הסחת הדעת מהמחדל המדיני במלחמת יום הכיפורים

מפקד חיל האוויר במלחמת יום כיפור, האלוף בני פלד, צילום מסך מערוץ 1
מפקד חיל האוויר במלחמת יום כיפור, האלוף בני פלד, צילום מסך מערוץ 1

הספר "מלחמה משלו" של פרופ' אורי בר-יוסף, מתאר ומנתח את הדרך שבה פעל חיל האוויר במלחמת יום כיפור. הספר מעורר הדים ויהיה נושא הכנס של עמותת מלחמת יום כיפור ב-14 בדמצבר, בהשתתפות רב-אלוף גבי אשכנזי, האלופים גיורא רום, אמנון רשף ואמיר אשל, רון כתרי, סם ברונפלד, רליק שפר, אורי דרומי ואורי בר-יוסף.

עטיפת הספר "מלחמה משלו", אורי בר-יוסף
עטיפת הספר "מלחמה משלו", אורי בר-יוסף

הספר עורר לא מעט כעס בקרב ותיקי טייסי חיל האויר, שבא לידי ביטוי במפגש עם סגן מפקד חיל האויר במלחמה האלוף דוד עברי.

ללא קשר לשאלה האם צודק בר-יוסף בטענותיו לגבי התיפקוד של חיל האויר במלחמה (עברי מפריך את מרבית הטענות), בר-יוסף האשים גם את ראש אמ"ן במלחמה, האלוף אלי זעירא, באחריות אישית למחדל המודיעיני. הוא טען שזעירא פגע ביכולת של הקברניטים לבצע הערכת מצב ריאלית ערב המלחמה, בספר קודם "הצופה שנרדם".

בר-יוסף, שהוא פרופ' אמריטוס של המחלקה ליחסים בינלאומיים באוניברסיטת חיפה אינו עוסק בספריו על המלחמה דוקא בנושא שאמור היה להיות הקרוב אליו ביותר, היחסים הבינלאומיים והתיפקוד של הדרג המדיני במלחמת יום כיפור. בר-יוסף מבקר בחריפות את הדרג הצבאי אבל הוא אינו מבקר באותה חריפות את ההתנהלות החשאית והקלוקלת של הדרג המדיני ושל מזכיר המדינה האמריקאי, דר' הנרי קיסינג'ר, שהובילה למלחמה.

ללא קשר לשאלה אם צודק בר-יוסף בטענותיו לגבי תיפקוד חיל האויר במלחמה (עברי מפריך את רובן), בר-יוסף האשים גם את ראש אמ"ן במלחמה, האלוף אלי זעירא, באחריות אישית למחדל המודיעיני

האם לא היה למנהיגי המדינה חלק במחדל מלחמת יום כיפור והאם לא היה תפקיד מרכזי למזכיר המדינה האמריקאי במלחמה? הרי הם אלו שעמדו בראש המערכת, לא אמ"ן ואלי זעירא ולא חיל האויר ובני פלד. הדרג המדיני קיבל את ההחלטות הגורליות המוטעות ערב המלחמה למרות המודיעין הרב והאיכותי שהיה בידיהם.

קיסינג'ר עצמו אמר בזחיחות בסיום המלחמה שלמחלקת המדינה האמריקאית ולעומד בראשה (קיסינג'ר) היה תפקיד מרכזי במלחמה שאת תוצאותיה הגדיר כהישג גדול של מדיניותו אז מדוע בר-יוסף לא חוקר את המהלכים המדיניים של שנת 1973 שהובילו את ישראל אל סף התהום או לחורבן בית שלישי כפי שאמרו קיסינג'ר ודיין? 

חיל האויר במלחמת יום כיפור מנקודת המבט של דוד עברי

ותיקי חיל האויר פנו אל דוד עברי וביקשו ממנו להגיב על הטענות שבספר. עברי היה שם בחדר השליטה של חיל האויר, הוא היה סגנו של בני פלד וניהל איתו כתף אל כתף את המלחמה של חיל האויר. הוא בוודאי יוכל להסביר לאשר או להפריך את טענותיו של בר-יוסף.

במפגש עם ותיקי החיל, עברי דוחה על הסף את מרבית טענותיו של בר-יוסף. בעניין המחדל של אי תקיפת כוחות המשלוח העיראקיים לגולן, עברי אומר שלאמ"ן לא היה את המידע הדרוש לגבי הציר שעליו ינועו הכוחות העיראקיים. כמו כן, מטוסי הסיור של חיל האויר לא זיהו את הכוחות שהיו יכולים לנוע על שלושה צירים ארוכים של מאות קילומטרים במדבר בעומק השטח הסורי.

בעניין התקציב הגדול של חיל האוויר, לא רק שעברי אינו מסכים עם בר-יוסף, אלא אומר שהוא נאלץ לקצץ את התקציב כשנכנס לתפקידו בחודש מאי 73', ושהבעיה של חיל האויר לא היתה תקציב עודף אלא להיפך. בשל הקיצוץ הנדרש בתקציב לא אושר לחיל האוויר להצטייד באמצעים שעברי ביקש, ושהיו אולי מסייעים מול טילי האויב, שהפילו במלחמה כ-100 מטוסים.

לטענת עברי, הבעיה של חיל האויר לא הייתה תקציב עודף אלא להיפך. בשל הקיצוץ הנדרש לא אושר להם להצטייד באמצעים שביקש, ואולי היו מסייעים מול טילי האויב, שהפילו במלחמה כ-100 מטוסים

עברי אומר שפלד אכן טעה כשהורה בחופזה לפרק את החימוש מהמטוסים בשבת בצהריים ולחמשם ליירוט אוויר-אוויר ומסביר שהיו כ-70 מטוסי מיראז' שיועדו למשימת היירוט וההגנה על שמי הארץ.

עברי מסביר שהטעות נבעה מהכעס של פלד על ביטול מכת המנע של חיל האוויר שהיתה מוכנה, וגם מהדאגה לבסיסי חיל האוויר והימ"חים. אותם, הוא חשש, חילות האוויר של האויב יתקפו בתחילת המלחמה.

אלוף משנה במילואים פסח מלובני (אמ"ן) כתב, שגל התקיפה השני של חיל האוויר המצרי בוטל על ידי המצרים בשל ההצלחה של גל התקיפה הראשון. בגל זה הושגו כל מטרות התקיפה וכמעט לא נפגעו מטוסים מצריים. יתכן שביטול הגל השני של התקיפה המצרית נבע גם מההזנקה של מטוסי חיל האוויר שהמצרים ראו, ולכן לתגובה המוגזמת כנראה של פלד – להזניק לאוויר את כל מטוסי החיל – היה אפקט הרתעתי לעצירת גל התקיפה המצרי השני.

עברי מודה שנעשו טעויות בימים הראשונים של המלחמה במפקדת חיל האוויר, שהביאו לאי הבנה ולנתק עם הטייסים, אשר לא הבינו את השינויים בפקודות ואת הגורמים לכישלון פקודות מבצע תגר ומבצע דוגמן.

עברי אומר שלבני פלד לא הייתה ברירה אלא לבצע את מה שהרמטכ"ל ביקש ממנו, לעשות ככל יכולתו כדי להגן על רמת הגולן גם כשמפקדים אחרים של חיל האוויר חשבו אחרת. על פי עברי, הנחיתות הטכנולוגית של חיל האוויר מול טילי הנ"מ של האויב הייתה ידועה למפקדי החיל ולטייסיו כבר בסיום מלחמת ההתשה ב-1970, ממנה יצאו עם הזנב בין הרגליים.

עברי מודה שנעשו טעויות בימים הראשונים של המלחמה במפקדת חיל האוויר, שהביאו לאי הבנה ולנתק עם הטייסים, אשר לא הבינו את השינויים בפקודות ואת הגורמים לכישלון פקודות מבצע תגר ומבצע דוגמן

עברי אומר שחיל האוויר לא היה מוכן למלחמת יום כיפור מבחינה טכנולוגית, והנחיתות הטכנולוגית אכן עלתה לחיל ביוקר רב במלחמה. למרות זאת, לדבריו, לחיל האוויר הייתה השפעה עצומה על המלחמה. חיל האוויר אמנם לא הצליח להשיג חופש פעולה אווירי מלא ונכשל במבצעים להשמדת טילי הקרקע אוויר של האויב, אבל חיל האוויר הרתיע ופגע באויב והשפיע על ההחלטות של מפקדיו.

מבצע דוגמן 5 אומנם נכשל בחיסול הטילים הסוריים, אבל מתקפת חיל האוויר בגולן עזרה לבלימת המתקפה הסורית ביום השני והקשה ביותר של המלחמה, כשכוחות המילואים הישראליים עדיין לא הגיעו למרכז הגולן, שהיה כבר בידי הסורים.

כוחות היבשה של האויב לא יצאו מטווח ההגנה של הטילים מחשש מחיל האוויר. חילות האוויר של האויב היו עסוקים במגננה על שדות התעופה שלהם ועסקו הרבה פחות מצה"ל בתקיפת כוחות הקרקע ושדות תעופה ישראליים. לכן תקיפת שדות התעופה של האויב היתה נכונה, למרות שלא שיתקה אותם כמו במלחמת ששת הימים. עברי נותן תשובות משכנעות שמפריכות את מרבית הטענות של בר-יוסף וגם לגבי הטעויות שנעשו הוא מחזיר אותן לפרופורציות הנכונות.

ומעבר לתפקוד חיל האויר במלחמה – מי נתן את ההוראה לא לגייס מילואים

ספרו של בר-יוסף הכניס את דוד עברי למגננה, ואולי בשל כך הוא אמר גם דברים משמעותיים מאוד מעבר לשאלת התפקוד של חיל האויר במלחמה. דוד עברי מסביר שהמלחמה לא פרצה בהפתעה.

חיל האוויר גייס כ-3000 אנשי מילואים בשבוע שלפני המלחמה. ביום שישי אחר הצהריים בני פלד כינס את מפקדי החיל ותידרך אותם לקראת המלחמה שתפרוץ למחרת, עוד לפני הפגישה הדרמטית של זמיר עם המלאך בלונדון בשבת לפנות בוקר.

לא היתה הפתעה, כך גם אמר בני פלד מיד לאחר המלחמה וכך חוזר ואומר עכשיו סגנו, 48 שנים אחרי המלחמה. צריך להפנים את זה כי זו נקודה מרכזית להבנת מה שקרה במלחמה, לא היתה הפתעה.

לא היתה הפתעה, כך גם אמר בני פלד מיד לאחר המלחמה וכך חוזר ואומר עכשיו סגנו, 48 שנים אחרי המלחמה. צריך להפנים זאת, כי זו נקודה מרכזית להבנת מה שקרה במלחמה

תיאור ההפתעה והמחדל המודיעיני של מלחמת יום כיפור אינם נכונים לגבי חיל האוויר וגם אינם נכונים לגבי חיל הים, שנערך היטב למלחמה כבר ביום שישי בבוקר ה-5 באוקטובר.

השאלה מדוע עיקר כוחות היבשה לא גויסו בזמן והם אכן הופתעו כשפרצה המלחמה, מקבלת גם תשובה מדוד עברי. היתה הוראה לא לגייס מילואים. עברי לא אומר מי נתן את ההוראה. זוהי הסיבה העיקרית למחדל, הרבה מעבר לנושא אי-הפעלת האמצעים המיוחדים, הערכת אמ"ן מחקר השגויה או התיפקוד של חיל האויר במלחמה.

בתשובה לשאלת אחד המשתתפים, עברי אמר שהייתה גם הוראה לא לשלוח מטוסים לפטרול אווירי בשבת בבוקר, עד שתפרוץ המלחמה בשעה 16:00 או 18:00, כפי  שהתקבל מהמברק של צבי זמיר מלונדון בשבת. הם לא חשבו שהמלחמה תפרוץ כבר בשעה שתיים בצהריים וזו היתה הפתעה.

המברק של זמיר בשבת אישר את מה שדיין וגולדה כבר ידעו ביום שישי והסתירו מחברי הממשלה האחרים, מוועדת החוץ והביטחון ומהציבור. מלחמה תפרוץ למחרת ביום כיפור.

דיין העריך שהצבא הסדיר וחיל האוויר יבלמו את האויב עד שיגיעו כוחות המילואים ביום ראשון. זו היתה הטעות הקשה של דיין, שהעריך שאנחנו יכולים להרשות לעצמנו לעכב את גיוס המילואים וכך יהיה לישראל אליבי לפיו לא אנחנו פתחנו במלחמה.

המברק של זמיר בשבת אישר את מה שדיין וגולדה כבר ידעו ביום שישי והסתירו מחברי הממשלה האחרים, מוועדת החוץ והביטחון ומהציבור. מלחמה תפרוץ למחרת ביום כיפור

ביום שישי דיין וגולדה שלחו מכתב לקיסינג'ר בבקשה שיעשה מאמץ למנוע את המלחמה ולהזהיר את הערבים שאנחנו יודעים מה הם מתכננים, נהיה מוכנים ולא מופתעים. קיסינג'ר כלל לא הגיב למכתב של דיין וגולדה ונתן לסגנו, הגנרל סקוקרופט, להעביר לישראל ידיעות מרגיעות שלא תפרוץ מלחמה.

דיין מספר על כך לוועדת אגרנט בעדותו שהתפרסמה לפני כעשר שנים. דיין טעה בהערכת הכוחות, הודה בטעותו בקבינט המלחמה של גולדה מאיר תוך כדי המלחמה והציע את התפטרותו לראש הממשלה כבר ביום השני של המלחמה ב-7 באוקטובר.

מדוע בר-יוסף אינו חוזר בו מטענתו שאלי זעירא אחראי אישית למחדל כי מנע מהקברניטים לבצע הערכת מצב ריאלית ערב המלחמה? הרי זעירא עזר לדיין בניסוח המכתב לקיסינג'ר ביום שישי ערב המלחמה.

מי שהטעה את דיין ואת גולדה היה קיסינג'ר ולא זעירא. מי שנתן את ההוראה לא לגייס מילואים היה דיין, שטעה בהערכת הכוחות ורצה לייצר אליבי שלא אנחנו פתחנו במלחמה. זה לא היה בני פלד, שקיווה לשווא כי דיין וגולדה יאשרו לחיל האוויר לבצע מכת מנע אליה חיל האוויר נערך כבר ביום שישי. צריך לקרוא את עדותו של משה דיין בועדת אגרנט.

הסחת דעת 

אז מדוע לא חוקרים את המחדל המדיני, את ההתנהלות הכושלת של דיין וגולדה מול קיסינג'ר, שהוליך אותם וגם את המצרים שולל בשנת 1973 והוביל את המזרח התיכון למלחמה נוראה?

ההתעלמות מהמחדל המדיני ומהטעות בהערכת הכוחות של משה דיין מצד אחד והעיסוק במחדלים של הדרג הצבאי של אמ"ן תחילה וחיל האוויר עכשיו, הם הליכה עיוורת בתלם ללא מוצא שיצרה ועדת אגרנט.

ההתעלמות מהמחדל המדיני ומהטעות בהערכת הכוחות של דיין מצד אחד, והעיסוק במחדלי הדרג הצבאי של אמ"ן תחילה וחיל האוויר עכשיו, הם הליכה עיוורת בתלם ללא מוצא שיצרה ועדת אגרנט

הוועדה פיזרה מסך עשן סביב המחדל המדיני והטעות בהערכת הכוחות של דיין, במטרה להסיח את הדעת בהתאם לקו שקבע קיסינג'ר בעצמו לאחר המלחמה, כשהאשים את המודיעין האמריקאי בכישלון לספק את ההתרעה.

הגיע הזמן לפזר את מסך העשן. לא הייתה הפתעה, כמו שאמר פלד מיד אחרי המלחמה וחזר אחריו עברי עכשיו, וגם לא היה מחדל מודיעיני כפי שאמר דיין. הייתה טעות קשה בהערכת הכוחות של דיין ומחדל מדיני חמור בהתנהלות החשאית של גולדה ושל דיין מול קיסינג'ר, שהאפילו על הטעויות האחרות שנעשו.

הדרג המדיני אחראי למחדל יותר מהדרג הצבאי, יותר מאמ"ן ואלי זעירא, יותר מבני פלד או מהתקציב הגדול של חיל האויר.

טייסי חיל האויר נלחמו באומץ לב ובנחיתות טכנולוגית קשה מול הטילים המתקדמים של האויב, כפי שאמר עברי. באומץ ובהקרבה עילאית הם הביאו יחד עם  לוחמי כוחות הים והיבשה וגם חיילי המודיעין המושמצים שלא בצדק, לניצחון הצבאי הגדול בתולדות ישראל.

זו היתה המלחמה שלהם והם ניצחו בה בגדול ובמחיר נורא. האחראים העיקריים למחדל מהדרג המדיני, דיין, גולדה וקיסינג'ר, חמקו מלתת הסברים למעשיהם בעזרת מסך העשן שיצרה עבורם ועדת אגרנט.

זו היתה המלחמה של הלוחמים והם ניצחו בה בגדול ובמחיר נורא. האחראים העיקריים למחדל מהדרג המדיני, דיין, גולדה וקיסינג'ר, חמקו מלתת הסברים למעשיהם בעזרת מסך העשן שיצרה עבורם ועדת אגרנט

טייסי חיל האוויר, לוחמי כוחות הים והיבשה וחיילי המודיעין מנעו את חורבן הבית השלישי שממנו חשש דיין בתחילת המלחמה ב-7 באוקטובר, ואת נפילת ישראל אל התהום, כפי שאמר קיסינג'ר בסיכום מלחמה זחוח לבכירי מחלקת המדינה האמריקאית ב-23 באוקטובר.

ד"ר רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
בקשר "לנחיתות הטכנולוגית" של חיל האויר , כנראה העדיפו להשקיע בחיל היםכמו מכ"ם דגון ול"א . בזה עסק מפעל אלתא (חברת בת של התעשיה האוירית) ראה בויקיפדיה "ספינות סער https://he.wikiped... המשך קריאה

בקשר "לנחיתות הטכנולוגית" של חיל האויר , כנראה העדיפו להשקיע בחיל היםכמו מכ"ם דגון ול"א . בזה עסק מפעל אלתא (חברת בת של התעשיה האוירית)
ראה בויקיפדיה "ספינות סער
https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A1%D7%A4%D7%99%D7%A0%D7%95%D7%AA_%D7%94%D7%A1%D7%A2%D7%A8
ובספר של אלחנן אורן על מלחמת יום הכיפורים

עוד 1,753 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // שבת, 21 במאי 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

רינאוי זועבי: "אני מבטיחה שביחד נמצא פתרון למשבר"

הורוביץ: הופתענו מאוד מהפרישה; המגעים עימה בכיוון חיובי ● דיווח: הממשל האמריקאי מסר ללשכת בנט שבכוונת ביידן לבקר בארץ בחודש הבא, כמתוכנן ● משרד הבריאות: החולה שאושפז באיכילוב אומת כנשא של אבעבועות הקוף ● משרד ההגנה הרוסי: נכנעו אחרוני הלוחמים האוקראיניים שהתבצרו במפעל המתכות במריופול ● סוריה: שלושה הרוגים בתקיפה ישראלית בדמשק

עוד 17 עדכונים

היטלר, "דם יהודי" ואנטישמים יהודיים

לפני מספר ימים דחה שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, את הטיעון האוקראיני, לפיו מוצאו היהודי של הנשיא זלנסקי שולל את תוקפה של הטענה הרוסית, כי הפלישה לאוקראינה נועדה לבצע "דה-נאציפיקציה" של מדינה זו. לברוב הוסיף כי אפילו להיטלר היה "דם יהודי", וכי כמה מן האנטישמים הגרועים ביותר היו יהודים. דבריו היו בבחינת שחרור קן ענק של צרעות.

לפני מספר ימים דחה שר החוץ של רוסיה, לברוב, את הטיעון האוקראיני, לפיו מוצאו היהודי של הנשיא זלנסקי שולל את תוקף טענת ה"דה-נאציפיקציה" באוקראינה, וכי אפילו להיטלר היה "דם יהודי"

יום לאחר מכן פרסם שר החוץ של ישראל, יאיר לפיד, גינוי חריף לדבריו של עמיתו הרוסי, שאותם הוא הגדיר כ"בלתי-נסלחים". הדיפלומטיה הישראלית נכנסה להילוך גבוה, ותבעה התנצלות רוסית פומבית. במקביל תקף "יד שם" את רוסיה.

שר החוץ הרוסי התבטא באופן אנטישמי כשהשווה את נשיא אוקראינה להיטלר, ואמר: "האנטישמים הכי גדולים בהיסטוריה היו יהודים"

Posted by ‎אתר החדשות דבר‎ on Monday, May 2, 2022

שר החוץ לפיד הוא בנו של טומי לפיד, שכילד שרד בקושי רב, כמעט בדרך נס, את השואה, ודיבר על כך לא פעם. תגובתו של לפיד טיפוסית לצאצאים של ניצולי השואה, המגיבים ביתר חריפות מאשר ניצולים רבים בעצמם. הניצולים לרוב שקטים יותר ועגומים יותר. הם ראו הכל ושמעו הכל. הצאצאים כאילו נכנסים לנעלי הוריהם, השורדים, וחיים מחדש את חייהם.

מה מלמדים אותנו ההיסטוריה והמדע אודות שתי טענותיו של לברוב – "הדם" של היטלר והאנטישמים היהודיים?

למחרת פרסם שר החוץ לפיד גינוי חריף לדברי עמיתו הרוסי, שאותם הוא הגדיר כ"בלתי-נסלחים". הדיפלומטיה הישראלית נכנסה להילוך גבוה ותבעה התנצלות רוסית פומבית. במקביל תקף "יד שם" את רוסיה

לברוב לא המציא שום דבר. השמועה לפיה סבו של היטלר מצד אביו היה יהודי הופיעה לא מכבר בכל רחבי האינטרנט, אך היא הסתובבה שנים רבות קודם לכן. מדוע? משום שמעט מאוד, כמעט שום דבר, ידוע על סבו של היטלר.

אביו של היטלר נולד בשנת 1836 בעיר גראץ שבאוסטריה. האם התגוררו יהודים בגראץ לפני 1836? היסטוריונים רבים משיבים על שאלה זו בשלילה, בעוד שאחרים טוענים שכן, היו אז יהודים בגראץ. אבל גם אם צודקים אלה הטוענים שכן, האם נוכל לדעת בוודאות שאחד מאותם יהודים – מי? – קיים יחסי מין עם סבתו של היטלר, שבעקבות זאת ילדה ילד "בלתי-חוקי", שלא מנישואין, וילד זה הוא אביו של היטלר?

במאי 2019 סיכם כתב-העת המכובד "Journal of European Studies" את הנושא בלשון מלומדת זהירה:

"הקונצנזוס הנוכחי ביחס לסבו של היטלר מצד אביו אינו כולל בסיס רְאָיָיתִי איתן (אין, או שיש מעט מאוד, עדויות לגבי סבו של היטלר, או שבכלל היו יהודים בגראץ לפני שנת 1836). לפי ראיות אחרות, הנובעות ממקורות מוקדמים יותר, יתכן שהקונצנזוס הנוכחי הינו שגוי (יתכן שיהודים חיו אז בגראץ). מוצעות דרכים למחקרים נוספים, אשר עשויים לתת מענה לשאלה (כיום אנו יודעים קרוב לאפס – אנו זקוקים למחקר נוסף)".

האזכור המוקדם ביותר הידוע לגבי הסב היהודי שנטען כי היה להיטלר מיוחס להנס פרנק, יועצו המשפט האישי של היטלר וראש הממשל הנאצי בפולין הכבושה. ב-1946 נתלה פרנק, לאחר שהורשע בנירנברג כאחד מבכירי פושעי המלחמה הנאצים.

לברוב לא המציא שום דבר. השמועה לפיה סבו של היטלר מצד אביו היה יהודי הופיעה לא מכבר בכל רחבי האינטרנט, אך היא הסתובבה שנים רבות קודם לכן. מדוע? משום שמעט מאוד, כמעט שום דבר, ידוע על סבו של היטלר

האם הסיפור על הסב היהודי היה פשעו האחרון של פרנק, או אולי היה זה היטלר בעצמו, שרצה להפיץ את הסיפור כאשר ידע שהכל אבוד? להקניט את היהודים בהאשמה כי אחד מהם נושא בעקיפין באחריות לגורלם הנורא? לעולם לא נדע.

הסיפור בדבר סב היהודי המיוחס להיטלר ימשיך להטריד – המחאות הישראליות רק יחזקו אותו – בדיוק כמו אגדה אחרת, שאותה ניתן להפריך בקלות, לפיה הפיהרר לא התאבד בבונקר שלו, אלא נמלט לדרום אמריקה.

האיש היה מרושע באופן כה קיצוני, עד שהוא בלבל את דעתם של רבים. הוא רצח מיליונים, עקר מיליונים מבתיהם, ושינה את ההיסטוריה העולמית באופן דרמטי, ולכן בני אדם לעולם לא יפסיקו להעלות שמועות וניחושים לגביו.

ומה יש למדע לומר על "דם" יהודי – או דם אחר כלשהו? ישנם ארבעה סוגים ראשיים של דם, ועוד מגוון של תת-סוגים. המדע מלמד אותנו כי לסוג הדם יש חשיבות עליונה לגבי תפקודו הגופני של אדם, אך אין הוא רלוונטי כלל לאופי או למוסריות של האדם. אולם "דם" שימש כמטאפורה לתכונות האופי העוברות, כביכול, בתורשה.

הייתה זו ספרד הקתולית של המאה ה-15 שהמציאה את האנטישמיות הגזענית, לא הדתית. החברה בחצי-האי האיברי רצתה ליצור מחסומים של אפליה נגד המספר הגדל והולך של יהודים שלא מכבר המירו את דתם, "הנוצרים החדשים". דרישות משפטיות להוכיח את "טוהר הדם" ((limpieza de sangre) לאורך מספר דורות אחורה סיפקו את המחסומים הנדרשים.

חוקי הגזע האנטישמיים של גרמניה הנאצית חיקו את האובססיה הספרדית העתיקה לגבי טוהר גזע או "דם". האם היו לכך הדים בהיסטוריה הרוסית ובנצרות האורתודוקסית? לברוב אמור לדעת את התשובות לשאלות אלה.

הסיפור בדבר הסב היהודי המיוחס להיטלר ימשיך להטריד – המחאות הישראליות רק יחזקו אותו – בדיוק כמו אגדה אחרת, שאותה ניתן להפריך בקלות, לפיה הפיהרר לא התאבד בבונקר שלו, אלא נמלט לדרום אמריקה

הערתו השנייה של לברוב, כי כמה מבין האנטישמים הגרועים ביותר היו יהודים, עוררה פחות זעם – משום שלטענה זו יש בסיס היסטורי מוכר היטב. תומאס דה טורקמאדה, האינקוויזיטור הגדול, ראש האינקוויזיציה הספרדית במאה ה-15, הוציא להורג "חשודים" רבים, ומילא תפקיד מפתח בשכנועו של מלך ספרד, פרדיננד, לגרש את היהודים מספרד בשנת 1492. אולם במשפחתו של טורקמאדה עצמו היתה בעיית "דם" שהוסתרה. דודו היה “converso", כלומר נוצרי חדש/ממוצא יהודי.

Today, October 14, on the Julian Calendar, is the birthdate of Tomás de Torquemada (October 14, 1420 – September 16,…

Posted by St. Augustine Jewish Historical Society on Thursday, October 14, 2021

זמן לא רב לאחר מכן פתח התיאולוג הגרמני יוהנס פפרקורן, שנולד כיהודי והמיר את דתו לקתולי, במלחמה נגד היהדות, לה הוא הקדיש את חייו. הוא תבע להשמיד את התלמוד ולהכריח את יהודי גרמניה להמיר את דתם, או שיגורשו או שישועבדו לעבדים.

לפחות בעולם המערבי, "שנאה עצמית" יהודית לא נעלמה מעולם. היא הופיעה בצורות בלתי-אנושיות נוראות, במיוחד במהלך התקופה הנאצית. בחלק מן הארצות הכבושות יהודים מעטים מאוד סייעו לגרמנים לגלות יהודים שהסתתרו ולמסור אותם לגירוש ולהשמדה. רק מעטים אולצו לנהוג כך. מה מניע את השנאה הזו, שיש כאלה המביעים אותה כיום כאשר הם מכחישים את זכות הקיום של מדינת ישראל (אין הכוונה לאלה המגנים את המדיניות הישראלית)?

הערתו השנייה של לברוב, כי כמה מהאנטישמים הגרועים ביותר היו יהודים, עוררה פחות זעם – משום שיש לה בסיס היסטורי מוכר היטב. לטורקמאדה, האינקוויזיטור הגדול, היה דוד יהודי מומר

כל המיעוטים החיים בקרב רוב, יודעים כי חברים אינדיבידואלים במיעוט צפויים להתרחק, להיסחף ולהתבולל. בכל דור ודור היו יהודים שהסתלקו מן היהדות בשקט. אולם כמה מהם חזרו לאחר מכן והצטרפו בקול גדול אל רודפי היהודים. אין לכך הסבר רציונלי. האם לברוב פגש טיפוסים כאלה בברית המועצות לשעבר? אין לכך מקבילות בהיסטוריה המודרנית של עמים אחרים. האם היהודים ייחודיים אפילו במובן זה?

ד"ר שלום סלומון ואלד מכהן כעמית בכיר במכון למדיניות העם היהודי. התמחותו היא בהיסטוריה של ציביליזציות (ספרו "עלייתן ושקיעתן של ציביליזציות - לקחים לעם היהודי" הופיע ב-2014) וכן ביחסי ישראל עם סין והודו.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,006 מילים

כשנה וחצי אחרי שקרא לערב הסעודית "מדינה מוקצית", נשיא ארה"ב מנסה לקבוע דייט עם הנסיך הסעודי ● תוצאות הבחירות בלבנון הן לכאורה חדשות טובות, אבל בפועל ספק אם הן ישנו משהו ● ארדואן עושה לנאט"ו בית ספר ● הטיסה המסחרית הראשונה מזה שש שנים המריאה השבוע מצנעא ● ולפני 95 שנה הכירו הבריטים בריבונותה של ערב הסעודית ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,092 מילים

סיפורי ווגאתה כריסטי

בזמן שרוסיה מבצעת פשעי מלחמה ויוקר המחייה נוסק, הבריטים מרותקים לאופרת סבון המתנהלת בבית המשפט בימים האחרונים ● קולין רוני, אשתו של ויין, תפסה את רבקה וארדי, אשתו של ג'יימי, מוכרת עליה מידע לצהובון ה"סאן" ● רבקה מצדה תבעה את קולין על לשון הרע ● שתיהן הפסידו עד כה הרבה כבוד ומיליוני ליש"ט, במה שמתברר כמשפט על תרבות הסלבריטי המוזרה של אנגליה

עוד 1,653 מילים

למקרה שפיספסת

הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

להבות ל"ג בעומר דועכות

החדשות המשמחות אחרי ל"ג בעומר: מדורות הן כבר לא מנהג חובה ברוב הבתים ● ההכנסות של חברת "יפאורה" ירדו ברבעון הקודם בכ-20% לעומת אשתקד - תוצאה מבורכת של הטלת מס הסוכר ● על מה לעזאזל חשבו בעיריית ירושלים כשעטפו ברשת את העצים בעיר? ● עוד סרטון מוצלח של "ויגן פרנדלי" מגשר בין הטבעונים לירוקים ● וחמישה עופות דורסים נחתו היישר לתוך בריכת חמצון בערבה

עוד 1,180 מילים

פוטין הוא סכנה לרבים מתושבי כדור הארץ, אבל גם לכדור הארץ עצמו

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, כידוע, פלש ובחש בשורה ארוכה של מדינות במהלך שנות שלטונו. הוא אחראי, ישירות או באמצעות רודנים בני חסותו, לכמה וכמה מלחמות אכזריות ומדממות, לפשעי מלחמה, לפשעים נגד האנושות, ולטבח עם לכאורה.

אפשר לומר די בביטחון שפוטין אחראי, במישרין או בעקיפין דרך הפרוקסים שלו, לפגיעה קשה או אנושה במיליוני בני אדם, שלא לומר עשרות מיליוני בני אדם. אנשים שאיבדו את חייהם, או את יקיריהם, או את ביתם, או את עולמם, או את שלמות גופם או את שלמות נפשם, או את מולדתם או את פרנסתם. מיליונים ברחבי העולם שהופגזו, או נאנסו, או עונו, או נבזזו, או נשחטו או הפכו פליטים.

אפשר לומר שפוטין אחראי, במישרין או דרך הפרוקסים שלו, לפגיעה במיליוני בני אדם שאיבדו את חייהם או חיי יקיריהם, את ביתם, מולדתם, פרנסתם, עולמם, שלמות גופם או נפשם

שלא לדבר על בני עמו שנכלאו, עונו, הורעלו, נרצחו, או נשכחו מאחור – גופות נרקבות על אדמת אויב.

אבל מעבר לכל בני האדם ברחבי העולם שפוטין אחראי לסבלם ברמה כזו או אחרת, פוטין הוא גם איום ממשי ואקוטי על שלומה ושלמותה של הפלנטה.

כידוע, גם בלי קשר לפוטין כדור הארץ בסכנה גדולה ועל ספו של מסלול בלתי הפיך לכיליון. משבר האקלים הגלובלי מאיים להחזיר את העולם – דרך שורת אסונות טבע קטלניים וקטסטרופות אקלימיות – לאותו מרק קדמוני מבעבע של נוזלים וגזים.

העולם, גם בלי קשר לפוטין, נמצא על זמן שאול. כדי לא להגיע לנקודת האל-חזור מתגייסים מנהיגי העולם, ברמה כזו או אחרת של יעילות, כדי להציב יעדים דחופים למעבר לאנרגיות ירוקות ולהפסקת פליטות החומרים המזהמים שחונקים את כדור הארץ. אבל פוטין?

פוטין חי בעולם הישן. בעולם שבו זה לגמרי סבבה להניע טורי משוריינים אינסופיים שמפגיזים מכל הבא ליד, להטיס אינספור מטוסים שיטילו אינסוף פצצות, לשגר אינסוף טילים ורקטות עם ראשי נפץ קונוונציונלים או לא.

לגמרי סבבה מבחינת פוטין להשתמש בנשק כימי, בפצצות מצרר, בפצצות דלק אויר, בפצצות זרחן, בפצצות תרמיט שממטירות אש בטמפרטורות של 3500 מעלות צלזיוס, מתפזרות ומתלקחות כמו זיקוקים על שטחים עצומים, ממטירות מוות וחורבן, ממיסות מבנים ומותירות פגיעות מחרידות של בשר חרוך עד העצם וכשל נשימתי או כשל תפקודי של איברי הגוף, וכמעט אינן ניתנות לכיבוי במים.

טילים כאלה, ששוגרו השבוע למפעל הפלדה אזובסטל במריופול, לחופיו הצפוניים של ים אזוב, שם התבצרו תחת מצור והפגזות רוסיות הלוחמים האחרונים של מריופול. אלה אמנם הסגירו עצמם בימים אלה לצבא הרוסי ולגורלם העלום, אך הההפגזות החריפות הולידו סכנה חדשה.

אבל מעבר לכל בני האדם ברחבי העולם שפוטין אחראי לסבלם ברמה כזו או אחרת, פוטין הוא גם איום ממשי ואקוטי על שלומה ושלמותה של הפלנטה

כותבת חברת הפרלמנט האוקראיני לסיה וסילנקו, יחד עם העיתונות האוקראינית העצמאית "קייב אינדיפנדט": יתכן שההפגזות על מפעל אזובסטל פגעו במאגרי המימן הגופרתי לחופי ים אזוב. אם תתרחש דליפה של הכימיקלים המסוכנים לתוך הים, הם יהרגו את כל הצמחייה והדגה ולמעשה את כל החיים בים הזה. הים ייעלם, והנזק הסביבתי יהיה גלובלי.

כזכור, פוטין לא מנופף רק בנשק כימי ובאדישות פושעת לאפשרות דליפת כימיקלים, אלא פלש באלימות לשני מתחמים של כורים גרעיניים, בצ'רנוביל ובז'פוריז'ה, הכור הגדול באירופה.

זוכרים את הפעילות חסרת האחריות של כוחות הצבא הרוסי בקרבת הכור בצ'רנוביל בתחילת המלחמה, כשהניע משוריינים, טנקים ונגמש"ים כבדים על הקרקע שכיסתה ערימות של פסולת רדיואקטיבית, וחייליו חפרו שוחות באותה אדמה – עד שהחומרים המסוכנים נחשפו שוב מעל פני האדמה ורמות הקרינה הרדיואקטיבית עלו, ופגעו בחייליו של פוטין עד שאלה הגיעו בהמוניהם להתאשפז בבית חולים אזורי.

יתכן שההפגזות על מפעל אזובסטל פגעו במאגרי המימן הגופרתי לחופי ים אזוב. אם הכימיקלים המסוכנים ידלפו לים, הם יהרגו את כל הצמחייה והדגה ולמעשה את כל החיים בים

ושווה לזכור גם את הפגזת הכור בזפוריז'יה, שגרמה לשריפת ענק במתחם וסיכנה את העולם בשואה גרעינית, שעל פי הערכות אנשי המקצוע עלולה הייתה להכפיל את אסון צ'רנוביל פי חמישים. למרבה המזל, האוקראינים כבשו את המתחמים מחדש.

פוטין לא מסתפק בזה. הוא מפזר גם איומים בנשק גרעיני על העולם. למעשה, כמעט כל דבר שאינו לרוחו, כולל סיוע צבאי הגנתי מוגבל למדינה שהותקפה צבאית על ידו, על אדמתה, ללא כל פרובוקציה – יכול להיות עילה לאיום בנשק גרעיני מצד פוטין או מצד שר החוץ שלו סרגיי לברוב.

אבל בשבועיים האחרונים, בטלוויזיה הממלכתית הרוסית (שופר שלטוני מובהק לאחר שכל ערוצי המדיה הביקורתיים נסגרו) – עלה איש הטלוויזיה דמיטרי קיסליוב, ושלף איום גרעיני ציורי ומופרע על בריטניה:

"אופציה נוספת היא להטיל במעמקי הים טיל תת מימי המכונה פוסידון, הוא ינוע למטרתו בעומק קילומטר ובמהירות של 200 ק"מ לשעה ויהיה בלתי ניתן לעצירה.

הוא יישא ראש נפץ גרעיני של 100 מגאטון, והפיצוץ התרמו-גרעיני של הטורפדו הזה ליד חופי בריטניה יגרום לגל צונאמי אדיר בגובה 500 מטר, שמכיל כמובן כמויות אדירות של קרינה רדיואקטיבית.

"הטורפדו יישא ראש נפץ גרעיני של 100 מגאטון, והפיצוץ התרמו-גרעיני ליד חופי בריטניה יגרום לגל צונאמי רדיואקטיבי אדיר בגובה 500 מטר, שיטביע את בריטניה"

ברגע שהצונאמי יכה בחופי האיים הבריטיים הוא יטביע את בריטניה, ומה שיישאר יהפוך למדבר רדיואקטיבי שלא ראוי למחייה למשך הרבה מאוד שנים".

וזה לא האיום הגרעיני המפורש היחיד שנשקף מכיוונו של פוטין. שמחה בלוטניק העלה בטוויטר פוסט עם תמונה שנוטרה בתכנית טלוויזיה רוסית, לפיה יש "סבירות כי במקרה של מלחמת עולם, המתקפה הגרעינית של פוטין תחל על שלוש הערים – לונדון, פריז וברלין תוך 200 שניות, והדגישה כי אף אחד לא ישרוד. לפי טענה זו, פצצות האטום הרוסיות מגיעות לברלין תוך 106 שניות, לפריז תוך 200 שניות, וללונדון תוך 202 שניות.

מפת מתקפה אטומית על ערי העולם בתכנית טלוויזיה רוסית – צילום מסך מהטוויטר של שמחה בלוטניק
מפת מתקפה אטומית על ערי העולם בתכנית טלוויזיה רוסית – צילום מסך מהטוויטר של שמחה בלוטניק

אבל זה לא רק הסיכון הגרעיני והרשלנות הפושעת בעיסוק בכימיקלים קטלניים ובחומרים רדיואקטיבים, אלא גם הפגיעה באוצרות הטבע של אוקראינה ושל העולם.

חיילים רוסים בחרקיב הפגיזו והרסו לחלוטין את המרכז היחיד למשאבים גנטיים של צמחים באוקראינה. במרכז הזה היה אחד מהאוספים הגדולים מסוגו בעולם.

ההפגזות הרוסיות הפכו עשרת אלפים דגימות של זרעי צמחים נדירים ויחודיים לאפר. ביניהם צמחים בני מאות שנים. דגימות גנטיות של צמחים שלא ניתן יהיה לשחזר נחרכו ופשוט נעלמו מן העולם. למעשה, היסטוריית הצמחים האלה נכחדה.

חוץ ממוזיאון הצמחים החשוב הזה, חלק גדול מהייצוא האוקראיני מתבסס על חקלאות. בעיקר על חיטה ושעורה. אוקראינה היא יצואנית החיטה החמישית בחשיבותה בעולם, והיא נקראת גם "סל הלחם של אירופה". או "אסם התבואה" העולמי.

החיטה הזו, שהייתה אמורה להזין יחד עם רוסיה שליש מהעולם, יוצאת מאוקראינה באוניות. אבל פוטין הטיל מצור על הנמלים ונתיבי השיט של אוקראינה בים אזוב ובים השחור, והחיטה נתקעה.

כעת אספקת המזון ועורקי החיים של מאות מיליוני בני אדם באירופה, אפריקה ואסיה, בסכנה. דיוויד ביסלי, ראש תוכנית המזון העולמית של האו"ם, הפציר בנשיא רוסיה לפתוח מחדש את הנמלים בטענה ש"מיליוני אנשים ברחבי העולם ימותו ברעב בגלל שהנמלים האלה נחסמים".

אספקת המזון ועורקי החיים של מאות מיליוני בני אדם באירופה, אפריקה ואסיה, בסכנה. ראש תוכנית המזון העולמית של האו"ם הפציר בפוטין לפתוח מחדש את הנמלים בטענה ש"מיליוני אנשים ברחבי העולם ימותו ברעב"

אם מישהו ינסה לעשות את תחשיב החיים שאבדו, נפגעו, אוימו, הועמדו בסכנה, או עדיין עומדים בסכנה ברחבי העולם בגללו, ויוסיף את התרחיש שהוא מנופף בו של שימוש בנשק גרעיני, שיאיץ באופן חסר תקנה את משבר האקלים הגלובלי, נדמה לי שמעולם לא היה אדם, מלבד אדולף היטלר, שהיווה כזה איום על הפלנטה.

רונית צח היא עורכת זירת הבלוגים של זמן ישראל. עיתונאית רוב חייה הבוגרים, עם חיבה מיוחדת לטריוויה אקטואלית. אמא לשתי בנות, חתול וחתולה

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,082 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

הקרב על ספריית חב"ד

תנועת חב"ד בברוקלין מנהלת תביעה משפטית נגד רוסיה בגין החרמת ספריית שניאורסון מזה שנים רבות ● במסגרת התביעה היא דורשת מהממשל האמריקאי להחרים נכסים רוסיים ככלי מיקוח להשבת הספרייה הנדירה ● כעת, על רקע המלחמה באוקראינה, ארה"ב החרימה את אחד הנכסים שחב"ד דרשה

עוד 1,104 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
קְרֵדִיט 133

בני גנץ כועס שלא נותנים לו את הקרדיט שמגיע לו. והוא צודק. הנה, תיקנו את זה למענו

עוד 1,195 מילים

העתירות שהוגשו לבג"ץ על ידי עיריית רעננה ותושבי העיר עסקו בהפגנות מול ביתו של ראש הממשלה בנט בלבד, אבל זה לא עצר מהשופטים לכתוב פסק דין חריף במיוחד על התנהלות המדינה בכל הנוגע לשיפוצי הבית והמעון הרשמי בבלפור ● היועמ"שית חשפה את הסדר ניגוד העניינים המלא שלה ● ובעניין אלון קסטיאל, ועדת השחרורים עשתה טעות - אבל לא זו שהמבקרים מטיחים בה

עוד 1,293 מילים

רינאוי זועבי בשיחות סגורות: לא מתכוונת להוביל לבחירות

בנט: "המעשה הכי ציוני שעשיתי היה להקים ממשלת הצלה כשידעתי שתופעל נגדי מכונת רעל" ● יו"ר בל"ד מבהיר: אעלה את החוק לפיזור הכנסת להצבעה ביום רביעי ● זנדברג: ״הרוחות נרגעו, רינאוי זועבי לא תפיל את הקואליציה" ● הניו יורק טיימס: רוסיה הוציאה להורג שבויי מלחמה אוקראינים בבוצ'ה ● חשד למקרה ראשון של אבעבועות הקוף בישראל

עוד 32 עדכונים

מצעד האיוולת של הקואליציה

ממשלת בנט-לפיד מאבדת את הלגיטימיות שלה מיום ליום ● היא נשענת עתה על קואליציה של 59 ח"כים ונתונה לסחיטה כמעט על גבול השוחד הפוליטי ● הממשלה לא יכולה לנהל את המדינה כשהיא עסוקה במרדף מתמיד אחר ח"כים פורשים ● ייתכן שבנט ולפיד צריכים להכריז כי הממשלה הגיעה לסוף דרכה וללכת לבחירות ● פרשנות

עוד 627 מילים

חצי מהלקוחות בעולם

נשים אחראיות ל־80% מההחלטות הקשורות בהוצאות הבריאות של המשפחה אבל חברות הפמטק עדיין מתקשות לגייס משקיעים ● בישראל פועלות 130 חברות פטמק – 40% מהן הוקמו על ידי נשים – שמנסות לקדם ולשפר את התחום שעדיין לוקה בהטיה מגדרית ● ב־2021, החברות הישראליות גייסו כ־160 מיליון דולר והפוטנציאל הכלכלי עדיין בחיתוליו: "נמאס מחוסר השוויון"

עוד 1,009 מילים

ההשפעה של חוק הלאום על החיים עצמם - זניחה

בדיקת זמן ישראל אחרי ארבע שנים, חוק הלאום שוב מעורר סערה - אבל תומכיו, מתנגדיו, משפטנים ואנשי ציבור מתקשים להצביע על שינויים שהחוק חולל בפועל ● משפטנים מתבססים עליו מעט ● מעמד השפה הערבית דווקא עלה ● האפליה לא החמירה ● ועם זאת, ייתכן שהחוק בלם מגמת שינוי במעמד המיעוטים בישראל - ועוד יפגע בהם בעתיד ● "החוק פוגע דווקא משום שאין לו השפעה מעשית, כי הוא מיותר"

עוד 2,342 מילים ו-1 תגובות

מה מצב חומרי ההדברה בפירות ובירקות? תלוי את מי שואלים

משרדי החקלאות והבריאות פרסמו בימים האחרונים דוחות על היקף שאריות חומרי ההדברה בירקות ובפירות ● לפי משרד החקלאות, מספר החריגות שולי והמצב הולך ומשתפר משנה לשנה ● לפי משרד הבריאות, מספר החריגות גדל בהתמדה והמצב מדאיג ● למי להאמין?

עוד 1,255 מילים

רינאוי זועבי על התנהלותה בעתיד מול הקואליציה: "יכול להיות שאני אתמוך בה מבחוץ"

באשר להצעה לפיזור הכנסת אמרה חברת הכנסת: "אצביע על פי מצפוני" ● לפיד שוחח עימה, והשניים קבעו להיפגש ביום ראשון ● דיווח: רינאוי זועבי שיתפה את ינון אזולאי מש"ס בכוונתה לפרוש, הוא עדכן את דרעי, וזה - את נתניהו ● בגלל ההתפרעויות בהר מירון הוחלט על הפסקת ההילולה ● הליכוד הודיע שיתנגד להצעת החוק "ממדים ללימודים" ● בשל האלימות בתי החולים הושבתו ליממה

עוד 55 עדכונים

חזרה של איראן להסכם אינה בהכרח צעד רע עבור ישראל

מצב שבו איראן מרוסנת ומפוקחת ללא כמויות אורניום מועשר המספיקות לכמה פצצות, יאפשר לישראל להגדיל את מרחב ההחלטה ולהתארגן טוב יותר לאופציה הצבאית ● לכן ביקורו של גנץ בוושינגטון יתמקד יותר בגיוס משאבים: במערכת הביטחון גיבשו רשימת דרישות מהאמריקאים ובראשה תוספת כוח לחיל האוויר ● לא מן הנמנע שביידן יכריז בביקורו בישראל על חבילת סיוע חדשה ● פרשנות

עוד 734 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה