר שהאנושות לא ממש זקוקה לעוד מאמר על דונלד טראמפ. אבל הסקתי שדווקא כן חסר דבר אחד: כרטיס ניקוד שמנסה לבחון את ביצועיו ללא פניות. כל כך שונאים או אוהבים אותו שהדבר הבסיסי הזה קצת נשכח.

אז אני מציע דו"ח טראמפ אולטימטיבי זה כשירות למעטים שעדיין מתלבטים, ובמיוחד לקוראים ישראלים שאולי תוהים מדוע הם כל כך לבד בתור זרים שאוהבים את טראמפ.

לרוב הייתי אומר שהאנושות לא זקוקה לעוד מאמר על טראמפ. אבל הסקתי שדווקא כן חסר דבר אחד: כרטיס ניקוד שמנסה לבחון את ביצועיו ללא פניות. כ"כ שונאים או אוהבים אותו, שהדבר הבסיסי הזה קצת נשכח

לא הסתרתי את העובדה שאני לא רוצה שטראמפ ייבחר מחדש, אבל אנטרל כאן עד כמה שאפשר את דעתי האישית. אני גם לא מלמד כאן סניגוריה על המועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן; הוא בחור הגון עם כמה בעיות והוא יהיה בסדר אם ייבחר. בחירות אלה הן משאל עם על טראמפ. אז ככה:

טראמפ הוריד מיסים לתאגידים ולעשירים

וקצת גם למעמד הביניים. זה הקפיץ דמוקרטים וכלכלנים רבים, ולא היה פופולרי, מכיוון שארה"ב היא גם בלי זה המדינה המפותחת הכי פחות שוויונית בחלוקת הנכסים וההכנסות שלה. ולמרות זאת, קיצוץ המיסים של טראמפ היה צנוע מאלה שחוקקו קודמיו הרפובליקנים ג'ורג וו. בוש ורונלד רייגן, ואפשר לטעון שזה שימן את גלגלי הכלכלה. זה ללא ספק עזר לבורסות בארה"ב, וערך המניות עלה בעצם ב-50% מאז שנבחר. לא מטורף לתמוך בזה. טראמפ מצטייר כמנהל סביר אך לא מבריק בתחום הכלכלי.

טראמפ עשה את הדברים הרפובליקניים הרגילים היטב

מעבר לקיצוץ מיסים הוא חתך ברגולציה היכן שרק אפשר, מה שעזר להרבה עסקים אך גרם נזק חמור לסביבה (גזי חממה, אוויר נקי, מינים בסכנת הכחדה – לאן שלא תסתכלו תמצאו אדמה חרוכה);

הוא התנגד בתוקף להגבלות על מכירת נשק לכל דכפין למרות מעשי הרצח ההמוני שהם תוצאה ישירה מכך;

הוא ניסה בהצלחה מינימלית לשבש או לבטל את חוק ביטוח הבריאות של קודמו ברק אובמה, למרות שמשמעות הדבר הוא ניסיון נישול של מיליונים מגישה לרופאים בזמן מגפה עולמית חמורה;

הוא ניסה בהצלחה מינימלית לשבש או לבטל את חוק ביטוח הבריאות של קודמו ברק אובמה, למרות שמשמעות הדבר הוא ניסיון נישול של מיליונים מגישה לרופאים בזמן מגפה עולמית חמורה

הוא מינה שופטים פדרליים כמו משוגע, ועם איימי קוני בארט שבוע שעבר הוסיף כעת שלושה שופטים שמרניים לבית המשפט העליון. המשמעות היא סיכויים די טובים שמדינות שמרניות בארה"ב יוכלו לאסור הפלות, וזה כבר זמן רב אובססיה רפובליקנית.

הוא גם הוציא את ארה"ב מהסכם פריז בנושא שינויי אקלים.

הרוב האמריקאי מתנגד לכל זה, אבל מי שתומך יכול בהחלט לעלוץ ולשמוח ולייחל לעוד ארבע שנים.

טראמפ לא פתח במלחמות חדשות

הוא בגד בכורדים בסוריה באופן מביש ולא עשה דבר כדי לסיים את המלחמה הנוראית בתימן, אך הוא גילה היסוס בריא לשלוח חיילים לקרב, במיוחד במזרח התיכון.

הקואליציה בראשות ארה"ב הצליחה להעיף את דעאש מערי עיראק בעיקר דרך כוח אוויר, והוא מנסה להפסיק את המלחמה הבלתי נגמרת באפגניסטן (הטליבאן המליצו עליו לנשיאות, באופן די משעשע).

הוא גם אישר את החיסולים של הגנרל האיראני קאסם סלימאני ומנהיג דעאש אבו בכר אל-בגדדי, צמד רשעים שאף ליברל לא יתגעגע אליהם.

בהתחשב בבורותו של טראמפ, באי סבלנותו להערכות מודיעין, בבוז שהוא רוחש למומחים, באימפולסיביות שלו, בגאוותנות הילדותית ובבסיס המוסרי המפוקפק שלו – יכול היה להיות הרבה יותר גרוע.

בהתחשב בבורותו של טראמפ, באי סבלנותו להערכות מודיעין, בבוז שהוא רוחש למומחים, באימפולסיביות שלו, בגאוותנות הילדותית ובבסיס המוסרי המפוקפק שלו – יכול היה להיות הרבה יותר גרוע

טראמפ שינה סדרי עולם בישראסטין

הוא העביר את שגרירות ארה"ב לירושלים, מה ששם קץ למצב המוזר שבו גורמים חיצוניים מכתיבים למדינה כלשהי מהי בירתה. הוא הכיר בסיפוח ישראל לרמת הגולן, אזור שכנראה צריך לא לחזור לסוריה, שספק אם בקרוב תחזור להיות מדינה. הוא דחף בהצלחה להסכמי שלום בין ישראל לאיחוד האמירויות הערביות, בחריין וסודן – מה שאילץ גם את ישראל לנטוש את תוכניותיה המזיקות לסיפוח חלקים מהגדה המערבית (תוכניות שטראמפ עצמו הניע, אבל זה עניין אחר).

הוא חטף על הטייה ברורה לטובת ישראל מול הפלסטינים, אבל לדעתי אין זה אסון לטלטל את הפלסטינים קצת, בתקווה שיסוגו מעמדותיהם הבלתי אפשריות, במיוחד בסוגיית צאצאי הפליטים.

לרוע המזל זה גם עזר לראש הממשלה בנימין נתניהו. בהתחשב בשלטונו המושחת והמפלג ובעובדה שהוא מוביל את ישראל לחורבן התרחיש הדו-לאומי, הרבה ישראלים מקווים שביידן ינצח כדי להחליש את נתניהו. והרבה יותר, כמובן, מתים עליו ולא מכניסים למשוואה שום שיקול לא-פרובינציאלי.

טראמפ עשה הרבה שטויות

לאחר שמשך את ארה"ב מהסכם פריז, הוא גם פרש מההסכם של מעצמות העולם עם איראן, ובכך גם פגע קשות באמינות של אמריקה, וגם איפשר לאיראן לחדש את פיתוח הגרעין.

הוא ביטל תמרונים צבאיים עם דרום קוריאה כמתנת חינם לדיקטטורה בצפון ובאופן כללי הוא בז לבעלי הברית במדינות דמוקרטיות ומלקק לדיקטטורים (עד כדי כך שרוב האמריקאים סבורים שיש לפוטין לכלוך על האיש בבית הלבן).

הוא ביטל תמרונים צבאיים עם דרום קוריאה כמתנת חינם לדיקטטורה בצפון, הוא בז לבעלי הברית במדינות דמוקרטיות ומלקק לדיקטטורים (עד שרוב האמריקאים סבורים שיש לפוטין לכלוך על האיש בבית הלבן)

הוא הטיל מכסים על סין כאשר נראה שאיננו מבין שאמריקאים משלמים אותם ולא סינים. הוא ממשיך לטעון שמקסיקו משלמת עבור חומה בגבול שלא נבנית (אך ההגירה יורדת, כן, בגלל מגבלות שהטיל ושהן כנראה דווקא די פופולריות).

ואז מגיע הטיפול הקטסטרופלי שלו בנגיף הקורונה – וכאן מדובר בשטויות שעלו בעשרות אלפי חיי אדם.

טראמפ הוא האישיות המרושעת ביותר שעלתה לשלטון במדינה מערבית בלשהי מאז 1933

טראמפ משקר לעתים כה קרובות שזה נראה כמו מזימה להטריף את המדינה. אין שום תקדים בהיסטוריה המודרנית. תוסיפו לזה את הכינויים האכזריים ליריבים, ההתפארות בפגיעות מיניות (וההאשמות הרבות), השילומים לכוכבת פורנו, תיאוריות הקונספירציה, הרווחים שהוא מפיק מהנשיאות, הפניות לממשלות זרות על לכלוך שהוא יכול להשתמש בו נגד יריביו, התמיכה המרומזת במיליציות העליונות הלבנה, מבחני הנאמנות, האובססיה למי מחבב אותו ומי נחמד אליו, הצורך התמידי בקרדיט והאדישות לחיי האדם. ברור כשמש שיש לו הפרעה קשה, ברור שהוא מסוכן, וברור שהוא בזיון.

טראמפ לא יהסס לגנוב את הבחירות

הוא מפיץ שקרים בנוגע להונאות בהצבעה בדואר, תוך שהוא מנסה לערער את שירות הדואר האמריקני, כחלק מתכנית שקופה לשיבוש ספירת הקולות בדואר שרובם לטובת הדמוקרטים. זאת מתוך הערכה שהרפובליקנים יאפשרו את המהלך במדינות בהן הם שולטים במוקדי כוח, וכי בית המשפט העליון השמרן יאפשר למזימה להצליח. די ברור שאם זה היה אפשרי ומועיל לו, טראמפ היה שורף את בניין הקפיטול. קשה לדמיין אותו מודה בהפסד. טראמפ הפך את ארה"ב לסוג של רפובליקת בננות.

אם כך, הרי המאזן: מלבד עניין המגיפה, הביצועים של טראמפ אמנם מחרידים לכל אדם ליברלי אבל לא נוראים כפי שניתן היה לחשוש. רוב הנזק עדיין הפיך ולמי שאוהב את המדיניות רפובליקנית (ושל ליכוד) יש סיבה להיות מרוצה. במובן זה הוא דומה באופן מפתיע לנשיאים רפובליקנים אחרים, ומבחינת ישראל הימנית הוא נהדר.

התחום שבו טראמפ הופך לייחודי ומשיג סוג של מצויינות נמצא בנוראות המדהימה של האישיות שלו ותרומתו לדרדור השיח ופילוג החברה. הדוגמה האישית שהוא מספק לא יכולה להיות גרועה יותר. פשוט אין דרך להסביר אותו לילדים.  העניין הזה, לצד גניבת הבחירות המסתמנת, הוא שמהווה סכנה אמיתית לדמוקרטיה.

הדוגמה האישית שהוא מספק לא יכולה להיות גרועה יותר. פשוט אין דרך להסביר אותו לילדים. העניין הזה, לצד גניבת הבחירות המסתמנת, הוא שמהווה סכנה אמיתית לדמוקרטיה

שאלתי את עצמי אם ליברלים היו סובלים טראמפ משלהם: האם הצד השמאלי היה נכנע לשרלטן שכזה בתמורה להגבלות על נשק, ביטוח בריאות לכל, ומינוי שופטים בראש טוב? אני חושב שזו שאלה של מידה, ואני מקווה שאם מידת הנוראות היתה קיצונית כמו אצל טראמפ, התשובה היתה שלילית.

הגינות איננה מותרות. נקווה שהרשימה הזאת תתגלה כאולטימטיבית גם במובן השני של המילה.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,152 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום רביעי, 29 ביוני 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

סער על המו"מ להעביר את חוק המטרו תמורת ביטול הפרשת שיקלי: "כניעה לסחטנות"

מתן כהנא הגיש בקשה להתפלג מימינה ● סקר: ימינה בראשות איילת שקד מקבלת חמישה מנדטים ● תקציב מימון המפלגות יגדל בכ-25 מיליון שקלים ● הרצוג נפגש השבוע עם המלך עבדאללה בארמונו בירדן ● אחרי שלושה חודשים הסתיימה עדותו של עד המדינה שלמה פילבר ● לפיד ביקש משר החוץ היווני לפעול לשחרורו המיידי של האזרח הישראל דודי אשכנזי

עוד 55 עדכונים

אינטליגנציה פוליטית? תנו לנו הוכחות

מנועי התעמולה והספין של בנימין נתניהו השיגו התבטאות של גדי סוקניק באחד הראיונות ועטו עליה כמוצאי שלל רב. סוקניק הוא אדם עצמאי ולא מייצג שום מפלגה, אבל צבא ההטרלה כבר סימן אותו כשמאלני מתנשא.

נתניהו שיחרר גינוי רשמי, שם התייחס להתבטאות כאילו נאמרה על בוחרי הליכוד, כשבפועל היא נאמרה על חברי הכנסת של המפלגה, מירי רגב דחפה את "גזען", למרות שרוב נבחרי המפלגה גברים אשכנזים עשירים, ואמיר אוחנה כבר הביא נימוקים לספרים שכתב נתניהו כאילו הם מעידים על אינטליגנציה גבוהה (היי, ומה לגבי אינטליגנציה רגשית?). וכך הלך הספין ותפח.

מנועי התעמולה והספין של נתניהו השיגו התבטאות ועטו עליה כמוצאי שלל רב. סוקניק אדם עצמאי ולא מייצג שום מפלגה, אבל צבא ההטרלה כבר סימן אותו כשמאלני מתנשא

הבה ננסה רגע לבדוק אינטליגנציה פוליטית. נניח בצד את מחקרים על מנת משכל וזיהוי גאונים לעומת אחרים.

האם נבחרי הליכוד נוהגים באופן תבוני ואינטליגנטי כאשר הם תומכים ללא סייג במהלכיו של נתניהו? האם יש להם אינטילגנציה פוליטית שמסוגלת לקדם את ישראל לעתיד טוב יותר?

"כושר אבחנה בין דבר לדבר". כותב מילון אוקספורד בהגדרת "אינטילגנציה".
האם ישראל כץ, לשעבר שר אוצר, יודע להבדיל בין מדינה עם תקציב חוקי מאושר לבין מדינה שאין לה תקציב מאושר אלא רק המשכי, והיא נאלצת לעצור פרויקטים, מינויים, חוקים, תשלומים ואת כל מערכותיה כיוון שהחוק לא מאפשר להוציא כספים שאין להם אישור בתקציב חוקי?

האם יואב גלנט, שר החינוך לשעבר, יודע להבדיל בין מערכת קורסת לבין רפורמה בשכר המורים?

האם שר הבריאות לשעבר יעקב ליצמן, יודע להבחין בין מצב המחסור בתקנים ומיטות בבתי החולים לבין הכאוס והסכנות הצפויות לציבור בשל כך?

האם השר לשעבר במשרד לביטחון פנים, אמיר אוחנה, הוא אדם תבוני המבין שהיעדר מפכ"ל קבוע במשך שנתיים וחצי פוגע במשטרה, בעצמאותה, בתפקודה המבצעי בלחימה בפשע, ביכולתה להתנגד לפרויקטים מסוכנים כמו החגיגות ההמוניות במירון, או אפשרותה לטפל בזמן במחדלי שב"ס שהובילו לבריחת אסירים מסוכנים?

האם נבחרי הליכוד נוהגים באופן תבוני ואינטליגנטי כאשר הם תומכים ללא סייג במהלכי נתניהו? האם יש להם אינטליגנציה פוליטית שמסוגלת לקדם את ישראל לעתיד טוב יותר?

אם להתבסס על עדויות השרים הללו, הם מצהירים שהם אינטליגנטים וכי סוקניק רק השמיץ. אם כך מהו ההסבר להתנהגותם שאינה מבחינה בסכנות שאליהן הוביל מנהיגם? חמש מערכות בחירות בתוך 3 שנים זה מהלך תבוני של מדינה המונהגת בידי שרים אינטליגנטים?

מהו ההסבר להתנהגות חסרת האחריות, שלפיה הם תומכים בסיפוח, ולמחרת בעסקת המאה שמעבירה שטחים לפלסטינים? מתנגדים למדינה פלסטינית, אבל אם נתניהו יאמר הם מיד יתמכו? תומכים בשת"פ עם רע"ם, אבל למחרת הקמת ממשלת השינוי מכנים את רע"ם תומכי טרור וממשיכים להסביר שאבו יאיר לא ניהל מו"מ עם רע"ם לכניסה לממשלתו?

מהו ההסבר לכך שהם ביחד, כאיש אחד, תומכים בהחלטה להתנגד לכל חוק שמביאה הקואליציה גם אם הוא לטובת כלל אזרחי ישראל? מה אינטליגנטי בהתנהגות הזו?

מהו ההסבר לכך שהם ביחד, כאיש אחד, תומכים בהחלטה להתנגד לכל חוק שמביאה הקואליציה גם אם הוא לטובת כלל אזרחי ישראל? מה אינטליגנטי בהתנהגות הזו?

מה אינטליגנטי בהפלת חוק למען נאנסות? למען זוגות צעירים? למען המתנחלים ביו"ש – מצביעי הגוש שלהם? מה אינטליגנטי בהתנגדות לחוק המטרו שאמור לשרת את כל אזרחי המדינה ועלותו עשרות מיליארדים?

והדוגמה האחרונה בינתיים, שגריר ארה"ב נאלץ להתחנן בפני כנסת ישראל להצביע לטובת פטור מוויזות לישראלים לארה"ב, הטבה שהוא עומל עליה מאז שנכנס לתפקידו למען האזרחים ועומדת להידחות בגלל האופוזיציה?

על פניו, גם לאיש שאינו מדען חוקר אינטליגנציה נדמה שאלה מהלכים מוזרים, מסוכנים, חסרי היגיון ובוודאי לא תבוניים.

נבחרי הליכוד סימנו את עצמם בנאמנותם הבלתי מסויגת לנתניהו כאנשים שהניחו בצד את תבונתם. את הכושר להבחין בין דבר לדבר.

יתכבדו נא כל הבכיינים שנפגעו מדברי סוקניק ויגידו: איזה מהלך תבוני, מקורי, מלא השראה ואינטליגנציה ביצעו ממשלות נתניהו לטובת הציבור?

איזה פתרון שאיש לא חשב עליו קודם הם יזמו לטובת אחת מסוגיות הליבה של ישראל: יוקר המחיה, הסכסוך עם הפלסטינים, שבריריות הדמוקרטיה והאיומים עליה ועוד?

מה?
לא שומעים.

יש דוגמה להצעה אינטליגנטית אחת שתמנע אסון במירון, תגרום לחרדים לצאת לעבוד ולהתגייס, תפחית את הביורוקרטיה והמיסים הגבוהים הממררים את חיינו?

יתכבדו הבכיינים שנפגעו מדברי סוקניק ויצביעו על מהלך תבוני, מקורי, מלא השראה ואינטליגנציה שביצעו ממשלות נתניהו לטובת הציבור. איזה פתרון שאיש לא חשב עליו יזמו לטובת אחת מסוגיות הליבה של ישראל?

האנשים האלה במשך שנים עסוקים רק בצרות של מנהיגם, במשפטיו הפליליים ובשרידותם בשלטון.

שום מעשה תבוני למען איכות חיי האזרחים הם לא עשו.
בכיינים חסרי תבונה.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
סוקניק היה מעודן .בבואידים החריבו את כל הריבונויות ומחריבים את ריבונות ישראל האחרונה. באבונואידיים."שהמדינה הזו תישרף " היא באבואינידית ראשונה והסטופור-טנטרום ז' לקוי ,מכך רגל עד ראש,הו... המשך קריאה

סוקניק היה מעודן .בבואידים החריבו את כל הריבונויות ומחריבים את ריבונות ישראל האחרונה. באבונואידיים."שהמדינה הזו תישרף " היא באבואינידית ראשונה והסטופור-טנטרום ז' לקוי ,מכך רגל עד ראש,הוא באבואינו.

עוד 656 מילים ו-2 תגובות

עושים מה שבז"ן שלהם

המתיחות במפרץ חיפה עולה מדרגה ● מנכ"לית איגוד ערים טוענת כי בתי הזיקוק מנעו לאחרונה כניסה של פקחים שהגיעו לבצע ביקורות בשטח המפעל ● בבז"ן דוחים את הטענות ומציינים כי "כל אירוע חריג מדווח על פי הדין" ● אלא שגם לדיון בכנסת שעסק בבז"ן, נציגי החברה לא טרחו להגיע ● ח"כ מוסי רז: "הזלזול של בז"ן בנבחרי הציבור הוא המשך ישיר של הזלזול שלהם בתושבי מפרץ חיפה"

עוד 1,004 מילים

"כמו כוכבת בסדרת פשע"

מעקב זמן ישראל דוח ביקורת חמור של מבקר עיריית חיפה מאשר את ממצאי תחקירי זמן ישראל במלואם ● בין היתר, מאשר המבקר כי החוקר המיוחד שהעסיקה ראשת העיר קליש-רותם אסף ממצאים מכפישים (ולעיתים מסולפים) נגד יריביה הפוליטיים, ללא אישור הגורמים הממונים עליו ● המבקר: "ההתנהלות חמורה ומנוגדת לכללי מנהל תקין" ● במועצת העיר דורשים לפתוח מייד בחקירה פלילית

עוד 2,691 מילים

למקרה שפיספסת

הטיוח הגדול הקשר הסודי של משמרות המהפכה עם ארגנטינה

למרות כל הראיות, שלטונות ארגנטינה גוררים רגליים בפרשת המטוס האיראני ולא מוציאים צווי מעצר לאנשי משמרות המהפכה ● כבר ב-2015 החוקר אלברטו ניסמן חשף טיוח שלטוני בנושא הפיגועים האיראניים ● זמן קצר לאחר מכן חשף העיתונאי דמיאן פצ'טר כי ניסמן נרצח – ונאלץ בעצמו לנוס על נפשו ● בריאיון לזמן ישראל אמר: הנשיאה לשעבר עושה הכול כדי להסתיר את הקשר עם איראן

עוד 2,029 מילים

זה שגם מתנגד לאפרטהייד בגדה וגם תומך באיש החורבן וההסתה

צודקים חברי המחנה הדמוקרטי המצומק באמירתם שהמאבק הקיומי נגד חזרת שלטון הבלהות של נתניהו אינו יכול להצדיק את המשך האפרטהייד ושלילת הריבונות וזכויות האדם ממיליוני הפלסטינים.

אך צודקים גם חברי המחנה הדמוקרטי שמבהירים שאין להרפות מהמאבק באפרטהייד, אך בשום אופן אי אפשר להקטין או למזער את הסכנות העצומות והקיומיות שטמונות בשובו של המחריב הגדול להנהגה.

צודקים האומרים שהמאבק הקיומי נגד חזרת שלטון הבלהות של נתניהו אינו יכול להצדיק את המשך האפרטהייד. אך צודקים גם האומרים שאי אפשר למזער את הסכנות הקיומית שבשובו להנהגה

מול שתי העמדות הללו, מצחיק, עצוב וגם נלעג לראות כיצד מצליח גדעון לוי גם להתנגד לאפרטהייד ולדיקטטורה הצבאית בגדה וגם לתמוך באיש החורבן וההסתה.

אני מבין כמובן את הצורך הנרקיסיסטי של לוי להתבדל מאיזה קולקטיב מדומיין בתוך ראשו כי הוא חושב שזה מגניב. אבל בשל הצורך הנרקיסי להתבדל ולהרגיש חתרן, שוכח העיתונאי שלצד זכותם של הפלסטינים לא לסבול ממשטר מדכא, גם לישראלים יש זכות לא לסבול ממשטר מדכא:

כשם שהפלסטינים אינם צריכים לסבול ממשטר הפרדה גזעני שמשליט על חייהם דיקטטורה צבאית, שולל מהם ריבונות ואזרחות ופוגע בזכויות האדם שלהם – גם הישראלים אינם צריכים לסבול ממשטר סמכותני, מריסוק שאריות המוסדות הדמוקרטיים ומעלייתו של דיקטטור מסית ומשסה שמקיים פולחן אישיות.

הישראלים אינם צריכים לסבול מהעדר אופק כלכלי, מריסוק השירות הציבורי, מקיום כלכלי רעוע, מפערים כלכליים עצומים וקיומיים שגוזרים במידה רבה את גורלו הקיומי הכלכלי של כל תינוק בהתאם ליכולתה הכלכלית של משפחתו, מחוסר יכולת לקנות דירה, מהשתעבדות איומה ומלחיצה לשכר דירה מופרך או למשכנתא לכל החיים, מתרבות כזב מחרידה, מתקשורת חנפנית שעוסקת בתעמולה ופולחן אישיות, משיסוי נגד האזרחים הערבים, מהסתה נגד אזרחים יהודים שמתנגדים לשלטון הריקבון, מהפיכת כל יריב פוליטי לבלתי לגיטימי, מהסתה כוזבת נגד מערכת המשפט, ממינוי שומרי סף נרצעים וחסרי חוליות, מהפיכת כל האזרחים לבני ערובה של נאשם שיודע שהוא יורשע ולכן ירתום את שלטונו לחילוצו ממשפטו הפלילי, ממשטרה גרועה ורקובה ואלימה במוקדים רבים בתוכה, מביזוי היהדות, מאפליית נשים, ממניעת תחבורה ציבורית בשבת (הנפגעים הם עניים ומעמד ביניים. רובנו), מריקון מוסדות דמוקרטיים מכל תוכן, ממינויים כושלים, מקידוש תרבות השקר והעילגות, מדריסת החלש בידי החזק, מהזנחת מערכות הבריאות והחינוך והרווחה, ממכירת נכסי ציבור בנזיד עדשים למתי מעט מקושרים ועשירים, מגזענות אתנוצנטרית כעורה וחמורה ומהעמקת השעבוד של הסוהר הישראלי כל עוד הוא משעבד את האסיר הפלסטיני.

מול שתי העמדות הללו, מצחיק, עצוב וגם נלעג לראות כיצד מצליח גדעון לוי גם להתנגד לאפרטהייד ולדיקטטורה הצבאית בגדה וגם לתמוך באיש החורבן וההסתה

כן, צריך להיאבק בכל ממשלה שמותירה את האפרטהייד בגדה על כנו ואף מעמיקה אותו. וצריך גם לבלום את שובו של הנוכל המשסה שחולל חורבן עצום במדינת ישראל.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
אב’ח מתפוגג מהחיים שלנו. טרלל את כל המדינה עד שהתעייפו מהדפקט הזה. גדעון לוי הבא בתור. הגיע הזמן להשתחרר מהטרול הזה. איך? להפסיק כתבות עליו, להפסיק להתייחס אליו, לא נכנסים לכתבות שלו. ש... המשך קריאה

אב’ח מתפוגג מהחיים שלנו. טרלל את כל המדינה עד שהתעייפו מהדפקט הזה. גדעון לוי הבא בתור. הגיע הזמן להשתחרר מהטרול הזה. איך? להפסיק כתבות עליו, להפסיק להתייחס אליו, לא נכנסים לכתבות שלו. שידבר ללאמפה

עוד 401 מילים ו-1 תגובות
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

לקראת הפריימריז: גוברים המאמצים לשנות את חוקת הליכוד

חוקת הליכוד מחייבת חברי כנסת בעבר ובהווה להתמודד ברשימה הארצית, שם מספר המקומות מוגבל ומספר המצביעים עצום ● המשמעות היא שתריסר ח"כים מכהנים יוחלפו בפנים חדשות - וזה ממש לא מתאים לנתניהו, שחושש ממועמדים חדשים ולא מוכרים ● אחד המתמודדים במחוזות הוא ליאור קצב - אחיו של הנשיא והאסיר לשעבר - ומי, כך מתברר, שתיווך בין ח"כ אורבך לנתניהו ● פרשנות

עוד 661 מילים

מלחמתו של השופט סולברג בתופעת העתירות הציבוריות

נשיא בית המשפט העליון העתידי לא אוהב את תופעת העתירות הציבוריות - שהחלה עוד בתקופת הנשיא מאיר שמגר - ופועל לצמצמה, כחלק מתפיסת עולמו השמרנית ● בחודשים האחרונים הוא פועל להטמיע גישה חדשה, יש שיאמרו בעייתית ● בעת האחרונה, המהפכה של סולברג זכתה לתמיכה משני שופטים נוספים בעליון ● המחנה הפרוגרסיבי דומם בינתיים ● פרשנות

עוד 555 מילים

"אני יזמתי את הארכת המסלול - והרשויות קיבלו את זה באהבה"

מעקב זמן ישראל דיון שנערך אתמול בוועדת פניות הציבור בכנסת המחיש כי הרשויות לא בחנו כראוי את הסיבות להגדלת המנחת הפרטי ליד חוף הבונים, כפי שנחשף בסדרת תחקירי זמן ישראל ● המנחת יוגדל משמעותית במימון המדינה, בעלות של כ-50 מיליון שקל, ועשוי להפוך לשדה תעופה פרטי ● הח"כים, שביקשו מהיזם לפרט את כוונותיו, נאלצו להסתפק בתשובה: "אין לי כוונה לחשוף את תוכניותיי העיסקיות"

עוד 1,497 מילים ו-1 תגובות

החלטת ביהמ"ש העליון בארה"ב לבטל את הזכות להפלות היא התגשמות הטראמפיזם ● העדויות בוועדת החקירה בנושא ההסתערות על הקפיטול חושפות את התהליך שעוברת המפלגה הרפובליקאית מאז 1995 ● התוצאה המפוארת של התהליך הזה הוא פסק דין דובסון ● פרשנות

עוד 1,259 מילים

אלו ימים משונים במשכן הכנסת: הקואליציה, שנלחמה במשך שנה על קיומה, לוחצת לפזר את הכנסת בהקדם - ואילו האופוזיציה, שקראה לבחירות מוקדמות בכל הזדמנות, נמלאה לפתע רוך וסבלנות ● בליכוד החליטו על טקטיקה ברורה: חיבוק ופרגון לאיתמר בן-גביר ● למה מנסור עבאס לא חושף את החומרים שבידיו? ● וגם: רגע של אנושיות ושת"פ בין הקואליציה והאופוזיציה אמש בכנסת ● פרשנות

עוד 920 מילים

רוב חברי הכנסת תומכים בקיום הבחירות ב-1 בנובמבר; בליכוד מתעקשים על 25 באוקטובר

חמאס פרסם סרטון שבו נראה, לדבריו, השבוי הישראלי השאם אל סייד ● הורדה לבינונית רמתה של אזהרת המסע לאיסטנבול ● בוטל עונש המוות שנגזר על הישראלית שהורשעה באמירויות בסחר בסמים ● אחרי מינויו לראש הממשלה יגור לפיד בווילה הסמוכה לבית ראש הממשלה ● השגריר האמריקאי בארץ קורא להמשיך בחקיקה, שתאפשר מתן הקלות לישראלים בקבלת ויזה לארצות הברית

עוד 46 עדכונים

מגפה חברתית

מחקר חדש בהובלת רמב"ם חושף עלייה חדה בעשור האחרון של מספר הילדים חולי סוכרת סוג 2 בישראל: פי-10 בחברה הערבית, פי-3.5 בקרב יהודים ● סוכרת סוג 2 מושפעת מתורשה אבל הטריגר להתפרצות הוא אורח החיים - השמנת יתר ומחסור בפעילות גופנית ● "פעם היינו רואים סוכרת סוג 2 רק אצל מבוגרים", אומרת החוקרת, "יש סיכוי גדול שהילדים האלה יזדקקו לדיאליזה"

עוד 836 מילים ו-1 תגובות

7 מיליארד מחפשים בעלים

הנכסים האבודים האפוטרופוס הכללי מחזיק באלפי דירות, קרקעות וכספים עזובים ● פרויקט התנדבותי מנסה לאתר את הבעלים או היורשים של כ-16 אלף הנכסים האלה ● המדובר בעבודת נמלים, ועד היום הפרויקט איתר כ-15 אנשים ויידע אותם בדבר זכויותיהם ● אחרי חשדנות ראשונית, במשרד המשפטים שוקלים להיעזר בפרויקט ● אחת המשתתפות בפרויקט: "השבת אבדה זו מצווה ביהדות"

עוד 1,840 מילים

ההצעה לפיזור הכנסת תאושר לפני יום חמישי; לא הושגה הסכמה לגבי מועד הבחירות

ועדת הכנסת אישרה לקריאה ראשונה את הצעת החוק להתפזרות הכנסת ● המליאה תכריע אם הבחירות ייערכו ב-25 באוקטובר או ב-1 בנובמבר ● אושרו הקלות בביצוע הפסקת היריון ● הסתדרות המורים משביתה שוב את הלימודים ● חמאס: חלה הרעה במצבו של ישראלי המוחזק ברצועה ● אחרי העימות ביניהם, נתניהו ואמסלם ערכו פגישת פיוס ● ליברמן: לא נשב עם הציונות הדתית, ש"ס ויהדות התורה

עוד 61 עדכונים

בעיני רבים, ההצהרה של אמסלם כי רע"ם תוכל להצטרף לקואליציה אם לגוש הליכוד יהיו 61 מדנטים, נחשבת פיגוע רציני בקמפיין המפלגה, המבוסס כולו על אנטי המפלגות הערביות ● נתניהו נכנס באמסלם, שנפגע עד עמקי נשמתו ● ההערכה בליכוד היא שנתניהו ביקש להעביר כך המסר גם לאחרים, שלא יצברו ביטחון עצמי רב מדי ● במקרה של אמסלם, זו עשויה להיות טעות קשה של נתניהו ● פרשנות

עוד 594 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה