חזרת רעיון "השלום הכלכלי"

שר החוץ האמריקאי אנתוני בלינקן נפגש עם ראש הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) ברמאללה, 25 במאי 2021 (צילום: AP Photo/Alex Brandon)
AP Photo/Alex Brandon
שר החוץ האמריקאי אנתוני בלינקן נפגש עם ראש הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) ברמאללה, 25 במאי 2021

ישראל תתחיל בקרוב, עפ"י בקשת ממשל ביידן, בשורה של צעדים כלכליים וצעדים בוני אמון כלפי הרש"פ, כדי לסייע לשיקום מעמדה ברחוב הפלסטיני. המהלך האמריקאי ישראלי נועד למנוע את קריסת הרש"פ והשתלטות חמאס על שטחי הגדה, אך אין בו שום בשורה מדינית או חידוש של המו"מ בין ישראל לרש"פ.

השר לפיתוח אזורי עיסאווי פריג' הודיע בסוף השבוע שעבר כי נפגש עם כמה בכירים ברש"פ וכי יפגש גם עם יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס כדי לקדם נושאים כלכליים משותפים לישראל ולרש"פ.

גורמים בכירים ברש"פ אומרים כי ממשל ביידן החליט להחיות את רעיון "השלום הכלכלי" בשטחי הרש"פ כדי למנוע את קריסת הרש"פ.

לא מדובר בחידוש המשא ומתן המדיני בין ישראל לרש"פ, אלא ביוזמות כלכליות, צעדים בוני אמון לחיזוק מעמדה של הרש"פ ברחוב הפלסטיני ומניעת השתלטותה של תנועת חמאס על שטחי הגדה.

גורמים בכירים ברש"פ אומרים, כי ממשל ביידן החליט להחיות את רעיון "השלום הכלכלי" בשטחי הרש"פ, כדי למנוע את קריסת הרש"פ. לא מדובר בחידוש המו"מ המדיני בין ישראל לרש"פ, אלא ביוזמות כלכליות

ארה"ב פנתה רשמית לישראל וביקשה להדק את הקשרים ואת התיאום עם הרש"פ, שמעמדה נחלש מאוד בשטחי הגדה.

השליח האמריקאי האדי עמרו, שעל פי גורמים אמריקאים אמור להתמנות בקרוב לתפקיד הקונסול הכללי בירושלים, חזר לארה"ב לאחר סדרה של פגישות עם בכירים ברש"פ ובישראל כשהוא מודאג מאוד ממצבה של הרש"פ בשטחי הגדה.

מעמדה של הרש"פ הגיע לשפל המדרגה ברחוב הפלסטיני בגלל שלוש סיבות עיקריות:

  1. הריגתו של הפעיל הפוליטי ניזאר בנאת.
  2. ההחלטה של יו"ר הרש"פ לבטל את הבחירות.
  3. תוצאות המלחמה האחרונה ברצועת עזה שחיזקה את תנועת חמאס, אשר הצליחה למצב את עצמה כמי שמובילה את המאבק למען ירושלים ומסגד אלאקצא.

שר הביטחון בני גנץ אישר בסוף השבוע כי ישראל דנה עם ארה"ב על יוזמות כלכליות וחברתיות כדי לחזק את הרש"פ. גנץ נועד עם מייקל ראתני, ממלא מקום השגריר האמריקאי בישראל, ודן עמו בנושא וגם בשורה של צעדי אמון בין ישראל לרש"פ.

השר גנץ שוחח בטלפון עם יו"ר הרש"פ על הנושא בשיחת ברכה לרגל חג הקורבן. גם עומר בר לב, השר לביטחון הפנים, התקשר ליו"ר הרש"פ באותו העניין.

גורמים בכירים ברש"פ אומרים כי על פי הצעת ארה"ב יתחילו ישראל והרש"פ לדון בקרוב במסגרת ועדה משותפת בשורה של נושאים כלכליים ואזרחיים שמטרתם לחזק את הרש"פ. לא מדובר בנושאים מדיניים בשלב הזה.

גורמים בכירים ברש"פ אומרים כי על פי הצעת ארה"ב יתחילו ישראל והרש"פ לדון בקרוב במסגרת ועדה משותפת בשורה של נושאים כלכליים ואזרחיים שמטרתם לחזק את הרש"פ. לא מדובר בנושאים מדיניים בשלב הזה

את ישראל ייצג עיסאווי פריג' השר לשיתוף פעולה אזורי ואת הרש"פ ייצג חוסיין א-שיח', השר לעניינים אזרחיים. השר פריג' אמר כי "הדבר הכרחי מכיוון שהרש"פ נמצאת על פי תהום".

עיסאווי פריג' כבר גיבש את הצעד הראשון והוא הצעתו להגדיל בעוד 15 אלף את מספר הפלסטינים העובדים בישראל. ההצעה אמורה להגיע לאישור בממשלה, אך מפלגת רע"ם מתנגדת לה בטענה שהדבר יפגע בקבלנים מקרב ערביי ישראל.

בכיר הרש"פ חוסיין א-שיח' התנצל בסוף השבוע בשם הרש"פ והעומד בראשה בפני משפחתו של הפעיל הפלסטיני ניזאר בנאת על מותו בידי אנשי הביטחון של הרש"פ. הוא הודה כי מדובר "באסון גדול וטעות מצערת". הרש"פ מנסה להכיל את המשך הפגנות הזעם העממי נגדה ולרכך את האווירה העויינת אותה ברחוב הפלסטיני.

משפחתו של ניזאר בנאת דחתה על הסף את התנצלות הרש"פ על מות בנה, כפי שבאה ליד ביטוי בדברי חוסיין א-שיח'. בהודעה נאמר כי ההתנצלות באה מאוחר מדי וכי חוסיין א-שיח' הינו: "אחד המהנדסים של רצח ניזאר בנאת".

א-שיח' גילה כי הרש"פ סיכמה עם ממשל ביידן על שורה של צעדים:

  1. שינוי באווירה בין הרש"פ לישראל.
  2. פתיחה בדיאלוג אמריקאי פלסטיני.
  3. דיאלוג משולש אמריקאי-פלסטיני-ישראלי.
  4. נקיטה בצעדים בוני אמון.

בכיר הרש"פ חוסיין א-שיח' התנצל בשם הרש"פ והעומד בראשה בפני משפחת ניזאר בנאת על מותו בידי אנשי הביטחון של הרש"פ. הוא הודה כי מדובר "באסון גדול וטעות מצערת". המשפחה דחתה את ההתנצלות

חוסיין א-שיח' העביר לממשל ביידן בשם הרש"פ מסמך הכולל דרישות ל"צעדים בוני אמון" מצד ישראל לקראת אפשרות חידוש המשא ומתן עם הרש"פ.

המסמך כולל 30 "צעדים בוני אמון" שישראל נדרשת אליהם. הפלסטינים דורשים שישראל תחזור למצב היחסים שהיו לה עם הרש"פ עד ה-28 בספטמבר 2000, דהיינו, לפני פרוץ האינתיפאדה השנייה.

להלן כמה מהדרישות הפלסטיניות:

1

הקפאת ההתנחלויות בשטחי הגדה והפסקת הבניה במזרח ירושלים.

2

שמירה על הסטטוס קוו בהר הבית, ביטול ביקורי יהודים במתחם.

3

אי הריסת בתים במזרח ירושלים ובגדה, הימנעות מפינוי משפחות פלסטיניות בשכונות במזרח ירושלים (שיח' ג'ראח, סילוואן).

4

שחרור אסירים ביטחוניים של תנועת פת"ח.

5

הפסקת כניסת כוחות צה"ל לשטחי A בגדה.

6

שינוי ההסכם הכלכלי ("הסכם פאריז") בין ישראל לרש"פ.

7

חידוש פעילות הרש"פ במזרח ירושלים: פתיחת "האוריאנט האוז" ושאר המוסדות הפלסטינים במזרח העיר.

הרש"פ דורשת שישראל תיישם את הצעדים האלה באופן הדרגתי.

גורמים בכירים בפת"ח אומרים כי הממשל האמריקאי חזר בעצם לרעיונות מתקופת הנשיא טראמפ שהיו אהובים על ראש הממשלה לשעבר נתניהו. שהפלסטינים ישפרו את כלכלתם בסיוע ישראלי ולא יתעסקו כרגע במשא ומתן מדיני על פתרון הסכסוך הישראלי פלסטיני. זה מה שנקרא "השלום הכלכלי".

ממשל ביידן מודע למצב הפוליטי הרגיש של הממשלה החדשה בישראל ורוצה לתת לה זמן להתייצב ולהעביר את תקציב המדינה, רק אח"כ יגיעו כנראה הדרישות של הממשל בנושא המדיני הפלסטיני מממשלת ישראל.

לפי בכירים בפת"ח, הממשל האמריקאי חזר לרעיונות מתקופת טראמפ, שהיו אהובים על רה"מ לשעבר נתניהו. שהפלסטינים ישפרו את כלכלתם בסיוע ישראלי ולא יתעסקו כרגע במו"מ מדיני על פתרון הסכסוך

על פי גורמים אמריקאים, הפלסטינים יקבלו בינתיים פיצוי זמני. בעוד כמה שבועות אמורה להפתח מחדש הקונסוליה האמריקאית במזרח ירושלים שנסגרה בתקופת ממשל טראמפ. הפלסטינים מייחסים חשיבות רבה למהלך הזה ורואים בו סימן להכרה אמריקאית במזרח ירושלים כבירת המדינה הפלסטינית העתידית.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
כיף של פוסט. מעניין לעניין באותו עניין, הכסף הקפיטליזם הורס את כדה"א, זאת עובדה. ביבי חשב שהכסף מסדר הכל, ואפשר להנדס כל אחד עם כסף - ההעברה של הבוחטות לחמאס לא השיגה טוב, להפך. כסף זה ... המשך קריאה

כיף של פוסט. מעניין לעניין באותו עניין, הכסף הקפיטליזם הורס את כדה"א, זאת עובדה. ביבי חשב שהכסף מסדר הכל, ואפשר להנדס כל אחד עם כסף – ההעברה של הבוחטות לחמאס לא השיגה טוב, להפך. כסף זה חשוב, אך לא הכי! בעתיד, אם כסף בכלל יהיה, הוא יהווה סוג של אישור, תלוש, משהו בכיוון. האנושות תהיה חייבת להיפטר מהקפיטליזם ההרסני ומהטייקונים ותרבות ההתעשרות וצבירת הנכסים. הרס כדה"א זה תוצאת הקפיטליזם, התשוקה לכסף, הנרקומניזציה לתרבות הצריכה

עוד 837 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שישי, 17 בספטמבר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דיווח: נתניהו נפגש עם גנץ והציע לו להתמנות לרה״מ מיד

מעל שלושה מיליון ישראלים התחסנו במנה השלישית ● בנט: בזכותכם כולנו בטוחים ובריאים, והמדינה פתוחה בחגים ● הורוביץ: כבוד לצוותים שלנו שעושים עבודה מדהימה ● בלינקן: יש להשתמש בהסכמי אברהם לקידום שלום בין ישראל לפלסטינים ● מיקי זוהר: "אנחנו באופוזיציה כי עשינו כל טעות אפשרית" ● אביר קארה: אתם באופוזיציה כי דאגתם לאדם במקום למדינה

עוד 32 עדכונים

הפער העצום בין כבאות והצלה לבין שב"ס

קשה להאמין שבאותה מדינה ממש, בטווח של כמה עשרות קילומטרים בלבד, נתקלנו בשבוע האחרון בהבדלים תהומיים בהתייחסותם של עובדים בשני מוסדות ציבור שונים לנושאים שהם מופקדים על ניהולם התקין.

קשה להאמין שבאותה מדינה ממש, בטווח כמה עשרות קילומטרים בלבד, נתקלנו בשבוע האחרון בהבדלים תהומיים בהתייחסות עובדים בשני מוסדות ציבור שונים לנושאים שהם מופקדים על ניהולם

מצד אחד שירות בתי הסוהר, שנכשל בתפקיד הבסיסי ביותר המוטל עליו והוא לשמור על האסירים שנמצאים מאחורי סורג ובריח ולמנוע את בריחתם. במקרה זה המחדל חמור עשרת מונים, כי לא מדובר באסירים שהורשעו בביצוע עבירות צווארון לבן אלא בששה מחבלים. מרביתם אנשי הג'יהאד האיסלמי, כולם ארכי רוצחים שהורשעו בביצוע מעשי רצח אכזריים, שהצליחו ללא קושי להערים על הסוהרים ועל כל האמצעים הטכנולוגים שעומדים לרשותם ולברוח מהכלא באישון לילה.

מצד שני רשות כבאות והצלה, ארגון שספג אסון נורא בשריפה הגדולה בהר הכרמל ב-2010, בה ניספו 44 סוהרים, אנשי משטרה ולוחמי אש. הארגון הזה שהוקם ב-2013 (במקום מערך הכבאות) תיפקד השבוע בצורה מקצועית ואחראית לעילא ולעילא ומנע אסון כבד בחולון.

לאחר שהדיירים המתגוררים ברחוב סרלין 38 בעיר התלוננו על סדקים בקירות ועל כך שאינם מצליחים לסגור את הדלתות, הגיעו מיד אנשי כבאות והצלה והורו לעשרות משפחות לפנות לאלתר את ביתן כי קיימת סכנה להתמוטטות מיידית של הבניין. התנהלות זו מלמדת כי ישנם עובדי ציבור הממלאים את תפקידם בצורה ראויה, אחראית ומקצועית כפי שמצופה מכל עובד ציבור. לעומתם, כאמור,  ישנם עובדי ציבור כמו בשב"ס, שמזלזלים בתפקידם, אינם מקפידים על ההנחיות ועקב זאת גורמים לנזקים עצומים ולכאב ראש עצום לכל גורמי הביטחון במדינה.

יתרה מזו, אצלנו קיימת גם התרבות הקלוקלת לפיה האנשים האחראים לכשלים ולמחדלים אינם לוקחים על עצמם אחריות. נדירים המקרים שבהם אנשים שבתחום אחריותם אירעו אסונות, מחדלים ותקלות, מגלים אחריות ציבורית, ומגישים את התפטרותם.

אפילו גולדה מאיר, שכיהנה כראש הממשלה במלחמת יום הכיפורים, לא הסיקה מסקנות ולא התפטרה בעקבות הכשלון הגדול, אלא הציגה שוב את מועמדותה, ומפלגתה (מפלגת העבודה) אף זכתה בבחירות, כך שמאיר הקימה את הממשלה החדשה.

אצלנו קיימת גם התרבות הקלוקלת, לפיה האחראים לכשלים ולמחדלים אינם לוקחים אחריות. נדירים המקרים שבהם אנשים שבתחום אחריותם אירעו אסונות, מחדלים ותקלות – מגלים אחריות ציבורית ומתפטרים

תופעת החפיפניקיות בחברה הישראלית איננה חדשה. היא קיימת בארץ עשרות שנים. ביטוי נוקב לכך נתן יצחק רבין ז"ל ב-1992 כשכיהן כראש הממשלה. ארבעה חודשים לאחר שנבחר לתפקידו הוא אמר בטקס סיום מחזור של בית הספר לפיקוד ומטה:

"לאחת הבעיות הכואבות שלנו יש שם פרטי ושם משפחה – זהו צירוף שתי המילים 'יהיה בסדר'. הצירוף, שרבים מאיתנו שומעים בחיי היום-יום, הוא בלתי נסבל. ה'יהיה בסדר' מלווה אותנו כבר זמן רב, שנים, והוא סממן לאווירה הגובלת בחוסר אחריות ברבים מתחומי חיינו. ה'יהיה בסדר', אותה טפיחת כתף חברה'מנית, אותה קריצת עין, אותו 'סמוך עליי', הוא סממן לחוסר סדר ומשמעת, למקצועיות שאיננה, לבטלנות שישנה. אווירת ה'חפיף' היא, לצערי הרב, נחלת ציבורים רבים בישראל, לאו דווקא בצה"ל. היא אוכלת בנו בכל פה. ואנחנו כבר למדנו בדרך הקשה והכואבת ש'יהיה בסדר' פירושו שהרבה מאוד לא 'בסדר'".

גדעון אלון הוא עיתונאי. הוא עבד 35 שנים כעתונאי ב״הארץ״, מתוכן 17 שנים ככתב פרלמנטרי של הארץ, ולאחר מכן 14 שנים ב״ישראל היום״. הוא הגיש תכניות בערוץ הכנסת, הפיק סרט תיעודי על תפקוד ועדת חוץ ובטחון ופירסם שלושה ספרים. האחרון שבהם הוא: ״40 על 40״, ובו סיכום 40 שנות עבודתו העיתונאית. בסוף אפריל 2021 יצא לגימלאות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 459 מילים
אַתֶּם זוֹכְרִים אֶת הַשִּׁירִים

שכר שכר אשתה היום ומחר יאכלוני הדגים

"סורו מני" לא היה מפסגת יצירתו של אלכסנדר פן, אבל השיר הפך ללהיט הגדול ביותר והמוכר ביותר שכתב ● בין אלו שהקליטו אותו היו "צלילי הכרם", של דקלון ובן מוש, ו"צלילי העוד" של רמי דנוך ● "בשכונות הבינו שכשמגיע שיר משוררים זה 'ממלכתי'. ו'צלילי העוד' ו'צלילי הכרם' ניסו להיות מאוד ממלכתיים", אומר רון כחלילי, שגם מסביר למה המוזיקה המזרחית לא התחברה מאז לשירי משוררים

עוד 1,539 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

האקליפטוסים העתיקים ניצלו

הגלובוס הירוק מוענק השבוע לפקיד היערות הראשי, שהכריע כי שדרת האקליפטוסים העתיקים בכביש בין עכו לבוסתן הגליל לא תיכרת, וחברת נתיבי ישראל תיאלץ למצוא חלופה אחרת למסלול המטרונית ● הגלובוס הרע הולך לישראלי המזהם, שהותיר פי אלף (!) יותר פריטי פסולת בקרקעית מפרץ אילת מאשר בים התיכון ● והטיפ: לכו לטייל ב"שביל יונתן" החדש, בצד הרמת גני של נחל הירקון

עוד 892 מילים

למקרה שפיספסת

חשיפה שראפובה של הקטמונים

רק בת תשע, סימונה שומסקי כבר מציתה את הדמיון של באי מרכז הטניס בירושלים ● בת למשפחה עם שמונה ילדים, וכשמאחוריה יוסי (ז'וז'ו) ליזמי - חתיכת טיפוס עם סיפור חיים, שאימן גם את אנדי רם - היא לא עוצרת ● "אנשים ישתגעו בגללה, ישפשפו את העיניים. אחרי 40 שנה אני יודע מי אלוף ומי לא", משוכנע המאמן הוותיק ● ווימבלדון 2030, סימונה וז'וז'ו כבר בדרך

עוד 1,484 מילים ו-2 תגובות

בלוג מתוק האם אזכה לטעום שנית מאותה עוגת שוקולד אגדית?

לא קלים חייו של המתוקאי. אתם מכירים את זה: קשה מאוד לשחזר חוויה נפלאה של ממתקים מושלמים. זה קורה בדרך כלל פעם אחת, ללא תכנון מוקדם. אתה מקבל את הממתק האולטימטיבי בהפתעה, בלי שציפית לכך. אתה עולה איתו לסיבוב בגן העדן של השמים המתוקים. אתה יורד חזרה ונוצר בלבבך את הזיכרון המתוק. ואז אתה מנסה לשחזר את החוויה – אתה רוצה עוד מהמתוק-המתוק הזה, אבל… זה כבר לא בדיוק אותו דבר. זה ליד.

לא קלים חיי המתוקאי. אתם מכירים את זה: קשה מאוד לשחזר חוויה נפלאה של ממתקים מושלמים. זה קורה בדרך כלל פעם אחת, ללא תכנון מוקדם. אתה מקבל את הממתק האולטימטיבי בהפתעה, בלי שציפית לכך

מקרה כזה קרה לי לפני שנים רבות בתל אביב. הסתובבתי בשעות הבוקר בשכונות הצפון הישן הישנוניות ונכנסתי למקום שלא הכרתי. הזמנתי הפוך חזק ובראוני (חומית). הביס הראשון בבראוני הבהיר לי שזו החומית הטובה ביותר שטעמתי בחיי, וטעמתי הרבה חומיות.

היה לה טעם עמוק ועשיר של קקאו טהור וצפוף, אפילו מעט אגרסיבי, בשילוב אגוזי לוז שלמים ואיזו קראנצ'יות מתפצפצת בקראסט, שלא היתה מובנת מאליה כלל. יחד עם הקפה הראשון של הבוקר שהיה חזק ומצוין, היה זה אירוע מכונן ששלח אותי לשמים המתוקים והפך את כל היום שלי לטיול בגן עדן שוקולדי.

בהמשך חיי ניסיתי לשחזר את החוויה הראשונית ההיא, אך אבוי – היא לא חזרה על עצמה. יש הרבה מקומות שמגישים נתחי בראוניז משובחים עם קפה מוצלח, אבל בדגימה של ממתק עילאי יש גם אלמנט רוחני. הפיזי אינו מספיק. הופעתו המקרית של ממתק מושלם היא אחת החוויות המכוננות בחיים, וזוכרים אותה גם שנים רבות אחר כך.

המקריות המוזרה של הבריטי בשעת בוקר

תופעה דומה לזו התרחשה בשנה שעברה. בדיוק עם פרוץ משבר הקוביד-19 המכונה אצלנו קורונה, בסוף חורף 2020, הייתי בקפריסין. ריזורט מבודד בהרים שלח אותי ואת בת זוגי למשימות מאתגרות בדרכים הצרות והתלולות של האי.

היה לה טעם עמוק ועשיר של קקאו טהור וצפוף, אפילו מעט אגרסיבי, בשילוב אגוזי לוז שלמים ואיזו קראנצ'יות מתפצפצת בקראסט, שלא היתה מובנת מאליה כלל

באותו בוקר היתה לפנינו צעידה של 14 קילומטרים לפחות. עלינו בהר בדרכנו ליקב סטרנה בעיירה קתיקאס. ההליכה הארוכה בעליות התלולות הביאה אותנו תחילה לכפר הזעיר פאנו אקורדלייה, ושם הרגשנו צמא וגם רעב. במקום שמאלה להמשך הדרך לקחנו ימינה לכיוון הכפר, סתם כדי להסתכל מסביב ולראות אם נוכל לקנות משהו לשתות, והנה – הפתעה. ליד הכיכר הקטנה עם הכנסייה במרכז הכפר ראינו את השלט Herb Garden.

"גן העשבים" וגינת התבלינים (צילום: אפרת קרס)
"גן העשבים" וגינת התבלינים (צילום: אפרת קרס)

ניגשנו לבדוק ומיד צילצלו באוזנינו המילים המתוקות: "Would you like a cup of tea?"

לקח לנו זמן להתעשת. המבטא המנצ'סטרי/ ליברפולי הבריטי הבולט, הזקנות החביבות מסביב לשולחנות, השיניים הקדמיות הגדולות של הנוכחים, חולצות מנצ'סטר יונייטד וג'רזיס של ליברפול, הסוודרים, הגן הקסום, האולד סקול – כל זה הבהיר לנו שאנו כבר לא בטקסס. התברר שהגענו לבית הקפה היחיד באזור המשמש (כשמו) גם גן עשבים מופלא שמייצרים בו תבלינים ומשחות ושאר מוצרים טבעיים מצמחי התבלין והמרפא המשגשגים באדמתו.

על הדרך, ההרב גארדן הינו גם מקום התכנסות של הקהילה הבריטית התוססת של מערב קפריסין, עם בית קפה וגלריה צמודה, שהיא גם חנות לממכר מוצרי הגן. למדנו להבין מבעל המקום, מארק, שהאנגלים הוותיקים – כמה מפתיע! – לא ממש משתגעים על מזג האוויר האפרורי של האי הבריטי בו שוכנת הממלכה המאוחדת, ולכן הם נודדים לאחר הפרישה לאיי הים התיכון החמימים ומקימים בהם קהילות.

הגלריה והחנות של "גן העשבים" (צילום: אפרת קרס)
הגלריה והחנות של "גן העשבים" (צילום: אפרת קרס)

לאחר שוויתרנו על המרמלדה בנימוס, מארק הציע לנו קפוצ'ינו טוב ואת עוגת השוקולד המומלצת של המקום. "לא תצטערו", הבטיח לנו. הלכנו על זה. וזו אכן היתה עוגה יוצאת דופן באיכותה, שוקולדית מאוד, דחוסה, בעלת מרקם של טראפל חמאתי מלבב ומצופה ברוטב נהדר בטאץ' אלכוהולי, עם מעט קצפת וגיזגוזי שוקולד פריכים מעל.

"לא תצטערו", הבטיח לנו. הלכנו על זה. וזו אכן היתה עוגה יוצאת דופן באיכותה, שוקולדית מאוד, דחוסה, בעלת מרקם של טראפל חמאתי מלבב ומצופה ברוטב נהדר בטאץ' אלכוהולי, עם מעט קצפת וגיזגוזי שוקולד פריכים מעל

יצירת מופת קינוחית שלא היתה דומה לאף עוגת שוקולד שאפשר למצוא בבתי קפה ממוסדים או רשתות ממוסחרות, מכיוון שסאם, השף הלבבי שעבד כל אותה העת במטבח, אפה אותה בעצמו, בזמן הפנאי שלו, בשיטת הניסוי והטעייה.

סאם ניסה אותה על לקוחותיו וכך הגיע למיצוי ודיוק של עוגת השוקולד שלו. למעשה היא היתה עוגה כל כך מחיית נפשות, שהיא נתנה לנו אנרגיה מצוינת להמשך היום כולו. היא היתה הדבר הנכון בזמן הנכון, נהדרת ולחלוטין בלתי צפויה. ב-45 הדקות שבילינו בהרב גארדן, הרגשנו שרכשנו לנו חברים חדשים.

אואזיס במדבר המתוקים

מאליו מובן כי רציתי לחזור אל נווה המדבר המתוק של ההרב גארדן, לפגוש את ידידיי הבריטים ולטעום שוב את העוגה הייחודית של מארק וסאם. רציתי לשחזר את החוויה. למעשה, התעקשתי על כך. עברה שנה ונסענו שוב לאי הקפריסאי הקסום. התאכסנו שוב באותו ריזורט. יצאנו שוב לדרך במעלה ההר. הגענו לפאנו אקורדלייה ולקחנו ימינה בדיוק כמו בפעם הקודמת. התכוננתי לחזור ולטעום שנית את אותה עוגה שנחרתה בזכרוני.

וכאן נכונה לי אכזבה מרה. לא רק שלא היתה עוגה – בית הקפה כולו היה סגור, הגלריה שלצידו נעולה והגן הקסום ננטש. עזובה שרתה בכל. אבק כיסה את המטבח. נווה המדבר של הקינוחים לא היה עוד; החלום השוקולדי נגוז כרוח במדבר; האואזיס הפך למיראז' – חזיון תעתועים; בדיעבד – היה עליי לדעת טוב יותר, או כמו שאמרו הביטלס: I should have known better.

רציתי לשחזר את החוויה. למעשה, התעקשתי על כך. עברה שנה ונסענו שוב לאי הקפריסאי הקסום. התאכסנו שוב באותו ריזורט. יצאנו שוב לדרך במעלה ההר. הגענו לפאנו אקורדלייה ולקחנו ימינה בדיוק כמו אז

לו הייתי לומד מניסיון חיי העשיר הייתי יודע כי אי אפשר לשחזר את גילויו של ממתק נהדר; שזו חוויה שלא תחזור על עצמה ושאין שום טעם לנסות; היה עליי ללמוד מהעובדה שהמיילים ששלחתי להרב גארדן לא נענו, ומחוסר התגובה לשיחות הטלפון שניסיתי לבצע איתם.

היה עלי לשער כי העסק נקלע לקשיים בגלל הקורונה והסגרים. אבל אני התעקשתי; שגיתי באשליות וניסיתי ללכת כנגד כל הסיכויים, לעשות מעשה שלא ייעשה ולשכפל חוויה שאי אפשר לשכפל.  טעיתי, עוויתי, פשעתי.

"גן העשבים" הנטוש
"גן העשבים" הנטוש

מה נותר לי לעשות? השארתי לסאם ולמארק מכתב רגשני, אותו הצמדתי לדלת העץ של הגלריה בנעץ או שניים. "שלום לכל חברינו הבריטים בהרב גארדן", כתבתי בלשון רבים כמנהג מלכת אנגליה ירום הודה. "היינו כאן לפני שנה ונהנינו מעוגת השוקולד הנפלאה שלכם, מקפה נהדר ומהכנסת אורחים חמה.

"כעת חזרנו לקפריסין כדי לבקר אתכם שוב וליהנות שנית מאותה עוגה נהדרת, אך לצערנו לא מצאנו אתכם בגנכם הקסום. אם תראו מכתב זה, אנא צרו איתנו קשר, ואולי נתראה שוב אי פעם".

האם אפגוש שוב את מארק וסאם? האם אזכה לטעום שנית מאותה עוגת שוקולד אגדית? האם אשב שוב ביום אביבי קסום וניחוחי בגן העשבים? האם הביטלס יתאחדו?

אולי בגן העדן של השמים המתוקים.

אריאל קרס, סולן להקת הפאנק השפן הנכון, מנסה לעבור לצד האפל ללא הצלחה, בינתיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,016 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

גורם פלסטיני: "תוכנית לפיד - זה אוסלו חדש"

"כלכלה תמורת ביטחון" אולי נשמעת כמו סיסמה שחוקה שנתקלת בהתנגדות אוטומטית אצל הפלסטינים, אך יש מי שלא ממהרים לדחות את תוכנית לפיד ואפילו רואים בה התחלה של משהו חדש ● בישראל מקווים לגרום לציבור העזתי להבין את מחיר ההפסד ולהתעמת עם חמאס ● אבל אסור לשכוח שחמאס לא ימהר לשחרר את תושבי הרצועה ממחסום הפחד ● פרשנות

עוד 837 מילים ו-1 תגובות

ראיון "נדדנו מכפר לכפר, וזה לא היה רומנטי. היינו שתי שורדות"

הן הוציאו אחת את השנייה מהכלים, התווכחו ללא הפסקה, אבל היו "להקת צועניות" מגובשת ואוהבת ● 17 שנים אחרי מותה של נעמי שמר, מספרת בתה ללי איך זה להיות "הבת של", למה שופט קנס את אמה בעוון טיפשות, על היחס של נעמי לכסף, ההומור בשיריה, המשברים הפוליטיים, ועל מה דיברו רגע לפני הסוף ● וגם, איך לא, היא סוגרת מעגל עם אבנר הופשטיין על סאגת "ירושלים של זהב"

עוד 5,339 מילים ו-1 תגובות

חודש אחרי השרפה הגדולה בהרי ירושלים, נציב שירותי הכבאות הכריז שהיא פרצה כתוצאה מהצתה מכוונת ● התיק עבר למשטרה, אבל בכלל לא בטוח שהיא תצליח לשים יד על האשמים ● ובינתיים יימשך הוויכוח בין אלו שמייחסים הכל למשבר האקלים ואלו שמשוכנעים כי מדובר בפיגוע ● אבל זהו ויכוח מטופש ומיותר, כי האיום הבטחוני והאיום האקלימי כלל לא סותרים זה את זה ● פרשנות

עוד 846 מילים ו-3 תגובות

"שלם עם ההחלטה שקיבלתי. המדינה חוזרת לעצמה"

גנץ ל"פורן פוליסי": ישראל יכולה לחיות עם הסכם גרעין חדש ● האסירים הביטחוניים הקפיאו את שביתת הרעב שתוכננה להתחיל ביום שישי ● מנכ"ל משרד הבריאות: מעריך שלא יהיה גל חמישי ● ליברמן: "לא ניתן להגיע להסדר עם אבו מאזן" ● לפיד: המרחק של איראן ממדינת סף גרעינית – יותר מחודשים ● הורוביץ: סיכמנו עם אירופה על הכרה הדדית בתעודות החיסון

עוד 19 עדכונים

הממשלה החדשה מבלבלת את הקהילה הבינלאומית

פרשנות האמריקאים, המצרים וגם הפלסטינים רק מתחילים לפענח את מורכבות הממשלה ● לזמן ישראל נודע כי ארה"ב בחנה לעומק מי בממשלה תמך בפגישת גנץ–עבאס ● בזמן שבישראל הוטלה צנזורה על מועד הפגישה עם הנשיא א־סיסי, במצרים הופתעו כי לא התפרסמו דיווחים בנושא ● וגם: באיזה נושא הבטיח להתמקד שגריר ישראל בוושינגטון החדש?

עוד 1,236 מילים ו-3 תגובות
אַתֶּם זוֹכְרִים אֶת הַשִּׁירִים

ישוב טלה אל חיק האם - ישכב בדיר וירדם

לאה גולדברג הקדישה את השיר, שפורסם לראשונה ב-1938, לילדי קיבוץ אפיקים, ומאז ניטש ויכוח האם עשתה זאת כביקורת על הלינה המשותפת בקיבוצים ● מיקי גבריאלוב, שהלחין את השיר עבור אריק אינשטיין ב-1975, מספר איך "ערב מול הגלעד", למרות השפעות מבאך והביטלס, הוא השיר שבו פיצח את מהות הצליל הישראלי

עוד 1,200 מילים

שנה אחרי, עדיין לא יבשה הדיו על הסכמי אברהם

אף שממשלת נתניהו התגאתה ב"שלום תמורת שלום", הנסיכויות מתקרבות שוב לאיראן ● אם לפני שנה היה נדמה שחלום ברית המדינות הסוניות נגד האיום האיראני יצא לפועל, היום נדמה שרק בחריין נותרה איתנה בעמדתה ● פעילה זכויות אדם אמירתית: "השמחה שהישראלים רואים ברשתות – מיעוט שזוכה לביקורת משמעותית מצד הרוב"

עוד 2,192 מילים

בדיקת זמן ישראל ישראל השתפרה בכיבוי שרפות. היא לא עושה מספיק למנוע אותן

ישראל מתמודדת עם שרפות ענק מדי כמה שנים, ומודלים אקלימיים מראים כי הן נעשות תכופות יותר ומתפשטות מהר יותר בגלל עליית הטמפורטורות והיובש ● אחרי אסון הכרמל ב-2010, המדינה בנתה את מערך הכבאות מחדש, מהתחתית ועד הצמרת באופן מעורר הערכה ● אבל, כפי שהוכיחה השרפה הגדולה בהרי ירושלים בחודש שעבר, מאמצי כיבוי האש אינם יכולים לפצות על היעדר מדיניות מנע

עוד 2,708 מילים

נפתלי בנט: "המערכת הערכית שלי יציבה"

ועדת חוקה אישרה פיקוח אלקטרוני על כלל חייבי הבידוד ● סער נגד תוכנית לפיד לשיקום עזה ● הנדל חנך סיבים אופטיים בשומרון ● נתניהו מכחיש שאליסון הציע לו לשמש דירקטור באוראקל ● עדות ישועה: "התבקשתי לא להרגיז את ליברמן" ● שגריר בחריין הגיש את כתב האמנה, שגרירות האמירויות השיקה קמפיין של שלטי חוצות למען השלום

עוד 53 עדכונים

מפת אזורי העדיפות הלאומית עתידה לעמוד בקרוב במרכזו של דיון ציבורי במקביל לדיונים על תקציב המדינה ● המפה הנוכחית, שמתעדפת התנחלויות מחד ומתעלמת מיישובים ערביים מאידך, הייתה אמורה לפקוע בסוף החודש, ומפלגת העבודה כבר הודיעה שתדרוש שינויים משמעותיים ● בעניין הזה, צפוי למרב מיכאלי מאבק עז מול ימינה, מפלגתו של ראש הממשלה בנט ● פרשנות

עוד 833 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה