כשהאגו טריפ עולה על גדותיו

בנימין נתניהו ודונלד טראמפ ב-2017 (צילום: US Embassy Jerusalem)
US Embassy Jerusalem
בנימין נתניהו ודונלד טראמפ ב-2017

מפגש החפיף בין נתניהו ובנט היה סימפטום לאופיו של ביבי. לא היה צריך לחפור אחרי מניעיו ולא למהר להציע נהלים כיצד למנוע זאת בעתיד. כל ישראלי בר-דעת יודע בדיוק מדוע ביבי נהג כך. בפעם המי יודע כמה התברר כי אפילו רגע לפני עזיבתו את לשכת ראש הממשלה הוא סירב להתעלות מעל האגו טריפ האישי, זה שהפך בשנותיו הארוכות ל"סימן המסחרי" שלו.

מפגש החפיף בין נתניהו ובנט היה סימפטום לאופיו של ביבי. אפילו רגע לפני עזיבתו את לשכת רה"מ, הוא סירב להתעלות מעל האגו טריפ האישי, שהפך בשנותיו הארוכות לסמל המסחרי שלו

דברי ימי העמים מלאים בדוגמאות של מנהיגים שהיו מלאים מעצמם ומדיניותם נגזרה מכך – ראו ערך נפוליאון. הדוגמה הטובה ביותר בימינו אלה להתגלמות האגו טריפ בכל הדרו הוא דונלד טראמפ. אין הכרח להמתין לפסק דינה של ההיסטוריה כדי להתייחס להיבטים השליליים של נשיאותו. מלבד תעלוליו האין-סופיים בבית הלבן, טראמפ ייזכר לעד בשל ארבעה אירועים מכוננים שחלקם היו גם טרגיים:

1

הראשון והגדול בממדיו היה סירובו להכיר בחומרת מגפת הקורונה והפקרת העם האמריקאי במשך חודשים לפגיעתה. האדישות והזלזול שהפגין כשהמגפה הפילה מאות אלפי אמריקאים חללים הייתה לא רק מעשה חסר אחריות ברמה העליונה אלא דוגמה למה שעלול לעולל למדינתו מנהיג במדינה דמוקרטית שנשבע לשרת אותה;

2

האירוע השני הוא סירובו הנמשך להכיר בהפסדו בבחירות וטענתו כי הניצחון נגנב ממנו בעורמה;

3

השלישי הקשור לכך הוא ייזום ועידוד תומכיו לפשוט באלימות על בנייני הקונגרס ב-6 בינואר 2021 שהתכנס לאשרר את בחירתו של ג'ו ביידן תוך התפרעות וגרימת נזקים לרכוש, למותם של חמישה ולסיכון חייהם של נבחרי העם;

4

האירוע הרביעי הוא היותו הנשיא השלישי בהיסטוריה האמריקאית שהודח על ידי בית הנבחרים, אבל היחיד שזה קרה לו פעמיים במהלך קדנציה אחת (המהלכים לא אושרו בשל הרוב של חברי מפלגתו בסנאט). זאת וגם זאת: מאז תבוסתו בבחירות נחשפים עוד ועוד עדויות על מהלכיו הנפסדים בהיותו הנשיא ובחודשים שחלפו מאז עזיבתו את הבית הלבן, שנועדו להביא לפסילת בחירתו של ג'ו ביידן. האבסורד הלא מצחיק הוא שמיליוני אמריקאים מאמינים לו ולמסקנתו כי ביידן הוא נשיא לא לגיטימי של ארה"ב!

דברי ימי העמים מלאים במנהיגים שהיו מלאים מעצמם ומדיניותם נגזרה מכך. בימינו, התגלמות האגו טריפ בכל הדרו הוא טראמפ. אין הכרח להמתין לפסק דינה של ההיסטוריה כדי להתייחס להיבטים השליליים של נשיאותו

נכון, ביבי נתניהו איננו טראמפ, ובהבנת מצבים, אינטליגנציה וחשיבה הוא שונה ממנו בגדול. אבל בכל הקשור לאגו טריפ הם תוצרי אותם חומרים. עובדה שגם ביבי לא עיכל את הפסדו כאשר זה היה כבר חתום:

"איך אפשר לתת אמון בידי מי שהונה את בוחריו בהונאה שכמוה לא ראינו בתולדות המדינה".

כך שאל-טען בנאומו הראשון כראש האופוזיציה, משל רצה להשכיח מאתנו כי הממשלה שרקח עם בני גנץ שייכת לקטגוריה דומה. הסופרלטיבים שהרעיף על עצמו במהלך הנאום היו הביטוי המובהק של מי שמאוהב בעצמו ומצפה כי תומכיו לא ישכחו זאת. מכאן המשך כינויו כראש ממשלה מצדם היא מסקנה מתבקשת.

אבל לנוכח החלטת הממשלה להקים ועדת חקירה ממלכתית לאסון מירון, ובהמשך אולי גם חשיפת הפרוטוקולים על הקורונה ופרשת הצוללות, צפויים לנתניהו ימים פחות נעימים מאלה שהורגל להם שנים רבות, וערעור תקוותו כי הממשלה החדשה תסיים את חייה מוקדם כפי שחפץ לבו.

מעל פני השטח יצופו – לא ענייניו האישיים המתבררים במשפט תיקי האלפים שלו, אלא התנהלותו בליבת ענייני המדינה: לא רק שנמנע מלהורות על חקירה, אלא עד עצם יום זה לא פצה פה לנוכח האסון האזרחי החמור ביותר בתולדות המדינה; ואילו שיקולים עמדו מאחורי גניזת הפרוטוקולים של הטיפול בקורונה למשך 30 שנים, פרק זמן מקובל לגבי סודות מדינה.

העובדה שהיוזמה לחקירות באה ממי שחבש את כובע ראש הממשלה החליפי בממשלתו מעניקה למהלכים אלה חשיבות יתרה, כי הוא האיש שידע בזמן אמת במה דברים אמורים.

במהלך השבוע הראשון אחרי שנאלץ לזוז ממרכז שולחן הממשלה במליאת הכנסת, מיהרו הוגים, פרשנים ומתדיינים לסקור ולנתח את שנותיו של ביבי ליד הגה השלטון. כפי שכבר צוין כאן, רק בפרספקטיבה של זמן ניתן יהיה לשרטט תמונה סדורה אודותיו.

"איך אפשר לתת אמון בידי מי שהונה את בוחריו בהונאה שכמוה לא ראינו בתולדות המדינה". טען בנאומו הראשון כראש אופוזיציה, משל רצה להשכיח מאתנו כי הממשלה שרקח עם גנץ שייכת לקטגוריה זהה

אבל בדומה למה שנאמר על טראמפ, גם העתיד של ביבי יישא לפחות שני עניינים שניתן להניח כי שיני הזמן לא יקהו: הראשון, מאבקו הבלתי פוסק  במערכת המשפט שנהפכה בשל כך לפגיעה וחשופה מול כל מי שלא שוחר את טובתה. הנושא השני הוא השסע והקרע שהביא על העם לא על רקע מדיניותו – כפי שקרה עם רבין מצד אחד ושרון מצד שני – אלא על רקע אישיותו. לכן, בבוא היום חלק נכבד מהניתוחים וההערכות עליו יצטרכו להתבצע לא רק על ידי היסטוריונים ומדעני המדינה אלא גם פסיכולוגים וחוקרי נפש האדם.

בצלאל לביא הוא בעל תואר שני ביחסים בינ"ל ומדעי המדינה מהאוניברסיטה העברית. בכתיבה פובליציסטית עושה שימוש בעובדות ואירועים היסטוריים כדי לדון באירועי דיומא שוטפים בארץ ובעולם. היה עורך של עיתון אזורי בשרון ופרסם ספר היסטורי על חיפושי הנפט בא"י ומאמרים אקדמיים בכתבי עת בארץ ובחו"ל בנושאי ארץ ומדינה ותולדות היהודים באירופה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
הוא אמר: "אבל לפני האנושות כדה"א גם עבר תהפוכות דרמטיות אלימות גלקטיות" היא ענתה: "עכשיו, כשהאנושות כאן על הכדור, צריך להתפתח לכיוון מחשבה טובה/אלהית, לשמירה על הבית/כדה"א; ולא - אולי ה... המשך קריאה

הוא אמר: "אבל לפני האנושות כדה"א גם עבר תהפוכות דרמטיות אלימות גלקטיות"
היא ענתה: "עכשיו, כשהאנושות כאן על הכדור, צריך להתפתח לכיוון מחשבה טובה/אלהית, לשמירה על הבית/כדה"א; ולא – אולי הגרוע מכל יקרה: כלייה של האנושות ואולי גם של כדה"א"

לא יכולתי, הייתי חייב עוד תגובה. התמונה של הפוסט הזה אומרת הכל, ההשתעבדות וההתמכרות לממון, לעוצמה הכלכלית, לפולחן האישיות העצמי הקשור טוטאלית לגדילה וההתפתחות העיסקית, לצמיחה של ההון, ה... המשך קריאה

לא יכולתי, הייתי חייב עוד תגובה.
התמונה של הפוסט הזה אומרת הכל, ההשתעבדות וההתמכרות לממון, לעוצמה הכלכלית, לפולחן האישיות העצמי הקשור טוטאלית לגדילה וההתפתחות העיסקית, לצמיחה של ההון, הנכסים, הפוזה, השליטה, האגו-מאניה.
כדה"א/אלהים, יחנך את האדם שהבחירה הזאת שגויה, וזה יקח כמה זמן שיקח – דור, שניים, או יותר; אני בטוח לא יודע כמה.
לסיכום, טראמפ, ביבי, וכל טייקון ובעל הון קפיטליסט שאינו מבין שככה הורגים/רוצחים את כדה"א – הוא מסייע בהתדרדרות לכיוון אסונות, רעידות אדמה, מגפות, ירידת אחוז החמצן באויר ובמים, התחממות כדה"א, בצורות, הצפות (המבול של נח) וכו'

עוד 715 מילים ו-3 תגובות
כל הזמן // יום חמישי, 5 באוגוסט 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

מנכ"ל משרד הבריאות: אנחנו בונים את המתווה של הסגר

ועדת החקירה הממלכתית לאסון מירון זימנה עדים ראשונים ● בנט: עתיד החגים תלוי בכמות המתחסנים ● לפיד: סמוטריץ׳ מאשים את קהילת הלהט״ב בגל הרביעי כי הוא הומופוב ● ישראל אישרה להכניס סחורות נוספות לרצועת עזה החל מיום שני ● ליברמן על היעדרותו מקבינט הקורונה: "השר עמאר מייצג את משרד האוצר בקבינט"

עוד 44 עדכונים

אני האיש הלבן שדרעי חושב כי תקציב המדינה נבנה עבורו

ח"כ דרעי, אני האדם הלבן. זה שלפי דבריך תקציב המדינה נכתב על ידי בני מינו ועבורם. אנשים לבנים, לפי מניפת הצבעים שלך, הם גם מדושני עונג. סך הכל שיפור לעומת מה שכבר נאמר עלינו: נושכי נשך, בעלי אפים ארוכים ושאר סימנים. .

מאחר שאתה מחלק את אזרחי ישראל לפי תורת השש בש, בוא ואספר לך על תולדות אדם לבן אחד, בן להורים לבנים, נשוי לאשה לבנה ואבא לילדים לבנים וחמודים. אדם לבן שקוראים לו אני.

רוב משפחתי ומשפחת אישתי הלבנה נשארו על אדמת גרמניה. לרובם אין בכלל קברים. מי ששרד עלה לכאן והתחיל חייו מאפס, נושא טראומות מהכואבות שספג המין האנושי.

רוב משפחתי ומשפחת אישתי הלבנה נשארו על אדמת גרמניה. לרובם אין בכלל קברים. מי ששרד עלה לכאן והתחיל חייו מאפס, נושא טראומות מהכואבות שספג המין האנושי

אחר כך סבתי הלבנה התגייסה להגנה. התפקיד שלה היה להעביר נשקים מתחת למזרן בעגלת אימי התינוקת. אבי הלבן (מסיביר) נשלח לפנימיה כי לא היה להוריו כסף לגדלו.

אני הלבן והמדושן הלכתי לגולני. שם שכבתי במארבים עם שחורים. גם בלוויות אני זוכר ארונות עטופים בכחול לבן, לא בשחור לבן.

אבי חלה מאוד. מאחר שלא היה לנו די כסף לניתוח פרטי, הוא חיכה לניתוח לב פתוח למעלה משנה ומת במהלך ההמתנה. הוא מת לבן וממש לא מדושן עונג. הוא מת כי לא היה לנו כסף. אחרי עשרות שנים ששירת בצה"ל. כל מה שהיה חסר לנו אז היה מעטפת מזומנים לאיש הנכון.

אותי לימדו לא להבחין בין שחור ללבן אלא בין ישר לעקום. בין אוהב לשונא. בין אנשים רעים הפועלים רק למען עצמם ובין אלה שמסייעים לכל דורש. מניפת הצבעים שלך לא היתה שם.

מימנתי את לימודיי בכספי. שטפתי שירותים בתחנות דרך (לפני תחנות הנוחות) מגרד שיירי צואה מיובשים ושלוליות שתן. בזמן שנשאר שמרתי בלילות באיזו חברת הייטק. אני הלבן והמדושן.

אבי חלה מאוד. מאחר שלא היה לנו די כסף לניתוח פרטי, הוא חיכה לניתוח לב פתוח למעלה משנה ומת במהלך ההמתנה. הוא מת לבן וממש לא מדושן עונג. הוא מת כי לא היה לנו כסף

כל חיי עבדתי, למדתי, מעולם לא לקחתי שוחד, לא הואשמתי בהעלמות מס. הדף שלי חלק ולבן. מעולם לא נתפסתי בשקר או לא אמרתי אמת.

אני בן 56. מטפל באימי החולה מאוד. חוסך בכל דרך, גר בבית שכור, נוהג ברכב ישן שלי. לא גר באחוזה ולא בדירת מיליונים בירושלים. אנחנו מאושרים. כי אני זוכר את דירת השיכון בה גרנו. את ארוחת הצהריים שכללה חלב קר עם אורז וסוכר. קראנו לזה "מרק חלב", או בפיך "מרק לבן". זה היה מזוננו. יין לבן לא היה בתפריט.

אני מאוד כועס עליך, אתה מלהיט את חסידיך נגד אחיהם, משרה שנאה, נותן סימנים, בורא סטיגמות. זו לא דרך התורה ודרך האל. זו אולי הסיבה שהאל שולח אותך לשבת מאחורי סורג ובריח, ואינך לומד כנראה.

זו דרכו של אסיר לשעבר העומד בפני משפט ורוצה לשמור על כוחו האלקטורלי. הלבנים אינם שונים מהשחורים. אל תהפוך אותנו לדרום אפריקה ואל תחזיר אותנו לסיוטי הרכבות והמשלוחים.

התקציב הזה נבנה עבור כולנו. לראשונה אין בו מגזרים מועדפים, לבד מאלה שהופלו כאן לרעה בלי קשר לצבע עורם: קשישים, בעלי צרכים מיוחדים, נשים מוכות, חסרי דיור ועוד.

כל חיי עבדתי, למדתי, מעולם לא לקחתי שוחד, לא הואשמתי בהעלמות מס. אני בן 56. מטפל באימי החולה מאוד. חוסך בכל דרך, נוהג ברכב ישן שלי וגר בבית שכור, לא באחוזה או בדירת מיליונים בירושלים

לא קיבלת את ליטרת הבשר האוטומטית שלך כי אתה שווה בין שווים, אבל יש לך גם תכונה נוספת. אתה אדם רע.

אייל פרדיס הוא מרצה לתקשורת ויועץ אסטרטגי. לשעבר יועץ בכיר לשר משה שחל בממשלת רבין ז"ל, דובר ההסתדרות הכללית, מנכ"ל עיריית עפולה, שדרן ופרשן פוליטי. מתגורר בקרית טבעון

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 534 מילים ו-2 תגובות

"לא ידענו אם יוציאו אותנו להורג"

הם טסו לצלם דוקו על שבט יהודי בניגריה ● אבל החיים בסרט של שלושת הישראלים הסתבכו, והפכו למציאות אפלה ● ברשתות החברתיות הופץ מידע שהם סוכני מוסד, הם הושלכו לתא כלא מצחין עם טרוריסטים ולא ידעו מתי הסיוט יסתיים ● "נסענו כדי לספר סיפור, ולמרבה הצער הפכנו לסיפור עצמו", הם אומרים רגע אחרי השחרור

עוד 1,543 מילים

ישראל לא מונעת תאונת חומרים נפיצים

עד כמה רחוקה ישראל מתסריט בלהות, כמו הפיצוץ ההרסני שאירע בנמל ביירות בדיוק לפני שנה? ● זהו, שלא ממש. הכל בגלל חומרים מסוכנים שמאופסנים קרוב מדי למפעלים סמוכים וליישובים ורגולציה מיושנת שאינה מרחיקה מספיק מהפיצוץ הבא ● מומחים מזהירים שאסון הוא עניין של זמן ● המשרד להגנת הסביבה: "אין לנו סמכות להיכנס לנעלי רגולטור אחר אפילו במקרים שאינו מבצע את תפקידו"

עוד 1,492 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

נתניהו איבד השפעה על הוועדה. פורום קהלת השתלט עליה

אחרי שהליכוד העדיף את אורלי לוי-אבקסיס על פני קרן ברק, המועמדת של נתניהו, ראש הממשלה לשעבר חטף הפסד נוסף כשהכנסת העדיפה את שמחה רוטמן על פני לוי-אבקסיס ● בוועדה, שתתכנס בשבוע הבא לראשונה מזה שמונה חודשים, אין לנתניהו אף נציגות ● לעומת זאת, פורום קהלת יכול להתגאות בבני בריתו האידאולוגים רוטמן ושקד, שוודאי ישתפו פעולה למינוי שופטים שמרנים ● פרשנות

עוד 731 מילים ו-1 תגובות

נישואים אזרחיים עכשיו

"ממשלת השינוי" כבר שינתה משהו חשוב: חבריה אינם מתנהגים כמו בהמות, וראש הממשלה וחליפו לא מתנהלים כמו אוטוקרטים שחושבים שהיקום סובב סביבם. אבל אחרי חודשיים אנשים כבר שואלים: איפה השינוי המהותי?

לאחרונה העבירו תקציב. זה תיקן מצב הזוי שבו התנהלנו ללא תקציב בשיאו של משבר כלכלי נורא. זה חשוב מאוד, זה שידר שפיות מבורכת, אבל זה עדיין לא שינוי מערכתי.

"ממשלת השינוי" כבר שינתה משהו חשוב: חבריה אינם מתנהגים כבהמות, ורה"מ וחליפו לא מתנהלים כמו אוטוקרטים שחושבים שהיקום סובב סביבם. אבל אחרי חודשיים אנשים כבר שואלים: איפה השינוי המהותי?

יש שיגידו שהגיוון האידיאולוגי של הממשלה מונע שינוי מערכתי. זה נכון לצערנו בנושא הפלסטינים: הכיבוש יצטרך להפוך לכואב יותר לפני שדעת הקהל תזוז ותייצר ממשלה שמבינה את הצורך הקיומי בהפרדה. אבל זה לא המצב בנוגע לנושא השני המאיים על ישראל: סוגיות הדת והמדינה.

כל מנהל חפץ מהפכות יודע שמומלץ להתחיל בשינוי ראוי, הגיוני, פופולרי ואפשרי. ויש כזה בנמצא, ממש מתחת לפנס: נישואין אזרחיים.

נישואים הם זכות בסיסית. סביר למנוע את הזכות במקרים מסוימים – לקטינים, קרובי משפחה וכו'. אבל ישראל הולכת רחוק הרבה יותר.

  • היא מונעת נישואים ממי שרוצה להינשא לבני דת אחרת, למרות שהמדינה היא ביתם של דתות רבות.
  • היא מונעת נישואים מיהודים שאינם נחשבים ליהודים על ידי הרבנות.
  • היא מונעת נישואים ממי שאינם חפצים בנישואים דתיים, בין אם בגלל אתאיזם או מסיבה אחרת.

הקבוצות הנ"ל נדרשות לא להינשא, או להינשא בחו"ל ולקוות שמשרד הפנים יכיר בנישואיהם, או להסתפק בחוזה שמארגן להם מעין-נישואים עם זכויות דומות אבל בלי הכרה רשמית כ"נישואים". זה לא ראוי.

מגיני הסטטוס קוו יגידו שמדובר בסמנטיקה וכי "נישואים"  זה הגדרה דתית. זה מזכיר את השמרנים האמריקאים שטענו שנישואים הם הגדרתית איחוד בין גבר ואישה; הקהילה הגאה התעקשה שלשפה יש משמעות ושהשוויון חייב להראות, והיא ניצחה.

מומלץ להתחיל בשינוי ראוי, פופולרי ואפשרי. ויש כזה, ממש מתחת לפנס: נישואין אזרחיים. נישואים הם זכות בסיסית. סביר למנוע אותה במקרים מסוימים – לקטינים, קרובי משפחה וכו', אבל ישראל הולכת רחוק הרבה יותר

בישראל המדינה אומרת לאזרחיה ש"נישואים" זה עניין דתי. אבל לא כך הדבר.

אני נשוי על אף שאין לי רגשות דתיים ושום עניין ברבנות, הנשלטת על ידי ביורוקרטים קיצוניים מהזרם היהודי האורתודוקסי, שהוא מיעוט בקרב שאר יהודי העולם. השקפה זו היא מנת חלקם של רבים וכנראה רוב בקרב החילונים בישראל.

הנושא הומחש השבוע בסיפורו של ארטיום דולגופיאט, אלוף ההתעמלות האולימפי הראשון שלנו. הוא היה יהודי מספיק כדי להגר מאוקראינה בגיל 12, יהודי מספיק כדי לשרת בצבא, ויהודי מספיק כדי ללבוש בגאווה את המגן דוד בטוקיו. הוא הביא לישראל כבוד גדול וגרם ל"התקווה", עם השורה הידועה על "נפש יהודי הומיה", להשמע בפעם השניה בהסטוריה באולימפיאדה. אבל הוא אינו יהודי מספיק כדי להתחתן בישראל, כי רק אביו יהודי, והרבנות מעקמת אף.

יש במצבו מאות רבות של אלפים בישראל – נתח ניכר מהאוכלוסייה הבוגרת. זה לא הגיוני.

אף מדינה אחרת בעולם המפותח לא מעניקה לדת מונופול מסוג זה על נישואין. אפילו איראן לא עושה את זה (יש להם בתי משפט אזרחיים עם סמכות בנישואין, למרות שכללים אסלאמיים חלים באופן נרחב, כגון הדרישה שנשים יקבלו אישור מהאב).

אולי המצב נראה סביר בעיני הפוליטיקאים החרדים. אבל הוא מאמלל אנשים רבים ונותן מתנה יקרה לאויבי ישראל. הוא מסייע למי שמזלזל בישראל כתיאוקרטיה. הוא משחק לידי מי שטוען שהיהודים הם דת ולא עם ולכן לא מגיעה להם מדינה. זה אשכרה נותן רוח גבית ל-BDS.

בישראל המדינה אומרת לאזרחיה ש"נישואים" זה עניין דתי. אבל אני נשוי אף שאין לי רגשות דתיים או עניין ברבנות, הנשלטת ע"י ביורוקרטים קיצוניים מהזרם האורתודוקסי

מי יכול בכלל לחשוב שזה רעיון טוב? אז זהו: לא רבים. כל הסקרים מראים רוב נדיר במדינה המקוטבת הזאת – כשלושת רבעי המשיבים – שרוצים שתונהג כאן אופציה של נישואים אזרחיים. זה יהיה פופולרי.

וזה גם אפשרי. מבין מפלגות הימין בקואליציה, ישראל ביתנו תהיה להוטה לעשות זאת, כנראה שתקווה חדשה תסכים גם, ורק בימינה תמצא הסתייגות מסויימת מלעצבן את החרדים (גם אם ישמר המונופול המיותר שלהם על נישואים יהודיים). יש להוסיף שבימינה הגישה לחרדים לא סגורה עד הסוף – ע"ע ברית האחים.

זה גם יציב את הליכוד מול הבחירה הקשה בין תמיכה בדבר כה מתבקש או התנגדות על רקע הברית עם החרדים. הם כנראה יתנגדו, וזה יעזור לעוד אנשים להבין מה עצום נזקה של המפלגה הזאת.

העברת חוק נישואים אזרחיים תתקן מצב מעוות ואבסורדי ותשדר ש"ממשלת השינוי" ראוייה לכינויה.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 663 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

גם בצבא מתחילים להפנים את ההשלכות של משבר האקלים ● נציגת צה"ל חשפה השבוע כי אגף התכנון במטכ"ל מקים בימים אלה צוות שתפקידו יהיה ללמוד את הנושא ולגבש המלצות ● הקשר בין משבר האקלים לסוגיות ביטחוניות וגאו-אסטרטגיות הוא נושא חם ומדובר בשנים האחרונות ● אך צה"ל צריך גם להתמודד עם העובדה שהוא עצמו אחד הגופים המשפיעים ביותר על איכות הסביבה בישראל

עוד 743 מילים

ארץ הארזים אין צדק, אין כסף, אין תקווה

שנה שלמה חלפה מאז הפיצוץ בנמל ביירות, שהביא למותם של 217 בני אדם ולהרס בלתי נתפס לעיר הבירה ● מאז האסון, המצב בלבנון רק השתנה לרעה ● מדוע האשמים בפיצוץ בנמל ביירות טרם נעצרו? ● למה מדינות העולם לא עזרו ללבנון להשתקם? ● לאן לבנון הולכת מכאן? ● והאם היא עדיין מוגדרת כמדינה, או שהפרויקט שנקרא "לבנון כמדינת לאום" בעצם נגמר?

עוד 1,070 מילים

פקח של רט"ג ירה והרג 7 חמורים בבקעת בית שאן

הירי בוצע בשבוע שעבר בשמורת תל סהרון לאחר שלטענת רשות הטבע והגנים החמורים סיכנו מכוניות בכביש ● העדר הובא לשמורה על ידי רט"ג כדי ללחך עשב ולמנוע שריפות ● לפני הירי הגיעו תלונות מכפר רופין על כך שהחמורים יצאו מגבולות השמורה ● לא ברור האם מוצו הניסיונות ללכוד אותם ● רט"ג: "החמורים היוו סיכון בטיחותי. האירוע הועבר לתחקיר והפקת לקחים"

עוד 343 מילים

לפיד: שר החוץ לא צריך להיות חלק מדיוני קבינט הקורונה

שקד: שוקלים לחסן אנשים מגיל 50; התו הירוק לא מונע הדבקה ● תם מושב הקיץ של הכנסת ● סמוטריץ': "מצעד הגאווה התניע את התפרצות הקורונה הזאת" ● גנץ: האיש מאחורי התקיפה בעומאן – מפקד יחידת הכטב"מים של משמרות המהפכה ● בעקבות הירי לצפון: צה"ל תקף בלבנון ● אפרת רייטן ושמחה רוטמן נבחרו לוועדה לבחירת שופטים

עוד 56 עדכונים

בליכוד מלמדים את נתניהו לקח

קרן ברק היא אחת הח"כיות הפופולריות בליכוד ● את אורלי לוי-אבקסיס פחות אוהבים שם ● אבל מרגע שנתניהו החליט כי ברק היא המועמדת שלו לוועדה לבחירת שופטים, גורלה נחרץ ● "נתניהו אמר לנו 'זו המועמדת שלי, תצביעו עבורה'", מספר בכיר בליכוד, "אנשים אמרו בלב, 'אם זו המועמדת שלך, אנחנו נצביע נגדך'" ● פרשנות

עוד 564 מילים ו-1 תגובות

קולות בחברה החרדית לפתע קוראים להפרדת דת ומדינה

ממשלת בנט-לפיד, מזהירים פוליטיקאים חרדים, "הורסת" ו"משחיתה" את הצביון היהודי של מדינת ישראל ● הפרדה, אומרים אחדים, היא אולי בלתי נמנעת ● פרשנות

עוד 1,241 מילים ו-1 תגובות

סיעות האופוזיציה לא הגיעו עד כה להסכמה על מועמד אחד מטעמן, ולא פחות משישה ח"כים הציגו את מועמדותם לוועדה הנחשקת ● אבל הדרמה האמיתית תתרחש מחר סביב בחירת נציגי הכנסת לוועדה למינוי דיינים ● ש"ס, הליכוד והציונות הדתית הציגו מועמדים מטעמם - ואפילו לח"כ משה ארבל, המועמד של ש"ס, לא ברור מדוע הסיעות לא מתמזגות מאחורי מועמדותו ● פרשנות

עוד 748 מילים ו-1 תגובות

הציבור ישלם כ-14 מיליארד שקל בשנה במיסים עקיפים

כלי הפלסטיק והמיצים הממותקים הן כלום לעומת הגזרות המסתתרות בתקציב המדינה שאושר אתמול בממשלה ● התקציב כולל היטלים על שירותים רפואיים, אגרת כניסה לגוש דן, קיצור הפטור ממס שבח וקיצוץ במשכנתאות, מס על יבוא אישי אונליין, וכן "מס עשירים" ● והשינוי המשמעוי ביותר: העברת כל חסכונות הפנסיה לשוק ההון 

עוד 3,321 מילים ו-2 תגובות

קבינט הקורונה החליט: תו ירוק בכל מקום סגור – גם לילדים; חובת מסכות בהתקהלויות בחוץ

שקד: "אם תוך שבוע לא נחסן מיליון אנשים – אנחנו בסגר"; פרקש־הכהן: "הגענו למצב הזה בגלל הלא־מחוסנים" ● בנט מאיים על איראן: נגמרו הימים שתוכלו להצית את האזור ולשבת בשלווה בטהראן‎ ● השר שי: הקואליציה מגבה את מתווה הכותל החדש ● דיווח: משרד הבריאות מקדם דחייה של פתיחת שנת הלימודים ● גורם בכיר: הממשלה מתכוונת לחזק את הרשות הפלסטינית

עוד 71 עדכונים

אם סער יאמץ את המלצת ועדת האיתור למנות את ד"ר גיל לימון למשנה ליועמ"ש, אפשר לנפנף לשלום למאבק בניגוד עניינים בשירות הציבורי ● ההתעקשות של מנדלבליט לכהן בראשות הוועדה למרות שלימון הוא בן טיפוחיו ואיש אמונו, מטילה צל כבד על החלטת הוועדה ● אין זה פלא, כשמנדלבליט עצמו התעקש בזמנו כי אין כל מניעה שידלג מתפקיד מזכיר הממשלה היישר ללשכת היועץ ● פרשנות

עוד 1,119 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה