בחירה ישירה היא רעיון לא רע, אבל רק לאחר נתניהו

בנימין נתניהו, צילום מסך מסרטון בדף הפייסבוק של נתניהו
בנימין נתניהו, צילום מסך מסרטון בדף הפייסבוק של נתניהו

אמינותו של בנימין נתניהו הגיעה לשפל כזה שלא הייתי סומך עליו שיגיד לי מה השעה. אולם גם שעון מקולקל צודק לפעמים. דוגמה לכך הוא הרעיון להחזיר את הבחירות הישירות לראשות הממשלה, רעיון שמכונת הספין של ביבי משווקת כיום כפתרון למשבר הפוליטי במדינה.

אמינותו של נתניהו הגיעה לשפל כזה שלא הייתי סומך עליו שיגיד לי מה השעה. אך גם שעון מקולקל צודק לפעמים. למשל, הרעיון להחזיר את הבחירות הישירות לרה"מ,  שמכונת הספינים של ביבי משווקת כיום

מטרתם האמיתית של המציעים היא להעניק לראש הממשלה הזדמנות נוספת להבחר מחדש לאחר רצף כשלונות שרק בחסדי השלומיאליות של יריביו הותירו אותו על כס ראש ממשלת מעבר אינסופית. למרות שזכייה של נתניהו בבחירה ישירה אינה מובטחת, היא כן אפשרית, ובכל מקרה זה מרויח זמן בו משפחת המלוכה נשארת בבלפור.

אני בהחלט לא תומך בשינוי כללי המשחק באמצע המשחק, ונראה שבכל זאת סביר יותר שתקום ממשלת רוטציונית של נפתלי בנט ויאיר לפיד. מה שאני אומר הוא שרצוי שממשלה כזו, שתתקשה להסכים על הרבה דברים, תשקול רפורמה בשיטת הבחירות – ואולי בחירות ישירות.

השיטה הקיימת כושלת במשימה הבסיסית של יצירת מנהיגות שניתן לראות אותה כמשקפת את העדפת רוב המצביעים.

לפי שיטה זו, הממשלה חייבת להציג רוב תומכים (או לפחות לא-מתנגדים) בכנסת למרות שהנוף הפוליטי של החברה לא יכול לייצר רוב כזה.

120 מושבי הכנסת שנבחרו בחודש שעבר מתחלקים בין 13 מפלגות, כאשר הגדולה בהן מונה 30 בלבד, הממוצעת זוכה לכ-9, ושלוש המפלגות הגדולות ביחד גם הן לא מגיעות לרוב.

הסיבה לכך היא שבישראל יש יותר מדי "סוגים" (כמאמר אסי כהן במערכון הנהדר והמבעית מיום הבחירות) שמצביעים סקטוריאלית, וגם יותר מדי נושאים מכדי שאחד מהם יוכל להגדיר את הפוליטיקה וליצור קונסטלציה בינארית וקלאסית של קואליציה ואופוזיציה.

מטרת המציעים: להעניק לרה"מ הזדמנות להבחר מחדש לאחר רצף כשלונות, שרק בחסדי שלומיאליות יריביו הותירו אותו בתפקיד. למרות שזכייתו בבחירה ישירה אינה מובטחת, היא אפשרית, ומרוויחה זמן בבלפור

יתר על כן, הערבים והחרדים הם שני מיעוטים גדולים הנבדלים למדי משאר "הגוש" המשוער שלהם – הימין והשמאל בהתאמה.

כך נוטש הלאומן אביגדור ליברמן את הימין, בגלל ברית הימין עם מפלגות חרדיות שמצביעיו החילוניים מתעבים. כך הליכודניק גדעון סער נמצא כעת בסוג של "שמאל", ביקום בו הנושא העיקרי הוא השחיתות והסמכותנות של נתניהו. כך מפלגת רע"ם של מנסור עבאס מתגלה כבעלת ברית רעועה של השמאל: האיסלאמיזם האדוק וההומופוביה שלה מתאימים יותר לימין היהודי (נתניהו, כרגיל, הבין זאת לפני יריביו).

הדיכוטומיה הקודמת התבססה על עמדות כלפי הפלסטינים, שכמעט נשכחו. מה הנושא העיקרי עכשיו? דת ומדינה?

יש הגורסים שהנושא המרכזי החדש היה נתניהו עצמו: היוכל להמשיך לכהן תחת משפט? אך גם כאן לא נוצר מחנה מוצק באמת. מפלגות המתנגדות לנתניהו זכו ב-68 מושבים (אם נספור את עבאס ובנט המתנדנדים). אך עד כה לא הצליחו להקים חזית אחידה, וכך הוענק לנתניהו המנדט הראשון להקמת ממשלה.

גם אם יצליחו לשים הכל בצד ולהקים "קואליציית שינוי" בזמן הקרוב בדרך נס, זו תהיה ממשלה של סתירות פנימיות אדירות בנושאים לא פחות חשובים מנתניהו, כמו הכיבוש והסטטוס קוו הבלתי נסבל עם החרדים. ולראש שלה לא תהיה באמת לגיטימיות ועוצמה.

בחירה ישירה בשני סיבובים כאשר בשני יתמודדו שני המובילים תניב מנהיגות כזו, בכל פעם.

היא גם תאלץ את הבוחרים העצלנים שלנו להתמקד מעט באופי שני המועמדים ובהבדלים האידיאולוגיים והטמפרמנטיים ביניהם. היא תכריח אותם לבחור לפחות בגרוע פחות מביניהם. אולי זה לא מבטיח תוצאה חכמה. לפחות זה מבטיח תוצאה.

כמובן, הרעיון נוסה בעבר וננטש כעבור זמן קצר (לאחר ניצחונו של אריאל שרון בבחירות השלישיות כאלה ב-2001). סברו אז כי הבחירה הישירה של ראש הממשלה מעודדת הצבעת נישה לכנסת, פוגעת במפלגות הגדולות וכך מקשה על משילות.

הדיכוטומיה הקודמת התבססה על עמדות כלפי הפלסטינים, שכמעט נשכחו. מה הנושא העיקרי עכשיו? דת ומדינה? יש הגורסים שהנושא המרכזי החדש היה נתניהו עצמו

אז הלכה ההחלטה הברורה – ונשארה חוסר המשילות. היא אולי אפילו מחמירה: בחירות 1999 לכנסת (האחרונות שהתקיימו במקביל לבחירות לראש הממשלה) הניבו רק 10 מפלגות שהיו עוברות היום את אחוז החסימה (הגבוה יותר).

ברור שאסור להחפז ויש לשקול בקפידה פרטים.

יהיה צורך בהגבלת כהונה.

אולי אין לדרוש מראש הממשלה שימצא רוב תומכים בכנסת (כפי שהיה בעבר) ולהסתפק בסמכויות פיקוח פרלמנטרי מסוימות (כמו בארצות הברית). אולי הכנסת תוכל להדיח את ראש הממשלה באמצעות רוב מיוחס (בתנאי שבו-זמנית היא גם מתפזרת).

אולי צריך לקרוא לתפקיד שנבחר ישירות "נשיא" (מכיוון שהבחירות מייתרות את התפקיד החשוב היחיד של הנשיאות הקיימת, קרי עשיית סדר בבלגן תוצאות הבחירות). אולי אז הכנסת תוכל למנות ראש ממשלה נפרד משלה, כמו בצרפת, עם חלוקת סמכויות הגיונית (תוך עליונות מסויימת לנשיא) והכלת דרגה סבילה של שיתוק, אם זה רצון הבוחר.

אפשרות אחרת היא שראש המפלגה הגדולה ביותר ייחשב למנצח עם מנדט למשול גם בלי רוב מלא (שוב, עם אפשרות הדחה על ידי רוב מיוחס). זה יפגע קשות במפלגות קטנות יותר או יכריח אותן להתקבץ תחת המפלגה הגדולה – דבר שיאתגר את מי שהתמכר לאמירות ברורות (כמן תומכי ש"ס או מרצ למשל). אך זה יניב פשטות ובהירות.

פשטות תועיל במצב מורכב כמו זה של ישראל. ובהירות נדרשת במדינה בה שנים של נוכלות ושקרים מהקודקוד הניבה העדר בושה מבהיל ושחיקה קשה של כבוד לנורמות. כתוצאה מכך אנו מוצאים את ראש המפלגה החמישית בגודלה (בתיקו עם עוד שלוש!) סוחט לעצמו את ראשות הממשלה, אחרת הוא יתמוך בצד השני. אופורטוניזם בזוי שכזה מוליד ציניות הרסנית בציבור, ויש למנוע מזה לקרות שוב.

שום שיטה לא תהיה מושלמת. אבל ברור, אחרי ארבעה סיבובי בחירות בשנתיים עם פוטנציאל לחמישי באופק, שהשיטה הנוכחית אינה מתאימה לנוף הפוליטי המסובך של ישראל. תיקון המצב יהווה יעד לא רע לממשלת רוטציה של בנט-לפיד (מעבר להחזרת השפיות, כמובן).

פשטות ובהירות נדרשות אחרי שנים של נוכלות ושקרים שהניבו העדר בושה מבהיל. כך ראש המפלגה החמישית בגודלה סוחט לעצמו ראשות ממשלה, אחרת יתמוך בצד השני

אם כך, כדאי להם לשקול בחירות ישירות גם אם זה נתפס כרגע כרעיון של נתניהו. האיש אינו נטול רעיונות טובים; באופי הוא מאותגר, ובביצוע הוא נכשל.
ניתן גם להוסיף שיפור למה שמציעים כיום: יש למנוע מועמדות של נאשם בפליליים, בגלל ניגוד האינטרסים שהודות לביבי הוכח לחלוטין.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
בחירה ישירה טובה במשטר נשיאותי, לא במשטר פרלמנטרי. מה שנורא ואיום זה שפסיכופת שנלחם על כיתרו מפריח כל ספין הזוי שיתן לו עוד צ׳אנס לברוח מהכלא, והספינים הרעילים האלה, שמערערים את יציבות ... המשך קריאה

בחירה ישירה טובה במשטר נשיאותי, לא במשטר פרלמנטרי. מה שנורא ואיום זה שפסיכופת שנלחם על כיתרו מפריח כל ספין הזוי שיתן לו עוד צ׳אנס לברוח מהכלא, והספינים הרעילים האלה, שמערערים את יציבות הדמוקרטיה בישראל מקבלים התייחסות. כל התקשורת נרתמת. חלק על עלויות הבחירות, חלק על האפקט הכלכלי, וחלק סתם מברברים בשכל.

הבחירות הישירות זה ספין מטורלל של פסיכופת.וככה צריך להתייחס אליו. זה לא שונה מהספין שבו ביבי ישאר ראש ממשלה, ואז יבחר לנשיא בבחירות פתוחות בכנסת שיעוגנו בהסכמים קואליציוניים

אולי אמת עדיף שנדון בספין הנשיא. כי כאן האג׳נדה היא ברורה ואף אחד לא מתבלבל

או אולי בספין יריב לוין = מדבדב
אולי מאמרים על מה יקרה ללוין בסוף השנה שלו ברוטציה (ממדבדב לנבנלי תוך יום אחד)

עוד 915 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום רביעי, 16 ביוני 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

אף אחד לא לוקח אחריות על הפשיטה ביישוב הבדואי ביום השבעת הממשלה

מה בדיוק עומד מאחורי האירוע שכמעט פירק את הממשלה עוד בטרם הושבעה? ● שעות ספורות לפני הצבעת האמון בכנסת סיירו שוטרים בביר הדאג' בנגב, והזהירו את התושבים ש-30 בתים מיועדים להריסה ● זה מה שהוביל את סעיד אלחרומי, ח"כ רע"ם ובן בית ביישוב, להודיע כי לא יתמוך בממשלת השינוי ● האם עיתוי האירוע היה מקרי? ● בדיקת זמן ישראל מעלה שאלות מטרידות

עוד 1,804 מילים ו-2 תגובות

צריך ליווי פסיכולוגי לראש הממשלה

מתוך הבנה של מורכבות התפקיד וכדי שיוכל למלא אותו על הצד הטוב ביותר מדינת ישראל דואגת לספק לראש הממשלה את כל התמיכה הנדרשת – עוזרים, נהגים, מאבטחים, מעון, מבשלות, מכבסות וכדומה. בתקופת נתניהו אפילו נרכש מטוס פרטי.

כל הצרכים הפיזיים והמקצועיים נענים ברמה הגבוהה ביותר, אבל דווקא בתחום שהוא בלב תיפקודם לא מקבלים מקבלי ההחלטות כל תמיכה רשמית – התחום הנפשי.

ישראל דואגת לספק לרה"מ את התמיכה הנדרשת. כל הצרכים הפיזיים והמקצועיים נענים ברמה הגבוהה ביותר. אבל דווקא בתחום שהוא בלב תיפקודם לא מקבלים מקבלי ההחלטות כל תמיכה רשמית – התחום הנפשי

מדוע? מעבר לחששות שקשורים למידור בטחוני, אפשר להעריך שיש קשר לתפיסות שוביניסטיות מיושנות, לפיהן פסיכולוג זה לחלשים. או כפי שהתבטא בני גנץ בתגובתו לשמועות שהופצו על ידי הליכוד (ומעידות גם הן על התפיסה כלפי היעזרות במטפלים בישראל) לפיהן הוא נפגש עם פסיכיאטרית וקיבל טיפול תרופתי: "הכדורים היחידים שאני מכיר הם 5.56 ו7.72".

תפיסות כאלו אינן נולדות בחלל ריק. למרות התמונה שאפשר לקבל מהמדיה, לפיה ייעוץ פסיכולוגי הוא כבר ענין מקובל בחברה, תמיכה נפשית מבוססת מדע היא פרקטיקה חדשה יחסית. אנשים תמיד קיבלו שירותי תמיכה וייעוץ, אך הספקים המסורתיים היו אנשי הדת, שהיוו ועדיין מהווים יועצים רוחניים ומוסריים.

לפחות על פי היומרה, אנחנו לא חיים במדינה דתית, שמתנהלת על פי פסיקתם של הרבנים קנייבסקי ודרוקמן, אלא במדינה דמוקרטית שמתנהלת על פי שיקול דעתם של נבחרי הציבור. אלו פועלים על פי העובדות המדעיות שמוצגות בפניהם. הממסד הפסיכולוגי כפוף לחוקי אתיקה מחמירים, שמחייבים אותו לייעץ ללקוח רק על פי טובתו הנפשית ולשמור על סודיות למעט במקרים מסכני חיים.

סודיות של ייעוץ רוחני-נפשי מהסוג המסורתי הופרה בבוטות, למשל על ידי הרב גיא חבורה, שהדליף סודות מהכוורת של בני גנץ ליריבו נתניהו. אם היה פסיכולוג רשיונו היה נשלל והוא היה יושב בכלא, אך לרבנים אין מחויבות ללקוחותיהם.

כדאי להתעמת עם הנושא ישירות – קבלת ייעוץ פסיכולוגי או ייעוץ רגשי אחר הם סימני חוזק ולא סימני חולשה, היכולת להיפתח, לחלוק את מחשבותיך ולהעלות אותן לדיון מביאות לחוסן גדול יותר ולתהליכי חשיבה בריאים יותר ודווקא הפחד מלחשוף את מחשבותיך מעיד על שבריריות.

כדאי להתעמת עם הנושא ישירות – קבלת ייעוץ פסיכולוגי או ייעוץ רגשי אחר הם סימני חוזק ולא חולשה, היכולת להיפתח, לחלוק את מחשבותיך ולהעלות אותן לדיון מביאות לחוסן גדול יותר ולתהליכי חשיבה בריאים יותר

בעולם המידע החדש בו העומס הולך וגובר ומערכות יחסים הופכות לעדינות ורגישות יותר, חלק מרכזי בכישורי ניהול הוא חלוקת לחצים נכונה והיכולת להתמודד עם שינוי תוך שמירה על הזהות והמרכז הנפשי – אתגר שיעמוד בוודאי מול ראש הממשלה הנכנס נפתלי בנט.

הפילוסוף היווני קיקרו טבע את המושג חרב דמוקלס שמסמל את הסכנה המאיימת מעל ראשו של כל שליט והופכת את כל כיבודי התפקיד לחסרי טעם. תפקיד ראש הממשלה הוא כזה, שהאחריות המונחת על כתפו של אדם אחד היא קשה מנשוא. אנחנו רוצים לחשוב שהאנשים שמגיעים לתפקיד הם מיוחדים, והם באמת כאלה, אבל גם הם רק בני אדם.

מנהיג דגול כצ'רצ'יל סבל מדיכאון מז'ורי, ובישראל מנחם בגין יצא ממשרד ראש הממשלה שרוי בדיכאון שהוא מעולם לא יצא ממנו. גם יצחק רבין שהיה ידוע כמפקד שמשרה ביטחון על פקודיו התמוטט מהלחץ טרם מלחמת ששת הימים. משה שרת כתב אחרי פרישתו שתפקיד ראש הממשלה לא התאים לאופייו.

גם שר הביטחון בני גנץ, "שלא צריך עזרה", סובל מבעיות גב כרוניות שגורמות אי נוחות לכל מי שמסתכל עליו. אבל על בעיות גב תמיד אפשר לומר, תוך עצימת עיניים מכך שעמוד השדרה הוא איבר נויורולוגי ולמעשה חלק מהמוח, "אין לזה קשר ללחץ".

וראש הממשלה היוצא מר נתניהו? ובכן הוא בוודאי לא סובל מהתמוטטויות, אבל לא כל הקשיים הנפשיים נראים לעין. עדויות רבות של עוזריו הצמודים מעידות עליו כאדם חרדתי ופרנואיד באופן קיצוני. תכונות שכשראש מדינה מחזיק בהן, הן מסכנות באופן חמור את המשטר הדמוקרטי ואת המנהל התקין.

ייתכן שפרשיות נתניהו היו יכולות להימנע אם הוא היה מתחזק יותר את האמון הבסיסי שלו באנושות.

גם שר הביטחון גנץ, "שלא צריך עזרה", סובל מבעיות גב כרוניות. אבל על בעיות גב תמיד אפשר לומר, תוך עצימת עיניים מכך שעמוד השדרה הוא איבר נויורולוגי ולמעשה חלק מהמוח: "אין לזה קשר ללחץ"

נפתלי בנט וחבריו למפלגת ימינה היו צריכים לעשות מעבר נפשי שאין לזלזל בו כדי לחבור ליריביהם האידיאולוגיים לממשלת האחדות. בנוסף לאתגרי התפקיד הם יצטרכו להתמודד עם סתירות פנימיות ועם אתגרים משפחתיים ואישיים. מן הראוי למען כולנו שיקבלו את העזרה מאנשי המקצוע הטובים ביותר שיש לישראל להציע.

רבים ממפתחי הפסיכולוגיה המודרנית כפרויד, אדלר, אליס מילר, ויקטור פרנקל ורבים אחרים היו בני העם היהודי. אנחנו מרבים להתגאות בישראלים ככהנמן וטברסקי שזכו בפרס נובל על מחקריהם, אז מדוע בחיינו הציבוריים איננו רואים בקבלת ייעוץ פסיכולוגי נקודת זכות?

ייתכן שהמנהיגים הישראלים מקבלים ייעוץ נפשי באופן פרטי, אך יש טעם בהסדרת הנושא בפומבי. זו תהיה דוגמה אישית לעם שסובל מאחוזי פוסט טראומה, חרדה ודיכאון עצומים, ומכיר עוד כמה כדורים חוץ מכדורי הרובה

אשל עוזר בן 30, דור שני לעסק חקלאי, כותב בנושאים אישיים-חברתיים מזה כ10 שנים. הוציא ספר אישי בשם "החיים מהצד". פרסם אתר בשם "מתוך בחירה אישית" שעזר לאלפי אנשים לעשות הפסקה מקנאביס ופעיל לגליזציה ושינוי מדיניות המלחמה בסמים למדיניות צמצום נזקים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 741 מילים ו-1 תגובות

בלפור והבימה אאוט - שער שכם אין ● הדגלים השחורים הוחלפו בדגלי ישראל, החילונים בחרד"לים ● הפוסטרים היצירתיים והלבוש הצבעוני הפכו לבגדי ישיבה או חולצות סוף מסלול ● המיניות המוחצנת הוחלפה בהפרדה בין בנים ובנות ● מצעד הדגלים אתמול הוכיח שישראל היא אכן מדינה "יהודית ודמוקרטית": כשהממשלה יהודית - המחאה דמוקרטית, ולהיפך

עוד 821 מילים ו-2 תגובות

בקשת הצדדים התקבלה: משפט נתניהו יופסק לשלושה שבועות

הוועדה המסדרת ננעלה בלי שהקואליציה הצביעה על חוק האזרחות ● ״מתחייבת אני״ בשפת סימנים: שירלי פינטו היא החירשת הראשונה במשכן ● קרעי תוקף את בנט ולפיד: ממשלת ברית האחים המוסלמים ● ח״כ מעוז: מתנגדי נתניהו חולים במחלת נפש ● כ״ץ מבקר את הממשלה החדשה על התגובה לבלוני התבערה ● מיקי זוהר: לא יהיו קיזוזים עם הקואליציה; ביטן: לא נעמוד בזה

עוד 41 עדכונים

למקרה שפיספסת

"אתה רואה, הסתדרנו בלי ביבי", אמר אמש אחד השרים הטריים, בסיומו של מצעד הדגלים שעבר יחסית בשלום ● בלילה המצב כבר נראה מעט שונה ● חיל האוויר תקף ברצועת עזה בתגובה לבלוני התבערה ששוגרו אתמול מהרצועה ליישובי עוטף עזה ● אם חמאס יגיב בירי רקטות, קואליציית הקצוות הפוליטיים תתמודד מהר מהצפוי עם מבחן ביטחוני-מדיני ● פרשנות

עוד 456 מילים ו-1 תגובות

מצעד פרחים במקום מצעד הדגלים

לאחר צעדת מג"ב והיס"מ אתמול בירושלים, אולי הגיע הזמן להוציא את חגיגות איחוד ירושלים מידי סקטור מסויים בחברה הישראלית, כדי שיום ירושלים יהיה באמת חג ישראלי, נחלת כל חלקי הציבור ולא רק יידישאי דתי.

לאחר צעדת מג"ב והיס"מ אמש בירושלים, אולי הגיע הזמן להוציא את חגיגות איחוד ירושלים מידי סקטור מסויים בחברה הישראלית, כדי שיום ירושלים יהיה באמת חג ישראלי, נחלת כל חלקי הציבור ולא רק יידישאי דתי

מה שראינו אתמול בירושלים לא היו חגיגות איחוד העיר, אלא אירועי חלוקת העיר מחדש. ירושלים תישאר מאוחדת לא על פי מספר הדגלים שיתנופפו בגאון, אלא אם ערביי מזרח ירושלים ירצו את האיחוד הזה. עד הרגע הזה הם מעוניינים באיחוד, אבל הפיכת הדגל לאצבע בעין של הערבים, מאיצה תהליכים של מורת רוח וכעס, עד לרגע הפיצוץ שבו הערבים יגיבו.

ברגע הזה ירושלים תחולק שוב.

הצורך לגייס מספר כל כך מסיבי של שוטרי מג"ב ויס"מ להגן על הצועדים – ולהגן על הסוחרים מתגרת ידם של הצועדים – מעיד כי ירושלים כבר בהתפרקות. אם תתחזק התחושה בקרב הערבים שממשלת ישראל דואגת רק ליהודים על חשבונם, הם לא ימצאו עוד עניין באיחוד.

בכל האינתיפאדות הקודמות ערביי מזרח העיר לא נגררו אחרי רמאללה ועזה. הם רצו את אחדות העיר. אנו מקרבים אותם לנקודה שהם עלולים להוביל את האינתיפאדה הבאה.

גם נושאי הדגלים בגאון חייבים לקחת בחשבון שתרומתם לאחדות העיר היא בכך שרוב הישראלים מדירים רגלם מירושלים, ושהפרובוקציה אתמול מול חמאס יצרה כעס ומורת רוח בקרב הישראלים. רובם גם לא מזדהים עם הריקודים האידשאיים, המוכרים רק בחוגי הישיבות ולא לציבור הרחב.

גם נושאי הדגלים בגאון חייבים לקחת בחשבון שתרומתם לאחדות העיר היא בכך שרוב הישראלים מדירים רגלם מירושלים, ושהפרובוקציה אתמול מול חמאס יצרה כעס ומורת רוח בקרב הישראלים

לשנה הבאה הייתי מכין חג חדש, שעם ישראל יזדהה אתו, כמו למשל טיולים והדרכות באתרי העיר הקסומים, אירועי תרבות ובילוי, כולל ביקור בהר הבית כתיירים הבאים להתפעל מיפי המסגדים בהדרכת אנשי הווקף, על פי מה שנקבע בהסכמי הסטטוס קוו שישוקמו. ובמקום מצעד הדגלים – מצעד הפרחים, שבו יחלקו פרחים בעיר העתיקה.

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לענייני המזרח התיכון ועיתונאי. הוא גם סופר ותסריטאי. ספרי העיון שחיבר עוסקים בבעיה הפלסטינית, והרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האיסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 313 מילים

תגובות אחרונות

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

דברים שאלונה בר און לא מבינה

מו"לית גלובס מתקשה לראות את העיתונאים שלה מול עיניה ● היא לא חשה את פחדיהם, לא שותפה לחרדותיהם ולא באמת מבינה את הדילמות המניעות אותם ● היא גם לא חשה שהיא באמת חייבת להם הסבר מעמיק ● לכן היא מוסרת הצהרה מעורפלת ומקווה שיבינו את כוונתה ויניחו לה לנפשה ● דעה

עוד 1,255 מילים ו-1 תגובות

מצעד הדגלים שיתקיים הערב תופס את חמאס במצב מוחלש ● בימים אלה נמצאת משלחת מצרית גדולה בעזה במאמץ לסייע בשיקום הרצועה ● לא חמאס ולא ישראל ירצו לפתוח בסבב לחימה כשאזרחים מצרים עלולים להיקלע לאש הצולבת ● ועדיין, חמאס עשוי להציב בפני ממשלת בנט את מבחנה הראשון: האם דין בלון תבערה כדין קסאם? ● פרשנות

עוד 776 מילים

נתניהו ממשיך להשתמש במעון הרשמי כאילו היה ביתו הפרטי

בהיעדר תקנון רשמי הקובע נוהלי פינוי מעון ראש הממשלה אחרי חילופי שלטון, אפשר לסמוך על נתניהו שגם סמל המדינה הזה יהפוך לכלי פוליטי בידיו ● אמש התארחה שם שגרירת ארה"ב לשעבר באו"ם ● התמונה הרשמית וההודעה שהוציאה יוצרים את הרושם שנתניהו בכלל לא הוחלף ● ביקום של נתניהו, ממילא הוא יפיל את ממשלת בנט בתוך זמן קצר, אז מה הטעם לארוז בכלל ● פרשנות

עוד 984 מילים ו-2 תגובות

אלפים השתתפו במצעד הדגלים, חלקם צעקו 'מוות לערבים'

לפיד: "בלתי נתפס שמחזיקים דגל וצועקים מוות לערבים באותו הזמן" ● מינויים ראשונים של בנט: טל גן צבי ראש הסגל, מתן סידי דובר ושמרית מאיר יועצת מדינית ● 20 שריפות פרצו בעוטף עזה ● תנועת מטוסים לנתב"ג הוסטה למסלול חלופי ● מנסור עבאס: "היה צריך לבטל את המצעד"

עוד 49 עדכונים

כינונה של ממשלה חדשה והחלפת נתניהו בראשות הממשלה הם ניצחון לנורמה הערכית העומדת בבסיס הלכת דרעי-פנחסי כי מי שעומד לדין בעבירות חמורות אינו יכול לכהן בממשלת ישראל ● עכשיו הזמן לעגן את ההלכה בחקיקה הכוללת גם את ראש הממשלה ● פרשנות

עוד 819 מילים ו-1 תגובות

שתיים אוחזות בעתיד הסביבה

העיניים של פעילי הסביבה נשואות אל כניסתה של תמר זנדברג למשרד להגנת הסביבה, אבל מינוי מסקרן ומשפיע לא פחות נרשם דווקא במשרד האנרגיה ● לקארין אלהרר יש נסיון מועט בתחום, אבל עברה הפרלמנטרי נותן מקום לתקווה שגם היא וגם זדברג יאחדו כוחות - ובתור התחלה, מול האיום המיידי הנשקף מהסכם קצא"א ● פרשנות

עוד 891 מילים

53 ימים חיכה סולימן, תינוק עיראקי הסובל ממום בליבו, על מנת שתאושר כניסתו לארץ לניתוח מציל חיים ● כעת הוא במצב קריטי, בתל השומר ● מאז שהועבר הטיפול בבקשות הכניסה של תינוקות ממדינות ערב לטיפולי חירום ממשרד החוץ לרשות האוכלוסין, תחת הנהגת שר הפנים אריה דרעי, הנהלים הוקשחו ותשעה תינוקות מתו בזמן ההמתנה ● הקורונה והלחימה בעזה רק החריפו את המצב

עוד 963 מילים

בית משפט קבע כי אין הצדקה לעמדת בנק מרכנתיל לסרב לבקשת בני הזוג ערב להפקיד בחשבונם מיליוני שקלים שמקורם במכירת ביטקוין ● אולם מאז פסק הדין, הבנק לא נענה לדרישות הזוג להפקיד את הכסף ועתה גורר אותם לערעור יקר בעליון ● כך, במקום ליהנות מהמיליונים שהרוויחו ביושר אחרי שנים של מאבק, הזוג ערב פונה כעת לציבור בבקשה לעזרה במימון מאבקם

עוד 1,053 מילים ו-1 תגובות

כנגד כל הסיכויים, בנט ולפיד עשו היסטוריה

למרות המהומה חסרת התקדים, נאום יותר או פחות, ועל אף החששות, הדרמות, הצחוקים והדמעות: בסוף זה קרה ● אחרי 12 שנות שלטון, בנימין נתניהו עבר לשבת בשורות האופוזיציה ונפתלי בנט תפס את מקומו בכס ראש הממשלה ● הכוח החליף ידיים, מדינת ישראל הפכה דף ● עולם כמנהגו נוהג ● פרשנות

עוד 967 מילים

דיווח: מגעים מתנהלים לקיום פסגה בין ישראל, איחוד האמירות, בחריין וארה"ב

חברי הממשלה ערכו את הצילום המסורתי עם הנשיא ● פגישת החפיפה בין בנט לנתניהו ארכה פחות מחצי שעה ● השר לביטחון הפנים בר-לב אישר את קיום מצעד הדגלים ● ליברמן: לא תהיה העלאת מיסים ● הקואליציה החליטה לצמצם את פגרת הקיץ לשבועיים ● נתניהו לחבריו באופוזיציה: הממשלה תיפול מהר משאתם חושבים ● נעמה שולץ תתמנה למנכ"לית משרד ראש הממשלה החליפי

עוד 62 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה