נושא
חדשות חוץ

לפחות 10 בני אדם נפצעו בפיצוץ בעיר ליון בצרפת, שנגרם ככל הנראה ממטען חבלה. לפי שעה לא ידוע על נפגעים ישראלים

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

התפטרות מיי היא היתה כל כך גרועה. עוד יתגעגעו אליה

תריזה מיי היא ראשת הממשלה הרביעית בבריטניה המודחת בגלל הוויכוח סביב השייכות לאירופה ● כמו קודמה דיוויד קמרון, שהכניס את בריטניה למשבר החמור ביותר מאז מלחה״ע השנייה, גם מיי גילתה בדרך הקשה: ברקזיט הוא הבטחה בלתי אפשרית ● בוריס ג׳ונסון, היורש של מיי כנראה, יהיה גרוע בהרבה

בובת קרנבל נגד תריזה מיי והברקזיט (צילום: AP Photo/Martin Meissner)
AP Photo/Martin Meissner
בובת קרנבל נגד תריזה מיי והברקזיט

נאום ההתפטרות של תריזה מיי ייזכר כאחת ההצלחות הבודדות שלה כראשת ממשלת בריטניה.

ביום שמש ברחוב דאונינג, קולה נשבר כמה פעמים במהלך נאום רהוט אך שקרי והיא עזבה את הדוכן בדמעות. זו היתה אחת הפעמים הבודדות, שבהן הפגינה רגש כלשהו. לפחות עכשיו התברר שהשמועה שמדובר ברובוט – מייבוט – חסרת בסיס.

תריזה מיי פורצת בבכי כשהיא מודיעה על התפטרותה (צילום: AP Photo/Alastair Grant)
תריזה מיי פורצת בבכי כשהיא מודיעה על התפטרותה (צילום: AP Photo/Alastair Grant)

מעבר לכך, הכהונה של מיי, שתבוא אל קיצה העגום והצפוי ביולי, אחרי שיחל תהליך בחירת מחליף מטעם המפלגה השמרנית בעוד שבועיים, היתה כישלון חרוץ, והיא תיזכר בהיסטוריה הבריטית כאחד מראשי הממשלה הגרועים ביותר.

אם כי, היא לא תצליח להדיח מראש הרשימה את קודמה, דיוויד קמרון, שפילס את דרכה לדאונינג 10 במחיר הטלת בריטניה למשבר הגדול ביותר מאז מלחמת העולם השנייה, איום על האחדות הבריטית ואיום נוסף על עתיד המפלגה השמרנית, אחרי ששלח את המצביעים למשאל עם בנושא הברקזיט.

מיי היא ראש הממשלה השמרני הרביעי ברציפות – אחרי מרגרט ת'אצ'ר, ג'ון מייג'ור וקמרון – שמודח בשל השאלה האירופאית. הנושא הזה – יחסי בריטניה ואירופה – ימשיך להטריד את המערכת הפוליטית גם בשנים הבאות, הרבה אחרי שבריטניה תפרוש או תישאר באיחוד האירופי.

בובת קרנבל נגד תריזה מיי והברקזיט (צילום: AP Photo/Martin Meissner)
בובת קרנבל נגד תריזה מיי והברקזיט (צילום: AP Photo/Martin Meissner)

לאף אחת משתי האופציות אין רוב ברור בקרב הציבור, ומשאל העם שנועד להסיר את השאלה הזו מסדר היום הציבורי ולפתור את המפלגה השמרנית מאיום המפלגות הימניות יותר, רק החריף את הבעיה.

הנושא הבוער הוא לא רק ברקזיט, אלא ההבטחה שהופרה בעיני המצביעים בעד העזיבה. הזעם הזה, נגד חברי הפרלמנט – האליטות, כביכול, שמסרבות לבצע את "רצון העם" – יזין שנים ארוכות של חוסר שקט חברתי ופוליטי.

מיי תישכח במהירות שיא. בסוף השבוע יעסקו באישיותה הבעייתית, חוסר יכולתה להתפשר, ליצור חברויות, לנהל משא ומתן או לנהל מערכת בחירות. היא היתה שרת פנים יעילה שנתפסה כישרה, אבל המעבר לדאוניג 10 היה מעבר לכוחותיה. היא ניכרה את הקו המתון במפלגתה, מיהרה להפעיל את סעיף 50 שהכריז על עזיבת האיחוד, ויצאה למערכת בחירות מהעלובות ביותר שנראו במערב אירופה, ואיבדה בה את הרוב בפרלמנט.

תריזה מיי לאחר הודעת ההתפטרות (צילום: AP Photo/Alastair Grant)
תריזה מיי לאחר הודעת ההתפטרות (צילום: AP Photo/Alastair Grant)

ועדיין, ברגע שייבחר מחליף, היא תיעלם מהתודעה כמורה מחליפה חסרת ניסיון מול כיתה פרועה במיוחד, או מאמן שנזעק להציל קבוצת תחתית כושלת והתגלה כגרוע אפילו מקודמו. מיי נכשלה בטיפול במשבר, אבל ברקזיט גדול ממנה וכל עוד המערכת הפוליטית תדבוק בשקרים שהיא מספרת לעצמה, בריטניה לא תתקדם לקראת פתרונו.

ברקזיט הוא הבטחה בלתי אפשרית, ניסיון לרבע מעגל, לאלף חד-קרן, לצאת מהוטל קליפורניה

ברקזיט הוא הבטחה בלתי אפשרית, ניסיון לרבע מעגל, לאלף חד-קרן, לצאת מהוטל קליפורניה. הוא אפשרי, אבל במחיר השתעבדות של המערכת הפוליטית והשירות הציבורי למאמץ של כעשור להיערכות ליום הזה – וכל זאת במחיר ברור של פגיעה בכלכלה ובאזרחים. הוא אפשרי כמו קטיעה עצמית של יד ללא הרדמה, וגם אז השאלה של הגבול בין צפון לדרום אירלנד תישאר לא פתורה.

ניתן להגיע להסכם, אבל אז יכריזו תומכי הקו הקשה שזה לא ברקזיט אמיתי – כפי שקרה בפרלמנט שלוש פעמים. האפשרות ההולכת ומתגברת של עזיבה ללא הסכם – למרות איום של השבתת המשק, מחסור בתרופות, הפיכת חבל קנט למגרש חניה למשאיות בדרך לנמל דובר, והפיכת בריטניה לתלויה בגחמותיו של דונלד טראמפ – גם היא לא תהיה פתרון קסם. גם אז יהיו הסכמים ומשאים ומתנים ארוכים ומייגעים, וכל זאת עבור חלום פוסט אימפריאלי על גדולה.

ומעבר לכך: החלום על הבוקר שאחרי ברקזיט, שבו יתעוררו התושבים ויגלו שכל המהגרים – אלו ממזרח אירופה וממערבה, וגם סתם כאלו שלא מהאיחוד האירופי אבל עם מבטא מצחיק ועור כהה מדי – נמצאים בדרכם לשדה התעופה, יהפוך מייד למפח נפש. בריטניה לא תחזור להיות ארץ לבנה נטולת זרים ששולטת בשני שלישים מהעולם (מה גם שהיא לא היתה כזו מעולם, אבל זה סיפור אחר).

בהחלט ייתכן שבסופו של התהליך, כלומר בתחילת סופו, ייגשו תושבי בריטניה למשאל עם נוסף, שבו הם יבחרו בין עזיבה ללא הסכם או הישארות. בין אסון כלכלי וחברתי לבין שסע עמוק, תחושת נבגדות וזעם עצום שילובה על ידי פוליטיקאים קיצונים.

עד אז צפוי מאבק מנהיגות במפלגה השמרנית, שכרגע בוריס ג'ונסון, שר החוץ לשעבר, הוא המועמד המוביל בו, ובהמשך מערכת בחירות לפרלמנט ומו"מ מחודש עם מנהיגי האיחוד האירופי על הסכם עזיבה. כל זאת ללא רוב בפרלמנט.

כרגע תאריך היעד הוא 31 באוקטובר, ערב ״ליל כל הקדושים״, על התחפושות ותוכניות האימה בטלוויזיה. הבדיחה הזו כבר כותבת את עצמה. זהו משבר שדורש מנהיג בסדר גודל צ'רצ'ליאני, או לפחות מודרינסט כמו טוני בלייר, וכרגע לא נראה אחד כזה באופק.

בוריס ג׳ונסון. כנראה ראש הממשלה הבא של בריטניה (צילום: Peter Byrne/PA via AP)
בוריס ג׳ונסון. כנראה ראש הממשלה הבא של בריטניה (צילום: Peter Byrne/PA via AP)

קשה להתנבא מה יוליד יום במערכת הפוליטית הבריטית. ברקזיט משנה את דפוסי ההצבעה, מטיל אימה על חברי הפרלמנט וראשי המפלגות, ומציב איום על הכלכלה והשלמות של בריטניה. ועדיין, הנה הימור שכבר עלה ברשתות החברתיות: תושבי בריטניה עוד יתגעגעו לאותה ראשת ממשלה כושלת, נטולת כישורי יחסי אנוש וחסרת יכולת לטפל במשבר העצום שאליו הושלכה.

בהחלט ייתכן שבעתיד הקרוב ראש ממשלת בריטניה יהיה בוריס ג'ונסון, אותו שוטה הכפר, אורן חזן משכיל, אדם נטול עמוד שדרה אידאולוגי, נוכל רב קסם ושר חוץ מחפיר. או ג'רמי קורבין, קומוניסט זקן שמתעב את האיחוד האירופי, בז לערכי המערב, אנטישמי מוצהר וחבר נפש לכל טרוריסט מזדמן. כבר עכשיו אנגליה הולכת ומתעפשת, מסתגרת ומתנכרת. זה רק צפוי להחריף.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 763 מילים. מחכים לתגובתך.

תרזה מיי התפטרה מראשות ממשלה בריטניה

המפלגה השמרנית תבחר מנהיג או מנהיגה חדשים בתהליך שיימשך כחודשיים ● הוא צפוי לעמוד בפני אותה בעיה שהביאה את מיי להתפטר: חוסר היכולת למצוא דרך לצאת מהאיחוד האירופי בהתאם לתוצאות משאל הברקזיט ב-2016 ● הדד ליין: אוקטובר השנה ● מיי, שלא הצליחה להעביר את הסכם היציאה בפרלמנט שלוש פעמים אמרה: ״פשרה היא לא מילה גסה. חיינו תלויים בזה״ ● בסוף נאומה פרצה בבכי

תריזה מיי מחוץ לבית ראש הממשלה בנאום ההתפטרות (צילום: AP Photo/Alastair Grant)
AP Photo/Alastair Grant
תריזה מיי מחוץ לבית ראש הממשלה בנאום ההתפטרות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

הבנק המרכזי האמריקני: "שינויי האקלים עשויים לזעזע את הכלכלה העולמית"

נשיא הפדרל רזרב ג'ארום פאוול בהצהרה יוצאת דופן: "הפדרל רזרב ערוך להגיב לשינויי האקלים והתחממות כדור הארץ ולהבטיח את המערכת הבנקאית מפניהם"

נשיא הפדרל רזרב ג'רום פאוול (צילום: Patrick Semansky, AP)
Patrick Semansky, AP
נשיא הפדרל רזרב ג'רום פאוול

"הפדרל רזרב ערוך להגיב לשינויי האקלים בעולם והתחממות כדור הארץ ופועל כדי להבטיח את איתנות המערכת הבנקאית מפני גלי הלם לא צפויים שההתחממות הגלובלית תיצור בכלכלה העולמית". כך הודיע אתמול (ג') נשיא הבנק המרכזי האמריקני, הפדרל רזרב, ג'ארום פאוול.

לדברי פאוול: "שינויי האקלים עשויים לזעזע את הכלכלה העולמית, לגרום נזק רציני לחייהם של יחידים ומשפחות, להרוס כלכלות ומוסדות פיננסיים ולהשפיע על הכלכלה והתעסוקה. הטיפול באקלים הוא תחום אחריות שהקונגרס הפקיד בידי גופים אחרים, אבל הפדרל ריזרב משתמש בסמכויות ובכלים שעומדים לרשותו כדי להכין מוסדות פיננסיים לאירועים אקלימיים חריגים".

הודעתו החריגה של של פאוול פורסמה בתגובה למכתב ששלח לו הסנאטור בריאן שץ, שקרא לפד להכין את הבנקים ואת המערכת הפיננסית לסיכונים שיוצרים שינויי האקלים.

ההודעה מתבססת על מחקרים של כלכלני הפד, שהזהירו מפני שיבושים כלכליים שיתרחשו אם לא ייעשה מאומה לריסון ההתחממות הגלובלית.

הפדרל רזרב ממעט לעסוק בהשלכות הכלכליות של שינויי האקלים, בניגוד למספר בנקים מרכזיים באירופי שמרבים להתייחס לנושא.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 145 מילים. מחכים לתגובתך.

ארה"ב: "סימנים לכך שאסד שוב משתמש בנשק כימי, נגיב במהירות"

ארה"ב מזהה סימנים לכך שהמשטר הסורי השתמש בגז כלור בהתקפה על המורדים בצפון סוריה ומאיימת ב"תגובה הולמת"

מתקפה כימית של אסד באידליב ב-2017 (צילום: עלא אל יוסוף, AP)
עלא אל יוסוף, AP
מתקפה כימית של אסד באידליב ב-2017

ארצות הברית מזהה סימנים לכך שהמשטר הסורי עשוי היה להשתמש לאחרונה בנשק כימי, כולל אפשרות להתקפה בגז כלור בשבוע שעבר באזור אידליב שבצפון-מערב סוריה. כך הודיעה מחלקת המדינה של הממשלה האמריקני ביום שלישי.

דוברת משרד החוץ האמריקני, מורגן אורטגוס, הזהירה אמש (ג'): "ארה"ב ובעלות בריתה יגיבו תגובה הולמת, ובמהירות". לדברי אורטגוס: "אנחנו עדיין אוספים סימנים על התקרית הזאת, אבל חוזרים על האזהרות שלנו מהעבר בנושא הזה".

אורטגוס הבהירה כי ההתקפה הייתה חלק ממתקפה חדשה של נשיא סוריה, בשאר אל אסד, שמהווה הפרה של הפסקת האש שהגנה על חייהם של מיליוני אזרחים באזור אידליב. "המשטר צריך להפסיק את ההתקפות שלו על קהילות צפון-מערב סוריה", הבהירה אורטגוס.

ממשל טראמפ הפציץ את סוריה פעמיים, ב-2017 וב-2018, בתגובה למתקפות שביצע משטר אסד בנשק כימי. בספטמבר שעבר פורסמו טענות על מתקפה כימית של משטר אסד על אידליב, המעוז העיקרי האחרון של ארגוני המורדים הערביים בסוריה. נשיא ארה"ב איים ב"מתקפה מסיבית" על משטר אסד במקרה של התקפה כימית נוספת.

 

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 150 מילים. מחכים לתגובתך.

דויטשה בנק זיהה תנועות חשודות בחשבון של טראמפ

"ניו יורק טיימס" דיווח כי האחראים על פעילות נגד הלבנת הון בבנק הגרמני דיווחו לבנק בעבר על תנועות חשודות בחשבון של נשיא ארה"ב אך הבנק לא קיבל את המלצתם לדווח עליהן לרשויות ● טראמפ: "סיפורים מומצאים"

דונאלד טראמפ

אחראים על המעקב על הלבנת הון בענק הבנקאות הגרמני דויטשה בנק הבחינו על תנועות חשודות בחשבונות הבנק של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, וחתנו ג'ראד קושנר, בשנת 2016 ו-2017. כך דיווח אתמול עיתון "ניו יורק טיימס".

לפי הדיווח בניו יורק טיימס, עובדי הבנק הציעו לממונים עליהם לדווח על התנועות החשודות למחלקה האחראית על פשיעה כלכלית במשרד האוצר הגרמני. ואולם, מנהלים בכירים בבנק, שהלווה מיליארדי דולרים לטראמפ ולקושניר, דחו את עצת העובדים ולא דיווחו על התנועות החשודות לממשלה.

לא ברור מה היה טיבן של התנועות החשודות. לפחות חלק מהכסף שהיה מעורב בהם נע הלוך ושוב בין חברות ויחידים באירופה וארה"ב, בקצב שעורר את חשדותיהם של עובדי הבנק וגם סומן על ידי המערכת הממוחשבת שלו.

"הצגנו להם את הכל, והמלצנו להם לפעול, ושום דבר לא קרה", אומרת תמי מקפאדן, מומחית למאבק בהלבנת הון ועובדת בכירה לשעבר בדויטשה בנק שלטענתה הבחינה בזמנו כמה מהתנועות החשודות.

טראמפ הגיב בזעם על הפרסום. טראמפ צייץ בתגובה בחשבון הטוויטר שלו: "הניו יורק טיימס, וכלי 'פייק ניוז מדיה אחרים', כותבים סיפורים מומצאים על העובדה שלא השתמשתי בשירותיהם של בנקים רבים בגלל שהם לא רצו לעשות אתי עסקים. זה לא נכון! זה בגלל שלא הייתי זקוק לכסף".

 

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 183 מילים. מחכים לתגובתך.

איראן: "האצנו פי ארבע את העשרת האורניום"

שבוע אחרי ההודעה האיראנית על נסיגה מהמגבלות של הסכם הגרעין ובשיא המתיחות בין איראן וארה"ב הודיעה איראן כי היא מאיצה את רמת העשרת האוראניום

נשיא איראן חסן רוחאני מבקר במתקן גרעיני בארצו, מאי 2019 (צילום: AP Photo/Iranian Presidency Office, Mohammad Berno)
AP Photo/Iranian Presidency Office, Mohammad Berno
נשיא איראן חסן רוחאני מבקר במתקן גרעיני בארצו, מאי 2019

"איראן האיצה פי ארבע את קצב העשרת האורניום מרמת ההעשרה הנמוכה". כך הודיע גורם רשמי במפעל העשרת האורניום בנתנז, איראן, שצוטט היום (ב') בסוכנות הידיעות האיראנית

איראן הודיעה לפני שבוע שהיא מסירה מעצמה חלק מהסנקציות שהוטלו עליה במסגרת הסכם הגרעין, במחאה על פרישת ארה"ב מההסכם ומהמגבלות שמטילות עליה המעצמות מאז הפרישה האמריקנית.

הסכם הגרעין התיר לאיראנים להפיק אורניום ברמת העשרה נמוכה, של 3.7% לכל היותר, לרמה של 300 קילוגרם בלבד. לפני הסכם הגרעין פורסם שאיראן הגיעה לרמת העשרה של 20%, שהיא רבע מהרמה הנדרשת להגיע לייצור נשק גרעיני.

מאז ההודעה האיראנית החזירו ארה"ב ומדינות מערביות נוספות את אזרחיהם מעיראק מחשש למתקפה איראנית, ובמקביל פורסם שארה"ב שוקלת לשלוח כוחות גדולים למפרץ הפרסי. השבוע הותקפה אוניה של איחוד האמירויות והתפוצצה רקטה בבגדד, ופורסמו ידיעות לפיהן איראן מעורבת בשני המקרים. נשיא ארה"ב דונאלד טראמפ איים כי "אם איראן תילחם היא תושמד".

 

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 135 מילים. מחכים לתגובתך.

נשיא אוקראינה הושבע ומיד הודיע שהוא שואף לפזר את הפרלמנט

ולדימיר זלנסקי, הקומיקאי היהודי שנברח לנשיא אוקראינה, הצהיר עם השבעתו כי ברצונו לסיים את הסכסוך עם רוסיה בדונבאס, אך אמר: "נגן על אדמתנו כמו הישראלים"

וולודימיר זלנסקי, הזוכה בבחירות לנשיאות אוקראינה (צילום: AP Photo / Sergei Grits)
AP Photo / Sergei Grits
וולודימיר זלנסקי, הזוכה בבחירות לנשיאות אוקראינה

נשיא אוקראינה ולדימיר זלנסקי הושבע היום (ב') לתפקידו, והודיע מיד על שאיפתו לפזר את הפרלמנט.

זלנסקי מעוניין בבחירות לפרלמנט כדי לנצל את הפופולריות שלו בעודה בשיאה ולהכניס לפרלמנט כמה שיותר מתומכיו. מפלגתו של זלנסקי, "משרתי העם", צפויה לפי הסקרים לקבל 40% מהמושבים בפרלמנט.

זלנסקי הצהיר שמשימתו הראשונה תהיה להשיג הפסקת אש בדונבאס, חבל ארץ בגבול רוסיה, שבו מתחולל מזה חמש שנים סכסוך בין ממשלת אוקראינה לבדלנים פרו-רוסים בתמיכה רוסית שגבה את חייהם של יותר מ-13 אלף איש. "אנו פתוחים לדיאלוג. לא התחלנו במלחמה הזאת אבל אנחנו יכולים לסיים אותה", אמר זלנסקי.

ועם זאת, זלנסקי הצהיר: "עלינו להגן על הריבונות והעצמאות של האוקראינים", אמר זלנסקי, "עלינו להיות איסלנדים בכדורגל, יפאנים בטכנולוגיה, ישראלים בהגנה על אדמתנו".

זלנסקי, קומיקאי יהודי בלא ניסיון פוליטי שהתגלגל לפוליטיקה לאחר שגילם את דמותו של נשיא אוקראינה במופעים ותוכניות סאטירה, נבחר ברוב גדול על רקע חוסר שביעות רצון מהשחיתות במערכת הפוליטית ומהמלחמה בבדלנים הפרו-רוסים.

כניסתו לתפקיד מעוררת עימות בינו לבין האליטות הפוליטית במדינה. בטקס השבעתו נשא זלנסקי נאום לוחמני שבו קרא לאחדים מהשרים בממשלת אוקראינה להתפטר.

זלנסקי ביקש משרי הממשלה שלא לפתח כלפיו פולחן אישיות. "אל תשימו תמונות שלי במשרדים שלכם כי הנשיא הוא לא אליל או אייקון, שימו לנגד עיניכם תמונות של הילדים שלכם ותחשבו עליהם בכל החלטה שאתם מקבלים".

לטקס השבעתו של זלנסקי הגיעו 40 נציגים בכירים, ביניהם שישה ראשי מדינות ממזרח אירופה, סגן נשיא טורקיה ושרים מקנדה, ארה"ב, צרפת ופולין – אבל אף לא נציג רוסי אחד.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התקשר לברך את זלנסקי, אך ישראל לא שלחה נציגים בכירים לטקס והסתפקה בנוכחות השגריר הישראלי באוקראינה. לפי הערכות שפורסמו בתקשורת הישראלית, בממשלת ישראל חששו ששליחת נציגים בכירים לטקס תיתפש כנקיטת עמדה פרו-אוקראינית ו"תרגיז את הרוסים".

 

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 263 מילים. מחכים לתגובתך.

הבית הלבן יקיים ועידת השקעות במזרח התיכון בחודש הבא

במסגרת החלק הראשון של "עסקת המאה", ארה"ב רוצה להפגיש שרי אוצר מהאיזור עם מנהלים מהמגזר הפרטי ● הועידה תתקיים ב-25 ליוני בבחריין, תתמקד בהשקעות ולא תעסוק בסוגיות מדיניות

ג'ארד קושנר, חתנו ויועצו של הנשיא טראמפ (צילום: AP Photo / Michael Sohn)
AP Photo / Michael Sohn
ג'ארד קושנר, חתנו ויועצו של הנשיא טראמפ

הבית הלבן הודיע היום על החלק הראשון של עסקת המאה לשלום במזרח התיכון. לפי דיווח שפורסם לראשונה ב-CNN, ההצעה של האמריקאים כוללת עידוד השקעות הון בגדה המערבית, עזה ובאיזור כולו.

התיכנון הוא לקיים מעין סדנת עידוד השקעות שתתקיים במאנאמה שבבחריין ב-25 ו-26 ליוני. בסדנה ישתתפו שרי אוצר ומנהיגים מעולם העסקים העולמי, כולל משה כחלון, שר האוצר הישראלי. מי שמובילים את "עסקת המאה" הם ג'ארד קושנר, יועץ בכיר לבית הלבן וחתנו של טראמפ, וכן ג'ייסון גרינבלט, שליח מיוחד למזרח התיכון. השניים עמלו על ניסוח העסקה שהחלק הפוליטי שלה אמור להיחשף בהמשך השנה.

לפי התכנית, השלב העסקי-כלכלי אמור לטפל בארבעה מרכיבים עיקריים: תשתיות, תעשייה, העצמה והשקעה בהון אנושי ורפורמות בממשל שיהפכו כולם את האיזור לאטרקטיבי יותר להשקעות. הערכות הן, שקושנר ביסס את המודל של העסקה על תוכניות שנוסו בעבר בפולין, יפן, סינגפור ודרום קוריאה.

הסדנה הכלכלית אמורה לנסות לחמוק מהסוגיות הפוליטיות היותר מכשילות, ולעקוף דיון בשאלות כמו האם הפלסטינים יקבלו מדינה, מעמדה של מזרח ירושלים, מדיניות הביטחון של ישראל ופיצוי או זכות שיבה לפליטי 48. לפי המקור של CNN, הסדנה תהווה הזדמנות לירדנים, הישראלים, הלבנונים, המצרים והפלסטינים להיווכח שלמנהיגים העסקיים אכפת מהסכסוך והם רוצים להשקיע באיזור. הסיבה שקושנר קורא למפגש "סדנה", היא ברצונו לקבל פידבק לרעיונות שיעלו בה, לרבות מהפלסטינים.

עוד 197 מילים ו-1 תגובות. מחכים לתגובתך.

16 אנשים נפצעו היום ממטען צד שפגע באוטובוס תיירים באיזור הפירמידות בגיזה שבמצרים. לפני פחות מחצי שנה התרחש פיגוע נוסף באוטובוס באיזור זה, אז נהרגו 4 אנשים. לפי משרד החוץ, לא ידוע על נפגעים ישראלים לפי שעה.

מצרים מתמודדת בשנים האחרונות עם טרור איסלאמי בסיני ולעתים יש גם זליגה לפנים המדינה. בדרך כלל המטרה היא נוצרים או תיירים. הפיגוע של היום מתרחש כאשר מצרים חווה התאוששות של ענף התיירות. זאת, לאחר שנים של קיפאון בעקבות התהפוכות הפוליטיות שבאו בעקבות מהפיכת 2011 וירידתו מהבמה של הנשיא מובארק.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
סגירה