אנדריאה גז, סגיטריוס A, זיווג משונה וזיווג שבועות

ברייאן גרין ואנדריאה גז עם אחד מצמד טלסקופי החלל UCLA, צילום מסך מיוטיוב
ברייאן גרין ואנדריאה גז עם אחד מצמד טלסקופי החלל UCLA, צילום מסך מיוטיוב

הפיזיקאית האמריקאית אנדריאה גז קיבלה פרס נובל לפיזיקה לשנת 2020 יחד עם רוג'ר פנרוז וריינהארד גנצל. גז היא הפיזיקאית הרביעית בהיסטוריה שקיבלה את הפרס היוקרתי. גז עוסקת כבר 25 שנים בחקר החור השחור של גלקסיית שביל החלב, סגיטריוס A.

הפיזיקאית האמריקאית אנדריאה גז, העוסקת כבר 25 שנים בחקר החור השחור של גלקסיית שביל החלב, סגיטריוס A, קיבלה פרס נובל לפיזיקה ב-2020. היא הפיזיקאית הרביעית בהיסטוריה שקיבלה את הפרס היוקרתי

גז הוכיחה את קיומו על ידי מדידת מסלולים של כוכבים הנעים סביבו ובעיקר כוכב בשם 2-SO שמשלים הקפה אליפטית של סגיטריוס A בכ-16 שנים. הכוכב מגיע למהירויות אדירות של כ-7,000 קמ"ש כשהוא חולף ביעף בקרבת החור השחור, כפי שנראה בתמונת המסך למטה. מיקום החור השחור מסומן בכוכב בתחתית האליפסה. משקלו כ-4.3 מיליון מסות שמש ורדיוס משטח האופק שלו מוערך כגודל מערכת השמש שלנו.

מסלול אליפטי של הכוכב SO-2 סביב החור השחור שמרכז גלקסית שביל החלב (צילום: צילום מסך, יוטיוב, https://www.youtube.com/watch?v=GmXB7IqbM1o&t=1726s)
מסלול אליפטי של הכוכב SO-2 סביב החור השחור שמרכז גלקסית שביל החלב (צילום: מסך יוטיוב, https://www.youtube.com/watch?v=GmXB7IqbM1o&t=1726s)

מדידת המסלול של הכוכב סביב החור השחור קשה. גז היתה צריכה להתגבר על ההפרעות של האטמוספירה למדידה ולעקוב במשך שנים אחר מיקום הכוכב, כדי לקבל את המסלול האליפטי שהיווה את ההוכחה הסופית לקיומו של החור השחור במרכז הגלקסיה. המדידות רועשות מאוד ודרשו יכולת חישוב ועיבוד רב. לדוגמה, נראה למטה תמונה אופיינית של 6 כוכבים שנעים בקרבת סגיטריוס A ונראים ככתמי אור סתמיים ומרוחים.

כוכבים בקרבת החור השחור של גלקסיית שביל החלב. צילום מסך מיוטיוב
כוכבים בקרבת החור השחור של גלקסיית שביל החלב. צילום מסך מיוטיוב

החור השחור של גלקסית שביל החלב נמצא במרחק של 26 אלף שנות אור מכדור הארץ, המדידות של גז נעשות על ידי צמד טלסקופי חלל ששטח הגלאי של כל אחד מהם הוא כמגרש טניס והם מודדים סיגנלים באורך גל בתחום האינפרא אדום.

זוג טלסקופי החלל של אנדריאה גאז צופים לחור השחור שבמרכז גלקסית שביל החלב מאוניברסיטת קליפורניה של לוס-אנג'לס UCLA. צילום מסך מיוטיוב
זוג טלסקופי החלל של אנדריאה גאז צופים לחור השחור שבמרכז גלקסית שביל החלב מאוניברסיטת קליפורניה של לוס-אנג'לס UCLA. צילום מסך מיוטיוב

החור השחור של גלקסית שביל החלב נמצא במרחק 26 אלף שנות אור מכדור הארץ. המדידות של גז נעשות על ידי צמד טלסקופי חלל ששטח הגלאי של כל אחד מהם הוא כמגרש טניס

ספינים מזווגים – מעקרון פאולי לון-אלסטיין וקרייטר

וקפיצה "קטנטנה" ממיליוני מסות שמש של סגיטריוס A לחלקיקים התת-אטומיים של המכניקה הקוונטית. שנתיים לאחר שפול דירק פירסם את משוואת הגלים שלו בשנת 1927 וחזה את קיום חלקיקי האנטי-חומר, הפוזיטרונים, אדינגטון וגאנט ולאחר מכן בראיט ניסו לטפל בבעייה של שני אלקטרונים מזווגים.

משואת דירק הספינורית מתארת אלקטרון יחיד, אבל הוספת אלקטרון שני למערכת כמו באטום ההליום או במולקולת המימן מציגה בעייה קשה ללא פתרון מדוייק עד היום. הספין האלקטרוני הוא תופעה קוונטית לא לגמרי מובנת ולכן גם לא ידוע מהו מנגנון הזיווג של שני אלקטרונים בעלי ספינים הפוכים, אבל כבר לפאולי ב-1925 היה ברור שמשהו בסיסי גורם לכך ששני אלקטרונים בעלי ספין הפוך מייצרים זיווג מושלם ושלא ניתן להוסיף לזוג האלקטרונים המזווג אלקטרון נוסף.

האלקטרון הנוסף יאלץ להידחף לרמה אנרגטית גבוהה יותר, ויחפש לעצמו בן זוג עם ספין הפוך לשלו, שייצור עימו את הזיווג המושלם, שהוא המהות של הקשר הכימי באטומים ומולקולות בטבע.

כ-60 שנים לאחר הניסיונות שלא צלחו של אדינגטון, גאנט ובראיט, פיטר ואן-אלסטיין והוראס קרייטר הציעו מערכת משוואות מתוקנת לזיווג של שני חלקיקים, לה הם קראו משוואות דירק של שני גופים. הפתרון של ון-אלסטיין וקרייטר מתאר את התנועה של כל אחד מהחלקיקים על ידי משוואת דירק, כשהוא נע בשדה הממוצע שיוצר בן זוגו ומקיים מספר אילוצים דינמיים. הפתרון מייצר בקירוב טוב את רמות האנרגיה של הפוזיטרוניום (זיווג של אלקטרון ופוזיטרון) וקווארקוניום (זיווג של קווארק ואנטי-קווארק).

האלקטרון הנוסף יאלץ להידחף לרמה אנרגטית גבוהה יותר, ויחפש לעצמו בן זוג עם ספין הפוך לשלו, שייצור עימו את הזיווג המושלם, שהוא המהות של הקשר הכימי באטומים ומולקולות בטבע

מולקולת הפוזיטרוניום והזיווג המשונה

בשנת 2014 קרייטר וואנג מצאו פתרון חדש למשוואות דירק של שני הגופים שמניח שהגורם הדומיננטי ביצירת הקשר הוא הצימוד הנקודתי בין שני הספינים ההפוכים של שני החלקיקים.

קרייטר וואנג קיבלו פתרון חדש למשוואות דירק של שני הגופים עם קשר חזק ועמוק יותר באנרגיה, לו הם קראו הפוזיטרוניום במצב המשונה. כבר ב-1946 ווילר הציע ששני אטומי פוזיטרוניום יכולים ליצור מולקולה דמויית מולקולת מימן (עם החלפת הפרוטונים בפוזיטרונים) אבל קיום מולקולת הפוזיטרוניום הוכח בניסוי רק כ-60 שנים לאחר מכן על ידי קסידי ומילס. אם פתרון המצב המשונה של קרייטר וואנג מ-2014 תקף, מולקולות הפוזיטרוניום יכולות להיות יציבות הרבה יותר ואולי גם אפשר ללמוד מהפתרון עוד משהו על מנגנון הקשר של הספינים הקוונטיים המזווגים.

מולקולת פוזיטרוניום ומימן (צילום: אילוסטרציה)
מולקולת הפוזיטרוניום והמימן (אילוסטרציה)

מדוע שהמרחב הריק, הוואקום הקוונטי, לא יהיה מלא בזוגות ומולקולות של פוזיטרוניום וקווארקוניום במצב המשונה? אולי זו הסיבה שהוואקום הקוונטי יכול לייצר פלוקטואציות אקראיות על פי עקרון אי-הודאות, שמאפשרות את התהליכים הקוונטיים הבסיסיים של הטבע, ככוח קזימיר לדוגמה? ומצד שני, אם הזוגות של החלקיקים והאנטי-חלקיקים המזווגים במצב המשונה קשורים חזק בוואקום הקוונטי, איזה כוח בטבע יכול לשבור את הזיווג ואת הסימטריה של החלקיקים והאנטי-חלקיקים הקשורים?

זיווג שבועות

ללא קשר לפיזיקה הקסומה של הזיווג של החומר והאנטי-חומר, בספר הזוהר זיווג שבועות מתואר כך:

"רבי שמעון בר יוחאי היה יושב ועוסק בתורה בלילה ההוא שבו הכלה, היא המלכות, מתחברת ומתקדשת לבעלה".

כך פותח הזוהר את המאמר: "לילה דכלא" (ליל הכלה) אותו נוהגים לקרוא בליל שבועות. מסופר כי בחג השבועות היו מראים לעולי הרגל את הכרובים המעורים זה בזה:

"בשעה שהיו ישראל עולין לרגל מגללין להם את הפרוכת ומראין להם את הכרובים שהיו מעורים זה בזה ואומרים להן ראו חיבתכם לפני המקום כחיבת זכר ונקבה".

ברור שלא נכון לתאר את הקשר החזק והקסום של החומר והאנטי-חומר בלשון זו של חיבת זכר-ונקבה, או אלוהים ושכינה, אבל אין ספק שהם מעורים זה בזה וכנראה שאין משיכה חזקה יותר בטבע מאשר המשיכה הקסומה בין האלקטרון לפוזיטרון ובין הקווארק לאנטי-קווארק.

לא נכון לתאר את הקשר החזק והקסום של החומר והאנטי-חומר בלשון חיבת זכר ונקבה, או אלוהים ושכינה, אבל הם מעורים זה בזה, וכנראה שאין משיכה חזקה יותר בטבע מהמשיכה הקסומה ביניהם

אז מה בכל זאת יכול לשבור את הזיווג המשונה בין חלקיקים ואנטי-חלקיקים?

שבירת הזיווג

מה הקשר בין אנדריאה גז וסגיטריוס A לזיווג המשונה שמתקבל מפתרון משוואות דירק של שני חלקיקים?

מה יכול לשבור את הזיווג והסימטריה בין חלקיקים ואנטי-חלקיקים, שלכאורה משמידים זה את זה כשהם נפגשים, על ידי פליטת זוג פוטונים (על בסיס התכונה הזו בנוי מכשיר סורק הפוזיטרונים הטומוגרפי ה-PET)?

גם תיאוריית המיתרים לא מנסה להסביר את התהליך הקסום ואולי המופרך של היעלמות החומר כשהוא נפגש עם האנטי-חומר, או יצירת חומר יש מאין באופן אקראי לשברירי שניות על פי עקרון אי-הוודאות.

סביר יותר להניח שמשהו נשאר לאחר שהפוטונים נפלטים, ואולי מה שנשאר זה הפוזיטרוניום או הקווארקוניום במצב הזיווג המשונה של קרייטר וואנג. על פי קרינת הוקינג, זוגות של חלקיקים ואנטי-חלקיקים מופרדים בקרבת משטח האופק של חורים שחורים.

האנטי-חלקיקים נופלים מתחת למשטח האופק והחלקיקים מצליחים להימלט. כך יכול להיסגר המעגל על משטח האופק של חור שחור כמו סגיטריוס A, שאנדריאה גז הוכיחה שקיים במרכז הגלקסיה.

ייתכן שלכל חלקיקי החומר שאנחנו רואים בגלקסיה, בכוכבים, בכוכבי הלכת ובכל החי עליהם, יש בני זוג אנטי-חלקיקים שהופרדו מהם ונעלמו מתחת לאופק של החורים השחורים.

ייתכן שלכל חלקיקי החומר שאנחנו רואים בגלקסיה, בכוכבים, בכוכבי הלכת ובכל החי עליהם, יש בני זוג אנטי-חלקיקים שהופרדו מהם ונעלמו מתחת לאופק של החורים השחורים

ואולי בגלקסיה שלנו הם שוכנים שם במרכז הגלקסיה מתחת למשטח האופק של סגיטריוס A.

ד"ר רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,046 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 24 ביוני 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

חשש מהתפרצות סמויה: שרידי הזן ההודי אותרו בביוב באשקלון

בנט על איראן: נתייעץ עם ידידים אך לא נהסס לפעול ● משבוע הבא – חובה לעטות מסכות בחללים סגורים ● ממחר: הקלות ברצועת עזה – לראשונה מ"שומר החומות" ● גנץ אישר להאריך עד ספטמבר את פעילות מפקדת הקורונה ● רוזין: ישנה בעיה מוסרית במינוי איסמן לפרקליט המדינה ● דרעי: אמליץ לראשי הגוש לסרב להיות ראשי ועדות

עוד 60 עדכונים

שאלה להעברת הזמן שהתפנה - האם בנט יומרצ?

ריק גדול מרחף מעל חצי מדינה: כיצד למלא את כמות הזמן האדירה שהוקדשה עד לא מזמן לקיטורים על בנימין נתניהו? הרי אפשר לכתוב ספרים או להשלים תארים אקדמאיים בזמן שהתפנה.

בשנים האחרונות השנאה הגועשת לראש הממשלה מילאה כל חלל שיחתי. קהלים מסויימים שכחו מה זה שתיקה מביכה. כעת ניכרת תחושת משבר בארוחות ערב עם חברים.

ריק גדול מרחף מעל חצי מדינה: כיצד למלא את כמות הזמן האדירה שהוקדשה עד לא מזמן לקיטורים על בנימין נתניהו? הרי אפשר לכתוב ספרים או להשלים תארים אקדמאיים בזמן שהתפנה

כי לא על הלחם לבדו יחיה האדם; הוא זקוק גם לאיבה.

כמובן, גם כראש האופוזיציה נתניהו משתדל לספק את הצורך הבסיסי זה:

  • האין זה מדהים שהוא מנע מממשיכו חפיפה נאותה לאחר שהורה לסריסיו לקטוע באופן קרקסי את נאומו בכנסת?
  • היתכן שהם גרסו מסמכים – והאם אין זה פלילי?
  • כמה מופרך שהוא מתעקש שיקראו לו עדיין "ראש הממשלה".
  • כמה פתטית ההתעקשות לסחוט עוד כמה שבועות במעון ברחוב בלפור, ועוד לנצל את מימון המשקאות ברמה מתריסה עד השנייה האחרונה. באמת נדרש חודש כדי להבהיל משם את כל המתנות האסורות, כמו בפעם שעברה?
  • שלא לדבר על "הודעה מדינית חשובה" דה לה שמאטע; היכן לקבור את הבושה (או השמחה לאיד).

אין ספק שכל אחד ואחד מהשיגועים הללו הוא דליקטס משובח. פנינים. סוכריות המשמרות במשהו את טעם החיים. אבל אפשר גם להודות שבתור סקנדלים ממש, זה לא מגיע לרמה של נאום ההסתה בבית המשפט, או אפילו לפרשת הצוללות, שלא לדבר על התיקים הפליליים. עם כל ההערכה על המשך השירות שמספק נתניהו, אפשר להרגיש את האוויר יוצא מהבלון. כוחותיו הולכים ותשים.

מה יבוא במקום? אפשר עדיין להתלונן על החרדים ועל כמה מעט שינוי תעשה ממשלת השינוי בעניינם. יתכן שאיילת שקד תספק חומר גלם משלה. אבל זה לא אותו דבר.

מה יבוא במקום שירות הסקנדלים של נתניהו? אפשר עדיין להתלונן על החרדים ועל כמה מעט שינוי תעשה ממשלת השינוי בעניינם. יתכן שאיילת שקד תספק חומר גלם משלה. אבל זה לא אותו דבר

אולי נדרשת פרדיגמה חדשה. אני מציע שבמקום להתלונן על מה שרע, אפשר למלא דקות שיחה על מה שעשוי להתגלות כטוב. אפשר להתרגל לזה, ויש נושא שממתין ממש מתחת לפנס: מה הסיפור של נפתלי בנט?

הייתכן שבנט יתגלה כיותר מאשר סתם ציניקן אמביציוזי שמכר את עקרונותיו (המוזרים) לטובת פרוייקט סחיטת ראשות הממשלה מיאיר לפיד? הייתכן שיתהפך? שבסופו של דבר הוא יעבור את אותו מסע אידאולוגי, נפשי ואינטלקטואלי שראינו אצל ציפי לבני, אהוד אולמרט ובדרך מסוימת אריאל שרון?

יש בדיון הזה מתח רב, כיוון שגם שמאלנים הם ישראלים מספיק כדי להרתע מלהראות כפראיירים שמאמינים למילתו של פוליטיקאי. אבל אני אצלול לתוכו ללא מורא.

במבט ראשון, הים אותו ים ובנט אותו בנט. הרי רק לפני שבועות  אחדים הטיפוס הזה התעקש שהוא ממש מעדיף מאד ממשלת ימין – רק שאבוי, ביבי לא עולה בידו.

אך אולי יש שם משהו יותר מעניין מסתם נוכל מסוג פחות מעצבן?

נתחיל בזה שבנט נמצא כעת במעין ירח דבש בשמאל. זה נכון אפילו אצל כאלה שגרסו שעלייתו קצרת המועד בסקרים דאשתקד נבעה מטמטום מייאש של שמאלנים מבולבלים.

זה לא רק שהוא לא ביבי, או שהוא חיזק את הצד הנכון (בתמורה לחצי מלכות במחיר סוף העונה). יש ניצני אהדה.

  • בתור בחור שבאמת מאמין שהוא צריך להוביל את המדינה, יש בו משהו כמעט צנוע. כשהוא אומר שזו ממשלה של "אנחנו, לא אני", אפשר להאמין לו.
  • נראה שבנט אשכרה מנסה לומר אמת (התרגלנו למעט כל כך).
  • מזווית מסוימת הוא דומה למשה דיין, רק ללא הרתיעה (או גניבת העתיקות).
  • הוא לא נראה כל כך דתי. כמה כיפתו קטנטנה! (ומה מחזיק אותה שם?) כמה שאשתו חילונית! כמה שכתובת ביתו רעננית! לא יכול להיות שזה אדם שרוצה להמשיך את הטירוף עם החרדים.
  • האם הוא באמת לאומן קיצוני? הוא ממשיך לטעון שכן – אבל אולי זה רק סמנטיקה? נראה שהוא מסוגל להבין את הנושא הדמוגרפי – אחרי הכל, הייטק זה מספרים.

למדתי את תורת בנט והסקתי שהבעיה פתירה: הוא רוצה הפרדה מהפלסטינים אך לא הבין עדיין שאיים זעירים ומנותקים של אוטונומיה לא ישיגו זאת. אם רק יימצא האדם שיסביר לו, לאט ובאמפתיה, וגם במילים פשוטות נורא, מאוד ייתכן שהוא יבין. אני בונה על לפיד שינסה.

אם כך: היומרצ בנט?  אני לא פוסל את זה. ובכל אופן אני מעריך שבשנת 2023 הוא יעביר את ראשות הממשלה ללפיד כמסוכם.

האם הוא באמת לאומן קיצוני? הוא ממשיך לטעון שכן, אבל אולי זו רק סמנטיקה? נראה שהוא מסוגל להבין את הנושא הדמוגרפי – הייטק זה מספרים. אם כך, היומרצ בנט? אני לא פוסל את זה

באופן כללי, יש משהו מועיל בעובדה שהימין ירד מהפסים. השפויים מימין שייכים כעת לשמאל, גם אם הם בהכחשה. פעם השמאל היה אלה שמבינים שהכיבוש רע לישראל; היום שמאל זה אלה שמבינים שטירוף רע לישראל. שיקראו לעצמם ליברמן, סער ובנט מה שהם רוצים – הם שמאלנים.

ואם כל זה כך יהיה, או אז המשבר יהיה חריף יותר ממצוקת נושאים לשיחה. שמאלנים יאבדו משהו בסיסי מפרופילם עם שוך המאבק בהמונים שהורסים הכל. בעידן נתניהו (וטראמפ) אנשים התמכרו לתחושה המשכרת הזו. היצליחו לשרוד בלעדיה?

כך נדע אם נתניהו צדק לפחות בעניין החמוצים.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 773 מילים

פתרון תחב"צ מבורך עלול לגבות חיי עשרות עצים עתיקים

שדרת אקליפטוסים המסוככת על כביש החוף הישן עומדת בפני סכנת כריתה, כדי לפנות מקום למטרונית שתחבר את עכו ונהריה לחיפה ● מדובר בפרויקט הסעת המונים מבורך, ולתשתיות כאלה תמיד יש מחיר ● האם בחנו כל אפשרות כדי להימנע מכריתת העצים? תלוי את מי שואלים

עוד 826 מילים

20 מיליארד שקל לשנה: זו העלות המוערכת של ההסכמים הקואליציוניים ● זה אמנם פי-2 מהסכמים קודמים, אבל כלכלנים מסבירים כי רוב הסעיפים מעודדים צמיחה, ולכן שווים את ההשקעה ● הבעיה היא מה שאין שם: התייחסות למיסים, ולסוגיה הבוערת של האבטלה ● פרופ' דן בן דוד: "אין שום אסטרטגיה, הכול טלאים. זה פספוס ענק" ● אחד ממנכ"לי משרד האוצר לשעבר: "אוסף של הצהרות נבובות"

עוד 2,283 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

מסאפר יטא ואז באו הבולדוזרים וניתקו את התושבים

על אדמות מסאפר יטא שבדרום הר חברון מתנהל מאבק משפטי ארוך שנים, בין הפלסטינים שחיים שם לבין המדינה שמנסה לפנותם שוב ושוב ● בספטמבר יתקיים דיון נוסף בבג"ץ, אבל המנהל האזרחי לא מחכה ובימים אלה הורס צה"ל את דרכי העפר, תוך שהוא מנתק את המים וחוסם את הגישה אל ומחוץ ליישובים ● ביקור במקום שלא מעניין את הישראלים, אשר בשמם חונקים משפחות עם היסטוריה של מאות שנים על הקרקע

עוד 2,456 מילים

לשקם את היחסים עם ירדן

הממשלה החדשה בישראל חייבת לשקם את היחסים עם ירדן שהגיעו לשפל במהלך תקופת שלטונו של ראש הממשלה נתניהו. שמירה על הסכם השלום עם ירדן חשובה מאוד לביטחון ישראל, וממשלת בנט-לפיד חייבת ליזום שורה של מהלכים לשיקום היחסים עם הממלכה ההאשמית.

שר החוץ יאיר לפיד ייצא בשבוע הבא לביקור ראשון באיחוד האמירויות, שהייתה המדינה הראשונה במפרץ שחתמה על הסכם הנורמליזציה עם ישראל, אולם הממשלה החדשה בישראל חייבת לתת את הדעת על היחסים עם ירדן שעימה יש לישראל הסכם שלום מאז 1994, שעליו חתמו אז ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל והמלך חוסיין, המכונה "הסכם ואדי ערבה".

שר החוץ לפיד ייצא בשבוע הבא לביקור ראשון באיחוד האמירויות, שחתמה על נורמליזציה עם ישראל. אולם הממשלה החדשה בישראל חייבת לתת את הדעת על היחסים עם ירדן, שעימה יש לישראל הסכם שלום מאז 1994

לאחר שיחסי ירדן עם ישראל הגיעו לשפל בתקופת ראש הממשלה בנימין נתניהו שנמשכה 12 שנים. הגיעה העת שהממשלה החדשה בראשות נפתלי בנט תשקם את היחסים עם הממלכה ההאשמית שלישראל יש עמה את הגבול הארוך ביותר שיש לה עם מדינה ערבית.

גורמים ירדנים אומרים כי המלך עבדאללה מעוניין בפתיחת דף חדש ביחסים עם ההנהגה הישראלית החדשה. שר הביטחון בני גנץ, שביקר בירדן לפני הבחירות, שמע ממנו הסבר מפורט כיצד התדרדרו היחסים בין שתי המדינות בתקופת נתניהו ועל הרצון העז לשפר את היחסים. היחסים בין מערכת הביטחון הישראלית למערכת הביטחון הירדנית נותרו טובים גם בתקופות הקשות והסוערות בתחום המדיני.

יחסי ישראל-ירדן בתקופת ראש הממשלה נתניהו התאפיינו בשורה של אירועים, שמבחינת ירדן היו בבחינת חציית "קו אדום" והעיבו על היחסים בין שתי המדינות. בראשן התוכנית הישראלית לספח את בקעת הירדן בצידה המערבי במסגרת תוכנית "עסקת המאה" של הנשיא טראמפ.

כמו כן היו כמה משברים:

א

מותו של השופט הירדני ראיד זועייתר מירי ישראלי ב-2014 בגבול ישראל ירדן.

ב

מאבטח ישראלי ירה למוות ב-2 אזרחים ירדנים לאחר שהותקף על ידי אחד מהם במתחם השגרירות הישראלית בעמאן ביולי 2017. לאחר שהמאבטח שב לארצו, הצטלם עמו ראש הממשלה נתניהו בחיבוק והבעיר את חמתם של הירדנים.

ג

ביטול ביקורו של יורש העצר הירדני חוסיין בן עבדאללה בהר הבית בחודש מרץ השנה בעקבות מחלוקת על סידורי הביטחון. בעקבות ביטול הביקור אסרה ירדן על מטוסו של ראש הממשלה להיכנס למרחב האווירי הירדני בדרכו לביקור באיחוד האמירויות.

ד

מבצע "שומר החומות" ברצועת עזה הביא לתסיסה גדולה בקרב הפלסטינים והשבטים הבדואים בירדן. אלפים מהם צעדו לעבר הגבול עם ישראל אך נבלמו בידי כוחות הביטחון של ירדן.

המלך עבדאללה מעוניין בפתיחת דף חדש עם ההנהגה הישראלית החדשה. שר הביטחון גנץ, שביקר בירדן לפני הבחירות, שמע ממנו הסבר מפורט על התדרדרות היחסים בתקופת נתניהו ועל הרצון העז לשפרם

השנאה לישראל ברחוב הירדני היא גדולה. הרחוב מתנגד לנורמליזציה עם ישראל. מדי שבוע יש הפגנות נגד ישראל בדרישה להקפיא את הסכמי השלום והגז בין ירדן לישראל ודרישות לגרש את השגריר הישראלי מעמאן ולהחזיר את השגריר הירדני מתל אביב.

בירדן אומרים כי הכדור הוא במגרשה ממשלת בנט-לפיד. לירדן חשוב מאוד שהממשלה הישראלית החדשה תכיר במעמד המיוחד שיש לה על פי הסכם השלום כאפוטרופוס של המקומות הקדושים בירושלים.

הסיוט הירדני הוא שישראל תיתן לסעודיה "דריסת רגל" בהר הבית ובכך תפגע במעמדה בירושלים.

ממשלת בנט-לפיד צריכה להחליט לאן מועדות פניה. שיפור היחסים עם ירדן חשוב מאוד לביטחון ישראל, ירדן שומרת על גבול שקט ונקי מחדירות מחבלים לשטח ישראל והיא מהווה את החיץ בגבול המזרחי מפני הגעת מליציות איראניות לגבול עם ישראל.

תהליך שיקום היחסים בין ישראל לירדן הוא תהליך ארוך ואיטי. ממשלת בנט-לפיד יכולה לעשות מחווה לירדן ולשחרר את 2 הירדנים מצעב אלדעג'ה וחל'יפה אלעזוז שנעצרו לאחר שחדרו לישראל משטח ירדן עם סכינים במהלך מבצע "שומר החומות", צעד בונה אמון כזה מצד ממשלת ישראל החדשה יתקבל בחיוב על ידי בית המלוכה הירדני.

ממשלת בנט-לפיד צריכה להחליט לאן מועדות פניה. שיפור היחסים עם ירדן חשוב מאוד לביטחון ישראל. ירדן שומרת על גבול שקט ונקי מחדירות מחבלים לשטח ישראל ומהווה חיץ בגבול המזרחי ממליציות איראניות

גם ממשל ביידן תומך בשיפור היחסים בין ישראל לירדן, המלך עבדאללה יבקר בקרוב בבית הלבן ויהיה המנהיג הערבי הראשון שעמו נפגש הנשיא ביידן מאז נכנס לתפקידו.

הכדור נמצא כעת במגרשה של ממשלת ישראל החדשה.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 624 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

קשיי ההסתגלות של בני גנץ

גנץ לא מרוצה ממעמדו בממשלה החדשה, ולא מתאמץ להסתיר זאת ● הוא היה במרחק פסיעה מראשות הממשלה, מפלגתו קיבלה פחות תיקים ביחס לגודלה בקואליציה, אין לו הערכה רבה כלפי בנט - וגם עם לפיד המשקעים מהפיצול בשנה שעברה טרם נעלמו ● אתמול המרירות זלגה החוצה ● גנץ ניסה אמש לתקן את הנזק, אבל זה כבר לא ישנה את הרושם שהפך למוקד אופוזיציוני ● פרשנות

עוד 544 מילים ו-3 תגובות

מה שקורה עכשיו ומה שיקרה אחר כך

סגירת גלי צה"ל, או העברתה בחופזה למסגרת חדשה דווקא עכשיו, מהווה פרס למושחתים ולפוליטרוקים שפגעו בה במשך שנים, והינדסו אותה לצרכיהם ● גנץ יעשה בחוכמה אם ימנה מפקד רציני ועצמאי שיפעל לחיזוק התחנה ולתיקון ליקוייה ● רק אז, ממקום של עוצמה, ניתן יהיה לבחון מבנה ארגוני מחוץ לגבולות הצבא ● דעה

עוד 1,189 מילים

פרופ' אבי שמחון נכנס לתפקיד יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה עם הילה של מומחה ● אחרי שש שנים, הוא עוזב עם תדמית של שופר ● שמחון העדיף לדבוק בדף המסרים של נתניהו ולשרת את ענייניו, הפיץ לא פעם הערכות שהתבררו כשגויות ותמך במהלכים שהחמירו את המשבר ● אפשר רק לקוות שמחליפו יעשה את כל מה ששמחון עשה - רק בדיוק הפוך ● פרשנות

עוד 834 מילים ו-3 תגובות

ההכשרה שמקבלים עובדי הרווחה מתבססת על פרקטיקות ופרוטוקולים מהעולם המערבי ואינה מותאמת למרקם הייחודי של החברה הערבית בישראל ● ערבים מעטים בוחרים לעסוק בעבודה סוציאלית בגלל סטיגמות ● ומעטים בלשכות הרווחה דוברי ערבית ● כך הפך המגזר העני ביותר למוזנח ביותר ● עו"סים יהודים וערבים ייפגשו היום בנווה שלום כדי לדון באפליה ובפערים - וכיצד לתקן אותם

עוד 1,195 מילים ו-1 תגובות

ברע"ם שוקלים את ההצעה למנות חבר כנסת מסיעתם לתפקיד סגן שר הבינוי והשיכון

אם מספרם הממוצע של חולי קורונה בשבוע יחצה את המאה - תוחזר החובה לעטות מסכות בחללים סגורים ● גנץ פועל להקים ועדת חקירה לפרשת הצוללות; בימינה מסתייגים מכך ● לראשונה מאז הוקמה הממשלה החדשה אישרה ועדת המשנה להתיישבות במנהל האזרחי תוכניות בנייה בגדה ● מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון יאיר פינס הוא מועמדו של בנט לתפקיד מנכ"ל משרד ראש הממשלה

עוד 56 עדכונים

עם רוח גבית מבג"ץ, ועדת האתיקה הופכת למהותית בכנסת הנוכחית

פסיקת בג"ץ אתמול הדוחה את עתירת הח"כ לשעבר יוסף ג'בארין נגד החלטת ועדת האתיקה של הכנסת מחזקת את מעמד הוועדה דווקא אל מול הפריבילגיות הניתנות לח"כים ● דווקא אחרי חילופי שלטון, כשחברי הקואליציה עוברים לספסלי האופוזיציה, ובמיוחד על רקע התנהגות ח"כים במליאה בזמן האחרון, ועדת האתיקה עשויה להפוך לאחת הזירות המשמעותיות בכנסת הנוכחית ● פרשנות

עוד 867 מילים

במעון בבלפור תישאר עובדת אחזקה אחת

פרסום ראשון עובדי מעון רה"מ שפוטרו נמצאים בתקופת הודעה מוקדמת וממשיכים לקבל שכר, אולם נציבות המדינה הודיעה להם כי הם משוחררים לביתם באופן מיידי ● עובדת אחת טרם פוטרה ותישאר במעון לפחות עד שמשפחת נתניהו תעזוב: "לא יתנו לביבי ושרה לעשות את הכול בעצמם" ● אלא שבפועל, במשרד רה"מ ובנציבות לא יודעים לומר אם העובדים המפוטרים אכן עזבו את המעון - ואין על כך פיקוח

עוד 889 מילים

בניגוד להבטחות, רא"מ ביקשה הקלות - ואז ניסתה להסתיר אותן

החברה ביקשה בשנה האחרונה מספר הקלות משמעותיות מהמשרד להגנת הסביבה ומוועדת התכנון בנוגע לדרישות שהוצבו בפניה לקיום תסקיר סביבה ● רא"מ מתעקשת כי לא ביקשה כל הקלה ומכנה את הטענות "עלילות שווא" ● מסמכים שהגיעו לידי זמן ישראל מוכיחים אחרת ● פרסום ראשון

עוד 996 מילים ו-1 תגובות

מערכת הבריאות לא מספיק מודעת לצורכי להט"בים ואף מסכנת את חייהם

פרסום ראשון לסביות שלא הופנו לבדיקות פאפ לאבחון מוקדם של סרטן צוואר הרחם ● הומואים שלא מקבלים טיפול הולם ● טרנסג'נדרים שהותקפו מינית במוסדות רפואיים ● סקר בקרב הקהילה הגאה חושף את הטיפול הרפואי הלקוי שמקבלים להט"בים, את הבורות בקרב הרופאים - ועד כמה המצב בפריפריה גרוע משמעותית ● פרויקט להנגשת רפואת להט"ב במערכת הבריאות מנסה כעת לשנות את המצב

עוד 1,382 מילים

מנכ"ל משרד הבריאות: לא הייתי ממהר לקבוע שזה גל רביעי

בנט: חסנו את הילדים, מבקש לא לטוס לחו"ל ● זמיר מונה לקונסול הכללי של ישראל בניו יורק; עו"ד אייסמן לתפקיד פרקליט המדינה ● 40 שנה לתקיפה בעיראק: תיעוד נדיר של אילן רמון ● מח"ש תבדוק אם היו שיקולים זרים במינוי המפכ"ל ● ליברמן החליט: תשלום החל"ת יסתיים בסוף החודש ● באופן חריג, גנץ חתם על צו מעצר מנהלי נגד תושב לוד החשוד בירי ביהודי

עוד 51 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה