יוני אריאל
הזמן של
יוני אריאל

עיתונאי במשך כשני עשורים (עורך כלכלי ג'רוזלם פוסט, עורך ראשי מעריב בינלאומי, עורך חדשות מקור ראשון, עורך ראשי אתר אינטרנט אנגלית של חדשות ערוץ 2). קצין מודיעין לשעבר ב-ANC המחתרת שפעלה נגד משטר האפרטהייד בדרא"פ, אחרי זה עבד עם מנדלה. מנכ"ל CISec – www.cisec.info חברה העוסקת בעיצוב תודעה ולוחמת שיח.

מדרום ומבלפור תיפתח הרעה

אוכלוסיית הבדואים בדרום נחשבת בסיס כוחו הפוליטי של מנהיג הפלג הדרומי המתון לכאורה של התנועה האיסלמית, מנסור עבאס. האם זה מקרי שיום לפני המיני אינתיפדה הבדואית שפרצה בימים אלה בדרום ובשפלה, עבאס קיים פגישה סודית עם נתניהו, ובמקביל ביטל פגישה עם לפיד-בנט "בגלל המצב"?

הבדואים בדרום נחשבים בסיס כוחו הפוליטי של מנהיג הפלג הדרומי בתנועה האיסלמית, מנסור עבאס. האם זה מקרי שנפגש בחשאי עם נתניהו יום לפני המיני-אינתיפדה הבדואית, ובמקביל ביטל עם לפיד-בנט "בגלל המצב"?

עד עתה אוכלוסיית ערביי ישראל ידעה ברובה המכריע לא לחצות את הקו המפריד בין מחאה לגיטימית על רקע דרישות לאומיות כאלו ואחרות, לבין פתיחת חזית פנימית בעיצומה של מערכה צבאית. זה אפיין את כל רובדי האוכלוסייה, בגליל, במשולש והפזורה הבדואית. מעטים שנתפסו משתפים פעולה עם האויב היו ברובם המכריע מבל"ד, המפלגה הערבית הכי קטנה וקיצונית, בעלת אוריינטציה לאומית-חילונית.

דפוס זה נשבר אתמול, כאשר חבורות של בדואים תקפו עוברי אורח יהודים על כבישי הדרום והשפלה. מכוניות של יהודים נרגמו באבנים, הנהגים והנוסעים הותקפו באלימות קשה, והמכוניות הוצתו.

אילו זה היה קורה באזורים שאינם נחשבים כמעוזו של עבאס, זה לא היה מדאיג כל כך. ההסבר ההגיוני וכלכ הנראה הנכון במקרה הזה היה שיריביו של עבאס מנסים להביך אותו לסכל את מגעיו עם גוש השינוי באמצעות אותה אלימות החוצה קו אדום שעד עתה לא נחצה.

לוד ורמלה הינם, באופן חלקי לפחות, חלק ממעוזו של עבאס, כי אחוז לא קטן של האוכלוסייה הערבית באותם ערים הינם בדואים מהדרום שהתנחלו בשנות החמישים והשישים במקום חלק מהאוכלוסיה העירונית הוותיקה שברחה במהלך מלחמת העצמאות.

העובדה שזה קרה דווקא באזורים שנחשבים כמעוזו של עבאס מעוררת את השאלה האם ידע ואישר, או שגם הוא נתפס עם המכנסיים למטה.

דפוס אי חציית הגבול בין מחאה לאומית לבין פתיחת חזית נשבר, כשחבורות בדואים תקפו עוברי אורח יהודים על כבישי הדרום והשפלה. מכוניות יהודים נרגמו והוצתו, והנהגים והנוסעים הותקפו באלימות קשה

ד"ר מוטקה קידר, אחד המזרחנים הבולטים והמוערכים בישראל, חוקר בכיר במרכז בגין-סדאת, סבור שאין מצב שמנסור עבאס נתפס עם המכנסיים למטה. "זה המעוז שלו, אלו בדיוק המקומות בהם קיבל את המסה הקריטית של מנדטים שבסופו של דבר העבירו אותו מעבר לאחוז החסימה", מציין קידר.

קידר מסביר שהמונחים פלג צפוני ודרומי של התנועה האיסלמית מטעים:

"בעבר היה אולי הצדקה לאבחנה הזאת, כי השייח ראד סלאח, מנהיג הפלג הצפוני הקיצוני יותר מתגורר במשולש הצפוני (אום אל פחאם), ואילו השייח נימר דרוויש, מנהיג הפלג המתון יותר של התנועה, היה מכפר קאסם, במשולש הדרומי".

שתיקתו הרועמת של עבאס בראשית האירועים מעלה ספק לגבי אי ידיעתו מה מתכננים. נכון שבקרב תושבי הפזורה הבדואית בדרום והשפלה ישנם גם לא מעט פעילי הפלג הצפוני, אך בחברה כמו הבדואית אין סודות, בטח לא כאלו. לפי קידר:

"גם אם עבאס לא יזם את הפוגרומים שראינו אתמול בכבישי הנגב וערי השפלה, הוא בוודאי ידע מבעוד מועד מה מתוכנן".

עד עתה אין ולו בדל של ראיה שנקט פעולה כלשהי למנוע את אותן התקפות על עוברי אורח יהודים שכלל לא היו קשורים לאירועים.

צריך גם להבין שלא היו כאן הפתעות כלשהן. המשבר הזה לא הפתיע אף אחד, כי כבר יותר משבוע היה ברור שנתניהו והסנצ'ו-פנשה שלו אוחנה נוקטים פעולות שכל תכליתן להדליק את המדינה וליצור מצב חרום שיסכל הקמת ממשלת שינוי.

שתיקתו הרועמת של עבאס במהלך האירועים מעלה ספק לגבי אי ידיעתו מה מתכננים. נכון שבקרב תושבי הפזורה הבדואית בדרום והשפלה ישנם גם פעילי הפלג הצפוני, אך בחברה כמו הבדואית אין סודות, בטח לא כאלו

הצעד הראשון היה פריסת מחסומים בשער שכם, ללא כל סיבה. לא היו הפרות סדר, ולא הייתה כל עילה לפרוס מחסומים, שכל תכליתם למרר את חייהם של מוסלמים שבאים להתפלל ולחגוג את סיום הצום היומי. זה להכניס אצבע בעין.

במקביל אפשרה הממשלה למתנחלים לממש צווי פינוי נגד תושבים ערבים בשכונת שייח ג'ראח. כל אחת מהפעולות הללו די היה בה כדי להתסיס את השטח. כל מי שעיניו בראשו ידע מה תהיה התוצאה הבלתי נמנעת של נקיטת שתיהם בו זמנית, דווקא לקראת ליל אל קדר (השבוע הכי קדוש של הרמדאן).

ליתר ביטחון דאגה המשטרה, תחת פיקודו של מפכ"ל חדש, חסר ניסיון וחסר הרקע המקצועי המצופה ממפכ"ל (מעולם לא פיקד על מחוז) לאפשר למצעד הדגלים להתקיים דווקא בשער שכם והרובע המוסלמי. זה היה מיותר, הרי לא היתה כל פגיעה בגאוותנו הלאומית אילו המצעד היה נכנס לעיר העתיקה דרך שער יפו, ומשם דרך הרובע היהודי מגיע לרחבת הכותל.

מי שביקש רישיון להיכנס לעיר העתיקה דרך שער שכם, ומי שאישר לו, ידעו היטב מה הם מבשלים. וכשאכן פרצו מהומות, מה עשתה המשטרה? פרצה לתוך הר הבית ונכנסה למסגד אל אקצה. על זה כתוב במקורותינו "הזורע רוח יקצר סופה".

הדבר היחידי שלא ברור זה האם עבאס תיאם את הפוגרום עם נתניהו. ב-10 במאי ביטל עבאס פגישה עם לפיד ובנט, בטענה שלאור האירועים זה לא מתאים. אחרי זה התפרסם בישראל היום, לא בדיוק עיתון הנחשב עוין לראש הממשלה, שיום קודם, ב-9 למאי, התקיימה פגישה חשאית בין ביבי לעבאס.

הדבר היחיד שלא ברור זה האם עבאס תיאם את הפוגרום עם נתניהו. ב-10 במאי ביטל עבאס פגישה עם לפיד ובנט. בהמשך התפרסם ב"ישראל היום", שאינו עוין לרה"מ, על קיום פגישה חשאית בין ביבי לעבאס יום קודם

שני גורמים מרוויחים מהמשבר המיותר ולא מחויב המציאות שניצת פה. אחד הוא נתניהו, שמקווה שכמה ימי לחימה ישרפו את ימי המנדט של לפיד, דבר שיסלול את הדרך לעוד בחירות, וידחה בעוד 90-120 יום את מועד הפינוי של בני שושלת נתניהו מארמונם בבלפור. כשחרב המשפט מונחת על הצוואר, 120 יום זה נצח.

השני זה החמאס, שמקבל פרס מנתניהו בצורת העצמתו מול הרש"פ, לאחר שאבו מאזן הודיע על דחיית הבחירות לפרלמנט הפלסטיני. רבות נכתב על הזיקה בין התנועה האיסלמית לחמאס, כולל מאמר של עבדכם הנאמן לפני כחודש בזמן ישראל "השש-בש של ביבי ועבאס".

בשורה התחתונה, המסקנה הבלתי נמנעת היא שהסבירות שעבאס וביבי מתואמים גבוה משמעותית מהסבירות שהכל היה יד המקרה.

*  *  *

יש לציין שהפלג הדרומי של התנועה האיסלמית לא תמיד היה מתון. בשנת 1979 הקים דרוויש, אז מנהיג התנועה לפני שהתפצלה, את "אוסרת אל ג'יהאד".  מטרתה הייתה להילחם למען כינון מדינה איסלמית במקום ישראל. התנועה אגרה כלי נשק ואמל"ח, אך התרכזה בפעולות חבלה לא קטלניות, כגון שריפת שדות ופגיעה בתשתיות, אך לא ביצעו פעולות העלולות לסכן חיי אדם. הוא נתפס ונכלא, עד ששוחרר בעסקת ג'יבריל.

אחרי צאתו מהכלא, הודיע שזנח את רעיון המאבק המזוין, גם באמצעות פעולות חבלה שאינן מסכנות חיי אדם, וקרא לערביי ישראל לפעול לקידום מטרותיהם באמצעות השתלבות במערכת הפוליטית. הוא גינה בחריפות את רצח החיילים בליל הקלשונים, ואמר "רצח זה רצח, גם אם הרוצח רצח מתוך אמונה". על רקע זה התפצלה התנועה האיסלמית לפלג "הצפוני" של ראאד סלאח, ולפלג "הדרומי" של דרוויש. אחרי פטירתו בשנת 2017, תפס מנסור עבאס את מנהיגות הפלג הדרומי. עבאס דווקא "צפוני", תושב מע'אר בגליל התחתון.

עיתונאי במשך כשני עשורים (עורך כלכלי ג'רוזלם פוסט, עורך ראשי מעריב בינלאומי, עורך חדשות מקור ראשון, עורך ראשי אתר אינטרנט אנגלית של חדשות ערוץ 2). קצין מודיעין לשעבר ב-ANC המחתרת שפעלה נגד משטר האפרטהייד בדרא"פ, אחרי זה עבד עם מנדלה. מנכ"ל CISec - http://www.cisec.info חברה העוסקת בעיצוב תודעה ולוחמת שיח.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,028 מילים

השש-בש של ביבי עם עבאס   

מאחורי מנסור עבאס עומדים שני שחקנים הרבה יותר מסוכנים. אם ביבי אכן יצליח להקים ממשלת סמוטריץ'-עבאס, עד מהרה יתברר שבמקרה הטוב הוא ניצח את עצמו במרס טורקי, וייתכן אף במשהו הרבה יותר מסוכן: מרס פרסי.

משחק השש-בש (השש בא מפרסית, הבש מטורקית), שהומצא במזה"ת לפני כחמשת אלפים שנה,  הינו אחד הדברים הלא רבים המשותפים לצאצאי שני הבנים של אברהם.

בימים האחרונים אנו עדים למשחק שטרם שוחק במחוזותינו, כאשר מי שמכריז על עצמו כמנהיג הימין מנסה לצרף לעצמו את ראש התנועה האסלאמית, בתקווה שכך יוכל לעשות ליריביו מרס טורקי.

בימים האחרונים אנו עדים למשחק שטרם שוחק במחוזותינו, כאשר מי שמכריז על עצמו כמנהיג הימין מנסה לצרף לעצמו את ראש התנועה האסלאמית, בתקווה שכך יוכל לעשות ליריביו מרס טורקי

הבעיה היא שעבאס לא מתייצב למשחק לבד. הוא חלק מהרכב "האחים המוסלמים", הכולל את החמאס, טורקיה וקטאר, כאשר גם איראן בוחשת מידי פעם בנעשה באותו הרכב. כמו שהרש"פ לא מסוגלת לסגור הסכם שלום עם ישראל ללא תמיכתו וגיבויו של העולם הערבי, עבאס לבטח אינו מסוגל להכשיר ממשלה ישראלית בשם האסלאם, קל וחומר ממשלה ימנית, ללא תמיכתם וגיבויים של ראשי מחנה "האחים המוסלמים".

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן הינו ללא ספק קפטן קבוצת האחים המוסלמים. מפלגתו, מפלגת הצדק והפיתוח (AKP), הוקמה על חורבותיה של מפלגת הרווחה (RP) האיסלמית, שניצחה בבחירות שהתקיימו ב-1996, והודחה כעבור שנה בהפיכה צבאית. עילת ההפיכה הייתה האג'נדה האסלאמית שלה.

הוא מעולם לא הסתיר את היותו אסלאמיסט הרואה עצמו חלק מעולם האחים המוסלמים ואולי אף מנהיגו. יתר שחקני ההרכב הינם קטאר והחמאס. אין עוד מדינה או ישות פוליטית ערבית (או מוסלמית כלשהי) בה יש שליט הרואה עצמה חלק מעולם האחים המוסלמים.

כחודש וחצי עד חודשיים לפני הבחירות, עבאס כבר החל לתאם עמדות עם החמאס. הממסד הביטחוני, ככל הנראה בהוראת הדרג המדיני, שמר על שתיקה רועמת בסוגיה הזאת, אבל מספר בכירים לשעבר, מהצמרת הביטחונית והמדינית של המדינה, וכן חוקרים אקדמאים מאשרים עובדה זאת.

אך עם כל הכבוד לחמאס, הוא בעצמו חסר את כובד המשקל הדרוש על מנת לאשר לעבאס מהלך כזה על דעת עצמו. גם קטאר לא מסוגלת לקחת על עצמה תיק כזה ללא גב טורקי.

הבעיה היא שעבאס עד עתה לא עדכן את הצמרת הטורקית הבכירה. הסיבה לכך ככל הנראה נעוצה ביחסים המאוד רעועים בין הפלג הצפוני המאוד קיצוני של התנועה האסלאמית, בראשות השייח' ראאד סלאח, לבין עבאס והפלג הדרומי המתון יותר לכאורה (יש הטוענים שההגדרה היותר מדויקת הינה מתוחכם, לא מתון).

עבאס אינו מסוגל להכשיר ממשלה ישראלית בשם האסלאם, קל וחומר ממשלה ימנית, ללא תמיכתם וגיבוים של ראשי מחנה "האחים המוסלמים". נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן הינו ללא ספק קפטן קבוצת האחים המוסלמים

טורקיה מקיימת קשרים ענפים עם הפלג הצפוני. לפני כחצי שנה פרסם המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה מאמר מקיף על המעורבות הטורקית בירושלים. במסגרת פעילות זאת מזרימה טורקיה עשרות מיליוני דולרים מידי שנה במטרה לקדם את מעמדה בהר הבית, העיר העתיקה ומזרח ירושלים. חלק מהכספים הללו מוזרמים לפלג הצפוני, שהוכרז כארגון בלתי חוקי בישראל. חלק מהסיוע הטורקי נעשה ע"י TIKA (סוכנות הסיוע של משרד החוץ הטורקי), היתר באמצעות כל מיני עמותות צדקה ורווחה עמומות (בעבר הצינור הראשי היה IHH, שהוכרז ארגון טרור אחרי פרשת ספינת המרמרה).

אלון ליאל, לשעבר מנכ"ל משרד החוץ ושגריר ישראל בטורקיה, אישר שאכן היו גישושים ליצירת קשר ישיר בין מנסור עבאס לצמרת הטורקית, אך הם טרם הבשילו.

ד"ר מרדכי  קידר, אחד המזרחנים הבכירים ביותר וחוקר במרכז בגין-סאדאת של אונ' בר-אילן, מאוד מוטרד מהאפשרות שעבאס יקבל הכשר להיות שותף פוליטי של ממשלה ישראלית.

"עם כל הכבוד למתינותו לכאורה של הפלג הדרומי, עדיין מדובר בתנועה בעלת אידיאולוגיה אסלאמיסטית, וככזאת היא אינה מסוגלת לראות את מדינת ישראל כמדינה לגיטימית בעלת זכות קיום, כי זה מנוגד לבסיס תפיסת העולם האסלאמית שלה […] מי שמכשיר היום של התנועה האסלאמית מעלה את ישראל על רכבת שהתחנות הבאות שלה הינן הכשרת החמאס ובל"ד […] כדי להבין את מלוא חומרת העניין צריך להבין מה משמעות המושג תקייה: העמדת פנים המותרת למוסלם כדי להרדים, להטעות ולהונות את האויב, וכדי להשיג את מטרתו".

קידר גם שולל את האפשרות שעבאס, אפילו בתמיכת החמאס, יוכל לממש מהלך המוביל לתמיכת התנועה האסלאמית בממשלה ישראלית כלשהי, קל וחומר ימנית, ללא גב מצד טורקיה.

הוא גם שולל את האפשרות שקטאר תיקח את התיק הזה על עצמה.

"עם כל הכבוד לקטאר, אין לה כובד המשקל הדרוש לקחת אחריות בלעדית על אישור מהלך כזה, ואין מצב שהיא תהיה שותפה בצורה כלשהי למי שינסה לעקוף את טורקיה או לעשות עליה סיבוב".

זה מאוד הגיוני, לאור העובדה שללא הנוכחות הצבאית של טורקיה בקטאר (טורקיה מחזיקה בקטאר חיל מצב של כ-5,000 חיילים) הסעודים, שרואים בשליט קטאר גורם חתרני עוין, היו ככל הנראה כובשים אותה.

טורקיה מזרימה עשרות מיליוני דולרים מידי שנה במטרה לקדם את מעמדה בהר הבית, העיר העתיקה ומזרח ירושלים. חלק מהכספים הללו מוזרמים לפלג הצפוני, שהוכרז כארגון בלתי חוקי בישראל

אם אכן אין מגעים ישירים בין מנסור עבאס לצמרת הטורקית, ואין כאמור כל שסיכוי שעבאס, או אפילו שעבאס והחמאס יקבלו החלטה כה משמעותית על דעת עצמם, פירוש הדבר שיש שתי אופציות: או שחמאס מתאם בין עבאס לצמרת הטורקית, או שמדובר בשחקן אחר.

בהחלט ייתכן שעבאס מתאם את מהלכיו עם טורקיה באמצעות תיווך של חמאס. טורקיה מעניקה רשת ביטחון לוגיסטי משמעותי לחמאס, ובכירי הארגון שוהים בה דרך קבע.

אלון ליאל אישר שהסיוע הטורקי לחמאס הינו הסיבה העיקרית שישראל דחתה בקשות טורקיות לשיקום היחסים הדיפלומטיים עם ישראל, שכרגע מתקיימים בדרג נמוך יחסית.

טורקיה, שסובלת ממשבר כלכלי ממושך, מאוד מעוניינת לשקם את היחסים עם ישראל כדי להחזיר את יחסי המסחר והתיירות בין שתי המדינות למה שהיו לפני שהיחסים בין המדינות נכנסו למשבר.

אם אכן החמאס מתווך בין מנסור עבאס לטורקיה, פירוש הדבר שכל ממשלה שתקום, שקיומה מותנה בתמיכתו או לפחות באי התנגדותו של עבאס – תהיה ממשלה התלויה במפלגה, שמשמשת הלכה למעשה סוכן של חמאס וטורקיה.

לא צריך להיות דוקטור למדעי המדינה או מזרחן מדופלם כדי להבין מה יכולה להיות המשמעות של כך. ארדואן מודע היטב לכך שאין עסקה שביבי לא יעשה בשביל 4 ידיים שימלטו אותו ממשפטו ע"י תמיכה בחוק צרפתי, או מינוי שר משפטים שימנה פרקליט מדינה שיורה על הקפאת המשפט. ארדואן לא ידוע כאחד שמסתפק במועט, וללא ספק הוא כבר מכין רשימת קניות שירצה תמורת מתן אישור לעבאס למלט את נתניהו מהדין.

ארדואן מודע היטב לכך שאין עסקה שביבי לא יעשה בשביל 4 ידיים שימלטו אותו ממשפטו ארדואן לא ידוע כמסתפק במועט, וללא ספק הוא כבר מכין רשימת קניות תמורת אישור לעבאס למלט את נתניהו מהדין

דרישתו הראשונה של ארדואן ללא ספק תהיה לכרסם בברית ההגנה בין ישראל לקפריסין ויוון, כדי לאפשר לו לכפות עליהן לשתף את טורקיה בשדות הגז באגן המזרחי של הים התיכון. כרגע רובם נמצאים במים הטריטוריאליים של יוון מכח הסכם לאוזן, שבעלות הברית כפו על טורקיה אחרי מפלתה במלחמת העולם הראשונה. טורקיה מנסה ללחוץ על יוון לחתום על הסכם חדש שבמסגרתו תהיה חלוקה אחרת של מי האגן הצפון-מזרחי של הים התיכון בין אנקרה לאתונה.

בנוסף, אנקרה גם דורשת שותפות בשדות הגז המשותפים לישראל וקפריסין, בזכות אחיזתה הלא חוקית של טורקיה בצפון קפריסין. אם ישראל תבוא לקראת טורקיה בסוגיית הגז, ותבהיר ליוון וקפריסין שאל להם לבנות על סיוע ישראלי במקרה של תוקפנות טורקית, סביר שיאלצו להיכנע לדרישותיו של ארדואן.

דריסת רגל בתחום האנרגיה חשובה לארדואן לא רק בגלל זריקת המרץ שזה ייתן לכלכלה הטורקית המקרטעת, אלא בגלל שזה יעניק לו יתרון מול רוסיה, שגם עמה מקיים ארדואן יחסי frenemy. הוא נמצא צולה בסוריה, אך רוכש מערכות נשק מתקדמות ממנה ותומך בפוטין מול ארה"ב.

ארדואן יודע היטב שברגע שהגז ממזרח הים התיכון יתחיל לזרום לאירופה, זה יקטין את תלותה האנרגטית של גרמניה בגז רוסי, ויגביר את התלות האירופאית בכל מי ששולט על השלטר של הגז הים תיכוני. ארדואן נחוש שידיו יהיו בין אלה המונחות על אותן שלטר.

האפשרות השנייה, שמדובר בשחקן אחר, מטרידה אפילו יותר. חוץ מטורקיה, ישנה רק מדינה אחת שמסוגלת לקחת על עצמה לגבות את ציר עבאס-חמאס בסוגיה הזאת, והיא איראן. חמאס מקיימת קשרים עם איראן, במקביל לקשריה עם טורקיה.

חוץ מטורקיה, ישנה רק מדינה אחת שמסוגלת לקחת על עצמה לגבות את ציר עבאס-חמאס בסוגיה הזאת, והיא איראן. חמאס מקיימת קשרים עם איראן, במקביל לקשריה עם טורקיה

בשנים האחרונות איראן העבירה מידי שנה כמאה מיליון דולר לעזה, שני שלישים לחמאס ושליש לג'יהאד האיסלמי. לכאורה זה לא מסתדר עם ההיגיון, כי איראן היא מדינה שיעית המונהגת ע"י משטר שיעי רדיקלי ששואף לחולל מהפכה שיעית ברחבי העולם המוסלמי. במציאות הדברים יותר מורכבים. מקור ההשראה של האידיאולוגיה של המשטר האיראני הינו האחים המוסלמים. למעשה החומייניזם אינו אלא גרסה שיעית של תורת האסלם הפוליטי של האחים המוסלמים, שמחזיקה את הקושאן עליה.

בעשור האחרון טורקיה ואיראן יצרו יחסי ידיד-אויב ( frenemies ) ביניהן. מצד אחד הפרוקסים שלהם נלחמים זה בזה על אדמת סוריה, אך במקביל הן גם משתפות פעולה. טורקיה מסייעת לאיראן לעקוף את הסנקציות נגדה, וגוזרת בתמורה קופון יפה, בעיקר אספקת נפט במחירי רצפה.

ברמה האסטרטגית, מדובר במדינות בעלות אינטרסים מתנגשים, שהיחסים ביניהם מתאפיינים באיבה היסטורית. בין המאה ה-16 למאה ה-19 היו מספר מלחמות בין האימפריה העות'מנית לפרס, ובאחת מהן כבשה פרס את אזרבייג'ן מטורקיה (זאת הסיבה שאזרבייג'ן הינה מדינה שיעית למרות שמדובר בעם טורקי, שכן הפרסים כפו על האזרים להפוך לשיעים). למרות זאת, ברמה הטקטית מתאפשר שיתוף פעולה אד הוק ביניהן, בעיקר על רקע העובדה שבשתיהן שולטים משטרים אנטי אמריקאיים מובהקים.

כשנשאל ד"ר מרדכי קידר האם הוא מקבל את הניתוח הזה, שאם זה לא טורקיה זה איראן, הוא ענה בחיוב, תוך שהוא מציין "It makes sense". גם אלוף במיל' גרשון הכהן, שנחשב בצדק כאחד האלופים היותר אינטלקטואלים ששירתו בצה"ל חושב כך.

האיראנים מודעים לא פחות מהטורקים לכך שאין מחיר שנתניהו לא יהיה מוכן לשלם בשביל להשבית את טחנות הצדק לפני שיסיימו לטפל במשפטו. המחיר האיראני כמובן יהיה עוד יותר יקר מהמחיר הטורקי, דרישה שישראל לא תנקוט שום פעולה לסיכול מאמציו של ממשל ביידן להגיע להסכם חדש עם איראן.

האיראנים מודעים לא פחות מהטורקים לכך שאין מחיר שנתניהו לא יהיה מוכן לשלם בשביל להשבית את טחנות הצדק לפני שיסיימו לטפל במשפטו. המחיר האיראני כמובן יהיה עוד יותר יקר מהמחיר הטורקי

השורה התחתונה היא שביבי עשוי לגלות שלמשחק השש-בש שהוא פתח עם עבאס יהיה סיום מאוד שונה ממה שתכנן. הוא בטוח שיעשה מרס טורקי לגוש מתנגדיו אך בפועל הסוף יהיה אחר לחלוטין. במקרה הטוב יתברר שעשה מרס טורקי לעצמו, ובמקרה הפחות טוב, זה יהיה מרס פרסי. בכל מקרה ההפסד יהיה לא רק שלו, אלא של כולנו, כי השטרות שביבי שם על הלוח הם האינטרסים הקיומיים החיוניים ביותר של מדינת ישראל.

עיתונאי במשך כשני עשורים (עורך כלכלי ג'רוזלם פוסט, עורך ראשי מעריב בינלאומי, עורך חדשות מקור ראשון, עורך ראשי אתר אינטרנט אנגלית של חדשות ערוץ 2). קצין מודיעין לשעבר ב-ANC המחתרת שפעלה נגד משטר האפרטהייד בדרא"פ, אחרי זה עבד עם מנדלה. מנכ"ל CISec - http://www.cisec.info חברה העוסקת בעיצוב תודעה ולוחמת שיח.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
כבר מימי זעירא, ועד דחיפת ראש הממשלה ליציאת ארהב מהסכם הגרעין האירני, להערכות גורמים מודיעינים ישראלים יש אצלי משקל בערך כמו דעות של גוטמן בכדורגל (נחזור לגוטמן בהמשך). מחפשים את המטבע ... המשך קריאה

כבר מימי זעירא, ועד דחיפת ראש הממשלה ליציאת ארהב מהסכם הגרעין האירני, להערכות גורמים מודיעינים ישראלים יש אצלי משקל בערך כמו דעות של גוטמן בכדורגל (נחזור לגוטמן בהמשך). מחפשים את המטבע תמיד תחת הפנס של ההבט הקונספירטיבי הבינלאומי. כשלפעמים המטבע בכלל בתחום החברתי–גזעני–פנימי. בחזרה לפרשנות של גוטמן בכדורגל להמחשה: אצל גוטמן הנצחון הוא תמיד הברקה של המאמן, והטקטיקה שהוא צורח לשחקנים ממרחק 60 מטר (שאף אחד לא שומע), כשבמציאות המשחק הוכרע כי כשזהבי היה ילד הוא התאמן כל יום ב 2000 בעיטות לשער, 1000 בכל רגל

ישנה עוד אפשרות, שערביי ישראל סובלים מהרס בתיהם על פי חוק קמיניץ, כי אין להם תוכניות מתאר. על פי התאוריה הזאת שלי, כשהורסים לבנאדם את הבית, לא ממש איכפת לו מארדואן או מקטאר. ארדואן לא י... המשך קריאה

ישנה עוד אפשרות, שערביי ישראל סובלים מהרס בתיהם על פי חוק קמיניץ, כי אין להם תוכניות מתאר. על פי התאוריה הזאת שלי, כשהורסים לבנאדם את הבית, לא ממש איכפת לו מארדואן או מקטאר. ארדואן לא יבנה לו בית. עבאס אומר את זה בקולו, וכן, ישנם עדיין אנשים בעולם, שכדאי קודם כל להקשיב למה הם אומרים כנקודת מוצא סבירה, לפני שהולכים לקונספירציות בינלאומיות. הקשר בין חמאס טורקיה וקטאר ידוע. התזכורת של אירן לנוסחה הזאת בין מופרכת למטורללת. הטענה שעבאס מקבל אישורים מטורקיה נשמעת כשיחת סלון בין סמוטריץ׳ ובן גביר אחרי 20 שאכטות

עוד 1,608 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום שלישי, 3 באוגוסט 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

קבינט הקורונה החליט: תו ירוק בכל מקום סגור – גם לילדים; חובת מסכות בהתקהלויות בחוץ

שקד: "אם תוך שבוע לא נחסן מיליון אנשים – אנחנו בסגר"; פרקש־הכהן: "הגענו למצב הזה בגלל הלא־מחוסנים" ● בנט מאיים על איראן: נגמרו הימים שתוכלו להצית את האזור ולשבת בשלווה בטהראן‎ ● השר שי: הקואליציה מגבה את מתווה הכותל החדש ● דיווח: משרד הבריאות מקדם דחייה של פתיחת שנת הלימודים ● גורם בכיר: הממשלה מתכוונת לחזק את הרשות הפלסטינית

עוד 71 עדכונים

השופט רוזן ממליץ למח"ש "לבחון כדבעי" את טענותיו של רפי רותם

על המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) לבחון ביסודיות את התלונות שהוגשו אליה בידי רפי רותם ולהחליט על "האפיק המתאים לטיפול בהן"– כך המליץ ביום חמישי האחרון נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות, השופט בדימוס דוד רוזן. החלטתו זו של רוזן ניתנה בעקבות תלונתו של רותם לנציב.

על המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) לבחון ביסודיות את התלונות שהוגשו אליה בידי רפי רותם – כך קבע ביום חמישי האחרון נציב התלונות על מייצגי המדינה בערכאות, השופט בדימוס דוד רוזן

במהלך השנתיים האחרונות הגיש רותם, חושף פרשות השחיתות ברשות המסים, מספר תלונות למח"ש על רקע הטרדות חוזרות ונשנות כלפיו מצד המשטרה וגורמי אכיפת החוק. התלונות כוללות מספר פעמים בהן נעצר, בין היתר, בעקבות פקסים ששלח לגורמי אכיפה שונים בדרישה שיחקרו "פשעים ברשות המסים שטייחה רות דוד" וכן חשדות לטיוחם.

דוד שימשה כפרקליטת מחוז תל-אביב בפרקליטות המדינה והיא מואשמת כיום כי העבירה מידע פנימי לחשודים לאחר סיום כהונתה בפרקליטות. לאחר הגשת כתב-אישום בעניינה, התעורר חשד כי דוד פעלה שלא כדין עוד במהלך כהונתה כפרקליטת מחוז תל-אביב. קבוצת חוקרים מרשות המיסים, בראשות רותם, טענה כי דוד מנעה חקירה בפרשות שחיתות שונות שנחשפו על-ידם. הועלו גם חשדות על המלצות שניתנו לסגירת תיקים משיקולים לא-מקצועיים.

בשנת 2016  החליט היועץ המשפטי לממשלהאביחי מנדלבליט, לסגור את תיק החקירה נגד דוד על החשדות שנגעו לתקופת שירותה בפרקליטות, עקב היעדר ראיות מספיקות להרשעה. מנדלבליט כתב:

"התנהלותה של רות דוד כפי שהתגלתה בחקירה בעייתית ואינה עומדת בקנה אחד עם נורמות ההתנהגות המצופות מפרקליט בפרקליטות המדינה".

כשנה וחצי מאוחר יותר, בשנת 2017, קבע דו"ח של נציב הביקורת רוזן, כי נסיבות גניזת תיקי חקירה בידי רות דוד "תמוהות", וציין:

"מסיבות עלומות, כדי לא לומר מוזרות ותמוהות, יחד עם התיק נעלם אף התיעוד שהוביל להחלטה לביעור התיק".

רות דוד שימשה כפרקליטת מחוז ת"א בפרקליטות המדינה והיא מואשמת כי העבירה מידע פנימי לחשודים לאחר סיום כהונתה. לאחר הגשת כתב האישום התעורר חשד כי פעלה שלא כדין עוד במהלך הכהונה

רותם הוא הגורם המרכזי מאחורי תלונות אלה. מאז, הוא נתון להטרדות חוזרות ונשנות מצד גורמי אכיפת החוק במדינה. כמה מהן, ניתן למצוא בתביעות שהגיש לבתי-המשפט, למח"ש או לנציב רוזן.

כך למשל, בתלונה שהגיש באפריל לרוזן, מתאר רותם, כיצד נכלא "שישה לילות לא רצופים, כפות בידיים וברגליים באזיקים, בתא מעצר לא-חוקי… לעיתים ללא עדות מתלונן נגדי". הוא מתאר בתלונה, כיצד נמנעה מח"ש מלחקור תלונה שהגיש לה על מעצרו ב"תא מעצר בלתי-חוקי, כאחרון העבריינים, ללא שינה, שירותים, מים, אוכל וטיפול רפואי". על תנאי המעצר כבר קבע בספטמבר 2020 בית-משפט השלום בתל-אביב במסגרת תביעה שהגיש רותם, כי תא המעצר אינו כולל "תנאים בסיסיים ואינו ראוי לשמש תא מעצר".

גם התנועה לאיכות השלטון פנתה לראש מח"ש, קרן בר-מנחם, בדרישה שתורה לפתוח בחקירה נגד השוטרים החשודים כי פעלו באלימות נגד רותם, לאחריה נזקק לאשפוז בבית-חולים איכלוב עם זעזוע מח וחבלות בכל הגוף.

תלונה אחרת שהגיש רותם נגד שוטר יס"מ נוגעת למעצר לא חוקי והפעלת אלימות שאירעו מחוץ לאצטדיון בלומפילד ביוני 2020. הוא עוכב ללא הצדקה והוכנס לרכב סוואנה משטרתי, שחלונותיו אטומים. דרישתו של רותם להכניס שוטר נוסף ועד מלווה, כמתחייב, לא נענתה. בסוואנה, מספר רותם, נגע השוטר באופן משפיל באיבר מינו והיכה אותו באגרופים בחזה.

גם התנועה לאיכות השלטון פנתה לראש מח"ש, קרן בר-מנחם, בדרישה שתורה לפתוח בחקירה נגד השוטרים החשודים כי פעלו באלימות נגד רותם, לאחריה נזקק לאשפוז באיכלוב עם זעזוע מח וחבלות בכל הגוף

בבדיקת פוליגרף שנערכה לרותם ביוזמת מח"ש, הוא נמצא דובר אמת. בעימות שנערך במח"ש בין השוטר לרותם, הודה השוטר, כי באותו אירוע נגע באיבר מינו של רותם שעה ששניהם סגורים ברכב סוואנה משטרתי ובלא נוכחותם של שוטר או קצין נוסף. בתלונתו לנציב רוזן מאשים רותם, כי התלונות שהגיש על עבירות-לכאורה של אותו שוטר, "ממשיכות להיות מטויחות בידי מח"ש". לדברי רותם, "נכון להיום, כשנה מיום הגשת התלונה, טרם נחקרו עדים לאירוע".

מדוברות משרד המשפטים נמסר לי בתגובה:

"חומר הראיות, הגרסאות העולות מחומר החקירה ומכלול הנסיבות הרלוונטיות שנבחנו הביאו לכלל מסקנה כי לא ניתן לבסס הרשעה ולכן הוחלט לגנוז את התיק מחוסר ראיות".

מהדוברות הוסיפו, כי החקירה שנערכה "היתה מקיפה ויסודית, וכללה גם גביית עדות מעד שנוכח במקום". לדברי רותם, העד המדובר הוא שוטר בתפקיד. ארבעה עדים אחרים שאת פרטיהם העביר רותם למח"ש, כלל לא נחקרו.

מדובר באותו שוטר יס"מ שעל שמו הוטל צו איסור פרסום לאחר שנחשד שירה בגבה של תושבת שכונת שייח ג'ראח, ג'נא קסוואני, בת השש-עשרה, ללא כל הצדקה ובניגוד לנהלים. שניות לאחר הירי, אף הושלך לביתה של קסוואני רימון הלם שהתפוצץ בצמוד אליה ולבני-משפחה אחרים. הצו הוצא לבקשת השוטר באמצעות עורך-דינו.

מי שחתומה על הצו, היא שופטת בית-משפט השלום בנצרת, יסמין כתילי-מני. בטרם מונתה לשופטת, שימשה כתילי-מני משך כחמש-עשרה שנים כתובעת משטרתית בלשכת התביעות במחוז צפון של המשטרה. אביה של ג'נא, מוחמד קסוואני, סיפר לי כי אף גורם לא פנה אליו או למשפחה לקבל את עמדתם לבקשת הוצאת צו איסור הפרסום על שם השוטר.

מהדוברות הוסיפו, כי החקירה שנערכה "היתה מקיפה ויסודית, וכללה גביית עדות מעד שנוכח במקום". לדברי רותם, העד המדובר הוא שוטר בתפקיד. 4 עדים אחרים שאת פרטיהם העביר רותם למח"ש, כלל לא נחקרו

תלונה נוספת של רותם למח"ש נגד אותו שוטר בדבר אלימות משטרתית כלפי מפגינים במחאת בלפור, לא זכתה לתגובה עד היום וגם במסגרתה, על-פי רותם, טרם זומנו עדים. מדובר בשוטר המוכר היטב למפגינים בבלפור בשל שיטות הפעולה האלימות והלא-מידתיות שלו. דובר משרד המשפטים מסר בהקשר תלונה זו, כי "התיק נבדק וטרם התקבלה בו החלטה".

בספטמבר 2020, כשלושה חודשים לאחר התלונה הראשונה שהגיש רותם במח"ש, קבע בית-משפט השלום בתל-אביב, כי מעצרו של רותם היה פסול ונפסקו לו מאתיים-אלף שקל פיצויים על "מעצר ברוטלי". רותם תבע את המשטרה על שורת המעצרים ובפסק-הדין ציין השופט מנחם קליין:

"ההחלטות לזמן את רותם לחקירה, לאזוק אותו במהלכה ולשחרר אותו בתנאים, היו רצף החלטות לא סבירות […] טענותיו של רותם מקובלות עליי. אני מאמין לרותם כי בסופו של האירוע הופעל עליו לחץ לחתום על מסמך המאשר שלא נגרם לו כל נזק כתנאי לשחרורו המיידי, בניסיון להעלים את מסכת האירועים שהתרחשה. גם בכך חטאה משטרת ישראל".

עוד נכתב בפסק-הדין, כי "גם אם איני יכול לקבוע אם הופעלה אלימות בכוונת מכוון, משיקולים זרים ולא למטרת החיפוש, הרי שאני מקבל את הטענה כי בחיפוש הופעל כוח מוגזם יתר על המידה… אין לקבל את טענת המדינה כי היה צורך בחמישה שוטרים כדי למנוע נזק לרותם; ובסופו של יום רותם מוצא את עצמו עם חבלות קשות ומובא לחדר מיון".

חיים שדמי עושה סרטים, כותב ספרים והרבה שנים שהוא עיתונאי (לרוב בפרינט או בכתובה, אבל גם בטלוויזיה). הוא פיראט ממייסדי חבורת הקריים-מיניסטר גאנג ובסוף יפליג בנחת אל האופק, אבל עד אז – יש לו כמה עניינים לסדר

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 966 מילים

למקרה שפיספסת

קולות בחברה החרדית לפתע קוראים להפרדת דת ומדינה

ממשלת בנט-לפיד, מזהירים פוליטיקאים חרדים, "הורסת" ו"משחיתה" את הצביון היהודי של מדינת ישראל ● הפרדה, אומרים אחדים, היא אולי בלתי נמנעת ● פרשנות

עוד 1,241 מילים ו-1 תגובות

סיעות האופוזיציה לא הגיעו עד כה להסכמה על מועמד אחד מטעמן, ולא פחות משישה ח"כים הציגו את מועמדותם לוועדה הנחשקת ● אבל הדרמה האמיתית תתרחש מחר סביב בחירת נציגי הכנסת לוועדה למינוי דיינים ● ש"ס, הליכוד והציונות הדתית הציגו מועמדים מטעמם - ואפילו לח"כ משה ארבל, המועמד של ש"ס, לא ברור מדוע הסיעות לא מתמזגות מאחורי מועמדותו ● פרשנות

עוד 748 מילים

הציבור ישלם כ-14 מיליארד שקל בשנה במיסים עקיפים

כלי הפלסטיק והמיצים הממותקים הן כלום לעומת הגזרות המסתתרות בתקציב המדינה שאושר אתמול בממשלה ● התקציב כולל היטלים על שירותים רפואיים, אגרת כניסה לגוש דן, קיצור הפטור ממס שבח וקיצוץ במשכנתאות, מס על יבוא אישי אונליין, וכן "מס עשירים" ● והשינוי המשמעוי ביותר: העברת כל חסכונות הפנסיה לשוק ההון 

עוד 3,321 מילים ו-2 תגובות

על ההסכם המסוכן של קצא"א (חלק ב')

בתגובת קצא"א נכתב, כי בהתאם להנחיית המשרד להגנת הסביבה קצא"א הזמינה סקר סיכונים מחברת הזמט, שהיתה גם היועצת למשרד להגנ"ס לעריכת תוכנית לאומית למוכנות ותגובה לאירועי זיהום ים בשמן.

סקר הסיכונים שהזמינה קצא"א מחברת הזמט מתעלם מהנזק הקטסטרופלי שיגרם לסביבה ולשמורות הטבע בעקבות ארוע שפך נפט כמו אלו שכבר התרחשו.
לפי סקר הסיכונים, ההסתברות לאירוע דליפת נפט נמוכה ביותר.

סקר הסיכונים שהזמינה קצא"א מחברת הזמט מתעלם מהנזק הקטסטרופלי שיגרם לסביבה ולשמורות הטבע בעקבות ארוע שפך נפט כמו אלו שכבר התרחשו. לפי הסקר, ההסתברות לאירוע דליפת נפט נמוכה ביותר

אלא שהדוח מתעלם מדליפות הנפט בנחל צין בשנת 2011, ובעברונה בשנת 2014, שמורות את ההיפך. בעקבות שפך נפט בעברונה, קצא"א שילמה, בהסכם פשרה משפטי, 100 מיליון שקל לשיקום הנזקים ולפיצויים.

לפי דוח הזמט (טבלה 5), הסיכוי לתקלה בנקודות הפריקה והטעינה בזרוע המילוי (בצינור המזרים נפט מהאניה למיכלים האחסון ובחזרה) הוא 42/1000 לשנה. תדירות תקלות שנתיות של 4.2% נראית גבוהה מאוד, ובעיקר כאשר מתחשבים בתוצאות הקטסטרופליות של הדליפה.

סקר הסיכונים של "הזמט" אינו מתייחס מהותית לגורם האנושי, שעלול להביא, בין השאר, לתגובה איטית ולא נכונה לאירוע. ניהול סיכונים בלי אף מילה על הגורם האנושי מפספס את העיקר.

אדגיש את החשיבות הקריטית של הגורם האנושי במקרה של אירוע. התאונות הגדולות שהתרחשו, החל מהפיצוץ באסדת פייפר-אלפא ב-1988 ועד אסון ה-Deepwater Horizon במפרץ מקסיקו ב- 2010, כאן, כאן, וכאן, היו במערכות חדישות עם כל אמצעי ההגנה המודרניים. אך ברגע האמת התברר שהמפעילים, גם המנוסים והמאומנים ביותר, לא היו יכולים להתמודד עם הדליפות, והפיצוצים שבאו בעקבותיהם, בתנאי האמת בשטח.

בסעיף 48, קצאא טוענת כי "הגשר היבשתי הישראלי חוסך את הצורך במעבר מכליות בגודל שאינו מתאים למעבר בתעלת סואץ, את המעבר מסביב לאפריקה, על העלויות הכלכליות היתרות, השימוש העודף בדלק למסע, ואף הגברת הסיכון למכלית, לצוותה ולתכולתה, הכרוכים במסע ארוך שכזה.

הדוח מתעלם מדליפות הנפט בנחל צין ב-2011, ובעברונה ב-2014, שמראות את ההיפך. בעקבות שפך נפט בעברונה קצא"א שילמה, בהסכם פשרה משפטי, 100 מיליון שקל לשיקום הנזקים ולפיצויים

משתמע, לפי קצא"א, שהגשר היבשתי הישראלי אינו חוסך את הצורך במעבר מכליות בגודל שמתאים למעבר בתעלת סואץ, אלא רק את המעבר של מכליות ענק שאינן יכולות לעבור – כיום – בתעלת סואץ.

אלא שזו טענה מופרכת, והמופרכות הכלכלית בבסיס הפרויקט הובהרה כבר בפברואר 2021, כאשר מיכלית הנפט הגולמי טהיטי TAHITI יצאה ב-20 לפברואר מנמל צ'יהאן בטורקיה, עם כמיליון חביות נפט מאזרביג'אן, והפליגה דרך תעלת סואץ לאילת ופרקה שם את הנפט למיכלי האחסון של קצא"א באילת. בניגוד לטיעון "הכלכלי" של קצא"א, המכלית לא פרקה את הנפט בנמל אשקלון, ולא "חסכה את המעבר בתעלת סואץ". 

על המופרכות הכלכלית בבסיס הפרויקט קבלנו אישור נוסף לפני כארבעה חודשים. ב-23 למרץ נתקעה ספינת מכולות ענקית בתעלת סואץ וכתוצאה מכך הופסק מעבר האוניות בתעלת סואץ. חלק מהאוניות שהיו אמורות לעבור בתעלה הופנה למסלול סביב אפריקה. עד ה-29 למרץ בצהריים לא נרשמה כל פעילות בנמל אילת, ונראה שאף אחת מ-28 מיכליות הנפט שהיו אמורות לעבור בתעלת סואץ החסומה, לא הופנתה לנמל אילת.

התגובה המקדמית מטעם קצא"א מתעלמת מהפתרון הקיים כיום, של שימוש משולב בתעלת סואץ ובצינור סו-מד, פתרון שפועל היטב מזה שנים רבות.
התגובה זורה חול בעינים כאשר הוא מציינת שצינור סו-מד מזרים בכיוון אחד בלבד מ-ים סוף לים התיכון. זו הערת סרק, שכן זה בדיוק הכיוון שאיתו קצא"א צריכה להתחרות.

על המופרכות הכלכלית בבסיס הפרויקט למדנו גם כשנתקעה ספינת מכולות ענקית בתעלת סואץ והופסק מעבר האוניות. נראה שאף אחת מ-28 מיכליות הנפט שהיו אמורות לעבור בתעלה החסומה, לא הופנתה לנמל אילת

הדוח מתעלם מהאפשרות, הוודאית לדעתי, של הרחבת והעמקת תעלת סואץ.

צינור הנפט סואץ-הים התיכון SUMED
צינור הנפט סואץ-הים התיכון SUMED

חומות הסודיות של קצא"א והפרתן

קצא"א נהנית מסודיות המידע אודות מכליות הפוקדות את נמלי ישראל.

בתגובה המקדמית מטעם קצא"א (סעיפים 72 ו-76) מציינים את חומות הסודיות והחסיון מהם נהנית קצא"א:

"כל ידיעה הנוגעת למכליות נפט בנמלי ישראל, תנועתן אל הנמלים או מהם, לרבות פרטים על המכליות, המבנה שלהן, בעלותן, דגלן, הציוד או הצוות שלהן, מועדי בואן או הגעתן, מוכרזת כעניין סודי לעניין החוק האמור, והוא במידה שלא הותר פרסומה על ידי שר האוצר או מי מטעמו".

"כל ידיעה הנוגעת לגורם המפעיל, לרבות עסקאותיו בתחום הנפט ושוויו, ולמעט העניינים לפי סעיף 113(ד) לחוק העונשין אשר מידע העוסק בהם באופן בלעדי אינו ידיעה סודית לעניין בעל זיכיון המשנה, תחשב ידיעה סודית לעניין סעיפים 113 ו -113א לחוק העונשין, אלא אם כן שר האוצר התיר את הידיעה או עד להסדרה אחרת לפי סעיף 113 לחוק העונשין".

"כל ידיעה הנוגעת לחברת קו צינור אילת אשקלון בע"מ (קצא"א), או לחברת Trans Asiatic Oil Ltd S.A או לחברת Eilat Corporation S.A. לרבות זהות בעלי מניותיהן, עסקאותיהן בתחום הנפט, שוויין ואופן ניהולן, וכן כל ידיעה הנוגעת לחברת קו צינור אירופה אסיה בע"מ (להלן – גורם מפעיל ראשון) לרבות עסקאותיה בתחום הנפט ושווייה, מוכרזות עניין סודי לעניין החוק".

יתכן שב-1970 היה מקום לחסיון זה, אך כיום, כאשר ידיעות הנוגעת למכליות נפט בנמלי ישראל, תנועתן אל הנמלים או מהם, פרטים על המכליות, המבנה שלהן, בעלותן, דגלן, הציוד או הצוות שלהן, מועדי בואן או הגעתן, הינם נחלת הכלל, מפורסמות באתרים ברשת האינטרנט, מצולמות בלווינים, וכו', כאן, כאן, וכאן – הרי שחיסיון איבד ההצדקה לקיומו ואינו אלא קליפה. חקיקה ארכאית, המונעת מאזרחי ישראל מידע על קצא"א ומאפשרת לאנשי החברה לעשות כרצונם ללא בקרה ציבורית אפקטיבית.

יתכן שב-1970 היה מקום לחסיון. כיום, כשמידע על מכליות נפט בנמלי ישראל מתפרסם, החיסיון הפך קליפה. חקיקה ארכאית, המאפשרת לאנשי החברה לעשות כרצונם ללא בקרה ציבורית

בנובמבר 2018 הודיעה המשטרה כי נגד מזכיר קצא"א דוד שרן:

"נתגבשה תשתית ראייתית לביצוע עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, קשירת קשר לביצוע פשע, הלבנת הון ועבירות על פי חוק מימון מפלגות ובחירות".

באפריל 2021 פורסם כי הוגש נגד שרן כתב אישום בעבירות שונות של לקיחת שוחד, הפרת אמונים, והלבנת הון.

הכהונה של דוד שרן כמזכיר קצא"א צריכה להדליק אצל כולנו נרות אדומים.

בסעיף 143 נמסרים נתונים של הרשות הממשלתית המצרית המנהלת את תעלת סואץ, ה-Authority Canal Suez:

"בשנת 2019 (השנה האחרונה שעבורה יש נתונים מלאים) עברו את תעלת סואץ 5,163 מכליות נפט, מתוך סך כולל של 18,880 אוניות שעברו את התעלה. מכליות אלה הובילו כמות כוללת של כ-240 מיליון טון נפט".

לפי נתונים אלו, כל מיכלית העבירה כ- 50,000 טון נפט. מכאן נובע כי 200 מיכליות הנפט שפקדו את נמל עקבה ב-2020 (סעיף 16 לעיל) הובילו כ-10 מיליון טון נפט, פי 5 מהיבוא הנפט לירדן באותה שנה. המספרים לא מסתדרים ולקצא"א הפתרונים.

מאמר של דניאל דולב מ"שומרים" מ- 27 ליולי 2021 על קצא"א עומד על אחת התקלות האפשריות:

ויש גם שני מאמרים קודמים שלי בנושא זה:
הסכם הנפט בין קצא"א לאמירויות מ-1 לאפריל 2021
עסקת הביש של קצא"א מ-9 ליוני 2021

מה צריך לעשות?

• לא לאשר את הסכם העברת נפט מאוקטובר 2020. שנחתם בין קצא"א וחברות אחרות.
• לחילופין, להפסיק מיידית את הגעת מיכליות הנפט לאילת, ולהתנות את המשך הפעילות לפי הסכם העברת נפט בקבלת כל האישורים הרגולטוריים, בהשלמת כל הסקרים הסביבתיים הנדרשים, ובהשלמת ההיערכות המלאה של קצא'א למצבי חירום, לסיכונים החדשים.
• להפוך את קצא"א לחברה ממשלתית רגילה, ובכלל זה לבטל את החסיון המקיף שיש לקצא"א.
• החברה תבוקר ע"י מבקר המדינה, והחברה תפרסם דוחות כספיים בכל רבעון בדומה לחברת נתגז הממשלתית.
• להגדיר מחדש מטרה מצומצמת לקצא"א, לעסוק בהפעלה, ובתחזוקה של מערכת הולכת הנפט ותזקיקי נפט במדינת ישראל לצורכי ביקושים מקומיים בישראל בלבד. בדומה לחברה הממשלתית נתיבי גז.
• לקדם את חקיקת חוק "תכנית לאומית למוכנות ותגובה לאירועי זיהום ים בשמן (תלמ"ת)", לצורך היערכות ומוכנות לשפך ימי, ובכלל זה תקצוב מתאים להקמת תחנות חוף, מערכות התראה, ספינות, ציוד, תקני כ"א למפקחים ועוד, עבור היחידה להגנה על הסביבה הימית במשרד להגנת הסביבה.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר תאגידים, ניאוליברליזם ואנרגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,151 מילים

תגובות אחרונות

עודכן לפני שעה
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

אם סער יאמץ את המלצת ועדת האיתור למנות את ד"ר גיל לימון למשנה ליועמ"ש, אפשר לנפנף לשלום למאבק בניגוד עניינים בשירות הציבורי ● ההתעקשות של מנדלבליט לכהן בראשות הוועדה למרות שלימון הוא בן טיפוחיו ואיש אמונו, מטילה צל כבד על החלטת הוועדה ● אין זה פלא, כשמנדלבליט עצמו התעקש בזמנו כי אין כל מניעה שידלג מתפקיד מזכיר הממשלה היישר ללשכת היועץ ● פרשנות

עוד 1,119 מילים

אם מרב מיכאלי רוצה לראות דוגמה מצערת לכשלים של התחבורה הציבורית - כדאי שתבקר בדרך מבצע קדש, על גבול רמת גן-בני ברק ● גרם מדרגות צר ומטונף משמש כנקודת החיבור היחידה בין תחנת הרכבת לתחנות האוטובוס במקום ● לבעיה יש פתרון פשוט - מעלית - אבל אף אחד לא מוכן לקחת אחריות על התחזוקה שלה ● ככה מבריחים את הציבור אל המכוניות הפרטיות

עוד 1,068 מילים ו-1 תגובות

מחקר של הנהלת בתי המשפט הופך את העומס הידוע בישראל למספרים: 8.2 שופטים לכל 100 אלף איש לעומת 21.4 שופטים באירופה, ופי-2 תיקים מטופלים בשנה בישראל לעומת באירופה ● שר המשפטים הבטיח להוריד את העומס באמצעות "צמצום מספר כתבי האישום המוגשים נגד אזרחי המדינה" ● אלא שבעיית העומס היא בכלל לא בתחום הפלילי - הבעיה הגדולה היא בתביעות האזרחיות ● פרשנות

עוד 754 מילים

"אני שולמן" משיקה מיזם פיננסי עם חברת max

פרסום ראשון שנתיים אחרי שקמה כקבוצת מחאה שזעקה את מצוקת העצמאים והעסקים הקטנים, "אני שולמן" ממנפת את הפופולריות שלה כדי להציע "פתרון פיננסי" עם חברת כרטיסי האשראי השנייה בגודלה במשק ● ההשקה תיערך הערב, ובשולמן מדגישים שלא מדובר במועדון לקוחות ● מנכ"לית שולמן: "אביר קארה ממשיך להיות קול בולט בהתארגנות אך מאז כניסתו לפוליטיקה יש חומה בצורה ביננו"

עוד 1,161 מילים

על רקע העלייה בתחלואה קבינט הקורונה ידון בהחמרת ההגבלות

הממשלה אישרה פה אחד את התקציב ל-2022-2021; בין היתר אושרו גם העלאת גיל הפרישה לנשים והטלת מס על כלים חד פעמיים ● נתניהו: "תקציב גרוע כזה עוד לא ראיתי" ● בנט: "ב-36 שעות עשינו מה שלא עשיתם ב-36 חודשים - העברנו תקציב" ● מכה לנתניהו: קרן ברק, המועמדת לוועדה לבחירת שופטים שבה תמך, הפסידה בהצבעה חשאית בסיעת הליכוד לאורלי לוי-אבקסיס

עוד 59 עדכונים

ארטיום דולגופיאט ענד את מדליית הזהב מול מיליוני צופים נרגשים, ורק שרי הממשלה לא ראו את השידור ההיסטורי ● דיוני התקציב שהחלו אתמול לא שונים ממה שראינו בעבר: השרים נלחמים, אומרים ש"לא יקום ולא יהיה" ומרימים קול זעקה ● אבל כולם יודעים שהתקציב הראשון מאז 2018 יעבור היום בממשלה, ויעבור גם את משוכת הכנסת בנובמבר ● פשוט כי אין להם ברירה אחרת ● פרשנות

עוד 611 מילים ו-2 תגובות
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זָהָב 97

מדליית הזהב של ארטיום דולגופיאט והתגובות בעקבותיה מזכירות לנו מי היינו רוצים להיות: צנועים, נחושים, חרוצים, מוקפים במשפחה ובחברים תומכים, מסוגלים להתגבר על קשיים בלתי נתפסים, ואז לצאת אל העולם ולהתמודד עם הטובים ביותר

עוד 529 מילים ו-1 תגובות

איראן הלכה צעד רחוק מדי ופתחה עבור ישראל מרחב פעולה מדיני נגדה

לא בטוח שאיראן התכוונה לגבות חיי אדם בתקיפת מכלית הנפט ביום שישי ● העובדה ששני אזרחים ארופאים נהרגו בפיגוע תכניס לתמונה באופן מיידי את בריטניה ואולי, בסופו של דבר, את נאט"ו ● עבור ישראל, זהו חלון הזדמנויות להפוך את הבעיה האיראנית לנושא עולמי, וזה אחד המקרים המובהקים בהם העבודה המדינית חשובה לא פחות מזו המודיעינית-מבצעית ● פרשנות

עוד 715 מילים ו-1 תגובות

בנט על המנה השלישית: "היעד שלנו הוא לחסן את כולם עד סוף החודש; זה שאפתני, אך אפשרי"

הממשלה דנה על תקציב המדינה ל-2022-2021; חקלאים המתנגדים לרפורמה בענף הפגינו מחוץ לישיבת הממשלה ● שקד: "אם יהיה צורך לצאת למבצע בעזה, ומנסור עבאס יאיים שיציאה למבצע משמעותה סופה של הממשלה - לא נהסס ונצא למבצע ופשוט לא תהיה ממשלה" ● בנט עצר את ישיבת הממשלה כדי לברך את ארטיום דולגופיאט על זכייתו במדליית זהב; הרצוג: "ישראל כולה גאה בך"

עוד 65 עדכונים

מוריס סמדג'ה עלה מתוניסיה ב-1961 והתיישב במעברה בבאר שבע ● בתת-תנאים, הוא אימן דורות של ילדים שספגו ממנו את האהבה לספורט והוא הפך למחנכם הנערץ ● בנו אורן, מדליסט אולימפי, ממשיך את דרכו כמאמן נבחרת ישראל, שזכתה אתמול במדליית ארד בטוקיו ● סמדג'ה האב יחגוג השנה יום הולדת 90 ● שאול אדר, חניך לשעבר, קורא להעניק למוריס את ההכרה שהוא כה ראוי לה

עוד 491 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה