אנחנו סבלנו יותר

פליטים אוקראינים על גבול פולין (צילום: AP Photo/Visar Kryeziu)
AP Photo/Visar Kryeziu
פליטים אוקראינים על גבול פולין

החתול של הבניין קידם את פנינו לפנות בוקר בזעף אילם: "איפה הייתם, בבני-ברק?" אחרי שבוע בדרום איטליה הוטחנו למציאות המקומית, ימין ושמאל ויד איש באחיו. אח, סורנטו, את יפה אבל אני מכאן.

אז חזרתי להתבוסס בחדשות עוד כשעמדתי בתורים הלא נגמרים באולם נוסעים נכנסים, שהם עונש ראוי למי שהעז לחלום באיטלקית. למשך פחות משבוע היה מרענן להיות זרה, לבהות או להיקלע, למשל, לבית קפה ברומא, בו הצטופפו אוהדי כדורגל ועודדו בצעקות וריקודים על שולחנות את נבחרת רומא ששיחקה נגד לאציו. איזה עולם.

כותרות היום הבא עסקו ברב קנייבסקי: "הלוויה של פעם בדור" וגם הגדרה שומטת לסת "אדם ששקול כנגד כל העם". זהו, אפשר לסגור את הבסטה, מדינת ישראל היא מרכז הרב, ובכל מובן של המילה רב. אז מה אם חיי אזרחי אוקראינה נחרבים ופליטים מבקשים מחסה? רב גדול הלך לעולמו בשיבה טובה והעולם עם המלחמות הקטנות שלו.

הכותרות עסקו ברב קנייבסקי: "הלוויה של פעם בדור", וגם הגדרה שומטת לסת: "אדם ששקול כנגד כל העם". חיי אזרחי אוקראינה נחרבים? רב גדול הלך לעולמו בשיבה טובה והעולם עם מלחמותיו הקטנות

בלילה צפיתי בסרט התיעודי על הרב קנייבסקי ב"כאן 11" וראיתי יהודי זקן בא בימים ועייף, שעיניו חכמות וכל הווייתו זועקת תחינה אילמת "הניחו לי", ולצדו נכד צעיר ומעודכן שמתפעל את הסב ומוביל אותו במיומנות של מאלף לתשובה פשוטה שכוחה יפה לכל שאלה.

הרב נאסף אל אבותיו והמדינה עצרה מלכת, ילדים בטלו מלימודים וחיילים לא התגייסו והעיר בני-ברק מלאה גברים בשחור. ואין נשים. כבודה בת מלך פנימה ועופי לנו מהעיניים. בהלוויה שסגרה את גוש-דן לא נראו נשים, רק ים של גברים בשחור. מי ילדו את מאות אלפי הזכרים המתאבלים? פיות שיניים?

בזמן שבהיתי במפרץ התכלת באמלפי ופוזיטנו, ישראל הקשיבה לנאום נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי וקיבלה אותו בחמיצות יהודית. מי נגע לנו בשואה? זלנסקי, מנהיג אמיץ, שאינו נתניהו ולא עסוק בתסרוקת שלו ובריצוי רעייתו, חושף את אכזבתו מישראל ומאוד נעלבנו. אר יו טוקינג טו מי?

האמת, כן. העם שמזכיר השכם והערב את שתיקת העולם לנוכח השמדת יהודים, ובהמשך חי על חרבו ועבר מלחמות למכביר, ובאחת מהן אוים בטילים ששלח רודן מעיראק, התלבט ביום פקודה עולמי בין ארור פוטין וברוך זלנסקי, שמא ירגיז את הרודן הרוסי.

ובמקום לבחור בצד הנכון של ההיסטוריה, התבונן בטרגדיה האוקראינית דרך ראי הצד שלנו, ובמקום לדבר בקול ברור ונחרץ נגד הכובש ולפתוח שערים בפני כל פליט, עשה מהמלחמה לימון כשר אבל חמוץ, ליהודים בלבד. הן עם לבדד ישכון ובגויים לא יתחשב.

העם התבונן בטרגדיה האוקראינית דרך ראי הצד שלנו, ובמקום לדבר בקול ברור נגד הכובש ולפתוח שערים בפני כל פליט, עשה מהמלחמה לימון כשר אבל חמוץ, ליהודים בלבד

קורות המלחמה שלא תיאמן, שסופה פליטים מבקשים מחסה באירופה של המאה ה-21, חשפו כאן שוב שני עמים.

האחד דתי ולאומני עד משיחי, ששואף למדינת הלכה ומושח רבנים בשר ודם לאלוהות. זאת למרות שאלה שבים ומראים שהם בני תמותה ככל אדם, וחרף הניסים שמייחסים להם – גם הם הולכים בדרך כל בשר. סבתא דליסיה העניינית נהגה להגיב על מות שועי עולם במשפט: "אפילו משה רבנו מת".

ויש עוד עם. העם האחר חילוני ברובו וליברל ודורש שלום וצדק, מין ערכים אנושיים אוניברסליים, שגם היהדות אוחזת בהם למרות שנלקחה בשבי ע"י מגינים מטעם עצמם: שומרי מצוות וימנים שניכסו אותה ומדברים בשמה.

השוני בין שני העמים מהותי, והוא נובע מכך שהחילוניות שכלתנית ומדברת מהראש, הדתיות אמוציונלית ומדברת אל לב הסנטימנט היהודי ובזה כוחה. צד אחד עולם, צד שני משפוחה. בעד מי אתם?

אז רציתי לצאת מהארון היהודי. יש לי עוד ארון, אני חילונית. חילונית בת חילונים. סבא שלי היה חזן לעת מצוא, חילוני פשוט שאהב לחזן להנאתו בבית הכנסת מרכולת בפלורנטין בפני אלוהים וכל אדם, אבל זה היה מזמן. היו זמנים בהם ארון הספרים היהודי היה פתוח לכל דיכפין וחנו בו כל מיני עגלות.

בילדותי החילונית בית הכנסת היה מקום מזמין ובשבת חתן ברמצווה או כלולות נסענו אליו בלי דקדוקי עניות, ברכב וברגל, ונאספנו לחיקו כבני משפחה רצויים. הכותל המערבי היה כותל אבנים ולא מבוך טאליבן שחוצץ בין גברים ונשים שמצוות להתכסות בהגזמה. כותל שלא נעלב כשמפנים לו גב, כי חרף קדושתו וסמליותו, אזוב ועצבת, כותל הוא קיר ולבו לב אבן ולא לב אדם. ולא היו קברי צדיקים שהפכו לאחוזות קבר.

בילדותי החילונית בית הכנסת היה מקום מזמין. בשבת חתן ברמצווה או כלולות נסענו אליו ונאספנו לחיקו כבני משפחה רצויים. הכותל המערבי היה כותל אבנים ולא מבוך טאליבן שחוצץ בין גברים ונשים

פעם היו דרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום אלא שאחרי מלחמת ששת הימים נפל דבר. שטחים קדושים שוחררו ושבנו אל בורות המים, לשוק ולכיכר, התרחבנו למעלה, למטה ולצדדים, והתנחלויות צמחו על כל גבעה וצימחו גם עשבים שוטים.

הדתיות שינתה פניה לאט ובהתמדה, עד שהתנחלה בלבבות והתחזקה מאוד ולבה גבה ועתה היא גובלת בעבודת אלילים. מתים הועלו למעלות קדושים וקברים קודשו, חילוניות לא כשרות נשקו למזוזות, וריבות צעירות הפרישו חלות ברוב עם וטקס וסובבו קברי צדיקים שלא ידעו שהם כאלה.

מפעל ההתנחלויות שמן מאוד והפך לעגל זהב שחולב ממשלות מתחלפות, ימין ושמאל ומרכז. ובשוליים המתרחבים פריפריה נחנקת שקפאה בזמן לנוכח המולך המשיחי שלא יודע שובע.

אני יודעת שזו מדינת העם היהודי, ושנקבצנו הנה מכל קצוות תבל אחרי שפרעו בנו, גירשו, כלאו והשמידו אותנו מכל העמים, אבל עכשיו, אחרי שאנחנו והאתוס היהודי הגענו הביתה, אפשר לדבר על חילוניות ולהחזיר את כבודה הנרמס?

כי הזהות היהודית עלתה ועלתה עד שהגיעה לי עד כאן ומכל מיני סיבות. בעיקר מאז פרצה המלחמה באוקראינה ומיליוני פליטים עושים יציאת אירופה ומבקשים מקלט, גם אצלנו, מדינה שקמה מאפר ומתלוננת שנים ש"העולם שתק". ועכשיו, כשהגיע תורה להוכיח שלא נשכח, שוכחת מאיפה באה. משם.

הזהות היהודית עלתה ועלתה עד שהגיעה לי עד כאן. בעיקר מאז פרצה המלחמה באוקראינה, כשמיליוני פליטים מבקשים מקלט, גם אצלנו, מדינה שקמה מאפר ומתלוננת שנים ש"העולם שתק"

כל מיני אוהבי אדם יצאו מהארון היהודי בניסיון להציל את זהותנו היהודית הנכחדת, מי ישמע, פליטים עוד ירצו להשתקע כאן ולגור במעון עולים בחדר אחד עם סבתא ויחדשו את ימי העליה הרוסית כקדם עם כל העלבונות הישנים והסטיגמות המרושעות. נוסטלגיה. למה שירצו לחזור לסיר הבשר האוקראיני המערבי שהיו בו לפני ששליט מטורף חמד את ארצם?

איך קרה שגם בשאלת הפליטים נחצתה המדינה לשני מחנות פוליטיים? מתי חזרנו לתסביך הנושן שגובל בגזענות? מרוב לזכור את אשר עשה לנו עמלק שכחנו להיות בני אדם?

ינון מגל נתן את האות עם "אני לא רוצה להיות מוסרי" שלו, הוא רוצה להיות יהודי, כאילו עד עתה הסתיר את הציציות והסידור בכיס של נתניהו. והופ, כל היהודים זקופי קומה יצאו לאור מהמערות.

עיתונאי חדשות 13 יחזקאלי, צבי ישראל שהוא, התנגד לקליטת פליטים לא יהודים כי זה מאיים על הזהות היהודית שלו, למרות שיש לו אופנוע שופוני כבד שהוא רוכב עליו בציציות מתנופפות להתבודד בטבע ולהטריד מלכויות ביהדותו הנוצצת. מה לו ולהצלת פליטים, סולידריות זה לגויים חלשים, לא לרמבו יהודי כשר.

לפי ההתנגדות הממסדית החזקה לקליטת פליטים, שמא עומדים עלינו לכלותנו אם לא נסנן בכניסה ונגבה מס גולגולת, נדמה ששוב אנחנו עומדים בגבנו לקיר במאבק על דמות המדינה היהודית, לא נשכח ולא נסלח, אני ואני ואני.
ולא הבנו שפליטים מבקשים מקלט, לא בית.

תסתכלו עליהם ותראו איך הנס הגדול הזה של תקומת העם מתפורר לאבק. קרוב לשלושה מיליון פליטים בורחים ממולדת נדרסת. אחרי כלי המשחית והארטילריה היה אפילו קרמטוריום רוסי נייד שביטל את הצורך בקבורות והלוויות מדכאות. בכל זאת העולם התקדם. מצד אחד מכניסים בנאדם ומצד שני יוצא עשן אירופי. אם כי אסור להשוות, גורל יהודי וזה.

אנחנו לבשנו בשואה סמרטוטים ואלה לבושים כמו שצריך, מעילים, כובעים, צעיפים, שואה דה לוקס. אנחנו סבלנו יותר, זו לא המלחמה שלנו ומותר לנו להפלות בין אדם לאדם ולהעדיף פליטים יהודים גם כשארצם עולה באש ועיירתם בוערת כולה. חוק השבות הוא סלקטור לא קטן.

עיתונאי חדשות 13 יחזקאלי, צבי ישראל שהוא עם אופנוע שופוני כבד, התנגד לקליטת פליטים לא יהודים כי זה מאיים על הזהות היהודית שלו. מה לו ולהצלת פליטים, סולידריות זה לגויים חלשים, לא לרמבו יהודי כשר

אבל אצלנו מתלבטים וכבר הופיע טיעון מוכר שכבר השתמשנו בו מול הפלסטינים: יש להם לאן ללכת. לאלה שבע מדינות ערב ולאלה העולם כולו. קוראים לזה סלקציה, יהודים, אחים. לבגין זה לא קרה אבל מאז רחקנו גם ממנו.
והיה מחננו טהור.

כרמלה כהן שלומי היא אזרחית מודאגת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
מאמר יפה ונכון וכתוב נכון. הערה אחת. לפי דעתי היהדות של צפון מערב אפריקה זוהמה באמונות שאינן ביהדות כמו האיסלם באותן ארצות. ואמונות אלו שופצו בארץ כולל הבאת עצמות יבשות ובנית אחוזות קבר... המשך קריאה

מאמר יפה ונכון וכתוב נכון. הערה אחת. לפי דעתי היהדות של צפון מערב אפריקה זוהמה באמונות שאינן ביהדות כמו האיסלם באותן ארצות. ואמונות אלו שופצו בארץ כולל הבאת עצמות יבשות ובנית אחוזות קבר. ואז פוליטיקאים חסרי רסן מסורת וכבוד משתמשים בהן לשליטה על בני האדם.

עוד 1,242 מילים ו-3 תגובות
כל הזמן // יום רביעי, 6 ביולי 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

שקד: ביחד אפשר להקים ממשלה רחבה שעוסקת בעשייה

לפני שבוע: צה"ל יירט כטב"ם נוסף של חיזבאללה בדרך לכריש ● דיווח סורי: ישראל תקפה בקוניטרה - חייל נהרג ● הדס קליין העידה: לפיד סרב לקבל פרחים ממילצ׳ן כי זו מתנה ● סיפרה גם כי בנימין נתניהו אמר למילצ׳ן בהתייחס לשרה - "תנו לה מה שהיא מבקשת. זה מותר" ● יאיר גולן הודיע שיתמודד על ראשות מרצ ● עשרות אומנים פנו לטרופר על רקע ביטול הצגה בב״ש

עוד 33 עדכונים

כלי הזין והפות הקדוש בשירות השליטה וההדתה

בתקופה האחרונה מתנוססים בנתיבי איילון שלטי חוצות גדולים עם ההאשטג #לא_שופכים_לבטלה. בתכנית: "הערב עם גיא פינס" דווח על אירוע קבלת פנים חגיגית בווילה המפוארת של האוליגרך גנאדי מולוטוב בסביון, עם  מיטב הידוענים ומשפיעני הרשת, שהגיעו לשיחה עם גיא לא-בארץ והופיעו בבלוג שלו.

בתקופה האחרונה מתנוססים בנתיבי איילון שלטי חוצות גדולים עם ההאשטג #לא_שופכים_לבטלה. בתכנית: "הערב עם גיא פינס" דווח על אירוע קבלת פנים חגיגית בווילה המפוארת של האוליגרך גנאדי מולוטוב בסביון

לא-בארץ העומד בחזית הקמפיין, ידוע כמי שמסיבות מקצועיות חי תקופות ארוכות בניתוק מאשתו והתחייב לשמור על שבועת הברית שלו – המושג הדתי לאיסור אוננות גברית.

בראיון סיפר לו פליט הריאליטי, מיקי שי, על תרגילי השליטה והאיפוק שלו בעת שבת זוגו בנידה או כשהוא לא בזוגיות. "זה מאוד מטהר אותי" אמר שי ועיניו אורו. "אני מרגיש התעלות כאשר אני כובש את יצרי ולא משחית לשווא זרע קדוש וטהור. זו התחברות לבורא עולם ולכוח פנימי העוצמתי ביותר".

המראיין מתכניתו של גיא פינס שאל אם ההצהרה הזו קשורה לעובדה ששילמו לשי 300 אלף ש"ח מהחברה העומדת מאחורי קמפיין החוצות כדי שיהיה פרזנטור שלה. שי צחק ואמר: "מה פתאום? זה אמיתי לגמרי, אבל אתה יודע, גבר צריך להרוויח ואני יודע לנצל הזדמנויות טובות כשאני רואה אותן. בבנק הזרע כבר לא מוכנים לקנות ממני מנות זרע אז הנה עוד הזדמנות עסקית טובה".

לשאלה איך הגיבה סביבתו וחוג מכיריו לעמידתו בראש הקמפיין החושפני אמר שהיחידה שכעסה על כך היא הקולגה הנשית שלו מהריאליטי שקיבלה רק 15 אלף ש"ח כדי לספר שהיא שומרת נידה.

"אבל ככה זה אחי", אמר שי. "בסוף היא מבינה את ההבדל בין גברים לנשים והיא מודעת לכך שנשים לא יכולות להרוויח כמו גברים. תכל'ס תשווה מה הערך הכלכלי של דם של אישה במחזור לזרע של גבר שיכול להוליד מיליוני ילדים בפוטנציאל. רק הוצאות על טמפונים ופדים. אין מה להשוות. היא קיבלה זאת בהבנה וסוף פסוק. נשים אמיתיות יודעות את מקומן וערכן".

היחידה שכעסה, לדבריו, היא הקולגה הנשית שלו מהריאליטי שקיבלה רק 15 אלף ש"ח כדי לספר שהיא שומרת נידה. "אבל ככה זה אחי, היא מבינה את ההבדל בין גברים לנשים ובין ערך כלכלי של דם במחזור לבין זרע"

לאירוע הגיע השף הידוע אייל פינקוס. הוא התוודה כי בשנים האחרונות החל לשמור על אי שפיכת זרע לבטלה. "ראיתי את האור וגמרתי עם התמכרות חסרת גבולות לתענוגות שלי", אמר בקריצה. "אם קשה אני מקסימום הולך לספא ועושה מקלחת קרה, ואחריה אני מרגיש רליף ופיור. ממש ריפרש אישי. כמו עגבנייה שזה עתה נקטפה משדה עטוף בטל צונן שירד עם שחר".

"אתה שואל על הכסף שקיבלתי?", המשיך פינקוס, "למה אתם בתקשורת תמיד מחפשים את השלילי? למה לא לראות את הבשורה הנפלאה והיהודית ערכית שאנו מביאים מלב הסלבריטאות בעזרתו של גנאדי? נראה לך שעגבנייה מבזבזת את זרעיה לשווא? מכל עגבנייה יכולות לצמוח מאות כמוה! למה שלא נדע להעריך את מה שאנו נושאים בתוכנו? למה לא מגיע לעם ישראל את הטוב הזה בעזרתנו?"

גנאדי  מולוטוב הוא אוליגרך רוסי ממוצא יהודי שעשה הון בקרבתו של פוטין מעסקי נפט, יהלומים, נשק ואלכוהול. לפני כחודשים החליט לעלות לישראל בעקבות המלחמה באוקראינה ולהשקיע בזהות יהודית.

בצעד חסר תקדים  מגובה בכסף רב, הצליח לגייס משפיעני רשת ולקדם מסר נועז אשר לדעתו יחולל שינוי  בתפיסת הגבריות המשולבת במודעות יהודית אמיתית. גנאדי אף התראיין בחדשות 12 ו-14 וסיפר בהתלהבות על הקמפיין בשמירת האוצר הגדול השוכן בגוף הגבר אך ורק למטרות פרו ורבו.

"אתה שואל על הכסף שקיבלתי?", המשיך פינקוס, "למה אתם בתקשורת תמיד מחפשים את השלילי? למה לא לראות את הבשורה היהודית ערכית שאנו מביאים בעזרת גנאדי?  נראה לך שעגבנייה מבזבזת את זרעיה לשווא?

כמובן שקמפיין כזה לא עלה מעולם, למרות שהתפיסה הזו שרירה וקיימת בחברה הדתית בה אוננות גברית מהווה חטא חמור ושמירת הברית הינה מצווה ממעלה ראשונה.

גברים המחשיבים את עצמם, לא יבזו את עצמם בחשיפה אינטימית אשר תחשוף את הרגלי האוננות שלהם. אבל  קמפיין במימון האוליגרכית לבית לבייב, המתרפק באהבה על נידת נשים בהובלת ידועניות חילוניות כמו יעל בר זוהר, מיכל אנסקי ופליטות ריאליטי אופנתיות, רוחש וגועש בימים אלו. מסתבר שיש תמיד נשים אשר תמורת תשלום מתאים תסמנה את הדרדור הערכי הבא במכירת האינטימיות של עצמן.

על פי חוקי דת בכל הדתות המונותיאיסטיות, נשים רגילות להיות מואשמות מגיל פעוט בסיכון גברים והן מצטוות להיות מכוסות וצנועות. לעומת זאת, בחברה הקפיטליסטית ולצרכים כלכליים ועשיית הון הן מוצגות במלוא תפארתן הפיזית וגם מעורטלות לחלוטין (בשיתוף פעולה הדדי מלא ומתומחר בהתאמה לערכן בשוק), כדי להגביר את כוח המשיכה של מוצר זה או אחר.

לכל זה מצטרפת אף אג'נדה פמיניסטית לחלוטין המתחברת לעוצמה הכלכלית שצוברת בעלת הגוף המשווק.

קמפיין הנידה הצליח לעשות חיבור נחות בין כסף לדת ועשה שימוש מסחרי בנשים בעלות חזות מצודדת המכונות בעגה הרווחת והמצמצמת: "כוסיות". נשים המתפרנסות היטב על ידי עיסוק בלתי פוסק בחיצוניותן, חשיפת גופן באופן כמעט מקסימלי ושימוש במיניותן לטובת מוצרי צריכה.

באותה שיטה הן נשכרו לקדם ערך אישי-אינטימי מאוד המחובר לדיני טהרה הלכתיים, אשר ספק אם מובילות הקמפיין קראו אותם או עמדו על טיבם. הן שיווקו את הסחורה תוך הצהרות נרגשות על תחושת טוהר, ריפרש, חיבור רוחני ועוד כל מיני סיסמאות כאלו ההולמות את גל ההתחסדות השמרני העובר על החברה ומגובה בכסף גדול, להעצמת הרחם והפות הקדוש, המגוייסים לטובת שמירה על טוהרו ועתידו של העם היהודי.

קמפיין הנידה חיבר בין כסף לדת ועשה שימוש בנשים מצודדות, ששיווקו את הסחורה תוך הצהרות על טוהר, ריפרש, חיבור רוחני, ומיני סיסמאות ההולמות את גל ההתחסדות השמרני, המגובה בכסף גדול

במקום אחר בגלובוס, בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות, תחת הרבה כסף וגיוס הדת הנוצרית, זה עובד בפרדוקס קצת אחר: הזכות הפדרלית להפלה בוטלה. הרשות עברה להחלטת המדינות, והשליטה ברחמה של האישה עברה לידי השמרנים הרפובליקנים אשר תומכים בחיים בכל מחיר.

כמובן עד שזה מגיע לזכות לרכישה ואחזקת כלי נשק לכל דורש. טיפוסים תמוהים ומעורערים בנפשם פורצים לריכוזי תושבים במרכזים מסחריים, מוסדות דת ובתי ספר, מזויינים בכלי נשק ויורים כדי לרצוח. אירועים שהפכו עניין שבשגרה.

אבל מתנגדי ההפלות התומכים במסחר חופשי בנשק, מסרבים לראות את הסתירה בטיעון שמירת החיים בין איסור הפלות וחופש רכישת נשק חם. הם גם אלו התומכים בדונלד טראמפ לנשיאות, אדם אשר ניהל תחרויות יופי בהן הנשים נמדדות כסחורה ועל פי ממדי גופן. הוא גם התגאה בכך שהדרך שלו לנטרל נשים ולתפוס עליהן שליטה היא grab them by the pussy.

ישראל צועדת בעקבות אמריקה, כשהמגדלור הוא כעת תפיסות דתיות שמרניות בסגנון אוונגליסטי, המשלב אמונה דתית בריאתנית ושמרנית מאוד ותפיסה קפיטליסטית קנאית.

הימין השמרני בישראל צועד יותר ויותר בעקבות האוונגליזם הנוצרי בחיזוק הקשר בין רדיפה מתמדת אחר עשיית עושר בכל מחיר לבין אמונה באל, עיסוק אובססיבי במיניות, כשהאישה היא בעיה וגם רכוש.

וכמו שהאוונגליזם אוהב את עם ישראל כדי להפוך אותו לנוצרי עם חזרתו של ישוע, כך גם תהליכי השיווק היהודיים לכאורה, בעטיפה הוורדרדה והמתוקה של לבייב ודומותיה, תופסות כל מיני "אידיוטיות שימושיות" מפורסמות וחברותיהן, אשר רגילות לתמחר את חשיפת גופן למטרות כלכליות.

הימין השמרני בישראל צועד יותר ויותר בעקבות האוונגליזם הנוצרי בחיזוק הקשר בין רדיפה מתמדת אחר עשיית עושר בכל מחיר לבין אמונה באל, עיסוק אובססיבי במיניות, כשהאישה היא בעיה וגם רכוש

מצויידות בלוק של עקרות בית מאושרות ומסופקות, על רקע מטבח מאובזר כמובן ותשלום של עשרות אלפי שקלים, הן עוזרות לגורמים אינטרסנטיים להפוך את המדינה הישראלית למדינת הלכה, ההולכת ונשלטת בידי פונדמנטליזם דתי חשוך וקפיטליזם רע.

גילה לבני זמיר היא חיפאית,רכזת חממת חיפה לחקר דתות, יוצרת וכותבת תוכן, יועצת תקשורת וקידום מדיניות ציבורית. הובילה מאבקים סביבתיים וחברתיים: הסרת חיץ הרכבת בחזית הים בחיפה, המאבק במפעלים המזהמים, ועוד. בוגרת התכנית למנהיגות חברתית במרכז מנדל צפון. בעלת BA בתקשורת, רוח וחברה. בוגרת המחלקה לעיצוב תקשורת חזותית ויצ"ו חיפה. יו״ר תנועת ״יאללה חיפה״. נשואה, אם ל-3 וסבתא ל-2.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,108 מילים

איומי סרק תרחיש הדחתה של היועמ"שית אינו אפשרי

ח"כים מהליכוד הצהירו חד-משמעית כי יפעלו להחלפתה של בהרב-מיארה כיועצת המשפטית לממשלה אם יחזרו לשלטון אחרי הבחירות הקרובות ● אלא שאלו איומי סרק: ממשלה אינה יכולה להדיח סתם כך את היועמ"ש ● ישנה פרוצדורה ועילות ספציפיות שרק בהתקיים אחת מהן ניתן להדיח את בהרב-מיארה - ויש משוכות משפטיות שהליכוד פשוט לא יצליח לעבור גם אם ישנה את הכללים ● פרשנות

עוד 1,015 מילים

אילוף העיר הסוררת

עיר ואוּם בישראלמזה כעשור וחצי פועל באום אל-פחם תיאטרון בהובלת שחקן, מחזאי ומנהל בני המקום ● המשותף לשלושתם: רצון עז להשקיע בעתידה של אום אל-פחם והמלחמה העיקשת בהדתה שעוברת העיר מזה שני עשורים בחסות התנועה האסלאמית ● בריאיון לזמן ישראל הם מספרים על המאבק התרבותי והרצון להשתלב במדינה ● השחקן קמראן קמראן: "כמו שיש ניצולי שואה, אני ניצול התנועה האסלאמית" ● כתבה שישית בסדרה

עוד 4,543 מילים

למקרה שפיספסת

לפעמים חלומות מתגשמים

יאיר לפיד לא יכול היה לבקש לעצמו יעד ידידותי יותר מפריז לביקורו המדיני הראשון כראש ממשלה ● חברתו השגרירה יעל גרמן קיבלה את פניו בקול רועד ודמעות נרגשות ● חברו נשיא צרפת עמנואל מקרון חיבק את לפיד בחום ● לפיד נהנה מכל רגע ● אחרי שעות ספורות בעננים, לפיד נחת בחזרה למציאות של בחירות, יוקר המחיה והדרמות האזוריות ● שלום ירושלמי מדווח מפמליית ראש הממשלה

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
היו מנהיגים שהביאו למהפכים - אולי לפיד כזה, הלוואי. ברור שצריך לשמור על ישראל חזקה ומעורבת נכון בכלכלה העולמית - זה ברור, הנסיבות מחייבות. יחד עם זאת, כדה"א מתקדם למטמורפוזה שכל מה שהיה... המשך קריאה

היו מנהיגים שהביאו למהפכים – אולי לפיד כזה, הלוואי. ברור שצריך לשמור על ישראל חזקה ומעורבת נכון בכלכלה העולמית – זה ברור, הנסיבות מחייבות. יחד עם זאת, כדה"א מתקדם למטמורפוזה שכל מה שהיה עד עתה ייתהפך וכללים חדשים לחלוטין ייווצרו – דגש על 'ואהבת לרעך כמוך' עולמי, כלכלה עולמית המושתתת על רצון טוב למען שיוויון כללי/כלכלי מוחלט בין כל בני האדם באנושות ללא הבדלי תפקיד, מעמד או כל גורם כלשהו (משמעות הכסף תהפוך לאחרת לחלוטין). והכי חשוב: המחשבה! הכל קשור במחשבה – כנראה שהתדר החדש יהיה של מחשבה שמפרגנת לשיתופיות והרמוניה. אולי, אולי, הלוואי

הסיפור של ייקור המחיה הוא גלובלי ומושפע מבעיות בשרשת אספקה כתוצאה מה קורונה, התייקרות הדלקים והחיטה כתוצאה מפלישת רוסיה לאוקראינה. הסיפור של יוקר המחיה מתודלק על ידי המפלגה הרפובליקנית ... המשך קריאה

הסיפור של ייקור המחיה הוא גלובלי ומושפע מבעיות בשרשת אספקה כתוצאה מה קורונה, התייקרות הדלקים והחיטה כתוצאה מפלישת רוסיה לאוקראינה. הסיפור של יוקר המחיה מתודלק על ידי המפלגה הרפובליקנית כנגד ביידן והאדון נתניהו עושה העתק הדבק לזירה המקומית

עוד 1,034 מילים ו-2 תגובות

מה מסמל תוואי ביקורו הקרוב של ביידן במזרח התיכון

בעוד פחות משבועיים יבוא נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן לאזורנו ויש לשים לב לסדר העדיפויות שלו. הוא יפתח בישראל, יקפוץ לרשות הפלסטינית, ומשם בטיסה ישירה לסעודיה, שם יפגוש לצד ראשי סעודיה את מנהיגי יתר מדינות ערב.

בעוד פחות משבועיים יבוא נשיא ארה"ב ביידן לאזורנו ויש לשים לב לסדר העדיפויות שלו. הוא יפתח בישראל, יקפוץ לרשות הפלסטינית, ומשם בטיסה ישירה לסעודיה, שם יפגוש לצד ראשי סעודיה את מנהיגי יתר מדינות ערב

מה פירוש הדבר? שמבחינת ארצות הברית ישראל נשארה בעלת הברית העיקרית, אבל ארה"ב לא מוותרת על פתרון הבעיה הפלסטינית, והיא רואה בסעודיה את השותף המרכזי,  מרכז הכובד בעולם הערבי.

סדר הדברים הזה, המרכזיות של ישראל לצד הרצון לקדם את פתרון הבעיה הפלסטינית, והמרכזיות של סעודיה כמנהיגת העולם הערבי, קשורים כמובן בסדר העולמי החדש. זאת לאחר שארצות הברית התפכחה מן האשליה שהייתה לה בימי הנשיא ברק אובמה, לפיה איראן יכולה להיות בעלת ברית אזורית על חשבון הערבים וישראל – וכעת היא רואה ברוסיה של פוטין את הבעיה מספר אחד בהקשר הגלובלי.

סדר הדברים הזה יוצר בעיות בעולם הערבי. ראשית, מצרים לא מוכנה לוותר על בכורתה, והחזות של נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי, שמצטופף יחד עם מנהיגי ערב האחרים כדי לפגוש את ביידן בסעודיה – לא מלבבת עבורו בעליל.

גם קטר לא מרוצה מן המרכזיות של סעודיה, וזה פשר הביקור הדרמטי של אמיר קטר תמים בן חמד בקהיר, וקבלת הפנים החמה שא-סיסי ערך לו שם אחרי הרבה שנים של שנאה ונתק ביניהם.

הייתה זאת הפגנה לעיני ביידן כי מבחינת קטר, מצרים היא מרכז העולם הערבי ולא ריאד. גם הביקור של עבדאללה מלך ירדן אצל א-סיסי בשרם א-שיח' נושא מסר דומה.

מבחינת ארה"ב ישראל נשארה בעלת הברית העיקרית, אבל ארה"ב לא מוותרת על פתרון הבעיה הפלסטינית, והיא רואה בסעודיה את השותף המרכזי,  מרכז הכובד בעולם הערבי

לעמדת ירדן יש מובן נוסף. ברור לה מדוע ביידן מגיע למזרח התיכון – להכשיר את מה שמדובר בו כנאט"ו האזורי שיחבר את ישראל עם העולם הערבי, ואשר שיתוף הפעולה בהגנה האווירית האזורית הוא חלק מן המהלך הזה.

לירדן יש מדיניות מסורתית של אי הצטרפות לבריתות צבאיות אזוריות מן הסוג הזה. היא כבר הרגיזה את סעודיה כאשר סירבה לסייע לה במלחמת תימן, וכן סירובה להכניס boots on the ground למלחמה בסוריה.

אבל יותר מכל, מה שמעניין את ירדן זה המצב על הר הבית. לא רק הנגיסה הישראלית המתמשכת בסטטוס קוו, אלא גם השאיפות של סעודיה לתקוע יתד על ההר. לפיכך, ירדן אולי תסכים לנאט"ו ערבי, אבל לא לנאט"ו ערבי עם ישראל.

את הניסיונות של המערב לפייס את הרשות הפלסטינית אפשר לזהות בעין בלתי מזויינת. אירופה, קרוב לוודאי בלחץ אמריקאי, הודיעה על חידוש הסיוע לפלסטינים, חתמה על הסכמים, אבל עד לרגע כתיבת הפוסט הכסף לא הגיע.

את ניסיונות המערב לפיוס הרשות הפלסטינית אפשר לזהות בעין בלתי מזויינת. אירופה, קרוב לוודאי בלחץ אמריקאי, הודיעה על חידוש הסיוע לפלסטינים, חתמה על הסכמים, אבל עד רגע כתיבת הפוסט הכסף לא הגיע

אבל האם הפלסטינים ירככו את עמדותיהם לטובת שיתוף הפעולה האזורי נגד איראן? אין לכך סימנים מקדימים. להפך, דווקא בימים אלה הרשות מקדמת דווקא את יחסיה עם אלג'יריה בעלת הברית העיקרית של איראן במגרב.

לסיכום, תוואי ביקור ביידן מסמל את ישראל וסעודיה כבעלות הברית העיקריות של ארצות הברית, בלי וויתור על הבעיה הפלסטינית. מצרים פועלת להדגיש את מרכזיותה בפגישות מקדימות עם דחויים אחרים – ירדן וקטר. הפלסטינים מקבלים מחוות, אבל הולכים דווקא לכיוון אלג'יריה בעלת בריתה של איראן.

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לענייני המזרח התיכון ועיתונאי. הוא גם סופר ותסריטאי. ספרי העיון שחיבר עוסקים בבעיה הפלסטינית, והרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האיסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 522 מילים
עודכן לפני שעתיים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

ריאיון הללויה עם השיר

לשיר האייקוני של לאונרד כהן "הללויה" נכתבו בשלב מסוים 180 בתים שונים ● סרט תיעודי חדש, "הללויה: לאונרד כהן, מסע, שיר", עושה את מה שמעט מאוד סרטים עשו בעבר – ובוחן את חייו של האומן על רקע שיר אחד בלבד ● יוצרי הסרט אומרים לזמן ישראל: "פחדנו שסרט על שיר יהיה משעמם, ואז ראינו את לאונרד כהן באוקלנד"

עוד 1,912 מילים ו-1 תגובות

אם לא תיכנע לכיל, ישראל יכולה להציל את ים המלח

תחקיר זמן ישראל בזמן שהפוליטיקה המזרח־תיכונית מונעת להזרים יותר מים מהכינרת להחייאת ים המלח, הארגונים הירוקים מקווים שתום זיכיון כיל יאפשר להגן על מה שנותר מהאגם, להאט את העלמותו ולמנוע את המשך הכרייה ● אולם, יש כאלה שחושבים שכבר מאוחר מדי: "צר לי לומר את זה, אני לא רואה שום תקווה עבור ים המלח"

עוד 3,015 מילים

עונת הפריימריז יוצאת לדרך

את החודש הקרוב יבלו כמחצית מהמפלגות הקיימות בפריימריז לרשימה לכנסת - וכמה גם לראשות המפלגה ● הליכוד מושכת את מרב תשומת הלב, אבל גם במפלגות הקטנות מימין ומשמאל יש פוטנציאל לדרמות והפתעות ● ומה שבטוח: הפעם התקשורת לא תתעלם מהבחירות שיתקיימו ברע"ם ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
עוד 909 מילים ו-2 תגובות

השר פריג׳ פורש וקורא להורוביץ להתפטר מהנהגת המפלגה

פריג׳ טוען שהורוביץ ״כשל במבחן המנהיגות״ ● הורוביץ בתגובה: מרצ בהנהגתי הגיעה להישג גדול ● הנדל קורא לאיחוד בימין ● לפיד לעמנואל מקרון: על העולם להגיב לאיראן ● גנץ חשף תמונות לווין המעידות על נוכחות איראנית חריגה ורציפה בים האדום ● יובל שטייניץ פרש מהחיים הפוליטיים ● הדס קליין העידה בתיק 1000: אי אפשר היה לבוא לבלפור בידיים ריקות

עוד 44 עדכונים

האם שאריות המזון שנזרקות לפח על ידי מליוני ישראלים הופכות לדשן לחקלאות או מושלכות סתם כך לטבע? ● עימות חזיתי בין המשרד להגנת הסביבה לבין תאגיד הפסולת "ורידיס" שופך מעט אור על הנעשה מאחרי הקלעים של תעשיית הפסולת בישראל - והריח לא משהו

עוד 1,638 מילים

בפסק הדין שניתן ביום ראשון בבג"ץ, פסלו השופטים את החלטת שרת הפנים לסגור את שערי ישראל בפני פליטים מאוקראינה מאז תחילת המלחמה, למעט מכסה מצומצמת של אשרות ● מעבר לעובדה ששקד הפרה אמנה שישראל חתומה עליה מ-2010, השופטים הצביעו על העובדה ששרת הפנים קיבלה החלטות ללא פיקוח הכנסת ותוך פגיעה בעיקרון הפרדת הרשויות ● פרשנות

עוד 1,088 מילים ו-1 תגובות

רוב הבקבוקים עדיין מגיעים לפח – ויש מי שמרוויח מזה

בדיקת זמן ישראל ניב סולטן קוראת לציבור למחזר, אך הסרבול במרכולים מקשה על החזרת בקבוקים ריקים, מה שיוצר כלכלת צללים ● כספי פיקדון מועברים לאוספי בקבוקים שהופכים את המיחזור לעיסוקם העיקרי או להשלמת הכנסה ● המשרד להגנת הסביבה דורש מהיצרנים לאסוף יותר בקבוקים, אך גם שם יודעים שהבעיה האמיתית היא שאין הפרדה של אשפה אורגנית

עוד 1,622 מילים

רוסיה מגנה את התקיפה בסוריה בשבת: ״לחדול מכך ללא תנאי״

נתניהו התקבל הערב בתשואות בבני ברק בארוע שבע הברכות של גפני ● ארה"ב: לא ניתן לקבוע בוודאות מי הרג את אבו-עאקלה - סביר להניח שחיילי צה״ל בשוגג ● לפיד ליועמ״שית: נשמור על מערכת המשפט מפני הרוצים לפגוע בה ● פולין וישראל משקמות את היחסים ● הנגיד העלה את הריבית ל-1.25% ● הושג הסכם בין האוצר והחקלאים לגבי רפורמת הייבוא

עוד 56 עדכונים

הריקוד של מיכאלי בחתונת נכדתו עלולה לעלות לגפני בכיסאו

ח"כ משה גפני הצליח להכניע את שותפיו-יריביו ביהדות התורה ולשמור על המקום הראשון ברשימה - עד אתמול בלילה ● גפני הזמין לחתונת נכדתו את מרב מיכאלי - אולי השרה השנואה ביותר ברחוב החרדי ● "היא באה לחתונה, לא לבשה שמלה, נכנסה עם מאבטחים לתחום הנשים, הרסה את ההפרדה. מה קורה כאן?" זעם בכיר ביהדות התורה ● ויש מי שכבר קורא לגפני לפרוש מהכנסת ● פרשנות

עוד 623 מילים ו-1 תגובות

ישראל נכנסה באופן רשמי לתקופת בחירות, ומערכת המשפט במדינה חייבת להעלות הילוך בהקפדה על שלטון החוק ● היועצת המשפטית לממשלה צריכה לפקח מקרוב על החלטות ממשלת המעבר ● היועמ"שית בכנסת חייבת לשים עין על עבודת הוועדות והמליאה בתקופה זו ● ועדת הבחירות המרכזית צריכה לשים בלמים ● וחשוב מכול: בג"ץ חייב לשמור שלא נעשים שינויים בחוקי המשחק ● פרשנות

עוד 783 מילים ו-2 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה