שאלה להעברת הזמן שהתפנה - האם בנט יומרצ?

יאיר לפיד ונפתלי בנט במליאת הכנסת, 2 ביוני 2021 (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת
יאיר לפיד ונפתלי בנט במליאת הכנסת, 2 ביוני 2021

ריק גדול מרחף מעל חצי מדינה: כיצד למלא את כמות הזמן האדירה שהוקדשה עד לא מזמן לקיטורים על בנימין נתניהו? הרי אפשר לכתוב ספרים או להשלים תארים אקדמאיים בזמן שהתפנה.

בשנים האחרונות השנאה הגועשת לראש הממשלה מילאה כל חלל שיחתי. קהלים מסויימים שכחו מה זה שתיקה מביכה. כעת ניכרת תחושת משבר בארוחות ערב עם חברים.

ריק גדול מרחף מעל חצי מדינה: כיצד למלא את כמות הזמן האדירה שהוקדשה עד לא מזמן לקיטורים על בנימין נתניהו? הרי אפשר לכתוב ספרים או להשלים תארים אקדמאיים בזמן שהתפנה

כי לא על הלחם לבדו יחיה האדם; הוא זקוק גם לאיבה.

כמובן, גם כראש האופוזיציה נתניהו משתדל לספק את הצורך הבסיסי זה:

 • האין זה מדהים שהוא מנע מממשיכו חפיפה נאותה לאחר שהורה לסריסיו לקטוע באופן קרקסי את נאומו בכנסת?
 • היתכן שהם גרסו מסמכים – והאם אין זה פלילי?
 • כמה מופרך שהוא מתעקש שיקראו לו עדיין "ראש הממשלה".
 • כמה פתטית ההתעקשות לסחוט עוד כמה שבועות במעון ברחוב בלפור, ועוד לנצל את מימון המשקאות ברמה מתריסה עד השנייה האחרונה. באמת נדרש חודש כדי להבהיל משם את כל המתנות האסורות, כמו בפעם שעברה?
 • שלא לדבר על "הודעה מדינית חשובה" דה לה שמאטע; היכן לקבור את הבושה (או השמחה לאיד).

אין ספק שכל אחד ואחד מהשיגועים הללו הוא דליקטס משובח. פנינים. סוכריות המשמרות במשהו את טעם החיים. אבל אפשר גם להודות שבתור סקנדלים ממש, זה לא מגיע לרמה של נאום ההסתה בבית המשפט, או אפילו לפרשת הצוללות, שלא לדבר על התיקים הפליליים. עם כל ההערכה על המשך השירות שמספק נתניהו, אפשר להרגיש את האוויר יוצא מהבלון. כוחותיו הולכים ותשים.

מה יבוא במקום? אפשר עדיין להתלונן על החרדים ועל כמה מעט שינוי תעשה ממשלת השינוי בעניינם. יתכן שאיילת שקד תספק חומר גלם משלה. אבל זה לא אותו דבר.

מה יבוא במקום שירות הסקנדלים של נתניהו? אפשר עדיין להתלונן על החרדים ועל כמה מעט שינוי תעשה ממשלת השינוי בעניינם. יתכן שאיילת שקד תספק חומר גלם משלה. אבל זה לא אותו דבר

אולי נדרשת פרדיגמה חדשה. אני מציע שבמקום להתלונן על מה שרע, אפשר למלא דקות שיחה על מה שעשוי להתגלות כטוב. אפשר להתרגל לזה, ויש נושא שממתין ממש מתחת לפנס: מה הסיפור של נפתלי בנט?

הייתכן שבנט יתגלה כיותר מאשר סתם ציניקן אמביציוזי שמכר את עקרונותיו (המוזרים) לטובת פרוייקט סחיטת ראשות הממשלה מיאיר לפיד? הייתכן שיתהפך? שבסופו של דבר הוא יעבור את אותו מסע אידאולוגי, נפשי ואינטלקטואלי שראינו אצל ציפי לבני, אהוד אולמרט ובדרך מסוימת אריאל שרון?

יש בדיון הזה מתח רב, כיוון שגם שמאלנים הם ישראלים מספיק כדי להרתע מלהראות כפראיירים שמאמינים למילתו של פוליטיקאי. אבל אני אצלול לתוכו ללא מורא.

במבט ראשון, הים אותו ים ובנט אותו בנט. הרי רק לפני שבועות  אחדים הטיפוס הזה התעקש שהוא ממש מעדיף מאד ממשלת ימין – רק שאבוי, ביבי לא עולה בידו.

אך אולי יש שם משהו יותר מעניין מסתם נוכל מסוג פחות מעצבן?

נתחיל בזה שבנט נמצא כעת במעין ירח דבש בשמאל. זה נכון אפילו אצל כאלה שגרסו שעלייתו קצרת המועד בסקרים דאשתקד נבעה מטמטום מייאש של שמאלנים מבולבלים.

זה לא רק שהוא לא ביבי, או שהוא חיזק את הצד הנכון (בתמורה לחצי מלכות במחיר סוף העונה). יש ניצני אהדה.

 • בתור בחור שבאמת מאמין שהוא צריך להוביל את המדינה, יש בו משהו כמעט צנוע. כשהוא אומר שזו ממשלה של "אנחנו, לא אני", אפשר להאמין לו.
 • נראה שבנט אשכרה מנסה לומר אמת (התרגלנו למעט כל כך).
 • מזווית מסוימת הוא דומה למשה דיין, רק ללא הרתיעה (או גניבת העתיקות).
 • הוא לא נראה כל כך דתי. כמה כיפתו קטנטנה! (ומה מחזיק אותה שם?) כמה שאשתו חילונית! כמה שכתובת ביתו רעננית! לא יכול להיות שזה אדם שרוצה להמשיך את הטירוף עם החרדים.
 • האם הוא באמת לאומן קיצוני? הוא ממשיך לטעון שכן – אבל אולי זה רק סמנטיקה? נראה שהוא מסוגל להבין את הנושא הדמוגרפי – אחרי הכל, הייטק זה מספרים.

למדתי את תורת בנט והסקתי שהבעיה פתירה: הוא רוצה הפרדה מהפלסטינים אך לא הבין עדיין שאיים זעירים ומנותקים של אוטונומיה לא ישיגו זאת. אם רק יימצא האדם שיסביר לו, לאט ובאמפתיה, וגם במילים פשוטות נורא, מאוד ייתכן שהוא יבין. אני בונה על לפיד שינסה.

אם כך: היומרצ בנט?  אני לא פוסל את זה. ובכל אופן אני מעריך שבשנת 2023 הוא יעביר את ראשות הממשלה ללפיד כמסוכם.

האם הוא באמת לאומן קיצוני? הוא ממשיך לטעון שכן, אבל אולי זו רק סמנטיקה? נראה שהוא מסוגל להבין את הנושא הדמוגרפי – הייטק זה מספרים. אם כך, היומרצ בנט? אני לא פוסל את זה

באופן כללי, יש משהו מועיל בעובדה שהימין ירד מהפסים. השפויים מימין שייכים כעת לשמאל, גם אם הם בהכחשה. פעם השמאל היה אלה שמבינים שהכיבוש רע לישראל; היום שמאל זה אלה שמבינים שטירוף רע לישראל. שיקראו לעצמם ליברמן, סער ובנט מה שהם רוצים – הם שמאלנים.

ואם כל זה כך יהיה, או אז המשבר יהיה חריף יותר ממצוקת נושאים לשיחה. שמאלנים יאבדו משהו בסיסי מפרופילם עם שוך המאבק בהמונים שהורסים הכל. בעידן נתניהו (וטראמפ) אנשים התמכרו לתחושה המשכרת הזו. היצליחו לשרוד בלעדיה?

כך נדע אם נתניהו צדק לפחות בעניין החמוצים.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 773 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום חמישי, 5 באוגוסט 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

עקב החרגת בתי הכנסת: שרים התנגדו לתקנות התו הירוק

ועדת החקירה הממלכתית לאסון מירון זימנה עדים ראשונים ● בנט: עתיד החגים תלוי בכמות המתחסנים ● לפיד: סמוטריץ׳ מאשים את קהילת הלהט״ב בגל הרביעי כי הוא הומופוב ● ישראל אישרה להכניס סחורות נוספות לרצועת עזה החל מיום שני ● ליברמן על היעדרותו מקבינט הקורונה: "השר עמאר מייצג את משרד האוצר בקבינט" ● מנכ"ל משרד הבריאות: בונים את המתווה של הסגר

עוד 47 עדכונים

אני האיש הלבן שדרעי חושב כי תקציב המדינה נבנה עבורו

ח"כ דרעי, אני האדם הלבן. זה שלפי דבריך תקציב המדינה נכתב על ידי בני מינו ועבורם. אנשים לבנים, לפי מניפת הצבעים שלך, הם גם מדושני עונג. סך הכל שיפור לעומת מה שכבר נאמר עלינו: נושכי נשך, בעלי אפים ארוכים ושאר סימנים. .

מאחר שאתה מחלק את אזרחי ישראל לפי תורת השש בש, בוא ואספר לך על תולדות אדם לבן אחד, בן להורים לבנים, נשוי לאשה לבנה ואבא לילדים לבנים וחמודים. אדם לבן שקוראים לו אני.

רוב משפחתי ומשפחת אישתי הלבנה נשארו על אדמת גרמניה. לרובם אין בכלל קברים. מי ששרד עלה לכאן והתחיל חייו מאפס, נושא טראומות מהכואבות שספג המין האנושי.

רוב משפחתי ומשפחת אישתי הלבנה נשארו על אדמת גרמניה. לרובם אין בכלל קברים. מי ששרד עלה לכאן והתחיל חייו מאפס, נושא טראומות מהכואבות שספג המין האנושי

אחר כך סבתי הלבנה התגייסה להגנה. התפקיד שלה היה להעביר נשקים מתחת למזרן בעגלת אימי התינוקת. אבי הלבן (מסיביר) נשלח לפנימיה כי לא היה להוריו כסף לגדלו.

אני הלבן והמדושן הלכתי לגולני. שם שכבתי במארבים עם שחורים. גם בלוויות אני זוכר ארונות עטופים בכחול לבן, לא בשחור לבן.

אבי חלה מאוד. מאחר שלא היה לנו די כסף לניתוח פרטי, הוא חיכה לניתוח לב פתוח למעלה משנה ומת במהלך ההמתנה. הוא מת לבן וממש לא מדושן עונג. הוא מת כי לא היה לנו כסף. אחרי עשרות שנים ששירת בצה"ל. כל מה שהיה חסר לנו אז היה מעטפת מזומנים לאיש הנכון.

אותי לימדו לא להבחין בין שחור ללבן אלא בין ישר לעקום. בין אוהב לשונא. בין אנשים רעים הפועלים רק למען עצמם ובין אלה שמסייעים לכל דורש. מניפת הצבעים שלך לא היתה שם.

מימנתי את לימודיי בכספי. שטפתי שירותים בתחנות דרך (לפני תחנות הנוחות) מגרד שיירי צואה מיובשים ושלוליות שתן. בזמן שנשאר שמרתי בלילות באיזו חברת הייטק. אני הלבן והמדושן.

אבי חלה מאוד. מאחר שלא היה לנו די כסף לניתוח פרטי, הוא חיכה לניתוח לב פתוח למעלה משנה ומת במהלך ההמתנה. הוא מת לבן וממש לא מדושן עונג. הוא מת כי לא היה לנו כסף

כל חיי עבדתי, למדתי, מעולם לא לקחתי שוחד, לא הואשמתי בהעלמות מס. הדף שלי חלק ולבן. מעולם לא נתפסתי בשקר או לא אמרתי אמת.

אני בן 56. מטפל באימי החולה מאוד. חוסך בכל דרך, גר בבית שכור, נוהג ברכב ישן שלי. לא גר באחוזה ולא בדירת מיליונים בירושלים. אנחנו מאושרים. כי אני זוכר את דירת השיכון בה גרנו. את ארוחת הצהריים שכללה חלב קר עם אורז וסוכר. קראנו לזה "מרק חלב", או בפיך "מרק לבן". זה היה מזוננו. יין לבן לא היה בתפריט.

אני מאוד כועס עליך, אתה מלהיט את חסידיך נגד אחיהם, משרה שנאה, נותן סימנים, בורא סטיגמות. זו לא דרך התורה ודרך האל. זו אולי הסיבה שהאל שולח אותך לשבת מאחורי סורג ובריח, ואינך לומד כנראה.

זו דרכו של אסיר לשעבר העומד בפני משפט ורוצה לשמור על כוחו האלקטורלי. הלבנים אינם שונים מהשחורים. אל תהפוך אותנו לדרום אפריקה ואל תחזיר אותנו לסיוטי הרכבות והמשלוחים.

התקציב הזה נבנה עבור כולנו. לראשונה אין בו מגזרים מועדפים, לבד מאלה שהופלו כאן לרעה בלי קשר לצבע עורם: קשישים, בעלי צרכים מיוחדים, נשים מוכות, חסרי דיור ועוד.

כל חיי עבדתי, למדתי, מעולם לא לקחתי שוחד, לא הואשמתי בהעלמות מס. אני בן 56. מטפל באימי החולה מאוד. חוסך בכל דרך, נוהג ברכב ישן שלי וגר בבית שכור, לא באחוזה או בדירת מיליונים בירושלים

לא קיבלת את ליטרת הבשר האוטומטית שלך כי אתה שווה בין שווים, אבל יש לך גם תכונה נוספת. אתה אדם רע.

אייל פרדיס הוא מרצה לתקשורת ויועץ אסטרטגי. לשעבר יועץ בכיר לשר משה שחל בממשלת רבין ז"ל, דובר ההסתדרות הכללית, מנכ"ל עיריית עפולה, שדרן ופרשן פוליטי. מתגורר בקרית טבעון

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 534 מילים ו-2 תגובות

"לא ידענו אם יוציאו אותנו להורג"

הם טסו לצלם דוקו על שבט יהודי בניגריה ● אבל החיים בסרט של שלושת הישראלים הסתבכו, והפכו למציאות אפלה ● ברשתות החברתיות הופץ מידע שהם סוכני מוסד, הם הושלכו לתא כלא מצחין עם טרוריסטים ולא ידעו מתי הסיוט יסתיים ● "נסענו כדי לספר סיפור, ולמרבה הצער הפכנו לסיפור עצמו", הם אומרים רגע אחרי השחרור

עוד 1,543 מילים

ישראל לא מונעת תאונת חומרים נפיצים

עד כמה רחוקה ישראל מתסריט בלהות, כמו הפיצוץ ההרסני שאירע בנמל ביירות בדיוק לפני שנה? ● זהו, שלא ממש. הכל בגלל חומרים מסוכנים שמאופסנים קרוב מדי למפעלים סמוכים וליישובים ורגולציה מיושנת שאינה מרחיקה מספיק מהפיצוץ הבא ● מומחים מזהירים שאסון הוא עניין של זמן ● המשרד להגנת הסביבה: "אין לנו סמכות להיכנס לנעלי רגולטור אחר אפילו במקרים שאינו מבצע את תפקידו"

עוד 1,492 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

נתניהו איבד השפעה על הוועדה. פורום קהלת השתלט עליה

אחרי שהליכוד העדיף את אורלי לוי-אבקסיס על פני קרן ברק, המועמדת של נתניהו, ראש הממשלה לשעבר חטף הפסד נוסף כשהכנסת העדיפה את שמחה רוטמן על פני לוי-אבקסיס ● בוועדה, שתתכנס בשבוע הבא לראשונה מזה שמונה חודשים, אין לנתניהו אף נציגות ● לעומת זאת, פורום קהלת יכול להתגאות בבני בריתו האידאולוגים רוטמן ושקד, שוודאי ישתפו פעולה למינוי שופטים שמרנים ● פרשנות

עוד 731 מילים ו-1 תגובות

נישואים אזרחיים עכשיו

"ממשלת השינוי" כבר שינתה משהו חשוב: חבריה אינם מתנהגים כמו בהמות, וראש הממשלה וחליפו לא מתנהלים כמו אוטוקרטים שחושבים שהיקום סובב סביבם. אבל אחרי חודשיים אנשים כבר שואלים: איפה השינוי המהותי?

לאחרונה העבירו תקציב. זה תיקן מצב הזוי שבו התנהלנו ללא תקציב בשיאו של משבר כלכלי נורא. זה חשוב מאוד, זה שידר שפיות מבורכת, אבל זה עדיין לא שינוי מערכתי.

"ממשלת השינוי" כבר שינתה משהו חשוב: חבריה אינם מתנהגים כבהמות, ורה"מ וחליפו לא מתנהלים כמו אוטוקרטים שחושבים שהיקום סובב סביבם. אבל אחרי חודשיים אנשים כבר שואלים: איפה השינוי המהותי?

יש שיגידו שהגיוון האידיאולוגי של הממשלה מונע שינוי מערכתי. זה נכון לצערנו בנושא הפלסטינים: הכיבוש יצטרך להפוך לכואב יותר לפני שדעת הקהל תזוז ותייצר ממשלה שמבינה את הצורך הקיומי בהפרדה. אבל זה לא המצב בנוגע לנושא השני המאיים על ישראל: סוגיות הדת והמדינה.

כל מנהל חפץ מהפכות יודע שמומלץ להתחיל בשינוי ראוי, הגיוני, פופולרי ואפשרי. ויש כזה בנמצא, ממש מתחת לפנס: נישואין אזרחיים.

נישואים הם זכות בסיסית. סביר למנוע את הזכות במקרים מסוימים – לקטינים, קרובי משפחה וכו'. אבל ישראל הולכת רחוק הרבה יותר.

 • היא מונעת נישואים ממי שרוצה להינשא לבני דת אחרת, למרות שהמדינה היא ביתם של דתות רבות.
 • היא מונעת נישואים מיהודים שאינם נחשבים ליהודים על ידי הרבנות.
 • היא מונעת נישואים ממי שאינם חפצים בנישואים דתיים, בין אם בגלל אתאיזם או מסיבה אחרת.

הקבוצות הנ"ל נדרשות לא להינשא, או להינשא בחו"ל ולקוות שמשרד הפנים יכיר בנישואיהם, או להסתפק בחוזה שמארגן להם מעין-נישואים עם זכויות דומות אבל בלי הכרה רשמית כ"נישואים". זה לא ראוי.

מגיני הסטטוס קוו יגידו שמדובר בסמנטיקה וכי "נישואים"  זה הגדרה דתית. זה מזכיר את השמרנים האמריקאים שטענו שנישואים הם הגדרתית איחוד בין גבר ואישה; הקהילה הגאה התעקשה שלשפה יש משמעות ושהשוויון חייב להראות, והיא ניצחה.

מומלץ להתחיל בשינוי ראוי, פופולרי ואפשרי. ויש כזה, ממש מתחת לפנס: נישואין אזרחיים. נישואים הם זכות בסיסית. סביר למנוע אותה במקרים מסוימים – לקטינים, קרובי משפחה וכו', אבל ישראל הולכת רחוק הרבה יותר

בישראל המדינה אומרת לאזרחיה ש"נישואים" זה עניין דתי. אבל לא כך הדבר.

אני נשוי על אף שאין לי רגשות דתיים ושום עניין ברבנות, הנשלטת על ידי ביורוקרטים קיצוניים מהזרם היהודי האורתודוקסי, שהוא מיעוט בקרב שאר יהודי העולם. השקפה זו היא מנת חלקם של רבים וכנראה רוב בקרב החילונים בישראל.

הנושא הומחש השבוע בסיפורו של ארטיום דולגופיאט, אלוף ההתעמלות האולימפי הראשון שלנו. הוא היה יהודי מספיק כדי להגר מאוקראינה בגיל 12, יהודי מספיק כדי לשרת בצבא, ויהודי מספיק כדי ללבוש בגאווה את המגן דוד בטוקיו. הוא הביא לישראל כבוד גדול וגרם ל"התקווה", עם השורה הידועה על "נפש יהודי הומיה", להשמע בפעם השניה בהסטוריה באולימפיאדה. אבל הוא אינו יהודי מספיק כדי להתחתן בישראל, כי רק אביו יהודי, והרבנות מעקמת אף.

יש במצבו מאות רבות של אלפים בישראל – נתח ניכר מהאוכלוסייה הבוגרת. זה לא הגיוני.

אף מדינה אחרת בעולם המפותח לא מעניקה לדת מונופול מסוג זה על נישואין. אפילו איראן לא עושה את זה (יש להם בתי משפט אזרחיים עם סמכות בנישואין, למרות שכללים אסלאמיים חלים באופן נרחב, כגון הדרישה שנשים יקבלו אישור מהאב).

אולי המצב נראה סביר בעיני הפוליטיקאים החרדים. אבל הוא מאמלל אנשים רבים ונותן מתנה יקרה לאויבי ישראל. הוא מסייע למי שמזלזל בישראל כתיאוקרטיה. הוא משחק לידי מי שטוען שהיהודים הם דת ולא עם ולכן לא מגיעה להם מדינה. זה אשכרה נותן רוח גבית ל-BDS.

בישראל המדינה אומרת לאזרחיה ש"נישואים" זה עניין דתי. אבל אני נשוי אף שאין לי רגשות דתיים או עניין ברבנות, הנשלטת ע"י ביורוקרטים קיצוניים מהזרם האורתודוקסי

מי יכול בכלל לחשוב שזה רעיון טוב? אז זהו: לא רבים. כל הסקרים מראים רוב נדיר במדינה המקוטבת הזאת – כשלושת רבעי המשיבים – שרוצים שתונהג כאן אופציה של נישואים אזרחיים. זה יהיה פופולרי.

וזה גם אפשרי. מבין מפלגות הימין בקואליציה, ישראל ביתנו תהיה להוטה לעשות זאת, כנראה שתקווה חדשה תסכים גם, ורק בימינה תמצא הסתייגות מסויימת מלעצבן את החרדים (גם אם ישמר המונופול המיותר שלהם על נישואים יהודיים). יש להוסיף שבימינה הגישה לחרדים לא סגורה עד הסוף – ע"ע ברית האחים.

זה גם יציב את הליכוד מול הבחירה הקשה בין תמיכה בדבר כה מתבקש או התנגדות על רקע הברית עם החרדים. הם כנראה יתנגדו, וזה יעזור לעוד אנשים להבין מה עצום נזקה של המפלגה הזאת.

העברת חוק נישואים אזרחיים תתקן מצב מעוות ואבסורדי ותשדר ש"ממשלת השינוי" ראוייה לכינויה.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 663 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

גם בצבא מתחילים להפנים את ההשלכות של משבר האקלים ● נציגת צה"ל חשפה השבוע כי אגף התכנון במטכ"ל מקים בימים אלה צוות שתפקידו יהיה ללמוד את הנושא ולגבש המלצות ● הקשר בין משבר האקלים לסוגיות ביטחוניות וגאו-אסטרטגיות הוא נושא חם ומדובר בשנים האחרונות ● אך צה"ל צריך גם להתמודד עם העובדה שהוא עצמו אחד הגופים המשפיעים ביותר על איכות הסביבה בישראל

עוד 743 מילים

ארץ הארזים אין צדק, אין כסף, אין תקווה

שנה שלמה חלפה מאז הפיצוץ בנמל ביירות, שהביא למותם של 217 בני אדם ולהרס בלתי נתפס לעיר הבירה ● מאז האסון, המצב בלבנון רק השתנה לרעה ● מדוע האשמים בפיצוץ בנמל ביירות טרם נעצרו? ● למה מדינות העולם לא עזרו ללבנון להשתקם? ● לאן לבנון הולכת מכאן? ● והאם היא עדיין מוגדרת כמדינה, או שהפרויקט שנקרא "לבנון כמדינת לאום" בעצם נגמר?

עוד 1,070 מילים

פקח של רט"ג ירה והרג 7 חמורים בבקעת בית שאן

הירי בוצע בשבוע שעבר בשמורת תל סהרון לאחר שלטענת רשות הטבע והגנים החמורים סיכנו מכוניות בכביש ● העדר הובא לשמורה על ידי רט"ג כדי ללחך עשב ולמנוע שריפות ● לפני הירי הגיעו תלונות מכפר רופין על כך שהחמורים יצאו מגבולות השמורה ● לא ברור האם מוצו הניסיונות ללכוד אותם ● רט"ג: "החמורים היוו סיכון בטיחותי. האירוע הועבר לתחקיר והפקת לקחים"

עוד 343 מילים

לפיד: שר החוץ לא צריך להיות חלק מדיוני קבינט הקורונה

שקד: שוקלים לחסן אנשים מגיל 50; התו הירוק לא מונע הדבקה ● תם מושב הקיץ של הכנסת ● סמוטריץ': "מצעד הגאווה התניע את התפרצות הקורונה הזאת" ● גנץ: האיש מאחורי התקיפה בעומאן – מפקד יחידת הכטב"מים של משמרות המהפכה ● בעקבות הירי לצפון: צה"ל תקף בלבנון ● אפרת רייטן ושמחה רוטמן נבחרו לוועדה לבחירת שופטים

עוד 56 עדכונים

בליכוד מלמדים את נתניהו לקח

קרן ברק היא אחת הח"כיות הפופולריות בליכוד ● את אורלי לוי-אבקסיס פחות אוהבים שם ● אבל מרגע שנתניהו החליט כי ברק היא המועמדת שלו לוועדה לבחירת שופטים, גורלה נחרץ ● "נתניהו אמר לנו 'זו המועמדת שלי, תצביעו עבורה'", מספר בכיר בליכוד, "אנשים אמרו בלב, 'אם זו המועמדת שלך, אנחנו נצביע נגדך'" ● פרשנות

עוד 564 מילים ו-1 תגובות

קולות בחברה החרדית לפתע קוראים להפרדת דת ומדינה

ממשלת בנט-לפיד, מזהירים פוליטיקאים חרדים, "הורסת" ו"משחיתה" את הצביון היהודי של מדינת ישראל ● הפרדה, אומרים אחדים, היא אולי בלתי נמנעת ● פרשנות

עוד 1,241 מילים ו-1 תגובות

סיעות האופוזיציה לא הגיעו עד כה להסכמה על מועמד אחד מטעמן, ולא פחות משישה ח"כים הציגו את מועמדותם לוועדה הנחשקת ● אבל הדרמה האמיתית תתרחש מחר סביב בחירת נציגי הכנסת לוועדה למינוי דיינים ● ש"ס, הליכוד והציונות הדתית הציגו מועמדים מטעמם - ואפילו לח"כ משה ארבל, המועמד של ש"ס, לא ברור מדוע הסיעות לא מתמזגות מאחורי מועמדותו ● פרשנות

עוד 748 מילים ו-1 תגובות

הציבור ישלם כ-14 מיליארד שקל בשנה במיסים עקיפים

כלי הפלסטיק והמיצים הממותקים הן כלום לעומת הגזרות המסתתרות בתקציב המדינה שאושר אתמול בממשלה ● התקציב כולל היטלים על שירותים רפואיים, אגרת כניסה לגוש דן, קיצור הפטור ממס שבח וקיצוץ במשכנתאות, מס על יבוא אישי אונליין, וכן "מס עשירים" ● והשינוי המשמעוי ביותר: העברת כל חסכונות הפנסיה לשוק ההון 

עוד 3,321 מילים ו-2 תגובות

קבינט הקורונה החליט: תו ירוק בכל מקום סגור – גם לילדים; חובת מסכות בהתקהלויות בחוץ

שקד: "אם תוך שבוע לא נחסן מיליון אנשים – אנחנו בסגר"; פרקש־הכהן: "הגענו למצב הזה בגלל הלא־מחוסנים" ● בנט מאיים על איראן: נגמרו הימים שתוכלו להצית את האזור ולשבת בשלווה בטהראן‎ ● השר שי: הקואליציה מגבה את מתווה הכותל החדש ● דיווח: משרד הבריאות מקדם דחייה של פתיחת שנת הלימודים ● גורם בכיר: הממשלה מתכוונת לחזק את הרשות הפלסטינית

עוד 71 עדכונים

אם סער יאמץ את המלצת ועדת האיתור למנות את ד"ר גיל לימון למשנה ליועמ"ש, אפשר לנפנף לשלום למאבק בניגוד עניינים בשירות הציבורי ● ההתעקשות של מנדלבליט לכהן בראשות הוועדה למרות שלימון הוא בן טיפוחיו ואיש אמונו, מטילה צל כבד על החלטת הוועדה ● אין זה פלא, כשמנדלבליט עצמו התעקש בזמנו כי אין כל מניעה שידלג מתפקיד מזכיר הממשלה היישר ללשכת היועץ ● פרשנות

עוד 1,119 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה