אמיר בן-דוד  
 
דואר היום: ניוזלטר יומי עממי עם אמיר בן-דוד
יום שלישי, 9 יולי 2024
 
יהודה פוקס מזהה תהליכים

נאום הפרידה של מפקד פיקוד מרכז, אלוף יהודה פוקס, חרג מהנימוס והממלכתיות המקובלים בנאומי פרישה של מפקדים בכירים. בוודאי בתקופת מלחמה בעייתית.

אין צורך בהבנה פסיכולוגית מעמיקה כדי לזהות שפוקס כתב את נאומו כשהוא נתון בחרדה אמיתית בנוגע לעתיד, וחש חובה מוסרית לומר את אשר על ליבו, הגם שברור לו שהוא ישלם על כך מחיר כבד מול מכונת הרעל היעילה.

מפקד פיקוד המרכז אלוף יהודה פוקס בטקס לרגל סיום תפקידו, במפקדת הפיקוד בירושלים, 8 ביולי 2024 (צילום: אורן בן חקון/פלאש90)
מפקד פיקוד המרכז אלוף יהודה פוקס בטקס לרגל סיום תפקידו, במפקדת הפיקוד בירושלים, 8 ביולי 2024 (צילום: אורן בן חקון/פלאש90)

כבר בתחילת נאומו הזכיר פוקס – ולא במקרה – את העובדה שכשהוא התגייס לצה"ל ב-26 באוקטובר 1987, הוא החליף את מדי הישיבה השחורים במדי זית. גם ציון העובדה שהיה בעבר מפקד אוגדת עזה, וכי הוא נושא עמו "צער וכאב חד ועמוק" לכל חייו, לא הייתה מקרית. פוקס ניגש לומר את אשר ליבו – ובראשית דבריו מפנה את חיצי הביקורת אל עצמו.

החלק המרכזי והחשוב ביותר בנאום הוא החלק שבו פוקס צועד בנתיב שהתווה בזמנו יאיר גולן, כשהיה סגן הרמטכ"ל, "מזהה תהליכים" ומגיש להנהגת המתנחלים כתב אישום מוסרי חמור.

"לצערי הרב", אמר פוקס, "בחודשים האחרונים, כמו גם בשבוע האחרון, הפשיעה הלאומנית הרימה ראש, ובחסות המלחמה ויצר הנקמה, זרעה פורענות ופחד בתושבים פלסטינים שלא היוו כל איום.

"לדאבוני, ההנהגה המקומית וההנהגה הרוחנית ברובה, לא ראתה כמונו את האיום. היא מורתעת ולא מוצאת את הכוחות לצאת בגלוי ולפעול לאור ערכי היהדות שהיא מחנכת את ילדיה לאורם. גם אם הפורעים הינם מיעוט, הרי שהשותקים נוכח פשעיהם אינם מוציאים אותם ואת פשעיהם מן הכלל ומכניסים בכך את הביקורת כלפי כולם.

"זו אינה יהדות בעיני. לפחות לא זו עליה גדלתי אני בבית אמי ואבי. זו אינה דרכה של תורה. מדובר על אימוץ דרכי האויב והליכה בחוקותיו. זו הייתה אחריותי לפעול. וגם כאן, למרבה הצער, לא תמיד הצלחתי.

"זו אינה דרכה של תורה. מדובר על אימוץ דרכי האויב והליכה בחוקותיו. זו הייתה אחריותי לפעול. למרבה הצער, לא תמיד הצלחתי"

"יכולתו של פיקוד מרכז לעמוד במשימותיו, להגן על מדינת ישראל ותושבי הגזרה, תלויה גם בקיומה של רשות פלסטינית מתפקדת וחזקה, בעלת מנגנוני ביטחון אפקטיביים השומרים על החוק והסדר… ערעור יזום של המציאות הביטחונית בזירה הזו, בתקופה הזו, מסכן את ביטחונה של מדינת ישראל".

עד היום קראנו כתבי אישום חמורים כאלה נגד התנהגות המתנחלים על ידי ארגוני זכויות אזרח ועיתונאים שהוקעו מיד כ"בוגדים".

מאתמול – הכתובת הזו כתובה בענק על הקיר של המטכ"ל.

 
שיקלי יוצא למלחמה פסיכולוגית
שר התפוצות עמיחי שיקלי (צילום: תומר נויברג/פלאש90)
שר התפוצות עמיחי שיקלי (צילום: תומר נויברג/פלאש90)

השר עמיחי שיקלי לא מצטייר כשקל הנוצץ ביותר בארנק. בחירתו כשר התפוצות לתמוך בפומבי במארין לה פן בצרפת ובגוש הימין הקיצוני שהיא מובילה – שחלקו מורכב מאנטישמים של ממש – הייתה מופת של קוצר הבנה היסטורי, שגם התגלה בהמשך כטיפשות פוליטית, כשגוש הימין בצרפת נכשל בבחירות.

כעת מתברר ששיקלי פועל מאחורי הקלעים ומפנה תקציבים ציבוריים בסדר גודל שאינו ידוע במלואו כדי לקדם "לוחמה פסיכולוגית" ו"מבצעי השפעה" בעזרת מערך של הכפשות ודיסאינפורמציה ברשת.

איתמר ב"ז מאתר התקשורת "העין השביעית" חושף כי שיקלי הפנה תקציב לחברת "פרספטו" של היועץ האסטרטגי ליאור חורב ושל רועי בורשטיין (שניהל בעבר חברה שהייתה מעורבת בפרשת "קיימברידג' אנליטיקה"). תקציב נוסף – "גדול בהרבה" – הועבר לחברת "מדיה לאפ" המנוהלת על ידי יואב קלינר, מי שהיה בעבר מפקד המרכז למבצעי תודעה – יחידת הלוחמה הפסיכולוגית של צה"ל.

מדוע הסכומים אינם ידועים במלואם? "לפי מידע שהגיע למבקר המדינה", כותב ב"ז, "הכסף היה אמור לעבור כך שיוסתר גם מעיני הציבור, דרך ארגון בשם Voices of Israel שממשמש מעין צינור של ממשלת ישראל להזרמת כספים לגופים פרטיים שמבצעים עבורה מבצעי תעמולה לא רשמיים.

"הפעילות הזו נועדה להשפיע על קהל בינלאומי, אך מידע מעלה שלפחות במקרה אחד הוצע להשפיע גם על קהל ישראלי"

"הפעילות הזו נועדה להשפיע על קהל בינלאומי, אך מידע שהועבר לידי מבקר המדינה מעלה שלפחות במקרה אחד הוצע להשפיע גם על קהל ישראלי".

נסכם במילים פשוטות: אזרחי ישראל מממנים בכספי המיסים ארגוני צללים חשאיים, שנבחרו על ידי השר הלא מצטיין עמיחי שיקלי, כדי שיוציאו לפועל "מבצעי תודעה" ו"לוחמה פסיכולוגית" בעזרת "הכפשות ודיסאינפורמציה" – כלפינו.

נשמע כיף, לא?

 
עדכוני מלחמה
התצפיתנית החטופה דניאלה גלבוע, מתוך הסרטון של חמאס (צילום: צילום מסך)
התצפיתנית החטופה דניאלה גלבוע, מתוך הסרטון של חמאס (צילום: צילום מסך)
  • משפחתה של התצפיתנית החטופה דניאלה גלבוע התירה הבוקר לפרסם סרטון שלה שצולם בשבי. הסרטון צולם והופץ על ידי חמאס כבר בינואר אבל עד כה לא שודר. בסרטון אומרת גלבוע שהיא כמעט נהרגה בהפצצות של צה"ל, ומתחננת לבני משפחתה ולממשלה שיעשו הכול כדי להחזיר אותה הביתה.
  • דובר צה"ל עידכן הבוקר כי נמשכת הפעילות בשכונת שג'אעיה בעיר עזה וכן כי ברפיח הופגזו הלילה מהאוויר מבנים צבאיים, פירים תת קרקעיים ותשתיות טרור נוספות.
  • צבא סוריה הודיע הלילה כי ישראל תקפה מטרות סמוך לעיר בניאס בצפון מערב סוריה.
  • מטוס קרב של צה"ל יירט הלילה מטרה אווירית שהתקרבה לישראל ממזרח.
  • הפלסטינים מדווחים כי כוחות גדולים של צה"ל נכנסו הלילה לטולכרם וכי במקום מתנהלים חילופי אש.
 
השתיקה של אליס מונרו
הסופרת וזוכרת פרס נובל לספרות אליס מונרו ב-2002 (צילום: AP Photo/Paul Hawthorne)
הסופרת וזוכרת פרס נובל לספרות אליס מונרו ב-2002 (צילום: AP Photo/Paul Hawthorne)

ב"טורונטו סטאר" בקנדה פורסם בסוף השבוע מאמר שמטלטל בימים האחרונים את חובבי ספרות בכל העולם.

אנדראה רובין סקינר, בתה של כלת פרס נובל לספרות (לשנת 2013) אליס מונרו, כותבת במאמר כי אימה – שמתה בחודש שעבר כשהיא בת 92 ונחשבת לאחת הסופרות האהובות בעולם בזכות סיפוריה הקצרים ומלאי הרגישות והאמפתיה – היתה מודעת לאורך שנים לכך שבתה הותקפה מינית בשיטתיות על ידי בן זוגה של מונרו.

בתה של מונרו כותבת כי אימה היתה מודעת לאורך שנים לכך שבתה הותקפה מינית בשיטתיות על ידי בן זוגה של מונרו

על פי המאמר של סקינר, בעלה השני של מונרו, ג'ראלד פרמלין, החל לתקוף אותה מינית בשנת 1976, כשהיא הייתה בת תשע והוא בשנות החמישים לחייו.

סקינר מתארת מסכת ארוכה של התעללויות מיניות, שלדבריה היו ידועות לאימה לאורך שנים רבות, אחרי שהיא עצמה סיפרה לה על כך כשהייתה בשנות העשרים לחייה, "והיא הגיבה בדיוק כפי שחששתי שתגיב, כאילו היא שמעה עכשיו על בגידה של בן זוגה".

"אני רוצה שגם הסיפור הזה, הסיפור שלי, יהיה מעתה והלאה חלק מהסיפורים שאנשים מספרים אודות אימא שלי", הסבירה סקינר את החלטתה לפרסם את סיפורה (המגובה גם בעדויות רבות, כולל תלונות שהגישה לפני שנים למשטרה).

 
היורו מתקרב לגמר
שחקני נבחרת ספרד בכדורגל לאמין ימאל (מימין) וניקו ויליאמס במהלך אימון לקראת חצי גמר היורו מול צרפת, 8 ביולי 2024 (צילום: AP Photo/Manu Fernandez)
שחקני נבחרת ספרד בכדורגל לאמין ימאל (מימין) וניקו ויליאמס במהלך אימון לקראת חצי גמר היורו מול צרפת, 8 ביולי 2024 (צילום: AP Photo/Manu Fernandez)

הערב יתמודדו ב-22:00 ספרד וצרפת בחצי גמר היורו על הכרטיס הנחשק לגמר שייערך ביום ראשון.

ההיסטוריה של המפגשים בין שתי הנבחרות מלמדת שספרד אמנם מחזיקה במאזן חיובי, אבל רק פעם אחת הצליחה לנצח את צרפת בטורניר גדול (2:0 ברבע גמר יורו 2012, שאותו גם סיימה כמנצחת).

משחק חצי הגמר השני ייערך מחר ב-22:00 בין אנגליה להולנד – שתי נבחרות שאנחנו מושקעים בהן רגשית במידה מסוימת.

שני המשחקים ישודרו ב"כאן 11".

 
הודעת מערכת

מערכת זמן ישראל יוצאת מחר ל"סיור לימוד", שעוד נידרש אליו מן הסתם.

המשמעות היא שלא נהיה כאן מחר עם עם מהדורת "דואר היום" – ונשוב עם כל הדיווחים ביום חמישי.

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה