דמיטרי ציגנוק (צילום: עיבוד מחשב)
מסע לחקר האמת בעקבות מותה של אנסטסיה קלין ומעצרו של דמיטרי ציגנוק

האיש שלא ידע שהוא השטן

תחקיר

פוסט שפרסם בית החולים איכילוב הסעיר את כל המדינה: אנסטסיה קלין, בת 52, ערירית וחסרת מעמד, הלכה לעולמה בסוף השבוע כתוצאה מחבלות חמורות בכל גופה ● הפוסט גם הצביע על החשוד לכאורה באלימות נגדה - בן זוגה, שאף הפר מעצר בית כדי להגיע לבית החולים ולהשלים את המשימה ● אמיר בן-דוד יצא לחקור את המקרה ונותר עם שאלות המטילות ספק בנכונות הסיפור כולו

האיש שלא יודע שהוא השטן הובל אל אולם המעצרים בשעה 12 בצהריים של יום שלישי. שלושה שוטרים ושוטרת ליוו אותו פנימה, הושיבו אותו על הספסל שצמוד לקיר ונעמדו סביבו. ארבעתם היו עטופים מהכתפיים ומטה בחלוקי בידוד תכולים חצי שקופים, מתחתם בצבצו אקדחים ואזיקים. על ידיהם כפפות אלסטיות (כחולות לשוטרים, לבנות לשוטרת). על פניהם עטו מסכות ירקרקות סטנדרטיות ומעליהן מסכות פלסטיק שקופות. התלבושת המשונה שיוותה להם מראה של מדענים מסתוריים שהגיחו מסרט אפוקליפטי.

עיניו של העציר הציצו מעל מסכת הקורונה, התרוצצו בבהלה בין הנוכחים בחדר. הוא אחז את יד שמאל מאוגרפת בחוזקה, וביד ימין מישש ועיסה את כתף שמאל, מרגיע את מקום הנשיכה הפראית שבגללה נזקק לא מזמן להתערבות כירורגית.

הוא לבש חולצת בד פשוטה בעלת שרוולים קצרים, עם משבצות כחולות קטנטנות, שאת כפתוריה רכס עד כפתור הצוואר האחרון, אולי כדי לשוות לעצמו מראה מכובד יותר בעיני אנשי החוק.

אולמו של שופט המעצרים שמואל מלמד, שהיה ריק לאורך הבוקר, כשעצורי היום צעדו בסך – חלקם בגופם, חלקם בשיחות זום עם בית המעצר – התמלא עכשיו בחבורה של כתבי פלילים מכל כלי התקשורת. עיתונאים צעירים ונמרצים, שיודעים לזהות סיפור טוב שמבטיח טראפיק ואולי גם דריסת רגל בעמוד הראשון או בחלק הראשון של מהדורת הערב, לפני הפרסומות.

ואין בכלל שאלה: סיפורו של האיש שלא יודע שהוא השטן הוא הסיפור הפלילי הכי חזק בסביבה כרגע. זה כבר היום השלישי שהם רצים עליו, העורכים דורשים עוד והציבור לא יודע שובע. בולעים כל מילה ומגיבים בזעם ובהזדהות.

סיפורו של האיש שלא יודע שהוא השטן הוא הסיפור הפלילי הכי חזק בסביבה כרגע. זה כבר היום השלישי שהם רצים עליו, העורכים דורשים עוד והציבור לא יודע שובע. בולעים כל מילה ומגיבים בזעם ובהזדהות

לעציר במסכה קוראים דמיטרי ציגנוק. הוא כבר מבין שמתחוללת סביבו מהומה, אבל טיבה עוד לא לגמרי ברור לו. למה כולם מתעניינים בו כל כך? הוא כבר בן 52 ודבר כזה מעולם לא קרה לו. הוא לא יודע אבל תמונה ישנה שלו – כשבלוריתו האפורה עוד היתה שחורה, שפמו עבות, סנטרו לא מגולח ומבטו פראי – מככבת עכשיו בעשרות ידיעות חדשותיות, בכל כלי התקשורת המרכזיים בישראל, בעברית וברוסית.

תמונתו של דמיטרי ציגנוק מתיקו הפלילי, מתאריך לא ידוע
תמונתו של דמיטרי ציגנוק מתיקו הפלילי, מתאריך לא ידוע

את הידיעות הללו מלווים מאות ואלפי פוסטים זועמים ברשתות החברתיות, שקוראים להרוג את דמיטרי, ואם אפשר גם לאנוס אותו קודם, לתלוש את אבריו האינטימיים, לענות אותו, לגרום לו לסבול לפני שימות. אנשים טובים ונורמטיביים שלא מכירים אותו כותבים עליו דברים איומים כאלה. חברי כנסת מימין ומשמאל משתמשים בסיפור שלו כדי למחות נגד כל מה שפגום בחברה הישראלית. הפקרת נשים לאלימות, הסלחנות כלפי גברים אכזריים, תרבות האונס, אוזלת היד של המשטרה, האטימות של הפרקליטות, הניתוק של בתי המשפט. רק תבחר מה מציק לך. דמיטרי ציגנוק הוא הוכחה לכל מה שרקוב פה.

למרות שבפרקליטות כלל לא בטוחים שיוגש נגדו כתב אישום, בבית המשפט של הציבור הוא כבר הורשע, וכבר מוקע אל קיר הקלון. רק הגבלות הקורונה הצילו אותו מהפגנת מחאה רבת משתתפים מחוץ לבית המשפט. בסוף היום תיערך הפגנה כזו בזום, ביוזמת אחד מארגוני הנשים תחת ההשטאג "די לאלימות נגד נשים" במה שיוגדר "אירוע זיכרון וירטואלי לזכרה של אנסטסיה קלין ז"ל אשר נרצחה באכזריות בידי בן זוגה. בת 52 במותה".

לציבור כבר ברור מעל לכל ספק סביר שציגנוק הוא האיש שהיכה את אנסטסיה קלין מכות רצח ואז קטע את רגלה באכזריות שקשה לדמיין – היתה כותרת כזו בעיתון נפוץ – אחרי התעללות שהובילה לאשפוזה כשהיא מחוסרת הכרה ומונשמת.

ארוע זיכרון לאנסטסיה
ארוע זיכרון לאנסטסיה

שבועיים היא שכבה כך, מוטלת לבדה על המיטה בבית החולים, בלי שאיש ביקר אותה או התעניין בגורלה. ואז, למרות החשדות החמורים נגדו, הסדיסט שוחרר ממעצר, ולמרבה הזוועה התחפש לאיש שב"ס והגיע לבית החולים – במה שנשמע כמו סצנה שטנית במיוחד מהסופרנוס או החבר'ה הטובים – כדי לסיים שם את המלאכה שבה החל. לוודא שאנסטסיה האומללה תמות. למרבה המזל, הוא נתקל בעובדת סוציאלית אמיצה ורבת תושייה שזיהתה בזמן את הסכנה ובלמה את הרוצח בגופה. וגם אחרי שנעצר שוב, גורמי אכיפת החוק הרופסים והאטומים, שיחררו אותו לחופשי, בלי בושה.

זה הסיפור שהציבור מספר לעצמו. זה הסיפור שרץ מאז שבת בצהריים, בהתחלה ברשתות החברתיות ואחר כך גם בתקשורת. והמגיבים משלימים – כל אחד כיד הדמיון הרעה עליו – את פרטי האירוע. מתחרים זה בזה בתיאורים מצמררים של מה קרה שם בדירה הקטנה ברחוב הרא"ה 120 ברמת גן, כשדמיטרי התעלל באנסטסיה, ואז מנחשים מה הוא התכוון לעשות לה בבית החולים. על פי הסיפור הזה – דמיטרי ציגנוק הוא השטן בהתגלמותו. תמצית הרוע האנושי. האיש שאי אפשר לחשוב על עונש חמור מספיק כדי שיכפר על מעשיו.

רק שעכשיו עו"ד ניר אלפסה, שמונה לתפקיד כפוי הטובה להגן על ציגנוק מטעם הסנגוריה הציבורית, מנסה לשכנע את שופט המעצרים, שבעצם אין סיבה להאריך את מעצרו של מרשו. הוא מזכיר לשופט, שהמשטרה והפרקליטות הסכימו לשחרר אותו פעמיים למעצר בית, כי המשטרה והפרקליטות העריכו שהחשדות לא מבוססים. וכל מה שהשתנה מאז שהוא שוחרר, מזכיר עו"ד אלפסה, זה ש"בינתיים בית חולים איכילוב יצר תהודה והעלה למודעות את מצוקתה של קורבן העבירה ז"ל, את העובדה שהיא בעצם נפטרה כשאין קרוב או מכר שבא לבקר אותה, והדבר העלה למודעות את התיק".

הודעה באתר של ישראל ביתנו
הודעה באתר של ישראל ביתנו

שזו הדרך העורך-דינית המכובדת להגיד לשופט בשיא הנימוס את הדברים הבאים: שמע, אנחנו הרי יודעים בדיוק מה קורה פה. בית חולים איכילוב פרסם בשבת פוסט שובר לב, שטס כבר כמה ימים ברשת. הפוסט הזה משך את כל כתבי הפלילים ותוכניות האקטואליה והחדשות. עכשיו כל מערכת אכיפת החוק מסתובבת על הגריל וחוטפת מכל הכיוונים, כאילו חסרות לנו צרות. ולמרות שמבחינת החקירה ומבחינה משפטית לא השתנה בעצם שום דבר במה שהיה ידוע לנו על עובדות המקרה, אתה ואני הרי מבינים שבאווירה הציבורית הזו יהיה לך קשה לשחרר אותו שוב, בלי לחולל מהומת אלוהים. ומי רוצה מהומה כזאת על הראש? ובשביל מי? בשביל הטיפוס המפוקפק הזה, שבקושי מדבר עברית ונזקק למתורגמן צמוד, אין לו גרוש על התחת, ועיניו מתרוצצות בפחד מעל המסכה?

טיעוניו המנוסחים טוב יותר של הסנגור הציבורי לא שכנעו את השופט מלמד. הוא האריך את מעצרו של דמיטרי ציגנוק בשלושה ימים על בסיס "חשד סביר לביצוע העבירות המיוחסות לו": רצח בת זוגו אחרי איומים, התעללות ואונס.

 הפוסט של איכילוב

אבי שושן, דובר בית החולים איכילוב, חיבר בעצמו את הפוסט שהצית את המהומה התקשורתית. הוא העלה אותו בשבת בצהריים לדף הפייסבוק הפופולרי של בית החולים, אחריו עוקבים יותר מ-88 אלף גולשים.

מעל צילום נוגע ללב של מיטה מבודדת ביחידה לטיפול נמרץ כתב שושן:

"לאישה ששכבה במיטה ביחידה לטיפול נמרץ כאן באיכילוב קראו אנסטסיה קלין. היא הייתה בת 52 במותה. ממה שגילינו עליה, היא הגיעה לישראל מאוקראינה לפני שנים בודדות ומאז התפרנסה בדוחק מעבודות כפיים.

"לפני כשבועיים היא הובלה לבית החולים במצב קריטי בעקבות זיהום שנגרם כתוצאה מפגיעות עזות שחוותה בכל חלקי גופה. בין היתר רגל ימין שלה אף נקטעה. בן זוגה, שחשוד לכאורה במעשה הנפשע שוחרר למעצר בית. הוא חזר לבית החולים והגיע עד למחלקה כדי למצוא אותה ולדעת 'מה עם הרגל שלה' ובזכות עירנותה של שירי, העובדת הסוציאלית שעמדה על המשמר ומנעה ממנו בגופה להיכנס לחדרה, הוא הוצא מבית החולים.

"אנסטסיה שכבה לבדה במשך שבועיים בלי שאף נפש חיה התעניינה בשלומה. המשטרה הצליחה לאתר את בני משפחתה באוקראינה אך הם הביעו אדישות למצבה. 'זו אישה שלא מעניינת אף אחד', אמר בצער הקצין הבודק לצוות המטפל.

"בערב שבת היא נשמה את נשימתה האחרונה ונפרדה מהעולם מבלי שזכתה לקבל חיבוק אחרון מאדם אהוב. סביבה היו הרופאות והאחים ושירי העובדת הסוציאלית, אומרים לאישה שלא הכירו ולא יודעים עליה דבר, שלום אחרון".

שושן סיים את הפוסט עם ההשטאג: "שימו_סוף_לאלימות_נגד_נשים" ופרסם אותו. והפוסט התחיל לטוס ברשת – יותר מאלף שיתופים תוך יומיים, ושובל ארוך-ארוך של תגובות נסערות.

לאישה ששכבה במיטה ביחידה לטיפול נמרץ כאן באיכילוב קראו אנסטסיה קלין. היא הייתה בת 52 במותה.ממה שגילינו עליה, היא הגיעה…

פורסם על ידי ‏איכילוב – המרכז הרפואי ת״א‏ ב- יום שבת, 10 באוקטובר 2020

רק בעל לב של אבן לא יזדעזע למשמע סיפורה האישי של אנסטסיה, שתואר בפוסט בדייקנות. אישה לבדה בארץ, חסרת מעמד, מתפרנסת מעבודות דחק, גוססת אל מותה בלי שאיש ידרוש בשלומה, משפחתה הרחוקה באוקראינה מתנכרת אליה. לא זוכה לקבל חיבוק אוהב אחרון. אישה שלא מעניינת אף אחד.

אבל היה לפוסט הזה גם גיבור נוסף – האיש הרע – בן זוגה של אנסטסיה. הוא לא הוזכר בשמו, שיתפרסם רק למחרת. זה הגבר שגרם לאנסטסיה ל"פגיעות עזות בכל חלקי גופה", ואז הגיע לבית החולים כאילו כדי "לדעת מה עם הרגל שלה" (לכולם ברור מה עושות כאן המירכאות), ולמרבה המזל לא הצליח לבצע את זממו בזכות שירי העו"סית האמיצה ש"עמדה על המשמר ומנעה ממנו בגופה להיכנס לחדרה".

האם זה מה באמת מה שקרה? האם – למרות שמותה של אנסטסיה שובר את הלב ואין ספק שהיא לכל הפחות קורבן של נסיבות חיים אכזריות במיוחד – אנחנו גם יכולים לקבוע בנחרצות שבן זוגה, כלומר דמיטרי ציגנוק, הוא מי שעומד מאחורי הזוועה הזו?

כותרת בעיתון
כותרת בעיתון

האמת היא שאין שום דרך לענות על השאלות האלה בביטחון על בסיס מה שידוע לנו כרגע. וכפי שיתברר עוד מעט, חלק גדול מהפרטים שפורסמו והסעירו את הקוראים, היו לא מדויקים בלשון המעטה. כדי לא לחטוא את החטא ההפוך ולמהר ולהדביק לסיפור את ההשטאג "פייק ניוז", הדרך היחידה היא לשכוח לרגע את הכותרות הסנסציוניות, להתעלם מאלפי הטוקבקים והפוסטים הזועמים, כולל אלה שאולי כתבנו בעצמנו, לנסות להתעלם מכל ההנחות המוקדמות שאיתן הגענו, ולעקוב בזהירות, עקב בצד אגודל, אחרי כל מה שידוע לנו על הסיפור הזה עד עכשיו, בעזרת האנשים שנחשפו אליו תוך כדי התרחשותו.

וכשעוקבים אחרי הסיפור הזה ככה, זום-אין על כל פרט, נפרשת מלוא הזוועה, ומתברר שהתמונה מורכבת בהרבה, ובכלל לא בטוח שזה סיפור על גבר אכזר שהתעלל באישה בודדה. אין ספק שזה סיפור על מהגרים בלי שפה וכמעט בלי מקורות הכנסה, שחיים בארץ רחוקה שהמערכות המרכזיות שלה קורסות תחת נטל הקורונה, התקשורת שלה סנסציונית ושטחית, הרשתות החברתיות בוערות מזעם והאזרחים חיים על הקצה, נכונים לצאת בכל רגע ללינץ'.

זוועה ברחוב הרא"ה

אנסטסיה קלין הגיעה לבית החולים איכילוב ב-11 בספטמבר, והתקבלה במחלקה לטיפול נמרץ. הרופאים הבינו שהיא שהתה כמה ימים בבית חברים וחששה להגיע לטיפול רפואי, כי היא נמצאת בארץ מאז 2012 ללא אשרת שהייה, ולכן חששה שיגרשו אותה. רק כשמצבה התדרדר, הבינו החברים שהיא זקוקה בדחיפות לטיפול רפואי והזעיקו אמבולנס.

אנסטסיה קלין
אנסטסיה קלין

הרופא שקיבל את קלין בטיפול הנמרץ התמקד בפצע לא גדול על הירך שלה, סמוך למפשעה, שהזדהם בצורה קשה בימים האחרונים, זיהום שהתפשט במהירות בגופה וכעת כבר סיכן את חייה.

בגלל הנסיבות יוצאות הדופן של המקרה, המשטרה נכנסה לתמונה וחקרה את חבריה של אנסטסיה קלין, שהזעיקו את האמבולנס. החברים – בני זוג אוקראינים – סיפרו שאנסטסיה הגיעה לביתם שבוע קודם לכן, ב-5 בספטמבר, כשהיא מדממת ברגלה. על פי עדותם, היא סיפרה להם שהייתה בדירת חבר המוכר להם, דמיטרי ציגנוק, ברחוב הרא"ה ברמת גן, ושם הוא ניסה לאנוס אותה וכשהיא התנגדה תקף אותה. החברים ניסו לטפל באנסטסיה כמיטב יכולתם הדלה, אבל הפצע ברגל הזדהם, ומצבה הגופני הירוד הידרדר מיום ליום, עד שלא יכלו יותר לשאת באחריות ובאשמה.

ניידת מתחנת בני ברק של מרחב דן נשלחה לדירה השכורה ברחוב הרא"ה. השוטרים מצאו שם את דמיטרי ציגנוק, נאנק מכאבים על המיטה. בכתפו היה סימן של נגיסה פראית שתלשה חתיכה מבשרו. הוא סיפר לשוטרים – במעט העברית העילגת שבפיו – שלפני כמה ימים התפתח ריב בינו לבין ידידה שלו, היא נשכה אותו, הוא השתולל מכאבים, שולחן זכוכית נשבר, הוא חושב שהיא נפצעה, אבל היא הלכה והוא לא יודע מה איתה.

השוטרים סיפרו לו שהיא מאושפזת במצב קשה ושהוא חשוד בניסיון אונס ובתקיפה. הם הסיעו אותו לבית החולים בילינסון לקבל טיפול רפואי בפציעה שבידו, ולמחרת הוא הובל לשופט המעצרים למעצר הראשון שלו.

מאחר שלדמיטרי ציגנוק אין אמצעים לשכור עורך דין שייצג אותו, המשטרה פנתה לסנגור התורן בסנגוריה הציבורית. וכך, עו"ד אייל שמחוני ייצג את ציגנוק כשמעצרו הוארך בפעם הראשונה בארבעה ימים. מאחר שעו"ד שמחוני לא דובר רוסית וציגנוק בקושי מדבר עברית, הם כמעט ולא יכלו לתקשר, והסנגוריה הציבורית העבירה את התיק לטיפולה של עו"ד פולינה סורין, שדוברת רוסית.

עו"ד פולינה סורין: "פגשתי אותו כבר במעצר הראשון, בחדרי המעצר בתחנת דן. מי שחוקר את המקרה הזה זה צח"מ דן. בשיחה הראשונה התרשמתי שיש אצלו איזה קושי נפשי, אולי קוגניטיבי. אני מצד אחד מנהלת איתו שיחה ואני מבינה היטב מה הוא אומר, ומצד שני הוא כל הזמן חוזר על דברים. חזרתיות קצת בעייתית.

"היה לו מאוד חשוב לדעת אם הוא משתחרר עד סוף החודש, כי הוא צריך לשלם שכר דירה. זה מאוד הטריד אותו. הוא חזר על זה ושוב ושוב. לשלם שכר דירה… לשלם שכר דירה… בדרך כלל בן אדם שעצור בחשד כל כך חמור לא מוטרד משכר הדירה שלו. זה לא מה שהכי מעסיק אותו. אבל אותו זה מאוד מאוד העסיק.

עו"ד פולינה סורין
עו"ד פולינה סורין

"את הטענות על אלימות הוא הכחיש חד-משמעית. הוא גם מאוד דאג לשלומה. הוא לא ידע מה בדיוק קורה איתה. אבל מה שקרה זה שככל שההליכים המשפטיים התמשכו, גם המצב שלה החמיר. זה עלה בדיונים השונים בעניינו והוא שמע על כך באמצעות המתורגמן. הוא כל הזמן רצה לדעת איך היא מרגישה, מה איתה, אם היא בסדר. זה הטריד אותו מאוד. הוא באמת דאג לה.

"צריך להבין – הוא נכה 100%. בגלל בעיות נפשיות. מתפרנס מקצבת נכות של ביטוח לאומי ומעבודות מזדמנות. אדם ערירי לחלוטין. אין לו צד ג'. לא היה לו אפילו מי שיחתום לו ערבות. ראיתי בעיניים אדם מסכן שאין לו אף אחד. יש לו כנראה אמא מבוגרת שחיה בבית אבות בנפרד ממנו. הוא רק דואג לשלם על הדירה. ודאג לחברה שלו שמרגישה לא טוב. הוא גם לא דאג לטפל בעצמו. ולא בגלל שהוא מפחד מהמשטרה. אני בטוחה שאם הוא היה מגיע לבית חולים עם נשיכה בכתף, אף אחד לא היה מזמין משטרה בגלל זה. אלה אנשים שלא רגילים לטפל בעצמם כמו שצריך".

הוא נראה לך אדם מסוכן?
"הוא נראה לי אדם מסכן. הוא לא נראה אגרסיבי בכלל. הוא נראה אדם עם מוגבלות מסויימת. לכן חשבתי שהוא צריך חוות דעת פסיכיאטרית. חוות הדעת הפסיכיאטרית הראשונית בעניינו הייתה שהוא צריך בדיקה יותר מעמיקה, אבל זה כבר לא היה רלבנטי כי בינתיים הוא השתחרר מהמעצר".

"צריך להבין – הוא נכה 100%. מתפרנס מקצבת נכות של ביטוח לאומי ומעבודות מזדמנות. אדם ערירי לחלוטין. אין לו צד ג'. לא היה לו אפילו מי שיחתום לו ערבות. ראיתי בעיניים אדם מסכן שאין לו אף אחד"

אנסטסיה קלין אושפזה בגלל פצע במפשעה שהזדהם. זו לא פציעה שאופיינית למקרים של אלימות בין בני זוג.
"נכון. ואם אתה שואל אותי, זו הסיבה שהוא שוחרר. זה לא סתם שהפרקליטות הגיעה למסקנה שבין סיבת האשפוז שלה לבין המעשים שלכאורה מיוחסים לו לא בטוח שיש קשר. התוצאה לא מצביעה על המעשים".

החקירה מסתבכת, המצב מתדרדר

במהלך תקופת המעצר הראשונה של ציגנוק, החקירה בעניין הסתבכה במהירות. מאחר שאנסטסיה הגיעה לבית החולים מחוסרת הכרה, אי אפשר היה לשמוע את גרסתה לאירועים – ובניגוד למה שפורסם בכל כלי התקשורת, היא מעולם לא הגישה תלונה למשטרה. החברים – אלה שהזעיקו אמבולנס והעידו בחקירה הראשונה שאנסטסיה סיפרה להם שציגנוק ניסה לאנוס אותה ואז תקף אותה – התגלו כעדים לא אמינים.

"העדות שלהם היתה מאוד בעייתית", אומר גורם המעורב בתיק החקירה, "הם סתרו אחד את השני ואז גם סתרו את העדות הראשונה שלהם עצמם. אם הם היו שומעים ממנה מיד אחרי האירוע שהוא זה שהרביץ לה – זה היה קביל. אבל לא ברור מתי הם שמעו ממנה, לא ברור אם הם שמעו את זה ממנה או שפשוט סיפרו את זה אחד לשני, ולא ברור אם הוא בכלל הרביץ לה או לא".

זה לא מה שפורסם. פורסם שהיא הגיעה לבית החולים כשהיא סובלת מחבלות בכל גופה כתוצאה ממכות רצח שהיא ספגה.
"הפער בין הפרסומים על התיק הזה לבין הראיות בתיק מאוד משמעותי. מאוד".

ומה לגבי הטענה על ניסיון אונס?
"העדות שלהם לא ברורה. הם אומרים פעם ככה ופעם אחרת. עד, אם הוא אומר דבר ואז חוזר בו, העדות שלו לא שווה הרבה מבחינה ראייתית".

ומה לגבי הפציעה שלה ברגל?
"העניין הוא שאנחנו לא יודעים אם הפציעה הזאת, שנגרמה כנראה מזכוכית, היא בגלל משהו שהוא עשה בכוונה, או לחילופין משהו שהוא עשה וגרם לפציעה שלה בטעות או בכלל משהו שהיא עשתה תוך כדי המאבק ביניהם וגרם לה להיפצע מזכוכית. אנחנו לא יכולים לדעת מה קרה בדירה. כל אחת מהאופציות האלה נמצאת על השולחן.

"הוא אומר שהיא נפצעה מזכוכית ואומר שזה קרה בלי כוונה. הוא מתאר איזושהי סיטואציה – שאי אפשר לפרט כרגע, כי היא עדיין בחקירה – אבל אין לנו שום אפשרות לשלול את מה שהוא אומר, כי אף לא ראה את הסיטואציה והיא לא יכולה להעיד עליה".

"אנחנו לא יודעים אם הפציעה, שנגרמה כנראה מזכוכית, היא בגלל משהו שהוא עשה בכוונה, או משהו שהוא עשה וגרם לפציעה שלה בטעות, או בכלל משהו שהיא עשתה. אנחנו לא יכולים לדעת מה קרה בדירה"

ולכן הוא שוחרר אחרי שבועיים ממעצר?
"בגלל שאנחנו לא יודעים מה קרה בדירה ועל העדות של החברים אי אפשר להסתמך, ביקשנו שישחררו אותו למעצר בית. הראיות בתיק לא היו חזקות אבל זה לא אומר דבר לגבי השאלה הנפרדת אם יוגש או לא יוגש נגדו כתב אישום בהמשך. עוצרים בישראל חשוד משלוש סיבות – מסוכנות, חשש מבריחה או חשש משיבוש מהלכי משפט. בשלב הזה, כשהוא משוחרר למעצר בית, המסוכנות שלו לא מצדיקה מעצר אלא אפשר להסתפק במעצר בית".

בחזרה לבית החולים איכילוב: אנסטסיה נשארה מורדמת ומונשמת והרופאים, שלא הצליחו לבלום את התפשטות הזיהום בגופה, נאלצו לכרות את רגלה כדי לנסות להציל את חייה.

בית החולים איכילוב (צילום: ויקיפדיה)
בית החולים איכילוב (צילום: ויקיפדיה)

ב-18 בספטמבר קלין הועברה ממחלקת טיפול נמרץ למחלקת טיפול נמרץ לב, בגלל אילוצים שנגרמים בעקבות משבר הקורונה, וכך הגיעה למחלקה שבה מוצבת העובדת הסוציאלית שירי מנדלבאום.

שירי מנדלבאום: "אנחנו עובדים עם אנשים כמו אנסטסיה כל הזמן. האנשים השקופים, חסרי המעמד, בלי ביטוחים רפואיים, שמגיעים מכל מני סיבות לבית חולים. בתקופה האחרונה נוספה על כל זה גם הקורונה, שמאוד מאוד מעמיסה על העבודה שלנו.

"אנסטסיה הועברה למחלקה שלי כי המחלקה שבה היא אושפזה הוסבה למחלקת קורונה. במפגש הראשון שלי איתה, אני רואה אישה במצב ירוד, אחרי ניתוח לכריתת רגל. הרגל נכרתה בגלל חיידק סטרפטוקוק שחדר לדם מהפצע. למיטב הבנתי, הפצע שאיתו היא הגיעה לבית החולים לא היה 'פצע מרשים', אלא פצע שהוזנח ולא טופל בזמן.

"פנתה אלי הרופאה שטיפלה בה בטיפול נמרץ. ביקשה אינפורמציה עליה – מי היא? איפה היא גרה? האם יש לה מערכות תמיכה? האם נצליח למצוא מישהו שיכול להיות אפוטרופוס לגוף שלה? – היא עמדה לקראת כמה התערבויות רפואיות פולשניות שדרשו חתימה על הסכמה.

העובדת הסוציאלית של איכילוב, שירי מנדלבאום
העובדת הסוציאלית של איכילוב, שירי מנדלבאום

"כשבנאדם לא כשיר לחתום לעצמו ממנים מה שנקרא 'אפוטרופוס לגוף'. בשלב הזה היה ברור שמדובר באישה שעומדת בפני תהליך רפואי מאוד מאוד ארוך, של חודשים ארוכים, וזה אם בכלל היא תשרוד. הרופאה ביקשה לדעת אם יהיה לה בכלל בית לחזור אליו.

"פניתי לטל, קצין המשטרה שטיפל במקרה. הוא אמר שהיא תיירת שנמצאת בארץ, בלי אשרה. המשטרה איתרה בעזרת האינטרפול את הבן שלה ובעלה לשעבר באוקראינה, אבל הבנתי שהם לא משתפים פעולה. הם אמרו שהם לא בקשר איתה כבר חמש שנים. ממה שהבנתי הם גם לא מאד התרגשו כשהמשטרה עדכנה אותם לגבי המצב שלה. ככה שלא נמצא מישהו שאפשר למנות לה כאפוטרופוס, אלא אם כן נמנה לה אפוטרופוס מטעם המדינה, שזה הנוהל במקרה כזה.

"בסוף היא לא הגיעה לניתוחים. היא הייתה בקריסת מערכות ובסוף היא נפטרה ולכן לא התחלנו בכלל בהליך של אפוטרופסות".

ביקור מפחיד בבית החולים

בזמן שמנדלבאום מנסה לסייע לקלין המונשמת באיכילוב, ציגנוק שוחרר מהמעצר הראשון, שאותו סיים בכלא איילון ברמלה. "הוא השתחרר בערב יום כיפור, ב-27 בספטמבר", מספרת עו"ד סורין, "הוא היה באגף בידוד בכלא איילון, בגלל שהיה חשד שהוא נדבק בקורונה באבו כביר. הייתה באותם ימים הדבקה המונית באבו כביר והעבירו אותו ועוד כמה עצורים לאגף בידוד בכלא איילון.

"הוא שוחרר מכלא איילון בלי טלפון – כי הטלפון נלקח על ידי המשטרה לצורך החקירה; לא היו לו מפתחות של הדירה ברמת גן – כי המפתחות נשארו בידי המשטרה; וזה היה ערב יום כיפור. אז הוא הלך ברגל מכלא איילון לרמת גן. כשהוא הגיע לרמת גן הוא הלך ישר לתחנת המשטרה. התקשרו אלי במוצאי יום כיפור מתחנת המשטרה ואמרו לי 'הלקוח שלך נמצא פה'.

"הוא שוחרר מהכלא בלי טלפון – כי הטלפון נלקח על ידי המשטרה לצורך החקירה; לא היו לו מפתחות של הדירה – כי המפתחות נשארו בידי המשטרה; וזה היה ערב יום כיפור. אז הוא הלך ברגל מכלא איילון לרמת גן"

"אני חייבת להגיד שהמשטרה התנהגה מאוד בנימוס כלפיו. הם דאגו שהוא ידבר איתי. דאגו שהוא יקבל את המפתחות מהרישום, כדי שהוא יוכל להיכנס לדירה. הטלפון שלו נשאר בתיק החקירה. זו הפעם האחרונה שהייתי בקשר איתו.

"הסברתי לו את תנאי השחרור שלו. שהוא צריך להיות במעצר בית ויש לו זכות לצאת שעה ביום לקניות או לצורך רפואי. הוא אמר לי שהוא חייב ללכת לרופא ושהוא מקווה שהשעה הזאת תספיק לו. ועוד פעם חזר על זה שהוא חייב לשלם את ההפקדה הכספית שחייבו אותו בתנאי השחרור. הוא אמר שיהיה לו מאוד קשה כי הוא צריך לשלם את שכר הדירה. על זה הוא כל הזמן דיבר. אמרתי לו שאני אגיש בקשה שיתנו לו אורכה לשלם את הכספים ובאמת העברתי למשטרה את הבקשה שלי, שיגיבו אם הם מסכימים לאורכה".

שלושה ימים אחרי ששוחרר מהמעצר, הגיע דמיטרי לבית החולים איכילוב, לבוש בחולצה תכלת ישנה שנראית כמו מדים של סוהר או של איש חברת אבטחה. פקידות הקבלה התקשו להבין מה הוא רוצה.

שירי מנדלבאום: "קראו לי מהמחלקה ואמרו שבן הזוג של אנסטסיה נמצא במחלקה ומבקש לקבל עליה מידע. להתעדכן לגבי מצבה. ביקשו שאבוא לראות מי זה ומה זה. הגעתי למחלקה. פגשתי את דמיטרי. הוא נראה לי מבוגר מגילו. לבוש במדי סוהר של שב"ס. בקושי מדבר עברית. דיברנו בצורה הכי בסיסית.

– מי אתה?
– דמיטרי.
– מה שם המשפחה?
– לא חשוב.
– אפשר לראות תעודה מזהה?
– לא חשוב.

"כששאלתי אותו מה הקשר שלו אליה הוא ענה לי 'בקרוב נהיה משפחה' ואמר לי 'אני רק רוצה לדעת מה איתה, מה עם הרגל שלה'. אמרתי לו, 'אני הולכת לקרוא לרופא שייתן לך אינפורמציה' וביקשתי שיחכה. רציתי לעכב אותו. התקשרתי לטל (השוטר). ואז טל שלח לי תמונה שלו, שאזהה אם זה הבן אדם. זיהיתי אותו. והוא אמר לי לא לאפשר לו להיכנס לחדר שלה ולגרש אותו מהמחלקה. רק מאוחר יותר הוא סיפר לי שזה החשוד בתקיפה ושהוא בעצם הפר את תנאי מעצר הבית".

הוא נראה לך אלים או מסוכן?
"ממש לא. הוא לא היה אלים ותוקפני. האח שדיבר איתו ברוסית אמר שיש מצב שהוא יחזור שוב בסוף השבוע כי הוא מאוד דואג לה. גם קצין המשטרה שדיברתי איתו אמר שהוא נורא אובססיבי לגביה. הייתי בשוק כשאמרו לי שהוא בגיל שלה, בן 52. חשבתי שהוא בן 70. הוא היה נורא מוזנח, צנום, שיער לבן. לא היה לו ריח של אלכוהול, אני יודעת לזהות. אבל אני בטוחה שזה בן אדם ששתה ושותה".

"הוא לא היה אלים ותוקפני. האח שדיבר איתו ברוסית אמר שיש מצב שהוא יחזור שוב בסוף השבוע כי הוא מאוד דואג לה. גם קצין המשטרה שדיברתי איתו אמר שהוא נורא אובססיבי לגביה"

ציגנוק נעצר שוב באותו לילה, כשלהפרת תנאי המעצר שלו נוסף חשד חמור בהרבה, שהוא הגיע לבית החולים כדי לחסל את אנסטסיה קלין. בשלוש בלילה ניסו לאתר את עו"ד סורין, שלא היתה זמינה, ולכן הקפיצו את עו"ד דימה אניקין, שעוסק בדרך כלל בדיני תעבורה, ומקבל גם תיקים של הסנגוריה הציבורית.

עו"ד דימה אניקין: "דיברתי איתו לראשונה אחרי שהוא הפר את התנאים (תנאי השחרור ממעצר). המשטרה פנתה לסנגוריה, והסנגוריה חיפשה עורך דין דובר רוסית, שייתן ייעוץ לפני חקירה. התקשרתי לחוקר המשטרה והחוקר קישר אותי עם דמיטרי. אני אמור לקבל את החשד, וצריך לייעץ לו מה לומר ומה לא לומר. בדרך כלל זה קורה פנים אל פנים, אבל עכשיו – בגלל הקורונה – יש הנחיה לא להגיע לתחנה אלא אם כן מדובר בתיק מאוד-מאוד חמור.

"במקרה הזה, זה היה מה שנקרא 'תיק הפרה' (תיק שבו החשוד הפר תנאי מעצר). זה לא נחשב תיק חמור. זה תיק פשוט. תיקי הפרה אנחנו עושים יום יום. על תיקי הפרה גם לא עוצרים בדרך כלל, אלא משחררים בתחנה.

עו"ד דימה אניקין
עו"ד דימה אניקין

"הפעם, בגלל הסיפור הראשון (של החשד לאונס ואלימות), הם כן החליטו לעצור אותו. כי הכותרת של זה הייתה דרמטית. 'הגיע לבית חולים כדי לגמור את העבודה', כמו שנציג המשטרה אמר בהארכת המעצר הראשונה של ההפרה. זה באמת נשמע סיפור דרמטי. אז גם צירפו אליי מטעם הסנגוריה את ניר (עו"ד ניר אלפסה) כי חשבו שכנראה הם מנסים עם האירוע השני (הפרת תנאי השחרור) לשפוך אור על האירוע הראשון (האלימות) וזה כבר הרבה יותר חמור".

מה דמיטרי אומר לך בשיחה הראשונה?
"הוא דיבר איתי בצורה מאוד כללית, כי אנחנו בשיחת טלפון, וזה לא כמו פגישה פרונטלית. הוא אמר לי שהוא נמצא בתנאים מגבילים, כי החשד היה שהוא פגע בבת זוגו. אז אתה מתאר לעצמך פחות או יותר את הסיפור, אלימות במשפחה, כאלה שאנחנו פוגשים יום-יום. ואתה לא באמת יודע שהיה חשד לרצח וחשד לאונס ואלוהים יודע מה עוד. הוא מהתחלה הכחיש את כל החשדות נגדו".

חוקרי המשטרה שבדקו את האירוע גבו מכל אנשי הצוות הרפואי עדויות דומות לאלה של העובדת הסוציאלית שירי מנדלבאום. "כשחקרו את האנשים מסביב, העדויות שלהם תמכו בכך שהוא בא לשאול לשלומה", אומרים בפרקליטות ובמשטרה. "לא היה שום דבר מעבר לזה".

דמיטרי לא היה חמוש, לא היה אלים, לא התנגד – וכשביקשו ממנו לעזוב את בית החולים, עשה את זה מייד. "כשזה המצב, אין סיבה להחזיק אותו במעצר. עצרו אותו כי הוא הפר את התנאים ואז אמרו – אוקיי, נשחרר אותו למעצר בית אבל נחמיר את תנאי השחרור. ניתן לו להפקיד סכום כסף. הוא משוחרר בתנאים האלה. לקח לו זמן לגייס את הכסף. ובית המשפט נתן אורכה של יום-יומיים, להשתחרר ולהשיג את הערבויות. המשטרה ערערה על זה למחוזי – כי הוא כבר הפר את תנאי השחרור פעם אחת – ושחררו אותו בלי שהוא הפקיד את הערבויות ובלי ערב".

עו"ד ניר אלפסה: "הערכנו בסנגוריה שהחשד בתיק ההפרה יעבה את החשדות גם בתיק הישן – של החשד לאלימות – ונערכנו לייצוג קצת יותר משמעותי שלו. תמיד דיברו על חשדות חמורים, אבל כשהם הביאו את התיק בחזרה לבית המשפט היה ברור שהחקירה הגיעה למבוי סתום. היה פער גדול בין כמה החשד חמור מבחינת כותרת שלו לאיזה ראיות יכולות להוכיח אותו. אחרת לא היו משחררים אותו שוב. לא משחררים כל כך מהר בתיקים כאלה.

עו"ד ניר אלפסה (צילום: אמיר בן-דוד)
עו"ד ניר אלפסה (צילום: אמיר בן-דוד)

"כשאני נכנסתי לתמונה, הדיונים היו בתנאים כאלה, שאפילו היוועדות פנים אל פנים אי אפשר היה לקיים. אני הרי לא דובר רוסית. אז הייצוג שלי משותף עם דימה. שמו את דמיטרי בכלא מגן ברמלה, באגף שהוא אגף מבודדי קורונה. שם אי אפשר היה לממש היוועדות חזותית. אז הדיונים היו דיונים טלפוניים כשרק קולו נשמע בטלפון. כל הדיונים שאני השתתפתי בהם, היו דיונים שבהם הסכימו לשחרר אותו וכל הוויכוח היה איזה ערבויות אפשר להעמיד. אלה לא דיונים לעומק התיק.

"הם נטו לאמין שאי אפשר לשלול את מה שהוא אמר, שהוא בא באמת לדרוש בשלומה ולא מעבר לזה. הרי הטענות של המשטרה היו שעל פי החשד הוא הגיע ב-1 באוקטובר לבוש במדים של איש שב"ס, ובגלל ערנות של הצוות בבית החולים הוא בסוף עזב את בית החולים. המשטרה עצרה אותו שוב בחשד שנסיבות ההגעה היו לנהוג שוב באלימות כלפי אנסטסיה. אבל אי אפשר היה להוכיח שמדובר במדי שב"ס. הוא הסביר שמדובר בחולצה של חברת שמירה, ושלא הייתה לו בכלל כוונה להטעות מישהו.

"המשטרה עצרה אותו בחשד שנסיבות ההגעה היו לנהוג שוב באלימות כלפי אנסטסיה. אבל אי אפשר היה להוכיח שמדובר במדי שב"ס. הוא הסביר שמדובר בחולצה של חברת שמירה, ושלא הייתה לו בכלל כוונה להטעות מישהו"

"בכל מקרה, כשהוא הגיע הוא פנה לאנשי צוות באיכילוב כי הוא באמת דאג לה ורצה לדעת מה שלומה, בלי שום כוונה זדונית. הפרקליטות קיבלה את זה כהגיוני אחרי שזה עבר בדיקה. והתוצאות היו לטובתו".

עו"ד דימה אניקין: "הם אמרו 'למה שהוא יגיע לבית החולים?' – בטח כדי לפגוע בה. זה באמת נראה בעייתי. ועל זה הוסיפו מדי שב"ס. וזה כבר נראה מאוד דרמטי. בן אדם לובש מדי שב"ס, מגיע לבית החולים. זה כמו סצנה מסרט. למרות שכשאתה מסתכל על הבן אדם – אני בספק רב אם הוא יכול לפגוע במישהו.

"בכלל, הוא בן אדם אומלל. בן אדם ללא תמיכה. ללא חברים. לבד. זה לא בן אדם עם יכולת ורבאלית. זה לא בן אדם כריזמטי. זה לא בן אדם מתוחכם. זה בן אדם מסכן. אני לא מכיר את האישה, זיכרונה לברכה, אבל גם היא כנראה הייתה במצב דומה".

עו"ד ניר אלפסה ועו"ד דימה אניקין מתראיינים בבית המשפט בדיון להארכת מעצרו של דמיטרי צגנק, ב-13 באוקטובר 2020 (צילום: אמיר בן-דוד)
עו"ד ניר אלפסה ועו"ד דימה אניקין מתראיינים בבית המשפט בדיון להארכת מעצרו של דמיטרי צגנק, ב-13 באוקטובר 2020 (צילום: אמיר בן-דוד)

מחכים לפתולוג

אנסטסיה קלין נפטרה ב-7 באוקטובר, כשדמיטרי עדיין במעצר. הוא שמע על מותה בדיון על שחרורו ממעצר, שנערך למחרת מותה, כשהוא נמצא בכלא איילון ומנסה לעקוב אחרי הדיון בבית המשפט בתל אביב דרך מסך הזום, בעזרת מתורגמן.

"אין ספק שהוא היה בהלם", אומר עו"ד אניקין, שהשתתף בדיון, "אני אומר לך בכנות: כשהוא על הקו ובקושי שומעים, אתה לא יכול לנהל שיחה נורמלית. אבל כשהוא שמע שהיא מתה, הוא היה עצוב. הוא לא ציפה שזה יקרה, זה בטוח, לפי התגובה שלו.

"אין ספק שהוא היה בהלם. אני אומר לך בכנות: כשהוא על הקו ובקושי שומעים, אתה לא יכול לנהל שיחה נורמלית. אבל כשהוא שמע שהיא מתה, הוא היה עצוב. הוא לא ציפה שזה יקרה, זה בטוח, לפי התגובה שלו"

"למה המעצר שלו נמשך ונמשך ונמשך, אחרי שהם כבר הסכימו לשחרר אותו? בגלל ערב צד ג'. הוא לא יכול אפילו להמציא ערב צד ג', כי אין לו אף אחד. הוא כל הזמן דיבר על זה. 'אין לי אף אחד… אין לי למי לפנות… אני לבד…'. כשהשופט אמר לו 'אני אתן לך אורכה אבל אני אקח את הכסף שהפקדת בשב"ס – היה לו בפיקדון משהו כמו 2100 שקל, שהוא הפקיד בשחרור השני מהמעצר; זה היה הכסף שהוא משך כדי לשלם שכר דירה – וכשהסברתי לו את זה בטלפון הוא התחנן 'תשאירו לי לפחות מאה שקל. כי מה אני אעשה? אין לי כלום'".

עו"ד ניר אלפסה: "זה סיפור טראגי מכל כיוון. לא רק אותה – גם אותו אתה יכול למקם בשוליים של החברה. היא בוודאי – כל הנסיבות שלה – זה שהיא לא ממהרת לקבל טיפול רפואי שהיא זקוקה לו ואז שוכבת לבדה בבית החולים. אלה דברים ששוברים את הלב. אני לא בטוח שזה מקרה של אישה שקיפחה את חייה בגלל אלימות במשפחה. אני יודע שהוא מאוד דאג לה".

בינתיים התיק הפך לתיק רצח, והפוסט של איכילוב כיוון אליו גם זרקור תקשורתי. בהארכת המעצר של דמיטרי ציגנוק ביום שלישי התברר שחברתה של אנסטסיה – שהעידה בהתחלה שאנסטסיה סיפרה לה שדמיטרי ניסה לאנוס אותה ותקף אותה, ואז חזרה בה מעדותה הראשונה – חזרה בה שוב ומתעקשת שזה אכן מה שקרה.

"זה סיפור טראגי מכל כיוון. לא רק אותה – גם אותו אתה יכול למקם בשוליים של החברה. אני לא בטוח שזה מקרה של אישה שקיפחה את חייה בגלל אלימות במשפחה. אני יודע שהוא מאוד דאג לה"

בתקשורת התפרסמו פרטים נוספים על עברו של דמיטרי ציגנוק. איתי בלומנטל פירסם בynet- שציגנוק כבר הורשע לפני שני עשורים בעבירות אלימות במשפחה, בעקבות תקיפת אשתו. על פי הפרסום הוא זוכה בבית המשפט בנצרת, הפרקליטות ערערה ובית המשפט המחוזי הרשיע אותו וגזר עליו מאסר על תנאי.

במאגרים המקוונים של פסקי הדין אין זכר לפסק הדין הזה, והאזכור הקודם היחיד של ציגנוק הוא על עבירה שולית של הסגת גבול בשנת 2008 בבית שאן, אחרי סכסוך שכנים. לפני שלוש שנים ציגנוק נעלם מביתו בשכונת אליהו בבית שאן, ואחרי שלושה שבועות פרסמה המשטרה הודעת "כל היודע דבר על מקום המצאו" עם הצילום שמלווה עכשיו את כל הכתבות אודותיו. בתחנת המשטרה בבית שאן סירבו למסור פרטים על המקרה ההוא, ודוברות המשטרה לא הגיבה לשאלה האם הם מאשרים את הפרסומים בעניין עברו הפלילי של ציגנוק.

עכשיו נותר רק לחכות לתוצאות הנתיחה שלאחר המוות של אנסטסיה קלין, שאולי תשפוך אור על מה שארע.

"אני בספק אם הנתיחה לאחר המוות תוביל לפתיחת התיק מחדש", אומרת עו"ד סורין. "על פניו, אני מניחה שאם היו עדויות לאלימות קשה, לא היו משחררים אותו. לי ברור שאין פה תיק. חוץ מהפרת הוראה חוקית, על זה שהוא יצא מהבית בשעה שאסור היה לו לצאת. התיק הזה לא יגיע לעולם לבית המשפט, להערכתי. כמו שזה נראה כרגע – עושים לו משפט שדה".

"לי ברור שאין פה תיק. חוץ מהפרת הוראה חוקית, על זה שהוא יצא מהבית בשעה שאסור היה לו לצאת. התיק הזה לא יגיע לעולם לבית המשפט, להערכתי. כמו שזה נראה כרגע – עושים לו משפט שדה"

אם קלין הגיעה לבית החולים עם פצע ברגל שהזדהם, מאיפה נולדה הטענה שזכתה לתהודה שהיא אושפזה אחרי שספגה מכות בכל חלקי גופה? בפרקליטות מזכירים שכשאנסטסיה אושפזה, הרופא הראשון שטיפל בה דיבר על הפצע ברגל שהולך ומזדהם. בינתיים הופיעו בגופה עוד ועוד פצעים. אחרי כמה ימי אשפוז נוספה לתיקה הרפואי חוות דעת רפואית, לפיה אי אפשר לדעת אם הפציעות שנראות על גופה הן בגלל הזיהום, השתוללות החיידק הטורף, או תוצאה של מכות.

"זיהום שמתפשט בכל הגוף נראה כמו מכות", מסבירים בפרקליטות, "זה לא שהיה אפשר להגיד 'אה, אין ספק שהיא חטפה מכות בכל חלקי גופה, זה מקרה ברור'. כי זה לא המצב".

דובר איכילוב אבי שושן (צילום: עמוד הפייסבוק של איכילוב)
דובר איכילוב אבי שושן (צילום: עמוד הפייסבוק של איכילוב)

מה שמחזיר אותנו לפוסט המרגש שאבי שושן, דובר איכילוב, פירסם בשבת.

שושן מתעקש שהוא כתב בפוסט שקלין אושפזה בגלל "פגיעות עזות שחוותה בכל חלקי גופה", על סמך הערכה רפואית שהוא קיבל. הוא גם עומד מאחורי התיאור הדרמטי שהעובדת הסוציאלית "מנעה ממנו בגופה להיכנס לחדר", למרות שהעובדת הסוציאלית עצמה מספרת סיפור שונה.

האם ייתכן שדמיטרי ציגנוק פצע את אנסטסיה קלין וגרם למותה? כן.

האם יש כרגע דרך לדעת את זה בוודאות? לא.

האם יכול להיות שדמיטרי ציגנוק היה בעצם האדם היחיד בעולם שעוד דאג לאנסטסיה קלין, ורק רצה להיות לידה ולעזור לה בשעותיה האומללות האחרונות? אי אפשר לשלול את זה, לעת עתה.

האם זה משנה למישהו? ברשתות החברתיות כבר המשיכו הלאה. לסיפור המסעיר הבא.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
9
קראתי את כל הכתבה מילה במילה וזה מזעזע לחשוב איזה רצח אופי עשו לאדם החסר מעמד הזה. פשוט בושה וחרפה שכל התקשורת ובית חולים איכילוב נותנים לכך יד. כל הכבוד לכתב האמיץ. אני מציע גם שדמיטרי... המשך קריאה

קראתי את כל הכתבה מילה במילה וזה מזעזע לחשוב איזה רצח אופי עשו לאדם החסר מעמד הזה. פשוט בושה וחרפה שכל התקשורת ובית חולים איכילוב נותנים לכך יד. כל הכבוד לכתב האמיץ. אני מציע גם שדמיטרי יתבע את בית החולים דיבה.

מעתיקה כאן את הפוסט של Miriam Gvaram: מי שיקרא את הכתבה שפורסמה לפני יומיים בזמן ישראל עלול להתרשם שדמיטרי ציגנוק הוא חיה פצועה, נרדף בעל כורחו על ידי כוחות גדולים ממנו ונאשם ברצח במה ... המשך קריאה

מעתיקה כאן את הפוסט של Miriam Gvaram:

מי שיקרא את הכתבה שפורסמה לפני יומיים בזמן ישראל עלול להתרשם שדמיטרי ציגנוק הוא חיה פצועה, נרדף בעל כורחו על ידי כוחות גדולים ממנו ונאשם ברצח במה שלכל היותר הינו אי הבנה.

הנרטיב שאמיר בן דוד מצייר בכתבה טוען שהסיבה היחידה שציגנוק מואשם בהאשמה חמורה כזו היא האווירה הציבורית שנוצרה בעקבות פוסט שובר לב שפורסם ע"י בית החולים איכילוב ומתאר את נסיבות מותה הטרגי של אנסטסיה קלין ז"ל. רק הפוסט הזה שלדברי בן דוד נכתב בדמגוגיות שאינה בהכרח נאמנה לאמת הצליח לעורר בציבור את העניין באנסטסיה.

בן דוד חוטא במה שרבים לפניו חטאו לפניו. רק ברגע שגברים כותבים או אומרים משהו ראוי להקשיב להם, לו היה קשוב יותר לרחשי האווירה הציבורית היה מבחין בארגוני הנשים שכתבו על הנושא הרבה לפני פרסומו של הפוסט.
עמותת כולן – كلهن, שדולת הנשים בישראל פוליטיקלי קוראת ופעילות עצמאיות רבות כתבו על הנושא הרבה לפני שאיכילוב כתבו על כך. אנסטסיה היתה במחשבותינו הרבה לפני שהונחנו לכך ע"י דובר איכילוב. והאווירה הציבורית מזה זמן רב כבר פחות סלחנית כלפי רציחות של נשים, בגלל עבודה קשה של פעילות חברתיות שנלחמו ומחו אחרי כל רצח, לא בגלל פוסט קצרצר שנכתב ע"י בית חולים.
בן דוד מצייר את ציגנוק באולם הנאשמים כדמות מבוהלת ורדופה. "הוא כבר בן 52 ודבר כזה מעולם לא קרה לו" אבל כאן בן דוד מגלה עצלות רבה בבדיקת הרקע והצגתו של מושא הסיקור שלו. כבר ב12 באוקטובר פירסם בר פלג כי ציגנוק נעצר והוגש נגדו כתב אישום על תקיפת אשתו הראשונה ב-2001 אך בית משפט השלום בנצרת החליט לסיים את ההליך באי הרשעה. הפרקליטות ערערה והוא הורשע ונקבע לו מאסר על תנאי. לקבוע ש"דבר כזה מעולם לא קרה לו" זה חטא נוסף שחוטא בן דוד לאמת בתוך כתבה שכל כולה רצופה בחטאים קטנים וגדולים שכאלו.

בהמשך הכתבה ממשיך בן דוד לתאר את עדותם של חבריה של אנסטסיה עימם שהתה מספר ימים עד שפונתה לבית החולים. אנסטסיה לא התפנתה תחילה לקבלת טיפול רפואי כיוון ששהתה בישראל לאחר שאשרת השהייה שלה כבר פגה ולכן חששה להגיע לבית החולים שמא ידווח עליה לרשויות (בהערת אגב אגיד שבתי החולים אינם אמורים לדווח על שוהים בלתי חוקיים, וטיפול רפואי חירומי ניתן לכל אדם על פי חוק). על פי הכתבה חבריה של אנסטסיה סותרים את עדותם ולא ברור האם סיפרה להן שנאנסה או עברה ניסיון אונס ומתי. שום מילה לא מצויינת בכתבה על כך שייתכן ויש קושי לגבות עדות מאנשים שחוששים מהרשויות, כפי שניתן להבין מהחשש הראשוני שלהם לפנות לקבלת טיפול רפואי. או לכך שכיוון שאנסטסיה שהתה בביתם זמן כה רב ללא קבלת טיפול בעוד שמצבה בבירור הולך ומתדרדר הם עצמם חשופים כעת להאשמות פליליות ויכולים להיות מואשמים בגרימת מוות ברשלנות.

בנוסף מתוארת פציעתו של ציגנוק שסבל מנשיכה שלא טופלה בכתפו. מסתבר שבמהלך מאבקה, אנסטסיה נשכה אותו. רק שהפציעה הזו לא מהווה בעיניו של בן דוד עדות למאבק אלא לקטטה הדדית. ופציעתו הקשה של ציגנוק משמשת בידיו ככלי נוסף לתיאורו כקורבן שנקלע לסיטואציה.
קרה לו מקרה, כמו שקורה לכ-20 גברים מדי שנה במדינת ישראל, אירעה סיטואציה ובה מבין אצבעותיו, נשמטו לו חייה של אישה. קורה.

עוד 5,082 מילים ו-9 תגובות
כל הזמן // יום שני, 19 באוקטובר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

המזרח התיכון הסכמי השלום הציתו מירוץ חימוש

מכירת מטוסי F-35 לאמירויות (ואולי אף לבחריין) היא אחד מסעיפיו הלא רשמיים של ההסכם עם ישראל ● אך בכירים בוושינגטון לא מבינים מדוע ה"שלום" מתדלק דווקא את תעשיית המלחמה, וחוששים כי טכנולוגיות קטלניות יגיעו לידי אויביהם ● פקיד בכיר בקונגרס אומר לזמן ישראל: כדי לפצות את ישראל - ניאלץ למכור לה נשק מתקדם אף יותר ● "הצבאות בעולם הערבי נבנו כך שיפסידו לישראל, וזה הסטנדרט שישמש אותנו כדי לבחון את זה"

עוד 1,267 מילים ו-2 תגובות

מי שמדבר על איכות סביבה צריך לדבר על קפיטליזם

אנשים מדברים על איכות הסביבה, קיימות, אקולוגיה, אבל אי אפשר לדבר על איכות הסביבה בלי לדבר על קפיטליזם. בעוד גרינפיס עוצרים עוד תחנה פחמית באשקלון, טריליוני דולרים מושקעים בשטיפת מוח אותה נהוג לכנות "פרסומות" כדי שאנחנו נצרוך עוד מיליוני דברים שאנחנו לא צריכים.

מדברים על איכות הסביבה, קיימות, אקולוגיה, אבל אי אפשר לדבר על איכות הסביבה בלי לדבר על קפיטליזם. כשגרינפיס עוצרים תחנה פחמית באשקלון, טריליוני דולרים מושקעים בשטיפת המוח המכונה "פרסומות"

קפיטליזם גם משתמש ללא בושה באותו ערך אקולוגי אותו הוא משמיד דרך קבע, כמו בפרסומת החדשה של נביעות, בה הם מספרים שהם מתחילים להשתמש בחמישים אחוז פלסטיק ממוחזר בבקבוקי הפלסטיק שלכם. המטרה של הפרסומת? לגרום לכם לצרוך יותר בקבוקים כמובן. אם אקולוגיה הייתה מעניינת אותם, הם היו עושים פרסומות על איך אפשר להשתמש בפחות בקבוקי פלסטיק – אבל זה כמובן לא מעניין אותם, אלא רק שורת הרווח. בדו"ח הרווח והפסד שלהם אין שום שורה שמדברת על מצב איכות הסביבה, רק רווחים והוצאות.

הנוהג הנפסד של 'התיישנות מתוכננת' הוא הנוהג להנדס את המוצרים שלנו ככה שיחזיקו שנים ספורות, בניגוד למוצרים של ההורים שלנו שהחזיקו גם יובל שנים. במילים אחרות הדור שלנו הולך לקנות חמישה-שישה מקררים במהלך חייו במקום המקרר או שניים שהדור הקודם קנה. זה אומר הרבה יותר שימוש במשאבים שהולכים ומתמעטים, הרבה יותר זיהום, שינוע, חיריה מתנפחת שלא לצורך. זה קורה עם כמעט כל מוצר שיש לכם בבית, כשהמקרה המפורסם ביותר הוא האייפון והאטה המכוונת שלו על ידי אפל. 

בעיית היצור כבעיה עסקית מרכזית פסה מהעולם, אין היום קושי לייצר חולצה. אנחנו מייצרים 30 מיליארד חולצות בשנה. הקושי העסקי של החברות הוא שיווקי. איך לגרום לכם לקנות דווקא את המוצר שלהם. אז הם יעטפו מוצרים בעטיפות רבות ובזבזניות. נשמע סביר שכמות האריזות היום כפולה ומכופלת לעומת הדור הקודם, בלי שום תועלת אמיתית לצרכן? כרגיל התועלת היא ליצרן, על חשבון האפשרות לחיות בביוספרה שלנו לכלל בני האדם.

הנוהג הנפסד של 'התיישנות מתוכננת' הוא הנוהג להנדס את המוצרים שלנו ככה שיחזיקו שנים ספורות, בניגוד למוצרים של ההורים שלנו שהחזיקו גם יובל שנים. המקרה המפורסם ביותר הוא האייפון והאטה המכוונת שלו על ידי אפל

אז אם ארגון סביבתי כלשהו או אישיות פוליטית לא מעזים לדבר על קפיטליזם, בין אם זה כי המנכ"לים שלהם אנשים שבעים שמרוויחים הרבה, או מתוך חוסר רצון להפחיד תורמים עשירים, או סתם פחד לדבר על שינוי גדול מדי – מה שלא תהיה הסיבה – הם לא יגיעו לשום מטרה סביבתית אמיתית בחיים.

אני לא עובד אצל אף אחד, אני לא חייב כלום לאף אחד, ואין לי בעיה להגיד את האמת הקשה בפנים. אנחנו חייבים לעשות פה שינויים מסיביים. לא אנרגיה ירוקה, שינויים מסיבים עד מאוד אם אנחנו רוצים שלילדים שלנו יהיה עולם שאפשר לחיות בו.

הרצאה מוקלטת שלי בנושא. מוזמנים לצפות ולהפיץ לכל עבר אם תראו לנכון:

הרצאה על העתיד הטכנולוגי הקרוב מאוד ואיך המערכת הנוכחית שלנו לא מסוגלת להתמודד איתו. הסרטון מציג את הבעיות הנוכחיות, המכשולים שמתקרבים וכמובן, את הפתרונות. מרתק!!!

פורסם על ידי ‏פרויקט ונוס‏ ב- יום חמישי, 15 באוקטובר 2020

יונתן גן-מור הוא כלכלן מומחה בתופעות המחסור המלאכותי, מחסור אותנטי וכלכלת שפע. מייסד שותף ל'פרויקט ונוס ישראל'. מרצה כשבע שנים ברחבי הארץ והשמיע רעיונותיו אל מול למעלה ממאה אלף ישראלים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 432 מילים

החרדים מנצחים את הממשלה אבל מאבדים את הציבור

"החרדים הם הדבר הכי מתועב היום במדינה", אומר לזמן ישראל ח"כ יצחק פינדרוס, מזכיר סיעת יהדות התורה. "בוא תסביר לי למה? למה יפעת שאשא ביטון פותחת את חדרי הכושר והמסעדות וזוכה למחיאות כפיים, אבל רב בן 92 שאומר לכם שאסור להפסיק ללמוד ושתמצאו פתרון - הופך לאויב העם?" ● משבר האמון במגזר החרדי מתקדם לעבר נקודת האל-חזור ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
למה שלום ירושלמי לא מדגיש במאמרו כי אין שום אנלוגיה אפידמיולוגית בין ההפגנות לבין תלמוד תורה. ההפגנות נעשות באוויר הפתוח בעוד שתלמוד התורה מתיים בכיתות סגורות וצפופות, שיעור המאומתים בק... המשך קריאה

למה שלום ירושלמי לא מדגיש במאמרו כי אין שום אנלוגיה אפידמיולוגית בין ההפגנות לבין תלמוד תורה. ההפגנות נעשות באוויר הפתוח בעוד שתלמוד התורה מתיים בכיתות סגורות וצפופות, שיעור המאומתים בקרב משתתפי ההפגנות נמוך מאוד לשיעור המאומתים בקרב תלמידי ישיבות ומפגין מאומת, בחזרתו לביתו, ידביק 2, 3 אנשים בעוד שבחור תלמוד תורה מאומת בחזרתו לביתו ידביק 10, 12 אנשים.

עוד 536 מילים ו-1 תגובות

גמזו: בתוך מספר ימים נקצר את תקופת הבידוד ל-12 יום

מנדלבליט החליט שלא לפתוח נגד גילה גמליאל בחקירה פלילית על אי מסירת אמת בחקירה האפידמיולוגית שעברה ● אשכנזי: "העסק הזה לא עובד. אם זה לא ישתנה עד סוף החודש, צריך ללכת לבוחר" ● ניסנקורן שוקל את שינוי החוק, כך שיישללו תקציבים ממוסדות חינוך שייפתחו בניגוד להנחיות

11:57 עריכה

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, החליט שלא לפתוח בחקירה נגד השרה גילה גמליאל בגין אי מסירת אמת בדיווח למשרד הבריאות בחקירה האפידמיולוגית שעברה. במסגרת בדיקה שנערכה על ידי יחידת הסייבר בפרקליטות המדינה, בראשות ד"ר חיים ויסמונסקי, התקבלו חומרים ממשרד הבריאות, לרבות מידע קונקרטי מידי הגורם הרפואי שביצע את החקירה האפידמיולוגית לגמליאל. לאחר בחינת הדברים, המליצה פרקליטות המדינה, על דעת המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים, שלמה (מומי) למברגר, כי אין מקום להמשך הבדיקה בעניין, משום שממצאי הבדיקה מלמדים כי אין בסיס לטענה בדבר דיווח שאינו אמת. לעמדה זו הצטרפו גם ראש אח"מ והמשנים ליועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי ועמית מררי.

11:32 עריכה

יושב ראש ימינה נפתלי בנט מעדכן על מצבו הבריאותי: "הכל בסדר גמור".

11:31 עריכה

חבר הכנסת ניר ברקת חוגג יום הולדת 61 בחיק משפחתו.

10:49 עריכה

ממונה הקורונה, פרופסור רוני גמזו, סקר בישיבה של ועדת העבודה, הרווחה והבריאות את מצב התחלואה: "כרגע אנחנו במקדם הדבקה של 0.6. בזמן סגר שני עם אוכלוסייה עייפה, להגיע למקדם הדבקה כזה זו תעודת כבוד לכל החברות במדינת ישראל. עם כל הקושי הציבור לקח את הנושא ברצינות. האזרחים שלנו אחראים, הם שיתפו פעולה והאמון שלהם בהחלטות היה גבוה".

עוד אמר גמזו: "המנוע של המגיפה זה נערים וצעירים ששיעור התחלואה הסימפטומטית הקשה שלהם הוא נמוך. הם נדבקים, נושאים, לרוב לא חולים, ודוחפים קדימה את ההדבקה לגילאים המבוגרים יותר. שם שיעור המחלות, והאשפוז הוא הגבוה וגם גורם, כמובן, למקרים של מוות וקשיים במערכת האשפוז. אין סכר שיכול לעמוד בפני הזרם הזה, ולכן החשיבות במניעת ההדבקות באוכלוסייה הזו. יש להמתין עם פתיחת מערכות חינוך – יסודי, תיכון – ולעשות זאת בזהירות, כי בסוף אותם ילדים ונערים נמצאים באינטראקציה עם המבוגרים והקשישים, גם אם היא נמוכה".

פרויקטור הקורונה גם אמר שבתוך מספר ימים תקוצר תקופת הבידוד ביומיים – ל-12 יום. הדבר ייעשה, הסביר, על ידי בדיקה שתיערך ביום העשירי לבידוד.

10:26 עריכה

שר החוץ גבי אשכנזי בראיון לאתר ynet: "אני חושב שהעסק הזה לא עובד. ניסינו, הושטנו יד. אותנו אי אפשר שלא שילמנו מחיר. לא באנו בשביל לשבת פה בכיסאות. באנו בשביל לטפל ולתת תשובות לעם. הציבור מסתכל – נקעה נפשו מהמריבות האלה. הדבר הזה לא מתפקד. אם זה לא ישתנה עד סוף החודש – פשוט צריך ללכת לבוחר בחזרה. נקודה".

09:07 עריכה

יושב ראש האופוזיציה יאיר לפיד יחרים את הישיבה לזכרו של רחבעם זאבי (גנדי), שתיערך מחר בכנסת – כך דיווח הבוקר זאב קם בתאגיד השידור כאן. הרשימה המשותפת ומרצ נוהגות באופן מסורתי שלא לפקוד את האירוע השנתי בכנסת לזכרו של זאבי בשל עמדותיו השנויות במחלוקת ועל רקע פרסומים שנקשרו בשמו.

08:17 עריכה

יושב ראש האופוזיציה יאיר לפיד משתף דיווח, שלפיו, "על כל עובד שחזר לעבודה – שמונה אנשים איבדו אותה" וקורא להקמת ממשלה חדשה.

07:49 עריכה

ראש עיריית תל אביב יפו, רון חולדאי, מזהיר: "הימים האלה מזכירים לי את האווירה שהייתה פה לפני 25 שנה, בשבועות שקדמו לרצח ראש הממשלה יצחק רבין".

07:38 עריכה

מליאת הכנסת תקיים אחר הצהריים דיון בנושא "הכישלון המחפיר של ראש הממשלה בניהול המשבר הכלכלי והבריאותי", לאחר ש-40 חברי כנסת דרשו לקיים ישיבה זו. בדיון יחויב ראש הממשלה בנימין נתניהו להיות נוכח.

07:27 עריכה

שר המשפטים אבי ניסנקורן אומר שאין סיבה עניינית לכך שלא יגובש תקציב לשנת 2021. בראיון לאריה גולן בתאגיד השידור כאן אמר ניסנקורן שאם התקציב לא יוגש לממשלה, כחול לבן לא תוכל להיות חלק ממנה.

ניסנקורן נדרש ליוזמה לשלול תקציבים ממוסדות חינוך שנפתחו בניגוד להנחיות: "צריך לבדוק מה אפשר לעשות מבחינה חוקית, ובמקרה הצורך לתקן את החוק". "יש מדינה אחת וכלל אחד", הוסיף.

07:21 עריכה

לאחר שאתמול החלו לפעול תלמודי תורה בניגוד להנחיות, ישנו חשש שהיום, א' בחשוון, ייפתחו גם הישיבות. האכיפה המשטרתית שהופעלה אתמול נגד תלמודי התורה הייתה מוגבלת.

במאמר שפרסם הבוקר שלום ירושלמי הוא כותב שהשסע שנפער בין הציבור החרדי לבין יתר האוכלוסייה מעמיק ומתקרב לנקודת אל חזור.

עוד 11 עדכונים

למקרה שפיספסת

הרשות הפלסטינית והבחירות בארה"ב

הרש"פ איננה מסתירה עוד את שנאתה לנשיא טראמפ ומייחלת בגלוי לניצחונו של גו' ביידן בבחירות לנשיאות בארה"ב. גורמים בכירים ברש"פ אומרים כי ליו"ר הרש"פ יש הבטחה מג'ו ביידן לביטול שורה של צעדים שנקט ממשל טראמפ נגד הפלסטינים ובראשם תוכנית "עסקת המאה".

ארבע שנים קשות עברו על הרש"פ והעומד בראשה מאז נכנס הנשיא טראמפ לתפקידו בבית הלבן. גורמים בכירים בפת"ח אומרים כי בימים האחרונים חזר הצבע ללחייו של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס בעקבות פירסום הסקרים בארה"ב  שתוצאותיהם מצביעות על כך שהמועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן מוביל בהפרש גדול על הנשיא טראמפ במירוץ לנשיאות.

ארבע שנים קשות עברו על הרש"פ והעומד בראשה מאז נכנס הנשיא טראמפ לתפקידו בבית הלבן. גורמים בכירים בפת"ח אומרים כי בימים האחרונים חזר הצבע ללחייו של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס

הבעיה הפלסטינית נמצאת באחת התקופות הקשות ביותר שלה. נתק כמעט מוחלט של ההנהגה הפלסטינית עם הממשל האמריקני, חוסר רצון של האיחוד האירופי להתעמת עם ממשל טראמפ על הנושא הפלסטיני והתנכרות של מדינות ערב לרש"פ והעומד בראשה. האשמה לכך מוטלת על הפלסטינים.

האסטרטגיה של מחמוד עבאס נכשלה, הסרבנות הפלסטינית לכל תוכנית שלום שאינה עונה במאת האחוזים על הדרישות שלה הביאה את הפלסטינים עד הלום, עכשיו מאותת גם מחמוד עבאס לישראל, ארה"ב ומדינות ערב המתונות כי אין לו בעיה להצטרף לציר "האחים המוסלמים" בראשות טורקיה וקטאר.

בשטח עצמו נמשכת הבניה הישראלית בהתנחלויות ובמזרח ירושלים, המצב הכלכלי בגדה גרוע, האבטלה גואה, הקורונה מתפשטת והקופה הפלסטינית מתרוקנת בעיקר בגלל סירובה של הרש"פ, מאז חודש מאי האחרון, לקבל מישראל את כספי המיסים שהיא גובה עבורה, כ-180 מיליון דולר בחודש. זאת בשל תוכניות הסיפוח של ישראל ו"חוק הקיזוז" שעבר בכנסת, על פיו ישראל מקזזת מהכסף שהיא מעבירה לרש"פ את הסכום שהרש"פ משלמת למחבלים ולבני משפחותיהם כקצבאות חודשיות.

יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס מחפש את הדרך להפוך את הקערה על פיה. אחרי שהנסיך הסעודי בנדר בן סולטאן תיאר את ההנהגה הפלסטינית כ"כושלת, שהחמיצה כל הזדמנות לשלום", התקווה שלו היא המועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן.

להערכתו של מחמוד עבאס, אם ביידן יבחר לנשיא החדש של ארה"ב, יביא הדבר לשינוי מיידי לטובה במעמדה המדיני ומצבה הכלכלי של הרש"פ.

השנאה הפלסטינית לטראמפ

הרש"פ לא מסתירה את שנאתה לנשיא טראמפ ואת רצונה בתבוסתו בבחירות, לפני כמה ימים שוחח ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד א-שתייה עם חברי ועדת החוץ של הפרלמנט של האיחוד האירופי ואמר להם:

"שאלוהים יעזור לנו, לאיחוד האירופי ולכל העולם אם יהיו לנו עוד 4 שנים של הנשיא טראמפ".

הפלסטינים רוצים שהנשיא טראמפ יילך הבייתה ושג'ו ביידן יכנס לבית הלבן בחודש ינואר הבא, גורמים בכירים ברש"פ אומרים כי הנשיא טראמפ הוא הנשיא האמריקני מאז 1967 שגרם את הנזק הגדול ביותר לעם הפלסטיני.

"שאלוהים יעזור לנו ולכל העולם אם יהיו לנו עוד 4 שנות טראמפ", אמר רה"מ הפלסטיני מוחמד א-שתייה. גורמים בכירים ברש"פ אומרים כי טראמפ הוא הנשיא האמריקני שגרם את הנזק הגדול ביותר לעם הפלסטיני מאז 1967

מבחינת הפלסטינים, טראמפ הרס את חלומם על הקמת מדינה פלסטינית בקווי 67' שבירתה מזרח ירושלים עם פתרון בעיית הפליטים. הוא הכיר בירושלים כבירת ישראל. העביר את השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים. סגר את משרדי אש"פ בוושינגטון. קיצץ את הסיוע האזרחי לרש"פ. הפסיק את הסיוע לאונר"א עבור הפליטים הפלסטינים. פירסם את תוכנית "עסקת המאה" והכיר בחוקיות ההתנחלויות בגדה.

על פי גורמים ברש"פ, יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס מקיים דיאלוג קבוע עם המועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן באמצעות איש עסקים ידוע ויש לו שורה של הבטחות מצידו של ג'ו ביידן במקרה שייבחר לנשיא הבא של ארה"ב.

על פי אותם הגורמים, אלו ההבטחות של ג'ו ביידן לפלסטינים:

  1. פתיחה מחדש של משרדי אש"פ בוושינגטון.
  2. החזרת המעמד המדיני של הקונסוליה האמריקנית בירושלים למעמד שהיה לה לפני שאוחדה עם השגרירות האמריקנית.
  3. חידוש הסיוע הכספי האמריקני לרש"פ ולאונר"א, דבר שישפר את מצבה הכלכלי של הרש"פ.
  4. ביטול תוכנית השלום של טראמפ המכונה "עסקת המאה" והצעת מתווה מדיני חדש המבוסס על פתרון 2 המדינות בהתבסס על ההצעות שהעביר ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט למחמוד עבאס כקו פתיחה למשא ומתן.
  5. דרישה אמריקנית מישראל להגביל את הבנייה בהתנחלויות.

אם יבחר ג'ו ביידן לנשיא הוא צפוי להמשיך ולתמוך בתהליך הנורמליזציה של מדינות ערב עם ישראל, אולם רצונו לשוב להסכם הגרעין עם איראן ולבטל חלק מהסנקציות שהטיל עליה ממשל טראמפ מעורר דאגה רבה בסעודיה וביתר מדינות המפרץ.

על פי גורמים ברש"פ, יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס מקיים דיאלוג קבוע עם המועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן באמצעות איש עסקים ידוע ויש לו שורה של הבטחות מצידו של ג'ו ביידן במקרה שייבחר לנשיא הבא של ארה"ב

גורמים בכירים ברש"פ מעריכים כי אם יכנס ג'ו ביידן לבית הלבן יעצר תהליך הנורמליזציה של מדינות ערב עם ישראל, וכי מדינות ערביות ואסלאמיות, שתכננו להצטרף לאיחוד האמירויות ובחריין בנורמליזציה עם ישראל, יקפיאו את המהלך עד שתתברר המדיניות החדשה של ג'ו ביידן במזרח התיכון.

להערכת גורמים בכירים ברש"פ, בחירתו של ג'וב ביידן לנשיא האמריקני הבא תחזק את מעמדו של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס והוא ימצא את הדרך להתחמק פעם נוספת מהבחירות לנשיאות. יתכן שימשיך את ההידברות עם תנועת חמאס על ריצה בבחירות לפרלמנט ברשימה משותפת ומוסכמת מראש ביחד עם תנועת פת"ח, שבעצם תחלק מראש את המושבים בפרלמנט בין שתי התנועות.

יו"ר הרש"פ משוכנע כי ממשל אמריקני בראשותו של ג'ו ביידן ישים קץ לבחישה המדינית של יריבו הפוליטי המר מוחמד דחלאן בענייני הרש"פ וימנע באופן סופי את אפשרות חזרתו לשטחים להתמודד על תפקיד יו"ר הרש"פ.

עם זאת, ישנם גורמים בכירים ברש"פ שמעריכים שג'ו ביידן לא ימהר, אם יבחר לנשיא, לטבול את רגליו בביצה הישראלית-פלסטינית. הוא יצטרך לטפל במגיפת הקורונה ובמשבר הכלכלי העמוק בארה"ב והבעיה הפסלטינית לא תעמוד בראש מעייניו.

אותם גורמים מזהירים כי המדיניות המסורתית האמריקנית היא לתמוך במדינת ישראל ולשמור על מעמדה האזורי מבחינה ביטחונית. מדובר בברית אסטרטגית בין שתי המדינות ומחמוד עבאס יתקשה מאוד לתקוע טריז בין ג'ו ביידן לבין ממשלת ישראל.

ישנם גורמים בכירים ברש"פ המעריכים שג'ו ביידן לא ימהר, אם יבחר לנשיא, לטבול את רגליו בביצה הישראלית-פלסטינית. הוא יצטרך לטפל במגיפת הקורונה ובמשבר הכלכלי העמוק בארה"ב, והבעיה הפסלטינית לא תעמוד בראש מעייניו

בשורה התחתונה, אומרים אותם גורמים, דונלד טראמפ לא נתן לרש"פ את מבוקשה, דהיינו: מדינה פלסטינית בקווי 67 שבירתה מזרח ירושלים ופתרון בעיית הפליטים וגם ג'ו ביידן לא יספק לה את מבוקשה אם יבחר לנשיא החדש. לדבריהם:

"ג'ו ביידן עדיף בהרבה על דונלד טראמפ אך לפלסטינים צפויות עוד שנות מאבק רבות עד שיגשימו את  מאוויהם הלאומיים".

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 957 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

ראיון "למה, למען השם, שמישהו שפוי ילך ויקנה את אל על?"

כיצד הגיעה אל על למצבה הנוכחי, מה הסיכוי של הבעלים החדש והצעיר שלה - אלי רוזנברג - להרוויח מההשקעה, ומה עליו לעשות כדי שזה יקרה? ● ניסים מלכי, שהיה בכיר באל אל במשך 42 שנה (11 מתוכן כסמנכ"ל כספים), משרטט את נפילתה של חברת התעופה הישראלית, ותוקף את ההצטיידות הראוותנית במטוסי הדרימליינר היקרים

עוד 1,666 מילים

"אנחנו רואים ירידה בכל הנתונים (של התחלואה), ירידה עקבית ברורה", שיבח ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את תוצאות הסגר השני ● אבל מה עם כל שאר הפרמטרים? מיליון מובטלים, בעלי חנויות שפשטו רגל, צעירים בלי תקווה, ועתיד כלכלי לוט בערפל ● את מנהיגי אירופה, שנמנעו מסגר שני, נתניהו מציג כחסרי תעוזה ● נראה כי באמת אין להם את התעוזה לא להקשיב למומחים, ולהרוס את חיי האזרחים ● דעה

עוד 820 מילים

בריאות ללכת 20 דקות ולקרוס, לעבוד רק שעה ביום

רופאים, חולים ומחקרים רבים מדברים על תסמינים נפוצים וקשים של הקורונה שנמשכים מספר שבועות או חודשים אחרי ההחלמה הרשמית, כמו עייפות כרונית, קשיי נשימה ובעיות בלב ● אבל המידע החלקי והסותר שפורסם בנושא לא מגלה כמה מהמחלימים סובלים מהם, ולמשך כמה זמן ● בפועל, לישראל ולממשלות אחרות אין שום מאגר מידע מסודר על תופעת ה-long covid19, ולאיש אין מושג מה היקפה האמיתי

עוד 2,389 מילים

המדינה לבג"ץ: אין מקום לחקירת נתניהו בפרשת הצוללות

סקר: לראשונה אפשרות לקואליציה בלי נתניהו והחרדים ● גפני: מר"ן דורש לימוד תורה בישיבות ● ברבש התפטר מהצוות המייעץ לגמזו ● אדלשטיין מאיים על מוסדות חינוך חרדים בקנסות ושלילת רישיון ● גנץ לחרדים: "אי אפשר שיהיו בישראל שתי מדינות" ● נתניהו: "דוחה בתוקף טענות לשיקולים פוליטיים" ● קרוב למיליון מובטלים: צעירים ונשים נפגעו יותר

עוד 51 עדכונים

כמעט שנתיים אחרי שנכנס לפוליטיקה, הקים את פרויקט כחול-לבן שנועד לשנות את פני הדמוקרטיה הישראלית ונכנס בסוף לממשלה עם נתניהו, שר הביטחון מאיים כעת בבחירות ובונה על לא אחר מאשר נפתלי בנט ● מבחינת נתניהו, שממילא מכוון לבחירות ביוני, גנץ רק יעשה לו טובה ● פרשנות

עוד 486 מילים

נתניהו: קורא לציבור החרדי ולמנהיגיו לא לפתוח את תלמודי התורה מחר

מוקדם יותר הורה הרב קנייבסקי לחזור מחר ללימודים בגילאי א׳ עד ח׳ ● גמזו: פתיחת היתר עלולה להחזיר אותנו לאחור ● גנץ: אף קבוצה לא מעל החוק ● מפגינים נגד נתניהו רוססו בגז מדמיע ברמת גן, בחיפה ובת״א ● ציפי לבני נאמה בהפגנה בכיכר רבין: "באתי לומר לראש הממשלה עד כאן״ ● מירי רגב: ״קוראת לאפי נוה לחשוף את כל ההקלטות ולקבל הגנה של חושף שחיתויות״

עוד 29 עדכונים

ראיון האיש העצוב מהטוויטר

"הקורונה לקחה את אמא שלנו הבוקר בשעה 05:25. אני מעבר להרוס, אני כל כך אסיר תודה על התמיכה. אני מתחנן, אנא חיבשו מסכה", צייץ הרופא שבתמונה ל-423 עוקביו ● אבל האבל שלו הפך לוויראלי באמצעות מפעל חייו של אלכס גולדשטיין, שמפיץ את סיפוריהם של קרבנות הקורונה ברשת ● "כשהחלו להתפרסם הסטטיסטיקות המפחידות", אומר אלכס, "חיפשתי דרך להפוך את האובדן לאנושי"

עוד 1,508 מילים

ראיון החיים הסודיים של חרדים בארצות הברית

בזמן שהתקשורת נוטה להתייחס אליהם כמקשה אחת, ספר חדש צולל לחיי החרדים בארה"ב, שמנהלים יחסי אהבה-שנאה עם אורח החיים שלהם ● המחברת, פרופ' איילה פדר, ראיינה עשרות גברים ונשים שמנהלים חיים כפולים ● החל בהפרת מצוות, דרך שינוי במראה החיצוני, ועד ניהול רומנים ● "אני לא רואה כאן טובים ורעים, זה סיפור קשה ושובר לב עבור כל המעורבים", היא אומרת בראיון לזמן ישראל

עוד 1,368 מילים

היסטוריה "פרויקט השואה החשוב בעולם"

אחרי שמונה עשורים, מומחה שעבד בעבר בסקוטלנד יארד הצליח לחשוף את המקום המדויק שבו אירע טבח באבי יאר במלחמת העולם השנייה ● החוקר השתמש בהדמיות תלת-ממד ובתצלומי אוויר כדי לאתר את גיא ההריגה מתחת לעיר קייב ● במהלך השנים נבנו באתר - שבו נרצחו עשרות אלפים - בנייני מגורים ופארק ● פתיחת מרכז ההנצחה לשואה במקום, הראשון בבריה"מ לשעבר, מתוכננת ל-2026

עוד 1,396 מילים

מחקר חדש צופה ירידה בכוחו של האסלאם הקיצוני, אך הדרך לשם עוד ארוכה ● כווית מחליפה הנהגה, ושומרת על כל האופציות פתוחות ● מדינות ערב פותחות חזית כלכלית נגד טורקיה, האם היא תחזיק מעמד? ● ומצרים נפרדת מאגדת תרבות, ומציינת 50 שנה לעליית סאדאת ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 659 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה