מגיני הגולן

ראיון של הילה שחר עם קציני המודיעין של הר אביטל, צור שפי, אמיר בן-אשר וגבי זהר. צילום מסך מתוך הראיון
ראיון של הילה שחר עם קציני המודיעין של הר אביטל, צור שפי, אמיר בן-אשר וגבי זהר. צילום מסך מתוך הראיון

צור שפי היה מפקד מוצב הר אביטל במלחמת יום כיפור. הוא סירב להתפנות מהר אביטל ביום השני והקשה ביותר של המלחמה ב7 באוקטובר. הוא וחייליו, מחוזקים במפקד גדוד 12 של גולני יעקב שחר ז"ל שבא לפנותם אך נשאר איתם בהר אביטל, המשיכו לספק מודיעין מההר המופגז והמוקף בטנקים סורים.

הידיעה הקריטית ב-9 באוקטובר, יומו הרביעי והקריטי של הקרב העקוב מדם בעמק הבכא, על כך שהמתקפה הסורית נשברת, הודעה שנמסרה לרפול, ליאנוש ולקהלני, עם המסר להחזיק עוד כמה שעות מעמד – הגיעה מאנשי המודיעין של הר אביטל.

"העברנו ידיעות מפורטות לאמ"ן מלאות בסימנים מעידים למלחמה"

בראיון מטלטל, אחרי 47 שנים של שתיקה כואבת, שערכה הילה שחר עם קציני המודיעין של הר אביטל, צור שפי, אמיר בן-אשר וגבי זהר, הם מספרים שהתריעו על המלחמה המתקרבת שבועות לפני שפרצה. המידע הועבר למפקדת היחידה 848 ולמפקדה אלוף משנה יואל בן-פורת, וממנו לראש אמ"ן אלי זעירא. לתדהמתם המידע לא הועבר למפקדי צה"ל מחוץ לאמ"ן.

הם התריעו על המלחמה המתקרבת שבועות לפני שפרצה. המידע הועבר למפקדת היחידה 848 ולמפקדה אלוף משנה יואל בן-פורת, וממנו לראש אמ"ן אלי זעירא. לתדהמתם המידע לא הועבר למפקדי צה"ל מחוץ לאמ"ן

צור מספר שביקש מעוזר קמ"ן אוגדה 36, ג'ו נשרי וקמ"ן פיקוד צפון חגי מן, לבקר בהר אביטל לפני המלחמה, וקציני 848 הציגו להם את החומרים שאספו בשלושת החודשים האחרונים. חומרים שכללו סימנים ברורים המעידים על הכנות הסורים למלחמה.

קמ"ן אוגדה 36 וקמ"ן פיקוד צפון, שמעבירים מידע מודיעיני ישירות לאלוף פיקוד צפון, לא ידעו דבר על החומרים שהועברו לאמ"ן והיו המומים לא פחות מצור שפי שהמידע לא הועבר לידיעתם.

בעקבות המפגש שלהם עם קמ"ן פיקוד צפון חגי מן, האלוף חופי דרש תיגבור לרמת-הגולן וחטיבה 7 הועברה מסיני לגולן. רמת הגולן היתה נופלת לידי הסורים במלחמה ללא התיגבור והקרב העיקש של חטיבה 7 בעמק הבכא.

אנשי 848 ברמת הגולן הביאו ידיעת זהב על הפינוי הבהול של משפחות הרוסים מסוריה. תחילה דרך נמל לטקיה באוניות ואחר כך ברכבת אוירית רוסית משדה התעופה של דמשק ביום בלילה בין רביעי וחמישי, כ-48 שעות לפני פתיחת המלחמה.

ידיעת זהב נוספת (ידיעת יחמור) יורטה ביום שישי אחר הצהריים על ידי אנשי 848. הידיעה אמרה, שהפינוי הבהול של הרוסים הוא בגלל התוכנית להתקפה משולבת סורית-מצרית על ישראל למחרת. הידיעה הועברה באופן בהול למפקדת אמ"ן, אך עוכבה על ידי ראש אמ"ן אלי זעירא ולא הועברה לרמטכ"ל דדו עד למחרת בשבת בבוקר.

בידיעת זהב שיורטה בשישי אחה"צ ע"י 848 נאמר שפינוי הרוסים הבהול נובע מתוכנית להתקפה משולבת סורית-מצרית על ישראל למחרת. הידיעה הועברה בבהילות למפקדת אמ"ן, אך לא הועברה לרמטכ"ל דדו עד למחרת בשבת בבוקר

יותר מאוחר באותו לילה נקלטה מילת הקוד למעבר מתרגיל למלחמה ושוב הידיעה הועברה באופן בהול למפקדת אמ"ן אחר חצות, עוד לפני שהגיעה הידיעה של צבי זמיר מפגישתו עם המלאך מלונדון בסביבות 4 וחצי לפנות בוקר.

סימן מעיד נוסף למלחמה שנקלט בהר אביטל היה העברתה של חטיבה 47 הסורית מצפון סוריה לדמשק. על פי מידע שהתקבל קודם היה סימן מודיעיני מובהק לתחילת המלחמה.

הסימנים המעידים על מלחמה הועברו בזמן אך לא נוצלו. צור שפי, אמיר בן-אשר וגבי זהר אומרים בראיון, שכל השנים כואבת להם הידיעה שאפשר היה להציל את חייהם של כ-2569 חיילי צה"ל שנהרגו במלחמה הקשה, אם היו מקשיבים להתרעות שהם העבירו.

מגיע צל"ש לצור שפי וחבריו מ-848 מהר אביטל על הידיעות המתריעות על המלחמה, שהביאו להחלטה להעלות את חטיבה 7 לרמת הגולן, על ידיעות הזהב של פינוי המשפחות הרוסיות מסוריה כ-48 שעות לפני פתיחת המלחמה ועל ידיעת יחמור שנקלטה כ-20 שעות לפני שפרצה המלחמה.

בולטת אפילו יותר מהידיעות המתריעות על המלחמה, הידיעה שהעבירו בזמן המלחמה שהמתקפה הסורית בעמק הבכא נשברת ב-9 באוקטובר, ידיעה שהועברה לקהלני בזמן אמת בקרב בעמק הבכא.

אבל צור שפי, חבריו ומפקדם יואל בן-פורת לא קיבלו צל"שים, אפילו לא הוגשו כמועמדים לצל"שים אחרי המלחמה. איך אפשר היה לציין לשבח את אנשי המודיעין על המידע המודיעיני האיכותי והקריטי שסיפקו לאמ"ן לפני ובמהלך המלחמה, כשההנהגה המדינית-בטחונית של המדינה בתמיכת ועדת אגרנט החליטה להאשים את המודיעין באחריות למחדל מלחמת יום-כפור?

אבל הם לא קיבלו צל"שים. איך אפשר היה לציין לשבח את אנשי המודיעין על המידע האיכותי והקריטי שסיפקו לאמ"ן לפני ובמהלך המלחמה, כשההנהגה המדינית בטחונית החליטה להאשים את המודיעין באחריות למחדל המלחמה?

האמריקאים הרעיפו עלינו ידיעות מרגיעות

דיין אמר בעדותו לועדת אגרנט, שבימים האחרונים לפני פתיחת המלחמה, האמריקאים הרעיפו עלינו ידיעות מרגיעות שלא תהיה מלחמה, הגנרל סקוקרופט, סגנו של קיסינג'ר, אמר שהערבים לא יתקפו. ב-24 השעות האחרונות לפני פתיחת המלחמה, ההערכה של דיין היתה שמלחמה תפרוץ בשבת ונוצרו חילוקי דיעות עם האמריקאים.

גולדה מאיר אמרה לשגריר האמריקאי קיטינג שהיא מצטערת על כך שנוצר פער בהערכות המודיעיניות. דיין אמר שצריך להעביר את כל המידע שיש ברשותנו לאמריקאים כך שידעו שהזהרנו אותם על המלחמה, שהתייעצנו איתם, וכי אם תפרוץ מלחמה הם יהיו מחוייבים לסייע לנו.

גולדה וועדת אגרנט חיפו על קיסינג'ר

גולדה חיפתה על חילוקי הדעות עם קיסינג'ר ועל ההערכה השגויה שהעביר סגנו סקוקרופט לישראל ב-6 באוקטובר, כי הערבים לא יתקפו. גולדה גם הסתירה את ההוראה של קיסינג'ר לישראל לא לפתוח במכה מקדימה בתחילת המלחמה.

קיסינג'ר הכחיש שנתן את ההוראה לישראל לא לפתוח במכה מקדימה מספר פעמים, אך קיסינג'ר בעצמו כתב שנתן את ההוראה לישראל בדיווח ששלח לנשיא ניקסון מספר שעות לפני הפתיחה באש. ויש לזה אישור נוסף באזהרות החריפות לישראל שהעביר בשמו מרדכי שלו מניו יורק ישירות לגולדה למשרד ראש הממשלה.

ההכחשה של קיסינג'ר שקרית. יש עדות נוספת לחיפוי ישראלי על קיסינג'ר בשיחה של השגריר דיניץ וסגנו מרדכי שלו עם קיסינג'ר בוושינגטון ב-9 באוקטובר בבית הלבן.

גולדה חיפתה על ההערכה השגויה שהעביר סקוקרופט, סגנו של קיסינג'ר לישראל ב-6 באוקטובר, כי הערבים לא יתקפו. גולדה גם הסתירה את ההוראה של קיסינג'ר לישראל לא לפתוח במכה מקדימה בתחילת המלחמה

קיסינג'ר מכחיש את "השמועות שהתפשטו בוושינגטון" שהוא מנע מכה מקדימה של ישראל, במפגש מתועד בפרוטוקול בנוכחות סגנו הגנרל סקוקרופט ויועצו מהמועצה לבטחון לאומי פיטר רודמן. מרדכי שלו, שהשתתף בפגישה ושהעביר בעצמו את ההוראות מקיסינג'ר לישראל ב-6 באוקטובר שותק, ושמחה דיניץ אומר "בפליאה" שזו שמועה מגוחכת.

ועדת אגרנט פעלה על פי בקשת ראש הממשלה והטילה חיסיון על הפרוטוקולים של הועדה.

קשר ההשתקה של המחדל המדיני ומגיני הגולן

נראה שהסיבה שקציני המודיעין האמיצים של תל אביטל ומפקדם יואל בן-פורת לא הפכו לגיבורי ישראל ומגיני הגולן כמו קהלני, יאנוש, בן-שוהם, אורי אור, רפול, אורי שמחוני, יוסי בן-חנן ורבים אחרים – היתה, שהמידע הקריטי שהעבירו לאמ"ן לפני המלחמה לא נוצל במלואו. זאת בגלל חילוקי הדעות עם האמריקאים והתכתיב המדיני של קיסינג'ר.

דיין וגולדה הסכימו לקבל את התכתיב המדיני של קיסינג'ר בשל הטעות הפטאלית של דיין בהערכת הכוחות והחריגה שהרשה לעצמו לעשות מתורת הבטחון של צה"ל. אחרי המלחמה גולדה חיפתה על קיסינג'ר כדי למנוע פגיעה בסיוע האמריקאי הצבאי לישראל ואולי גם כדי לחפות על המחדל המדיני-בטחוני שלה ושל דיין.

מודיעין איכותי היה בשפע. גורל חיילי הסדיר של צה"ל ברמת הגולן ובקו ברלב בסיני, חיילי החי"ר, השיריון וטייסי חיל האויר נחרץ לא בגלל כשל מודיעיני, בודאי לא של יחידה 848, שסיפקה מודיעין איכותי ומדוייק לפני ובמהלך המלחמה, אלא בגלל הפער בהערכות המודיעיניות וחילוקי הדעות שנוצרו ערב המלחמה בין ישראל והאמריקאים.

את הפער המודיעיני שהיה למעשה מלאכותי, יצר קיסינג'ר שהסתיר מידע על המלחמה שהיה ברשותו וניהל מדיניות דו-פרצופית מאחורי גבה של ישראל וגם מאחורי גבם של חבריו לממשל האמריקאי והנשיא ניקסון. דיין טעה בהערכת הכוחות ולא איפשר לגייס מילואים ביום חמישי ושישי ולא לפתוח במכה מקדימה בשבת בצהריים כי רצה לייצר אליבי שישראל לא פתחה במלחמה הפעם.

דבר משה דיין, 11 בפברואר 1974, מתוך דיוני ועדת אגרנט
דבר משה דיין, 11 בפברואר 1974, מתוך דיוני ועדת אגרנט

יגאל ידין אמר שהפרוטוקולים של ועדת אגרנט הם חומר נפץ. השופט לנדוי הציע להטיל סודיות על הפרוטוקולים וגולדה אמרה שזה פתרון ושיקרה אסון אם יימסרו לממשלה ולועדת החוץ והבטחון של הכנסת וידלפו.

הסיבה שקציני המודיעין האמיצים של תל אביטל ומפקדם יואל בן-פורת לא הפכו לגיבורי ישראל ומגיני הגולן כקהלני, יאנוש, רפול ורבים אחרים, היתה, שהמידע הקריטי שהעבירו לאמ"ן לפני המלחמה לא נוצל במלואו

כך נולד קשר ההשתקה של המחדל המדיני של מלחמת יום-כיפור שנועד להגן על מעמדו של קיסינג'ר בוושינגטון, האיש שדחף את הנשיא סאדאת לפתוח במלחמה וששיתק את מנהיגי ישראל לפני, במהלך ובסיום המלחמה.

הגיע הזמן לפרום את קשר ההשתקה של המחדל המדיני של קיסינג'ר, דיין, גולדה וחברי ועדת אגרנט, ולהוקיר תודה לחיילי המודיעין של יחידת 848 מהר אביטל ולמפקדם יואל בן-פורת מגיני הגולן.

רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור. מתמקד בעיקר בהשפעת הערוץ המדיני החשאי של קיסינג'ר ואיסמעאיל על המלחמה ובהתנהלות של שר הבטחון משה דיין במלחמה. פרסום קודם - תעלומת המפגש החשאי השלישי של קיסינג'ר ואיסמעאיל בספטמבר 1973, מערכות, גיליון נובמבר 2018: http://maarachot.idf.il/PDF/FILES/5/114325.pdf

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
פוסט חשוב מאד, אמין, שעושה צדק ממרחק של 47 שנים. פעם ראשונה שנכתב, שהיינו ראויים לצל״ש. יש בכך משום אמירה שעושה צדק פואטי, בהפרדה בין העבודה שעשינו תחת אש, לבין מעשיו הנפסדים של ראש אמ... המשך קריאה

פוסט חשוב מאד, אמין, שעושה צדק ממרחק של 47 שנים. פעם ראשונה שנכתב, שהיינו ראויים לצל״ש. יש בכך משום אמירה שעושה צדק פואטי, בהפרדה בין העבודה שעשינו תחת אש, לבין מעשיו הנפסדים של ראש אמ״ן דאז זעירא ערב המלחמה. תודה על הפוסט !

עוד 1,251 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום שני, 8 במרץ 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ראיון "בסופו של דבר, זה או בנט או ביבי"

יו"ר ימינה עשוי להיות זה שיכריע איזו ממשלה תוקם אחרי הבחירות בעוד שבועיים, והאם בנימין נתניהו יעמוד בראשה ● בראיון נרחב הוא פורס את משנתו - כלכלה, משפט, הפלסטינים, יהדות ארה"ב, חרדים ועוד - ומבקש לשכנע שיכול להיות כאן הרבה יותר טוב ● "יש דור שלם שלא מכיר שום דבר אחר חוץ מביבי, וחושב שישראל לא תשרוד בלי ביבי. אין טעות גדולה מזו. לא רק שישראל תשרוד: היא תמריא ביום שאחרי נתניהו"

עוד 5,201 מילים

״עזבי, אני כבר אדבר עם אמא שלי״

לפני כמה שנים השתתפתי בפגישה ארוכה, שהייתי צריכה להציג רק 10 דקות מתוכה. במשך כל הפגישה ישבתי ועבדתי וחיכיתי לתורי. אחד המהנדסים שישב לידי שאל מה אני עושה. עניתי לו שכדי להספיק להגיע למקלחות של הילדים אני צריכה לעבוד בכל דקה פנויה. הוא מצידו ענה שההעדפה שלו היא להגיע אחרי המקלחות.

במשך הפגישה עבדתי וחיכיתי לתורי. מהנדס שישב לידי שאל מה אני עושה. עניתי שכדי להספיק להגיע למקלחות של הילדים אני צריכה לעבוד בכל דקה פנויה. הוא ענה שההעדפה שלו היא להגיע אחרי המקלחות

עוד משחר ילדותי היה ברור שתהיה לי קריירה. לאחרונה חבר הזכיר לי, שכשהתחתנתי הצהרתי שהילדים שיהיו לי לא יפריעו לי בדרך. אני עובדת שעות ארוכות ותובעניות עוד מימיי כסטודנטית. את משרת הניהול שלי קיבלתי בהיותי בהריון, ואף מצאתי את עצמי עובדת מדי פעם במהלך חופשת הלידה. גם בן זוגי מפתח קריירה משלו ושנינו לא נמצאים הרבה בבית. כמי שגרה בישוב קהילתי, בשנים שהילדים היו קטנים הייתי שומעת משפטים בנוסח: "המטפלת מגדלת לה את הילדים". נוצר פה פרדוקס, מצד אחד יש ציפייה שתצליחי, ומהצד השני מצפים שתהיי אמא במשרה מלאה.

תחילת שנת 2021, ועדיין נשים יזמיות רבות מוצאות את עצמן בלחץ מתמיד של הרצון לאזן בין הקריירה והמשפחה. לאורך זמן המתח הזה שוחק ולא מתגמל. כשעבדתי בחברת הייטק גדולה נוכחתי לדעת, שיש הרבה נשים שמגיעות לדרגות ניהול בכירות, לא עומדות בלחץ ועוזבות.

החדשות הטובות הן שהנשים שהתמידו לאורך השנים ולא פרשו הפכו להיות מנהלות בכירות, או אפילו מנהיגות. הן אימנו את עצמן לפרוץ גבולות באופן מתמיד, להפוך להיות הגרסה הטובה ביותר של עצמן, לפתור בעיות בצורה יצירתית, לעמוד בלחצים מבלי להישבר ולהאמין בעצמן וביכולות שלהן בכל רגע נתון.

זוהי מיומנות נרכשת בצורה הדרגתית ונדרשת שלמות פנימית עם התהליך. למשל, כשהילדה שלך מציירת את המטפלת בציור המשפחתי של יום המשפחה בגן. או כשאנשים תוהים איך יכול להיות שאת גם עושה קריירה, וגם הילדים יוצאים מוצלחים?

אז איך בכל זאת הצלחתי להתמיד? הקפתי את עצמי בנשים חזקות ומדהימות שעשו זאת לפני, והרבה חריצות. אפשר לומר שבמובן מסוים הן סללו עבורי את הדרך והפכו אותה לקלה יותר עבורי. כי האמביוולנטיות לא מגיעה רק מהחברה, אלא נכנסת לתוך הבית. כשהילדים קטנים הם רוצים את אמא לידם, אבל כשהם גדלים, הקריירה של אמא הופכת עבורם למקור גאווה והשראה.

החדשות הטובות הן שהנשים שלא פרשו לאורך השנים הפכו למנהלות בכירות ואף למנהיגות. זו מיומנות נרכשת ונדרשת שלמות פנימית עם התהליך. למשל, כשהילדה שלך מציירת את המטפלת בציור המשפחתי של יום המשפחה בגן

הבת שלי, לדוגמה, רצתה לעשות בגרות 5 יחידות במתמטיקה, פיזיקה ומחול, והמורה אמרה לה שזה יותר מדיי ושהיא לא תצליח. היא אמרה למורה:

"עזבי, אני כבר אדבר על זה עם אמא שלי".

הדרך היחידה לצלוח את זה היא לדעת להבדיל עיקר לתפל. ידעתי שחשוב לי להקריא סיפור כל לילה לפני השינה, לשחק משחקי קופסה ולהקשיב. בשביל להצליח לעשות את זה עם מלוא הסבלנות, עשיתי מיקור חוץ לכל שאר מטלות הבית. גם אם הייתה לכך הוצאה כספית משמעותית. זו הייתה לגמרי השקעה ארוכת טווח; במשפחה שלי, בקריירה ובעצמי.

המסר שלי לאימהות, זה קחו עזרה ותהפכו  את הילדים למעורבים. שידעו מה אתן עושות ומה התרומה שאתן מביאות. בסופו של דבר זה מעצים אותם. עבורי ילדים וחיי משפחה הם לא גורם מעכב אלא מנוע צמיחה!

אפרת שגיא-אופיר, מנהלת ראשית ואחת ממייסדות חברת Air Doctor ,חברת סטארט-אפ בתחום הבריאות הדיגיטלית המקשרת בין מטיילים לרופאים מקומיים ברחבי העולם. Air Doctor הוא הסטארט-אפ השני של אפרת, בעבר הקימה את Sun Effect, חברה בתחום האנרגיה הסולארית. היא החלה את הקריירה שלה בהנדסת תעשייה באינטל, בהמשך הובילה את ניהול שרשרת האספקה ​​בחברת BetterPlace בשנת 2020 נבחרה לאחת מחמש המועמדות הסופיות ומקום ראשון בחירת הקהל בתחרות עולמית Quesnay למייסדות בתחום InsurTech כהוקרה על עבודתה ב .Air Doctor. צילום: נתי כהן

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 500 מילים

"אם בחמישה סקרים לפני הבחירות לא נעבור את אחוז החסימה, לא נתמודד"

בליכוד מרכיבים כבר בביטחון קואליציה עם החרדים והציונות הדתית, ובעיקר עם ימינה של נפתלי בנט ● זה לא אומר שנתניהו לא ינסה לעזור לציונות הדתית על חשבון בנט, שקד וימינה ● בכחול-לבן מרגישים הקלה גדולה - והלחץ עובר לכיוון מרצ, שם הדילמה גדולה ● וביהדות התורה רועדים מפחד מבצלאל סמוטריץ' והחלו בקמפיין בוטה במיוחד ● פרשנות

עוד 774 מילים

דיווח: באיחוד האמירויות לא מעוניינים בביקור של נתניהו לפני הבחירות

גדעון סער: הדור הבא לא יתנהל כלפי דרעי כמו הדור הנוכחי ● ישראל כ״ץ טוען כי יש גורם במשרד האוצר שעיכב את אישור מענקי החזרה מהחל״ת ● מתן כהנא: לא נשב עם מרצ ● סמוטריץ׳ לגולן: מזל שלא מונית לרמטכ״ל ● יאיר גולן: בן גביר מחבל ● בן גביר: מצפה לראות אם בעוד שבועיים יהיה לו אומץ לכתוב את זה שוב ● מהיום זרים יכולים להכנס לישראל רק באמצעות בקשה לוועדת היתרים

עוד 10 עדכונים

למקרה שפיספסת

אין רשימה מושלמת

אין לי זכות לבטל במחי יד את אפליית הלהט"בים בשם מאבק לביטול אפליית האזרחים הערבים וסיום השליטה הצבאית בגדה.

מי אני בכלל שאוכל להשוות בין סוגי אפליות ולהחליט איזו מהן חשובה יותר. מי אני בכלל שאוכל לבטל או למזער או להכחיש או להדחיק אפליה כלשהי?

קל להיות סטרייט שאומר לחברות ולחברים להט"בים שלי: עזבו, האפליה שלכם זה בקטנה.

מי אני שאוכל להשוות בין סוגי אפליות ולהחליט איזו חשובה יותר. מי אני שאוכל לבטל, למזער, להכחיש או להדחיק אפליה כלשהי? קל להיות סטרייט שאומר לחברות ולחברים להט"בים: עזבו, האפליה שלכם זה בקטנה

קל להיות יהודי שאומר לערבי: עזוב אותך. האפליה שלכם זה בקטנה.

לגיטימי להצביע לרשימה המשותפת תוך גינוי לדבריו המרתיחים של טיבי על להט"ב. בשום אופן אין לעשות לו הנחות כי הוא מייצג אזרחים שאפלייתם בשל הלאום שלהם עמוקה ומבנית, או מפני שהוא קורץ אלקטורלית לקהל מוסלמי-שמרני.

לגיטימי להצביע מרצ או עבודה תוך דרישה מהן להתנער מכל קשר למוסדות שמבנים ומנציחים אפליה של אזרחים ערבים (דירקטוריון קק"ל שנוח וחמים לשבת בו).

וחובה להזכיר כל הזמן: המאבק למען זכויות אדם ואזרח הוא מאבק שמושתת על עקרונות אוניברסליים.

לכן מדובר במאבק משולב: המאבק למען סיום אפליית הלהט"בים וכמובן לסיום אפלייתם המבנית של האזרחים הערבים ולסיום המשטר הצבאי ועקרונות האפרטהייד המעציבים ששולטים בחיי תושבי הגדה – הם מאבקים משולבים. מאבקים שמושתתים על התנגדות להפרת זכויות אדם ועל דרישה לשוויון ללא הבדל לאום, דת, מוצא, מין, או נטייה מינית. כן, גם אם מישהו נורא רוצה לקרוץ לקהל השמרני-מוסלמי שלו.

המאבקים האלה משולבים במכלול מאבקים נוספים ובראשם המאבק לשוויון זכויות לנשים וכן המאבק לפירוק מודל הקצאת קרקעות המעוות והמקומם במדינת ישראל (נושא בוער, אקוטי, עצום השפעה, עצום ממדים ומושתק כפי שלמדנו מחברנו David Ben Shabat). זאת לצד המאבק הקריטי להבטחת קיום בכבוד לכל ישראלי. וכמובן המאבק הקיומי להגנה על זכויות הילדים.

תשאלו את חברת הכנסת עאידא תומא-סלימאן. היא יכולה לספר לכם כמה דברים על השילוב בין מכלול המאבקים הללו. ואם תפגשו ברחוב את ד"ר דב חנין, תוכלו גם לשמוע מפיו מספר משפטים בנדון מהתקופה שבה כיהן בכנסת.

מדובר במאבק משולב: המאבק למען סיום אפליית הלהט"בים וכמובן לסיום אפלייתם המבנית של האזרחים הערבים ולסיום המשטר הצבאי ועקרונות האפרטהייד המעציבים ששולטים בחיי תושבי הגדה

הדברים המבאסים, המקוממים והמרתיחים של טיבי מזכירים לנו:

אין רשימה מושלמת. אין. יש הרע במיעוטו או הטוב במינימליותו. אני חושב שחובה להצביע למפלגה מהמתחם הליברל-דמוקרטי והסוציאל-דמוקרטי.

אבל כזו שמקשיבה ברצינות גם לתחושות ולמחשבות של בוחרים ימנים, מסורתיים, דתיים וחרדים. מפלגה שחושבת ברצינות על חיים ביחד במרחב דמוקרטי שיש בו חילוקי דעות מהותיים וקיומיים. אבל הכל במסכרת קיום אנושי, דמוקרטי וכלכלי מכובד לכל אחד ואחת מאיתנו.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 398 מילים
עודכן לפני שעה
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

"המומחים ההודים יכולים להפוך את החברות הישראליות לתחרותיות יותר"

לגמרי לא רק מים, חקלאות ובטחון: הסחר עם הודו מגיע כבר ל-5 מיליארד דולר כולל טכנולוגיה פיננסית, סייבר ורפואה ● שגריר הודו בישראל סנג'יב סינגלה מסביר איך ממקסמים את הפוטנציאל העסקי העצום ביחסים בין המדינות, שעדיין רחוק ממימוש, ומה צפוי לקרות רגע אחרי שוך המגפה ● וממה הכי חשוב להיזהר כשרוצים להיות גדולים באסיה

עוד 932 מילים

מנדלבליט שוב בורח מאחריות

בני גנץ ביקש בשבוע שעבר תשובה משפטית מוסמכת מהגורם היחיד שמוסמך לתת תשובה כזו, בטרם העניין יגיע לבית משפט ● גנץ ביקש לדעת מה דינה של ממשלת החילופים במקרה שכחול-לבן לא תעבור את אחוז החסימה ● זו סוגיה מרכזית בעלת משקל - אבל מנדלבליט סירב להשיב עליה ● מעבר למפגן המדהים של חוסר אומץ לב מקצועי, מנדלבליט פשוט טועה בהבנת מהות תפקיד היועמ"ש ● פרשנות

עוד 801 מילים ו-1 תגובות

ראיון "אני הולך להיות שר אוצר בראס בילעינו הפעם או בפעם הבאה"

הוא לוחם שחיתות עם קבלות, רודף צדק, יהיר ועצבני ● הוא הצביע בעבר ללפיד ("כי אין לו כתבי אישום") אבל לא מבין מאיפה מצא "79 בעלי הון שמימנו אותו" ● בנט "פאשיסט", מרצ "שמאל קיצוני" ● כפיית חיסונים זה פגיעה בדמוקרטיה - אבל קריסת עסקים יותר ● בגיל 50, ירון זליכה משוכנע שיהיה שר האוצר - בסיבוב הזה או הבא ● "אני היחיד שיכול לעצור את האסון, ולסובב את הספינה"

עוד 2,410 מילים ו-1 תגובות

מנהל בחברת ניקיון תובע 300 אלף שקל ממשרד רה"מ

גנץ לנתניהו: "הקריאה לעלות על משרד המשפטים מסוכנת" ● דרעי: "כשממשלת נתניהו תקום גם גדעון יבוא. בנט ודאי" ● לפיד: "יותר חשוב לי להזיז את נתניהו מאשר להיות רה"מ" ● נתניהו בתראבין: אטפל אישית בכל אוכלוסיית הבדואים ● עודה מברך את לפיד שלא פוסל את המשותפת ● הורוביץ: לא נפרוש - פרישה היא תבוסתנות

עוד 46 עדכונים
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

הבעיה של ארז דריגס

ארז דריגס הקדיש את החלק הארי בראיון שהעניק אמש לדקדוק בעובדות ● הוא "חש בושה" אבל מבקש לשים דברים בפרופורציה ● הוא "לוקח אחריות" אבל לא מבין למה אומרים שזה "בניגוד לרצונן" ● התוצאה היא ראיון התנצלות עם הרבה מילים נכונות על "אחריות", "שינוי", "הבנה", ו"תיקון" - אבל ללא מילת התנצלות אחת

עוד 1,065 מילים

גנץ: ״שום קמפיין לא מצדיק מתן לגיטימציה לחקירת ישראל״

שקד: ״דברי הורוביץ חרפה - לא נשב עם מרצ״ ● תקווה חדשה: דבריו חמורים ביותר ● הלימודים בכיתות ז'-י' יחודשו מחר בערים ירוקות וצהובות ● כמו כן יפתחו תחת הגבלות מסעדות, מלונות ואולמות האירועים, התרבות והספורט ● גפני ישתתף באירוע של חדשות 12 למרות שהסיעה החליטה להחרים את הערוץ ● דרעי שוחח עם ראש עיריית קלנסווה על רקע ניסיון רצח מנכ״ל העירייה

עוד 17 עדכונים

עיריית תל אביב מתחמקת משימור מתחם נגה ביפו

תושבי יפו סובלים רבות בשנים האחרונות מעבודות הרכבת הקלה בשדרות ירושלים, אך לפחות ברור להם שבסוף תבוא הגאולה ● במדרחוב בת עמי שבמתחם נגה, לעומת זאת, מתברר שמחכה להם דווקא גיהינום אסתטי ● מחר צפויים להתחיל עבודות פיתוח במדרחוב שעיצב האדריכל קלמן כץ, והאבנים הטבעיות ועיטורי הערבסק היפהפיים יוחלפו במרצפות גנריות ● העירייה בתגובה: "מדובר בריצוף ישן אשר בכל מקרה היה צורך להחליפו"

עוד 693 מילים

מי היה האיש שבימי חייו כונה האדם החזק בעולם, מלך הברזל, הרקולס היהודי ושמשון המודרני? ● והאם סבב הופעות שערך ברחבי צפון אמריקה השפיע על ג'רי סיגל וג'ו שוסטר, יוצריו היהודים של "סופרמן"?

עוד 857 מילים

ראיון מפעל החיים של ג'יין פונדה

אחת הכוכבות הגדולות האחרונות של הוליווד ואקטיביסטית חברתית ותיקה, ג'יין פונדה קיבלה השבוע פרס מפעל חיים בטקס גלובוס הזהב ● הנאום שנשאה היה מרגעי השיא של ערב חסר ברק שהתנהל ברובו בזום ● בראיון לזמן ישראל היא מדברת על אביה הנרי פונדה, על "נשיא האקלים הראשון" ג'ו ביידן, על נשים מנהיגות, הסרטים שאהבה, יחסה לטלוויזיה - ומה עוד נותר לה לשנות בעולם

עוד 2,107 מילים

טיול לשבת כשהרקפות בוהקות מתמיד - סיור בהרי יהודה

אחרי סגר הקורונה הממושך ישנה הזדמנות לחזות בכלניות בשיא פריחתן ● בפארק עצמאות ארצות הברית מסלולי הליכה מסומנים לצד ספסלים ושולחנות פיקניק ● בהר יעלה ניתן ליהנות מנוף של 360 מעלות של האזור - מיהודה ועד מישור החוף הדרומי, דרך נחל שורק והר חברון

עוד 991 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה