השש-בש של ביבי עם עבאס   

יו"ר רע"מ מנצור עבאס עם היוודע תוצאות המדגמים, 23 במרץ 2021 (צילום: פלאש90)
פלאש90
יו"ר רע"מ מנצור עבאס עם היוודע תוצאות המדגמים, 23 במרץ 2021

מאחורי מנסור עבאס עומדים שני שחקנים הרבה יותר מסוכנים. אם ביבי אכן יצליח להקים ממשלת סמוטריץ'-עבאס, עד מהרה יתברר שבמקרה הטוב הוא ניצח את עצמו במרס טורקי, וייתכן אף במשהו הרבה יותר מסוכן: מרס פרסי.

משחק השש-בש (השש בא מפרסית, הבש מטורקית), שהומצא במזה"ת לפני כחמשת אלפים שנה,  הינו אחד הדברים הלא רבים המשותפים לצאצאי שני הבנים של אברהם.

בימים האחרונים אנו עדים למשחק שטרם שוחק במחוזותינו, כאשר מי שמכריז על עצמו כמנהיג הימין מנסה לצרף לעצמו את ראש התנועה האסלאמית, בתקווה שכך יוכל לעשות ליריביו מרס טורקי.

בימים האחרונים אנו עדים למשחק שטרם שוחק במחוזותינו, כאשר מי שמכריז על עצמו כמנהיג הימין מנסה לצרף לעצמו את ראש התנועה האסלאמית, בתקווה שכך יוכל לעשות ליריביו מרס טורקי

הבעיה היא שעבאס לא מתייצב למשחק לבד. הוא חלק מהרכב "האחים המוסלמים", הכולל את החמאס, טורקיה וקטאר, כאשר גם איראן בוחשת מידי פעם בנעשה באותו הרכב. כמו שהרש"פ לא מסוגלת לסגור הסכם שלום עם ישראל ללא תמיכתו וגיבויו של העולם הערבי, עבאס לבטח אינו מסוגל להכשיר ממשלה ישראלית בשם האסלאם, קל וחומר ממשלה ימנית, ללא תמיכתם וגיבויים של ראשי מחנה "האחים המוסלמים".

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן הינו ללא ספק קפטן קבוצת האחים המוסלמים. מפלגתו, מפלגת הצדק והפיתוח (AKP), הוקמה על חורבותיה של מפלגת הרווחה (RP) האיסלמית, שניצחה בבחירות שהתקיימו ב-1996, והודחה כעבור שנה בהפיכה צבאית. עילת ההפיכה הייתה האג'נדה האסלאמית שלה.

הוא מעולם לא הסתיר את היותו אסלאמיסט הרואה עצמו חלק מעולם האחים המוסלמים ואולי אף מנהיגו. יתר שחקני ההרכב הינם קטאר והחמאס. אין עוד מדינה או ישות פוליטית ערבית (או מוסלמית כלשהי) בה יש שליט הרואה עצמה חלק מעולם האחים המוסלמים.

כחודש וחצי עד חודשיים לפני הבחירות, עבאס כבר החל לתאם עמדות עם החמאס. הממסד הביטחוני, ככל הנראה בהוראת הדרג המדיני, שמר על שתיקה רועמת בסוגיה הזאת, אבל מספר בכירים לשעבר, מהצמרת הביטחונית והמדינית של המדינה, וכן חוקרים אקדמאים מאשרים עובדה זאת.

אך עם כל הכבוד לחמאס, הוא בעצמו חסר את כובד המשקל הדרוש על מנת לאשר לעבאס מהלך כזה על דעת עצמו. גם קטאר לא מסוגלת לקחת על עצמה תיק כזה ללא גב טורקי.

הבעיה היא שעבאס עד עתה לא עדכן את הצמרת הטורקית הבכירה. הסיבה לכך ככל הנראה נעוצה ביחסים המאוד רעועים בין הפלג הצפוני המאוד קיצוני של התנועה האסלאמית, בראשות השייח' ראאד סלאח, לבין עבאס והפלג הדרומי המתון יותר לכאורה (יש הטוענים שההגדרה היותר מדויקת הינה מתוחכם, לא מתון).

עבאס אינו מסוגל להכשיר ממשלה ישראלית בשם האסלאם, קל וחומר ממשלה ימנית, ללא תמיכתם וגיבוים של ראשי מחנה "האחים המוסלמים". נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן הינו ללא ספק קפטן קבוצת האחים המוסלמים

טורקיה מקיימת קשרים ענפים עם הפלג הצפוני. לפני כחצי שנה פרסם המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה מאמר מקיף על המעורבות הטורקית בירושלים. במסגרת פעילות זאת מזרימה טורקיה עשרות מיליוני דולרים מידי שנה במטרה לקדם את מעמדה בהר הבית, העיר העתיקה ומזרח ירושלים. חלק מהכספים הללו מוזרמים לפלג הצפוני, שהוכרז כארגון בלתי חוקי בישראל. חלק מהסיוע הטורקי נעשה ע"י TIKA (סוכנות הסיוע של משרד החוץ הטורקי), היתר באמצעות כל מיני עמותות צדקה ורווחה עמומות (בעבר הצינור הראשי היה IHH, שהוכרז ארגון טרור אחרי פרשת ספינת המרמרה).

אלון ליאל, לשעבר מנכ"ל משרד החוץ ושגריר ישראל בטורקיה, אישר שאכן היו גישושים ליצירת קשר ישיר בין מנסור עבאס לצמרת הטורקית, אך הם טרם הבשילו.

ד"ר מרדכי  קידר, אחד המזרחנים הבכירים ביותר וחוקר במרכז בגין-סאדאת של אונ' בר-אילן, מאוד מוטרד מהאפשרות שעבאס יקבל הכשר להיות שותף פוליטי של ממשלה ישראלית.

"עם כל הכבוד למתינותו לכאורה של הפלג הדרומי, עדיין מדובר בתנועה בעלת אידיאולוגיה אסלאמיסטית, וככזאת היא אינה מסוגלת לראות את מדינת ישראל כמדינה לגיטימית בעלת זכות קיום, כי זה מנוגד לבסיס תפיסת העולם האסלאמית שלה […] מי שמכשיר היום של התנועה האסלאמית מעלה את ישראל על רכבת שהתחנות הבאות שלה הינן הכשרת החמאס ובל"ד […] כדי להבין את מלוא חומרת העניין צריך להבין מה משמעות המושג תקייה: העמדת פנים המותרת למוסלם כדי להרדים, להטעות ולהונות את האויב, וכדי להשיג את מטרתו".

קידר גם שולל את האפשרות שעבאס, אפילו בתמיכת החמאס, יוכל לממש מהלך המוביל לתמיכת התנועה האסלאמית בממשלה ישראלית כלשהי, קל וחומר ימנית, ללא גב מצד טורקיה.

הוא גם שולל את האפשרות שקטאר תיקח את התיק הזה על עצמה.

"עם כל הכבוד לקטאר, אין לה כובד המשקל הדרוש לקחת אחריות בלעדית על אישור מהלך כזה, ואין מצב שהיא תהיה שותפה בצורה כלשהי למי שינסה לעקוף את טורקיה או לעשות עליה סיבוב".

זה מאוד הגיוני, לאור העובדה שללא הנוכחות הצבאית של טורקיה בקטאר (טורקיה מחזיקה בקטאר חיל מצב של כ-5,000 חיילים) הסעודים, שרואים בשליט קטאר גורם חתרני עוין, היו ככל הנראה כובשים אותה.

טורקיה מזרימה עשרות מיליוני דולרים מידי שנה במטרה לקדם את מעמדה בהר הבית, העיר העתיקה ומזרח ירושלים. חלק מהכספים הללו מוזרמים לפלג הצפוני, שהוכרז כארגון בלתי חוקי בישראל

אם אכן אין מגעים ישירים בין מנסור עבאס לצמרת הטורקית, ואין כאמור כל שסיכוי שעבאס, או אפילו שעבאס והחמאס יקבלו החלטה כה משמעותית על דעת עצמם, פירוש הדבר שיש שתי אופציות: או שחמאס מתאם בין עבאס לצמרת הטורקית, או שמדובר בשחקן אחר.

בהחלט ייתכן שעבאס מתאם את מהלכיו עם טורקיה באמצעות תיווך של חמאס. טורקיה מעניקה רשת ביטחון לוגיסטי משמעותי לחמאס, ובכירי הארגון שוהים בה דרך קבע.

אלון ליאל אישר שהסיוע הטורקי לחמאס הינו הסיבה העיקרית שישראל דחתה בקשות טורקיות לשיקום היחסים הדיפלומטיים עם ישראל, שכרגע מתקיימים בדרג נמוך יחסית.

טורקיה, שסובלת ממשבר כלכלי ממושך, מאוד מעוניינת לשקם את היחסים עם ישראל כדי להחזיר את יחסי המסחר והתיירות בין שתי המדינות למה שהיו לפני שהיחסים בין המדינות נכנסו למשבר.

אם אכן החמאס מתווך בין מנסור עבאס לטורקיה, פירוש הדבר שכל ממשלה שתקום, שקיומה מותנה בתמיכתו או לפחות באי התנגדותו של עבאס – תהיה ממשלה התלויה במפלגה, שמשמשת הלכה למעשה סוכן של חמאס וטורקיה.

לא צריך להיות דוקטור למדעי המדינה או מזרחן מדופלם כדי להבין מה יכולה להיות המשמעות של כך. ארדואן מודע היטב לכך שאין עסקה שביבי לא יעשה בשביל 4 ידיים שימלטו אותו ממשפטו ע"י תמיכה בחוק צרפתי, או מינוי שר משפטים שימנה פרקליט מדינה שיורה על הקפאת המשפט. ארדואן לא ידוע כאחד שמסתפק במועט, וללא ספק הוא כבר מכין רשימת קניות שירצה תמורת מתן אישור לעבאס למלט את נתניהו מהדין.

ארדואן מודע היטב לכך שאין עסקה שביבי לא יעשה בשביל 4 ידיים שימלטו אותו ממשפטו ארדואן לא ידוע כמסתפק במועט, וללא ספק הוא כבר מכין רשימת קניות תמורת אישור לעבאס למלט את נתניהו מהדין

דרישתו הראשונה של ארדואן ללא ספק תהיה לכרסם בברית ההגנה בין ישראל לקפריסין ויוון, כדי לאפשר לו לכפות עליהן לשתף את טורקיה בשדות הגז באגן המזרחי של הים התיכון. כרגע רובם נמצאים במים הטריטוריאליים של יוון מכח הסכם לאוזן, שבעלות הברית כפו על טורקיה אחרי מפלתה במלחמת העולם הראשונה. טורקיה מנסה ללחוץ על יוון לחתום על הסכם חדש שבמסגרתו תהיה חלוקה אחרת של מי האגן הצפון-מזרחי של הים התיכון בין אנקרה לאתונה.

בנוסף, אנקרה גם דורשת שותפות בשדות הגז המשותפים לישראל וקפריסין, בזכות אחיזתה הלא חוקית של טורקיה בצפון קפריסין. אם ישראל תבוא לקראת טורקיה בסוגיית הגז, ותבהיר ליוון וקפריסין שאל להם לבנות על סיוע ישראלי במקרה של תוקפנות טורקית, סביר שיאלצו להיכנע לדרישותיו של ארדואן.

דריסת רגל בתחום האנרגיה חשובה לארדואן לא רק בגלל זריקת המרץ שזה ייתן לכלכלה הטורקית המקרטעת, אלא בגלל שזה יעניק לו יתרון מול רוסיה, שגם עמה מקיים ארדואן יחסי frenemy. הוא נמצא צולה בסוריה, אך רוכש מערכות נשק מתקדמות ממנה ותומך בפוטין מול ארה"ב.

ארדואן יודע היטב שברגע שהגז ממזרח הים התיכון יתחיל לזרום לאירופה, זה יקטין את תלותה האנרגטית של גרמניה בגז רוסי, ויגביר את התלות האירופאית בכל מי ששולט על השלטר של הגז הים תיכוני. ארדואן נחוש שידיו יהיו בין אלה המונחות על אותן שלטר.

האפשרות השנייה, שמדובר בשחקן אחר, מטרידה אפילו יותר. חוץ מטורקיה, ישנה רק מדינה אחת שמסוגלת לקחת על עצמה לגבות את ציר עבאס-חמאס בסוגיה הזאת, והיא איראן. חמאס מקיימת קשרים עם איראן, במקביל לקשריה עם טורקיה.

חוץ מטורקיה, ישנה רק מדינה אחת שמסוגלת לקחת על עצמה לגבות את ציר עבאס-חמאס בסוגיה הזאת, והיא איראן. חמאס מקיימת קשרים עם איראן, במקביל לקשריה עם טורקיה

בשנים האחרונות איראן העבירה מידי שנה כמאה מיליון דולר לעזה, שני שלישים לחמאס ושליש לג'יהאד האיסלמי. לכאורה זה לא מסתדר עם ההיגיון, כי איראן היא מדינה שיעית המונהגת ע"י משטר שיעי רדיקלי ששואף לחולל מהפכה שיעית ברחבי העולם המוסלמי. במציאות הדברים יותר מורכבים. מקור ההשראה של האידיאולוגיה של המשטר האיראני הינו האחים המוסלמים. למעשה החומייניזם אינו אלא גרסה שיעית של תורת האסלם הפוליטי של האחים המוסלמים, שמחזיקה את הקושאן עליה.

בעשור האחרון טורקיה ואיראן יצרו יחסי ידיד-אויב ( frenemies ) ביניהן. מצד אחד הפרוקסים שלהם נלחמים זה בזה על אדמת סוריה, אך במקביל הן גם משתפות פעולה. טורקיה מסייעת לאיראן לעקוף את הסנקציות נגדה, וגוזרת בתמורה קופון יפה, בעיקר אספקת נפט במחירי רצפה.

ברמה האסטרטגית, מדובר במדינות בעלות אינטרסים מתנגשים, שהיחסים ביניהם מתאפיינים באיבה היסטורית. בין המאה ה-16 למאה ה-19 היו מספר מלחמות בין האימפריה העות'מנית לפרס, ובאחת מהן כבשה פרס את אזרבייג'ן מטורקיה (זאת הסיבה שאזרבייג'ן הינה מדינה שיעית למרות שמדובר בעם טורקי, שכן הפרסים כפו על האזרים להפוך לשיעים). למרות זאת, ברמה הטקטית מתאפשר שיתוף פעולה אד הוק ביניהן, בעיקר על רקע העובדה שבשתיהן שולטים משטרים אנטי אמריקאיים מובהקים.

כשנשאל ד"ר מרדכי קידר האם הוא מקבל את הניתוח הזה, שאם זה לא טורקיה זה איראן, הוא ענה בחיוב, תוך שהוא מציין "It makes sense". גם אלוף במיל' גרשון הכהן, שנחשב בצדק כאחד האלופים היותר אינטלקטואלים ששירתו בצה"ל חושב כך.

האיראנים מודעים לא פחות מהטורקים לכך שאין מחיר שנתניהו לא יהיה מוכן לשלם בשביל להשבית את טחנות הצדק לפני שיסיימו לטפל במשפטו. המחיר האיראני כמובן יהיה עוד יותר יקר מהמחיר הטורקי, דרישה שישראל לא תנקוט שום פעולה לסיכול מאמציו של ממשל ביידן להגיע להסכם חדש עם איראן.

האיראנים מודעים לא פחות מהטורקים לכך שאין מחיר שנתניהו לא יהיה מוכן לשלם בשביל להשבית את טחנות הצדק לפני שיסיימו לטפל במשפטו. המחיר האיראני כמובן יהיה עוד יותר יקר מהמחיר הטורקי

השורה התחתונה היא שביבי עשוי לגלות שלמשחק השש-בש שהוא פתח עם עבאס יהיה סיום מאוד שונה ממה שתכנן. הוא בטוח שיעשה מרס טורקי לגוש מתנגדיו אך בפועל הסוף יהיה אחר לחלוטין. במקרה הטוב יתברר שעשה מרס טורקי לעצמו, ובמקרה הפחות טוב, זה יהיה מרס פרסי. בכל מקרה ההפסד יהיה לא רק שלו, אלא של כולנו, כי השטרות שביבי שם על הלוח הם האינטרסים הקיומיים החיוניים ביותר של מדינת ישראל.

עיתונאי במשך כשני עשורים (עורך כלכלי ג'רוזלם פוסט, עורך ראשי מעריב בינלאומי, עורך חדשות מקור ראשון, עורך ראשי אתר אינטרנט אנגלית של חדשות ערוץ 2). קצין מודיעין לשעבר ב-ANC המחתרת שפעלה נגד משטר האפרטהייד בדרא"פ, אחרי זה עבד עם מנדלה. מנכ"ל CISec - http://www.cisec.info חברה העוסקת בעיצוב תודעה ולוחמת שיח.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
כבר מימי זעירא, ועד דחיפת ראש הממשלה ליציאת ארהב מהסכם הגרעין האירני, להערכות גורמים מודיעינים ישראלים יש אצלי משקל בערך כמו דעות של גוטמן בכדורגל (נחזור לגוטמן בהמשך). מחפשים את המטבע ... המשך קריאה

כבר מימי זעירא, ועד דחיפת ראש הממשלה ליציאת ארהב מהסכם הגרעין האירני, להערכות גורמים מודיעינים ישראלים יש אצלי משקל בערך כמו דעות של גוטמן בכדורגל (נחזור לגוטמן בהמשך). מחפשים את המטבע תמיד תחת הפנס של ההבט הקונספירטיבי הבינלאומי. כשלפעמים המטבע בכלל בתחום החברתי–גזעני–פנימי. בחזרה לפרשנות של גוטמן בכדורגל להמחשה: אצל גוטמן הנצחון הוא תמיד הברקה של המאמן, והטקטיקה שהוא צורח לשחקנים ממרחק 60 מטר (שאף אחד לא שומע), כשבמציאות המשחק הוכרע כי כשזהבי היה ילד הוא התאמן כל יום ב 2000 בעיטות לשער, 1000 בכל רגל

ישנה עוד אפשרות, שערביי ישראל סובלים מהרס בתיהם על פי חוק קמיניץ, כי אין להם תוכניות מתאר. על פי התאוריה הזאת שלי, כשהורסים לבנאדם את הבית, לא ממש איכפת לו מארדואן או מקטאר. ארדואן לא י... המשך קריאה

ישנה עוד אפשרות, שערביי ישראל סובלים מהרס בתיהם על פי חוק קמיניץ, כי אין להם תוכניות מתאר. על פי התאוריה הזאת שלי, כשהורסים לבנאדם את הבית, לא ממש איכפת לו מארדואן או מקטאר. ארדואן לא יבנה לו בית. עבאס אומר את זה בקולו, וכן, ישנם עדיין אנשים בעולם, שכדאי קודם כל להקשיב למה הם אומרים כנקודת מוצא סבירה, לפני שהולכים לקונספירציות בינלאומיות. הקשר בין חמאס טורקיה וקטאר ידוע. התזכורת של אירן לנוסחה הזאת בין מופרכת למטורללת. הטענה שעבאס מקבל אישורים מטורקיה נשמעת כשיחת סלון בין סמוטריץ׳ ובן גביר אחרי 20 שאכטות

עוד 1,608 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום רביעי, 14 באפריל 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

לפיד עדיין בונה על בנט

גם בנט וגם לפיד מאמינים שנתניהו תקוע וללא אפשרות להקים קואליציה ● בנט, אומרים מקורביו, לא רוצה למשוך את הסאגה יותר מדי ויפעל להעברת המנדט לח"כ אחר אם נתניהו לא יצליח להתקדם אחרי 24 יום ● בינתיים, לפיד חזר מארה"ב מסבב פגישות עם יועצו האסטרטגי וכן עם נציגים של ממשל ביידן ● והפיצוץ בין גלעד קריב לח"כים החרדים הגיע הרבה יותר מהר מהצפוי ● פרשנות

עוד 745 מילים

משחקת באש – מהלכי ישראל מובילים לעימות לא רצוי מול איראן

מערכת היחסים בין ישראל ואיראן שינתה את פניה בשנים האחרונות. ממצב שבו המדינות החליפו מהלומות ביניהן בעיקר באמצעות פרוקסי (שלוחים), המערכה שבין המלחמות (המב"מ) יצרה מצב שבו שתי המדינות מתחככות בצורה ישירה וללא מתווכים.

מערכת היחסים בין ישראל ואיראן שינתה את פניה בשנים האחרונות. מחילופי מהלומות בעיקר באמצעות פרוקסי, המערכה שבין המלחמות יצרה מצב בו שתי המדינות מתחככות בצורה ישירה וללא מתווכים

הזירה הסורית בה שתי המדינות מנהלות את העימות הישיר הראשון ביניהן היתה מאוד נוחה לישראל. בזירה זו ישראל נהנית מעליונות אופרטיבית ומודיעינית, אשר איפשרה לה לפגוע בצורה יעילה במוקדי הכוח של הנוכחות האיראנית בסוריה ולשבש את מאמצי ההתבססות של טהראן במדינה זו.

נראה שאירועי המערכה שבין המלחמות והחיכוך הישיר והראשוני אל מול כוחות איראנים, ובעיקר התגובה המינורית של איראן למהלכי ישראל בזירה זו, רידדו מאוד את תפיסת האיום של ישראל אל מול איראן. ממדינה שהיתה "מעבר להרי החושך" ואשר כל פעילות ישראלית נגדה היתה חשאית וממודרת, הפכה הפעילות הישראלית אל מול התבססותה של איראן בסוריה לגלויה ובוטה.

אירועי "המערכה הימית" בין ישראל ואיראן הינם המשך ישיר לשבירת הטאבו ביחס לאיראן בקרב ההנהגה המדינית והצבאית של ישראל. במקום לשמר את מרכיבי המערכה ופעילותה בסוד גמור, במטרה להטעות את האיראנים ולייצר להם מרחב הכחשה כדי למנוע תגובה של טהראן לפעילות זו, נראה  שישראל ממשיכה במגמה של מתן פומביות לפעילותה כנגד איראן.

אולם, ראוי לציין כי אסור להשוות בין פעילות ישראלית כנגד ההתבססות הימית בסוריה לפעילות בים האדום, "בחצר האחורית האיראנית". בניגוד לפעילות בסוריה, סובלת ישראל מנחיתות באיזור המפרץ. נחיתות זו מקשה ותקשה מאוד על להגן על נכסי ישראל באיזור ובעיקר להגן על ספינות שאמורות להגיע לחופי ישראל מאיזור זה.

בפעם הראשונה, ישראל מוצאת את עצמה מתקרבת לעימות צבאי אל מול איראן באיזור בו ידה עלולה להיות על תחתונה. נראה כי מקבלי ההחלטות, שהתרגלו לעליונות הישראלית בפעילות אל מול סוריה, לא מבינים כי הבחירה באיזור המפרץ כזירת פעילות צבאית מצד ישראל עלולה לחזור ולפגוע כבומרנג, לאור הנוכחות האופרטיבית והמודיעינית של איראן באיזור.

במקום לשמר את מרכיבי המערכה ופעילותה בסוד גמור, כדי להטעות את האיראנים ולייצר להם מרחב הכחשה שימנע תגובה של טהראן לפעילות זו, נראה שישראל ממשיכה במגמת  מתן פומביות לפעילותה כנגד איראן

לאור מהלכי ישראל ובעיקר הפרסום הרחב לו הם זכו, איראן תגיב לפעילות של ישראל מולה. בסל הכלים האיראני ישנן מספר אפשרויות פעולה באיזור המפרץ (המשך הפעילות כנגד ספינות שאמורות להגיע לחופי ישראל), אך איראן יכולה גם להשתמש במאחז הימי שיש לחזבאללה בלבנון ולנסות ולפגוע בישראל בחצר האחורית שלה.

ככלל, חשוב לציין כי ככל שהחיכוך הישיר בין ישראל ואיראן מועצם, כך גוברים הסיכויים שחזבאללה עלול להצטרף למערכה זו, בסיוע כזה או אחר לאיראנים (אופרטיבי או מודיעיני).

הרצון של ישראל להשפיע על מאמצי המעצמות לחזור להסכם הגרעין מובן ומוכר, אך ספק אם פעילויות אלו ישפיעו על רצון זה. יתרה מכך, הפרסומים הפומביים בארצות הברית על הפעילות הישראלית כנגד איראן מעידים על חוסר שביעות הרצון בוושינגטון ממהלכיה של ישראל, וביקורו של מזכיר המדינה האמריקני בירושלים מהווה סממן נוסף לכך. דומה שהממשל לא יהיה סלחני ביחס לנסיונות ישראל להכשיל את המו"מ, נסיונות שמלכתחילה השפעתן על המו"מ היא מוגבלת.

גם בפן האיזורי, ישראל עלולה למצוא את עצמה בבדידות מזהרת, שכן למרות החשש של מדינות המפרץ מאיראן, הן חוששות יותר להקלע לעימות לא להן. לכן סביר שהן לא יתמכו או ייסעו לישראל (בוודאי שלא בפומבי) אם המצב במפרץ יתדרדר ונכסים ישראלים יפגעו.

בשורה התחתונה,

מהלכיה של ישראל מול איראן ובעיקר הפומביות של מהלכים אלו, מביאים את שתי המדינות לסיפו של עימות דווקא באיזור בו ישראל נמצאת בנחיתות של ממש.

לאור מהלכי ישראל ובעיקר הפרסום הרחב לו הם זכו, איראן תגיב לפעילות של ישראל מולה. ככל שהחיכוך הישיר בין ישראל ואיראן מועצם, כך גוברים הסיכויים שחזבאללה עלול להצטרף למערכה זו, בסיוע כזה או אחר לאיראנים

על ישראל לקחת את המערכה אל מול איראן כמה צעדים אחורה, ולתכלל מחדש את מאמציה מול איראן. זאת מתוך הבנה, שהפעולות הספורדיות שמתרחשות במפרץ ובאיזורים אחרים לא רק שלא יעצרו את איראן, הן עלולות להוביל את ישראל לתסבוכת חסרת תקדים מול ארצות הברית ולעימות לא רצוי עם איראן (ואולי חזבאללה).  

רס"ן (במיל') דני (דניס) סיטרינוביץ שירת 25 שנה במגוון תפקידי פיקוד ביחידות האיסוף והמחקר המובילות באמ"ן ובנספחות אמ"ן בשגרירות ישראל בוושינגטון. כיום חוקר עמית במכון לדיפלומטיה בינלאומית על שם אבא אבן.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 627 מילים
עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

למקרה שפיספסת

החשוד באיומים על בן-ארי: חבר הליכוד בקצרין ומעריץ של נתניהו

משה אלון, הנחקר בחשד כי שלח מכתב מאיים לתובעת הראשית במשפט נתניהו, הוא פעיל ליכוד ברמת הגולן, אשר התמודד בראש רשימת המפלגה בבחירות האזוריות ב-2018 ● אלון אף אירח את ראש הממשלה בביתו והצטלם איתו לסרטון משותף בו ברך את נתניהו: "שהקדוש ברוך הוא תמיד, אבל תמיד, ישמור עליך" ● בקצרין, הדעות על אלון חלוקות ● ראש המועצה: "אני מכיר את משה כאדם טוב"

עוד 664 מילים

למרות המשבר, חברות הענק שרדו יפה

בדיקת זמן ישראל הדוחות השנתיים של חברות ישראליות הנסחרות בבורסה מגלים: 2020 לא הייתה רעה אליהן ● פוקס הכניסה יותר מ-3 מיליארד שקל ורשמה רווח נקי של 207 מיליון ● עזריאלי, גם אחרי ירידה גדולה, הרוויחה 189 מיליון שקל ● ההון של פתאל עומד על כמעט 2 מיליארד שקל, והמכירות של שטראוס הסתכמו ב-6.8 מיליארד ● "הרוויחו וחילקו דיבידנד בזמן שעובדים יצאו לחל"ת, זו חזירות"

עוד 2,649 מילים

ריבלין: "כדי לחזק את הבטחון עלינו להילחם עליו"

מנדלבליט: לא ניתן לכנס קבינט בלי שר משפטים מכהן ● ספינה בבעלות ישראלית הותקפה ליד האמירויות ● נתניהו ובנט נפגשו ● משרד הבטחון יבדוק את האירוע שבו נכה צה"ל הצית את עצמו ● עדות ישועה: יאיר נתניהו הסית את אמא שלו ואז הגיעו דרישות ● משרד המשפטים: ח"כ קריב פעל כחוק בכניסה לכותל עם ספר התורה

עוד 56 עדכונים

תגובות אחרונות

בטקס מרגש, פרש אתמול השופט חנן מלצר מבית המשפט העליון ● "חברי כאח לי", קראה לו הנשיאה אסתר חיות ● מלצר יחסר על כס השיפוט: הוא נחשב לרחב-אופקים, ידען וליברל ● וגם, יש לומר, איטי להחריד ● מבין פסקי הדין החשובים שהשאיר מאוחריו, אולי החשוב ביותר - זה שככל הנראה הורה על ביטול חוק פיצול תאגיד השידור הישראלי - נותר גנוז בלשכתו ● פרשנות

עוד 827 מילים ו-1 תגובות

עיריית דימונה מציגה: השכונה ירוקה - האנרגיה מזהמת

תושב דימונה בנה את ביתו בשכונת השחר בעיר - המוגדרת על ידי העירייה כשכונה ירוקה ● באופן טבעי, הוא ביקש לכסות את גג הבית בפאנלים סולאריים, אלא שהעירייה דחתה את הבקשה בנימוקים מוזרים, ביניהם הטענה שהפאנלים מכערים את העיר ● כעת הנושא ממתין להכרעת בית המשפט - אלא אם ראש העיר יתערב קודם לכן

עוד 572 מילים
פרס ישראל. אילוסטרציה

מתוך רצון להימנע מעימות נוסף מול הרשות המבצעת, בג"ץ אימץ את עמדתו של היועמ"ש לאפשר לשר החינוך פרק זמן של 30 יום לשקול את עמדתו לגבי הענקת פרס ישראל לפרופ' עודד גולדרייך ● ההחלטה שוברת מסורת רבת שנים לפיה בג"ץ לא מתערב בשיקולים המקצועיים של ועדת הפרס ● כעת, חזקה על גלנט שיעדיף להעניק את הפרס לגולדרייך במרתף אפלולי מאשר באירוע חגיגי ● פרשנות

עוד 1,085 מילים

הניתוח הצליח, החולה הוטרדה מינית

הטרדות מיניות, החפצה והתנהגות בריונית כלפי נשים הפכו לתופעה שכיחה במערכת הבריאות ● כולן סובלות מזה: רופאות, אחיות, מתמחות - ומטופלות ● ד"ר ליאור שחר אספה במשך שלוש שנים עדויות קשות בבתי החולים: "זה לא סוטה פה, סוטה שם. התופעה הזו רחבה ומושתקת" ● משרד הבריאות: "אנחנו עובדים על שיפור מתמיד של המנגנונים"

עוד 1,945 מילים ו-1 תגובות

הניסיונות להקמת ממשלה: בפעם השנייה בתוך פחות מיממה נתניהו ובנט ייפגשו

דיווח: הליכוד נמנע מלהביא להצבעה את הצעתו להקמת ועדה מסדרת, כי ימינה איימה שאם הנושא יועלה - תצביע יחד עם מתנגדי נתניהו ● אילן ישועה העיד בבית המשפט, שלבקשת נתניהו, ריאיון שקיים נערך מחדש ● גנץ: ביקשתי מהיועמ"ש לחקור את ההדלפות בנושא איראן ● יאיר גולן ממרצ קורא לאיחוד של מפלגתו עם העבודה ● בשבוע הבא הלימודים צפויים להתחדש ללא קפסולות

עוד 60 עדכונים

המרוץ המסוכן לנשיאות המדינה יוצא לדרך

עדותו של אילן ישועה לפני שבוע סיפקה הצצה מדהימה לדרך בה נבחר הנשיא המדינה ב-2014 ● אחד-אחד נפלו אז המועמדים - שלא לומר חוסלו - עד שראובן ריבלין, שנוא נפשו של נתניהו, נבחר לתפקיד ● בעוד 89 ימים יעזוב ריבלין את משכן הנשיא ● לכנסת נותרו חודשיים לבחור את הנשיא ה-11 ● זה לא יהיה נתניהו ● אבל מי יהיו המועמדים האמיצים להיכנס למרוץ? ● פרשנות

עוד 813 מילים

סבב השיחות האחרון בווינה בין איראן והמעצמות על החזרה להסכם הגרעין, שיתחדש ביום רביעי, מעיד כי ארצות הברית מגיעה למשא ומתן הזה מוחלשת מאי פעם ● כעת מנסים האמריקאים לפייס את איראן באמצעות קוריאה הדרומית - ובמקביל שר ההגנה האמריקאי הגיע היום לארץ במטרה לשכנע את הקברניטים בירושלים לאפשר מרחב תמרון נוח יותר לארצות הברית ● פרשנות

עוד 591 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה