תאטרון האפרטהייד שבלב

גדר חיה. חורי והררי (צילום: כפיר בולוטין)
כפיר בולוטין
גדר חיה. חורי והררי

הימים ימי שלטון של נתניהו על-מלא. כדי להשיב מנה אחת אפיים לבולמוס התוקפני של השרה (לשעבר) מירי רגב בתרבות, החליט שר החינוך דאז ורה"מ היום, נפתלי בנט, להטריל את עולם התרבות הישראלי החבוט עם ספין משלו, ולהוציא את ספרה של דורית רביניאן, "גדר חיה" מרשימת ספרי חובת הקריאה לבחינת הבגרות בספרות מוגבר. הסחריר הצליח מעל המשוער והגיע לוועדת החינוך של הכנסת, אך גם הביא את הרומן לרשימת רבי המכר בחנויות, בהשאלה בספריות הציבוריות ובהורדות של הגרסה הדיגיטלית. הפרחים לבנט.

הסחריר של שר החינוך דאז הצליח מעל המשוער והגיע לוועדת החינוך של הכנסת, אך גם הביא את הרומן "גדר חיה" לרשימת רבי המכר בחנויות, בהשאלה בספריות ובהורדות הגרסה הדיגיטלית. הפרחים לבנט

"גדר חיה" שהוא אחד מסיפורי האהבה היפים ביותר בעברית, עובד לבמה בכישרון רב והועלה בלב ימי המגפה על בימת תיאטרון הקאמרי. כעת הוא שוב חוזר, בבימוי אילן רונן ובמחזה על פי הרומן שעיבדה נגה אשכנזי.

בתחילת האלפיימס, ימי האינתיפאדה השנייה וטראומת אסון התאומים של הניין אילבן, ליאת (אביגיל הררי), סופרת צעירה יוצאת ללימודים בניו- יורק ומתאהבת שם בח'ילמי (אמיר חורי), צייר פלסטיני על ויזת אמן.

גדר חיה בקאמרי (צילום: כפיר בולוטין)
גדר חיה בקאמרי (צילום: כפיר בולוטין)

המתחים הפוליטיים שמלווים את הרומן הזה מלידתו, שוככים מעט על הרקע הקוסמופוליטי שמספקת ניו-יורק, אך הנוכחות הישראלית בעיר – אם זה קידוש ערב שבת אצל החברים היהודים שלה, שהופך למסיבה נוסח הטורטלים של ארץ נהדרת, הטלפונים התכופים מהמשפחה בישראל או היתקלות בתרמילאים יוצאי צבא הממלאים את הרחובות בקולניות ובחוצפה התוקפנית שלהם, ומנגד – ביקורו של אחיו הדוקטור של ח'ילמי, שמעורר בליאת את גן התועמלנות הפטריוטית הישראלית המפורסמת בחו"ל, או סרטון לייב שמגיע מרמאלה, מכרסמים אט אט ברומנטיקה היפה והשברירית הזאת. בחזרה לתל אביב הכול כבר מתפורר לחלוטין עד הסוף הטרגי.

גדר חיה בקאמרי (צילום: כפיר בולוטין)
גדר חיה בקאמרי (צילום: כפיר בולוטין)

אמנם ההצגה התחילה קצת באיטיות, אבל מהר מאוד המריאה והסיפור טס. לרונן יש שק של המצאות בימוי רעננות, מינימליסטיות ויעילות. המוברים (movers) בניו יורק (שהם בדר"כ ישראלים) מהווים את הצוות הטכני, או זרם התודעה שלה שנפסק בפייד אאוט של תקליט שנתקע, או צליל כיבוי פתאומי של מערכת סראונד. לרונן ניסיון אישי מהבית בנוגע לנישואים מעורבים ב"גלות" (בתו הבמאית יעלי הייתה אשתו של השחקן יוסף סוויד והם עברו לחיות בברלין, הולידו ילדים ונפרדו) וזו אחת העבודות היפות בקריירה המפוארת שלו.

לרונן יש שק של המצאות בימוי רעננות, מינימליסטיות ויעילות. המוברים (movers) בניו יורק הם הצוות הטכני, או זרם תודעה שנפסק בפייד אאוט של תקליט שנתקע, או צליל כיבוי פתאומי של מערכת סראונד

וכעת לכוכב. את אמיר חורי פגשתי לראשונה על הבמה של הסטודיו של יורם לוינשטיין והוא כבר נקטף לסדרות והפקות בינלאומיות ("פאודה"), כמו רבים מהדור הצעיר של שחקנינו הערבים שעושים חייל על הגלובוס. שפת הגוף שלו, האוריינטליסטית-מיסטית, בשילוב ג'סטות מתיאטרון ילדים ערבי אבל בקטע אירוני, מעודן ונונשלנטי – מציגה גאווה ערבית לא מתריסה ושרמנטיות משכרת, רגישה ואסרטיבית. להקליט ולעשות ריווינד. חורי, חורי, חורי. כשמדובר בך, אין אם פולניה שלא תימס כשהבת תביא אותך לעשות שבת.

Gader_Chaya_photo_by_Kfir_Bolotin_016 (צילום: כפיר בולוטין)
Gader_Chaya_photo_by_Kfir_Bolotin_016 (צילום: כפיר בולוטין)

תמונת הסיום בתל אביב הצבעונית, החמה והחוגגת קצת מתפספסת, דווקא בסוף. קטע נע מתוך חומת ההפרדה שהולכת ונבנית וסוגרת על ח'ילמי, ומרחיקה אותו מליאת ומחייה הסוערים בתל אביב, זה רעיון ויזואלי יפה ואפקטיבי, אני לא אומר, אך מעט מאולץ. בכלל, מאז שעברנו לתל אביב, כל הספציפיות שהייתה בניו יורק נמוגה, ועם החום והלחות חזרנו גם לקלישאות.

גדר חיה בקאמרי (צילום: כפיר בולוטין)
גדר חיה בקאמרי (צילום: כפיר בולוטין)

כולם שחקו נהדר, אביגיל הררי מתוקה ונעימה, הקומיות של מורן ארביב גנס ושל שני שאולי, המבטא והוורסטיליות של שהם שיינר וטל וויס ומוראד חסן – יא חביבי, אתה לא פחות חתיך ושרמנטי מחורי, לפחות בלב. תשחרר קצת יא זאלאמה, ותראה את זה!

תמונת הסיום בת"א הצבעונית, החמה והחוגגת קצת מתפספסת, דווקא בסוף. קטע נע מחומת ההפרדה שהולכת ונבנית וסוגרת על ח'ילמי, ומרחיקה אותו מליאת ומחייה הסוערים בת"א, זה רעיון ויזואלי יפה ואפקטיבי אך מעט מאולץ

ורק הערה לסיום, ח'ילמי ואחיו מספרים על אביהם המנוח, שהיה ליברל וטען שאין אלהים. אז לידיעת אביו המנוח של ח'ילמי – יש אלהים והוא מת על הרומן הזה וגם על ההצגה. לרוץ! (רק להיזהר מהקורקינטים).

גדר חיה בקאמרי (צילום: כפיר בולוטין)
גדר חיה בקאמרי (צילום: כפיר בולוטין)

דוקטורנט למחשבת ישראל באוניברסיטת בר-אילן ועיתונאי

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 605 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 25 ביולי 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

בג"ץ כבר הכין את כל התשתית הנדרשת לוועדת חקירה בפרשת הצוללות

בג"ץ אמנם דחה את העתירות להקמת ועדת חקירה בפרשת הצוללות, אבל בפסק דין כמעט תקדימי לא הותירו השופטים ספק בתמיכתם הנלהבת בהצעתו של גנץ להקים ועדה כזו ● השופט עמית אף הרחיק לכת ועשה סדר בפרשות השונות, כמו גם השאלות המרכזיות שנותרו פתוחות ● יחד עם התצהירים שכבר הוגשו במסגרת העתירה, עבודה הוועדה למעשה כבר החלה ● פרשנות

עוד 950 מילים

ראיון אוליבר סטון פותח מחדש את תיק קנדי

שלושים שנה אחרי סרטו העלילתי שעסק בהתנקשות בנשיא קנדי, חוזר הבמאי אוליבר סטון אל זירת הפשע עם סרט תיעודי עתיר ראיונות חדשים וראיות שטרם נחשפו ● "ועדת החקירה הייתה אפילו יותר מושחתת ממה שחשבנו", אומר הבמאי בראיון לזמן ישראל, "זו הייתה הוצאה להורג שבוימה בחוכמה"

עוד 1,434 מילים

חולמים להחזיר אותנו 2000 שנה אחורה

בשבוע הבא תדון הכנסת במצב על הר הבית. מכיוון שלא הליגה הערבית, לא שום אירגון אסלאמי ולא שום גוף בינלאומי דן או ידון בנעשה על ההר, הרי אין מנוס מן המסקנה שעניין הר הבית הפך להיות עניין פנים ישראלי, עניין פנים פלסטיני ועניין שבין הישראלים לפלסטינים. מכל העולם הערבי, רק מלך ירדן עסק בכך, ומכאן שירדן די לבדה מכל העולם הערבי בכך שהנעשה על הר הבית מעניין אותה.

בשבוע הבא תדון הכנסת במצב הר הבית. מכיוון שלא הליגה הערבית, אירגון אסלאמי או גוף בינלאומי דן בנעשה על ההר, המסקנה היא שהר הבית הפך לעניין פנים ישראלי, פנים פלסטיני ובין הישראלים לפלסטינים

כדי לקבל קצת פרופורציה על ביטחונם של מקומות קדושים לאסלאם במזרח התיכון, הרי התקפות של הסונה נגד המקומות הקדושים לשיעה בעיראק הם  כבר עניין שבשגרה. רק לפני שבוע הייתה התקפה על בית תפילה שיעי בבגדאד וקודם לכן היו התקפות רצחניות גם במקומות הקדושים ביותר לשיעה בנג'ף ובכרבלא.

השיעים לא טומנים ידם בצלחת. הם ייסדו בתוך המסגד הגדול בדמשק, מסגד אומייה, בית תפילה שיעי. אתרי פולחן סוניים נחרבו עד היסוד ובכלל זה קברו של חאלד בן אל-וליד, כובש ירושלים לאסלאם.

אם כך, הבטחון שישראל מעניקה למסגדים על הר הבית על פי הסכמי הסטטוס קוו שומרים על שלמות המסגדים, והיא עושה זאת טוב יותר מן הבטחון שיש למסגדים בעולם הערבי.

הבטחון שישראל מעניקה למסגדים על הר הבית על פי הסכמי הסטטוס קוו שומרים על שלמות המסגדים, והיא עושה זאת טוב יותר מן הבטחון שיש למסגדים בעולם הערבי

אז על מה הוויכוחים על הר הבית? על שמירת הסטטוס קוו. ירדן רוצה לשמור על הסטטוס קוו עם ישראל. על פיה יש לה מעמד מועדף על ההר ולשיטתה היא שומר המקומות הקדושים. טורקיה, באמצעות חמאס והתנועה האסלאמית הצפונית רוצה לערער את מעמדה של ירדן, רע"ם של מנסור עבאס תומכת במעמדה של ירדן, ובישראל מתווכחים מה יותר קדוש – הר הבית או הכותל המערבי.

על מנת  להבין על מה מתווכחים היהודים, מומלץ לצפות בסרט הקצר "אלוהים רוצה בית" העוקב אחר היהודים שעולים על ההר.

במתק שפתים, על חליל וקלרינט, הנשים שעולות להר מסבירות לנו על מה מדובר. ומדובר לא רק בשינוי הסטטוס קוו המדיני על ההר, אלא שינוי כל שיטת המשטר.  ביטול הדמוקרטיה, ואפילו שינוי הדת היהודית והקמת יהדות חדשה.

לנשים הנחמדות הללו לא אכפת אם מימוש הקמת המקדש יחייב מלחמת גוג ומגוג. הן רוצות לבטל את פולחן הכותל, כי הכותל חוסם את הכניסה למקום הקדוש האמיתי – בית המקדש.

מה שמתחייב מן הדברים האלה, והם לא נאמרו במפורש, זה שהיהדות החדשה שמנסים להקים על הר הבית שוללת לא רק את הכותל אלא גם את בית הכנסת. יש כאן חזרה אלפיים שנה אחורה, לוויכוח בין הקנאים הסיקריקים ליוחנן בן זכאי, שבנה את היסודות ליהדות של בית הכנסת שהיא היהדות של ימינו.

במתק שפתים, על חליל וקלרינט, הנשים שעולות להר מסבירות שמדובר לא רק בשינוי הסטטוס קוו המדיני על ההר, אלא בשינוי כל שיטת המשטר. ביטול הדמוקרטיה ואפילו שינוי הדת היהודית והקמת יהדות חדשה

עם כל הכבוד לאחמד טיבי ולעמיחי שיקלי – מה שמונח על כף המאזנים הוא הרבה מעבר לדגל ולהמנון על הר הבית, אלא בטחונה של ישראל ושלמותה של היהדות.

אחרי שיהודים הרסו לאלוהים שני בתים, מי אומר שהוא רוצה שהם יבנו לו בית שלישי?

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לענייני המזרח התיכון ועיתונאי. הוא גם סופר ותסריטאי. ספרי העיון שחיבר עוסקים בבעיה הפלסטינית, והרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האיסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 498 מילים
עודכן אתמול

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

פרשת NSO: ראש ממשלת צרפת דרש מבנט הבהרות

שקד: אם נחסן עוד חצי מיליון אנשים המגפה תדעך ● מיכאלי על הארד בטאקוונדו: השראה לילדות ולנערות ● השר פריג': "נפגשתי עם שרים פלסטינים, ליציבות שם יש השלכות אצלנו" ● בדיקת משרד הבריאות: 80% מהמחוסנים המאומתים – לא הדביקו אף אדם ● קורונה בישראל: 1,430 מאומתים חדשים, 89 במצב קשה ● בר־לב: האיסור על תפילה בהר הבית – משיקולים ביטחוניים

עוד 20 עדכונים

ראיון ילד הפלא החרדי של הבייסבול האמריקאי

כדי לא לחלל שבת, הוא ישן במלון קרוב מספיק למגרש, כך שיוכל להגיע אליו ברגל ● סוגיית האוכל הכשר לא מטרידה אותו: הוא מתכנן לעשות משלוחים או להביא אוכל יחד עימו ● ג'ייקוב שטיינמץ עשה החודש היסטוריה, כשהיה לשחקן הבייסבול החרדי הראשון שנבחר בדראפט על ידי קבוצה מהליגה הבכירה

עוד 1,332 מילים

המלך עבדאללה נפגש השבוע עם הנשיא האמריקאי, ובכך הפך למנהיג הערבי הראשון שנפגש עם ביידן מאז נכנס לתפקידו - דבר המלמד על חשיבות ירדן בעיני הממשל ● פרשת NSO פוגעת בישראל לא רק במערב, אלא גם במזרח התיכון ● במצרים מציינים 69 שנים למהפכה ששינתה את המדינה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 973 מילים

תגובות אחרונות

הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

המזהם לא משלם

החדשות כי ישראל תקבל מהקרן הבינלאומית פיצוי על זיהום הזפת הגדול משמחות, אבל חשוב לזכור שבעלי האונייה המזהמת הצליחו לחמוק ולא ישלמו אפילו דולר ● החדשות הטובות של השבוע הגיעו מאשדוד, שם הוועדה לשמירה על הסביבה החופית הצדיקה את שמה בהחלטה עקרונית ● והטיפ: מתקן אופניים שיגיע עד אליכם, גם כשתתקעו עם פנצ'ר בשיא החום

עוד 800 מילים

ראיון המשפט שטלטל את אמריקה

האישומים נגדה היו חלשים ● אחיה בגד בה ושיקר כדי להציל את עצמו ואת משפחתו ● האפיפיור, איינשטיין ופיקאסו ביקשו מנשיא ארה"ב לחון אותה ● אבל גם הלחץ הבינלאומי לא עזר, ואתל רוזנברג הייתה לאישה האמריקאית הראשונה שהוצאה להורג על עבירה שאינה רצח ● הסופרת הבריטית אן סבה צללה עמוק לתוך המקרה הטרגי - וחזרה עם ספר סוחף והרבה מאוד ספקות

עוד 2,785 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
אוֹלִימְפִּיָּאדָה 95

כל אחד זוכר את האולימפיאדה הראשונה שהוא זכה לראות. אף אחד לא יודע מתי תהיה האולימפיאדה האחרונה בחייו

עוד 982 מילים

דיווח: מנדלבליט הזהיר שאין להציג את התו הירוק כסנקציה המופעלת על מי שלא התחסנו

שר המשפטים סער הודיע שהוא מקדם הצעת חוק, שלפיה, לא ניתן יהיה להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על נאשם בפלילים; דיווח: שקד מתנגדת ליוזמה ● אלי אבידר, שהביע יחס ספקני לחיסונים, הודיע, לקראת מינויו לשר בממשלה - שהתחסן נגד קורונה ● לראשונה מאז כניסתו לתפקיד שוחח בנט עם יורש העצר של איחוד האמירויות ● בר-לב שוקל להקשיח את הקריטריונים להחזקת נשק

עוד 40 עדכונים

האקזיט הפוליטי של אלי אבידר

בקואליציה המתקיימת על חודו של קול, כל ח"כ מלך ● מחשש שאבידר יצביע נגד התקציב ויפרק את הממשלה, בנט הצמיד לו את מזכיר הממשלה שלום שלמה ● שלמה תפר דיל, לפיד לחץ, אבידר קיבל ג'וב, וליברמן יקבל עוד ח"כ נורווגי ● העיקר שאבידר יהיה שר לענייני כלום, אחרי שתקף את הממשלה הקודמת על התיקים המיותרים ● פרשנות

עוד 479 מילים

קואליציות חמדניות יוצרות דמוקרטיות חלשות

אין כל היגיון במדיניות של החלשת האופוזיציה, בוודאי לא של ממשלה שבאה לתקן קלקולי ממשל מתמשכים ● החלשת האופוזיציה באופן מכוון חותרת באופן ישיר תחת היסודות הדמוקרטיים המעורערים ממילא של ישראל - ותחת סיבת קיומה של הקואליציה החדשה: להוכיח שניתן לנהל את ענייני המדינה בצורה אחרת ● דעה

עוד 1,200 מילים

מזרח תיכון חדש זיכרון השואה מתחיל לחלחל במדינות ערב

בדובאי עלתה תערוכה מושקעת המוקדשת לשואה, בעיראק מתגעגעים ליהודים, מרוקו משתתפת בתכנית מיוחדת להפצת זיכרון השואה, ואנשי דת מוסלמים ביקרו באושוויץ ● דיפלומטים, מומחים ואנשי דת משוכנעים: רוח חדשה נושבת במזרח התיכון, והגישה המכילה והסובלנית צפויה רק להתעצם

עוד 1,692 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה