מה שאזרחי ישראל באמת ״חייבים לשמוע״ על פי בנימין נתניהו

צילום מסך מתוך סרטון פייסבוק של ראש הממשלה בנימין נתניהו, 14.6.2020
צילום מסך מתוך סרטון פייסבוק של ראש הממשלה בנימין נתניהו, 14.6.2020

אתמול בערב ראש המשטר הנאשם בשוחד מרמה והפרת אמונים צייץ ״את זה אתם חייבים לשמוע״ וצירף סרטון בן 53 שניות. כשראש המשטר כותב ״את זה אתם חייבים לשמוע״, אני, אזרחית מן השורה, שומעת.

להלן התמלול של מה ששמעתי:

״הערב אירחנו פה ילדה נהדרת, שובל פורת, שוויתרה על הבת מצווה שלה כדי לבוא לבית המשפט לתמוך בי, יחד עם רבים אחרים. ילדה נהדרת. שרה ואני החלטנו לארח אותה ואת משפחתה לבת מצווה קטנה פה.
בעוד אנחנו מארחים אותם, ובטלויזיה אחד מהדוברים של הפרקליטות שמתחזה להיות כתב משמיע קלטות חדשות מבלפור. שתי עוזרות מדברות איך הן, מה אני אגיד לכן? זרקו את הכביסה המלוכלכת לפח. (צחקוק). אני מתכוון לחולצות, לגרביים, כביסה מלוכלכת כזאת. אבל הדובר הזה, את הכביסה המלוכלכת של הפרקליטות שהם מסתירים בכל מיני מקומות, על זה הוא לעולם לא ידווח. שתפו!״

נכון לכתיבת שורות אלו, לסרטון היו 54.6k צפיות, ו-357 שיתופים.
0.6% מהצופים בסרטון עשו כפי שנתבקשו על ידי ראש המשטר.

הבטתי בנייד שלי, והוא הביט בי חזרה. שנינו היינו במבוכה. למיטב הבנתי בעוד שבוע וחצי עתיד להתחיל סיפוח חד צדדי והפרת הסכמי השלום של ישראל עם שכנותיה. שליש מדינה בלי פרנסה, תמ״ג שלילי, סקטורים שלמים קרסו. מספר הנדבקים בקורונה עבר את מה שנקבע כסיבה לחזור לסגר, אבל השגרה החדשה ממשיכה.

הבטתי בנייד שלי, והוא הביט בי חזרה. שנינו היינו במבוכה. להבנתי בעוד שבוע וחצי עתיד להתחיל סיפוח חד צדדי והפרת הסכמי השלום של ישראל עם שכנותיה. שליש מדינה בלי פרנסה, תמ״ג שלילי, סקטורים שלמים קרסו

ומצד שני כל יומיים יוצא תזכיר דיקטטורי שמעניק לראש הממשלה אפשרות לחדור לנו בכח בלי צו לבית בשם הקורונה. עוד ועוד ראיות של ברוטליות משטרתית. הרחובות מוצפים מפגינים ומפגינות, ואוירה של חוסר שקט אזרחי מתוחה.

ציוץ של סמוטריץ בתגובה להודעת דוברות הרשותה השופטת
ציוץ של סמוטריץ בתגובה להודעת דוברות הרשותה השופטת

קוראים לשלוח עיתונאי לכלא על תחקיר. משותף בחשבון הטוויטר של ראש המשטר. שני שופטי בית המשפט העליון קיבלו איומים לתוך תיבות הדואר של ביתם הפרטי. והקיצוניים שבקיצוניים שהפכו למיינסטרים, ח״כ בצלאל סמוטריץ׳ ועמית סגל, לא רק שלא מגנים, הם מגינים על חופש הביטוי של המאיימים.

נדמה שמדינת ישראל מעולם לא היתה יותר חלשה.
מוסדותיה. הכלכלה שלה. החברה.

ולאור כל זה, ועוד הרבה, זה מה שראש המשטר חושב שאנחנו פשוט ״חייבים לשמוע״: זרם תודעה סוראליסטי על ילדת בת מצווה, גרביים בפח ומלמולי קונספירציות?!

אני לא יודעת אם יותר להבהל מכך שהאיש שיש לו סמכות לממש את היכולת הגרעינית של מדינת ישראל עושה סרטון מהמלט-דאון שלו ואז גם לא עוצר את עצמו לפני שהוא מפיץ אותו, או יותר לכעוס שהוא מנותק כל כך מהמציאות שהוא גורר 8 מיליון אזרחים ואזרחיות לגהנום יחד איתו.

יש למדינת ישראל אתגרים עצומים בגלל מדיניות מתמשכת של שחיתות. אנחנו לא מדינה אחת, אנחנו שתיים. אחת מתקדמת, משכילה עם כלכלה חזקה והשנייה מדינה כושלת ומפגרת בה אזרחים מוחלשים לא יכולים להשתלב באופן פרודוקטיבי בחברה או להגן עליה.

ולאור כל זה, ועוד הרבה, זה מה שראש המשטר חושב שאנחנו פשוט ״חייבים לשמוע״: זרם תודעה סוראליסטי על ילדת בת מצווה, גרביים בפח ומלמולי קונספירציות?!

המדינה המתקדמת ומשכילה מתכווצת ככל שמרעיבים את מוסדותיה ואזרחיה תקציבית ומסיתים נגדם. המדינה הכושלת והמפגרת רק גדלה, כי זו מדיניות להגדיל את האוכלוסיה חסרת הכישורים וההשכלה שקל להפעיל עליה מניפולציה, וזו מדיניות לנסות לייאש ולחנוק בהזנחה חלקים אחרים ממנה.

היום חצי מילדי ישראל לא לומדים לימודי ליבה, או לומדים אותם ברמה מאוד נמוכה. כל ילד חמישי בישראל שכן לומד ליבה, נכשל בכל שלושת המקצועות במבחני הפיזה – קריאה, מתמטיקה ומדעים. שום ספינים וסרטונים לא ישנו את העובדות הקשות האלו.

במסלול הנוכחי בעוד 10-20 שנה ישראל לא תהיה מדינה מתקדמת עם כלכלה מודרנית חזקה, ולא יהיו בה את המשאבים להגן על עצמה. זה בלי לקחת בחשבון מה יעשה סיפוח חד צדדי למגמה (הוא יחמיר אותה על סטרואידים).

מה שאזרחי ישראל באמת ״חייבים לשמוע״ זה לא עוד חפירה הזוייה ממשכן הגרביים במקרר, הידוע בעברית כמעון ראש הממשלה, אלא שממשלת ישראל הולכת לשנות מסלול ולהתחיל לדאוג לאזרחים ואזרחיות שלה.

ניצן ויסברג, מרצה ויועצת למתודולוגיית חדשנות design thinking ופעילה חברתית בתחום החינוך. עבדה כפרופסור יועצת באוניברסיטת סטנפורד לפני שחזרה לארץ וגילתה שארצה שינתה את פניה. כיום היא חיה בהוד השרון עם אישה היקר וארבעת ילדיהם. Nitzan Waisberg is a design thinking specialist, lecturing and advising various organization. She is also a social and political activist in the field of education. She served as a Consulting Professor at the Stanford University d.school before returning to her homeland to find it almost unrecognizable. She lives in Hod-HaSharon with her husband and their four children.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
עוד 592 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום רביעי, 20 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

מאוריטניה ואינדונזיה היו הבאות בתור - אבל הזמן אזל

שר החוץ הנכנס של ארה"ב: ״נבחן בזהירות את ההסכם למכירת ה-F35 לאמירויות״ ● הוסיף כי יתייעצו עם ישראל לפני החזרה להסכם הגרעין ● חגית משה נבחרה לראשות הבית היהודי ● סמוטריץ׳: הזרם הרפורמי אינו חלק מהיהדות ● הסגר יוארך ב-10 ימים ● אביר קארה מצטרף לבנט ● דוד אלחייני מצטרף לסער ● גבי ברבש: לא אכנס לפוליטיקה ● מקורב לרב קניבסקי: הוא תומך בהחזרת תלמודי התורה

עוד 50 עדכונים

המתמחה

מספרים על אחד מגופי התקשורת, שהיה לו מנהל שניהל את ממלכתו ביד רמה ובזרוע נטויה. היה המוציא והמביא, השותל והעוקר, הבוחש והמשליך מטעמו, ומטעמם של שולחיו. אפילו עד חצרו של ראש הממשלה הגיע.

כמובן שפוזיציה שכזו דרשה כישורים ברמה גבוהה. בכל זאת, חצרו של ראש הממשלה, מוציא ומביא, שותל ועוקר וכיוצא בזה. לא ממש הבנתי לאיזה סוג של כישורים נדרשו, אך אין ספק שנדרש להיות מה שלימים כונה "ליגה אחרת".

בתכונה אחת, בה היה כרוך תפקידו, אין עוררין שניחן, על פי הפרסומים: סבלנות. סבלנות היתה לו בהחלט. לא פעם ולא פעמים נאלץ לגייס את חדוות העשיה והביצוע שלו ולהמתין למועד הנכון. גם אם סבר שעיכוב עלול לפגוע בטובת העניין, במערכת כולה, חלילה בראש הממשלה או משפחתו, גם כשגמלה בליבו ההחלטה שעל אדם זה או אחר לסיים את תפקידו לאלתר. גם אז התאזר בכל הסבלנות שהצליח לשים עליה את ידו וחיכה עד ליום ההולדת של אותו אדם, ורק אז זימן אותו למשרדו כעומד לשפותו במתנה או ברכה לבבית, רק כדי להודיע לו את שידע משכבר.

לעתים גייס את חדוות העשיה והביצוע והמתין למועד הנכון. גם כשגמלה בליבו ההחלטה לפטר אדם כזה או אחר. חיכה ליום הולדתו של האיש, ורק אז זימנו, כעומד לכבדו במתנה או ברכה לבבית, ובישר על פיטוריו

בימים אלה עוזב את חיינו מפטר גחמני ידוע. דונלד טראמפ הגיח לעולמנו בסדרת הריאליטי "המתמחה", מצויד במשפט שהפך מזוהה איתו, איתו נפרד מהמתחרים בלווית ניפנוף אצבע מבטל: "אתה מפוטר".

נדמה שהקריירה החדשה שלו לא סיפקה לו את הריגוש שחווה בטלוויזיה. עם כניסתו לתפקיד, שכר הנשיא ה-45 שחקן שחור כדי שיגלם את קודמו, הנשיא ברק אובמה. השחקן התיצב בחדר הסגלגל למשחק תפקידים שכלל טקס פיטורין שצולם לשימוש אישי.

!some weird shit indeed

מנהיגי העולם החופשי הם לא כל אחד. לא תמיד אנחנו יכולים להבין אותם.
אבל אנחנו עדיין יכולים לבחור. אמנם מלאכת היישום הופכת קשה מיום ליום. אך עדיין עומדת לנו הזכות לסלוד מן המפטרים ברינה, ולהנות מאנחה קטנה של הקלה כשמדי פעם הסדר הישן והטוב קורץ לנו מעל ראשיהם של רשעים ובועט להם בתחת.

מעצבת, חושבת, מאיירת וכותבת. בעלת המותג B.Knit לטקסטיל ואפנת בית. פרסמה סיפורים קצרים בפלטפורמות שונות, בין היתר באתר המוסך, עברית ובכתב העת פטל. איירה עבור מוסף שישי של מעריב. גרה בתל אביב

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 315 מילים

אז כמה מורים התחסנו עד כה? אף אחד לא יודע

בדיקת זמן ישראל שיקול משמעותי בהחלטה האם לפתוח מחדש את מערכת החינוך הוא מספר עובדי מערכת החינוך שכבר חוסנו נגד נגיף הקורונה ● למעשה, הסתדרות המורים אף איימה בשביתה אם לא תינתן עדיפות לסגל ההוראה בחיסונים ● אלא שאף גוף בישראל לא אוסף נתונים על שיעור המתחסנים בקרב המורים - ולקופות החולים יש מידע רק על כ-25% מחוסנים מכלל אנשי החינוך

עוד 861 מילים

נערים עובדים בזמן הקורונה פחות מבזמנים רגילים, כי יש פחות מקומות עבודה ● אבל אלה שעובדים, עובדים מגיל צעיר יותר, שעות רבות יותר, בתנאי העסקה גרועים בהרבה, רבים מהם בעבודות מסוכנות - ולעתים קרובות במקום ללמוד ● חלקם עובדים כדי להציל את פרנסת המשפחה, חלקם - כי זה מה שיש לעשות מחוץ לבית ● "מצב מסוכן וחמור: מי שנפלט ממערכת החינוך כבר לא יחזור אליה"

עוד 2,044 מילים

למקרה שפיספסת

המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב, הגליל - וכל מה שביניהם

פתאום, דווקא בלב ראש העין המבוססת, זכו התושבים לקבל גינה מוזיקלית במימון המשרד הממשלתי של אריה דרעי לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל ● הגינה היפה מציפה שאלות לגבי הדרך והעקרונות שלפיהם מחולקים כספי תמיכה ממשלתיים ● האם באמת רשות מבוססת ועתירת תקציב זקוקה לסיוע ממשלתי על חשבון רשויות עניות יותר? ● תגובת המשרד: "אנחנו פועלים על פי נתוני הלמ"ס"

עוד 563 מילים

קריקטורה בינתים בטרמפיאדה

עודכן לפני 10 דקות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

המסמכים המתעדים את ישיבות העבודה שניהל מנדלבליט ב-2016 בעניין תיקי נתניהו הועברו, כשהם מושחרים ברובם, לפני עשרה ימים לצוות ההגנה של נתניהו ● אתמול נחשפו בפומבי ● פרקליטי נתניהו טוענים כי המסמכים מוכיחים שהחקירות "נפתחו בחוסר סמכות" ● אלו טענות סרק - אבל המסמכים כן חושפים את האגביות והשטחיות שבהן פעל אז היועץ הטרי מנדלבליט ● פרשנות

עוד 1,035 מילים

סיר הלחץ המשפחתי שיצר משבר הקורונה בשנה החולפת הביא איתו הביתה גם כמה דברים טובים ● מומחים מסבירים שלמרות מה שנדמה, הקשר בין הורים וילדים השתפר בלא מעט מקרים, ושפתאום הדור הצעיר רוכש מיומנויות מפתיעות ● האם השינוי יחזיק מעמד ביום שאחרי? גם כאן התחזית לא רעה בכלל

עוד 1,303 מילים

בהעדר רגולציה, הבנקים קובעים את הכללים ומתעללים בסוחרים

אזרחים שרכשו מטבעות ביטקוין לפני מספר שנים מגלים כעת שהם מיליונרים על הנייר ● אם יבקשו למכור את המטבעות, יצטרכו מייד לשלם מס במאות אלפי ואף מיליוני שקלים ● אלא שבמקביל הבנקים מונעים מהם לקבל את כסף המכירה בטענות שונות ● וכל בנק ממציא כללים משלו ● בשוק המטבעות הוירטואליים קוראים לאסדרה של הנושא ● וכל מה שדרוש הוא החלטה של ועדת החוקה לחתום על צו

עוד 2,072 מילים

זה היה אמור להיות הלהיט הכלכלי הבא: קרן בינלאומית שמפוקחת בלוקסמבורג ומייצרת הזדמנויות צמיחה יוצאות דופן ● מנהלי בנקים לשעבר, אנשי הייטק, רופאים, מהנדסים, מרצים ואמנים מיהרו להשקיע שם כסף, הרבה מאוד כסף ● אבל ארבע שנים אחר כך מתברר שמהקרן נעלמו 100 מיליון אירו, כשרבע מהסכום שייך לישראלים ● זמן ישראל חושף את תעלומת האוצר האירופי האבוד

עוד 3,442 מילים

סער: "שנתיים שאנחנו בחוסר יציבות בגלל אדם אחד מטורף"

יושב ראש תקווה חדשה: "נקים ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת המחדל של ניהול הקורונה"; הליכוד: "גדעון ממשיך לעשות פוליטיקה קטנה בעיצומו של המאבק בקורונה" ● אהוד ברק הודיע שלא יתמודד על ראשות העבודה; ייתכן שעמר בר-לב יתמודד על התפקיד ● נתניהו הודיע לבית המשפט שהוא כופר בהאשמות נגדו; טוען שהואשם במעשים שכלל לא נחקר עליהם ● מסתמן שהסגר יוארך

עוד 48 עדכונים

היהירות של חולדאי לא תוציא אותו מגבולות תל אביב

לפני שהכריז על הקמת מפלגת הישראלים וכניסה לזירה הארצית, הלך חולדאי להתייעץ עם קמפיינר ותיק ● "באשדוד יזרקו עליך ביצים, בשדרות יזרקו עליך אבנים גדולות, בדימונה כבר תהיה בסכנת חיים", אמר לו האיש ● "אתה מסמל בעיניהם את כל מה שהם שונאים - התל אביבי, הצפוני, הפריבילגי מהשבט הלבן. אל תיכנס להרפתקה הזו" ● חולדאי לא הקשיב, ועושה מאז כל טעות אפשרית ● פרשנות

עוד 517 מילים

הרחבת ההתנחלות בית אל מאיימת לקבור מורשת יהודית מבית שני

בעוד מגדלי דירות הולכים ונבנים בהתנחלות בית אל בגדה המערבית, שרידי הכפר היהודי שנכבש בידי הרומאים נאבקים ביסודות - ובגידול האוכלוסייה ● אמנדה בורשל-דן ביקרה באתר החפירות, שם עובדים בשנתיים האחרונות הארכיאולוגים של מתאם פעולות הממשלה בשטחים באיסוף ושימור הממצאים - מתוך תקווה להציגם בגן ארכיאולוגי שאולי ייפתח במקום

עוד 1,436 מילים

האם גנץ יוכל לכהן כרה"מ גם אם כבר לא יהיה חבר כנסת?

65 ימים לבחירות, וכבר עולה האפשרות כי לא תוקם ממשלה חדשה ונאלץ לצאת לבחירות חמישיות ● במצב כזה, הלו"ז הפוליטי עשוי למצוא את ממשלת המעבר הנוכחית עדיין מכהנת ב-17 בנובמבר, מועד קיום הרוטציה לראשות הממשלה ● לפי החוק, גנץ אמור להיכנס אוטומטית לתפקיד רה"מ ● אבל מה יקרה אז אם הוא כבר לא יהיה חבר כנסת? ● על האפשרות הזו לא חשבו בחקיקה החפוזה ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,077 מילים ו-1 תגובות

מלחמת המפרץ אחד שהיה שם

ב-17 בינואר 1991, בלילה שבו פרצה מלחמת המפרץ, סא"ל (מיל.) יוני קורן - מי שהיה אז ראש לשכתו של סגן הרמטכ"ל אהוד ברק - נשאר לישון במשרדו בקריה ● את מה שארע אז, הוא לא ישכח לעולם ● 30 שנה אחרי, הוא חושף לראשונה מתי באמת נורה הטיל הראשון על ישראל, למה חשבו שזו התקפה כימית, ומדוע שר הביטחון לא הצליח להיכנס לבור ● יומני הרל"ש - בלעדי לזמן ישראל

עוד 1,441 מילים ו-5 תגובות

טיבי: מעניין שעל האינטימיות עם הכהניסטים נתניהו לא מספר כשהוא מנסה לקושש קולות

יועץ ראש הממשלה לעג לספר של בנט; ימינה בתגובה: 4,000 הרוגים ומיליון מובטלים, ויועץ נתניהו מריץ צחוקים ● מתנחלים מיצהר פצעו פלסטינית בת 11 בינוני; יאיר גולן: עלול להדליק את כל איו״ש ● גלנט אסר להכניס את מנכ״ל בצלם לבתי ספר ● אביר קארה: מנהל מגעים עם סער ובנט ● תקווה חדשה: לא מנהלים איתו מגעים ● מחר יחלו בשב״ס לחסן אסירים בסיכון לקורונה

עוד 51 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה