אילוסטרציה: משתתפים בכנס הבינלאומי השנתי של BBYO בבולטימור, מרילנד, 15 בפברואר 2016 (צילום: Mike Kandel Photography)
Mike Kandel Photography
"תרבות הזימה" בתנועות הנוער היהודיות באמריקה

אני יודעת מה עשית בקיץ האחרון, ואסור שזה יקרה שוב

מאמר על השפלת נשים, "גבריות רעילה" ולחץ מיני במחנות קיץ יהודיים בארה"ב, פתח תיבת פנדורה ● אחרי שנחשף כי נערות מדורגות שם לפי ביצועים מיניים, וכי שירים סקסיסטיים הם חלק מההווי, אנשי חינוך נרתמו למיגור התופעה ● בשיחה עם זמן ישראל, מחברות המאמר הצעירות אומרות: "את לא בהכרח מבינה בזמן אמת שזה לא צריך להיות כך. את חושבת שמשהו לא בסדר איתך, כי את לא רוצה להצטרף"

עוד 1,190 מילים
כל הזמן // יום שישי, 10 ביוני 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

רינאוי זועבי: "לא מתכוונת להתפטר. אעניש את הממשלה"

דיווח: ימינה ותקווה חדשה ירוצו יחד בבחירות הבאות ● ברע"מ הקפיאו את הדרישה ממאזן גנאים להתפטר ● מקדם ההדבקה בקורונה זינק ל-1.4, מספר המאומתים הגבוה מאז אפריל ● בשמאל מגנים אלימות מתנחלים בדרום הר חברון ● ליברמן: "אין מחלוקת - צריך להעלות את שכר המורים ● 170 אלף משתתפים במצעד הגאווה בתל אביב

עוד 33 עדכונים

מה מפריע לעולם השלישי "להנות מהקפיטליזם"?

ספרו של ארננדו דה-סוטה: "תעלומת הקפיטליזם, מדוע השוק החופשי מצליח במערב ונכשל בכל מקום אחר" (סדרת שיבולת, הוצאת סלע מאיר, 2022) הוא ספר דחוס במידע החוזר על עצמו, ולא הצלחתי לצלוח את כולו.

בספר הגדוש הזה יש כמה עקרונות החוזרים בכתיבה ובטבלאות. אחד מהם הוא: "בכוונתי להוכיח בספר זה שהמכשול הגדול ביותר המונע מיתר חלקי העולם להנות מהקפיטליזם הוא חוסר היכולת שלהם לייצר הון" (עמ' 12).

לא צלחתי את כל הספר הגדוש הזה, שאחד מעקרונותיו הוא: "בכוונתי להוכיח בספר זה שהמכשול הגדול ביותר המונע מיתר חלקי העולם להנות מהקפיטליזם הוא חוסר היכולת שלהם לייצר הון"

כשמדובר על החזקת משאבים, לשיטתו:

"הם מחזיקים במשאבים הללו בדרכים לקויות: בתים שבנויים על אדמות שזכויות הבעלות עליהן אינן רשומות כהלכה, עסקים קטנים עם אחריות משפטית לא מוגדרת, מפעלים היושבים במקומות הנסתרים מעיניהם של בעלי הון ומשקיעים" (עמ' 14).

וכאן מובא העיקרון העיקרי של הספר:

"התושבים העניים של המדינות הללו, המונות חמש שישיות מכלל האנושות, אכן מחזיקים בבעלותם דברים, אך הם חסרים את התהליך של ייצוג הקניין שלהם ויצירת הון. יש להם בתים אך לא הוכחת בעלות; יבול, אך לא שטרי מכר; עסקים, אך לא רישומי חברות" (עמ' 15).

בהמשך מבהיר המחבר ש"הספר הזה הוא ניסיון מחודש לתור אחר מקור ההון כדי להסביר כיצד ניתן לתקן את הכשלים הכלכליים של מדינות עניות" (עמ' 17).

עטיפת הספר "סודות הקפיטליזם"
עטיפת הספר "סודות הקפיטליזם"

לגבי תהליך המעבר מהכפר לעיר והקושי הכרוך בכך, מביא המחבר דוגמאות רבות. אחת מהן עוסקת במתפרה, שצוות המחקר והמחבר הקימו בפאתי לימה ליצירת עסק חדש וחוקי. לצורך קבלת האישורים עמל הצוות שש שעות ביום, במשך 289 ימים (!) רק כדי לרשום את העסק.

כעבור מספר עמודים מופיע הרישום בתרשימים, באותיות קטנות ובצורה לא ברורה.

בין הון פעיל להון מת יש לטענתו פער משמעותי: "לפי החישובים שלנו, השווי הכולל של הנדל"ן המוחזק בידי העניים בעולם השלישי ובמדינות קומוניסטיות לשעבר, ללא רישום חוקי של בעלות, הוא לפחות 9.3 טרליון דולר" (עמ' 41).

ההון המת הזה נובע מכך שקיומם של נכסים דורש רשימות ושטרי בעלות שמספקות מערכות הקניין הרשמיות. "קשה ביותר לנייד בשוק נכס, שההיבטים הכלכליים והחברתיים שלו אינם מקובעים במערכת קניין רשמית" (עמ' 52). זהו המשפט החוזר והנשנה בספר.

"התושבים העניים של המדינות הללו, המונות חמש שישיות מכלל האנושות, אכן מחזיקים בבעלותם דברים, אך הם חסרים את התהליך של ייצוג הקניין שלהם ויצירת הון"

גם הפירוט הבא, כלהלן, חוזר בספר:

"הון נולד באמצעות ייצוג בכתב בשטר בעלות, בנייר ערך, בחוזה וברישומים אחרים מהסוג הזה של התכונות הכלכליות המועילות ביותר ביחס לנכס, בשונה מההיבטים של הנכס המרשימים יותר מבחינה חזותית. […] הקניין אינו הבית עצמו אלא מושג כלכלי ביחס לבית, שמוטמע בתוך ייצוג חוקי. משמעות הדבר היא שייצוג רשמי של הקניין הוא נפרד מהנכס שהוא מייצג" (עמ' 55).

במילים אחרות: "בהפכו בעלי אינטרסים ביחס לרכוש לבעלי אחריות, הקניין הרשמי ברא אנשים פרטיים מתוך ההמון (עמ' 59). זאת ועוד: "באמצעות הפיכת הנכסים לנזילים, על ידי קישור בין בעלים לנכסים, בין נכסים לכתובות ובין בעלות לאכיפה, ובעזרת הנגשת המידע על ההיסטוריה של הנכסים והבעלים, מערכות קניין רשמיות הפכו את תושבי המערב לרשת של שחקנים עסקיים שאפשר לזהות כל אחד מהם ולהטיל עליו אחריות אישית" (עמ' 63).

מול נתונים אלו עומדת כלכלת העולם השלישי, ובאוקראינה למשל מחצית הכלכלה השחורה היא 50% מהתמ"ג.

דה סוטה חוזר ומפרט את המידע המשקף את תובנותיו הכלכליות הניתנות לסיכום קצר, אך עושה זאת בהרחבה, שוב ושוב. למשל:

"נסעתי פעמים רבות למדינות מתקדמות כדי לברר כיצד המומחים לזכויות קניין במדינות אלו מציעים לשלב נכסים חוץ חוקיים במדינה מסוימת לתוך מערכת אחת של קניין חוקי. עכשיו, כשמאחוריי 13 שנים ואלפי קילומטרים, ובשיער מעט יותר אפור, אני יכול לומר שבדקתי כמעט בכל ארגון במדינות המתקדמות שעוסק בזכויות קניין – החל מחבריי בלשכת רישום מקרקעין של בריטניה ובלשכת רישום המקרקעין של אלסקה ועד למקבילה שלהן ביפן. אף לא לאחד מהם הייתה תשובה" (עמ' 109).

המשפט הזה חוזר בספר: "הקניין אינו הבית עצמו אלא מושג כלכלי ביחס לבית, שמוטמע בתוך ייצוג חוקי. משמעות הדבר היא שייצוג רשמי של הקניין – נפרד מהנכס שהוא מייצג"

המחבר מקדיש פרק לארצות הברית ביחס לקניין הלא חוקי ומקדיש לכך יריעה לא מעטה, אבל ספק אם היא תעניין את הקורא, זה שלא עוסק בהיבטים המשפטיים של הקניין.

כך למשל גם לגבי שני התרשימים אודות תהליך ההיוון: "התנועה מכיוון הון מת  לכיוון הון חי", הנכתבים כמו שאר התרשימים באותיות קטנות ונותנים מידע קשה לקריאת יודעי דבר. בעמוד 185 נשברתי ולא המשכתי עוד. אולי הספר נועד לאנשי סוד מקצועיים אך לא לקהל הרחב, גם זה האינטלגנטי.

יוסי ברנע הוא מוסמך האוניברסיטה הפתוחה בלימודי דמוקרטיה בין תחומיים. בעבר היה מזכיר עמותת "אני ישראלי" שפעלה להכרה בלאום הישראלי. כתב ביקורות על ספרים ומאמרים בכתבי עת ועיתונים שונים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 682 מילים

ריאיון "לציבור היהודי בארה"ב אין קול שמייצג אותם"

ההיסטוריון אריק אלתרמן בוחן בספרו החדש "אנחנו לא (עם) אחד", כיצד הפך הוויכוח על ישראל בקרב יהודי ארה"ב למנותק מהמציאות ● בריאיון לזמן ישראל הוא אומר שעל אף התחזקות ה־BDS והשיח בנוגע לסכסוך הישראלי–פלסטיני, רוב המצביעים היהודים למפלגה הדמוקרטית תומך במדינה היהודית

עוד 1,015 מילים

העתירה של נתניהו נגד הפרקליטות היא לא צעד מקורי אבל מקבעת את התודעה הציבורית בנושא ההדלפות, מהווה מעין איום נגד צוות התביעה ומכניסה את השופטים למגננה ● ברקע דוח נציב תלונות הציבור על שופטים, לפיו חלה עלייה בתלונות על שופטים הפועלים בדלתיים סגורות – ועדה פנימית דנה בהגברת השקיפות ● וגם: סער בחר לפרוק את תסכוליו הפוליטיים בטקס השבעת השופטים לעליון

עוד 1,294 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

ניר אורבך נשבר: הוא לא עומד במכבש הלחצים הברוטאלי שמפעילים עליו מימין, בדיוק כמו עידית סילמן לפניו - ואפילו הטקסטים שלהם דומים ● הדרישות של אורבך מבנט לא אפשריות אבל כולם קונים זמן ומחכים שמשהו יקרה ● ובינתיים בממשלה שוררת אווירה של ייאוש ● פרשנות

עוד 622 מילים ו-1 תגובות

שרלוק הולמס של היישוב העברי

כמי שרואים את עצמם בני העולם המערבי, נראה לנו שיצירות התרבות שלו כגון ספרות בלשית וקולנוע, הם חלק מההשכלה התרבותית, החברתית וההיסטורית שלנו ושל ילדינו, ומובן שהם חלק מחיינו היום.

אחד הספרים הראשונים שנתתי לילדי לקרוא היה כלבם של בני בסקרוויל של ארתור קונן דויל. אחריו רכשנו גם את כל שאר כתבי שרלוק הולמס מאוגדים ואפילו אחד מצויר. למה? כי ילדים צריכים להכיר ספרי מתח ואין טובה מדמותו של שרלוק הולמס להתחיל בקריאת ספרי מתח.

אחד הספרים הראשונים שנתתי לילדי לקרוא היה כלבם של בני בסקרוויל. אחריו רכשנו גם את שאר כתבי שרלוק הולמס מאוגדים ואפילו אחד מצויר. למה? כי ילדים צריכים להכיר ספרי מתח, ואין טובה מדמותו כדי להתחיל

הידעתם כי בין השנים 1931-1887 (השנה בה נפטר) הסופר קונן דויל הוציא לאור 56 ספרים וסיפורים על דמותו של שרלוק הולמס? הידעתם שכלבם של בני בסקרוויל עובד 6 פעמים לאורך ההיסטוריה הקולנועית משנת 1921 ועד 2002? והוא לא היחיד, לסיפורי שרלוק הולמס נוספים היו עיבודים קולנועיים. הידעתם שסימני ההיכר הידועים ביותר של הולמס: כובע הציידים, המקטרת והביטוי Elementary, My Dear Watson הם בכלל תוצאה של עיבוד קולנועי?

דמותם של זוג הבלשים שרלוק הולמס וד"ר ווטסון היוו השראה גם לתסריטים וספרים של יוצרים אחרים. אבל לא פחות מכך מעניין לגלות כי דמותם היוותה השראה גם ליצירות ופרשנויות ספרותיות ותיאטרליות בישוב העברי לפני הקמת המדינה וכי לשרלוק הולמס מעמד ייחודי בתרבות העברית.

עטיפת תרגום של שרלוק הולמס
עטיפת תרגום של שרלוק הולמס

כדי להבין כיצד מתחברת מדינת ישראל במזרח התיכון לעולם התרבותי המערבי צריך לחזור לתקופת המנדט, התקופה בה צמח הישוב העברי בתקופת המנדט בפלשתינה-א"י, שראה עצמו חלק מן העולם המערבי. העולים, שרובם המכריע הגיעו מאירופה, ראו עצמם חלק מתרבות זו או שאפו להיות חלק ממנה.

היות שכך, סממני התרבות האירופו-אמריקאית היו חלק מרכזי מעולמם. למשל בתחום האופנה שלטו מכנסיים לנשים, חליפות לגברים, כובעים רחבי תיתורה לנשים, עיצוב השיער והשמירה על מאפייני מראה אירופאים. כל אלו, למרות החום המקומי הכבד.

כך גם בגזרת הבילוי והפנאי, הריקודים הסלוניים היו לבילוי מרכזי לצעירים ומבוגרים בערים. עשרות מועדוני ריקוד ובתי ספר לריקודים סלונים היו בתל-אביב, חיפה וירושלים.

זוג הבלשים שרלוק הולמס וד"ר ווטסון היוו השראה גם ליוצרים אחרים, ומעניין לגלות כי גם ליצירות ופרשנויות ספרותיות ותיאטרליות בישוב העברי לפני קום המדינה. למעשה, להולמס מעמד ייחודי בתרבות העברית

משנות השלושים צצו בתי קפה בהם ישבו אנשים, שתו קפה ושוחחו שיחות תרבותיות אירופאיות. בתי הקפה נקראו בשמות מערביים כמו "הקלוב הכחול", "קרלטון", "אררט", או "הקזינו". בילוי זמין ובמחיר שווה לכל נפש היה הקולנוע, שלווה באכילת לחמנייה בנקניקיה ובקבוק גזוז לפני או אחרי הסרט.

קריאה הייתה אחד מתחומי הבילוי האהובים על הציבור. בסוף תקופת המנדט ראשיתה של מדינת ישראל יצאו לאור כ-80 עיתונים ומגזינים בעברית ועוד עשרות בשפות נוספות. באותה תקופה היה גם ריבוי הוצאות לאור ספרותיות שהביאו לקוראי העברית שלל ספרות טובה מקורית ומתורגמת. כל אלו הפכו לחלק מעולם הדימויים של התרבות העברית.

עטיפת הספר "לעברת את שרלוק הולמס" של ראובן גפני
עטיפת הספר "לעברת את שרלוק הולמס" של ראובן גפני

ד"ר ראובן גפני, ראש המחלקה ללימודי ארץ ישראל במכללה האקדמית כנרת, חוקר ההתיישבות היהודית בארץ ישראל בעת החדשה, וסוגיות שונות של תרבות, דת ולאומיות בארץ ישראל בתקופת המנדט – חקר את שרלוק הולמס בלבוש עברי.

הוא בחן כיצד השפיעה ספרות בלשים זו על הישוב העברי וכיצד שימשה למגוון רחב של דימויים שהעסיקו באותה תקופה את הישוב העברי.

ספרו "לעברת את שרלוק הולמס: פרשיה ספרותית-אידאולוגית מתקופת המנדט" יצא זה עתה בהוצאת יד-בן צבי.

ד"ר ראובן גפני בחן כיצד השפיעה ספרות הבלשים של שרלוק הולמס על הישוב העברי וכיצד שימשה למגוון רחב של דימויים, שהעסיקו באותה תקופה את הישוב העברי

הספר מציג רקע רחב על התפתחות דמותו של שרלוק הולמס ושותפו ד"ר ווטסון בכתיבתו של קונן דויל. הוא מתמקד בתהליך עיברותו ההדרגתי של שרלוק הולמס ותוך כך מציג מעין היסטוריוגרפיה של תרבות הכתיבה הארצישראלית בכלל ושל הספרות הבלשית בפרט.

גפני סוקר את תרגומי הולמס החל משנות העשרים ועד להקמתה של מדינת ישראל. בספרו הוא מציג שלל הוצאות לאור, מתרגמים, מחזאים, סופרים, ועיתונאים שעסקו בשרלוק הולמס. הוא בוחן את המניעים לפעולתם, מהם עולות תפיסות אידיאולוגיות לאומיות, שליחות חינוכית, העדפות אסטטיות ומניעים כלכליים.

מתברר כי לתרגומים היו מטרות: למשל לתרגומו של ז'בוטינסקי, שנערך יחד עם חבריו לתא בשבתו בכלא הבריטי ב-1920, היו מטרות אידאולוגיות מובהקות. לתרגומיו של ישראל אליהו הנדלזלץ (שנערכו בגולה והגיעו לארץ בלעדיו שכן הוא נספה בשואה) היו מטרות חינוכיות פדגוגיות. תרגומו של איתמר בן אב"י שילב בין מטרות עיתונאיות, מוסריות ואידיאולוגיות. והיה גם תרגומו של יונתן רטוש, ששפתו הצעירה הפכה אותו לשוטף וקריא עד שהחזיק מעמד 45 שנה (תרגם בגיל 18).

גפני סוקר את שלל הוצאות ספרים שהיו קיימות אז: עם ניקוד ובלי ניקוד, כריכות קשות וכריכות רכות, תרגומים מרמות שונות וסוגים שונים, הדפסות יקרות וזולות, ספרות מופת וספרות קלה.

מגוון הוצאות לאור שלחו ידן בשרלוק הולמס. החשובה ביניהן היא הוצאת אמנות, אבל גם הוצאות ספרים נוספות עסקו בו כגון: הספר, הספרייה הקטנה, לוין-אפשטיין ויזרעאל.

לתרגומו של ז'בוטינסקי, שנערך עם חבריו לתא הכלא הבריטי ב-1920, היו מטרות אידאולוגיות מובהקות. לתרגומי הנדלזלץ היו מטרות חינוכיות פדגוגיות. תרגום בן אב"י שילב בין מטרות עיתונאיות, מוסריות ואידיאולוגיות

גם על הניסוי החדש בדמותו של שרלוק הולמס, שהחל בראשית שנות השלושים, מספר גפני, כש"ספרית הבלש" הזולה יצרה את דמותו של דוד תדהר – חיקוי עברי של שרלוק הולמס.

מתוך בלוג הספרייה הלאומית: דוד תדהר ודוד אלמוג – הבלשים הפרטיים הראשונים בארץ
מתוך בלוג הספרייה הלאומית: דוד תדהר ודוד אלמוג – הבלשים הפרטיים הראשונים בארץ

אחריה גם הוצאת "הבלש הקטן" – עם דמות שכתב עמנואל הרוסי על עמיצור הילד הבלש, סיפור בלשי ראשון שגיבורו ילד עברי. עמיצור היווה אולי אב טיפוס לחסמב"ה (חבורת סוד מוחלט בהחלט) של יגאל מוסינזון, שהפכה בארץ לרב מכר בקרב ילדי ישראל, בדומה לתהליך שעשה שרלוק הולמס בבריטניה.

הולמס האנגלי נכתב על רקע תקופתו והגיאוגרפיה שלה, בסוף התקופה הויקטוריאנית והתקופה האדורדיאנית, והוא משקף אותה.

התרגומים, הפרשנויות והחיקויים העבריים בפלשתינה נכתבו על רקע הגיאוגרפיה והפוליטיקה של תקופתם והם משקפים את עולם התרבות האידיאולוגי והחינוכי העברי הנבנה. הספר מיועד במיוחד לאוהדי שרלוק הולמס ו/או לאוהבי תקופת המנדט, שיזכו לפרספקטיבה נוספת על דמותו של הבלש הבריטי.

ד"ר אורית יעל (Orit Yaal) היא חוקרת היסטוריה ומגדר בישראל, מתמחה בזוגיות, מיניות ויחסים בין המינים. מרצה במכללת כנרת ובמסגרות אזרחיות בעלת ניסיון רב בהוראת בני נוער. אני מאמינה כי רוב בני האדם טובים, צריך רק לדעת לכוון אותם לשם וחינוך היא הדרך הטובה ביותר לעשות זאת. קיבוצניקית ופמיניסטית נשואה באושר ואם לארבעה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
אני חושב שמעבר להצבתו של שרלוק הולמס בהקשר התרבותי המערבי - שהוא ודאי משמעותי ! - אולי צריך להציבו גם בהקשר היהודי-בריטי הכל-כך סבור, באותה התקופה. זה מוסיף עוד נדבך לסלט התרבותי-האידי... המשך קריאה

אני חושב שמעבר להצבתו של שרלוק הולמס בהקשר התרבותי המערבי – שהוא ודאי משמעותי ! – אולי צריך להציבו גם בהקשר היהודי-בריטי הכל-כך סבור, באותה התקופה. זה מוסיף עוד נדבך לסלט התרבותי-האידיאולוגי הזה, מתקופת המנדט, שהעיסוק בו הוא אכן מרתק, בכל פעם מחדש !

הנה סיפור בלשי עכשוי הרצח של יהודה ותמר כדורי היה ביום חמישי 10.1.2019. ביום רביעי אסנת בת חן אמרה לתמר כדורי "יהיה על המצפון שלי אחרי שתמותי". תמר התקשרה וסיפרה את זה לחברה שלה. החברה... המשך קריאה

הנה סיפור בלשי עכשוי

הרצח של יהודה ותמר כדורי היה ביום חמישי 10.1.2019.
ביום רביעי אסנת בת חן אמרה לתמר כדורי "יהיה על המצפון שלי אחרי שתמותי".
תמר התקשרה וסיפרה את זה לחברה שלה.
החברה הודיעה את זה למשטרה מיד לאחר ההודעה על הרצח.

אסנת מעולם לא נעצרה ולא נחקרה.
והציבור לא יודע על זה בכלל.
הסיבה היא, שהיא עובדת של רוני אלשיך.
יש לה דרגה גבוהה בשב"כ.

אחרי הרצח, בהוראת השב"כ והפרקליטות, היא הפעילה את חוקרי המשטרה.
היא נתנה להם הוראה להפליל את הבנים של הזוג כדורי.
כדי שהבת תקבל את החברה של יהודה כדורי.

יומיים לאחר ששלחתי את הראיות ליועמשית, השב"כ שיקר שהוא מצא את הרוצח.
הוא לקח בחור ערבי, סימם אותו בסם שגרם לו להודות במה שהוא לא עשה.
מרוב מהירות השב"כ עשה את כל הטעויות, וקל מאוד להראות שהוא לא הרוצח האמיתי.
לדוגמא יש לו שיער באורך של 60 ס"מ, בעוד שהמשטרה עצמה הכינה קלסטרון של הרוצח שמראה שהוא היה קירח.
במשך שלוש שנים שיער לא גדל 60 ס"מ.

ניסיתי להגיש את הראיות לבית המשפט.
השופט הוא עודד שחם, אותו שופט שמנהל את תיק 4,000.
השופט נתן הוראה למזכירות לסרב לקבל ממני את הראיות.
זאת בכוונה שיהיה משפט שדה וירשיעו את הערבי ויסגרו את התיק.
שלחתי לשופט מכתב לבית והוא סירב לקבל אותו ושיקר שהוא לא גר בכתובת הזאת.

רוני אלשיך עשה דברים שרק משוגע עושה:
הוא המציא את תיק 4,000.
הוא הורה לחוקרי המשטרה לנהוג באלימות נגד אנשים שיעידו נגד ביבי.
הוא מכר את סודות המדינה במימד החמישי.
הוא צוטט לכל המדינה.
הוא שיקר שהוא לא עשה את זה למרות שיש ראיות לכך שהוא צוטט.
והוא שלח את אסנת וחלילו לרצוח את הזוג כדורי.

רוני אלשיך השתגע מכדורים פסיכיאטרים שאסנת בת חן נתנה לו בלי ידיעתו.
מאוד חשוב לפרקליטות ולשב"כ להסתיר את זה כדי שתיק 4,000 לא יפול.
עד כדי כך שלא אכפת להם שהיא ממשיכה לרצוח עשרות או מאות אנשים.

https://www.docdroid.net/zW9UaBA/document

עוד 886 מילים ו-2 תגובות
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

מדינה אחת, שתי מערכות חוק – ואפס משילות

תקנות יו"ש הן התגלמות אי השוויון הממוסד ● הממשל הכפול שישראל מנהלת כבר יותר מ־50 שנה לא ישים מבחינה חוקית, מוסרית, מעשית או מנקודת מבט אתית־יהודית – ויוצר אי משילות חריף ● לא ניתן להכניע עם אחר ולשלול ממנו את חירותו לנצח בלי לשלם על כך מחיר כבד. עכשיו זה הזמן לתקן ● דעה

עוד 1,197 מילים ו-1 תגובות

החוקר הטוב, החוקר הרע: איראן מפצלת את המסרים למערב

על רקע החלטת סבא"א לגנות את איראן נוכח חוסר השקיפות בנושא האתרים שהתגלו בהם שאריות אורניום – עיתון המקורב לחמינאי קורא לנטוש את אמנת אי־הפצת נשק גרעיני ● ארה"ב מאשימה את איראן בטרפוד המו"מ אבל ממשיכה לחתור להסכם על רקע משבר הנפט העולמי ● ללא הסכם, ביידן ינסה לשכנע את הסעודים – להם הוציא כרטיס צהוב – לייצא יותר נפט ● התירוץ המושלם מבחינתו: הסכמי הנורמליזציה עם ישראל ● פרשנות

עוד 732 מילים

"הוא מענטש והוא מסודר כלכלית – אז הוא גובה מתחת למחיר השוק"

יש עדיין בעלי בתים שגובים שכר דירה נמוך ממחיר השוק – ומעלים, אם בכלל, רק לעתים רחוקות ● לרוב לא מדובר במשקיעים אלא באנשים שמשכירים דירה אחת – ולעתים גרים בשכירות בעצמם ● המניע: שילוב של אמפתיה ושיקולים כלכליים: "אני מבין את את הדיירים, שילמתי שכירות כל חיי" ● "עדיף להיות פחות חמדן, להרוויח דירה מלאה ומתוחזקת – ולעזור לאנשים בקורת גג"

עוד 2,630 מילים

"המערכת מדממת": הסתדרות המורים תשבית את הלימודים בירושלים לשעתיים ביום ראשון

ליצמן הורשע בהפרת אמונים בפרשת מלכה לייפר במסגרת הסדר טיעון ● על רקע הדיווחים על מגעיו עם הליכוד נועד אורבך עם בנט; השניים מסרו שהייתה פגישה טובה ● פניות הוגשו לבהרב מיארה בבקשה שתחקור האם סילמן סחטה באיומים את אורבך ● רינאוי זועבי: לפיד הבטיח לי שעקורי איקרית וברעם יושבו ארצה; ראש הממשלה החליפי הכחיש זאת ● בנט ערך ביקור בזק באמירויות

עוד 37 עדכונים

גם בנושאים כלכליים, הקואליציה מתפוררת

מה שארע אתמול בכנסת - כשהצעת החוק להעלאת שכר המינימום עברה בקריאה טרומית ורק ארבעה ח"כים מהקואליציה התייצבו להצביע נגד - ממחיש עד כמה הדבק שהחזיק את הממשלה ה-36 בשנה החולפת הולך ונסדק ● הח"כים מרגישים את הבחירות באוויר, ופתאום אפילו רע"ם והרשימה המשותפת משתפות פעולה ● פרשנות

עוד 729 מילים

בימים אלה מותקנים מוני חשמל חכמים בבתיהם של 200 אלף ישראלים ● מונים דיגיטליים הם מפתח לניהול מתקדם וסביבתי של רשת החשמל ולחיסכון כספי למשקי הבית – אבל ישראל נמצאת בפיגור גדול בהתקנתם אחרי המערב ● מול החששות מפגיעה בפרטיות ותוספת קרינה, בחברת החשמל מנסים להרגיע: "פחות קרינה מסלולרי"

עוד 1,042 מילים ו-3 תגובות

ליברמן צריך להחליט אם הוא שר אוצר או פרשן כלכלי

בחצי שנה, ליברמן שינה שש פעמים את התחזיות שלו בנושא מחירי הדיור ● בזמן הזה הוא הגה ארבע תוכניות דיור שונות – חלקן עוד לפני שהקודמות בכלל הגיעו לידי תכנון ● נראה שליברמן מעולם לא היה כל כך חסר אונים ואבוד כמו במלחמה על מחירי הנדל"ן ● בינתיים, הציבור ממשיך לקחת משכנתאות מנופחות על רקע חוסר האמון במדיניות הלא קיימת ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
מליברמן לא מצופה להוריד את מחירי הדיור אלא רק לעצור אותם (או לפחות למתן) העלייה התלולה שרק מטפסת ולא נחה לרגע היא בלתי נתפסת ולכן אין שום חשש שחובות הקבלנים ותשלומי המשכנתאות ייפסקו ל... המשך קריאה

מליברמן לא מצופה להוריד את מחירי הדיור אלא רק לעצור אותם (או לפחות למתן) העלייה התלולה שרק מטפסת ולא נחה לרגע היא בלתי נתפסת
ולכן אין שום חשש שחובות הקבלנים ותשלומי המשכנתאות ייפסקו
ליברמן לא עושה רושם של מקצוען וגם לא של בולדוזר (בניגוד לתדמית)
במקום לקשקש על תחזיות עדיף שיקשקש מאתיים אלף דירןת בהנחה באיזור המרכז
זה יעזור קצת יותר

עוד 769 מילים ו-1 תגובות

"אין צורך במנחת נוסף לצורך מטוסי הכיבוי"

תחקיר זמן ישראל מועצת חוף הכרמל אישרה את הגדלת מנחת הבונים בנימוק של הצלת הכרמל משריפות ● אולם, מומחי תעופה אזרחית אומרים לזמן ישראל: טייסת הכיבוי לא זקוקה למנחת המורחב – וספק אם תעשה בו שימוש ● המנחת לא נמצא גם בתוכניות של טייסת הכיבוי עצמה: "המנחת במגידו נותן מענה מצוין למקרה של שרפה בכרמל" ● רק היזם מוקדי מתעקש: "הגדרת אורך המסלול נעשתה על ידי גורמי התעופה המקצועיים" ● הבונים לטיס: כתבה רביעית בסדרה

עוד 1,847 מילים

קרב האשמות בקואליציה: "סער מייצר כאוס"

מבוכה לקואליציה: חוק שכר מינימום של המשותפת עבר בטרומית בתמיכת רע"מ ובהיעדרות עבודה ומרצ ● אריה דרעי: "הקואליציה התפרקה סופית. צפו להפתעות" ● פרויקטור הקורונה: "יש עלייה בתחלואה, לא יודע אם זה גל חדש" ● הצט"מ ממליץ לחזור לעטות מסכות במרחבים סגורים ● ישראל מבהירה: אסדת כריש לא תשאב גז משטח המחלוקת עם לבנון, קוראים למו"מ על הגבול הימי

עוד 49 עדכונים

הקואליציה לוקחת פסק זמן - ותנסה לחזור עם כמה הפתעות

אחרי ארועי ליל שני במליאת הכנסת, עם נפילת חוק יו"ש וההפסד במינוי מחדש של כהנא לשר, הקואליציה מחשבת מסלול מחדש ● בכירים מעריכים כי התגובות הנזעמות יחד עם מכבש הלחצים והסנקציות יעשו את שלהם - וחוק יו"ש יעבור בשבוע הבא או בעוד שבועיים ● וגם על עידית סילמן עדיין לא אומרים נואש ● פרשנות

עוד 631 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה