אסונות ופלישות צבאיות

הנספח הצבאי אלי זעירא, השגריר יצחק רבין והנספח האוירי ג'ו אלון על מדרגות השגרירות בוושינגטון. (באדיבות משפחת אלון)
הנספח הצבאי אלי זעירא, השגריר יצחק רבין והנספח האוירי ג'ו אלון על מדרגות השגרירות בוושינגטון. (באדיבות משפחת אלון)

מלחמת יום כיפור הייתה אסון מעשי ידי אדם שעלול היה להביא לחורבן הבית השלישי כפי שאמר דיין ב-7 באוקטובר ביומה השני והקשה ביותר של המלחמה.

האסון של מלחמת יום כיפור היה חלק משורה של אסונות ופלישות צבאיות שהתרחשו במשמרתו של הנרי קיסינג'ר, היועץ לבטחון לאומי האמריקאי. כריסטופר היצ'ינס, בספרו המשפט של הנרי קיסינג'ר, האשים את קיסינג'ר בפשעי מלחמה.

אסון מלחמת יום כיפור היה חלק משורת אסונות ופלישות צבאיות שהתרחשו במשמרתו של קיסינג'ר כיועץ לבטחון לאומי האמריקאי. היצ'ינס בספרו "המשפט של הנרי קיסינג'ר" האשים אותו בפשעי מלחמה

בסיום הסרטון "המשפט של הנרי קיסינג'ר", העיתונאי והסופר האמריקאי סיימור הרש אומר:

"הצד האפל של הנרי קיסינג'ר אפל מאוד".

שורת האסונות והפלישות הצבאיות במשמרתו של קיסינג'ר כוללים את ההתארכות המיותרת ועקובת הדמים של מלחמת וייטנאם, הפצצות "השטיח" בקמבודיה, פלישת פקיסטן בראשות הנשיא בוטו לבנגלדש, התנקשות ברמטכ"ל צבא צ'ילה רנה שניידר וההפיכה של הגנרל פינושה, הפלישה הטורקית לקפריסין, פלישת אינדונזיה בראשות הנשיא סוהרטו למזרח טימור, "המלחמה המלוכלכת" של הגנרל וידאלה בארגנטינה, ההתנקשות בנספח האוירי אל"מ ג'ו אלון בוושינגטון ב-1 ביולי 1973.

אנדרטת גדוד עז 77, עמק הבכא
אנדרטת גדוד עז 77, עמק הבכא

ביום ההתנקשות התקשר קיסינג'ר לדיניץ והזמין אותו לפגישה לא מתוכננת בסן-קלמנטה קליפורניה, שם הסתיימה בשבוע הקודם פגישת הפיסגה של ניקסון וברז'נייב. הפגישה נערכה יומיים לאחר מכן ודיניץ דיווח למרדכי גזית שקיסינג'ר (שאול) פתח ואמר בפגישתם, שנערכה בארבע עיניים ברובה, שהוא מצטער על האסון ושאל אותו אם יש בידיהם פרטים נוספים על מה שקרה:

מברק מהשגריר דיניץ למרדכי גזית, יולי 73, לו\762
מברק מהשגריר דיניץ למרדכי גזית, יולי 73, לו\762

המשותף לשורת האסונות והפלישות הצבאיות הללו היה מעורבות כזו או אחרת של קיסינג'ר.

קיסינג'ר עודד את סאדאת לצאת למלחמה

האסון של מלחמת יום כיפור נגרם בעיקר על ידי קיסינג'ר ודיין. ללא תמיכתו ועזרתו החשאית והאפקטיבית של קיסינג'ר, תוכנית ההונאה של סאדאת לא היתה כל כך מצליחה וסאדאת גם לא היה מחליט לצאת למלחמה.

האסון של מלחמת יום כיפור נגרם בעיקר על ידי קיסינג'ר ודיין. ללא תמיכתו ועזרתו החשאית והאפקטיבית של קיסינג'ר, תוכנית ההונאה של סאדאת לא היתה כל כך מצליחה וסאדאת גם לא היה מחליט לצאת למלחמה

ההחלטה האמיצה של סאדאת לצאת למלחמה לא היתה אי-רציונלית, נהפוך הוא, היא הייתה מחושבת ומבוססת היטב.

סאדאת הצליח לגייס את תמיכתם של כל מדינות ערב במלחמה, וביניהם יצרניות הנפט הגדולות, איראן, סעודיה, עירק וכווית, שעזרו לו לממן את הוצאות המלחמה. הרוסים סיפקו לו נשק מתקדם ואפקטיבי ביותר, מערך טילי נ"מ וטילי סאגר שהיכו בצבא הישראלי קשות, ובנוסף, ואולי אף בעיקר, סאדאת הצליח לגייס את תמיכתו החשאית של האיש החזק בוושינגטון בשנת 1973, היועץ לבטחון לאומי ומזכיר המדינה האמריקאי, קיסינג'ר.

בפועל, בשבוע הראשון של המלחמה, שתי המעצמות תמכו בסאדאת, וישראל נותרה לבדה מותקפת בשתי חזיתות ותחת מצור של אי-הספקה צבאית.

קיסינג'ר עודד את סאדאת במפגשים החשאיים שלו עם איסמעאיל בסוף פברואר בניו יורק ובמאי בפריס לשנות את הסטטוס קוו הצבאי במזרח התיכון ולהגיע לשולחן המשא ומתן לאחר מלחמה כמנצח.

ב-20 במאי קיסינג'ר הבטיח לאיסמעאיל שפעולה צבאית נגד ישראל לא תפגע ביחסים הנרקמים ביניהם. קיסינג'ר נתן אור ירוק לסאדאת לצאת למלחמה בישראל כבר במאי 73'.

בסוף המלחמה, כשבוע בלבד לאחר תום הקרבות ב-7 בנובמבר 1973, קיסינג'ר הגיע לביקורו ההיסטורי בקהיר, שבו הוא וסאדאת הכריזו במשותף על חידוש היחסים הדיפלומטיים של ארה"ב ומצרים. פרוטוקול המפגש ההיסטורי של קיסינג'ר וסאדאת נעלם ואולי הוא נמצא באוסף הפרטי של קיסינג'ר, שמסר לספריית הקונגרס למשמורת עד לאחר מותו.

בשבוע ה-1 של המלחמה, שתי המעצמות תמכו בסאדאת, וישראל נותרה לבדה מותקפת בשתי חזיתות ותחת מצור. קיסינג'ר עודד את סאדאת במפגשים החשאיים עם איסמעאיל לשנות את הסטטוס קוו הצבאי במזה"ת ולהגיע לשולחן המו"מ לאחר מלחמה כמנצח

מה היה חלקו של דיין באסון מלחמת יום כיפור?

דיין טעה בהערכת הכוחות, וחשב שגם כך נוכל להכות את המצרים שוק על ירך. דיין חשב שהצבא הסדיר וחיל האויר יבלמו את האוייב, ולכן אמר לדדו ביום שישי בבוקר שכוננות ג' שהוכרזה בצבא ובחיל האויר מספיקה.

ביום חמישי בערב, בישיבה של המטבחון של גולדה, שיהפוך יומיים לאחר מכן לקבינט המלחמה, אמר דיין על פי הרל"ש של דדו, אבנר שלו, לא רוצים מילואים. דיין הסביר את אי גיוס המילואים בשיקול האמריקאי שלו. דיין אמר שהיינו חייבים להיות מתואמים ומיושרים עם האמריקאים עד הסוף כדי שיתמכו בנו במלחמה ולא יגידו שישראל פתחה שוב במלחמה כפי שעשתה ב-56' ו-67'.

המכתב שנשלח לאמריקאים ביום שישי ערב המלחמה היה מיועד ליצירת אליבי שאנחנו לא פתחנו במלחמה, ששיתפנו את האמריקאים במידע ושמענו בעצתם, נזהרנו הפעם ולכן הם יהיו מחוייבים לסייע לישראל במלחמה.

לעומת זאת, קיסינג'ר לא שיתף במידע שהיה ברשותו על המלחמה, ונתן לסגנו הגנרל סקוקרופט להעביר ידיעות מרגיעות ומטעות לישראל, שלא תהיה מלחמה ב-24 השעות האחרונות לפני פתיחתה.

דיין וגולדה היו משותקים ולא יכלו לעשות דבר בשל חילוקי הדעות והפער בהערכות שנוצר בינם לבין האמריקאים. ישראל היתה משוכנעת שמלחמה עומדת לפרוץ למחרת אבל המודיעין האמריקאי אמר שלא תהיה מלחמה.

דיין, שכבר העריך שהמלחמה בפתח, אמר 'נתחיל צנוע כי מבחינה בינלאומית זה ישתלם לנו אחר כך', ובכך חרץ את גורלם של חיילי הסדיר שנשלחו לעכב את האוייב בגופם. כ-523 חיילי צה"ל נהרגו ב-6 וב-7 באוקטובר בגולן ובסיני כשנאלצו לעמוד מול כוחות עדיפים עליהם פי חמישה או עשרה. כמעט כל 500 הטנקים של הצבא הסדיר נפגעו ועשרות מטוסי חיל האויר הופלו על ידי הנ"מ המצרי והסורי.

קיסינג'ר דרש מישראל לא לפתוח במכה מקדימה במשך חודשים לפני המלחמה וגם בבוקר המלחמה חזר על כך בתוקף. דיין הוסיף על הדרישה של קיסינג'ר גם לא לגייס מילואים ולא להזיז כוחות עד שהערבים יפתחו באש כדי שיהיה לישראל אליבי: 'לא אנחנו פתחנו במלחמה'. דיין הסביר לועדת אגרנט שגיוס מילואים שווה ליריה הראשונה, כפי שקרה ב-1967, והשופט לנדוי כינה זאת תסביך דה-גול.

דיין, שכבר העריך שהמלחמה בפתח, אמר: 'נתחיל צנוע כי מבחינה בינלאומית זה ישתלם לנו אח"כ', ובכך חרץ את גורל חיילי הסדיר שנשלחו לעכב את האוייב בגופם. כ-523 חיילי צה"ל נהרגו ב-6 וב-7 באוקטובר בגולן ובסיני

ההתבטלות של גולדה מאיר ומשה דיין בפני קיסינג'ר

למרות ההתבטלות של גולדה מאיר ומשה דיין וקבלת "המלצותיו", קיסינג'ר הטיל מצור על ישראל של אי הספקת ציוד צבאי, שהביא לדילול חמור של מחסני התחמושת, ולחוסר בטנקים חליפיים ובמטוסים במהלך השבוע הראשון של המלחמה.

ישראל נשארה לבדה במלחמה, נדחפה לסף התהום וממש ניצלה מנפילה, כפי שאמר קיסינג'ר בתדריך יהיר וזחוח לצוות הבכיר שלו במחלקת המדינה האמריקאית ב-23 באוקטובר, בה חגג את נצחון מדיניותו במלחמה.

קיסינג'ר רימה את כולם, כולל את דיין. אך קיסינג'ר לא היה יכול לשתק את צה"ל בתחילת המלחמה ללא דיין שכפה על הצבא תנאי פתיחה בלתי אפשריים. ועדת אגרנט קיבלה את השיקול האמריקאי של דיין, כפי שהסביר לועדה ב-5 בפברואר 1974. יום לאחר מכן, ב6 בפברואר, גולדה מאיר אישרה את דברי דייין לגבי השיקול האמריקאי בעדותה, ואף ביקשה מהועדה למחוק את שמו של האיש (כנראה של קיסינג'ר) מהפרוטוקול כדי שלא יגרם אסון כפי שהסבירה לחברי ועדת אגרנט.

החששות של גולדה מאיר מקיסינג'ר ומדיין

גולדה מאיר חששה מקיסינג'ר ולכן כנראה ביקשה מועדת אגרנט למחוק את שמו מהפרוטוקול, והסכימה בשמחה להצעת השופט לנדוי להטיל סודיות על הפרוטוקולים, שתמנע מסירתם לממשלה ולוועדת החוץ ובטחון של הכנסת למרות הבטחתה.

הועדה גנזה את הפרוטוקולים ובכך טשטשה ומנעה את חשיפת הטעות של המודיעין האמריקאי, את חילוקי הדיעות עם קיסינג'ר לפני פריצת המלחמה, את הפער בהערכות המודיעיניות ואת השיקול האמריקאי של דיין המתוארים בפרוטוקולים.

ב-1975 התפרסם ספרו של מתי גולן, השיחות הסודיות של הנרי קיסינג'ר, למרות ההתנגדות העזה של ראש הממשלה דאז יצחק רבין, שניסה לפסול את פירסום הספר בעזרת הצנזורה הצבאית. כדי לשכנע שיש לפסול את הספר, רבין אמר לשרי הממשלה ולצנזורים שפרסומו יגרום להתפטרות קיסינג'ר.

גולדה מאיר חששה גם מדיין ולכן נמנעה מלפטר אותו מתפקיד שר הבטחון בסיום המלחמה, למרות שידעה שהוא האחראי לטעות העיקרית בהערכת הכוחות, כפי שאמר בישיבת קבינט המלחמה ב-7 באוקטובר, וגם ידעה שפעמיים תוך כדי המלחמה הקשה ב-7 וב-12 באוקטובר, הציע לה את התפטרותו.

גולדה פחדה מ"פרשה" חדשה שיעורר דיין שעלולה היתה להביא לחשיפת חילוקי הדעות עם האמריקאים ולחשיפה של קיסינג'ר ומכך גולדה פחדה אף יותר. קיסינג'ר איים לנתק את הקשר של ישראל עם ארה"ב אם יפגע מעמדו בוושינגטון.

גולדה פחדה מ"פרשה" חדשה שיעורר דיין שעלולה היתה להביא לחשיפת חילוקי הדעות עם האמריקאים ולחשיפת קיסינג'ר, ומכך פחדה אף יותר. קיסינג'ר איים לנתק את קשרי ישראל וארה"ב אם יפגע מעמדו בוושינגטון

דוגמה לאיומים של קיסינג'ר לפגוע בקשרים בין ישראל וארה"ב אם ידלוף משהו אפשר לראות במברק הבא של דיניץ לגזית מה-4 ביולי 1973

מכתב מהשגריר דיניץ למרדכי גזית, 4 ביולי 73
מכתב מהשגריר דיניץ למרדכי גזית, 4 ביולי 73

ידין: הפרוטוקולים של ועדת אגרנט – חומר נפץ

לקראת סיום עדותה של גולדה מאיר, ידין אמר:

"יש בעיות שלא קשורות לדו"ח של הועדה שלנו, שזה באמת דברים נוראים".

גולדה הסכימה ואמרה:

"זה אסון אם זה יימסר".

ידין אמר ש:

"הפרוטוקולים הם חומר נפץ"

ולנדוי הציע שהועדה מצידה יכולה להטיל סודיות. גולדה אמרה:

'יפה מאוד, אז זה פתרון'.

הפרוטוקולים חושפים את התשובות המטעות שהתקבלו מהמודיעין האמריקאי, מסגנו של קיסינג'ר, הגנרל סקוקרופט, ערב המלחמה. הערבים לא מתכוונים לתקוף, לא תהיה מלחמה, ולכן הפער בהערכות המודיעיניות שנוצר ערב המלחמה.

הפרוטוקולים חושפים את השיקול האמריקאי של דיין, ששיתק את מנהיגי ישראל, ואת בקשתה של גולדה מאיר למנוע חשיפת שמו ומסירת הפרוטוקולים לממשלה ולועדת החוץ והבטחון כדי למנוע הדלפות שיגרמו לאסון. הדין וחשבון של ועדת אגרנט, בשילוב עם הפרוטוקולים שנגנזו בארכיון, יצרו מסך עשן שהסתיר את האמת שנגלתה לחברי הועדה. הפרוטוקולים היו חומר נפץ לדברי ידין והיו יכולים לגרום לנזק רב, לאסון, לדברי גולדה מאיר.

זעירא לא קיבל את ההערכה הרגועה של המודיעין האמריקאי ולא נרגע

לאחר ששמעה ועדת אגרנט את עדויותיהם של משה דיין וגולדה מאיר ב-4, 5 ו-6 בפברואר 1974, ושמעה על ההודעות המרגיעות המוטעות של המודיעין האמריקאי שהורעפו על ישראל ערב המלחמה, על חילוקי הדיעות והפער בהערכות המודיעיניות שנוצר, ולאחר שהועדה החליטה להטיל סודיות על הפרוטוקולים בעצה אחת עם גולדה – ב-10 בפברואר הוציא השופט אגרנט מכתב אזהרה חריף לראש אמ"ן אלי זעירא, המפרט את הליקויים שמצאה הועדה במעשיו והציע לו להשיב בישיבה מיוחדת נוספת.

שתי ההאשמות המרכזיות כנגד זעירא במכתב של השופט אגרנט היו:

  1. אי-הפעלת האמצעים המיוחדים באופן מלא בשבוע לפני פריצת המלחמה, ללא ידיעתם של ראש הממשלה, שר הבטחון, הרמטכ"ל ואלוף פיקוד דרום האלוף גונן
  2. אי-מסירת תוכן ידיעה על כוונות הערבים לפתוח במלחמה שהתקבלה ביום שישי בחמש וחצי בערב לרמטכ"ל.

בישיבה של ה18 בפברואר, הנושאים הנ"ל נידונו וזעירא סיפק תשובות. הוא גם נשאל לגבי הידיעות המרגיעות והמוטעות שהאמריקאים הרעיפו ערב המלחמה על פי עדות דיין. זעירא הזכיר לועדה שבישיבה קודמת אמר שהוא לא קיבל את הערכה הרגועה של המודיעין האמריקאי ולא נרגע מהתשובות שלהם. לנדוי אמר שהוא זוכר מצויין שזעירא אמר שלא קיבל את ההערכה האמריקאית.

עדות זעירא בועדת אגרנט, 18 בפברואר 74 (עמוד 62)
עדות זעירא בועדת אגרנט, 18 בפברואר 74 (עמוד 62)

זעירא היה אמור לקבל בשמחה את ההערכה הרגועה האמריקאית שלא תהיה מלחמה, כי לכאורה הוא נצמד לקונספציה של אמ"ן ממש עד פרוץ המלחמה והטעה את כולם. ההערכה הרגועה האמריקאית חיזקה את עמדתו והנה פה הוא מעיד שלא קיבל את ההערכה הרגועה האמריקאית ערב המלחמה. יש פה סתירה והדברים אינם מתחברים.

זעירא היה אמור לקבל בשמחה את ההערכה  האמריקאית הרגועה שלא תהיה מלחמה, כי לכאורה נצמד לקונספציית אמ"ן עד פרוץ המלחמה והטעה את כולם. והנה פה הוא מעיד שלא קיבל אותה. הדברים אינם מתחברים

מצד שני, אם זעירא שינה את דעתו, מדוע לא שינה את הערכת אמ"ן לסבירות בינונית או אפילו סבירות גבוהה לפריצת מלחמה כשלא קיבל את ההערכה הרגועה של המודיעין האמריקאי?

האם ההתעקשות של זעירא להשאיר את הערכת הסבירות הנמוכה למלחמה של אמ"ן נבעה מתכתיב מדיני של דיין, במטרה ליצור אליבי לישראל שלא אנחנו פתחנו במלחמה, כי אמ"ן בכלל לא העריך שתפרוץ מלחמה? אולי. ועדיין, חומר הנפץ שאליו התיחס ידין הוא לא הליקוי שמצאה הועדה במעשיו של זעירא.

ידין אמר במפורש שהדברים הנוראים שהוועדה שמעה בתוקף תפקידה אינם קשורים לדו"ח של הוועדה. אי-הפעלת האמצעים המיוחדים ואי-מסירת הידיעה לרמטכ"ל ביום שישי לפנות ערב על ידי זעירא טופלו בפירוט בדין וחשבון של הועדה והביאו להדחתו.

הכתמה של בית המשפט העליון

ועדת אגרנט החמיצה את ההזדמנות ההיסטורית שנפלה בידיה לחקור לעומק את אסון מלחמת יום כיפור, ולחשוף את פניהם האמיתיות של קיסינג'ר ושל דיין.

אם ועדת אגרנט היתה בודקת לעומק את השיקול האמריקאי של דיין היא היתה מגלה את מעשי ההונאה של קיסינג'ר. הוועדה היתה מגלה את העובדה שקיסינג'ר לא שיתף מידע שהיה ברשותו על המלחמה ויצר את חילוקי הדעות, ושלמעשה הפער בהערכות המודיעיניות היה מלאכותי.

הוועדה היתה מגלה שקיסינג'ר איים על מנהיגי ישראל בחודשים שלפני המלחמה לא לפתוח במכה מקדימה כי אז ישראל תשאר לבדה במלחמה ותהיה שואה גמורה, ולכן גולדה מאיר "החליטה" לא לפתוח במכה מקדימה ודיין "החליט" לא לגייס מילואים ביום חמישי בערב או בשישי בבוקר ולא להזיז כוחות גם בשבת, עד שהערבים יפתחו באש, כדי שיהיה לישראל אליבי שלא פתחה במלחמה.

הועדה היתה מגלה שקיסינג'ר רימה לא רק את המודיעין האמריקאי והישראלי אלא גם פעל מאחורי גבו של הנשיא ניקסון שהיה ידיד ישראל והציע לשלוח טנקים, מטוסים, פצצות לייזר חכמות לישראל כבר ב-9 באוקטובר כדי שישראל לא תפסיד במלחמה, אבל קיסינג'ר עצר את הסיוע לישראל כבר ביום הראשון למלחמה בהחלטה של הפורום המיוחד של וושינגטון לניהול משברים, ה-WSAG (שבו ניקסון לא השתתף), התנגד לתת סיוע לישראל במהלך השבוע הראשון של המלחמה ואמר לניקסון שאנחנו יכולים לחכות.

הוועדה היתה מגלה שקיסינג'ר איים על מנהיגי ישראל בחודשים שלפני המלחמה לא לפתוח במכה מקדימה שתשאיר את ישראל לבדה במלחמה ותהיה שואה גמורה, ולכן גולדה "החליטה" לא לפתוח במכה מקדימה ודיין "החליט" לא לגייס מילואים

בנוסף להחמצה ההיסטורית לחקור לעומק ולחשוף את מה שקרה במלחמה באופן מלא, ועדת אגרנט הכתימה את בית המשפט העליון כשהציעה לגולדה מאיר להטיל סודיות על הפרוטוקולים. הסודיות לא הייתה מחוייבת על פי החוק ולא על ידי כתב המינוי של הוועדה, והוועדה בחרה בעצה אחת עם ראש הממשלה לספק מסך עשן לאנשים שגרמו את האסון והשתמשה לרעה בכוחה להטיל חיסיון.

קול קורא לחקירת ההתנקשות בג'ו אלון

הגיע זמן לחקור ולנסות לפענח את ההתנקשות בנספח האוירי בשגרירות בוושינגטון, ג'ו אלון. ההתנקשות לא נחקרה על ידי ישראל וצריך לזכור שג'ו אלון היה דיפלומט ישראלי שנרצח בזמן שליחותו בוושינגטון. הקשר של ההתנקשות למלחמת יום כיפור לא הוכח מעולם, אבל הוא גם לא נבדק אף פעם באופן מעמיק.

התכתובות בין השגרירות בוושינגטון וישראל, בין השגריר דיניץ, הנספח הצבאי מוטה גור, מנכ"ל משרד ראש הממשלה מרדכי גזית ומנכ"ל משרד החוץ אברהם קדרון בנוגע להתנקשות – נגנזו בארכיון המדינה, בדומה לפרוטוקולים של ועדת אגרנט. חקירה מעמיקה צריכה להתחיל בארכיון המדינה בחשיפת התכתובות של השגרירות בוושינגטון עם משרד החוץ ומשרד ראש הממשלה בעניין.

מפקד ח"א מוטי הוד, שר הבטחון משה דיין ומפקד בסיס חצרים ג'ו אלון, באדיבות משפחת אלון
מפקד ח"א מוטי הוד, שר הבטחון משה דיין ומפקד בסיס ח"א בחצרים ג'ו אלון. (באדיבות משפחת אלון).

רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור. מתמקד בעיקר בהשפעת הערוץ המדיני החשאי של קיסינג'ר ואיסמעאיל על המלחמה ובהתנהלות של שר הבטחון משה דיין במלחמה. פרסום קודם - תעלומת המפגש החשאי השלישי של קיסינג'ר ואיסמעאיל בספטמבר 1973, מערכות, גיליון נובמבר 2018: http://maarachot.idf.il/PDF/FILES/5/114325.pdf

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
רמי רום, אני מסכים אתך שזו הייתה טעותו של דיין (הערכת ייתר של כוחותינו). הוא לא היה נותן את ידו לקונספירציה משולשת במיוחד כשהוא ידע כי מלחמה עם מצרים פרושה גם מלחמה עם סוריה שלא היה בחז... המשך קריאה

רמי רום, אני מסכים אתך שזו הייתה טעותו של דיין (הערכת ייתר של כוחותינו). הוא לא היה נותן את ידו לקונספירציה משולשת במיוחד כשהוא ידע כי מלחמה עם מצרים פרושה גם מלחמה עם סוריה שלא היה בחזית מולה מרווח בטחון כמו שהיה במצריים. הוא אומנם קיבל החלטה לתגבר את חזית הצפון בראש השנה עם מרבית חטיבה שבע אבל זה לא היה מספיק. טעות נוספת שלו שהוא לא קיבל החלטה לגייס ביום שישי אוגדה לצפון. ואז המגננה ברמת הגולן הייתה מבוססת יותר. החלטה שכזו לא הייתה סותרת את ההתחייבות לקיסינג'ר . סוריה מבחינת ישראל הייתה איום יותר חמור מהאיום המצרי בסיני.

עוד 2,156 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום שלישי, 19 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

מאוריטניה ואינדונזיה היו הבאות בתור - אבל הזמן אזל

שר החוץ הנכנס של ארה"ב: ״נבחן בזהירות את ההסכם למכירת ה-F35 לאמירויות״ ● הוסיף כי יתייעצו עם ישראל לפני החזרה להסכם הגרעין ● חגית משה נבחרה לראשות הבית היהודי ● סמוטריץ׳: הזרם הרפורמי אינו חלק מהיהדות ● הסגר יוארך ב-10 ימים ● אביר קארה מצטרף לבנט ● דוד אלחייני מצטרף לסער ● גבי ברבש: לא אכנס לפוליטיקה ● מקורב לרב קניבסקי: הוא תומך בהחזרת תלמודי התורה

עוד 50 עדכונים

המתמחה

מספרים על אחד מגופי התקשורת, שהיה לו מנהל שניהל את ממלכתו ביד רמה ובזרוע נטויה. היה המוציא והמביא, השותל והעוקר, הבוחש והמשליך מטעמו, ומטעמם של שולחיו. אפילו עד חצרו של ראש הממשלה הגיע.

כמובן שפוזיציה שכזו דרשה כישורים ברמה גבוהה. בכל זאת, חצרו של ראש הממשלה, מוציא ומביא, שותל ועוקר וכיוצא בזה. לא ממש הבנתי לאיזה סוג של כישורים נדרשו, אך אין ספק שנדרש להיות מה שלימים כונה "ליגה אחרת".

בתכונה אחת, בה היה כרוך תפקידו, אין עוררין שניחן, על פי הפרסומים: סבלנות. סבלנות היתה לו בהחלט. לא פעם ולא פעמים נאלץ לגייס את חדוות העשיה והביצוע שלו ולהמתין למועד הנכון. גם אם סבר שעיכוב עלול לפגוע בטובת העניין, במערכת כולה, חלילה בראש הממשלה או משפחתו, גם כשגמלה בליבו ההחלטה שעל אדם זה או אחר לסיים את תפקידו לאלתר. גם אז התאזר בכל הסבלנות שהצליח לשים עליה את ידו וחיכה עד ליום ההולדת של אותו אדם, ורק אז זימן אותו למשרדו כעומד לשפותו במתנה או ברכה לבבית, רק כדי להודיע לו את שידע משכבר.

לעתים גייס את חדוות העשיה והביצוע והמתין למועד הנכון. גם כשגמלה בליבו ההחלטה לפטר אדם כזה או אחר. חיכה ליום הולדתו של האיש, ורק אז זימנו, כעומד לכבדו במתנה או ברכה לבבית, ובישר על פיטוריו

בימים אלה עוזב את חיינו מפטר גחמני ידוע. דונלד טראמפ הגיח לעולמנו בסדרת הריאליטי "המתמחה", מצויד במשפט שהפך מזוהה איתו, איתו נפרד מהמתחרים בלווית ניפנוף אצבע מבטל: "אתה מפוטר".

נדמה שהקריירה החדשה שלו לא סיפקה לו את הריגוש שחווה בטלוויזיה. עם כניסתו לתפקיד, שכר הנשיא ה-45 שחקן שחור כדי שיגלם את קודמו, הנשיא ברק אובמה. השחקן התיצב בחדר הסגלגל למשחק תפקידים שכלל טקס פיטורין שצולם לשימוש אישי.

!some weird shit indeed

מנהיגי העולם החופשי הם לא כל אחד. לא תמיד אנחנו יכולים להבין אותם.
אבל אנחנו עדיין יכולים לבחור. אמנם מלאכת היישום הופכת קשה מיום ליום. אך עדיין עומדת לנו הזכות לסלוד מן המפטרים ברינה, ולהנות מאנחה קטנה של הקלה כשמדי פעם הסדר הישן והטוב קורץ לנו מעל ראשיהם של רשעים ובועט להם בתחת.

מעצבת, חושבת, מאיירת וכותבת. בעלת המותג B.Knit לטקסטיל ואפנת בית. פרסמה סיפורים קצרים בפלטפורמות שונות, בין היתר באתר המוסך, עברית ובכתב העת פטל. איירה עבור מוסף שישי של מעריב. גרה בתל אביב

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 315 מילים

אז כמה מורים התחסנו עד כה? אף אחד לא יודע

בדיקת זמן ישראל שיקול משמעותי בהחלטה האם לפתוח מחדש את מערכת החינוך הוא מספר עובדי מערכת החינוך שכבר חוסנו נגד נגיף הקורונה ● למעשה, הסתדרות המורים אף איימה בשביתה אם לא תינתן עדיפות לסגל ההוראה בחיסונים ● אלא שאף גוף בישראל לא אוסף נתונים על שיעור המתחסנים בקרב המורים - ולקופות החולים יש מידע רק על כ-25% מחוסנים מכלל אנשי החינוך

עוד 861 מילים

נערים עובדים בזמן הקורונה פחות מבזמנים רגילים, כי יש פחות מקומות עבודה ● אבל אלה שעובדים, עובדים מגיל צעיר יותר, שעות רבות יותר, בתנאי העסקה גרועים בהרבה, רבים מהם בעבודות מסוכנות - ולעתים קרובות במקום ללמוד ● חלקם עובדים כדי להציל את פרנסת המשפחה, חלקם - כי זה מה שיש לעשות מחוץ לבית ● "מצב מסוכן וחמור: מי שנפלט ממערכת החינוך כבר לא יחזור אליה"

עוד 2,044 מילים

למקרה שפיספסת

המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב, הגליל - וכל מה שביניהם

פתאום, דווקא בלב ראש העין המבוססת, זכו התושבים לקבל גינה מוזיקלית במימון המשרד הממשלתי של אריה דרעי לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל ● הגינה היפה מציפה שאלות לגבי הדרך והעקרונות שלפיהם מחולקים כספי תמיכה ממשלתיים ● האם באמת רשות מבוססת ועתירת תקציב זקוקה לסיוע ממשלתי על חשבון רשויות עניות יותר? ● תגובת המשרד: "אנחנו פועלים על פי נתוני הלמ"ס"

עוד 563 מילים

קריקטורה בינתים בטרמפיאדה

עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

המסמכים המתעדים את ישיבות העבודה שניהל מנדלבליט ב-2016 בעניין תיקי נתניהו הועברו, כשהם מושחרים ברובם, לפני עשרה ימים לצוות ההגנה של נתניהו ● אתמול נחשפו בפומבי ● פרקליטי נתניהו טוענים כי המסמכים מוכיחים שהחקירות "נפתחו בחוסר סמכות" ● אלו טענות סרק - אבל המסמכים כן חושפים את האגביות והשטחיות שבהן פעל אז היועץ הטרי מנדלבליט ● פרשנות

עוד 1,035 מילים

סיר הלחץ המשפחתי שיצר משבר הקורונה בשנה החולפת הביא איתו הביתה גם כמה דברים טובים ● מומחים מסבירים שלמרות מה שנדמה, הקשר בין הורים וילדים השתפר בלא מעט מקרים, ושפתאום הדור הצעיר רוכש מיומנויות מפתיעות ● האם השינוי יחזיק מעמד ביום שאחרי? גם כאן התחזית לא רעה בכלל

עוד 1,303 מילים

בהעדר רגולציה, הבנקים קובעים את הכללים ומתעללים בסוחרים

אזרחים שרכשו מטבעות ביטקוין לפני מספר שנים מגלים כעת שהם מיליונרים על הנייר ● אם יבקשו למכור את המטבעות, יצטרכו מייד לשלם מס במאות אלפי ואף מיליוני שקלים ● אלא שבמקביל הבנקים מונעים מהם לקבל את כסף המכירה בטענות שונות ● וכל בנק ממציא כללים משלו ● בשוק המטבעות הוירטואליים קוראים לאסדרה של הנושא ● וכל מה שדרוש הוא החלטה של ועדת החוקה לחתום על צו

עוד 2,072 מילים

זה היה אמור להיות הלהיט הכלכלי הבא: קרן בינלאומית שמפוקחת בלוקסמבורג ומייצרת הזדמנויות צמיחה יוצאות דופן ● מנהלי בנקים לשעבר, אנשי הייטק, רופאים, מהנדסים, מרצים ואמנים מיהרו להשקיע שם כסף, הרבה מאוד כסף ● אבל ארבע שנים אחר כך מתברר שמהקרן נעלמו 100 מיליון אירו, כשרבע מהסכום שייך לישראלים ● זמן ישראל חושף את תעלומת האוצר האירופי האבוד

עוד 3,442 מילים

סער: "שנתיים שאנחנו בחוסר יציבות בגלל אדם אחד מטורף"

יושב ראש תקווה חדשה: "נקים ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת המחדל של ניהול הקורונה"; הליכוד: "גדעון ממשיך לעשות פוליטיקה קטנה בעיצומו של המאבק בקורונה" ● אהוד ברק הודיע שלא יתמודד על ראשות העבודה; ייתכן שעמר בר-לב יתמודד על התפקיד ● נתניהו הודיע לבית המשפט שהוא כופר בהאשמות נגדו; טוען שהואשם במעשים שכלל לא נחקר עליהם ● מסתמן שהסגר יוארך

עוד 48 עדכונים

היהירות של חולדאי לא תוציא אותו מגבולות תל אביב

לפני שהכריז על הקמת מפלגת הישראלים וכניסה לזירה הארצית, הלך חולדאי להתייעץ עם קמפיינר ותיק ● "באשדוד יזרקו עליך ביצים, בשדרות יזרקו עליך אבנים גדולות, בדימונה כבר תהיה בסכנת חיים", אמר לו האיש ● "אתה מסמל בעיניהם את כל מה שהם שונאים - התל אביבי, הצפוני, הפריבילגי מהשבט הלבן. אל תיכנס להרפתקה הזו" ● חולדאי לא הקשיב, ועושה מאז כל טעות אפשרית ● פרשנות

עוד 517 מילים

הרחבת ההתנחלות בית אל מאיימת לקבור מורשת יהודית מבית שני

בעוד מגדלי דירות הולכים ונבנים בהתנחלות בית אל בגדה המערבית, שרידי הכפר היהודי שנכבש בידי הרומאים נאבקים ביסודות - ובגידול האוכלוסייה ● אמנדה בורשל-דן ביקרה באתר החפירות, שם עובדים בשנתיים האחרונות הארכיאולוגים של מתאם פעולות הממשלה בשטחים באיסוף ושימור הממצאים - מתוך תקווה להציגם בגן ארכיאולוגי שאולי ייפתח במקום

עוד 1,436 מילים

האם גנץ יוכל לכהן כרה"מ גם אם כבר לא יהיה חבר כנסת?

65 ימים לבחירות, וכבר עולה האפשרות כי לא תוקם ממשלה חדשה ונאלץ לצאת לבחירות חמישיות ● במצב כזה, הלו"ז הפוליטי עשוי למצוא את ממשלת המעבר הנוכחית עדיין מכהנת ב-17 בנובמבר, מועד קיום הרוטציה לראשות הממשלה ● לפי החוק, גנץ אמור להיכנס אוטומטית לתפקיד רה"מ ● אבל מה יקרה אז אם הוא כבר לא יהיה חבר כנסת? ● על האפשרות הזו לא חשבו בחקיקה החפוזה ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,077 מילים ו-1 תגובות

מלחמת המפרץ אחד שהיה שם

ב-17 בינואר 1991, בלילה שבו פרצה מלחמת המפרץ, סא"ל (מיל.) יוני קורן - מי שהיה אז ראש לשכתו של סגן הרמטכ"ל אהוד ברק - נשאר לישון במשרדו בקריה ● את מה שארע אז, הוא לא ישכח לעולם ● 30 שנה אחרי, הוא חושף לראשונה מתי באמת נורה הטיל הראשון על ישראל, למה חשבו שזו התקפה כימית, ומדוע שר הביטחון לא הצליח להיכנס לבור ● יומני הרל"ש - בלעדי לזמן ישראל

עוד 1,441 מילים ו-5 תגובות

טיבי: מעניין שעל האינטימיות עם הכהניסטים נתניהו לא מספר כשהוא מנסה לקושש קולות

יועץ ראש הממשלה לעג לספר של בנט; ימינה בתגובה: 4,000 הרוגים ומיליון מובטלים, ויועץ נתניהו מריץ צחוקים ● מתנחלים מיצהר פצעו פלסטינית בת 11 בינוני; יאיר גולן: עלול להדליק את כל איו״ש ● גלנט אסר להכניס את מנכ״ל בצלם לבתי ספר ● אביר קארה: מנהל מגעים עם סער ובנט ● תקווה חדשה: לא מנהלים איתו מגעים ● מחר יחלו בשב״ס לחסן אסירים בסיכון לקורונה

עוד 51 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה