רבני הציונות הדתית נשכבים על הגדר לטובת נתניהו

הרב חיים דרוקמן (צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90)
נועם רבקין פנטון/פלאש90
הרב חיים דרוקמן

העיתונאי אלישיב רייכנר פרסם בסוף השבוע בעיתון מקור ראשון, ביטאון המגזר הציוני דתי, מאמר תחת הכותרת "שתיקת הסרוגים", בו הוא מסביר את התמיכה של הפוליטיקאים הסרוגים בראש הממשלה.

"הפוליטיקאים הדתיים לאומיים בשלל מפלגות הימין הפכו לסרח עודף במפלגת הליכוד"' כותב רייכנר. "כולם הפכו לעוד איבר חיוור במפלגתו של ראש הממשלה". רייכנר, בוגר הישיבה לצעירים ואיש הבית היהודי, מתאר היטב את שאירע למנהיגות הפוליטית של הציונות הדתית.

צמודים צמודים לנתניהו

רייכנר מציג רק חלק מהסיפור. הוא יודע היטב שהפוליטיקאים במגזר לא מקבלים החלטות מהותיות על דעת עצמם. בדיוק כמו במפלגות החרדיות, גם למפלגות הציוניות דתיות יש הנהגה דתית המכתיבה את סדר היום הפוליטי.

במגזר הציוני דתי, לאורך שנים, נהגו הרבנים להוביל ולבסס עמדה הרואה במדינת ישראל יישות המגשימה הלכה למעשה שלב ראשון בגאולת ישראל. לכן אסור לפגוע בה, בכבודה ובכבוד מוסדותיה. בברכת המזון מברכים בני המגזר: "הַרָחֲמָן הוא יבָּרֵךְ אֶת מְדִינַת יִשְׂרָאֵל, רֵאשִׁית צְמִיחַת גְּאֻלָּתֵנוּ…"

"ממלכתיות" היא תפישה מבית מדרשו של הרב קוק, לפיה יש לנקוט ביחס של כבוד כלפי המדינה ויש להימנע מפגיעה בה. מדינת ישראל, כאמור, נתפסת כ"ראשית צמיחת גאולתנו". בפשטות, מדובר בתפישה משלימה לגישה דתית/משיחית השואפת לגאולת ישראל במובן השלם (כולל בית מקדש, קורבנות, משפט עברי ועוד נושאים טעוני עיון עמוק). בתוך הציונות הדתית יש גוונים רבים לדתיות/אמוניות/משיחיות ואין המגזר כולו מקשה אחת בדעותיו.

במציאות הפוליטית הנוכחית, אין הדבר מפתיע שראש ישיבת הר המור, הרב צבי ישראל טאו, הודיע לאנשיו שהוא יגיע להפגנת התמיכה בנתניהו (שהתקיימה ביום ג' שעבר בת"א). לדברי הרב טאו: "זו חובה מוסרית של כל אדם שנשאר עם שכל ישר וטובת המדינה עומדת לנגד עיניו". מבחינה פוליטית נראה כי הרב טאו ואיתו "רבני הקו" וקהילותיהם הבינו את השגיאה הפוליטית של הקמת "מפלגת נעם" והבינו שצריך לחזור הביתה לחיקו החם והמפנק של הבית היהודי או בעצם חזרה לנתניהו.

הרב צבי טאו אוחז בשלט "מצעד התועבה" בהפגנה נגד מצעד הגאווה בירושלים, אוגוסט 2017 (צילום מסך) (צילום: הרב צבי טאו אוחז בשלט "מצעד התועבה" בהפגנה נגד מצעד הגאווה בירושלים, אוגוסט 2017 (צילום מסך))
הרב צבי טאו אוחז בשלט "מצעד התועבה" בהפגנה נגד מצעד הגאווה בירושלים, אוגוסט 2017 (צילום מסך)

כזכור, הרב טאו הוביל ערב הבחירות לכנסת ה- 22 מהלך להקמת מפלגה הקוראת לחיזוק הקשר של עם ישראל ומדינת ישראל למסורת היהודית ולתורה. לטענה הרב טאו, המרחב הציבורי הישראלי (כולל משרד החינוך וצה"ל) עבר בשנים האחרונות השתלטות של ארגוני זכויות להט"ב וגורמי יהדות רפורמית, המפלגה מבקשת להיאבק בתופעות פסולות אלו.

מפלגת נעם תומכת בחיזוק השבת במרחב הציבורי, בחיזוק מעמדה של הרבנות הראשית ובהשארת תחום הגיור בסמכותה, וכן בעצמאותו של צה"ל מול ארגונים פמיניסטיים ופרו-להט"בים.

עמדתו הניצית ה"אנטי ממלכתית" של הרב טאו ביחס לכתבי האישום של נתניהו, מדגימה היטב את השחיקה במעמדה של התפישה הממלכתית כערך מוביל בשיח  הפנים מגזרי של הציונות הדתית. כהנגדה לאנטי-ממלכתיות של הרב טאו אזכיר דברים שאמר תלמידו שר החינוך תא"ל במיל', הרב רפי פרץ מי שעומד היום בראש רשימת הבית היהודי – כשנשאל "על המעשה הנכון בזמן התנתקות?" תשובתו של הרב פרץ הייתה חדה וברורה: "צה"ל היה לפני ואחרי ההתנתקות, צה"ל הוא מעל למשחק, וחזרתי אליו במיוחד כדי לשמור עליו מכל משמר".

רק לפני 8 שנים בזמן שהרב רפי "התנחל עמוק בלבבות" בתפקיד הרב הצבאי הראשי הוא ידע לנהוג כמקובל במגזר בשיא הממלכתיות – הגן על צה"ל ועל החלטות הדרג המדיני כיאה לבוגר ישיבת מרכז הרב.

דווקא בימי השבר הדתי/אמוני/פוליטי שעבר על המגזר בתקופה שקדמה לההתנתקות AKA "העקירה" – הקפידו (מרבית) רבני הציונות הדתית על עמדה ממלכתית מובהקת.

אשאל בקול רם: כיצד יתכן שבשאלת ויתור על שליטה ישראלית בחלקים משטחה של ארץ ישראל יכלו הרבנים להתגמש אמונית לטובת שמירת עקרון הממלכתיות וכאשר מדובר בשלושה כתבי אישום כנגד ראש הממשלה בנימין נתניהו הממלכתיות נעלמת?

גם הרב יואל בן נון, הנמנה עם המתונים שברבני הציונות הדתית פרסם דברי תמיכה בראש הממשלה ובגנות מערכות אכיפת החוק. מאמר שפרסם בשבוע שעבר מציב "שלוש שאלות לפרקליטות והיועמ"ש". השקפתו הייחודית של הרב יואל בן נון מבוססת על התבוננות היסטורית בתולדות עם ישראל, ומבקשת להדגיש את הצורך בקונצנזוס ובמניעת פיצול ומלחמת אחים בעם היהודי.

קריאת כתבי האישום כנגד ראש הממשלה מעלה אצל הרב יואל שאלות המקשות עליו לתת אמון בפרקליטות המדינה וביועמ"ש ומעלות להבנתו חשש ל'הרשעה מראש".  דווקא דמותו המתונה והממלכתית של הרב בן נון בתוך רשימת הרבנים התומכים בראש הממשלה נתניהו הנחשד בסעיפי שוחד, קבלת דבר במרמה והפרת אמונים מעוררת תהיות.

אולי, לאחר ששר המשפטים אמיר אוחנה, תבע לפני מספר שבועות את המושג: "פרקליטות שבתוך הפרקליטות", הותר בעצם הרסן להשתלחויות חסרות מעצורים כלפי מערכות אכיפת החוק. רבני המגזר כאילו חיכו למוצא פיו  של "הרב אוחנה" (בתפקיד הרפורמטור מבטל עקרון הממלכתיות) – כאילו נפרץ הסכך וכל הכעס, התסכול והלעומתיות משפריצים לכל עבר מההנהגה הרבנית של המגזר.

התקפות חריפות לעבר המשטרה, פרקליטות המדינה, היועמ"ש ומערכת בתי המשפט. במילים אחרות, רבני הציונות הדתית נכנסים ל"זירת האיגרוף" הפוליטית המתכוננת ליום שאחרי בנימין נתניהו.

למי שאינו מצוי ברזי המגזר, הרב דרוקמן הוא הסמכות הפוליטית/דתית הגבוהה ביותר של המגזר הדתי לאומי – הוא מחזיק בתואר יו"ר מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא ומי שנחשב לדמות הרבנית הקובעת של מפלגת הבית היהודי. הרב הגדיל לעשות בהזמינו השבוע את הציבור לבוא ולהפגין נגד העוול שנעשה לנתניהו.

זקן רבני הציונות הדתית יצא בקריאה חריגה לבוא להפגין נגד "העוול" כהגדרתו שנעשה לראש הממשלה בנימין נתניהו: "עשו לו משפט שדה. צאו להפגין… מפרשים את החוק כפי השקפת עולם ואז זה משפיע על החלטות פוליטיות". דבריו של הרב דרוקמן ביחס לפרקליטות המדינה הזכירה לי עננה מוסרית כבדה בה נקשר שמו של הרב דרוקמן בצד הלא נכון של מערכת אכיפת החוק.

הרב דרוקמן לצידו של הרב אלון

להזכירכם, בשנת 2013 התפוצצה פרשת הרב מוטי אלון (אחד הרבנים הבולטים והמבטיחים בציונות הדתית) שנחשד בביצוע עבירות מין בתלמידיו. הרב דרוקמן נתן גיבוי מלא לרב. הוא חזר וטען כי "שופכים את דמו"  של הרב אלון כפי שטוען הרב דרוקמן היום "ששופים את דמו של נתניהו".

באופן בלתי נתפס, גם לאחר פרסום המלצות המשטרה על העמדתו של אלון לדין צוטט באומרו: "לא היה ולא כלום" וקבע שאפשר להמשיך להזמין את הרב אלון להעביר שיעורים. אלון המשיך להעביר שיעורים בישיבת "אור עציון" בראשה עמד הרב דרוקמן. הרב דרוקמן בא לתמוך ברב אלון באופן פומבי בשיעורים שהעביר גם לאחר הרשעתו בעבירות מין בקטין.

לא הייתה זו הפעם הראשונה בה שמו של הרב דרוקמן נקשר גם בשערוריה פדופילית שהושתקה במגזר הציוני דתי. בשנת -1997 החלו להופיע דיווחים על פרשת פגיעה מינית חמורה בישיבת נתיב מאיר שבירושלים. לאחר שנים, במהלך עסקת הטיעון בין פרקליטות המדינה לרב זאב קופולוביץ (ששימש כראש ישיבת נתיב מאיר ופגע מינית בתלמידיו), נבחן בין היתר אחריותו של הרב דרוקמן שידע על הפגיעות אך בחר שלא לדווח.

אותה פרקליטות שהרב דרוקמן מבזה היום, שקלה אז להעמידו לדין על כך שלא עמד בחובת הדיווח הקבועה בחוק ומחייבת מחנכים ואנשי טיפול לדווח למשטרה על עבירות מין המסכנות שלומם ומוגנותם של קטינים. לפרקליטות לא היה ספק שהרב ידע על הפגיעות ולא דיווח עליהן.

אליקים רובינשטיין, שהיה אז בתפקיד היועץ המשפטי לממשלה, הבין שהגשת כתב אישום בעייתית מבחינה משפטית אך בצעד חריג כתב מכתב נזיפה לרבנים. במכתבו הוא ציין שלוּ דיווחו הרבנים על הידוע להם היו נמנעות הפגיעות הנוספות!

סלידתו של הרב דרוקמן ממערכת אכיפת החוק אינה מפתיעה. יחד עם זאת, אובדן היכולת של מנהיגי הציונות הדתית למתוח ביקורת על נתניהו, לא החלה בשבוע האחרון. מוקדם יותר השנה שלח הרב דרוקמן את ראש המל"ל כדי למנוע את התפטרותם של בנט ושקד ובכך להציל את עורו של נתניהו, ואחרי מס' חודשיים לצרף ל'איחוד מפלגות הימין' את מפלגת עוצמה יהודית הכהניסטית והאנטי ממלכתית, למרות התנגדות לא מבוטלת במגזר.

בחירתו של הרב דרוקמן להגן על מי שעומדים כנגדו 3 כתבי אישום תורמת לביזוי ושחיקת הרעיון הממלכתי ולערער על מעמדה של מערכת אכיפת החוק בישראל. כאשר בחר הרב דרוקמן להגן על הרב קופולוביץ ועל הרב אלון שהורשעו בעבירות מין בתלמידיהם ההסבר הנפוץ שעשה לי סדר היה רצונו למנוע "חילול השם" – מצב שבו מחולל שמו של האל עקב מעשיהם של מאמיניו, ומיוחד כשמדור ברבנים ידועים ובעבירות מין חמורות.

אולם, בכתבי האישום של נתניהו אין עניין של "קידוש השם" או רצון שלא להוציא החוצה את הכביסה המלוכלכת של המגזר. הרב דרוקמן, הר טאו והרב יואל נשכבים על הגדר למען ביבי כי בעיניהם  האינטרס הפוליטי/דתי המקודש של שמירה וחיזוק המפעל הציוני בכל שטחי א"י גובר על ערך הממלכתיות. במציאות הפוליטית שנוצרה – ביבי סחיט, הוא עוד יותר "פרה חולבת" למען הגשמת החזון הציוני בכל חבלי הארץ – AKA מפעל ה"כיבוש".

אל תשכחו שהחזון המשיחי מבית מדרשם של הר דרוקמן, הר טאו והרב יואל בן נון הביא כבר חצי מליון ישראלים לחיות בשטחי יהודה ושומרון (הכיבוש). למרות שתהליך ההתנחלות בלבבות חודר עמוק וחזק, אסור שנשכח את העובדות. הציונות הדתית  מונה כ- 10% מהציבוריות הישראלית בלבד, היא זוכה לפריוולגיה אוטונומית בחינוך, היא זוכה להסדר מקל בנוגע לשירות צבאי, ובני המגזר הם המובילים את מפעל ההתנחלויות.

אחוז ניכר מצעירי המגזר זוכים לפריוולגיה בדיור כחלק מהגשמת מפעל ההתיישבות בכל חלקי ארץ אבות. הם המגזר הפעיל ביותר ביצירת תנאים עובדתיים בשטח, כאלו שימנעו אפשרות עתידית לפתרון שתי המדינות. רבני המגזר, אלו המובילים את החזון המשיחי לחידוש הממלכה היהודית בארץ ישראל נשכבים על הגדר לטובת ביבי.

כל זאת ואובדן הממלכתיות בגלוי ובפרהסיה מסמלים בעיני שלב מעבר בחזון "הפרה הסחיטה החולבת" – שר התחבורה בצלאל סמוטריץ הגדיר היטב את הכיוון כשאמר בלהט משיחי שברצונו להפוך את ישראל למדינת הלכה.

הוא אף הוסיף והסביר: "אנחנו רוצים את תיק המשפטים כדי להשיב את משפט התורה למכונו". חזונו הברור של בצלאל סמוטריץ' נשען על המצע התורני של רבני המגזר. חזונה של התנועה הציונית דתית מתנגדת התנגדותו בוטה להומוסקסואליות ולתחבורה ציבורית בשבת כבר היום כאן ועכשיו. היא חולמת בלהט משיחי על הקמת בית המקדש השלישי.

ואולי אותו סכר שנפרץ לאחר נאום "הפרקליטות שבתוך הפרקליטות" חשף את הרצון המתפרץ של רבני המגזר לצאת כנגד  הממלכתיות, אותו נאום מבית מדרשו של שר המשפטים אמיר אוחנה, הומו מוצהר אשר מבחינתו של בצלאל סמוטריץ' ורבני המגזר (מארגן "מצעד הבהמות" ב–2006), בעולם מושלם היה חייב במוות בסקילה בכיכר העיר עלול אולי להיות שלב נוסף בדרך למימוש החזון המשיחי של הציונות הדתית.

ליכונדניקים ואנשי ימין יקרים, כאשר אתם מתענגים על תמיכתם הגלויה של רבנים בעלי שיעור קומה שכזה בחפותו של נתניהו אל תשכמו מה הם באמת רוצים – לא כל הנוצץ זהב.

נשוי ואב לחמישה. איש חינוך – מורה להיסטוריה ואזרחות. מנהל קמפוס ברשת החינוך אנקורי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
"עֵינַי בְּנֶאֶמְנֵי אֶרֶץ לָשֶׁבֶת עִמָּדִי, הֹלֵךְ בְּדֶרֶךְ תָּמִים הוּא יְשָׁרְתֵנִי. לֹא יֵשֵׁב בְּקֶרֶב בֵּיתִי עֹשֵׂה רְמִיָּה, דֹּבֵר שְׁקָרִים לֹא יִכּוֹן לְנֶגֶד עֵינָי. ... המשך קריאה

"עֵינַי בְּנֶאֶמְנֵי אֶרֶץ לָשֶׁבֶת עִמָּדִי, הֹלֵךְ בְּדֶרֶךְ תָּמִים הוּא יְשָׁרְתֵנִי. לֹא יֵשֵׁב בְּקֶרֶב בֵּיתִי עֹשֵׂה רְמִיָּה, דֹּבֵר שְׁקָרִים לֹא יִכּוֹן לְנֶגֶד עֵינָי. לַבְּקָרִים אַצְמִית כָּל רִשְׁעֵי אָרֶץ, לְהַכְרִית מֵעִיר ה' כָּל פֹּעֲלֵי אָוֶן"
וכך אמר שלמה, משלי כה4-5: "הָגוֹ סִיגִים מִכָּסֶף – וַיֵּצֵא לַצֹּרֵף כֶּלִי; הָגוֹ רָשָׁע לִפְנֵי מֶלֶךְ – וְיִכּוֹן בַּצֶּדֶק כִּסְאוֹ"

עוד 1,518 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // שבת, 14 בדצמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ליברמן: כל מה שהליכוד נתנו לחרדים, בכחול לבן יתנו כפול

עוד אמר ליברמן: "בעד לתת חנינה לנתניהו כדי שהמדינה תשוב לתפקד" ● סער: "בחירה בנתניהו תביא את השמאל לשלטון" ● גורם בבלוק הימין לחדשות 12: לא תהיה הליכה עיוורת אחרי נתניהו בבחירות הקרובות ● סמוטריץ': "מתנגד לפיצול בציונות הדתית", נפתלי בנט מבהיר - תנועת הימין החדש תתמודד באופן עצמאי

20:33 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע יחד עם שרים וחברי כנסת מהליכוד לכנס תמיכה שנערך בביתה של ח"כ קטי שטרית בבית שמש. בין המשתתפים: השרים ישראל כץ ומירי רגב.

20:27 עריכה

גדעון סער, המתמודד נגד בנימין נתניהו בפריימריז לראשות הליכוד תקף את נתניהו: "כולם יודעים שראש הממשלה נתניהו חסום מכמה כיוונים: יחסיו האישיים עם ראשי מפלגה שונים, מפלגות שנשענות על הנושא המשפטי ומצביעי ימין מתון שעזבו אותנו ולא יחזרו אם נתניהו יעמוד בראשנו"

עוד אמר סער לחדשות 13: "אני מגדיל את גוש הימין – נתניהו מקטין אותו. אני יודע להביא קולות מהגוש השני. האמת הפשוטה היא שבחירה בנתניהו תביא אותנו לאופוזיציה. רק בחירה בי תאפשר לליכוד להישאר בשלטון".

20:09 עריכה

נפתלי בנט מבהיר – תנועת הימין החדש תתמודד באופן עצמאי.

20:03 עריכה

השר בצלאל סמוטריץ': האתגר של הימין בקדנציה הבאה יהיה לתקן את הכשלים של מערכת המשפט

סמוטריץ' טען בפגוש את העיתונות בחדשות 12 כי על הציונות הדתית לעמוד לבחירות כמפלגה אחת. "אני לאורך כל הדרך התנגדתי לפיצולה של הציונות הדתית. צריך ללכת לפריימריז פתוחים ברשימת הימין המאוחדת. אני רואה את עצמי, מעמיד את עצמי לבחירה של הציבור כדי שייבחר. הרב רפי פרץ, שיש לי הערכה עליו, מונה על ידי ועדה כשבנט ושקד נטשו ברגע האחרון".

20:02 עריכה

גורם בבלוק הימין אמר לחדשות 12: לא תהיה הליכה עיוורת נוספת אחרי נתניהו. בחירות רביעיות אינן על הפרק ובלתי נסלחות. נמליץ על מועמד אחר מתוך הליכוד במקרה כזה.

19:59 עריכה

ח"כ דוד ביטן (ליכוד): "כחול לבן רוצים שנתניהו ירד מהבמה. גדעון סער משרת את השמאל. הוא המאבק הוא בין נתניהו לשמאל".

19:53 עריכה

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן: "כל מה שהליכוד נתן לחרדים – כחול לבן יתנו כפול". 

ליברמן נכנס לאולפן "פגוש את העיתונות" בחדשות 12, מיד אחרי השר בצלאל סמוטריץ', שתקף אותו. "סמוטריץ' הוא בסך הכל בן אדם מסכן ולא רלוונטי. הוא האחרון שמייצג את הציונות הדתית".

"אנחנו הוכחנו שאנחנו קו ההגנה היחידי והאחרון מפני הסחיטה של החרדים בצד ימין ומפני כניעה לגיס החמישי בצד שמאל", אמר ליברמן על מפלגתו. "הרי מה רצו להקים? ממשלה צרה שכל סדר היום שלה היה חסינות לנתניהו, ממשלה צרה מדממת שלא מתפקדת, כזאת שהייתה גורמת לשיסוי בתוך העם".

לטענת ליברמן, הבחירות הקרובות יביאו להכרעה. "כל הסיפור של הבלוקים נגמר. אני כן חושש מכחול לבן, אני חושב שכל מה שהליכוד נתן לחרדים, הם ייתנו כפול. אנחנו נכריע בעד מדינה נורמלית, מדינה שפויה. אין שום סיבה שאנחנו נטמון ראש בחול מול איימן עודה וחבריו, שהתייצבו בעימות הצבאי האחרון לצד הג'יהאד האיסלאמי וקראו לצה"ל פושעי מלחמה".

"שתי המפלגות – כחול לבן והליכוד – מרוצות מהבחירות, ושתיהן אשמות בכך שאנחנו הולכים לבחירות שלישיות", הוסיף ליברמן.

18:13 עריכה

לקראת הפריימריז בליכוד: ראש הממשלה בנימין נתניהו יערוך הערב כינוס בחירות בביתה של ח"כ קטי שטרית בבית שמש, כך דווח בכאן חדשות.

18:12 עריכה

השר יואב גלנט (ליכוד), נשאל האם ראוי שנתניהו ימשיך לכהן כראש ממשלה למרות כתבי האישום. כתשובה לכך ענה: "מדינת ישראל היא מדינת חוק, את הכרעת הדין מקבלים בבית המשפט. כל אדם הוא זכאי כל עוד לא הוחלט שהוא אשם, כולל ראש ממשלה עתיר זכויות כמו נתניהו".

"אתמוך בו כי הוא האיש הנכון להוביל את מדינת ישראל", הוסיף גלנט. "בענייני אסטרטגיה, מדיניות חוץ, ביטחון וכלכלה. הוא יביא את גוש הימין ואת הליכוד לניצחון".

18:09 עריכה

ח"כ שרן השכל: "אני מאמינה שבסופה של הסערה שבה אנו נמצאים בשבועות האחרונים, תנועת הליכוד תצא מחוזקת, ותמשיך להנהיג את המדינה גם בשנים הבאות".

16:16 עריכה

ח"כ יוסף ג'בארין מהרשימה המשותפת: "ממשלת ישראל מפקירה 20% מהאזרחים".

"כשהמשטרה מעלימה עין הפשע משגשג ונבחרי הציבור בסכנה", אמר על רקע הירי שבוצע הלילה לעבר ביתו של ראש עיריית סכנין, ד"ר ספואת אבו ריא. "זה מחייב התערבות אישית של שר הפנים כדי להבטיח את שלומם של נבחרי הציבור".

14:07 עריכה

בשורה של אירועי שבתרבות הופיעו חברי כנסת מכחול לבן והתייחסו לבחירות הקרובות ולהעמדתו לדין של ראש הממשלה נתניהו.

13:57 עריכה

ג'והר אבו ג'אבר נורה למוות בכפר קאסם. בסכנין נורו יריות לביתו של ראש העירייה ספואת אבו ריא ורכבו הוצת. חברי הכנסת איימן עודה, עופר כסיף ועאידה תומא סלימאן – שלושתם חברים ברשימה המשותפת מטעם חד"ש – גינו את האירועים שהתחוללו ביממה האחרונה.

 

13:16 עריכה

מחר ידון בית המשפט העליון בערעורם של יועצי נתניהו על ההחלטה להתיר למשטרה לבצע חיפוש בטלפונים הניידים שלהם. ביום שני האחרון פסק שופט בית המשפט העליון יוסף אלרון, בניגוד לעמדת הפרקליטות ובהתאם לבקשתם של יונתן אוריך, עופר גולן, יוסי שלום וישראל איינהורן, שבית המשפט העליון ידון בהחלטה, אף על פי שבית משפט השלום ובית המשפט המחוזי כבר הכריעו בה.

12:11 עריכה

ראש הסגל בלשכת ראש הממשלה, אשר חיון, לקח – ככל הנראה – חלק באירוע פוליטי שערך אתמול ראש הממשלה בנימין נתניהו, זאת אף על פי שכעובד ציבור הדבר אסור עליו; כך דיווח חיים לוינסון מ"הארץ".

אתמול קיים נתניהו, המתמודד לראשות הליכוד, אירוע תמיכה בבית ראש הממשלה בירושלים. לדברי נתניהו, באירוע לקחו חלק יותר מ-300 מבכירים המפלגה, ובהם שרים, חברי כנסת, ראשי עיריות וראשי סניפים. מי שבלטו בהיעדרם הם יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין והשר לביטחון פנים גלעד ארדן. ככל הנראה גם יושב ראש מרכז הליכוד חיים כץ וחברת הכנסת שרן השכל נעדרו מהאירוע.

הפריימריז לראשות התנועה ייערכו ביום רביעי, 26 בדצמבר, ובהן עתידים להתמודד נתניהו וחבר הכנסת גדעון סער.

11:55 עריכה

מחר יחול המועד האחרון שבו יוכלו סיעות הכנסת להתפצל או להתמזג ועדיין ליהנות מיחידות מימון המפלגות. את ההודעה על כך מסר היועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, לאחר שמליאת הכנסת אישרה, בלילה שבין יום רביעי לחמישי, בשלוש קריאות, את התפזרותה.

איל ינון (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
ינון בכנסת בשנה שעברה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

במערכת הפוליטית נידונות מספר התמזגויות אפשריות, אך ספק אם יבשילו עד מחר. העבודה-גשר, שלה שישה מנדטים, עשויה לרוץ ברשימה אחת עם המחנה הדמוקרטי, שלה חמישה מושבים בכנסת. שתי הסיעות קיבלו את מספר הקולות הנמוך ביותר מבין הרשימות שעברו את אחוז החסימה בבחירות האחרונות, וישנו חשש שאחת מהן, או שתיהן, לא תעבור את אחוז החסימה. אופציה אחרת שנשקלת היא שהעבודה-גשר תרוץ ברשימה אחת עם כחול לבן. במערכות הבחירות האחרונות התנהל משא ומתן בין חברי הכנסת אורלי לוי-אבקסיס ואיציק שמולי, מס' 2 ו-3, בהתאמה ברשימת העבודה-גשר, לבין גורמים בכחול לבן.

גם בצידה הימני של הזירה הפוליטית התמונה איננה ברורה. בבחירות האחרונות רצו הבית היהודי בראשות רפי פרץ, האיחוד הלאומי בראשות בצלאל סמוטריץ' והימין החדש בראשות נפתלי בנט ואיילת שקד ברשימה אחת תחת השם ימינה וזכו בשבעה מנדטים. מבין הרשימות שלא עברו את אחוז החסימה עוצמה יהודית הייתה המפלגה שקיבלה את מספר הקולות הרב ביותר, כשזכתה בלמעלה משמונים אלף פתקי הצבעה. אתמול הודיע משה פייגלין שמפלגתו, זהות, לא תתמודד בבחירות הקרובות. שתי המפלגות האחרונות שהוזכרו, עוצמה יהודית וזהות, אינן רלוונטיות ישירות להחלטה שתתקבל מחר – כי אינן מיוצגות בכנסת, אך הקונסטלציה שבה ירוצו יתר מפלגות הימין עשויה להשפיע על בוחריהן.

לרשות המפלגות והמועמדים שמעוניינים להתמודד בבחירות חודש עד מועד מסירת רשימות המועמדים לוועדת הבחירות המרכזית. אולם מיזוגים ופיצולים בין סיעות בכנסת שייערכו החל ממחרתיים לא יאפשרו למי שייקח בהן חלק ליהנות, כאמור, מיחידת מימון מפלגות.

עוד 16 עדכונים

"כשאין יציבות פוליטית, לאזרחים יש יותר בעיות נפשיות"

ד"ר גאבור מאטה חוזר לטראומה הפרטית שלו כתינוק בשואה, ומאבחן את הבעיות הפסיכולוגיות שמאפיינות לדבריו את החברה הישראלית ● "ילדיהן של אימהות ישראליות, שהיו בהיריון בתקופת ההמתנה שלפני מלחמת ששת הימים, היו בעלי סיכויים גבוהים יותר ללקות בסכיזופרניה"

עוד 1,172 מילים

יהדות היא לא רק דת

לא יכולתי לוותר על ההזדמנות הנדירה כל כך להסכים עם נשיא ארה"ב, כשחתם בשבוע שעבר על צו נשיאותי נגד אנטישמיות – צו שבעקיפין מגדיר את היהדות כלאום.

בא לציון גואל, ושמו דונאלד טראמפ!

הנושא אקוטי מהרגיל, על רקע הבחירות בבריטניה בשבוע שעבר, בהן האנטישמיות בלייבור היוותה גורם בהפסד הצורב של המפלגה, וכמובן אחרי פיגוע קטלני נגד הקהילה היהודית בניו ג'רזי.

איסור על רוע זה דבר בעייתי עבור הליברלים המתמעטים – שנלחצים מימין על ידי מסורתיים שונאי שינוי, ומשמאל על ידי פרוגרסיבים שלא אכפת להם מחופש הביטוי (או אפילו המחשבה)).

לרסן את האנטישמיות זה רצוי, כי היא אמיתית וקטלנית. אך אפשר לעשות שימוש נלוז בהאשמת האנטישמיות. זה לא צריך להיות נגד החוק להעליב יהודים או כל אחד אחר. אי אפשר לאסור על סטריאוטיפים – לא הכוזבים ובוודאי לא הנכונים. וציונים לא צריכים להניח שכל התנגדות למדיניות ישראל – או אפילו לזכות קיומה של המדינה – מקורה באנטישמיות. עושים זאת יותר מדי וזה מהווה זילות גם לזכרם של קורבנות אנטישמיות אמיתיים (כמו שני הוריי המנוחים, ניצולי השואה).

לאחר שפרסמתי פוסט אוהד על הצו בפייסבוק, התנפלה עלי קולגה לשעבר בסוכנות איי פי שהביעה זעזוע מהאפשרות שאסכים עם טראמפ באופן כללי– וגם טענה שהמהלך עסק "בהשתקת ביקורת על ישראל" ולא הגנה על יהודים. הלוואי ויכולתי לומר שהיא טועה. ייחוס כוונות טובות לטראמפ זה באמת נאיבי – אבל זאת לא הייתה כוונתי.

אני התכוונתי לניסוח הצו בו הוכרז כי "אפליה נגד יהודים עלולה להוביל להפרה (של חוק זכויות האזרח מ-1964) אם היא מבוססת על גזע, צבע או מוצא לאומי". כך נראה היה שטראמפ מגדיר את היהדות כמוצא לאומי. זה הוכחש מייד על ידי חתנו-יועצו היהודי ג'ארד קושנר – דבר אשר רק העניק לפרשנות אמינות רבה עוד יותר.

זה שימח יהודים מסויימים ועיצבן אחרים, דוגמת הרב מייקל הארווי שטען ב"טיימס אוף ישראל" טיעון משולש כמיטב המסורת הצה"לית: ממשלות שהגדירו יהודים כלאום השתמשו בכך כדי להזיק להם; ההיסטוריה היהודית מורכבת מכדי לאפשר סיווגים פשוטים; ו"יהודים אמריקאים רואים עצמם אמריקאים".

אני מבקש לחלוק על הדברים. זה שדבר אינו נוח או שניתן להשתמש בו לרעה אינו הופך אותו ללא נכון. זה שעניין הוא מורכב לא אומר שלא נוכל בכל זאת לנסות להבין את המהות.

אני יהודי כי הוריי היו יהודים. זו גם הסיבה שהם היו יהודים, וכך לאורך הדורות. איש לא בחר בדת היהודית. מעטים מאבותיי עסקו בדת בכלל. יש לי שאלות רבות על משמעות החיים ועל מקורות היקום, אך לא מצאתי תשובות בדת.

התמונה הזו מתיישרת עם אתניות – לא עם דת. וככה הוריי התייחסו אל עצמם. כך גם התייחסו רוסיה, אוקראינה ורומניה אליהם ואל קרוביהם. באמריקה, כמובן, הכל התבלבל.

סוגיה זו מטרידה אותי מאז שלמדתי באוניברסיטת פנסילבניה, שם לראשונה פגשתי יהודים-אמריקאים רבים. שותפי לדירה תאר בעקשנות את הוריו כצ'כים בדת היהודית. הבנתי עם הזמן שהגישה הזו פופולרית בקרב היהודים כאמצעי להתקבל באמריקה. אבל זה לא הופך את זה לאמיתי.

כתבתי בפייסבוק כי "יהודי-אמריקאי זה מושג מקביל לאיטלקי-אמריקאי או פולני-אמריקאי. מעטים הפולנים בפולין שראו ביהודים פולנים רגילים בני דת אחרת. זה מעליב את ההיסטוריה להעמיד פנים שזה היה כך".

כמובן שעיסוק בדת אצל רבים נחשב איכשהו לנעלה; זה קשור לרעיונות. אבל לא בבית ספרי. אם היהדות היא דת בלבד אז זה מדיר אותי ואת מיליוני האחרים שאין להם דת. לא בסדר.

למגינת לבם של הוריי (כי היו הם "רומנים" שעדיין כעסו על הרומנים האמיתיים), ביליתי כמה שנים ברומניה אחרי מהפכת 1989 שהפילה את הקומוניזם. לא פגשתי שם איש אשר ראה ביהדות כדת. היהודים ברומניה היו משולים לצוענים ולהונגרים ולגרמנים – כולם "מיעוטים לאומיים". לעיתים קרובות, אך לא תמיד, ניתן היה לזהותם באופן ברור; את הצוענים בעיקר, כמובן, אבל גם את היהודים. זה כמובן נושא טעון. אמור שמישהו נראה שוודי והכל בסדר. אמור שהוא נראה יהודי ועוד תואשם, באמיריקה לפחות, בגזענות.

העם היהודי מגוון למדי לאחר נישואי התערובת והגיורים והקהילות המרוחקות וכדומה. אבל כך גם הפלסטינים. וכך גם האיטלקים וכך גם הצרפתים, ועדיין איש אינו מכחיש את קיום הלאומים הללו. וכנראה שניתן לזהות יהודי ביתר קלות מאשר פלסטיני או איטלקי או צרפתי (אלא אם כן הוא נושא עימו באגט או חובש בארט).

זה היה די תקף לגבי האשכנזים, שלפני מאה שנים היוו את הרוב המכריע של היהודים. פחות מכך כיום בישראל, בה יש קבוצות מוצא שונות ודי ברורות. זה גרם לבלבול גדול בארץ בקרב הצעירים. מרוב שזה "מרוקאי" וזו "עיראקית" ואני כביכול "רומני" הם עוד עשויים בהחלט לחשוב ששמעון פרס היה סתם "פולני". הרצל מתהפך בקברו, ואולי גם דרייפוס.

כמובן שנוצר גם פיצול מסוים, הולך וגדל, בין העם היהודי-ישראלי ומקבילו הגדול בארה"ב. אבל עדיין ישנם מספיק גורמים משותפים, כולל היבטים תרבותיים שחלקם אך לא כולם קשורים לדת, ואולי גם גאווה משותפת מסויימת בהצלחותיהם הרבות של יהודים (ולאחרונה גם בושה משותפת בביזיונות אחדים).

הדת מסבכת את התמונה, כמובן. אתה רשאי לוותר על הדת היהודית, אך אם תאמץ דת אחרת, רוב היהודים יעיפו אותך מהעם. לאלבני זה לא היה קורה. לא אמרתי שהעניין פשוט.

בסופו של דבר קבוצה היא עם אם היא חושבת שהיא עם.

יש יהודים במערב, במיוחד המשכילים, שחשים שלא בנוח להתעסק בסוגיית הלאום. הם שואלים: מה זה חשוב? אני אומר: תנוח דעתכם. לא הכל חייב להיות חשוב.

זה נהדר שהרב הארווי מציין שיהודים-אמריקאים מרגישים אמריקאים. אבל זה לא סותר את עניין המוצא הלאומי. לכל האמריקנים יש אחד כזה, או אף יותר. אם זה בסדר לחגוג את היותך אירי-אמריקאי, זה בסדר להיות יהודי-אמריקאי, ללא קשר לדת.

להסס ולפחד בעניין מקרין חולשה וחוסר ביטחון לגבי מקומנו תחת השמש. לא צריך להיות לאומן, או יהודי, להבין שזה בכלל לא מכובד.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 847 מילים

חיפש קשר בין ספורט להצלחה בלימודים - ועלה על משהו אחר

פרופסור ג'פרי גרוסמן מ-MIT גילה שסטודנטים שישנים יותר מקבלים ציונים טובים יותר ● בראיון לזמן ישראל הוא מספר כיצד המסקנות שלו התקבלו לגמרי בטעות, מגלה מה השעה המומלצת ללכת לישון כדי להצליח בלימודים, ומסביר למה הוא לא נותן דוגמה אישית לתלמידיו

עוד 624 מילים

סיפורה של אנה סאקס נסיכת הזבל המסתורית של ניו יורק

אנה סאקס, יהודיה-אמריקאית יפהפייה בת 28, היא עוף מוזר ברחובות ניו יורק ● בניגוד לאנשים חסרי בית שמחפשים מזון ומציאות בזבל, היא מחטטת באשפה מתוך אג'נדה ירוקה ● המטרה שלה: להציל מוצרים ומצרכים שמישים לחלוטין שהושלכו לאשפה, ולחלק אותם למי שזקוק להם ● "אם לא הייתי לבנה ומסורקת, היו מתייחסים אלי אחרת לגמרי"

עוד 1,077 מילים

למה אבו מאזן רוצה להעמיד את עצמו לבחירה, לראשונה מזה כ-15 שנה ● ישראל מתרפקת על היחסים החמים עם מדינות המפרץ, אבל משם לא תבוא הישועה ● המתיחות בין טורקיה לארצות הברית עולה מדרגה ● ובעזה מנסים ליהנות לרגע מהחיים, אבל לא ממש מצליחים ● קסניה סבטלובה מסכמת את השבוע במזרח התיכון

עוד 866 מילים
עודכן לפני שעתיים

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

מסתמן: יער רמות ומצפה נפתוח ניצלו מפני תוכניות הבנייה

ייתכן שהשבוע הוכרע אחד המאבקים הסביבתיים החשובים שמתנהל בירושלים בשנים האחרונות, כשראש העירייה משה ליאון התחייב כי "לא תהיה שם שום בנייה בלי הסכמה של הירוקים" ● המדובר בריאה ירוקה, שוקקת חי-בר וצמחייה נדירה, המשמשת גם כאתר מבוקש של פעילות פנאי ונופש לתושבי עיר הבירה

עוד 752 מילים

אבו מאזן במסר לערביי ישראל: תנהרו לקלפיות

בלעדי בשיחה פרטית שנערכה בספטמבר, הפציר יו"ר הרשות הפלסטינית בערבים הישראלים להצביע בהמוניהם לכנסת: "יכולים להוות גורם עם השפעה גדולה" ● בהקלטה שהגיעה לידי כתבנו אדם רזגון, אבו מאזן תוקף את הח"כים מהרשימה המשותפת ("שמתווכחים על דברים טריוויאליים"), אומר כי יפר את ההסכמים עם ישראל אם בקעת הירדן תסופח (אבל ימשיך להילחם בטרור), ומעריך כי הקמת מדינה פלסטינית היא חזון רחוק ● במקביל, נרשמה התרחקות בינו לבין הח"כים הערבים ● איימן עודה סירב להגיב לדברים

עוד 943 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
3

בתוך שנה, יתקיימו בחירות שלישיות - ועוד בחודש השלישי - ורק בגלל שלראש הממשלה יש שלושה סעיפי אישום בשלוש פרשיות ● בתנ״ך, שלוש היה מה שהחוקרים מכנים "מספר טיפולוגי" ● וכל מה שיש לעם הספר היושב ברשתות החברתיות לומר, זה ״פעם שלישית גלידה״?

עוד 808 מילים

שי ניצן: לא תפרנו תיקים לנתניהו

בראיון לחדשות 12 הגיב ניצן להתקפות נגדו מצד ראש הממשלה: "מה המשמעות של 'תפרו תיק?' את השיחות של ראש הממשלה עם נוני מוזס אני יזמתי?" ● ח"כ יעלון: "מה שחשוב לנתניהו זה חסינות והתגברות. לא נפלנו במלכודת שלו" ● השר הנגבי על תמיכתו בנתניהו: "בשעותיי הקשות הוא לא נטש אותי, ואני לא נוטש אותו בשעותיו הקשות"

עוד 28 עדכונים

השר לבטחון פנים בדילמה - אולי אחת הקשות שליוותה אותו אי פעם ● ארדן, אחד הבכירים האהודים בליכוד, קרוע בין תמיכה בראש ממשלה שלא סובל אותו לבין תמיכה במועמד שהוא עצמו לא אוהב ● פרשנות

עוד 701 מילים

"קשה לראות את מה שקורה במדינה ולשתוק"

לדברי מנכ"ל תנובה לשעבר, האיומים של יאיר נתניהו בחרם צרכנים על אסם בעקבות ההתבטאויות של יו״ר אסם אינם רציניים ● "אני יכול להבין את דן פרופר, אני מזדהה איתו"

יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה ופס ייצור של שערוריות רשת, הכריז השבוע חרם צרכנים על חברת המזון אסם. הסיבה: יו"ר חברת אסם, דן פרופר, כינה את ראש הממשלה נתניהו "גוליבר" ואת תומכיו "הגמדים". זאת, בשבוע שבו בכירים נוספים במשק החלו להניע קמפיין ביקורתי נגד המשך כהונתו של נתניהו.

הקריאה של יאיר נתניהו לחרם על אסם עוררה הדים ואהדה במעגלי התמיכה הקרובים של בנימין נתניהו, אבל (לפי בדיקת דה-מרקר) הציבור הרחב הגיב באדישות והמשיך לקנות בהמוניו את הבמבה והפסטה של החברה.

אין זו הפעם הראשונה שבה חברת מזון מובילה בישראל ניצבת בפני איום בחרם צרכנים בעקבות התבטאות פוליטית של אחד מראשיה.

דן פרופר (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
דן פרופר (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)

ההתכתשות בין פרופר לאוהדי נתניהו נשמעה מוכרת מאוד למנכ"ל המיתולוגי של ענקית מזון אחרת – תנובה. רייכמן, חבר קיבוץ גליל-ים, שניהל את תנובה מ-1998 עד 2010 וכיום הוא פנסיונר, סיבך אותה בחרם צרכנים משלו ב-2004.

בראיון אצל כותב שורות אלה באתר ynet אמר רייכמן "ההתנתקות מסרטן הכיבוש טובה לכלכלה". בעקבות זאת, הכריזה מועצת יש"ע חרם על תנובה, ומוצריה כמעט נעלמו מהמדפים בהתנחלויות האידאולוגיות.

תנובה הצהירה אז שדבריו אינם מייצגים אותה כחברה – אבל רייכמן המשיך לעמוד מאחורי דבריו. התעשיינים איימו להפסיק לספק מזון בהתנחלויות, ולבסוף התקיימה "סולחה", שבה רייכמן הצהיר כי דבריו כוונו עניינית נגד מפעל ההתנחלויות ולא נגד המתנחלים עצמם, שאותם כינה "מלח הארץ", והבטיח לא להתבטא יותר בנושאים פוליטיים (אבל לא חזר בו מהתבטאותו), והחרם הוסר.

יאיר נתניהו (צילום: פלאש 90)
יאיר נתניהו (צילום: פלאש 90)

"כן, זה הזכיר לי נשכחות, מה שקורה עכשיו לדן (פרופר)", אמר רייכמן השבוע לזמן ישראל, "אני יכול להבין את דן, אני מזדהה איתו. אבל אני מניח שלא יקרה עם החרם הזה שום דבר. ימשיכו לקנות כרגיל".

לדברי רייכמן: "קשה מאוד לראות את מה שקורה היום במדינת ישראל ולשתוק. תעשיין הוא גם אזרח וזה לא קל לשתוק".

עוד 268 מילים

"קונים כאן אקדח במחיר של פלאפל"

הסיוט של שפרעם עאדל חטיב בן ה-17 היה פעיל בפרויקט "עיר ללא אלימות", שחלם להוציא רישיון ולמצוא אהבה ● בשבוע שעבר נמצאה גופתו בשטח פתוח בעיר שלו, שפרעם, ומאז המקום כמרקחה ● עומר שרביט יצא בעקבות סיפור חייו הקצרים של עאדל, והרצח שפתח את כל הפצעים בעיר הוותיקה: מהטבח שביצע שם חייל יהודי, דרך הקיצוצים בחינוך וברווחה, ועד התחושה הכללית שמדינה שלמה רואה את הקשיים במגזר הערבי - אבל מעדיפה להסיט את מבטה

עוד 2,270 מילים ו-1 תגובות

בתוך עשור זינק היקף הרכישות ברשת מ-1.5 מיליארד ל-22 מיליארד ש״ח ● את ההשלכות של המעבר לקניות באינטרנט ספגו ענפי הקמעונאות המסורתית ● בזו אחר זו קרסו רשתות אופנה ובערי המרכז נסגרות מדי חודש בין 50 ל-100 חנויות ● אבל כשבחוץ פקקי תנועה וללא תחבורה ציבורית, לצרכנים הרבה יותר נוח לפתוח אפליקציה ולהזמין שליחות עד הבית ● סוגרים עשור: כתבה שלישית

עוד 1,504 מילים

גנץ תקף את נתניהו: "הושטתי יד לפיוס אך ניסית להכיש, התרגלת לשקר ולשטות"

● בליכוד הגיבו: נתניהו הסכים לקבל כל ויתור ● סקר חדשות 12: 35 מנדטים לכחול לבן, 32 לליכוד ● מרכז הליכוד אישר פריימריז לראשות ב-26 בדצמבר● נתניהו יתמקד במעוזי הליכוד בהם לא יצאו להצביע ● חיים כץ נמנע מלהבטיח כי יתמוך בנתניהו ● ריבלין: "אסור שנאבד את האמון בשיטה הדמוקרטית" ● 'זהות' לא תרוץ בבחירות הקרובות ● גנץ על חנינה: "כשיהיה הדבר רלוונטי נשקול"

עוד 48 עדכונים

שלב ההכרעה של נתניהו עשוי להגיע הרבה לפני הבחירות במרץ

בשבועיים הקרובים, נתניהו צריך לצלוח שני מאבקים גורליים שעלולים להשפיע על עתידו אף יותר מהבחירות לכנסת ● בעוד שבועיים יתמודד על ראשות הליכוד ואף שהוא צפוי לנצח - תבוסה פושרת תפגע קשות במעמדו ● ובשבוע הבא יאלץ היועץ המשפטי לממשלה להשיב לבג״ץ מהי עמדתו באשר לכשירותו של נאשם בפלילים להקים ממשלה - תפוח אדמה לוהט שכולם מפחדים להתמודד איתו ● פרשנות

עוד 1,088 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה