שנת החיסון

חברת צוות רפואי מכינה חיסון קורונה במתחם קופ"ח הכללית, אילוסטרציה (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
Yonatan Sindel/Flash90
חברת צוות רפואי מכינה חיסון קורונה במתחם קופ"ח הכללית, אילוסטרציה

2021 היתה שנת החיסון. מתוך משבר בריאותי-כלכלי חסר תקדים, בקע חזון טכנולוגי מהמרהיבים שהאנושות הגתה. כמו הפירמידות, פיצוח האטום או הנחיתה על הירח, האדם בזכות תבונתו ישלוט בטבע.

בתיאום וגמישות ודבקות במטרה, מקבלי ומקבלות החלטות יחד עם אנשי ונשות מקצוע עשו את הבלתי אפשרי. בזמן שיא פותח החיסון החדש, ומיליארדי מנות יוצרו והופצו במיליוני מוקדי חיסון שפוזרו במדינות שונות סביב הפלנטה.

2021 היתה שנת החיסון. מתוך משבר בריאותי-כלכלי חסר תקדים בקע חזון טכנולוגי מהמרהיבים שהאנושות הגתה. כמו הפירמידות, פיצוח האטום או הנחיתה על הירח, האדם בתבונתו ישלוט בטבע

המכשולים הכלכליים והלוגיסטיים, שבמשך עשורים לא אפשרו לחשמל, מים וסבון, תרופות בסיסיות, אפילו מזון להגיע לאזורים נידחים ואזורים מוחלשים בלב ערים, התפוררו כמו אבק נוכח החזון האמיץ ועתיר המשאבים.

לפי אתר Our World in Data של אוניברסיטת אוקספורד, נכון לכתיבת שורות אלו, 9.1 מיליארד מנות חיסון הופצו בעולם, ו-58.1% מאוכלוסיית העולם קיבלו לפחות מנה אחת של החיסון. בהתחשב בעובדה שהחיסון אושר לילדים מתחת לגיל 12 רק לאחרונה, מדובר ברוב המוחץ של האוכלוסייה הבוגרת של העולם. הישג מונומנטלי. לא היה שום דבר דומה לזה בתולדות האנושות.

אחרי שנה שבה עקומת המתים עלתה ועלתה, ראשית 2021 הביאה גרפים חדשים ואופטימיים. מספר המתחסנים עלה בקצה מהיר ובתחרות בין הווירוס לחיסונים, נראה שהניצחון של האדם על הטבע מובטח.

ואז המציאות הכתה.

הגרפים שעלו בתחילת מבצע החיסונים, עלו בעיקר במדינות עם כלכלות חזקות. גם היום, שנה אחרי תחילת המבצע, רק 8.4% מהאוכלוסיה במדינות עניות קיבלו מנה אחת. בזמן שישראל הובילה את מצבע הבוסטר השלישי, ארגון הבריאות העולמי יצא בהודעה שצריך קודם לחסן מבוגרים במדינות עניות. בארץ התעלמו מההודעה כי מדובר ״רק מסיבות מוסריות״. כשעוד ועוד מדינות עשירות הצטרפו למבצע הבוסטרים, ארגון הבריאות העולמי הבין, כמו שוליית הקוסם, שהמצב יצא משליטה.

הגרפים שעלו בתחילת מבצע החיסונים, עלו בעיקר במדינות עם כלכלות חזקות. גם היום, שנה אחרי תחילת המבצע, רק 8.4% מהאוכלוסיה במדינות עניות קיבלו מנה אחת

החזון של סיום פנדמיק גלובלי עם חיסון אוניברסלי תוך שנה העמיק את החלוקה בין מדינות עשירות ועניות. עם ההודעה על בידוד האומיקרון בדרום אפריקה, הפכה ״היבשת הכהה״ ליבשת אדומה במה שאחדים כינו ביטוי של אפריקופוביה.

אם לא די בכך, בזמן שכולנו מחכים בחשש שצונמי האומיקרון יגיע, לפחות לפי נתוני משרד הבריאות, נראה שהווריאנט נפוץ גם בקרב מחוסנים, אם גם באופן פחות קשה, ככל הנראה. האם יתכן ש״הסיבות המוסריות״ של ארגון הבריאות העולמי גילמו הגיון אפידמיולוגי?

אבל הבעיות התחילו הרבה לפני האומיקרון וגם לפני הדלתא. החזון לא לקח בחשבון שלכל חידוש טכנולוגי, גם כזה שמנגישים ומעודדים, יש תהליך התפשטות, כפי שתיאר פרופסור אמריטוס לתקשורת אברט רוג׳רס כבר ב-1962 בספרו החשוב ״דיפוזיית החידושים״.

בין אם מדובר בטלפונים חכמים, מכוניות חשמליות או חיסון שדורש עדכונים קבועים, רוג׳רס טען (ומחקרים רבים מאששים) שאפשר לתאר אימוץ חידושים באמצעות עקומה, ולחלק את הציבור לפי קטגוריות לאורכה: המחדשים שלפי רוג׳רס מהווים 2.5%, המאמצים המוקדמים הם 13.5%, הרוב המקדים הם 34%, הרוב המאחר שגם הם 34% והמשתהים שהם 16%.

בכל המדינות בהן חיסונים היו נגישים, עקומות ההתחסנות עלו במהרה ובערך אחרי חיסון כמחצית מהאוכלוסייה, המגמה האטה. זה קונסיסטנטי עם התיאוריה, אבל לא הסתדר עם החזון האוטופי לחסן 8 מיליארד גברים נשים וטף על הפלנטה לפני שהווירוס עובר עוד מוטציה.

במדינות בהן חיסונים היו נגישים, עקומות ההתחסנות עלו מהר ובערך אחרי חיסון מחצית מהאוכלוסייה, המגמה האטה. זה לא מסתדר עם החזון האוטופי לחסן 8 מיליארד על הפלנטה לפני שהווירוס עובר עוד מוטציה

ואז מנהיגי דמוקרטיות ליברליות, אחד אחרי השני, חצו את הרוביקון.
ממבצעי עידוד חיסונים שאפתניים ומרשימים, שהביאו בשורה של בטחון וחזרה לשגרה, כדי לחסן את הרוב המאחר ואת המשתהים, עידוד הפך לשלילת פריווילגיות, שהפך להטלת סנקציות, והגיע לקרימינליזציה של אי-התחסנות באוסטריה.

הדרכון הירוק בכל העולם שבר קונצנזוס ליברלי לגבי חשאיות מידע רפואי, ועקף חוקי הגנה על פרטיות. יתכן שהדרכון הירוק גם הגן על הבריאות, הוא בוודאות חילק את החברה למחוסנים ולא-מחוסנים.

התבטאויות כמו של נפתלי בנט על הרצון שלו שהורים יריבו על חיסונים, או שלא-מחוסנים מרססים דלתא עם מקלע, ממשיכים לשסע את החברה. עם אחוזי התחסנות נמוכים במיוחד באוכלוסיות המוחלשות (בארץ חרדים, ערבים ופריפריה) מדיניות התו הירוק באה גם במחיר של העמקת פערים.

ברבעון האחרון של 2021, מיליונים בעולם מצאו את עצמם חייבים להתחסן כדי להתפרנס. ועדיין כלכלנים תוהים מדוע גם אחרי החזרה לשגרה נותרו כל כך הרבה מובטלים.

עם הפעלת אמצעים כוחניים, מיעוט מתנגדי חיסונים פונדמנטליסטים, מדענים ומדעניות ספקנים, הססני חיסון, בעלי פוביות ממחטים, נפגעי תופעות לוואי, ליברלים וניאו-ליברלים – חברו למחאות, לעיתים אלימות, נגד מה שהם מתארים כאמצעים טוטליטרים.

בעוד שאין חדש בחובת חיסונים, בעבר היא היתה מכוונת בעיקר כלפי חיילים וילדים ונגד מחלות שהאנושות הכירה שנים רבות. את האבעבועות השחורות, המחלה הראשונה שהוכחדה בעקבות מבצע של ארגון הבריאות העולמי, לקח מעל עשור של עבודה אינטנסיבית להכחיד. כיצד יודעים מתי חזון להכחדת מחלה הוא בשורה ומתי הוא היבריס?

הדרכון הירוק בכל העולם שבר קונצנזוס ליברלי לגבי חשאיות מידע רפואי, ועקף חוקי הגנה על פרטיות. יתכן שהדרכון הירוק גם הגן על הבריאות, הוא בוודאות חילק את החברה למחוסנים ולא-מחוסנים

במהלך 2021, המטאפורה של ״מגפת המידע״ הפכה מילולית, והשתרשה אמונה שמידע הורג אנשים. תקשורת המיינסטרים והרשתות החברתיות לקחו על עצמם להגן על הציבור מפני מיס ודיסאינפורמציה על חיסונים כדי להציל חיים.

אחרי שמראשית דרכן הרשתות החברתיות טענו שאין להן אחריות על התכנים שמופצים על הפלטפורמות, 2021 הביאה מהפכה. מחשיפת סקנדל פייסבוק-קיימבריג׳ אנליטיקה ב-2018 החלה התפכחות מבורכת לגבי השפעתן של הרשתות החברתיות. אך בשנת החיסון הכל נשכח ונסלח והפלטפורמות שמכרו מידע על משתמשים וקידמו תיאוריות קונספירציה בשביל רווחים, קיבלו את המפתח לאמת והסכמה ציבורית להפוך לצנזורים.

באופן אירוני, שנת החיסון גם הייתה השנה שבה ילדי העולם, בעיקר המוחלשים, פחות מחוסנים בחיסוני שגרה מזה עשורים. בסגרים של 2020 ההערכה היא ש-23 מיליון תינוקות וילדים הפסידו חיסוני שגרה. בעוד אוכלוסיות משכילות ועשירות יותר התחילו לצמצם פערים, ארגוני הבריאות ברחבי העולם חוששים מהתפרצות של מחלות ילדים שהיו בשליטה בגלל אחוזי התחסנות נמוכים.

בצל החיסון לקורונה כמעט נעלמה העובדה שאושר סופסוף חיסון למלריה. בכל שנה כרבע מיליארד חולים במחלה ומידי שנה מעל 600 אלף מתים ממנה, בעיקר באפריקה כ-80% מהמתים הם ילדים מתחת לגיל 5. אפריקה אולי לא התחסנה לקורונה, אבל היא קיבלה השנה חיסון למחלה שקטלה מיליוני ילדים.

הרשתות החברתיות טענו תמיד שאין להן אחריות על התכנים המופצים בהן, אבל 2021 הביאה מהפכה. הפלטפורמות שמכרו מידע על משתמשים וקידמו תיאוריות קונספירציה בשביל רווחים, קיבלו הסכמה ציבורית לצנזר

שנת החיסון התחילה כשנה של תקווה לבריאות, לשפיות וחזרה מיוחלת לשגרה. אחרי שנה, החיסון שלבטח הציל רבים ממוות ותחלואה קשה, לא הביא את סוף המגפה. ככל שהפער בין החזון למציאות התגלה, מצאנו את עצמנו בחברה עולמית יותר נואשת, אכזרית ושסועה. האדם שרצה להכניע את הטבע, גילה שאת טבעו אינו מצליח להכניע. האם נלמד מזה משהו לשנה הבאה?

ניצן ויסברג, מרצה ויועצת למתודולוגיית חדשנות design thinking ופעילה חברתית בתחום החינוך. עבדה כפרופסור יועצת באוניברסיטת סטנפורד לפני שחזרה לארץ וגילתה שארצה שינתה את פניה. כיום היא חיה בהוד השרון עם אישה היקר וארבעת ילדיהם. Nitzan Waisberg is an innovation consultant, design thinking specialist and political activist. She served as Consulting Professor at the Hasso Plattner Institute of Design at Stanford University before returning to her homeland to find it unrecognisable. Nitzan lives in Hod Hashron with her husband and four children. https://twitter.com/NitzanWaisberg

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
על כדה"א עמים שונים מדברים שפות שונות - לדוגמה, יליד שבטי מיערות ברזיל לא יבין את מילותיו של דובר בולגרית ובכלל. לטבע/כדה"א יש שפה ברורה, לא כולם מבינים אותה: הקורונה היא אזהרה לפני מכו... המשך קריאה

על כדה"א עמים שונים מדברים שפות שונות – לדוגמה, יליד שבטי מיערות ברזיל לא יבין את מילותיו של דובר בולגרית ובכלל. לטבע/כדה"א יש שפה ברורה, לא כולם מבינים אותה: הקורונה היא אזהרה לפני מכות הרבה יותר קשוחות. רק מהפכה תודעתית באנושות תציל אותה מעצמה – הפסקת האדרת עושר וממון והליכה לערכים של שיוויון כללי/כלכלי מוחלט בין כל בני האדם על בסיס אחווה ורצון טוב

עוד 1,022 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שלישי, 24 במאי 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ביידן החליט: משמרות המהפכה לא יוסרו מרשימת ארגוני הטרור

בנט: ביידן עדכן אותי על החלטתו בעניין משמרות המהפכה לפני חודש ● רגב על דבריה על מקרי אונס ונשים מוכות: "אין לי על מה להתנצל; מי שצריך להתנצל הוא מי שהעביר חצאי דברים שאמרתי" ● ארגון המורים הכריז על עיצומים; משרד החינוך יבקש צווי מניעה ● שלושה תושבי מזרח ירושלים הואשמו שתכננו להתנקש בבן גביר ● תחקיר CNN: שירין אבו עאקלה נהרגה בכוונה על ידי צה"ל

עוד 50 עדכונים

התעמולה המקיאווליסטית איבדה את מגע הקסם

מקיאווליזם מזוהה עם חוסר מצפון, מניפולטיביות, ערמומיות ורמאות. גניבת דעת היא שם נלווה לפילוסוף הפוליטי ניקולו מקיאוולי. הוא היה ממניחי היסודות למדע המדינה ותורת היחסים הבינלאומיים. בספרו "הנסיך", מפרט מקיאוולי מהן השיטות הדרכים להפוך למנהיג פוליטי. דומה שהליכוד בכלל ובנימין נתניהו בפרט לוקחים את העצות של מקיאוולי צעד אחד קדימה.

בספרו "הנסיך", מפרט מקיאוולי מהן השיטות הדרכים להפוך למנהיג פוליטי. דומה שהליכוד בכלל ובנימין נתניהו בפרט לוקחים את העצות של מקיאוולי צעד אחד קדימה

בישיבת סיעת הליכוד אמש הוקלט נתניהו מדריך את חברי הסיעה המהופנטים ועושי דברו במלים הבאות:

"אין לנו מכשיר יותר טוב לנהל את התעמולה מאשר הראיונות שלכם. ואני בדקתי את הראיונות שלכם. נאדה! כלום! אפס! ממה שאמרנו כאן ובתדרוכים. אני מדבר בתדרוכים ואני מרגיש ששמים אותי על השתק".

כך אמר הנאשם כשהוא מכה על השולחן.

כדי לעשות צדק עם מקיאוולי, נזכיר שהתורה הזו של אי אמירת אמת ושימוש בכל האמצעים כדי לשמר את השלטון נמצאה כבר ביוון העתיקה אצל תוכידידס  מהמאה החמישית לספירה, שטען כי השאיפה לכוח ושימורו טמונה בגנים ובטבע האנושי.

על פי ההגדרה הפסיכולוגית, אדם בעל אופי מקיאווליסטי הוא אדם המרוכז בעצמו, נוהג באורח מניפולטיבי ומנצל את סביבתו על מנת להשיג את מטרתו ושאיפותיו.

ומה עשה הנאשם בדבריו בסיעת הליכוד? בדיוק את זה. מנצל את חברי הסיעה למטרותיו.

על פי ההגדרה הפסיכולוגית, אדם בעל אופי מקיאווליסטי הוא אדם המרוכז בעצמו, נוהג באורח מניפולטיבי ומנצל את סביבתו להשגת מטרתו ושאיפותיו. ומה עשה הנאשם בדבריו בסיעת הליכוד? בדיוק את זה

כפי שניתן היה להניח בעבר, אך כעת נשמע במפורש, חברי הסיעה עוברים תדרוכים, שבהם הוא נואם בפניהם ומעביר אליהם את משנתו ודרכי הפעולה שהוא מעצב. והכל כדי לסלול את דרכו חזרה ללשכת ראש הממשלה וכדי להימלט ממשפטו.

הקלטות מישיבת סיעת הליכוד, צילום מסך מערוץ12
הקלטות מישיבת סיעת הליכוד, צילום מסך מערוץ12

כשאנחנו חוזרים לבדוק את עברו של האיש אנחנו נזכרים בלימודיו אצל הכוהנת הגדולה להופעה ולנאומים בפני קהל, ליליאן ווילדר.

מאז ומתמיד, או לפחות מאז שנתניהו התייצב על המפה הפוליטית, הוא ייחס חשיבות עליונה, לעיתים מאגית לתקשורת. מכאן אפשר להבין את מערכת היחסים שפיתח את המול"ים בעיתונים השונים.

המאבק על התודעה שימש כלי בסיסי בעבודתו. זוכרים את "פרס יחלק את ירושלים"?

ליליאן וויילדר לימדה אותו איך להופיע בתקשורת, איך לחייך, מתי ואיך להיראות מהוסס בחיוכו, או לזעום, כשכל תנועותיו והבעותיו משמשות אמצעי להעברת המסר. וכשזה לווה בהנחיות של ארתור פינקלשטיין כיצד לעורר פחד וחרדה, נוצרה המסגרת האולטימטיבית לכאורה להשגת השלטון.

אבל הדברים הקשים שהצליף הנאשם בחברי סיעת הליכוד מעידים יותר מכל על תסכול. הוא כבר מבין שהקסם שהקרין בעבר מתפוגג. הוא כבר לא יכול לכבוש את ההר לבדו. אבל מול קואליציה של אנשים ישרי דרך, שבאו לעשות את העבודה, קשה להתמודד. בעיקר כשלצדך חבורה של אנשים לא יצירתיים, שלמדו עם השנים לומר בעיקר "כן אדוני המלך".

ומול הקוסם החדש יאיר לפיד, שיודע ליצור רקמה מופלאה מהקצוות שהליכוד מאיים לפרום כל יום מחדש, הקרב של נתניהו כמעט אבוד.

ונזכיר את התחקיר של ידיעות אחרונות והניו יורק טיימס משנת 2019, על חשבונות מזויפים ברשתות החברתיות שהפעיל, 130 אלף מסרים שמשבחים את נתניהו ומפיצים מידע כוזב על יריביו. אז הליכוד טען כי המפלגה אינה קשורה לפעילות הזו.

אבל הדברים שהצליף הנאשם בחברי הליכוד מעידים בעיקר על תסכול. הוא מבין שהקסם שהקרין בעבר מתפוגג. ומול הקוסם החדש לפיד, שיודע ליצור רקמה מופלאה מהקצוות שהליכוד מאיים לפרום, הקרב שלו אבוד

כך ימשיך הנאשם לנסות להפעיל את השיטה המקיאווליסטית שלו כדי להשפיע בתעמולה, כמו שהוא עצמו הודה בפני חברי סיעתו.

מולו, תפקידה של הקואליציה, בין היתר, לחשוף אותו במערומיו. את האיש עם השיער הסגול המדולדל, שהעייפות כבר ניכרת בכל צעד מצעדיו, שההיסטריה ניכרת בתגובותיו, האיש שבא ויוצא מאולם בית המשפט ומנסה להפוך כל פרצה לשער זהב להימלטות משערי הכלא.

פאר לי שחר היתה עורכת, כתבת ומגישה בקול ישראל במשך 25 שנה. יש לה ותק של 48 שנים בתקשורת - בגלי צהל (ככתבת הראשונה ביומני החדשות), ככתבת מדינית ופוליטית בעיתון חדשות ועל המשמר, וכיום היא פעילה בעמותות לטובת האוכלוסיה המבוגרת. היא חברת הועד המנהל במדרשת אדם לקידום הדמוקרטיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 553 מילים

הציפור הכחולה מאסקונספציה

האיש העשיר בעולם, מנכ"ל טסלה וספייס אקס, לא מפסיק לסחרר את השווקים ● הכריזמה, הכישרון והשערוריות הקשורות בשמו – בין היתר האשמות בגין הטרדה מינית וניצול עובדים – לא מנעו ממנו לחתום על הסכם פזיז לרכישת טוויטר על בסיס מניות טסלה, מה שהביא לצניחה במניות החברה ● כל המשקיעים מחכים למהלך הבא של מאסק, שעשוי לפוצץ את הבועה של עצמו

עוד 2,653 מילים
אחד חי, השני מת. איור: אבי כ"ץ

אשמה, חששות וייסורי מצפון: נשים הרות לתאומים שאיבדו את אחד העוברים בשלבים מתקדמים חושפות את סיפוריהן המטלטלים ומתחננות: "תנו לנו רגע להתאבל. זה שנותר תינוק חי לא אומר שהכול בסדר" ● אחים לתאומים שלא הכירו מספרים על חוויות נטישה ועל ימי הולדת בצל הטראומה: "הלידה לא הייתה מאורע משמח" ● הסערה שאחרי השקט

עוד 2,999 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

החלטת שופט השלום ציון סהראי בעניינם של שלושה צעירים שעוכבו על ידי המשטרה אחרי שקראו תפילת "שמע ישראל" בהר הבית - איננה תקדים והיא לא עוסקת כלל בענייני דת ומדינה ● אם כבר, זוהי החלטה אמיצה במובן זה שהיא יוצאת נגד היד המשטרתית הקלה בהטלת תנאים מגבילים על בני אדם, תוך שימוש בעבירות מעורפלות והטלת כתם של חקירה פלילית על אזרחים תמימים ● פרשנות

עוד 808 מילים

לא, נועה תשבי, זה לא בגלל אנטישמיות

ישראל חוטפת ביקורת רבה ולעיתים זה נראה לא הוגן, אבל מסביריה ממהרים מדי לטעון שמדובר באנטישמיות. לאחרונה זה קורה עם הריגתה של עיתונאית אל-ג'זירה שירין אבו עאקלה בזמן שסיקרה עימותים בגדה המערבית.

זה היה רק ​​עניין של זמן עד שנעבור מתנחומים למשפחה, זעם מוצדק על סירובם של הפלסטינים למסור את הקליע, לטענות שאנטישמים רודפים את המדינה היהודית.

זה היה רק ​​עניין של זמן עד שנעבור מתנחומים למשפחה, זעם מוצדק על סירובם של הפלסטינים למסור את הקליע, לטענות שאנטישמים רודפים את המדינה היהודית

השבוע זה מגיע מכיוון השחקנית הישראלית הרהוטה והמצוינת נועה תשבי, אושיית טוויטר שעשתה קריירה מרשימה בארצות הברית, שדוברת אנגלית אמריקאית ללא מבטא ושמגינה תדיר על ישראל במעין משקל נגד לדוגמנית-אקטיביסטית האמריקאית ממוצא פלסטיני בלה חדיד.

בסרטונה המצויץ מציגה תשבי מחקר שנערך לאחרונה על ידי הפדרציה הבינלאומית של עיתונאים (IFJ), המראה שבין 1990 ל-2020 נהרגו 2658 עיתונאים – מהם 65 ב-2020 לבדה, ומספרם גבוה במיוחד במדינות כמו פקיסטן, מקסיקו והפיליפינים. 12 היו עיתונאים של אל-ג'זירה, מתוכם 7 שנהרגו בסוריה, והאחרים בעיקר בעולם הערבי, מקומות כמו עיראק ותימן.

היא טוענת שרק מותה של אבו עאקלה התקבל ברטוריקה מלאת שנאה ושטנה ברשתות החברתיות, שהופנו כלפי ישראל. "זה נטוע אך ורק באנטישמיות, לפעמים לא מודעת. גזענות אנטי-יהודית", היא קובעת.

היא טוענת שרק מות אבו עאקלה התקבל ברטוריקה מלאת שטנה ברשתות החברתיות, שהופנו כלפי ישראל. "זה נטוע אך ורק באנטישמיות, לפעמים לא מודעת. גזענות אנטי-יהודית", קבעה

זה אחלה סרטון אבל הוא מפספס משהו מהמהות.

ולמרות שאינני נוהג להתקוטט בטוויטר עם סלבריטאים סימפטיים חשתי צורך להגיב בציוץ משל עצמי.

וזה תמצית הטיעון.

כל מקרי המוות בסכסוכים הם נוראיים. מקרים שבהם מעורבים עיתונאים הם מטרידים באופן מיוחד כי מדובר בלא-לוחמים שנוטלים על עצמם סיכונים עצומים כדי לספר לעולם את סיפורו של העולם, וזהו שירות קריטי עבור האנושות. כמה מהם היו עמיתיי ב-Associated Press – וזיכרונם רודף אותי עד היום.

מבלי להפחית בשום צורה מההקרבה שלהם, הרוב המכריע של העיתונאים המוזכרים בדו"ח IFJ היו מקומיים שנהרגו על ידי מקומיים. כאלה שהיו מוכרים רק למקומיים במדינות שאינן דמוקרטיות, שהן עניות או שאין בהם שלטון חוק – ולפעמים שילוב של שלושתם.

כל מקרי המוות בסכסוכים – נוראיים. מקרים בהם מעורבים עיתונאים – מטרידים במיוחד כי מדובר בלא-לוחמים שנטלו סיכונים עצומים כדי לספר לעולם את סיפורו, וזהו שירות קריטי לאנושות

נדיר מאוד שנהרג כתב המוכר היטב לקהל הבינלאומי בגלל הופעותיו בפני מצלמה. הם לא שווים יותר – אבל זה הטבע האנושי להיות הכי מושפע ממותו של מישהו מפורסם, או אפילו סתם מוכר. אבו עאקלה היתה כזו, עבור מיליונים רבים של אנשים ברחבי המזרח התיכון והעולם, במשך רבע מאה.

האינסטינקט האנושי הזה – להזדעזע יותר ממותו של מישהו מוכר – אולי לא צודק, אבל זה המצב.

זה לא מסביר את כל ההשתפכות הקיצונית על אבו עאקלה – כולל של חדיד הנ"ל – אבל זה כנראה מסביר את רובו.

חלק ממה שנשאר אולי אפשר לייחס לאנטישמיות, אבל כנראה לא את החלק הארי. יש הסבר פשוט ונכון יותר, והוא זה: היא נהרגה בהקשר של הכיבוש של ישראל בגדה המערבית, שהוא בין מעט הדברים שכמעט כל העולם כולו מתעב.

אני יודע, אני יודע, העולם פשטני נורא. יש הצדקה מצוינת לרדיפת טרוריסטים הקשורים לפיגועים ברחובות ישראל. יש אפילו טיעון ביטחוני לשליטה בגדה המערבית, לפחות חלקית, לזמן מה. וכן, הפלסטינים החמיצו הזדמנויות טובות לעשות עסקת חלוקה, ללא ספק.

אבל אין אף מדינה דמוקרטית אחרת ששלטה במיליוני אנשים שאינם יכולים להצביע בבחירות שלה במשך עשרות שנים תוך בניית ערים באותו שטח עבור קבוצה אחת בלבד – ליהודים בלבד, שכן יכולים להצביע, שהם בעלי זכויות דמוקרטיות, לעתים קרובות ממש מעבר לכביש. בעצם אין מקביל.

חלק אולי אפשר לייחס לאנטישמיות, לא החלק הארי. יש הסבר פשוט ונכון יותר: היא נהרגה בהקשר של הכיבוש הישראלי גדה המערבית, בין הדברים שכמעט העולם כולו מתעב

מי שמחפש מקור לאנטישמיות שכן קיימת לא צריך לחפש רחוק יותר מההתנחלויות ומהכיבוש.

כבן של ניצולי שואה – מרומניה, שבה נהרגו מחצית מהיהודים על ידי מכונת המלחמה הנאצית ומשתפי פעולה מקומיים – אני מרגיש דחף מיוחד לבקש שלא נעשה זילות למונח אנטישמיות.

תשבי רחוקה מלהיות היחידה. לאחרונה גם נציגה של ישראל באירוויזיון, מיכאל בן דוד, הרחיק לכת לא פחות. בן דוד, שייצג את המדינה בשבוע שעבר בטורינו ביכה את האנטישמיות לכאורה שמאחורי הטענה, כי התקשורת הבינלאומית לכאורה סירבה לראיין אותו. הוא חושב שזה בגלל שהוא ישראלי – לא בגלל שהוא היה במיעוט של המתמודדים שלא הגיע לגמר (התחרות "האמיתית").

חבר'ה: אנטישמיות היא דבר אמיתי. אמי הייתה בין הבודדים ששרדו את הפוגרום של יאש, שצילק אותה לכל החיים: גם היא ראתה אנטישמיות מתחת לכל סלע. הטראומה שלה הפכה אותה ללא הגיונית בנושא. אבל לבן דוד אין תירוץ כזה, וגם לתשבי אין. גם לי אין, או לרוב הקוראים.

אנטישמיות היא דבר אמיתי. אמי הייתה בין הבודדים ששרדו פוגרום יאש, שצילק אותה לכל החיים: גם היא ראתה אנטישמיות מתחת לכל סלע. אבל לבן דוד אין תירוץ כזה, וגם לתשבי אין

דן פרי ואמא שלו (צילום: באדיבות המצולם)
דן פרי ואמא שלו (צילום: באדיבות המצולם)

ישראל לא מכסה את עצמה בתהילה בהתנהגותה בגדה המערבית. אין איך להגן על היבטים מסוימים מהמצב שם, גם לא בצרכי ביטחון. אם אתה מתנהג כך, היה מוכן להשלכות. אתה הולך להיראות רע, וזה לא קשור לאנטישמיות.

בואו לא ניתן לאנטישמים האמיתים את המתנה של דילול הקנאות המסוכנת שלהם.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 793 מילים ו-1 תגובות
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

מדינה שיש לה אופוזיציה

התנהלות הליכוד בשורות האופוזיציה היא חסרת תקדים בתולדות הכנסת ● הסיעה מחרימה את ועדות הכנסת, לא מאפשרת הקמת ועדת האתיקה ופוסלת כל חוק שעולה להצבעה מטעם הממשלה - כולל חוקים שהמפלגה תמכה בהם במשך שנים רבות ● אתמול בלילה הוכיח שר הביטחון שפוליטיקה היא אומנות הפשרות ● השאלה היא מתי יפנימו זאת גם בליכוד ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
עובדה פשוטה ולא מסובכת: הליכוד של ביבי זה שחיתות, מאפיונריות/עבריינות, אגואיזם בהתגלמותו, השתעבדות לפולחן אישיות חולני, הרס עצמי פסיכותי של המנהיג. אם הממשלה תדע להשתמש בעובדה הזאת לטוב... המשך קריאה

עובדה פשוטה ולא מסובכת: הליכוד של ביבי זה שחיתות, מאפיונריות/עבריינות, אגואיזם בהתגלמותו, השתעבדות לפולחן אישיות חולני, הרס עצמי פסיכותי של המנהיג. אם הממשלה תדע להשתמש בעובדה הזאת לטובת השתפרות ולחתירה לערכים – שווה.

פרחה קולנית שעושה מה שיאיר נתניהו אומר לה. שכחה שהיא מה שהיא בזכות מי שהעלה את העדה שלה לארץ. נכון לא הכל היה מושלם בקליטת העדה המרוקאית אבל אם היה הייתה חיה עכשיו במרוקו לא בטוח שלא הי... המשך קריאה

פרחה קולנית שעושה מה שיאיר נתניהו אומר לה. שכחה שהיא מה שהיא בזכות מי שהעלה את העדה שלה לארץ. נכון לא הכל היה מושלם בקליטת העדה המרוקאית אבל אם היה הייתה חיה עכשיו במרוקו לא בטוח שלא הייתה נהרגת מאיזה פוגרום מוסלמי לא צפוי וחליה בעוני ובדלות, מתחתנת בגיל 15 וקולה לא היה נשמע לעולם. מה רע לה פה שהיא רוצתה להרוס את המדינה.

עוד 659 מילים ו-3 תגובות

התארגנות חדשה מבקשת להפוך את ישראל למעצמת סחר הוגן

על רקע העלייה במודעות לנושאים כמו טבעונות ואיכות סביבה, מפתיע לגלות שבתחום הסחר ההוגן ישראל מדשדשת שנות אור אחרי המערב ● כמעט אי אפשר להשיג בארץ חולצות סחר הוגן, ובבתי הקפה לא מגישים קפה מסחר הוגן ● חבורת צעירים מתעקשת לשנות את המצב

עוד 1,401 מילים

הממשלה מעודדת יזמים, העיריות חוסמות אותם

בישראל יש כ-180 מיליון מ"ר שתוכננו לשמש כמשרדים אבל אין להם ביקוש ועומדים ריקים ● יזמים מבקשים להפוך שטחים כאלה לדירות מגורים, אבל עיריות אינן משתפות פעולה בגלל הפרשי הארנונה ● בחוק ההסדרים יש תוכנית שמעודדת יזמים אך לוועדה שהוקמה לשם כך הוגשה רק תכנית אחת ● "ראש העיר אמר לנו, לא אכפת לנו מה החליטה הממשלה, בעיר שלנו זה לא יקרה"

עוד 1,584 מילים

רגב: "כשרוצים להפיל את הממשלה אין כאבי בטן עם מקרי אונס, נשים מוכות וחיילים"

נתניהו: "כל שעה של בנט על הכיסא עולה לאזרחים - עשיתי חישוב גס - כעשרה מיליון שקל" ● פריג' על הפסיקה, שלפיה, קריאת שמע בהר הבית לא יכולה להיחשב לעבירה פלילית: החלטה הגובלת בטיפשות; המשטרה ערערה על פסק הדין ● עשרה ימים אחרי פרישת שמרית מאיר הודיע גם ראש הסגל בלשכת ראש הממשלה, טל גן צבי, על עזיבתו ● רינאוי זועבי לא הגיעה לישיבת הסיעה של מרצ

עוד 52 עדכונים

מפת הנזקים של רינאוי-זועבי

קשה לדעת אם רינאוי-זועבי תוכל לאמוד את הנזק שגרמה לכולם, וגם לעצמה, כשהחליטה לצאת למסע של איומי סרק על הקואליציה, ובסוף חזרה בה באופן די מביך ● גורמים שהיו בסוד המגעים טוענים כי מי שהכריע את הכף והחזיר אותה למסלול הוא מנסור עבאס ● עם או בלי קשר, אתמול שוב הופץ בחברה הערבית וידיאו של הנאום בו מזהיר משה גפני את יו"ר רע"ם מהבטחות שלא יתממשו ● פרשנות

עוד 731 מילים ו-1 תגובות

התנהלות המשטרה בהלוויית שירין אבו עאקלה סתרה את היומרה של ישראל לנהוג כסמכות הנבונה והמתונה בעיר הבירה ● אסור שהארוע ירד מסדר היום - והאחראים צריכים לתת עליו את הדין ● פרשנות

עוד 1,250 מילים

ייבוש ביצות גרם לצמצום משמעותי בבתי הגידול המימיים והפך את בריכות הדגים לתחנות עצירה חיוניות עבור ציפורים נודדות ● במקביל, גידול בייבוא הדגים הביא חקלאים לייבש בריכות כאלה ● כדי להילחם בתופעה, החברה להגנת הטבע פועלת עם חברות כמו טרררה שרואות בביצות הזדמנות כלכלית וסביבתית ● "פרויקט ראשון לקיזוז פחמן בישראל שעומד בסטנדרט הבינלאומי"

עוד 1,357 מילים ו-1 תגובות

נדל"ן וסביבה "תושבי נתניה והסביבה עומדים לאבד חוף ים"

הטרקטורים בפולג מכשירים קרקע להרחיק את החנייה והנגישות מאות מטרים מהחוף ● זהו השלב הראשון בתוכנית המלונות שלפי תושבים ומומחי סביבה, קרובים מדי למים, יצמצמו את החוף בחצי, ינתקו רצף בין השמורות ויהפכו את החוף למלכודת באירוע חירום ● ח"כ אלון טל דרש תסקיר סביבתי ● מהנדס העיר נתניה בתגובה: "באזור הזה לא אמור לעבור טבע"

עוד 1,967 מילים ו-1 תגובות

מבלי שהצליחה להבטיח רוב תביא הממשלה להצבעה את הצעת החוק "ממדים ללימודים"

אחרי פגישה עם לפיד חזרה בה רינאוי זועבי מפרישתה מהקואליציה: "האלטרנטיבה לממשלה הזאת היא ששר המשטרה הבא יהיה בן גביר" ● סנגוריהם של נתניהו ושל אלוביץ' הביעו התנגדות לתיקון שמבקשת הפרקליטות לערוך בכתב האישום ● בית משפט קבע שאין בקריאת שמע של נערים יהודים בהר הבית הפרה של הסדר; מלשכת בנט נמסר שהמדינה תערער על ההחלטה

עוד 48 עדכונים

שלטון זה לא בדנ"א של מרצ

חברי הכנסת במרצ, כמו המצביעים של המפלגה, הם אולי הריאלים ביותר בקואליציה הנוכחית: הממשלה הזו לא תלך בדרך של מרצ בשום שלב, אבל זו הממשלה היחידה שמרצ תהיה חברה בה ● לכן הודעת הפרישה של רינאוי-זועבי מביכה אותם - את חבריה לסיעה כמו גם את המצביעים ● והפרשה הזו - כמו מקרי סילמן, שיקלי ואבידר - גם חושפת את החסרון העיקרי של שיטת השיבוצים ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
שיבוצים, שריונים והכתבות "מלמעלה" אכן מאוד בעייתיים מבחינת מחוייבות למפלגה, לערכיה ובמיוחד לבוחרות ולבוחרים שלה. אבל - ניתן לרענן את השורות "מלמטה". לשם כך צריך לשבור את הפרדיגמות הישנו... המשך קריאה

שיבוצים, שריונים והכתבות "מלמעלה" אכן מאוד בעייתיים מבחינת מחוייבות למפלגה, לערכיה ובמיוחד לבוחרות ולבוחרים שלה. אבל – ניתן לרענן את השורות "מלמטה". לשם כך צריך לשבור את הפרדיגמות הישנות. "בחירה בין נבחרות" היא הצעה לפרדיגמה חדשנית כזו.
https://www.zman.co.il/267784/

עוד 942 מילים ו-3 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה