"ממשלת השינוי" משנה את הרטוריקה, אבל מה עם המדיניות?

סגנית נשיא ארה"ב קמלה האריס ויאיר לפיד (צילום: חשבון הטוויטר של יאיר לפיד)
חשבון הטוויטר של יאיר לפיד
סגנית נשיא ארה"ב קמלה האריס ויאיר לפיד

"בני אדם זורים בכל יום לרוח, בכוונה ולפי תומם, מילים חומרים חומרים… יש מלה שהכריעה בשעתה עמים וארצות, מלכים הקימה מכסאותם, מוסדות ארץ ושמים הרגיזה. והנה בא יום והמילים ההן ירדו מגדולתן והושלכו לשוק, ועתה בני אדם מגלגלים בהן מתוך שיחה קלה כמי שמגלגל בעדשים".

מסתו המופתית של חיים נחמן ביאליק, "גילוי וכיסוי בלשון" היא חומר חובה בבחינות הבגרות. אבל נראה שגם "ממשלת השינוי", כמו ממשלות נתניהו שקדמו לה, מעדיפות להמשיך ולזרות מילים לרוח בכל יום, בכוונה ושלא לפי תומן, גם כשמדובר בסוגיות הרות גורל של מלחמה ושלום, חיים ומוות.

נראה שגם "ממשלת השינוי", כמו ממשלות נתניהו שקדמו לה, מעדיפות להמשיך ולזרות מילים לרוח בכל יום, בכוונה ושלא לפי תומן, גם כשמדובר בסוגיות הרות גורל של מלחמה ושלום, חיים ומוות

ומי לנו הרת גורל יותר מהסוגיה האיראנית? אותו "איום קיומי" מתמיד שנשא את נתניהו בהבל פיו לגדולה, והעניק לו 25 שנות שליטה בתודעה, שמניינן עדיין נמשך.

ישראל של נתניהו עסקה באובססיביות בחבלה במאמצים הדיפלומטיים של ארה"ב ושאר המעצמות – סין, רוסיה, האיחוד האירופי, צרפת, בריטניה וגרמניה – להגיע להסכם שיכבול את ידיה של איראן וימנע ממנה הגעה ליכולת גרעינית צבאית.

במקביל שלחה ישראל את טובי בניה ובנותיה – ישירות או באמצעות שליחים, כפי שלמדנו ממילות הרהב של ראש המוסד היוצא יוסי כהן – לכל קצוות האזור והעולם במטרה לחבל פיזית בתשתיות הגרעין, הטק"ק והטרור האיראניות.

המאמץ לחבל בפרויקט הגרעין, שהתפרס על פני שלושה עשורים וחמש יבשות, ביבשה, באוויר ובים, נשא פירות מוגבלים, ובוודאי ככל שהדברים נוגעים לחבלה המדינית וההסברתית בהסכם ה-JCPOA (ההסכם לעצירת תוכנית הגרעין האיראנית שחתמו המעצמות ואיראן ביולי 2015) – ברור כיום שנזקו היה רב מתועלותיו.

איראן קרובה כעת יותר ליכולת גרעינית צבאית מכפי שהיתה ביום שבו טראמפ, בעידודו הנמרץ של נתניהו, הפר את התחייבות ארה"ב ונטש חד-צדדית ובלא עילה כלשהיא את ההסכם.

המאמץ לחבל בפרויקט הגרעין, שהתפרס על פני 3 עשורים ו-5 יבשות, ביבשה, באוויר ובים, נשא פירות מוגבלים, ובוודאי ככל שהדברים נוגעים לחבלה המדינית וההסברתית – ברור כיום שנזקו היה רב מתועלותיו

ניתן היה לצפות שממשל השינוי תבצע הערכה מחדש, כנהוג מימים ימימה עם כניסת ממשלות חדשות, של מדיניות ישראל מול איראן בכלל, ומול פרוייקט הגרעין האיראני בפרט. אבל ככל הידוע הערכה מחדש כזו לא בוצעה.

אולי זה לא מפתיע, בהתחשב בעובדה ששר הבטחון גנץ היה שותף מלא למדיניות נתניהו לכל אורך השנים המדוברות בתפקידיו השונים, כמו גם נפתלי בנט, אביגדור ליברמן, ואף יאיר לפיד בשבתו כשר אוצר בקבינט של נתניהו. כולם שותפים לכשלון, ולכן כולם יקפידו לא לקרוא לילד בשמו.

במקום ביקורת עצמית, אנחנו מקבלים עוד מאותו דבר. האינרציה כדרך חיים. כפי שתקציב הבטחון ממשיך להתנפח, למרות אינספור וועדות שקבעו שהוא מנוהל בצורה לא יעילה, ולמרות שכל מי שיש לו מגע כלשהו עם הצבא יודע להצביע על ניהול והתנהלות בזבזניים.

כפי שמודל השירות הצבאי נותר בעינו, למרות שברור ש"צבא העם" הוא אות מתה. כך בנושא האיראני כבר עשורים ש"אין קואליציה ואין אופוזיציה". כולנו נתניהו, כולנו משועבדים לתזת "האיום הקיומי, איום ההשמדה" המופרך, אותו איום שרוב גדול של המומחים לנושא כופרים בקיומו.

מילא אם היה מדובר רק במילים (מחילה מביאליק). אבל המילים הללו מתורגמות לדם ולדמים. ניפוח תקציב הבטחון בעוד 15 מליארד ₪ – לא סופי – נעשה בשם "בניין הכוח למול האיום האיראני". כך גם ביטול קיצור שירות החובה. וכך גם המשך המבצעים העלומים בשמי סוריה ולבנון ובמימי הים התיכון והמפרץ הפרסי.

אמנם לפי שעה מאזן הדמים בין ישראל לאיראן נוטה לחלוטין לטובתנו, אבל לא לעולם חוסן. הקפטן הרומני והמלח הבריטי שנהרגו השבוע על ידי מל"טים מתאבדים איראניים שתקפו ספינת-סוחר אזרחית לא יהיו האחרונים שימצאו את מותם במערכה הישראלית-איראנית.

ניתן היה לצפות שממשלת השינוי תבצע הערכה מחדש, אבל בנושא האיראני "אין קואליציה ואין אופוזיציה". כולנו נתניהו, משועבדים לתזת "האיום הקיומי" המופרך, שרוב המומחים כופרים בקיומו

לאן חותרת ישראל במערכה המתמשכת הזו? כיצד מתגבשת האסטרטגיה ומתקבלות ההחלטות? איזה דין וחשבון ניתן לכנסת? ולציבור? בעידן נתניהו הורגלנו למפלי-מילים בעברית ובאנגלית, ניאגרות של Hasbara ששכנעו ותחזקו את המשוכנעים, בעיקר בישראל ובצד הרפובליקני-אוונגליסטי-טראמפיסטי של הזירה האמריקנית.

לכאורה, ראש הממשלה הטרי בנט רואה נכוחה את תמונת המצב, כפי שמשתקף בתגובותיו לתקשורת:

"הוא (נתניהו) העדיף לנאום עם בריסטולים ולעשות מופעי יח"ץ במקום לקדם פעולות חיוניות. נאומיו כוונו בעיקר לציבור הישראלי כתעמולת בחירות, והביאו רק ליצירת אויבים, ולהרחקת תומכים. מעולם הפער בין רטוריקה למעשים לא היה גדול יותר. זו הירושה שבנט קיבל ומכאן הוא ינווט ויתקן בכל הכלים שעומדים לרשותו".

אבל בנט, לפחות עד כה, מעדיף לשנות רק את הרטוריקה ולא את המדיניות. בביקורו הראשון והחשוב בוושינגטון בעוד מספר שבועות ימצא בנט אוזן קשובה ואפילו סקרנית. ממשל ביידן להוט להפוך דף, שלא לומר לפתוח ספר חדש לגמרי מול ישראל, ולקבור את השנים הרעות של עידן נתניהו. אבל אם האורח הישראלי יתעקש לדבוק בקו האלרמיסטי והמיליטנטי מול איראן, הוא יגלה שהסבלנות האמריקנית מוגבלת.

דווקא משום שמאמצי המשא ומתן מול איראן נתקלים ממילא בקשיים משמעותיים, דווקא על רקע בחירתו של נשיא איראני חדש וקיצוני בעל עבר שחור של הוצאות להורג המוניות של מתנגדי משטר, דווקא לאור השתכללות היכולות האיראניות בתחומי הטילאות המדויקת, המל"טים והסייבר, נדרשת חשיבה ישראלית רעננה ושינוי מדיניות.

בעידן נתניהו הורגלנו לניאגרות Hasbara ששכנעו את המשוכנעים. רה"מ הטרי בנט רואה נכוחה את תמונת המצב, אך לפחות עד כה מעדיף לשנות רק את הרטוריקה ולא את המדיניות

אם ישכיל בנט לשכנע את מארחיו שהוא אכן מייצג שינוי ולא המשכיות, גם בנושא האיראני, הוא ימצא נכונות לחשיבה ועשייה משותפות. אם ינסה חלילה לשחזר את הדינמיקה המטיפנית, הכוחנית, ההרסנית והלעומתית של נתניהו, ישוב הביתה בידיים ריקות. עם מילים שיתגלגלו כמו עדשים, אבל לא יכסו על הפערים ולא ישנו את התוואי שבו צועדת ישראל בנושא האיראני. והתוואי הזה מוליך לכישלון.

בתמצית, השינוי הנדרש במדיניות הישראלית הוא תמיכה חד-משמעית במאמצי ארה"ב לחזרה להסכם הגרעין, שיאפשר הורדה דה-פקטו של הנושא הגרעיני מהשולחן למשך שנים ארוכות.

תחת מטריית ההסכם ניתן יהיה לנסח מחדש, בשותפות עם ארה"ב וגם עם מדינות אירופה השותפות להסכם, ואפילו האיחוד האירופי גופו, אסטרטגיה מקיפה ויעילה יותר מול איראן בהקשרים הלא-גרעיניים.

הצלחת המשא ומתן הגרעיני רחוקה מלהיות מובטחת, אבל על ישראל להקפיד לא להכניס עצמה לפינה שבה תואשם כמי שתרמה לכישלון המשא ומתן. עם כל פעולה חשאית נוספת, ועם כל תגובה איראנית עליה, הסיכון להיקלעות לפינה הזו גובר.

על בנט להפקיד בידי ביידן התחייבות ישראלית גורפת לתיאום מלא ואי-הפתעה בכל הקשור למדיניות ישראל מול איראן. זו תהיה נדוניה משמעותית ביותר שתאפשר פתיחת עידן חדש ביחסים בין ישראל לארה"ב. אם בתגובה ינחה ביידן את אנשיו לפעול בשקיפות מול ישראל, ולשתף את דרגי המקצוע הבכירים שלה בגיבוש ויישום המדיניות האמריקנית, תהיה זו תחילת מימוש ההבטחה של ממשלת השינוי גם בתחום האיראני, וגם בתחום הקריטי של יחסי ישראל-ארה"ב.

תחת מטריית ההסכם ניתן יהיה לנסח מחדש, בשותפות עם ארה"ב וגם עם מדינות אירופה השותפות להסכם, ואפילו האיחוד האירופי גופו, אסטרטגיה מקיפה ויעילה יותר מול איראן בהקשרים הלא-גרעיניים

כן, יו"ר האופוזיציה יזדעק ויפיץ סרטונים לכל רוח, אבל מילותיו של נתניהו ירדו – ממש כמוהו – מגדולתן והושלכו לשוק, ועתה בני אדם מגלגלים בהן מתוך שיחה קלה כמי שמגלגל בעדשים.

ערן עציון הוא יזם מדיני ופוליטי, דיפלומט בכיר לשעבר, כיהן כסגן ראש המועצה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, וכראש התכנון המדיני במשרד החוץ. המוטו שלו הוא: Speak Truth to Power. מאמין שהמפתח לעתיד ישראל, והעולם החופשי, הוא מהפיכה בשיטה הדמוקרטית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
אכן ניתוח מצוין ונכון שיתוף פעולה ויצירת קואליציה בראשות ארצות הברית, תמיד תתן מענה עוצמתי יותר מאשר דמגוגיה. לצערי קל יותר לפחות בתחילת הדרך לאחד את הרוב למלחמה עיי דמוניזציה של המדינה... המשך קריאה

אכן ניתוח מצוין ונכון שיתוף פעולה ויצירת קואליציה בראשות ארצות הברית, תמיד תתן מענה עוצמתי יותר מאשר דמגוגיה.
לצערי קל יותר לפחות בתחילת הדרך לאחד את הרוב למלחמה עיי דמוניזציה של המדינה או מנהיג מאשר לאחד את העם להליך מדיני ארוך של פשרה. כנאמר פופוליזם במקום תכנית ארוכת טווח.

עוד 1,069 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום רביעי, 22 בספטמבר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו
אַתֶּם זוֹכְרִים אֶת הַשִּׁירִים

עוד חוזר הניגון שזנחת לשווא והדרך עודנה נפקחת לאורך

השיר הראשון בספרו הראשון של נתן אלתרמן הפך לאחד השירים המוכרים ביותר של המשורר, בין השאר בזכות הלחנים השונים שלו, שהכניסו אותו פעם אחר פעם לליבם של בני דורות שונים ● הלחן המוכר ביותר היום הוא של נפתלי אלטר, שברי סחרוף חידש והפך ללהיט מודרני ● אלטר עצמו מודה שהוא לא מבין עד הסוף את כוונת המשורר ומספר איך הלחין את השיר: "יש בעניין הזה סוג של קסם"

עוד 1,013 מילים

עז ותיש

בתוכנית הרדיו של קלמן ליבסקינד ואסף ליברמן ברשת ב' התארח ביום שלישי לפני שבוע השר יועז הנדל. כאשר הוא נשאל על האפשרות של השתתפות ישראל בוועידת שלום, הוא הזכיר דברים שאמר בעבר על ועידת שלום: "מהעז הזו לא יצא חלב".

דברים אלה נכוחים. השר יודע שהוא וחבר שריו ומרעיו בימין לא מתכוונים להוציא חלב מהעז הזו – ועידת שלום. בשרשרת לשלום יש לפחות שתי חוליות, ועידת שלום וממשלת ישראל (ועוד חוליות). ידוע שהחוזק של השרשרת נקבע על-ידי חוזק חולייתה החלשה. וכשממשלת ישראל מגיעה כמו תיש לתהליך שלום לא נשיג חלב.

בשרשרת לשלום יש, בין היתר, שתי חוליות: ועידת שלום וממשלת ישראל. ידוע שהחוזק של השרשרת נקבע על-ידי חוזק חולייתה החלשה. וכשממשלת ישראל מגיעה כמו תיש לתהליך שלום – לא נשיג חלב

אנחנו יכולים להגיד על ממשלתנו ושרינו: "מהתיש הזה לא נקבל חלב". זו הבעיה.

באותו ראיון השר הנדל דיבר בשבח מעשיה של הממשלה. אכן אמר דברים נכונים. הממשלה הזו מתנהלת בנורמליות, ולעם משוגע כמו שלנו גם זה שידרוג. אבל נדמה, שבדבר אחד הממשלה ממשיכה את הקו של ממשלות בנימין נתניהו, והוא טענתה שבסביבתנו הקרובה אין לנו עם מי לדבר על שלום.

אז חברי הממשלה דעו לכם, שתפקידכם לייצר מציאות בה יש לנו עם מי לדבר על שלום. בשלום עתידנו, ועליכם להשיג אותו. אתם לא יודעים איך להתקדם לשלום עם שכנינו בארץ הזו, אז אל תהיו בממשלה.

בהזדמנות זו, בה אני מתייחס ליועז הנדל, הרשו לי, בבקשה, התייחסות אישית לגופו של אדם. יותר נכון שני אנשים – אישה ואיש. אני קושר כאן ביחד את השרה איילת שקד והשר יועז הנדל.

שניהם אנשים יפים, צעירים וחכמים. אולם בדעותיהם הם כל-כך זקנים, עם השמרנות שלהם וחוסר המעוף שלהם, והיעדר התשוקה לשנות עולם ולעשות אותו טוב יותר. אז נשארנו עם זה שהם רק יפים. גם זה משהו, ואולי אפילו הרבה.

יאיר טל הוא מהנדס מכונות שעבד במספר חברות. היום הוא גמלאי. חקר את ניהול המלחמה במלחמת יום הכיפורים והשלים את כתיבת הספר "ישראל טל: פרקים למלחמת יום הכיפורים" אשר יצא לאור בספטמבר 2019 בהוצאת "ידיעות ספרים".

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 279 מילים

בנט: "אני רוצה מתווה חינוך בהיר שמובן לכל הורה"

ועדת חוקה האריכה תקנות התו הירוק עד ה-4 באוקטובר ● הליכוד: בתקופת נתניהו ישראל מעולם לא כשלה בקונגרס ● אלקין: המשבר עם המפלגה הדמוקרטית - תהליך של שנים ● סמוטריץ׳: הנהגת ערביי ישראל אינה פרטנר למאבק באלימות ● טיבי: ישראל עדיין לא קיבלה החלטה להכריע את ארגוני הפשיעה ● לבקשת שרת החינוך לא ינתנו קנסות למנהלים שיפתחו מוסדות בניגוד לתקנות קורונה

עוד 27 עדכונים

לא כולל שירות

הנהלת הוט, שספגה מתקפה בגלל התנהלותה מול מפוני הבניין הקורס בחולון, טענה שמדובר ב"קצר מתמשך בתקשורת" ● מבלי לפסוק מה בדיוק קרה שם, זו הגדרה מדויקת למערכת היחסים בין גופים ממשלתיים ומסחריים רבים לבין הציבור ● גם אלה ששיפרו את הביצועים בשנים האחרונות, עדיין נכשלים בנקודה שבה הם פוגשים את האזרחים המודאגים ואמורים לתקשר איתם ● פרשנות

עוד 880 מילים

למקרה שפיספסת

חזרה לאולד-סקול: הטכניון מוריד את המסך על ההרצאות המוקלטות

במהלך הקורונה כמעט כל ההרצאות והתרגולים בטכניון הוקלטו והונגשו לצפייה חוזרת מהבית ● 2 מיליון שקל הושקעו במצלמות ומסכים ניידים בכיתות כדי לשפר את איכות ההקלטה ● כעת, דווקא המכון הטכנולוגי שאמור להכשיר את השפיץ של ההיייטק חושש שהסטודנטים לא יגיעו לקמפוס והחליט להוריד את הנגישות לרוב ההקלטות ● הסטודנטים מתנגדים ונערכים למאבק

עוד 1,500 מילים

מציאות ספורטיבית לא הוגנת

ב-2012 איגוד התאחדויות הכדורגל האירופיות – אופ"א (UEFA) הכניס לתוקף מדיניות חדשה, שנועדה לסגור או לכל הפחות לצמצם את הפערים בין המועדונים השונים באירופה. המדיניות כונתה "פייר פליי פיננסי" (Financial Fair Play).

ב-2012 איגוד התאחדויות הכדורגל האירופיות – אופ"א הכניס לתוקף מדיניות חדשה, "פייר פליי פיננסי", שנועדה לסגור או לפחות לצמצם את הפערים בין המועדונים השונים באירופה

בפשטות, נועדה מדיניות זו להגביל את ההוצאות של מועדונים ביחס להכנסות המועדון. על פי שיטה חדשה זו, קבוצה לא יכולה להוציא כספים על רכישת שחקנים ותשלום שכר שיהיו גבוהים מסך הכנסותיה, קרי – מכירת מנויים, כרטיסים ושחקנים; זכויות שידור וחסויות; ספונסרים וכל הכנסה אחרת למועדון.

בהתאם לכך, מועדונים בבעלות פרטית לא יכולים היו לסמוך יותר על הבעלים שיכסו הוצאות כגון רכישת שחקנים ומשכורות. קבוצה שמפסידה כספים נאלצת להתמודד עם תקרת "פייר פליי פיננסי" נמוכה יותר בעונה שלאחר מכן.

במחקר שפרסמתי לאחרונה במגזין המדעי "Journal of Sport Management", יחד עם ד"ר סטפני גרטשן – פוסט דוקטורנטית באוניברסיטת אריזונה סטייט, נבחנה לעומק שיטת ה"פייר פליי הפיננסי". במסגרת עבודת המחקר בדקנו תוצאות של קבוצות בליגת האלופות בין השנים 2006 עד 2018, ומצאנו כי המדיניות של אופ"א לגבי ה"פייר פליי" הניבה תוצאות הפוכות ממה שתוכנן.

המחקר בחן בעזרת ניתוחים כמותניים את ההסתברות של קבוצות להתקדם במפעל ואת ההכנסות מהטורניר עם משתנים שלוקחים בחשבון את שווי השחקנים בכל קבוצה, לפי הערכות לא רשמיות המפורסמות באתר Transfer Market (מחקרים שונים מצאו קורלציה יחסית גבוהה בין ההערכות באתר לנתונים רשמיים). המדינה שבה הקבוצה משחקת, אוכלוסייה וממ"ג של המדינה, ניסיון קודם בטורניר והאם הקבוצה בבעלות פרטית מלאה או בעלות שונה כגון בעלות ציבורית או תלות כלשהי בגופים ציבוריים.

תוצאות המחקר הציגו תמונת מצב לפיה המועדונים בעלי הכנסות גבוהות יכולים היו להוציא סכומים גדולים יותר על שחקנים ולשלם משכורת גבוהה יותר, ובכך הגדילו את הפערים בענף הכדורגל. המדיניות בעצם הגבילה את האפשרות של קבוצות "קטנות" להתחרות מול הקבוצות ה"גדולות" על שחקנים.

במסגרת המחקר בדקנו תוצאות של קבוצות בליגת האלופות בין השנים 2006 עד 2018, ומצאנו כי המדיניות של אופ"א לגבי ה"פייר פליי" הניבה תוצאות הפוכות ממה שתוכנן

המחקר מבליט את ההבדלים העצומים בין המדינות עם נציגות המשתתפות בטורניר ליגת האלופות, כשלמעשה יש שלוש קבוצות של מדינות. לאנגליה, ספרד, איטליה וגרמניה היו 26 נציגות במשחקי הגמר. לצרפת, פורטוגל והולנד היו רק שתי נציגות בחצאי הגמר. קבוצות משאר המדינות הצליחו רק בחמישה מקרים להגיע לרבעי הגמר.

גם ההכנסות מהטורניר שמפורסמות באתר של אופ"א ממחישות את הפערים שגדלים. ב-2018 נציגות מארבע הליגות הבכירות הרוויחו מעל 450 מיליון יורו, לא כולל הכנסות משידורים. קבוצות מצרפת, פורטוגל והולנד הרוויחו קרוב ל-250 מיליון. וכל שאר הקבוצות שהשתתפו הרוויחו קרוב ל-150 מיליון יורו בסך הכל.

הדוגמה המקומית של ישראל והקבוצות ששיחקו בשלבי המוקדמות ולעתים בשלב הקבוצות, מבליטה את השפעת המדיניות של אופ"א על היכולת של קבוצות ישראליות להתחרות בליגת האלופות.

למרות הביקורות הקשות בתקשורת ומהאוהדים, מצב הקבוצות מישראל די צפוי, בהינתן השוק המקומי הקטן והכנסות מוגבלות מחוזי שידור ומכירת כרטיסים. הקבוצות הישראליות לא יכולות להסתמך על בעלים עם כיסים עמוקים כפי שנעשה בעבר לפני יישום מדיניות "פייר פליי הפיננסי", וכתוצאה מחוקי ה"פייר פליי הפיננסי" אינן מסוגלות לגדול. לכן סביר שהפערים יגדלו בינן לקבוצות עם שוק גדול יותר. לראייה, אתם זוכרים מתי קבוצה ישראלית העפילה לאחרונה בהצלחה לליגת האלופות?

הדוגמה המקומית של ישראל והקבוצות ששיחקו בשלבי המוקדמות ולעתים בשלב הקבוצות, מבליטה את השפעת המדיניות של אופ"א על היכולת של קבוצות ישראליות להתחרות בליגת האלופות

בעקבות מגפת הקורונה העולמית וקשיים כלכליים של הרבה קבוצות ברחבי אירופה, אופ"א החליטו להפחית את ההגבלות על מועדונים באירופה ולאפשר להם לחרוג בהוצאות ביחס להכנסות.

אומנם ההחלטה מסייעת לקבוצות להתמודד עם קשיים כלכליים, אך כפי שנדמה מהחתימה של מסי בפריז סן ז'רמן הצרפתית – קבוצות עם גיבוי כלכלי, כגון נסיכים מאיחוד האמירויות, ניצלו את ההחלטה של אופ"א להחתמת שחקנים עם משכורות עתק מבלי להיענש. על פי המחקר שלנו, המצב הנוכחי מאפשר לקבוצות עם גיבוי כלכלי להשקיע יותר ובעצם להעמיק את הפערים בכדורגל האירופי.

המעבר של מסי מברצלונה לפריז עורר הרבה תהיות וביקורות כלפי ראשי ברצלונה ונשיאה לאפורטה, בעיקר בנוגע לאי היכולת שלהם להחתים את מסי על חוזה חדש. כפי שנדמה מפרסומים שונים והצהרות המועדון, לא היה ביכולתם להחתים את מסי על חוזה שכזה מבלי לחרוג מהתקציב המותר, בהינתן חוזים קיימים עם שחקנים אחרים. ההגבלות בספרד על שינויים בחוזי עבודה גם לא אפשרו לקצץ בשכרו של מסי מעבר לסכום מסוים, והמינימום עדיין היה גורם לקבוצה, שנמצאת בחובות אדירים, לחרוג עוד מהתקציב.

בזמן שברצלונה ממשיכים להתייסר לאחר הפרידה מאחד הכוכבים הגדולים ששיחקו במדי הקבוצה – פריז סן ז'רמן עברה מהפך לפני מספר שנים, שכלל הבאת שחקנים בכירים כגון ניימאר, אף הוא מקבוצת ברצלונה. הקבוצה מפריז כבר כמה שנים סופגת ביקורת לגבי ההתנהלות הפיננסית, ואף הייתה תחת חקירה שבחנה חריגות אפשרויות במסגרת ה"פייר פליי", זאת בעיקר בגלל הקשרים בין הבעלים לספונסרים.

למרות הביקורות, ההחלטה של אופ"א לשנות זמנית את המדיניות, מאפשרת כנראה לקבוצה מפריז להחתים שחקנים דוגמת מסי, וכתוצאה מכך, אגב, הצליחה להגדיל בצורה משמעותית את הכנסותיה ממכירת חולצות, פרסומות ושיתופי פעולה שקשורים למסי.

למרות הביקורות על פריז סן ז'רמן, ההחלטה של אופ"א לשנות זמנית את המדיניות, מאפשרת לקבוצה מפריז להחתים שחקנים דוגמת מסי, וכתוצאה מכך להגדיל משמעותית את הכנסותיה

כעת נותר רק לחכות ולראות אם החוזה של מסי בפריז יספיק לקבוצה סוף סוף כדי לזכות בתואר אלופת אירופה הנכסף, ואיך תיראה ברצלונה בעוד חמש שנים בעקבות ה'פייר פליי'.

ד"ר גדעון יקר הוא בוגר תואר ראשון ושני באוניברסיטה העברית במחלקה לגיאוגרפיה. במהלך המאסטר שלו שימש כעוזר מחקר בפרויקט שמומן על ידי האיחוד האירופי ועסק במדיניות ותכנון לאורך חופים. בנוסף למאסטר, הוא מחזיק בתואר דוקטורט מהאוניברסיטה העברית בגיאוגרפיה ותואר דוקטורט מאוניברסיטת מישיגן בניהול ספורט. כיום חוקר במחלקה לניהול ספורט באוניברסיטת פלורידה.(צילום: ג'רמי קלארק).

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 817 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

למרות מאמצים ניכרים לצ'פר את המתנחלים, הם לא יחזרו אל בנט

"יש שנאה תהומית למהלך של בנט ושום דבר לא יעזור", אומר יו"ר מועצת יש"ע דוד אלחייני ● אלא שבנט וחבריו בימינה לא נואשו מאיבוד הקשר עם המצביעים ומנסים לרצות את המתנחלים הרבה יותר ממה שעשתה הממשלה הקודמת ● "בנט הוא ימינה מנתניהו, זה ברור לי", אומר אלחייני, "אבל אף אחד לא יחזור אליו" ● פרשנות

עוד 618 מילים ו-1 תגובות

הסיוע האמריקאי לכיפת ברזל יידחה במספר חודשים

נפטר השר לשעבר אהרון אבוחצירא ● ביידן: "רחוקים מפתרון שתי המדינות" ● בר-לב: "ב-100 ימים עשיתי יותר מכל השנים האחרונות למיגור הפשיעה במגזר" ● אלפי ציוצים להאשטאג #חיי_ערבים_חשובים שתופס תאוצה במחאה על כמעט 90 הרוגים ערבים מתחילת השנה ● המפכ"ל ביקר את השוטר הפצוע מהדריסה בנהריה ואמר כי "זהו תמרור אזהרה שצריך להדאיג את כולנו"

עוד 22 עדכונים

התלולית של פולטי

פתאום, משום מקום, דווקא בלב לונדון נוסדה אבן דרך תיירותית חדשה ● מדובר בתלולית מארבל ארץ', גבעה שמשקיפה על - ובכן, כמעט שום דבר ● הבריטים מיהרו להגדיר אותה כאטרקציית התיירות הגרועה ביותר במדינה ● ביקור במקום מעלה שאלות קשות על מה ולמה הושקעו כאן שישה מיליון ליש”ט

עוד 1,369 מילים

סרט תיעודי חדש מהלל את פועלו של ליאונרד ברנשטיין ● אבל מי הוא היה, בעצם? מלחין מוערך או מוזיקאי שהמבקרים אהבו לחבוט בו? גיי בארון או בעל למופת? ● שורה של חומרים שטרם נחשפו מנסה לפתור את כתב החידה של חייו

עוד 1,172 מילים

שקרניות עם סגנון

הסופרת ג'ולי קלאם נדהמה במשך שנים לשמוע את הסיפורים המרהיבים על קרובות משפחתה, האחיות מוריס ● רק שאז התברר לה שתשעים אחוז מהסיפורים על  המיליונריות המשונות היו כזבים גמורים ● היא יצאה למסע חובק עולם כדי לגלות את האמת, שנחשפת בספרה החדש ● "ככל שמצאתי יותר מידע סותר כך הערצתי אותן יותר"

עוד 917 מילים
אַתֶּם זוֹכְרִים אֶת הַשִּׁירִים

"הרגשנו שמתחילה מהפכה"

"בערב זה נשיר שירים של משוררים", פתחה חנה מרון את ערב שירי המשוררים הראשון של גלי צה"ל בדיוק לפני 50 שנה, "וכל משאלתנו היא לנסות ולהפגיש שירים טובים עם הזמרה הטובה ועם הקהל" ● וזו בדיוק הייתה המטרה של מפקד גל"צ אז יצחק לבני: ליצור מהפכה תרבותית שתחנך ותעלה את רמת הזמרה באותה תקופה ● ולמרות הרוח הסובייטית, המהפכה הצליחה מעל למשוער

עוד 3,074 מילים

הוא עזב את גרמניה בדיוק ביום הולדתו החמישים של היטלר, והיה משוכנע שהחגיגה היא לכבודו ● ירה טילים עם צלבי קרס במלחמת השחרור, והתגייס למלחמה בקוריאה ● ואחרי הכול, פנה לקריירה תקשורתית משגשגת ● אחרי שבעה עשורים במקצוע ושלוש מלחמות, העיתונאי האמריקאי טום טוגנד ממשיך לכתוב גם בגיל 96

עוד 1,403 מילים

הסוכנות האמריקאית להגנת הסביבה (EPA) אסרה לאחרונה שימוש בחומר ההדברה כלורפיריפוס, לאחר שבית המשפט קבע שהוא גורם פגיעה נוירולוגית בילדים ● באיחוד האירופי, החומר נאסר לשימוש לפני שנתיים ● בישראל, משרדי הממשלה מסכימים על הצורך לצמצם את החשיפה לחומר, אבל הבעיה היא קצב ההתקדמות ● אדם טבע ודין: "כולם מבינים את המסוכנות, אבל הזמן פה מהותי" ● משרד החקלאות: "בחודשים הקרובים יופסקו הייצור והפצת התכשיר"

עוד 832 מילים

ישראל ושבדיה חידשו את היחסים ביניהן ברמת שרי החוץ

פעיל ארגון "לוחמים לשלום" על תחקיר צה"ל על תקיפת פעילי הארגון: "חיפשתי בתחקיר אפילו שתי מלים של אמת ולא מצאתי" ● רמז לבאות? דרעי הדגיש בציוץ לכבוד חג הסוכות שזהו חג של אחדות ● מקדם ההדבקה בקורונה ירד ל-0.92, רק 5% מבדיקות הקורונה חיוביות ● 34 ישראלים נספו אתמול ושלשום במגפה ● ועדת החריגים אישרה: פטור מבדיקת PCR לפני הטיסה לישראל למי שאובחנו בקורונה ב-3 חודשים האחרונים

עוד 15 עדכונים

פרשנות הדירקטוריון של בנט

בממשלה בראשות נפתלי בנט מסתכלים על תכניות העבודה כאילו מדובר היה בחברת הייטק ● הדירקטוריון מכין 'עיקרי מדיניות', האגפים השונים של החברה אמורים לפרוט את היעדים האסטרטגיים למשימות לביצוע, ובעלי המניות - כלומר האזרחים - יוכלו למתוח ביקורת ● טל שניידר צללה לתוך ספר המדיניות חסר התקדים שפרסמה הממשלה אתמול

עוד 1,177 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה