שני שפנים בכובע אחד

גדעון סער וראובן ריבלין, ב-2017 (צילום: Roy Alima/Flash90)
Roy Alima/Flash90
גדעון סער וראובן ריבלין, ב-2017

ארבע פעמים תוך שנתיים בנימין נתניהו כשל בבחירות, אך בגלל השיטה והפיצול בציבור גם מתנגדיו לא  ניצחו באמת. כעת יש לו שוב את המנדט, ורבים מצפים שישלוף שפן מכובעו. אל תתפלאו אם הוא יצליח. שני שפנים כבר זחלו מהכובע בימים האחרונים.

הראשון היה גדעון סער.

ציפיתי למעט מאוד מהליכודניק הזחוח הזה שהעז אמנם למרוד בנתניהו, אבל רק לאחר שהודר מהקבינט. הוא בקושי מסוגל להשלים משפט בלי סתירות ובלבולים – אבל בעניין אחד הוא היה ברור: חייבים להפיל את נתניהו. הוא חזר והבהיר זאת בחדות לא אופיינית ובמשפטים קוהרנטיים ממש: מי שרוצה שנתניהו ימשיך בתפקידו, שלא יצביע עבורו. כך סחב לפחות חצי מששת מנדטיו מכחול לבן.

ציפיתי למעט מאוד מהליכודניק הזחוח סער, שהעז אמנם למרוד בנתניהו, אבל רק לאחר שהודר מהקבינט. הוא בקושי מסוגל להשלים משפט בלי סתירות ובלבולים – אבל בעניין אחד היה ברור: חייבים להפיל את נתניהו

תוצאות הבחירות לא יכולות להפתיע אותו. היה די ברור במשך שבועות כי התרחיש הסביר הטוב ביותר הוא שקולותיו של סער יוכלו למנוע מגוש נתניהו את ה-61, ואז יהיה עליו להמליץ על מועמד גוש השינוי. היו תרחישים מסובכים אחרים שקשורים לחרדים, אך אלה מעולם לא היו מציאותיים. מה שקרה היה פחות או יותר מה שציפינו שיקרה. לסער היו חודשים להתכוננן לרגע שימנע מנתניהו את מנדט.

כל מה שהיה נדרש זה שמפלגתו של סער תמליץ על יאיר לפיד ביום ראשון. חלק ניכר מהערבים היו הולכים בעקבותיו ולפיד היה מקבל את המנדט. הכדור היה בידים של סער, ממש מתחת לסל. אבל סער, כנראה, מתקשה להכנס לקואליציית השינוי בלי להחזיק ביד של נפתלי בנט (האיש שלא הסתפק בהצעה חסרת תקדים להיות רה"מ עם 7 מנדטים) ליד כל השמאלנים האלה (אביגדור ליברמן, המתנחל הימני מנוקדים, בני גנץ, שהיה רמטכ"ל של נתניהו וישב בממשלתו, ויאיר לפיד, שמתעקש שהוא מרכז וגם ישב עם נתניהו בעבר).

אז סער השתפן.

כעת מספרים שהאסטרטג הגדול לא היה בטוח שאפשר לסמוך על לפיד שלא יקים ממשלה עם הערבים ללא בנט, או משהו כזה.

יום לאחר מכן הגיע תורו של הנשיא רובי ריבלין.

ריבלין נחשב לנורא מוסרי, על אף שכל חייו הפוליטיים הושקעו בהכשרת הכיבוש באמצעות סוג של נחמדות ירושלמית ובדחנות ירחמיאלית. ידוע שהוא לא מסתדר עם נתניהו, ושלא נעים לו להעניק מנדטים לנאשמים בפלילים.

ריבלין נחשב לנורא מוסרי, על אף שכל חייו הפוליטיים הושקעו בהכשרת הכיבוש, בסוג של נחמדות ירושלמית ובדחנות ירחמיאלית. ידוע שהוא לא מסתדר עם נתניהו, ושלא נעים לו להעניק מנדטים לנאשמים בפלילים

ביום שני הוא מצא עצמו מול סוגיה שגרמה לו, כך הבהיר, לייסורי נפש עמוקים:

  • מצד אחד לנתניהו היו 52 ממליצים עם תקרה של 59 אם בנט יצטרף אליו ב-28 הימים שעומדים לרשותו. לא רוב.
  • מצד שני ללפיד היו 45 ממליצים עם תקרה של 68 אם בנט יצטרף אליו יחד עם סער והערבים, כאשר כולם אמרו שהם רוצים להיפרע מנתניהו. רוב – אבל לא כזה שהסתדר בשורה בזמן.

שום חוק לא חייב את ריבלין לבחור בראשון. לא כתוב בחוק שמי שיש לו יותר ממליצים זוכה במנדט. לנשיא יש שיקול דעת מורחב, בניגוד מוחלט למלמוליו המתחסדים. כדי להשתמש בו צריך גם אומץ וגם שכל, זה הכל.

ריבלין יכול היה להתייסר פחות ולומר בפשטות:

"להערכתי לח"כ לפיד יש את הסיכוי הטוב יותר להקים קואליציה ואני מעניק לו את המנדט. זה משקף את רצון מרבית חברי הכנסת שנתניהו לא ימשיך בתפקידו. אני מקווה שלפיד יצליח במהירות, מכיוון שממשלת המעבר חסרה כרגע שר משפטים ומונהגת על ידי נאשם בפלילים שמסרב לדרישת בית המשפט לחתום על הסכם ניגוד עניינים ולהמנע משיבוש מערכת החוק".

אבל ריבלין השתפן.

כעת לנתניהו יש סיכוי לשכנע קומץ משוגעים מהימין הקיצוני לבלוע ממשלה הנתמכת על ידי איסלאמיסט ששונא גייז בדיוק כמוהם. יש לו סיכויים, וככה תיראה המדינה.

ייתכן שכבר יש דיל בין לפיד ובנט. השמועה אומרת שבנט רצה שנתניהו ייכשל ראשון וזה יכשיר את מהלכו להליכה (אוי לאותה בושה אצל חובש כיפה!)  עם ה"שמאל". אם בנט סגור שלא יילך עם נתניהו, ניחא. אבל מצד "מחנה השינוי" – כלומר, סער – זהו הימור מיותר לחלוטין. כי אם סמוטריץ' יתרצה ויסכים להשען על רע"ם, יש מצב שבנט (שנורא אכפת לו מה אומרים) יתקפל.

אם נתניהו אכן ייכשל, או אז יקבלו שני השפנים הזדמנות נוספת. מוטב שיהרהרו היטב בכך שהציבור בישראל על כל גווניו הפסיפסיים מאוחד בדבר אחד בלבד, וזה הבוז לפראיירים. יש להם כעת חודש להרהר בחולשה המחפירה שגילו ברגע האמת. אולי יוכלו להתייעץ האחד עם השני, כפי שכבר עשו בימים טובים יותר, כאשר ריבלין רץ לנשיאות בתמיכת סער הכה אמיץ.

אם נתניהו אכן ייכשל, או אז יקבלו שני השפנים הזדמנות נוספת. מוטב שיהרהרו היטב בכך שהציבור בישראל על כל גווניו הפסיפסיים מאוחד בדבר אחד בלבד, וזה הבוז לפראיירים. יש להם כעת חודש להרהר בחולשה המחפירה שגילו

לפיד, אדם שבהחלט יודע לומר משפט קוהרנטי, ניסח זאת היטב השבוע: המצב דורש עצבי ברזל; ינצח מי שנחוש יותר.

כל ישראלי שאכפת לו מעתיד המדינה, וכל אדם שרוצה שתקופת הכזב והשסע תסתיים, צריך לקוות שלפיד יקבל את המנדט בעוד ארבעה שבועות.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 755 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום ראשון, 11 באפריל 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הרכב הוועדה המסדרת: ימינה נדרשת להכריע האם לתמוך בהצעת נתניהו או בזו של יריביו

הליכוד תומך במינוי נציג אחד בוועדה על כל 6 חברי כנסת, בעוד בגוש השינוי רוצים נציג על כל 5-4 ח"כים ● היועצת המשפטית לכנסת: הבחירות לנשיאות צריכות להיערך עד 9 ביוני ● חברת הכנסת מלינובסקי: הוצע לי להתמנות לשרה אם אערוק מישראל ביתנו לליכוד ● דיווח: בניגוד לעמדתו הפומבית בדק סמוטריץ' בסקר את יחס הציבור להקמת ממשלה תוך שיתוף פעולה עם רע"ם

עוד 46 עדכונים

לו לסבתא בנט היו גלגלים

אחרי כשבועיים של תמרונים פוליטיים ודרמות, אף אחד מחברי הכנסת לא השיג 61 ממליצים, והמנדט ניתן לראש ממשלת המעבר הנצחית. הקצף יצא על הרשימה המשותפת, שהודיעה שלא תמליץ על אף מועמד ונשמעה ביקורת, אם כי במידה פחותה, על גדעון סער ורשימתו, שאף הם נמנעו מלהמליץ על יו"ר "יש עתיד". כבר התרגלנו שבפוליטיקה הישראלית ימנים ויהודים מקבלים הנחה משמעותית.

נציגי המשותפת חזרו והסבירו: דיברנו עם יאיר לפיד, ואנחנו מעוניינים להמליץ עליו. אין פערים קשים כרגע. יש לנו בעיה אחת: העסקה שתעניק לנפתלי בנט, יו"ר 'ימינה', את ראשות הממשלה ברוטציה – ועוד ראשון. זה יותר מדי עבורנו.

موقف القائمة المشتركة من التوصية

موقف القائمة المشتركة من التوصية.أردنا أن نؤثّر مباشرة. قلنا ليئير لبيد اجمع ٥٥ موصيًا ونحن سندرس بمسؤولية وشمولية. ولكنه صرّح بأنه لا يستطيع بل يفضّل رئاسة حكومة مناصفة مع نفتالي بينيت وعلى أن يكون بينيت أولًا!هذا أمر نحن نرفضه. لسنا جزءًا من معسكر بينت- ليبرمان- ساعر. بل نحن بمواجهتهم سياسيًا وأخلاقيًا.طريقنا ليس سهلًا، ونمرّ بظروف حقًا ليست سهلة، ولكنني واثق أن الأمور ستتغيّر للأفضل بفضل المبدئيين والأصيلين.

Posted by ‎Ayman Odeh – أيمن عودة‎ on Monday, April 5, 2021

 כל מה שנכון למשותפת, נכון באותה מידה גם למרצ ולמפלגת העבודה. מצביעיהן לא הלכו לקלפי כדי למנות ניאו-ליברל בכלכלה ונץ מדיני חובב סיפוחים לראשות הממשלה.

בעצם הדברים אמורים גם ב"יש עתיד"; מדובר במפלגת "מרכז רדיקלי", שעמדותיה הכלכליות עמומות (ומנהיגה בבירור נוטה ימינה), אבל כולנו יודעים איזה אלקטורט יש לה: שמאלי.

"ישראל ביתנו" היא אמנם מפלגת ימין – אבל גם היא הודיעה מראש שהיא תמליץ רק על יו"ר הסיעה. הם התנגדו לרוטציה ולפריטטיות. במצב עניינים כזה, אפשר רק להתפלא למה חמש הסיעות לא הקימו "בלוק טכני" מול הסיעות של נפתלי בנט וגדעון סער.

עכשיו נותר לשאול: על סמך מה נפתלי בנט דרש מלפיד (וממשיך ככל הנראה לדרוש מנתניהו ויחזור לדרוש שוב מלפיד, אם נתניהו ייכשל בהקמת קואליציה ויחזיר את המנדט לנשיא) את הבכורה? על סמך שבעת המנדטים שהשיגה רשימתו בקלפיות? התשובה שלי היא שלא. האיש בעצם דרש את ראשות הממשלה על סמך 23 מנדטים (או יותר) שהיו לו בסקרים, לפני חודשים.

על סמך מה דרש בנט (וכנראה ימשיך לדרוש, אם נתניהו ייכשל בהקמת קואליציה) את הבכורה? על סמך 7 המנדטים שהשיג בקלפיות? לדעתי לא, אלא על סמך 23 מנדטים שהיו לו בסקרים, לפני חודשים

זה מה שנותן לו את הארומה המנהיגותית. גודל דרישותיו של בנט מדמה היגיון של סטארט-אפ: ערך המנייה נקבע לפי השווי העתידי, לפי הרווחים המשוערים של החברה בעתיד הלא-מיידי. אז קודם כל – זה לא עובד ככה בפוליטיקה. סיעות בכנסת מחלקות את התפקידים (בוועדות למשל) לפי חלוקת המנדטים בפועל. כך גם בהרכבת ממשלה: חלוקת התיקים וחשיבותם נשענת לרוב על כוחן היחסי של הסיעות בקואליציה.

מלכתחילה, העליה בסקרים של בנט היתה מעין "סטארט-אפ": התפרצות נגיף הקורונה, ומדיניות הסגרים של הממשלה, הובילו למשבר כלכלי ולאבטלה רשמית של 25% בשיא. נראה היה שהממשלה מתעלמת לחלוטין מהכלכלה, ובעיקר מהמיקרו-כלכלה – מצב חשבון הבנק שלנו, האזרחים הקטנים. האנשים שפקידי האוצר נזכרים בהם לעתים רחוקות, כשהם נושמים את אוויר הפסגות הנשגב של "המשק", וכשהם מתרועעים עם "קברניטי המשק".

באווירה הזאת של חרדה ציבורית מוצדקת לעתיד הכלכלי, בנט עלה על טריק שיווקי מעולה: הוא צעק "כלכלה! כלכלה! פרנסה! מה עשיתם!". הוא הצליח לפזר מין ארומה כללית של מהלך קיינסיאני גדול (התערבות ממשלתית פעילה בשוק לאיזון כשלים) של דאגה לפרנסת האזרחים, מין תחושה אמורפית של "אני אשקיע בכלכלה ולכולם יהיה טוב".

מעמדתו באופוזיציה הוא לא נדרש להוכיח דבר. זה הספיק, והסקרים הכתירו אותו לראש הממשלה הבא. אם להמשיך את המטאפורה ההיי-טקיסטית, העמדות הכלכליות והחברתיות בפועל של בנט וחברי סיעתו (בראשם איילת שקד) לא מופיעות בברושור של החברה; במקרה הטוב, הן קבורות בדו"חות הכספיים, אולי באיזה נספח זניח של התוכנית העסקית.

משהתחיל לפרוש את משנתו הכלכלית, התברר שהבחור נשאר עמוק בניאו-ליברליזם: קיצוצים במגזר הציבורי – דווקא בתקופה בה התברר בצורה כואבת כמה ישראל זקוקה לתוספת גדולה של עובדי רפואה וחינוך.

העליה בסקרים של בנט היתה מעין סטארט-אפ, אבל העמדות הכלכליות והחברתיות שלו בפועל לא מופיעות בברושור של החברה; במקרה הטוב, הן קבורות בדו"חות הכספיים, אולי בנספח זניח בתוכנית העסקית

באותו ראיון ב"פגוש את העיתונות" הוא גם העלה באוב את מיתוס "המובטלים העצלנים שנהנים מדמי אבטלה ולא רוצים לחזור לעבודה". זאת אגדה ניאו-ליברלית וניאו-שמרנית ידועה, עוד מימי מרגרט תאצ'ר ורונלד רייגן. חפשו באינטרנט את אגדת ה-Welfare Queen. איכשהו, הציבור ברובו לא שם לב.

מאז, ה"מניה" של בנט כבר הונפקה. בפועל, התברר שהיא שווה 7 מנדטים ולא 23. באווירת הזיכרון הקצר, כבר שכחנו שב"הנפקה" הקודמת של בנט תחת המותג "הימין החדש", באפריל 2019, הוא נחל כישלון חרוץ. גם העמדתה של איילת שקד בראש מאוחר יותר התבררה כהבטחה שאין לה כיסוי. האווירה והפסיכולוגיה גברו על המציאות.

דמיינו ימני ושמאלני שמקימים יחד ממשלה (גם בלי הליכוד. כן, יש אפשרות כזאת בחוק הישראל – ממשלה בלי מפא"י החדשה). השמאלני יכול לטעון שמגיע לו לפחות 60% מהתיקים ו-60% מקווי המדיניות, על סמך סקרי עומק של עמדות כלכליות, חברתיות, מדיניות ואזרחיות.

הימני יכול לדרוש כ-70% לפי סקרים אחרים, בהם נשאלו המשתתפים "איך אתה מגדיר את עצמך: ימין, ימין-מרכז, מרכז, מרכז-שמאל או שמאל". שימו לב שהכל אמת, אגב; יש סקרים כאלה, אפילו סקרים אמינים ומקצועיים, בניגוד לסקרי הבחירות המפוקפקים.

אבל הם לא יעשו כך. החלוקה והפשרות הפוליטיות על קווי היסוד, תתבצע לפי ספירת המנדטים בפועל, נכון? אז לא בעולמו המופלא של בנט. ביד אחת הוא דורש את המעמד שהעניקו לו הסקרים. ביד השניה – דורש גם חלוקת תיקים ומדיניות "לפי התפלגות העמדות בציבור". היינו, לפי ההתפלגות בין כל 120 חברי הכנסת. או פשוט על פי הטענה: "העם ימני מה אתם מבלבלים לי את המוח עם מספרים".

את החוכמה הזאת הוא למד ממורו ורבו בנימין בן צילה, ומשפע של שופרות בתקשורת המסחרית (וכן בערוצי הנישה הימניים המתיימרים למסחריות אף על פי שהם נסמכים על כספי ציבור, והרייטינג שלהם מגוחך).

באווירת הביביזם של "מותר לרמות", זה כמעט יכול לעבוד – בתנאי שכל השוק משתף פעולה, והרשות לניירות ערך לא מתערבת ואומרת "לא, אסור לך לקבל תשלום לפי 23, יש לך 7". אין לי אשליות: הרשות לניירות ערך אינה נוקשה כל כך במציאות, לצערנו. אבל נומינלית זה העיקרון.

מאז, ה"מניה" של בנט כבר הונפקה. בפועל, התברר שהיא שווה 7 מנדטים ולא 23. באווירת הזיכרון הקצר, כבר שכחנו שב"הנפקה" הקודמת של בנט תחת המותג "הימין החדש", באפריל 2019, הוא נחל כישלון חרוץ

אז כן, טוב עשתה הרשימה המשותפת כשאמרה לבנט "לא". וחבל ששאר הסיעות בגוש לא הצטרפו אליה מייד לחזית אחידה. מי יודע, אולי זה גם היה מקל על גדעון סער לומר לבנט "ידידי, שנינו רצינו להנהיג את הליכוד, זה לא הסתייע. עכשיו מסתמנת קואליציה שיש בה לא מעט שמאל ומרכז. היושר מחייב אותנו להתאים את עצמנו".

נסיים בבדיחה: אם בנט יכול להיות ראש ממשלה, הראשון ברוטציה, על סמך סקרים מדצמבר, אולי מגיעים לי 15 מיליון שקל? פעם חשבתי לקנות טופס הגרלה של הלוטו.

נדב אלגזי עוקב אחרי הימין החדש זה כמה שנים, מאז שהיה קשור לחוגים הניאו-שמרניים או פעל בתוכם, וראה את המהפך המבעית לימין הפופוליסטי החדש. את ניצול הפרצות בחוק ובשיח הפוליטי-תרבותי. שואף להעלות את המודעות בציבור הדמוקרטי הרחב לסכנה, ולחשוף את דרכי הפעולה של החוגים הללו שפעלו לגמרי מתחת לרדאר שנים ארוכות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 967 מילים

סבב השיחות האחרון בווינה בין איראן והמעצמות על החזרה להסכם הגרעין, שיתחדש ביום רביעי, מעיד כי ארצות הברית מגיעה למשא ומתן הזה מוחלשת מאי פעם ● כעת מנסים האמריקאים לפייס את איראן באמצעות קוריאה הדרומית - ובמקביל שר ההגנה האמריקאי הגיע היום לארץ במטרה לשכנע את הקברניטים בירושלים לאפשר מרחב תמרון נוח יותר לארצות הברית ● פרשנות

עוד 591 מילים ו-1 תגובות

בדיקת זמן ישראל תחתית התהום: משהו רע קורה בחיפה

יותר פשיעה, יותר סמים, יותר קורבנות ● תושבי חיפה תחתית חיים בצל סכסוכי עבריינים ומיואשים מהעדר האכיפה וחוסר מעורבות של העירייה ● וכל זה קורה דווקא בשכונות עם מקומות הבילוי הכי לוהטים והמסעדות הכי נחשבות של העיר ● "הגברנו את הפעילות", מבטיחים במשטרה ● "ערכנו ארגון מחדש לטובת ביטחון התושבים", מגיבים בעירייה ● התושבים ממשיכים לשלם את המחיר

עוד 2,629 מילים

למקרה שפיספסת

המשטרה חוקרת חשוד באיומים על ליאת בן-ארי

פרסום ראשון המשטרה מנהלת חקירה נגד אזרח ישראלי החשוד באיומים, פגיעה בפרטיות והטרדה נגד הפרקליטה ליאת בן-ארי, התובעת הראשית במשפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ● בעקבות בדיקות DNA, נחקר באזהרה משה אלון בחשד כי הניח מכתב בביתה של בן-ארי ובו איום מפורש על חייה וחיי משפחתה ● המכתב נחשף בזמן ישראל

משטרת ישראל מנהלת חקירה נגד אזרח החשוד באיומים, פגיעה בפרטיות והטרדה נגד הפרקליטה ליאת בן-ארי, התובעת הראשית במשפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

לפי החשד, משה אלון, הניח מכתב בתיבת הדואר בביתה של בן-ארי באוגוסט אשתקד, הכולל איום מפורש וישיר על חייה וחיי משפחתה.

במכתב, אשר נחשף בזמן ישראל, נאמר: "חלאת המין האנושי ליאת בן-ארי המושחטת, אנחנו למען ביבי, נמרר לך את החיים עד שתתאבדי. לא מפחדים ממך עבריינית. יום יום נסתכל לך בלבן של העיניים ימזדיינת" (הטעויות בעברית במקור, א"ה).

מכתב שהושאר בתיבת הדואר של ליאת בן-ארי
מכתב שהושאר בתיבת הדואר של ליאת בן-ארי

על המכתב היו חתומים לכאורה שני פעילי ליכוד ידועים – אורלי לב, הפעילה בהפגנות נגד בן-ארי; ופעיל הליכוד איציק זרקא. אולם שניהם הכחישו נמרצות בזמן אמת כל קשר לכתיבתו או להפצתו, ונראה כי נפלו קורבן לניסיון הפללה מצד החשוד האמיתי.

אלון סירב להתייחס לפניית זמן ישראל ואמר רק: "אני אדבר עם עורכת הדין שלי ואחזור אליכם". עורכת דינו, עו"ד סוזי ארניה, מסרה לזמן ישראל בתגובה: "מרשי הכחיש את החשד שהופנה כלפיו במסגרת החקירה והעניין נמצא בברור של הרשויות.
טרם התקבלה החלטה בנדון".

יחידת הסייבר של להב 433 המנהלת את החקירה הודיעה לאחרונה לבית המשפט השלום בראשון לציון כי במסגרת החקירה נלקחו "דגימות DNA  לצורך השוואה אל מול מכתב האיומים התפוס", וכן כי "החשוד נחקר תחת אזהרה בגין חשד לביצוע העבירות ומסר את גירסתו".

תיק החקירה נמצא בעיון פרקליטות המדינה מחלקת הסייבר לצורך גיבוש המלצות ולקבלת החלטה בתיק.

זמן ישראל חשף, בכתבת תחקיר נרחבת, את מסכת האיומים, ההטרדות וההפצה של כזבים נגד בן-ארי ומשפחתה – בידי עיתונאים, פעילי ליכוד, עורכי דין וגורמים ברשת.

למרות שלמלאכה זו היו שותפים גורמים המקורבים או מציגים את עצמם מקורבים לראש הממשלה (לרבות בנו, יאיר נתניהו) – נמנע נתניהו מלגנות את מערכת ההתקפות על התובעת.

בחודשים האחרונים מלווה בן-ארי במאבטחים בעקבות האיומים על חייה.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
ליאת בן ארי, סדי בן שטרית, אמיר השכל, ישי הדס, חיים שדמי, אליעד שרגא ועוד רבים רבים רבים וטובים הם אלה שמסתערים באומץ ובגבורה עילאית למען הגנה על ישראל מפני הפיכתה לרודנות. סיפורי גבורה... המשך קריאה

ליאת בן ארי, סדי בן שטרית, אמיר השכל, ישי הדס, חיים שדמי, אליעד שרגא ועוד רבים רבים רבים וטובים הם אלה שמסתערים באומץ ובגבורה עילאית למען הגנה על ישראל מפני הפיכתה לרודנות. סיפורי גבורה ישנם לאורך כל ההיסטוריה, והנה כאן ועכשיו אנו עדים לדמויות שלא נרתעות אל מול ההפחדות והטרור של ביבי והסביבה המקוללת שלו. בעתיד, במידה וישב בכלא, יוכלו כל המקוללים שהגנו עליו לנסות ולהבין את הקללה שאיתה הם צריכים להתמודד

עוד 269 מילים ו-1 תגובות

פרופ' האפר ומשבר האקלים

פרופ' וויליאם האפר, לשעבר יועץ הנשיא טראמפ לענייני אקלים, הוא פיזיקאי מוכשר וחשוב, ואחד המדענים הבולטים הטוענים כי משבר האקלים לא היה ולא יהיה. האפר הוא גם אחד ממקימי "קואליציית ה-CO2", דובר נלהב בזכות הפחמן-הדו-חמצני, ומי שמצביע על הבעיות, לדעתו, במדעי האקלים, וגם על הפוליטיקה שמאחורי הקלעים.

פרופ' וויליאם האפר, לשעבר יועץ הנשיא טראמפ לענייני אקלים, הוא פיזיקאי מוכשר וחשוב, ואחד המדענים הבולטים הטוענים כי משבר האקלים לא היה ולא יהיה

פרופ' האפר רואיין ע"י פרופ' אבשלום אליצור והופיע בפני "הפורום לרציונליות סביבתית", "הבלוג הירוק", "זום לחירות" ומכון איין ראנד, במפגש שארגן פרופ' יונתן דובי. הקשבתי לשתי ההרצאות, וקראתי את המאמר האחרון של פרופ' האפר מה-11 למרץ 2021: "How to Think about Climate Change’'.

טענותיו של פרופ' האפר

אפשר לזהות שלש טענות שפרופ' האפר אומר בצורה ברורה ונחרצת:

1

אין משבר האקלים ולא יהיה משבר אקלים.

“There is no climate crisis, and there will not be a climate crisis”

2

משבר האקלים אינו שאלה של מדע. זו שאלה של דת חילונית עבור חלק מהאנשים, זו שאלה של כסף לאחרים, זו שאלה של כוח לאחרים. אבל מה שלא יהיה, זה לא מדע.

“This is really not a question of science. This is a question of a secular religion for some. It is a question of money for others. It is a question of power for others. But whatever it is, it is not science".

3

אין כמעט קשר בין הכמות הנוכחית של CO2 (פחמן דו חמצני או פד"ח) באטמוספירה לבין התחממות כדור הארץ. לא סביר בצורה קיצונית ש-CO2 עושה שינוי מהותי לטמפרטורה. הוא כנראה יביא להתחממות קלה, אך לא רבה.

“It's extremely improbable that CO2 makes much difference to temperature. It probably warms a little bit, but not very much”

פרופ' האפר: משבר האקלים אינו שאלה של מדע. זו שאלה של דת חילונית לחלק מהאנשים, שאלה של כסף לאחרים, שאלה של כוח לאחרים. אבל מה שלא יהיה, זה לא מדע

בעייתיות בטענות של פרופ' האפר

יש הרבה בעיות בגישה ובדברי פרופ' האפר, אציין חלק מהן:

א

אחת הטענות המעניינות של האפר היא, שגם כאשר הרוב המכריע של מדעני האקלים טוענים שיש משבר אקלים, זו אינה הוכחה לכך שהם צודקים. תשובה אפשרית לכך היא שהטענה ההפוכה נכונה אפילו יותר: זה שאתה במיעוט אינו אומר שאתה צודק, וצריך סיבות טובות כדי להניח זאת.

האפר, כמדען, מביא בעצם את הפתרון לטענה שלו: במדע האמת אינה נקבעת על ידי הצבעה. האמת המדעית נקבעת על סמך תאימות עם ניסויים ותצפיות, ואם זה לא תואם, זה שגוי. זה נכון.

המשמעות של דברי האפר, והוא אומר זאת במפורש, היא שרוב מדעני האקלים, החושבים, בניגוד לו, שיש משבר אקלים, הגיעו למסקנה זו משיקולים שונים ולא על סמך התאמה לניסויים ותצפיות. ואני מצטט:

"זו באמת אינה שאלה של מדע, זו שאלה של דת חילונית עבור חלקם. זו שאלה של כסף לאחרים. זו שאלה של כוח לאחרים. אבל מה שלא יהיה, זה לא מדע"

אבל בניגוד לדבריו. הטענה שיש משבר האקלים מבוססת על התאמה לניסויים ותצפיות, ועל סמך מאמרים מבוקרים בביקורת עמיתים, ולא על סמך דבריהם של מדען זה או אחר כמו במקרה של האפר.

אבל בניגוד לדבריו. הטענה שיש משבר האקלים מבוססת על התאמה לניסויים ותצפיות, ועל סמך מאמרים מבוקרים בביקורת עמיתים, ולא על סמך דבריהם של מדען זה או אחר כמו במקרה של האפר

ב

האפר טוען שהדרך שבה "הם" (הטוענים שיש משבר אקלים) מצליחים לגרום למודלים ממוחשבים לחזות תוצאות מפחידות של חימום כדור הארץ, היא ע"י הוספת כל מיני משובים חיוביים (מעצימים) בלתי סבירים, ועל ידי כך שהם מוודאים התעלמות מכל המשובים השליליים (המייצבים). הוא לא מביא כל הוכחה לטענה זו.

טענה זו מחייבת הבהרה.

משוב שלילי (למרות המובן הסמנטי), הוא תהליך רצוי, מייצב, כמו תרמוסטט, המשכך את התופעה. בעוד שמשוב חיובי הינו תהליך מעצים המגביר את התופעה כמו סופת אש.

אכן, רוב המשובים בטבע הינם משובים שליליים, מייצבים. הבעיה היא שיש גם משובים חיוביים המעצימים תופעות ואירועים, שפגיעתם קטסטרופלית. דוגמה למשוב מעצים היא השריפה שהייתה בכרמל. ככל שהיא התחזקה כך נשרפו עצים נוספים שחיזקו את השריפה עוד יותר. כך זה נמשך עד שנגמרו העצים.

בדומה לזה מגפה היא תהליך של משוב חיובי, מעצים, ודוגמה קטלנית קבלנו בשנה האחרונה במגפת הקורונה: ככל שיש יותר אנשים שנדבקו במחלה, כך גדל מספר האנשים הנדבקים והחולים והמתים. וככל שיגדל מספר הנדבקים, כך יגדל שוב מספר האנשים הנדבקים והחולים והמתים.

משבר האקלים הינו דוגמה לתופעה עם משוב חיובי מעצים. ככל שכדור הארץ מתחמם והקרחונים נמסים, הקרח הימי בצפון הארקטי נעלם. כך קטנה הרפלקציה (ההחזר) של קרינת השמש מכדור הארץ (תופעת האלבדו) וגדלה קליטת קרינת השמש והחום בים שנחשף, שמצידו ממיס עוד מהקרח, מה שחושף עוד מים, המתחממים עוד יותר.

משבר האקלים מדגים משוב חיובי מעצים. ככל שכדוה"א מתחמם והקרחונים נמסים, הקרח הימי בצפון הארקטי נעלם. כך קטן החזר קרינת השמש מכדוה"א, וגדלה קליטת קרינת השמש בים שנחשף. החום ממיס עוד מהקרח, מה שחושף עוד מים, המתחממים יותר

באותו זמן, כמות CO2 מעשה ידי אדם באטמוספירה מחממת את פני השטח, והלחות עולה. אדי מים הם גז חממה חזק, לכן יותר קרח נמס, מה שחושף יותר מים, וזה ממיס יותר קרח מלמטה. התופעה מתדלקת את עצמה. האפקט נהיה בולט יותר ויותר. זו דוגמה למשוב חיובי.

ג

בהקשר לגרף המורה את טמפרטורת פני כדור הארץ לפי ריכוז גזי החממה, האפר טוען שאף אחד לא באמת מבין אותו.

The message I want you to understand, which practically no one really understands"

Happer 11Mar21
Happer 11Mar21

הטענה, הדעה הזו של האפר, מחייבת הוכחה. משמעותה היא שרוב מדעני האקלים אינם מבינים נתונים שפורסמו לפני כמאה שנים, למרות שיש מאמרים שונים בנושא בפרסומים מדעיים. מעניין אם עולה בדעתו של האפר האפשרות שהוא זה שאינו מבין את הנתונים, ולא רוב מדעני האקלים.

ד

האפר מגיב גם בתחום שככל הנראה הוא אינו מעודכן בו, ייצור חשמל מאנרגיה סולארית ומרוח. הוא מונה את החסרונות הידועים של אנרגיה סולארית, ונראה שאינו מכיר את ההתפתחויות האחרונות בתחום, בעיקר אחסון חשמל בסוללות.

האפר מגיב גם בתחום שככל הנראה הוא אינו מעודכן בו, ייצור חשמל מאנרגיה סולארית ומרוח. הוא מונה את החסרונות הידועים של אנרגיה סולארית, ונראה שאינו מכיר את ההתפתחויות האחרונות בתחום, בעיקר אחסון חשמל בסוללות

הוא ממחזר את הטענות של הרפובליקאים כאילו טורבינות הרוח ותחנות הכוח הסולאריות לא פעלו היטב במשבר החשמל בטקסס באמצע פברואר. טענות אלו הופרכו מזמן, והאפר או שאינו מעודכן או שהוא מתעלם מהם. כך לדוגמה, רויטרס מדווח ב-19 לפברואר כי המשבר בטקסס לא נבע מהאנרגיה המתחדשת. ההפסד הגדול ביותר בכושר ייצור החשמל נבע מתחנות כוח השורפות גז, בעוד שהירידה בכושר הייצור מטורבינות רוח היתה הרחק מאוד מאחור, והן המשיכו לפעול ולייצר חשמל .

האפר טוען שאנרגיה סולארית אינה כדאית כלכלית, מלבד אם היא מסובסדת בצורה מסיבית. גם כאן הוא אינו מעודכן. ייצור חשמל מאנרגיה סולארית יחד עם בטריות או בלי בטריות, כבר היום זול יותר, ללא סובסידיות, מייצור חשמל מפחם או מגז. כאן, כאן, כאן, וכאן.

האפר כותב שאם עומדים לטוס במטוס מסוג ג'ט, אזי חייבים להשתמש בדלק נוזלי, שכן אי אפשר לטוס על בטריות. אכן מנוע ג'ט חייב דלק, שכן שיטת ההנעה שלו היא הכוח הדוחף של גזי השריפה הנפלטים מהמנוע. אבל לא חייבים לטוס בג'ט למרחקים קצרים ובינוניים.

כבר היום יש מספר פיתוחים של מטוסים חשמליים עם מנוע חשמלי המניע מדחף (פרופלור), אשר טסים באמצעות חשמל האגור בבטריות לטווח של 800–2,000 ק"מ, וחלק מהם צפוי לקבל אישורי טיסה בשנים הקרובות.

ה

"אמור לי מי חבריך ואומר לך מי אתה", מיטב התועמלנים, סוחרי הספק, מכוני חשיבה שמרניים, חברות ובעלי הון מיליארדרים עומדים מאחורי ותומכים במכונת התעמולה וההכחשה של משבר האקלים. כפי שהיה במאבק על העישון ובמאבקים אחרים.

אלו מתנגדים לכל התערבות או רגולציה ממשלתית ורואים במאבק במשבר האקלים חלק מאג'נדה פוליטית שנועדה לפגוע בחירות האזרחים, להרחיב את שליטת הממשלה על חייהם.

"אמור לי מי חבריך ואומר לך מי אתה". מיטב התועמלנים, סוחרי הספק, מכוני חשיבה שמרניים, חברות ומיליארדרים עומדים מאחורי ותומכים במכונת התעמולה וההכחשה של משבר האקלים. כמו במאבק העישון למשל

האפר מתחבר ומסתובב בחברת מכחישי משבר האקלים, ומכהן בארגונים ליברטאריאנים מכחישי משבר האקלים. נראה שהדעות שלו מושפעות מהאמונות האלו, לכן צריך להתייחס לדבריו בזהירות רבה.

לדוגמה, האפר טוען שיש ממסד בינלאומי הזורע אזעקת אקלים, שהם פועלים כדי להשיג שליטה, שלקחו את המדיה כבת ערובה. הוא מכנה את אלו הטוענים שיש משבר אקלים "זורעי בהלה" alarmist, ופנאטים, ומתייחס לדיונים על משבר האקלים כ"טירוף" וכ"השתוללות", וכתוצאה של עשרות שנים של פרופגנדה.

דוגמה נוספת: האפר כותב, בהתאם לדוקטרינה הליברטריאנית, שהוא אינו חושב ששינוי בתחום האנרגיה המתחדשת יבוא כתוצאה מיוזמה ממשלתית כלשהי.
באותה נשימה הוא מזכיר שהוא היה במשרד האנרגיה האחראי על התקציב, על השקעת כספי המדינה רבים בפרויקטים של אנרגיה אלטרנטיבית. וכי קיווה שימצא איזה סטודנט צעיר ומואר עם רעיון חדש מבריק שאיש לא חשב עליו לפני כן. במילים אחרות, כדי להגיע לרעיון המבריק הזה, יש לתמוך במחקר בתחום האקלים, והממשלה היא שאמורה לעשות זאת. אבל האפר לא חושב שזה יהיה בגלל איזו יוזמה של הממשלה.

לא צריך לאכול את כל הביצה כדי לדעת שהיא מקולקלת, ואין צורך להוסיף עוד טעויות והטעיות של פרופ' האפר בנושא משבר האקלים.

שינוי האקלים הוא אחד האתגרים העולמיים הגדולים ביותר בזמננו. הוא מסכן חיים, פוגע בפרנסה, ומאיים להחזיר אחורה עשרות שנים של התקדמות וצמיחה כלכלית.

המדע כיום הוא חד משמעי: בני אדם הניעו את ההתחממות הגלובלית באמצעות שריפה נרחבת של דלקים מאובנים. אנו רואים כבר שינויים באקלים שעליהם נבנתה הכלכלה הנוכחית שלנו. 14 מתוך 15 השנים החמות ביותר מאז החלו רשומות הרישום לפני למעלה מ-130 שנה – היו מאז תחילת המאה. גם עוצמת האירועים הקיצוניים הקשורים למזג האוויר גדלה.

המדע כיום חד משמעי: בני אדם הניעו את ההתחממות הגלובלית בשריפה נרחבת של דלקים מאובנים. 14 מתוך 15 השנים החמות ביותר מאז החלו לרשום אותן לפני למעלה מ-130 שנה – היו מאז תחילת המאה

במרץ 2009 מצאתי עצמי בספינה בגרינלנד עם קבוצת מדענים שעסקו בקידוחים בקרחון הגרינלנדי, ובשיחה ארוכה עם פרופ' מאייבסקי Mayewski מחבר הספר "דברי הימים של הקרח" (The Ice Chronicles: The Quest to Understand Global Climate Change)

ב- 1998 החלו מדענים לקדוח גלילי קרח מהקרחון העצום המכסה כמעט את כל גרינלנד. ניתוח בועות האויר בגלילי הקרח מאפשר רישום ארוך טווח של האקלים והסביבה.

מחברי הספר מאייבסקי, ווייט ומרגוליס מתארים את הפרויקט, ומסבירים כיצד עדויות לאקלים ב-100,000 השנים האחרונות טמונות בקרח וכיצד מדענים השתמשו בליבת הקרח לפענוח האקלים בעבר.

מאייבסקי הסיק שתי מסקנות מרכזיות מהנתונים: כי האקלים התהפך באופן דרמטי בעבר, לעיתים בפרק זמן של עשור, ושבני האדם בהחלט משפיעים על האקלים הנוכחי.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר תאגידים, ניאוליברליזם ואנרגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,586 מילים
עודכן לפני שעתיים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

נתניהו המציא את בורלא כתחליף לטראמפ

מנכ"ל פייזר לא המציא את החיסון נגד הקורונה ולא מכר לישראל חיסונים בשל היותו "יהודי חם" ● אך בשיווק גאוני להמונים, נתניהו הפך את בורלא לגיבור עולמי ואת קשריו עמו לכאלה שהצילו את העם היהודי ● בורלא הוא בסך הכל איש עסקים ממולח, אולם אחרי לכתו של טראמפ, נתניהו היה צריך דמות חדשה שתתחזק את התודעה הכוזבת שהוא שייך ל"ליגה אחרת" ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
צודק בכל מילה. הרקבון של ביבי והסביבה התומכת שלו יתגלו במערומיהם בהמשך. נתן אשל, ברדוגו, טופזלוקדודו האובדני הם דוגמאות לרובוטים מקוללים אשר תוכנתו להתאבד למען השליט המיוסר והאוהב את עמ... המשך קריאה

צודק בכל מילה. הרקבון של ביבי והסביבה התומכת שלו יתגלו במערומיהם בהמשך. נתן אשל, ברדוגו, טופזלוקדודו האובדני הם דוגמאות לרובוטים מקוללים אשר תוכנתו להתאבד למען השליט המיוסר והאוהב את עמו. רמת הפסיכוזה השוררת במעגל הקרוב לביבי זה זה, זה החומר שממנו עושים סרטים של היצ'קוק. סתם לידע כללי: נתן אשל משועבד לצפייה בחשבונות ברשתות החברתיות, ועל פיהן הוא פועל, על פי עיוות נפשי, אשר יתפוצץ לו בפרצוף כשביבי יהיה בכלא. ליאיר נתניהו צפויה התנדבות כואבת בבתי תמחוי

מבחן התוצאה מוכיח שכל הכתבה מיותרת ואינה מועילה כלל. מלבד ההשחרה של נתניהו . ואיך שוב מי שלא לכך סיכון! מנסה להמעיט במהלכים שהביאו את ישראל למשק פתוח ביחס לעולם. ועצירת הנגיף שעד היום ... המשך קריאה

מבחן התוצאה מוכיח שכל הכתבה מיותרת ואינה מועילה כלל. מלבד ההשחרה של נתניהו . ואיך שוב מי שלא לכך סיכון! מנסה להמעיט במהלכים שהביאו את ישראל למשק פתוח ביחס לעולם. ועצירת הנגיף שעד היום קטל מעל שלושה מיליון איש ולא מעניין אם הוא ממנף את זה כי ממלא תמצא את החורים בגבינה מקווה שאתה מחוסן בזכותו!!!

עוד 807 מילים ו-2 תגובות

ישראל השיבה לפניית בית הדין בהאג וקבעה שאין לו סמכות לחקור את פעילותה בשטחים

המשטרה פתחה בחקירת האלימות שהופנתה כלפי חבר הכנסת עופר כסיף בהפגנה במזרח ירושלים ● נתניהו ייפגש עם פעילי ליכוד, חברי הכנסת של המפלגה לא הוזמנו לאירוע; ככל הנראה מבקש להדק את אחיזתו בשטח ● ליברמן על ניסיונות לפיד להקים ממשלה: "ההצעה לבנט הועברה על דעתי; אסור לו להחמיץ את ההזדמנות" ● מיקי זוהר ישמש כיושב ראש הוועדה המסדרת

עוד 15 עדכונים

לפני שבועיים הכריע גוף הסנאט של הסטודנטים באוניברסטית איווה כי אין מקום להעניק ליהודים בקמפוס ייצוג משלהם - מחשש שבחירה בנציג יהודי תהיה הכרזה פוליטית בנוגע למדיניות ישראל בשטחים ● בדרך כלל, ארועים כאלו הופכים מייד לכר פורה למעורבות והפגנות ארגונים חיצוניים ● הפעם הם הצליחו להתווכח על הנושא לבדם ואפילו להגדיר את ההבדל בין אנטישמיות וביקורת על ישראל

עוד 1,265 מילים

בספטמבר 1941 נרצחו בבאבי יאר, בתוך יומיים בלבד, למעלה מ-33 אלף יהודים ● הבמאי סרגיי לוזניצה גדל ליד מקום הטבח שנים אחרי, ולא ידע מה באמת קרה שם ● עם הזמן התבררה לו ההיסטוריה הכל כך בעייתית של רוסיה ואוקראינה ● עכשיו הוא יצר 24 סרטים קצרים על העבר של גיא ילדותו - ועל מחיקתו

עוד 891 מילים

החומרים שמהם עשויים מנהיגים

איזו דרך הובילה את ביל קלינטון לנשיאות, מה עשתה אופרה וינפרי אחרי שהורדה בדרגה, וכיצד הפכו ביל גייטס וג'ף בזוס לענקים ● המיליארד היהודי דייוויד רובינשטיין פגש את כולם בתוכנית הטלוויזיה שלו, והפך את הראיונות לספר רב מכר ● בסוף המסע הוא גילה שתשוקה, מיקוד, יושרה, חזון והיכולת ללמוד מטעויות הם החומרים מהם עשוייה מנהיגות

עוד 780 מילים

אחרי שנים של הכחשה העולם הערבי משנה את גישתו לשואה: בבחריין ובאיחוד האמירויות התקיימו טקסים לזכר ששת המיליונים, וברשתות החברתיות שיתפו גולשים בתחושותיהם ● לאחר שבעונה הראשונה סדרת הריגול האיראנית המצליחה מתחה ביקורת על משרד החוץ של הרפובליקה, עם עליית העונה השנייה של "גנדו" חוששים הצופים מצנזורה של השלטונות ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,058 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

המהפכה של תל אביב

הגלובוס הירוק הולך לעיריית תל אביב שמבצעת מהפך תחבורתי חסר תקדים ● הגלובוס השחור מוענק לממשלה בגין עלייה דרמטית במספר המשלוחים החיים ● וטיפ לסוף השבוע: לפני שנגמר האביב והכל יצהיב, צאו אל הנדנדה שמשקיפה על עמק איילון

עוד 598 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
צֶ'רְצִ'יל 80

נאום יום השואה של ראש הממשלה לא היה נאום בחירות ציני. ב"יד ושם" נתניהו סיכם את נצחונו ההיסטורי הגדול במלחמת העולם השלישית כנגד הנגיף הנאצי. מעכשיו, לא רק לווינסטון צ'רצ'יל אלא גם לבנימין נתניהו יש "V Day" משלו. Vaccinations Day.

עוד 1,321 מילים ו-3 תגובות

לא משבר, הזדמנות לפתרון

מערכת הבחירות הנוכחית התאפיינה בלגיטימציה שניתנה למפלגות הערביות, אך מנגד גם התחזק בזירה הציבורית מעמדן של מפלגות ימין רדיקליות ● שיעורי ההצבעה הנמוכים מלמדים על אובדן האמון בדמוקרטיה ● אסור לתת לאיומים במערכת בחירות נוספת להביא לכך שמי שלא זכו לרוב בבחירות ימשיכו לאחוז בהגה השלטון ● דעה

עוד 1,210 מילים

המשטרה: כסיף תקף שוטר; כסיף: מדובר בעבריינים שקרנים

לוין: התנהגות ברוטלית כזו לא ראויה כלפי אף אזרח לא כל שכן ח״כ ● סער: חרפה ● סמוטריץ׳: בלתי מתקבל על הדעת ● פייזר לישראל: אם לא תשלמו על החיסונים תועברו לסוף התור ● גנץ מזהיר את עבאס ובנט מהמו״מ עם נתניהו: ״תקבלו הבטחות ולא ייצא מזה כלום״ ● נתניהו ספד לנסיך פיליפ: ״משרת ציבור יוצא דופן״ ● רגב על השעיית אבישי בן חיים מחדשות 13: השמאל סותם פיות

עוד 47 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה