הצללת השממה

בעוד הפוליטיקאים מנהלים שיח מתלהם על המתח בין בדואים ליהודים בדרום, בשטח יש גם מציאות אחרת ● ראש מועצה בדואי ופרויקטור מתנחל משתפים פעולה כדי להפוך את ערערה בנגב, אשכול סוציואקונומי 1, ליישוב ירוק ● "איכות סביבה זה איכות חיים", אומר ראש המועצה נאיף אבו עראר ● "לנטוע 600 עצים בערערה זו משימה ציונית", אומר הפרויקטור רועי וולר

פרויקט הצללה בערערה (צילום: מועצה מקומית ערערה בנגב)
מועצה מקומית ערערה בנגב

בעוד הפוליטיקאים מנהלים שיח מתלהם על המתח בין בדואים ליהודים בדרום, בשטח יש גם מציאות אחרת ● ראש מועצה בדואי ופרויקטור מתנחל משתפים פעולה כדי להפוך את ערערה בנגב, אשכול סוציואקונומי 1, ליישוב ירוק ● "איכות סביבה זה איכות חיים", אומר ראש המועצה נאיף אבו עראר ● "לנטוע 600 עצים בערערה זו משימה ציונית", אומר הפרויקטור רועי וולר

עוד 1,020 מילים
כל הזמן // יום שני, 20 ביוני 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ארבעת מעגלי הזהות של אחמד אבו עמאד מחאמיד

עיר ואוּם בישראלמזה שני עשורים שאחמד אבו עמאד מחאמיד, מורה לאזרחות ומנהל בית ספר, מבקש מתלמידיו לדרג את עצמם לפי ארבעה מעגלי זהות: עד כמה הם מרגישים ישראלים, ערבים, מוסלמים - ופלסטינים ● התשובות, הוא אומר, משתנות משנה לשנה - "והגורם שהכי משפיע זו המדיניות הישראלית" ● בראיון חשוף ונוקב, הוא מספר איך זה לחיות בסכיזופרניה: לתמוך בציונות, לעודד את מכבי, לאהוב את עומר אדם, לבכות מסרטי שואה - ועדיין להרגיש דחוי

עוד 3,873 מילים

מפרזיט לבייבי פוליצר

ובכן, הנביחות על ביבי היו רק הפרומו. אולי לא סיפרו לכם אבל פינוקי נמשח לעיתונות, תעודה ועמה והרבה טקס בישבן האומה. הוא כבר דורש הגנה משמאלנים.

הילד שירד על ארבע, חפן את חלציו למקרה שאבא לא הבין את הרמז, והדגים במופע אורקולי ובלשון שאינה משתמעת לשתי ביצים ונביחה איך אבא ביצע את זממו בכחלון, אני לא אחזור על התיאור הפלסטי כי אמא שלי תשטוף לי את הפה בסבון.

ובכן, הנביחות על ביבי היו רק הפרומו. אולי לא סיפרו לכם אבל פינוקי נמשח לעיתונות, תעודה ועמה והרבה טקס בישבן האומה. הוא כבר דורש הגנה משמאלנים

ובכן, הילד הזה עכשיו עיתונאי, אלוהים ישמור, היש עוד תחתית שהעיתונות לא גירדה מלמטה? כי לנבוח היא שכחה, עכשיו רק יאיר זוכר איך ועל איזה צד.
התרגלנו לחדשות שהן פייק מוחלט, לתחקירים על אסלות בבית רה"מ, על בית ששופץ לכדי ארמון, על העברות כספים לחמאס, על שותפות עם תומכי טרור, וכל זה נצרב בתודעה כאמת צרופה.

התרגלנו לאייטמים שהם פייק מתוצרת מכונת תעמולה אגרסיבית. כל אייטם -מוקש רגל לקואליציה השבירה. התפרים גלויים, יש מי שמאכיל את מפלצת הפייק ומממן את תעשיית החבלה הזאת. כל ניואנס מנופח למימדי ענק.

דוגמה טריה: הפגנת אוהלים קטנה בת"א. הכתב הנבוך מתנצל בפריצת שידור תמוהה: "כרגע מדובר בכמה אוהלים אבל אנשים באים והולכים". לצד מחאת "מעשה בחמישה אוהלים" התקיימה באותו ערב גם הפגנה לא קטנה בכמה מוקדים, בנמל תל אביב ועל גשרים ברחבי הארץ, לתמיכה בממשלת בנט-לפיד ובה השתתפו אלפי אנשים. ההפגנה זכתה לאזכור אגבי בסוף המהדורה. למה להרגיז את הבעלים שמחזיק ברצועת השידור?

ועכשיו זה. הנדסת התודעה עולה שלב. הילד לא סומך על כלבי השמירה של אבא.
מצד שני הוא משתלב במרחב המקצין. כשאני רואה צייצן בשם משה הרוש, שהוא עורך חדשות שישי של איילה חסון, מצייץ בטוויטר את דעתו המשודרת ממילא במהדורת השבת, אני מבינה שהכל פרוץ ומזמן משתינים כאן מהמקפצה.
התרגלנו לחדשות שאינן רק דיווח מקצועי וענייני אלא לאוסף לא מקרי של תעמולה בוטה ולא מתנצלת בעד מנהיג שהפסיד בחירות.

לא רק נתניהו מסרב להשלים עם התוצאה. גם הטייקונים פרנסי הערוצים, שליבם גס בממשלה מתפקדת, ותחת שרביטם מעצב תודעת ההמון יש עיתונאים כמו עמית סגל, עוד בן של, שהבעות פניו במהדורות הן ברומטר מדויק למצב השלטון.

אצלו הקואליציה מתפרקת כל יומיים גם כשהיא עומדת על רגליה, ומשאלות לבו הרותח מזעם הן אייטם בחדשות, כמו גם שפע סקרים מעצבי תודעת נצחיותו של נתניהו כראש ממשלה, אייטם קבוע בערוץ 12 המונח לרגליו כמו גווייה.

אצל סגל הקואליציה מתפרקת כל יומיים גם כשהיא עומדת על רגליה, ומשאלות לבו הרותח מזעם הן אייטם בחדשות, כמו גם שפע סקרים מעצבי תודעת נצחיותו של נתניהו כרה"מ

או הצמד חסון ושרון שהפכו את ערוץ 13 לתאומו של ערוץ 14 שהיה ערוץ מורשת והפך לערוץ תעמולה שמקדם אג'נדה ביביסטית בלי למצמץ ולו מראית עין של איזון. והתרגלנו.

למשל, העיתונאים שהבינו שחדשות פייק זה אחלה, כמו העיתונאי החרדי יאיר לוי שהעלה צילום דירת יוקרה רמת שרונית ממגזין דיור כאילו מדובר בביתו של בנט אחרי שיפוץ. וגם כשהעמידו את ירא השמיים על טעותו המשיך הציוץ לככב בטוויטר, ולמה? מדובר בירא שמיים אדוק ושומר שבת. לשון הרע זה לחלשים ואילו צריבת תודעה זו מצווה דרבנן.

שלטון הטייקונים מזמן ירד לכביש. אבל מישהו הפסיק את הזרם גם במועצת העיתונות המסורסת ממילא, אם על אדמת העיתונות החרוכה גם בנו של אתרוג הטייקונים עונה על קריטריונים לתעודת עיתונאי, חרף התבטאויות מסיתות בעליל. אלא אם הכללים שונו וספינת העיתונות שטה לעבר השקיעה.
והיא שטה.

כך מיצב עצמו הבן מחדש. לא עוד פרזיט מיום היוולדו ועד בקיעתו מחדש כבייבי פוליצר. הבחור המוזר, שהיה לא יותר מדמות גרוטסקית בארץ נהדרת, ריסס ברוק יריבים של אבא בימין ובשמאל, וריצף את דרכו לעיתונות בהשמצות וקללות נמרצות מבלפור דרך טוויטר ומשם, דרך כניסת אח"מים, לעיתונות שכבר טובלת עד קודקוד במי אפסיים.

מי שהיה לא יותר מדמות גרוטסקית בארץ נהדרת, ריסס ברוק יריבים של אבא בימין ובשמאל, וריצף את דרכו לעיתונות בהשמצות מבלפור דרך טוויטר ומשם, דרך כניסת אח"מים, לעיתונות שכבר טובלת במי אפסיים

עיתונות זה מקצוע שאין הכרח ללמוד אבל עוזר להיוולד פריווילג מורם מעם ולהינשא על גל תקשורת עכור למקום משפיע, לא מתוך כישרון אלא כבנו של פוליטיקאי בעל מעמד מיתי בציבור, כזה שטייקונים שבבעלותם ערוצי חדשות חפצים ביקרו.

אתה מוצא את סגנון הדיבור המשולח של הבן בתוך התבטאויות של אביו ("בולשביקים", "מדגרת קורונה ואנרכיה") וניכרת בבירור השפעת המטבחון המשפחתי עליו. כשאתה מקשיב לנתניהו אתה מוצא סימנים של הבן ורוח העוועים וזה מעורר דאגה.

סאגת משפט נתניהו-אולמרט הציפה את מה שהעיתונות מחרישה במכוון, מתוך אינטרסים שאין להם דבר וחצי דבר עם זכות הציבור לדעת, למה מי שואל אותו.

נתניהו הבן עוד ינסח מחדש את תקנון מועצת העיתונות. כפי שהוכיח עד כה, האמת היא נר לחלציו והוא מקפיד לנבוח אותה על הורים ולנגח שועים, ומשתמש במידע שמגיע אליו מפי הסוס ורעייתו כאילו אין בעולם אתיקה ואין ניגוד עניינים, שלא לומר תרבות דיון. זו מורשת מהבית, כל השפע התרבותי הזה, יש לו מדינה בהמתנה.

מה עוד תבקשי ממנו מכורה?

טרם יבשה הבושה מעל תעודת העיתונאי ולפני שכתב מילה תחת אצטלת עיתונאי, נחפז מר מרה לתבוע ממועצת העיתונות הגנה מפני שמאלנים. וכבר נקבע בעבר כי מדובר במילה נרדפת לבוגדים.

מיד עלה בי חשד שכל תעודת העיתונאחס הזו לא נבראה אלא להשיב לו את השמיכי, שאיבד אחרי שהאבטחה הוסרה מעליו לראשונה מאז בקע מהביצה. איזו נוסטלגיה.

נתניהו הבן עוד ינסח מחדש את תקנון מועצת העיתונות. כפי שהוכיח עד כה, האמת היא נר לחלציו והוא מקפיד לנבוח אותה על הורים, ומשתמש במידע מפי הסוס ורעייתו כאילו אין בעולם אתיקה וניגוד עניינים

זוכרים איך סימן אצבע משולשת כלפי עיתונאים בבית המשפט?
היו ימים. בקרוב בבחירות הקרובות למקום מגוריכם, ראו, הוזהרתם.
או שלא.

מי בא לטורקיה?

כרמלה כהן שלומי היא אזרחית מודאגת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
התקשורת הישראלית פח אשפה. מיליוני ישראלים יגיעו לגיל 85, עם הליכון וישאלו את עצמם ’איפה היינו ב 40 השנה האחורונות’ ויבינו איזה מטומטמים היו שבזבזו את החיים שלהם מול המסך מול גל הטרלול ה... המשך קריאה

התקשורת הישראלית פח אשפה. מיליוני ישראלים יגיעו לגיל 85, עם הליכון וישאלו את עצמם ’איפה היינו ב 40 השנה האחורונות’ ויבינו איזה מטומטמים היו שבזבזו את החיים שלהם מול המסך מול גל הטרלול הבלתי פוסק שהוא התקשורת הישראלית

עוד 862 מילים ו-1 תגובות

בנט מרוויח עוד זמן: גם השבוע לא תועלה ההצעה לפיזור הכנסת

בימינה מעריכים כי ניר אורבך לא יתמוך כרגע בהצעה לפיזור הכנסת ולכן בליכוד נוטים שלא להעלות את ההצעה השבוע ● המפלגות החרדיות - וש"ס בפרט - מודאגות מהתחזקותו של איתמר בן-גביר על חשבונן ● והאלוף (מיל.) דורון אלמוג עשה טעות של טירונים, שעלולה לעלות לו במינויו ליו"ר הסוכנות ● שלוש הערות פוליטיות

עוד 863 מילים

גנץ בכנסת: הכנו תגובות עוצמתיות נגד איראן למקרה של פגיעה בישראלים

חשד: אזעקות השווא בירושלים ובאילת – מתקפת סייבר ● שיא נדבקים מאז חודש אפריל: כ־10,200 מאומתים לקורונה ● דיווח: איראן ויתרה על הדרישה להסיר את משמרות המהפכה מרשימת ארגוני הטרור ● זלנסקי: רוסיה צפויה להגביר את התקיפות על אוקראינה ועל מדינות אירופאיות נוספות ● דיווח: גנץ הורה לא להרוס בינתיים את בית אחד המחבלים מהפיגוע באריאל

עוד 19 עדכונים

למקרה שפיספסת

עדות מהשטח לאזרחי אירופה נמאס מהפליטים מאוקראינה

מיליוני פליטים שמצאו מקלט ברחבי אירופה חוזרים בימים אלה לאוקראינה ● תקציבי ארגוני הסיוע – כמו גם סבלנות האזרחים – הולכים ואוזלים, אף שהמלחמה רחוקה מלהסתיים ● במקביל, עובדים המסייעים לפליטים אומרים לזמן ישראל שבניגוד להירתמות הזריזה, הפליטים הלא־אירופאים זוכים ליחס מפלה ● גילעד שדה חוזר לתחנת הרכבת בפשמישל

עוד 1,889 מילים

שקט על פני מים מעופשים

המרחב הפוליטי הופך בכל יום למתחם זימה פוליטי הזועק לשטיפת זרנוק של היועצת המשפטית לממשלה. אבל במתחם הזה מתגוללות ומתחככות אלה באלה עבירות שוחד, איומים, עבירות סחיטה, עבירות לכאורה ושתיקתה התמוהה של היועמ"שית.

המרחב הפוליטי הופך בכל יום למתחם זימה פוליטי הזועק לשטיפת זרנוק של היועמש"ית. עבירות שוחד, איומים, סחיטה ועבירות לכאורה מתגוללות ומתחככות, ושתיקתה תמוהה

לא זכור לי מתי במקרים של חשדות לפלילים מצד נבחרי ציבור נאלם כך קולו של היועץ המשפטי, ונעלם כל רמז לעצם היותו בקרבנו. אפילו היועמ"ש השערורייתי אביחי מנדלבליט הבין שעליו לומר משהו, גם אם בקול רפה, גם אם רק כדי לטייח. משהו חייב להיאמר, אות חיים חייב להגיע מהערכאה המשפטית הפוליטית עליונה. ואם חשבנו שאחרי מנדלבליט המצב יכול רק להשתפר, הרי שטעינו; שערורייה רודפת שערורייה ושום קול לא נשמע.

חברת הכנסת עידית סילמן מכריזה בריש גלי ובפירוט שהובטחו לה שמים וארץ בתמורה לעריקה, כלומר: שוחד פוליטי. ומשרד היועמ"שית משדר אלינו דממה נחושה.

בעלה של סילמן, שמוליק מודיע קבל עם ועדה שגם הוא ברשימת המוטבים הזכאים לנתח מעוגת השוחד.

סילמן (חברת כנסת האמונה על חוקים וחקיקתם) מאיימת על ניר אורבך בחשיפת חומרים מרשיעים במידה ותוכרז כפורשת ע"י הוועדה שבראשה הוא עומד.

אורבך (האם נכנע לאיומי הסחיטה?) מקבל מהאופוזיציה מתנת עריקה –

שריון ותפקיד.

השיח המאפיונרי הפלילי המשתלט במהירות על בית הנבחרים מצליח להפיק מלשכת היועמ"שית שקט בעוצמה גבוהה ביותר.

ובינתיים:

גריסת המסמכים בלשכת בנימין נתניהו נשכחה.

ספר התנ"ך יקר הערך שקיבל נתניהו מפוטין ונעלם, נשכח.

30 מתנות שנתניהו נדרש להחזיר לפני כחצי שנה, נשכחו.

פריצת "האיראנים" לטלפון של בני גנץ, נשכחה.

סכומי עתק לרכש בוטים עוקבים מרחבי העולם לחשבון הטוויטר של נתניהו, והשלטת תרבות הפייק, נשכחו.

כל אלה, ועוד חשדות רבים רובצים לפתחנו, מכוסים היטב בשמיכת שתיקתה העיקשת של היועמ"שית.

האם יכול להיות שהיועצת המשפטית תפסה מסתור עד יעבור זעם ויתמסמס הצורך בהתערבותה? האם אינה מבינה שערימת השחיתויות שמהן היא מתעלמת ובכך מאפשרת להן להתרבות במהירות באין מפריע, הולכת וקוברת את כולנו?

האם יתכן שהיועמש"ית תפסה מסתור עד יעבור זעם ויתמסמס הצורך בהתערבותה? האם אינה מבינה שערימת השחיתויות מהן היא מתעלמת ובכך מאפשרת להן להתרבות – הולכת וקוברת את כולנו?

חובה על היועמ"שית להשמיע את קולה ולהודיע שתפתח בבדיקה לגבי כל אחת מהפרשיות האלה ופרשיות נוספות.

או לחילופין לעשות מעשה מנדלבליט ולהצהיר עוד בטרם בדיקה שכל העוסקים במלאכת השיחוד וההשתחדות אינם חשודים, ולפיכך אין כלל צורך בהתערבותה, ואולי בעצם גם ב (אי) נוכחותה הציבורית.

במהלך השנים 2016-2015 כתב ירון צ. כהן את "שמש אחרונה" (הוצ' כרמל) רומן המתרחש על רקע קריסת הדמוקרטיה הישראלית, מערכת המשפט והעיתונות. היום הוא כותב: כששופטי העליון מסרבים להרחיק מבט אל מעבר לקצה אפם, קיים סיכוי סביר שהרשומה הבאה שבה יוזכר חורבן הדמוקרטיה הישראלית תהיה ידיעה חדשותית במדורי האקטואליה של העיתונות העולמית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 360 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

הסנקציות הקיימות על ח"כ שפרש מסיעתו ולא עשה את המעשה הראוי מבחינה ציבורית וערכית – להתפטר מהכנסת, אינן מספיקות ● צריך לתקן את החוק בכמה היבטים, שמצד אחד יקלו להגדיר חבר כנסת כפורש ומצד שני יחמירו את הסנקציות עליו ● פרשנות

עוד 859 מילים ו-1 תגובות

אחרי האכזבה מחולדאי ומיכאלי, בדרום תל אביב מחכים לזנדברג

ביום שישי אמר בכיר בעיריית ת"א כי בתחנה המרכזית "אין חריגות זיהום, אין סרטן והכל בסדר" ● אלא שהמשרד להגנת הסביבה כבר קבע שהתחנה היא מפגע זיהום חמור ופינוי האוטובוסים לא סובל דיחוי ● אחרי שחולדאי ומיכאלי דחו את הפינוי בשנים, התושבים התאכזבו לגלות שגם זנדברג רק מאיימת ● תושב נווה שאנן: "זנדברג עושה עלינו סיבוב יח"צ. יש נתוני זיהום? תכריזי!"

עוד 1,674 מילים

דיווחים: בכנסת מעריכים שההצעה להקדמת הבחירות לא תובא להצבעה השבוע

עיצומי הסתדרות המורים נמשכים: הלימודים בבתי הספר היסודיים, בחלק מחטיבות הביניים ובחלק מהגנים יחלו מחר בעשר ● לפיד יבקר ביום חמישי הקרוב בטורקיה וייפגש עם שר החוץ צ'בושולו ● הסתיימה ללא הסכמות פגישת מיכאלי-ביטון בעניין הרפורמה בתחבורה הציבורית ● הרב הראשי לישראל יצחק יוסף תקף את בן גביר על כך שהוא פוקד את הר הבית: "אהבל, להתרחק ממנו"

עוד 32 עדכונים

קשה לגשר בין הצלחת ישראל בזירה הבינלאומית לבין הכישלון הקולוסלי שלה בזירה הפוליטית הביתית ● בזמן שהמדינה סובלת מחוסר יציבות שלטונית כרוני מזה ארבע שנים, דווקא מדיניות החוץ שלה פורחת וקוצרת הישגים משמעותיים - בין אם תחת שלטון נתניהו או תחת הנהגת בנט-לפיד ● השאלה היא למה ישראל לא מצליחה "לייבא" את ההצלחה בחוץ גם לתוך הבית ● פרשנות

עוד 643 מילים ו-3 תגובות

גנץ: "ישראל פועלת לסיכול הניסיונות האיראניים לבצע פיגוע ונערכת להגיב בכל מקום"

ישראל יירטה רקטה שנורתה מהרצועה; בתגובה לירי תקף צה"ל בעזה והוקפאה הגדלת היתרי הכניסה לישראל ● הלימודים בגנים, בבתי הספר היסודיים ובחלק מחטיבות הביניים יחלו מחר בעשר ● ליברמן: לא ייחתם הסכם עם הסתדרות המורים ללא קביעת שכר דיפרנציאלי וללא שינוי לוח החופשות ● דיווח: אורבך החליט לתמוך בפיזור הכנסת בקריאה טרומית, אך טרם החליט מתי יעשה זאת

עוד 16 עדכונים

הגז יצא מהאדמה וכעת הוא מחבר בין ישראל, מצרים ואירופה ● מאמצים של פעילי רשת הצילו את חייה של צעירה מצרית ● רוסיה מבטיחה להגן על נוצרים בירושלים ● והשבוע לפני 15 שנה, חמאס השתלט על עזה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,080 מילים

מאמה מיה! צעירים לנצח

ארבעים שנה בדיוק אחרי שהתפרקה - להקת אבבא הגשימה את שני החלומות הגדולים של המין האנושי: נעורי נצח וחיי נצח ● בהשקעה של 175 מיליון דולר, עם 291 רמקולים באולם שנבנה במיוחד ומול 3,000 מעריצים בכל ערב - "המסע של אבבא" הוא מופע הבידור המושקע ביותר בעולם - ואחד המהנים שיש ● אמיר בן-דוד נסע ללונדון לחפש את עתיד עולם המוזיקה, ונחת בשנות השבעים

עוד 3,264 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

המחאה מוצדקת - הדרך פחות

מחאת נהגי האוטובוסים על תנאי העבודה שלהם מוצדקת לגמרי - אבל ההתנפלות האישית על מרב מיכאלי נגועה בציניות ● קצא"א השמידה אלפי אלמוגים במפרץ אילת - זה הסתיים בקנס ● מה הקשר בין ח"כ מאי גולן לפתרון משבר האקלים? ● עמודי החשמל קורסים - והנוף הבתולי חוזר אל מכתש רמון ● ובשלב הזה של הקיץ אפשר להסתפק במאווררי תקרה: יותר ירוק, יותר בריא והרבה יותר זול

עוד 1,725 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
ווֹטֶרְגֵּיְט 136

אין עיתוי סמלי יותר להעניק ליאיר נתניהו תעודת עיתונאי של לשכת העיתונות הממשלתית בישראל, מהשבוע שבו מציינים בארה"ב ובעולם 50 שנה לפרשת ווטרגייט

עוד 2,455 מילים

יוצאי הפרקליטות הצבאית כובשים את צמרת משרד המשפטים

עם מינויו של אלוף (מיל.) שרון אפק לתפקיד המשנה הבכיר ליועמ"שית, הולכת ומסתמנת מגמה במשרד המשפטים, של מילוי השורות במשפטנים שגיבושם המקצועי נעשה בעודם לובשים מדים ● העבירה הקרויה "העלבת עובד ציבור" הייתה צריכה להימחק כבר מזמן מספר החוקים ● ותביעת לשון הרע שהגישה משפחת נתניהו נגד אולמרט עושה שירות מצוין לציבור בישראל ● פרשנות

עוד 912 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה