הפצעים והצלקות מהמפגשים האלימים עם השוטרים עדיין מלווים אותי

קובי יעקובי ונירון מזרחי (בגבו) (צילום: בן כהן ומגאפון ניוז)
בן כהן ומגאפון ניוז
קובי יעקובי ונירון מזרחי (בגבו)

מחאת בלפור הגיעה לסיומה והתפזרה באירוע השיא של הקמת הממשלה, לפני כמעט שנה, ב-13.6.2021. כאחד שהיה שם, חלק מ״הגרעין הקשה״, מהצעירים שהובילו והניעו את גלגלי המחאה, הפצעים והצלקות מהמפגשים האלימים עם שוטרי משטרת ישראל, ומחוז ירושלים בפרט, מלווים אותי עד היום.

כאחד שהיה שם, חלק מ״הגרעין הקשה״, מהצעירים שהובילו והניעו את גלגלי מחאת בלפור, הפצעים והצלקות מהמפגשים האלימים עם שוטרי משטרת ישראל, ומחוז ירושלים בפרט, מלווים אותי עד היום

והן מגיעות בצורה הכי מכאיבה שלהן, בימים בהם מתרחשים אירועים כמו זה שחווינו בשבוע שעבר. המפכ״ל, קובי שבתאי, ביחד עם השר לביטחון פנים עמר בר-לב, החליטו לקדם את קובי יעקובי לדרגת תת ניצב, ובכך למנות אותו לתפקיד המכובד כמפקד מרחב ציון.

קובי יעקובי שירת עד עתה בדרגת ניצב משנה, כמפקד תחנת מוריה שבתלפיות, ובמסגרת תפקידו היה אחראי על ההפגנות בבלפור. יעקובי, הלכה למעשה, פיקד על כלל הכוחות המשטרתיים בשטח, ועל כלל המעצרים והחקירות שהתבצעו במסגרת המחאה.

יעקובי הוא השוטר שהזמין מפגינים ומפגינות למפגשים, בשלהי קיץ 2020, כדי לנסות לדלות מהם פרטים לגבי מפגינים אחרים ולגבי הפגנות מתוכננות, בשיטות שמזכירות יותר ריגול סובייטי בברית המועצות של סטלין. שיטות שמעודדות אנשים להלשין אחד על השני.

יעקובי הוא השוטר שאחראי על הפינויים האלימים מכיכר פריז, לרבות שימוש לא פרופורציונלי בכוח, פרשים וסוסים, בתוך קהל של אלפי מפגינים למען הדמוקרטיה, מכת״ז (מכונית התזה – משאית שיורה סילוני מים) ממרחק קרוב ולא חוקי שהובילו לפציעות חמורות, אגרופים, חניקות ומכות. פשוט מכות.

יעקובי אחראי לפינויים האלימים מכיכר פריז, לרבות שימוש לא פרופורציונלי בכוח, פרשים וסוסים בין אלפי מפגינים, מכת״זית ממרחק קרוב ולא חוקי שהוביל לפציעות חמורות, אגרופים, חניקות ומכות. פשוט מכות

יעקובי הוא השוטר שאחראי על רדיפה אישית של מפגינים, ביניהם אני, אשר הוא ופקודיו סימנו כ״מובילים״ ו״מסיתים״. הרדיפה המכוערת הזו מתאימה יותר למשטרים דיקטטורים-פשיסטיים, בהם המשטרה מפעילה כוח וכלים לא סבירים ולא מידתיים נגד אזרחים שומרי חוק.

מכתזית פוגעת בראש של מפגין, צילום מסך מתוך סרטון בציוץ של אחיה שץ
מכתזית פוגעת בראש של מפגין, צילום מסך מתוך סרטון בציוץ של אחיה שץ

הרדיפה כללה, בין היתר, מעצרי שווא, חקירות הפחדה ארוכות (8 שעות!) במשרדי ימ״ר ירושלים והמחלק לפשעים חמורים (המחלקה שחוקרת בדרך כלל עולם תחתון, רצח, אונס וכו׳), מעצרי מנע, מעקב בלתי נתפס אחרינו ברשתות החברתיות, הצמדת שוטרים סמויים בכל הפגנה, והשקעה לא מידתית של כספי ציבור ושעות עבודה של שוטרים. כל זאת רק בשביל לדכא מחאה ולהפחיד אזרחים ישרים והגונים ללא שום עבר פלילי.

יעקובי הגדיל לעשות, וכינה אותנו ״כנופיה״, ואף התייחס אלינו ככאלה.

יעקובי הוא גם אותו השוטר שהעיד והגן בבית המשפט על חברו השוטר ניסו גואטה, שהכה באגרופים וחנק מפגינים באחת ההפגנות בהן משטרת ירושלים החליטה להפעיל, שוב, כוח לא מידתי ולא סביר על אזרחים שומרי חוק.

יעקובי הוא גם המפקד הישיר של רב פקד ליאור בן שלום, ראש לשכת החקירות של תחנת מוריה, שהיה אחראי על ״תיק בלפור״, ונשלח פעם אחר פעם לבית המשפט כדי לנסות להפליל ולהעליל על מפגינים שנעצרו בהפגנות.

יעקובי הוא גם השוטר שהעיד והגן בביהמ"ש על חברו השוטר ניסו גואטה, שהכה באגרופים וחנק מפגינים באחת ההפגנות בהן משטרת ירושלים החליטה להפעיל, שוב, כוח לא מידתי ולא סביר על אזרחים שומרי חוק

ובעיקר, יעקובי הוא מפקד תחנת מוריה, שקיבל פקודות מניצב דורון ידיד, מפקד מחוז ירושלים בזמן ההפגנות. ידיד תועד כשהוא מקבל הוראות מאמיר אוחנה, השר לביטחון פנים בממשלת נתניהו. יש הקלטות ברורות של אוחנה, מורה לאותו ניצב דורון ידיד להשתמש בכוח לא מידתי, כולל בקנסות כספיים כבדים על מנת לדכא את מחאת בלפור ולהשאיר את נתניהו בשלטון. ניגוד עניינים מובהק שנדמה כי כלל לא הפריע ליעקובי.

למען הפרופורציות, אזכיר לכם שבמהלך שנת מחאת בלפור, רק בירושלים, בוצעו למעלה מ-400 מעצרים ועיכובים, ומתוכם הוגשו מספר זעום של כ-10 כתבי אישום זניחים. בנוסף, חולקו אלפי דוחות בסך מאות אלפי שקלים, הרבה מהם בוטלו כלא היו.

כל זה מלמד אותנו על הרדיפה השיטתית של אזרחים שומרי חוק. הרדיפה, לא רק שהייתה מיותרת ופסולה, אלא גם לא הצליחה לדכא את המחאה, שהשיגה בסופו של דבר את מטרתה, החלפת שלטון נתניהו. וזה כבר מצביע על הכישלון של יעקובי והתחנה עליה פיקד.

במהלך שנת מחאת בלפור, רק בירושלים, בוצעו למעלה מ-400 מעצרים ועיכובים, ומתוכם הוגשו מספר זעום של כ-10 כתבי אישום זניחים. בנוסף, חולקו אלפי דוחות בסך מאות אלפי שקלים שרובם בוטלו

בנוסף, פעולות המצור שהביאו למעצרים רבים ומפורסמים של עשרות מפגינים, תפסו את המשטרה פעם אחר פעם ״עם המכנסיים למטה״, לפי דבריו של רפ״ק ליאור בן שלום באחת מהופעותיו בבית המשפט. מתוך תחושה של פגיעה באגו, הוכו ונעצרו מפגינים. זהו עולם גברי, ישן ואלים, בו גברים חמושים מכף רגל ועד ראש עומדים מול מפגינים ומפגינות עם זמבורה.

הרשימה עוד ארוכה, כמו גם הסיבות לכך שקידומו של יעקובי הוא צעד פסול, רבות מאוד.

הקידום הזה מצביע על ההמשך הישיר של קו השקר והאלימות האנטי-דמוקרטי בו משטרת ישראל פועלת. האמון היום במשטרת ישראל נמצא בשפל, בעיקר בגלל שוטרים כמו קובי יעקובי.

ושלא תטעו, השר עמר בר-לב, שלמחאת בלפור חלק גדול בעובדה שהוא מחזיק בתיק לביטחון פנים, יכול היה למנוע ולעצור את הקידום הזה, אך ניכר שלא רק שהוא עבר לו מתחת לאף, אלא שהוא לקח בו חלק פעיל.

וזו הנקודה המדאיגה ביותר, שכן ממשלת השינוי בוחרת להמשיך ולתת לשוטרים שסרחו כוח, תפקידים מובחרים וחשובים, ובעצם את האישור להמשיך לפעול באותה הצורה.

ממשלת השינוי חבה את קיומה, בין היתר, למחאת בלפור, שפעלה בתנאים קשים, מול משטרה ומשטר עוינים שרודפים אחרי מפגינים, ופוגעים בזכויות יסוד בדמוקרטיה שלנו. ממשלת השינוי לא צריכה לקדם את אותם השוטרים, אלא להעמיד אותם לדין.

במקום לבדוק ולבקר את קובי יעקובי על חלקו בדיכוי האלים והלא דמוקרטי של מחאת בלפור, ממנים אותו למפקד מרחב ציון.

זו הנקודה המדאיגה ביותר, שכן ממשלת השינוי בוחרת להמשיך ולתת לשוטרים שסרחו כוח, תפקידים מובחרים וחשובים, ובעצם את האישור להמשיך לפעול באותה הצורה

המסר שיוצא מפעולה כזו, לשוטרים זוטרים, ולחברה הישראלית, הוא שהאלימות משתלמת. אין דין ואין דיין, ובוודאי שאין השלכות לפעולות האלימות והלא חוקיות של שוטרים דוגמת יעקובי. זו התנהלות פסולה ומושחתת, שאומרת רבות על המדינה שלנו.

נירון מזרחי, בן 27, יליד כפר מסריק, מתגורר בתל אביב. סטודנט שנה א׳ לתואר ראשון בחינוך והוראת היסטוריה ומקרא. מהפעילים הבולטים במחאת בלפור. אוהב את הארץ הזו וחרד לעתידה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
נירון יקר, בתור משתתפת במעגל השלישי בערך של המחאה, יש לי הערכה עצומה לכם, לחבורה המובילה, ולך - ששילמת מחיר אישי כבד על הזכות הבסיסית להפגין. אפשר היה לצפות שהמשטרה ומשרד הבט"פ יפיקו ל... המשך קריאה

נירון יקר, בתור משתתפת במעגל השלישי בערך של המחאה, יש לי הערכה עצומה לכם, לחבורה המובילה, ולך – ששילמת מחיר אישי כבד על הזכות הבסיסית להפגין.
אפשר היה לצפות שהמשטרה ומשרד הבט"פ יפיקו לקחים מההתנהגות השערורייתית כלפי המפגינים. המצב בו המפכ"ל ממשיך להגן על שוטרים שנהגו באלימות, וששיקרו, הוא בלתי נסבל. נמשיך להילחם למען ימים טובים יותר.

עוד 890 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום רביעי, 11 במאי 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

שר החוץ הירדני: לישראל אין ריבונות באתרים הקדושים בירושלים; זהו שטח כבוש

מועצת השורא טרם הכריעה לגבי צעדיה הבאים של רע"ם ● ועדת ביטחון הפנים אישרה את התקנות לקיום ההילולה במירון בשבוע הבא ● שגריר רוסיה בישראל עזב את ישיבת הכנסת לציון הניצחון על הנאצים בשל ביקורת שנמתחה על ארצו ● החלה חקירתו הנגדית של פילבר בידי פרקליטו של נתניהו, בן צור ● מבקר המדינה: מספר ההרוגים בתאונות בנייה בארץ כפול ממספרם באיחוד האירופי

עוד 54 עדכונים

בגרות בעידן של הצפת מידע

מערכת החינוך בישראל ניצבת לפני האתגר הגדול של חייה, מהותה וסיבת קיומה.

אם שרת החינוך חושבת שמדובר ברפורמת הבגרויות שהיא מנסה לקדם, היא טועה ומטעה גם את עצמה. האתגר גדול ממנה וממספר בחינות הבגרות.

מערכת החינוך בישראל ניצבת בפני אתגר חייה. אם שרת החינוך חושבת שמדובר ברפורמת הבגרויות שהיא מנסה לקדם, היא טועה ומטעה גם את עצמה

תלמידי ישראל הלומדים במערכת החינוך הממלכתית, להבדיל מהחרדית, מוצפים במידע. מידע דיגיטלי אין סופי זורם למוחם יומיום דרך הרשתות החברתיות, רובו ככולן חסר ערך לחייהם. מידע ויזואלי ואינפורמטיבי זורם דרך שלל ערוצי שידור אלקטרוניים – הרדיו והטלוויזיה – ועיקרו חדשות ושעשועים.  חידונים ותחרויות סרק בין בשלנים לרקדנים.

אבל כמה תלמידים שילמדו לאחר הרפורמה ויתגייסו יבינו, אם בכלל, את המושג "הנני" שעליו ביסס הרמטכ"ל את נאומו בערב יום הזכרון? הם הרי יצטרכו לעשות עבודה על פרק אחד או כמה פסוקים ויתר הפרקים לא ילמדו.

כמה מהם מבינים את ההבדל בין חוקי ההלכה לבין חוקי מדינה דמוקרטית בעידן המודרני?

שרת החינוך יפעת שאשא ביטון רוצה להוריד עומס מהתלמידים, להפוך את בחינות הבגרות במקצועות ההומניים – תנ"ך, ספרות, אזרחות, היסטוריה – לעבודות מחקר. משהו שלא יחייב מאמץ לימודי מתיש וארוך לקראת בחינת בגרות מסכמת ויאפשר יוזמה אישית ואולי אף העתקות באמצעות האינטרנט או סתם חברים.

"למידה לעולם לא מתישה את המוח" כתב פעם ליאונרדו דה וינצ'י. ובעידן המודרני כדאי לדבר על התשת המוח באמצעות הצפת מידע.

כמה תלמידים שילמדו לאחר הרפורמה ויתגייסו יבינו, אם בכלל, את המושג "הנני" שעליו ביסס הרמטכ"ל את נאומו בערב יום הזיכרון?

אלא שהידע, לעומת המידע, אמור להיות נחלתו של ביה"ס. תפקידו בחייהם של בני הנוער ועילת קיומו. ידע שיגרום לגירוי וסקרנות לצבירת עוד ידע, לפיתוח ידע להנחלת ידע. לשם כך הם זקוקים למערכת סינון  מפותחת יעילה, חכמה, שתדע לגרום להם להבין ולהבדיל בין  עודף המידע לבין הידע שיהווה בסיס לחייהם.

בעולם שבו מכשיר סלולרי חכם מדבר ומתכתב עם התלמידים בסלנג בין לאומי, בשפות זרות ובעברית לעיתים ייחודית לשפת הרשתות והאינטרנט, עם חדשות ותמונות מרחבי העולם ופיתויים אין סופיים בפרסומות, סרטים, וקבצים משלל תחומי חיים – ביה"ס אמור להיות בסיס קבע איתן של השכלה, ידע, תרבות, היסטוריה, שפה עברית, מקורות של זהות בתנ"ך ובספרות, ערכים יהודיים ואוניברסליים.

הניסיון למקד את חשיבות ההשכלה שהמדינה מציבה לפני דור העתיד רק בארבעה מקצועות (במתמטיקה, לשון, אנגלית ומקצוע מדעי אחד) ודחיקתם לאחור והצידה של מקצועות הומניים, רק תגרום נזק נוסף ליכולתם לנווט בעולם של עודף מידע.

התנ"ך לא הפך לספר הספרים ברחבי העולם כולו, כדי ששרת החינוך של מדינת ישראל תהפוך אותו ל"עומס בבגרות".

ההיסטוריה לא התחילה בגן עדן, קפצה לדוד המלך ודילגה משם לשואה. דרך ארוכה עבר העם היהודי, שגם אותה מכירים בני הנוער רק בחלקים שנלמדים בביה"ס. אלא שגם חלקים אלה עלולים לשקוע בתהום הנשייה של עידן הטלגרם הווטסאפ, הפייסבוק והטיקטוק.

הניסיון למקד את חשיבות ההשכלה שהמדינה מציבה לדור העתיד רק ב-4 מקצועות (מתמטיקה, לשון, אנגלית ומקצוע מדעי אחד) תוך דחיקת מקצועות הומניים, רק תגרום נזק נוסף ליכולתם לנווט בעולם של עודף מידע

שיעורי האזרחות בעידן של איום תמידי על הדמוקרטיה אמורים להיות חובה בכל מבנה חברתי שפוי במדינת חוק דמוקרטית ולא זכות לעבודת סיכום אחרי 12 שנה.

בוגרי בתי הספר יצטרכו מחר למלא פקודות ולהבדיל בין פקודה בלתי חוקית בעליל לפקודה בלתי חוקית. יצטרכו לבחור מפלגה בבחירות הקרובות לפי מצע וערכים ומטרות חברתיות וכלכליות.

ביה"ס הוא המקום שבו הם אמורים להבין מה חשוב ממה, מהם ההקשרים של מהלכים פוליטיים בימינו להיסטוריה של עם ישראל, מהי חשיבותם של מקומות ואתרים היסטוריים במדינת ישראל, מדוע אנחנו נלחמים על קבר מסוים, מי הם האישים שהשפיעו יותר מכל על גורלנו.

בית ספר הוא המקום שבו הם אמורים להבין מהם יסודות הבניין של מדינה דמוקרטית, מדוע הפרדת רשויות חשובה יותר מנוסחה במתמטיקה, ועל מה יוצאים מיליונים לרחובות כאשר הדמוקרטיה בסכנה.

בית ספר הוא המקום שבו הם אמורים להבין מהי כלכלה סוציאלית ומהי קפיטליסטית ומהי חובתה של מדינה לשכבות החלשות. כיצד נוצר הפער העדתי חברתי ומה מזין היום את ה"שד העדתי".

לכל השאלות הללו אין תשובות פשוטות, וארבע בחינות בגרות לא יהפכו את התלמידים לבעלי ידע שיעזור להם לקפוץ אל המציאות המבעבעת בישראל.

חווית הבגרויות בישראל הפכה את סוגיית הלימוד לסוגיה של תחרות ציונים בין מנהלים ובתי ספר, ותחרות הישגים בין התלמידים עצמם בדרך לתארים אקדמאים. אבל ביה"ס לא נועד רק להיות סלקטור בכניסה לאוניברסיטה, הוא אמור להיות מי שמצייד את בוגריו בכלים בסיסיים לחיים. ביכולת לשקול, להעריך, לבחון בעצמם, לבדוק לעומק, לחפש מידע, לסנן מידע, לפעול בשיקול דעת, לקבל החלטות על פי נתונים, עובדות וערכים מסוימים.

ביה"ס לא נועד להיות רק סלקטור בכניסה לאוניברסיטה, אלא מי שמצייד את בוגריו בכלים בסיסיים לחיים. ביכולת לשקול, לבדוק לעומק, לחפש ולסנן מידע, לקבל החלטות עפ"י נתונים, עובדות וערכים

נדמה לי שלא שמעתי את שרת החינוך מבהירה את כל אלה בהסברים לרפורמה. האתגרים הם הרבה יותר רחבים וארוכי טווח משאלת צמצום מספר הבחינות.

בגרות בעידן המודרני היא אתגר שהמדינה חייבת להקדיש לו מחשבה. ממשלת ישראל חייבת להתכנס ולדון בנושא. הכנסת וארגוני המורים, רשתות התקשורת והציבור חייבים להיות מעורבים עד לשד עצמותיהם. שינוי דרמטי כזה הוא כמו יציאה למלחמה בלי תחמושת ודלק, בלי מודיעין וללא מטרה מדינית ארוכת טווח.

"זה שלומד אבל לא חושב, אבוד! זה שחושב אבל לא לומד נמצא בסכנה גדולה"(קונפוציוס).

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 795 מילים

גדעון סער נוטה להתפאר בכל הצעת חוק שהעביר בממשלה - אבל את הצעת החוק שתאפשר למשטרה לעקוב אחר כל אזרחי המדינה באמצעות מערכות צילום ביומטריות, שר המשפטים העביר ללא הגה ● סער יודע: מדובר בהצעת חוק לא פופולרית, קיצונית בהיקפה, שנתקלה בביקורת חריפה מכל גורם רציני העוסק בפרטיות - כולל הרשות הממשלתית להגנה על הפרטיות ● פרשנות

עוד 883 מילים

מדינות מפותחות כבר קיצצו משמעותית את מספר הבגרויות

מורים חוששים כי הרפורמה שמובילה שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון, שבמסגרתה יבוטלו בחינות הבגרות במקצועות ההומניים ויוחלפו בעבודות, תוביל להזנחת הלימודים ולבורות ● אבל במדינות רבות התלמידים נבחנים בבחינות ספורות בלבד, בעיקר בשפות ובמקצועות הריאליים ● ויש גם מדינות שאין בהן בחינות בגרות בכלל ● מומחים לחינוך: יש בעיה עם בחינות הבגרות, אבל הרפורמה הזו אינה הפתרון

עוד 2,503 מילים

למקרה שפיספסת

"האוקראינים עוברים תופת וזוועות שקשה לתאר, אנו צריכים לעמוד לצדם"

מייק אוונס מסייע לניצולי שואה יהודים באוקראינה כבר יותר מעשור ● מתחילת הפלישה הרוסית, האוונגליסט הציוני עוזר ליהודים רבים להימלט מאזורי הקרבות ● בריאיון לזמן ישראל הוא מסביר למה בחר לקשור את קמפיין התמיכה באוקראינה לרצח ג'ורג' פלויד ועל המהפך שעבר בקשר לראש הממשלה בנט: "אמרתי כמה דברים שלא הייתי צריך לומר"

עוד 2,008 מילים

להתבונן לזיקנה בעינים

העלייה הדרמטית בתוחלת החיים בעולם כולו ובישראל בפרט הביאה למצב בו הגדרות עולם האנשים המבוגרים חייב לעבור שינוי וורבלי מחד ותכנוני-ארגוני מאידך.

אם היום מוגדרים זקנינו (בישראל למשל) כבני הגיל השלישי, וזאת החל מגיל 62 לאישה הישראלית ו-67 לגבר הישראלי, אזי נוצר מצב פרדוקסלי, בו נשים וגברים בני 100 (כיום בישראל למעלה מ-10,000 בני אדם, שמהווים כמעט אחוז מסך האוכלוסייה המבוגרת, המונה כמיליון ושלוש מאות אלף אנשים) מיוחסים לאותה שכבת גיל כנשים וגברים בני 62 ו-67 בהתאמה.

העלייה הדרמטית בתוחלת החיים בעולם כולו ובישראל בפרט הביאה למצב בו הגדרות עולם האנשים המבוגרים חייב לעבור שינוי וורבלי מחד ותכנוני-ארגוני מאידך

ברור שיש צורך חיוני ומיידי להגדיר קבוצה גדולה זו בשם אחר ולפצלה. למשל, ניתן לחלק אותה לשתי קבוצות. האחת, בני 60 עד 80, שדומים למדי אלו לאלו בתכונותיהם ויכולותיהם הקוגניטיביות, התרבותיות, השכליות, הביולוגיות, הנפשיות והתפישתיות, וקבוצת בני ה-80 ומעלה, שגם בהם הזכות רבה אך הפערים הביולוגים, פיסיולוגיים, נפשיים ואחרים לבין הקבוצה הראשונה, בולטים. אין המשמעות שצריך להפלות בין קבוצות  אלו אך ראוי שנקרא לבני הקבוצה הראשונה בני הגיל השלישי והשנייה בני הגיל הרביעי.                                                                                                                                                                    בכל מקרה הגיע הזמן שניצור תכניות ארוכות טווח עבור אנשים אלו (בשתי הקבוצות), במקום להמשיך לפעול בפרויקטים חד-ממדיים ומוגבלי זמן ותקציב, כמו למשל פרויקט המאבק בבדידות של זקנים, שהוא פרויקט מבורך אך הוא אינו חלק מחקיקה מקיפה, בסיסית ומהותית יותר.

ראוי , חיוני ונדרש שייחקק חוק אשר ייתן מענה לצרכיהם, רצונותיהם, חסכיהם של בני הגיל השלישי, ועל אחת כמה וכמה בני הגיל הרביעי. הגיע הזמן להשלים את החסר בשירותים שהם נזקקים להם.

רק חוק ארוך טווח יוכל לתת לנו מענה ויוכל לכסות את השירותים השונים שמערכת השירותים לזיקנה אמורה לתת להורינו, ה"אבות המייסדים", לזקנינו ולבני הגיל השלישי והרביעי.

הצלחת השמירה על תוחלת חיים ארוכה אבל איכותית, מיטבית, ראויה, מכבדת ומספקת היא היעד שחברה נורמלית חייבת לשים לפניה. קיים צורך חיוני וקיומי לפרוש את כל צרכי האדם המבוגר בגיל השלישי ובגיל הרביעי ולהעמיד מול הצורך את התשובה של מערכת השירותים לזיקנה, וכל זאת במסגרת חוק בר-קיימא, שראוי, חשוב וחובה לחוקק.

רק חוק ארוך טווח יוכל לתת לנו מענה ויוכל לכסות את השירותים השונים שמערכת השירותים לזיקנה אמורה לתת להורינו, ה"אבות המייסדים", לזקנינו ולבני הגיל השלישי והרביעי

די לפרויקטים המחזקים את הפוליטיקאים שבינינו לרגע קט, ומתעלמים מכך שכדאי לערוך תכניות ארוכות טווח כדי ש"פירמידת החיים" שהגה סאראמאגו, חתן פרס נובל לשלום, בספרו "מוות לסירוגין", תתקיים הלכה למעשה. כדי שהאנשים הראויים הללו, זקנינו, יזכו לכל מה שמגיע להם, בזמן, במקום, באיכות המיטבית ובצורה המתאימה, הזולה והמקצועית ביותר. ונסיים במילים הכול כך נכונות: "עד מאה ועשרים".

ד״ר אבי ביצור, ראש לימודי הזיקנה במכללה האקדמית בית ברל, מנכ"ל המשרד לענייני גמלאים בממשלה לשעבר. בנוסף: חבר הנהלת האידיששפיל, חבר הנהלת מילבת, יו"ר הוועדה הלאומית למאבק באלימות, התעללות והתעמרות בזקנים, ראש המגמה לביטחון והגנת העורף במכללה האקדמית בית ברל. אבא ל3 סבא ל3

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
צודק ד"ר ביצור במאמר ואכן הנושא הזה הוא נושא שכמעט אף אחד לא יוכל להתחמק ממנו. אבל ככל שהנושא הוא בנפש כולנו, כדאי להבין מה יכול למנוע את חקיקתו. 1. בואו נודה, זקנה אינה סקסית. בעולם של... המשך קריאה

צודק ד"ר ביצור במאמר ואכן הנושא הזה הוא נושא שכמעט אף אחד לא יוכל להתחמק ממנו.
אבל ככל שהנושא הוא בנפש כולנו, כדאי להבין מה יכול למנוע את חקיקתו.
1. בואו נודה, זקנה אינה סקסית. בעולם של "פייק ביוטי", זקנים מצטלמים רע ואין דבר גרוע לפוליטיקאי מלהזדהות עם דבר ש"נראה רע" .
2. זקנה עולה כסף. פוליטיקאים לא ימהרו לוותר על כסף שיכול לקדם את עצמם, על מנת לקדם אנשים שכבר לא יכולים באמת לעזור להם.
3. פוליטיקאים עוסקים קודם כל בלדאוג לעתיד שלהם. החשש של "מה יהיה?", הוא נחלת השכבות הנמוכות. אין לפוליטיקאים את החשש הזה ולכן אין סיבה שהם יפעלו.
אני יכול להמשיך ולמנות עוד ועוד סיבות, אבל חוט השני שעובר ביניהן, הוא חוסר חינוך לאנושיות. בעולם שבו אנג'לה מרקל נוסעת באוטובוס ומשלמת על קניותיה, יש לנו פוליטיקאים קטנים שחיים על חשבון הציבור מא' ועד ת', שנוסעים בשיירות מטורפות, לכאורה כאמצעי בטחון, אבל למעשה, כדי לעשות שופוני.
צריך לשנות את הגישה החינוכית, להוסיף הוראה של ערכים אוניברסליים ולא אמוניים, לגרום לכך שפוליטיקאי נהנתן על חשבון הציבור, יחשב כאדם ניקלה.
אין לי מושג איך עושים זאת, אבל קצת יותר אנשים כד"ר ביצור בכנסת ופחות נהנתנים אחרים, היה עוזר בהעברת החוק.
בהצלחה לך, ד"ר ביצור.

עוד 477 מילים ו-3 תגובות
עודכן לפני 5 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

התמונות החבריות של לפיד וגפני שיצאו אתמול מהכנסת הפתיעו רבים ● השניים, מתברר, בקשר טוב ועמוק מאז שגפני עבר צנתור בשנה שעברה ● אך למרות שהקרבה הזו הרגיזה את דרעי, אין בכך כדי להעיד על שום כוונה מצד יהדות התורה להצטרף לקואליציה ● וגם: מה עשתה עידית סילמן בישיבת סיעת ימינה? ● פרשנות

עוד 655 מילים

יותר מעשרים שנה אחרי שפלשה לישראל, רופאים בכירים מ"שיבא" קובעים: העקיצה של נמלת האש הקטנה עלולה לגרום להתקף אלרגיה ברמה מסכנת חיים ● הגילוי, שפורסם בכתב העת "הרפואה", נחשף בזכות נער בן 15 מרמת גן, שהגיע שלוש פעמים לבית החולים עם התקף קשה ללא הסבר - עד שהצליחו למצוא את האחראית ● הנמלה כבר התנחלה במאות יישובים בישראל

עוד 986 מילים

9 במאי כך הרג פוטין את יום הניצחון על הנאצים

הניצחון במלחמת העולם השנייה קיבע את מעמדה של ברית המועצות - ובהמשך רוסיה - כמעצמת-על ● אולם כעת, אחרי מה שנראה כהפסד צורב במערכה נגד אוקראינה, רוסיה עשויה לאבד את התואר ● יוצאי בריה"מ שגדלו על מסורת ה-9 במאי, נמצאים השנה בדילמה האם יש בכלל סיבה לחגיגה - והאם בכלל ניתן לחגוג את הניצחון על הנאציזם, כשאירופה שוב במלחמה מול דיקטטור

עוד 2,459 מילים

דיווח: בר-לב והמשטרה מסכימים להגדיל ב-50 את מספר שומרי הווקף באל-אקצא

הכנסת דחתה את הצעות אי האמון נגד הממשלה; עידית סילמן וחברי סיעת רע"ם נעדרו מההצבעות, הרשימה המשותפת נמנעה מלתמוך בהן ● פינדרוס: החלום שלי - לפוצץ את בניין בית המשפט העליון; בהמשך אמר שדבריו היו מטפוריים ● סקר חדשות 13: רע"ם לא עוברת את אחוז החסימה ● דיווח: בפגישה שקיים בסוף החודש העריך בנט שהממשלה תיפול בתוך מספר שבועות

עוד 49 עדכונים

פסק הדין של מינץ תחת אש ויעבור כנראה לדיון נוסף בהרכב מורחב

החלטת בג"ץ משבוע שעבר להתיר גירוש תושבי מסאפר יטא שבדרום הר חברון נתקלה בביקורת משפטית חריפה מכל עבר ● בין המבקרים, מומחי משפט בינלאומי מכל הפקולטות בארץ, אשר תקפו את פסק הדין על השגיאות המשפטיות החמורות שלכאורה נכללו בו ● בשבוע הבא תוגש בקשה לדיון נוסף בהרכב מורחב ● אם חיות תאשר זאת, בית המשפט העליון רק ירוויח מכך ● פרשנות

עוד 777 מילים

שרשרת המזון המזיק

התקשורת וראשי מערכת הבריאות יצאו נגד שטראוס אחרי שזו כבר קיבלה על עצמה את מלוא האחריות לאירוע הריקול הענק ונראה שפועלת ברצינות לתיקון הנזקים ● קודם לכן, בימי שגרה, המוטיבציה של התקשורת והרגולטור להיאבק בתאגידי המזון המזיק הייתה הרבה יותר נמוכה - וממש לא במקרה ● פרשנות

עוד 843 מילים

9 במאי "המשטר הרוסי לא נפל מהמשטר הנאצי"

אחרי שנים ארוכות של חיים תחת משטר סובייטי מדכא, האזרחים בלטביה עדיין נושאים את הצלקות ומפחדים להיות המטרה הבאה במלחמה של פוטין ● שאול אדר ביקר בבניין הקג"ב בריגה ושמע על החקירות, העינויים וההוצאות להורג של מתנגדי המשטר ● רגע לפני חגיגות 9 במאי, בריגה נערכים לפרובוקציות של אזרחים פרו־רוסים ומייחלים לניצחון אוקראיני

עוד 2,317 מילים ו-1 תגובות

מתחת לרדאר התקשורתי מתקיים מרוץ יצרי ורווי השמצות ואיומים בין ארנון בר-דוד לעופר עיני על ראשות ההסדרות ● מקורבי בר-דוד טוענים שעיני מתמודד בגלל שכשל בעסקים ● מקורבי עיני טוענים שהוא מוצף בפניות של עובדים ממורמרים שזועמים על בר-דוד ● ושני הצדדים נלחמים על כל ועד וכל עובד

עוד 2,610 מילים ו-3 תגובות

בנט קיים ישיבת היערכות לכנס הקיץ של הכנסת: "חוסר אחריות לדרדר את ישראל לבחירות"

נלכדו שני מבצעי הפיגוע באלעד ● לוחם נפצע באורח בינוני מדקירה בשער שכם; המפגע נורה במקום ● פלסטיני חמוש בסכין ניסה לחדור לתקוע ונורה למוות בידי איש כיתת הכוננות ● המעברים בגדה ייפתחו לתנועה, למעט עבור תושבי רומאנה - היישוב ממנו הגיעו המחבלים שביצעו את הפיגוע באלעד; המעבר לרצועה יישאר סגור ● בדיקות הקורונה לנכנסים ארצה יופסקו בשבוע הבא

עוד 37 עדכונים

האשכים הצלויים של טאקר קרלסון

טאקר קרלסון הוא כיום מגיש הטלוויזיה הנצפה ביותר בארצות הברית, עם השפעה גוברת על השיח הציבורי ודעות שמרניות שהולכות ומקצינות לימין ● הוא ממלא את הוואקום שנוצר בהעדרו של טראמפ מהזירה הציבורית - ומנצל את מעמדו להילחם בפרוגרסיבים, להטב"קים, ולקדם דעות גזעניות, פרו-רוסיות ותיאוריות קונספירציה לעתים הזויות ● כמו, למשל, שיזוף אשכים להגברת ספירת הזרע

עוד 709 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה