האם דוד ארצי אומר אמת? האם דוד שמרון יתבע אותו?

דוד שמרון (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
Yonatan Sindel/Flash90
דוד שמרון

דוד ארצי מעיד שראה וקרא את החוזה הסודי בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לאשתו שרה, הכולל את חתימותיהם בעמוד 15, על פיו שרה תוכל לאשר או לא לאשר מינויים של ראשי מערכת הבטחון במדינה, הרמטכ"ל, ראש המוסד וראש השב"כ ותוכל להשתתף בכל דיון בטחוני שיתקיים בביתם על פי בחירתה. על פי עדותו של ארצי, בחוזה כתוב עוד כי אם נתניהו יפר את החוזה העונש יהיה הפסד כל רכושו, שיעבור לידי שרה.

האם זה אמיתי? ואם כן, האם זו לא קשירת קשר לביצוע עבירה במינוי הבכירים על ידי אשת ראש הממשלה?

"ע"מ להרשיע נאשם בעבירת קשירת הקשר יש להוכיח את התקיימות היסוד העובדתי של העבירה, קרי על הגוף התובע להוכיח, כי התקיימה סוג של התקשרות מוקדמת בין הצדדים, בכל דרך שהיא, כאשר מהתקשרות זו למדים על רצונם וכוונתם לבצע עבירה".

אם הסיפור אמיתי, האם חתירה תחת סמכותם הבלעדית של ראש הממשלה, של שר הבטחון ושל הממשלה לבחור ולמנות את ראשי מערכת הבטחון באופן מקצועי היא לא עבירה?

אם הסיפור אמיתי, האם הכוונה היתה לאפשר לאשת ראש הממשלה לבחון את נאמנות המועמדים לזוג נתניהו בראיונות הכפולים בבלפור? אם זה אמיתי, האם אין בכך מעשה עוון כלפי המועמדים וגם כלפי בטחון המדינה, שאיבדה אולי מועמדים מצויינים רק בגלל שלא נשאו חן בעיני אשת ראש הממשלה או שאולי לא הוכיחו מספיק את נאמנותם למשפחת נתניהו בראיון? אם זה אמיתי, איזו הכשרה מיוחדת יש לאשת ראש הממשלה בענייני בטחון, מוסד, שב"כ, צבא ומשרד ראש הממשלה שמצדיקה את זכות הוטו שניתנה לה בחוזה למינוי הבכירים?

אם הסיפור נכון, האם אין כאן עוון כלפי המועמדים וכלפי בטחון המדינה, שאיבדה אולי מועמדים מצויינים רק בגלל שלא נשאו חן בעיני אשת ראש הממשלה או לא הוכיחו נאמנות מספקת למשפחת נתניהו בראיון?

בראיון המצולם, דוד ארצי אומר שעו"ד דוד שמרון הראה לו את ההסכם החתום ביוזמתו כדי לשכנע אותו שהוא עורך דין מצויין ובעל קשרים, וביקש מארצי שיסייע לו בקשריו הטובים עם הנדבנית גיטה שרובר, שפיטרה את דוד שמרון כי חשבה שהוא "כלומניק".

"זה קרה גם לי"

ח"כ אלי אבידר (ישראל ביתנו) כותב לגבי העדות המטלטלת של דוד ארצי:

 "למה דוד ארצי צודק? כי זה קרה גם לי. בדצמבר 97 אחרי שליברמן עזב את לשכת רה״מ התקשר אליי דוד בר-אילן מנוחתו עדן והזמין אותי לשתות קפה עם רה״מ נתניהו בבלפור בשעה 18:00 בערב, לבדיקת אפשרות להתמנות לראש לשכתו. הגעתי 20 שניות לתוך הפגישה נכנסה שרה נתניהו והתיישבה ברפלקס מותנה, נתניהו קם ואמר שיש לו מספר שיחות טלפון לעשות. אחרי 10 דקות של שיחה נדהמתי להבין שהיא בעצם מראיינת אותי. בחוסר נימוס, אמרתי ״תודה שאת מארחת לי חברה נראה שרה״מ עסוק. כשהוא יתפנה – נקבע פגישה נוספת.״ קמתי ויצאתי. זה היה סוף הרומן הקצר עם משפחת נתניהו. רבותיי, לא צריך פוליגרף, דוד ארצי צודק. יש עוד דוגמאות ספציפיות בקנה. המשך יבוא".

למה דוד ארצי צודק? כי זה קרה גם לי‏בדצמבר 97 אחרי שליברמן עזב את לשכת רה״מ התקשר אליי דוד בר-אילן מנוחתו עדן והזמין…

Posted by ‎אלי אבידר – Eli Avidar‎ on Wednesday, March 10, 2021

נוהל הראיונות הכפולים לכאורה עם אשת ראש הממשלה

בן כספית מספר על נוהל הראיונות הכפולים לכאורה על ידי שרה נתניהו במעון ראש הממשלה בבלפור. לטענתו, מועמד בכיר מגיע לראיון אישי עם ראש הממשלה נתניהו במעונו. שרה נכנסת ונתניהו יוצא לשיחה דחופה. שרה מראיינת את המועמד ולאחר כחצי שעה נתניהו חוזר לסיום הנימוסי של הראיון.

כספית מתאר נוהל ראיונות כפולים לכאורה ע"י שרה נתניהו במעון בבלפור. מועמד בכיר מגיע לראיון אישי עם רה"מ נתניהו. שרה נכנסת ונתניהו יוצא לשיחה דחופה. שרה מראיינת את המועמד ולאחר כחצי שעה נתניהו חוזר לסיום

בשבתרבות עם רינה מצליח בכפר-סבא ליברמן אמר שהוא לא מכיר את החוזה הסודי, אבל מכיר היטב את דוד ארצי. ליברמן מעיד שהוא אדם ישר כמו סרגל, פלס, איש ליכוד מהבית, פנסיונר ללא אינטרסים פוליטיים.

בן כספית עם כל האמת על איך מנוהלת המדינה. שתפו!ביום שישי ה־16 בנובמבר 2012 הופתע תא"ל גיא צור לקבל טלפון דחוף מלשכת…

Posted by ‎מחזקים‎ on Friday, March 12, 2021

בדיקת פוליגרף

בן כספית ודן רביב לקחו את דוד ארצי לבדיקת פוליגרף שעל פי תוצאותיה ארצי דובר אמת. לעומת זאת, משרד ראש הממשלה ועו"ד דוד שמרון מכחישים שהחוזה קיים ודוד שמרון אף איים שיגיש תביעת דיבה נגד דוד ארצי. עו"ד דוד שמרון מסר בתגובה כי:

"הסרטון שהפיץ דוד ארצי ברשתות החברתיות הוא שקר וכזב. מעולם לא ערכתי הסכם כזה לבנימין ושרה נתניהו, לא ראיתי הסכם שמישהו אחר ערך, וממילא לא הראיתי הסכם כזה לאיש. גם הסיפור של ארצי על ההסכם שלי עם גיטה שרובר הוא שקר וכזב. לא היה ולא נברא",

והוסיף כי בכוונתו להגיש נגדו תביעת דיבה. דן מרגלית, עיתונאי ותיק ומנוסה, כינה את עדותו לא פחות מאשר "פצצה גרעינית".

בניגוד לדבריהם של דן רביב, אלי אבידר, ליברמן, בן כספית ודן מרגלית, גיא פלג בחדשות שישי בערוץ 12 הציג את העדות המטלטלת של דוד ארצי באופן מזלזל. במקום להתעמק בחשיפה הלוהטת של קיום החוזה הסודי למינוי הבכירים על ידי שרה נתניהו ולהזמין את דוד ארצי, דן רביב, בן כספית או דוד שמרון לראיון או עימות באולפן, פלג תוקף את האמינות של דוד ארצי ומזלזל בתוצאות הפוליגרף שעל פי תוצאותיהן הוא דובר אמת, לכאורה.

אם הסיפור נכון, פלג לא מדייק בעובדות באומרו שהחוזה לא היה חתום, כשדוד ארצי מתאר בעדותו בפירוש שראה את חתימותיהם ומספרי תעודות הזהות של שרה ובנימין נתניהו בסיום החוזה בעמוד 15. בסיום דבריו, פלג אומר שדוד שמרון הכחיש את הדברים וגם איים להגיש תביעת דיבה נגד ארצי בנימה המקובלת של "אין כלום כי לא היה כלום".

פלג לא מזכיר שדוד שמרון שיחק תפקיד מרכזי בפרשת הצוללות, שהוא בעל ענין ברור בהשתקת הפרשה, אם יש בה ממש, ושהוא קרוב משפחה מקורב מאוד לבני הזוג נתניהו. פלג גם לא מציין שההיתכנות ששמרון יגיש תביעה נגד ארצי נמוכה מאוד, כי זה יאלץ אותו ואולי גם את בני הזוג נתניהו למסור עדות על החוזה הסודי ועל נוהל הראיונות הכפולים של הבכירים בבלפור, אם אכן קיימים כאלה, לבית המשפט.

פלג לא מזכיר ששמרון נחשד בפלילים בפרשת הצוללות, שהוא בעל ענין בהשתקת הפרשה, ושהוא קרוב משפחה מקורב מאוד לבני הזוג נתניהו. פלג גם לא מציין שההיתכנות שיגיש תביעה נגד ארצי נמוכה

הראיון של דן מרגלית עם דן רביב ודוד ארצי

דן מרגלית ריאיין את דן רביב ודוד ארצי והסביר איך התגלגל הסיפור לרשתות החברתיות ואיך יועצים משפטיים של ערוצי התקשורת הגדולים מנעו את פירסום העדות המטלטלת במשך חודשים. דן מרגלית הזמין את עו"ד דוד שמרון להגיב בשידור אבל שמרון סירב להתראיין.

דוד ארצי אומר לדן מרגלית שישמח אם שמרון יתבע אותו כי אז יוכל להזמין את בנימין ושרה נתניהו להעיד כעדי הגנה מטעמו. חבל שגיא פלג לא הרים את הכפפה שזרק דוד ארצי בראיון עם דן מרגלית ולא ביקש משמרון תגובה גם על כך. האם באמת יגיש תביעת דיבה נגד ארצי ויחשוף את הפרשה בבית המשפט? אלי אבידר כותב שלשכת נתניהו מפעילה מכבש לחצים על ערוצי התקשורת להשתיק את הפרשה. זו הסיבה, לטענתו, שהסיפור יצא ברשתות החברתיות ולא בערוצי הטלויזיה המשותקים.

האם שמרון יתבע את ארצי?

נתניהו התייצב בעצמו בשבת בערב לראיון אצל אילה חסון בערוץ 13 בניסיון להשתיק את הפרשה הלוהטת ובנושא הזה נפתח הראיון. נתניהו ענה לאילה חסון:

"זה שקר מוחלט ואני שמח שדוד שמרון שמייחסים לו כביכול חלק בזה הולך לתבוע את השקרן הזה ארצי".

האם מדובר בשקרים נוספים, מצגי שווא, הסחות דעת וספינים? האם נתניהו מאמין ששמרון יתבע את ארצי, כשהוא עצמו לא תבע את בן כספית, שכתב על זה לפני שנים רבות?

אם שמרון יתבע את ארצי, משפחת נתניהו תאלץ למסור גירסתם לגבי החוזה הסודי בבית משפט תחת שבועה. עדים בכירים יזומנו לבית המשפט להעיד על נוהל הראיונות הכפולים עם אשת ראש הממשלה, אם היה כזה. דוד ארצי הבהיר שהוא מחכה לתביעה של שמרון ואמר לדן מרגלית שיזמין את הזוג נתניהו להעיד כעדי הגנה מטעמו.

אם שמרון יתקפל עכשיו אחרי ההכחשות שלו ושל נתניהו ולא יתבע את ארצי, זו עלולה להתפרש כהודאה בשתיקה שהחוזה הסודי, לכאורה, שריר וקיים וכי מדובר בקשר לכאורה לביצוע עבירה במינוי הבכירים. על פי ח"כ אלי אבידר הם גם ביצעו את העבירה, לכאורה, לפחות במקרה האישי שלו כשהיה מועמד למשרת מנהל לשכת ראש הממשלה.

אם שמרון יתבע את ארצי, או אם היועץ המשפטי לממשלה יחליט לחקור את הפרשה החמורה של עדויות על נוהל מינוי הבכירים על ידי אשת ראש הממשלה, בית המשפט יוכל לאסוף עדויות מבכירים נוספים שאולי עברו חוויה דומה עם בנימין ושרה נתניהו במעונם בבלפור.

אם שמרון יתבע את ארצי, או אם היועמ"ש יחליט לחקור את הפרשה של נוהל מינוי הבכירים על ידי אשת ראש הממשלה, לכאורה, ביהמ"ש יוכל לאסוף עדויות מבכירים נוספים שאולי עברו חוויה דומה

גם אם אכן היה חוזה סוגי וכל עותקיו יושמדו עכשיו, ולא ניתן יהיה להציגם לבית המשפט, עדותו של דוד ארצי שראה את החוזה החתום ניתנת לעימות עם דוד שמרון, איתו, לעדותו, נפגש בבית קפה בכפר סבא לבקשתו של שמרון, לכאורה.

רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור. מתמקד בעיקר בהשפעת הערוץ המדיני החשאי של קיסינג'ר ואיסמעאיל על המלחמה ובהתנהלות של שר הבטחון משה דיין במלחמה. פרסום קודם - תעלומת המפגש החשאי השלישי של קיסינג'ר ואיסמעאיל בספטמבר 1973, מערכות, גיליון נובמבר 2018: http://maarachot.idf.il/PDF/FILES/5/114325.pdf

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
לפי הסרטון על ההסכם הסודי בין נתניהו לרעייתו שחשף דוד ארצי, נתניהו הוא ראש ממשלה רק לכאורה, המחליטה האמיתית, המנהלת של נתניהו והמדינה היא שרה נתניהו. סעיפים בהסכם בין נתניהו לשרה לפי דו... המשך קריאה

לפי הסרטון על ההסכם הסודי בין נתניהו לרעייתו שחשף דוד ארצי, נתניהו הוא ראש ממשלה רק לכאורה, המחליטה האמיתית, המנהלת של נתניהו והמדינה היא שרה נתניהו.
סעיפים בהסכם בין נתניהו לשרה לפי דוד ארצי:
• אם יש לילה, אז נתניהו לא יכול לנסוע בלי שרה.
• לכל הישיבות, כולל הסודיות ביותר, בהן נתניהו משתתף, שרה מוזמנת. להחלטתה אם היא משתתפת או לא.
• שרה מאשרת את המינויים הבאים: ראש המוסד, ראש השב"כ והרמטכ"ל.
• שרה תנהל את הכספים, לנתניהו לא יהיה כרטיס אשראי ואם הוא צריך כסף, שרה תתן לו את הכסף במזומן.
• במידה ונתניהו יפר את ההסכם, כל הרכוש המשותף עובר לבעלות שרה.

שמרון ונתניהו מכחישים בתוקף את מה שנאמר בסרטון, ומאיימים בטיפול משפטי, בתביעות דיבה.
כמובן שאין כרגע אפשרות לדעת מי מהם דובר אמת ומי משקר,

**אבל מה שצריך לעניין אותנו כאזרחים היא העובדה הקשה שנתניהו מתנהל כאילו ההסכם אכן קיים. ובהתנהגותו מעיד שהסכם כזה אכן קיים**.

שרה נתניהו מתלווה כמעט לכל הנסיעות של נתניהו, ואזכיר את סיפור המיטה הזוגית שהותקנה במטוסים עבור הזוג נתניהו.
פרופ' עוזי ארד, לשעבר היועץ לביטחון לאומי לראש הממשלה וראש המועצה לביטחון לאומי (מל"ל), היועץ המדיני לראש הממשלה ובכיר במוסד, ומאיר דגן ראש המוסד לשעבר, מאשרים למעשה את הסעיף לפיו לכל הישיבות, כולל הסודיות ביותר, בהן נתניהו משתתף, שרה מוזמנת. להחלטתה אם היא משתתפת או לא.

https://www.maariv.co.il/elections-2021/Article-826859
https://www.themarker.com/consumer/tourism/1.2017223
https://www.maariv.co.il/news/politics/Article-626616
https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4876022,00.html
https://glz.co.il/…/%D7%A4%D7%A8%D7%95%D7%A4-%D7%A2%D7…
https://103fm.maariv.co.il/programs/media.aspx…
שתפו

עוד 1,296 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום ראשון, 11 באפריל 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ישראל השיבה לפניית בית הדין בהאג וקבעה שאין לו סמכות לחקור את פעילותה בשטחים

המשטרה פתחה בחקירת האלימות שהופנתה כלפי חבר הכנסת עופר כסיף בהפגנה במזרח ירושלים ● נתניהו ייפגש עם פעילי ליכוד, חברי הכנסת של המפלגה לא הוזמנו לאירוע; ככל הנראה מבקש להדק את אחיזתו בשטח ● ליברמן על ניסיונות לפיד להקים ממשלה: "ההצעה לבנט הועברה על דעתי; אסור לו להחמיץ את ההזדמנות" ● מיקי זוהר ישמש כיושב ראש הוועדה המסדרת

עוד 15 עדכונים

ארץ חומצת אבות

אחרי שנתניהו יירד מהבמה, בדרך הטבע כמובן, ישתרר שקט מבורך. רק אנשי ימין יזחלו החוצה מהריסות הליכוד לטנף על האיש שפרם מפלגה ותפר למידותיו מעור של פוליטיקאים חסרי חוליות.

השבוע קיבל (עוד) מנדט כדי לגמור את העבודה. נקווה שזו שירת הברבור כי באמת מיצינו. אני יודעת שאני כותבת את אותו פוסט כל הזמן, רק מחליפה פסקאות, זה כמו בבדיחה, תסלחו לי, על החיילים שמחליפים ביניהם תחתונים במקום ללבוש נקיים. גם נתניהו ממחזר תחתונים, רק השותף מתחלף. בסיבוב האחרון השאיר אותו חשוף שת.

אחרי שנתניהו יירד מהבמה, בדרך הטבע כמובן, ישתרר שקט מבורך. השבוע קיבל (עוד) מנדט כדי לגמור את העבודה. נקווה שזו שירת הברבור כי באמת מיצינו. אני יודעת שאני כותבת את אותו פוסט כל הזמן, רק מחליפה פסקאות

השבוע ראיתי סרט על רודן, לא חשוב שמות, קווי האופי דומים כאילו נולדו לאותו אב קדמון. תמיד מבעית לראות שליטים מאבדים צלם מתוך הכוח להשחית. גם נתניהו הפך מפוליטיקאי שאפתן למכונת הרס. המפתחות, איך לא, בידיים של סוחרי-דת ציניים, שהתמיכה בו חוזרת אליהם במטבע קשה ועל חשבון הפריפריה, זקנים ועניים.

זה נשמע כמו התחלה של טלנובלה אבל זה משחקי הכס. בלי חמלה. צריך כאן מבול, בחיי, ארץ חמדת אבות הפכה תחתיו לארץ חומצת אבות. 4 מערכות בחירות בשנתיים, האחרונה היתה צריכה להתרחש בעוד 16 שנה(!) אלמלא השליט במנוסה.

ככה הרגיל אותנו, גם לכך שראש ממשלה נאשם בפלילים זה סביר, אבל תובעת במשפטו שבנתה פרגולה בלי אישור היא עבריינית נרדפת, שפוליטיקאים יערקו ממפלגה למפלגה תמורת אתנן, הקטע בו בנט, העוזר הקטן שלו, בא עם סל דרישות שגדולות מסכום המנדטים שקיבל ומסרב להבטיח ליאיר לפיד שלא ילך עם נתניהו, מעיד על הריקבון העמוק שנתניהו השריש במערכת הפוליטית.

הליכוד כבר לא מפלגה אלא עסק משפחתי פרטי מניב, שרים וח"כים הם סטטיסטים בהצגת יחיד, תלמידו של כהנא נבחר לכנסת בעידודו של מי שהלך לפני עמוד תליה בהפגנות נגד יצחק רבין,

נשיא המדינה מעניק לו מנדט להקים ממשלה יום אחרי פתיחת משפטו, כשהמשפט יתנהל 3 פעמים בשבוע כאילו אין מדינה מסובכת לנהל. וכאילו כל זה לא מטריד דיו, אחרי פתיחת משפטו נשא נאום-שטנה נגד מערכת המשפט והאשים אותה בהפיכה שלטונית, מששעבד שוב את מהדורות החדשות על עורכיהן הכנועים לנאומים, שאין בהם דבר מלבד ארס שמצית אש זרה בחסידיו.

הליכוד כבר לא מפלגה אלא עסק משפחתי פרטי מניב, שרים וח"כים הם סטטיסטים בהצגת יחיד, תלמידו של כהנא נבחר לכנסת בעידודו של מי שהלך לפני עמוד תליה בהפגנות נגד יצחק רבין

המדינה נעה תחתיו כמו עץ בסופה, ברצותו יסית נגד ערבים וברצותו – יהפוך עורו ויקרבם למען מטרותיו, אולי גם יקריב. ההמון כבר ילך אחריו. אהבה קנאה שנאה ידידות. הכל בדולר.

המדינה נראית כמו הגיף המפורסם של ג'ון טרבולטה שמסתובב אנה ואנה ולא מבין מה קורה פה. גם נתניהו איבד את כוח-העל שהכל מייחסים לו, רואים עליו את העייפות ואת הפחד והזיעה הקרה. תראו את העיניים המתרוצצות, תנועות הלעיסה בפה קפוץ כשהוא נרגז, זה לא יוסף, כמו ששרה כוורת. זה לא יוסף, זה לא יו-סף. הוא לא יותר מעגל זהב שתוכו קש. הכי מייאש שהתרגלנו לחרא הזה.

אבל אין רע בלי טוב, כי מנסור עבאס מנהיג שנדנד את העץ וכפה על כולנו להתמודד עם השקרים שאנחנו מספרים לעצמנו. חבל שיאיר לפיד שמסתמן כמבוגר אחראי ושקול לאורך קרוסלת הבחירות (ובלי תעודת בגרות, שחצנים) לא דיבר בגלוי על צירוף המפלגות הערביות. הוא איחר להבין את גודל השעה ונתן לפוליטיקת הכזב לעקוף אותו בסיבוב.

עכשיו נחכה שהנוכל המושחת והטפיל מימינה יפלו לבור שכרו למדינה המעונה הזאת. המקום הזה חולה. כולם יודעים שכל מה שצריך זה שהמלך הרקוב ייעקר משורש ויושלך הצידה. הוא קורא לזה הפיכה אבל אל תשימו לב, הרגלתם אותו לחרבן למדינה על הראש וקשה לו לעשות בסיר כמו כולם.

התחלתי בבדיחה עם זקן ולכן אסיים בפראפרזה על מערכון של אפרים קישון, ממילא מיציתי את ארסנל המילים שיכולתי לכתוב על ראש הממשלה ובעלה וגם המדינה נראית כמו סטנד אפ ניישן.

המדינה נראית כמו הגיף המפורסם של טרבולטה שמסתובב אנה ואנה ולא מבין מה קורה פה. רואים על נתניהו את העייפות ואת הפחד והזיעה הקרה. תראו את העיניים המתרוצצות, את תנועות הלעיסה בפה קפוץ

ובכן, שיחה בין חברים מתגלגלת לחינוך ילדים והמארחים מספרים שהבן שלהם מסרב ללכת לגן. האורחים מציעים להם להיות תקיפים, הילד חייב ללכת לגן.
"אנחנו לא מכריחים", נלחצים ההורים. "נחכה שיסכים בעצמו".
ואז מצטרף לחבורה גבר לא מגולח שסיגר כבוי שמוט בזווית פיו ושואל: "יש'כם אש?"
"בנימין", שואל אותו המארח בהיסוס. "מחר תסכים ללכת לגן?"

כרמלה כהן שלומי היא אזרחית מודאגת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 679 מילים ו-1 תגובות

לפני שבועיים הכריע גוף הסנאט של הסטודנטים באוניברסטית איווה כי אין מקום להעניק ליהודים בקמפוס ייצוג משלהם - מחשש שבחירה בנציג יהודי תהיה הכרזה פוליטית בנוגע למדיניות ישראל בשטחים ● בדרך כלל, ארועים כאלו הופכים מייד לכר פורה למעורבות והפגנות ארגונים חיצוניים ● הפעם הם הצליחו להתווכח על הנושא לבדם ואפילו להגדיר את ההבדל בין אנטישמיות וביקורת על ישראל

עוד 1,265 מילים

בספטמבר 1941 נרצחו בבאבי יאר, בתוך יומיים בלבד, למעלה מ-33 אלף יהודים ● הבמאי סרגיי לוזניצה גדל ליד מקום הטבח שנים אחרי, ולא ידע מה באמת קרה שם ● עם הזמן התבררה לו ההיסטוריה הכל כך בעייתית של רוסיה ואוקראינה ● עכשיו הוא יצר 24 סרטים קצרים על העבר של גיא ילדותו - ועל מחיקתו

עוד 891 מילים

למקרה שפיספסת

החומרים שמהם עשויים מנהיגים

איזו דרך הובילה את ביל קלינטון לנשיאות, מה עשתה אופרה וינפרי אחרי שהורדה בדרגה, וכיצד הפכו ביל גייטס וג'ף בזוס לענקים ● המיליארד היהודי דייוויד רובינשטיין פגש את כולם בתוכנית הטלוויזיה שלו, והפך את הראיונות לספר רב מכר ● בסוף המסע הוא גילה שתשוקה, מיקוד, יושרה, חזון והיכולת ללמוד מטעויות הם החומרים מהם עשוייה מנהיגות

עוד 780 מילים

לאן הולכות המטרות כשהאגם קפוא? או - בזכות בחירות חמישיות

באופן אידאלי אנו חושבים על המוח האנושי כעל מכונת היגיון, אך במציאות בכלל, וזו הפוליטית שלנו בפרט, ברור שיותר מכל דבר אחר – מוח זו מכונה לדפיקה סדרתית של הראש בקיר.

משום מה אנו נוטים לראות במוח שלנו סוג של מחשב, בעוד שמחשב ומוח הן שתי מכונות שונות לגמרי. המוח הוא יצור אבולוציוני שניבנה כמכונה אובססיבית ליצירת מטרות, בעוד שמחשב הוא כלי עזר לבני אדם. איננו מעוניינים שמחשב ייצר לעצמו מטרות, אלא רק שיעזור לנו להשיג את המטרות שלנו.

החל מהקפה של הבוקר ועד להתגייסות למלחמה, מה שמניע אותנו הוא המטרה התורנית, שמשום מה הקפיץ לנו המוח דווקא עכשיו, ואנו חייבים, חייבים, להגשימה. ומה שמעצבן בהמצאה האבולוציונית הזו הוא, שהטבע מייצר לנו את מכונת המטרות הזו לא כדי שנגשימן. בכלל לא. אלא, שכמו חמור ההולך אחרי הגזר שתלה לו העגלון מול אפו, המטרה קיימת כדי להוליך אותנו בדרך, ולאו דווקא כדי שנגשימה. או כפי שחז"לנו ניסחו כה יפה "אין אדם עובר מן העולם וחצי תאוותו בידו".

הטבע מייצר לנו את מכונת המטרות הזו, המוח, לא כדי שנגשימן. בכלל לא. אלא, שכמו חמור ההולך אחרי הגזר שתלה לו העגלון מול אפו, המטרה קיימת כדי להוליך אותנו בדרך, ולאו דווקא כדי שנגשימה

למעשה, הבעיה הגדולה עם מנגנון המטרות שלנו היא לא שאיננו מגשימים אותן, אלא דווקא אם הצלחנו להגשימן. הגשמת המטרה לא רק מייצרת ריקנות, המחייבת מאמץ מוחי להעלות ולגבש לנו מטרה חדשה, אלא, חמור מכך, היא עלולה לזרוק אותנו מהדרך הכל-כך מוצלחת בה הלכנו – אל ישימון חסר דרך.

דוגמה טובה היא הציווי האלוהי הראשוני של: "פרו ורבו ומלאו את הארץ וכבשוה". ציווי שבנה מטרה ארוכת טווח, ולאורה אנו חיים כבר אלפי שנים. הבעיה נעוצה כמובן בכך שמטרה ארוכת טווח שכזו לא קיבלה פרמטר תפוגה. כמה זה "מלאו את הארץ"? מיליארד אנשים זה כדור מלא? עשרה מיליארד? מאה מיליארד? ומתי הארץ נחשבת כבושה? כשנכלה את משאביה? את זה הציווי לא ניפק, אך רבים עדיין חיים לאור הציווי הזה רק משום הסיפוק שבהליכה בדרך הסלולה, ולעזאזל התוצאות.

אם לאדם הפרטי הגשמת מטרות היא בעיה, הרי שבהיבט הפוליטי הגשמת מטרות היא אסון. מערכת הכוח הפוליטית נבנית על הדגל המאחד של המטרה, והגשמת מטרות פירושה התפוררות הדבק המאחד. כך למבני כוח פוליטיים קיימת נטייה מובנת לשמר מטרות, בפורמלין אם נדרש, מבלי להתחשב במציאות המשתנה.

כך בריטניה משמרת בית מלוכה וטקסים פוליטיים משונים שאבד הכלח על מטרתם, רק כדי להימנע מערעור המערכת. כך המערכת הפוליטית האמריקנית משמרת פחד מיסטי מסוציאליזם וקומוניזם למרות שאיומים אלו כבר חוסלו מזמן, וכך גם אצלנו.

המערכת הפוליטית הישראלית נבנתה סביב מטרה אחת – הקמת בית לאומי ליהודים שנרדפו בעולם. תשובה לבעיה הסופר-בוערת בימים שלאחר השואה. מטרה זו גיבשה תנועה חזקה ודינמית שפעלה ביעילות והצליחה בצורה יוצאת דופן, ובית לאומי אכן הוקם ליהודים, מדינה – היא מדינת ישראל.

אם לאדם הפרטי הגשמת מטרות היא בעיה, הרי שבהיבט הפוליטי הגשמת מטרות היא אסון. מערכת הכוח הפוליטית נבנית על הדגל המאחד של המטרה, והגשמת מטרות פירושה התפוררות הדבק המאחד

אנו רואים את ביטוי המטרה הציונית באופי המפלגות שלנו במערכת הפוליטית, אבל השפעת המטרה הזו עמוקה הרבה יותר – כל המבנה השלטוני יוצר עבור מטרה זו. מבנה שתוכנן לאפשר הדרה דמוקרטית של הערבים מאפשרות של הגעה למוקדי כוח. כך, כדי להימנע מבניית מוקדי כוח ערביים, המבנה של הייצוג לכנסת לא נבנה במתכונת הרגילה של נציגי אזורים, כפי שנהוג בדמוקרטיות אחרות. כך, הדומיננטיות שהוקנתה למשרד הפנים במישור המוניציפלי היא עוד מכשיר שכזה, שלא לדבר על מערכת ניהול הקרקעות שנבנתה בעליל לטובת המטרה הציונית.

כל האנרגיה הציונית הזו לטיפול בעם שלנו אכן צלחה. המטרה הושגה, וכיום, כשמרבית העם היהודי נמצא בישראל, ואלו שלא כאן עושים זאת מבחירה, אפשר להגיד לא רק שהציונות הגשימה את מטרתה המיידית, אלא שהצורך בהגנת היהודים ומדינתם חרג מגבולותינו והפך לקונצנזוס גלובלי במרבית מדינות העולם. אנו השגנו את המטרה מעבר למשוער, ודווקא ההצלחה הזו היא אם המשבר הפוליטי הקשה אותו אנו חווים היום.

אנו תקועים היום עם אוכלוסייה שעיקר עניינה הוא איכות החיים שלה והצלחתה האישית, אך עם מערכת פוליטית לא רלוונטית שמחפשת לשמר את המטרה שהושגה דרך מבט טלסקופי – המחפש, מעצים, ולעיתים אף ממציא איומים על המטרה. כל זאת תוך התעלמות מהנוף החדש של מדינה בה מרבית האוכלוסייה רוצה ושואפת לנורמליות אזרחית.

חוסר הרלוונטיות נמצא בשימור האידאות הפוליטיות, אך יותר מכך הוא נמצא בשימור מבנה הדמוקרטיה שלנו. מבנה בו הנציגים אינם נבחרים ישירות ולא על בסיס גיאוגרפי, מה שמקנה כוח יתר לאוכלוסיות מסוימות (המתנחלים למשל) וכוח חסר לאוכלוסיות אחרות (ערבים למשל).

אלה מבנים השואפים לשמר את עצמם גם במחיר של אובדן רלוונטיות והגעה למשבר, ונראה כי המשבר הפוליטי המתמשך בו אנו נמצאים הוא אכן משבר שכזה. משבר בו הטרמינולוגיה סובבת סביב המטרה הציונית ומי משרת אותה, אך הגרעין שלה הוא רלוונטיות מבנה המשטר לאזרחי המדינה.

חוסר הרלוונטיות של הדיאלוג הפוליטי עתיד להימשך, וכך גם משבר הבחירות בו אנו שרויים, אלא שאגב המשבר המתמשך הזה, מה שאנו עדים לו הוא שינוי זוחל של שיטת הממשל שלנו. שינוי שמגיע בשיטת הסלמי, בפיסת שינוי אחת בכל מערכת בחירות.

אנו רואים את ביטוי המטרה הציונית באופי המפלגות במערכת הפוליטית, אבל השפעת המטרה הזו עמוקה בהרבה – כל המבנה השלטוני יוצר עבורה. מבנה שמאפשר הדרה דמוקרטית של הערבים מהגעה למוקדי כוח

השינוי החל ברעיון ההזוי לראש ממשלה חליפי וממשיך ברעיון ה"רק לא ביבי", וללא ספק יתחולל גם בסיבוב הנוכחי. סיבוב, שעם או בלי השבעת ממשלה חדשה, יהיה גם הוא ללא ספק קצר, וללא ספק ייצר גם הוא פיסה נוספת של שינוי במבנה השיטה הדמוקרטית שלנו. ורק נותר לקוות ששינויי המבנה שיביא יהיו טובים וחכמים מספיק כדי לבנות לנו אג'נדה שלטונית חדשה, שתוכל להוביל אותנו בדרך טובה יותר מזו בה אנו הולכים היום. ושלא נזדקק לבחירות שישיות לשם כך.

ישי גבריאלי הוא כלכלן בהכשרתו. בין היתר שימש כמרצה במכללה החברתית כלכלית וכתב את הספר "התיאומוניטריזם" על היבטים דתיים בתורת הכלכלה. בעברו הרחוק יותר היה כתב וחבר מערכת בשבועון "כספים" וכן כתב טור בגלובס וקצת בידיעות אחרונות. נהנה לכתוב על מגוון נושאים רחב וכיום מחזיק בלוג בשם "צוקרלך גשפטן" https://zuckerlechgescheft.wordpress.com/ בו הוא כותב מדי םעם על נושאים שמעניינים אותו.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 876 מילים ו-1 תגובות
עודכן אתמול

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

אחרי שנים של הכחשה העולם הערבי משנה את גישתו לשואה: בבחריין ובאיחוד האמירויות התקיימו טקסים לזכר ששת המיליונים, וברשתות החברתיות שיתפו גולשים בתחושותיהם ● לאחר שבעונה הראשונה סדרת הריגול האיראנית המצליחה מתחה ביקורת על משרד החוץ של הרפובליקה, עם עליית העונה השנייה של "גנדו" חוששים הצופים מצנזורה של השלטונות ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,058 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

המהפכה של תל אביב

הגלובוס הירוק הולך לעיריית תל אביב שמבצעת מהפך תחבורתי חסר תקדים ● הגלובוס השחור מוענק לממשלה בגין עלייה דרמטית במספר המשלוחים החיים ● וטיפ לסוף השבוע: לפני שנגמר האביב והכל יצהיב, צאו אל הנדנדה שמשקיפה על עמק איילון

עוד 598 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
צֶ'רְצִ'יל 80

נאום יום השואה של ראש הממשלה לא היה נאום בחירות ציני. ב"יד ושם" נתניהו סיכם את נצחונו ההיסטורי הגדול במלחמת העולם השלישית כנגד הנגיף הנאצי. מעכשיו, לא רק לווינסטון צ'רצ'יל אלא גם לבנימין נתניהו יש "V Day" משלו. Vaccinations Day.

עוד 1,321 מילים ו-3 תגובות

לא משבר, הזדמנות לפתרון

מערכת הבחירות הנוכחית התאפיינה בלגיטימציה שניתנה למפלגות הערביות, אך מנגד גם התחזק בזירה הציבורית מעמדן של מפלגות ימין רדיקליות ● שיעורי ההצבעה הנמוכים מלמדים על אובדן האמון בדמוקרטיה ● אסור לתת לאיומים במערכת בחירות נוספת להביא לכך שמי שלא זכו לרוב בבחירות ימשיכו לאחוז בהגה השלטון ● דעה

עוד 1,210 מילים

המשטרה: כסיף תקף שוטר; כסיף: מדובר בעבריינים שקרנים

לוין: התנהגות ברוטלית כזו לא ראויה כלפי אף אזרח לא כל שכן ח״כ ● סער: חרפה ● סמוטריץ׳: בלתי מתקבל על הדעת ● פייזר לישראל: אם לא תשלמו על החיסונים תועברו לסוף התור ● גנץ מזהיר את עבאס ובנט מהמו״מ עם נתניהו: ״תקבלו הבטחות ולא ייצא מזה כלום״ ● נתניהו ספד לנסיך פיליפ: ״משרת ציבור יוצא דופן״ ● רגב על השעיית אבישי בן חיים מחדשות 13: השמאל סותם פיות

עוד 47 עדכונים

ארועי יום השואה הוכיחו: לנתניהו אין ממשלה

בחירות חמישיות הן הדבר שהכי מפחיד את חברי הכנסת של הליכוד - הם יצטרכו להתמודד בפריימריז ואולי ימצאו את עצמם בחוץ ● מתוך תקווה קלושה הם נאחזים ברמזים עלומים שמשגר נתניהו ● בישיבת הסיעה אמר כי הוא "מדבר עם שלושה גורמים" ושלח את חברי הליכוד למסע של ספקולציות ● בכיר בליכוד העריך כי לנתניהו יש ערוץ תקשורת עם גדעון סער - רק לא בטוח שזה יעזור לו ● פרשנות

עוד 446 מילים

המאבק על מיקום שדה התעופה השני של ישראל מעלה הילוך ● דוח של האגף לתכנון ופיתוח הכפר במשרד החקלאות קובע נחרצות: מיקום שדה התעופה בעמק יזרעאל יחסל את החקלאות דווקא בשטחים החקלאיים החשובים בארץ ● הפיתוח שם יפגע בביטחון המזון של המדינה ● גידולים כמו חיטה, אפונה ותירס ייאסרו כליל ● ומשקי הלולים והרפתות יספגו מכה קשה ● המאבק של הצפון והדרום נמשך

עוד 715 מילים

אתה חי רק פעמיים

הוא הרג שומר נאצי, ברח מהגטו בזהות בדויה, תפס טרמפ על רכבת של הצבא הגרמני והסתובב בברלין במדים של הנוער ההיטלראי ● לפני שמלחמת העולם השנייה הסתיימה, הוא עוד הספיק להילחם לצד הכוחות הפולנים ולהצטרף לצבא הבריטי ● ואחרי הכול, הוא הוטבל, נישא לקתולית ושמר שנים את יהדותו בסוד ● סיפורו יוצא הדופן של חיים הירשמן הפך כעת לספר שכתב בנו, ג'ון קאר

עוד 1,797 מילים

התופרת האחרונה של אושוויץ הלכה לעולמה

נשות הנאצים חיכו לשמלות הערב הנפלאות שלהן, ודרשו עוד ועוד ● התור היה ארוך, והגיע לפעמים לחצי שנת המתנה ● הן קיבלו תנאים משופרים במחנה המוות כדי שיוכלו להמשיך ולתפור, וכך שרדו את השואה ● חודשים ספורים לפני יום הולדתה ה-100, נפטרה מסיבוכי קורונה ברטה קוהוט, אחרונת השורדות ממעגל התפירה של אושוויץ

עוד 1,020 מילים

בנט: "אעשה הכל כדי לחלץ את ישראל מהכאוס"

סמוטריץ' פגש את נתניהו וממשיך לפסול את רע"ם ● היועמ"ש לנתניהו וגנץ: "למנות בדחיפות שר משפטים" ● עודה נגד ממשלה בראשות בנט ● הליכוד התלונן במשטרה נגד סדי בן שטרית ● ישראל לבית הדין בהאג: אין לכם סמכות לחקור ● ועדת פרס ישראל הודיעה שפרופ' גולדרייך ראוי לקבל פרס ישראל ביום העצמאות ● בג"ץ מאפשר לשר גלנט להדיר אותו מהפרס למשך חודש

עוד 51 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה