אילוסטרציה: משתתפים בכנס הבינלאומי השנתי של BBYO בבולטימור, מרילנד, 15 בפברואר 2016 (צילום: Mike Kandel Photography)
Mike Kandel Photography
"תרבות הזימה" בתנועות הנוער היהודיות באמריקה

אני יודעת מה עשית בקיץ האחרון, ואסור שזה יקרה שוב

מאמר על השפלת נשים, "גבריות רעילה" ולחץ מיני במחנות קיץ יהודיים בארה"ב, פתח תיבת פנדורה ● אחרי שנחשף כי נערות מדורגות שם לפי ביצועים מיניים, וכי שירים סקסיסטיים הם חלק מההווי, אנשי חינוך נרתמו למיגור התופעה ● בשיחה עם זמן ישראל, מחברות המאמר הצעירות אומרות: "את לא בהכרח מבינה בזמן אמת שזה לא צריך להיות כך. את חושבת שמשהו לא בסדר איתך, כי את לא רוצה להצטרף"

עוד 1,190 מילים
כל הזמן // יום שלישי, 24 בנובמבר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

תגובת המשיבים "לא יכול להיות שבג"ץ יסמיך את עצמו להיות הפוסק האחרון"

שאלת סמכותו של בג"ץ לפסול חוק יסוד כגון חוק הלאום או ממשלת החילופים הפכה לאחת המחלוקות המרכזיות במאבק על שלטון החוק ● בעוד שהמחנה האקטיביסטי טוען כי בג"ץ שואב את סמכותו לפסול חוק יסוד מתפקידו כ"מגן החוקה", ד"ר אביעד בקשי מזהיר מפני הפיכת בית המשפט ל"מלך אבסולוטי" ● ואילו ד"ר הלל סומר צופה שבג"ץ יתחמק מהכרעה, בזמן שהבחירות מעבר לפינה

עוד 2,763 מילים

"פרשת הצוללות מנקזת אליה את כל הרעות החולות של סחר בנשק"

"פרשת הצוללות מנקזת אליה את כל הרעות החולות בסחר של מדינת ישראל בנשק. היא הקייס-סטאדי המושלם. העסקה הזאת היא סיפור שעוד לא ממש נגעו בו. כל פעם נוגעים בחלק אחד, אבל התמונה המלאה – עדיין נסתרת מהעין"

על הדברים האלה חתומה רות ירון, לשעבר דוברת צה"ל ובכירה בשירות החוץ הישראלי.

רות ירון: "פרשת הצוללות מנקזת אליה את כל הרעות החולות בסחר של ישראל בנשק. היא הקייס-סטאדי המושלם. העסקה היא סיפור שכל פעם נוגעים בחלק אחד שלו, אבל התמונה המלאה עדיין נסתרת מהעין"

ירון, שהיתה האישה הראשונה להתמנות לתפקיד דובר צה"ל בשנים 2005-2002 וזכתה לדרגת ייצוג תת-אלוף, מכירה היטב את אישיותם ואופיים של שני גברים מרכזיים בהקשר פרשת הצוללות: היא ישבה סביב אותו השולחן בפורום מטכ"ל לצד אביחי מנדלבליט כפרקליט הצבאי הראשי, ומי שכיועץ משפטי לממשלה ניקה מהיום הראשון את ראש הממשלה בנימין נתניהו ממעורבות בפרשה; וגם לצדו של בני גנץ, אלוף פיקוד צפון באותן השנים.

כיאה לדיפלומטית בעברה, ירון משתמשת בפתגם הצרפתי "בחור טוב, המסכן", בבואה לתאר את גנץ. הצרפתים סרקסטים. בעברית הפתגם הצרפתי נשמע בערך ככה: איש חלש, לא חכם מדי, פראייר. על מנדלבליט דווקא יש לירון מילים חמות. היא מגדירה אותו כאיש מקצוע מצוין. אבל גם הוא כגנץ, חלש מכדי לעמוד במסע הלחצים המופרע שמגיע מכיוון ראש-הממשלה תחת שלושת כתבי-האישום, בנימין נתניהו, משפחתו ולהקתו. ירון דיפלומטית מספיק כדי לא לומר שזאת בדיוק הסיבה שמנדלבליט מונה בידי משפחת בלפור.

ספק אם יש הרבה אנשים איכותיים מירון במערכת הציבורית בישראל. היא ודאי אמיצה משניהם יחד. השניים האלה אולי גנרלים בדרגות, אבל טירונים בעמוד שדרה. גם אם נוסיף לצמד הזה גנרל אחר, גבי אשכנזי, לא תתקבל תוצאה שונה.

חוסר האומץ של מנדלבליט ללכת עד הסוף בפרשת הצוללות, מתורגם, לשיטת ירון, לאפיק מעשי.

"אני משערת שהשיקול של מנדלבליט הוא, שיש לו מספיק קיטבגים עם פרשיות נתניהו על הגב והוא אומר לעצמו, 'אם אני אצליח עם לפחות אחד הקיטבגים והוא יילך הביתה – אני לא אצטרך להתעסק עם הצוללות'", היא אומרת.

ירון אולי מבינה את מנדלבליט, אבל בפירוש לא מקבלת את עמדתו.

"עדיין מאוד תמוה למה מנדלבליט הכריז – בפרוץ הפרשה ועוד לפני בדיקה מקיפה – שנתניהו לא מעורב בפרשה. זו הצהרה תמוהה ולא ברורה".

ספק אם יש הרבה אנשים איכותיים מירון במערכת הציבורית בישראל. היא ודאי אמיצה מגנץ ומנדלבליט יחד. השניים אולי גנרלים בדרגות, אבל טירונים בעמוד שדרה. גם אם נוסיף לצמד גנרל אחר, גבי אשכנזי, לא תתקבל תוצאה שונה

היא מקבלת את ההגדרה שמנדלבליט ביקש לפעול על-פי "מודל אל קאפון": נפיל אותו על קטנות, העיקר שיורשע; העבירות החמורות יתבררו כבר אז.

"אני לחלוטין לא מסכימה עם מנדלבליט. הצוללות הוא סיפור כל-כך עמוק שיחייב ניקוי אורוות מאד יסודי. נחוצה כאן ועדת חקירה ממלכתית, שלא תהיה תלויה באיש אחד. זאת פרשה שהיא המודל שמדגים את כל מה רע במצב הקיים. החל מהסוכן, המתווך, שגוזר קופון; עבור דרך בן-הדוד של ראש-הממשלה שהוא במקרה גם היועץ-המשפטי שלו ובמקרה גם המייצג של טיסנקרופ, שגם הוא גוזר קופון; ובן-הדוד הנוסף שבבעלותו מפעלי פלדה ושגם הוא כנראה מרוויח משהו מכל זה. כל זה, עוד מבלי לדבר על ההיבטים המדיניים והבינלאומיים עם המדינות המעורבות, וכן על ההיבטים של ביטחון ישראל. זה נורא! יש כאן את כל האלמנטים של פרשת שחיתות עמוקה, והחוט המקשר הוא נתניהו. ודווקא אותו – מנדלבליט לא חקר בפרשה".

ירון לא חוסכת מילים קשות מנתניהו:

"כל התמנון הגדול הזה לא היה מתקיים, אם לא היה עומד במרכזו אדם מושחת. ברגע שיש לך ראש-ממשלה מושחת שמאפשר את כל הדבר הזה, הדברים קורים. דמיין לעצמך שעומד שם ראש ממשלה כמו לוי אשכול. זה לא היה קורה. גם תחת אנשים ישרים והגונים כמו דן הראל או בוגי יעלון. ומאחר ומנדלבליט החליט לא לחקור את ראש הממשלה בהקשר הזה – לא תהיה ברירה מהקמת ועדת חקירה ממלכתית כדי שהנושא ייחקר כמו שצריך. בסוף עוד יתברר שפרשת הצוללות היתה המקרה שהביא לשיפור המנגנון".

שנים בשירות החוץ של ישראל, נתנו לירון פרספקטיבה והבנה מעמיקה בתהליכים פוליטיים, כמו גם ההכרח לבסס יחסים בינלאומיים על פוליטיקה ופחות על כח צבאי. לאחר חתימת הסכם השלום עם ירדן, היתה ירון מנהלת מחלקת ירדן במשרד החוץ והופקדה על הטיפול ביחסי ירדן–ישראל, לרבות יישום הסכם השלום בין שתי המדינות. מאוחר יותר, בשנים 2002-2000 היתה המדריכה הראשית במכללה לפיקוד-ומטה של צה"ל. אחרי תפקיד זה ולאחר מבצע "חומת מגן", מונתה לדוברת-צה"ל, בידי הרמטכ"ל, אז, משה יעלון.

היא מקבלת את ההגדרה שמנדלבליט ביקש לפעול ב"מודל אל קאפון": נפיל אותו על קטנות, העיקר שיורשע; העבירות החמורות יתבררו אז. "אני לחלוטין לא מסכימה עם מנדלבליט. הצוללות סיפור כ"כ עמוק שיחייב ניקוי אורוות יסודי"

אלא שדווקא תפקיד ציבורי אחר של ירון, המוכר פחות, היה אולי החשוב ציבורית, אזרחית וחברתית, כמו גם הרגיש מכולם: מיום הקמת הוועדה, היתה ירון חברת הוועדה להרחבת סל הבריאות על תקן נציגת ציבור, מהוועדות חורצות הגורלות והמשמעותיות ביותר על חיי האזרחים בישראל. היא פרשה מהוועדה כעבור מספר שנים, אחרי שפוליטיזציה יתרה השתלטה על תהליך קבלת ההחלטות בעבודת הוועדה ועיוותה אותו.

ספק אם יכולה להיות המחשה מזוככת יותר לשינוי לרעה שעברה ישראל מהעובדה שמחליפתה של ירון בתפקיד דוברת-צה"ל היתה מירי רגב. רגב, ששימשה כסגניתה של ירון, הודחה מהתפקיד בנסיבות שירון לא התייחסה אליהן פומבית, אבל לא צריך להיות מומחה ביחסים בינלאומיים או במשאבי אנוש כדי להבין איך שני הניגודים האלה, ירון ורגב, לא יכולים לעבוד יחד – מספיק להכיר את רגב.

רגב, כמו יתר חדלי-האישים שמקיפים את נתניהו, ומעל כולם, נתניהו עצמו, הם מייצגיה הנאמנים של התקופה. הם כולם אבני-היסוד בתהליך שנתניהו הוא אחד מאדריכליו הראשיים.

"אנחנו חיים בעידן של פופוליזם עולמי, של מנהיגות פוליטית פופוליסטית", אומרת ירון, "עידן כזה בא עם מרכיב מאד חזק של הפחדה, עם טיפוח הבורות, כי אם אנשים יידעו הם ישאלו שאלות. אלה ימים של לחם ושעשועים מודרניים בדמות תוכניות ריאליטי כשאין מקום לתחקירים מעמיקים".

"כשרמת הקשב מאד קצרה ומוגבלת בגלל האמצעים הטכנולוגיים – צומח דור של מנהיגים פופוליסטיים שבונים ונבנים בדיוק על זה. שמקפידים שהציבור יהיה עסוק בכל מיני ספינים ושעשועים שמייצרים חדשות לבקרים, ובלבד שלא ישימו לב לסוגיות המהותיות. מספיק שתצעק 'האיראנים על הגדרות!', וכולם מתיישרים. מה שקורה הוא, שאז לא מדברים על חמשת-אלפים איש שמתים בזיהומים בבתי החולים מדי שנה. וזו רק דוגמה".

ספק אם יכולה להיות המחשה מזוככת יותר לשינוי לרעה שעברה ישראל, מהעובדה שמחליפתה של ירון בתפקיד דוברת צה"ל היתה מירי רגב. רגב, ששימשה כסגניתה של ירון, הודחה על-ידה מהתפקיד

"צריך לפרוץ חומה מאד בעייתית, שבה אלה לא רק המנהיגים שלא בסדר"

מפנה ירון בצדק אצבע מאשימה לשותפיהם הלא-מודעים של מנהיגים בעייתיים ומושחתים,

"אלא גם הציבור שמוכן לקנות את מה שמוכרים לו ועובר על זה בשתיקה. בין אם הוא לא מבין או לא חוקר את מה שמסתירים ממנו ובין אם הוא לא מוחה כנגד המצב. ציבור שקונה את מה שמוכרים לו בחדווה".

"יש חלקים בציבור שמדקלמים 'ביבי שומר על המדינה!', ולכן, אסור לגעת בו. לכן גם, בשם 'הביטחון' אני, האזרח, מוכן להאמין לכל מה שמספרים לי.  את זה קשה לפרוץ".

חיים שדמי עושה סרטים, כותב ספרים והרבה שנים שהוא עיתונאי (לרוב בפרינט או בכתובה, אבל גם בטלוויזיה). הוא פיראט ממייסדי חבורת הקריים-מיניסטר גאנג ובסוף יפליג בנחת אל האופק, אבל עד אז – יש לו כמה עניינים לסדר

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,053 מילים

לפיד על אשכנזי וגנץ: "נתניהו כנראה נהנה להשפיל אותם"

בג״ץ ידון שוב במצפה כרמים ● מנכ״ל משרד הבריאות: חושש לגורלנו - אנחנו לא עומדים בתוכנית שהתוונו ● לראשונה הוגש כתב אישום נגד מפגינים נגד נתניהו ● נשיאת בית המשפט העליון חיות: הממשלה נמצאת בהפרה של חוק יסוד התקציב ● מקורבי סטרשנוב: אין בסיס לטענות נתניהו נגדו ● מרב מיכאלי: מפלגת העבודה נמצאת תחת אחוז החסימה בצדק ● עימות בוועדה בין קארין אלהרר לאורלי לוי

עוד 48 עדכונים

מתקן ביוגז שהופך שאריות מזון לגז בישול הותקן לראשונה בבית דירות

למרגלות בניין בטירת הכרמל הוצב מתקן ביוגז ראשון בארץ (ואולי גם בעולם) הפועל בבית דירות משותף ● הדיירים משליכים לתוך מיכל אטום שאריות מזון והבקטריות מסתערות עליהן והופכות אותן לגז בישול ● השימוש בביוגז יחסוך לתושבים כסף על חשבונות גז, הרשות המקומית יחסכו הוצאות על פינוי אשפה - והסביבה תרוויח אנרגיה נקייה

עוד 654 מילים

למקרה שפיספסת

פחד מוות בדרך לבית הספר

בדיקת זמן ישראל ב-65% מבתי הספר נמצאו ליקויי בטיחות בדרכים במשך שנתיים רצוף ● בכניסה למוסדות חינוך רבים אין מדרכות, והתלמידים נאלצים לרדת לכביש או להסתובב בין רכבים ● משמרות זה"ב לא מתקיימות יותר בגלל הקורונה ● תקציב הרלב"ד קוצץ דרמטית, וסמכויות הפיקוח והאכיפה נלקחו ממנה ● בדיקת זמן ישראל מעלה: הדרך לבית הספר הפכה לסכנת חיים עבור הילדים, ואיש לא מטפל בזה

עוד 1,604 מילים

אותות הזמנים

"אֶת פְּנֵי הַשָּׁמַיִם אַתֶּם יוֹדְעִים לְפָרֵשׁ, אַךְ אֶת אוֹתוֹת הַזְּמַנִּים אֵינְכֶם יְכוֹלִים?" (הבשורה על פי מתי, פרק טז, פסוק ג')

הסיפור של המפגינים מחוץ לבית משפחת פרקש והתגובות במערכת הפוליטית הם מה שמכונה באנגלית, a sign of the times. ובעברית – מאוֹתוֹת הַזְּמַנִּים. זה סיפור עגום, שמעורבבים בו עצב תהומי, קיתונות של זעם והרבה מאוד פוליטיקאים אילמים, במקרה הטוב, וציניים בואכה נבזיים במקרה הרע. ובין לבין, משפחה אחת שכל חטאה היה שחינכה את ילדיה לאהוב את הארץ והמדינה די הצורך בשביל להילחם ולהיהרג ולהפגין עבורה ועבור מה שהיא מסמלת.

המפגינים מחוץ לבית משפחת פרקש והתגובות במערכת הפוליטית הם סיפור עגום, שמעורבבים בו עצב תהומי, קיתונות של זעם והרבה מאוד פוליטיקאים אילמים, במקרה הטוב, וציניים בואכה נבזיים במקרה הרע

זה הסיפור של אורלי לב, פעילת ליכוד שכבר נחקרה בעבר בחשד להסתה נגד היועץ המשפטי ושמצאה לעצמה ולחבר מרעיה, ובהם אפרים גרייף, כתובת לפורקן תסכולים בדמות הבן המת של שכני משפחת נתניהו. בני משפחה שהעזה  לחשוב שונה ממנה, ולכן, כנראה, מגיעים להם איחולי מוות נוספים בנוסח 'השם ישלם לה'. ואף מילה על חילול הקודש המזעזע במשפט הזה, שיכול בוודאי להגיר מפיו רק מי שמשוכנע שהאלוהים מדבר מגרונו, ולכל הפחות שמו לנביאו עלי אדמות, המוסמך להטיל רפש באחר.

זה הסיפור של חבר הכנסת מטעם הליכוד ושר החינוך (החינוך, ריבונו של עולם!) מטעמה, אלוף במיל' והרמטכ"ל לחצי-דקה בעבר, יואב גלנט. שר החינוך המדובר הצליח לשחרר תגובה של איש צבא שעבורו

"הדבר הראשון במעלה היה מאז ומעולם משפחות שכולות".

אבל גם מצא לנכון להסביר ש:

"כדמוקרטיה כל מה שחוק מאפשר כולל הפגנות ומחאות מכל הכיוונים… למרות שלפעמים זה לא מוצא חן בעיני חלק מאיתנו".

גינוי למעשים, אמירה חד-משמעית על האופן שבו חשיבותן של המשפחות השכולות מקבלת ביטוי מעבר למילים ריקות בעוד ראיון לעיתון? כלום. אסור להרגיז את אנשי מרכז הליכוד, הרי אם ייתפס חלילה שר מכהן כמי שלא שובר הכי-ימינה-שאפשר, בוודאי נקום ינקום בו השם. או מרכז המפלגה.

באיזה אופן חשיבות המשפחות השכולות מתבטאת מעבר למילים ריקות בראיון? אסור להרגיז את אנשי מרכז הליכוד. הרי אם ייתפס חלילה שר כמי שלא שובר הכי ימינה שאפשר, וודאי ינקום בו השם. או מרכז המפלגה

זה הסיפור של חבר הכנסת מטעם כחול לבן, שר הביטחון במשרה מלאה וראש הממשלה במשרה חליפית עד שבג"צ יודיע אחרת, הרמטכ"ל לארבע שנים בעבר והאלטרנטיבה השלטונית לשלטון הליכוד עד מרץ 2020, בני גנץ.

האיש שהוכיח בתוך פחות משנה בממשלה שנתניהו צדק כשאמר שהוא לא יכול ולא מוכן להיות ראש ממשלה. שהצליח לחלץ מעצמו, בקושי, גינוי רפה ולקוני, עשוי כולו לשון פסיבית ומבוהלת, לאירועים.

בין היתר, כתב גנץ בפייסבוק:

"כמי שאיבד אחים רבים לנשק, אני חש בושה הבוקר".

הוא הסביר ש:

"יש גבולות שלא חוצים".

אך נזהר מלהסביר מי הביא לחציית הגבולות, הוא קבע:

"השיסוי והקיטוב לא יובילו אותנו לשום מקום",

מבלי להזכיר שאבי השיסוי והקיטוב הוא שותפו לממשלת ה"אחדות". ולקינוח, במסר שלא לגמרי ברור אם הופנה לאב השכול שאליו התקשר, לדבריו, או למפגינים, הזכיר ש:

"גם מול ביתי מתקיימות הפגנות, ואני פועל מול רשויות החוק על מנת לאפשר אותן".

רוצה לומר, לפי שר הבטחון, הפוליטיקאי, האיש שמכר בקולות מאות אלפי ישראלים ששמו מבטחם בו  – דינו ודין האב השכול שכל חטאו היה אמנם שאירח מפגינים נגד ראש הממשלה – אותו הדין הוא.

הוא הסביר ש"יש גבולות שלא חוצים", אך נזהר מלהסביר מי הביא לחציית הגבולות, הוא קבע: "השיסוי והקיטוב לא יובילו אותנו לשום מקום", מבלי להזכיר שאבי השיסוי והקיטוב הוא שותפו לממשלת ה"אחדות"

ויותר מכל זה הסיפור של ראש הממשלה. אח שכול בעצמו, כפי שהוא מזכיר לנו בכל שנה עת יום הזכרון הממלכתי הופך ליום הזיכרון ליוני (גיבור ישראל מבחינתי) נתניהו.

האדם, בה"א הידיעה, שאחראי למגפת ההסתה, הקיטוב והשנאה. האיש שהפך את עצמו, כמו בן-בריתו המובס בארה"ב, לאלפא והאומגה של הפוליטיקה, החברה, הכלכלה, ההווייה הישראלית. האיש שברצותו יתארח בלב המהדורה של שמונה, וברצותו יקום עיתון וייפול אתר, לכאורה.

האיש שיכול היה לעצור את ההסתה הזו. שיכול עדיין להגיד 'טעיתי'. שיכול להסביר שמותר להפגין נגדו במקום לנסות לפעול בכל צורה כדי למנוע את זה. שהבוטים ומפיצי דף המסרים שלו השתלטו זה מכבר על מהדורות החדשות, על העיתונים המרכזיים – ביננו, מה באמת מבחין בין ידיעות אחרונות ושופרות המהדורה לבין ישראל היום ובועז ביסמוט, זולת שפה מעט יותר עשירה ומשוננת? – האיש שבשבילו, אבל לעולם לא בשמו, נעשים כל המעשים הדוחים הללו, נשפך הזעם ברחובות, מציף הבוז את התקשורת, ומגדיש השקר את סאת הרשתות החברתיות: בנימין נתניהו.

משפחה שכולה שהעזה למחות על המצב. מפגינים צמאי דם הדבקים במנהיגם כבמלך. הרבה מדי פוליטיקאים, אנשי צבא לשעבר, שבשם הסטטוס הפוליטי שלהם נכונים לבלוע את טירוף המערכות הזה ומסתפקים בהודעות ריקות וראיונות ריקים לתקשורת. שנאה שאין לה גבול, דמעות אין קץ, שכול וכישלון.

אלה אותות הזמנים. ואין מי שמפרש אותם טוב יותר או בהצלחה גדולה יותר מאשר ראש הממשלה.

עידו דמבין כותב ומרצה על חברה ופוליטיקה בישראל ומתמחה בפוליטיקה של ארה"ב. בעשור האחרון גר בתל אביב, פריז וניו יורק - ולאחרונה שב לישראל עם זוגתו. עורך דין, בעל תואר ראשון במשפטים מאוניברסיטת תל אביב ותואר שני בזכויות אדם מאוניברסיטת קולומביה בניו-יורק. מאמין בכוחו של עט משונן לקדם שינוי, ונשען על הסופרים הגדולים של שנות ה-20 לקבלת השראה. מנהל המשרד הישראלי של itrek, המחבר את דור ההנהגה הבא של מיטב המוסדות להשכלה גבוהה בארה"ב ואירופה עם ישראל.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 725 מילים
עודכן לפני 37 דקות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

גנץ הבטיח פאודה, נתניהו קיים בשמחה

נתניהו וגנץ מתגוששים ללא הפסקה, בכל פורום ועל כל במה ● אתמול בבוקר גנץ הכריז בראיון לידיעות: "יאללה פאודה" ● באותו הזמן, נתניהו חזר מביקור חשאי בסעודיה עליו לא טרח לעדכן את גנץ או אשכנזי ● ואז הגיע דרעי וכרת גט סופי עם גנץ ● התוצאה הייתה התפרצות חסרת תקדים של גנץ בקבינט הקורונה ● אין דרך חזרה: הבחירות יתקיימו, כפי הנראה, ב-23 במרץ ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
ההחלטה של גנץ ללכת עם נתניהו הייתה טעות אסטרטגית והוא צריך להניח את המפתחות ולא להתמודד שוב. מה עושים חוברים ליש עתיד בראשות לפיד לפחות להתחבר יחד מי שטוב בשדה הקרב לא בטוח טוב בפוליט... המשך קריאה

ההחלטה של גנץ ללכת עם נתניהו הייתה טעות אסטרטגית והוא צריך להניח את המפתחות ולא להתמודד שוב. מה עושים חוברים ליש עתיד בראשות לפיד
לפחות להתחבר יחד
מי שטוב בשדה הקרב לא בטוח טוב בפוליטיקה
אין מה לקטר יותר .. להתכונן לבאות

עוד 643 מילים ו-1 תגובות

טענות העותרים "מאיפה יש להם את הסמכות הזו? מהתפקיד שלהם כ'מגיני החוקה'"

בעתירה נגד ממשלת החילופים, מסתמן שבית המשפט העליון עשוי לראשונה לפסול חוק יסוד ● ואם זה יקרה, המדובר בארוע מכונן בהיסטוריה של המדינה ● יש מי שאף מכנים זאת הפיכה חוקתית ● השאלה המרכזית, החוזרת שוב ושוב, היא: מניין שואב בית המשפט את הסמכות לפסול חוק יסוד? ● אמיר בן-דוד הלך לברר אצל המומחים - והפעם: ראיון עם פרופ' יניב רוזנאי, המומחה המוביל למשפט חוקתי

עוד 3,485 מילים ו-2 תגובות

נדיר שדיון טכני בוועדת הפנים של הכנסת שעניינו הליכי הצבעה במועצה מקומית יהפוך לדרמה פוליטית ● אבל כשברקע קמפיין "הבחירות הגנובות" של טראמפ ובאופק בחירות מוקדמות לכנסת, גם הצעת חוק שנועדה לאפשר לתושבים המצויים בבידוד להצביע מחר בתל מונד הופכת לזירת קרב והאשמות בין הליכוד לכחול-לבן ● קבלו הצצה למה שמחכה לנו בבחירות הארציות ● פרשנות

עוד 1,175 מילים

מחשב לכל תלמיד, כמעט

הכיתה הדיגיטלית הממשלה רכשה 150 אלף מחשבים בעלות של 400 מיליון שקל, כדי לאפשר לימוד מרחוק לתלמידים שאין להם מחשב בבית ● אבל מספר הבתים שאין בהם ציוד לימודי מתאים הרבה יותר גדול, ולפי הערכות מספר התלמידים הזקוקים למחשב הוא יותר מכפול ● גורמים המעורים בנושא טוענים: בסכום כזה ניתן היה לחלק מחשבים לכולם, אם היו רוכשים מחשבים משומשים ● משרד החינוך בתגובה: "המדיניות הייתה לחלק את המחשב הטוב ביותר"

עוד 1,043 מילים

עימות חריף בקבינט הקורונה בין נתניהו וגנץ; רה"מ מסתייג מהמשך פתיחת בתי הספר

נתניהו ביקר בחשאי בסעודיה - כך חשף גורם ישראלי ● גנץ: חשיפת הטיסה הנסיעה - צעד חסר אחריות ● ראש הממשלה תקף את שר הביטחון על הקמת ועדת בדיקה לרכש הצוללות - "בושה שגנץ משתמש בצה"ל ככלי לניגוח פוליטי" - וטען שהוועדה "תפורה" ● דרעי: יושב ראש כחול לבן חצה קו אדום; ספק אם יש הצדקה להמשך השותפות הפוליטית ● הכנסת ביטלה את העלאת שכר חבריה

עוד 67 עדכונים

נתניהו שוב עובד על גנץ

נתניהו נתן לגנץ ג'וב פיקטיבי, מנכ"ל משרד רה"מ החליפי, וקיבל את מה שרצה - חשב כללי באוצר ● גנץ לא העז לתבוע תמורה רצינית יותר, כי ידע שאין לו סיכוי אצל נתניהו ● גם ועדת הבדיקה חסרת השיניים בפרשת הצוללות שמינה אתמול לא שינתה את דימוי גנץ המתקפל ● בכחול-לבן רותחים, וסכנת הפילוג שם לא חולפת לרגע ● "אנחנו בדרך לבחירות", מודים בסביבת גנץ ● פרשנות

עוד 632 מילים

ג'יי סטריט מחכה לביידן כדי לחזור אל מעגל המשפיעים

ראיון אחרי ארבע שנים שבהן נרתמה ג'יי סטריט למאבקים בבית הלבן, נשיא השדולה הליברלית ג'רמי בן-עמי מצפה לשיתוף פעולה פורה עם הממשל החדש של ביידן ● בראיון לזמן ישראל, בן-עמי מצהיר כי יקדם חזרה לגישה "מאוזנת" כלפי ישראל, העלאת הסוגיה הפלסטינית לשולחן המדיני, וחזרה להסכם הגרעין עם איראן ● אבל גם הוא מבין שהמזה"ת וישראל בפרט לא יהיו בראש סדר העדיפויות של ביידן

עוד 1,035 מילים

"שפכו כאן כל כך הרבה כסף, ואז הכל נתקע בגלל שחיתויות"

אחרי שנתיים ללא הנהלה, מונה דן ליכטמן למנכ"ל פארק אריאל שרון ● בראיון לזמן ישראל הוא מצהיר: "אני מנסה להחזיר את הגלגל חמש שנים אחורה ולפתוח את הפארק לציבור. הניהול יהיה מקצועי ושקוף מכאן והלאה" ●  אלא שהמחיר עלול להיות ויתור על בירור האמת והעלמת עין מהפוליטיזציה של הדירקטוריון ● מעקב זמן ישראל

עוד 1,471 מילים

מגפת הקורונה "אסור שיחלקו חיסונים לפי מי שיש לו לובי"

חיסוני הקורונה יגיעו לישראל בטפטוף, ועד כה לא התקבלה החלטה על סדר חלוקתם ● הוועדה המקצועית האחראית על כך לא התכנסה מאז פרוץ המגפה ובינתיים הודיע נתניהו שיקים ועדת שרים בראשותו אשר תקבע את סדר קבלת החיסונים ● רופאים, ועדי עובדים חיוניים ופקידים מזהירים: "במשבר הזה מסרסים גופים מקצועיים ומקבלים החלטות פוליטיות אומללות. זה עלול לקרות גם עם החיסונים"

עוד 2,438 מילים

דיווח: פרויקטור הקורונה מתנגד לפתיחה גורפת של בתי הספר

גנץ הודיע על הקמת ועדת בדיקה ממשלתית לחקירת רכש הצוללות וכלי השיט ● הממשלה אישרה את מינוי יהלי רוטנברג לחשב הכללי והוד בצר למנכ"ל משרד ראש הממשלה החליפי; השרים ניסנקורן והנדל החרימו את הישיבה ● נתניהו במסר לביידן: "אסור לחזור להסכם הגרעין הקודם עם איראן" ● "פרשת משפטים - בושה": נציב התלונות רוזן מתח ביקורת על התנהלות המשטרה והפרקליטות

עוד 57 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה