הנגיד משנה דיסקט: לא תהיה העלאת ריבית בקרוב

בנק ישראל הפתיע השקל המשיך להתחזק בשבועות האחרונים והפך למטבע החזק בעולם ● ההודעה המפתיעה מהיום מהווה שינוי כיוון של בנק ישראל, שנאלץ לישר קו עם ההרחבה המוניטרית בעולם ● הפד האמריקאי מוריד הערב את הריבית ל-2.25%

כסף ישראלי. אילוסטרציה (צילום: פלאש 90)
פלאש 90
כסף ישראלי. אילוסטרציה

על רקע המשך ההתחזקות של השקל, נגיד בנק ישראל יצא היום בהודעה חריגה והבהיר כי הבנק לא יעלה בקרוב את שער הריבית, שעומדת כרגע על 0.25%.

פרופ' אמיר ירון הודיע בשעת הצהריים, כי "מאז החלטת הריבית, חלה הפתעה חדה בסביבת האינפלציה, כאשר מדד יוני ירד ב-0.6%.

"כמו כן, גברו ההערכות שהבנקים המרכזיים העיקריים יחזרו לנקוט צעדי הרחבה, ובפרט צעדים משמעותיים של הפדרל ריזרב – לכך הייתה השפעה משמעותית על מערך שערי החליפין, מה שצפוי להשפיע גם על תוואי האינפלציה.

"לאור התפתחויות אלו, אני מעריך שלמשך זמן ממושך לא תהיה החלטה להעלות את הריבית. יתרה מכך – אם יהיה צורך עומדים לרשותנו כלים נוספים".

ירון הסביר כי שינוי הכיוון לעומת ההודעה ב-8 ביולי נובע מכך שאז הנתונים הצביעו על כך שאולי ייווצרו התנאים להעלאת ריבית באחת ההחלטות הבאות. "עם זאת הדגשנו שלאור אי הוודאות המשמעותית לגבי מספר פרמטרים, לא מן הנמנע שיהיה צורך להמשיך במדיניות מוניטרית מרחיבה למשך זמן יותר ממושך".

השקל ממשיך להתחזק

השקל ממשיך להתחזק היום מול המטבעות המובילים בעולם, אך לאחר הודעת הנגיד ההתחזקות היא בשיעור מתון יותר:

החל מאתמול הדולר כבר נסחר מתחת ל-3.5 שקלים, היורו שווה פחות מ-3.9 שקלים ליורו והליש"ט שווה כ-4.2 שקלים. למעשה, המטבע הישראלי הפך לחזק ביותר בעולם, ונסחר כעת בשפל של כל הזמנים מול סל המטבעות הזרים.

השקל התחזק בשבועות האחרונים אפילו מול הדולר, שעלה מול רוב המטבעות העיקריים בעולם ורק פה הוא נחלש.

נגיד בנק ישראל אמיר ירון (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
נגיד בנק ישראל אמיר ירון (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)

למי זה טוב ולמי זה רע?

נהנים מהמצב הזה כל הישראלים שקונים מוצרים אונליין, היבואנים, וכן הנוסעים לחו"ל, שמרוויחים פעמיים: בעת רכישת החבילה לחו"ל, וגם באפשרות לבזבז יותר בזמן השהות שם. מי זוכר שפעם הליש"ט היה שווה 9 שקלים, ואתמול נחתך ל-4.2 שקלים בלבד?

מי שפחות מרוצים מהמצב הזה אלה היצואנים הישראלים, שרוב ההוצאות שלהם בשקלים, אך התמורה שלהם בדולר: בשנה שעברה אלה קיבלו 400 שקלים ל-100 דולר, וכעת הם נאלצים להסתפק בפחות מ-350 שקל.

למה זה קורה?

כלכלת ישראל מפגינה עמידות יחסית להאטה בעולם, כאשר ההאטה בצמיחה כאן קצת יותר נמוכה מאשר במערב, אך נראה שזו לא הסיבה להתחזקות השקל.

גורם אפשרי נוסף להתחזקות הוא תחילת ייצוא הגז מלווייתן בסוף השנה, שצפוי להזרים לישראל עוד מט"ח, אך גם זה כבר ידוע ומגולם במחירים מזה זמן, ולכן לא מסביר את המשך ההתחזקות של השבועות האחרונים. אותו הדבר לגבי ההשקעות הזרות בהיי טק הישראלי, שמחזקות את השקל, אך לא התגברו בצורה יוצאת דופן בזמן האחרון.

מה שנשאר הוא הפרשי הריביות ומדיניות הריבית – שעד ההודעה המפתיעה של היום – היתה צפויה לעלות כאן ממש בקרוב, לעומת המגמה ההפוכה בעולם:

בהודעת הריבית האחרונה ב-8 ביולי, בנק ישראל עוד השאיר את הדלת פתוחה להעלאת ריבית כבר השנה, אולי כבר בסוף אוגוסט הנוכחי, והתחזית הכללית היתה לשלוש העלאות עד סוף השנה הבאה.

לעומת זאת, בארה"ב, הבנק המרכזי הודיע היום בערב על הורדת הריבית ברבע אחוז ל-2.25%, כצפוי. הורדה זו מהווה שינוי כיוון גם בארה"ב, שבה הועלתה הריבית בהדרגה במהלך שלוש השנים האחרונות. למעשה, זו הורדת ריבית ראשונה בארה"ב מאז המשבר של 2008. גם באירופה, שבה הריבית כבר שלילית, הנגיד אותת על הורדות נוספות כבר לפני מספר שבועות.

הסיבה להרחבה המוניטרית משני צדי האטלנטי היא ההאטה בקצב הצמיחה בעולם, שהחריפה עם מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין. מי שיזם את מלחמת הסחר הוא דונלד טראמפ, וזה לא מנע ממנו להאשים את הנגיד שלו בחוסר נכונות להוריד ריבית ובשחיקת התחרותיות של ארה"ב מול אירופה וסין.

המגמה הזו מאותתת למשקיעי המט"ח בעולם שכאן בישראל הם יוכלו לקבל תשואה גבוהה יותר על ההשקעה, והם שמחים לעשות את זה במדינה שנחשבת ליציבה יחסית, עם דירוג אשראי גבוה, ולכן הם ממשיכים להזרים לכאן עוד ועוד מט"ח.

מה הדילמה של הנגיד?

מצד אחד, אם בנק ישראל אכן משנה פאזה, כפי שהודיע היום, התחזקות השקל אולי תתמתן, אבל הריבית הנמוכה תגבה מחירים אחרים: בועת המשכנתאות למשל, תמשיך להתנפח, לאחר שהגיעה להיקף שיא של 4 שנים בחודש החולף.

מצד שני, אם הנגיד יפעל בניגוד למגמה בעולם, וימשיך בהעלאות הריבית שתוכננו לשנה הבאה לפחות, השקל ימשיך להתחזק, ויגבה את המחיר מהיצואנים ויקשה על האינפלציה לעלות קצת ליעד שקבע הבנק עצמו.

ירון נחשב לחסיד השוק החופשי, וגם אתמול העריכו האנליסטים כי הוא ייתן לשוק לעשות את שלו, ולא יתערב כדי למתן את התחזקות השקל ולהגן על היצואנים. לכן ההודעה של היום נחשבת לשינוי כיוון מחשבה, ונראה שירון נכנע ללחץ של השוק.

על האפשרות של שינוי כיוון בעקבות התגברות הלחץ על בנק ישראל, הצבענו כאן בכתבה מלפני חודש. מעבר להיפוך המגמה בהחלטה שלא להעלות את הריבית, ההודעה מרמזת על האפשרות שירון יפעל בניגוד לנטייה המחשבתית שלו גם בהקשר הרחב יותר.

במלים אחרות, בנק ישראל עשוי אפילו להתערב בשוק באמצעות רכישות מט"ח אגרסיביות, מה שלא נעשה בתקופה האחרונה.

הבעיה היא שיתרות המט"ח של בנק ישראל כבר המריאו להיקף שיא של כ-120 מיליארד דולר, שמהווים כשליש מהתמ"ג, והערכות הן שבנק ישראל הפסיד לפחות 20 מיליארד דולר על הפוזיציה הזו כך שאין הרבה מרווח ומוטיבציה לחדש את הרכישות. מה גם שהתערבות כזו, כפי שלמדה על בשרה הנגידה הקודמת קרנית פלוג, ממתנות את התחזקות השקל לכמה ימים לכל היותר, אבל בסופו של דבר הזרים חזקים יותר ובנק ישראל מפסיד מולם.

ההודעה המפתיעה של היום תואמת את התחזית שפרסם ביממה האחרונה שמואל קצביאן, אסטרטג ראשי בדיסקונט ברוקראז: "אנו מעריכים כי בנק ישראל יאלץ 'לשנות כיוון' ולהתחיל לנקוט במסר מרחיב. נזכיר כי בנק ישראל נתן לאחרונה דגש לגורמים המקומיים בהקשר החלטות הריבית שלו בעתיד.

"הירידה בסביבת האינפלציה בישראל (אינפלציה בפועל וציפיות אינפלציה) והתחזקות השקל (גורם סיכון עיקרי  לחזרת האינפלציה ליעד) יגרמו בסופו של דבר "לשינוי דיסקט" אצל בנק ישראל באם ייסוף השקל ימשך, ושאלת המפתח היא בעיקר מתי בנק ישראל אכן ישנה גישה".

עוד 854 מילים
כל הזמן // יום רביעי, 29 בנובמבר 2023
מה שחשוב ומעניין עכשיו
היום ה־54 ללחימה ● 155 חטופים עדיין בעזה

חמאס: נשחרר מחוץ לעסקה עוד 2 אזרחים בעלי אזרחות רוסית

דיווח: חמאס מוכן להאריך את הפסקת האש ב-4 ימים נוספים ● קרובים של משפחת ביבס: הם אינם ברשימה של הצפויים להשתחרר היום ● דיווח: עצורות ערביות ישראליות מסרבות להשתחרר ● אמילי הנד הופיעה על שער הסאן הבריטי ● דיווח: בשיחות בקטאר סוכם על קטיגוריות לעסקאות עתידיות בהן גברים מבוגרים, חיילות וחיילים

עוד 10 עדכונים
אמיר בן-דוד

בחסות המלחמה, רוטמן פועל להגבלת המחאות נגד השלטון

יו"ר ועדת החוקה לא למד דבר מקידום ההפיכה המשטרית וחוזר לשחוק את עקרונות היסוד של הדמוקרטיה ● לשיטתו של רוטמן, השלטון צריך לקבוע את גבולות המחאה נגד השלטון וההפגנה לפני שבועיים בת"א של חד"ש, הפגנה שבג"ץ התיר, "נכפתה" ע"י הפרקליטות ● רוטמן, למעשה, מנצל את ערפל המלחמה על מנת לחורר עוד יותר את העיקרון הדמוקרטי היסודי בדבר חופש ההפגנה ● פרשנות

עוד 686 מילים

מלחמת סוכות – עוד כתבות

מנהיגי ורבני החרדים והחרד"לים מחריבים את הבית השלישי

האסון שפוקד אותנו כעת, בסדר גודל של יום הכיפורים מלפני יובל שנים, הוא תוצאה ישירה, גם אם לא בלעדית, של ההפיכה המשטרית שהובלה כאן ע"י אנשים מופקרים וחסרי אחריות. אבל שלא נתבלבל, מאחורי ההפיכה המשטרית עומדות שתי תנועות אידיאולוגיות: החרדים והחרד"לים, שמנהיגיהם ורבניהם המשיחיים והמופקרים מובילים אותם, את מדינת ישראל ואת העם היהודי לאבדון.

מנהיגיהם ורבניהם של שתי התנועות האלה היו אמורים להכיר את ההיסטוריה של עם ישראל ובעיקר את הקלקולים שהביאו לחורבן הבית והעם ושלחו אותנו לגלויות ארוכות וקשות. אבל, מנהיגי ורבני התנועות האלה לא למדו כלום ולא שכחו כלום. הקנאות הדתית שבוערת בהם מבעירה את חסידיהם ואת המדינה ומוליכה אותנו לאבדון – לחורבן הבית השלישי, שנבנה כאן בהרבה דם יזע ודמעות של דורות.

יחיאל גלבוע הוא ד"ר לפילוסופיה של המדע ומהנדס פעיל בתעשיה הבטחונית והאזרחית שנים רבות. מודאג מאוד מתהליכי ההקצנה, הפילוג, הפערים הכלכליים ההולכים ומתרחבים, ומשחיקת הדמוקרטיה בשנים האחרונות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
עוד 1,578 מילים ו-3 תגובות

תוכנית ההישרדות של בנימין נתניהו

אין בעולם המערבי ראש מדינה שהיה נשאר לשבת על כסאו אחרי אסון לאומי בסדר גודל של שבעה באוקטובר שקרה גם ואולי בעיקר באשמתו ● אבל נתניהו לא מוותר ולא מתפטר. להיפך ● תכנית ההישרדות שלו הולכת על ארבע דרכים שיובילו אותו, לשיטתו, בבוא היום לניצחון: האשמת הצבא, הפחדת הבוחרים, חיזוק הקואליציה סביבו - וקרדיט על ההישגים ● פרשנות

עוד 1,447 מילים ו-3 תגובות

למקרה שפיספסת

מה שממשלת המחדל לא מבינה ולא רוצה להבין

ממשלת המחדל חושבת, שפינוי התושבים מגבול רצועת עזה פותר לה בעיה כלשהי. כך גם בגבול הצפון.

אבל האמת הפשוטה היא שאי אפשר לפנות את הישובים. גם אם מרחיקים את הילדים והנשים והקשישים למלון באילת, הרי מישהו צריך לזרוע תפוחי אדמה לעונה הבאה. מישהו צריך לחלוב יומיום את הפרות שלוש פעמים ביום.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 570 מילים ו-1 תגובות
עקורים

"אח שלי פתאום שאל, את חושבת שתחזרו לרעים? עד אותו רגע, מעולם לא היה לי סימן שאלה בנוגע לחיים שלנו בקיבוץ. השתרר שקט. אמרתי, אני לא יודעת"

זוהר ליבנה מזרחי

קיבוץ רעים. נשואה ואם לשלושה. פונתה למלון באילת

עוד 1,879 מילים
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

מיחזור או זיהום

בקרוב ישראל תצטרך להתמודד עם אתגר חדש: פינוי המבנים ההרוסים מיישובי העוטף, שיהפכו לכמויות אדירות של פסולת בניין ● במשרד להגנת הסביבה מתכננים למחזר את הפסולת ולהפוך אותה לחומר גלם לבניית היישובים מחדש, אבל במציאות הישראלית יש חשש שהקבלנים ישליכו את הפסולת בטבע ויכסו את הנגב בגל מכוער של שברי בניינים

עוד 944 מילים

תגובות אחרונות

נתניהו סידר למאסק תוכנית עסקית להשבת המפרסמים

הפעילות האנטישמית של בעלי חברות X ברשת החברתית הביאה לפגיעה בהכנסה עתידית בסך עשרות מיליוני דולרים ● אבל במקום לפעול נגד הפצת השנאה, המיליארדר עלה על מטוסו הפרטי לביקור בזק בישראל לשטיפת תדמיתו השלילית, בסיוע לחיצת היד החמה של נתניהו ● בניגוד להרצוג, רה"מ לא ניצל את השעות לצד המיליארדר כדי להמחיש את הסכנות ליהודים ● פרשנות

עוד 967 מילים
היום ה־53 ללחימה ● 155 חטופים עדיין בעזה

10 ישראליות ושני תאילנדים שבו לישראל; ראש המוסד דן בקטאר על עסקה רחבה יותר

המשוחררים הועברו במסוקים לבתי החולים להתאחד עם משפחותיהם ● בין המשוחררות: דיצה הימן בת ה-84, תמר מצגר בת ה-78, אופליה רויטמן בת ה-77 ועדה שגיא בת ה-75. עוד שוחררו גבריאלה ליימברג ובתה מיאה, ששבה לארץ עם כלבתה בידיה ● ראש המוסד חזר לארץ לאחר הדיונים בקטאר על הארכת ההפוגה הזמנית ועל מתווה כולל להשבת כל החטופים, כולל חיילים

עוד 85 עדכונים

סנוואר מנסה להרוויח עוד זמן, צה"ל רוצה לחזור ללחימה

סנוואר כרגע קונה זמן כדי להיערך להמשך הלחימה ולשלב הקשה - גם מבחינתו - של משא ומתן על שחרור החיילים החטופים ● צה"ל בינתיים משדר לדרג המדיני כי הוא מוכן בכל עת לחזור ללחימה ● ומתחת לפני השטח מתחילה מתיחות לקראת היום שאחרי - בין המוסד, שמבסס את קשריו עם קטאר, לבין שב"כ וצה"ל שמעדיפים לעבוד עם מצרים ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 801 מילים ו-1 תגובות

שוק ההון הישראלי בפיגור – ובליכוד מציעים להפחית את מס הבורסה

המחזורים קטנים מדי, אין הנפקות ראשוניות וחברות גדולות מעדיפות להיסחר בחו"ל ● ח"כ אליהו רביבו מהליכוד קורא להוריד את מס הבורסה ל־20% ● בבורסה ובבתי ההשקעות תומכים וינסו לקדם במקביל מהלך שיאפשר לגבות עלויות נוספות על השקעה במדדים בישראל ● פעיל בשוק ההון: "הבורסה שלנו קטנה. כל עוד לא ינפיקו כאן חברות גדולות – המחזורים יהיו קטנים"

עוד 1,578 מילים ו-1 תגובות

שנאת היהודים שוב מרימה ראש בברלין

בזמן שמאות גרמנים ציינו את יום הזיכרון לליל הבדולח במירוק אבני הנגף הפזורים בעיר הבירה, מאות מפגינים פרו־פלסטינים קראו בגלוי לאלימות ● היהודים בברלין מספרים: "אנחנו מפחדים להגיד שאנחנו יהודים ושאנחנו ישראלים" ● אחד ממפיקי הסרט "נער קריאה" מביע אכזבה עמוקה משתיקת הציבור: "לא האמנתי שזה קורה. אנחנו מתחילים מנקודת האפס עכשיו"

עוד 2,278 מילים ו-1 תגובות

מדינה בפוסט־טראומה

המלחמה מעוררת קשיים נפשיים, סבל וקושי בתפקוד בקרב רבים – נפגעים ישירים וכאלה הסובלים מפגיעות קודמות ● המונים פונים למיון ולמרפאות בריאות הנפש – וגם המטפלים זקוקים לסיוע ● המטפלים מעדיפים להעניק שיחות מאשר תרופות – ולטפל בקהילה מאשר לאשפז ● ולמרות הכול, המטפלים משוכנעים: "רוב נפגעי הנפש יחלימו במשך הזמן"

עוד 1,363 מילים
היום ה־52 ללחימה ● 167 חטופים עדיין בעזה

צה"ל מאשר: 11 המשוחררים משבי חמאס הגיעו לשטח ישראל

בין המשוחררים הערב: איתן יהלומי בן ה-12 שנחטף לבדו, שרון קוניו ובנותיה התאומות בנות השלוש, האח והאחות ארז וסהר קלדרון, האחים אור ויגיל יעקב, וקרינה אנגל ברט ובנותיה מיקה ויובל בת ה-11, שנראתה מובלת בכיסא גלגלים ● היום לא שוחררו אזרחים זרים ● הפסקת האש תוארך ביומיים תמורת שחרור 20 חטופים ישראלים נוספים ● ילדי משפחת ביבס מוחזקים בידי פלגים פלסטינים בחאן יונס

עוד 90 עדכונים

למרות קריאות הזעם, התקציב לא יוביל לפירוק הממשלה

גנץ ואנשיו כועסים על התקציב שהממשלה עומדת לאשר היום ● בסביבת נתניהו טוענים שקיצצו 70% מהכספים הקואליציוניים - המיועדים בעיקר לטובת הציבור החרדי והמתנחלים ● אנשי גנץ, לעומת זאת, מכנים את נתניהו וסמוטריץ' "שקרנים חסרי בושה" ● בזמן אחר, המחלוקת הייתה מובילה למשבר של ממש ● בתנאי מלחמה, אין סיכוי שגנץ יפוצץ את העסק ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
אני מחבב את כתיבתו של ירושלמי אבל הוא עושה לגנץ הנחות חצופות. אם גנץ לא יעשה כל מה שהוא יכול כדי לעצור את המחדל הזה, כולל איום לפרוש מהממשלה על הבזבוז הבלתי נתפס הזה בכספי ציבור לבקשיש ... המשך קריאה

אני מחבב את כתיבתו של ירושלמי אבל הוא עושה לגנץ הנחות חצופות.
אם גנץ לא יעשה כל מה שהוא יכול כדי לעצור את המחדל הזה, כולל איום לפרוש מהממשלה על הבזבוז הבלתי נתפס הזה בכספי ציבור לבקשיש פוליטי (בזמן מלחמה!) אז הוא פשוט לא ראוי להיות ראש ממשלה. זה טירוף מוחלט.

עוד 562 מילים ו-3 תגובות

המלחמה הפכה את מזרח ירושלים לאזור רפאים

מאז תחילת המלחמה רוב העסקים הלא חיוניים במזרח ירושלים סגורים, בין היתר בגלל שהמשטרה אוסרת על רבים להיכנס לעיר העתיקה ● תושבי העיר בינתיים נמנעים מהפגנות, אולי בגלל הנוכחות המשטרתית ● "התושבים הערבים מגלים איפוק. ההאשמות שלפיהן הם מונעים מהסתה של חמאס הופרכו"

עוד 1,432 מילים ו-3 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה