אמיר בן-דוד  
 
דואר היום: ניוזלטר יומי עממי עם אמיר בן-דוד
יום ראשון, 7 יולי 2024
 
זמן בחירות

בצרפת הולכים היום לקלפיות לסיבוב השני של הבחירות וכל העיניים נשואות אל מפלגת "האיחוד הלאומי" הימנית של מרין לה פן, ואל ז'ורדן ברדלה, ששואף להיות ראש ממשלת צרפת בגיל 28 וכך לגמד כל הישג שמי מאיתנו השיג עד הגיל הזה.

בבריטניה עוד מעכלים את תוצאות המהפך ההיסטורי בבחירות שנערכו ביום חמישי, והחזירו את הלייבור לשלטון בניצחון מוחץ.

בבריטניה עוד מעכלים את תוצאות המהפך ההיסטורי בבחירות שנערכו ביום חמישי, והחזירו את הלייבור לשלטון בניצחון מוחץ

בארצות הברית עדיין לא נרגעים מהעימות בין הנשיא ג'ו ביידן לנשיא לשעבר דונלד טראמפ – ומנסים להבין האם הנשיא ביידן אכן מתכוון לרוץ עד הסוף, כפי שהצהיר בסוף השבוע.

באיראן נבחר אתמול נשיא רפורמיסט לראשונה מזה שני עשורים, אחרי שהצליח לגבור על מקורבו ומועמדו של המנהיג העליון עלי חמינאי.

ואצלנו בישראל גוברת המחאה הקוראת לפזר את הכנסת ולהכריז על בחירות בהקדם האפשרי. היום – תשעה חודשים בדיוק אחרי השבעה באוקטובר – הכריזו ארגוני המחאה על "יום שיבוש".

לרגל המצב, מהדורת בחירות חגיגית (אם כי מודאגת) של "דואר היום", ובה סיכום תמציתי של מה שצריך לדעת כדי להבין מה קורה היום בפוליטיקה העולמית.

 
צרפת
מנהיגי האיחוד הלאומי בצרפת, ג'ורדן ברדלה ומרין לה פן בעצרת בחירות, 2 ביוני 2024 (צילום: STEPHANE DE SAKUTIN / AFP)
מנהיגי האיחוד הלאומי בצרפת, ג'ורדן ברדלה ומרין לה פן בעצרת בחירות, 2 ביוני 2024 (צילום: STEPHANE DE SAKUTIN / AFP)

אזרחי צרפת יחזרו היום לקלפיות לסיבוב השני של הבחירות לאספה הלאומית – הבית התחתון של הפרלמנט הצרפתי.

בתקופת המלוכה נחלקה האספה הלאומית לשלושה גושים – האצולה, הכמורה וכל השאר ("המעמד השלישי"). מאז נערפו ראשים, הוקמו בריקדות, נאכלו עוגות – והיום האספה הלאומית הצרפתית נחלקת לשלושה גושים שונים בעליל: ימין, שמאל והמרכז המתון של עמנואל מקרון.

"הימין הקיצוני מייצג מעט יותר משליש מהמצביעים (34%), השמאל שחבר לשמאל הקיצוני מייצג מעט פחות משליש (31%) והמפלגה של הנשיא עמנואל מקרון עומדת על כ-22% מהקולות", מסביר הבוקר ספי הנדלר ב"הארץ".

"לסיבוב השני והמכריע מתייצבים אם כן שלושה גושים: בראש ובראשונה הוא הימין הקיצוני של לה פן, שהטקטיקה שלה להסתתר מאחורי המועמד שלה לראשות הממשלה, ז'ורדן ברדלה, בן 28 בלבד – צעיר יותר מנפוליאון כשזה תפס את השלטון – הוכיחה את עצמה עד כה.

"לה פן וברדלה כך או אחרת כאן כדי להישאר. עם הסיעה החזקה ביותר בפרלמנט, הם יכינו בקפידה את הבחירות לנשיאות ב-2027. אז היא תנסה להתיישב באליזה והוא בארמון ראש הממשלה".

יהודי צרפת, כותב הנדלר, חשים דיכאון ובדידות לנוכח הבחירות הגורליות הללו, שבהן צרפת מתלבטת בין נציגי הימין הקיצוני, שאחדים מהם פרסמו בעבר מסרים פאשיסטיים וגזעניים; לבין נציגי השמאל הקיצוני שעוינים את ישראל והציונות. "עתיד טוב יותר לצרפת, מבינים היהודים ולא רק הם, כבר לא ייצא מהקלפיות הערב", הוא מסכם.

"עתיד טוב יותר לצרפת, מבינים היהודים ולא רק הם, כבר לא ייצא מהקלפיות הערב"

 
בריטניה
ראש ממשלת בריטניה הנבחר נואם עם הגעתו לדאונינג 10, 5 ביולי 2024 (צילום: AP Photo/Kin Cheung)
ראש ממשלת בריטניה הנבחר נואם עם הגעתו לדאונינג 10, 5 ביולי 2024 (צילום: AP Photo/Kin Cheung)

ליהודי בריטניה – ולא רק להם – דווקא יש סיבות לאופטימיות. כל בעל לב שהאזין לנאום הניצחון של קיר סטארמר, מנהיג הלייבור, ביום שישי בפתח דאונינג 10, לא יכול היה שלא להתרגש. זו הייתה מוזיקה לאוזניים.

סטארמר ניצח את אחד הניצחונות הפוליטיים הגדולים בתולדות בריטניה, והוביל את מפלגתו תוך חמש שנים משפל היסטורי לפסגה היסטורית – עם 412 מושבים מתוך 650 המושבים בפרלמנט.

סטארמר ניצח את אחד הניצחונות הפוליטיים הגדולים בתולדות בריטניה, עם 412 מושבים מתוך 650 המושבים בפרלמנט

אולם בניגוד למה שנהוג במדינה כלשהי במזרח התיכון, הוא לא נעמד מול המצלמות כדי לדבר על עצמו, על גדולתו, על הישגיו ועל הצלחתו. הוא דיבר על בריטניה. על האזרחים. על צרכיהם. על מצוקותיהם. "באנו לשרת", הוא חזר ואמר.

סטארמר נשוי לעורכת הדין ויקטוריה אלכסנדר, בת לאב יהודי ולאם שעברה גיור. בני הזוג מגדלים את ילדיהם (בני 16 ו-14) כיהודים.

בעבר הצהיר סטארמר: "אם ההגדרה של להיות ציוני זה להאמין במדינת ישראל – אז במובן הזה אני ציוני". הוא גם לא היסס להתייצב ולתמוך בישראל אחרי שבעה באוקטובר, ויצא בפומבי נגד גילויי אנטישמיות בבריטניה ובתוך מפלגתו.

 
ארצות הברית
נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן בריאיון לג'ורג' סטפנופולוס ברשת איי-בי-סי, 5 ביולי 2024 (צילום: ABC via Getty Images/AFP)
נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן בריאיון לג'ורג' סטפנופולוס ברשת איי-בי-סי, 5 ביולי 2024 (צילום: ABC via Getty Images/AFP)

עם כל הכבוד למערכות הבחירות בשתי המעצמות האירופאיות, הבחירות החשובות באמת השנה ייערכו בארצות הברית. ושם העיניים נשואות אל הנשיא ג'ו ביידן.

שבוע אחרי העימות המגומגם, המביך וההרסני שלו מול דונלד טראמפ, התייצב ביידן בסוף השבוע לשיחה אוהדת של 22 דקות עם ג'ורג' סטפנופולוס ברשת איי-בי-סי – שיחה שגם אחריה הוא לא הרגיע את החששות של תומכיו, שרואים בעיניים כלות איך הנשיאות עומדת לחזור לנשיא לשעבר טראמפ, שרבים רואים בו סכנה אמיתית ומוחשית לדמוקרטיה ולשלום העולם.

במפלגה הדמוקרטית מתרבים הקולות – כולל בין תורמים מרכזיים – להחליף את ביידן לפני הבחירות. בתקשורת כבר דווח כי גם הנשיא לשעבר ברק אובמה ממליץ לביידן לפרוש.

"לשופטת העליונה לשעבר רות ביידן גינסבורג הייתה קריירה מפוארת בקידום זכויות מיעוטים בכלל ונשים בפרט", מזכיר אור רפל-קרויזר בזמן ישראל, "ועדיין כל הישגיה מתגמדים אל מול הטעות הפטאלית שעשתה בסוף חייה.

"סירובה של ביידר גינסבורג לפרוש בזמן ממשל אובמה הביא לכך שכשנפטרה בעודה בתפקיד, בסוף כהונת טראמפ, בחר טראמפ במקומה שופטת ימנית קיצונית, איימי קוני בארט, בחירה שבתורה הביאה לסדרה של מפלות עבור זכויות אדם ונשים, בראש ובראשונה ביטול ההגנה החוקתית על הפלות, תקדים רו נגד וויד. התעקשותו של ביידן להמשיך ולהתמודד בבחירות, עשוי להפוך אותו לג'ון ביידן גינסבורג".

 
איראן
נשיא איראן הנבחר, המועמד הרפורמיסט מסעוד פזשכיאן, 5 ביולי 2024 (צילום: AP Photo/Vahid Salemi)
נשיא איראן הנבחר, המועמד הרפורמיסט מסעוד פזשכיאן, 5 ביולי 2024 (צילום: AP Photo/Vahid Salemi)

מסעוד פזשכיאן שזכה בסוף השבוע בבחירות לנשיאות איראן הוא רפורמיסט, מנתח לב בן 69, שכיהן בעבר כשר הבריאות.

פזשכיאן אמנם הבטיח בקמפיין הבחירות שלו שאם ייבחר יפעל להרגעת המתיחות עם המערב, אבל לא בטוח בכלל שיהיה בכוחו לעשות זאת. הסמכות העליונה באיראן הייתה ונותרה אצל המנהיג העליון עלי חמינאי. על פיו יישק דבר.

פזשכיאן אמנם הבטיח בקמפיין הבחירות שלו שיפעל להרגעת המתיחות עם המערב, אבל לא בטוח בכלל שיהיה בכוחו לעשות זאת

"פזשכיאן יעמוד עכשיו בראש המועצה לביטחון לאומי של איראן. זו שקיבלה את ההחלטה על מתקפת הטילים על ישראל", כותב הבוקר אמיר בר-שלום בזמן ישראל, "עד כמה הוא יצליח להיות עצמאי ולעומתי בהחלטות קריטיות? לא ברור.

"פזשכיאן הצהיר כי יפתח בשיחות בעניין הגרעין. ההערכה היא שהיד המושטת לא תידחה".

 
ישראל
הפגנה נגד ממשלת נתניהו וקריאה להקדמת הבחירות בתל אביב, 22 ביוני 2024 (צילום: תומר נויברג/פלאש90)
הפגנה נגד ממשלת נתניהו וקריאה להקדמת הבחירות בתל אביב, 22 ביוני 2024 (צילום: תומר נויברג/פלאש90)

ומה אצלנו? המחאה נגד ממשלת נתניהו מעלה הבוקר הילוך בתאריך הסמלי של 7 ביולי – תשעה חודשים אחרי היום השחור בתולדות ישראל.

היום ייערכו בכל רחבי הארץ עשרות רבות של הפגנות תמיכה בעסקת חטופים ובקריאה לקיום בחירות בקרוב. מומלץ לעקוב אחרי ההודעות השונות ברשתות החברתיות, בין אם אתם מעוניינים לתמוך ולחזק את המחאה, ובין אם אתם רק מקווים לא להיתקע בפקקים.

היום ייערכו בכל רחבי הארץ עשרות רבות של הפגנות תמיכה בעסקת חטופים ובקריאה לקיום בחירות בקרוב

אלפי פעילים חסמו משעות הבוקר המוקדמות צמתים מרכזיים ברחבי הארץ והפגינו מול בתי שרים וחברי כנסת.

המחאה צפויה להגיע לשיא הערב בתל אביב עם צעדות ברחבי העיר, הפגנה מול בית ההסתדרות ברחוב ארלוזורוב ובשער בגין בקריה. וכן בצעדה בירושלים מגן סאקר אל בית ראש הממשלה ברחוב עזה.

"תשעה חודשים חלפו מאז אסון שבעה באוקטובר, ואנחנו עדיין עם אותה הממשלה שבמשמרת שלה התרחש המחדל הבלתי נתפס", אמר הבוקר ערן שוורץ, מנכ"ל מטה המאבק "חופשי בארצנו", "רוב מוחלט בציבור איבד אמון בממשלה הזו ודורש בחירות עוד השנה".

 
משהו לקרוא
 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה