בלי להסס, מקימים ממשלת הסכמה

מהומות בין יהודים וערבים בלוד, מאי 2021 (צילום: Yossi Aloni/Flash90)
Yossi Aloni/Flash90
מהומות בין יהודים וערבים בלוד, מאי 2021

האמת שכבר אין לי כוח לכל הברברת בתקשורת הממוסדת וגם בדיגיטלית. אני חש שאנחנו חיים בבועות שלנו, בבית הכנסת או בבית הקפה שבו מתראים עם החברים הקרובים. אנחנו לא יחידים, זהו טיבה של תקשורת ההמונים שמציעה לנו שפע ערוצים ומידע, שאת מרביתו עלינו לאמת כי אין אמון רב במדווחים.

מה שמעניין בעידן הזה שלכל אחד ואחת מאתנו יש השקפת עולם שהפכה להיות עובדה שרירה וקיימת ואין חולק עליה.

האמת שכבר אין לי כוח לכל הברברת בתקשורת הממוסדת וגם בדיגיטלית. אני חש שאנחנו חיים בבועות שלנו, בבית הכנסת או בבית הקפה שבו מתראים עם החברים הקרובים

עד כאן ההקדמה לתיאור מלחמת האזרחים בישראל 2021. השנאה נפלטה מתוך הפצעים שמסרבים להגליד. פצעים שגרמה לנו התורה הציונית שעל פיה מדינת ישראל שייכת לעם ישראל. לא, אל תתבלבלו, אני ציוני, שמאמין בכל ליבי שארץ ישראל שייכת לעם ישראל מן הים ועד לפרת ולחידקל. עם אמונות אין מה להתווכח, עם המציאות אפשר וגם רצוי.

המציאות היא שמדינת ישראל צריכה להחיל עקרון שאינו ברוח הציונות. אנחנו לא לבד בשטח הזה, יש כאן לאום נוסף, ערבים פלסטינים שחיים אתנו, והאמת היא שהשילוב איתם הוא שילוב נפלא. החיים כאן של דתיים, חרדים, חילוניים וערבים מגוונים. אלא שבדיוק בנקודה זו יש שיבוש מחשבה עמוק יותר ממה שאפשר להכיל. מאז 1967 אנחנו שולטים ביהודה ושומרון. לצד הפלסטינים שחיים שם יש גם מפעל התיישבות יהודית שעליו חתומות מאז ממשלות ישראל ש"זרמו" עם החלום של ארץ ישראל השלמה. חלום עקוב מדם, שמזיק ומאיים על קיומה של מדינת ישראל, זו של לפני 1967.

למה? אנחנו מבססים תהליך אנטי דמוקרטי שבו חלק גדול מהתושבים חיים תחת ממשל צבאי ואינם אזרחים, אלא בני אדם שנשלטים על ידי כובש, ובשכנות צמודה להם נמצאים יהודים שהם אזרחים לכל דבר ועניין.

המצב הזה דומה להפליא לתקופת הממשל הצבאי בגליל ובמשולש. גם אז, על פי החוק, שמרו על תושבי ישראל הערבים באמצעות צבא. חוק שבוטל כעבור שנים, כשהבינו שלא ניתן להחזיק חלק מהאזרחים במדינה דמוקרטית בשליטת הצבא. גם חירות בראשות מנחם בגין התנגדה אז לממשל הצבאי.

אכן מצב מורכב ונפיץ שבו יש קיצונים יהודים שמבעירים אש ויש קיצונים ערבים פלסטינים שמבעירים אש, פעם אלה ופעם אלה. מרביתם דתיים שמאמינים בכל לבם שאלוהים ואללה שלחו אותם להילחם. השאלה שאין לי עליה תשובה ברורה היא כיצד מתמודדים עם התופעה הקשה הזאת כשמיעוט קיצוני מתווה את הדרך וכשיש יד מכוונת מלמעלה.

מדובר במצב מורכב ונפיץ, בו יש קיצונים יהודים שמבעירים אש ויש קיצונים ערבים פלסטינים שמבעירים אש, פעם אלה ופעם אלה. מרביתם דתיים שמאמינים בכל לבם שאלוהים ואללה שלחו אותם להילחם

נביט לרגע בדוגמה העזתית, שם ישראל נטשה את השטחים והתנתקה לכאורה. אך מאז נמשכים סבבי לחימה אינסופיים שמסלימים והולכים, כשלמערכה נכנסים טילים שיכולים לשתק את ישראל, גם כשיש לצה"ל יתרון בולט. רצועת עזה היא סיר לחץ מבעבע. בלי נמל תעופה ונמל ימי קשה להם לנהל חיים נורמטיביים, והשלטון המקומי, במקום לטפח ולפתח, עסוק בייצור כלי נשק ומעדיף לשמר את המצוקה ואת התודעה שאת הכל אפשר להשיג רק בכוח.

תושבי עזה מבינים, שבהתנתקות ישראל הותירה אותם בידי המערכת הפוליטית העצמאית והבעייתית. אגב, מערכת דומה מאוד לזו של ישראל.

הדוגמה העזתית מטרידה גם את הרשות הפלסטינית ביהודה ושומרון וגם שם לא מצליחים להתרומם ולנהל אפילו בחירות דמוקרטיות. אלה גם אלה נופלים לפתחה של ממשלת ישראל המסוכסכת והמפולגת, שמשחררת את התסכול במערכות רוויות דמים בכל פעם שסיר הלחץ העזתי גולש.

גם להם ברשות הפלסטינית קשה עם הקיצוניות שמוביל המאס. כעת, כך נראה, חמאס הצליח במשימתו להבעיר את רחובות הערים בישראל ולהציג מצג שווא של תקווה חדשה לערבים אזרחי ישראל ולפלסטינים ביהודה ושומרון, לפיו הגיע המושיע והגואל. אך כפי שכתבתי זהו מצג שווא, ומעבר לענני העשן של המפגינים ומעבר לטרגדיות של פגיעה בנפש, החיים היום יומיים קובעים את המציאות.

יש כאן חברה מגוונת עם שלל תרבויות וזהויות, ובהן גם ערבים מוסלמים ונוצרים. משטרת ישראל נמצא בחיץ בין הפורעים מכאן והפורעים מכאן, כאשר מולם ניצב הרוב, אזרחים שרוצים בכל מאודם חיים משותפים וטובים.

המערכה בעזה נמשכה לא מעט ימים, חמאס ירה טילים וצה"ל תקף יעדים ברצועה, מחיר הדמים הוא נורא, ובתקשורת שמענו שוב ושוב על מי מהצדדים שחיפש את תמונת הניצחון. ישראל השיגה מעמי העולם לגיטימציה מוגבלת להתגונן. מעגל הדמים קיבל אישור זמני, עד שהופצו התמונות מעזה ברחבי העולם והוגדשה הסאה. חמאס קיבל קריאות עידוד מארגונים אחרים באזור ואפילו ממדינות שאך זה נחתם עמן הסכם שלום.

אם כך איך יוצאים מהמבוי הסתום? מקימים בישראל ממשלת הסכמה בשיתוף מלא של יהודים וערבים, שתשים לה למטרה להנמיך את הלהבות בבית פנימה. זה יהיה סימן לתחילת תהליך הריפוי והפיוס בחברה הישראלית. תהליך שילווה בריכוך הלבבות, גם של שכנינו ברשות הפלסטינית ובעזה.

איך יוצאים מהמבוי הסתום? מקימים בישראל ממשלת הסכמה בשיתוף מלא של יהודים וערבים, שתשים לה למטרה להנמיך את הלהבות בבית פנימה. זה יהיה סימן לתחילת תהליך הריפוי והפיוס בחברה הישראלית

בעזה ישראל ברחה בלי הסדר וזכתה בחמאס. כעת צריך למצוא את הדרך לאפשר לפחות ניהול של שלום כלכלי עם מדינת חמאס שצמחה שם. ברור שזו משימה קשה מאוד, שכן לפי מה שנראה עד כה אין שם מחשבות על בניית גן עדן לתושבים שחיים שם. ומה ביהודה ושומרון? שלום כלכלי וחתימה על הסכם הפרדה מרעיון ארץ ישראל השלמה. נשאיר זאת כחלום חברתי, כדי שנוכל להישאר מדינה יהודית שמכבדת את כל אזרחיה במידה שווה.

מיכאל מירו הוא דוקטור למדע המדינה, עיתונאי למעלה מארבעים שנה, לשעבר מנהל קול ישראל. חוקר ומתעניין בפוליטיקה, חברה, סביבה, מוסר ואתיקה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 807 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שני, 14 ביוני 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

כנגד כל הסיכויים, בנט ולפיד עשו היסטוריה

למרות המהומה חסרת התקדים, נאום יותר או פחות, ועל אף החששות, הדרמות, הצחוקים והדמעות: בסוף זה קרה ● אחרי 12 שנות שלטון, בנימין נתניהו עבר לשבת בשורות האופוזיציה ונפתלי בנט תפס את מקומו בכס ראש הממשלה ● הכוח החליף ידיים, מדינת ישראל הפכה דף ● עולם כמנהגו נוהג ● פרשנות

עוד 967 מילים

גורמים במפלגה הדמוקרטית בארה״ב: לבנט יש הזדמנות לשיקום היחסים

סמוטריץ׳: בנט בתפקיד האדיוט השימושי של השמאל ● רוטמן: הממשלה חוקית אבל לא לגיטימית ● עבאס: אלחרומי נמנע אתמול בידיעת בנט ולפיד - הוא בקואליציה ● אעידה תומא-סלימאן: לא נצטרף להצעות אי-אמון שבאות להפיל את הממשלה ● סמוטריץ׳: בנט בתפקיד האדיוט השימושי של השמאל ● קמלה האריס בירכה את הממשלה הנכנסת ● שר החוץ של האיחוד האירופי שוחח עם שר החוץ וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד

עוד 10 עדכונים

השבעת הממשלה מול מציאות שאין לה אח, הממשלה ה-36 יוצאת לדרך

ראש ממשלה דתי ● ארבעה ראשי סיעה תל אביבים שהחלו בתקשורת ● מספר שיא של נשים שרות ● השר המוסלמי השני בהיסטוריה ● שרה בת 37 לצד שר בן 74 ● ימין, מרכז ושמאל ● קפיטליסטים מול סוציאל-דמוקרטים ● שמרנים מול ליברלים ● אחת הממשלות המורכבות בהיסטוריה הושבעה הערב בכנסת ● אלו האנשים שיקבעו האם תשרוד - ותצליח לעשות את הבלתי אפשרי: לאחד

עוד 84 מילים

אף אחד לא יגיד לנו לא לשמוח היום

ב-13 ליוני 2021 הריבונות על מדינת ישראל חזרה לאזרחיה. אחרי שנתיים בהן ישראל פרפרה כדיקטטורה, שבה אזרחיה היו שבויים בניגוד העניינים של נאשם בפלילים וכלואים בתוך נרטיב שטנה מתקרבן וקונספירטיבי, שרבץ עלינו סמיך ומצחין כמו ערפל רדיואקטיבי – זה נגמר.

ב-13 ליוני 2021 הריבונות על מדינת ישראל חזרה לאזרחיה. אחרי שנתיים בהן ישראל פרפרה כדיקטטורה, שבה אזרחיה נשבו בניגוד העניינים של נאשם בפלילים וכלואים בנרטיב שטנה מתקרבן וקונספירטיבי – זה נגמר

מול מכת״זיות, מכות ומעצרים, מול קללות ויריקות וסכינים, מול הסתה ותביעות השתקה ואיומים, עמדנו יחד איתנות ואיתנים, שרנו כמו תפילה ״יאללה ביבי לך״ וזה קרה.

לא רק ניצלנו – ניצחנו.

ולא רק מי שיצאו להפגין. כולנו ניצחנו. לא ממשלת חלומות, אבל גם לא אוטוקרטיה-קלפטוקטיה חלום בלהות. ממשלת מציאות. המציאות בה אנחנו חיות וחיים. חברה מגוונת עם הרבה מחלוקות שאם היא רוצה להתקיים במסגרת הדבר הזה שנקרא מדינת לאום, חייבת ללמוד לעשות פשרות.

בתמורה לפשרות יעבור תקציב מדינה, מה שלא עבר פה מ-2018. העברת תקציב וחזרה לממשלה מתפקדת אחרי שנתיים בהם עברנו מגיפה, מלחמה וגדלה האוכלוסייה במאות אלפים, ישפיעו על אם נוכל לשלם שכר דירה, אם נוכל לראות רופאה כשצריך, כמה שעות נעמוד בפקקים, כמה ילדים יהיו בכל כיתה ואם יהיו לנו טכנולוגיות כמו כיפת ברזל שיגנו עלינו מפני מתקפה.

הפשרה כואבת וקשה לבליעה, אבל צרת רבים חצי נחמה. לשמאל וימין, יהודים וערבים, חילונים ודתיים קשה במידה דומה. וזה בפני עצמו כבר סיבה למסיבה.

מי שמתאבלים ומקללים ומאיימים היום הם מי שלא מאמינים במדינה. הם מי שחיים בעולם מיתולוגי שבו קיים רק עם ישראל וארץ ישראל ובן האלוהים הנאשם בפלילים. הכבישים עליהם הם נוסעים, בתי החולים בהם מתאשפזים, בתי הספר והישיבות בהם לומדים, כל זה, הם סבורים, מסופק להם בלי ממשלה ובלי תקציב מדינה, כמו מן משמיים. לנצח נצחים. על הכאב של המפגש עם המציאות בה, מה לעשות, קיימים ערבים ונשים וחילונים ולהט״בים והכי נורא, אנשים עם דעות שונות משלהם, לא נקל אם נמנע מעצמנו שמחה. ההיפך, רק נקשה עליהם כי נזין בכך את הדלוזיה.

על הכאב של המפגש עם המציאות בה, מה לעשות, קיימים ערבים ונשים וחילונים ולהט״בים והכי נורא, אנשים עם דעות שונות משלהם, לא נקל אם נמנע מעצמנו שמחה

אז אף אחד לא יגיד לנו לא לשמוח היום. אנחנו נשמח, ונחגוג ונקום מחר בבוקר עם הידיעה שאנחנו יכולים להציב מטרה ולהשיג אותה. וגם שכבוד וחירות, שיוויון וצדק, אמת ושלום זה לא מן משמיים. זה בזיעת אפיך. ואם נרצה, אין זו אגדה.

ניצן ויסברג, מרצה ויועצת למתודולוגיית חדשנות design thinking ופעילה חברתית בתחום החינוך. עבדה כפרופסור יועצת באוניברסיטת סטנפורד לפני שחזרה לארץ וגילתה שארצה שינתה את פניה. כיום היא חיה בהוד השרון עם אישה היקר וארבעת ילדיהם. Nitzan Waisberg is a design thinking specialist, lecturing and advising various organization. She is also a social and political activist in the field of education. She served as a Consulting Professor at the Stanford University d.school before returning to her homeland to find it almost unrecognizable. She lives in Hod-HaSharon with her husband and their four children.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
הממשלה הזאת תרוויח ככל שנתניהו ימשיך לנאום אני, אני אני... הממשלה הזאת תרוויח ככל שנתניהו יסביר לעמו הדפוק כמה רק הוא היחיד שמבין וכמה האמריקאים לא מבינים את הסכנה מאירן... הממשלה הזאת ... המשך קריאה

הממשלה הזאת תרוויח ככל שנתניהו ימשיך לנאום אני, אני אני… הממשלה הזאת תרוויח ככל שנתניהו יסביר לעמו הדפוק כמה רק הוא היחיד שמבין וכמה האמריקאים לא מבינים את הסכנה מאירן… הממשלה הזאת תרוויח אם ישחררו את האברכים משרות בצה"ל ובמקביל ישחררו את קופת המדינה ממתן תקציבים מכול סוג שהוא, לגידול האוכלוסיה הפרזיטית הזאת… הממשלה הזאת תרוויח אם הערבים תושביה הנאמנים של המדינה הזאת, יושת חוק גיוס לשירותים אזרחיים במקביל לחוק הגיוס לצה"ל… הממשלה הזאת תרוויח אם בצמתים בכניסה לירושלים וברכבת הקלה תהיינה התפרעויות של אנטי ציונים… הממשלה הזאת תרוויח אם חלקיה יבלמו את מקורם מול פני התקשורת ויעשו עבודה בשקט בלי לשים לב אל נאקותיה של איילה חסון והאחרים שהכל נעשה במסתרים. נקודה.

עוד 375 מילים ו-2 תגובות

למקרה שפיספסת

עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

דור הולך ודור בא

23 שנים מפרידות בין נתניהו ובנט ● אך התמורה שתתחולל, אם הממשלה החדשה אכן תזכה לאמון הכנסת, לא תתבטא רק במנהיג צעיר שיחליף מנהיג ותיק ● בנט, כמו ליברמן, סער, שקד, אלקין וגנץ עבד עם נתניהו וצבר עמו שעות ממושכות ● ההנהגה החדשה תבקש להציג חלופה ולהנהיג גישה חדשה של שיתוף פעולה, גיבוי וסולידריות

עוד 737 מילים ו-1 תגובות

על חודו של קול, הכנסת הביעה אמון בממשלת בנט-לפיד

בנט וביידן שוחחו בטלפון ● לא יהיה טקס חילופים: בנט ונתניהו ייפגשו לחפיפה ● מיקי לוי נבחר ליו"ר הכנסת וויתר על נאום כדי שאמילי מואטי תוכל להצביע ולהתפנות לבית חולים ● סערה במליאה: ח"כים מהימין הפריעו לבנט בצעקות, חלקם הוצאו מהאולם ● בנט לנתניהו: "תודה שסללת את הדרך לשיתוף פעולה עם עבאס" ● נתניהו: "זו ממשלת רעננה-מראענה. נחזור לשלטון"

עוד 92 עדכונים

בהסכם הקואליציוני בין יש עתיד לתקווה חדשה נכתב ש"הצדדים מסכימים כי יש לפצל את תפקיד היועץ המשפטי לממשלה" ● משמעות התוכנית, אם תצא לפועל, היא למעשה פיצול משרד המשפטים כולו לשתי ממלכות שלא יפסיקו לריב ביניהן על החלטות יומיומיות העוברות בצנרת השלטונית והמשפטית ● לא בכדי, כל היועמ"שים לדורותיהם מתנגדים לפיצול ● פרשנות

עוד 1,601 מילים

בנט: "לא העת להפגנות, קורא לנהוג בכבוד בנתניהו ומשפחתו״

מסתמן: מימון הוצאות בלפור ובית נתניהו בקיסריה יופסק מחר, מועד הפינוי של משפחת נתניהו מבלפור יסוכם עם בנט ● ברקת: "אם נתניהו היה זז - מי שהיה מרכיב ממשלה זה הליכוד" ● דיווח: נתניהו ובן סלמאן פעלו להחלשת מלך ירדן ● סקר: אם ראש המוסד היוצא מתמודד בפריימריז הליכוד הוא מנצח עם 27% ● אורית פרקש-הכהן מכחול לבן תהיה שרת המדע ● נחמן שי יהיה שר התפוצות

עוד 23 עדכונים

שנה אחרי, הקהילה היהודית עדיין מתמודדת עם רצח ג'ורג' פלויד

רצח ג'ורג' פלויד לפני שנה היה ארוע מכונן עבור ארצות הברית בכלל ועבור השחורים בפרט ● אבל גם ליהודי ארה"ב זו הייתה נקודת מפנה ● ההכרה כי לארגונים היהודים יש אחריות ואינטרס לתמוך בגיוון, שוויון ולהילחם בגזענות הביאה עמה שינוי בסדרי העדיפויות ובתוכניות של הארגונים המובילים ● מה מתוך זה יימשך גם בעתיד, מוקדם לדעת

עוד 1,510 מילים

אחרי ששכבו שנים בארכיון והעלו אבק, הסופר דיוויד סטרומברג חושף חומרים שטרם ראו אור מאת חתן פרס נובל לספרות יצחק בשביס זינגר ● בראיון לזמן ישראל מדבר סטרומברג על היחס האמביוולנטי של הסופר הנודע כלפי היהדות, מה קרה לו בארצות הברית, ומדוע הוא כל כך רלוונטי גם היום

עוד 1,712 מילים

וידויים של רוצח פיננסי סדרתי

הוא היה הגאון של וול סטריט, כל השקעה שלו הייתה בול פגיעה ● אבל כשהטריקים האפלים של ברני מיידוף נחשפו הוא הפיל איתו 720 אלף איש מסביב לעולם, שהפסידו 65 מיליארד דולר ● שדרן הרדיו האמריקאי הבכיר ג'ים קמפבל התכתב עם הארכי-נוכל במשך קרוב לתשע שנים, והוציא ספר שמציג אותו באור מעט שונה ● "המערכת כולה כשלה, מיידוף לא פעל לבד", הוא אומר בראיון לזמן ישראל

עוד 1,302 מילים

מעצרן של עיתונאיות ערביות בשייח' ג'ראח בוודאי לא עוזרים למאמצי ההסברה של ישראל ● הבשורה מאבו דאבי ביחס לפלסטינים היא הזדמנות שאסור לפספס ● בלבנון, המצב הכלכלי רק הולך ומחמיר ● מצרים החלה באיכלוס עיר הבירה החדשה ● ובסוריה מציינים 21 שנים למותו של אסד האב ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,152 מילים

הרבי מגור, פרנץ קפקא, המלך אדוארד ומלכת הולנד - כולם, כולל כולם, ביקרו שם ● עד ערב מלחמת העולם השנייה הייתה עיירת הנופש מריאנבד שבצ'כיה מרכז שיהודים ובני אצולה מרחבי אירופה נהרו אליו לטיפולים רפואיים ולמפגשים מרגשים ● ספר חדש חושף את ההיסטוריה של המקום שעצר מלכת בליל הבדולח

עוד 737 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

מתנת הפרידה של גילה גמליאל

צל"ש לשרה להגנת הסביבה, שבימים האחרונים בתפקיד יצאה בחריפות נגד ההסכם עם האמירויות שמסכן את מפרץ אילת, וחתמה על התקנה האוסרת לסחור בפרוות ● טר"ש לפירות הקיץ שבאדיבות שינויי מזג האוויר עולים כמו נדל"ן בגוש דן וגם הטעם לא משהו ● והטיפ: הסרט הדוקומנטרי על גרטה תונברג חושף פנים פחות ידועים של לוחמת האקלים הצעירה

עוד 722 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה