צנזורה מעולם לא היתה אחת הדרכים לשאוף לאמת

ג'ו רוגן מתנצל, צילום מסך מהאינסטגרם שלו
ג'ו רוגן מתנצל, צילום מסך מהאינסטגרם שלו

ספוטיפיי הודיעה בשבוע שעבר על הסרת כל המוסיקה של אגדת הפולק-רוק ניל יאנג מהפלטפורמה בעקבות אולטימטום שפרסם יאנג במכתב פתוח נגד הפודקסט המושמע ביותר בעולם של ג׳ו רוגן שלטענתו מפיץ מיסאינפורמציה על קורונה.

ספוטיפיי הודיעה בשבוע שעבר על הסרת המוסיקה של אגדת הפולק-רוק ניל יאנג מהפלטפורמה אחרי אולטימטום שפרסם נגד הפודקסט המושמע ביותר בעולם של ג׳ו רוגן, שלטענתו מפיץ מיסאינפורמציה על קורונה

זו לא הפעם הראשונה שיאנג מפרסם מכתב פתוח. לפני שנתיים פרסם שטראמפ הוא בושה למדינה וזעם שהוא משמיע את שיריו בכנסים שלו. הפעם נראה שהטריגר למכתב של יאנג היה מכתב פתוח לספוטיפיי שפרסמו קבוצה של אנשי ונשות מדע, רפואה, חינוך ואקדמיה בעקבות ראיון של רוגן עם ד״ר רוברט מאלון, בדרישה ל״מדיניות מיסאינפורמציה״ בפלטפורמה.

תגובת ספוטיפיי הראשונית היתה אמירת "ביי ביי" ל-6 מיליון האזנות ליאנג בחודש, ו"ברוכים הבאים" ל-11 מיליון המאזינים לכל פרק של רוגן.

יתכן שהמחוייבות המיוחצ"נת של קונגלומרט הטק Meta למלחמה במיסאינפורמציה בקורונה בלבלה כמה אנשים, שדמיינו שיש כאן דוגמה ומופת של טק-אלטרואיזם.

הסבר אפשרי אחר הוא ההבדל במודלים העסקיים של החברות. בעוד שספוטיפיי מוכרת מנוי לתוכן, Meta מוכרת פרסומות. כלומר, היא מוכרת את הרעיון שיש לה יכולת להשפיע על העמדות וההתנהגות של המשתמשים בפלטפורמה. באופן כאילו פרדוקסלי, יש ל-Meta אינטרס לטפח את הרעיון שבני אדם הם חומר גלם למניפולציה דרך חשיפה לתכנים.

אך האם זה נכון?

חנה ארנדט כתבה:

״ההנחה הפסיכולוגית של היותנו בני-מניפולציה הפכה להיות אחד מהמוצרים הנמכרים ביותר בשוק הדעה הרווחת והמלומדת״.

איך יתכן שאני, למשל, פעם ראיתי פרסומת למשקה חלב בטעם בזוקה, ואיכשהו לא מיד הלכתי לקנות אותו? אין ספק שלחשיפה לתכנים יש איזושהי השפעה. אבל האם מדובר בקשר ישיר ודטרמינסטי (מהסוג שהיה מכניס אפילו יותר מיליארדים לכיסה של Meta)? האם חשיפה לרוק-אנד-רול באמת השחיתה את הנוער? האם חשיפה לסרטים מצויירים בדור הקודם, ולמשחקי וידאו אלימים בדור אחריו, פילסה את הדרך לחברה של סוציופטים?

אין ספק שלחשיפה לתכנים יש השפעה, אך האם מדובר בקשר ישיר ודטרמינסטי? האם חשיפה לרוק-אנד-רול באמת השחיתה את הנוער? האם חשיפה למשחקי וידאו אלימים פילסה את הדרך לחברה של סוציופטים?

יש היסטוריה ארוכה של מכתבים פתוחים, עצומות ומחאות של שמרנים שביקשו לצנזר ספרים, סרטים, אמנים ואף מדענים כדי להציל את נפשם וגופם של הנוער. ככה לפני 55 שנה לא נתנו לביטלס להכנס לארץ. הדבר המדהים ביותר במקרה של המכתב הזה הוא שכאן קבוצה של גברים ונשים בוגרים מבקשת להציל את נפשם וגופם של אנשים בוגרים אחרים! מה בדיוק הופך רופא שיניים, אחות, יועץ זוגיות, וטרינר או סטודנטית לדוקטורט בתחום לא ידוע (חלק מרשימת החתומים הנכבדה) לחסינים, כך שהם היו יכולים לשמוע את הפודקאסט של רוגן, שמארח אנשים רבים עם שלל דעות, ובהן שתיים לא מבוססות ובעייתיות מאוד, בלי למות ממיסטינפורמציה ובכל זאת לדעת שהוא סכנת נפשות לאחרים?

בספטמבר 2020 ארגון הבריאות העולמי יצא בהודעה משותפת עם האו״ם, יוניסף, אונסקו ואחרים, לפיה הקורונה היא הפעם הראשונה בהיסטוריה בה מדיה חברתית משמשת בתפקיד כל כך מרכזי בהפצת מידע לניהול המגפה, וכי באותו זמן הטכנולוגיה גם מאפשרת הפצת מידע כוזב ותורמת ל״אינפודמיה״ שמסכנת את מאמצי ניהול המגפה.

המטאפורה של מגפת מידע, של רעיונות שהופכים ״ויראליים״ היתה כל כך חזקה, עד שרבים הפסיקו להיות מסוגלים להבחין שמדובר בסופו של דבר רק במטאפורה. הרעיון ש״מיסאינפורמציה הורגת אנשים״ הפך בן לילה לעובדה, כאילו יש קשר דטרמיניסטי בין מידע ובין פעולה, ובפרט בין מידע שגוי ובין פעולה שגויה.

המטאפורה של מגפת מידע, רעיונות שהופכים ״ויראליים״ היתה כה חזקה, עד שרבים הפסיקו להבחין שמדובר בסופו של דבר רק במטאפורה. הרעיון ש״מיסאינפורמציה הורגת אנשים״ הפך בן לילה לעובדה

במרץ 2021 חברת Meta (אז פייסבוק) פצחה בקמפיין נגד מיסאינפורמציה על קורונה בשיתוף ארגון הבריאות העולמי, מהלך שסלל את הדרך להסכמה ציבורית להפוך את הכוכב של סקנדל פייסבוק-קיימבריג׳ אנליטיקה מרק צוקרברג וחבריו בסיליקון ואלי, לצנזור העולמי.

במלחמת הקודש נגד מיסאינפורמציה, ד״ר רוברט מאלון, מי שתואר באטלנטיק כ״מדען החיסונים שמפיץ מיסאינפורמציה על חיסונים״, כמעט מריח מגופרית. עם יותר ציטוטים של מאמריו המדעיים מאשר כנראה כל החתומים על המכתב הפותח לספוטיפיי גם יחד – הוא גם טוען בציבור דברים שאין להן שום בסיס מדעי, ומוציא אנשים טובים מהכלים.

וינאי פרסד, רופא ופרופסור לאפידמיולוגיה וביו-סטטיסטיקה ב-UCSF נקט בגישה שעד לא מזמן היתה מובנת מאליה. במאמר בשם ״אנחנו צריכים לדבר על החיסונים״, שבא בתגובה למכתב הפתוח הקבוצתי, הוא טוען שאסור לעשות צנזורה לרוגן תחת הכותרת של לוחמה במיסטאינפורמציה. במקום זה הוא מפרק את הטענות של שני אורחים של רוגן ספקני חיסונים, ד״ר רוברט מאלון וד״ר פיטר מקלה. כשהם אומרים דברים איתם הוא מסכים, הוא מסכים. כשהם אומרים דברים שאין להם סימוכין מדעיים הוא מציין זאת.

מדהים. ואפילו מקובל על ג'ו רוגן עצמו.

תפריט התכסיסים לתפעול יצורים לא רציונליים (ברי-מניפולציה, חשופיות בפני סוליית המיסאינפורמציה), שמכרו יועצי כלכלה התנהגותית למקבלי החלטות במשבר הקורונה, מתגמדים לעומת הקסם האמיתי של טיעונים רציונליים.

 

בנתיים גם ג׳וני מיטשל הורידה את השירים מהפלטפורמה, ג'ו רוגן התנצל. וספוטיפיי, שהמניה שלהם צנחה ב-12 אחוז במהלך הסופ"ש והם איבדו כ-2 מיליארד דולר, פרסמה את מדיניותה בקשר לתכני מיסאינפורמציה ואיך הם פועלים לסימונם ולתיווכם לציבור.

פרסד, רופא ופרופ' לאפידמיולוגיה וביו-סטטיסטיקה נקט בגישה שנחשבה בעבר מובנת מאליה: אין לצנזר את רוגן בשם לוחמה במיסטאינפורמציה, אלא לפרק את טענות אורחיו ספקני החיסונים

חזרה לניל יאנג ולג'וני מיטשל. זה נפלא כשאמנים משתמשים בקול שלהם.ן, אבל ממש לא נפלא כשהם עושים את זה כדי לסתום את הקול של אחרים. יש לאנושות דרכים לשאוף לאמת. מדע. פילוסופיה. אמנות. צנזורה מעולם לא היתה אחת מהן.

ניצן ויסברג, מרצה ויועצת למתודולוגיית חדשנות design thinking ופעילה חברתית בתחום החינוך. עבדה כפרופסור יועצת באוניברסיטת סטנפורד לפני שחזרה לארץ וגילתה שארצה שינתה את פניה. כיום היא חיה בהוד השרון עם אישה היקר וארבעת ילדיהם. Nitzan Waisberg is an innovation consultant, design thinking specialist and political activist. She served as Consulting Professor at the Hasso Plattner Institute of Design at Stanford University before returning to her homeland to find it unrecognisable. Nitzan lives in Hod Hashron with her husband and four children. https://twitter.com/NitzanWaisberg

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
כשאתה שומע שיש חלב בטעם מסטיק בזוקה אתה יכול להחליט בקלות אם זה מתאים לך ואם תאהב את זה. כשאתה שומע דיסאינפורמציה רפואית מסוכנת אתה צריך תיווך של מישהו בעל ידע רפואי. רוגן הוא חסר אחריו... המשך קריאה

כשאתה שומע שיש חלב בטעם מסטיק בזוקה אתה יכול להחליט בקלות אם זה מתאים לך ואם תאהב את זה. כשאתה שומע דיסאינפורמציה רפואית מסוכנת אתה צריך תיווך של מישהו בעל ידע רפואי. רוגן הוא חסר אחריות, הוא לא מספק גלוי נאות על אורחיו המפוקפקים והוא משפיע על קהל של מיליונים שלא מתחסנים. ואותם אנשים בורים ואנוכים שלא מתחסנים מסכנים את כלל הציבור.

עוד 822 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שישי, 27 במאי 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ראש העירייה, לא ראש עיר

יום ירושלים ראש עיריית ירושלים בורח מכל עיסוק בנושאים מדיניים-ביטחוניים ומתייחס לכל שאלה בנושא כמוקש ● הוא רואה לנגד עיניו כמודל את ראש העיר המיתולוגי טדי קולק - שריף שאין לו עניין מחוץ לתחומי ירושלים ● בינתיים, תנופת הבנייה בעיר הבירה אדירה וליאון רוצה לשנות את הדמוגרפיה ומפת ההגירה ● אם רק צעדת הדגלים ביום ראשון תעבור בשלום והאלימות במזרח העיר תפסיק להרוס לו

עוד 1,549 מילים

גל ההתייקרויות: החזקים לא נפגעו, החלשים כן

המחירים מזנקים ויוקר המחיה יעלה אף יותר בשל העלאת הריבית ● גם השכר עלה - אבל בענפים מסוימים, בעיקר בהייטק, השכר עלה הרבה, ובענפים אחרים הוא אפילו ירד בחדות, אחרי חודשים ארוכים של חל"ת וחיים מדמי אבטלה ● גם העצמאים נפגעו קשה ● כשמשווים הוצאות מול הכנסות, רואים שמצבם של החזקים השתפר, מצב החלשים הידרדר - והפערים גדלו

עוד 2,522 מילים

"מגדלי מגורים הם מנכרים, מעקרים, מייקרים ומסכנים"

הנתונים מאשרים את מה שרואות העיניים: בשנתיים האחרונות חל זינוק במספר התחלות הבנייה של מגדלי מגורים, ואנשי התכנון טוענים כי בשנים הבאות נצטרך לבנות בניינים אפילו גבוהים יותר ● פרופ' רחל אלתרמן, מתכננת ערים ומשפטנית, נחרדת ממה שמחכה לנו ומזהירה: "הרבה יותר יקר לבנות מגדלים ולתחזק אותם, הם אסון סביבתי, והחיים בהם הם חיים של ניכור חברתי"

עוד 1,295 מילים ו-1 תגובות

הבעיה היא לא הדגל, אלא מי שתוקע את המוט שלו בעיני שכניו

ביום ראשון שוב ייצא לדרך מצעד דגלים. המאבק על ההפגנה הזו, המלווה בריקודים של אלפי בני נוער מהמגזר הדתי, הפך לכאורה לשאלה של משילות וריבונות, חופש ביטוי והזכות להניף דגלי ישראל בירושלים בירתה. לכאורה. צריך לומר שוב שכל הערכים הללו הם לכאורה.

ביום ראשון שוב ייצא לדרך מצעד דגלים. המאבק על ההפגנה הזו, המלווה בריקודי אלפי בני נוער מהמגזר הדתי, הפך לכאורה לשאלה של משילות וריבונות, חופש ביטוי והזכות להניף דגלי ישראל בירושלים בירתה

מדוע?

מפני שהנפת דגלי ישראל בירושלים היא לא הבעיה. הבעיה היא בשם מה מונף הדגל.

מצעד הדגלים הפך למעשה למצעד שנאה, גזענות, הסתה וריקודים שכל מטרתם לבזות את הפלסטינים. לתקוע להם אצבע בעין ליד שער שכם ומסגד אל אקצה.
מבחינת המפגינים חופש הפולחן בירושלים הוא רק יהודי והם בזים לפולחן המוסלמי.

כותב שורות אלה השתתף בשנים אחרות ביום ירושלים, כאשר ההתיישבות העובדת הייתה עולה לירושלים עם כלים חקלאיים ותוצרת חקלאית. כאנשי מילואים עזרנו והתנדבנו לארגון יום ירושלים והוא עבר בדרך כלל כחג שמח, בהסכמה לאומית רחבה, ללא הפרעות מצד הפלסטינים וללא הפגנות לאומניות גזעניות.

ההתיישבות מצדיעה לירושלים באיחודה.

תהלוכה של כלים חקלאיים עתיקים בטקס לאיחוד ירושלים 30.5.2011

Posted by ‎שלמה דביר‎ on Monday, May 30, 2011

אולם עם השנים, ישראלים חילונים ממגזרים שונים הדירו עצמם מירושלים ביום חגה. הנוער הדתי הלאומי והלאומני השתלט על יום ירושלים, עם מצעד גס מלווה בקריאות שנאה והסתה, וגרם לעימות צפוי מול האוכלוסייה הפלסטינית של ירושלים.

מצעד הדגלים הפך למצעד שנאה, גזענות, הסתה וריקודים, שכל מטרתם לבזות את הפלסטינים. לתקוע להם אצבע בעין ליד שער שכם ומסגד אל אקצה. מבחינת המפגינים חופש הפולחן בירושלים הוא יהודי בלבד

הדגל הוא לא הבעיה. דגל ישראל מכובד גם במדינות ערביות כאשר נערכים שם הסכמים או מתארחים נציגי המדינה.

גם מפגשים עם נציגי הפלסטינים מלווים בהצבת דגלי ישראל ברקע המפגש.
דגל ישראל הוא לא הגורם למהומות ולא לטילים שעלולים להיירות מעזה.
הבעיה היא דברי השטנה המופקרים שסביבם חוגגים בני נוער מוסתים ושפת השנאה המזמינה מלחמה.

הנושא כבר הגיע לביהמ"ש העליון בשנת 2015 כאשר השופטים נדרשו לדון בקריאות "מוות לערבים" שנישאו במצעד הדגלים, לצד קריאות הסתה מוכרות אחרות: "איטבח אל ערב" ו"יבנה המקדש וישרף המסגד".

לקראת המצעד בשנת 2015 עתרו עמותת "עיר-עמים" ופורום "תג מאיר" לבית המשפט העליון בדרישה למנוע את מעבר הצעדה ברובע המוסלמי בעיר העתיקה. ביהמ"ש אמנם דחה את העתירה, לא לפני שרקד מילולית בעצמו סביב הסוגיה, כאשר השופט אליקים רובינשטיין, חובש כיפה בעצמו, דרש מהמשטרה אכיפה ראויה כלפי סיסמאות הסתה:

"מי שאומר 'מוות לערבים' אנו בדעה שהוא צריך לקבל עונש וגם המשטרה צריכה להיות בדעה זו. זה לא חופש הביטוי אלא חופש ההסתה".

אמר והתיר את המצעד.

ביהמ"ש אמנם דחה את העתירה נגד המצעד, לא לפני שרקד מילולית בעצמו סביב הסוגיה, כאשר השופט רובינשטיין, חובש כיפה בעצמו, דרש מהמשטרה אכיפה ראויה כלפי סיסמאות הסתה. אמר והתיר את המצעד

מבין אלפי החוגגים המוסתים המשטרה הייתה עוצרת בודדים. על כתבי אישום שהסתיימו בהרשעה לא שמענו מעולם.

בשנה שעברה רה"מ לשעבר בנימין נתניהו עצמו דרש מאיתמר בן גביר לא להגיע לשער שכם בשל איום הטילים, ומפכ"ל המשטרה ושב"כ התריעו על הצפוי. האירועים התדרדרו לירי רקטות על ירושלים, דחיית המצעד ומהומות בערים המעורבות.

הבעיה היא לא הדגל. הדגל המסמל את מדינת ישראל לא עשה שום דבר לאיש.

אבל מי שמנצל את זהותו היהודית במדינת ישראל כדי לתקוע את מוט הדגל בעיני שכניו, קורא מוות לערבים ומסית לשריפת מסגד החשוב לעולם המוסלמי – הוא האשם ואותו יש לעצור ולמנוע ממנו את הנפת הדגלים במחול החרבות הלאומני שאותו חוגגים דוקא ביום ירושלים.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 511 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

עודכן לפני 4 שעות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

מסתבר שהם כן יכולים עוד

ההטבות שקיבלה רינאוי־זועבי עם חזרתה לקואליציה עשויות לפגוע גם בה וגם במרצ אבל חמור מכך – הן אולי הכשירו את מצעד הדגלים במתווה הנוכחי ● הניסיונות החוזרים לייצב את הממשלה העירו מחדש דיונים בנושא השיטה הפוליטית ● אבל הבעיה לא נמצאת בשיטה אלא בדינמיקה שבה היא פועלת וההתעלמות מהבעיות האמיתיות ● דעה

עוד 1,384 מילים ו-1 תגובות

תגובות אחרונות

דיווח: תחקיר המשטרה קובע שניתן היה להימנע מהפעלה של כוח רב בהלוויית אבו עאקלה

הרשות הפלסטינית: העיתונאית שירין אבו עאקלה נורתה ישירות על ידי כוח צה"ל ● כוכבי: "אף חייל בצה"ל לא ירה במכוון בעיתונאית" ● ארצות הברית הביעה דאגה מכך שמצעד הדגלים, במתכונתו הנוכחית, יביא להסלמה באזור ● דיווח: ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון אמר לגורמים במשרדי ההגנה והחוץ של ארצות הברית שהפרישה מהסכם הגרעין הייתה שגויה

עוד 42 עדכונים

החברה החדשה של ישראל

המלחמה באוקראינה, חוסר הביטחון האנרגטי, איום הטרור והעלייה באנטישמיות - כל אלה הביאו לשינוי ביחס של האיחוד האירופי לישראל ● בלי הרבה כותרות, הנשיאה הצעירה של הפרלמנט ביקרה בתחילת השבוע בארץ - ובירושלים התמוגגו מדבריה ● היא לא הזכירה את ההתנחלויות, לא התעכבה על הארועים הביטחוניים ולא גינתה את ישראל ● האם באמת הכל עד כדי כך ורוד? ● פרשנות

עוד 835 מילים

אם נדמה לכם שבאביב הזה ישראל מדלגת מאובך לאובך - אתם לא מדמיינים: מספר סופות החול והאבק בארץ גדל בחדות השנה לעומת אשתקד ● מצד שני, במהלך השנים המגמה היא דווקא של ירידה, ואין הוכחה שיש קשר לשינוי האקלים ● לסופות החול האיומות בעיראק, לעומת זאת, יש ועוד איך

עוד 1,018 מילים

מיינד דה גאפ הסגולה של לונדון

אחרי עשורים של תכנונים ובאיחור של שלוש שנים, החל לפעול אתמול קו אליזבת, המחבר בין מזרח ומערב לונדון ● אלפים עמדו בתור כדי לעלות על הנסיעה הראשונה והאווירה החגיגית הורגשה בכל התחנות ● יש סיבה לחגיגה: הקו החדש משפר את איכות החיים של תושבי הפרברים, מעלה את ערך הנדל"ן ומקצר את הנסיעה למרכז העיר ● שאול אדר יצא לסיבוב בעתיד של לונדון

עוד 1,418 מילים ו-1 תגובות

מנכ"ל דניה סיבוס בשימוע: "יש אתרים לא טובים, העובדים מוענשים"

פרסום ראשון בנובמבר נערך שימוע משמעתי לחברת הבנייה דניה סיבוס ● פרוטוקול השימוע, הנחשף כאן לראשונה, מעיד על הליך נינוח ושטחי ● מנכ"ל החברה מתפלא שהוא מוזמן ל"מעמד המשפיל" ומבקש החלטה מהירה ● הוועדה משבחת את החברה על מאמציה להשתפר וממליצה לא לנקוט צעדי משמעת ● ודניה סיבוס מציגה רווחי שיא ● מאז השימוע נהרגו עוד שני עובדים באתרי הבנייה של החברה

עוד 1,957 מילים

אחרי חיסול בכיר משמרות המהפכה וההדלפה אתמול כי ביידן החליט להשאיר את הכוח הצבאי ברשימת ארגוני הטרור, איראן לא ממהרת להגיב ורומזת הלילה שהעניין לא סגור ● בטהרן ממתינים להודעה הרשמית של הבית הלבן וכפי הנראה ממשיכים במגעים מול האמריקאים והמעצמות האחרות מתחת לרדאר ● ובינתיים, איראן ממשיכה לדהור מבחינת כמויות האורניום המועשר ● פרשנות

עוד 579 מילים

לפיד: תומך במסלול מצעד הדגלים, מותר לצעוד עם דגל ישראל ביום ירושלים

הרצוג נגד תחקיר CNN על מות עיתונאית אל־ג'זירה: "אי אפשר להגיע לאמת בלי שיתוף פעולה" ● בעקבות הנפת דגלי פלסטין: ליברמן מעוניין להפחית את תקציב אונ' בן גוריון ● דרמה בכנסת: הליכוד הפיל את "חוק השקיות" של גמליאל, ההצעות של רוזין ולהב הרצנו אושרו ● המחוזי ביטל את החלטת השלום להתיר תפילת יהודים בהר הבית ● גנץ יטוס לביקור רשמי בהודו בשבוע הבא

עוד 62 עדכונים

הציפור הכחולה מאסקונספציה

האיש העשיר בעולם, מנכ"ל טסלה וספייס אקס, לא מפסיק לסחרר את השווקים ● הכריזמה, הכישרון והשערוריות הקשורות בשמו – בין היתר האשמות בגין הטרדה מינית וניצול עובדים – לא מנעו ממנו לחתום על הסכם פזיז לרכישת טוויטר על בסיס מניות טסלה, מה שהביא לצניחה במניות החברה ● כל המשקיעים מחכים למהלך הבא של מאסק, שעשוי לפוצץ את הבועה של עצמו

עוד 2,653 מילים ו-1 תגובות
אחד חי, השני מת. איור: אבי כ"ץ

אשמה, חששות וייסורי מצפון: נשים הרות לתאומים שאיבדו את אחד העוברים בשלבים מתקדמים חושפות את סיפוריהן המטלטלים ומתחננות: "תנו לנו רגע להתאבל. זה שנותר תינוק חי לא אומר שהכול בסדר" ● אחים לתאומים שלא הכירו מספרים על חוויות נטישה ועל ימי הולדת בצל הטראומה: "הלידה לא הייתה מאורע משמח" ● הסערה שאחרי השקט

עוד 2,989 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה