ראש המוסד לשעבר, אפרים הלוי, בתחזית קודרת על השלכות הסיפוח:

"הנזק יהיה גבוה בהרבה ממה שניתן לדמיין"

ממשלת הסיפוח של גנץ ונתניהו קרובה מתמיד, והעולם מביט בדאגה על הצעד החד-צדדי שמתכננת ישראל ● מרבית אירופה מתנגדת למהלך, אך מה הסיכוי להטלת סנקציות ממשיות על ישראל? ● שורת מומחים, ובראשם ראש המוסד לשעבר אפרים הלוי, מציגים תחזיות שנעות מגינויים סמליים או רפים, דרך החזרת שגרירים, ועד צונאמי כלכלי ומדיני נגד ישראל ● וזה עוד לפני שדיברנו על התגובה הפלסטינית ● רפאל אהרן שוחח עם המומחים, ומנתח את האפשרויות

אפרים הלוי (צילום: Yaakov Naumi/Flash90)
Yaakov Naumi/Flash90
אפרים הלוי
עוד 1,661 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום ראשון, 3 ביולי 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

המל"ל ממליץ לקבוע בחוק ייצוג של לפחות 33% נשים בקבינט המדיני-ביטחוני

פרסום ראשון דוח חסר תקדים שהוגש לראש המל"ל מותח ביקורת חריפה על העדרן של נשים ממוקדי קבלת ההחלטות, במיוחד במצבי חירום ● "העדר קשב ומודעות לנושא המגדרי מוביל לפגיעה קשה ובלתי פרופורציונלית בציבור הנשים בישראל", נכתב בדוח ● בין ההמלצות: להסדיר בחוק את ייצוג הנשים בקבינט המדיני-ביטחוני ובוועדת שרים לענייני קורונה, וכן להפוך את ועדת השרים לשוויון מגדרי לוועדה קבועה

עוד 1,427 מילים

מרפאת הכנסת – הסיסמוגרף של המשכן, חלק א'

רופא הכנסת ד"ר יצחק ליפשיץ מעולם לא התראיין לכלי התקשורת. רק אחרי פרישתו, לאחר שטיפל בבעיות הרפואיות של כ-500 חברי כנסת, עובדי כנסת ואנשי המשמר, הוא הסכים להעניק ראיון לספרי "מתחככים" שיופיע בימים הקרובים. הפרק הראשון בספר יובא כאן בשני חלקים. זהו חלק א'. 

*  *  *

עטיפת הספר "מתחככים" של גדעון אלון
עטיפת הספר "מתחככים" של גדעון אלון

רופא הכנסת, ד"ר יצחק ליפשיץ, היה מוסד בבית המחוקקים. במשך 32 שנות עבודתו, שבהן כיהן תחת שישה ראשי ממשלה, שמונה יושבי-ראש כנסת וחמישה נשיאים, הוא טיפל בבעיות הרפואיות של כ-500 חברי כנסת, עובדי הכנסת ואנשי משמר הכנסת. כשפרש ב-2019 ערכו לכבודו יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין והמנכ"ל אלברט סחרוביץ טקס פרידה מרגש.

במשך כל השנים הארוכות שבהן שירת ד"ר ליפשיץ את השרים וחברי הכנסת, במסירות ובמקצועיות רבה, הוא סירב בתוקף להעניק ראיונות ולספר על החוויות שהיו לו בעבודתו עם השרים וחברי הכנסת. הוא היה אגוז קשה מאוד לפיצוח. תמיד נהג לומר לי, "עכשיו לא אתראיין, אבל אולי אחרי שאפרוש".

לאחר שעזב את הכנסת נענה לפנייתי והסכים לספר על כמה מהאירועים הרפואיים שהיה מעורב בהם במהלך השנים, ולהציג בפני תמונות מרגשות, אולם מפאת סודיות רפואית סירב בתוקף לנקוב בשמותיהם של כמה נבחרי ציבור שחשפו בפניו פרטים רפואיים אישיים וסיפרו על בעיות הבריאות שלהם.

לאחר שעזב את הכנסת הסכים לספר על כמה מהאירועים הרפואיים שהיה מעורב בהם, אולם מפאת סודיות רפואית סירב בתוקף לנקוב בשמות נבחרי ציבור שחשפו בפניו פרטים רפואיים אישיים וסיפרו על בעיות בריאות

בעיני ד"ר ליפשיץ "מרפאת הכנסת מהווה סיסמוגרף לכל מה שמתרחש בכנסת. כשהיו דיונים מתוחים במליאת הכנסת, שבהם לא היה ברור אם יהיה רוב לקואליציה בהצבעה וההכרעות התקבלו על חודו של קול או של קולות בודדים, או כשהאופוזיציה הפתיעה וניצחה בהצבעה חשובה, ניתן היה להבחין בכך במספר חברי כנסת שהגיעו למרפאה והתלוננו על כאבים בחזה, עלייה בלחץ הדם, קוצר נשימה, מיגרנה, תפרחות בעור ותופעות פסיכוסומטיות שונות. היו גם מקרים שבהם ראיתי שרים וחברי כנסת מתוחים ונרגזים מאוד בעקבות כתבה שפורסמה עליהם באחד העיתונים או בטלוויזיה, ואני כרופא עשיתי כל מאמץ כדי להוריד את גובה הלהבות ולנסות להרגיע אותם".

ד"ר ליפשיץ רואה במרפאת הכנסת "מעין מקלט או שמורת טבע, שבה נבחרי הציבור מרשים לעצמם לדבר בחופשיות על המצוקות הרפואיות והבעיות האחרות שלהם, משום שסמכו עלי ששום דבר לא יצא החוצה. במרפאה שלי גיליתי שמאחורי מנהיגי הציבור ישנם בני אדם עם המון אמוציות, הרבה אגו וכבוד ותכונות אנוש אלמנטריות של כעס, זעם ועלבון צורב, וזה חל על גברים ונשים כאחד".

הוא מגלה שכרופא הכנסת חש חובה לדעת בדיוק מהם גורמי הסיכון של כל אחד מהשרים וחברי הכנסת, כדי לדעת מתי נדלקות הנורות האדומות וכיצד לתת להם את הטיפול המהיר והטוב ביותר, אם יזדקקו לו.

כדוגמה הוא מציין: "כשחבר כנסת הסובל מבעיות של סוכרת מזריק לעצמו אינסולין, איננו אוכל ועולה לדוכן הנואמים ומדבר בזעם ובכעס רב ובקולי קולות, הוא מוריד את רמת הסוכר שלו. כשראיתי זאת, נהגתי לגשת לעוזריו הפרלמנטרים של אותו חבר כנסת וביקשתי מהם לגשת אליו כי הוא עלול להתעלף".

כשהיו דיונים מתוחים במליאת הכנסת ניתן היה להבחין בכך במספר חברי כנסת שהגיעו למרפאה והתלוננו על כאבים בחזה, עלייה בלחץ הדם, קוצר נשימה, מיגרנה, תפרחות בעור ותופעות פסיכוסומטיות שונות

כך למשל, כשחבר הכנסת מיכאל איתן (שכיהן בכנסת מ-1984 עד 2013) נאם ב-1993 את הנאום הארוך ביותר שהושמע בתולדות הכנסת (10 שעות ו-7 דקות) על תקציב המדינה, תפס אותו ד"ר ליפשיץ בשירותים והזהיר אותו כי אם לא יפסיק את הנאום הוא עלול לסבול מפקקת (טרומבוזה) ברגל. איתן ציית להוראות הרופא והפסיק את נאומו.

בסלון ביתו בירושלים מונחים זה לצד זה בסדר מופתי עשרות אלבומים עם תמונות, המתעדות אירועים בכנסת שבהם היה ד"ר ליפשיץ מעורב, וכן עשרות מכתבים אישיים ודברי תודה חמים של אישים בכירים במדינה על היחס הרפואי החם והמסור שקיבלו ממנו.

ראיתי שם מכתבים מרגשים משמעון פרס ומרעייתו סוניה פרס, שכתבה לו ב-1988: "תודה מקרב ליבנו שלי ושל שמעון על הטיפול המצוין ועל הנאמנות המרשימה ועל הכבוד למקצוע והרבה הצלחה. שירבו כמוך בארצנו. בתודה סוניה".

ד"ר ליפשיץ סירב לספר איזה טיפול ניתן לפרס, שבזכותו הוא זכה למכתב הוקרה חם כל כך. לצדו ראיתי מכתבי תודה והוקרה מנשיאי המדינה חיים הרצוג ומשה קצב, ומיושבי ראש הכנסת שלמה הלל, פרופ' שבח וייס ודב שילנסקי ומרבים אחרים.

רופא הכנסת נזכר בדיונים חריפים וסוערים שהיו בהם הרבה יצרים, כעס והתלהמות. "זכור לי אירוע כזה שהיה במרכז הליכוד, בעת המאבק הפוליטי של דוד לוי מול יצחק שמיר. כתוצאה מסערת הרגשות וההתרגזות נגרם לדוד לוי אוטם בשריר הלב, הוא הובהל לבית חולים ועשו לו כעבור שעתיים צנתור. כיום בלימודי בית הספר לרפואה מראים לסטודנטים קטע וידיאו מהאירוע הזה".

"כתוצאה מסערת הרגשות וההתרגזות בדיון במרכז הליכוד נגרם לדוד לוי אוטם בשריר הלב, הוא הובהל לביה"ח ועשו לו כעבור שעתיים צנתור. כיום בלימודי בית הספר לרפואה מראים לסטודנטים קטע וידיאו מהאירוע הזה"

מתברר שלא כל חברי הכנסת שהתלוננו כי הם חשים ברע ונשקפת סכנה לחייהם נזקקו באמת לטיפול רפואי דחוף. ד"ר ליפשיץ מגלה כי במהלך השנים היו כמה מקרים שבהם חברי כנסת הוכיחו שיש להם יכולת תיאטרלית בלתי מבוטלת כדי למשוך תשומת לב ולעורר הדים.

באחד המקרים, שהתרחש בשנות השמונים, עלה אחד מחברי הכנסת לדוכן הנואמים במהלך דיון בנושא יצרי מאוד, ובעת הנאום החל לצעוק בקולי קולות וקרע קריעה בחולצתו ובשלב מסוים אף התעלף.

רופא הכנסת נאלץ להזעיק אמבולנס כדי להבהיל אותו לבית חולים "ביקור חולים" במרכז ירושלים, שם נעשו לו בדיקות יסודיות בשל החשש שהאיש לקה בהתקף לב, אבל בבדיקות לא נמצא דבר, ויממה לאחר מכן הוא שוחרר לביתו.

במקרה אחר, אחד מחברי הכנסת נשכב במהלך ישיבת המליאה על השטיח באולם המליאה והתלונן כי הוא חש ברע וביקש להזעיק את רופא הכנסת. ד"ר ליפשיץ בדק אותו והבהיל אמבולנס כדי להעביר אותו לבית חולים "הדסה".

לאחר שאושפז ונבדק ביסודיות התברר שאין שום הצדקה לאשפוזו, אבל הוא התחנן בפני מנהל המחלקה שלא יזדרז לשחרר אותו, כדי שאיש לא יעלה בדעתו כי הייתה זו הצגה שנועדה למשוך תשומת לב ותו לא.

לא כל החכ"ים שהתלוננו כי הם חשים ברע ונשקפת סכנה לחייהם נזקקו באמת לטיפול רפואי דחוף. ד"ר ליפשיץ מגלה כי במהלך השנים היו כמה מקרים שבהם חכ"ים שהוכיחו יכולת תיאטרלית בלתי מבוטלת

*  *  *

בהמשך הריאיון עם רופא הכנסת לשעבר ד"ר יצחק ליפשיץ, המופיע בחלקו השני של הפרק האחרון מתוך ספרי "מתחככים" שיעלה מחר, נגלה מי השר בממשלה שהוכנס לביה"ח בשם שמעון בן אברהם וכיצד הקואליציה והאופוזיציה נאלצו פעמיים להזעיק לכנסת ח"כים שאושפזו בביה"ח משום שהיריבים הפוליטיים סירבו לתת להם קיזוז. רק ח"כ אילן גילאון ז"ל  ידע להתעלות וגילה אנושיות והתקזז עם דוד אזולאי ז"ל.

גדעון אלון הוא עיתונאי. הוא עבד 35 שנים כעתונאי ב״הארץ״, מתוכן 17 שנים ככתב פרלמנטרי של הארץ, ולאחר מכן 14 שנים ב״ישראל היום״. הוא הגיש תכניות בערוץ הכנסת, הפיק סרט תיעודי על תפקוד ועדת חוץ ובטחון ופירסם שלושה ספרים. האחרון שבהם הוא: ״מתחככים״, ובו סיכום 40 שנות עבודתו העיתונאית. בסוף אפריל 2021 יצא לגימלאות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 991 מילים

המפלגות חייבות לכנסת 167.2 מיליון שקל – וזאת רק ההתחלה

מפלגת הליכוד חייבת לכנסת את הסכום הגבוה ביותר – כ־49 מיליון שקל ● לכחול לבן יש את החוב הכי גבוה ביחס לגודלה: כ־18.5 מיליון ● שתי המפלגות חורגות מתקרת ההלוואות המותרת ביחד עם תקווה חדשה, שכבר הספיקה לצבור חוב של כ־10 מיליון ● חלק מהמפלגות כבר לקחו הלוואות למימון הבחירות בנובמבר ● הסכום שהכנסת משלמת למימון הקמפיינים מאז 2019 יגיע השנה ליותר ממיליארד שקל

עוד 2,137 מילים

אחרי שנה שבה ראש הממשלה וראש האופוזיציה לא נועדו, הזמין לפיד את נתניהו לפגישה

ראש הממשלה שלח הזמנה רשמית לראש האופוזיציה, אחרי שזה הציע בסוף השבוע להסתפק בעדכונים באמצעות המזכיר הצבאי ולהימנע מפגישה משותפת ● לפיד הודיע על מינויו של דובר משרד החוץ ליאור חייט לראש מערך ההסברה הלאומי במקומו של אלעד טנא ● יושב ראש הכנסת מיקי לוי הניח את אבן הפינה למוזיאון הכנסת בבית פרומין בירושלים

עוד 26 עדכונים

למקרה שפיספסת

חזבאללה ניצל את המצב הפוליטי בישראל להעברת מסר

ראש ממשלה חדש בישראל זו הזדמנות להעביר מסר ולקבוע תקדים - ובתפיסתו של נסראללה, יש כאן איזון אסטרטגי ● ישראל טסה כל העת מעל שמי לבנון ועל פי פרסמים זרים, אפילו תוקפת משמי ארץ הארזים מטרות בסוריה ● לכן הארגון רואה בחדירת כלי טיס לשמי ישראל צעד תגובה לגיטימי ● יירוט המל"טים אתמול הרס לארגון הטרור הלבנוני את התוכניות ● פרשנות

עוד 720 מילים

בית המשפט העליון בארה"ב הכריז מלחמה על החיים המודרניים

בית המשפט העליון של ארה"ב מנהל מלחמה בקנה מידה מלא נגד החיים המודרניים. בישראל, האוונגליסטים היהודיים, הימין התורני הקנאי הולכים באותה הדרך.

"אני מאוד, אבל מאוד, נגד הפלות. מבחינתי שאף אישה במדינה לא תעשה הפלה, גם לא אם היא בת 17 ולא נשואה.
-ואם היא עברה אונס?
אולי אז כן, במצבים חריגים במיוחד. אבל שאר הנשים? שלא יעשו הפלות" (דנה ספקטור, בשיחה עם בצלאל סמוטריץ 16 למאי 2022).

בית המשפט העליון של ארה"ב מנהל מלחמה בקנה מידה מלא נגד החיים המודרניים. בישראל, האוונגליסטים היהודיים, הימין התורני הקנאי הולכים באותה הדרך

על פסק הדין של בית המשפט העליון של ארה"ב, שביטל את רו-וויד, מאפשר עכשיו למדינות השונות לאסור על הפלות. בתמצית, פסק הדין שולל מנשים ומאנשים זכויות וחרויות משפטיות חשובות שהיו בידיהם עד עתה, תוך שהוא כופה תפיסות דתיות ושמרניות קיצוניות שאין להן רוב, לא בציבור האמריקאי הרחב ולא בקונגרס.

ללא תלות בהיקף ובנוסח המדויק של החוקים שיבואו בעקבות פסק הדין המביש הזה, תוצאה אחת של ההחלטה היא ברורה: צמצום דרסטי בזכויותיהן של נשים, ושל מעמדן כאזרחיות חופשיות ושוות. למעשה מרגע ההפריה אין לאישה זכויות לדבר עליהן.

בית המשפט קבע כעת שהמדינה יכולה לכפות על אישה ללדת, גם אם מדובר בימים הראשונים להריון, שהמדינה יכולה לאלץ אותה להמשיך ולהביא הריון לגמר גם במחירים האישיים והמשפחתיים הגבוהים ביותר. כך כתבו שלושת השופטים הליברלים בבית המשפט בדעת מיעוט.

כבר נכתב רבות (לדוגמה כאן, כאן, כאן, כאן, כאן, וכאן) ויכתבו עוד הרבה מאמרים וניתוחים. בפוסט הזה אציין מספר היבטים עתידיים הנובעים להערכתי מהפסיקה של בית הדין העליון של ארה"ב.

פסק הדין הזה זורק לפח את עקרונות היסוד שנכתבו בהכרזת העצמאות האמריקאית ב-1776, את הצהרת זכויות האדם והאזרח – אחד מהמסמכים היסודיים ביותר של המהפכה הצרפתית מ-1789, ואת הכרזת האומות המאוחדות בדבר זכויות האדם מ-1948.

ללא תלות בהיקף ובנוסח המדויק של החוקים שיבואו בעקבות פסק הדין המביש הזה, תוצאה אחת של ההחלטה היא ברורה: צמצום דרסטי בזכויותיהן של נשים, ושל מעמדן כאזרחיות חופשיות ושוות

פסק הדין אינו סוף פסוק, להיפך, הוא אבן דרך, תמרור בתהליך של הפיכת ארה"ב למדינה קלריקלית שמרנית, שתסיג לאחור את ההישגים הכלכליים והחברתיים שהושגו בארה"ב בששים השנים האחרונות.

בשלבים הבאים נראה את איסור המכירה והשימוש גם לאמצעי מניעה וגם לגלולה של הבוקר שאחרי (כבר עכשיו נמחקו מרשתות הפייסבוק והאינסטגרם פוסטים שהציעו גלולות כאלה לנערות ולנשים), נחזה בהפללת נשים שעברו הפלה, ברישום הריונות, במעקבי סייבר אחרי נשים, באיסורים על יציאת נשים הרות למדינה אחרת שבה מותר להפיל, ובתביעות פיצויים של אזרחים נגד אזרחים אחרים שסייעו לבצע הפלה.

חלק מהליכים אלו נמצא כבר על סדר היום בחלק מהמדינות בארצות הברית. וזה אומר לקחת מנשים את החופש על הגוף שלהן ועל החיים שלהן. את הזכות, שהושגה במאבק אדיר וארוך שנים, לעשות עם החיים שלהן מה שהן רוצות ומתי שהן רוצות. וזה חייב להפחיד את כולנו.

פסיקת רו נגד וייד ב-1973 העניקה בחירה לנשים, ופסק הדין הנוכחי של בית המשפט העליון ביטל זאת.

פסק הדין אינו סוף פסוק, להיפך, הוא אבן דרך, תמרור בתהליך של הפיכת ארה"ב למדינה קלריקלית שמרנית, שתסיג לאחור את ההישגים הכלכליים והחברתיים שהושגו בארה"ב בששים השנים האחרונות

הטענה של הימין האמריקאי שזו בחירה, שמדינה שרוצה הפלות שתאפשר זאת, ומדינה שלא רוצה הפלות שלא תאפשר הפלה – היא טענה שקרית.

בחירה אינה מצב בו מחוקקים במדינה כלשהי יחליטו שהאישה חייבת להמשיך את ההיריון וללדת, כמו שהם לא יכולים להחליט עבורה אם להפסיק את ההיריון. בחירה משמעותה שאשה יכולה לבחור כרצונה אם ללדת או לא.

איסור גורף על הפלות – עד כדי הצעות חוק שמגדירות הפלה כרצח בכמה מדינות ומענישה חברות שמממנות הפלות מחוץ למדינה – אינו בחירה.

פסק הדין הזה אינו סוף פסוק, בחוות דעת מקבילה של השופט ברט קוואנו, הוא נראה שולל את הרעיון שהועלה על ידי כמה ממתנגדי ההפלות, לפיו הצעד הבא הוא שבית המשפט יכריז שהחוקה אוסרת הפלות. "החוקה לא אוסרת הפלות ולא מאפשרת הפלה חוקית", כתב קוואנו. הוא אמר גם כי הפסיקה אינה מאפשרת למדינות לאסור על תושבים לנסוע למדינה אחרת כדי לבצע הפלה, או להעניש אנשים רטרואקטיבית על הפלות קודמות.

לעומת זאת, השופט השמרני קלרנס תומאס, בחוות דעת מקבילה, העלה את האפשרות שבית המשפט עלול לשלול זכויות נוספות אחרות. תומאס דחק בבית המשפט לשקול מחדש את פסיקות העבר שהגנו על הזכות לאמצעי מניעה ולגליזציה של נישואי הומוסקסואלים בפריסה ארצית, וביטלו חוקי מדינה שאסרו על מין הומוסקסואלי.

השופט תומאס העלה את האפשרות שביהמ"ש ישלול זכויות נוספות אחרות ודחק בביהמ"ש לשקול מחדש את פסיקות העבר המגינות על הזכות לאמצעי מניעה, לגליזציה של נישואי הומוסקסואלים ומין הומוסקסואלי

הידיעה שאפשר להחזיר את הגלגל לאחור ולצעוד אחורה, כמו באפגניסטן ואירן, וכמו שהיה גם במדינות "נאורות" כגרמניה של שנות ה-1930 – היא בעייתית, מפחידה ומערערת. ההכרה שאפשר להחזיר את עטרת הקוצים של השעבוד ליושנה ולקחת מאתנו זכויות שהושגו במאמצים רבים וארוכים – צריכה להדיר שינה מאתנו.

כמו שכתבה קרן נויבך, אנחנו כל כך בטוחים בזכויות המולדות שלנו ובזכות על גופנו, שאנו שוכחים שהן הוכרו רק במהלך מאה השנים האחרונות. ועכשיו, במחי החלטה אחת במדינה שמתיימרת להנהיג את העולם החופשי, הזכות הזו ניטלת מנשים.

בישראל, האוונגליסטים היהודיים והימין הרדיקלי פועלים לפי תכנית פעולה דומה. הם נסמכים גם כספית וגם רעיונית על תורמים רדיקליים ימניים ועל אותם קבוצות אוונגליסטיות אמריקאיות.

בשם ״ערכי משפחה״, ותוך שאיפה להחזיר עטרה ליושנה, הימין התורני הרדיקלי בישראל מקדם מצב בו אישה הייתה שפחה, מקדם הדרת נשים והחזרתן אל מחוץ לספרה הציבורית, למטבח, לחדר המיטות ולחדר הלידה (בהפרדה גזענית).

מכוני מחקר עשירים כמו פורום קהלת (הנתמך ע"י ג'פרי יאס וארתור דנצ'יק, שני מיליארדרים יהודים אמריקאים הקנאים לערכי הימין הרדיקלי, ומבין התורמים הגדולים ביותר של המפלגה הרפובליקאית, ובעיקר של נציגי האגף הטראמפיסטי), ולצידם ארגונים נוספים רבים, חלקם קיקיוניים, רבנים כמו הרב יגאל לווינשטיין, הרב צבי ישראל טאו, הרב מאיר מאזוז וחברי כנסת מסוימים – מכריזים מלחמה על נשים ועל להט״בים.

בשם ״ערכי משפחה״, ותוך שאיפה להחזיר עטרה ליושנה, הימין התורני הרדיקלי בישראל מקדם הדרת נשים ומצב בו אישה הייתה שפחה. מחוץ לספרה הציבורית, במטבח, בחדר המיטות ובחדר הלידה (בהפרדה גזענית)

הם מצליחים להפחיד ולנטרל באפקטיביות משרדי ממשלה, ועדות בכנסת, את האוניברסיטאות ואת התקשורת. וכל זה ללא תגובה עניינית מהרוב החופשי בישראל.

זו קריאה לפעולה, עוז לתמורה בטרם פורענות.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר תאגידים, ניאוליברליזם ואנרגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 936 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

״המרחב הפוליטי הפך אלים ומרושע - עלינו לעצור את זה״

הליכוד: שום אמירה של לפיד לא תסתיר את העובדה שנחשפה: שהוא שלח את המנכ״לית שלו עם צ׳ק פתוח למועצת השורא ● לפיד ורעייתו ילונו הלילה במתחם בלפור ● צה״ל יירט כתב״מים מעל מאגר כריש ● גנץ: חיזבאללה מחבל ביכולת לבנון להגיע להסכם עם ישראל ● הפלסטינים יעבירו לארה״ב את הכדור ממנו נפגעה אבו עאקלה ● עודה: היהודים תמיד חיפשו ערבי מחמד כמו עבאס

עוד 17 עדכונים

אחרי ביקור יורש העצר בקהיר, למצרים התחוור כי סעודיה אינה מתכוונת להמשיך להיות הפרה החולבת של מצרים ● האסון בירדן גורם לזעם ברשתות החברתיות ● בין סוריה לאוקראינה: קייב מנתקת יחסים עם דמשק ● ותשע שנים אחרי שמיליוני מצרים יצאו לכיכר תחריר כדי להפגין נגד הנשיא מורסי, הסופר אלאא אל-אסוואני מוציא ספר מבריק, "רפובליקת כאילו" ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,335 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

האם הטרלול השמרני שחוגג בארה"ב בדרכו לישראל?

להחלטת העליון האמריקאי, לפיה הממשל הפדרלי לא רשאי להטיל מגבלות על פליטות הפחמן של תחנות כוח, עלול להיות המשך בישראל אחרי הבחירות ● עליות המחירים החדות של החשמל והדלק הן הזדמנות לאומית ואישית לחשב מסלול מחדש ● בהרצליה, פינוי-בינוי כולל גם פינוי מוסדר של בעלי חיים משטח בנייה ● והזמנה לערב הרצאות על סביבה בכל הארץ

עוד 1,420 מילים

ריאיון מלחמת הגנגסטרים נגד הנאצים בארצות הברית

על רקע עצרות הענק של הארגונים הנאצים בארה"ב בשנות ה־30, השופט היהודי נתן פרלמן החליט לקחת את החוק לידיים ופנה למאפיונרים יהודים כדי להקים צבא של בריונים שיילחמו באנטישמים ● הסופר מייקל בנסון משחזר את האירוע הנשכח בספר חדש ומספר לזמן ישראל: הם לא האמינו שיהודים יעזו להתנגד

עוד 1,330 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
קוֹלָב 138

קולבים מאוירים, צילומי קולבים, קעקועי קולבים, שרשראות עם קולבי זהב קטנים, ואינספור צילומים של נשים מניפות קולבים בהפגנות ספונטניות בערים שונות באמריקה ● איך הפך דווקא קולב הבגדים לסמל של המאבק למען זכויות הנשים?

עוד 1,112 מילים

ליברמן: רואה את עצמי מועמד לראשות הממשלה

נתניהו בירך את לפיד והודיע לו כי הוא יתעדכן בענייני ביטחון כראש האופוזיציה באמצעות המזכיר הצבאי ● איילת שקד נפרדת מנפתלי בנט: בזכותך יודעים שאפשר לנהל מדינה בביטחון, באחריות ובדרכי נועם ● מתן כהנא: זכיתי להיות שותף בכיר לדרך ● וליד טאהא מרע״ם עבר צינתור - מצבו טוב ● בלינקן ליו"ר הרשות הפלסטינית: לחקור ביסודיות את מות אבו עאקלה

עוד 27 עדכונים

123 ימים בזירת איגרוף, בלי חוקים ובלי כפפות

קמפיין הבחירות של נתניהו יתמקד בחיבור בין לפיד לרשימה המשותפת ורע"ם ● הקמפיין של לפיד יתמקד בחיבור בין נתניהו לסמוטריץ' ובן-גביר ● העימות הזה יהיה אחד המרתקים שהיו כאן, בין שני שועלי בחירות משופשפים שמכירים היטב את התקשורת והרשתות ● ובינתיים, לנתניהו יש פריימריז על הראש, לפיד חייב לסגור עם איזנקוט - ובימינה, איילת שקד נראית כמו צמח בר ● פרשנות

עוד 1,085 מילים ו-1 תגובות

במלחמה בשחיתות, התדמית של לפיד קרסה אל מול המציאות

ייתכן שהכניעה של יאיר לפיד לדרישות האופוזיציה השבוע, לקראת פיזור הכנסת, נבעה מחוסר ברירה - אולם ההתנהלות הזו אפיינה את ראש הממשלה הנכנס לאורך כל השנה החולפת, כשנמנע באופן עקבי מלקדם יוזמות בתחום המאבק בשחיתות שלטונית ● דעה

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 862 מילים ו-1 תגובות

אנשי מודיעין בישראל תוהים השבוע מה גרם לסנוואר האנליטי להעלות פתאום שוב את עסקת השבויים ● האם סנוואר לא עומד בלחץ הרחוב הפלסטיני או שמא הוא מזהה בקיעים במערכת הפוליטית הישראלית ומפרש את זה כשעת כושר? ● במערכת הביטחון קיימת התנגדות נחרצת ללכת לעסקה בשני שלבים, וגורמים מעורים מעריכים: המו"מ חזר לנקודת האפס ● פרשנות

עוד 635 מילים

"שכר דיפרנציאלי למורים? לפי איזה קריטריונים בדיוק? זה הזוי"

במשרד האוצר דורשים שכר דיפרנציאלי למורים והקלה בהליך פיטורי מורים בתמורה לתוספת השכר ● מורים ומומחים לחינוך חלוקים בנוגע לפיטורים - ומתנגדים בלהט לכוונה להנהיג שכר דיפרנציאלי ● חלקם מפקפקים ברצינות האוצר וחושבים שמדובר פשוט ב"עז" במו"מ על השכר ● שרת החינוך לשעבר יולי תמיר: "זאת לא תוכנית, אלא ניסיון לכופף את המורים במו"מ" ● בדיקת זמן ישראל

עוד 2,416 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה