תיקון ליום הכיפורים

משה דיין והנרי קיסינג'ר, מרץ 1974 (צילום: AP Photo/Bob Daughtery)
AP Photo/Bob Daughtery
משה דיין והנרי קיסינג'ר, מרץ 1974

בשנת 1973 ניצל הנרי קיסינג'ר את הערוץ המדיני החשאי שניהל עם חאפז איסמעאיל, מי שהיה אז יו"ר המועצה לביטחון לאומי של מצרים, כדי לדחוף את הנשיא סאדאת למלחמה. מלחמה שתשנה את הסטטוס-קוו הצבאי מדיני במזרח התיכון ותישבור את ההגמוניה וההילה הצבאית הבלתי מנוצחת של ישראל, לאחר ניצחונה האדיר במלחמת ששת הימים.

קיסינג'ר ניצל את הערוץ המדיני החשאי עם חאפז איסמעאיל ב-1973, כדי לדחוף את סאדאת למלחמה שתשנה את הסטטוס-קוו הצבאי מדיני במזה"ת ותשבור את ההילה הבלתי מנוצחת של ישראל

במקביל, הוא שיתק את משה דיין וגולדה מאיר ואיים עליהם בשיחות עבודה לא פורמליות מחוץ לפרוטוקול, ולכן גם לא מתועדות כראוי, שאם ישראל תפתח באש ראשונה היא לא תקבל סיוע צבאי אמריקאי, ישראל תישאר לבדה במלחמה ותהיה שואה גמורה (ציטוט מתוך הביוגרפיה, קיסינג'ר, של האחים העיתונאים מארוין וברנארד קאלב, 1974).

האיום הנורא הזה של קיסינג'ר שבשל פרשת ווטרגייט שהיתה בשיאה היה בפועל האיש החזק בוושינגטון השפיע באופן דרמטי על החלטותיהם של דיין וגולדה בתחילת המלחמה. קיסינג'ר הכחיש כל השנים בספריו ובראיונות לתקשורת שדרש מישראל לא לפתוח במכה מקדימה וגם הכחיש שעיכב את הסיוע הצבאי לישראל בשבוע הראשון והקשה של המלחמה.

קיסינג'ר טען שאנשים אחרים בפנטגון גרמו לעיכוב הסיוע שהבית הלבן לכאורה אישר. מסמכים שהתפרסמו בעשר השנים האחרונות מעידים באופן חד משמעי שקיסינג'ר שיקר בשני הנושאים, הוא האיש שדרש מישראל לעצור את מכת המנע שבני פלד מפקד חיל האויר והרמטכ"ל דדו הכינו בשבת בבוקר והוא האיש שעצר את הסיוע הצבאי לישראל בשבוע הראשון של המלחמה.

קיסינג'ר העביר החלטות לעיכוב הסיוע הצבאי לישראל בפורום המיוחד לניהול משברים בוושינגטון כבר ביום פריצת המלחמה ב-6 באוקטובר וההחלטות האלו מתועדות בפרוטוקולים.

קיסינג'ר העביר החלטות לעיכוב הסיוע הצבאי לישראל בפורום המיוחד לניהול משברים בוושינגטון כבר ביום פריצת המלחמה ב-6 באוקטובר וההחלטות האלו מתועדות בפרוטוקולים

גם כשהנשיא ניקסון תמך בהעברה מיידית לישראל של טנקים ומטוסים ביום השלישי למלחמה ב-9 באוקטובר, קיסינג'ר התנגד לסייע לישראל ואמר אפשר לחכות עד יום חמישי ושזו הפעם הראשונה שהערבים הודפים לאחור את ישראל. כך קיסינג'ר אמר וגם זה מופיע במפורש בפרוטוקול אמריקאי של שיחה של קיסינג'ר עם הנשיא ניקסון בבית הלבן.

צריך היה לתבוע את קיסינג'ר לדין על פשעי מלחמה על מעשיו במלחמת יום כיפור כשכפה על ישראל מלחמה כשידי מנהיגיה קשורות, הפך את חיילי הצבא הסדיר הישראלי וטייסי חיל האויר לבשר תותחים ותקע סכין בגבה של ישראל בשבוע הקשה ביותר של תחילת המלחמה כדי להשיג את מטרתו המדינית המגלומאנית שהיתה בניגוד למדיניות של נשיא ארה"ב המכהן ניקסון.

קיסינג'ר תכנן בעורמה שטנית את התנאים למלחמה הקשה שבה ישראל תישאר לבדה במערכה ללא סיוע צבאי אמריקאי, תדמם ולא תנצח. מלחמה שתשבור את ההילה הצבאית של ישראל כבלתי מנוצחת ולאחריה את הקיפאון הצבאי מדיני במזרח התיכון ותאפשר לקיסינג'ר לזקוף לזכותו את החזרת השטחים שישראל כבשה מהערבים כפי שהבטיח לערבים שרק הוא ולא הרוסים יכולים לעשות.

משה דיין

משה דיין העיד בועדת אגרנט שהוא והמודיעין הישראלי העריכו ביום שישי שתפרוץ מלחמה בשבת אבל שבשל חילוקי הדיעות המודיעיניים עם האמריקאים, שטענו שהערבים לא יפתחו במלחמה אפילו בשבת בבוקר בתשובה שהעביר לישראל פעמיים סגנו של קיסינג'ר, הגנרל סקוקרופט, דיין החליט לא לפתוח באש ראשון וגם לא לגייס מילואים כדי שישראל לא תואשם שוב כמי שפתחה במלחמה או דירדרה את המצב למלחמה כמו במלחמת ששת הימים ובמבצע קדש.

דיין חשש שקיסינג'ר לא יסייע לישראל במלחמה ובצדק. דיין העדיף לכתוב לקיסינג'ר מכתב אזהרה לערבים ביום שישי ה-5 באוקטובר שזעירא עזר בניסוחו שישמש כאליבי לישראל שאנחנו לא פתחנו במלחמה הפעם. דיין סיפר לועדת אגרנט על השיחות הקשות שהיו לו עם קיסינג'ר בחודשים לפני המלחמה ועל חששותיו מאי סיוע אמריקאי והשופט לנדוי כינה את החששות של דיין "תסביך דה גול".

דיין חשש שקיסינג'ר לא יסייע לישראל במלחמה ובצדק. דיין העדיף לכתוב לקיסינג'ר מכתב אזהרה לערבים ביום שישי ה-5 באוקטובר שזעירא עזר בניסוחו שישמש כאליבי לישראל שלא אנחנו פתחנו במלחמה

כזכור, הנשיא הצרפתי דה-גול הטיל אמברגו צבאי על ישראל לאחר שפתחה באש ראשונה במלחמת ששת הימים. דיין הודה בטעותו הקשה בהערכת הכוחות בקבינט המלחמה ב-7 באוקטובר כשחשב שהצבא הסדיר בעזרת חיל האויר יוכלו לבלום את האוייב ושניתן לכן להמתין עם גיוס המילואים עד לאחר הפתיחה באש ממש על ידי הערבים כך שיהיה ברור לעולם ובעיקר לקיסינג'ר שלא אנחנו פתחנו במלחמה הפעם והאמריקאים יהיו מחוייבים לסייע לישראל כי הזהרנו אותם ושמענו בעצתם למרות שחשבנו אחרת.

כך הסביר דיין לועדת אגרנט בעדותו בפברואר 1974 שהותרה לפירסום רק ב-2012. דיין טעה בהערכת הכוחות בגדול, הודה בטעותו בקבינט המלחמה של גולדה מאיר תוך כדי המלחמה והציע את התפטרותו לראש הממשלה ב-7 באוקטובר אך הוא וועדת אגרנט במסקנותיה הסתירו זאת מהציבור לאחר המלחמה.

יום קודם להודעה בטעותו בקבינט המלחמה בשעה 16:00 של יום הכיפורים נפגש שר הביטחון משה דיין עם עיתונאים ואמר להם כי מחר בערב, כאשר יגיעו כוחות המילואים לחזית, תחל המלחמה האמיתית ואז "נהפוך את השטח לבית קברות גדול עבורם".

במסיבת עיתונאים בבית סוקולוב בתל אביב בנוכחות האלוף אלי זעירא הכריז דיין:

"לישראל היה מידע שמתקפה ערבית עומדת להתבצע. הבעיה הייתה אם לפתוח באש לפני ההתקפה הערבית, אם לא לעשות זאת ואז להפסיד את היתרון הצבאי. החלטנו לוותר על הפתיחה באש לפני ההתקפה הערבית ועתה ברור כי הערבים החלו פעם נוספת במלחמה…".

מחדל מודיעיני לא היה. דיין אומר ביום פתיחת המלחמה שהיה מידע על המתקפה הערבית ולא נוזף בזעירא שעומד לצידו על שלכאורה הטעה את קברניטי המדינה בהערכתו השגויה. דיין לא אמר לעיתונאים דבר על האיום של קיסינג'ר שגרם לו לעצור את מכת המנע של חיל האויר ועל חששותיו לגבי עצירת הסיוע הצבאי האמריקאי לישראל בהמשך הלחימה.

גולדה מאיר וועדת אגרנט

גולדה מאיר אמרה לועדת אגרנט שאם יתפרסמו העדויות יקרה אסון ושאלה אם ניתן למנוע העברת העדויות לועדת החוץ והבטחון של הכנסת כי חששה מהדלפה. השופט לנדוי הציע להטיל חיסיון מלא על העדויות כולן, חיסיון שלא היה מחוייב על פי כתב המינוי של הועדה, ובכך למנוע את העברתן לועדת החוץ והבטחון.

גולדה מאיר בירכה על ההצעה של לנדוי וכך הוטל החיסיון המוחלט על העדויות. החיסיון נמשך כ-40 שנים עד החלטת בג"ץ לקבל את העתירה של התנועה לחופש המידע בשנת 2012 ולפרסם את העדויות שגבתה ועדת אגרנט שכבר אושרו לפירסום על פי החלטת ממשלה ב-2005 למנות ועדה בראשות השופט י. אנגלרד לבחינת החומרים ופירסומם.

גולדה מאיר, שהיתה מודעת היטב לאיום של קיסינג'ר, הסתירה את הסיבה האמיתית לאי הפעולה המחוייבת שלה כראש ממשלה ושל שר הבטחון משה דיין. ביחד עם ועדת אגרנט היא הסתירה את המעשים של קיסינג'ר וגם של הדרג המדיני שנחשפים בעדויות שגבתה ועדת אגרנט ובעיקר כנראה בעדויות שמסר משה דיין.

ביחד עם ועדת אגרנט, גולדה מאיר הסתירה את המעשים של קיסינג'ר וגם של הדרג המדיני שנחשפים בעדויות שגבתה ועדת אגרנט ובעיקר כנראה בעדויות שמסר משה דיין

הגיע הזמן לתקן את העוול שעשתה ועדת אגרנט שאיפשר לקיסינג'ר וגם לדרג המדיני בישראל להתחמק מאחריותם לתוצאות המלחמה ולהטיל את האשמה על אחרים. גם אם הרמטכ"ל דדו, האלופים זעירא וגונן ואולי אחרים נוספים היו אחראים חלקית למחדלים הצבאיים של המלחמה, הם לא היו אלו שקיבלו את ההחלטות הגורליות השגויות במשרד ראש הממשלה ובמשרד הבטחון ערב המלחמה.

הם לא אלה שקיימו שיחות "פרטיות" עם קיסינג'ר מחוץ לפרוטוקול בוושינגטון והסתירו את האיום של קיסינג'ר משאר חברי הממשלה, מהדרג הצבאי בטחוני של ישראל, מועדת החוץ והבטחון ומהציבור על פי דרישתו המפורשת של קיסינג'ר.  את העוול שעשתה ועדת אגרנט צריך לתקן גם אחרי כ-50 שנים, תיקון ליום כיפורים.

ד"ר רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
סאדאת בזמנו לא היה צריך דחיפה מקיסינגר לפתוח במלחמה היו לו את כל ההצדקות מבחינתו, לגלגל מהלך לשבירת הקיפאון המדיני ולהחזיר את סיני, גם אם קיסנגר לא היה שם. העמדות בין ישראל למצרים היו ר... המשך קריאה

סאדאת בזמנו לא היה צריך דחיפה מקיסינגר לפתוח במלחמה היו לו את כל ההצדקות מבחינתו, לגלגל מהלך לשבירת הקיפאון המדיני ולהחזיר את סיני, גם אם קיסנגר לא היה שם. העמדות בין ישראל למצרים היו רחוקות מאוד, הם היו צריכים מלחמה כדי לקרב אותם ולהתגמש,
הכשל הלאומי טראומתי מגיע מסיבות לאורך כל רוחב המערכות: הצבאית מדינית, ציבורית, תקשורתית,
החל משאננות ורהב (מציע לקרוא את ספרו של יואב גלבר), קריאה והבנה שגויה של האויב הערבי, קונספציה שמידת הרלוונטיות שלה לא נבדקה לאורך זמן, מוכנות צבאית מוזנחת ניתוק מהשטח, תפקוד לקוי חוסר מוכנות,
האשמה מפוזרת בין הרבה גורמים בארץ, לצבא ולמודיעין חלק נכבד בדנמיקה שהובילה להפתעה
אם הדברים היו מתנהלים נכון היינו מסתדרים טוב יותר גם בלי המכה המקדימה, זה לא מה שהביא את הכישלון,
אני יתום ממלחמת יום כיפורים, קראתי לאורך השנים שמעתי וראיתי אין ספור גירסאות ונסיונות ניתוח, והסברים, יש הרבה זוויות ויש הרבה נסיונות להיות מקורי ולמצוא איזה הסבר ייחודי, מבלי לבדוק לעומק, המאמר הנ״ל הוא עוד נסיון והסבר כאילו מקורי עוד נסיון להעלות נימוק ייחודי, אבל לדעתי אבל הוא פשטני מידי, גם אם יש בו אמת, אין בו משקל שמחזיק מים.

זה פוסט שעורר אצלי מחנק בגרון, איך ייתכן שיהודי אמריקאי הוביל מהלך שטני כזה? איך לפני מותם לא חשפו המנהיגים האחראים לשיתוף הפעולה איתו את כל המידע שהיה להם? צריך לבוא חשבון עם הנרי קיסי... המשך קריאה

זה פוסט שעורר אצלי מחנק בגרון, איך ייתכן שיהודי אמריקאי הוביל מהלך שטני כזה? איך לפני מותם לא חשפו המנהיגים האחראים לשיתוף הפעולה איתו את כל המידע שהיה להם? צריך לבוא חשבון עם הנרי קיסינג'ר לפני מותו ולהטיל עליו את האחריות לעשרות אלפי טרגדיות מלחמה ההיא. גם ייעשה צדק היסטורי וגם ילמדו כל המנהיגים התככנים שהאמת יוצאת לאור ברוב המקרים .

זה פוסט שעורר אצלי מחנק בגרון, איך ייתכן שיהודי אמריקאי הוביל מהלך שטני כזה? איך לפני מותם לא חשפו המנהיגים האחראים לשיתוף הפעולה איתו את כל המידע שהיה להם? צריך לבוא חשבון עם הנרי קיסי... המשך קריאה

זה פוסט שעורר אצלי מחנק בגרון, איך ייתכן שיהודי אמריקאי הוביל מהלך שטני כזה? איך לפני מותם לא חשפו המנהיגים האחראים לשיתוף הפעולה איתו את כל המידע שהיה להם? צריך לבוא חשבון עם הנרי קיסינג'ר לפני מותו ולהטיל עליו את האחריות לעשרות אלפי טרגדיות מלחמה ההיא. גם ייעשה צדק היסטורי וגם ילמדו כל המנהיגים התככנים שהאמת יוצאת לאור ברוב המקרים

עוד 1,118 מילים ו-3 תגובות
כל הזמן // יום שני, 27 בספטמבר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

בנט: "תוכנית הגרעין של איראן הגיעה לקו פרשת מים וכמותה גם הסובלנות שלנו"

ראש הממשלה: "יש ראיות שמוכיחות בבירור את כוונתה של איראן לייצור נשק גרעיני באתרים סודיים" ● בנט נמנע מלהתייחס לפלסטינים: "במשך יותר מדי זמן הוגדרה ישראל על ידי מלחמות עם שכנותיה" ● על משבר הקורונה אמר: "ניהול מדינה בעת מגפה זה לא רק עניין של בריאות; אלא איזון עדין בין כל היבטי החיים, במיוחד תעסוקה וחינוך" ● הליכוד: "בנט נתן נאום ריק מול אולם ריק"

עוד 27 עדכונים

זכות למות

אַתָּה יָכוֹל לַעֲלוֹת עַל הַר גָּבוֹהַּ,
וּלְהִתְפַּלֵּל צָפוּף עִם מֵאָה אֶלֶף אִישׁ.
לָאַזְהָרוֹת אֵינְךָ חַיָּב לִשְׁמֹעַ,
מִישֶׁהוּ כְּבָר יֹאמַר עָלֶיךָ קַדִּישׁ.

אַתָּה יָכוֹל לַעֲלוֹת עַל הַר גָּבוֹהַּ,
וּלְהִתְפַּלֵּל צָפוּף עִם מֵאָה אֶלֶף אִישׁ.
לָאַזְהָרוֹת אֵינְךָ חַיָּב לִשְׁמֹעַ,
מִישֶׁהוּ כְּבָר יֹאמַר עָלֶיךָ קַדִּישׁ

אֶת דַּוְשַׁת הַגַּז אַתָּה יָכוֹל לִסְחֹט
וּבְכִפּוּר שִׁכּוֹר, לְהִכָּנֵס בְּאֵיזֶה קִיר.
רַק אֶל תִּדְרֹס אַף יֶלֶד אוֹ פָּעוֹט,
בְּבַקָּשָׁה, שָׁלֵם לְבַד אֶת הַמְּחִיר.

לְכָל אֶחָד יֵשׁ זְכוּת לִחְיוֹת,
בְּצוּרָה לֹא תָּמִיד מֻשְׁלֶמֶת.
לְכָל אֶחָד יֵשׁ זְכוּת לָמוּת,
בְּדֶרֶךְ מְטֻמְטֶמֶת.

אִם אַתָּה לֹא אוֹהֵב שְׁכוּנוֹת דֵּי קְשׁוּחוֹת
וְלֹא מֵכִיל אַלִּימוּת בְּאֹפֶן חִיּוּבִי.
עִיר מְעֹרֶבֶת לֹא מְתֻקְצֶבֶת, תַּתְאִים לְךָ פָּחוֹת
וְגַם לֹא מְגוּרִים בְּיִשּׁוּב עַרְבִי

לְכָל אֶחָד יֵשׁ זְכוּת לִחְיוֹת,
בְּלִי אִשּׁוּר וּבְלִי חוֹתֶמֶת.
לְכָל אֶחָד יֵשׁ זְכוּת לָמוּת,
גַּם בְּדֶרֶךְ מְטֻמְטֶמֶת.

אִם הַמֶּמְשָׁלָה מַסְתִּירָה מֵידָע,
אֲבָל קָרָאתָ בְּפֶיְסְבּוּק מַאֲמָר.
לָכֵן אַתָּה לֹא זוֹרֵם עִם הַמַּדָּע
וּמַאֲמִין שֶׁלְּהִתְחַסֵּן זֶה מְיֻתָּר.

אֶת דַּוְשַׁת הַגַּז אַתָּה יָכוֹל לִסְחֹט
וּבְכִפּוּר שִׁכּוֹר, לְהִכָּנֵס בְּאֵיזֶה קִיר.
רַק אֶל תִּדְרֹס אַף יֶלֶד אוֹ פָּעוֹט,
בְּבַקָּשָׁה, שָׁלֵם לְבַד אֶת הַמְּחִיר

יֵשׁ לְךָ מִטָּה וּזְכוּת מְלֵאָה לָמוּת,
מְחֻבָּר וּמֻנְשָׁם בְּצוּרָה מֻשְׁלֶמֶת.
תַּגִּיד שֶׁאֵין מַגֵּפָה וְזוֹ פָּשׁוּט טָעוּת,
אַךְ הָאֵבוֹלוּצְיָה אֶת עֵינֶיךָ לָעַד עוֹצֶמֶת.

פזמונאי, מעבד טקסטים, מלחין ומפיק אמנותי ישראלי. עבד ויצר עם אמנים כמו רמי קלינשטיין, ירמי קפלן, קורין אלאל ,להקת מטרופולין, דנה אינטרנשיונל, מירי מסיקה, שרית חדד, נועה קירל ועוד…מפרסם בפייסבוק טקסטים פוליטיים, מתגורר בחיפה, הומו (צילום: שרי דובא)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 150 מילים
אַתֶּם זוֹכְרִים אֶת הַשִּׁירִים

גברים באים במיטתה וגברים הולכים אבל היא כותבת שירים

פרויקט "אתם זוכרים את השירים" מגיע לסופו, וכדי לנסות ולשער מה צופן העתיד למפעל המופלא של הלחנת שירי משוררים, אפשר לשאוב עידוד מכך שהחיבור הזה - בין שירה ללחנים, למבצעים ולתרבות הפופולרית - שלח שורשים עמוקים, והוא עניין משמעותי ומבוסס בתרבות העברית ● ואת זכות המילה האחרונה ניתן למשוררת בת התקופה - מי שעתיד השירה העברית הוא גם עתידה שלה

עוד 977 מילים

תריסר ארמונות, וילות ואחוזות כפר בבעלות יהודית מוצגים בסיור מקוון שהושק החודש בבריטניה ● למרות השפע, הנדבנות וההשפעה הפוליטית האדירה של אותם אנשים – רבים לא מכירים את סיפורם כיום ● "אנחנו מנסים להראות שלא מדובר באתרי התבוללות, אלא באתרים של הצהרת יהדות"

עוד 2,051 מילים

למקרה שפיספסת

עוד רצועת חוף אבדה בגלל אסון ידוע מראש

למרגלות המצוק שקרס השבוע בחוף הרצליה הוצבו שלל גדרות ושלטי אזהרה, אבל לרוב המתרחצים זה לא ממש הזיז ● בעוד כולם מתכוננים לאסון הקריסה הגדול ולוועדת החקירה שתבוא בעקבותיו, ההזנחה המתמשכת של מצוק הכורכר גורמת לכך שעוד ועוד נתחים מקו החוף נגזלים מהציבור הישראלי ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
היא צרחה: "למה בטוויטר אתה חסום? למה אי אפשר לראות את מה שאתה כותב? אה? נהיית סנוב?" הוא ענה: "הנה, כאן בזמן ישראל את יכולה. רגע, מה הבעיה? את כל כך מבסוטית עלי?" ....כן, כן, ככה זה היה... המשך קריאה

היא צרחה: "למה בטוויטר אתה חסום? למה אי אפשר לראות את מה שאתה כותב? אה? נהיית סנוב?"
הוא ענה: "הנה, כאן בזמן ישראל את יכולה. רגע, מה הבעיה? את כל כך מבסוטית עלי?"
….כן, כן, ככה זה היה, ממש ככה…
כיף לקרוא את אביב לביא, מרגישים את הרגישות האמיתית שלו לטבע.

עוד 953 מילים ו-1 תגובות

עכשיו תורך - עכשיו תורה

ההתרגשות. ארון הקודש נפתח. הרחש של הסטת הווילון. ספרי התורה מוצאים ומתחילים בסדר ההקפות. התורה שמסמלת ידע וערכים, עולם רוחני ונשגב, הופכת לערב אחד למקור של שמחה מתפרצת.

מתי בפעם האחרונה עמדת ליד ספר תורה פתוח? קראת בתורה? מתי בפעם האחרונה החזקת ספר תורה בידיים כמו תינוק ופשוט רקדת בלב מלא שמחה?

את מכירה את התחושה הזו כל כך טוב. את נכנסת לחדר ומרגישה שזה לא המקום שלך; את בוחרת מקצוע או מסלול לימודים ומבהירים לך בעדינות ובנחישות ש"זה לא בשבילך". כל כך הרבה נשים חוות את שמחת תורה כחג של מישהו אחר. הריקודים, השמחה, החזקת ספרי התורה – כל זה מתרחש מאחורי מחיצה. בך לא נוגע. וכמה שזה פוגע.

כל כך הרבה נשים חוות את שמחת תורה כחג של מישהו אחר. הריקודים, השמחה, החזקת ספרי התורה – כל זה מתרחש מאחורי מחיצה. בך לא נוגע. וכמה שזה פוגע

התורה והמסורת שלנו דווקא יודעות לספר סיפור מורכב יותר:

רבקה קוראת לך לצאת ולדרוש את אלוהים כשאת מרגישה שהעולם מלא סבל,

מרים הנביאה מעודדת אותך לצאת בתופים ובמחולות,

חנה מזכירה לך שבכוח תפילתך את יכולה לברוא עולמות,

האישה הגדולה משונם מלמדת אותך שאם תלחמי על חיי ילדיך תוכלי להצילם,

בת פרעה מאתגרת אותך לקרוא תיגר על מוסכמות מרושעות וזדוניות,

דבורה מפלסת לך דרך להיות אשת ציבור – שופטת ומצביאה,

בנות צלפחד מלמדות אותך שביכולתך לערער על המובן מאליו וליצור שינוי,

ורות מלמדת אותך שגם הנמצאות בשולי החברה יכולות להביא גאולה.

נשים דורשות בתורה. הן מגלות בה פנים חדשות ומאירות, פנים חומלות ולוחמות צדק. נשים דורשות להיות חלק מציבור, דורשות שקולן יישמע. עכשיו תורה. עכשיו תורך ותורן.

נשים נוגעות בתורה, ותורה נוגעת בנשים. כך נראית אהבה, כך נראית חברה בריאה המאפשרת לכל אחד ואחת להביא את קולה, את חוכמתה, את אומץ ליבה, את רגישותה, את צרכיה למרחב הציבורי.

נשים נוגעות בתורה, ותורה נוגעת בנשים. כך נראית אהבה, כך נראית חברה בריאה המאפשרת לכל אחד ואחת להביא את קולה, את חוכמתה, את אומץ ליבה, את רגישותה, את צרכיה למרחב הציבורי

התורה היא שילוב של חומר ורוח, שכל ורגש. היא מעוררת השראה, אבל גם מאתגרת. היא מזמינה אותנו לקריאה אוהבת וגם ביקורתית, למסע בעקבות דורות העבר ולקראת העתיד. ובעיקר – היא מזמינה אותנו לגעת, לפרש, לדרוש. היא מזמינה אותנו לתת לה לגעת בחיים שלנו. היא קוראת לנו לשמור איתה נגיעה.

הרבה נעמה דפני קלן (צילום: הרב גבי דגן)
הרבה נעמה דפני קלן (צילום: הרב גבי דגן)

הרבה נעמה דפני קלן היא רבה שותפה של קהילת ״אור חדש״ בחיפה. פמיניסטית שיודעת שקולן של נשים הוא חיוני לחברה, לדת ולתרבות, ומאמינה שיהדות יכולה להיות בית ומגדלור לחברה כולה. חיפאית, נשואה לדוד, ואמא לאריאל ולאיילת (צילום: אסיה יופה).

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
כדאי להתייחס לכך שהרב לייטמן מנגיש את הקבלה לכל מי שחפץ, לרבות נשים. מעולם לא היה מי שהעז לשבור את הקבעונות הפרימיטיביים המאיימים והמתיימרים לעורר אימה כמו לייטמן, וזאת הוא עושה כמובן ב... המשך קריאה

כדאי להתייחס לכך שהרב לייטמן מנגיש את הקבלה לכל מי שחפץ, לרבות נשים. מעולם לא היה מי שהעז לשבור את הקבעונות הפרימיטיביים המאיימים והמתיימרים לעורר אימה כמו לייטמן, וזאת הוא עושה כמובן באחריות ובדרך יפה ומכובדת, למען כלל כדה"א.

עוד 350 מילים ו-1 תגובות
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

יומן ניו יורק שלושת הלאווים של נפתלי בנט

פרסום ראשון: בפגישה עם ראשי מועצת יש"ע לפני כשבועיים, אמר בנט לנוכחים כי "שלוש פעמים אמרתי לביידן לא. בנושא האיראני, בעניין הקונסוליה הפלסטינית בירושלים, ובנושא ההתיישבות" ● הוא סיכם את דבריו במסר, אותו יעביר גם היום בנאומו באו"ם: "אם אין אני לי, מי לי" ● לפי ההערכות, זו תהיה דרכו להכין את דעת הקהל הבינלאומית למתקפה ישראלית על איראן ● פרשנות

עוד 973 מילים
אַתֶּם זוֹכְרִים אֶת הַשִּׁירִים

אני ידעתי שהיא תיפול אבל ניסיתי

שני חברי הילדות שמעון גלבץ ואילן וירצברג גילו את הסקס אפיל הפצוע של יונה וולך, ויחד איתה הוציאו לפני 40 שנה את מה שנחשב על ידי רבים לאלבום שירי המשוררים הטוב ביותר שיצא בישראל - "בציר טוב" ● "היינו כמו להקה. להקה של מוזיקאים ומשוררת", משחזר וירצברג. "היא גם רצתה לשיר, אבל את זה לא אפשרנו לה"

עוד 1,518 מילים

הצעת החוק השוללת שכר ופיצויי פיטורים ממי שמסרב להציג תו ירוק במקום עבודתו מציבה סימן שאלה על יכולתה של המדינה להמשיך ולטעון כי אינה מחסנת בכפייה ● מנגד, קיומה של חלופת הבדיקות העומדת לסרבני החיסונים מעקרת את העוקץ מטיעוניהם, ומוסיפה ממד של הצדקה לצעדים הננקטים בעניינם ● פרשנות

עוד 767 מילים ו-5 תגובות

דיווח: שמו וכתובתו של ראש השב"כ המיועד פורסמו ברשתות פלסטיניות

הרמטכ"ל על המבצע בשומרון: "סוכלו פיגועים משמעותיים"; דיווח: הכוחות לא איתרו את כל האמל"ח שחיפשו ● בכיר בפמליית רה"מ: בנט ידרוש מהקהילה הבין־לאומית לפעול נגד איראן ● לקראת החזרה ללימודים: יותר מחצי מיליון משפחות טרם אספו את ערכות האנטיגן; הצעת בנט: כל תלמיד ייבדק פעמיים בשבוע ● דיוני התקציב: ליברמן דוחף לעזור לעבאס

עוד 46 עדכונים

בנט המריא לאו"ם, אבל המטרה היא יהדות אמריקה

תזמון הנאום של ראש הממשלה לא מבטיח התעניינות רבה בישראל, אך ממילא בנט מתכנן לתת נאום ענייני, בלי "עזרים, בריסטולים, ציורים וכיוצא באלו" ● החלק החשוב של הנסיעה לניו יורק יתקיים דווקא אחרי הארוע באו"ם, כשבנט ייפגש עם ראשי הארגונים הגדולים של יהדות ארה"ב, בניסיון לתקן את מערכת היחסים בין ישראל לקהילה היהודית החשובה והשנייה בגודלה בעולם ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 497 מילים ו-1 תגובות

221 חולים מונשמים - המספר הגבוה ביותר בגל הנוכחי

בנט לפני המראתו לניו יורק: "זו הזדמנות לספר את הסיפור שלנו" ● ראש הממשלה ייפגש בשולי עצרת האו"ם עם מזכ"ל הארגון אנטוניו גוטרש ועם שרים מאיחוד האמירויות ומבחריין ● לפיד נפגש בחודש שעבר בעמאן עם מלך ירדן עבדאללה ● מספר חולי הקורונה במצב קשה ירד ל-694

עוד 23 עדכונים
אַתֶּם זוֹכְרִים אֶת הַשִּׁירִים

מי שיגיע עד הסוף ירצה לבכות מרוב תוחלת

אחד השירים האהובים של אלתרמן כמעט נעלם כליל, אחרי שלא הופיע בספרי השירה שראו אור כשהמשורר עוד היה חי ● רק באמצע שנות השמונים יצא השיר באוסף שירי המשורר וכך התגלגל לידיו של יוני רכטר, כשעבד על אלבום עם יוסי בנאי ● "רציתי לחן מאוד פשוט, ועבר לי בראש תאודוראקיס", מספר רכטר, "הרגשתי שאני שט על מין מנגינה שפורצת ממני והיא נורא פשוטה. וככה השיר נולד"

עוד 959 מילים

מיוחד הפרידה מבן האלמוות היא בשורה ליוון החדשה

שום דבר לא היה מובן מאליו ברגע הזה: פמיניסטית לוחמת זכויות אדם שהייתה לנשיאת הרפובליקה מקריאה הספד בקול שבור מעט, בכנסייה הגדולה של אתונה, בהלווייה שאורגנה על ידי המפלגה הקומוניסטית ● ובחוץ, מאות אלפים עומדים בדממה ומוחים דמעה ● במותו, כמו בחייו, מיקיס תאודוראקיס ממשיך להטביע חותם עמוק על מולדתו ● אבירמה גולן מביאה את סיפורו המופלא של היוצר, האידאליסט, הפטריוט, "הפרח שנבט בזיכרוננו הבוגר"

עוד 5,290 מילים ו-8 תגובות

איראן הפכה רשמית לחברה בארגון שנגחאי ● המפלגה האסלאמיסטית במרוקו התרסקה בבחירות האחרונות ● אסד מגביר את המתקפה נגד הטייקונים במדינה ● הפרלמנט הכוויתי מתכוון להסדיר את מעמדם של חסרי האזרחות ● ולפני 41 שנה פרצה אחת המלחמות הארוכות והעקובות מדם ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,231 מילים ו-1 תגובות
אַתֶּם זוֹכְרִים אֶת הַשִּׁירִים

עלה ושוט והסתכל עד מה יפה היא התבל

מולי שפירא הפיק את ערב שירי משוררים השלישי של גל"צ ב-1980, והקדיש את כולו לשירי תל אביב ● משה וילנסקי, שהיה המתחרה של שפירא בקול ישראל, בדיוק אושפז באיכילוב ● שפירא הציע לו הצעה שאי אפשר לסרב לה: "אם תעמוד על הרגליים, אני מבטיח לארגן לך ערב שלא היה כמותו" ● התוצאה: "דצמבר", אחד השירים האהובים של נתן אלתרמן, בביצוע בלתי נשכח של דפנה ארמוני ומזי כהן

עוד 1,180 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה