חפירות הרכבת חונקות את חנויות הרחוב

"אנחנו בצרות. אנשים התייאשו מלהגיע"

חולדאי מתגאה בהשלמת העבודות על הרכבת באלנבי אך לא מציע סיוע לעסקים שסמוכים לעבודות ברחבי העיר ● בז'בוטינסקי ברמת גן ובני ברק יש שובל ארוך של חנויות סגורות ובבת ים הסוחרים מדווחים על ירידה דרסטית בתנועת הלקוחות ● הם דורשים הנחה במסים, אך אין להם את מנופי הלחץ של הקניונים והרשתות ● בעל עסק: "יש לי לקוחות מבוגרות שפשוט לא יכולות להגיע"

"הרוב פה נפלו". עבודות הרכבת הקלה בז'בוטינסקי בני ברק (צילום: עומר שרביט)
עומר שרביט
עבודות הרכבת הקלה בז'בוטינסקי בני ברק, ינואר 2022
עוד 2,099 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שלישי, 12 ביולי 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

"הצהרת ירושלים": ביידן ולפיד יחתמו על מסמך הבנות, בו תביע ארה"ב את מחויבותה לישראל

לקראת הביקור הודיע גנץ על פתיחת מעבר גבול חדש בגדה ועל הגדלת מספר אישורי הכניסה לפלסטינים מהרצועה ● הורוביץ הודיע שלא יתמודד על ראשות מרצ ● שיקלי התפטר מהכנסת ● סמוטריץ' נגד בן גביר: הוא לא צריך לפנות אליי במסיבת עיתונאים, הוא יכול להתקשר אליי ● החלה חקירתה הנגדית של הדס קליין: ההגנה הציגה מכתב שבו הודה פאקר על מתנות שקיבל משרה נתניהו

עוד 38 עדכונים

האם התמיכה האוונגליסטית בישראל באמת חד-משמעית?

לפני שנה, בהצהרה שזכתה לפרסום רחב, אמר שגריר ישראל בוושינגטון דאז, רון דרמר, כי ישראל צריכה להעדיף את תמיכת הנוצרים האוונגליסטים על פני תמיכתם של יהודי אמריקה, "ששיעורם בין מבקריה של ישראל גבוה באופן בלתי-פרופורציונלי למספרם".

לפני שנה הצהיר שגריר ישראל בוושינגטון דאז, רון דרמר, כי ישראל צריכה להעדיף את תמיכת הנוצרים האוונגליסטים על פני תמיכת יהודי אמריקה, "ששיעורם בין מבקריה של ישראל גבוה באופן בלתי-פרופורציונלי למספרם"

דרמר הגדיר את התמיכה האוונגליסטית "נלהבת וחד-משמעית". אולם הולכות ומצטברות שאלות לגבי הרמה שבה התמיכה האוונגליסטית היא אכן מוצקה וחד-משמעית.

סקר חדש מטעמה של אוניברסיטת צפון קרוליינה מצא כי התמיכה בישראל בקרב אוונגליסטים צעירים ירדה משיעור של 75% בשנת 2018 ל-34% ב-2021. ירידה זו היתה חלק ממגמה מתמשכת שהחלה כבר ב-2015, על פי מחקר של אוניברסיטת מרילנד.

יתר על כן, עמדות מסוימות של הברית האוונגליסטית העולמית (World Evangelical Alliance – WEA), שבמסגרתה מאוגדות כנסיות אוונגליסטיות מכל רחבי העולם, תיחשבנה לאנטי-ישראליות על ידי רוב הישראלים.

לדעתי, משקיפים רבים, בהם גם פוליטיקאים, אינן מבינים את אופיו של היחס הנוצרי ליהודים ולישראל. השקפתם נוטה ללקות בסטראוטיפים ובדעות קדומות החלות באופן טיפוסי על קבוצות דתיות. אוכלוסיות מסוג זה, במיוחד אלה המתוייגות על ידי אנשים חילונים, בעלי השכלה, בתור "פונדמנטליסטיות" נחשבות לבלתי-רציונליות, נוקשות ודוגמטיות – ואין אפשרות להזיז אותן מדעותיהן, לא על ידי ראיות אמפיריות ולא על ידי טיעונים רציונליים.

התמיכה האוונגליסטית בישראל נחשבת לחד-משמעית ובת קיימא בדיוק משום שהיא נשענת על יסודות דוגמטיים ובלתי-רציונליים אלה. אך הירידה בתמיכה בקרב אוונגליסטים אמריקאיים צעירים יותר, כמו גם אצל ה-WEA, מוכיחה כי הבנה זו של התמיכה האוונגליסטית בישראל היא שגויה. אם ברצוננו לשמור על התמיכה האוונגליסטית עלינו להציע המשגה שונה, הולמת יותר, של תמיכה זו. על בסיס זה נוכל להגדיר ולנסח מדיניות נאותה יותר.

התמיכה האוונגליסטית בישראל נחשבת חד-משמעית ובת קיימא כי היא נשענת על יסודות דוגמטיים ואי רציונליים. אך הירידה בתמיכה בקרב אוונגליסטים אמריקאיים צעירים יותר, מוכיחה שהבנתה שגויה

הבסיס, גם לתמיכה הנוצרית וגם לגישות הנוצריות האנטי-ישראליות, הינו היחס האמביוולנטי שליהדות ולנצרות יש זו כלפי זו. אמביוולנטיות זו מפעפעת אל כולם – גם אל האנטישמים ומתנגדי ישראל, וגם לקבוצות פרו-יהודיות ופרו-ישראליות.

מקורה של אמביוולנטיות זו נובע מכך ששורשי הנצרות נמצאים ביהדות, וללא יהדות לא הייתה נצרות, אבל יחד עם זאת, הנצרות מחליפה את היהדות ו"מגשימה" אותה. הנצרות קשורה בטבורה אל היהדות, ואף על פי כן היא מתחרה ביהדות. כתוצאה מאמביוולנטיות זו, כל עמדה הננקטת על ידי נוצרים כלפי יהודים וכלפי מדינת ישראל היא בלתי-יציבה מעצם טיבעה.

מעבר לבסיס זה, שהוא כאמור אמביוולנטי ובלתי-יציב מעצם טיבעו, התמיכה האוונגליסטית בישראל רחוקה מלהיות עשויה מקשה אחת. ניתן לחלקה לפחות לשתי קבוצות:

  1. אלה שתמיכתם מתבססת בראש ובראשונה על נרטיבים של "אחרית הימים", המועברים בעיקר על ידי התרבות הנוצרית הפופולרית.
  2. אלה שתמיכתם נשענת על חשיבה מחדש מהותית לגבי היחס הנוצרי ליהודים. תמיכתה של הקבוצה הראשונה הינה "רכה", בעוד שתמיכת הקבוצה השנייה – המהווה מיעוט (אולי עד כ-20% מאוכלוסיית האוונגליסטים) – נראית כיציבה ומוצקה יותר.

העמדה ה"רכה" מתבססת על נרטיב של "תורת העידנים" (המחלק את היסטוריית העולם והאנושות לשבעה עידנים, Pre-Millenial Dispensationalism), המעניק ליהודים תפקיד חשוב בנרטיבים הנוצריים של "אחריות הימים" ושל "הביאה השנייה" (של ישוע המשיח). כחלק מדרמה אסכטולוגית זו, באחרית הימים שבים היהודים אל מולדתם העתיקה, אך רובם ממירים את דתם לנצרות או שהם נהרגים.

מקור האמביוולנטיות נובע מכך ששורשי הנצרות נמצאים ביהדות, וללא יהדות לא הייתה נצרות, אך עם זאת, הנצרות מחליפה את היהדות ו"מגשימה" אותה. הנצרות קשורה בטבורה ליהדות אך מתחרה בה

נרטיב זו מקבל את הגישה הנוצרית המסורתית כלפי יהודים, שאפיינה את רובו של העולם הנוצרי במשך מאות רבות של שנים: היהודים דחו את ישוע הנוצרי, ולכן הם איבדו את ברכתו של אלוהים, השייכת עתה לישוע ולכנסייתו. חלק מהיהודים ישיגו מחדש את ברכת האל כאשר יקבלו – באחרת הימים – את ישוע כמשיח.

אף שנרטיב תורת העידנים הומצא רק במאה ה-19, הוא נפוץ מאוד בתרבות האוונגליסטית הפופולרית, ומהווה בסיס לספרים, סרטים ותוכניות טלוויזיה. בשל כך, אוונגליסטים רבים תומכים בישראל ובציונות בתור חלק מהנרטיב המוכר של אחרית הימים.

תמיכה זו משתלבת היטב עם ערכים חברתיים שמרניים, דוגמת הלאומיות. אולם תמיכה זו איננה מבוססת על אמונות נוצריות בסיסיות. כאשר היא מעומתת עם נרטיבים אלטרנטיביים משכנעים, כמו הנרטיב הפלסטיני למשל, היא עשויה להינטש. במצב כזה, האוונגליסטים האנטי-ישראליים יפרשו מחדש את העמדה הנוצרית כלפי ישראל. היהודים ומדינת ישראל עלולים לחזור אל התפקיד השלילי שניתן להם בהשקפה המסורתית, הרואה את היהודים כמי שדחו את ישוע. דומה שתזוזה כזו בעמדה מתרחשת כעת בקרב אוונגליסטים צעירים וכן ב-WEA.

בד בבד קיימת רמה של תמיכה אוונגליסטית בישראל ובעם היהודי, הקשורה לחשיבה מחדש לגבי הגישות הנוצריות הבסיסית כלפי יהודים. רמה זו מיוצגת על ידי מספר ארגונים אוונגליסטיים המתמסרים לתמיכה בישראל, כגון כנסיית כנפי נשרים (Eagles Wings Ministry), ו"נוצרים מאוחדים למען ישראל" (Christians United for Israel).

ארגונים אלה והחברים בהם נוטים לשלול את מה שהם מכנים "התיאולוגיה של ההחלפה", כלומר הטיעון כי העם היהודי הוחלף על ידי הכנסייה, הממלאת כיום את מקומו של עם ישראל בתור מקבלי ברכתו של האל. לדעתם, היהודים, "ישראל שבבשר", הם עדיין העם הנבחר הזוכה לברכת אלוהים, כך שגם ההבטחה שניתנה לאברהם אבינו, "אֲבָרְכָה מְבָרְכֵיךָ" (בראשית י"ב, ג') עדיין מתייחסת אל העם היהודי ואל מדינת ישראל.

נרטיב תורת העידנים מקבל את הגישה הנוצרית המסורתית כלפי יהודים, שאפיינה את רוב העולם הנוצרי במשך מאות שנים: היהודים דחו את ישוע הנוצרי, ולכן איבדו את ברכת אלוהים, השייכת עתה לישוע ולכנסייתו

ארגונים מסוג זה אומרים כי אין הן מעסיקים עצמם בנושא המרתם של היהודים לנצרות. הם טוענים כי תמיכה בישראל היא רצונו של אלוהים, בין שהיהודים ימירו את דתם לנצרות ובין שלא. גישה זו מהווה שינוי משמעותי בתיאולוגיה הנוצרית הבסיסית. דומה שמחויבותם של ארגונים אלה לתמיכה בישראל הינה עמוקה ויציבה יותר מאשר התמיכה האוונגליסטית ה"רכה" בישראל, הנפוצה יותר. מנקודת ראות תיאולוגית, קבוצות אלה מהוות מיעוט בקרב האוונגליסטים.

ההזדהות של נוצרים אוונגליסטיים עם הציונות ותמיכתם בישראל הן תופעה רב-שכבתית. ההפרדה בין השכבות השונות חיונית לצורך עיצוב מדיניות אפקטיבית. אין לראות את התמיכה האוונגליסטית בישראל כמובנת מאליה; יש להזין ולטפח אותה.

ד"ר שלמה פישר הוא עמית בכיר במכון למדיניות העם היהודי ועמית במכון שחרית. תחומי המחקר שלו הם בצומת שבין דת, פוליטיקה ומעמד וכן בקשר שבין דת, דמוקרטיה ואזרחות בחינוך. לימד סוציולוגיה בבית הספר לחינוך באוניברסיטה העברית ובאוניברסיטאות נוספות, פרסם מחקרים רבים אודות הציונות הדתית ותנועת ש"ס ועבד כ-30 שנה בשדה החינוך. הוא בין המייסדים והמנהלים של יסודות – המרכז לליבון ענייני תורה ומדינה, המתמקד בחינוך לדמוקרטיה בחינוך הממלכתי-דתי. (צילום: מכון שחרית)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 920 מילים

מסרבות להיות אויבות

פסטיבל פמיניסטי ייחודי חוגג עשור ומנסה לעשות את מה שלא עושים מספיק בסרביה או בקוסובו – לצאת בגלוי נגד המלחמה ● גילעד שדה ביקר בפסטיבל ושוחח עם המארגנות, שמספרות: "יש כאלו שמנסים להפריד ביננו – אבל אין לזה מקום" ● גם שגרירות ישראל בקוסובו שלחה לראשונה נציגות ישראלית

עוד 1,581 מילים

אירופה לא יודעת איך להתמודד עם מעצרי השווא של איראן ● בלגיה מתכוונת לשחרר דיפלומט איראני שהורשע בניסיון להטמין פצצה בפריז – ולקבוע בכך תקדים מסוכן ● חבר פרלמנט בלגי לזמן ישראל: "מדובר בהסכם כניעה וסחיטה" ● משפט דומה מתנהל בשוודיה, שהוציאה אזהרת מסע גורפת לאיראן ● במקביל, הגולים האיראנים חוששים שטהרן תנצל את התקדים כדי לדרוש הסגרתם

עוד 1,724 מילים

למקרה שפיספסת

"בפעם הראשונה מישהו הגיע לשפר את שירותי הדת"

מתן כהנא קרא תיגר על הממסד הדתי והוביל רפורמות פורצות דרך ● הוא מינה נשים למועצות, אבל נכשל במינוי רבנים ● ארבע דמויות מובילות מהאגף הליברלי של הציבור הדתי אומרות לזמן ישראל כי כהנא, שעשוי לא לחזור למשרד הדתות אחרי הבחירות, פספס הזדמנות היסטורית לנער את המשרד הרדום ● אבל הם מכירים גם בהישגיו: "אני נותן לו צל"ש – את הצל"ש הכי גדול"

עוד 2,867 מילים ו-1 תגובות

ג'בריל רג'וב מאתגר את אבו מאזן ומקורביו

יו"ר הרש"פ אבו מאזן יציג לראשונה בפני הנשיא ג'ו ביידן את יורשו המיועד חוסיין א-שיח' כדי שיקבל ממנו את ברכת הדרך. מזכ"ל פת"ח ג'בריל רג'וב מזהיר מפני ניסיון של "גורמים חיצוניים" לעצב את המשטר הפלסטיני ואומר כי יו"ר הרש"פ ייקבע רק בתהליך דמוקרטי של בחירות.

ביקור הנשיא ביידן במזרח ירושלים ובבית לחם בסוף השבוע מעסיק רבות את ההנהגה הפלסטינית, אשר דנה בו, קיימה הערכת מצב, ואף החליטה כי למרות האכזבה שלה מההבטחות של הנשיא ביידן, שלא קויימו, היא לא תשבש את הביקור. זו אחת הסיבות שיו"ר הרש"פ נועד עם שר הביטחון בני גנץ ברמאללה כדי לתאם עמו את הצעדים הביטחוניים הדרושים לכך שביקור ביידן יעבור בשלום.

ביקור ביידן במזרח ירושלים ובבית לחם בסופ"ש מעסיק רבות את ההנהגה הפלסטינית, שדנה בו, קיימה הערכת מצב ואף החליטה כי למרות אכזבתה מהבטחותיו שלא קוימו, היא לא תשבש את הביקור

הביקור הזה חשוב מאוד גם מבחינת קרב הירושה. גורמים בכירים בפת"ח אומרים כי יו"ר הרש"פ אבו מאזן אמור להציג בפעם הראשונה בפני הנשיא האמריקאי את יורשו המיועד חוסיין א-שיח' שמונה באחרונה לתפקיד מזכ"ל הועד הפועל של אש"פ.

הנשיא ביידן קיבל דו"ח מלא על חוסיין א-שיח' מראש ה-CIA וויליאם ברנס אשר תומך בו, והוא אמור לתת את הגושפנקה הנשיאותית למהלך של אבו מאזן.

חוסיין א-שיח' זוכה גם לתמיכה של ישראל, מצרים, ירדן, סעודיה וקטאר כיורש המיועד של אבו מאזן.

אולם יריביו של חוסיין א-שיח' בקרב הירושה, ובראשם יריבו המר ג'בריל רג'וב, מזכ"ל תנועת פת"ח, אינם מתכוונים לשבת בשקט לקראת ביקור הנשיא ביידן בבית לחם ומאותתים לנשיא ביידן כי לא יסכימו למינויו של חוסיין א-שיח' ליורשו של אבו מאזן.

מזכ"ל פת"ח ג'בריל רג'וב, המחשיב את עצמו כיורשו של אבו מאזן, איבד את תפקיד יו"ר המל"פ לטובתו של רוחי פתוח. הוא מאוכזב וכועס על המינויים החדשים בצמרת אש"ף, במיוחד על זה של יריבו המר חוסיין א-שיח'.

רגו'ב שמר על שתיקה רועמת בחודשים האחרונים מחשש לעימות עם יו"ר הרש"פ כדי להבטיח את עתידו בצמרת פת"ח החדשה, אך לקראת ביקור הנשיא ביידן החליט להפר אותה.

רגו'ב שמר על שתיקה רועמת בחודשים האחרונים מחשש לעימות עם יו"ר הרש"פ כדי להבטיח את עתידו בצמרת פת"ח החדשה, אך לקראת ביקור הנשיא ביידן החליט להפר אותה

בראיון שהעניק ג'בריל רג'וב לערוץ הטלוויזיה הסעודי "א-שרק" ב-7 ביולי הוא מתח לראשונה ביקורת על יו"ר הרש"פ אבו מאזן על שביטל את הבחירות הכלליות בשטחים במאי 2021 מחשש לתבוסה של תנועת פת"ח בפני חמאס בבחירות לפרלמנט, ומחשש לתבוסה אישית שלו מול מרוואן ברגותי בבחירות לנשיאות.

אז תירץ זאת יו"ר הרש"פ בטענה כי ישראל  מתנגדת לעריכת הבחירות במזרח ירושלים ולכן לא ניתן לקיימן.

בראיון לערוץ הסעודי "א-שרק" אמר ג'בריל רג'וב:

"אנו משלמים את המחיר על דחיית הבחירות הכלליות וכולם מבינים שההחלטה לדחות אותן הייתה טעות".

רג'וב גם העביר בראיון רמז עבה לישראל ולממשל ביידן על תמיכתם בחוסיין א-שיח' כיורשו של אבו מאזן ואמר:

"לא נאפשר לכוחות חיצוניים לעצב את המשטר הפוליטי הפלסטיני, אף אחד לא יגיע לפסגת ההיררכיה הפלסטינית שלא באמצעות תהליך דמוקרטי (של בחירות)".

רג'וב הביע גם חשש בראיון מתרחיש של התערבות "כוחות חיצוניים" בביסוס הפיצול בין הגדה לרצועה והדגיש כי לאחר ביקור הנשיא ביידן בתחומי הרש"פ  "כל האפשרויות פתוחות" וכי ההנהגה הפלסטינית תדון ביישום ההחלטות של הוועדה המרכזית של אש"ף בדבר השעיית ההכרה בישראל והתיאום הביטחוני עמה.

"לא ניכנע ולא נרים דגל לבן", הדגיש רג'וב.

רג'וב הביע גם חשש בראיון מתרחיש של התערבות "כוחות חיצוניים" בביסוס הפיצול בין הגדה לרצועה והדגיש כי לאחר ביקור הנשיא ביידן בתחומי הרש"פ  "כל האפשרויות פתוחות"

לג'בריל רג'וב, שהיה מפקד מננגון המודיעין המסכל בגדה, יש יותר כוח בשטח ופעילים חמושים הסרים למרותו, אולם חוסיין א-שיח' יותר ערמומי וממולח ממנו. א-שיח' שולט היטב ברזי הפוליטיקה הפלסטינית והצליח לרכוש את אמונו של יו"ר הרש"פ אבו מאזן. הוא עשה זאת בעבר גם מול יאסר ערפאת ושרד בהצלחה את כל הניסיונות של ג'בריל רג'וב לחסל אותו פוליטית בתקופתו של ערפאת.

בן בריתו הנאמן של חוסיין א-שיח' הינו הגנרל מאג'ד פרג' שלרשותו עומדים 30 אלף אנשי ביטחון חמושים בשטחי הגדה.

יו"ר הרש"פ אבו מאזן חשדן מאוד. הוא רואה בג'בריל רג'וב "חתרן בלתי נלאה" שאי אפשר לסמוך עליו. הדאגה העיקרית שלו בערוב ימיו היא מי ישמור עליו ועל האימפריה הכלכלית שהקים עבור שני בניו ברגע שיירד מהבמה הפוליטית. הוא הגיע למסקנה שניתן לסמוך על חוסיין א-שיח' ועל ראש המודיעין הכללי מאג'ד פרג' יותר מאשר על ג'בריל רג'וב או על מחמוד אלעאלול סגנו בתנועת פת"ח. הנאמנות שלהם לאבו מאזן גדולה יותר.

בכיר בתנועת פת"ח אומר: "לג'בריל רג'וב יש שם בתנועת פת"ח של אחד שבוגד בחבריו ונאמן רק לאינטרסים שלו", נראה כי הנאמנות הזו והאינטרסים המשפחתיים של אבו מאזן הם הסיבה העיקרית לקידומם של השניים לתפקידי מפתח בהנהגה הפלסטינית.

לג'יברל חשוב מאוד "להישאר על הגלגל" של הנהגת פת"ח כחבר הועדה המרכזית. בקרוב אמורה להתקיים הועידה ה-8 של פת"ח שבה תיבחר מחדש הנהגת פת"ח. רג'וב תלוי לחלוטין באבו מאזן כדי לשמור על מעמדו, לכן הוא נזהר מלהתעמת עמו והמרוויחים הם חוסיין א-שיח' ומאג'ד פרג'.

בקרוב אמורה להתקיים הועידה ה-8 של פת"ח שבה תיבחר מחדש הנהגת פת"ח. רג'וב תלוי לחלוטין באבו מאזן כדי לשמור על מעמדו, לכן הוא נזהר מלהתעמת עמו, והמרוויחים הם  א-שיח' ופרג'

גם בכירים נוספים בצמרת פת"ח כמו מחמוד אלעאלול ותוופיק טיראווי אוחזים באותה ההערכה ובאותה טקטיקה שמוביל ג'בריל רג'וב. גם הם מתנגדים לחוסיין א-שיח' ומאג'ד פרג' ותלויים באבו מאזן כדי להישאר בהנהגת פת"ח החדשה.

חוסיין א-שיח' ומאג'ד פרג' הצליחו לנטרל את כוחו הפוליטי של ג'בריל רג'וב ואת השפעתו על אבו מאזן. רג'וב היה זה שיזם ביחד עם צאלח אלעארורי, סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, את שיחות הפיוס באיסטנבול בין פת"ח לחמאס.

לדברי גורמים בפת"ח, הם הוכיחו לאבו מאזן שכל המהלך הזה של רג'וב נבע מסיבות אישיות ונועד לקדם את רג'וב לתפקיד יו"ר המל"פ הפלסטיני כשהוא מתכנן להשתמש בתפקיד הזה כקרש קפיצה בהמשך לתפקיד יו"ר הרש"פ. מחמוד עבאס עצר את תהליך הפיוס עם חמאס ובסופו של דבר מינה את מקורבו רוחי פתוח לתפקיד יו"ר המל"פ והנחית מכה פוליטית כואבת על ראשו של רג'וב.

חוסיין א-שיח' ומאג'ד פרג' מיקמו את עצמם בחוד החנית של המלחמה של הרש"פ נגד חמאס לעומת ג'בריל רג'וב שטוען כי אין ברירה וחייבים לחלק את "עוגת השלטון" עם חמאס למען פיוס לאומי והמאבק נגד ישראל.

א-שיח' ופרג' סבורים כי ארגון חמאס אינו מעוניין באמת בפיוס לאומי וכי הוא משתמש בסיסמה הזו כדי לחתור תחת שלטון הרש"פ בשטחי הגדה וכדי להפילו ולהשתלט על אש"ף. לטענתם, ג'בריל רג'וב יודע זאת אך הוא מקווה לזכות בתמיכה עממית ובתמיכת חמאס לתפקיד יו"ר הרש"פ.

השניים הצליח לטרפד את כוונתו של ג'בריל רג'וב להתמנות לתפקיד יו"ר המל"פ. רג'וב מאשים בשיחות סגורות כי ישראל וארה"ב עמדו מאחורי המהלך הזה כדי למנות בהנהגה דמויות פלסטיניות הנוחות להן, כך שיקדמו את האינטרסים הישראלים-אמריקאים.

גורמים בפת"ח טוענים כי בשיחות סגורות מאשים ג'בריל רג'וב את חוסיין א-שיח' כי הוא "סוכן של ישראל". מקורביו של א-שיח' אומרים בתגובה כי ג'בריל רג'וב מכונה אצל בכירי השב"כ הישראלי בכינוי "גבריאל רגב" וכי כשרג'וב שימש כראש מנגנון המודיעין המסכל בגדה הוא הסגיר לידי השב"כ הישראלי את חוליית הטרור של חמאס מהכפר צוריף.

גורמים בפת"ח טוענים כי בשיחות סגורות מאשים ג'בריל רג'וב את חוסיין א-שיח' כי הוא "סוכן של ישראל". מקורביו של א-שיח' אומרים בתגובה כי ג'בריל רג'וב מכונה אצל בכירי השב"כ הישראלי בכינוי "גבריאל רגב"

קרב הירושה רק בתחילתו והוא צפוי להתעצם בחודשים הקרובים.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,112 מילים ו-1 תגובות
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

בן-גביר פתח במרוץ החיזורים חזק מדי, מוגזם מדי ומוקדם מדי

המחזה הגרוטסקי ביותר ביום סגירת הרשימות לכנסת בארבע מערכות הבחירות האחרונות, היה הוויכוחים האינסופיים בין בן-גביר לאחרים בימין ● לפעמים זה נגמר באיחוד, לפעמים בריצה נפרדת ● אתמול - חודשיים לפני סגירת הרשימות וחודש וחצי לפני הפריימריז בציונות הדתית - בן-גביר כבר התחיל את מסע הנהי, כשהוא מבסס את כל טענותיו על עסקי הספקולציות, כלומר הסקרים ● פרשנות

עוד 724 מילים ו-1 תגובות

ארצות הברית צריכה לשנות מדיניות בנוגע לאיראן

לקחי ההיסטוריה של המגעים הדיפלומטיים עם איראן ברורים: בהיעדר לחץ, האיראנים אינם מסכימים לדבר ● הגישה הדיפלומטית הרכה שנוקט בה ממשל ביידן לא תעצור את איראן מלהפוך למדינת סף גרעינית ● ראוי שארה"ב תחשב מסלול מחדש ותכין תוכנית חלופית כדי למנוע את התקדמותה של הרפובליקה האסלאמית ● פרשנות

עוד 1,108 מילים

מגדלי אקירוב

אלפרד אקירוב הוא האנג'ל של הסטארט-אפים הפוליטיים בישראל ● כשגנץ החליט להיכנס לפוליטיקה, אקירוב העמיד לרשותו ערבות של שני מיליון שקל ● כשסער פרש מהליכוד והקים את תקווה חדשה, אקירוב העמיד גם עבורו ערבות של 2.5 מיליון שקל ● לאחרונה אקירוב מנסה להשתלט על כלל ביטוח ונתקל בקשיים רגולטוריים - כאלה שפוליטיקאים אסירי תודה יוכלו לפתור בהמשך

עוד 1,063 מילים ו-1 תגובות

מספר מקרי אבעבועות הקוף מזנק בכל העולם ● באירופה, נרשם השבוע זינוק של עשרות אחוזים במספר הנדבקים ● ישראל הצליחה להשיג רק 2,000 חיסונים עד כה, ורופאים דורשים להעביר את האבחון לקופות ● בינתיים, החשש מסטיגמה מוטעית של "מחלת הומואים", עיכוב בהסברה וחזרה מפסטיבלים - כל אלה עלולים לתרום לזינוק בהדבקה גם בארץ ● החשש הגדול: הדבקת הילדים

עוד 2,713 מילים

הלשכה המשפטית של הכנסת הסכימה אתמול לראות את התפטרותו של שיקלי מהכנסת, אם תקרה בשלושת הימים הקרובים, התפטרות שנעשתה "בסמוך" למועד הפרישה ● זו הסכמה שערורייתית שהופכת את תקדים שיקלי לסטנדרט החדש בעיני ח"כים בהווה ובעתיד ● ועדיין, הניצחון של שיקלי כולו על תנאי: יו"ר ועדת הבחירות המרכזית עוד עשוי לומר את דברו בנושא - ואחריו בג"ץ ● פרשנות

עוד 818 מילים

ארה"ב דחתה את הבקשה לאפשר לנציג ישראלי להתלוות לביקור ביידן במזרח ירושלים

תעריף החשמל יעלה בחודש הבא ב-9.6% ● הפריימריז לרשימת הליכוד ייערכו ב-3 באוגוסט; יושב ראש המפלגה יוכל לשריין שלושה מועמדים בין 30 המקומות הגבוהים ברשימה ● תמה ההרשמה להתמודדות לראשות העבודה: ערן חרמוני יתמודד על התפקיד מול מרב מיכאלי ● סקרים: 14-13 מנדטים לכחול לבן - התקווה החדשה ● הדס קליין: פאקר קנה לשרה נתניהו תכשיט ב-46,500 דולר

עוד 47 עדכונים

החיבור בין גנץ לסער נועד להתפרק

המערך הפוליטי שהקימו אתמול יו"ר כחול-לבן ויו"ר תקווה חדשה נועד למקסם את הכוח המשותף של שתי המפלגות בבחירות הקרובות, לא מעבר לזה ● אפילו בשם נורמלי לרשימה הם לא טרחו להשקיע ● המטרה היא כרגע להפוך לצלע השלישית במירוץ לראשות הממשלה לצד נתניהו ולפיד ● זה טוב לנתניהו, פחות ללפיד ● ויש גם סיבה מדוע הנדל נדחק מחוץ לרשימה - והיא לא קשורה בחרדים ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
עוד 677 מילים ו-2 תגובות

סולברג מוחק תקדים של ברק

הרכב בראשות ברק קבע ב-2006 כי סעיף בחוק המבטל את זכותם של פלסטינים להגיש תביעת פיצויים על פגיעה שאינה במלחמה - אינו חוקתי ● 16 שנים אחר כך, קבע בשבוע שעבר הרכב בראשות סולברג כי פלסטיני שנפגע מירי צה"ל בעזה אינו יכול לדרוש פיצויים מאחר שהאירוע התרחש ב"שטח אויב" ● פסק הדין הזה עשוי להתברר בעתיד כאחד מפסקי הדין המכוננים של סולברג ● פרשנות

עוד 895 מילים

ג'ונסון יכול להאשים רק את בוריס ● גם פרשת כריס פינצ'ר וההטרדות המיניות לא הביאו להדחתו ● למעשה, אותן התכונות שהפכו אותו לכוכב הן אלה שהביאו בסופו של דבר לנפילתו ● הוא היה אמור להתבגר כשנכנס לתפקיד – אבל זה לא קרה ● לעומת הציבור הרחב, חברי המפלגה השמרנית הרימו דגל אדם רק כשהבינו שהקריירה הפוליטית שלהם בסכנה

עוד 1,636 מילים

הקרב על מרצ

ריאיון אחרי שהצהיר על התמודדות לראשות המפלגה, יאיר גולן חושב שכדי שמרצ תמשיך להתקיים היא חייבת להתמקד בנושא הפלסטיני ("חייבים להיפרד, סיפוח ישים סוף לחלום הציוני"), להילחם במכונת ההסתה ("'שמאלן' זה ביטוי מקטין, זה קצת כמו לקרוא לכהה עור 'ניגר' בארה"ב") – ולהחזיר את המצביעים המתנדנדים ("אומרים שהשמאל הם 'אוהבי ערבים'; אנחנו אוהבי עצמנו")

עוד 1,580 מילים ו-2 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה