ראיון נכשל באזרחות: ד״ר מאיר ברוכין על פיטוריו

ד"ר מאיר ברוכין (צילום: פייסבוק)
פייסבוק
ד"ר מאיר ברוכין

לפני שבועיים, שישי בערב, קפצה לי ידיעה בנייד באתר חדשות מקומי של ראשון לציון, שבכלל שלא הייתי מודע לקיומו. כותרת הידיעה הייתה: ״מורה לאזרחות בראשון לציון קרא לסרבנות בצה"ל וכינה טייסים רוצחי ילדים, העירייה סיימה את העסקתו בתיכון״.

התחלתי לקרוא בעניין. מתברר כי בבית הספר התיכון הנמצא פחות ממאה מטרים ממקום מגוריי, פוטר מורה לאזרחות בשם ד״ר מאיר ברוכין. ד״ר ברוכין פוטר בגין תלונות שהגיעו מהורים של תלמידים בבית הספר בו מלמד ברוכין, על דעותיו של המורה כפי שהביע אותן בפייסבוק וכן בכיתה בשיעורי האזרחות שהעביר.

פניתי למאיר ברוכין באופן אישי, כדי לשמוע ממנו את טענותיו באופן בלתי אמצעי, וכדי לנסות להבין דברים גדולים יותר על פוליטיקה וחינוך.

״הייתי מוכן לחתום גם על תעודת הוראה לבן גביר״

ראשית, סיקרן אותי מאד לדעת איך התחיל מחול השדים שנוצר סביב מאיר: האם הורה אחד התלונן? האם מספר הורים? מה נאמר לו בשימוע עם מנהלת התיכון? כיצד הסבירו לו את הפיטורים? האם נוצר נחשול הסתה כנגדו שפשוט לא נעצר? האם התאכזב מחוסר קולגיאליות של מורים בבית הספר?

מאיר סירב לענות על שאלות אלו: לדבריו, ישנם עוד עניינים שאינם פתורים בשלב זה, וטרם נחתם הסכם על סיום העסקתו בעירייה. חוץ מהעניין הזה, מאיר היה מוכן לדבר על הכול, ויש לו המון מה לומר.

מאיר, האם נעשה לך עוול?
״אני הגעתי לשימוע הפיטורים שלי כשהחזקתי ביד שלי חוזר מנכ״ל משרד החינוך, שבו היו הנחיות לגבי מה מותר ומה אסור למורה לומר בשיעור. אני לא חרגתי במילימטר במה שכתוב שם. בעצם בפיטורים שלי התעלמו לגמרי ממכלול הנסיבות וההקשרים, והסתכלו רק על הרעש הציבורי.

״תראה, אני לימדתי בשלוש כיתות בתיכון במקיף ט׳. כל התלונות הגיעו מכיתה אחת. בכיתה הזאת יש קבוצה של כמה תלמידים עם תפיסת עולם בעיני ימנית-קיצונית. עוד לפני שהפרשה התפוצצה, ביקשתי להפסיק ללמד בכיתה הזאת, ואכן הפסקתי ללמד שם. עשיתי שיחת פרידה עם חלק מהתלמידים בכיתה הזאת, וחלקם אף ביקשו ממני להישאר וללמד״.

"לימדתי בשלוש כיתות. כל התלונות הגיעו מכיתה אחת. בכיתה הזאת יש קבוצה של כמה תלמידים עם תפיסת עולם בעיני ימנית-קיצונית. עוד לפני שהפרשה התפוצצה, ביקשתי להפסיק ללמד בכיתה הזאת"

אז מה קרה שם?
״המערכת לא אוהבת מורים שעושים גלים. מרבים לדבר במערכת החינוך הישראלית על עידוד חשיבה ביקורתית. אני סבור שהמערכת בפועל מתנהגת הפוך מן ההצהרות הללו ומעדיפים צייתנות״.

האם אין בעיה בזה שמורה, שיש לו מרות וסמכות בעיניהם של תלמידיו, ישקף להם עמדות פוליטיות?
״אני 31 שנים מורה. אני לא זוכר שהיה איזשהו תלמיד ששינה את דעתו בגלל משהו שאמרתי. מי שמייחס לי כוחות מיסטיים של ״המרה״ כזו או אחרת, טועה לחלוטין, ולדעתי לא נותן קרדיט לתלמידים. יותר מזה, אני ראיתי שכשאני אומר את דעתי בנושא שהוא שנוי במחלוקת, עובדה שרוב התלמידים לא מסכימים איתי.

״מה שכן, אני מציג לתלמידים שאלות, אני מעודד אותם לחשוב. נכון שלפעמים הבעתי את דעותיי, שהן אינן בזרם המרכזי, אבל תמיד הבאתי את כל קשת הדעות, גם אלו שלחלוטין מנוגדות לשלי, וכן בסה״כ כיבדתי את כללי המשחק בשיעורים בבית הספר.

"נכון שלפעמים הבעתי את דעותיי, שהן אינן בזרם המרכזי, אבל תמיד הבאתי את כל קשת הדעות, גם אלו שלחלוטין מנוגדות לשלי, וכן בסה״כ כיבדתי את כללי המשחק בשיעורים"

״מכל מקום, אני עומד על כך שיש מקום לכל הדעות, גם במערכת החינוך. אני אתן לך דוגמה: בעבר עסקתי בהכשרת מורים בסמינר הקיבוצים. הייתי בצוות ההיגוי שעסק בהסבת אקדמאים להוראה.

"באחת הסדנאות שהעברתי, שאל אחד המשתתפים בסדנה, מה אם נגיד איתמר בן גביר היה משתתף בתוכנית הזאת. האם הייתי מוכן לחתום לו על התעודה שמאפשרת לו להיות מורה? אמרתי שאם היה עומד בכל הדרישות האקדמיות, הייתי חותם לו על התעודה ללא היסוס״.

הוצאו מהקשרם

מורה לאזרחות שמפוטר בגלל הבעת דעה, לא מתיישב עם הדימוי הפתוח שלרוב אנו מייחסים לחברה הישראלית. מצד שני, זה לא המורה הראשון שפוטר בגלל דעותיו בישראל. הבעייתיות מובנת: לימוד, אפילו ברמה התיכונית, תמיד כרוך בהבעת עמדה פוליטית.

גם לימוד אבולוציה בבתי ספר הוא משהו שטעון פוליטית, שהרי קבוצות פוליטיות לא קטנות מתנגדות ללימודי אבולוציה בטענה שמדובר בעמדה שנויה במחלוקת.

באופן מעניין תורת היחסות של איינשטיין, שלפיה הזמן הוא מרחב יחסי ומסות גדולות יכולות לעקם את הזמן עצמו, נשמעת כמו טירוף מוחלט לאדם הלא משכיל, אך היא אינה מעוררת התנגדות פוליטית, משום שהיא אינה נוגעת בנקודות הרגישות של הקונצנזוס.

כאן בדיוק התרעומת על פיטוריו של ד״ר ברוכין: לימודי אזרחות לא יכולים להיעשות ללא הקשר פוליטי, שהרי יש מחלוקת בחברה בישראל על שאלות יסוד בסיסיות כמו הפרדת דת ומדינה, חופש הביטוי, חופש דת, הישיבה בשטחים ובמובן מסוים, עצם ההצדקה לקיומה של מדינת ישראל כמדינת העם היהודי. כל התייחסות לכל אחד מן הנושאים הבסיסיים הללו תהיה בהכרח כרוכה בפוליטיקה.

לכן, ברוכין לא פוטר כי הוא שילב פוליטיקה בשיעורים, אלא כי הוא שילב את העמדה הלא נכונה, זו שלמערכת לא נוח איתה. המערכת מעדיפה מורים שימשיכו לשכפל את השיח הקיים, וד״ר ברוכין סטה מהכלל הזה.

גם אני לא מסכים עם כל הדעות שלך. אתה קראת לטייסים רוצחים למשל.
״קודם כל, בשיעורים לא הבעתי עמדה כזאת ולא משהו קרוב לה. לקחו פוסט מסוים בפייסבוק, ניתקו אותו לגמרי מההקשר, ואמרו שקראתי לטייסים או לצה״ל רוצחים, שזו ממש לא הטענה שלי.

״אני התייחסתי באותו פוסט למקרה ההפצצה שהרגה את כל משפחת סווארקה בעזה. אם אתה שופט את הטייס על פי התוצאה, זה רצח. ברור לי שהכוונה של הטייס לא הייתה להרוג חפים מפשע, והרצון להרוג אותם לא היה מה שהנחה את מעשיו.

״עם זאת, ברור לי שהוא לקח את ההיתכנות האפשרית של התוצאה הזאת בחשבון, ולפי פרשנות מסוימת הוא יכול להיחשב רוצח. אני הייתי שמח להיפגש עם הטייס הזה או עם טייסים אחרים, ולשמוע את הצד שלהם״.

"אני התייחסתי באותו פוסט למקרה ההפצצה שהרגה את כל משפחת סווארקה בעזה. אם אתה שופט את הטייס על פי התוצאה, זה רצח. ברור לי שהכוונה של הטייס לא הייתה להרוג חפים מפשע, והרצון להרוג אותם לא היה מה שהנחה את מעשיו"

עמדה קצת בעייתית לא?
״המסר שלי אינו בקונצנזוס, הוא בשוליים, אין ספק בכלל. אבל לטעון נגדי שאני קראתי לטייסים רוצחים, כאילו זה מה שאני מעביר בשיעורים, זה לא נכון. הוא הדין לגבי פוסט שפרסמתי בפייסבוק, שטענו נגדי עם הפרסומים שקראתי לסרבנות.

״אני פרסמתי בפייסבוק פוסט שהכיל את השורה: 'כל חייל, כל מלש"ב, אתם לא חייבים לעשות את זה. אתם יכולים לבחור בצד הנכון של ההיסטוריה. אתם יכולים לסרב. פשוט סרבו'.

״ללא הקשר, אפשר להבין שקראתי לסרבנות גורפת, אולם בפועל הפוסט נכתב על רקע מקרה של ילד בשם מוחמד איבראהים מוהיסין, שהוכה עד זוב דם על ידי חיילי צה״ל. שאלתי, האם אתם רוצים להיות חיילים כאלה? סרבו.

״עכשיו, להגיד שאני מתנגד לסרבנות באופן גורף? זה גם יהיה שקר. הייתי שמח למאסה קריטית של סרבנות, אבל לא בגלל שאני שונא את המדינה, אלא בגלל שהייתי רוצה לראות מדינה טובה יותר, מדינה שאינה כובשת עם אחר. אבל הנקודה היא שלא הבעתי את הדעות האלה בשיעורים, וגם זו לא הדעה שפרסמתי בפייסבוק. זה פשוט להוציא את הדברים מהקשרם בצורה מטעה״.

"הייתי שמח למאסה קריטית של סרבנות, אבל לא בגלל שאני שונא את המדינה, אלא בגלל שהייתי רוצה לראות מדינה טובה יותר, מדינה שאינה כובשת עם אחר"

״השיעור הכי חשוב״

סוציולוג המשפט רונן שמיר כתב ב-2010 כי בישראל יש "טיפוח מאורגן וארוך שנים של זיהוי תודעתי בין ציונות 'אמיתית' לבין מפעל ההתנחלות", ושתהליך זה מוביל ל"הצמדת הכינוי 'אנטי־ציוני' לכל גילוי של אופוזיציה יהודית לשליטה הישראלית על הפלסטינים".

המשמעות היא חברה בה הממשלה מזוהה עם המדינה, והתנגדות לממשלה מהווה התנגדות למדינה ובגידה. נראה שגם ד״ר ברוכין הוא קורבן לדיכוטומיה הזאת, של זיהוי כל מי שמתנגד לממשלה ולמדיניותה כבוגד, שנתניהו הוא ההתגלמות הכי מובהקת שלה.

מאיר מה עכשיו?
״תראה, למרות שפיטרו אותי, אני כנראה לא כזה מורה גרוע: אחרי הפרסומים קיבלתי מעל 3,000 פוסטים תומכים בפייסבוק, חלקם מאד מרגשים. קיבלתי המון הודעות תמיכה אישיות מתלמידים לשעבר, חלקם בכלל חיים בחוץ לארץ.

״קיבלתי הצעות עבודה ממנהלים של לפחות חמישה תיכונים שונים, לבוא ללמד שם. קיבלתי הודעות מהורים לתלמידים שאמרו לי ״אני רוצה שתלמד את הילד שלי״ ועוד ועוד גילויי תמיכה.

"למרות שפיטרו אותי, אני כנראה לא כזה מורה גרוע: אחרי הפרסומים קיבלתי מעל 3,000 פוסטים תומכים בפייסבוק. קיבלתי הצעות עבודה ממנהלים של לפחות חמישה תיכונים שונים, לבוא ללמד שם"

״הודעות התמיכה מאד ריגשו אותי ואני חושב שהן באמת מעידות על העשייה שלי כמורה, יותר מכמה פוסטים בפייסבוק. אני אמשיך להיות מורה, אני גם אמשיך לעסוק במחקר אקדמי ואני אסתדר.

״אני מקווה שעוד כמה שנים אני אסתכל אחורה על כל הפרשה הזאת, ואני אגיד שכאן היה שיעור האזרחות הכי משמעותי שנתתי, ותאמין שאני נתתי כמה שיעורים בחיי״.

עומר כהן הוא משפטן וכותב תוכן מראשון לציון. מנהל את הבלוג ״תשובת השמאל״.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,294 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 11 באוגוסט 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

נתניהו: "נבחרת נפלאה"; כחול לבן - התקווה החדשה: "רשימה קיצונית ומתלהמת"

הממשלה תמנה ביום ראשון הקרוב את מני מזוז ליושב ראש הוועדה המייעצת למינוי תפקידים בכירים ● לפיד ביקר בקריה הלאומית לכבאות והצלה: "תפקידנו הוא לוודא שאנחנו ערוכים לכל תרחיש ונמצאים במוכנות שיא" ● נציבת בתי הסוהר קטי פרי הוציאה לחופשה כפויה את מפקד כלא גלבוע פרדי בן שטרית, כי, לדבריה, הוא מסרב לקבל את מרות מפקדו, מפקד מחוז הצפון

עוד 45 עדכונים

נושאים מושתקים

נושאים מושתקים:

1

בגדה יש אפרטהייד שהולך ומתרחב. הפרת זכויות אדם שיטתית ועצומה. זה מושתק. כן, גם אני מפחד שישגרו טילים מהגדה. לא, זה לא מצדיק משטר אפרטהייד נורא.

2

בעזה 2 מיליון אנשים כלואים במקום הצפוף בעולם. 365 קמ"ר. אבטלה: 50 אחוזים. אבטלת צעירים: 70 אחוזים. אחוז פליטים מקרב התושבים: 82 אחוזים. משטר פנימי: דיקטטורה דתית. משטר חיצוני שמטיל מצור: ישראל. מקורות מים מזוהמים. לא מעניין עד שפתאום מגיעה התלקחות.

בעזה 2 מיליון כלואים במקום הצפוף בעולם. 365 קמ"ר. אבטלת צעירים: 70%. פליטים: 82%. משטר פנימי: דיקטטורה דתית. משטר חיצוני שמטיל מצור: ישראל. מקורות מים מזוהמים. לא מעניין עד שמתלקח

3

בישראל יש פער מעמדות עצום שהולך ומתרחב בשל חלוקת קרקעות מעוותת ומחירי דיור דמיוניים ופתולוגיים. מיעוט מקבל מהמדינה קרקעות בחינם או במחיר מגוחך, וזאת על חשבון רוב שלעולם לא יוכל לקנות דירה ללא ירושת עתק, ירושת נכס, הורים עשירים או הורים תומכים בשילוב משכנתה עד גיל 70.

4

מערך המיסוי בישראל מעוות: מיסוי עצום ומופרך על עבודה (במיוחד עצמאים) ומיסוי קליל עד אפסי על ההון הגדול. אחוז המיסים העקיפים שאנו משלמים הוא אדיר. אדיר. מדובר בפשע.

5

מערכת החינוך בישראל קרסה. המורות עניות. המורות נוטשות. מדובר בילדים ובילדות שלנו. מערכת החינוך אינה מטפלת (ולעתים אף מעודדת באמצעות המבנה המעוות שלה) לחצים נפשיים וחברתיים בלתי נסבלים, אומללות רבה, אחוזי חרדה ודיכאון גבוהים וטראומות נפשיות שישפיעו על המשך החיים.

6

מעמדה הכלכלי ומשאביה הכלכליים של המשפחה שמביאה אותך לעולם קובעים במידה רבה את עתידך הכלכלי.

7

מתקיים משטר כלכלי של מונופולים ודואופולים בשליטת בעלי הון עתק. זה מייקר עוד יותר את המחנק הכלכלי הכללי.

מערכת החינוך בישראל קרסה. המורות עניות ונוטשות. מערכת החינוך אינה מטפלת בלחצים נפשיים וחברתיים בלתי נסבלים, אחוזי חרדה ודיכאון גבוהים וטראומות נפשיות שישפיעו על המשך החיים

8

לא קיים שום שיח פוליטי, כלכלי, מדיני, אידיאולוגי, מוסרי או אזרחי. כלום. זהות שבטית, הפנמת תעמולת כזב אדירת ממדים, שיסוי, הסתה, הפחדה ושיווק חלול – אלה המוטיבים שקובעים דפוסי הצבעה.

9

האמת העובדתית קרסה. היכולת לקיים דיון שמושתת על עובדות אינה קיימת עוד. עלילות שווא בדיוניות השתלטו על השיח.

10

מערכת המשפט מעניקה הכשר לאפרטהייד בגדה. זו חרפה נמשכת. ובכל זאת, קיימת מתקפה שיטתית וכוזבת על החלקים הליברל-דמוקרטיים במערכת זו ועל החלקים המסוימים שבהם עדיין קיים שוויון לפני החוק – לפחות בגבולות הקו הירוק.

11

כמעט כל מערכות החינוך מניבות בוגרים בורים. הבורות החמורה במיוחד היא בתחום לימודי האזרחות והדמוקרטיה. החינוך הלאומני-סנטימנטלי, לעומת זאת, מתחולל במלוא עוצמתו.

12

עשרות אלפי ישראלים חיים בכפרים שהמדינה לא מכירה בהם ולכן לא מחברת את התושבים לתשתיות. מדובר בחרפה שנמשכת עשרות שנים. היא מושתתת על אפליה אתנית.

לא קיים שום שיח פוליטי, כלכלי, מדיני, אידיאולוגי, מוסרי או אזרחי. זהות שבטית, הפנמת תעמולת כזב אדירה, הסתה, הפחדה ושיווק חלול – אלה המוטיבים שקובעים דפוסי הצבעה. האמת העובדתית קרסה

13

מוסדות שמעמדם מעוגן בחוק ושמפלים על בסיס אתני – עדיין קיימים: הקרן הקיימת לישראל ועוד.

14

רעיונות פוליטיים שמהווים נורמה בדמוקרטיות אירופיות נחשבים בישראל כשמאל רדיקלי ביותר ואף בוגדני:

 • משטר דמוקרטי שמשלב בין שלטון הרוב לבין הגנה משוריינת על זכויות האדם והאזרח.
 • שוויון מוחלט לפני החוק לכל האזרחים.
 • הימנעות מהשלטת דיקטטורה צבאית בחיי מיליוני נתינים משוללי אזרחות.
 • הימנעות ממערכות חוקים שונות בהתאם למוצא אתני שונה.
 • הימנעות מכל סממן אפרטהייד.
 • משטר דמוקרטי שמחויב לכל אזרחיו ולא לקבוצה אתנית מסוימת.
 • הפרדה בין דת ומדינה.
 • הכרה רשמית בנישואין אזרחיים ובסוגי נישואין שונים שאינם אורתודוקסיים.
 • שוויון זכויות מוחלט לנשים.
 • איסור חוקי שאוכפים אותו על מפלגות שמונעות מנשים להתמודד במסגרתן.
 • שוויון זכויות מוחלט ללהט"ב.
 • תשתית רווחה סבירה לכל אזרח.
 • מערך מיסוי פרוגרסיבי, מיסוי הון גדול, מס ירושות עתק.
 • הגנה על עצמאות מערכת המשפט.

15

היעדר שריון של חירות ההפגנה וחופש הביטוי, לרבות אי הרחקת שוטרים שנוהגים באלימות כלפי מפגינים בפרט וכלפי אזרחים בכלל. גיבוי של הפיקוד הבכיר לשוטרים הללו.

16

אין פלא שסגן ניצב ניסו גואטה קיבל רק 5 חודשי מאסר על-תנאי לאחר שהורשע בתקיפה חסרת הצדקה של מפגין וצלם בירושלים. מעשיו היו חמורים. הוא כפר בהם. עד היום לא הודה בדבר. לא הביע חרטה.

אין פלא שסגן ניצב ניסו גואטה קיבל רק 5 חודשי מאסר על-תנאי לאחר שהורשע בתקיפה חסרת הצדקה של מפגין וצלם בירושלים. מעשיו היו חמורים. הוא כפר בהם. עד היום לא הודה בדבר. לא הביע חרטה

האם הפיקוד הבכיר של משטרת ישראל לכל הפחות העביר אותו לתפקיד אחר שאינו כרוך במגע עם מפגינים? הפוך. המפכ"ל כתב מכתב תמיכה נלהב לבית המשפט בעניינו של הקצין, כינה אותו בכינוי המאוס "מלח הארץ".

מפקדיו של הקצין העידו לטובתו בניסיון לשכנע שלא תקף איש. הוא השתתף בכוח המשטרתי שהופקד על שמירת הסדר הציבורי בהר הבית/חראם א-שריף ביום תשעה באב. והוא ימשיך לפקד על כוחות משטרה במסגרת הפגנות. חרפה עצובה.

מדובר במכלול השתקות של נושאים קריטיים. מדובר בתמצית של הנושאים הללו. לגבי הנושא האחרון: המפגין המותקף, אביחי גרין, יגיש באמצעותי תביעת פיצויים משמעותית נגד משטרת ישראל. בתי המשפט פוסקים סכומים מצחיקים בפרשות דומות. כלומר: סכומים עצובים. הגיע הזמן לשנות זאת.

מדובר במכלול השתקות של נושאים קריטיים. מדובר בתמצית של הנושאים הללו. לגבי הנושא האחרון: המפגין המותקף, אביחי גרין, יגיש באמצעותי תביעת פיצויים משמעותית נגד משטרת ישראל

דמוקרטיה ששומרת על זכויות אדם. זה כל מה שאנו מבקשים.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
צודק חקלאי. ובכל זאת, המנהיגות הפלסטינית שבויה ברצון לנקום בישראל על העוול וההרג וההרס לאורך השנים מבחינתם, 'זכות השיבה', רעיונות דתיים משיחיים מאיראן וכו' וכו' - זאת הנהגה שאומרת בריש ... המשך קריאה

צודק חקלאי. ובכל זאת, המנהיגות הפלסטינית שבויה ברצון לנקום בישראל על העוול וההרג וההרס לאורך השנים מבחינתם, 'זכות השיבה', רעיונות דתיים משיחיים מאיראן וכו' וכו' – זאת הנהגה שאומרת בריש גלי שישראל צריכה להסתיים, ולכן כל כוחם מופנה להתחמשות; מחנכים שם לשנאה במערכת החינוך. תהליך של פיוס יגיע גם כשהצד השני יירד טיפונת מהעץ התקיף, למרות שהוא הצד החלש. הוא חלש אך טעון ברצון להשמידנו

עוד 774 מילים ו-1 תגובות

תוצאות הפריימריז בליכוד: הרשימה של יאיר נתניהו

רוחו של נתניהו הבן מרחפת על פני רשימת הליכוד החדשה ● ח"כים שהיו קולניים במיוחד נגד רשויות החוק זינקו למקומות הראשונים ● לעומת זאת אלו שהתחככו או קראו תיגר על בנימין נתניהו, נדחקו למקומות נמוכים וחלקם אף מחוץ לכנסת ● התופעה המפתיעה של הפריימריז היא עו"ד טלי גוטליב ● ולא בטוח שקמפיין הממלכתיות של יו"ר הליכוד עדיין אקטואלי ● פרשנות

עוד 865 מילים ו-1 תגובות

הגל השלישי של מגפת האופיואידים האמריקאית מכה בקהילה היהודית

שימוש לרעה באופיואידים גבה את חייהם של 107 אלף אמריקאים ב־2021 ולא פסח גם על יהודי ארה"ב, שעדיין מתמודדים עם סטיגמות ומפחדים לפנות לסיוע: "לא חשוב לאיזה זרם אתה משתייך, יש תחושה עצומה של בושה" ● מוות מפנטניל הפך לגורם המוות מספר אחד בקרב אמריקאים בני 18–45, ואף החמיר אחרי התפרצות הקורונה וכללי הריחוק החברתי

עוד 3,716 מילים

למקרה שפיספסת

המשבר בהייטק עלול לקרב את ישראל למיתון

בדיקת זמן ישראל אחרי שנתיים של עלייה תלולה, שכרם של עובדי ההייטק התכווץ באפריל ובמאי בכ־1,500 שקל ברוטו לחודש ● עליות השכר בהייטק היו גבוהות יותר מעליות המחירים ורמת החיים של ההייטקיסטים המשיכה לעלות – אבל כעת היא יורדת ● מצבם עדיין טוב לאין ערוך מזה של מרבית העובדים – אבל הפגיעה בהם מדרדרת עוד יותר את מצבם של העובדים הפחות מתוגמלים

עוד 2,801 מילים ו-1 תגובות

המאבק בהון השחור

מאתיים מיליארד שקל זה הסכום שמסתתר מאחורי המושג "ההון השחור", הכלכלה השחורה, במדינה. מנהל רשות המיסים ערן יעקב גילה באחד הראיונות כי מדובר ב-21 אחוזים מהתל"ג בישראל. כך עולה גם מנתוני הבנק העולמי.

מאתיים מיליארד שקל זה הסכום שמסתתר מאחורי המושג "הון שחור". מנהל רשות המיסים ערן יעקב גילה באחד הראיונות כי מדובר ב-21 אחוזים מהתל"ג בישראל. כך עולה גם מנתוני הבנק העולמי

הון שחור הוא הון מוסתר שאינו מדווח, ולא משולם עליו מס הכנסה. במאי 2022, צוות מיוחד שהוקם באוצר כדי להתמודד עם הנושא פרסם המלצות לצמצום ההון השחור. ביניהן חובת דיווח מטבעות קריפטו בשווי של מעל 200 אלף שקל, צמצום השימוש במזומן בעסקאות של עד 6000 שקלים, דיווח על אחזקת מעל 200 אלף שקלים, מעקב אחר חשבןנית פיקטיביות ועוד.

הניסיון להיאבק בכלכלה השחורה נמשך כבר עשרות שנים בארץ ובעולם. ב-2014 ישראל חתמה עם ארה"ב על הסכמים להגברת האכיפה (fatf fanancial action task force), אבל למרות הכל היקפי ההון השחור רק גדלים והולכים.

בעולם הקימו נציבות למאבק בהון השחור, רשות למאבק בהון השחור, וכאן עולה לאחרונה דווקא ספרד כדוגמה לדרך המאבק היעילה בכלכלה השחורה. לאחר שהתגלו הפעולות המסואבות ורצף השחיתויות של המלך חואן קרלוס הראשון בספרד, ולאחר שבנו התיישב על כס המלוכה, התקבלה שורת החלטות שצמצמו משמעותית את היקפי הפשיעה הכלכלית שם.

לאחר שהתגלו הפעולות המסואבות ורצף השחיתויות של המלך חואן קרלוס הראשון בספרד, ולאחר שבנו התיישב על כס המלוכה, התקבלה שורת החלטות שצמצמו משמעותית את היקפי הפשיעה הכלכלית שם

יואב אבטליון, ממקימי חברת נייס (בוגר פיזיקה ומנהל עסקים אך כיום עוסק בפילנטרופיה וסיים דוקטורט בפילוסופיה), מסביר את הצורך באימוץ השיטה הספרדית – הקמת משטרת שחיתות. לא צוות או וועדה – אלא משטרה, שכל עניינה יהיה המלחמה בשחיתות. זו הצעה שאבטליון העביר למלך קרלוס השני כשהתגורר בספרד.

להלן השתלשלות המעשה: לאחר שקרלוס השני עלה לשלטון ב-2014 שיגר אליו אבטליון מכתב ובו הסביר, כי כתושב ספרד ממוצא ספרדי הוא סבור שעל המלך לאמץ שני פרויקטים: חינוך וטיפול בשחיתות. הוא הסביר את הצעתו וקיבל תשובה כי המלך קרא ומודה על הרעיונות.

ביולי 2016, לאחר שהתמנה למלך, הקדיש המלך את נאומו לצורך להילחם בשחיתות ואכן הקים את משטרת השחיתות. מאז משטרה זו עצרה, כלאה, הענישה ובלמה את המנהג הכמעט שגור של גניבת כספי ציבור ע"י נבחרים.

היום אין אצלנו פחד מרשויות החוק מדגיש אבטליון. לקיחת שוחד נפוצה אצלנו כהכרח בל יגונה. אפילו, לכאורה, ע"י מי שעמד בראש המדינה. ראש הממשלה לשעבר נאשם, כידוע, בשוחד, מרמה והפרת אמונים.

אין אצלנו פחד מרשויות החוק, מדגיש אבטליון. לקיחת שוחד נפוצה אצלנו כהכרח בל יגונה. אפילו, לכאורה, ע"י מי שעמד בראש המדינה ונאשם, כידוע, בשוחד, מרמה והפרת אמונים

וועדת מומחים שמינה מבקר המדינה ב-2014 כצוות למאבק בשחיתות כתבה בדוח שפרסמה כי יש להנהיג חובת דיווח כללית על הכנסות ונכסים, וציינו את התועלת המרכזית – חלוקה צודקת של הסיוע הממשלתי על פי מבחן הכנסה – תייעל את מנגנוני התמיכה באוכלוסיות הנשענות על תשלומי ההעברה מהמדינה.

במסמך שהוציא משרד המשפטים בחודשים האחרונים נכתב:

"ישראל מחויבת לתפיסה כי השחיתות והשוחד הן תופעות חוצות גבולות החותרות תחת הממשל התקין והפיתוח הכלכלי ומעוותות תנאים תחרותיים, וכי לפיכך יש צורך בגישה מקיפה ורב-תחומית כדי למגר תופעות אלו ולהיאבק בהן ביעילות, תוך דגש על שיתוף פעולה בינלאומי. בהתאם לכך, הצטרפה ישראל לשתי אמנות בתחום המאבק ומניעת שחיתות:

 • ביום 22.12.2008 החליטה הממשלה (החלטה מספר 4355) לאשרר את הצטרפותה לאמנת האו"ם נגד שחיתות.
 • ביום 12.2.2009 החליטה הממשלה (החלטה מספר 4481) להצטרף לאמנת ה-OECD למאבק בשוחד של עובדי ציבור זרים בעסקאות בינלאומיות. עוד לפני ההצטרפות לאמנה זו, בחודש יולי 2008 הוספה חוק העונשין הישראלי עבירה של מתן שוחד לעובד ציבור של מדינה זרה או לעובד של ארגון ציבורי בינלאומי (ס' 291א לחוק העונשין, התשל"ז-1977)".

ונוסיף – יפה שעה אחת קודם.

פאר לי שחר היתה עורכת, כתבת ומגישה בקול ישראל במשך 25 שנה. יש לה ותק של 48 שנים בתקשורת - בגלי צהל (ככתבת הראשונה ביומני החדשות), ככתבת מדינית ופוליטית בעיתון חדשות ועל המשמר, וכיום היא פעילה בעמותות לטובת האוכלוסיה המבוגרת. היא חברת הועד המנהל במדרשת אדם לקידום הדמוקרטיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 570 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

מתחת לפני השטח, מתגלה תמונה לא שגרתית בפוליטיקה האיראנית: מתח מתגבר בין הדרג המבצע למנהיג העליון ● האופוזיציה החדשה שנוצרה חוששת כי האייתוללה מנסה לתעל את הירושה לבנו מוג'תבא - ויש הטוענים שח'מינאי הבן כבר מנהל את איראן מאחורי הקלעים ● כל זה משפיע על עמדת איראן בכל הקשור לחתימה על הסכם הגרעין, והמערב מסרב להתגמש יותר ● פרשנות

עוד 663 מילים

המבחן האמיתי של ההנהגה הישראלית ושל הציבור מתחיל רק עכשיו ● יש לתרגם את הפסקת האש לתהליך דיפלומטי אמיץ שיניב אופק לפתרון הסכסוך הישראלי–פלסטיני ● אחרת, מדובר רק בהפסקה זמנית עד לפרוץ סבב לחימה נוסף ● השחר עדיין יכול להוביל ליום בהיר וחדש ● דעה

עוד 1,280 מילים

אשקלון דורשת אותן הטבות מס כמו בעוטף עזה

תושבי קו העימות הדרומי מקבלים פטור ממס על 20% מההכנסות ● אשקלון לא מקבלת את ההטבה אפילו שהעסקים בעיר נאלצו להישאר סגורים גם בסבב האחרון ● שר האוצר ליברמן מבטיח לפצות עובדים שנפגעו מהגבלות התנועה – אך לא עסקים ● חבר מועצה באשקלון: "הייתה פה עיר רפאים, כמעט הכול סגור. לא מתייחסים לפגיעה בעסקים ואחרי סבב קצר מדפדפים הלאה"

עוד 1,121 מילים ו-1 תגובות

"החוסן של הנגב הוא צורך ביטחוני לא פחות חשוב"

חגי רזניק, לשעבר מנכ"ל משרד השיכון, השקיע את מרב חייו בפיתוח הנגב, שם גדל ● כעת הוא מסמן מטרה שאפתנית: להביא להקמת שדה התעופה הבינלאומי השני בנבטים ● בשבוע שעבר פרסם מחקר הטוען כי הקמת שדה התעופה תציל את הנגב ● לזמן ישראל הוא אומר: "משילות זה לא רק חוק וסדר. משילות זה גם היכולת של המדינה לתת מענה לאזרחים, לספק להם שירותים ראויים"

עוד 990 מילים

בכירים במפלגה טוענים: דילים קרסו - שינויים בצמרת

שיעור ההצבעה כמו ב-2019 - 58% ● ראש עיריית פ״ת רמי גרינברג נעצר בחשד לקבלת שוחד ● עמר בר-לב על תוצאות הפריימריז בעבודה: הבוחר אמר את דברו - ממשיכים קדימה ● מרב מיכאלי: בר-לב הוא נכס למפלגת העבודה ולמדינה ● הפרקליטות הודיעה למיכאל בן ארי כי נשקלת העמדתו לדין בגין הסתה לגזענות ● סמוטריץ׳: ציד מכשפות שיקרי ● גלאון: הכהניסט הזה עקף אותך בסיבוב

עוד 39 עדכונים

השר הזוטר ממפלגת כולנו כובש את הליכוד

לראשונה בחייו, השר לשעבר אלי כהן מתמודד היום בפריימריז של הליכוד - והוא צפוי לתפוס את אחד המקומות הראשונים ברשימה ● אם זה יקרה, מדובר באחד ההישגים המרשימים בתולדות המפלגה ● כהן, שעזב את הליכוד לטובת כולנו של כחלון רק כדי לחזור אליה, ידע לחבור לדילים החשובים עם המסרים הנכונים - והחשוב מכל: לתחזק במשך כל השנים פעילים נאמנים ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
היטלר והנאציזם זה היה חולניות זמנית, אי שפיות זמנית בהיסטוריית גרמניה. להבדיל, הליכוד היום של ביבי זה מחיר ההתבהמות של בצע הכסף וההסתאבות שהיא היא השורש, שורש מפוצל, דו ראשי, של הסתאבות... המשך קריאה

היטלר והנאציזם זה היה חולניות זמנית, אי שפיות זמנית בהיסטוריית גרמניה. להבדיל, הליכוד היום של ביבי זה מחיר ההתבהמות של בצע הכסף וההסתאבות שהיא היא השורש, שורש מפוצל, דו ראשי, של הסתאבות וחזירות קפיטליסטית. צ'אושסקו זה המשל!

עוד 683 מילים ו-1 תגובות

הנימוקים שצירף אתמול בית המשפט לגזר דינו של יעקב ליצמן, מלמדים שקודם כל סומנה המטרה - לאמץ את ההסדר הרופס שחתם עליו מנדלבליט לפני פרישתו - ורק אז נתפרו הנימוקים שאמורים להצדיק זאת ● בדרך לשם, הצליח השופט לעשות כמעט כל שגיאה אפשרית בכל הנוגע לטיפול השיפוטי בעבירות של שחיתות שלטונית ● פרשנות

עוד 945 מילים ו-1 תגובות

לפחות תריסר משפחות יהודיות עשו את הונן מתעשיית הדלקים ● ברקע משבר האקלים, חלקן מנסות לשנות את ההיסטוריה ולתרום לארגונים ירוקים בזמן שחלקן ממשיכות להשקיע בתעשייה המזהמת ● המשפחות היהודיות אומנם לא לקחו חלק בקמפיין להטעיית הציבור האמריקאי בנוגע לאיום הטמון בשינוי האקלים – אך גם לא פעלו לעצור אותו

עוד 1,592 מילים ו-1 תגובות

לפיד וגנץ הוכיחו במבצע "עלות השחר" כי אפשר לאמץ גישות שונות מבחינה מבצעית, מדינית והסברתית – וגם להצליח ● בכך השניים פוצצו את בלון המנהיג חסר התחליף של נתניהו ● רה"מ ושר הביטחון בחרו להיות היוזמים אך עדיין מוקדם לקבוע אם מדובר בגישה חד־פעמית או עקבית ● בדומה לנתניהו, לפיד וגנץ בחרו לסכם את המבצע בתקשורת בלי לאפשר שאלות – אך גם את זה היה ראוי לשנות ● פרשנות

עוד 993 מילים ו-1 תגובות

תוצאות הפריימריז בעבודה: נעמה לזימי ראשונה, גלעד קריב שני ואפרת רייטן שלישית

עמר בר-לב נדחק למקום התשיעי ברשימת המפלגה לכנסת ונחמן שי - למקום ה-17 ● הרצוג שוחח עם פוטין על פעילות הסוכנות היהודית ברוסיה ● בית המשפט המחוזי בתל אביב פסל את דודו לניאדו, שהורשע בפריצה ובתקיפה, מלהתמודד בבחירות בליכוד ● חמישה חודשי מאסר על תנאי נגזרו על השוטר סגן-ניצב ניסו גואטה, שהורשע בתקיפת צלם ומפגין במחאה נגד נתניהו

עוד 50 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה