חד"פ עם הרוח רוב הישראלים בעד איסור מכירת כלי פלסטיק חד פעמיים

סקר המכון הישראלי לדמוקרטיה בדק ומצא כי 58% מהישראלים מוכנים להיפרד לשלום מהכלים החד-פעמיים ● הנשאלים הערבים הביעו עמדות הרבה יותר מתקדמות בנוגע להגנת הסביבה ● החרדים מתקשים יותר לאמץ חקיקה ירוקה

כלי פלסטיק חד פעמיים. אילוסטרציה (צילום: iStock)
iStock
כלי פלסטיק חד פעמיים. אילוסטרציה

רוב הישראלים (58%) תומכים בחוק שיאסור על מכירה של כלי פלסטיק חד פעמיים בארץ. כך עולה מ"מדד הקול הישראלי" של המכון הישראלי לדמוקרטיה, שבודק מדי חודש את עמדות הציבור ביחס לנושאים הפוליטיים שבמרכז השיח התקשורתי והציבורי. בסקר שנערך בשבוע האחרון של אוקטובר, המדד בדק לראשונה גם את עמדות הציבור בנושאי איכות הסביבה.

מהתשובות עולה שיש פער גדול מאוד ביחס לסוגיית כלי הפלסטיק בין הקבוצות השונות באוכלוסייה: בעוד בקרב חילוניים 70% תומכים בחוק שיאסור שימוש בחד"פים ורק 22% מתנגדים, אצל החרדים המצב הפוך – 69% מתנגדים ו-27.5% תומכים. מותר לשער שהפער נובע מהרגלי הצריכה ומגודל המשפחה החרדית הממוצעת, שמקשה מאוד על שטיפת כלים.

את הנתון המפתיע מספקים הנשאלים הערביים: למרות הריבוי היחסי של ילדים במגזר הערבי, לא פחות מ-64% תומכים בחוק שיאסור על שימוש בכלי פלסטיק חד פעמיים. לאור הממצאים, נראה שלהרכב הממשלה הבאה – עם חרדים או בלי – תהיה השפעה רבה על החקיקה ודרכי הטיפול של המדינה במגיפת הפלסטיק.

שאלה נוספת, בהשראת מחאת האקלים, עסקה בסדר העדיפויות של הממשלות. גם כאן הנשאלים הערבים הפגינו עמדות ירוקות מוצקות יותר מאשר היהודים: כמעט מחצית מהערבים (49.6%) השיבו שהטיפול בשינוי האקלים חייב לעמוד בראש סדר העדיפויות של הממשלות בעולם, לעומת 31.9% בלבד מהיהודים. רוב היהודים חשבו שהטיפול בבעיות הביטחון והיציבות הכלכלית דחוף יותר.

בשאלה הזו ניכר פער גדול בין קבוצות גיל שונות: ככל שהנשאלים צעירים יותר, כך הם מייחסים למשבר האקלים חשיבות גדולה. בין גילאי 18-24 סברו 45% ששינוי האקלים צריך לעמוד בראש סדר העדיפויות, לעומת 18% מבני 55-64.

המסקנה: גם בישראל המחאה של גרטה תונברג כובשת בעיקר את לבבות הצעירים. פרופ' תמר הרמן וד"ר אור ענבי, מחברי המדד, אומרים שבגילאים הצעירים אין הבדל משמעותי בין היהודים לערבים, מה שאומר ששינוי האקלים הוא בבחינת 'דאגה דורית' חוצת מגזרים.

עוד 271 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 24 ביולי 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

סקר: 60 מנדטים לגוש נתניהו; 35 מנדטים לליכוד, 22 ליש עתיד, ימינה מתחת לאחוז החסימה

ישראל מגבשת פעולות שבהן תנקוט, אם רוסיה תוסיף להצר את צעדיה של הסוכנות היהודית במדינה ● הושג הסדר טיעון עם מודי זנדברג בפרשת הצוללות: יורשע בהפרת אמונים ולא יואשם בשוחד ● משרד החינוך: חסרות 5,671 מורות וגננות בבתי הספר ובגנים ● חברת הכנסת לשעבר תמר אשל מתה בגיל 102 ● רגב: לו יכולתי, הייתי מפסיקה את משפט נתניהו בתקופת הבחירות

עוד 41 עדכונים

השיעור של השופטת ברלינר, האלוף ינאי והרב קרליץ לנתניהו ולתקשורת

בימים אלה צפו כלי התקשורת באירוע מכונן – חקירתו של העד רה"מ לשעבר בנימין נתניהו בוועדת החקירה לאירועי אסון המירון.

אחרי עשרות שנים של נאומים פומפוזיים, מאות ראיונות טלוויזיה מהונדסים בשקרים ותעמולה שלמד מכהנת אמריקאית להופעה מול מצלמה, צחקוקים ולהטוטים מול יונית לוי, סרטוני יוטיוב וטוויטר זחוחים מלאים בשקרים (מאז "אנחנו נמוטט את שלטון חמאס", "הערבים נעים בכמויות", ועד כ"שנחזור נוריד את מחירי הדירות והדלק והמזון", בלה בלה) התייצב נתניהו בעל כורחו בפני שלושה אנשים רציניים. אנשים שלמדו את העובדות, קראו את המסמכים, חקרו את עשרות העדים הכפופים לו והם מציבים מולו שאלות בלי לתת לו למרוח, להתחמק, לברבר סיסמאות ולצאת יבש מביצת מחדליו.

אחרי עשרות שנים של נאומים פומפוזיים וראיונות טלוויזיה מהונדסים בשקרים, התייצב נתניהו בעל כורחו בפני שלושה אנשים רציניים שלמדו את העובדות, קראו את המסמכים, חקרו עשרות עדים

השיעור הזה ראוי שילמד בכל אולפן מוצ"ש שמזמין פוליטיקאים לקרבות תרנגולים ונותן להם להתקוטט, לשקר ולהבטיח הבטחות מטורללות וחסרות עובדות ואחריות, ובלבד שהציבור יקבל את מנת העימותים הקולניים היומית שלו כשהרייטינג לבדו הוא מטרתו.

עשרות מגישים בטלוויזיה שלנו יושבים באולפן בלי ללמוד את נושא הריאיון, בלי לתחקר, בלי לקרוא מסמכים או לפחות גוגל על היסטוריית המעשים והדיבורים של אותם "נציגי ציבור", המתיימרים לנהל את חיינו.

השופטת בדימוס דבורה ברלינר חקרה את נתניהו בשאלות ממוקדות, כשהיא מוכנה, שיטתית, מובילה מנושא לנושא בדיוק וחדות. היא התחילה עם הרקע למצב המירון כפי שהיא נחשפה אליו, וכפי שראתה שנתניהו היה אמור להיחשף אליו במשך השנים בדוחות מבקר מדינה חריפים, מכתבים של ראשי ועדות בכנסת, ביניהם מאנשיו הנאמנים ביותר כמו ח"כ דוד אמסלם וח"כ מירי רגב, המשיכה למכתב התראה של מפכ"ל המשטרה ולעשרות פרסומים בתקשורת, ותהתה מול פרצופו של נתניהו כיצד 12 שנה בשלטון לא גרמו לו להיכנס לעומק הסכנה במירון ולטפל בה.

נתניהו התחיל לומר שהוא כראש ממשלה דאז קיבל אלפי פניות, שאירועים כאלה מתרחשים כל שנה, כל השנה, שיש לו מי שמסנן עבורו מידע, וזרק את האחריות על המנכ"ל שלו. אבל אז שאל אותו האלוף שלמה ינאי כיצד לא השכיל כמפקד, כמנהיג, כמנהל המערכת, ליצור מערכת שתציף אליו את העיקר מתוך הטפל.
כיצד זה מגיעים אליך מכתבים ופשוט לא נענים? שאל הרב מרדכי קרליץ. איזה מן שלטון הוא שמקבל התראות על סכנות המוניות ופשוט מתעלם?

עשרות מגישים בטלוויזיה שלנו יושבים באולפן בלי ללמוד את נושא הריאיון, בלי לתחקר, בלי לקרוא מסמכים או לפחות גוגל על היסטוריית המעשים והדיבורים של "נציגי הציבור", המתיימרים לנהל את חיינו

כדרכו באולפנים נתניהו ניסה לחייך בבוז, ללמד את חברי הוועדה "איך פועלת ממשלה", ולהטיל את האירוע לסל האשפה שבו הוא "לא מטפל בבעיות בטיחות".
אבל ינאי וברלינר לא נרתעו. השיעור הזה ראוי להילמד לא רק בהקשר של ועדות חקירה, אלא גם איך עומדים מול תועמלן מוכשר כמו נתניהו. מול אדם שהשקרנות היא מקצועו ואופיו. מול פוליטיקאי שהעמיד את האינטרס הפוליטי האישי שלו מעל בטיחות וחייהם של מאות אלפי חוגגי המירון, במודע.

כשנתניהו ניסה להימלט אל החלטות שממשלתו קיבלה לפני שנים – "החלטות מצוינות" הוא התגאה והשתחצן, אבל ינאי שלף לו את המסמך של החלטת הממשלה מ-2011 ועבר סעיף סעיף להראות לו ש"שום דבר לא בוצע, כלום, נאדה".

השיעור הזה חשוב, כי ועדת החקירה הזו עובדת בתקופה של הצפת מידע ושטיפת תודעה יומיומית מצד השלטון ומצד שופריו, ובמקרה של נתניהו – גם בזמן שהוא באופוזיציה.

חברי הועדה חקרו 140 עדים, קראו הררי  מסמכים והם בקיאים בכל פרט. נתניהו לא יוכל לחמוק מאחריות מולם. בעת עדותו הוא ניסה לגמד את אחריותו, לפזר אותה לרוח או למיליון הבעיות שרה"מ מתעסק בהן, ואילו רק "תפסו אותו בדש בגדו ואמרו לו סכנה" הוא היה מיד מטפל.

לא אדוני. כל סינק בטוויטר מקבל תוך דקות תגובה של אנשיך, אמר לו ינאי, איך זה 12 שנה נושא כזה לא חודר לתודעתך?

בעדותו ניסה לגמד את אחריותו ואילו רק "תפסו אותו בדש בגדו ואמרו לו סכנה" – היה מיד מטפל. לא אדוני. כל סינק בטוויטר מקבל תוך דקות תגובה של אנשיך, אמר לו ינאי, איך זה 12 שנה נושא כזה לא חודר לתודעתך?

אילו בתכניות הראיונות היומיות והשבועיות שלנו היו מראיינים את האנשים שמנהלים את חיינו באותה רמת מקצועיות ומחויבות ציבורית כמו חברי ועדת החקירה, חיינו כאן היו משתנים ללא הכר.

ערך האחריות היה מקבל בחזרה את מקומו המכובד, הציבור היה מבין מה נדרש מנציג ומנהיג ציבור, והמערכות הסובבות את הממשלה וראשה היו מבינות שעליהן לשרת את האינטרס הציבורי ולא לפחד מהשליט שמינה אותם.

השיעור שקיבל נתניהו בחדר הוועדה גם הוא חשוב. לא סתם הוא נאבק נגד הקמת הוועדה. חשיבותה לשלטון העתידי ולשירות הציבורי בישראל אדירה. מי שראה את האירוע הזה מבין איזו מדינה הייתה יכולה להיות כאן אילו לא השתלט עליה אדם כמו נתניהו בעזרת שותפים נאמנים שהשלטון לבדו בראש מעיניהם בכל מחיר, גם במחיר חייהם של אזרחי המדינה שאותה הם היו אמורים לשרת.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 732 מילים ו-2 תגובות

המאבק על איסור ההפלות בארה"ב עובר לחזית הבין־מדינתית

בזמן שמחוקקים רפובליקאים מקדמים חוקים שיאסרו על נשים לנסוע למדינות אחרות לביצוע הפלה – בית הנבחרים העביר הצעת חוק המאשרת חוקית נישואי להט"בק ● העדויות בוועדת החקירה לאירועי 6 בינואר חושפות כי ניסיון ההפיכה היה יותר מתוכנן משחשבו ● הרפובליקאים צפויים לזכות ברוב המושבים בקונגרס, אבל בפחות מהציפיות ● וגם: איש לא מתרגש מהקורונה של ביידן

עוד 1,172 מילים

בניגוד לחוק, מפלגות אוספות מידע אישי והופכות אותו לכלי תעמולה

מפלגות אוספות מידע על מצביעים ומטרגטים אותם בתעמולה גם בדרכים לא חוקיות ● ב־2020 וב־2021, הרשות להגנת הפרטיות פרסמה דוחות חמורים על הנעשה במפלגות – שהבטיחו לתקן את הליקויים ● אולם מאז ספטמבר 2020, הרשות לא בדקה אם חל איזשהו שינוי בפעילותן ● דוח מבקר המדינה חושף כעת התנהלות דומה גם בבחירות 2021 ● מעקב זמן ישראל

עוד 2,623 מילים

למקרה שפיספסת

ביהמ"ש העליון: הסדר שלילת האזרחות חייב להיות שוויוני

בית המשפט העליון פסק בהרכב מורחב כי ההסדר החקיקתי המאפשר לשלול אזרחות מאדם ש"עשה מעשה שיש בו הפרת אמונים למדינת ישראל" הוא חוקתי ● אולם למעשה, משרד הפנים בחן עד כה שלילת אזרחות של 31 אזרחים - כולם ערבים ● בפסק הדין, מזהיר השופט הנדל: "שמירה על השוויון בהפעלת הכלי הכבד של ביטול אזרחות היא דרישה מרכזית וקריטית לשימוש בו" ● פרשנות

עוד 1,400 מילים

מדיניות החיסולים האמריקאית

הנשיא ג'ו ביידן, כמו נשיאים קודמים, פועל בנחישות נגד ראשי ארגוני הטרור במזה"ת המאיימים על ארה"ב ומשתמש בנשק הסיכולים הממוקדים. טוב יעשה הדרג המדיני בישראל אם יאמץ את המודל האמריקאי נגד ראשי חמאס והג'יהאד האסלאמי. ההפצצות על מתקני ארגוני הטרור ברצועה מיצו את עצמן.

בעוד שהנשיא האמריקאי ג'ו ביידן דוגל בשימוש בדיפלומטיה במאבק נגד הגרעין האיראני ובשימוש בכוח צבאי רק כ"מוצא אחרון", ובעוד הוא מסתייג מהחיסולים של קצינים בכירים ב"משמרות המהפכה" ומדענים איראניים, המיוחסים למוסד הישראלי – אין לו שום בעייה להפעיל כוח צבאי ולחסל את מנהיגי ארגוני הטרור האסלאמי הקיצוני הפועלים בסוריה ובעיראק.

ביידן דוגל בדיפלומטיה בנושא הגרעין האיראני ובכוח צבאי רק כ"מוצא אחרון", ומסתייג מחיסול בכירי "משמרות המהפכה" ומדענים איראניים – אך בד בבד אין לו בעייה עם כוח צבאי וחיסול מנהיגי טרור בסוריה ובעיראק

הנשיא ביידן ממשיך בדרכם של הנשיאים דונלד טראמפ וברק אובאמה.

הנשיא אובאמה הורה במאי 2011 לחסל את אוסאמה בן לאדן מנהיג ארגון אל-קאעדה, האחראי להתקפות הטרור הנוראיות בארה"ב: הפיגוע במגדלי התאומים ב-1993, פיגועי ה-11 בספמבר 2001 ופיגועים נוספים, ואילו הנשיא טראמפ הורה לחסל באוקטובר 2019 את מנהיג דאע"ש אבו בכר אלבגדאדי.

הנשיא טראמפ עשה מעשה חשוב מאוד, הוא הורה גם לחסל בינואר 2020 את ראש הנחש של הטרור האיראני, הגנרל קאסם סולימאני, מפקד כוח "קודס" של "משמרות המהפכה" האיראניים שנחשב לאיש מספר שתיים בהנהגה האיראנית וליורשו האפשרי של המנהיג העליון עלי ח'מינאי.

חיסולים מוצלחים בסוריה

כמה ימים לפני ביקור הנשיא ביידן במזה"ת חיסל מל"ט אמריקאי מחבל בכיר בארגון "חוראס א-דין" באזור אדליב שבסוריה. הוא חוסל בטיל שנורה לעברו בעת שרכב על אופנוע.

יממה לפני צאתו לביקור בישראל הודיע הנשיא ביידן על מותו של מנהיג דאע"ש בסוריה, מאהר אל-עקאל.

הוא נהרג בהפצצה של מל"ט אמריקאי באזור עפרין המערבי בסוריה ובכיר נוסף בארגון נפצע.

כמה ימים לפני ביקור ביידן במזה"ת חיסל מל"ט אמריקאי מחבל בכיר ב"חוראס א-דין" מאדליב שבסוריה, בטיל שנורה לעברו כשרכב על אופנוע. יממה לפני הביקור בישראל הודיע  ביידן על מות מנהיג דאע"ש בסוריה

מאהר אל-עקאל המכונה "אבו אלבהאא' א-שמאלי" הוא בן לשבט אלנעים בסוריה. הוא היה האמיר של העיר א-רקה, בירת המדינה האסלאמית, בשנת 2019.

הפנטגון הגדיר את אל-עקאל כ"אחד מחמשת המנהיגים הבכירים של דאע"ש".

בהצהרת הפנטגון נאמר שאל-עקאל היה אחראי לפיתוח רשתות של דאע"ש מחוץ לסוריה ולעיראק, וכי לתקיפה קדם תכנון מקיף שנועד להבטיח את הצלחתה.

אל-עקאל נחשב לאחד הנאשמים העיקריים ברצח השיח' בשיר פייצל אל-הווידי, אחד מנכבדי שבט אל-עפאדלה בנובמבר 2018.

שלטונות טורקיה עצרו את אחיו, סולימאן אל-עקאל, בדרום טורקיה ב-2021. שני האחים התמחו בהכנת מטעני חבלה ואחראים לשני פיגועים גדולים שהיו בטורקיה ב-2015 וב-2016.

אסטרטגיה יעילה למלחמה בטרור

ארגון דאע"ש היה בשיא כוחו בשנים 2014 עד 2017, ומאז ספג מכות קשות ונחלש משמעותית. הפנטגון אומר שארגון דאע"ש "ממשיך להוות איום על ארה"ב ועל השותפות שלה באזור".

האסטרטגיה האמריקאית של ממשל ביידן במלחמה בארגוני הטרור המאיימים על ארה"ב ועל מדינות המערב היא יעילה, חסכנית ואפקטיבית.

היא חוסכת שימוש בכוחות צבא גדולים ובכניסה למערכה צבאית נרחבת שתעלה בחיי אדם ובהוצאות כספיות גדולות, ושמנהיגי ארגוני הטרור מצליחים לנצל  בדרך כלל היטב כדי להימלט מידי החוק.

ארגון דאע"ש היה בשיא כוחו בשנים 2014 עד 2017, ומאז ספג מכות קשות ונחלש משמעותית. הפנטגון אומר שארגון דאע"ש "ממשיך להוות איום על ארה"ב ועל השותפות שלה באזור"

במסגרת האסטרטגיה הזו, נהרג מנהיג דאע"ש הקודם עבדאללה קרדאש המכונה "אבו אברהים אל האשמי אלקרשי" בחודש פברואר שעבר.

במסגרת המבצע הנחית צבא ארה"ב כוחות מיוחדים בעיירה אטמה, מצפון לאידליב שבסוריה.

עבדאללה קרדאש שחש שסופו קרב, פוצץ את עצמו. במבצע ללכידתו נהרגו 13 בני אדם.

עבדאללה קרדאש בחר ללכת בדרכו של המנהיג הקודם אבו בכר אלבגדאדי. באוקטובר 2019 הגיעו אל הבית שבו הסתתר בכפר בצפון אדליב כוחות קומנדו אמריקאים והוא החליט לפוצץ את עצמו.

לפניו חוסלו אבו עומר אלבגדאדי, ראש ארגון דאע"ש בסוריה ובעיראק ואבו חמזה אלמוהאג'ר אלמצרי שהחליף את אבו מוצעב א-זרקאווי, אחד ממייסדי ארגון דאע"ש.

בחודש שעבר, נתפס מנהיג בכיר בדאע"ש במבצע בצפון סוריה. בהודעה שפרסמה הקואליציה הבינלאומית נגד דאע"ש בראשות ארה"ב – נמסר כי מדובר במומחה בהרכבת מטעני חבלה, האני אחמד אל-כורדי, שמוכר גם בכינוי "הוואלי של א-רקה".

ארה"ב משקיעה מאמץ גדול כדי לחסל את ראשי ארגוני הטרור המאיימים עליה. היא לא עושה הנחות.

בשנים האחרונות השתפר מאוד המודיעין האמריקאי והוא עובד בשיתוף פעולה הדוק עם המודיעין הבריטי ועם המודיעין הטורקי.

ארה"ב משקיעה מאמץ רב בחיסול ראשי ארגוני הטרור המאיימים עליה ולא עושה הנחות. בשנים האחרונות השתפר מאוד המודיעין האמריקאי והוא עובד בשת"פ הדוק עם המודיעין הבריטי והטורקי

חיסולם של בכירים בארגון דאע"ש בסוריה ובעיראק משפיע על פעילות הארגון בכל המקומות שבהם הוא פועל: במערב ובמרכז אפריקה, בדרום מזרח אסיה, בהודו, פקיסטן, אפגניסטן, קווקז וצפון סיני.

הפגיעה בהם נחשבת לפגיעה בראש התמנון של הטרור שמשפיעה על זרועותיו ומחלישה אותן.

על פי גורמים בסוריה, בצמרת ארגון דאע"ש פרצו מחלוקות קשות, דבר שמקל על ארגוני הריגול של המערב להשיג מודיעין מדוייק. בכירים בארגון שנפלו בשבי חיילי הקואליציה במלחמה נגד דאע"ש, מסרו מודיעין מדוייק על יריביהם כדי לפגוע בהם.

בנוסף לכך המודיעין האמריקאי מפעיל רשת גדולה של סוכנים וסייענים בסוריה ונעזר  במודיעין שמושג באמצעים אלקטרוניים.

הדרג המדיני בישראל צריך ללמוד מנשיאי ארה"ב כיצד לא מתפשרים עם הטרור ולאמץ את שיטת החיסולים הממוקדים של ראשי הטרור, במיוחד ברצועת עזה.

הפצצות חיל האוויר הישראלי על אתרי חמאס  והג'יהאד האסלאמי התת-קרקעיים ברצועת עזה, המנהרות, המעבדות ומאגרי הרקטות מיצו את עצמן. הן לא עוצרות את הטרור ולא מרתיעות די הצורך.

הדרג המדיני בישראל צריך ללמוד מנשיאי ארה"ב לא להתפשר עם הטרור ולאמץ את שיטת החיסולים הממוקדים של ראשיו, במיוחד ברצועת עזה. הפצצות חיל האוויר הישראלי על אתרי חמאס והג'יהאד מוצו

הגיעה השעה לחזור לשיטת החיסולים הממוקדים של ראשי הטרור. אין חסינות לאף אחד ומנהיגי ארגוני הטרור צריכים לדעת שבפעילות הטרור שלהם נגד ישראל הם גוזרים על עצמם גזר דין מוות.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 868 מילים
עודכן לפני 43 דקות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

לפיד: "הממשלה מנהלת מלחמת חורמה באלימות בחברה הערבית, אך יש עוד עבודה רבה"

יממה אחרי שאוקראינה ורוסיה חתמו על הסכמים לייצוא תבואה - הותקפה אודסה בטילים ● יאיר גולן חוזר בו מהשימוש במונח תתי אדם - "ביטוי לא מוצלח" - ואומר שלוּ העריך מראש את ההשלכות של נאומו בערב יום השואה, לא היה אומר את שאמר ● אחרי שארגון הבריאות העולמי הכריז על מצב חירום בשל התפשטות אבעבועות הקוף, משרד הבריאות הודיע שמתן החיסונים יוחל בהקדם

עוד 16 עדכונים

מעבר לגבול המזרח התיכון לא מחכה לפוטין

בעלות הברית של ארה"ב עדיין עומדות לצדה, ומעוניינות בכך שגם היא תעמוד לצדן, אולם אם ארה"ב לא תדע לשקם את האמון שאבד לה, מעצמה אחרת - רוסיה או סין - כבר תמצא את דרכה לשם ● טורקיה מנסה לשבת על כל הכיסאות ● על פרשת "האיש שלנו במכה" ● למרות המשבר בלבנון, פסטיבל בעלבכ חוזר לחיים ● ובחזרה אל צעדת הלובים לקהיר ב-1973 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,248 מילים

טיול לחו"ל העיירה בסלובניה שלא ידעתם שאתם רוצים לבקר בה

קופר שבריביירה הסלובנית מתמרנת בין שיאי טמפרטורות, סופות-בזק ומחסור במים ● ולמרות זאת, מדובר בעיירת חוף מתוקה, גן עדן לרוכבי אופניים ולאוהבי נוף ירוק וגישה ירוקה לחיים ● אביב לביא חזר עם שלל חוויות והמלצות ● רק אל תחפשו שם מסעדה טבעונית

עוד 1,530 מילים

ישראל פינת הוליווד

במאים ושחקנים ישראלים ממשיכים לכבוש את המסך הגדול, אבל תמיכת הוליווד בישראל יורדת מאז שנות ה־70 ● הפרופסורים טוני שו וגיורא גודמן בוחנים בספר חדש את היסטוריית הייצוג הקולנועי של ישראל ואומרים בריאיון לזמן ישראל: "הביקורת גברה, אבל התשתית ההוליוודית עדיין מאוד פרו־ישראלית"

עוד 1,223 מילים

פאב מחתרתי בהונגריה חוגג את המוזיקה הצוענית

פאב גיירו הוא אחד מהסודות השמורים ביותר בבודפשט – טברנה קטנה ומקסימה שמתעקשת לשמר את מסורת המוזיקה הצוענית בכל מחיר ● הבעלים, "דודה גיצי", מספרת בריאיון לזמן ישראל על ההיסטוריה הטרגית של משפחתה ועל הקשיים אחרי נפילת הקומוניזם: "הרבה אנשים ניסו לגרום לי לפשוט רגל"

עוד 1,100 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
לֶחֶם 141

הקרב המלאכותי על מחיר הלחם הוא לא יותר מהצגת ראווה, שמסתירה את העובדה הפשוטה, החותכת, שיוקר המחיה הבלתי נסבל בישראל הוא צאצא של ברית ארוכת שנים בין פוליטיקאים, רגולטורים, בעלי הון ואמצעי התקשורת המרכזיים, על חשבון הציבור

עוד 1,612 מילים ו-1 תגובות

חלק ניכר ממאמצי נתניהו להרחיק מעצמו את האחריות לאסון הר מירון בעדותו אתמול, הוקדש לביסוס הטענה כי ראש הממשלה איננו מתערב בעבודת המשרדים האחרים ● אלא שנתניהו ידע היטב להיכנס לטריטוריה של משרדים אחרים, כשזו עניינה אותו במיוחד - כפי שטיפל באופן אישי בענייני תאגיד השידור, למשל ● בשלב הבא, נתניהו עשוי לקבל מוועדת החקירה מכתב אזהרה ● פרשנות

עוד 898 מילים ו-1 תגובות

סער: אם נתניהו לא יגיע ל-61 החרדים יעשו חשבון מחדש

סער קובע כי השעיית רעייתו מהגשה נוכח הבחירות זו ״כניעה לטרור פוליטי שהופעל על התאגיד״ ● רוסיה ואוקראינה חתמו על ההסכם לפתיחת הנמלים לייצוא חיטה ● שגריר ישראל ברוסיה נפגש עם סגן שר החוץ הרוסי ● סקר: מרצ עוברת, גוש נתניהו עם פחות מ־61 ● ראש סבא"א: איראן דוהרת בתוכנית הגרעין – ולנו אין דרך לעקוב אחריה ● מיכאל ביטון: מרב מיכאלי לקחה כסף מהעניים

עוד 25 עדכונים
.

נתניהו מתחמק מאחריות באסון הר מירון - והחרדים תומכים בו

בעדותו אתמול בוועדת החקירה הממלכתית לחקר אסון הר מירון, ראש הממשלה לשעבר גלגל את האחריות על שורה ארוכה של גופים ואישים - כולם היו אחראים מלבדו ● ברחוב החרדי, נתניהו מקבל גיבוי מלא ואהדה גדולה ● מבחינת החרדים, המדינה אשמה בכך שלא שינתה את הסידורים במירון לאורך 50 שנה לפחות והמשטרה על כשלים ביום האסון ● נתניהו? הוא דווקא לא אשם מבחינתם ● פרשנות

עוד 561 מילים ו-3 תגובות

"חשוב שבישראל ידעו – קהילה קטנה נאבקת על הישרדותה"

לקהילה היהודית הענייה בקירגיזסטן אין כמעט למי לפנות ● ברקע קמפיין אגרסיבי לסגירת בית הספר היהודי היחידי – מנהל המוסד פנה ליו"ר המרכז לאימפקט יהודי בניסיון אחרון להציל את הקהילה הקטנה ● ההתערבות אומנם הביאה לשלילת צו הפינוי, אבל המאבק רחוק מלהסתיים: "האנטישמים האלה ימשיכו לנסות ולסלק את בית הספר"

עוד 2,228 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה