הצלת הדמוקרטיה בישראל

הפגנה "להצלת הדמוקרטיה בישראל" בבלפור, 17.7.2020 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
יונתן זינדל/פלאש90
הפגנה "להצלת הדמוקרטיה בישראל" בבלפור, 17.7.2020

התארכות והסתאבות שלטון הליכוד בראשות נתניהו במשך למעלה מ-12 שנים ברציפות, הביאו את מערכות השלטון במדינה אל עברי פי פחת. רק כפסע היינו מנפילה לתהום שספק גדול אם היינו נחלצים ממנה.

סיום שלטון הליכוד בראשות נתניהו היה מחוייב המציאות. אומנם לא התקבלה תוצאה מלבבת, ובראשות הממשלה עומדת מפלגה עם 5 מנדטים (ימינה קיבלה 7 מנטים, אך מאחר שמדובר במשחק סכום אפס, ושיקלי לרוב מצביע עם האופוזיציה שקול להורדת 2 מנדטים מהקואליציה), אך זה מצב עדיף עשרות מונים על פני המשך שלטון הליכוד בראשות נתניהו אפילו יום אחד נוסף. בהחלט ניתן לראות במפלגת ימינה את "חמורו של משיח". לחלוטין לא מעט במצב בו המדינה הייתה, ולא מעט גם עבור מפלגת ימינה, שזה לא מכבר לא עברה את אחוז החסימה.

התארכות והסתאבות שלטון הליכוד בראשות נתניהו במשך למעלה מ-12 שנים ברציפות, הביאו את מערכות השלטון במדינה אל עברי פי פחת. רק כפסע היינו מנפילה לתהום שספק גדול אם היינו נחלצים ממנה

המצב המסוכן אליו נקלעו מערכות השלטון במדינה הוא צלצול השכמה לכל אזרחי המדינה ובעיקר לרשויות השלטון. הוא מחייב שידוד מערכות, חזרה ל"בראשית ברא". לבחון לעומק וביסודיות את המצב אליו התדרדרנו, ולהתחיל בהקדם בתהליך התיקון. לתקן עיוותים, להטיל סייגים ולחוקק חוקים שיעגנו את הדמוקרטיה במדינה, כך שהמצב שנקלענו אליו לא יחזור. אם תאבד הדמוקרטיה, יהיה זה חלילה סופו של הבית השלישי, סופה של הציונות ופעילותה במאה השנים האחרונות לחידוש עצמאותנו, וחזרה לגלות הדוויה והארוכה ממנה נגאלו אבות אבותינו זה לא מכבר, וספק רב אם תהיה עוד הזדמנות כזו לכונן עצמאות כפי שכוננה כאן במחיר דמם של רבים מבניו של העם הזה.

הקשר הגורדי: הון-שלטון-עיתון, חייב להיפסק. התקשורת צריכה לתקן את הדרוש תיקון, כך שבאמת תמלא את יעודה – כלב השמירה של הדמוקרטיה. לא יתכן מצב בו לראש ממשלה או כל מנהיג פוליטי אחר, יש חינמון הממומן בכספי אילי הון. לא יתכן מצב בו השלטון מנסה להשתלט על ערוצי התקשורת. לא יתכן מצב בן בעלי השליטה בערוצי תקשורת יכתיבו את התכנים. ולא יתכן מצב בו מתרבים עיתונאי חצר במקום עיתונאים עצמאיים בעלי עמוד שדרה ויושרה. התקשורת צריכה להיות חופשית ובלתי תלויה באף גורם שהוא, לא כלכלי ולא שלטוני, וצריכה לעשות את עבודתה ללא מורא באופן הוגן וענייני.

המערכת הפוליטית בארץ היא אחת הרעות החולות הפוגעות בדמוקרטיה, וכאן נדרש תיקון עמוק ויסודי. המערכת הפוליטית מנוהלת ברובה ע"י עסקנים המשתמשים בה כמנוף לאינטרסים האישיים שלהם. כל אחד שיכול לגייס כמה עשרות אלפי שקלים ו-100 חתימות מאומתות של אזרחים, יכול להקים מפלגה. הוקמה המפלגה, הוא ממנה את מי שהוא רוצה למה שהוא יכול ורוצה, זה הופך להיות העסק הפרטי שלו (כגון, מפלגות: יש עתיד, ישראל ביתנו, גשר, כחול לבן), ואין שום הליך דמוקרטי מחייב בהתנהלות המפלגה ובבחירת הנציגים לכנסת. ובמפלגות בהן כן יש פריימריס, מדובר בסופו של יום ב כ–100,000 עסקנים (בכלל המפלגות) שבוחרים על פי האינטרסים שלהם את הנציגים לכנסת שחלקם גם הופכים להיות השרים בממשלה. בסופו של יום, מסתבר שאותם עסקנים הם שמנהלים את המדינה.

הקשר הגורדי: הון-שלטון-עיתון חייב להיפסק. לא יתכן מצב בו לרה"מ או למנהיג פוליטי אחר יש חינמון הממומן בכספי אילי הון. לא יתכן מצב בו השלטון מנסה להשתלט על ערוצי התקשורת

המצב בו אפשר לחוקק / לבטל / לשנות חוקי יסוד ברוב של 61, הוא בלתי נסבל. חייבים בהקדם האפשרי לכונן חוקה לישראל שתעגן את השמירה על דמוקרטיה. לא יתכן מצב בו יש ראש ממשלה שמכהן ברציפות 12 שנים ובמצטבר 15 שנים. גם לו היה מל"ו צדיקים זה היה מצב בלתי נסבל, קל וחומר בן בנו של קל וחומר, כשמדובר בראש ממשלה עם שלושה כתבי אישום מהחמורים שבספר החוקים שלנו. איך אפשר לחנך כאן דורות של ילדים ונערים לדמוקרטיה כשזו הדוגמה האישית של ראש ממשלה. הכוח משחית! לכן צריך להגביל אותו לא רק בפרלמנט ובממשלה, אלא גם בכל מה שמארגן את המבנה השלטוני בארץ – בראשי הערים, בשומרי הסף, וגם במפלגות ע"י חקיקה שתבטיח התנהלות דמוקרטית שלהן. בסופו של יום חברי הכנסת והשרים מגיעים מהמפלגות, וכשהן מתנהלות באופן לא דמוקרטי כפי שזה קורה כיום, זו התוצאה שאנו מקבלים.

הציבור ברובו מתרחק מהמרחב הפוליטי עקב הדימוי השלילי שלו. כך מוזנח לו השדה העיקרי בו מוכרע מי יהיו מנהיגנו ונבחרנו בידי קומץ זעיר של עסקנים, הפועלים אך ורק משיקולים אישיים גרידא. המצב הזה חייב להשתנות ובמהירות, ע"י דמוקרטיזציה אמיתית של המפלגות בארץ באמצעות חקיקה שתביא לידי כך שקבלת ההחלטות לא תופקר לקומץ עסקנים אלא תורחב לציבור הרבה יותר גדול, ותתבצע באופן דמוקרטי. כמו כן, מערכת החינוך חייבת לעלות לראש סדר העדיפויות את נושא לימודי האזרחות. לא 5 יחידות מתמטיקה ופיסיקה, אלא 10 יחידות אזרחות חובה מגן הילדים עד סוף בית ספר תיכון.

הגענו למצב אבסורדי – יש לנו עם נהדר, פטריוטי ושומר חוק, וכל אזרח מן השורה הוא אזרח למופת. דא עקא, קשה לומר זאת גם על המנהיגות שלנו. במקום שהמנהיגות תהיה נעלה יותר ותשמש דוגמא ומופת לאזרחים ותשרת את האזרחים, הפירמידה התהפכה – האזרחים בהתנהלותם הם מופת ממנו המנהיגות צריכה ללמוד אבל מסרבת לעשות זאת. המצב הזה דורש תיקן מיידי. אנו האזרחים בוחרים את המנהיגות וחובה עלינו לעשות סדר בעניין זה ולבחור מנהיגות שתהיה ראויה לנו. אי לקיחת אחריות של כל אזרח ואזרח בנושא זה, פירושו סכנה ממשית הולכת וגדלה להמשך קיומו של הבית השלישי.

לא יתכן שרה"מ מכהן ברציפות 12 שנים ובמצטבר 15 שנים. גם לו היה מל"ו צדיקים זה היה מצב בלתי נסבל, קל וחומר כשמדובר ברה"מ עם 3 כתבי אישום מהחמורים שבספר החוקים שלנו

סכנות לדמוקרטיה נשקפת גם מהמגזרים הדתי-לאומני-משיחי והמגזר החרדי שאינו עובד ואיננו מאפשר לימודי ליבה לילדיו, ובריבוי הטבעי שלו יוצר בעיה כלכלית הולכת ומחריפה. שני המגזרים האלה, מצביעים כאיש אחד על פי מצוות רבניהם ומעוותים את ההליך הדמוקרטי. צריך לזכור, כלל אזרחי המדינה למעט המגזר החרדי והמגזר הדתי-לאומני-משיחי, הם עדיין הרוב במדינה. 75% מהאזרחים השומרים על חוקי המדינה, מתנהלים באופן דמוקרטי, אינם מנסים לכפות את תפיסתם על שום סקטור אחר, ורוצים לשמר ולהיאבק על הדמוקרטיה.בכוחנו לעשות זאת, אנחנו 75% מאזרחי המדינה, שכל אחד מצביע על פי צו מצפונו, ולא על פי ציווי של רבנים חרדיים או רבנים משיחיים-לאומנים קיצוניים. ביכולתנו, להחזיר למדינה את השפיות, הדמוקרטיה והיהדות הערכית.

הבעיה שלנו איננה ההבדלים בין ימין ושמאל. זה ברור כשמש שסיפוח השטחים יוביל פה למדינת אפרטהייד עם רוב שאיננו יהודי בין הירדן לים, שפירושו סופו של הבית השלישי. גם העולם לא יאפשר לנו זאת. הבעיה מוצגת כהבדל בין ימין ושמאל ע"י הימין הקיצוני משיחי (שהוא מיעוט שבמיעוט) שמוכן להחריב עלינו את המדינה על מזבח התפיסה המשיחית הכוזבת שלו.

הבעיה הכואבת שלנו היא ההתנהלות הפנימית שלנו בתוך המדינה. הפכנו לחברה שיבטית משוסעת ומנוכרת באדיבותו של השלטון הארוך מידי של הליכוד בראשות נתניהו. הערבים בארץ הם אזרחים לכל דבר, וקולותיהם כשרים למניין לא רק כשזה נוח למפלגות הימין. הם כשרים וצריך לשתף אותם במשחק הפוליטי על מנת לאחות את הקרעים ולאפשר למדינה הזו לצעוד קדימה ולטפל בנושאים העיקריים העומדים על הפרק.

לכשירווח, והדמוקרטיה תשוב לנהל את חיינו, אנו חייבים לפעול להפרדת הדת מהמדינה. הפרדה כזו תאפשר ליהדות לפרוח ולא להישאר תלויה בחסדי השלטון, וגם תאפשר לחברה החרדית ולציונות הדתית ולשאר אזרחי המדינה לנהל איש איש את חייו על פי תפיסתו הדתית, ותאפשר למי שרוצה להתקרב ליהדות לעשות זאת מרצון ולא מכפיה; ובעיקר תאפשר למשטר הדמוקרטי להפסיק להיות בן ערובה לגחמותיהם של הרבנים החרדיים והרבנים המשיחיים לאומנים, ובא לציון גואל.

יחיאל גלבוע הוא אזרח מודאג מאוד מתהליכי ההקצנה, הפילוג, הפערים הכלכליים ההולכים ומתרחבים, ומשחיקת הדמוקרטיה בשנים האחרונות. פעיל שנים רבות בתעשיה הביטחונית והאזרחית בארץ.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,125 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שלישי, 20 ביולי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו
שוטרים מפקחים על עליית יהודים להר הבית בתשעה באב, 18 ביולי 2021

יאיר לפיד לקח אתמול את המושכות לידיו וניהל את משבר הר הבית אחרי ההתחלקות של ראש הממשלה ● לפיד דיבר עם הירדנים והאמריקנים ● מ"מ השגריר האמריקאי טלפן לשר לביטחון פנים וביקש לדעת אם הולך להיות פיצוץ ● המוסלמים שברו קיר בחומת אל אקצא ● אבל בסופו של דבר, האירועים הסתיימו בשקט יחסי ● כך נמנעה הסלמה אזורית ● וכך נחשפו יחסי הכוחות האמיתיים בממשלה

עוד 778 מילים

ראש מועצת שלומי: "מדאיג שהם ירו ליישובים – זו עליית מדרגה"

סמנכ"ל בן אנד ג'ריס ישראל: הראו לי תמונה של פלסטינית שותה משלולית – והאשימו אותי ● אמסלם: אם הורוביץ רוצה להעמיד לדין בהאג את חיילי צה"ל, מה רוצים מחברת גלידות? ● שר התפוצות על הודעת בן אנד ג'ריס: סמל של מעשה מכוער

סמנכ"ל בן אנד ג'ריס ישראל, אורי קנדלר, אמר הבוקר בראיון לרדיו 103fm: "אחד מהבכירים בבן אנד ג׳ריס הראה לי תמונה של פלסטינית שותה מתוך שלולית ואמר לי שזה בגלל שהמפעל שלנו בקריית מלאכי משתמש בבאר של האישה הזאת. לך תסביר לו מה זה קשור למציאות בכלל? מבחינתו זאת המציאות".

גלידת בן אנד ג'ריס (צילום: AP Photo/Matt Dunham)
גלידת בן אנד ג'ריס (צילום: AP Photo/Matt Dunham)

 

חבר הכנסת דודי אמסלם בריאיון לגלי ישראל: "ניצן הורוביץ, היום שר בממשלת ישראל, אמר בפריים טיים בטלוויזיה שאפשר להעמיד את חיילי צה״ל לדין בהאג. אם שר בישראל מדבר ככה – מה אנחנו רוצים מחברה שלא רוצה למכור גלידה במעלה אדומים?״

שר התפוצות נחמן שי בתגובה להחלטת בן אנד ג'ריס שלא למכור יותר בהתנחלויות: "בן אנד ג׳ריס היא כבר לא גלידה, היא סמל למעשה מכוער של חרם. ויכוח – כן, חרם לא. ויש גם גלידות אחרות".

הירי לצפון: ראש המועצה המקומית שלומי אמר בראיון לחדשות 12 – "למזלי לי יש ממ"ד אך לאלף תושבים בשלומי אין. לקום בבוקר עם אזעקה זה מפתיע, ויש כאן להערכתי עליית מדרגה. עצם העובדה שכיפת ברזל יירטה טיל זה אומר שהיה ניסיון ירי לעבר אוכלוסייה אזרחית וזה מדאיג אותי".

עוד 4 עדכונים

התאגיד לשידורי השומרון

אני מת על דוקו מכל הסוגים. אני אוהב במיוחד את הפרויקטים התיעודיים המוצלחים מאד המשודרים בתאגיד השידור הציבורי, כגון הסדרה "לבנון" המדהימה, הסרט שכיכב בדוקאביב 2020, "שלושה יוסי", "לוחם 556" ועוד דוגמאות רבות ונפלאות. לכן, כשראיתי את הקדימונים המבשרים על דוקו חדש בנושא המחלקה היהודית בשב"כ, "מרגלים מבית", ממש התלהבתי:

דוקו חדש ונוצץ בנושא פוליטי ומעניין? נשמע מעולה. אפילו השם נשמע טוב. נזכרתי גם שמאד אהבתי את הסדרה "שליחי האל" בזמנו, סדרה שעסקה גם היא בתושבי מאחזים ונערי גבעות והייתה מעולה, ומיד כיוונתי את הממיר להקלטה כסדרה. 

דוקו חדש ונוצץ בנושא פוליטי ומעניין? נשמע מעולה. אפילו השם נשמע טוב. נזכרתי גם שמאד אהבתי את הסדרה המעולה "שליחי האל", שעסקה גם היא בתושבי מאחזים ונערי גבעות ומיד כיוונתי ממיר להקלטה כסדרה

כמה ימים לאחר מכן, התיישבתי לצפות בסדרה. לחצתי "נגן" עם ציפיות גדולות, והרשיתי לעצמי להתמסר לעוד חווית דוקו מענגת. עלילת התוכנית מביאה את  סיפורם של כמה סוכנים שגויסו למחלקה היהודית בשב"כ, וכן שני אנשי שב"כ ששירתו במחלקה.

סיפור אחד, למשל, הדרמטי ביותר, הוא הסיפור של אריאל גולי ז"ל, נער גבעות מהמאחז הבלתי חוקי חוות גלעד, שתפקד כסוכן סמוי במאחז, בתקופה בה חווה גם משברים אישיים בעצמו, ובסופו של דבר בחר ליטול את חייו. בסדרה מובאות הקלטות דרמטיות ביותר של שיחות בין גולי והמפעיל שלו בשב"כ, ובהן גולי ללא ספק מביע מצוקות אישיות קשות. 

העריכה והקצב נראו טוב, והכל על פניו היה עשוי לפי הספר. לכן לקח לי זמן עד שקלטתי שמשהו לא בסדר, ואמרתי ״רגע, מה זה החרא הזה?״. זה מתחיל מבחירת הסיפורים.

למשל: הסיפור של גולי הוא אכן סיפור טראגי, ומובאות שם ראיות טובות לכך שהמחלקה היהודית בשב״כ התנהלה ברשלנות, אך האם הסיפור מסופר בצורה אובייקטיבית? האם הוצגה התזה הנגדית מצד השב״כ? לא, אבל ניחא, דוקו לא חייב להיות מאה אחוז אובייקטיבי.

סיפור נוסף שמובא בסדרה, הוא הסיפור של צעיר בשם נתנאל פטמן, שגויס גם הוא כדי להיות סוכן סמוי. למה? לא ברור. כל הסיפור דל בפרטים, אך נראה שמובא בעיקר כדי להשחיר את התנהלות המחלקה היהודית. פטמן פותה עם משחקי מרגלים, ובסוף הדמות שלו מגיעה לקליימקס וסגירת מעגל רק כאשר פטמן מתוודה בפני אביו הרוחני, אחד ברוך מרזל.

הסיפור דל בפרטים ונראה שמובא בעיקר כדי להשחיר את התנהלות המחלקה היהודית. פטמן פותה עם משחקי מרגלים ובסוף דמותו מגיעה לקליימקס וסגירת מעגל רק כשפטמן מתוודה בפני אביו הרוחני, אחד ברוך מרזל

סיפור נוסף המובא בסדרה הוא של בחור בשם גדעון אושר שמואלי, אשר טוען כי גויס לשב״כ באמתלת שווא, לכאורה כדי למנוע רצח, עד שהבין לדבריו כי בפועל השב״כ שולח אותו להיטמע בישיבה ולאסוף לכלוך על אנשים, שאין לגביהם כל מידע מודיעיני. לפי שמואלי, השב״כ נטפל לאנשים על לא עוול בכפם.

שלושת הסיפורים הללו אינם בדיוק סיפורים, ומלבד הסיפור של גולי לא כוללים התרחשות מיוחדת מדי. מה שכן יש שם זו ביקורת נגד המחלקה היהודית בשב״כ. כדי לאזן אותה, כביכול, מובאות עדויות מפי אבי אריאלי, שהיה ראש החטיבה היהודית בשב״כ עד 2019, וכן של סוכן השב״כ דביר קריב, שהיה רכז מודיעין בחקירה שלאחר רצח רבין.

עם זאת, הראיונות שהם מעניקים רצופים באמירות שטחיות, מבלי שכללו התייחסות אמיתית לעבודתם, עבודה סודית שהם למעשה מנועים מלדבר עליה. מי כן זכו לתת ראיונות ״עגולים״, כאלו שנוגעים ברגש שלנו? אחד בשם איתמר בן גביר, שייצג באותה תקופה את משפחת גולי בתביעה שלהם, ונראה רגיש כמו מינימום שלמה ארצי.

לצידו מופיע גם ברוך מרזל, המובא במלוא אנושיותו, לאחר שסלח וקיבל את פטמן אליו למילייה שלו בחזרה. לא לשכוח כמובן את נועם פדרמן, שהיה ארכי-כהניסט, ומובא בכלל על תקן פרשן לענייני קהילות יהודיות, או אין לי מושג מה. 

פדרמן, בן גביר, מרזל, תושבי המאחז חוות גלעד, כולם זכו להלבנה מפליגה בנדיבותה. זה לא דוקו, זה דומה יותר לשידורי תעמולה. ממש התאכזבתי מהצפייה, ולא הבנתי איך התאגיד הוציאו מוצר כזה.

ראיונות אנשי המחלקה היהודית רצופים באמירות שטחיות, ללא התייחסות אמיתית לעבודה הסודית שלהם. מי כן זכו לתת ראיונות שנוגעים ברגש שלנו? למשל איתמר בן גביר, שנראה רגיש לפחות כמו שלמה ארצי

רק כשראיתי את הכתוביות, הבנתי: ״הופק בסיוע קרן קולנוע שומרון״. הקרן הוקמה בתמיכת שרת התרבות בזמנו, מירי רגב, ולאחרונה אף התפרסם באתר החדשות ערוץ 7 כי הקרן עובדת בימים אלו על סרטה הראשון. רגב צדקה כנראה בזמנו, שאמרה שייקח לפחות שתי קדנציות כדי לתקן את מה שעשתה. האמת, ספק אם את הנזק הזה עוד אפשר לתקן. 

עומר כהן הוא משפטן וכותב תוכן מראשון לציון. מנהל את הבלוג ״תשובת השמאל״.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 673 מילים
עודכן עכשיו

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

בשכונות רבות בארץ התושבים סובלים מקליטה סלולרית ירודה מאוד, תוצאה של מחלוקות בקרב התושבים ובינם לבין העירייה על הקמת אנטנות ● ב-2021, הגיע הזמן לתכנן את תשתיות התקשורת בטרם בנייה של שכונה או עיר חדשה, בדיוק כמו שחיבור לחשמל, מים וביוב הוא מובן מאליו ● פרשנות

עוד 863 מילים

כך הפך צה"ל לזרוע אכיפת החוק במלחמה בסמים

המדינה רתמה את צה"ל למאבק בהברחות הסמים מסיני ובימים אלה הצבא מגביר את המאמצים מול קרטלי הפשע, במלחמה שאינו יכול לנצח וספק אם בכלל אמור להיות חלק ממנה ● אולם בזמן שצה"ל נלחם בהברחות מריחואנה, הבעיות הכלכליות שדוחפות את הבדואים לעסוק בפשיעה מלכתחילה נותרות על כנן ● ולפעילות הצבאית, מתברר, גם אין בכלל השפעה על הסחר בסמים בתוך ישראל

עוד 1,641 מילים

רק כאלפיים איש השתתפו בעצרת נגד אנטישמיות שהתקיימה בוושינגטון ● וכשיומיים אחר כך פורסם סקר המעיד כי אחוז ניכר מיהודי ארה"ב מאמינים שישראל היא מדינה גזענית, ראשי הארגונים המובילים של יהדות ארה"ב נקלעו למצוקה ● לכולם ברור שהתשובה טמונה בחינוך, הם רק לא מסכימים על התוכן ● "הפתרון הוא לא עוד מלגת לימודים בישראל כדי שיתרשמו מחופי הים של תל אביב, אלא סיום הכיבוש"

עוד 1,180 מילים

תגובות אחרונות

משרד הבריאות ימליץ על חובת בידוד לכל החוזרים מחו"ל

לפיד ובנט גינו את החלטת בן אנד ג'ריס להפסיק למכור בהתנחלויות ● מנכ"ל משרד הבריאות: "מי שטס מסכן את עצמו ומשפחתו" ● ליברמן וזנדברג סיכמו: יוטל מס על כלים חד פעמיים ● מעונות היום יעברו לאחריות משרד החינוך ● חוק הדיינים אושר מחדש – יעלה למליאה בשבוע הבא ● לשכת רה"מ התחרטה: ליהודים אין חופש פולחן אלא "זכות לבקר על הר הבית" ● לפיד יערוך ביקור רשמי ראשון במרוקו בסוף החודש

עוד 65 עדכונים

הסטטוס קוו בהר הבית נשבר, וזה לא מבשר טובות

קרוב ל-1,700 יהודים עלו אתמול להר הבית ● שיקלי וחבריו שרו את ההמנון על ההר - ארוע חסר תקדים ● וראש הממשלה בנט עודד "שמירה על חופש הפולחן ליהודים בהר" - מילים שלא נאמרו מעולם על ידי ראש ממשלה ● "היינו כחולמים", הגיב יהודה גליק, שהקדיש את רוב חייו למאבק על עליית יהודים להר הבית ● אבל לאירועים הללו יהיו השלכות - פוליטיות וביטחוניות ● פרשנות

עוד 997 מילים

בית חולים ללא מרפא

מעקב זמן ישראל בסוף השבוע שעבר זומן מנכ"ל הדסה, פרופ' זאב רוטשטיין, לשימוע לפני פיטורים ● בצד של נשות הדסה טוענים שהאיש שגויס במיוחד כדי להציל את בית החולים מתנהל לבד, ולא מעדכן את הדירקטוריון ● בצד של רוטשטיין מסבירים שבהדסה פשוט לא אוהבים את העובדה שעלב בנשות הארגון שוב ושוב ● עם גרעון של 480 מיליון שקל ועם מלחמות עולם ניהוליות, עתיד הדסה לוט בערפל כבד

עוד 1,876 מילים

שלושה פסקי דין שניתנו לאחרונה מסדירים את האופן שבו בית המשפט העליון מתמודד עם סוגית התערבות בית המשפט בחוקי יסוד ● שלישיית ההחלטות עשויה להירשם כתרומתה המשמעותית של חיות כנשיאת העליון לפיתוח המשפט החוקתי ● בינתיים, כולם מחכים לחוק יסוד החקיקה, שיסדיר את הנושא סופית ● פרשנות

עוד 1,297 מילים

תחקיר קוטלי עשבים מסכנים את הציבור במרחב העירוני ללא פיקוח

מחקרים חדשים מצביעים על סכנה בריאותית בחשיפה לקוטל עשבים ● הציבור נחשף לחומר בגינות ובמדרכות, אך לא מוזהר מהריסוס ● משרד החקלאות לא מפקח, וטוען שזה בסמכות הרשויות המקומיות ● הצעת חוק מציעה לאסור על השימוש ובינתיים יש ערים שעוברות עצמאית לחירמוש ידני ללא הדברה ● "אנחנו לא מתרגשים מצמיחה של עשבים נמוכים. זה לא מפריע ולטעמי יש כאן היסטריה מוגזמת"

עוד 1,221 מילים ו-1 תגובות

בממשלה שוקלים לחייב את כל הנוסעים השבים מחו"ל בבידוד בן 5-4 ימים

בנט פועל לאפשר אכיפה נגד מפרי בידוד ● רע"ם: "מסגד אל-אקצא הוא זכות בלעדית למוסלמים ואין לאחרים שום זכות עליו" ● בנט אמר שחופש הפולחן של יהודים בהר הבית יישמר, ולאחר מכן עדכן, בערבית, שיישמר גם חופש הפולחן של מוסלמים ● לפיד פועל לדחות את פינוי חאן אל אחמר ● הדובר החדש של הליכוד בסרטון שנחשף: אין חשיבות לאמת ולעובדות; אני מפיץ פייק ניוז

עוד 48 עדכונים

אין תחליף לאמון

ממשלת בנט-לפיד תכננה לבצע שינויי חקיקה על מנת להבטיח שהצדדים יקיימו את ההסכמים ביניהם, בניגוד לאופן שבו נתניהו התייחס להסכמיו עם גנץ בממשלה הקודמת ● אולם בשבוע שעבר, לפיד ויתר על שינוי מרכזי שנועד להגן עליו מפני בגידה פוטנציאלית של בנט עם בוא מועד הרוטציה ● האם מדובר בנאיביות? ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
אחלה פוסט, ולעניין: תחושת הסכנה האמיתית מהמשך ביבי בשלטון הייתה העניין המרכזי. יחלוף עוד זמן לא מועט עד שהטראומה מהזעזוע הזה תעבור - וזה הדבק הכי טוב שיש לממשלה. הדבק הנוסף הוא הרעננות,... המשך קריאה

אחלה פוסט, ולעניין: תחושת הסכנה האמיתית מהמשך ביבי בשלטון הייתה העניין המרכזי. יחלוף עוד זמן לא מועט עד שהטראומה מהזעזוע הזה תעבור – וזה הדבק הכי טוב שיש לממשלה. הדבק הנוסף הוא הרעננות, הסקרנות והאתגר שמרחף מעל כל השותפים, לחיוב כמובן

עוד 1,333 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה