השכונה בראש העין מוכנה - החיבור לביוב עדיין לא

בונים ובוכים במשרדי הגנת הסביבה והבריאות מתריעים על כך שבראש העין עומדים לאכלס מאות דירות חדשות, שטרם חוברו למערכת ביוב ראויה ● אבל במשרד השיכון לא מתרגשים ● "כשמגיעים לאכלוס מתחילים לאלתר פתרונות. השאלה אם לא יהיו גלישות, מפגעי ריח ומזיקים"

צינור ביוב (צילום: Chen Leopold/Flash 90)
Chen Leopold/Flash 90
צינור ביוב

בהלת הבנייה והרצון לאכלס במהירות כמה שיותר דירות, גורמים לעימות חזיתי בין משרדי ממשלה. בשנים האחרונות דובר רבות על שכונות שקמו בטרם תוכננו עבורן תשתיות ראויות לתחבורה בכלל, ותחבורה ציבורית בפרט; עכשיו, החיפזון עולה מדרגה, ובמשרדי הגנת הסביבה והבריאות מתריעים על כך שבראש העין עומדים לאכלס מתחם באלפי תושבים, לפני חיבורו למערכת ביוב ראויה.

מדובר בפרויקט של דניה סיבוס. לפי התכניות שאושרו במוסדות התכנון, תשתיות הביוב – שבאחריות תאגיד המים המקומי – היו אמורות להיות מוכנות כבר בשלב הפיתוח, אבל זה לא קרה. כ-150-200 מהדירות עומדות בימים הקרובים לקראת אכלוס (מתן טופס 4), ועוד כמה מאות מצויות בשלבי בנייה מתקדמים.

"הבעיה היא שהפאשלות האלה קורות פעם אחר פעם. ההקמה של התשתיות לא מסונכרנת ולא עומדת בקצב של בניית הדירות, ואז צריכים למצוא כל מיני פתרונות בעייתיים"

באחד הפרויקטים הקודמים בראש העין נאלצו, לאחר האכלוס, להזרים את הביוב לבורות זמניים ומהם לשאוב אותו באמצעות ביוביות, תהליך שמייצר מפגעי ריח ותברואה. במשרד להגנת הסביבה החליטו לא לתת לזה לקרות שוב.

"חשש כבד לבריאות הציבור"

במכתב חריף שנשלח על ידי משרדי הגנת הסביבה והבריאות לראש עיריית ראש העין, שלום בן משה, נכתב:

"נכון לנקודת זמן זו מערכת השפכים שתוכננה לתכנית לא הושלמה, ואין לו"ז קרוב לסיומה. משרדינו רואים בחומרה רבה את העובדה כי יחידות הדיור הגיעו לשלבי אכלוס בטרם הושלמה מערכת הביוב, וחמורה מכך העובדה כי על פי המידע שנמסר לנו השלמת המערכת תארך מספר חודשים. תושבים שרכשו דירות עלולים למצוא את עצמם בפני דירות מוכנות, כשאין להן את פתרון הביוב כנדרש בחוק. נציין כי מדובר בהתנהלות חמורה, שיוצרת מצב תברואי קשה וחשש כבד לבריאות הציבור".

בעקבות הדברים הללו התערב בסוגיה מנכ"ל משרד השיכון, בני דרייפוס (מדובר בפרויקט מחיר למשתכן), שהחליט כי אין מניעה לתת אור ירוק לאכלוס המתחם.

במכתב ששיגר לראש עיריית ראש העין הוא אמנם מודה ש"תחנת השאיבה לא תהיה מוכנה להפעלה לצורך קליטת שפכים של מתחם A", אבל אומר כי "הוכן פתרון הנדסי מלא, שאושר על ידי כל גורמי המקצוע הרלוונטיים. מדובר בפתרון זמני עד להשלמת תחנת השאיבה".

מתברר, שמבחינת מנכ"ל משרד השיכון, ההגדרה "כל גורמי המקצוע הרלוונטיים, לא כוללת את המשרד להגנת הסביבה ואת משרד הבריאות.

הפתרון הזמני שעליו מדובר הוא סניקה של השפכים מהמתחם החדש באמצעות משאבה, והובלתם אל קו הביוב הסמוך. הבעיה היא שמדובר בפתרון שדורש תחזוקה צמודה, ושלמשאבות מהסוג הזה יש נטייה להתקלקל.

שכונה חדשה בבנייה (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
שכונה חדשה בבנייה (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

"במקום לוודא שהבנייה מתקדמת לפי התכנית המאושרת", אומר גורם בתחום הסביבה, "נושא מערכת הביוב מתקדם לאטו וכשמגיעים לאכלוס מתחילים לאלתר פתרונות. זה קורה שוב ושוב. השאלה אם לא יהיו גלישות, מפגעי ריח, מזיקים וכו'. מה שמתחיל עקום – לך דע איך הוא יסתיים".

עוד נמסר מהמשרד להגנת הסביבה כי "ראש העין ממוקמת באזור בעל רגישות הידרולוגית גבוהה, ועל כן כל פתרון אחר מזה שנקבע בתכניות המאושרות להסדרת הטיפול בשפכי השכונה אינו מקובל על המשרד להגנת הסביבה מבחינה סביבתית ובריאותית. נשקול את המשך צעדינו".

"מוצאים פתרונות בעייתיים"

"אפשר להבין את משרד השיכון", אומר גורם בענף הבנייה, "שלא רוצה להחזיק עוד כמה חודשים אנשים שקנו דירה ומתים להיכנס אליה. הבעיה היא שהפאשלות האלה קורות פעם אחר פעם. ההקמה של התשתיות לא מסונכרנת ולא עומדת בקצב בניית הדירות, ואז צריכים למצוא כל מיני פתרונות בעייתיים".

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר: "עקב בעיות הנדסיות שהתעוררו בעת ביצוע העבודות, לא השלים תאגיד המים את תחנת השאיבה לביוב עד לאכלוס הנוכחי, כפי שנקבע עמו. בשיתוף פעולה בין כל הגורמים הוכן פתרון הנדסי לשאיבה של הביוב והזרמתו בלחץ לקו הנמצא בכביש. הפתרון יבוצע עד לסיום עבודות התחנה, שאמורה להיות מוכנה באפריל 2020".

עוד 536 מילים
כל הזמן // יום שישי, 24 במאי 2024
מה שחשוב ומעניין עכשיו
היום ה־231 ללחימה ● 125 חטופים עדיין בעזה

ישראל בתגובה להחלטה בהאג: לא נקיים ברפיח פעילות שתוביל להשמדת אוכלוסייה

בית המשפט הורה לישראל לעצור את הפעולה ברפיח, חלק מהשופטים סבורים כי הצו מתייחס רק לפעולות שיביאו לרצח עם ● חמאס: מברכים על ההחלטה, למרות שציפינו לעצירת הלחימה בכל עזה ● צה"ל חילץ מעזה את גופותיהם של אוריון הרננדס ראדו, חנן יבלונקה ומישל ניסנבאום ● דובר צה"ל: מידע בסרטונים שהוצאנו על החטוף מתן צנגאוקר לא הוצג למשפחתו עקב טעות

עוד 44 עדכונים

המרתון של ג'יין פונדה

הארכיון של רוןזמן ישראל נובר בארכיון של העיתונאי הוותיק רון מיברג ומפרסם מחדש מבחר מכתבותיו, שקריאה בהן היום מספקת פרספקטיבה איך הגענו עד הלום ● והשבוע: ב-1990, ג'יין פונדה הייתה מעדיפה לשכוח את הריקוד הפאלי עם התותח הצפון־וייטנאמי, אך את מה שעשתה אין להשיב - והמראה המטריד נצרב בתודעה האמריקאית

עוד 1,927 מילים
אמיר בן-דוד

החטופים ונתן אלתרמן - "לאן נוליך את החרפה"

עם ישראל לעולם לא יוכל להתנער מהחרפה שתידבק בו, אם חלילה החטופים יופקרו ולא יוחזרו בהקדם. בראשי מהדהד שוב ושוב שיר מאת נתן אלתרמן מתוך ספרו "שמחת עניים". השיר הזה ממש מתחבר לתחושות שירדפו אותנו לנצח אם חלילה לא תהיה עסקה להחזרת החטופים.

"לאן נוליך את החרפה" / נתן אלתרמן

שלומית טנא היא עיתונאית לשעבר (ב"על המשמר" ובהמשך ב"ידיעות אחרונות")..יוצאת קיבוץ. ב-1981 החלה בסיקור עיתונאי שוטף של הקיבוצים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 356 מילים

הפרסומאי גיל סמסונוב מתאר בספרו החדש "הבגינים" את הסבל והעינויים שחווה הדור של אביו – יוצאי מחתרות האצ"ל והלח"י – מצמרת הממסד המפא"יניקי ● הוא משוכנע שהחשיפה תביא לפרספקטיבה ולהדחקת השנאה בין המחנות ("עובדה שבגין, שהיה האיש השנוא ביותר, הפך לסמל הדמוקרטיה בפי השמאל") ● על נתניהו, לו ייעץ במשך שנים בבחירות, הוא אומר: "דור המרד בחר בו כיורש כי כמוהם הוא חש קיפוח היסטורי"

עוד 3,597 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

עתידה של ישראל ליברלית תלוי בגווניה

שנה אחרי הקמתה של המחאה למען הדמוקרטיה הישראלית, ניסיון המהפכה המשפטית והחורבן ששניהם הותירו, מחזקים שבעתיים את ההבנה של עד כמה חשוב המחנה הליברלי בישראל ועד כמה מסוכנת הממשלה הנוכחית לעתיד עם ישראל.

אם למישהו היה ספק כי האנשים שיצאו לרחובות ולצמתים לעמוד נגד ממשלת החורבן צדקו, הרי שהאירועים הטרגיים של החודשים מאז השבעה באוקטובר מוכיחים מעבר לכל ספק את צדקת דרכם.

הרב אלחנן פופקו הוא רב, מחנך, איש ציבור, וסופר בארה"ב. דור אחד עשרה למשפחת רבנים. בעל תואר ראשון לפסיכולוגיה, תואר שני בחינוך וסמיכה לרבנות ולדיינות. פרסם מאות מאמרים וארבעה ספרים בשלש שפות. פרסם מאמרים בתחומין, כיפה, סרוגים, מקור ראשון, ערוץ שבע ועוד.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,172 מילים

לפי חוקת רומא, בית הדין הפלילי בהאג לא מתערב במצב שבו חשדות לפשעי מלחמה מטופלים על ידי מערכת המשפט במדינת החשודים ● בהחלטתו השבוע, התובע הראשי כרים קאן הצהיר למעשה כי ישראל אינה עושה את תפקידה ולא נוקטת בהליכים משפטיים עצמאיים וחסרי פניות ● זהו כתב אישום חריף נגד היועמ"שית - ונגד העליון ● פרשנות

עוד 886 מילים ו-1 תגובות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

עקורים

ברקת בטוח שיביס את נתניהו בפריימריז

ניר ברקת משוכנע שנתניהו לא יוכל להתרומם בסקרים, ואם יתמודד בבחירות הוא ינחל תבוסה ויוביל את הליכוד לאבדון ● בהינתן כל המשתנים הללו, ברקת משוכנע כי הוא יכול להביס את נתניהו בפריימריז לראשות הליכוד ● בינתיים, ברקת משמר את היריבות מול נתניהו על קו מתח גבוה - אבל הוא לא שובר את הכלים, לא יוצא למרד גלוי ולא מתפטר מהממשלה כדי לא להרגיז את חברי הליכוד שעדיין מסרבים להפנות עורף לנתניהו ● פרשנות

עוד 743 מילים ו-1 תגובות

יורשת בלתי צפויה

קלאודיה שיינבאום, מדענית אקלים בת 61 וראשת עיריית מקסיקו סיטי לשעבר, מסתמנת כמועמדת המובילה להיות נשיאת מקסיקו הבאה ● היא מובילה כעת בסקרים לנשיאות עם רוב מכריע של 57% מהקולות ● אם תזכה בבחירות, היא תעמוד בפני ציפיות אדירות, בעוד החברה המקסיקאית הולכת ונעשית מפולגת יותר מתמיד

עוד 2,337 מילים

החברה להגנת הטבע שינתה קונספציה ועלתה להתקפה

לגדל דגים בישראל זה כבר לא ריווחי ● לעומת זאת הצמא למאגרי מים טבעיים הולך וגדל ● תעשו אחד ועוד אחד ותקבלו את מגמת Rewild – הפיכה של בריכות דגים נטושות למקווי מים שוקקי חיים ועופות נודדים ● זה קורה בכפר רופין שעל גבול ירדן, במעגן מיכאל שלחוף הים התיכון – ובחברה להגנת הטבע מקווים שזו רק ההתחלה

עוד 1,547 מילים ו-1 תגובות

איראן נערכת לעידן פוסט-ראיסי

ההערכה היא כי יורשו של הנשיא האיראני ראיסי יהיה בדמותו ורוחו: שמרן שלא יקרא תיגר על מה שנשאר מכהונתו של המנהיג העליון, וידע לנווט בין משמרות המהפכה והדרג הפוליטי ● גם מחליפו של שר החוץ צפוי לשמר על אותה מדיניות ● השאלה הגדולה היא כמה מאזרחי איראן בכלל יטרחו לצאת להצביע ● פרשנות

עוד 716 מילים
היום ה־230 ללחימה ● 128 חטופים עדיין בעזה

דובר צה"ל לתצפיתניות שנחטפו: "נכשלנו בלהגן עליכן; אנחנו מחויבים להשיב אתכן הביתה"

צה"ל ושב"כ התנקשו במנהרה בג'באליה בחיי מפקד גדוד בית חאנון בחמאס ● הממונה על חופש המידע בצה"ל מסרה, במענה לפנייה שקיבלה, שאגף המודיעין העביר לנתניהו ארבעה מסמכי התרעה; לשכת ראש הממשלה: באף אחד מהמסמכים אין התרעה מפני מתקפה של חמאס ובחלקם נטען שפני הארגון להסדרה ● מנכ"ל משרד החוץ נזף בשגרירי ספרד, נורווגיה ואירלנד

עוד 45 עדכונים

ניצנים ראשונים של פרגמטיות בליכוד

השיח על הגישה הפרגמטית של מפלגת השלטון התחדד אחרי מסיבת העיתונאים של השר גלנט, שהזהיר כי נתניהו חותר לממשל צבאי בעזה, שיביא גם להארכת השירות הסדיר וגם לחורבן כלכלי ● ח"כ אלי דלל והשר מיקי זוהר אמרו לזמן ישראל כי הם מתנגדים להתיישבות יהודית בעזה ו/או למהלכים ללא הסכמה ציבורית ● והם כנראה לא היחידים ● פרשנות

עוד 907 מילים ו-2 תגובות

"אויבנו מדווחים שקרים ועלינו מוטל להפריך אותם בעובדות"

המשימה המוטלת על לשכת העיתונות איננה פשוטה ● מאז פרוץ המלחמה ב-7 באוקטובר, אנשי הלשכה עושים כל מאמץ לשכנע את נציגי כלי התקשורת מכל העולם המבקרים בישראל, כי אין מלחמה צודקת מזו ● בריאיון לגדעון אלון, מודה חן: "ההפתעה הגדולה שתפסה את כולנו ב-7 באוקטובר, תפסה גם אותנו לא מוכנים בהיבט התקשורתי"

עוד 1,083 מילים

יש לישראלים עם מי לדבר במזרח התיכון

מאות ישראלים לוקחים חלק בסדרת מפגשים וירטואלית ונחשפים לאישים מהעולם הערבי־מוסלמי הקוראים לשיתוף פעולה והכרה בישראל ● בתוכנית מדברים בין השאר נציגים של מיעוטים מדוכאים מאיראן, מתנגד משטר פלסטיני מירדן, אנשי אופוזיציה סורית ואיראנית, לבנונים, כורדים ואשורים ● יוזם התוכנית: "אי אפשר לנווט למקום הנכון בלי להכיר את המפה במזרח התיכון"

עוד 1,991 מילים

להחשיך ערוצים זרים בניגוד לחוק – ואז לנסות לתקן

החלטת שר התקשורת לחזור בו מהחרמת הציוד של AP מסייעת להקהות רק במידה מועטה את הנזק העצום שנגרם ● כמו במקרה של חוק אל־ג'זירה, השר קודם כל מורה על מהלך בלתי חוקי, ואחר כך מנסה לתקן בדיעבד או מתקפל ● הפעולה הזו מעמידה באור מגוחך את הליך הביקורת השיפוטית המתקיים בבית המשפט בעניין סגירת הערוץ הקטארי ● פרשנות

עוד 920 מילים ו-3 תגובות
היום ה־229 ללחימה ● 128 חטופים עדיין בעזה

דיווח: שרים בקבינט המלחמה תומכים בהצעה חדשה לעסקה

נתניהו על סרטון חטיפת התצפיתניות: נמשיך לעשות הכל כדי להשיבן הביתה; גנץ: האחריות של מנהיגים היא לא רק להסתכל למציאות בעיניים – אלא ליצור מציאות אחרת ● 3 חיילים נפלו בשתי תקריות בצפון הרצועה ● ביידן: את סוגיית המדינה הפלסטינית יש לפתור במו״מ ולא בהחלטה חד צדדית ● היועמ"שית ופרקליט המדינה: הבקשה להוצאת צווי מעצר נגד נתניהו וגלנט נעדרת בסיס

עוד 51 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה